Mobile Version
Desktop Version
HÅRD SPURT i H13-14, men det är till slut Mattias Andersson från Domnarvet som vinner klassen efter 7 km före Ludvig Berg, Granbergsdal och klubbkompisen Erik Johansson från Domnarvet. Foto: ULF PALM/Vasaloppet
HÅRD SPURT i H13-14, men det är till slut Mattias Andersson från Domnarvet som vinner klassen efter 7 km före Ludvig Berg, Granbergsdal och klubbkompisen Erik Johansson från Domnarvet. Foto: ULF PALM/Vasaloppet

Och här är killarna i Ungdomsvasan

Det var mycket bra deltagande också bland killarna i åldern 9-16 år i årets Ungdomsvasa i Mora. I flera klasser blev det kamp helt in på mållinjen och här såg vi troligen flera av våra kommande landslagsstjärnor som kommer att dyka upp i TV-rutan om 8-10 år. Det blir spännande att följa med vidare! Här är resultaten för killarnas klasser.

H15-16, 9 km/C masstart      
1 Gisselman, Truls (SWE) Rehns BK 00:25:33 +00:00
2 Anger, Edvin (SWE) IFK Hedemora SK 00:25:34 +00:01
3 Pålsson, Gustav (SWE) Utrikes Skidklubb 00:25:34 +00:01
4 Eriksson, Alfred (SWE) Dala-Järna IK 00:25:38 +00:05
5 Danielsson, Emil (SWE) Högbo GIF 00:25:47 +00:13
6 Rapp, Emil (SWE) SK Leksand 00:25:49 +00:16
7 Peterson, Alfons (SWE) Borås GIF 00:25:55 +00:21
8 Terent, Benjamin (SWE) Rehns BK 00:25:58 +00:24
9 Garfvé, Isak (SWE) IFK Mora SK 00:25:59 +00:26
10 Hermansson, John (SWE) IFK Mora SK 00:26:01 +00:28
11 Skoglund, Måns (SWE) Täby IS SK 00:26:08 +00:35
12 Carlsson, Jonas (SWE) Stora Tuna IK SK 00:26:12 +00:38
13 Törnqvist, Mattias (SWE) Garphyttans IF 00:26:29 +00:55
14 Bergström, Nils (SWE) Domnarvets GOIF 00:26:30 +00:57
15 Krouwel, Sander (SWE) Stora Tuna IK SK 00:26:31 +00:57
16 Wessman, Joel (SWE) Vreta Skid o MK 00:27:06 +01:33
17 Värmsjö, Arvid (SWE) SK Bore 00:27:25 +01:51
18 Höiby, Lucas (SWE) OK Landehof 00:27:32 +01:58
19 Vinsanius, Alex (SWE) Västerås Skidklubb 00:27:33 +01:59
20 Jutterström, Per (SWE) IFK Mora SK 00:27:43 +02:09
21 Fougstedt, Felix (SWE) Grava SK 00:27:50 +02:17
22 Elmvall, Martin (SWE) Högbo GIF 00:27:55 +02:22
23 Åslund, Oskar (SWE) Östersunds SK 00:28:07 +02:34
24 Thudeen, Alexander (SWE) Sya SK 00:28:34 +03:00
25 Saario, Johannes (SWE) Korsnäs IF SK 00:28:49 +03:16
26 Björklund, Gustav (SWE) IFK Mora SK 00:28:58 +03:25
27 Josefsson, Johannes (SWE) Täby IS SK 00:28:59 +03:26
28 Hallander, Albin (SWE) Vreta Skid o MK 00:29:00 +03:26
29 Brandt, Erik (SWE) Domnarvets GOIF 00:29:00 +03:27
30 Lundberg, Oskar (SWE) Borås SK 00:29:01 +03:28
31 Danielsson Frost, Anders (SWE) Dala-Järna IK 00:29:02 +03:28
32 Aronsson, Arvid (SWE) OK Kroppefjäll 00:30:22 +04:48
33 Jernaeus, Axel (SWE) Äspereds IF 00:30:58 +05:25
34 Pettersson, Oskar (SWE) Boxholm-Ekeby Skidklubb 00:31:14 +05:41
35 Görl, Hampus (SWE)   00:31:15 +05:42
36 Lund Laine, Emil (SWE) Oxbergs IF 00:31:52 +06:18
37 Alsin, Emanuel (SWE) Åmåls OK 00:32:04 +06:31
38 Svensson, Carl (SWE) Sundbybergs IK 00:32:28 +06:55
39 Ackevik, Marcus (SWE) Burseryds IF 00:32:36 +07:02
40 Magnerfelt, Lukas (SWE) Falköpings AIK SLK 00:32:43 +07:09
41 Svahn, Simon (SWE) Eksjö SOK 00:33:40 +08:06
42 Rådahl, Albin (SWE) Vindrarps SK 00:34:32 +08:59
43 Bardino, Carl (DEN)   00:42:24 +16:51
44 Blomqvist, Joel (SWE) Köla AIK 00:42:52 +17:18
45 Price, Lars (SWE)   00:53:48 +28:14
         
H13-14, 7 km/C masstart      
1 Andersson, Mattias (SWE) Domnarvets GOIF 00:17:12 +00:00
2 Berg, Ludvig (SWE) Granbergsdals IF 00:17:12 +00:00
3 Johansson, Erik (SWE) Domnarvets GOIF 00:17:13 +00:01
4 Georgsson, Kalle (SWE) Högbo GIF 00:17:20 +00:07
5 Abrahamsson-Gjersvold, Ebbe (SWE) Östersunds SK 00:17:27 +00:15
6 Danielsson, Elias (SWE) Högbo GIF 00:17:35 +00:23
7 Mattei, Theo (SWE) Sävast Ski Team IF 00:17:38 +00:26
8 Melén, Markus (SWE) Falu IK 00:17:51 +00:38
9 Bryne, Erik (SWE)   00:18:11 +00:59
10 Jönsson, Arvid (SWE) Svegs IK 00:18:14 +01:01
11 Nordgren, Fabian (SWE) Falu IK 00:18:14 +01:02
12 Ström, Hugo (SWE) Dala-Järna IK 00:18:15 +01:03
13 Krouwel, Frank (SWE) Stora Tuna IK SK 00:18:20 +01:08
14 Carlsson, Jakob (SWE) Stora Tuna IK SK 00:18:20 +01:08
15 Augustsson, Albin (SWE) Källbottens IK 00:18:25 +01:13
16 Östberg, Mattias (SWE) Stora Tuna IK SK 00:18:35 +01:23
17 Strand, Filip (SWE) Sunne SLF 00:18:40 +01:27
18 Nääs, Klockar Eskil (SWE) SK Leksand 00:18:42 +01:30
19 Svahn, Sebastian (SWE) IFK Mora SK 00:18:43 +01:30
20 Lövgren, Bosse (SWE) Falu IK 00:18:44 +01:32
21 Pettersson, Arvid (SWE) Boxholm-Ekeby Skidklubb 00:18:45 +01:32
22 Lundkvist, Jacob (SWE) Sundbybergs IK 00:18:45 +01:33
23 Norberg, Viktor (SWE) Kvarnsvedens GOIF SK 00:18:46 +01:34
24 Källiden, Albin (SWE) Granbergsdals IF 00:18:54 +01:42
25 Bjurström, Joel (SWE) Älvdalens IF SK 00:18:54 +01:42
26 Ivarsson, Lukas (SWE) Bålsta SK 00:18:58 +01:45
27 Ekenberg, Harald (SWE) IK Stern 00:19:01 +01:49
28 Bergman, Jonathan (SWE) Fagersta Södra IK 00:19:04 +01:52
29 Wanner, Lucas (SWE)   00:19:12 +02:00
30 Andersson Anderberg, Ludvig (SWE) IFK Skövde SK 00:19:14 +02:02
31 Larsson, Jacob (SWE) IFK Mora SK 00:19:19 +02:06
32 Jutterdal, Malte (SWE) Vreta Skid o MK 00:19:26 +02:14
33 Jäderblom, Albin (SWE) Fjärdhundra SK 00:19:41 +02:29
34 Hedlund, Alfred (SWE) SK Leksand 00:19:43 +02:31
35 Hedlund, Elias (SWE) Granbergsdals IF 00:19:43 +02:31
36 Palm, Axel (SWE) Västerås Skidklubb 00:19:46 +02:34
37 Jäderblom, Oskar (SWE) Fjärdhundra SK 00:19:47 +02:34
38 Dunder, Samuel (SWE) Siljansnäs Skid & Löparklubb 00:19:47 +02:35
39 Lissel, Isak (SWE) Stora Tuna IK SK 00:19:48 +02:35
40 Nyman, Jesper (SWE) IFK Skövde SK 00:19:56 +02:44
41 Köld, Carl-Filip (SWE) Medåkers IF 00:19:58 +02:46
42 Hindsberg, Hugo (SWE) Domnarvets GOIF 00:20:00 +02:48
43 Peterson, Eskil (SWE) Borås GIF 00:20:04 +02:52
44 Karlsson, Axel (SWE) Täby IS SK 00:20:16 +03:04
45 Grönland, Karl (SWE) Sälens IF 00:20:37 +03:25
46 Mäkinen, Axel (SWE) Högbo GIF 00:21:04 +03:52
47 Sandberg, Leo (SWE) Sundbybergs IK 00:21:05 +03:53
48 Larsson, Simon (SWE) Dala-Järna IK 00:21:19 +04:06
49 Helmin, Alexander (SWE) Ärla IF 00:21:22 +04:10
50 Olsson, Hannes (SWE) IFK Mora SK 00:21:27 +04:15
51 Montelius Risberg, Esbjörn (SWE) Falu IK 00:21:45 +04:33
52 Rootalu, Mart Andreas (EST) 00:21:54 +04:42
53 Almgren, Markus (SWE) IFK Mora SK 00:21:55 +04:43
54 Lönnqvist, Niklas (SWE) Ärla IF 00:21:57 +04:45
55 Petersson, Victor (SWE) Burseryds IF 00:22:02 +04:50
56 Fors, Anton (SWE) Dala-Järna IK 00:22:02 +04:50
57 Wincent, Tor (SWE)   00:22:13 +05:00
58 Fredriksen, Frode (SWE) Norrbärke SK 00:22:29 +05:17
59 Helmersson Kareld, Ceasar (SWE) Kvarnsvedens GOIF SK 00:22:31 +05:19
60 Hedlund, Joel (SWE) Granbergsdals IF 00:22:33 +05:21
61 Gruvris, Pipar Jonas (SWE) Siljansnäs Skid & Löparklubb 00:22:41 +05:29
62 Lindén, Johan (SWE) Selånger SOK 00:22:45 +05:32
63 Söderqvist, Lucas (SWE) Storvreta IK 00:23:00 +05:48
64 Hansson, Jon (SWE) Falu IK 00:24:04 +06:51
65 Nilsson, Viggo (SWE)   00:24:04 +06:52
66 Etander, Rasmus (SWE)   00:24:18 +07:06
67 Rudehill Sundell, Axel (SWE) Nacka Värmdö SK 00:24:19 +07:07
68 Gustafsson, Isaak (SWE) IFK Grängesberg SK 00:25:03 +07:51
69 Ling, Erik (SWE) IF Hallby SOK 00:27:11 +09:58
70 Lange, Ludvig (SWE) Tumba-Mälarhöjden OK 00:27:14 +10:02
71 Ljungqvist, Markus (SWE) Kexholms SK 00:27:29 +10:16
72 Rasmusson, Alexander (SWE) 00:28:02 +10:49
73 Dickfors, Axel (SWE)   00:29:09 +11:56
74 Hamrin, Pontus (SWE) Västerås Skidklubb 00:29:32 +12:20
75 Sköldeberg, Edvard (SWE) 00:34:03 +16:51
76 Johansson, Alfred (SWE) OK Alehof 00:34:14 +17:01
77 Örtlund, Filip (SWE) AXA SC 00:34:22 +17:10
78 Kaffanke, Frederick (AUT) 00:38:24 +21:11
79 Oskarsson, Isak (SWE)   00:42:15 +25:03
         
H11-12, 5 km/C masstart      
1 Myhlback, Alvar (SWE) Bjursås IK 00:14:42 +00:00
2 Bergström, Erik (SWE) Domnarvets GOIF 00:14:54 +00:12
3 Höiby, Martin (SWE) OK Landehof 00:15:45 +01:02
4 Lindberg, Jonatan (SWE) SK Leksand 00:15:49 +01:06
5 Björk, Carl (SWE) IFK Skövde SK 00:16:04 +01:21
6 Eriksson, Axel (SWE) Stora Tuna IK SK 00:16:09 +01:26
7 Jäderblom, Gustav (SWE) Fjärdhundra SK 00:16:24 +01:42
8 Nederheim, Erik (SWE) Täby IS SK 00:16:27 +01:44
9 Elofsson, Edvin (SWE) Boxholm-Ekeby Skidklubb 00:16:28 +01:46
10 Rydin Sahlin, Alvin (SWE) Västerås Skidklubb 00:16:29 +01:46
11 Larsson, Albin (SWE) Filipstads SF 00:16:45 +02:02
12 Söndmör, Edvin (NOR)   00:16:50 +02:07
13 Carlberg Nilsson, Alfred (SWE) Domnarvets GOIF 00:16:53 +02:10
14 Unger, Anton (SWE) Falu IK 00:17:27 +02:45
15 Rytter, William (SWE) Älvdalens IF SK 00:17:31 +02:48
16 Ryen Söndmör, Oliver (NOR) Engerdal SP.KL 00:17:47 +03:04
17 Partanen, Sixten (SWE) Högbo GIF 00:17:57 +03:14
18 Larsson, Emil (SWE) Filipstads SF 00:17:59 +03:17
19 Demirtas, Simon (SWE) IFK Mora SK 00:18:00 +03:17
20 Gravdal, Stian Ustvedt (NOR) 00:18:06 +03:24
21 Andersson, Malte (SWE) Domnarvets GOIF 00:18:11 +03:29
22 Brenter, Ludvig (SWE) Nacka Värmdö SK 00:18:13 +03:30
23 Ekström, Hugo (SWE) Grava SK 00:18:24 +03:42
24 Eriksson, Vilgot (SWE) SK Leksand 00:18:29 +03:47
25 Nordanbro, Isak (SWE) Grava SK 00:18:37 +03:54
26 Sundholm, Emil (SWE) Nacka Värmdö SK 00:18:41 +03:59
27 Svahn, Alexander (SWE)   00:18:41 +03:59
28 Löfgren, Melvin (SWE) Falu IK 00:18:57 +04:15
29 Ullberg, Lucas (SWE) Näsvikens IK 00:18:59 +04:16
30 Stenlund, Noel (SWE) Falu IK 00:18:59 +04:16
31 Fredriksen, Trond (SWE) Norrbärke SK 00:19:03 +04:21
32 Åkerlund, Ville (SWE) Sälens IF 00:19:04 +04:21
33 Oskar, Bergman (SWE) IFK Mora SK 00:19:05 +04:23
34 Eriksson, Harald (SWE) Dala-Järna IK 00:19:11 +04:28
35 Möllerberg, Albin (SWE) Valbo AIF 00:19:11 +04:28
36 Mårtensson, Alfred (SWE) Falu IK 00:19:11 +04:28
37 Forsgren, Karl (SWE) Norrbärke SK 00:19:12 +04:29
38 Jönsson, Emil (SWE) Malungs IF 00:19:15 +04:32
39 Sandegård, Tore (SWE)   00:19:17 +04:34
40 Jonforsen, Arvid (SWE) Hallstahammars SK SOFK 00:19:30 +04:47
41 Hedar, Rasmus (SWE) Hällbybrunns IF 00:19:33 +04:51
42 Palm, Gustav (SWE) Västerås Skidklubb 00:19:44 +05:02
43 Sörlin, Alvin (SWE) IFK Mora SK 00:19:59 +05:17
44 Odin, Erik (SWE) Västerås Skidklubb 00:20:09 +05:26
45 Wickman, Gustav (SWE) Preem IF 00:20:13 +05:30
46 Skåret, Mathias (NOR)   00:20:16 +05:34
47 Wallman, Olle (SWE) IFK Grängesberg SK 00:20:19 +05:37
48 Sjöberg, Theo (SWE) Garphyttans IF 00:20:26 +05:43
49 Gustavsson, Filip (SWE) Västerås Skidklubb 00:20:30 +05:48
50 Rystedt, Axel (SWE) Södertälje-Nykvarn OF 00:20:39 +05:57
51 Danielsson, Alfred (SWE) IFK Mora SK 00:20:46 +06:03
52 Jernberg, Axel (SWE) Källbottens IK 00:20:49 +06:06
53 Bengtsson, Grund Isak (SWE) Korsnäs IF SK 00:20:51 +06:09
54 Carlsson, Oscar (SWE) Gagnefs IF 00:20:53 +06:10
55 Eriksson, Gustav (SWE)   00:20:53 +06:11
56 Haglund, Emanuel (SWE) IFK Mora SK 00:21:32 +06:49
57 Mehammer Lannergård, Joel (SWE) Lidköpings VSK 00:21:34 +06:51
58 El Hayek, Hjalmar (SWE) Ärla IF 00:21:40 +06:58
59 Magnusson, Leo (SWE) Edsbyns SK 00:21:49 +07:07
60 Björk, Isak (SWE)   00:22:04 +07:22
61 Lundkvist, Oscar (SWE) Sundbybergs IK 00:22:15 +07:32
62 Görl, Rasmus (SWE)   00:22:17 +07:34
63 Sjödin, Isak (SWE) Nynäs IK 00:22:33 +07:50
64 Dahlbäck, Douglas (SWE) Gustafs GoIF 00:23:00 +08:18
65 Jämtelid, Ivar (SWE) Valbo AIF 00:23:13 +08:30
66 Niederhauser, Björn (SUI) SSC Riehen/LG Lausen 00:23:13 +08:30
67 Möller, Linus (SWE)   00:24:18 +09:35
68 Bäcke, Noah (SWE) Älvdalens IF SK 00:24:55 +10:12
69 Wahlberg, Gustav (SWE) Väse SK 00:24:59 +10:16
70 Paulsson, Albin (SWE) OK Löftan 00:25:00 +10:17
71 Grinev, Timur (SWE)   00:25:19 +10:37
72 Åberg, Jesper (SWE) Rembo IK 00:26:15 +11:32
73 Eriksson, Isak (SWE)   00:26:17 +11:35
74 Lange, Tobias (SWE)   00:26:42 +12:00
75 Vinsanius, Isak (SWE) Västerås Skidklubb 00:27:01 +12:18
76 Persson, Emil (SWE)   00:27:04 +12:21
77 Olsson, Johannes (SWE) IFK Mora SK 00:27:07 +12:25
78 Norberg, Samuel (SWE) IFK Mora SK 00:28:43 +14:01
79 Stenby, Denniz (SWE)   00:28:47 +14:05
80 Landin, Linus (SWE)   00:29:00 +14:17
81 Nordgaard, Vilhelm (DEN) 00:29:23 +14:40
82 Steiner, Rufus (SWE)   00:30:10 +15:28
83 Sjögren, Teo (SWE)   00:31:35 +16:53
84 Fandén, Devin (SWE)   00:43:06 +28:23
         
H9-10, 3 km/C masstart      
1 Ericsson, Kaspar (SWE) Stockviks SF 00:10:50 +00:00
2 Olsson, Oskar (SWE) Äspereds IF 00:11:09 +00:18
3 Söder, Oskar (SWE) IFK Grängesberg SK 00:11:23 +00:32
4 Anger, Pelle (SWE) IFK Hedemora SK 00:11:33 +00:42
5 Trofast, Arvid (SWE) Borensbergs IF CK 00:11:39 +00:48
6 Jutterdal, Ville (SWE) Vreta Skid o MK 00:11:44 +00:53
7 Hermansson, Emil (SWE) Perbellum Sportsällskap 00:12:14 +01:23
8 Omblets, Thijn (BEL) Sälens IF 00:12:19 +01:29
9 Anderberg, Hjalmar (SWE) IFK Skövde SK 00:12:24 +01:34
10 Danielson Frost, Erik (SWE) Dala-Järna IK 00:12:25 +01:34
11 Skytt, Edvin (SWE) Falu IK 00:12:31 +01:41
12 Ling, Emil (SWE) IF Hallby SOK 00:12:32 +01:41
13 Dovander, William (SWE) Sundbybergs IK 00:12:37 +01:46
14 Grändborn, Gustav (SWE) Trönö IK 00:12:47 +01:56
15 Wiklund, Erik (SWE) Sundbybergs IK 00:12:59 +02:08
16 Skoglund, Erik (SWE) Täby IS SK 00:13:06 +02:15
17 Hållmarker, Albin (SWE) Bjursås IK 00:13:06 +02:16
18 Järeteg, Linus (SWE)   00:13:16 +02:25
19 Mattsson, Gustav (SWE) Valbo AIF 00:13:20 +02:30
20 Nestler, Lennart (SWE) IFK Mora SK 00:13:31 +02:40
21 Alvarsson, Melker (SWE) IFK Skövde SK 00:13:33 +02:43
22 Helmin, Oscar (SWE) Ärla IF 00:13:35 +02:44
23 Svensson, Albin (SWE) IK Stern 00:13:36 +02:45
24 Sebjørnsen, Henrik (NOR) 00:13:44 +02:53
25 Söndmör, Arvid (NOR)   00:13:46 +02:55
26 Björkman, Oliver (SWE) IFK Mora SK 00:13:49 +02:58
27 Gjersvold, Fred Abrahamsson (SWE) Östersunds SK 00:14:04 +03:13
28 Nestler, Matti (SWE) IFK Mora SK 00:14:16 +03:25
29 Montelius Risberg, Frode (SWE) Falu IK 00:14:35 +03:44
30 Hagrot, Wilmer (SWE) Sundbybergs IK 00:14:37 +03:46
31 Lindblad, Axel (SWE) Granbergsdals IF 00:14:52 +04:01
32 Ramsin, Gustav (SWE) IFK Skövde SK 00:15:09 +04:18
33 Nermoen, Eddie (SWE) Lillhärdals IF 00:15:19 +04:28
34 Norberg, Gustav (SWE) Kvarnsvedens GOIF SK 00:15:19 +04:29
35 Schaar, Arvid (SWE) Orsa SK 00:15:35 +04:44
36 Isaksson, Johannes (SWE) Grava SK 00:15:37 +04:46
37 Åberg, Daniel (SWE)   00:15:39 +04:48
38 Lingblom, Lucas (SWE) IFK Sala 00:15:40 +04:49
39 Söndmör, Axel (NOR)   00:15:48 +04:58
40 Alenius, Oscar (SWE) IFK Hedemora SK 00:15:49 +04:58
41 Leijon, Vincent (SWE) Tumba-Mälarhöjden OK 00:15:53 +05:02
42 Sahlberg, Måns (SWE) Trönö IK 00:15:55 +05:04
43 Villman, Olle (SWE) Dala-Järna IK 00:16:08 +05:17
44 Högberg, Axel (SWE) Täby IS SK 00:16:09 +05:18
45 Jonforsen, David (SWE) Hallstahammars SK SOFK 00:16:12 +05:21
46 Niederhauser, Sven (SUI) SSC Riehen/LG Lausen 00:16:23 +05:32
47 Almgren, Felix (SWE) IFK Mora SK 00:16:44 +05:53
48 Gustavsson, Samuel (SWE) Västerås Skidklubb 00:16:49 +05:58
49 Kaipe, Oskar (SWE) Falu IK 00:17:00 +06:10
50 Johansson, Oscar (SWE)   00:17:12 +06:21
51 Conradson, Alfred (SWE) Orsa SK 00:17:19 +06:28
52 Castel, Philip (SWE)   00:17:47 +06:57
53 Ivarsson, Anton (SWE) Vindrarps SK 00:17:48 +06:57
54 Lange, Alvar (SWE)   00:17:57 +07:06
55 Zidek, Liam (SWE) Lillhärdals IF 00:18:24 +07:33
56 Larsson, Frans (SWE)   00:19:50 +08:59
57 Petersson, Vilhelm (SWE) Elmhults SC 00:19:56 +09:05
58 Eng, Love (SWE) Bergeforsens SK 00:20:49 +09:58
59 Hermansson Chougui, Ludwig (SWE) 00:20:59 +10:08
60 Svensson, Oliver (SWE) Wattholma IF 00:21:24 +10:33
61 Göstas, Joakim (SWE)   00:21:30 +10:39
62 Meijer, Dante (SWE) IFK Mora SK 00:21:30 +10:39
63 Seljeson, Troy (SWE) Surahammars SOK 00:22:51 +12:00
Del |
20171201, PICHLER Wolfgang (kopia)

Wolfgang Pichler allvarligt sjuk

Sveriges fd succétränare i skidskytte Wolfgang Pichler har drabbats av en hjärtinfarkt under en cykeltur i närheten av hemmet Ruhpolding i Tyskland, meddelar tysk media.
Han ligger på intensivavdelingen och skall vara i konstgjord koma.

 

Les mer
FILLON MAILLET, Quentin 002 KinetiXx (kopia)

Dubbelt Frankrike i tyska Wiesbaden

Frankrike vann både dam- och herrklassen i City-biathlon i tyska Wiesbaden i helge.
Julia Simon och Quentin Fillon Maillet slog delar av världseliten i den något rumphuggna tävlingen som på grund av Covid-19 fick köras nästan utan publik och under stränga restriktioner vad gäller smittskyddet.

 

Les mer
SKIDSKYTTE VÄRLDSCUP ÖSTERSUND - SINGEL MIXSTAFETT

Ingen världscup i Östersund i december

Bara två världscuporter i skidskytte före jul:

Internationella skidskytteförbundet har vid ett sammanträde ikväll beslutat att världscupen i skidskytte ska starta som planerat. Däremot minskar höstens tävlingsorter från fyra till två och Östersund får inte möjlighet att stå värd som planerat i december. 

Det skriver världscupen i Östersund på sin hemsida.

 

Les mer
Biathlon_auf_Schalke_Start (kopia)

”Biathlon auf Schalke 2020” inställt

En av vinterns stora skidskyttefester är inställt. Det gäller populära ”Biathlon auf Schalke” i mellandagarna.
På grund av Covid-19-pandemin har arrangören bestämt att tävlingen, som normalt samlar flera åskådare än någon världscuptävling skjuts upp till 2021.

 

Les mer
20190215, ELIASSEN Petter i Alta 001 (kopia)

Vasalopps-segraren redan i god form

Vasalopps-segraren Petter Eliassen visar redan nu god form. För det var inte bara Therese Johaug, Marit Bjørgen och dom övriga damerna som åkte rullskidstävlingen upp till Tryvann i Oslo under torsdagskvällen.
Eliassen vann herrklassen och utklassade samtliga i ett tufft startfält.

 

Les mer
20151201, LAPSHIN, Timofey 003 (kopia)

Två skidskyttar dopingavstängda

Två ryska skidskyttar är avstängda av IBU, det internationella skidskytteförbundet för brott på dopingreglerna.
Det gäller veteranerna Ekaterina Glazyrina och Timofey Lapshin, sistnämnde dom senaste åren ett medlem i Koreas landslag.

 

Les mer
160306 Sälen-MoraVasaloppetFoto Nisse Schmidt

Vasaloppet beslutar om tävling i oktober

Enligt svt.se kommer Vasaloppet att besluta om det blir någon tävling nästa mars i oktober.
Det säger tillfälliga vd:n Johan Eriksson.

 

Les mer
20180406, BJØRGEN, Marit (kopia)

Bjørgen utmanade Johaug

Första tävlingen sedan skiddrottningen lade av:

Marit Bjørgen startade i sin första tävling efter att hon avslutade sin karriär i 2018.
Efter 11,5 km stenhård uppförsbacke från Sörkedalen till Tryvann i Oslo var hon två minuter efter Therese Johaug.
Det var den gamla skiddrottningen nöjd med, hon var närmare än dom flesta andra i världen skulle ha varit.

 

Les mer
18.12.2016, La Clusaz, France (FRA):  - FIS world cup cross-country, 4x7.5km men, La Clusaz (FRA). www.nordicfocus.com. © Thibaut/NordicFocus. Every downloaded picture is fee-liable.

Världscupen i längd nästan som normalt

Tävlingschefen Pierre Mignerey bekräftar:

Tävlingschefen för världscupen i längd, fransmannen Pierre Mignerey berättar för franska ski-nordique.net at vinterns världscup kommer att arrangeras nästan som planerat.
Den enda tävlingen som hittills är struken är den i Frankrike i februari. Öppning kommer enligt Mignerey att hållas som planerat i finska Ruka i slutet av november.

 

Les mer
20171202, AUDIENCE ÖSTERSUND 002 (kopia)

Inget blir sig lika för någon

Här är restriktionerna för världscupen i skidskytte:

Tänkt dig på världscupen i skidskytte?
Då bör du läsa det här.
För nu har IBU kommit med hur man tänker genomföra sina VC-tävlingar i vinter. Och inget kommer att vara sig lika när man nu inför restriktioner som man aldrig tidigare sett.
Allt för att förhindra smitta av Covid-19 i samband med tävlingarna.

 

Les mer
ECKHOFF, Tirill 004 KinetiXx

Eckhoff slog VM-drottningen dubbelt

30-åriga Tiril Eckhoff vann dubbelt i helgens norska mästerskap i rullskidskytte i Voss – båda gångerna med förra vinterns VM-drottning Marte Olsbu Røiseland på platsen bakom.
Bland herrarna var det flera uppstickare i sprinttävlingen, medan A-landslagsåkarna med Tarjei Bø i spetsen tog kommandot i masstarten.

 

Les mer
2016TIV, JESPERSEN, Chris 001 (kopia)

Chris Jespersen satsar på skidskytte

Ingen bra premiär i norska mästerskapen:

Norska veteranen Chris Jespersen, 36 gör som Stina Nilsson.
Han slänger på geväret och satsar på skidskyttet. Hans överraskande mål är att kvala in till OS i sin nya gren – men det är en lång väg fram. I helgen blev han 44:a i norska mästerskapen!

 

Les mer
FILLON MAILLET, Quentin 002 KinetiXx (kopia)

Fillon Maillet och Bescond i franska mästerskapen

Frankrike måste greja sig utan Martin Fourcade den kommande säsongen. Skidskyttekungen har lagt av och det var Quentin Fillon Maillet som tog upp handsken när fransmännen hade sina nationella mästerskap i sommarskidskytte i helgen.
Bland damerna övertygade veteranen Anais second som tog sitt 12:e nationella mästerskap.

 

Les mer
-Starten-019 (kopia)

Vasaloppet måste spara in

Både den snöfattiga vintern 2020 och coronapandemin har ställt Vasaloppet på prov på flera olika sätt under det gångna året. För att komma i balans genomförs nu därför ett besparingsprogram.

Les mer
20200828, BYSTRÖM, Anders 001 (kopia)

Landslaget samlade i Sollefteå

Det har blivit en annorlunda sommar för längdlandslaget. Istället för att åka utomlands på läger har det istället blivit träningsorter hemma i Sverige och idag ansluter åkarna till Sollefteå för en och en halv vecka tillsammans.

 

Les mer
GREVENs krönika mellomrom

Håller Byströms offensiva utgångstempo?

Krönika:

Den nya svenska landslagschefen, Anders Byström, utropade redan i maj för media att hans lag är bäst i världen. Jag hoppas han får rätt.

Det var i alla fall inget fel på självförtroendet när Byström,  som förra säsongen höll en tämligen låg profil som skidskyttarnas landslagschef i Sverige, avfyrade sitt jungfrutal.


 

Les mer
20180318, KLÆBO, Johannes Høsflot podium 059 (kopia)

Ekonomisk guldgruva för Klæbo

Johannes Høsflot Klæbo gör det ekonomiskt betydligt bättre än sitt eget förbund. VG meddelar att hans eget bolag nästan fördubblade inkomsterna under det förra räkenskapsåret.
Han har ju också gjort ett nytt storavtal med bensinjätten Uno-X.

 

Les mer
20200807, MYHLBACK, Petter 010 (kopia)

Så jobbar skidförbundet med fluorförbudet

Fortfarande mycket som är oklart:

Skidförbundet har skickat ut information till klubbarna och skrivit på sin hemsida vad som gäller angående det mycket omdiskuterade fluorförbudet. Men det går klart fram också från förbundets egen sida att dom är nästan lika osäkra som alla dom föräldrar, klubbledare och aktiva som tagit kontakt med oss.

Les mer
KEKs-kronika

Skjut upp fluorförbudet NU

Krönika:

Man skulle tro att osäkerheten kring om det blir någon skidsäsong eller inte är det som upptar folk som tillhör skidfamiljen i Sverige.
Men det är en annan fråga som verkar beröra flera:
FLUORFÖRBUDET rör upp känslorna och sällan har så många vänt sig till oss för att lyfta en fråga.

 

Les mer
Valltruck 001 (kopia)

Norge förlorar sin fördel utan fluor?

30 års forskning kan vara värdelöst:

Det är uppror i det norska landslagets vallateam i samband med fluorförbudet. Inte bara för att man får kasta ut valla för miljoner, men nu fruktar man att man skall förlora det försprång man under 30 år har byggt upp mot andre nationer med ett eget glidprojekt.

 

Les mer