Mobile Version
Desktop Version
EDVIN ANGER från Hedemora leder finalen i H15 före Gustav Pålsson, Utrikes Skidklubb och Albin Åström, Boden. Foto: CATHRINE ENGMAN
EDVIN ANGER från Hedemora leder finalen i H15 före Gustav Pålsson, Utrikes Skidklubb och Albin Åström, Boden. Foto: CATHRINE ENGMAN
MOA HANSSON från Landsbro passerar Tilde Bångman, Offerdal på det sista krönet 200 meter från mål och tar guldet i D16 före gårdagssegrarinnan Tilde. Foto: CATHRINE ENGMAN
MOA HANSSON från Landsbro passerar Tilde Bångman, Offerdal på det sista krönet 200 meter från mål och tar guldet i D16 före gårdagssegrarinnan Tilde. Foto: CATHRINE ENGMAN
ELINA FRANZÉN från Idre först över det sista krönet i D15-finalen, tvåa är Märta Rosenberg, Duved som åkte hem silvret. Foto: CATHRINE ENGMAN
ELINA FRANZÉN från Idre först över det sista krönet i D15-finalen, tvåa är Märta Rosenberg, Duved som åkte hem silvret. Foto: CATHRINE ENGMAN

Spännande USM i sprint i Borås

Det blev tuffa dueller i USM i sprint i Borås under lördagen. Tävlingarna kördes i fristil och i tre av dom fyra klasserna vann den åkaren som också var snabbast i prologen.

 

D15 vanns av Elina Franzén från Idre, som fick med sig Märta Rosenberg, Duved och Saga Fältenhag, Högbo på pallen. Alla dom 6 i finalen var bland dom 8 bästa i prologen och Elina Franzén var bäst även där.
H15 var den enda klassen där prologsegraren inte vann till slut. Viktor Lindquist från Boxholm-Ekeby var 4:a i finalen efter vinst i kvalet. Han slutade på platsen före fredagssegraren Nils Bergström från Domnarvet. Vann gjorde nu Edvin Anger från Hedemora före Gustav Pålsson från Utrikes Skidklubb som tog sin andra silvermedalj. Bronset gick till Albin Åström från Boden.
En överraskning blev det i D16 där Moa Hansson från Landsbro var snabbast både i prolog och i final och slog favoriterna Tilde Bångman, Offerdal och Tilda Östberg, Stora Tuna. Tilda tog silver och Tilda var fyra efter Maja Årebäck från Boliden.
I H16 blev det guld, silver och brons till dom tre snabbaste från kvalet. Elis Tingelöf från Sollefteå vann före Alfred Eriksson, Dala-Järna (som tog guld på distans förra året) och George Ersson, Strategen.

D 15, FINAL
1     Elina Franzén     1     Idre SK
2     Märta Rosenberg     3     Duveds IF
3     Saga Fältenhag     6     Högbo GIF
4     Tilda Ström     5     Dala-Järna IK
5     Andrea Aulin     4     Eksjö SOK
6     Alva Björk     8     Orsa SK

H 15, FINAL
1     Edvin Anger     103     IFK Hedemora SK
2     Gustav Pålsson     102     Utrikes Skidklubb
3     Albin Åström     104     Bodens SK
4     Viktor Lindquist     101     Boxholm-Ekeby Skidklubb
5     Nils Bergström     106     Domnarvets GOIF
6     Rasmus Vesterlund     111     IF Strategen

D 16, FINAL
1     Moa Hansson     201     Landsbro IF SK
2     Tilde Bångman     202     Offerdals SK
3     Maja Årebäck     205     Bolidens SK
4     Tilda Östberg     203     Stora Tuna IK SK
5     Ella Georgsson     209     Högbo GIF
6     Nora Lignell     206     Lucksta IF

H 16, FINAL
1     Elis Tingelöf     301     Sollefteå Skidor IF
2     Alfred Eriksson     302     Dala-Järna IK
3     George Ersson     303     IF Strategen
4     Emil Simu     322     Luleå Gjutarens IF
5     Emil Danielsson     305     Högbo GIF
6     Truls Gisselman     319     Rehns BK

D 15, prolog
1     Elina Franzén     20     Idre SK     02:01.25     0.00
2     Kajsa Rapp     28     SK Leksand     02:02.22     0.97
3     Märta Rosenberg     13     Duveds IF     02:03.62     2.37
4     Andrea Aulin     30     Eksjö SOK     02:04.04     2.79
5     Tilda Ström     18     Dala-Järna IK     02:05.90     4.65
6     Saga Fältenhag     47     Högbo GIF     02:05.95     4.70
7     Emma Lindqvist     60     Bodens SK     02:06.41     5.16
8     Alva Björk     49     Orsa SK     02:06.80     5.55
9     Lisa Nystedt     63     Täby IS SK     02:07.33     6.08
10     Anja Andersdotter     66     Garphyttans IF     02:08.16     6.91
11     Ebba Karlsson     65     Täby IS SK     02:08.22     6.97
12     Ida Nilsson     26     Bergeforsens SK     02:08.53     7.28
13     Emma Höglund     61     Sollefteå Skidor IF     02:09.58     8.33
14     Frida Åsander     7     Bondsjöhöjdens IK     02:10.09     8.84
15     Lisa Ingesson     50     Strömnäs GIF     02:10.54     9.29
16     Emma Eriksson     11     Filipstads SF     02:10.64     9.39
17     Lovisa Moqvist     4     Sävedalens AIK     02:11.49     10.24
18     Saga Nilsson     34     Skellefteå SK     02:11.55     10.30
19     Anna Jonsson     15     Duveds IF     02:12.22     10.97
20     Elsa Holmbom     21     Sävast Ski Team IF     02:13.12     11.87
21     Anna Novak     12     Offerdals SK     02:13.13     11.88
22     Elsa Carlsson     39     Åsarna IK     02:13.22     11.97
23     Sigrid Hübenette     22     Husums IF SK     02:13.32     12.07
24     Julia Lövström     8     Månkarbo IF     02:14.32     13.07
25     Sanna Nordholme     2     Strömnäs GIF     02:14.54     13.29
26     Hanna Johansson     17     Ekshärads SF     02:15.07     13.82
27     Wilma Johansson     37     Åsarna IK     02:15.33     14.08
28     Elin West     3     SK Bore     02:15.76     14.51
29     Sofia Lundkvist     59     Kalix SK     02:16.21     14.96
30     Elin Eriksson Englund     9     Kvarnsvedens GOIF SK     02:16.33     15.08
31     Sanna Sundström     64     Husums IF SK     02:16.38     15.13
32     Ellen Sjölund     5     Duveds IF     02:16.41     15.16
33     Maja Högfeldt     56     Borås SK     02:16.46     15.21
34     Ylva Olsson     35     Offerdals SK     02:16.72     15.47
35     Tua Germann     46     IFK Umeå     02:16.82     15.57
36     Märta Andersson     51     Dala-Järna IK     02:17.16     15.91
37     Alva Eriksson     53     Sollefteå Skidor IF     02:17.18     15.93
38     Agnes Öhrn     45     Bergeforsens SK     02:17.26     16.01
39     Elin Modin     19     Sollefteå Skidor IF     02:17.50     16.25
40     Klara Andersson     54     Dala-Järna IK     02:17.64     16.39
41     Tove Lundh     58     Bergeforsens SK     02:18.17     16.92
42     Johanna Pahlin     36     Sollefteå Skidor IF     02:18.49     17.24
43     Linda Forsby     57     Årjängs IF     02:18.71     17.46
44     Thula Olskims     48     Delsbo IF     02:18.88     17.63
45     Elin Vesterlund     31     Vännäs SK     02:18.94     17.69
46     Emma Ling     67     IF Hallby SOK     02:19.66     18.41
47     Julia Lundgren     23     Lycksele IF     02:19.99     18.74
48     Louisa Sjöholm     42     Sundbybergs IK     02:21.48     20.23
49     Cora Badh     38     Falköpings AIK SK     02:21.68     20.43
50     Sally Berglund     25     Sävast Ski Team IF     02:21.84     20.59
51     Amanda Norrby     6     Tranemo IF Skidklubb     02:22.21     20.96
52     Hilda Lingman     1     Trönö IK     02:23.51     22.26
53     Saga Törngren     27     Luleå Gjutarens IF     02:24.05     22.80
54     Klara Roos     32     Ås IF     02:24.36     23.11
55     Martina Alnelind     29     Bodens SK     02:24.39     23.14
56     Troja Schönborg     40     Hudiksvalls IF     02:24.76     23.51
57     Lina Samuelsson     41     Boxholm-Ekeby Skidklubb     02:25.20     23.95
58     Julia Järvholm     10     IFK Umeå     02:25.75     24.50
59     Clara Johansson     62     Bengtsfors BOIS     02:26.55     25.30
60     Alina Kitok     55     Luleå Gjutarens IF     02:26.91     25.66
61     Julia Eriksson     33     Ulricehamns IF     02:27.15     25.90
62     Moa Danielsson     52     Sävast Ski Team IF     02:29.94     28.69

H 15, prolog
1     Viktor Lindquist     173     Boxholm-Ekeby Skidklubb     01:47.45     0.00
2     Gustav Pålsson     172     Utrikes Skidklubb     01:48.09     0.64
3     Edvin Anger     177     IFK Hedemora SK     01:48.36     0.91
4     Albin Åström     141     Bodens SK     01:50.40     2.95
5     Isak Garfvé     126     IFK Mora SK     01:50.41     2.96
6     Nils Bergström     166     Domnarvets GOIF     01:51.59     4.14
7     Rasmus Hedeberg     134     SK Bore     01:53.33     5.88
8     Carl Rune     167     Täby IS SK     01:53.65     6.20
9     Gustav Karlsson     119     Sundbybergs IK     01:53.75     6.30
10     Martin Blomberg     179     Lycksele IF     01:54.18     6.73
11     Rasmus Vesterlund     158     IF Strategen     01:54.23     6.78
12     Karl Grywenz     162     Storvreta IK     01:54.74     7.29
13     Jonas Carlsson     107     Stora Tuna IK SK     01:55.70     8.25
14     Gustav Hedström     152     Östersunds SK     01:56.34     8.89
15     Nils Melén     131     SK Bore     01:56.89     9.44
16     Eric Westberg     171     SK Bore     01:57.12     9.67
17     Simon Nilsson     154     IF Hallby SOK     01:57.38     9.93
18     Sander Krouwel     170     Stora Tuna IK SK     01:57.95     10.50
19     Hannes Mickelsson     111     OK Sarven     01:58.12     10.67
20     Melker Eklund     101     Vårby IK     01:59.67     12.22
21     David Borg     139     Täby IS SK     02:00.51     13.06
22     Oskar Lundberg     160     Borås SK     02:00.90     13.45
23     Olle Andersson     103     Tidaholm SOK Sisu     02:01.39     13.94
24     Gabriel Söderqvist     159     Storvreta IK     02:01.51     14.06
25     Olof Hedin     129     Eksjö SOK     02:01.64     14.19
26     Hugo Sjögren     121     Tranemo IF Skidklubb     02:01.65     14.20
27     Martin Lundström     144     Bodens SK     02:01.85     14.40
28     Johan Källström     105     OK Landehof     02:01.95     14.50
29     David Melin     132     Gimo IF SK     02:02.10     14.65
30     Jonas Lenz     110     Matfors SK     02:02.20     14.75
31     Alexander Thudeen     164     Sya SK     02:02.73     15.28
32     Axel Saitton     114     Vårby IK     02:02.94     15.49
33     Axel Werner     113     IK Stern     02:03.05     15.60
34     Axel Elmblad     118     Gnosjö FK     02:03.08     15.63
35     Alexander Jonsson     137     IF Hallby SOK     02:03.35     15.90
36     Nils Schagerström     127     Garphyttans IF     02:03.77     16.32
37     Hampus Hallberg     176     Hudiksvalls IF     02:03.91     16.46
38     Viktor Holmgren     123     Täfteå IK     02:04.12     16.67
39     Axel Mattsson     168     Ås IF     02:04.28     16.83
40     Wilhelm Bergentz     175     Garphyttans IF     02:04.64     17.19
41     Anders Frost     174     Dala-Järna IK     02:04.75     17.30
42     Laban Nordin     115     Vårby IK     02:04.80     17.35
43     Erik Brandt     142     Domnarvets GOIF     02:04.86     17.41
44     Albert Mattsson     169     Sundbybergs IK     02:04.87     17.42
45     Pontus Lundholm     149     Strömnäs GIF     02:05.05     17.60
46     Arvid Aronsson     106     OK Kroppefjäll     02:05.06     17.61
=46     Erik Larsson     146     IFK Mora SK     02:05.06     17.61
=47     Axel Lundgren     178     Stockviks SF     02:05.06     17.61
49     Viktor Majbäck     148     Jukkasjärvi IF     02:05.68     18.23
50     Adam Näslund     104     Bergeforsens SK     02:05.78     18.33
51     Simon Eriksson     138     Kalix SK     02:06.24     18.79
52     Melker Nordgren     112     Falu IK     02:06.34     18.89
53     Christoffer Alm     133     Strömnäs GIF     02:07.70     20.25
54     Arvid Henning     143     Bondsjöhöjdens IK     02:07.96     20.51
55     Oskar Algotsson     125     Åsarna IK     02:08.60     21.15
56     Arvid Gustafsson     140     IFK Hedemora SK     02:08.63     21.18
57     Elias Hansson     108     Bergeforsens SK     02:09.51     22.06
=57     Tor Rönnestrand     128     Ås IF     02:09.51     22.06
59     Elias Alstéus     165     Tranemo IF Skidklubb     02:10.67     23.22
60     Gustav Andersson     150     Borås SK     02:10.95     23.50
61     Filip Ericson     122     Hudiksvalls IF     02:11.10     23.65
62     Filip Andersson     157     Garphyttans IF     02:11.27     23.82
63     Gabriel Nordgren     116     Vännäs SK     02:11.64     24.19
64     Alvar Melin     161     IKJ Haninge     02:13.75     26.30
65     Karl Petersén     124     Landsbro IF SK     02:13.87     26.42
66     Jonne Liukkonen     109     IF Strategen     02:15.67     28.22
=66     Jon Trägårdh     120     IFK Umeå     02:15.67     28.22
68     Erik Fransson     130     Borås SK     02:17.76     30.31
69     Benjamin Claesson     102     IF Hallby SOK     02:18.94     31.49
70     Jacob Edvardsson     145     Borås SK     02:21.74     34.29
71     Isac Karlsson     151     Tranemo IF Skidklubb     02:24.00     36.55
72     Anton Lundin     136     Borås SK     02:24.44     36.99
73     David Dudal     155     Garphyttans IF     02:25.26     37.81
74     Olof Persson     147     Hudiksvalls IF     02:28.61     41.16

D 16, prolog
1     Moa Hansson     220     Landsbro IF SK     01:59.63     0.00
2     Tilde Bångman     248     Offerdals SK     02:00.57     0.94
3     Tilda Östberg     215     Stora Tuna IK SK     02:01.32     1.69
4     Olivia Norberg     229     Sävast Ski Team IF     02:04.36     4.73
5     Maja Årebäck     254     Bolidens SK     02:04.87     5.24
6     Nora Lignell     201     Lucksta IF     02:05.33     5.70
7     Elsa Wallin     243     Högbo GIF     02:06.76     7.13
8     Magdalena Nilsson     241     IFK Umeå     02:06.91     7.28
9     Ella Georgsson     242     Högbo GIF     02:07.17     7.54
10     Elin Andersson     259     Stuguns SK     02:07.28     7.65
11     Tova Nyberg     205     OK Sarven     02:07.75     8.12
12     Hanna Holmgren     239     Bergeforsens SK     02:08.17     8.54
13     Ida Lundgren     260     IFK Umeå     02:08.61     8.98
14     Gabriella Thors     216     Malungs IF     02:08.79     9.16
15     Linnea Sjödin     225     Rembo IK     02:08.87     9.24
16     Rebecca Lekberg     226     Sävedalens AIK     02:09.01     9.38
17     Alva Andreasson     261     IK Fryken     02:09.09     9.46
18     Olivia Lavén     214     Täby IS SK     02:09.19     9.56
19     Sarakajsa Hermansson     237     Offerdals SK     02:09.41     9.78
20     Ronja Andersdotter     253     Garphyttans IF     02:09.56     9.93
21     Kerstin Näslund     209     SK Bore     02:09.86     10.23
22     Julia Nilsson     219     Offerdals SK     02:10.95     11.32
23     Elsa Persson     213     IK Fryken     02:11.83     12.20
24     Ida Vasell     227     Järpens SK     02:11.92     12.29
25     Emmi Eriksson     234     IFK Umeå     02:12.10     12.47
26     Mathilda Evaldsson     244     Ekshärads SF     02:12.34     12.71
27     Paige Lembke     249     Sundbybergs IK     02:12.58     12.95
28     Ida Olaspers     202     Orsa SK     02:12.74     13.11
29     Felicia Norrby     262     Tranemo IF Skidklubb     02:12.87     13.24
30     Linnea Johansson     238     Linköpings SK     02:12.92     13.29
31     Linn Schogster     206     IFK Umeå     02:13.60     13.97
32     Ingrid Bengtson     224     IK Stern     02:14.23     14.60
33     Malin Hedström     231     Delsbo IF     02:14.39     14.76
34     Sara Uddegård     222     Offerdals SK     02:14.42     14.79
35     Elina Nilsson     223     Spöland Vännäs IF     02:14.50     14.87
36     Hanna Johansson     235     Ödeshögs SK     02:14.91     15.28
37     Petra Forsman     203     Öje IF     02:15.31     15.68
38     Sara Brännström     236     Luleå Gjutarens IF     02:15.36     15.73
39     Tove Levin Johansson     212     IFK Hedemora SK     02:16.26     16.63
40     Amanda Hedström     233     IK Fryken     02:16.55     16.92
41     Hanna Carlsson     240     Falu IK     02:17.32     17.69
=41     Tuva Persson     257     Tranemo IF Skidklubb     02:17.32     17.69
43     Moa Backlund     251     Högbo GIF     02:18.59     18.96
44     Minna Seger     230     Garphyttans IF     02:19.35     19.72
45     Julia Jonsson     207     Jättendals IF     02:20.38     20.75
46     Lovisa Persson     210     SK Granan     02:20.89     21.26
=46     Elsa Melin     217     Landsbro IF SK     02:20.89     21.26
48     Emilia Pettersson     221     Sollefteå Skidor IF     02:24.95     25.32
49     Nannie Johansson     211     SK Granan     02:25.22     25.59
50     Lowisa Engholm     246     Matfors SK     02:27.79     28.16
51     Alma Nelson     247     Bodens SK     02:29.33     29.70
52     Maja Eriksson     255     Högbo GIF     02:32.82     33.19
53     Klara Bolin     232     Tumba-Mälarhöjden OK     02:38.46     38.83
54     Sara Oskarsson     245     IK Fryken     02:55.25     55.62

H 16, prolog
1     Elis Tingelöf     369     Sollefteå Skidor IF     01:44.17     0.00
2     Alfred Eriksson     336     Dala-Järna IK     01:48.01     3.84
3     George Ersson     301     IF Strategen     01:48.28     4.11
4     Mårten Gedda     346     OK Landehof     01:48.52     4.35
5     Emil Danielsson     303     Högbo GIF     01:48.95     4.78
6     Isidor Melander Wiksten     364     Matfors SK     01:50.16     5.99
7     Mattias Törnqvist     327     Garphyttans IF     01:51.13     6.96
8     John Hermansson     356     IFK Mora SK     01:51.27     7.10
9     Joel Ernstsson     357     Finspångs SOK     01:51.44     7.27
10     Isak Lieback     304     Ulricehamns IF     01:51.50     7.33
11     Benjamin Terent     314     Rehns BK     01:51.92     7.75
12     Emil Rapp     381     SK Leksand     01:51.98     7.81
13     Lucas Höiby     334     OK Landehof     01:52.04     7.87
14     Vincent Johnson     382     Matfors SK     01:52.32     8.15
15     Jens Eriksson     367     Strömnäs GIF     01:52.34     8.17
16     Viktor Svensk     326     Stora Tuna IK SK     01:52.47     8.30
17     Filip Borgström     379     IF Strategen     01:52.60     8.43
18     Anton Mäkinen     312     Högbo GIF     01:52.72     8.55
=18     Truls Gisselman     332     Rehns BK     01:52.72     8.55
20     Pål Jonsson     348     Strömnäs GIF     01:52.74     8.57
21     Simon Strömberg     362     Täfteå IK     01:53.11     8.94
22     Emil Simu     386     Luleå Gjutarens IF     01:53.52     9.35
23     Linus Rydin     378     Tranemo IF Skidklubb     01:53.59     9.42
24     Per Nordholm     329     Sävedalens AIK     01:53.82     9.65
25     Linus Westergren     338     Täfteå IK     01:53.88     9.71
26     Christoffer Eriksson     324     Årjängs IF     01:53.93     9.76
27     Jakob Thellsén     347     Vreta Skid o MK     01:54.26     10.09
28     Oskar Åslund     360     Östersunds SK     01:54.33     10.16
29     Carl Hedin     365     Eksjö SOK     01:54.70     10.53
30     Fabian Csiky     358     Lycksele IF     01:54.81     10.64
31     Lucas Laagen     385     Lidköpings VSK     01:54.93     10.76
32     Arvid Värmsjö     335     SK Bore     01:55.02     10.85
33     Robin Ivansson     307     Offerdals SK     01:55.34     11.17
34     Alfons Peterson     311     Borås GIF     01:55.46     11.29
=34     Viktor Wiig     318     IF Strategen     01:55.46     11.29
36     Eelis Murto     373     OK Sarven     01:55.78     11.61
37     Joel Wessman     339     Vreta Skid o MK     01:55.90     11.73
38     Arvid Schön     328     Storvreta IK     01:56.18     12.01
39     Per Jutterström     321     IFK Mora SK     01:56.28     12.11
40     Hampus Bodin     309     Sollefteå Skidor IF     01:56.30     12.13
41     Jonathan Edman     343     IFK Umeå     01:56.80     12.63
42     Albin Lundquist     380     Gillberga SK     01:56.93     12.76
43     Rikard Vestin     340     Sollefteå Skidor IF     01:56.94     12.77
44     Jesper Lindberg     387     OK Sarven     01:57.06     12.89
45     Anton Karlsson     308     Tanums IF     01:57.36     13.19
46     Erik Karlsson     341     IFK Umeå     01:57.53     13.36
47     Alexander Melin     316     Sundbybergs IK     01:57.58     13.41
48     Elliot Setterberg     306     Falköpings AIK SK     01:57.73     13.56
49     David Sjöberg     383     Gimo IF SK     01:57.96     13.79
50     Erik Backlund     366     Äspereds IF     01:58.84     14.67
51     Vilhelm Korpela     363     Sollefteå Skidor IF     01:59.58     15.41
52     Karl Stark     376     Vaggeryds SOK     01:59.70     15.53
53     Hampus Claesson     350     Öregrunds IK     02:00.18     16.01
54     Felix Fougstedt     370     Grava SK     02:00.86     16.69
55     Martin Elmvall     317     Högbo GIF     02:01.36     17.19
56     Love Kreij     305     IF Strategen     02:01.64     17.47
57     Johannes Josefsson     302     Täby IS SK     02:02.11     17.94
58     Johannes Saario     313     Korsnäs IF SK     02:02.19     18.02
59     Melker Elofsson     320     Landsbro IF SK     02:02.26     18.09
60     Axel Jernaeus     345     Äspereds IF     02:02.61     18.44
61     Hugo Hilmersson     349     Göteborgs SK     02:02.73     18.56
62     Ask Abrahamsson     361     IK Stern     02:02.96     18.79
63     Albin Hallander     372     Vreta Skid o MK     02:03.47     19.30
64     Arvid Johansson     337     Sävast Ski Team IF     02:03.91     19.74
65     Rasmus Rudberg     315     Sya SK     02:04.82     20.65
66     Melvin Friis     342     SK Granan     02:04.93     20.76
67     August Abrahamsson     319     Ulricehamns IF     02:05.06     20.89
68     Alexi Pirttikoski     344     Kalix SK     02:05.15     20.98
69     Erik Lindgren     352     Gävle SK     02:05.43     21.26
70     Ludwig Axelsson     354     Hvetlanda SK     02:08.51     24.34
71     Petter Jonsson     330     Sävedalens AIK     02:09.04     24.87
72     Alex Vinsanius     377     Västerås Skidklubb     02:10.08     25.91
73     Petter Bengtsson     371     Storvreta IK     02:10.23     26.06
74     Arvid Andersson     374     Garphyttans IF     02:10.25     26.08
75     Gustav Sundstedt     331     Arlanda-Märsta SK     02:10.83     26.66
76     Ludwig Sandberg     323     IK Rex     02:12.78     28.61
77     Albin Toll     359     Landsbro IF SK     02:13.50     29.33
78     Gustav Nilsson     351     Äspereds IF     02:13.91     29.74
79     Carl Svensson     375     Sundbybergs IK     02:29.12     44.95

 

 

Del |
20191208, KNOTTEN, Karoline 001 (kopia)

VM-drottningen fick stryk i Blink

VM-drottningen i skidskytte Marte Olsbu Røiseland fick lite överraskande stryk av Karoline Knotten i nya grenen supersprint när Blinkfestivalen i Sandnes i sydvästra Norge fortsatte under fredagen med bland annat både längdåkning och skidskytte.
Johannes Høsflot Klæbo och Maiken Caspersen Falla var inte lika överraskande segrare i längdåkarnas sprint.

 

Les mer
ROLF ZETTERBERG

Johaug och Krüger bäst i monsterbacken

Det fanns ingen plats för några överraskningar när Blinkfestivalen i Norge öppnade med brutala Lysebotn Opp under torsdagen.

Therese Johaug och Simen Hegstad Krüger var åter igen klart bäst i den 7,5 km långa monsterbacken med 640 meters stigning på dom sista 6,5 kilometrarna.

 

Les mer
20180902, ABRAHAMSSON Hanna 001 (kopia)

Hanna Abrahamsson till Ulricehamns IF

Hanna Abrahamsson, 20, kommer från och med kommande skidsäsong att tävla i längdskidor för Ulricehamns IF efter många år i moderklubben Eksjö SOK.

Les mer
Johan Eriksson tf vd 3 Foto Vasaloppet (kopia)

Johan tillförordnat vd för Vasaloppet

Vasaloppets utvecklingschef Johan Eriksson har utsetts till tillförordnad vd för Vasaloppet. En post han kommer att inneha åtminstone det kommande halvåret. Närmast på programmet står den digitala varianten Hemmavasan, som över 11 000 anmälda cyklister och löpare ska genomföra på sin hemmaplan under perioden 15–22 augusti.

 

Les mer
HÃ¥kan Blidberg

Stinas möte med gamla kompisar

På läger samtidigt i Torsby den här veckan:

Många såg förvånad på när Stina Nilssons bil dök upp utanför skidtunneln i Torsby samtidigt som längdlandslaget är där på läger.
Men det var en tillfällighet och Stina är på plats tillsammans med skidskyttelandslaget som har läger samtidigt – men som inte tränar med längdåkarna.

 

Les mer
20180131, BYSTRÖM, Anders 006 (kopia)

Äntligen är landslaget på läger igen

Efter en lång sommar utan lägerverksamhet kan längdlandslaget äntligen samlas i Torsby för säsongen första träningsläger tillsammans.

Les mer
20200802, COLOGNA bröllop (kopia)

Dario Cologna gift i helgen

Fyrfaldige OS-segraren Dario Cologna gifte sig i helgen med sin långvariga flickvän Laura Bucher. Schweizaren och hans tjej har varit ett par i tio år och i lördags blev dom alltså herr och fru i ett bröllop för dom närmaste i Tessin.

 

Les mer
Rolf Zetterberg

Anton Karlsson är tillbaka

Lager 157 Ski Team får en rejäl förstärkning kommande säsong. Sprintspecialisten Anton Karlsson är tillbaka efter att ha fått hela den förra vintern förstörd på grund av en skada.
Under söndagen vann han teamets drygt fyra och en halv mil långa träningstävling i Liared utanför Ulricehamn.

 

Les mer
Gianfranco Kasper VM2015-2

FIS-kongressen skjuts upp till 2021

Den 52:a FIS-kongressen som skulle hållits i Zürich i Schweiz den 4:e oktober skjuts upp till 5:e juni 2021 i Portoroz i Slovenien.
Det är givetvis pandemin och restriktionerna kring Covid-19 som gör att det internationella skidförbundet tvingas ta det här steget.

 

Les mer
Group

Sachenbacher-Stehle ”offrades” i dopingkriget

Ny bok av Grigoriy Rodenchkov med sensationella uppgifter:

Sensationella uppgifter kommer nu i den nya biografien till den ryske avhopparen Grigory Rodchenkov som ledde Moskvas antidopinglaboratorium och som senare hoppade av till USA och avslöjade systematisk doping i Ryssland.
Han skriver bland annat att den tyska skidskytten Evi Sachenbacher-Stehle ”offrades” i dopingkriget där hans uppgift var att se till att dom ryska atleterna inte fälldes för doping.

 

Les mer
20200718, GRÄFNINGS Maria (kopia)

Ny utmaning för Maria Gräfnings

Satsar igen efter att ha fått barn:

Maria Gräfnings satsar vidare efter att ha fått barn. Nu har hon klart med ett nytt långloppsteam och kommer troligen att dyka upp i Visma Ski Classics som en tuff konkurrent till Britta Johansson Norgren, Lina Korsgren och dom andra damerna i långloppscirkusen.

 

Les mer
ROLF ZETTERBERG

Calle klar för fotboll i division 6

Calle Halfvarsson sadlar om på sommartid och är klar för att spela fotboll för Äppelbo AIK. Troligen debut hemma mot Gagnef på lördag klockan 15.
Det är en överraskning mitt i sommaren att skidstjärnan nu debuterar i division 6.

 

Les mer
Rolf Zetterberg

Nytt benbrott för Ingvild Flugstad Østberg

Oturen fortsätter för Ingvild Flugstad Østberg.
Den norska stjärnan hade precis kommit tillbaka i full träning efter ett benbrott från i vintras när man upptäckte ett nytt brott i foten.
Därmed ryker alla rullskidstävllingarna och det blir ytterligare veckor med alternativ träning och frustration.

 

Les mer
ROLF ZETTERBERG

Blir det här världscupen i 2020/2021?

Ingen vet om det blir någon världscup som planerat kommande vinter.
Hur ser det ut med Covid-19-pandemin? Vem får resa över gränserna? Kan man tävla som normalt?
Hur som helst, det här är det världscupprogram som än så länge ligger på bordet hos FIS.

 

Les mer
poromaa_rosenberg_2020 (kopia)

Märta och William fick Mora-Nisses stipendium

Styrelsen för Mora-Nisses Jubileumsfond har utsett Märta Rosenberg, Duveds IF och William Poromaa, Åsarna IK till mottagare av Mora-Nisse stipendiet för 2020. De får 11800 kronor vardera i stipendium för sin fortsatta satsning mot elitkarriär inom längdskidåkningen.

Styrelsen består av Marianne Karlsson-Eriksson, Åsa Mattsson och Erik Svensson.

Les mer
Tunnel2_800x533 (kopia)

Torsbylägret för skidskyttar och längdåkare

Stjerneskolan Torsby idrottsgymnasium arrangerar Torsbylägret 11-14:e oktober 2020 för skidskyttar och längdåkare födda 2005 och 2006.

Les mer
20190701, SÖMSKAR Linn 001 (kopia)

Sverige åker inte till VC på rullskidor

Sverige kommer inte att skicka åkarna till världscupen på rullskidor i Estland, Lettland och Ryssland. Det skriver skidförbundet i ett pressmeddelande och orsaken är givetvis den pågående pandemin med Covid-19 där skidförbundet följer dom rekommendationer som ges av myndigheterna.

Les mer
HÃ¥kan Blidberg

Stina: – Var färdig med längdåkningen

Stina Nilsson ångrar inte att hon bytte från längdåkningen till skidskyttet. Det medger hon i en intervju med Sportbladet.
– Inget fysiskt stoppade mig men jag var klar med att åka längd. Jag kan inte göra något halvhjärtat, det var skidskytte eller inget, säger Stina Nilsson till Sportbladet.

 

Les mer
Rolf Zetterberg

Norsk stjärna med fraktur i axeln

Norska mästaren i sprint från 2019 har ramlat på cykel och ådragit sig en fraktur i axeln.
23-åriga Lotta Udnes Weng tillhör det norska A-landslaget för damer men missar nu dom första tävlingarna i Blink-festivalen i början av augusti och hon måste träna alternativt ett tag framöver.

 

Les mer
20200717, RUUD HOFSTAD sjukhuset (kopia)

Norska VM-hjälten mycket nära att förolyckas

Bröt nacken och kraniet, flögs till sjukhuset:

Han har fyra VM-guld i stafett, men när en bil krockade med hans cykel hade inte den norska VM-hjälten en chans.
40-årige Tore Ruud Hofstad bröt nacken och kraniet, spräckte mjälten och slogs över hela kroppen. Han flögs med luftambulans från Lillehammer till sjukhuset i Oslo.
Troligen räddades han av hjälmen och nu – 5 veckor senare – är han på väg ut från rehab och skall sakta återgå till ett normalt liv.

 

Les mer