Mobile Version
Desktop Version
MIKAEL NORBERG, Piteå Elit var helt överlägsen i Kalixspelen 2017. Foto/rights: KJELL-ERIK KRISTIANSEN/sweski.com
MIKAEL NORBERG, Piteå Elit var helt överlägsen i Kalixspelen 2017. Foto/rights: KJELL-ERIK KRISTIANSEN/sweski.com

Mikael Norberg överlägsen i Kalixspelen

Piteå Elits Mikael Norberg var överlägsen i Kalixspelen under lördagen. Han vann i ensamt majestät över 15 km fristil med masstart. Klubbkompisen Johan Häggström var halvannan minut efter i mål.
Hemmaåkaren Maria Olofsson var bäst bland damerna då hon vann D19-20 utan några deltagare i D21.

 

Resultat
D 9 - 1,5 km     Disciplin: Masstart fri stil   
 
1     47     MIETTUNEN Minea     1900     FIN     00:05:10     0:00:00
2     53     PERSSON Thelma     1900     Kalix SK     00:06:11     0:01:00
3     46     BERGLUND Thea     2008     Bodens SK     00:06:37     0:01:26
4     48     HANSSON Milly     2008     Malmbergets AIF     00:06:44     0:01:33
5     44     OLSSON Ada     1900     Kalix SK     00:06:45     0:01:34
6     45     RAMSTRÖM Hilda     2008     Luleå Gjutarens IF     00:06:52     0:01:41
7     50     PERSSON Saga     2008     Kalix SK     00:07:09     0:01:58
8     52     PERSSON Linnèa     2008     Kalix SK     00:07:21     0:02:10
9     51     BRÄNNSTRÖM Alice     2008     Sävast Ski Team IF     00:07:55     0:02:44
10     49     PETTERSSON-WAARA Lea     2008     Antnäs BK     00:08:37     0:03:26

H 9 - 1,5 km     Disciplin: Masstart fri stil     
1     38     JONSSON André     2008     Strömnäs GIF     00:05:18     0:00:00
2     37     ANDERSSON Emil     2008     Kalix SK     00:06:00     0:00:41
3     36     DANIELSSON Alexander     2008     Sävast Ski Team IF     00:06:11     0:00:52

D 10 - 1,5 km     Disciplin: Masstart fri stil     
1     85     ISAKSSON Agnes     2007     Sävast Ski Team IF     00:04:50     0:00:00
1     79     TURESSON Minna     2007     Luleå Gjutarens IF     00:04:50     0:00:00
3     75     ERIKSSON Mathea     2007     Sunderby SK     00:04:56     0:00:06
4     77     LUNDHOLM Ellen     2007     Strömnäs GIF     00:05:15     0:00:25
5     84     SÖDERLIND Edit     2007     IFK Kiruna     00:05:24     0:00:33
6     74     JOHANSSON Märta     2007     Sunderby SK     00:05:39     0:00:48
7     78     FURMARK Vanja     2007     SK Gränsen     00:05:40     0:00:50
8     82     AIDANPÄÄ Delia     2007     Sunderby SK     00:05:49     0:00:59
9     81     FALK Olivia     2007     Luleå Gjutarens IF     00:05:50     0:00:59
10     83     LINDH Elin     2007     Sävast Ski Team IF     00:05:51     0:01:01
11     80     TÖRNGREN Ester     2007     Sävast Ski Team IF     00:06:09     0:01:19
12     87     RÖNNQVIST Linnea     2007     Kalix SK     00:06:17     0:01:27
13     86     LINDAHL Ella     2007     SK Gränsen     00:06:23     0:01:32

H 10 - 1,5 km     Disciplin: Masstart fri stil     
1     67     KUOKKANEN Vilgot     2007     Luleå Gjutarens IF     00:04:44     0:00:00
2     66     SVONNI Alvin     2007     Jukkasjärvi IF     00:05:00     0:00:15
3     63     WOLLBRAND Melker     2007     Luleå Gjutarens IF     00:05:24     0:00:39
4     59     NILSSON Edvin     2007     Sävast Ski Team IF     00:05:39     0:00:55
5     68     BRÄNNSTRÖM Emil     2007     Sävast Ski Team IF     00:05:53     0:01:08
6     65     KETTUNEN David     2007     Bodens SK     00:06:00     0:01:16
7     60     OLSSON Einar     1900     Kalix SK     00:06:14     0:01:29
8     61     ISAKSSON Elias     2007     Sunderby SK     00:06:24     0:01:39
9     64     MARTTALA Albin     2007     Sävast Ski Team IF     00:06:38     0:01:53
10     62     NORDSTRÖM Pelle     2007     Sävast Ski Team IF     00:06:42     0:01:57

D 11 - 1,5 km     Disciplin: Masstart fri stil     
1     113     ERIKSSON Elsa     2006     Strömnäs GIF     00:04:41     0:00:00
2     115     NIEMI Agnes     2006     Kalix SK     00:04:52     0:00:10
3     110     KLISICS Felicia     2006     Luleå Gjutarens IF     00:05:07     0:00:25
4     112     JOHNSELIUS Isabelle     2006     Kalix SK     00:05:14     0:00:33
5     107     HÄGGROT Unni     2006     Jukkasjärvi IF     00:05:21     0:00:40
6     118     JOHANSSON Turina     2006     Jukkasjärvi IF     00:05:34     0:00:53
7     106     HÄGGROTH Ines     2006     Jukkasjärvi IF     00:05:47     0:01:06
8     111     WEST Linnea     2006     Råneå SK     00:05:53     0:01:12
9     116     ERSSON Elvira     2006     SK Gränsen     00:06:14     0:01:32
10     114     PERSSON Josefin     2006     Kalix SK     00:06:45     0:02:03
11     108     LARSSON Alice     1900     Råneå SK     00:07:26     0:02:45

H 11 - 1,5 km     Disciplin: Masstart fri stil     
1     99     JONSSON Ulrik     2006     Strömnäs GIF     00:04:23     0:00:00
2     100     INGVARSSON Arvid     2006     Luleå Gjutarens IF     00:04:28     0:00:04
3     92     KRONHOLM Tor     2006     Luleå Gjutarens IF     00:04:29     0:00:05
4     93     JAKOBSSON Jesper     2006     Gällivare SK     00:04:33     0:00:09
5     98     NORMANN Rasmus     2006     Strömnäs GIF     00:04:53     0:00:29
6     96     NORMANN Viggo     2006     Strömnäs GIF     00:04:55     0:00:31
7     97     HASSELSTRÖM Eric     1900     Luleå Gjutarens IF     00:05:06     0:00:42
8     94     ANDERSSON Hugo     2006     Kalix SK     00:05:16     0:00:52
9     95     PIGG Oskar     2006     Malmbergets AIF     00:05:19     0:00:55
10     91     LINDBERG Markus     2006     OK Sarven     00:05:25     0:01:01

D 12 - 3,0 km     Disciplin: Masstart fri stil     
1     152     ANTONSEN Emma     2005     Sävast Ski Team IF     00:11:47     0:00:00
2     137     WESTIN Felicia     2005     Sävast Ski Team IF     00:11:56     0:00:08
3     151     SCHULZ Hedda     2005     Sunderby SK     00:11:57     0:00:10
4     139     LANTTO Lina     2005     Gällivare SK     00:12:03     0:00:15
5     140     LARSSON Ella     2005     Luleå Gjutarens IF     00:12:05     0:00:17
6     144     ÅBERG Isabell     2005     Luleå Gjutarens IF     00:12:06     0:00:18
6     138     HEDLUND Alma     2005     Luleå Gjutarens IF     00:12:06     0:00:19
8     146     ISAKSSON Lovisa     2005     Luleå Gjutarens IF     00:12:14     0:00:26
9     145     VENNBERG Vera     2005     Sävast Ski Team IF     00:12:16     0:00:28
10     142     OJA Asta     2005     Jukkasjärvi IF     00:12:41     0:00:53
11     149     NORDHOLME Elina     2005     Strömnäs GIF     00:12:45     0:00:58
12     141     MARKLUND Ebba     2005     Sunderby SK     00:12:47     0:00:59
13     147     HÖRNSTRÖM Emilia     2005     IFK Kiruna     00:12:50     0:01:02
14     148     GUSTAFSSON Helga     2005     Ersnäs IF     00:13:01     0:01:13
15     150     HASSELSTRÖM Emma     2005     Sunderby SK     00:14:24     0:02:36
16     143     PERSSON Amanda     2005     Kalix SK     00:16:38     0:04:51
17     153     JOKI Vera     2005     Kalix SK     00:19:46     0:07:58

H 12 - 3,0 km     Disciplin: Masstart fri stil     
1     124     SANDSTRÖM Joel     2005     Antnäs BK     00:12:11     0:00:00
2     128     WOLLBRAND Albin     2005     Luleå Gjutarens IF     00:12:47     0:00:35
3     131     FYRÉN Linus     2005     OK Sarven     00:12:51     0:00:40
4     127     JOHANSSON Nils     2005     Bodens SK     00:12:56     0:00:44
5     126     KETTUNEN Isak     2005     Bodens SK     00:13:47     0:01:35
6     130     PIRTTIKOSKI Anton     2005     Kalix SK     00:14:19     0:02:08

D 13 - 3,0 km     Disciplin: Masstart fri stil     
1     176     ISAKSSON Alva     2004     Sävast Ski Team IF     00:10:58     0:00:00
2     180     JOHANSSON Ella     2004     Sävast Ski Team IF     00:11:37     0:00:38
3     174     LARSSON Lisa     2004     Älvsby IF SK     00:11:45     0:00:46
4     172     SÖDERLIND Olivia     2004     IFK Kiruna     00:12:08     0:01:09
5     175     BERGLUND Linnea     2004     Hemmingsmarks Skidklubb     00:12:17     0:01:18
6     177     LINDH Anna     2004     Sävast Ski Team IF     00:12:23     0:01:24
7     169     KIVIJÄRVI Klara     2004     Luleå Gjutarens IF     00:12:31     0:01:33
8     170     GRANLJUNG Klara     2004     Kalix SK     00:12:46     0:01:47
9     179     DANIELSSON Klara     2004     Sävast Ski Team IF     00:12:47     0:01:48
10     173     VIKSTRÖM Mira     2004     Sävast Ski Team IF     00:12:57     0:01:58

H 13 - 3,0 km     Disciplin: Masstart fri stil     
1     160     ERIKSSON Valter     2004     Luleå Gjutarens IF     00:10:18     0:00:00
2     159     INGVARSSON Oskar     2004     Luleå Gjutarens IF     00:10:26     0:00:08
3     163     ANTONSEN Linus     2004     Sävast Ski Team IF     00:10:28     0:00:10
4     158     NIEMI Oscar     2004     Kalix SK     00:10:29     0:00:10
5     162     LUNDHOLM Jesper     2004     Strömnäs GIF     00:10:33     0:00:14
6     161     MARJETA Albert     2004     Kalix SK     00:10:36     0:00:18
7     164     RÖNNQVIST Johan     2004     Kalix SK     00:13:25     0:03:07

D 14 - 3,0 km     Disciplin: Masstart fri stil     
1     200     ERIKSSON Lisa     2003     Strömnäs GIF     00:09:40     0:00:00
2     206     PATOMELLA Therese     2003     Jukkasjärvi IF     00:09:43     0:00:02
3     198     RIEKKOLA Wilma     2003     Sävast Ski Team IF     00:09:47     0:00:06
4     202     JOHNSELIUS Rebecca     2003     Kalix SK     00:11:37     0:01:56
5     203     GUSTAVSSON Emma     2003     Hemmingsmarks Skidklubb     00:12:13     0:02:32
6     201     PERSSON Jasmine     2003     Kalix SK     00:12:30     0:02:49
7     205     JOHANSSON Emma     2003     Bodens SK     00:12:31     0:02:50
7     204     SIMU Hilda     2003     Luleå Gjutarens IF     00:12:31     0:02:50

H 14 - 3,0 km     Disciplin: Masstart fri stil     
1     190     MURTO Henri     2003     OK Sarven     00:09:43     0:00:00
2     189     BERGLUND Victor     2003     Bodens SK     00:09:44     0:00:01
3     187     SUNDÉN Viktor     2003     Strömnäs GIF     00:09:55     0:00:11
4     192     LANTTO David     2003     OK Sarven     00:10:07     0:00:24
5     188     ERSSON Julian     2003     SK Gränsen     00:11:50     0:02:06

D 15 - 5,0 km     Disciplin: Masstart fri stil     
1     227     LUNDBERG Hanna     2002     Luleå Gjutarens IF     00:16:11     0:00:00
2     228     LUNDKVIST Sofia     2002     Kalix SK     00:17:33     0:01:21
3     230     HOLMBOM Elsa     2002     Sävast Ski Team IF     00:17:43     0:01:31
4     234     NORDHOLME Sanna     2002     Strömnäs GIF     00:17:48     0:01:36
5     232     BERGLUND Sally     2002     Sävast Ski Team IF     00:18:47     0:02:35
6     236     ROSENBERG Marta     2002     OK Sarven     00:19:06     0:02:54
7     239     DANIELSSON Moa     2002     Sävast Ski Team IF     00:19:27     0:03:15
8     233     KILPALA Hanna     2002     Sunderby SK     00:20:01     0:03:49
9     238     PETTERSSON-WAARA Moa     2002     Antnäs BK     00:20:08     0:03:56
10     240     TÖRNGREN Saga     2002     Luleå Gjutarens IF     00:21:09     0:04:57
11     235     GRENSJÖ Jennifer     2002     Antnäs BK     00:21:29     0:05:18
12     229     HANSSON Alma     2002     Malmbergets AIF     00:21:51     0:05:39

H 15 - 5,0 km     Disciplin: Masstart fri stil     
1     213     ÅSTRÖM Albin     2002     Bodens SK     00:14:50     0:00:00
2     215     LUNDHOLM Pontus     2002     Strömnäs GIF     00:15:27     0:00:37
3     212     MICKELSSON Hannes     2002     OK Sarven     00:15:35     0:00:45
4     218     SNELL Tobias     2002     Luleå Gjutarens IF     00:16:37     0:01:46
5     219     STRIDSMAN Lukas     2002     Antnäs BK     00:16:44     0:01:54
6     220     ALM Christoffer     2002     Strömnäs GIF     00:16:45     0:01:54
7     216     PIGG Mattias     2002     Malmbergets AIF     00:16:58     0:02:08
8     217     ERIKSSON Simon     2002     Kalix SK     00:17:17     0:02:26
8     214     LUNDSTRÖM Martin     2002     Bodens SK     00:17:17     0:02:27
10     222     MIERNIK Gabriel     2002     Malmbergets AIF     00:18:31     0:03:41
11     221     FREDBY Jakob     2002     Luleå Gjutarens IF     00:20:20     0:05:30

D 16 - 7,5 km     Disciplin: Masstart fri stil     
1     262     STENMAN Nelly     2001     Älvsby IF SK     00:26:45     0:00:00
2     259     BRÄNNSTRÖM Sara     2001     Luleå Gjutarens IF     00:28:01     0:01:16
3     260     NYBERG Tova     2001     OK Sarven     00:28:23     0:01:37
4     258     SUNDÉN Malin     2001     Strömnäs GIF     00:30:03     0:03:17

H 16 - 7,5 km     Disciplin: Masstart fri stil     
1     246     MURTO Eelis     2001     OK Sarven     00:21:11     0:00:00
2     249     JONSSON Pål     2001     Strömnäs GIF     00:21:26     0:00:14
3     251     LINDBERG Jesper     2001     OK Sarven     00:21:27     0:00:15
4     250     SIMU Emil     2001     Luleå Gjutarens IF     00:22:01     0:00:50
5     247     ERIKSSON Jens     2001     Strömnäs GIF     00:24:41     0:03:30
6     252     JOHANSSON Arvid     2001     Sävast Ski Team IF     00:25:31     0:04:20
7     248     PIRTTIKOSKI Alexi     2001     Kalix SK     00:29:57     0:08:45

D 17-18 - 10,0 km     Disciplin: Masstart fri stil     
1     334     HOLMBOM Svea     2000     Sävast Ski Team IF     00:32:39     0:00:00
2     337     SANDE Maja-Lina     2000     Gellivare Skidallians IK     00:32:48     0:00:09
3     328     RIEKKOLA Emilia     2000     Sävast Ski Team IF     00:32:52     0:00:13
4     329     RÖNNBÄCK Karin     1999     Kalix SK     00:33:05     0:00:26
5     331     WESTIN Carolina     2000     Sävast Ski Team IF     00:33:37     0:00:58
6     330     TÖRNGREN Hilma     2000     Sävast Ski Team IF     00:33:55     0:01:15
7     325     NILSSON Moa     2000     Sävast Ski Team IF     00:34:06     0:01:26
8     326     LINDMARK Märtha     1999     IFK Kiruna     00:35:46     0:03:07
9     333     CHRISTOFFERSSON Elsa     2000     Luleå Gjutarens IF     00:36:17     0:03:38
10     327     KILPALA Vilma     2000     Sunderby SK     00:45:12     0:12:33
11     324     GUSTAFSSON Emma     1999     Bodens SK     00:47:04     0:14:25

H 17-18 - 15,0 km     Disciplin: Masstart fri stil     
1     298     MURTO Anton     1999     Gellivare Skidallians IK     00:39:09     0:00:00
2     297     ÖBERG Filip     2000     Kalix SK     00:42:09     0:03:00
3     301     LAINE Anton     1999     Kalix SK     00:42:10     0:03:00
4     293     NILSSON Valdemar     1999     Bodens SK     00:42:24     0:03:14
5     299     GRANSTRÖM Eric     2000     Strömnäs GIF     00:43:08     0:03:58
6     302     KARLSSON Andreas     1999     Kalix SK     00:43:34     0:04:24
7     296     SÖDERLIND Ludvig     1999     IFK Kiruna     00:45:27     0:06:17
8     295     JOHANSSON Petter     2000     Sävast Ski Team IF     00:45:29     0:06:20
9     292     ELIASSON Emil     2000     Gellivare Skidallians IK     00:45:41     0:06:31
10     294     SVENSSON Victor     1999     Gellivare Skidallians IK     00:47:28     0:08:19
11     300     BRUNSTRÖM Mattis     2000     Bodens SK     00:48:38     0:09:28

D 19-20 - 10,0 km     Disciplin: Masstart fri stil     
1     317     OLOFSSON Maria     1998     Kalix SK     00:31:56     0:00:00
2     318     NIEMI Evelina     1998     Kalix SK     00:32:07     0:00:11
3     315     NIEMI Ottilia     1997     Gellivare Skidallians IK     00:32:44     0:00:47
4     313     TILLSTAM Linda-Marie     1998     Bodens SK     00:38:36     0:06:40

H 19-20 - 15,0 km     Disciplin: Masstart fri stil     
1     279     ANDERSSON Elias     1997     Sunderby SK     00:39:27     0:00:00
2     284     STENBERG Simon     1998     Kalix SK     00:41:53     0:02:25
3     281     ENGMAN Alexander     1997     Gellivare Skidallians IK     00:42:10     0:02:43
4     282     FRIDESJÖ Jacob     1997     Sävast Ski Team IF     00:43:19     0:03:52
5     280     LARSSON Albin     1998     Sunderby SK     00:45:06     0:05:39
6     285     MURTO Edvin     1997     Gellivare Skidallians IK     00:45:24     0:05:57
7     283     MARJETA Christoffer     1998     Kalix SK     00:59:34     0:20:06

H 21- - 15,0 km     Disciplin: Masstart fri stil     
1     269     NORBERG Mikael     1988     Piteå Elit SK     00:37:18     0:00:00
2     272     HÄGGSTRÖM Johan     1992     Piteå Elit SK     00:38:48     0:01:29
3     271     FJELLBORG Henrik     1995     Gellivare Skidallians IK     00:39:42     0:02:23
4     273     HIETANEN Markus     1900     FIN     00:40:07     0:02:48
5     270     OSKARSSON Erik     1987     Sorsele SK     00:43:50     0:06:31

Del |
12.03.2019, Oestersund, Sweden (SWE):Hanna Oeberg (SWE) - IBU world championships biathlon, individual women, Oestersund (SWE). www.nordicfocus.com. © Manzoni/NordicFocus. Every downloaded picture is fee-liable.

Väntat lag till skidskytte-VM i Pokljuka

Det fanns inte rum för några överraskningar i det svenska laget som är uttaget till VM i skidskytte i Pokljuka.
En plats i herrlaget är fortfarande ledig och fördelas efter EM i Polen som startar den här veckan.

 

Les mer
20191208, LUKAS, Johannes 004 (kopia)

Tränaren Johannes Lukas missar VM

Skadade sig i trappan i Antholz:

Skidskyttelandslagets huvudtränare Johannes Lukas axel är tyvärr allvarligt skadad och kräver operation. Han missar därmed VM i Pokljuka, Slovenien, vilket innebär att Sportchefen, Anna-Maria Uusitalo, leder teamet inför VM.

 

Les mer
20200311, ROSENBERG Märta 001 (kopia)

Sveriges lag till JVM i Finland

Efter fina uttagningstävlingar i Järpen och Åsarna har nu Svenska Skidförbundet tagit ut lagen som ska representera Sverige på junior-VM i Vuokatti, Finland i februari 2021.

Den 8-14 februari är det dags för årets höjdpunkt för längdskidåkningens juniorer och yngre seniorer. Efter att polska Zakopane tvingats att säga ifrån sig arrangörskapet, blev det sent klart att tävlingarna arrangeras i finska Vuokatti. 

 

Les mer
20.02.2020, Storlien-Meraker, Norway (NOR):Alexander Bolshunov (RUS) - FIS world cup cross-country, mass men, Storlien-Meraker (NOR). www.nordicfocus.com. © Thibaut/NordicFocus. Every downloaded picture is fee-liable.

Alexander Bolshunov ber om ursäkt

Först stack han från skidstadion i Lahtis utan att prata med media.
Men nu ber Alexander Bolshunov om ursäkt för sin osportsliga uppträdan mot Finlands Joni Mäki i avslutningen av söndagens världscupstafett.
Bolshunov slog först efter Mäki och körde honom sedan direkt i backen efter målgång.

 

Les mer
08.02.2020, Falun, Sweden (SWE):Linn Svahn (SWE), Jonna Sundling (SWE), (l-r)  - FIS world cup cross-country, individual sprint, Falun (SWE). www.nordicfocus.com. © Modica/NordicFocus. Every downloaded picture is fee-liable.

Här är åkarna som får köra i Falun

Det har blivit Sveriges tur att stå som arrangör för världscupen när de Svenska skidspelen i Falun ska avgöras i helgen. Ett annars publikfyllt Lugnet får istället för publik nöja sig med extra många svenskar på start.

 

Les mer
Oskar och KJ dubbel (kopia)

Skandinaviska cupen 2020/21 ställs in

Det blir inga tävlingar i Skandinaviska cupen i vinter. Det meddelar Svenska Skidförbundet efter att arbetsgruppen för cupen har ställt in dom resterande tävlingarna för den här säsongen.

 

Les mer
Nilsson

Stina Nilsson i truppen till skidskytte-EM

Stina Nilsson är uttagen till EM i skidskytte i polska Duszniki-Zdroj 27-31 januari. Hon har gjort stora framsteg i IBU-cupen i tyska Arber och får nu alltså en ny chans på EM.

Här är den svenska truppen.

 

Les mer
20210125, Borås skidstadion (kopia)

Borås rustar för skid-SM – har fått snö

Allt faller sakta på plats för att Skid-SM 2021 ska kunna genomföras i Borås. Borås SK, som tillsammans med ett flertal Boråsklubbar arrangerar mästerskapet, har nu den snö som krävs för att kunna säkerställa banan för tävling på Borås Skidstadion.

Les mer
20.01.2021, Antholz, Italy (ITA):Johannes Thingnes Boe (NOR) -  IBU World Cup Biathlon, training, Antholz (ITA). www.biathlonworld.com © Manzoni/IBU. Handout picture by the International Biathlon Union. For editorial use only. Resale or distribution is

Ny uppvisning av Johannes Thingnes Bø

Världscupledaren Johannes Thingnes Bø visade väldigt tydligt att han har en växel mer än alla andra i masstarten i italienska Antholz. Norrmannen växlade om efter det första skyttet och sprängde fältet på bara några meter.
Han vann säkert medan Martin Ponsiluoma blev bäste svensk på en 10:e plats.

 

Les mer
20200118, edvin anger (2) (kopia)

Lisa och Edvin tog JVM-testet i fristil

Lisa Ingesson från Strömnäs vann igen när Åsarna arrangerade nytt JVM-test under söndagen. Dessutom levererade arrangörsklubbens nyförvärv Edvin Anger som tackat sin nya klubb med en klar seger på herrsidan.

 

Les mer
20180322, DYVIK, Anna 004 (kopia)

Anna Dyvik överlägsen också på distans

Anna Dyvik var överlägsen också på 10 km klassisk vid VW Cup i Torsby. Och nu ändrar hon inriktning inför nästa helgs världscup i Falun.
– Jag tänkte mest åka sprint, men nu har jag lust också att åka distanstävling där, säger moraåkaren som har dominerat med två segrar i helgen.

 

Les mer
20210124, Toblach 3 bästa herrar (kopia)

Två svenska pallplatser i Toblach-Cortina

Sverige har definitivt blivit en stormakt i långloppcirkusen Visma Ski Classics.
I söndagens Toblach-Cortina var både Oskar Kardin och Emil Persson på pallen, men dom fick båda ge sig i spurten för ryssen Ermi Vokuev som vann sin andra långloppseger.
Kardin leder nu Visma Ski Classics efter seger i La Diagonela och ”silver” nu i Toblach-Cortina.

 

Les mer
20180317, BOLSHUNOV, Alexander finish 003 (kopia)

Bolshunov tappade huvudet totalt

Världscupledaren och Tour de Ski-segraren Alexander Bolshunov tappade huvudet totalt i inspurten av stafetten i Lahtis. Han slog efter Finlands slutman Jouni Mäki och sedan körde han regelrätt ner finländaren efter målgång.
Ryssland diskades och frågan är nu om Bolshunov utestängs från nästa helgs tävlingar i Falun.

 

Les mer
20181117, RUUS, Marcus 002 (kopia)

Marcus Ruus i ledning hela vägen

VW Cup i Torsby – 15 km klassisk:

Trots en segermarginal på futtiga 7,2 sekunder hade Marcus Ruus ledningen från start till mål i VW Cup-tävlingen över 15 km klassisk stil i Torsby under söndagen.
Värmlänningen i Åsarnas färger har helt klart kommit ut av Tour de Ski i fin form och tog en meriterande seger.

 

Les mer
20210124, Toblach-Cortina 3 bästa (kopia)

Lina Korsgren stack och solovann

Team Ramudden dominerade igen – dubbelseger i Italien:

Dom svenska damerna dominerade åter igen i Visma Ski Classics när Team Ramudden tog dubbelseger i Toblach-Cortina och Lina Korsgren kunde vinna efter ett lång soloutbrytning där hon fick göra allt jobbet själv.
Lagkompisen Ida Dahl spurtade in som tvåa och Sverige grejar sig mycket bra även utan en skadad Britta Johansson Norgren.

 

Les mer
20180317, MODIG, Lovisa finish 001 (kopia)

Sveriges damer stafett-tvåa i Lahtis

Norge var som väntat överlägsna i damernas 4x5 km stafett i världscupen i Lahtis under söndagsförmiddagen.
Men Sverige utan sitt bästa lag grejade en stark andra plats och slog konkurrenter som Finland, Ryssland och USA som alla hoppas på stafettmedalj på VM.

 

Les mer
20170128, CHEBOTKO, Nikolay 001 (kopia)

VM-trea från Kazakstan omkom i olycka

Nikolay Chebotko från Kazakstan blev bara 38 år gammal. Han omkom i en bilolycka där han kraschade in i ett träd med bil, skriver Expressen.
– Vi har drabbats av en oersättlig förlust, skriver det Kazakstanska skidlandslaget på Instagram.
Chebotko har ett VM-brons från 2013.

 

Les mer
02.01.2013, Cortina-Toblach, Italy (ITA): Toblach Nordic Arena ready for the races- FIS world cup cross-country, tour de ski, training, Cortina-Toblach (ITA). www.nordicfocus.com. © Felgenhauer/NordicFocus. Every downloaded picture is fee-liable.

Ny bana för Toblach-Cortina i morgon

Det vill sig inte riktigt för Toblach-Cortina i Visma Ski Classics. Förra året fick man ställa in, nu har man skjutit tävlingen från idag lördag till i morgon. Och det sista är att man har fått lägga om banan på grund av stor lavinfara efter det planerade spåret.

 

Les mer
20200311, GISSELMAN Truls 002 (kopia)

Lisa och Truls sprintade bäst i JVM-testet

Lisa Eriksson, Strömnäs och Truls Gisselman, Rehns BK vann JVM-testet i klassisk sprint i Åsarna under lördagen.
Det blev spännande tävlingar och ingen av dom båda segrarna var snabbast på vägen fram till finalen.

 

Les mer
20180318, BURMAN, Jens 001 (kopia)

Jens Burman övertygade i sin comeback

Det ställdes inte så jättehöga förväntningar till Jens Burman inför hans comeback i världscupen i Lahtis. Men svensken visade inget av sina ryggplågor och kämpade i toppen genom hela skiathlon-tävlingen över 30 km.
I mål var Åsarna-åkaren 9:a – slagen av inte mindre än fem norrmän, varav fyra var dom första i mål.

 

Les mer