Mobile Version
Desktop Version
TOVE ERICSSON från Stockviks SF får lagerkransen av kransmasen Linus Rapp och åker in till seger i D13-14 i Ungdomsvasan. Tove vann med över minuten. Foto: ULF PALM/Vasaloppet
TOVE ERICSSON från Stockviks SF får lagerkransen av kransmasen Linus Rapp och åker in till seger i D13-14 i Ungdomsvasan. Tove vann med över minuten. Foto: ULF PALM/Vasaloppet
MIRA PERLEROT GÖRANSSON från Äspereds IF har tagit ut allt och blir tvåa i D11-12. Bara Alva Ersson från IFK Mora var före Mira i mål i klassen. Foto: ULF PALM/Vasaloppet
MIRA PERLEROT GÖRANSSON från Äspereds IF har tagit ut allt och blir tvåa i D11-12. Bara Alva Ersson från IFK Mora var före Mira i mål i klassen. Foto: ULF PALM/Vasaloppet
SÅ HÄR GLAD med Astrid Hermansson från Kvarnsveden då hon vann den yngsta tjejklassen D9-10. Astrid var nästan minuten före nästa tjej i klassen. Foto: ULF PALM/Vasaloppet
SÅ HÄR GLAD blev Astrid Hermansson från Kvarnsveden då hon vann den yngsta tjejklassen D9-10. Astrid var nästan minuten före nästa tjej i klassen. Foto: ULF PALM/Vasaloppet

Så gick det för tjejerna i Ungdomsvasan

Det var en stor dag för alla ungdomar i Vasaloppet under söndagen. Ungdomsvasan är en höjdpunkt för många och det utkämpades tuffa fighter på distanserna från 3 till 9 km och i åldrarna 9-16 år.
Här är resultaten för tjejerna som åkte i Ungdomsvasan.

 

D15-16, 9 km/C masstart    
1     Rapp, Kajsa (SWE)     SK Leksand     00:28:30     +00:00     
2     Fältenhag, Saga (SWE)     Högbo GIF     00:28:35     +00:05     
3     Östberg, Tilda (SWE)     Stora Tuna IK SK     00:28:38     +00:07     
4     Broström, Lova (SWE)     Sya SK     00:28:38     +00:07     
5     Andersson, Elin (SWE)     Stuguns SK     00:28:46     +00:16     
6     Georgsson, Ella (SWE)     Högbo GIF     00:28:54     +00:23     
7     Mohn, Sofie (NOR)         00:29:01     +00:30     
8     Björkman, Wilma (SWE)     IFK Mora SK     00:29:02     +00:32     
9     Wallin, Elsa (SWE)     Högbo GIF     00:29:03     +00:32     
10     Ström, Tilda (SWE)     Dala-Järna IK     00:29:18     +00:47     
11     Johansson, Linnea (SWE)     Linköpings SK     00:29:47     +01:16     
12     Karlsson, Ebba (SWE)     Täby IS SK     00:30:12     +01:41     
13     Sjödin, Linnea (SWE)     Rembo IK     00:30:15     +01:44     
14     Evaldsson, Mathilda (SWE)     Ekshärads SF     00:30:21     +01:51
15     Forsman, Petra (SWE)     Öje IF     00:30:43     +02:12     
16     Lundkvist, Sofia (SWE)     Kalix SK     00:31:32     +03:02     
17     Persson, Tuva (SWE)     Tranemo IF Skidklubb     00:32:01     +03:30     
18     Lindström, Josefin (SWE)     Högbo GIF     00:32:02     +03:32     
19     Lingman, Hilda (SWE)     Trönö IK     00:32:10     +03:40     
20     Backlund, Moa (SWE)     Högbo GIF     00:32:32     +04:01     
21     Johansson, Nannie (SWE)     SK Granan     00:32:41     +04:10     
22     Hedström, Malin (SWE)     Delsbo     00:32:43     +04:12     
23     Olskims, Thula (SWE)     Delsbo IF     00:32:47     +04:16     
24     Carlsson, Hanna (SWE)         00:33:31     +05:00     
25     Andersson, Alva (SWE)     Lima IF     00:33:53     +05:22     
26     Köld, Linda-Louise (SWE)     Medåkers IF     00:33:54     +05:24     
27     Schönborg, Elin (SWE)     Delsbo IF     00:33:56     +05:25     
28     Kolberg, Hanna (SWE)     Köla AIK     00:33:58     +05:27     
29     Brink, Lovisa (SWE)     Delsbo IF     00:33:59     +05:29     
30     Wendt, Mikaela (SWE)     Bålsta SK     00:34:47     +06:16     
31     Olofsson Bierfeldt, Malin (SWE)     Hällbybrunns IF     00:34:57     +06:27     
32     Ingard, Sara (SWE)     IK Rex     00:35:28     +06:57     
33     Jonsson, Josefine (SWE)     Hällbybrunns IF     00:35:34     +07:03     
34     Forsgren, Elsa (SWE)     Norrbärke SK     00:37:21     +08:50     
35     Ling, Emma (SWE)     IF Hallby SOK     00:37:46     +09:15     
36     Åberg, Hanna (SWE)     Tumba-Mälarhöjden OK     00:39:24     +10:53     
37     Lekberg, Rebecca (SWE)     Sävedalens AIK     00:39:50     +11:19     
38     Källström, Agnes (SWE)     IFK Sala     00:40:30     +11:59     
39     Thudén, Wilma (SWE)     Boxholm-Ekeby Skidklubb     00:40:32     +12:01     
40     Svensson, Sara (SWE)     Sundbybergs IK     00:42:56     +14:25     
41     Carlsson, Clara (SWE)         00:45:15     +16:44     
42     Rytther, Alva (SWE)     IFK Grängesberg SK     00:47:46     +19:15     
43     Sand, Alma (SWE)     IFK Grängesberg SK     00:47:47     +19:16     
44     Lindström, Frida (SWE)         00:57:13     +28:42     
45     Ericson, Elin (SWE)         00:57:13     +28:42     
46     Rasmusson, Angelica (SWE)         00:58:33     +30:02     

D13-14, 7 km/C masstart
1     Ericsson, Tove (SWE)     Stockviks SF     00:17:39     +00:00     
2     Hermansson, Alva (SWE)     Kvarnsvedens GOIF SK     00:18:52     +01:13     
3     Björk, Lina (SWE)     IFK Skövde SK     00:18:56     +01:16     
4     Furunäs, Maja (SWE)     IFK Grängesberg SK     00:18:57     +01:17
5     Lindberg, Emma (SWE)     SK Leksand     00:18:59     +01:19     
6     Rydén, Lina (SWE)     IFK Mora SK     00:19:00     +01:20     
7     Petersson, Moa (SWE)     Boxholm-Ekeby Skidklubb     00:19:00     +01:20     
8     Andersson, Sara (SWE)     IFK Mora SK     00:19:00     +01:20     
9     Garfvé, Ida (SWE)     IFK Mora SK     00:19:08     +01:28     
10     Forsell, Tuva (SWE)     Sya SK     00:19:29     +01:49     
11     Widholm, Alice (SWE)     Lidköpings VSK     00:19:29     +01:49     
12     Österberg, Tindra (SWE)     Ås IF     00:19:51     +02:11     
13     Ingvarsson, Tilde (SWE)     Svegs IK     00:19:53     +02:13     
14     Oskarsson, Malin (SWE)     SK Leksand     00:20:10     +02:30     
15     Heikki, Maja (SWE)     Sälens IF     00:20:14     +02:34     
16     Bakke, Hanna Hagevik (NOR)         00:20:30     +02:51     
17     Stolpe, Anja (SWE)     Filipstads SF     00:20:33     +02:53     
18     Heikki, Kajsa (SWE)     Sälens IF     00:20:34     +02:54     
19     Karlsson, Wilma (SWE)     Östersunds SK     00:20:38     +02:58
20     Westrin, Agnes (SWE)     Trönö IK     00:20:45     +03:06     
21     Andersson, Tova (SWE)     Brovallens IF     00:20:46     +03:06     
22     Holm, Ellen (SWE)         00:20:46     +03:06     
23     Thudén, Tilda (SWE)         00:20:46     +03:06     
24     Törnqvist, Elin (SWE)     Garphyttans IF     00:20:50     +03:10     
25     Pulkkinen, Elsa (SWE)     SK Leksand     00:20:59     +03:19     
26     Olsson, Alma (SWE)     Garphyttans IF     00:20:59     +03:20     
27     Andersson, Molly (SWE)     Domnarvets GOIF     00:21:01     +03:21
28     Kohlberg, Astrid (SWE)     Köla AIK     00:21:02     +03:23     
29     Hansson, Moa (SWE)     Högbo GIF     00:21:12     +03:32     
30     Perers, Greta (SWE)     IFK Hedemora SK     00:21:31     +03:51     
31     Claesson, Hilma (SWE)     Tumba-Mälarhöjden OK     00:21:32     +03:53     
32     Klockare, Alva (SWE)     Kvarnsvedens GOIF SK     00:21:33     +03:53     
33     Eriksson-Björling, Alice (SWE)     Domnarvets GOIF     00:21:36     +03:56     
34     Munters, Greta (SWE)     Dala-Järna IK     00:21:37     +03:57
35     Sköld, Kajsa (SWE)     Filipstads SF     00:21:48     +04:08     
36     Sebjørnsen, Heidi (NOR)         00:21:48     +04:08     
37     Persson, Jenny (SWE)     Sälens IF     00:22:25     +04:45     
38     Nyberg, Emmi (SWE)     Bälinge IF     00:22:30     +04:51     
39     Meijer, Julia (SWE)     IFK Mora SK     00:22:44     +05:04     
40     Engman, Lilly (SWE)     Dala-Järna IK     00:22:47     +05:07     
41     Leandersson, Sofia (SWE)     Älvdalens IF SK     00:23:10     +05:30     
42     Hindsberg, Kajsa (SWE)     Domnarvets GOIF     00:23:28     +05:48     
43     Larsson, Hanna (SWE)     IFK Mora SK     00:23:34     +05:54     
44     Gunnarsson, Julia (SWE)     Norbergs SK     00:23:40     +06:00     
45     Wilhelmsson, Tindra (SWE)     Lidköpings VSK     00:23:49     +06:09     
46     Persson Nyberg, Lisa (SWE)     IFK Grängesberg SK     00:23:50     +06:11
47     Sundin, Fanny (SWE)     Orsa SK     00:24:00     +06:20     
48     Hallander, Louise (SWE)     Vreta Skid o MK     00:24:02     +06:22     
49     Ladänges, Elin (SWE)     Edsbyns SK     00:24:03     +06:23     
50     Lindblad, Jonna (SWE)     Granbergsdals IF     00:24:08     +06:28     
51     Wallman, Alma (SWE)     IFK Grängesberg SK     00:24:26     +06:46
52     Almqvist, Emma (SWE)     Särna SK     00:24:45     +07:05     
53     Göstas Källman, Lovisa (SWE)     Söders-Tyresö     00:24:52     +07:13     
54     Berglund, Sara (SWE)     IFK Grängesberg SK     00:25:04     +07:24
55     Marsch, Tilde (SWE)     Näsvikens IK     00:25:17     +07:37     
56     Sahlberg, Tilda (SWE)     Trönö IK     00:25:23     +07:43     
57     Magnusson, Leija (SWE)     Edsbyns SK     00:25:45     +08:05     
58     Hoffstedt Sandelin, Alma (SWE)     IFK Skövde SK     00:26:35     +08:55     
59     Ek Skytt, Isabella (SWE)     Malungs IF     00:26:53     +09:13     
60     Eriksson, Vilma (SWE)     IFK Grängesberg SK     00:27:06     +09:26
61     Granås, Ella (SWE)     Hudiksvalls IF     00:27:07     +09:27     
62     Gidlund Ekholm, Ella (SWE)         00:28:37     +10:57     
63     Hansson, Tuva (SWE)         00:29:31     +11:51     
64     Wallström, Elva (SWE)     Vassunda IF     00:30:16     +12:37     
65     Bergman, Julia (SWE)     Fagersta Södra IK     00:31:11     +13:31     
66     Göstas, Johanna (SWE)         00:32:08     +14:29     
67     Nilsson, Johanna (SWE)     Täby IS SK     00:32:16     +14:36     
68     Ohrt, Ellen (SWE)     Sol Tranås     00:34:05     +16:25     
69     Jacobs, Inger (SWE)     IFK Mora SK     00:36:10     +18:30     
70     Bardino, Esther (DEN)         00:36:57     +19:17     
71     Taylor Aurell, Ruth (SWE)         00:37:41     +20:01     
72     Åkerström Söderbom, Aline (SWE)         00:39:03     +21:23     
73     Muranyi, Océáne (SWE)         00:39:18     +21:38     
74     Carlsson, Josefine (SWE)         00:39:18     +21:38     
75     Öjeskog, Tone Bakken (NOR)         00:40:30     +22:50     
76     Köpman, Matilda (SWE)         00:41:41     +24:01     
77     Davidsson, Linnea (SWE)         00:41:41     +24:01     
78     Eriksson, Ella (SWE)         00:41:41     +24:01     
79     Dahlin, Ida (SWE)     IFK Mora SK     00:44:10     +26:30     
80     Werkander, Gabriella (SWE)         00:51:32     +33:52     
81     Mandahl, Karna (SWE)         00:53:29     +35:49     

D11-12, 5 km/C masstart
1     Ersson, Alva (SWE)     IFK Mora SK     00:16:59     +00:00     
2     Perlerot Göransson, Mira (SWE)     Äspereds IF     00:17:29     +00:29     
3     Thudeen, Alva (SWE)     Sya SK     00:17:31     +00:31     
4     Lantz, Lisa (SWE)     Sya SK     00:17:33     +00:33     
5     Söderqvist, Moa (SWE)         00:17:36     +00:37     
6     Palmberg, Elsa (SWE)     Högbo GIF     00:17:39     +00:39     
7     Brandt, Elsa (SWE)     Domnarvets GOIF     00:17:39     +00:39     
8     Backlund, Anna (SWE)     Högbo GIF     00:17:39     +00:39     
9     Söderström, Nelly (SWE)     Malungs IF     00:17:57     +00:57     
10     Karlsson Holmer, Sofie (SWE)     IFK Mora SK     00:17:59     +01:00     
11     Johansson, Amanda (SWE)         00:18:17     +01:18     
12     Bengtsson, Ellen (SWE)     Orsa SK     00:18:32     +01:32     
13     Björkman, Linnea (SWE)     IFK Mora SK     00:18:39     +01:39     
14     Sonnefelt, Lizzie (SWE)     Duveds IF     00:18:46     +01:46     
15     Bergfors, Ida (SWE)     Matfors SK     00:18:52     +01:53     
16     Augustsson, Ebba (SWE)     Källbottens IK     00:18:54     +01:54     
17     Bygg, Elin (SWE)     Malungs IF     00:18:55     +01:55     
18     Ekenberg, Kajsa (SWE)     IK Stern     00:18:55     +01:56     
19     Furunäs, Tuva (SWE)     IFK Grängesberg SK     00:19:04     +02:04
20     Berg, Ellen (SWE)     Granbergsdals IF     00:19:04     +02:05     
21     Wallin, Louise (SWE)     IFK Mora SK     00:19:10     +02:10     
22     Jonsson, Hanna (SWE)     Valbo AIF     00:19:20     +02:20     
23     Pettersson, Klara (SWE)     Åmåls OK     00:19:22     +02:22     
24     Lönnqvist, Elin (SWE)     Ärla IF     00:19:25     +02:25     
25     Karlsson, Ida (SWE)     Boxholm-Ekeby Skidklubb     00:19:29     +02:29
26     Åsberg, Agnes (SWE)     Boxholm-Ekeby Skidklubb     00:19:32     +02:32     
27     Olsson, Klara (SWE)     IFK Mora SK     00:19:32     +02:33     
28     Håll, Malin (SWE)     Vansbro AIK Skidklubb     00:19:42     +02:42     
29     Johansson, Klara (SWE)     Jukkasjärvi IF     00:19:44     +02:44     
30     Hyttinen, Ella (SWE)     IFK Hedemora SK     00:19:45     +02:45     
31     Mårtensson, Nelly (SWE)     Garphyttans IF     00:19:46     +02:47     
32     Lind Oja, Asta (SWE)     Jukkasjärvi IF     00:19:47     +02:47     
33     Eriksson, Ida (SWE)         00:19:48     +02:48     
34     Höglund, Emma (NOR)         00:19:52     +02:52     
35     Kaipe, Elsa (SWE)     Falu IK     00:20:02     +03:02     
36     Forsgren, Julia (SWE)     Grava SK     00:20:05     +03:05     
37     Westrin, Ebba (SWE)     Trönö IK     00:20:06     +03:06     
38     Frid, Amanda (SWE)     Filipstads SF     00:20:08     +03:08     
39     Gruvris, Pipar Maja (SWE)     Siljansnäs Skid & Löpa...     00:20:20     +03:20     
40     Ling, Sandra (SWE)     IF Hallby SOK     00:20:24     +03:24     
41     Atterhed, Amanda (SWE)     Garphyttans IF     00:20:26     +03:26     
42     Värmsjö, Vera (SWE)     SK Bore     00:20:33     +03:33
43     Swärd, Ida (SWE)         00:20:45     +03:45     
44     Källiden, Agnes (SWE)     Granbergsdals IF     00:20:45     +03:46     
45     Berger, Anja (SWE)     Domnarvets GOIF     00:20:50     +03:50     
46     Trofast, Ellen (SWE)     Borensbergs IF CK     00:20:50     +03:50     
47     Millén, Agnes (SWE)     Sälens IF     00:20:51     +03:52     
48     Landström, Lina (SWE)     Valbo AIF     00:20:52     +03:52     
49     Malmberg, Klara (SWE)     Bjursås IK     00:21:07     +04:08     
50     Norman, Ellen (SWE)     Sävedalens AIK     00:21:07     +04:08     
51     Stengårds, Selma (SWE)     Lima IF     00:21:08     +04:08     
52     Ingvarsson, Stella (SWE)     Svegs IK     00:21:10     +04:10     
53     Leandersson, Viktoria (SWE)         00:21:11     +04:11     
54     Eriksson, Alva (SWE)     IFK Grängesberg SK     00:21:14     +04:14     
55     Gezelius, Elin (SWE)     IFK Mora SK     00:21:16     +04:16     
56     Rennermalm, Maya (SWE)     Lima IF     00:21:19     +04:19     
57     Boberg, Ayla (SWE)     Älvdalens IF SK     00:21:24     +04:24     
58     Hägg, Thea (SWE)     Funäsdalens IF     00:21:39     +04:39     
59     Värmsjö, Saga (SWE)     SK Bore     00:21:44     +04:44     
60     Granås, Anna (SWE)     Hudiksvalls IF     00:21:47     +04:48     
61     Björklund, Lovisa (SWE)     Bjursås IK     00:21:49     +04:49     
62     Hermansson, Linnea (SWE)     IFK Mora SK     00:21:53     +04:53     
63     Klar, Frida (SWE)     Malungs IF     00:21:54     +04:54     
64     Rydhult, Ellen (SWE)     Svegs IK     00:21:56     +04:56     
65     Claesson, Livia (SWE)     Tumba-Mälarhöjden OK     00:22:00     +05:00     
66     Broman, Tilde (SWE)     IFK Mora SK     00:22:34     +05:35     
67     Arwidson Lif, Magdalena (SWE)         00:22:53     +05:53     
68     Aspholm, Ninni (SWE)     Valbo AIF     00:22:53     +05:53     
69     Sundberg, Tess (SWE)     Lillhärdals IF     00:22:54     +05:54     
70     Jutterström, Nina (SWE)     IFK Mora SK     00:22:59     +05:59     
71     Johansson, Turina (SWE)     Jukkasjärvi IF     00:23:03     +06:04     
72     Eliasson, Nellie (SWE)     Rembo IK     00:23:13     +06:13     
73     Limby, Kajsa (SWE)     IFK Mora SK     00:23:43     +06:44     
74     Vinsanius, Felicia (SWE)     Västerås Skidklubb     00:23:46     +06:46
75     Pölder, Karolina (SWE)     IFK Sala     00:23:51     +06:52     
76     Lilja, Saga (SWE)     Orsa SK     00:23:59     +06:59     
77     Törnqvist, Saga (SWE)     Väsby SK     00:24:06     +07:06     
78     Lingblom, Cornelia (SWE)     IFK Sala     00:24:15     +07:15     
79     Pettersson, Matilda (SWE)     Domnarvets GOIF     00:24:15     +07:16     
80     Prosen, Maja (SWE)     IFK Mockfjärd     00:24:18     +07:18     
81     Sundberg, Tammie (SWE)     Lillhärdals IF     00:24:32     +07:32     
82     Järeteg, Mathilda (SWE)         00:24:33     +07:33     
83     Mattsson, Emma (SWE)     Lima IF     00:25:12     +08:12     
84     Johansson, Ida (SWE)     IFK Mora SK     00:25:14     +08:14     
85     Skantz, Linnéa (SWE)     Vansbro AIK Skidklubb     00:25:15     +08:15     
86     Dahlgren, Angelica (SWE)     Älvdalens IF SK     00:25:21     +08:21     
87     Boman, Thea (SWE)     Häverödals SK     00:25:43     +08:43     
88     Ström, Märta (SWE)     IFK Mockfjärd     00:26:04     +09:04     
89     Dunder, Johanna (SWE)     Siljansnäs Skid & Löpa...     00:26:18     +09:18     
90     Horneij Sohlin, Alma (SWE)     Bondsjöhöjdens IK     00:26:40     +09:40
91     Sand, Hilda (SWE)     IFK Grängesberg SK     00:26:45     +09:45     
92     Larsson, Wilma (SWE)         00:27:12     +10:13     
93     Hansson, Ylva (SWE)     Falu IK     00:27:22     +10:22     
94     Blomqvist, Tilma (SWE)         00:27:39     +10:40     
95     Mangs Banye, Elina (SWE)     Kimstad GoIF     00:27:59     +10:59     
96     Lindgren, Sigrid (SWE)         00:28:00     +11:00     
97     Guttke, Filippa (SWE)     Nyköpings OK     00:28:21     +11:22
98     Gustafsson, Linn (SWE)     Högsäters Skidklubb     00:29:44     +12:45     
99     Jacobs, Linn (SWE)     IFK Mora SK     00:30:36     +13:36     
100     Gunnerås, Alice (SWE)     IFK Mora SK     00:31:54     +14:54     

D9-10, 3 km/C masstart
1     Hermansson, Astrid (SWE)     Kvarnsvedens GOIF SK     00:11:31     +00:00     
2     Jansson, Fanny (SWE)     Filipstads SF     00:12:27     +00:56     
3     Olsson, Ellen (SWE)     Garphyttans IF     00:12:34     +01:02     
4     Norgren, Tove (SWE)     Domnarvets GOIF     00:12:51     +01:20     
5     Partanen, Selma (SWE)     Högbo GIF     00:13:00     +01:29     
6     Winell, Stella (SWE)     Storvreta IK     00:13:01     +01:29     
7     Masapärs, Lova (SWE)         00:13:05     +01:34     
8     Karlsson, Tilde (SWE)     IFK Mora SK     00:13:11     +01:40     
9     Kristiansson, Moa (SWE)     Dala-Järna IK     00:13:11     +01:40     
10     Wilhelmsson, Stella (SWE)     Lidköpings VSK     00:13:11     +01:40     
11     Nordanbro, Ella (SWE)     Grava SK     00:13:26     +01:54     
12     Strand, Ester (SWE)     Sävedalens AIK     00:13:39     +02:07     
13     Fryxell, Ebba (SWE)     Garphyttans IF     00:13:41     +02:09     
14     Åhl, Evelina (SWE)     IFK Mora SK     00:13:43     +02:11     
15     Hoffstedt Sandelin, Vera (SWE)     IFK Skövde SK     00:13:54     +02:22     
16     Larsson, Emma (SWE)     IFK Mora SK     00:13:57     +02:25     
17     Alvarsson, Ottilia (SWE)     Täby IS SK     00:13:59     +02:28     
18     Jakobsson, Mina (SWE)     Lycksele IF     00:14:01     +02:29     
19     Jakobsson, Telma (SWE)     Lycksele IF     00:14:11     +02:39     
20     Eriksson Björling, Signe (SWE)     Domnarvets GOIF     00:14:13     +02:41     
21     Strand, Fannie (SWE)     Sunne SLF     00:14:17     +02:45     
22     Eriksson Hammare, Lovisa (SWE)     Orsa SK     00:14:35     +03:03     
23     Melbye, Mercedes (SWE)     Årjängs IF     00:14:38     +03:06     
24     Karlsson, Ebba (SWE)     Boxholm-Ekeby Skidklubb     00:14:39     +03:07     
25     Karelius, Tilde (SWE)     Lima IF     00:14:41     +03:09     
26     Elofsson, Tilde (SWE)     Boxholm-Ekeby Skidklubb     00:14:55     +03:23     
27     Ek, Nellie (SWE)     Brovallens IF     00:14:58     +03:26     
28     Eriksson, Ida (SWE)     IFK Mora SK     00:15:05     +03:33     
29     Rytter, Linnea (SWE)     Älvdalens IF SK     00:15:25     +03:53     
30     Eriksson, Mira (SWE)         00:15:32     +04:01     
31     Rostedt, Amelie (SWE)     IFK Mora SK     00:15:43     +04:11     
32     Ekström, Amanda (SWE)     IFK Hedemora SK     00:15:57     +04:26     
33     Fors, Elin (SWE)     Dala-Järna IK     00:16:00     +04:28     
34     Olsson, Elin (SWE)     Lillhärdals IF     00:16:01     +04:29     
35     Löfgren, Hennie (SWE)     Stora Tuna IK SK     00:16:05     +04:34     
36     Mopers, Svea (SWE)     IFK Mora SK     00:16:09     +04:37     
37     Höglund, Hanna (NOR)         00:16:35     +05:03     
38     Mattsson, Elsa (SWE)     Lima IF     00:16:37     +05:05     
39     Boman, Alva (SWE)     Häverödals SK     00:16:40     +05:09     
40     Sjödin, Julia (SWE)     Nynäs IK     00:16:41     +05:09     
41     Karlsson, Elina (SWE)     Tunafors SK     00:16:43     +05:11     
42     Norgren, Elsa (SWE)     Domnarvets GOIF     00:16:46     +05:14     
43     Jernberg, Lina (SWE)     Källbottens IF     00:16:51     +05:19     
44     Moverare, Simone (SWE)     IKJ Haninge     00:17:19     +05:47     
45     Moverare, Miriam (SWE)     IKJ Haninge     00:17:44     +06:13     
46     Tidlund, Thea (SWE)     Nacka Värmdö SK     00:17:46     +06:15     
47     Palmér, Allis (SWE)     Hällbybrunns IF     00:17:47     +06:16     
48     Stjernsten, Elsa (SWE)     Rembo     00:17:57     +06:25     
49     Nisén, Elin (SWE)     Orsa SK     00:18:10     +06:38     
50     Grändborn, Viola (SWE)     Trönö IK     00:18:11     +06:40     
51     Broman, Anastasija (SWE)     IFK Mora SK     00:18:15     +06:43     
52     Larsson, Tilde (SWE)     Orsa SK     00:18:18     +06:46     
53     Sand, Ella (SWE)     IFK Grängesberg SK     00:18:18     +06:47     
54     El Hayek, Hedvig (SWE)     Ärla IF     00:18:35     +07:03     
55     Forsgren, Ellen (SWE)     Norrbärke SK     00:18:35     +07:04     
56     Moverare, Amilia (SWE)         00:18:43     +07:11     
57     Lingman, Lina (SWE)     Trönö IK     00:18:48     +07:16     
58     Brudin, Frida (SWE)     IFK Mora SK     00:18:53     +07:21     
59     Wikman, Maya (SWE)     Ås IF     00:18:59     +07:27     
60     Lind, Amanda (SWE)     Rembo IK     00:19:02     +07:30     
61     Törnqvist, Wilma (SWE)     Väsby SK     00:19:16     +07:44     
62     Ryen Söndermör, Ingvild (NOR)     Engerdal SP.KL     00:19:46     +08:15     
63     Sandström, Linnéa (SWE)     OK Älme     00:20:04     +08:32     
64     Rådahl, Sanna (SWE)     Vindrarps SK     00:20:24     +08:52     
65     Aalo, Alicia (SWE)         00:20:54     +09:22     
66     Skåret, Amalie (NOR)         00:20:54     +09:22     
67     Ulfvin, Olivia (SWE)         00:21:52     +10:20     
68     Lindgren, Svea (SWE)         00:22:19     +10:47     
69     Landin, Klara (SWE)         00:22:45     +11:13     
70     Ekberg, Matilda (SWE)     Telia Idrott o FF     00:23:23     +11:51     
71     Runfors, Johanna (SWE)     IS Skanne     00:23:51     +12:19
72     Landin, Amanda (SWE)         00:24:38     +13:06     
73     Runnerström, Julia (SWE)     AXA SC     00:24:44     +13:12
74     Skogs Johansson, Ebba (SWE)         00:25:25     +13:53     
75     Mandahl, Ärla (SWE)         00:27:10     +15:39     
76     Eidegren, Ida (SWE)         00:27:10     +15:39     
77     Sundberg, Ines (SWE)         00:28:33     +17:01     
78     Kagerud, Amanda (SWE)         01:03:22     +51:50     

 

Del |
20171201, PICHLER Wolfgang (kopia)

Wolfgang Pichler allvarligt sjuk

Sveriges fd succétränare i skidskytte Wolfgang Pichler har drabbats av en hjärtinfarkt under en cykeltur i närheten av hemmet Ruhpolding i Tyskland, meddelar tysk media.
Han ligger på intensivavdelingen och skall vara i konstgjord koma.

 

Les mer
FILLON MAILLET, Quentin 002 KinetiXx (kopia)

Dubbelt Frankrike i tyska Wiesbaden

Frankrike vann både dam- och herrklassen i City-biathlon i tyska Wiesbaden i helge.
Julia Simon och Quentin Fillon Maillet slog delar av världseliten i den något rumphuggna tävlingen som på grund av Covid-19 fick köras nästan utan publik och under stränga restriktioner vad gäller smittskyddet.

 

Les mer
SKIDSKYTTE VÄRLDSCUP ÖSTERSUND - SINGEL MIXSTAFETT

Ingen världscup i Östersund i december

Bara två världscuporter i skidskytte före jul:

Internationella skidskytteförbundet har vid ett sammanträde ikväll beslutat att världscupen i skidskytte ska starta som planerat. Däremot minskar höstens tävlingsorter från fyra till två och Östersund får inte möjlighet att stå värd som planerat i december. 

Det skriver världscupen i Östersund på sin hemsida.

 

Les mer
Biathlon_auf_Schalke_Start (kopia)

”Biathlon auf Schalke 2020” inställt

En av vinterns stora skidskyttefester är inställt. Det gäller populära ”Biathlon auf Schalke” i mellandagarna.
På grund av Covid-19-pandemin har arrangören bestämt att tävlingen, som normalt samlar flera åskådare än någon världscuptävling skjuts upp till 2021.

 

Les mer
20190215, ELIASSEN Petter i Alta 001 (kopia)

Vasalopps-segraren redan i god form

Vasalopps-segraren Petter Eliassen visar redan nu god form. För det var inte bara Therese Johaug, Marit Bjørgen och dom övriga damerna som åkte rullskidstävlingen upp till Tryvann i Oslo under torsdagskvällen.
Eliassen vann herrklassen och utklassade samtliga i ett tufft startfält.

 

Les mer
20151201, LAPSHIN, Timofey 003 (kopia)

Två skidskyttar dopingavstängda

Två ryska skidskyttar är avstängda av IBU, det internationella skidskytteförbundet för brott på dopingreglerna.
Det gäller veteranerna Ekaterina Glazyrina och Timofey Lapshin, sistnämnde dom senaste åren ett medlem i Koreas landslag.

 

Les mer
160306 Sälen-MoraVasaloppetFoto Nisse Schmidt

Vasaloppet beslutar om tävling i oktober

Enligt svt.se kommer Vasaloppet att besluta om det blir någon tävling nästa mars i oktober.
Det säger tillfälliga vd:n Johan Eriksson.

 

Les mer
20180406, BJØRGEN, Marit (kopia)

Bjørgen utmanade Johaug

Första tävlingen sedan skiddrottningen lade av:

Marit Bjørgen startade i sin första tävling efter att hon avslutade sin karriär i 2018.
Efter 11,5 km stenhård uppförsbacke från Sörkedalen till Tryvann i Oslo var hon två minuter efter Therese Johaug.
Det var den gamla skiddrottningen nöjd med, hon var närmare än dom flesta andra i världen skulle ha varit.

 

Les mer
18.12.2016, La Clusaz, France (FRA):  - FIS world cup cross-country, 4x7.5km men, La Clusaz (FRA). www.nordicfocus.com. © Thibaut/NordicFocus. Every downloaded picture is fee-liable.

Världscupen i längd nästan som normalt

Tävlingschefen Pierre Mignerey bekräftar:

Tävlingschefen för världscupen i längd, fransmannen Pierre Mignerey berättar för franska ski-nordique.net at vinterns världscup kommer att arrangeras nästan som planerat.
Den enda tävlingen som hittills är struken är den i Frankrike i februari. Öppning kommer enligt Mignerey att hållas som planerat i finska Ruka i slutet av november.

 

Les mer
20171202, AUDIENCE ÖSTERSUND 002 (kopia)

Inget blir sig lika för någon

Här är restriktionerna för världscupen i skidskytte:

Tänkt dig på världscupen i skidskytte?
Då bör du läsa det här.
För nu har IBU kommit med hur man tänker genomföra sina VC-tävlingar i vinter. Och inget kommer att vara sig lika när man nu inför restriktioner som man aldrig tidigare sett.
Allt för att förhindra smitta av Covid-19 i samband med tävlingarna.

 

Les mer
ECKHOFF, Tirill 004 KinetiXx

Eckhoff slog VM-drottningen dubbelt

30-åriga Tiril Eckhoff vann dubbelt i helgens norska mästerskap i rullskidskytte i Voss – båda gångerna med förra vinterns VM-drottning Marte Olsbu Røiseland på platsen bakom.
Bland herrarna var det flera uppstickare i sprinttävlingen, medan A-landslagsåkarna med Tarjei Bø i spetsen tog kommandot i masstarten.

 

Les mer
2016TIV, JESPERSEN, Chris 001 (kopia)

Chris Jespersen satsar på skidskytte

Ingen bra premiär i norska mästerskapen:

Norska veteranen Chris Jespersen, 36 gör som Stina Nilsson.
Han slänger på geväret och satsar på skidskyttet. Hans överraskande mål är att kvala in till OS i sin nya gren – men det är en lång väg fram. I helgen blev han 44:a i norska mästerskapen!

 

Les mer
FILLON MAILLET, Quentin 002 KinetiXx (kopia)

Fillon Maillet och Bescond i franska mästerskapen

Frankrike måste greja sig utan Martin Fourcade den kommande säsongen. Skidskyttekungen har lagt av och det var Quentin Fillon Maillet som tog upp handsken när fransmännen hade sina nationella mästerskap i sommarskidskytte i helgen.
Bland damerna övertygade veteranen Anais second som tog sitt 12:e nationella mästerskap.

 

Les mer
-Starten-019 (kopia)

Vasaloppet måste spara in

Både den snöfattiga vintern 2020 och coronapandemin har ställt Vasaloppet på prov på flera olika sätt under det gångna året. För att komma i balans genomförs nu därför ett besparingsprogram.

Les mer
20200828, BYSTRÖM, Anders 001 (kopia)

Landslaget samlade i Sollefteå

Det har blivit en annorlunda sommar för längdlandslaget. Istället för att åka utomlands på läger har det istället blivit träningsorter hemma i Sverige och idag ansluter åkarna till Sollefteå för en och en halv vecka tillsammans.

 

Les mer
GREVENs krönika mellomrom

Håller Byströms offensiva utgångstempo?

Krönika:

Den nya svenska landslagschefen, Anders Byström, utropade redan i maj för media att hans lag är bäst i världen. Jag hoppas han får rätt.

Det var i alla fall inget fel på självförtroendet när Byström,  som förra säsongen höll en tämligen låg profil som skidskyttarnas landslagschef i Sverige, avfyrade sitt jungfrutal.


 

Les mer
20180318, KLÆBO, Johannes Høsflot podium 059 (kopia)

Ekonomisk guldgruva för Klæbo

Johannes Høsflot Klæbo gör det ekonomiskt betydligt bättre än sitt eget förbund. VG meddelar att hans eget bolag nästan fördubblade inkomsterna under det förra räkenskapsåret.
Han har ju också gjort ett nytt storavtal med bensinjätten Uno-X.

 

Les mer
20200807, MYHLBACK, Petter 010 (kopia)

Så jobbar skidförbundet med fluorförbudet

Fortfarande mycket som är oklart:

Skidförbundet har skickat ut information till klubbarna och skrivit på sin hemsida vad som gäller angående det mycket omdiskuterade fluorförbudet. Men det går klart fram också från förbundets egen sida att dom är nästan lika osäkra som alla dom föräldrar, klubbledare och aktiva som tagit kontakt med oss.

Les mer
KEKs-kronika

Skjut upp fluorförbudet NU

Krönika:

Man skulle tro att osäkerheten kring om det blir någon skidsäsong eller inte är det som upptar folk som tillhör skidfamiljen i Sverige.
Men det är en annan fråga som verkar beröra flera:
FLUORFÖRBUDET rör upp känslorna och sällan har så många vänt sig till oss för att lyfta en fråga.

 

Les mer
Valltruck 001 (kopia)

Norge förlorar sin fördel utan fluor?

30 års forskning kan vara värdelöst:

Det är uppror i det norska landslagets vallateam i samband med fluorförbudet. Inte bara för att man får kasta ut valla för miljoner, men nu fruktar man att man skall förlora det försprång man under 30 år har byggt upp mot andre nationer med ett eget glidprojekt.

 

Les mer