Mobile Version
Desktop Version
JOHAN LÖVGREN från Vännäs vann Stora Vildmannaloppet i Umeå. Här från Bruksvallsloppet. Foto/rights: KJELL-ERIK KRISTIANSEN/sweski.com
JOHAN LÖVGREN från Vännäs vann Stora Vildmannaloppet i Umeå. Här från Bruksvallsloppet. Foto/rights: KJELL-ERIK KRISTIANSEN/sweski.com

Johan vann Stora Vildmannaloppet

Johan Lövgren från Vännäs var snabbast och solobann Stora Vildmannaloppet i Umeå under söndagen. Han körde dom fyra milen på 1.48,47, vilket var knappa två minuter bättre än Joel Bodén från Skellefteå.
Snabbaste dam var Ulrika Axelsson från Sya SK, som hade 47 sekunder på hemmaåkaren Emma Sjölander.

 

Flera toppåkare valde också motionsklassen och halva distansen. Där var IFK Umeås egna Elina Rönnlund och David Nordström dom snabbaste.

Resultat
H 19-20, 40 km/C masstart

1     51     BJÖRKMAN Erik     1997     Täfteå IK     01:57:11.2     0:00:00.0
2     52     NÄSLUND Emanuel     1998     Skogslöparna     02:54:06.4     0:56:55.2

D 21, 40 km/C masstart
1     307     AXELSSON Ulrika     1900     Sya SK     02:13:01.6     0:00:00.0
2     326     SJÖLANDER Emma     1900     IFK Umeå     02:13:48.7     0:00:47.0
3     325     THERELL Terese     1900     IFK Umeå     02:17:52.0     0:04:50.4
4     55     LINDBERG Sofia     1992     Robertsfors IK     02:21:36.4     0:08:34.8
5     56     JOHANSSON Elin     1984     Föreningen Milslukarna XC     02:49:15.0     0:36:13.4
6     54     LORICH Karin     1900     AXA SC     03:26:33.8     1:13:32.2
7     328     WESTBERG Johanna     1900     Ammarnäs IF     03:35:13.8     1:22:12.1
8     59     BJÖRKENÄS LAMBERG Linn     1900     IK Studenterna     03:44:29.0     1:31:27.4

H 21, 40 km/C masstart
1     203     LÖVGREN Johan     1991     Vännäs SK     01:48:47.6     0:00:00.0
2     221     BODÉN Joel     1983     Skellefteå SK     01:50:44.7     0:01:57.0
3     222     JOHANSSON Gustav     1994     Gellivare Skidallians IK     01:53:08.3     0:04:20.7
4     237     HEDMAN Petter     1991     IFK Umeå     01:56:48.7     0:08:01.0
5     225     ERIKSSON Erik     1994     Gellivare Skidallians IK     01:59:07.1     0:10:19.4
6     219     FORSBERG Johan     1993     IFK Umeå     02:00:06.7     0:11:19.1
7     252     LEJON Christian     1900     Stöcke TS Järnet     02:02:06.1     0:13:18.4
8     321     HEDLUND Tommy     1900     XC Umeå Sports Club     02:04:05.3     0:15:17.6
9     236     ANDERSSON Andreas     1982     Föreningen Milslukarna XC     02:04:06.1     0:15:18.4
10     308     LUNDQVIST Jesper     1900     Skellefteå xc     02:04:43.1     0:15:55.4
11     240     THORELL David     1994     IK Stern     02:05:15.1     0:16:27.4
12     224     JANSSON PALMER Erik     1900     Saltsjöbadens IF     02:05:20.5     0:16:32.8
13     213     ÅKERLUND Martin     1981     Kågedalens SK     02:06:09.9     0:17:22.3
14     214     ÅHMAN Tobias     1985     Vårby IK     02:07:47.4     0:18:59.7
15     274     JONSSON Jonas     1900     Stockvik Skidor     02:07:59.2     0:19:11.6
16     295     JONASSON Mats     1900     Iksu     02:08:16.3     0:19:28.6
17     80     HALLGREN Daniel     1900     IFK Umeå     02:08:40.2     0:19:52.5
18     220     STRÖMBERG Oscar     1994     Hägglunds Ski Team SK     02:08:57.0     0:20:09.3
19     247     JANSSON Markus     1900     IFK Umeå     02:09:35.8     0:20:48.2
20     209     JOHANSSON Lars     1981     Lycksele IF     02:09:49.8     0:21:02.1
21     227     DANIELSSON Johan     1900     Lycksele IF     02:09:57.6     0:21:09.9
22     204     FORS Henrik     1900     Junosuando ik     02:10:50.7     0:22:03.1
23     309     MARKSTRÖM Niklas     1900     Skellefteå xc     02:11:20.9     0:22:33.2
24     230     BERGMAN Fredrik     1900     Östersunds SK     02:11:31.0     0:22:43.3
25     238     VINSA Emil     1995     Sävast Ski Team IF     02:13:15.6     0:24:28.0
26     282     NYGREN Erik     1900     Agnäs IK     02:13:46.6     0:24:58.9
27     246     NILSSON Mikael     1993     IFK Arvidsjaur Skidor     02:14:00.2     0:25:12.5
28     233     KARLSBORG Henrik     1900     Stöcke TS Järnet     02:14:00.7     0:25:13.0
29     243     KARLSSON Jan-Anders     1900     1Life IF     02:14:11.9     0:25:24.2
30     229     NYGÅRD André     1900     Håknäs IF     02:14:26.5     0:25:38.9
31     149     MOLIN Olov     1900     Östersund     02:14:38.6     0:25:50.9
32     316     OLOVSSON Jonas     1900     IKSU längdskidor     02:17:21.9     0:28:34.2
33     245     KARLSSON Kristoffer     1993     Nässjö Ski     02:17:22.9     0:28:35.2
34     211     ÖMAN Erik     1994     Hägglunds Ski Team SK     02:18:18.6     0:29:30.9
35     334     HAMPUSSON Vilhelm     1900     IFK Umeå     02:18:26.4     0:29:38.7
36     232     WIKNER Alfred     1900     Håknäs IF     02:20:27.2     0:31:39.5
37     305     LLOYD Steffan     1900     XC Ottawa     02:21:59.0     0:33:11.3
38     306     FORSBERG Viktor     1900     Agnäs IK     02:22:02.6     0:33:14.9
39     239     ALBERTSSON Johan     1900     Umara Sports Club     02:22:11.5     0:33:23.9
40     231     PERSSON Magnus     1900     Bottnaryds IF     02:27:30.7     0:38:43.0
41     333     NYBERG Johan     1900     AXA SC     02:29:42.4     0:40:54.7
42     299     JOHANSSON Simon     1900     Nyåkers IK     02:33:57.5     0:45:09.8
43     223     LARSSON Jon     1900     Dikanäs IF     02:36:21.7     0:47:34.1
44     216     ANDERSSON Joakim     1900     Milslukarna XC     02:39:16.8     0:50:29.1
45     292     BRINK Andreas     1900     AXA SC     02:45:00.7     0:56:13.0
46     205     LUNDBÄCK Mikael     1900     Skogis IF     02:53:07.6     1:04:19.9
47     73     SCHOLS Johan     1900     Spöland Vännäs IF     02:58:09.7     1:09:22.0
48     228     NISBEL Aron     1900     IFK Mora     03:08:27.2     1:19:39.6
49     208     LILJA Björn-Erik     1900     IK Studenterna     03:44:28.1     1:55:40.4

D 35, 40 km/C masstart
1     170     ÖVLING Lisa     1900     Föreningen Milslukarna XC     02:54:01.7     0:00:00.0

H 35, 40 km/C masstart
1     68     SJÖLUND Stefan     1978     Skogslöparna     02:06:59.2     0:00:00.0
2     315     OLOFSSON Andreas     1900     jalles TC     02:11:31.8     0:04:32.5
3     319     HÖÖG Rikard     1900     Iksu     02:13:49.1     0:06:49.9
4     304     FORSGREN Robert     1900     jalles TC     02:14:49.3     0:07:50.0
5     294     RÅDSTRÖM Patrik     1900     Volvo FK     02:15:16.5     0:08:17.2
6     318     INGVARSSON Simon     1900     IFK Umeå     02:15:27.6     0:08:28.4
7     69     OGENSTEDT Daniel     1978     Hägglunds Ski Team SK     02:21:20.1     0:14:20.8
8     71     NORDIN Jonas     1900     IK Studenterna     02:21:44.4     0:14:45.1
9     67     ÖBRAND Peter     1900     Lycksele IF     02:24:24.8     0:17:25.5
10     61     KARLSSON Johan     1900     Milslukarna XC     02:25:50.9     0:18:51.6
11     193     BURÉN Johan     1900     Spölands IF     02:28:48.6     0:21:49.3
12     62     LINDGREN Andreas     1980     Bygdsiljums SK     02:33:36.7     0:26:37.4
13     64     EILERTSEN Jonas     1900     AXA SC     02:38:51.2     0:31:51.9
14     266     ANDERSSON Simon     1900     Öre Långsele IF     02:44:51.7     0:37:52.5
15     317     SUNDBERG Leif     1900     SWE     02:58:28.5     0:51:29.3
16     66     VESTERBERG Stefan     1900     Stockholms Landstings IF SK     03:02:51.4     0:55:52.1

H 40, 40 km/C masstart
1     79     WESTMAN Thomas     1900     Molidens IK     02:02:06.9     0:00:00.0
2     77     BERGLUND Peter     1972     Skellefteå XC Club     02:04:44.5     0:02:37.6
3     260     RAGNARSSON Fredrik     1900     jalles TC     02:09:42.0     0:07:35.0
4     311     SAMUELSSON Fredrik     1900     Röbäcks SK     02:10:27.4     0:08:20.5
5     75     STENBERG Per     1900     Norum-Djäkneboda SK     02:16:28.9     0:14:21.9
6     82     SJÖSTRÖM Magnus     1974     AXA SC     02:17:58.7     0:15:51.8
7     76     STIGBRAND Tore     1972     Föreningen Milslukarna XC     02:20:48.7     0:18:41.7
8     81     BERG Robin     1900     Lycksele IF     02:30:41.6     0:28:34.7
9     324     GABRIELSSON Jon     1900     Föreningen Norsjö Skidor     02:31:01.0     0:28:54.0
10     298     BILLINGHAM Daniel     1900     IFK Umeå     02:34:01.2     0:31:54.3

D 45, 40 km/C masstart
1     89     WÅLLBERG Charlotta     1900     Tavelsjö AIK     02:41:08.2     0:00:00.0

H 45, 40 km/C masstart
1     287     GUSTAFSSON Jörgen     1900     Skellefteå xc     02:04:17.1     0:00:00.0
2     275     WALLIN Tomas     1900     Team Esplanad     02:08:41.6     0:04:24.5
3     85     LUNDBERG Håkan     1969     Skellefteå XC Club     02:09:22.4     0:05:05.3
4     86     STENLUND Olof     1900     Team Esplanad     02:11:25.1     0:07:08.0
5     88     UTTERSTRÖM Jonas     1900     jalles TC     02:13:32.1     0:09:15.0
6     83     HAMQVIST Olov     1900     Vårby IK     02:14:03.7     0:09:46.5
7     267     OSCARSSON Eric     1900     Tavelsjö AIK     02:16:13.6     0:11:56.5
8     268     RUDEHÄLL Magnus     1900     Team Esplanad     02:16:24.2     0:12:07.1
9     84     NORÉN Jörgen     1968     Malå IF     02:19:53.9     0:15:36.8
10     87     ARKMO Jonas     1900     Team Esplanad umeå     02:27:29.6     0:23:12.5
11     320     NILSSON Erik     1900     Umedalens IF     02:33:59.1     0:29:42.0

D 50, 40 km/C masstart
1     297     ILDGRUBEN Anna     1900     IFK Umeå     02:35:42.3     0:00:00.0
2     312     JOHANSSON Ann-Sofie     1900     Täfteå IK     02:53:48.7     0:18:06.3
3     310     GUSTAFSSON Agneta     1900     IFK Umeå     03:32:15.3     0:56:33.0

H 50, 40 km/C masstart
1     91     SVENSK Johan     1963     Team Esplanad     02:18:19.3     0:00:00.0
2     96     STENVALL Lars     1900     Spöland-Vännäs     02:19:46.5     0:01:27.2
3     259     HOLMBOM Jonny     1900     Lycksele IF     02:21:53.6     0:03:34.3
4     94     LUNDBERG Martin     1900     Fredrika IK     02:22:14.0     0:03:54.7
5     300     LUNDBERG Simon     1900     NCC IF     02:32:45.3     0:14:25.9
6     93     KNUTSGÅRD Johan     1967     Hägglunds Ski Team SK     02:35:35.4     0:17:16.1
7     281     JONSSON Stefan     1900     Team Esplanad     02:37:36.5     0:19:17.2
8     314     KLINGBERG Tore     1900     Stöcke TS Järnet     02:40:27.8     0:22:08.4
9     90     PETTERSSON Mattias     1900     SWE     02:51:25.8     0:33:06.5
10     92     NÄSLUND Torgny     1967     Skogslöparna     02:54:04.2     0:35:44.9

D 55, 40 km/C masstart
1     264     ANDERSSON Ingegerd     1900     Norrfors IK     02:54:19.5     0:00:00.0
2     327     FORSGREN Sara     1900     IFK Arvidsjaur     03:00:00.1     0:05:40.6

H 55, 40 km/C masstart
1     99     DOMEIJ Per-Åke     1958     Hägglunds Ski Team SK     02:25:39.7     0:00:00.0
2     97     LIND Gert     1900     Team Esplanad umeå     02:27:16.7     0:01:36.9
3     98     PERSSON Mats     1958     Röbäcks SK     03:07:38.7     0:41:59.0

D 60, 40 km/C masstart
1     106     EIRELL Gudrun     1900     jalles TC     02:47:37.5     0:00:00.0

H 60, 40 km/C masstart
1     100     HAGSTRÖM Bengt-Olof     1953     Hägglunds Ski Team SK     02:13:39.3     0:00:00.0
2     105     SÖDERMAN Rune     1900     jalles TC     02:17:54.2     0:04:14.8
3     101     LARSSON Ola     1900     Nysätra IF     03:16:51.4     1:03:12.0

H 65, 40 km/C masstart
1     190     ARVIDSSON John     1900     Hägglund skiteam     02:17:52.6     0:00:00.0
2     108     FORSBERG Gunder     1900     Junosuando ik     02:38:17.8     0:20:25.1

H 70, 40 km/C masstart
1     109     BERGLUND Bengt-Ove     1900     IFK Umeå     02:44:17.0     0:00:00.0

H 75, 40 km/C masstart
1     110     SJÖBLOM Gunnar     1900     Västerbottens skidveteraner     03:25:43.8     0:00:00.0

Damer motion, 40 km/C masstart
1     57     FORSSÉN Linnea     1900     Skogis IF     02:34:42.6     0:00:00.0
2     166     ARVIDSSON Lia     2001     IFK Umeå     02:45:13.8     0:10:31.1
3     251     WALLGREN Maria     1900     NCC IF     02:51:41.2     0:16:58.5
4     165     GRÖN Anna     1900     IK Studenterna     03:01:22.9     0:26:40.3
5     167     JONSSON Anneli     1975     Hägglunds Ski Team SK     03:07:10.5     0:32:27.9
6     164     PETERSSON Josefin     1900     AXA SC     03:16:02.9     0:41:20.3
7     332     NYBERG Ida     1900     Milslukarna XC     03:16:24.5     0:41:41.9
8     290     BJÖRKLUND Emma     1900     Föreningen Studentidrott Luleå     03:17:01.7     0:42:19.1
9     168     WESTMAN Christina     1900     Molidens IK     03:25:53.2     0:51:10.6

Damer motion, 20 km/C masstart
1     185     RÖNNLUND Elina     1996     IFK Umeå     01:00:23.9     0:00:00.0
2     172     STRÖM Linda     1996     Hägglunds Ski Team SK     01:02:39.1     0:02:15.2
3     181     ÖHRN Rebecca     1996     IFK Umeå     01:02:48.2     0:02:24.3
4     173     ABRAHAMSSON Klara     2000     IFK Umeå     01:07:59.4     0:07:35.5
5     261     NILSSON Magdalena     1900     IFK Umeå     01:08:19.1     0:07:55.1
6     276     HOLOPAINEN Laura     1900     Espoon Hiihtoseura     01:08:29.9     0:08:05.9
7     171     SCHOGSTER Linn     2001     IFK Umeå     01:11:00.4     0:10:36.5
8     182     FREDRIKSSON Malin     1992     Lycksele IF     01:14:51.4     0:14:27.5
9     301     JANSSON Pernilla     1900     Försvarsmakten     01:15:08.7     0:14:44.8
10     256     NILSSON Elina     1900     Spöland Vännäs IF     01:17:27.3     0:17:03.4
11     169     GERMANN Tua     2002     IFK Umeå     01:21:11.0     0:20:47.1
12     262     WIKNER Marita     1900     Håknäs IF     01:24:53.6     0:24:29.7
13     180     LINDQVIST Marita     1900     Röbäcks SK     01:28:02.4     0:27:38.5
14     183     HEDIN Kajsa     1900     SWE     01:29:22.4     0:28:58.4
15     176     NILSSON Ronja     1900     Anundsjö IF     01:32:34.9     0:32:11.0
16     174     ÅSBERG Åsa     1973     7-Mila Skidklubb     01:36:20.5     0:35:56.6
17     175     TIGER Cecilia     1900     Lycksele IF     01:39:00.4     0:38:36.4
18     278     FJELLSTRÖM Inger     1900     Täfteå IK     01:40:24.2     0:40:00.3
19     322     WALLIN Sofia     1900     Majorna rekreationella     01:45:55.0     0:45:31.1
20     303     WERNER Vera     1900     IFK Umeå     01:46:40.5     0:46:16.6
21     177     NYSTEDT Malin     1900     Lycksele IF     01:46:55.3     0:46:31.4

Herrar motion, 40 km/C masstart
1     132     JONSSON Erik     1983     Föreningen Milslukarna XC     01:57:40.6     0:00:00.0
2     248     WRENMAN Rasmus     1900     SWE     02:15:45.7     0:18:05.1
3     127     OLOFSSON Mikael     1900     Milslukarna XC     02:17:53.4     0:20:12.8
4     144     KÖPPLER Lewi     1900     Skogis IF     02:21:36.8     0:23:56.2
5     329     HENRIKSSON Johan     1900     IFK Umeå     02:23:39.7     0:25:59.1
6     118     SJÖSTRÖM Niclas     1900     SWE     02:24:41.4     0:27:00.8
7     124     RAHIMI Erik     1900     IKSU Multisport     02:25:49.6     0:28:09.0
8     143     NÄSTRÖM Anders     1900     Molidens IK     02:25:58.5     0:28:17.9
9     284     ERIKSSON Gustav     1900     Nyåkers IK     02:27:34.0     0:29:53.4
10     141     JONSSON Christer     1971     Hägglunds Ski Team SK     02:28:20.0     0:30:39.4
11     111     THUNBERG Markus     1900     AXA SC     02:28:47.2     0:31:06.6
12     129     LINDEGREN Joel     1900     Stöcke TS Järnet     02:30:17.2     0:32:36.6
13     113     ÅKESSON David     1900     Obbola IK     02:31:24.9     0:33:44.3
14     121     ÅHMAN Arne     1900     Anundsjö IF     02:32:19.3     0:34:38.7
15     145     JONSSON Mattias     1900     SWE     02:32:19.6     0:34:39.0
16     253     LÅNGBERG Henrik     1900     IKSU Längd     02:33:39.3     0:35:58.7
17     125     PERSSON Jens     1900     Iksu     02:34:24.7     0:36:44.1
18     250     BRETTING Viktor     1900     Iksu     02:35:09.9     0:37:29.3
19     134     STENLUND Patrik     1977     Lycksele IF     02:35:46.3     0:38:05.7
20     285     NORBERG Per-Jonas     1900     FK Volvo     02:36:07.4     0:38:26.8
21     296     JACOBSSON Ulf     1900     Överboda Sk     02:36:45.4     0:39:04.8
22     148     SANDSTRÖM Henning     1900     Team Orrefors     02:37:34.0     0:39:53.4
23     114     ZITTRA Andreas     1900     Risböle IF     02:38:28.3     0:40:47.7
24     133     ERIKSSON Andreas     1900     IFK Umeå     02:38:51.9     0:41:11.3
25     277     JOHANSSON Pierre     1900     Norrfors IK     02:39:12.0     0:41:31.4
26     131     HOLM Rickard     1900     Team Orrefors     02:41:22.5     0:43:41.9
27     126     SANDSTRÖM Robert     1900     AXAsc     02:41:43.9     0:44:03.3
28     273     LJUNGBLADH Frans     1900     SWE     02:42:05.4     0:44:24.8
29     280     OLOFSSON Hans     1900     Rödåbygdens IK     02:44:37.6     0:46:57.0
30     163     LINDFORS Oscar     1900     AXA SC     02:45:46.8     0:48:06.2
31     286     GUSTAVSSON Anders     1900     Norrfors IK     02:46:13.5     0:48:32.9
32     272     ZAKRISSON Mattias     1900     AXA SC     02:46:46.4     0:49:05.8
33     139     SUNESSON Johan     1900     Stöcke TS Järnet     02:47:30.6     0:49:50.0
34     254     DRUGGE Svante     1900     Team Esplanad     02:50:19.9     0:52:39.3
35     146     KJELLSSON Anders     1985     IFK Umeå     02:51:47.0     0:54:06.4
36     283     FORSBERG Jonas     1900     Håknäs IF     02:53:33.6     0:55:53.0
37     119     BÖRJESSON Fredrik     1900     Storådalens SK     02:53:49.6     0:56:09.0
38     331     VESTMAN Peter     1900     IKSU längdskidor     02:55:09.4     0:57:28.8
39     112     VIKSTRÖM Peter     1900     SWE     02:57:51.7     1:00:11.1
40     191     CARLEHED Per     1900     Lycksele IF     02:58:35.3     1:00:54.7
41     140     JÖNSSON Martin     1900     Ski Team Skåne     02:58:43.8     1:01:03.2
42     263     WIKNER Johan     1900     Håknäs IF     02:59:11.3     1:01:30.7
43     122     JONSSON Richard     1972     Skellefteå SK     02:59:29.9     1:01:49.3
44     137     BRODIN John     1900     AXA SC     03:00:36.7     1:02:56.1
45     136     FLYGARE Lennart     1900     Stöcke TS Järnet     03:01:43.8     1:04:03.2
46     116     STEN Staffan     1900     Täftåe IK     03:02:07.2     1:04:26.6
47     130     NORBERG Matts     1900     Molidens IK     03:05:18.0     1:07:37.4
48     120     GUSTAFSSON Rickard     1900     Lycksele IF     03:07:26.2     1:09:45.6
49     271     APPELBLAD Ulric     1900     Hägglunds Skiteam     03:08:33.4     1:10:52.8
50     313     JOHANSSON Erik     1900     Täfteå IK     03:09:20.6     1:11:40.0
51     138     GENBERG Fredric     1900     AXA SC     03:11:46.3     1:14:05.7
52     147     DAHLSTRÖM Andreas     1900     Tavelsjö AIK     03:14:51.2     1:17:10.6
53     289     PETTERSSON Anton     1900     Hudiksvalls IF     03:17:01.5     1:19:20.9

Herrar motion, 20 km/C masstart
1     335     NORDSTRÖM David     1900     IFK Umeå     00:55:53.9     0:00:00.0
2     330     STARK Jacob     1900     Stockviks SF     00:56:47.4     0:00:53.5
3     162     SCHULTZ William     2000     IFK Umeå     00:58:52.1     0:02:58.2
4     153     LANDSTRÖM Isak     1900     Skogis IF     01:01:08.9     0:05:14.9
5     156     SVENSSON Torben     1900     Skogis IF     01:02:14.0     0:06:20.1
6     255     WESTERGREN Linus     1900     Täfteå IK     01:05:15.2     0:09:21.3
7     288     EDLUND Roland     1900     Umedalens IF     01:10:38.9     0:14:45.0
8     258     NORDGREN Gabriel     1900     Vännäs SK     01:11:01.0     0:15:07.1
9     155     BJÖRCK Hampus     2003     IFK Umeå     01:13:41.4     0:17:47.5
10     151     BJÖRCK Stefan     1971     IFK Umeå     01:14:12.6     0:18:18.7
11     157     ANDERSSON LIND Isak     2004     IFK Umeå     01:18:06.4     0:22:12.5
12     161     ABRAHAMSSON Hugo     2003     IFK Umeå     01:18:59.4     0:23:05.5
13     159     JOHANSSON Oskar     2003     IFK Umeå     01:18:59.8     0:23:05.9
14     279     JOHANSSON Olov     1900     IFK Umeå     01:19:03.2     0:23:09.3
15     249     INGEBRIGTSEN Björn     1900     SWE     01:19:59.7     0:24:05.8
16     257     NILSSON Göran     1900     Spöland Vännäs IF     01:21:39.8     0:25:45.9
17     160     ANDERSSON Mikael     1966     IFK Umeå     01:27:19.6     0:31:25.7
18     158     FREDRIKSSON Kristoffer     1900     SWE     01:42:08.0     0:46:14.1
19     302     WERNER Mårten     1900     IFK Umeå     01:46:41.4     0:50:47.5
20     323     LUDVIGSSON Robert     1900     IFK Umeå     01:55:44.9     0:59:51.0

 

Del |
Rolf Zetterberg

Skidförbundet osäkra om juniorlandslaget

När skidförbundet för några dagar sedan presenterade Team Svenska Spel reagerade många på att det inte fanns några juniorer med.
Förra säsongen var ju Team Svenska Spel en blandning av juniorer och yngre seniorer.
Idag kan inte skidförbundet get ett klart svar på hur det blir – eller om det blir – ett juniorlandslag inför kommande säsong.

 

Les mer
20181216, AUNE, Pål Trøan 001 (kopia)

Här är Norges regionallag för 2020/2021

Dom norska regionallagen har varit av stor betydning för att få fram nya landslagsåkare dom senaste åren. Men när sponsorn Veidekke drog sig ur spökade det för lagets existens kommande säsong.
Nu har man dock räddat lagen med hjälp av intresseorganisationen ”Langrennssportens venner” som går in med stöd. Enligt vad sweski.com erfar blir dock priset för åkarna högre än tidigare.

 

Les mer
23.02.2014, Sochi, Russia (RUS): Maxim Vylegzhanin (RUS), Alexander Legkov (RUS), Ilia Chernousov (RUS), (l-r)- XXII. Olympic Winter Games Sochi 2014, cross-country, 50km men, Sochi (RUS). www.nordicfocus.com. © NordicFocus. Every downloaded picture is

Chernousov vill åka OS för Schweiz

Ilia Chernousov tog OS-brons på femmilen för Ryssland i Sochi 2014.
Nu vill han åka OS i Beijing 2022 – för Schweiz!
Efter att ha satsat på långlopp i flera år tänker sig 33-åringen nu en ny satsning på traditionella tävlingar. Men han vill inte tillbaka till det ryska landslaget.

 

Les mer
20181214, BÅNGMAN, Hedda 008 (kopia)

Hedda Bångman hem till långloppssatsning

Hedda Bångman kommer hem efter tre års studier i USA och kommer för första gången att satsa på långlopp. Hon skall åka för finska Team Nordic Athlete, samma som Linn Sömskar.
Den 25-åriga jättetalangen från Offerdals SK har dom senaste åren tränat och tävlat för University of Colorado Boulder där hon bland annat har noterat seger i den amerikanske universitetsligan.
Men nu väntar Visma Ski Classics.

 

Les mer
GREVENs krönika mellomrom

Glömde ni Fredrik Jonsson, skidförbundet?


Krönika:

Inte mindre än 23 herrar får plats i något av de tre lagen A-landslaget, Team Bauhaus och Team Svenska Spel. Men ingen Fredrik Jonsson, 28, finns uttagen. Jag utgår från att landslagsledningen drabbats av solsting och att skadan rättas till.

Inför världscuptävlingarna i finska Lahti i början av mars skrev sweski.com i krönikeform att Fredrik Jonsson symboliserade innebörden för ordet tålamod.

 

Les mer
20180814, Klæbo Trysil (kopia)

Klæbo, 23 med avtal till 25 miljoner

Johannes Høsflot Klæbo, 23 har signerat sitt største sponsorsavtal någonsin. Norska VG gissar att det är värt kring 25 miljoner över fem år.
Nu börjar han närma sig samma nivå som Petter Northug hade på sina avtal. Han hade enligt uppgifter kring 30 miljoner för sitt avtal med Coop, men då fick han betala sin privata satsning själv.
Klæbo tillhör ju landslaget och har inga såna egna utgifter.

 

Les mer
20200602, Storsjön runt 001 (kopia)

Storsjön runt på rullskidor – 215 km

Tidernas långpass i stekande värme av elitåkarna:

215 km på rullskidor i stekande värme.

Visst, roligare kan man kanske ha.

Men elitåkarna Andreas Holmerg och Emil Persson i Lager 157 samt Åsarnas Konrad Mattsson Myhr tog sig runt hela Storsjön på 11 timmar! Oskar Kardin, Team Ragde Eiendom var också med men fick ge sig på slutet i den stekheta sommarvärmen.

Och om du inte visste det: Storsjön är Sveriges femte största sjö.

 

 

Les mer
20190904, HÖÖK, Martina 005 (kopia)

Hela 22 åkare i Team Svenska Spel

”U-landslaget” får ingen ålderbegränsning längre:

I dag kan Svenska skidförbundet presentera 22 åkare till det nya Team Svenska Spel. Nytt för i år blir att satsningen inte längre är åldersbegränsad och att den utgår från förbundets tre elitmiljöer i landet. – Vi vill skapa ännu bättre förutsättningar på hemmaplan samtidigt som vi minskar resdagarna, säger en av tränarna, Martina Höök.

 

Les mer
ROLF ZETTERBERG

Flugstad Østberg orolig efter skadan

Ingvild Flugstad Østberg är orolig för träningen efter trötthetsfrakturen hon fick i hälen i mars. Hon kan varken springa eller åka rullskidor än, skriver VG.
Kanske kan hon inte träna för fullt före i september och då är det ett frågetecken hur formen är om säsongen drar igång till normal tid i november.

 

Les mer
20180326, BLOM, Rasmus 006 (kopia)

Rasmus Blom, 33 tackar för sig

En trotjänare i dom svenska elittävlingarna tackar för sig.
33-åriga Rasmus Blom från SK Bore meddelar på sociala medier att han har tävlat klart på toppnivå.
Rasmus har tävlat flitigt både på skidor och rullskidor.

 

Les mer
NordicFocus

Yulia Tchekaleva fråntagen alla resultaten

Testade positivt vid OS i Sochi 2014:

Den fd ryska toppåkare Yulia Tchekaleva blev i fredags fråntagen samtliga resultat från OS 2014 i Sochi på grund av doping.
Tchekaleva testade positivt i samband med OS 2014 och nu tvingas FIS åter igen skriva om en rad med resultatlistor från både mästerskap och världscup. 36-åringen är inte längre aktiv på toppnivå.

 

Les mer
ROLF ZETTERBERG

Linn Sömskar till finskt långloppsteam

Linn Sömskar hade en fin säsong i vintras men var en av dom åkare som inte fick plats i någon landslagsgrupp. Nu gör hon istället en intressant nysatsning i det nya finska långloppsteamet Team Nordic Athlete.

Dit går också den norska stjärnan Morten Eide Pedersen.

 

Les mer
WIERER, Dorothea 008 (kopia)

Coronoa-krisen får Wierer att fortsätta

Efter VM-guld på hemmaplan i vinter hade Dorothea Wierer, 30 tänkt avsluta sin skidskytte-karriär.
Men med Corona-pandemin blev den förra säsongen kortare än beräknad och nu har åkaren från Antholz bestämt sig för att fortsätta. Det var pandemin som fick henne att ändra på beslutet.

 

Les mer
20190904, LINDSTRÖM, Louise 006 (kopia)

Juniorvärldsmästarinnan till Falun-Borlänge SK

20-åriga Louise Lindström byter klubb från Högbo GIF till Falun-Borlänge SK, som därmed får ett starkt nyförvärv.
Gästriketjejen vann nämligen sprinten i årets junior-VM i tyska Oberwiesenthal.
Nu blir hon klubbkompis med en annan världsmästare i sprint, nämligen Maja Dahlqvist som vann teamsprinten i Seefeld 2019.

 

Les mer
20200318, KORSGREN Lina VL20 (kopia)

Vasaloppssegraren ska stoppa Björgen

Anställer proffstränare i cykel:

Vasaloppssegrarinnan, Lina Korsgren, tar nu hjälp av Tour de France tränaren i kampen om att stoppa Marit Björgen från Vasaloppsseger.
 
- Jag kommer anställa cykelproffstränaren, Mattias Reck, i Team Ramudden, säger Lina.

 

Les mer
BETTAN EM-fyra (kopia)

”Årets prestation” stod Bettan för

Fick utmärkelse av skidskytteförbundet:

Varje år har Skidskytteförbundet ett antal utmärkelse i form av ‘‘Årets ….’’-priser att dela ut. Tidigare denna månad har Årets Skidskytteförening och Årets Ledare presenteras och nu är det dags för årets prestation.
Nu har Elisabeth ”Bettan” Högberg fått priset som Årets prestation.

 

Les mer
Vasaloppet 120304Starten i SälenFoto Nisse Schmidt

”The Grand Classics” – ny morot i långloppen

Nu kommer långloppens egen Champions League:

Dagen efter avslöjandet att världens genom tiderna främsta längdskidåkerska Marit Björgen, med 26 OS- och VM-guldmedaljer i bagaget, gör comeback och satsar på Vasaloppet kommer nästa nyhet: Från och med säsongen 2020/21 kommer Vasaloppet att ingå som en av fyra tävlingar i ”The Grand Classics” som kommer att bestå av de fyra största långloppen i världen.


 

Les mer
ROLF ZETTERBERG

Therese Johaug blir Bjørgens träningspartner

Är också nyfiken på Vasaloppet och långlopp:

När Marit Bjørgen, 40 gör en seriös satsning mot Vasaloppet får hon den bästa träningskompisen som är möjlig:
Therese Johaug, 31 bekräftar att hon kommer att träna med Bjørgen och Team Ragde Eiendom när det är möjligt och hon är också nyfiken på långloppen.

 

Les mer
20180111, BJØRGEN, Marit 007 (kopia)

Marit Bjørgen gör comeback i Vasaloppet

En sensationell nyhet för arrangören i Dalarna:
Skiddrottningen Marit Bjørgen, 40 gör comeback och satsar mot Vasaloppet 2021.
– Och jag har ambitioner, säger Bjørgen som kommer att göra sin satsning med Team Ragde Eiendom, teamet till bröderna Aukland.

 

Les mer
20200526, valla 001 (kopia)

FIS sade ja till fluor-förbudet

Vill stegvis närma sig slutmålet:

Det internationella skidförbundet FIS sade ja till det omstridda fluorförbudet i vallor.
Men inte direkt utan stegvis med ett mål att ha nolltolerans för fluorprodukter från och med 2022-2023-säsongen.
Det beslutades under videomötet som FIS hade under måndagen.

 

Les mer