Mobile Version
Desktop Version
Damkvartett Jämtkraft ski marathon[1]

På bilden tätkvartetten på 42 km

Alla damresultat i Jämtkraft Ski Marathon

Här är alla damresultat i Jämtkraft ski marathon.  Bland damerna fanns också vinnaren av den bil som lottades ut, en Volvo V60 CC, som gick till en motionär, Maria Holmlund, Östersund. PÅ bilden här tätkvartetten Lena Viklund (2:a),Sofie Elebro (1), Ida Indahl (3) och Jennie Jirhed (4).


D21 42 km

1   Sofie Elebro SWE IFK Umeå Team Wolverine XC 2:06:00.4, 2 Lena VIKLUND SWE Högbo GIF 2:07:07.5, 3 Ida INDAHL SWE ÖSTERSUND 2:08:01.7, 4 Jennie JIRHED SWE Östersunds SK 2:08:48.8, 5 Lisa K SVENSSON SWE Åsarna IK 2:13:21.9, 6 Anna Lagerskog SWE Åre Längdskidklubb 2:31:17.2, 7 Marie Krysander SWE Frösö IF 2:37:09.3, 8 Josefin Thoresson SWE Tunafors SK 2:41:55.4, 9 Erika Svanborg SWE Östersunds SK 2:44:40.8, 10 Josefin Hyttsten SWE KROKOM 2:48:42.1, 11 Bodil Myhr NOR SKATVAL 2:50:28.8, 12 Erika Sundin SWE Östersunds SK 2:51:19.2, 13 Johanna Oskarsson SWE Östersunds SK 3:10:00.5, 14 Christina Spörndly SWE Team Spontan 3:41:43.6
D Motion

1 Sandra Pettersson SWE 61 2:56:03.6, 2 Kajsa Werner SWE ÖSTERSUND 2:58:15.4, 3 Elisabet Pärsdotterwestman SWE Anna & Emil Sportklubb 3:01:02.9, 4 Cecilia Kalla SWE ÖSTERSUND 3:01:44.9, 5 Linda Lundgren SWE Iksu 3:08:42.2, 6 Åsa Zachrisson SWE Järpens SK 3:13:59.8, 7 Cecilia Engdahl SWE UMEÅ 3:17:56.0, 8 Emma Nyström SWE IFK Likenäs 3:23:27.5, 9 Anna Burgaz SWE Clear Channel 3:26:59.7, 10 Sandra Öhrström SWE Sundbybergs IK 3:39:19.6, 11 Maria Jonsson SWE Clear Channel 3:43:15.5, 12 Claire Hedberg SWE Anna & Emil Sportklubb 3:47:20.3, 13 Linda Karlsson SWE Marieby GOIF 3:51:49.8, 14 Ulrika Mallmin SWE UPPSALA 4:06:08.7, 15 Louise Hovensjö SWE Clear Channel 4:18:11.5, 16 Katarina Martinezbergstrom SWE Anna & Emil Sportklubb 4:24:42.7, 17 Lois Dierks SWE Clear Channel 4:28:33.0, 18 Sofia Sahlman SWE Clear Channel 4:35:40.4D35 Motion:1 Linda Eriksson SWE Spikbodarnas IK 2:48:52.0, 3 Ingela Engholm SWE Litsbygdens SK 2:55:51.7, 4 Anna-Maria Kristoffersson SWE ÅRE 3:04:43.9, 5 Monica Tuominen SWE Anna & Emil Sportklubb 4:03:44.2, 6 Veronika Bäckman SWE Brunflo IF 4:14:44.5, 7 Ann Rosengren SWE Krokom 4:23:16.2, DNS Eva Karin Sjömäling SWE ÅS
D50 Motion


1 Edel Marie Storaunet NOR Norge 3:22:54.8, 2 Kristina Andersson SWE Jämtkraft IF 3:24:49.3, 3 Maria Frykman-Krans SWE ÖSTERSUND 3:27:17.1, 4 Ann Svensson SWE  3:43:00.1, 5 Katharina Hessling SWE Anna & Emil Sportklubb 4:42:59.4

 

21 km D Motion:

1 Maria Jonasson SWE Östersunds SK 55:28.1, 2 Eva Johansson SWE Linköpings SK 58:49.8, 3 Madeleine Tjernberg Dahlin SWE Kovlands IF 1:00:42.3, 4 Frida OLOFSSON SWE Vårby IK 1:01:47.3, 5 Karolina Hedentröm SWE Rödöns sk 1:03:43.9, 6 Lina Hallquist SWE Åsarna IK 1:05:13.0, 7 Emma Åsberg SWE Tullus SG 1:06:56.1, 8 Sanna Ångström SWE Duveds IF 1:08:02.3, 9 Lovisa Ottosson SWE ÅSARNA 1:09:18.2, 10 Märta Warg SWE FRÖSÖN 1:10:11.6, 11 Johanna Karoline Åkerlund NOR FOLLAFOSS 1:10:53.2, 12 Kristina Magnusson SWE Östersunds SK 1:12:09.6, 13 Carina Magnusson SWE Brunflo IF 1:13:30.5, 14 Mikaela Finn SWE Östersunds SK 1:14:37.5, 15 Chatrine Segersten SWE BRUNFLO 1:19:35.0, 16 Karin Estensson SWE Vallbo SK 1:22:29.0, 17 Karin Waernebopettersson SWE Jämtkraft IF 1:24:41.9, 18 Malena Berg SWE Brunflo if 1:24:59.8, 19 Felicia Hägg SWE Östersunds SK 1:27:15.6, 20 Josefine Jirhed SWE KROKOM 1:28:09.7, 21 Helena Hedenström SWE Rödöns sk 1:29:16.9, 22 Ida Lind SWE UMEÅ 1:29:31.4, 23 Julia Rensberg SWE Funäsdalens IF 1:30:37.9, 24 Gerd Lejdstrand SWE Fortum Östersund 1:32:02.3, 25 Karin Söderberg SWE FRÖSÖN 1:32:04.9, 26 Eivor Lindgren SWE FÅKER 1:34:38.0, 27 Erika Kindmalm SWE Spikbodarnas IK 1:35:02.9, 28 Maritha Markusson SWE  1:36:44.3, 29 Elin Kojan SWE Funäsdalens IF / Team Coxa 1:36:44.8, 30 Margaretha Andersson SWE ÖSTERSUND 1:38:04.6, 31 Sofia Elmroth SWE Persson Invest 1:39:33.8, 32 Jenny Jernström SWE FRÖSÖN 1:39:43.9, 33 Eva Bohm SWE KÄLARNE 1:40:03.9, 34 Kinna Wistman SWE Östersunds SK 1:40:17.6, 35 Gun Eriksson SWE Offerdals SK 1:40:30.3, 36 Gerd Eriksson SWE Offerdals SK 1:40:31.4, 37 Lina Ekesäter SWE Clear Channel 1:41:13.8, 38 Anja Grundström SWE FRÖSÖN 1:41:37.1, 39 Christina Jorup SWE LIDINGÖ 1:41:39.9, 40 Emma Pålsson SWE BRUNFLO 1:41:47.3, 41 Clara Grelsson SWE Clearchannel - Mindshare 1:43:44.3, 42 Caroline Carlsson SWE Clearchannel 1:45:43.8, 43 Åsa Grönvik SWE ÖSTERSUND 1:48:16.5, 44 Margita Eriksson SWE FRÖSÖN 1:51:14.5, 45 Gunilla Mellgren SWE Östersunds SK 1:51:42.7, 46 Jenny Wikner SWE ÖSTERSUND 1:51:52.0, 47 Josefin Eklund SWE Clear Channel 1:52:22.7, 48 Marie Engvall SWE Utrikes Skidklubb 1:53:23.2, 49 Charlotte Berg SWE STOCKHOLM 1:59:07.4, 50 Sara Sjöman SWE TYRESÖ 2:06:20.3, 51 Kerstin Sjöberg SWE SUNDSVALL 2:21:35.0

10 km D Motion:1 Jenny Larsson SWE Gellivare Skidallians IK 30:15.7, 2 Gabriella Pålsson SWE Utrikes Skidklubb 30:43.7, 3 Johanna Andersson SWE Falu IK 30:49.0, 4 Evelina Sutro SWE IFK Mora SK 31:38.5, 5 Elin Andersson SWE Stuguns SK 31:53.6, 6 Mathilda Björn SWE Östersunds SK 33:18.5, 7 Emma Jonsson SWE Åsarna IK 33:38.0, 8 Maria Novak SWE Offerdals SK 34:03.8, 9 Ilona LUSTH SWE Åsarna IK 35:50.4, 10 Josefine AUGUSTSSON SWE Åsarna IK 36:03.9, 11 Engla Larsson SWE Hedesunda IF 36:15.2, 12 Ida HALLQUIST SWE Åsarna IK 36:33.3, 13 Elisabeth Bångman SWE Östersunds SK 40:47.2, 14 Wilma Karlsson SWE Östersunds SK 41:29.8, 15 Jana Novak SWE Offerdals SK 41:36.6, 16 Maja Pålsson SWE Utrikes Skidklubb 42:05.2, 17 Minna Johansson SWE Östersunds SK 42:05.4, 18 Erica Ajax SWE Östersunds SK 42:30.1, 19 Alva Dahlin SWE Kovlands IF 43:51.6, 20 Maja Aronsson SWE Östersunds SK 43:54.9, 21 Carina Modén Aronsson SWE Postens IF Östersund 43:55.1, 22 Astrid Åslin Kardin SWE ÖSTERSUND 45:52.7, 23 Ewa Borin Hamrin SWE Östersundssk 46:22.2, 24 Linda Eriksson SWE Östersunds SK 46:22.3, 25 Alexandra Sture SWE ÖSTERSUND 46:24.2, 26 Katarina Emilsson SWE OFFERDAL 47:59.4, 27 Mari Gustafsson Vikström SWE FRÖSÖN 48:46.0, 28 Agneta Söderberg SWE Rödöns SK 49:07.6, 29 Ingrid Bjørkeng NOR Leirådal.Il 49:08.5, 30 Fredrikke Baglo Bjørkeng NOR Leirådal il 49:13.0, 31 Alva Svärd SWE Östersunds SK 49:41.0, 32 Mathea Baglo Bjørkeng NOR Leirådal il 50:06.2, 33 Ane Bjørkeng NOR Leirådal.Il 50:06.3, 34 Johanna Ankarloo Tarestad SWE Northern Wilderness Experience 50:39.5, 35 Emma Lundstedt SWE ÖSTERSUND 50:49.9, 36 Gunnel Svensson SWE BRÄCKE 50:50.8, 37 Magda Aspholm SWE Spikbodarnas IK 51:35.4, 38 Gunilla Eriksson SWE Tullinge SK 51:56.6, 39 Johanna Vandermaaten SWE Anvågens SK 52:29.3, 40 Elin Bagge SWE Skärkdalen SK 52:58.1, 41 emilia dahlgren SWE  53:17.7, 42 Stina Svensson SWE ORRVIKEN 55:18.2, 43 Maria Maripuu SWE Ås if 55:51.4, 44 Maria Holmlund SWE ÖSTERSUND 59:13.0, 45 Hanna Lindqvist SWE Spikbodarnas IK 59:43.6, 46 Sofia Wallén SWE ÖSTERSUND 1:01:04.7, 47 Charlotta Nilsson SWE Frösö IF / Frösö IF 1:01:06.4, 48 Anna-Lisa Hoflén SWE MATTMAR 1:01:06.9, 49 Katarina Skylare SWE Östersunds SK 1:01:26.4, 50 Kajsa Rasmusson SWE MATTMAR 1:02:01.8, 51 Åsa Lindqvist SWE Spikbodarnas IK 1:02:12.5, 52 Inger Nesterud SWE Östersunds SK 1:02:23.4, 53 Marie-Louice Fällmar SWE DVÄRSÄTT 1:02:47.3, 54 Jenny Claesson SWE ÖSTERSUND 1:03:19.8, 55 Maria Alfredsson SWE ÖSTERSUND 1:05:04.5, 56 Teresia Gustafsson SWE FRÖSÖN 1:06:59.4, 57 Veronica Karlsson SWE ÖSTERSUND 1:07:00.4, 58 Vanja Nyman SWE Sveaskogs IF 1:10:36.3, 59 Linda Svensson SWE Älvsby Parasport 1:13:12.9

5 km D motion 1 Åsa Lif SWE Lima IF 15:42.9, 2 Emma Wasell SWE Järpens SK / Järpens Sk 16:35.2, 3 Hanna Claréus SWE ÖSK 17:09.9, 4 Sanna HALLBERG SWE ÖSTERSUND 17:19.1, 5 Ylva Olsson SWE Offerdals SK 17:49.0, 6 Rebecka Pålsmarker SWE Hallens SK 18:51.8, 7 Elisabeth Juudas EST Östersunds SK 19:54.0, 8 Tomina Ripa SWE IDRE 20:12.9, 9 Alice Burland SWE ÖSTERSUND 22:54.5, 10 Tinna Bäckman SWE Östersund 23:08.9, 11 Filippa Bernsten SWE Spikbodarnas IK 23:18.4, 12 Elin Hedman SWE Spikbodarnas IK 23:25.6, 13 Greta Hedman SWE Spikbodarnas IK 23:25.7, 14 Anne-Lie Åslund SWE ASPÅS 24:19.7, 15 Marlene Omberg SWE ÖSTERSUND 24:48.1, 16 Sylvia Nord SWE FRÖSÖN 25:19.8, 17 Wilma Widegren SWE Östersunds SK 25:30.0, 18 Christina Persson SWE Östersunds SK 25:36.8, 19 Helle Karlberg SWE ÖSTERSUND 28:00.2, 20 Eva Hemmingsson SWE Ås IF / ÅS IF 28:31.8, 21 Moa Sandberg SWE Frösö IF 28:31.9, 22 Sunna Rensberg SWE Funäsdalens IF 29:24.1, 23 Signe Rensberg SWE Funäsdalens IF 29:26.2, 24 Marit Sigurdson SWE ÖSTERSUND 29:31.8, 25 Lovisa Danielsson SWE ösk 29:49.2, 26 Karin Wångmar SWE ÖSTERSUND 29:56.1, 27 Nowa Lagergren SWE Östersunds Begravningsbyrå 30:50.7, 28 Hanna Stenmark SWE Östersunds SK 30:56.9, 29 Beda Skylare-Berglöf SWE Östersunds SK 31:01.3, 30 Emma Lindberg SWE Älvdalens IF SK 31:11.1, 31 Carina Kvarnlöf SWE  31:28.2, 32 Linn Johanson SWE Östersunds Glasmästeri 31:39.8, 33 Viveka Andersson SWE FRÖSÖN 31:52.8, 34 Elizabeth Mörk Petersen SWE ÖSTERSUND 33:06.0, 35 Linn Åfeldt SWE Östersund 33:10.8, 36 Kajsa Bernsten SWE Spikbodarnas IK 33:39.3, 37 Kristina Bernsten SWE Spikbodarnas IK 33:40.9, 38 Jaqueline Ewertzh SWE ÖSTERSUND 33:51.3, 39 Sara Nesterud SWE Östersunds SK 34:02.2, 40 Emilie Persson SWE FRÖSÖN 34:10.8, 41 Emma Nesterud SWE Östersunds SK 34:15.3, 42 Molly Lewandowski SWE Frösö IF 34:37.5, 43 Maria Lewandowski SWE Frösö IF 34:39.2, 44 Stina Walde SWE ÖSTERSUND 35:17.0, 45 Sandra Nygren SWE FRÖSÖN 35:20.4, 46 Moa Widegren SWE Östersunds SK 35:32.3, 47 Cecilia Hallberg SWE ÖSTERSUND 35:33.5, 48 Josefine Edlund NOR ÖSTERSUND 35:41.8, 49 Eva Dahlberg SWE ÖSK 37:03.6, 50 Karolina Espemo SWE BRUNFLO 37:09.8, 51 Åsa Westman SWE Östersunds SK 37:57.1, 52 Carolina Öst SWE FRÖSÖN 37:58.4, 53 Ingela Madsen SWE ÖSTERSUND 38:08.0, 54 Eva Widegren SWE Östersunds SK 38:13.8, 55 Signe Bodén SWE Spikbodarnas IK 38:54.9, 56 Karin Bodén SWE Jämtkraft IF 39:00.3, 57 Michaela Treslow SWE Posterscope 43:49.7, 58 Arjana Wisting SWE ÖSTERSUND 46:07.5, 59 Linnea Nybond SWE Frösö IF 50:48.8, 60 Anna Nybond SWE Frösö IF 50:49.8, 61 Åsa Karlberg SWE ÖSTERSUND 55:15.2, 62 Wilma Karlberg SWE ÖSTERSUND 55:17.1

Del |
hemmavasan_topp_cl_0605_02a_1350x690

Vasaloppet lanserar Hemmavasan

Vasaloppets sommarvecka 14–22 augusti 2020, med Nordens största mountainbikelopp Cykelvasan 90 och Nordens största ultralopp Ultravasan, kommer inte att kunna genomföras på plats i Vasaloppsarenan.
– Nu när vi inte kan bjuda in alla våra deltagare till sommarveckan som vanligt väljer Vasaloppet att komma hem till dem istället, säger Eva-Lena Frick, Vasaloppets vd.

 

Les mer
Rolf Zetterberg

Skidförbundet osäkra om juniorlandslaget

När skidförbundet för några dagar sedan presenterade Team Svenska Spel reagerade många på att det inte fanns några juniorer med.
Förra säsongen var ju Team Svenska Spel en blandning av juniorer och yngre seniorer.
Idag kan inte skidförbundet get ett klart svar på hur det blir – eller om det blir – ett juniorlandslag inför kommande säsong.

 

Les mer
20181216, AUNE, Pål Trøan 001 (kopia)

Här är Norges regionallag för 2020/2021

Dom norska regionallagen har varit av stor betydning för att få fram nya landslagsåkare dom senaste åren. Men när sponsorn Veidekke drog sig ur spökade det för lagets existens kommande säsong.
Nu har man dock räddat lagen med hjälp av intresseorganisationen ”Langrennssportens venner” som går in med stöd. Enligt vad sweski.com erfar blir dock priset för åkarna högre än tidigare.

 

Les mer
23.02.2014, Sochi, Russia (RUS): Maxim Vylegzhanin (RUS), Alexander Legkov (RUS), Ilia Chernousov (RUS), (l-r)- XXII. Olympic Winter Games Sochi 2014, cross-country, 50km men, Sochi (RUS). www.nordicfocus.com. © NordicFocus. Every downloaded picture is

Chernousov vill åka OS för Schweiz

Ilia Chernousov tog OS-brons på femmilen för Ryssland i Sochi 2014.
Nu vill han åka OS i Beijing 2022 – för Schweiz!
Efter att ha satsat på långlopp i flera år tänker sig 33-åringen nu en ny satsning på traditionella tävlingar. Men han vill inte tillbaka till det ryska landslaget.

 

Les mer
20181214, BÅNGMAN, Hedda 008 (kopia)

Hedda Bångman hem till långloppssatsning

Hedda Bångman kommer hem efter tre års studier i USA och kommer för första gången att satsa på långlopp. Hon skall åka för finska Team Nordic Athlete, samma som Linn Sömskar.
Den 25-åriga jättetalangen från Offerdals SK har dom senaste åren tränat och tävlat för University of Colorado Boulder där hon bland annat har noterat seger i den amerikanske universitetsligan.
Men nu väntar Visma Ski Classics.

 

Les mer
GREVENs krönika mellomrom

Glömde ni Fredrik Jonsson, skidförbundet?


Krönika:

Inte mindre än 23 herrar får plats i något av de tre lagen A-landslaget, Team Bauhaus och Team Svenska Spel. Men ingen Fredrik Jonsson, 28, finns uttagen. Jag utgår från att landslagsledningen drabbats av solsting och att skadan rättas till.

Inför världscuptävlingarna i finska Lahti i början av mars skrev sweski.com i krönikeform att Fredrik Jonsson symboliserade innebörden för ordet tålamod.

 

Les mer
20180814, Klæbo Trysil (kopia)

Klæbo, 23 med avtal till 25 miljoner

Johannes Høsflot Klæbo, 23 har signerat sitt største sponsorsavtal någonsin. Norska VG gissar att det är värt kring 25 miljoner över fem år.
Nu börjar han närma sig samma nivå som Petter Northug hade på sina avtal. Han hade enligt uppgifter kring 30 miljoner för sitt avtal med Coop, men då fick han betala sin privata satsning själv.
Klæbo tillhör ju landslaget och har inga såna egna utgifter.

 

Les mer
20200602, Storsjön runt 001 (kopia)

Storsjön runt på rullskidor – 215 km

Tidernas långpass i stekande värme av elitåkarna:

215 km på rullskidor i stekande värme.

Visst, roligare kan man kanske ha.

Men elitåkarna Andreas Holmerg och Emil Persson i Lager 157 samt Åsarnas Konrad Mattsson Myhr tog sig runt hela Storsjön på 11 timmar! Oskar Kardin, Team Ragde Eiendom var också med men fick ge sig på slutet i den stekheta sommarvärmen.

Och om du inte visste det: Storsjön är Sveriges femte största sjö.

 

 

Les mer
20190904, HÖÖK, Martina 005 (kopia)

Hela 22 åkare i Team Svenska Spel

”U-landslaget” får ingen ålderbegränsning längre:

I dag kan Svenska skidförbundet presentera 22 åkare till det nya Team Svenska Spel. Nytt för i år blir att satsningen inte längre är åldersbegränsad och att den utgår från förbundets tre elitmiljöer i landet. – Vi vill skapa ännu bättre förutsättningar på hemmaplan samtidigt som vi minskar resdagarna, säger en av tränarna, Martina Höök.

 

Les mer
ROLF ZETTERBERG

Flugstad Østberg orolig efter skadan

Ingvild Flugstad Østberg är orolig för träningen efter trötthetsfrakturen hon fick i hälen i mars. Hon kan varken springa eller åka rullskidor än, skriver VG.
Kanske kan hon inte träna för fullt före i september och då är det ett frågetecken hur formen är om säsongen drar igång till normal tid i november.

 

Les mer
20180326, BLOM, Rasmus 006 (kopia)

Rasmus Blom, 33 tackar för sig

En trotjänare i dom svenska elittävlingarna tackar för sig.
33-åriga Rasmus Blom från SK Bore meddelar på sociala medier att han har tävlat klart på toppnivå.
Rasmus har tävlat flitigt både på skidor och rullskidor.

 

Les mer
NordicFocus

Yulia Tchekaleva fråntagen alla resultaten

Testade positivt vid OS i Sochi 2014:

Den fd ryska toppåkare Yulia Tchekaleva blev i fredags fråntagen samtliga resultat från OS 2014 i Sochi på grund av doping.
Tchekaleva testade positivt i samband med OS 2014 och nu tvingas FIS åter igen skriva om en rad med resultatlistor från både mästerskap och världscup. 36-åringen är inte längre aktiv på toppnivå.

 

Les mer
ROLF ZETTERBERG

Linn Sömskar till finskt långloppsteam

Linn Sömskar hade en fin säsong i vintras men var en av dom åkare som inte fick plats i någon landslagsgrupp. Nu gör hon istället en intressant nysatsning i det nya finska långloppsteamet Team Nordic Athlete.

Dit går också den norska stjärnan Morten Eide Pedersen.

 

Les mer
WIERER, Dorothea 008 (kopia)

Coronoa-krisen får Wierer att fortsätta

Efter VM-guld på hemmaplan i vinter hade Dorothea Wierer, 30 tänkt avsluta sin skidskytte-karriär.
Men med Corona-pandemin blev den förra säsongen kortare än beräknad och nu har åkaren från Antholz bestämt sig för att fortsätta. Det var pandemin som fick henne att ändra på beslutet.

 

Les mer
20190904, LINDSTRÖM, Louise 006 (kopia)

Juniorvärldsmästarinnan till Falun-Borlänge SK

20-åriga Louise Lindström byter klubb från Högbo GIF till Falun-Borlänge SK, som därmed får ett starkt nyförvärv.
Gästriketjejen vann nämligen sprinten i årets junior-VM i tyska Oberwiesenthal.
Nu blir hon klubbkompis med en annan världsmästare i sprint, nämligen Maja Dahlqvist som vann teamsprinten i Seefeld 2019.

 

Les mer
20200318, KORSGREN Lina VL20 (kopia)

Vasaloppssegraren ska stoppa Björgen

Anställer proffstränare i cykel:

Vasaloppssegrarinnan, Lina Korsgren, tar nu hjälp av Tour de France tränaren i kampen om att stoppa Marit Björgen från Vasaloppsseger.
 
- Jag kommer anställa cykelproffstränaren, Mattias Reck, i Team Ramudden, säger Lina.

 

Les mer
BETTAN EM-fyra (kopia)

”Årets prestation” stod Bettan för

Fick utmärkelse av skidskytteförbundet:

Varje år har Skidskytteförbundet ett antal utmärkelse i form av ‘‘Årets ….’’-priser att dela ut. Tidigare denna månad har Årets Skidskytteförening och Årets Ledare presenteras och nu är det dags för årets prestation.
Nu har Elisabeth ”Bettan” Högberg fått priset som Årets prestation.

 

Les mer
Vasaloppet 120304Starten i SälenFoto Nisse Schmidt

”The Grand Classics” – ny morot i långloppen

Nu kommer långloppens egen Champions League:

Dagen efter avslöjandet att världens genom tiderna främsta längdskidåkerska Marit Björgen, med 26 OS- och VM-guldmedaljer i bagaget, gör comeback och satsar på Vasaloppet kommer nästa nyhet: Från och med säsongen 2020/21 kommer Vasaloppet att ingå som en av fyra tävlingar i ”The Grand Classics” som kommer att bestå av de fyra största långloppen i världen.


 

Les mer
ROLF ZETTERBERG

Therese Johaug blir Bjørgens träningspartner

Är också nyfiken på Vasaloppet och långlopp:

När Marit Bjørgen, 40 gör en seriös satsning mot Vasaloppet får hon den bästa träningskompisen som är möjlig:
Therese Johaug, 31 bekräftar att hon kommer att träna med Bjørgen och Team Ragde Eiendom när det är möjligt och hon är också nyfiken på långloppen.

 

Les mer
20180111, BJØRGEN, Marit 007 (kopia)

Marit Bjørgen gör comeback i Vasaloppet

En sensationell nyhet för arrangören i Dalarna:
Skiddrottningen Marit Bjørgen, 40 gör comeback och satsar mot Vasaloppet 2021.
– Och jag har ambitioner, säger Bjørgen som kommer att göra sin satsning med Team Ragde Eiendom, teamet till bröderna Aukland.

 

Les mer