Mobile Version
Desktop Version
Sälen-Mora 170226Öppet SpårSoluppgång vid VersjöarnaFoto Nisse Schmidt
GOD STÄMNING i vasaloppsspåret då Öppet Spär körde sin första dag i söndags. Foto: NISSE SCHMIDT/Vasaloppet

Dom bästa i Öppet Spår söndag

Här är listan över dom 500 snabbaste herrarna och 300 snabbaste damerna i söndagens Öppet Spår mellan Sälen och Mora. Det var Bengt Leandersson från Älvdalen, sambo med landslagsåkaren Maria Rydqvist, som hade den bästa tiden med 4.48,14. Bland damerna var hemmaåkaren Madelene Nord från IFK Mora SK den som åkte snabbast med tiden 5.28,35.

Startno Namn Klass Klubb Tid
481 Leandersson, Bengt (SWE) H35 Älvdalens IF 04:48:14
2075 Werkmäster, Ludvig (SWE) H21   04:48:44
243 Norman, Rickard (SWE) H35 AXA SC 04:50:53
954 Rangedahl, Joacim (SWE) H45 SK Nor 04:52:19
42 Westermark, Daniel (SWE) H21   04:55:23
9403 Hefte, Julius (SWE) H45 Åkersberga SK 04:55:47
8702 Bugge, Jon (DEN) H45   04:58:40
7223 Søes, Rasmus (DEN) H21   04:59:39
9269 Berg-Sörensen, Eskil (DEN) H45   05:00:07
1411 Molldén, Robert (SWE) H45   05:01:02
2368 Larsson, Patrik (SWE) H50 Yuppie Ski Club 05:02:57
494 Haga, Sven (SWE) H21 IK Jarl Rättvik 05:03:10
9249 Markstedt, Mikael (SWE) H50 Stockholms RK 05:03:26
239 Sandström, Martin (SWE) H21   05:03:39
8855 Rappe, Mikael (SWE) H40 Täby IS SK 05:04:24
1101 Arkad, Martin (SWE) H45   05:05:11
261 Pennemo, Mattias (SWE) H35 Eksjö SOK 05:06:49
5751 Edsfors, Ulf (SWE) H50 IFK Mora SK 05:06:59
7949 Mathisen, Alexander (SWE) H17-20 05:07:33
47 Kristiansen, Kristian (SWE) H35   05:07:38
10025 Gunnerling, Henrik (SWE) H40   05:09:09
3997 Mäkinen, Andreas (SWE) H35 Äspereds IF 05:10:30
5959 Lindén, Andreas (SWE) H21   05:10:36
10191 Jansson, Alexander (SWE) H21   05:11:22
9920 Karlsson, Peter (SWE) H40   05:12:02
9615 Röthlisberger, Ismael (SUI) H21   05:12:45
4240 Sjöqvist, Johan (SWE) H40   05:13:06
7248 Wahlberg, Johan (SWE) H35 Bålsta SK 05:13:09
117 Lindhe, Anders (SWE) H35 Sundbybergs IK 05:13:09
792 Rydenfalk, Nils (SWE) H35 Hultsfreds LK 05:13:30
543 Stöt, Tomas (SWE) H45 IFK Mora SK 05:13:44
798 Leandersson, Sten (SWE) H50   05:13:56
9658 Lüning, Johan (SWE) H17-20 Bålsta SK 05:14:07
4450 Pettersson, Thobias (SWE) H40   05:14:17
7408 Petersson, Mattias (SWE) H40 OK Kolmården 05:15:34
2045 Ljungqvist, Ludwig (SWE) H21 Kexholms SK 05:15:36
2343 Meurling, Simon (SWE) H35 IF Strategen 05:15:44
10265 Högström, Jonas (SWE) H35 AXA SC 05:15:56
5705 Dugne, Damien (SWE) H35 IFK Mora SK 05:17:25
9043 Pettersson, Erik (SWE) H21   05:17:28
2355 Rencrantz, Daniel (SWE) H40   05:17:51
3650 Quick, Simon (SWE) H21   05:18:43
4897 Karlsson, Torgny (SWE) H45 Täby IS SK 05:19:17
7498 Johansson, Richard (SWE) H21 IF Hagen SK 05:19:26
7440 Normann, Johann (NOR) H50   05:21:00
3834 Gustavsson, Christian (SWE) H21   05:21:02
8803 Aura, Carl (SWE) H21   05:21:29
5737 Kvæstad, Jan (NOR) H55   05:21:42
3448 Husahr, David (SWE) H35   05:22:07
30496 Lagerblad, Mats (SWE) H55 IFK Mora SK 05:22:22
10043 Fredriksson, Daniel (SWE) H40   05:22:36
125 Larsson, Mats (SWE) H50 Sveden Trä Idrottsförening 05:22:52
445 Jansson, ULF (SWE) H55 MÅNKARBO IF 05:22:56
9720 Holgersson, Tommy (SWE) H55 Forssa IK 05:23:17
840 Levein, Olle (SWE) H40 Filipstads SF 05:23:33
5472 Bjerke, Fredrik (NOR) H35   05:23:38
762 Klinga, Göran (SWE) H50 AXA SC 05:24:11
6096 Svahn, Oskar (SWE) H17-20 Eksjö SOK 05:24:23
1965 Grund Stålvinge, Emil (SWE) H21 IFK Hedemora SK 05:24:38
8391 Sundkvist, Per (SWE) H50 Rehns BK 05:24:44
3575 Golander, Anton (SWE) H21   05:24:50
6609 Framme, Erik (SWE) H40 Tanums IF 05:25:21
3818 Tigerberg, Kent (SWE) H65   05:25:21
1427 Rehn, Claes (DEN) H45   05:25:29
9179 Gustavsson, Markus (SWE) H40 Hällefors SK 05:25:53
130 Johansson, Andreas (SWE) H35   05:25:59
6389 Nergård, Tom (NOR) H45   05:26:13
2870 Amblie, Hans Olof (SWE) H35 IFK Lidingö SOK 05:26:38
3028 Erlandsson, Joakim (SWE) H21   05:26:40
5715 Pettersson, Hans (SWE) H55   05:26:44
2333 Nilsson, Michael (SWE) H40   05:27:11
4722 Pettersson, David (SWE) H55 IFK Mora SK 05:27:15
6022 Lindkvist, Jan (SWE) H45 IFK Mora SK 05:27:16
5711 Karlsson, Stefan (SWE) H40 Ronneby OK 05:27:19
3853 Kvick, Olle (SWE) H21 Ugglan IK 05:27:30
1393 Von Sydow, Johan (SWE) H40 Mälarö SOK 05:27:39
275 Holm, Per (SWE) H45   05:28:00
7962 Gjerde, Björn Kåre (NOR) H60   05:28:11
441 Eriksson, Stefan (SWE) H35 IK Droppen 05:28:18
414 Strandell, Axel (SWE) H35 Storvreta IK 05:28:21
1552 Wiberg, Petter (SWE) H40 Uppsala SLK 05:28:22
8400 Simonsen, Pål (NOR) H55   05:28:35
8311 Karlsson, Andreas (SWE) H21 OK Kolmården 05:29:02
1597 Lindahl, Richard (SWE) H45   05:29:07
104 Johansson, Jan (SWE) H55   05:29:44
4056 Håkansson, Anders (SWE) H21 OK Linné 05:29:59
8940 Hermansson, Viktor (SWE) H21 OK Stigen 05:30:19
5914 Christiansen, Jens (DEN) H55   05:30:47
7767 Åhström, John (SWE) H40   05:30:55
824 Ehrs, Jonas (SWE) H35 Linköpings SK 05:31:24
855 Lillbacka, Robert (SWE) H40 Hindås SK 05:31:28
30449 Andersson, Magnus (SWE) H60 Ålems OK 05:31:36
1660 Nielsen, Rasmus Folino (DEN) H21   05:31:39
3310 Mikkelsen, Ingar (NOR) H40 Funäsdalens IF 05:32:07
2515 Andersson, Anton (SWE) H17-20 05:32:19
2512 Mahrs, Petter (SWE) H21 Östersunds SK 05:32:26
8864 Gredal, David (DEN) H45   05:32:30
3924 Faskunger, Jens (SWE) H40   05:32:30
10142 Uunila, Johan (FIN) H40   05:32:38
2813 Johansson, Fredrik (SWE) H45   05:33:31
101-200      
41 Ek, Michael (SWE) H40   05:33:37
5748 Tranberg Andreasen, Anders (DEN) H35   05:33:48
3533 Tysk, Patrik (SWE) H21   05:33:50
8885 Jättner, Martin (SWE) H40 Scania IF Södertälje 05:34:07
8722 Moberg, Alexander (SWE) H21   05:34:10
9336 Hård Af Segerstad, Max (SWE) H21   05:34:15
2230 Levin, Karl (SWE) H21 Sävedalens AIK 05:34:21
8721 Moberg, Niclas (SWE) H55 OK Tyr 05:34:22
770 Stöt, Anders (SWE) H50   05:34:39
269 Pettersson, Oscar (SWE) H21   05:34:50
7275 Barkestedt, Markus (SWE) H35 OK Kullingshof 05:35:26
1817 Scheffer, Matti (SWE) H45   05:35:32
940 Engström, Staffan (SWE) H21   05:35:32
5059 Colting, Jonas (SWE) H40   05:35:42
6420 Gordon, Jesper (SWE) H35   05:36:47
6429 Elmose, Sune (DEN) H40   05:36:48
5824 Ilveson, Ceith (SWE) H50 Tidaholm SOK Sisu 05:36:48
9094 Konkell, Martin (SWE) H21   05:36:57
9265 Bexell, Josef (SWE) H21   05:37:06
10059 Stagling, Mikael (SWE) H40 AXA SC 05:37:26
1894 Sjöberg, Björn (SWE) H40 Godegårds SK 05:37:42
429 Mörner, Nils-Fredrik (SWE) H21   05:37:52
10095 Larsson, Måns (SWE) H21   05:37:57
1476 Wikstrand, Martin (SWE) H21 Årsunda IF 05:38:24
9872 Persson, Adam (SWE) H21 Lugi SK 05:38:46
246 Litsen, Magnus (SWE) H45   05:38:54
96 Eriksson, John (SWE) H40   05:38:57
5071 Engström, Henrik (SWE) H21   05:39:38
8813 Aamann, Erik (NOR) H35 Stadium IF 05:39:54
8812 Aamann, Lars (NOR) H35 Stadium IF 05:39:58
6426 Palmgren, Stefan (SWE) H50 Strängnäs SK 05:40:01
983 Paavola, Petri (SWE) H21   05:40:04
2148 Bernhard, Marcus (SWE) H21   05:40:18
4102 Edvinsson, Martin (SWE) H35   05:40:25
8318 Brunzell, Jonas (SWE) H50   05:40:27
10053 Karlsson, Henrik (SWE) H21   05:40:32
5790 Andersson, Henrik (SWE) H21   05:40:36
5791 Mustajärvi, Lukas (SWE) H21   05:40:37
3124 Gustafsson, Johan (SWE) H21   05:40:47
474 Rygart, Björn (SWE) H35   05:40:50
2491 Andersson, Matteus (SWE) H21   05:40:52
8074 Nilsson, Niclas (SWE) H35   05:41:28
842 Stål, Pär (SWE) H50 Norrbärke SK 05:41:35
10294 Samuelsson, Fredrik (SWE) H21   05:41:39
2440 Giberg, Dan (SWE) H50 Tumba-Mälarhöjden OK 05:41:40
10149 Niemi, Tobias (FIN) H35   05:41:41
3767 Jansson, Håkan (SWE) H40 Trollhättans SOK 05:42:03
10110 Skogert, Peter (SWE) H40 JMs PF 05:42:10
2928 Bilock, Alexander (SWE) H21   05:42:17
9559 Barrulf, Fredrik (SWE) H50   05:42:25
7337 Pettersson, Anton (SWE) H21   05:42:30
3530 Drakenberg, Anders (SWE) H45 Enebybergs IF 05:42:35
517 Fernlund, Erik (SWE) H21 IFK Hedemora SK 05:42:39
525 Björfeldt, Oskar (SWE) H21   05:42:39
5334 Jansson, Peter (SWE) H55 Spikbodarnas IK 05:42:40
3961 Löfvenberg, Sven (SWE) H45   05:42:45
467 Andersson, Jörgen (SWE) H45 IFK Skövde SK 05:42:52
9133 Murray, Mike (DEN) H35   05:42:53
4335 Jakobsson, Johan (SWE) H35   05:43:22
6442 Kojan, Jonas (SWE) H50 Funäsdalens IF 05:43:26
4186 Sandvik, Håvard (NOR) H45   05:43:42
4055 Yttermark, Johan (SWE) H40   05:43:42
2518 Ossiansson, Filip (SWE) H21 IK Hakarpspojkarna 05:43:45
2801 Beck-Friis, Jockum (SWE) H21   05:43:52
9256 Bäckström, Patrik (SWE) H40 Nybro Skidklubb 05:43:56
9223 Ekdahl, Henrik (SWE) H40 Lidköpings VSK 05:44:04
6318 Isaksson, Magnus (SWE) H40   05:44:24
3662 Briland, Anders (SWE) H21 Scania IF Södertälje 05:44:37
10286 Efraimsson, Dan (SWE) H50   05:44:53
270 Wickholm, Joakim (SWE) H40   05:44:59
786 Flodin, Emanuel (SWE) H21   05:45:21
9773 Renström, Rickard (SWE) H50 Astrazeneca IF 05:45:54
3354 Andersson, Mikael (SWE) H45 Istrums SK 05:45:55
9850 Helin, Jonas (SWE) H50 Ulricehamns IF 05:46:22
3878 Karlsson, Niklas (SWE) H40 IFK Mockfjärd 05:46:41
9453 Rönnberg, Mikael (SWE) H40 Täby IS SK 05:46:48
4137 Sandblom, Dag (SWE) H50 Karlslunds IF SF 05:46:49
6002 Svahn, Peter (SWE) H50 Eksjö SOK 05:47:20
7858 Larsson, Peter (SWE) H50 Matfors SK 05:47:29
9626 Michelsen, Asbjørn (DEN) H17-20 05:47:35
8809 Sjöberg, Anders (SWE) H21   05:47:35
10224 Johansson, Linus (SWE) H21   05:47:57
25 Johansson, Jakob (SWE) H21   05:48:00
5189 Eriksson, Ulf (SWE) H50 AXA SC 05:48:04
9820 Kindstrand, Magnus (SWE) H35 Nynäs IK 05:48:07
6054 Wennblom, David (SWE) H35   05:48:09
9502 Evaldsson, Simon (SWE) H21 Dalsjöfors GoIF 05:48:22
3349 Randhem, Viktor (SWE) H21   05:48:23
7338 Fihn, Henrik (SWE) H40   05:48:25
3606 Widén, Johan (SWE) H21   05:48:27
9628 Pålsson, Johan (SWE) H17-20 IF Ski Team Skåne 05:48:31
9132 Jakobsson, Fredrik (SWE) H35   05:48:37
30713 Torstensson, Börje (SWE) H60 Linköpings SK 05:48:38
1949 Lindvall, Pelle (SWE) H55 Telia Idrott o FF 05:48:41
9120 Malmgren, Fredrik (SWE) H35   05:48:48
1997 Persson, Oskar (SWE) H17-20 05:48:53
4977 Smedman, Daniel (SWE) H40   05:48:56
7437 Andersson, Niklas (SWE) H50 Broby GoIF 05:49:02
279 Ehrenstråhle, Linus (SWE) H21   05:49:06
7732 Edström, Olof (SWE) H40 Frösö IF 05:49:08
201-300      
2272 Kamelod, Alex (SWE) H21   05:49:09
140 Öster, Ralf (SWE) H55   05:49:18
1043 Karlsson, David (SWE) H40   05:49:25
4963 Carlsson, Jakob (SWE) H50 Länsförsäkringar IF 05:49:29
3934 Johansen, Rune (NOR) H45   05:49:44
2229 Oest, Simon (SWE) H40 Östersund T C 05:49:46
2984 Jägerstad, Martin (SWE) H21   05:49:47
6070 Svensson, Emil (SWE) H21   05:49:53
823 Strandsäter, Anders (SWE) H21   05:49:56
8648 Rodheim, Stefan (SWE) H50   05:50:03
6508 Persson, Per-Olof (SWE) H45   05:50:08
1060 Ydén, Gustav (SWE) H21   05:50:09
5007 Sundqvist, Tobias (SWE) H50 Västerås Skidklubb 05:50:26
115 Eriksson, Oskar (SWE) H21   05:50:27
5876 Kulanko, Mikael (SWE) H50 IFK Mora SK 05:50:30
8416 Luthander, Joachim (SWE) H50 Stockholms Landstings IF SK 05:50:39
8359 Wahlström, Simon (SWE) H21   05:50:42
931 Kindevåg, Marcus (SWE) H40   05:50:42
3394 Frisk, Michael (SWE) H40 Preem IF 05:50:59
9834 Noord, Martin (SWE) H45 Uddevalla IS 05:51:50
3670 Ramdén, Christer (SWE) H50   05:51:52
9775 Eriksson, Robert (SWE) H45   05:52:01
2305 Nord, Valdemar (SWE) H40   05:52:08
8845 Eriksson, Tyrone (SWE) H35 Årjängs IF 05:52:13
5878 Hansson, Peter (SWE) H35   05:52:14
9356 Holm, Johan (SWE) H40   05:52:18
759 Borglund, Tobias (SWE) H21   05:52:19
46 Wijkander, Johan (SWE) H21   05:52:19
4264 Hemselius, Daniel (SWE) H21 Vaxholms Kanotsällskap 05:52:38
9286 Johnsson, Albin (SWE) H21   05:52:40
5936 Schuber, Rickard (SWE) H50   05:52:46
3881 Blad, Per (SWE) H40 Ljungskile FK 05:52:48
4211 Stenecker, Björn (SWE) H45 Sundbybergs IK 05:52:56
10062 Wehlin, Johan (SWE) H17-20 Skogspojkarnas OK 05:53:04
6078 Johannesson, Henrik (SWE) H17-20 Ronneby OK 05:53:11
1015 Armandt, Richard (SWE) H55 Ingarö IF 05:53:16
1068 Johnels, Oskar (SWE) H21   05:53:24
942 Uske, Rickard (SWE) H21   05:53:25
5344 Björklund, Johan (SWE) H35 AXA SC 05:53:29
9349 Holth, Niklas (SWE) H35 Lidköpings VSK 05:53:31
9666 Lindberg, Christian (FIN) H40   05:53:31
2018 Erol, David (SWE) H35   05:53:33
1876 Petersson, Christian (SWE) H35 Huddinge SK LF 05:53:37
3586 Boivie, Adrian (SWE) H17-20 05:53:39
2046 Ljungqvist, Oskar (SWE) H21 Kexholms SK 05:53:44
3883 Nilsson, Björn (SWE) H45 Roslagsbro IF 05:53:47
7721 Giorgi, Bertrand (FRA) H40   05:54:03
9452 Lindman, Sebastian (ALA) H21   05:54:11
258 Hansson, Sven (SWE) H40   05:54:15
1452 Persson, Antaris (SWE) H55 Hotagens Sportsclub 05:54:19
244 Wickman, Fredrik (SWE) H55   05:54:23
36 Andersson, Roger (SWE) H55   05:54:29
8705 Qvicker, Patrik (SWE) H50 Sälens IF 05:54:32
6087 Hasselblad, Harald (SWE) H40   05:54:36
4453 Josefsson, Oskar (SWE) H35   05:54:37
9659 Lüning, Martin (SWE) H50 Bålsta SK 05:54:40
6425 Crafoord-Larsen, Daniel (SWE) H40 IFK Mora SK 05:54:48
10283 Engqvist, Kim (SWE) H21   05:54:49
2574 Svensson, Patric (SWE) H21   05:54:55
6024 Rasmusson, Markus (SWE) H21 Simlångsdalens IF 05:55:07
3493 Säw, Lukas (SWE) H21   05:55:09
2992 Junkell, Henrik (SWE) H45 AXA SC 05:55:11
2893 Reinert, Mark (SWE) H21   05:55:20
4300 Mikkola, Raimo (SWE) H55   05:55:27
3020 Ljungqvist, Mats (SWE) H50 Kexholms SK 05:55:30
30647 Skordby, Michael (SWE) H55   05:55:46
4971 Wilén, Rikard (SWE) H40   05:56:03
30667 Brander Nilsson, Christer (SWE) H60 Stenungsunds OK 05:56:11
10268 Högström, Jens (SWE) H40 AXA SC 05:56:13
3596 Johansson, Daniel (SWE) H21   05:56:14
10166 Lillienau, Mortimer (SWE) H21   05:56:16
5280 Sten, Stefan (SWE) H55   05:56:28
7359 Johansson, Johan (SWE) H21 SK Skinnsberg 05:56:29
4008 Sjöström, Staffan (SWE) H65 Scania IF Södertälje 05:56:42
6519 Bodinson, Hugo (SWE) H21   05:56:45
953 Lövgren, Mattias (SWE) H40 Linköpings SK 05:56:50
404 James, Axel (SWE) H21   05:56:57
9026 Hübschmann, Martin (DEN) H45   05:57:12
8925 Parke, Ludwig (SWE) H21   05:57:14
4000 Bengtsson, Mattias (SWE) H21   05:57:21
8013 Melin, Jonas (SWE) H40   05:57:27
598 Agnedal, Marcus (SWE) H21   05:57:35
9525 Sjöblom, Jesper (SWE) H17-20 Södertälje-Nykvarn OF 05:57:38
8941 Mollmann, Michael (DEN) H45   05:57:44
9402 Wingqvist, Anders (SWE) H50   05:57:53
4279 Gunnes, Arild (NOR) H45   05:57:56
9263 Kihlén, Robin (SWE) H21   05:58:06
484 Hållén, Oscar (SWE) H35   05:58:24
1790 Törnby, Alexander (NOR) H21 Deloitte Stockholms IF 05:58:31
1918 Nilsson, Ulf (SWE) H50   05:58:31
4215 Donaldson, Brodie (SWE) H40 AXA SC 05:58:40
4506 Bergström, Kristian (SWE) H45 Täby SLK 05:58:49
1825 Widlund, Patrik (SWE) H21 Söderberg o Partners IF 05:59:04
2497 Persson, Johan (SWE) H21   05:59:06
1964 Larsson, Martin (SWE) H35   05:59:13
9125 Martensen-Larsen, Jesper (DEN) H35   05:59:15
3782 Arvidsson, Olof (SWE) H21 IK Stern 05:59:16
5407 Eriksson, Anders (SWE) H60 Malmö Frisksportklubb 05:59:23
890 Ahlberg, Johan (SWE) H21   05:59:29
7817 Pankalla, Ralf (SWE) H50   05:59:29
301-400      
5903 Kirchmann, Carl Christian (SWE) H21   05:59:32
3279 Andersson, Fredrik (SWE) H21   05:59:47
3998 Kristiansen, Kenneth (NOR) H21   06:00:11
3482 Bergqvist, Jonas Ponas (SWE) H35   06:00:13
4152 Brenter, Rasmus (SWE) H40   06:00:17
7481 Krogh-Madsen, Steen (DEN) H45   06:00:19
5808 Hugerth, Staffan (SWE) H50 IFK Mora SK 06:00:26
634 Svensson, Göran (SWE) H50 Karlslunds IF SF 06:00:33
7916 Ljungemyr, Patrik (SWE) H50 IK Nocout.se 06:00:35
8837 Turesson, Patrik (SWE) H50   06:00:49
2703 Ingvarsson, Mikael (SWE) H21   06:00:54
8830 Johansson, Urban (SWE) H50 Team Kungälv Idrottssällskap 06:00:59
8964 Nørstebø, Gunnar (NOR) H21   06:01:01
6509 Aspsjö, Marcus (SWE) H21   06:01:09
10200 Grelsson, Wilmer (SWE) H17-20 Ånge SK 06:01:15
3733 Schröder, Tony (SWE) H50   06:01:20
7959 Åhling, Henrik (SWE) H35 Filipstads SF 06:01:23
9278 Danielsson, Per-Olof (SWE) H50 Volvo Braås Fritidsförening 06:01:35
2881 Ahlberg, Johan (SWE) H21 Ryda SK 06:01:36
944 Nygren, Fredrik (SWE) H21   06:01:38
7349 Holmberg, Tommy (SWE) H21   06:01:40
7377 Jonsson, Wilhelm (SWE) H21   06:01:45
3476 Svantesson, Niklas (SWE) H40   06:02:03
1035 Fredricson, Peter (SWE) H45   06:02:14
1970 Keinonen, Seppo (SWE) H70 Telia IoFF 06:02:16
5221 Stillemark, Erik (SWE) H21 IF Hallby SOK 06:02:29
2555 Axelsson, Oskar (SWE) H40 Karlslunds IF SF 06:02:31
3608 Henriksson, Erik (SWE) H35   06:02:37
3593 Hagberg, William (SWE) H21   06:02:57
2280 Lembke, Michael (SWE) H55 Sundbybergs IK 06:02:58
8465 Mortensen, Robert (DEN) H21   06:03:00
9702 Kihlberg, Anders (SWE) H55 Håfreströms IF 06:03:07
6503 Pettersson, Oscar (SWE) H21   06:03:10
3583 Pettersson, Jonas (SWE) H40   06:03:12
4816 Brundin, Martin (SWE) H40   06:03:15
4972 Nylund, Johan (SWE) H21   06:03:17
3341 Sahlin, Jonas (SWE) H40   06:03:18
9881 Carlén, Johan (SWE) H21   06:03:19
1688 Näverlo, Simon (SWE) H21 Lycksele IF 06:03:24
8328 Olofsson Carlbom, Markus (SWE) H21   06:03:27
1675 Svensson, Jan (SWE) H45   06:03:46
547 Belak, Martin (SWE) H35   06:03:46
10163 Ekdahl, Christer (SWE) H35 Lidköpings VSK 06:03:52
6348 Andersen, Anders Möller (SWE) H35   06:03:53
2917 Bennstam, Marcus (SWE) H35 Linköpings SK 06:04:00
7229 Penttinen, Olle (SWE) H35   06:04:02
2506 Forsberg, Pål (SWE) H21   06:04:09
2949 Busk, Tommy (SWE) H40   06:04:09
3515 Hammerin, Mats (SWE) H55 Domnarvets GOIF 06:04:12
3328 Elfström, Anders (SWE) H40   06:04:14
3415 Berggren, Tobias (SWE) H45   06:04:21
3508 Norbeck, Remi (NOR) H45   06:04:25
376 Torvaldsen, Anders (SWE) H60 IK Stern 06:04:31
5279 Eriksson, Lars Åke (SWE) H45   06:04:35
976 Eriksson, Dennis (SWE) H60   06:04:39
3813 Alkstrand, Isac (SWE) H40   06:04:40
9887 Nilsson, Stefan (SWE) H50   06:04:41
8959 Berthelsen, Stein Erik (NOR) H50   06:04:44
10174 Johansson, Andreas (SWE) H35   06:04:49
4587 Lindner, Axel (SWE) H21   06:04:52
10124 Lisnell, Fredrik (SWE) H40   06:05:07
6365 Dahlberg, Mikael (SWE) H45 Domnarvets GOIF 06:05:08
1030 Gustavsson, Jim (SWE) H45 IK Stern 06:05:11
4123 Öhman, Erik (SWE) H21   06:05:30
9425 Bjarme, Jonas (SWE) H40   06:05:31
2677 Linglöf, Johan (SWE) H45   06:05:33
10005 Thomassen, Erik Walter (NOR) H65   06:05:41
9339 Tjärndal, Rasmus (SWE) H21   06:05:42
6498 Hägg, Lennart (SWE) H60 Hofors AIF 06:05:44
10126 Andersson, Magnus (SWE) H50   06:05:45
2502 Bergström, Tomas (SWE) H45 Täby IS SK 06:06:04
8819 Larsson, Mattias (SWE) H21 Forserums SOK 06:06:06
2986 Sjövall, Henrik (SWE) H40 Karlslunds IF SF 06:06:13
308 Adler, Björn (SWE) H40 IK Stern 06:06:18
9696 Andersson, Marcus (SWE) H21   06:06:24
4242 Hammarkvist, Magnus (SWE) H45   06:06:27
900 Karlsson, Robert (SWE) H35   06:06:28
9032 Andersson, Dennis (SWE) H21 ELU Idrottsförening 06:06:31
9817 Hempel, Ulf (SWE) H55   06:06:35
9840 Persson, Mats (SWE) H60 Lugi SK 06:06:36
4817 Pintaric, Daniel (SWE) H35 IK Stern 06:06:47
8534 Erlingmark, Magnus (SWE) H45   06:06:51
10106 Felixson, Henrik (SWE) H21   06:06:51
775 Sjöberg, Anders (SWE) H45   06:06:52
2149 Uppling, Olle (SWE) H40   06:06:55
7307 Einarsson, Stefan (ISL) H21   06:06:56
6487 Eriksson, Tomas (SWE) H35   06:06:58
9512 Karlsson, Glenn (SWE) H60 Broby GoIF 06:06:59
5933 Svensson, Jakob (SWE) H17-20 Härlövs IF 06:07:00
9755 Engström, Johan (SWE) H50 IK Stern 06:07:01
3796 Wallén, Christian (SWE) H21 Sunne SLF 06:07:06
1506 Herlin, Alexander (SWE) H21 Lugi SK 06:07:14
7478 Holmdahl, Linus (SWE) H40   06:07:20
1099 Ramsö, Mattias (SWE) H40   06:07:32
2233 Pettersson, Albin (SWE) H21   06:07:37
3572 Henriksson, Martin (SWE) H40   06:07:40
2934 Andersson, Andreas (SWE) H21   06:07:51
2534 Josefsson, Daniel (SWE) H21 Ryda SK 06:07:51
9012 Eliasson, Torbjörn (SWE) H45 Skattkärrs SOK 06:07:53
53 Huhtala, Janne (SWE) H45   06:07:54
401-500      
8442 Samuelsson, Karl-Jimmy (SWE) H21 AXA SC 06:07:56
9862 Carlsson, Ingemar (SWE) H60 Gamleby OK 06:08:09
5357 Bergkvist, Peter (SWE) H45 AXA SC 06:08:27
9034 Grelsson, Mikael (SWE) H45 Ånge SK 06:08:30
15 Meinhardt, Johan (SWE) H21 Accenture IF 06:08:37
6468 Norin, Per (SWE) H21   06:08:37
7235 Eriksen, Ingemar (NOR) H50   06:08:41
3815 Tørstad, Jostein (NOR) H60   06:08:49
401 James, Stefan (SWE) H50   06:09:03
3287 Antonsson, Emil (SWE) H35   06:09:07
4011 Näsvall, David (SWE) H21   06:09:09
5727 Fässberg, Stephan (SWE) H50 IF Rigor 06:09:24
4511 Lundén, Rasmus (SWE) H17-20 Gävle SK 06:09:34
8811 Bogeskär, Tobias (SWE) H45   06:09:35
1536 Andersson, Peter (SWE) H40   06:09:37
9482 Steenberg, Niklas (SWE) H50 Boo Kanot och Skidklubb 06:09:38
1954 Folino, Emil (DEN) H21   06:09:38
5767 Sterner, Erik (SWE) H50 Uppsala Vasaloppsklubb 06:09:39
7964 Birger, Christopher (SWE) H21   06:09:39
8801 Hermansson, Anton (SWE) H21 OK Stigen 06:09:54
9812 Bäckström, Niclas (SWE) H40   06:09:56
5015 Åhlund, Johan (SWE) H40 Vänersborgs SK 06:09:57
6694 Holm, Thomas (SWE) H45 CGI IF 06:09:59
2415 Andersson, Andreas (SWE) H40   06:09:59
30638 Olausson, Kenneth (SWE) H65 Ålems OK 06:10:06
9549 Abrahamsson, Martin (SWE) H35   06:10:11
7983 olsson, gustav (SWE) H21 Rasbo IK 06:10:23
10063 Wehlin, Michael (SWE) H55 Skogspojkarnas OK 06:10:27
1689 Fredman, Erik (SWE) H40   06:10:28
1306 Djupenström, Anders (SWE) H40 Salsåker-Ullångers IF 06:10:32
10230 Haeggström, Marcus (SWE) H21   06:10:33
2655 Persson, Robert (SWE) H45 Skanska IF 06:10:35
2647 Edmark, Hans (SWE) H50 MÄKLARHUSET 06:10:37
2536 Ossiansson, Viktor (SWE) H17-20 IK Hakarpspojkarna 06:10:44
6473 Brunswick, Tord (SWE) H55 Sundbybergs IK 06:10:52
3649 Espedal Carlem, Christian (NOR) H21   06:10:55
3800 Padin, Michael (SWE) H45   06:11:04
1441 Åberg, Fredrik (SWE) H50   06:11:06
1504 Grönlund, Emil (SWE) H40 Kågedalens SK 06:11:08
54 Andersson, Christian (SWE) H35   06:11:17
3154 Hedström, Michael (SWE) H40 Zinkgruvans IF 06:11:19
3215 Göransson, David (SWE) H21   06:11:23
5859 Harring, Torbjörn (SWE) H55 Stennäsets IF 06:11:27
7873 Hallsten, Thomas (SWE) H40   06:11:30
2524 Ossiansson, Mattias (SWE) H45   06:11:34
3685 Glans, Johan (SWE) H40   06:11:44
2393 Ivarson, Jörgen (SWE) H45 IK Ymer 06:11:47
8314 Sand, Stefan (SWE) H21   06:11:55
8914 Talle-Holmqvist, Andreas (SWE) H40   06:11:57
1531 Ekman, Kristoffer (SWE) H21 IF Hagen SK 06:11:58
6056 Sundkvist, Johan (SWE) H35   06:11:59
410 Larsson, Arvid (SWE) H21   06:12:01
9992 Wikner, Mikael (SWE) H50   06:12:06
3529 Rönnell, Dag (SWE) H40   06:12:14
8482 Alperud, Patrik (SWE) H40 Borås SK 06:12:26
296 Danielsson, Jan-Erik (SWE) H55   06:12:37
4293 Thaning, Isak (SWE) H35   06:12:43
9087 Iversen, Fredrik (NOR) H21   06:12:46
9633 Lenngren, Henrik (SWE) H35 Norrköpings SK 06:12:50
8365 Fagerli, Martin (SWE) H40   06:12:53
2101 Bäckbro, Hannes (SWE) H21   06:12:56
4146 Tjernlund, Niclas (SWE) H21 Perstorp AB IF 06:13:13
3363 Malmberg, Patrik (SWE) H45   06:13:15
963 Jarrick, Simon (SWE) H40 Karlslunds IF SF 06:13:15
5712 Svensson, Peter (SWE) H21   06:13:16
8057 Ferdinand, Andreas (SWE) H40   06:13:18
3180 Nyhlén, Andreas (SWE) H45   06:13:22
3752 Olivecrona, Richard (SWE) H55 IK Stern 06:13:29
3206 Lönneborg, Fredrik (SWE) H55   06:13:29
9276 Niemi, Daniel (FIN) H21   06:13:30
84 Olsen, Claus (DEN) H40   06:13:31
5827 Nilsson, Jörgen (SWE) H45   06:13:32
431 Meyer, Paul (SWE) H50 Selja-Långlets IK 06:13:33
281 Andersson, David (SWE) H35   06:13:39
595 Snögren, Pär (SWE) H21   06:13:41
9388 Grafström, Fredrik (SWE) H50   06:13:43
3569 Tuomi, Esa (SWE) H65   06:13:44
7230 Larsson, Samuel (SWE) H21   06:13:46
3080 Rydin, Martin (SWE) H45   06:14:00
933 Johansson, Bengt (SWE) H55 Västerås Skidklubb 06:14:08
8720 Aamann, Anders (NOR) H21   06:14:08
62 Ireholm, Andreas (SWE) H40   06:14:08
3004 Häggkvist, Henrik (SWE) H35 Söderberg o Partners IF 06:14:18
664 Frid, Håkan (SWE) H45   06:14:22
7270 Berggren, Andreas (SWE) H21   06:14:23
5239 Modig, Jörgen (SWE) H55   06:14:25
10081 Lillbacka, Peter (SWE) H40   06:14:28
10154 Svartholm, Ivar (SWE) H21   06:14:32
10249 Strinnhed, Daniel (SWE) H45   06:14:39
1259 Evang, Tore (SWE) H50   06:14:51
1230 Liljengren, Thomas (SWE) H40   06:14:51
10122 Lindahl, Jens (FIN) H40   06:14:53
3466 Tengberg, Andreas (SWE) H35   06:14:56
9940 Lundquist, Andreas (SWE) H40 IK Rex 06:14:59
9440 Pettersson, Martin (SWE) H21   06:15:02
5986 Johansson, Tobias (SWE) H21 IF Hallby SOK 06:15:04
4063 Lundh, Magnus (SWE) H45 Karlslunds IF SF 06:15:05
5918 Blomgren, Mattias (SWE) H21 Tranemo IF Skidklubb 06:15:18
253 Timan, Ulf (SWE) H40   06:15:19
30690 Johansson, Stefan (SWE) H55 FK Åsen 06:15:25
         
1-100 DAMER Klass Klubb Tid
6073 Nord, Madelene (SWE) D21 IFK Mora SK 05:28:35
5867 Liljeberg, Annika (SWE) D21   05:41:23
3342 Pehrs, Margareta (SWE) D55   05:44:26
6049 Pospeshina, Lubov (SWE) D60   05:50:02
5723 Thorn, Victoria (SWE) D21   05:52:06
6449 Sandgren, Marina (SWE) D21 IFK Mora SK 05:54:49
7479 Jansson, Hanna (SWE) D21 IF Hagen SK 05:57:08
8838 Thuresson, Linnéa (SWE) D21 Lima IF 06:00:51
6457 Larsson, Johanna (SWE) D21 Hägersta GF 06:02:25
3951 Ljungqvist, Maria (FIN) D40   06:02:28
3302 Tärnlund, Kia (SWE) D40   06:04:05
4957 Petré Lindholm, Viktoria (SWE) D40 Sya SK 06:04:11
9993 Fransson, Anette (SWE) D45   06:04:33
2993 Junkell, Maria (SWE) D45 AXA SC 06:04:43
9550 Barrulf, Malin (SWE) D21   06:05:53
5123 Wallman, Helena (SWE) D35   06:07:44
3383 Sennström, Anki (SWE) D45   06:08:09
236 Mårlind, Carina (SWE) D35   06:09:58
562 Gaelle, Pollet (FRA) D35   06:10:26
6043 Strömberg Bylund, Maria (SWE) D45 Fagersta Södra IK 06:11:21
3459 Axfors, Cathrine (SWE) D21 Svillinge Idrottsförening 06:12:45
6386 Sunesson, Anna-Lena (SWE) D50 IFK Umeå 06:15:29
8413 Schedin, Eva-Lotta (SWE) D45 1Life IF 06:15:57
7802 Öman, Eva-Karin (SWE) D45   06:15:59
295 Gotte, Lisa (SWE) D40   06:16:46
3688 Norberg, Cecilia (SWE) D45   06:16:50
5282 Brown, Marlin (SWE) D40   06:17:45
2517 Ossiansson, Maria (SWE) D45 IK Hakarpspojkarna 06:18:21
7277 Rosén Engström, Marie (SWE) D50 AXA SC 06:20:27
9069 Kraft, Ingela (SWE) D45 Preem IF 06:20:54
7943 Holmdahl White, Anna (SWE) D40   06:21:19
2516 Olsson, Tova (SWE) D17-20 Sågmyra SK 06:23:47
8451 Nordlund, Therese (SWE) D21 Västerås Skidklubb 06:24:27
2551 Danielsson, Sabina (SWE) D40   06:28:54
9469 Izindre, Anne-Louise (SWE) D45   06:29:13
2424 Grönqvist, Ulrika (SWE) D50   06:30:20
9018 Pettersson, Petra (SWE) D45   06:30:53
10019 Ljung, Lovisa (SWE) D21   06:31:09
415 Hedberg, Annelie (SWE) D50 AXA SC 06:31:35
10291 Axellie, Anna-Karin (SWE) D50 Salens IF 06:33:08
4689 Karlsson, Helena (SWE) D50   06:33:51
9737 Siljegård, Lina (SWE) D40 Halmstads Skidklubb 06:34:13
8129 Thörnkvist, Veronica (SWE) D45 Molkoms SK 06:35:11
5104 Österlund, Erica (SWE) D21   06:35:12
9941 Grunditz, Camilla (SWE) D50   06:36:22
6579 Rehn, Karin (SWE) D21   06:36:42
4080 Åkerström, Johanna (SWE) D21   06:37:35
7987 Wiese, Hanna (SWE) D35   06:38:06
6093 Jakobsson, Elin (SWE) D40 Sya SK 06:38:32
1612 Stigsson, Sofie (SWE) D21 Lönashults GoIF 06:38:53
3213 Eriksson, Elin (SWE) D21   06:41:37
9206 Christofferson, Jessica (SWE) D21   06:41:50
292 Esberg, Elinor (SWE) D21   06:42:20
7468 Holm, Karin (SWE) D21 IF Hagen SK 06:42:21
3212 Öhlin, Charlotta (SWE) D21   06:43:57
8859 Carlsson, Mirella (SWE) D40 Team Kungälv Idrottssällskap 06:44:06
9240 Gunnar, Karin (SWE) D45 Åtvidabergs IF 06:44:15
7936 Grenemark, Sandra (SWE) D21   06:44:28
9623 Hermansson, Lisa (SWE) D21   06:46:35
2352 Berglund, Sandra (SWE) D21   06:47:10
6504 Djupenström, Eva (SWE) D50   06:48:15
1807 Larsson, Kristina (SWE) D40 Alnö SK 06:48:35
7716 Braneby, Ann (SWE) D40   06:48:53
5870 Elgaaen, Grete (NOR) D50   06:50:40
6655 Wilhelmsson, Sofie (SWE) D21   06:51:10
6325 Hedman Wigg, Marie (SWE) D45   06:52:02
10145 Kalla, Cecilia (SWE) D21   06:52:17
5299 Smedman, Emma (SWE) D35   06:52:19
464 Palmborg, Anna (SWE) D40 Brudpiga RK 06:53:01
563 Helene, Masson (FRA) D35   06:53:08
3899 Wiese, Linda (SWE) D35   06:54:14
1508 Stofkoper, Kiowa (SWE) D21   06:54:17
5346 Bjessmo, Lena (SWE) D50 Bromma-Vällingby SOK 06:54:43
3927 Jansson, Angelica (SWE) D40   06:54:49
3240 Karlsson, Johanna (SWE) D35 IF Ski Team Skåne 06:55:30
1819 Hedberg, Madeleine (SWE) D21   06:55:34
100 Östensson, Helen (SWE) D50 Sälens IF 06:55:39
2840 Gülich, Sofia (SWE) D21   06:56:13
9385 Andersson, Matilda (SWE) D21 Tormestorps IF 06:56:18
3163 Berglöv, Anna (SWE) D21 Årsunda IF 1 06:56:45
5234 Lindén, Ida (SWE) D40 Storvreta IK 06:57:30
9976 Ekström, Ulrika (SWE) D50 Garphyttans IF 06:59:43
9600 Rennermalm, Julia (SWE) D21 Lima IF 07:00:03
6063 Bratt, Agnes (SWE) D35   07:00:10
5350 Von Essen, Fredrika (SWE) D21 OK Linné 07:00:10
9283 Johnsson, Hanna (SWE) D17-20 07:00:21
472 Sahlen, Annika (SWE) D50   07:00:23
7914 Friberg, Maria (SWE) D21   07:01:04
2430 Spik, Åsa (SWE) D50   07:01:04
958 Borgö, Ida (SWE) D35   07:01:05
3825 Frick, Sofia (SWE) D40   07:01:21
4119 Brandén, Sara (SWE) D21 Vemdalens IF 07:02:01
3668 Nilaeus, Malin (SWE) D21   07:02:23
4340 Mas, Helena (SWE) D35 Grycksbo IF OK 07:02:39
10044 Axell, Elisabet (SWE) D50   07:03:25
4405 Stenbro, Marte (SWE) D40 SS Stakarna 07:04:49
7376 Karlehag, Helene (SWE) D21   07:05:12
7289 Käck, Carolina (SWE) D21   07:05:59
2897 Swartz, Jenny (SWE) D45 Frösö IF 07:06:08
9197 Gairy, Sandra (DEN) D50   07:06:15
101-200      
9100 Beck Christensen, Lene (DEN) D45   07:06:16
5899 Halvarsson, Anna (SWE) D50 IFK Mora SK 07:06:28
8552 Åkerlind, Helena (SWE) D45   07:06:32
3716 Rosander, Emma (SWE) D35   07:06:33
3170 Norgren, Lisa (SWE) D21   07:07:41
3225 Fröbom, Sofie (SWE) D21   07:07:52
10013 Felldin, Susanne (SWE) D45 Kumla SF 07:07:59
4073 Holmberg, Mikaela (SWE) D21   07:08:32
3289 Wallin, Sofia (SWE) D21   07:08:37
2576 Normark, Lin (SWE) D35 Tullinge SK 07:08:42
6491 Åberg, Therese (SWE) D35 Fazer Idrottsförening 07:08:49
3339 Hagård, Jannie (SWE) D21 Rävetofta OK 07:08:51
8367 Anhammer, Helena (SWE) D45 Garphyttans IF 07:08:52
3147 Söderholm, Johanna (SWE) D21   07:09:44
8397 Elofsson, Louise (SWE) D21 Filipstads SF 07:10:09
290 Nyman, Jenni (SWE) D21   07:10:13
4758 Skaar, Kristin (SWE) D21 Ryda SK 07:10:23
4777 Palm, Malin (SWE) D45   07:10:25
3630 Huuva, Renée (SWE) D21   07:11:09
7985 Hanning, Raija (SWE) D55 Ericsson Stockholm IK 07:12:17
8054 Bresky, Eva (SWE) D50 IK Ymer 07:12:52
6092 Hammarstrand, Carina (SWE) D55 FK Snapphanarna 07:13:00
9459 Lundberg, Kristina (SWE) D50   07:13:06
4140 Andersson, Karin (SWE) D35   07:13:28
1549 Mattsson, Anneli (SWE) D35   07:13:38
164 Brännström, Johanna (SWE) D21   07:14:55
7387 Tredal, Michaela (SWE) D21   07:15:01
4287 Blom, Helena (SWE) D40 Dala-Järna IK 07:15:14
764 Sällström, Elin (SWE) D21 ICA-handlarnas IF 07:15:38
48 Königsson, Victoria (SWE) D21   07:15:57
5739 Reveny, Stephanie (SWE) D21 Vansbro AIK Skidklubb 07:16:04
1388 Siebers, Rebecka (SWE) D21 IK Hakarpspojkarna 07:16:26
10176 Settergren, Johanna (SWE) D21   07:16:31
7859 Ahlin, Linda (SWE) D35 Loos IF 07:16:32
558 Salander, Anna (SWE) D40   07:16:36
8729 Björkman, Anna (SWE) D21 Ik Stern 07:16:48
9910 Persson, Tina (SWE) D50   07:16:58
3617 Sterner, Elin (SWE) D40 Täby IS SK 07:17:11
3576 Mandelberg, Lin (SWE) D35   07:17:16
2289 Berglind-Eriksson, Märit (SWE) D45   07:17:21
6573 Bengtsson, Ulrika (SWE) D35   07:17:34
72 Selin, Marie (SWE) D50   07:17:44
4028 Fredriksson, Nina (SWE) D40   07:17:47
9393 Wilén, Åsa (SWE) D21 Stockholms Landstings IF SK 07:18:11
5710 Enarsson, Malin (SWE) D21   07:18:42
6086 Melin, Madeleine (SWE) D40   07:19:13
2264 Bohlin, Linnea (SWE) D21   07:19:35
7300 Berg, Linda (SWE) D35   07:19:39
4451 Lilja, Elin (SWE) D35 Hestra IF 07:19:47
6436 Törnqvist, Anna (SWE) D40   07:19:47
8408 Nachtweij, Jenny (SWE) D45   07:20:03
2906 Jansson, Anna (SWE) D40   07:20:10
10057 Davidsson, Sabina (SWE) D45   07:20:12
6015 Toss, Frida (SWE) D21   07:20:19
1866 Innala, Johanna (SWE) D21   07:20:22
7899 Nylander, Eva-Marie (SWE) D55   07:21:01
479 Myrsell, Riina (SWE) D35 Stora Skedvi IK SOFF 07:21:26
1428 Strand, Helena (SWE) D21 OK Landehof 07:21:27
3637 Fernström, Emelie (SWE) D21   07:21:32
2974 Jellvert, Åsa (SWE) D50   07:21:34
1061 Werner, Kajsa (SWE) D21 IK Studenterna i Umeå 07:21:35
249 Hellander, Hanna (SWE) D21   07:21:37
6439 Klockar, Erika (SWE) D21 AXA SC 07:22:29
9946 Danielsen, Ragnhild (NOR) D21   07:22:31
7383 Wilén, Britt-Marie (SWE) D50   07:22:34
7476 Lindgren, Madeleine (SWE) D21   07:22:37
7868 Sandberg, Helene (SWE) D50 Garphyttans IF 07:22:59
10171 Filipsson, Caroline (SWE) D35   07:23:06
9024 Edlund, Helena (SWE) D45 Alnö Race Team Föreningen 07:23:20
3338 Gerhardsen, Gunilla (SWE) D45   07:23:29
3044 Edström, Alexandra (SWE) D21   07:23:45
3535 Lindelöw, Caroline (SWE) D21 Härlövs IF 07:24:01
1100 Gustavsson, Anna (SWE) D21   07:24:08
4018 Cox, Susanne (SWE) D40 Lerums SOK 07:24:11
2 Hedman, Linnea (SWE) D21   07:24:17
8483 Jonsson, Johanna (SWE) D21   07:24:25
331 Hofgren, Mia (SWE) D50 IK Stern 07:24:36
3723 Widén, Johanna (SWE) D21   07:24:37
5900 Nilsson, Emelie (SWE) D21   07:24:43
294 Albertsen, Kristin (SWE) D40   07:24:47
8892 Lindell, Helena (SWE) D40 Länsförsäkringar if 07:25:00
1042 Svanborg, Elin (SWE) D17-20 Stockholms RK 07:25:13
783 Jantunen, Siv (FIN) D50   07:25:30
1793 Bucht, Marie (SWE) D50 IFK Arvidsjaur Skidor 07:25:47
3823 Högbom, Hanna (SWE) D21 Stöde IF 07:25:51
3357 Pettersson, Sofia (SWE) D21   07:26:56
9646 Frank, Jenny (SWE) D21   07:27:14
3018 Woodbridge, Sara (SWE) D21   07:27:24
7900 Moberg Larsson, Cathrin (SWE) D50 Trafikverket FF CF 07:27:40
8326 Myllyperkiö, Sirpa (SWE) D50 Enebybergs IF 07:27:45
4803 Andersson, Emma (SWE) D21 Ånge SK 07:28:32
483 Hållén, Anna (SWE) D21   07:28:41
9236 Falk, Emelie (SWE) D21 Sundbybergs IK 07:29:19
251 Jergmar, Thérese (SWE) D40   07:29:22
237 Elwin, Annika (SWE) D35   07:30:03
9508 Dahlgren, Anna Carin (SWE) D50 Linköpings SK 07:30:16
1797 Westman, Sandra (SWE) D35 Östervåla IF 07:30:17
2022 Brandner, Birgit D. (SWE) D40   07:30:49
7789 Ljung, Ulrika (SWE) D45 IK Ymer 07:30:54
2034 Svedberg, Satu (FIN) D40 Stockviks SF 07:30:57
201-300      
5315 Gustavsson, Elin (SWE) D35 Falu IK 07:31:20
9952 Meister, Gabrielle (SWE) D21   07:31:26
8784 Böjer, Bodil (DEN) D40 AXA SC 07:31:28
9640 Rosensvärd, Annika (SWE) D55   07:31:34
4741 Andersson, Therese (SWE) D40   07:31:35
3495 Johansson, Ellen (SWE) D21   07:32:15
10 Aarni-Norman, Kerstin (SWE) D60   07:32:36
6377 Lilja, Tina (SWE) D40   07:32:44
6362 Larsson, Marie (SWE) D21 Lima IF 07:33:03
7217 Holmgren, Angelica (SWE) D21   07:33:09
9752 Norström, Hanna (SWE) D40   07:33:31
120 Amandusson, Anna (SWE) D40 bullaren 07:33:37
9878 Tulldahl, Kristina (SWE) D35   07:33:54
1777 Gustafsson, Frida (SWE) D35 Magra IS 07:34:02
3198 Bergander, Sara (SWE) D21 Eksjö SOK 07:34:18
288 Nybom, Sofie (SWE) D35   07:35:07
1534 Bergvall, Helena (SWE) D21   07:35:30
9007 Ödlund, Mari (SWE) D45   07:35:44
741 Ohlin, Ulrika (SWE) D50   07:35:46
8352 Alexandersson, Minnea (SWE) D21   07:35:57
8479 Entin, Elin (SWE) D21   07:36:00
2153 Reinert, Annika (SWE) D50 Lycksele IF 07:36:02
9145 Neumann, Dorothea (SWE) D21   07:36:09
9028 Bolinder, Lise-Lotte (SWE) D50 S-E Bankens IF 07:36:24
1082 Kronberg, Helena (SWE) D50 IK Stern 07:36:47
10046 Vågesjö, Evelina (SWE) D21   07:37:13
1002 Strömmer, Lovisa (SWE) D45   07:37:14
3784 Willebrand, Karin (SWE) D55 Fredrikshofs IF Skid & OK 07:37:30
6341 Jahnke Ask, Louise (SWE) D45   07:37:38
2957 Svanström, Alexandra (SWE) D45   07:37:46
3095 Flink, Julia (SWE) D21   07:37:49
10080 Ekström, Pia-Marit (SWE) D50 IK Rex 07:37:53
7920 Hellman, Yann (SWE) D21 Ängebo IK 07:37:58
1022 Schröder, Karolina (SWE) D40 Sya SK 07:37:58
1946 Gallon, Evelina (SWE) D21   07:37:59
3436 Vesterlund, Malin (SWE) D45 Vännäs SK 07:38:19
7253 Bak Hanen, Kirsten (DEN) D55 Karlsbyhedens IK 07:38:26
1712 Landgren, Hulda (SWE) D21   07:38:29
8072 Bjerke, Emelie (SWE) D21   07:38:39
2188 Paulsson, Anna-Karin (SWE) D21   07:39:22
969 Brodin Larsson, Frida (SWE) D21   07:39:23
1266 Jönsson, Therese (SWE) D21   07:39:25
6367 Olsson, Carola (SWE) D60 IFK Kristineberg 07:39:36
9778 Noord, Paula (SWE) D50   07:39:48
3684 Philip, Madeleine (SWE) D35   07:39:53
659 Englund, Tina (SWE) D50   07:40:12
1464 Granelli, Therese (SWE) D21   07:40:31
380 Johansson, Maria (SWE) D55 IK Stern 07:40:40
4482 Ljungbacke, Isabelle (SWE) D21 Ställbergs IK 07:40:43
328 Fogelqvist, Camilla (SWE) D45 IK Stern 07:41:28
6666 Junevik, Ellen (SWE) D21   07:41:41
3276 Brändström, Kajsa (SWE) D21   07:41:42
6677 Carlson, Solvej (SWE) D65   07:41:43
5734 Hållgärde Lindberg, Lena (SWE) D45   07:41:46
5735 Hållgärde, Anette (SWE) D40 Garphyttans IF 07:41:47
2227 Bråmer, Torun (SWE) D35 Sollerö IF 07:42:01
2036 Eriksson, Hanna (SWE) D21   07:42:22
6454 Mckee, Karin (SWE) D45 Team Kungälv Idrottssällskap 07:42:36
2913 Bergqvist Kringstad, Hedda (SWE) D21 Säffle SK 07:42:44
423 Back, Inger (SWE) D40   07:42:44
5795 Johnstone, Emma (SWE) D21   07:42:53
5831 Dahlqvist, Hanna (SWE) D21   07:42:56
9888 Andersson, Ellen (SWE) D21 AXA SC 07:42:59
10179 Sundin, Malin (SWE) D21   07:42:59
7358 Johansson, Maria (SWE) D21   07:43:00
6029 Niss Bergström, Anna (SWE) D21   07:43:09
3557 Maclean/Bergqvist, Emma (SWE) D40 IFK Sala 07:43:11
1737 Ringborg, Anna (SWE) D21   07:43:21
1543 Björklund, Maria (SWE) D50   07:43:34
7292 Pantzar, Elisabeth (SWE) D55 Stockholms Landstings IF SK 07:43:55
8744 Gynt, Eva (SWE) D45   07:44:04
256 Malm, Linn (SWE) D35   07:44:05
937 Händestam, Jenny (SWE) D21   07:44:19
4572 Huslende, Bente (NOR) D40   07:44:23
267 Karlsson, Amanda (SWE) D21   07:44:25
1583 Nilsson, Pernilla (SWE) D40   07:44:29
4160 Jarl, Matilda (SWE) D17-20 07:44:48
7758 Carlander, Lotta (SWE) D55 Trollhättans SOK 07:44:50
6435 Gatara, Pernilla (SWE) D50   07:44:54
8711 Johansson, Annika (SWE) D40 SK Granan 07:44:55
2535 Forsberg, Isa (SWE) D17-20 07:45:02
8069 Hylander, Linda (SWE) D45 Stockholms Landstings IF SK 07:45:08
7321 Hedén, Lena (SWE) D45   07:45:28
7754 Mårdsjö, Lisa (SWE) D55   07:45:33
1347 Larsson Isfelt, Annica (SWE) D21   07:45:33
10183 Johansson, Michelle (SWE) D21 OK Tyr 07:46:16
6510 Zachrisson, Camilla (SWE) D45   07:46:22
8889 Lindquist, Anna (SWE) D45 Färjestadens Motions IF 07:46:29
3440 Andersson, Åsa (SWE) D45   07:46:40
4644 Fahnehjelm, Cecilia (SWE) D21 IFK Mora SK 07:46:56
2025 Andersen, Pernille (DEN) D40   07:46:58
9475 Gustafsson, Catrine (SWE) D40   07:47:19
6564 Nilsson, Hanna (SWE) D21 OK Denseln 07:47:23
2688 Wendelin, Emma (SWE) D21   07:47:27
4466 Segerström, Kristin (SWE) D40   07:47:39
7821 Beijer, Sofia (SWE) D35   07:47:47
9070 Johnson, Sara (SWE) D45   07:47:54
2133 Eriksson, Camilla (SWE) D21 IFK Sala 07:48:21
8441 Djerf, Klara (SWE) D17-20 Lerums SOK 07:48:24
3197 Herms, Sabine (SWE) D45   07:48:41
Del |
20160131, LINDBÄCKSSTADION PITEÅ 002 (kopia)

Volkswagen cup 5-6 dec i Piteå inställd

Norge åker heller inte till Skandinaviska cupen och:

Först skulle det vara både Skandinavisk cup och Volkswagen cup (Sverige-cup) i Piteå 12-13 december. Sedan flyttades Scan-cupen till Finland och VW cup till 5-6 december.
Nu har Piteå skidallians tvingats ställa in även den svenska cuptävlingen på grund av coronarestriktionerna.

 

Les mer
20200313, FÅHRAEUS Daniel (kopia)

Sverige funderar – tar beslut i morgon

Påverkas inte av Norge, men kan komma till samma beslut:

Norge har tagit ett beslut om att inte fortsätta tävla i världscupen som gäller året ut. I och med att detta offentliggörs idag kommenterar svenska landslagsledningen hur Svenska Skidförbundet resonerar kring fortsatt tävlande. Norges beslut i sig kommer inte att vägas in i beslutet.

 

Les mer
20190305, JOHAUG Therese 001 (kopia)

Norge åker inte vidare i världscupen

Skidförbundet med dramatiskt beslut:

Nu följer det norska skidförbundet efter Johannes Høsflot Klæbo och Emil Iversen och skickar inte åkare till dom kommande världscuptävlingarna i Davos och Dresden.
Dessutom är det stora chanser för att man också säger nej till Tour de Ski.
Hur det är påverkar FIS och världscupen är mycket spännande att följa. Norge var den klart dominerande nationen i premiären i Ruka.

 

Les mer
KEKs-kronika

Klæbo och Iversen borde väcka FIS-cheferna

Krönika:

Två av världens bästa längdåkare hoppar av världscupen.
Dom tycker inte det är säkert att åka runt med en världsomspännande pandemi.
FIS tänker ändå köra på med världscupen som om inget har hänt.
Norrmännens beslut borde få upp ögonen hos FIS-cheferna. För vem tänker på dom aktivas hälsa i det hela?

 

Les mer
20201130, IVERSEN Emil (kopia)

Emil Iversen skippar också världscupen

Emil Iversen har också beslutat sig för att inte åka flera världscuptävlingar det här året.
Därmed är både ettan och trean från helgens minitour i Ruka ute och det blir ett stort PR-mässigt bakslag för FIS som står på sitt och försöker genomföra sitt planerade program.

 

Les mer
20181204, KLÆBO Johannes Høsflot PK-RZ (kopia)

Klæbo hoppar av världscupen i december

– Det känns inte rätt att åka runt och tävla nu:

Johannes Høsflot Klæbo hoppar av världscupen i längdåkning resten av året.
Han känner olust efter helgens tävlingar i Ruka och tar inte chansen på att åka i Davos och Dresden. Han vill bestämma sig senare för Tour de Ski, om det nu blir något. Det är i dagsläget osäkert.
Klæbo fruktar att smittas av Covid-19.

 

Les mer
13.03.2020, Kontiolahti, Finland (FIN):Hanna Oeberg (SWE) -  IBU world cup biathlon, sprint women, Kontiolahti (FIN). www.nordicfocus.com. © Manzoni/NordicFocus. Every downloaded picture is fee-liable.

Hanna Öberg utklassade världseliten

Sveriges damer dominerade också i sprint:

Hanna Öberg utklassade världseliten och sköt fullt. Vann världscupen i sprint med 23,9 sekunder före VM-drottningen Marte Olsbu Røiseland.
Damernas skidskytte-sprint i Kontiolahti blev precis som herrarnas lopp en norsk-svensk uppgörelse där dom svenska damerna åter igen dominerade och imponerade med sin enorma laginsats.

 

Les mer
20180318, KLÆBO, Johannes Høsflot finish 001 (kopia)

Klæbo med kyla avgjorde igen

Ny bra insats av William Poromaa:

William Poromaa gjorde åter en stark insats också i jaktstarten i Ruka. Med det gröna startnumret som bästa U23-åkare kom han in som 17:e man och var klart bäste svensk.
Johannes Høsflot Klæbo hämtades av Bolshunov och Iversen, men han var iskall på slutet och avgjorde på exakt samma vis som förra året.

 

Les mer
Dahlqvist

Förstörde för egna chanser i Ruka

Svenskorna krockade inför spurten:

Sverige hade fyra åkare med chansen på en andra och tredje plats i jaktstarten över 10 km fristil i världscupen i Ruka. Men dom svenska damerna klantade till det hela och sprintkanonerna Linn Svahn och Maja Dahlqvist krockade ut ur chansen till en pallplats – och för Linn en gul tröja i världscupen.
Therese Johaug tog istället den tröjan och var överlägsen.

 

Les mer
20201129, PONSILUOMA Martin (kopia)

”Sebbe” 2:a och Martin 3:a i sprint

Ny stor skidskytte-framgång i världscupen:

Sebastian Samuelsson 2:a.
Martin Ponsiluoma 3:a.
Dom svenska skidskyttarna stod för en ny kanoninsats i världscuppremiären i skidskytte i Kontiolahti.
Nu var det herrarnas tur och sprinttävlingen blev en ren norsk-svensk duell.

 

Les mer
20191116, ANDERSSON Ingela 002 (kopia)

Ingela tvåa i norska cupens sprint

Ingela Andersson missade världscuplaget i skidskytte men passade på att göra en helgjuten insats i den norska cupen som startade med en sprinttävling i Geilo.
Hon var mycket nära segern och visade att Sverige har folk att slänga in om någon faller ifrån i det starka världscuplaget.

 

Les mer
20201128, SKOTTHEIM, Johanna (kopia)

Johanna Skottheims första pallplats

Fem svenskor top-11, två sköt fullt på distans:

Vilken start på världscupen för dom svenska damerna:
Johanna Skottheim tar sin första pallplats i världscupen.
Fem svenskor bland dom 11 bästa.
Skottheim och Linn Persson skjuter felfritt på 20 skott!

 

Les mer
20180316, KLÆBO, Johannes Høsflot podium 010 (kopia)

Klæbo slog tillbaka direkt i Ruka

William Poromaa bäste svensk på 15:e plats:

Johannes Høsflot Klæbo behövde ett dygn för han slog tillbaka efter att landsmannen Erik Valnes knäckte honom i världscupsprinten i Ruka under fredagen.
24-åringen från Trondheim var klart bäst i 15 km klassisk och har nu ett gyllene läge att ta hem sin tredje totaltriumf i minitouren.
Sverige spelade B-fiol, men William Poromaa gjorde personbästa.

 

Les mer
20201128, SAMULESSON, Sebastian (kopia)

Snabba svenskar bommade för mycket

Norsk sensation vann i Kontiolahti:

Sebastian Samuelsson hade tredje bästa åktiden i herrarnas distanslopp och visade prov på att han har en pallplats inom räckhåll när världscupen i skidskytte inleddes i finska Kontiolahti.
Men två bom förde honom bort från pallen. Det blev ändå en stark 6:e plats i premiären som sensationellt vanns av den 23-årige doldisen Sturla Holm Lægreid från Norge.

 

Les mer
20190124, KARLSSON, Frida 010 (kopia)

Johaug fortfarande snäppet bättre

Frida försökte i Ruka, men:

Frida Karlsson spände bågen och tog ledningen efter 3,2 km, men Therese Johaug hade kyla och rutin till att disponera loppet perfekt.
Hon drog iväg på slutvarvet och vann till slut med 21,8 sekunder. Men både Frida och dom andra svenska damerna visade att dom är där uppe.

 

Les mer
20181201, WENG, Heidi 001 (kopia)

Heidi Weng bryter minitouren i Ruka

Heidi Weng var en av förhandsfavoriterna till en topplacering i världscuppremiären i Ruka.
Nu bryter den norska stjärnan tävlingen efter en blytung 67:e plats i sprinten under fredagen.
Weng sliter mentalt och har större fruktan för covid-19 än dom andra i laget.

 

Les mer
20171203, VITTOZZI, Lisa 054 (kopia)

VM-tvåan åker med positiv Covid-19

VC-premiär i skidskytte i Kontiolahti:

Italienska Lisa Vittozzi har varit sjuk i covid-19. Hon åkte ändå till världscuppremiären i Kontiolahti.
Där testade hon positivt igen.
Ändå får hon starta i lördagens distanslopp över 15 km. Hon har startnummer 9. Vittozzi var tvåa på distansen efter Hanna Öberg vid VM i Östersund 2019.

 

Les mer
20190316, EINARSSON, Snorri 001 (kopia)

Skandal för Island vid premiären i Ruka

Så orättvis är längdåkningen på toppnivå:

Islands Snorri Einarsson fick aldrig starta sprinttävlingen i Ruka. Hans tränare hade åkte på ett ”falskt” positivt test precis som Norges tränare Eirik Myhr Nossum.
Men medan Norge betalade för ett snabbt svar på B-provet fick Island vänta i två dagar och stackars Snorri satt i karantän när sprinten startade.
Nu beklagar FIS och han får starta i resten av minitouren.

 

Les mer
20201127, VALNES Erik Ruka-seger (kopia)

Han spurtade ner ”omöjliga” Klæbo

Johannes Høsflot Klæbo brukar göra som han vill i världscupsprinter i klassisk stil.
Men i Ruka mötte han sin överman.
Och det är av sina egna man skall få det.
24-årige Erik Valnes kämpade överraskande ner ”omöjliga” Klæbo.

 

Les mer
20200208, SVAHN, Linn 017 (kopia)

Trippel Sverige i världscuppremiären

Blågula damer dominerade totalt:

Sverige dominerade totalt i världscuppremiären i längdåkning i Ruka.
Linn Svahn vann igen och fick med sig både Maja Dahlqvist och Jonna Sundling på pallen.
Tredubbelt Sverige alltså.
– Det kändes som om jag var tvungen att försvara ledartröjan från förra säsongen, säger Linn som vann sprintvärldscupen senast.

 

Les mer