Mobile Version
Desktop Version
EBBA LARSSON från hemmaklubben Sävast Ski Team var tvåa individuellt, men i stafetten var det andralaget som fixade medalj till Sävast. Foto/rights: KJELL-ERIK KRISTIANSEN/sweski.com
EBBA LARSSON från hemmaklubben Sävast Ski Team var tvåa individuellt, men i stafetten var det andralaget som fixade medalj till Sävast. Foto/rights: KJELL-ERIK KRISTIANSEN/sweski.com

Så gick det på USM i helgen

Årets USM på skidor arrangerades i helgen av Sävast Ski Team i Boden. Det blev många tuffa fighter och hemmaklubben gjorde det också mycket bra med flera medaljer.
Tävlingarna gick i klassisk stil med 5 km individuellt och stafett på söndag.

 

Här är resultaten från helgens tävlingar:

D15, 5 km/C
1     43     NORBERG Olivia     2001     Sävast Ski Team IF     00:15:29.4     0:00:00.0
2     30     ÖSTBERG Tilda     2001     Stora Tuna IK SK     00:16:02.2     0:00:32.8
3     46     ÅREBÄCK Maja     2001     Bolidens SK     00:16:13.0     0:00:43.6
4     31     ANDERSSON Ida     2001     Stuguns SK     00:16:26.4     0:00:57.0
5     6     ANDERSSON Elin     2001     Stuguns SK     00:16:28.8     0:00:59.4
6     39     BRÄNNSTRÖM Sara     2001     Luleå Gjutarens IF     00:16:38.3     0:01:08.9
7     27     WALLIN Elsa     2001     Högbo GIF     00:16:41.2     0:01:11.8
8     62     LUNDGREN WIKSTRÖM Josehanna     2001     Grava SK     00:16:42.0     0:01:12.6
9     52     GEORGSSON Ella     2001     Högbo GIF     00:16:43.9     0:01:14.5
10     32     HANSSON Moa     2001     Landsbro IF SK     00:16:51.5     0:01:22.1
11     18     LIGNELL Nora     2001     Lucksta IF     00:17:01.8     0:01:32.4
12     28     KARLSSON Moa     2001     Högbo GIF     00:17:03.0     0:01:33.6
13     38     BJÖRKMAN Wilma     2001     IFK Mora SK     00:17:07.0     0:01:37.6
14     51     JOHANSSON Linnea     2001     Linköpings SK     00:17:15.6     0:01:46.2
15     42     TAPANI Linn     2001     Sågmyra SK     00:17:19.4     0:01:50.0
16     21     NILSSON Julia     2001     Offerdals SK     00:17:29.7     0:02:00.3
17     13     VASELL Ida     2001     Järpens SK     00:17:31.8     0:02:02.4
18     14     PERSSON Tuva     2001     Tranemo IF Skidklubb     00:17:33.9     0:02:04.5
19     29     NORRBY Felicia     2001     Tranemo IF Skidklubb     00:17:34.6     0:02:05.2
20     57     PERSSON Elsa     2001     IK Fryken     00:17:44.8     0:02:15.4
20     20     ÖSTERMAN Erika     2001     Häverödals SK     00:17:44.8     0:02:15.4
22     4     LINDBERG Elin     2001     Älvdalens IF SK     00:17:47.7     0:02:18.3
23     34     SCHOGSTER Linn     2001     IFK Umeå     00:17:51.2     0:02:21.8
24     26     SVENSSON Signe     2001     IKJ Haninge     00:17:52.0     0:02:22.6
25     2     SJÖDIN Linnea     2001     Rembo IK     00:17:52.4     0:02:23.0
26     17     HOLMGREN Hanna     2001     Bergeforsens SK     00:17:54.3     0:02:24.9
27     58     SJÖDIN Julia     2001     Bondsjöhöjdens IK     00:17:54.9     0:02:25.5
28     24     EDSTRÖM Elin     2001     Bondsjöhöjdens IK     00:17:57.8     0:02:28.4
29     61     LAVÉN Olivia     2001     Täby IS SK     00:18:04.6     0:02:35.2
30     36     EDIN Jenny     2001     Matfors SK     00:18:10.5     0:02:41.1
31     56     ANDERSDOTTER Ronja     2001     Garphyttans IF     00:18:17.4     0:02:48.0
32     48     LEMBKE Paige     2001     Sundbybergs IK     00:18:24.0     0:02:54.6
33     19     NÄSLUND Kerstin     2001     SK Bore     00:18:24.2     0:02:54.8
34     10     HERMANSSON Sarakajsa     2001     Spikbodarnas IK     00:18:26.5     0:02:57.1
35     3     UDDEGÅRD Sara     2001     Offerdals SK     00:18:28.3     0:02:58.9
36     55     SJÖLUND Maja     2001     Bondsjöhöjdens IK     00:18:30.0     0:03:00.6
37     53     NYBERG Tova     2001     OK Sarven     00:18:31.8     0:03:02.4
38     5     SUNDÉN Malin     2001     Strömnäs GIF     00:18:32.5     0:03:03.1
39     11     OLASPERS Ida     2001     Orsa SK     00:18:32.6     0:03:03.2
40     8     LEKBERG Rebecca     2001     Sävedalens AIK     00:18:34.4     0:03:05.0
41     44     ERIKSSON Emmi     2001     Täfteå IK     00:18:34.5     0:03:05.1
42     33     ANDREASSON Alva     2001     IK Fryken     00:18:43.5     0:03:14.1
43     54     VESTERLUND Sofia     2001     Hemmingsmarks Skidklubb     00:18:44.7     0:03:15.3
44     15     BACKLUND Moa     2001     Högbo GIF     00:18:48.1     0:03:18.7
45     16     VILHELMSSON Alma     2001     Falköpings AIK SK     00:18:48.3     0:03:18.9
46     37     MELÉN OLSSON Lisa     2001     Häverödals SK     00:18:49.3     0:03:19.9
47     50     ARVIDSSON Lia     2001     IFK Umeå     00:18:58.5     0:03:29.1
48     23     HEDSTRÖM Amanda     2001     IK Fryken     00:18:58.7     0:03:29.3
49     1     STENMAN Nelly     2001     Älvsby IF SK     00:19:08.1     0:03:38.7
50     41     SKÖLD Alva     2001     Häverödals SK     00:19:14.5     0:03:45.1
51     63     MALMGREN Tilda     2001     Åsarna IK     00:19:16.0     0:03:46.6
52     45     SEGER Minna     2001     Garphyttans IF     00:19:38.2     0:04:08.8
53     60     PETTERSSON Emilia     2001     Kramfors-Alliansen     00:19:43.6     0:04:14.2
54     25     NORMAN Ida     2001     Kramfors-Alliansen     00:20:35.9     0:05:06.5
55     59     BÄCK Matilda     2001     Svegs IK     00:20:45.8     0:05:16.4


H15, 5 km/C
1     139     ERIKSSON Alfred     2001     Dala-Järna IK     00:14:10.4     0:00:00.0
2     130     JONSSON Pål     2001     Strömnäs GIF     00:14:19.3     0:00:08.8
3     144     MURTO Eelis     2001     OK Sarven     00:14:47.3     0:00:36.8
4     112     LINDBERG Jesper     2001     OK Sarven     00:14:57.9     0:00:47.4
5     149     TINGELÖF Elis     2001     Sollefteå Skidor IF     00:15:03.5     0:00:53.0
6     129     SVENSK Viktor     2001     Stora Tuna IK SK     00:15:10.8     0:01:00.4
7     107     BODIN Hampus     2001     Sollefteå Skidor IF     00:15:15.4     0:01:04.9
8     111     THELLSÉN Jakob     2001     Vreta Skid o MK     00:15:17.9     0:01:07.5
9     121     NILSSON Edvard     2001     Filipstads SF     00:15:20.3     0:01:09.8
10     102     STRÖMBERG Simon     2001     Täfteå IK     00:15:20.7     0:01:10.2
11     153     TERENT Benjamin     2001     Näsvikens IK     00:15:23.4     0:01:12.9
12     118     WESTERGREN Linus     2001     Täfteå IK     00:15:26.3     0:01:15.9
13     142     DANIELSSON Emil     2001     Högbo GIF     00:15:29.0     0:01:18.6
14     171     IVANSSON Robin     2001     Offerdals SK     00:15:31.7     0:01:21.2
15     123     GISSELMAN Truls     2001     Rehns BK     00:15:33.4     0:01:22.9
16     143     VESTIN Rikard     2001     Sollefteå Skidor IF     00:15:52.4     0:01:41.9
17     170     SIMU Emil     2001     Luleå Gjutarens IF     00:15:52.8     0:01:42.3
18     174     MELIN Alexander     2001     Sundbybergs IK     00:15:54.3     0:01:43.9
19     156     WESSMAN Joel     2001     Vreta Skid o MK     00:15:56.1     0:01:45.7
20     116     TAPANI Jakob     2001     Sågmyra SK     00:15:56.2     0:01:45.8
21     104     WIIG Viktor     2001     IF Strategen     00:15:56.3     0:01:45.8
22     136     KARLSSON Erik     2001     IFK Umeå     00:15:57.4     0:01:47.0
23     117     JOHNSON Hugo     2001     SK Bore     00:15:57.6     0:01:47.1
24     147     MÄKINEN Anton     2001     Högbo GIF     00:15:59.9     0:01:49.4
25     157     SCHÖN Arvid     2001     Storvreta IK     00:16:04.0     0:01:53.5
26     105     VÄRMSJÖ Arvid     2001     SK Bore     00:16:04.9     0:01:54.4
27     108     ERSSON George     2001     IF Strategen     00:16:10.2     0:01:59.8
28     106     BACKLUND Erik     2001     Äspereds IF     00:16:10.6     0:02:00.2
29     125     BERGER Albin     2001     Domnarvets GOIF     00:16:11.8     0:02:01.4
30     113     STARK Karl     2001     Vaggeryds SOK     00:16:15.6     0:02:05.1
31     158     RÖSTIN Elias     2001     Söders-Tyresö     00:16:17.5     0:02:07.1
32     176     ERIKSSON Jens     2001     Strömnäs GIF     00:16:19.6     0:02:09.2
33     131     ELOFSSON Melker     2001     Landsbro IF SK     00:16:23.3     0:02:12.8
34     154     PETTERSSON Alfons     2001     Borås GIF     00:16:23.8     0:02:13.3
35     172     TÖRNQVIST Mattias     2001     Garphyttans IF     00:16:28.6     0:02:18.1
36     110     BORGSTRÖM Filip     2001     IF Strategen     00:16:29.0     0:02:18.5
37     175     HENNINGS Erik     2001     Östersunds SK     00:16:36.0     0:02:25.6
38     133     JOSEFSSON Johannes     2001     Täby IS SK     00:16:37.4     0:02:27.0
39     159     MELANDER WIKSTEN Isidor     2001     Matfors SK     00:16:40.9     0:02:30.5
40     177     KREIJ Love     2001     IF Strategen     00:16:42.7     0:02:32.2
41     122     ÅSLUND Oskar     2001     Östersunds SK     00:16:43.8     0:02:33.4
42     141     PERSSON Oskar     2001     OK Landehof     00:16:45.5     0:02:35.0
43     166     JUTTERSTRÖM Per     2001     IFK Mora SK     00:16:48.2     0:02:37.8
44     146     HEDIN Carl     2001     Eksjö SOK     00:16:48.4     0:02:38.0
45     169     STENMAN Vilgot     2001     SK Järven     00:16:53.4     0:02:42.9
46     101     HILMERSSON Hugo     2001     Göteborgs SK     00:16:56.0     0:02:45.5
47     168     RYDIN Linus     2001     Tranemo IF Skidklubb     00:16:59.4     0:02:49.0
48     148     CSIKY Fabian     2001     Lycksele IF     00:17:04.0     0:02:53.5
49     126     BERGLUND Axel     2001     Ulricehamns IF     00:17:05.7     0:02:55.2
50     173     PIRTTIKOSKI Alexi     2001     Kalix SK     00:17:09.0     0:02:58.5
51     119     JOHNSON Vincent     2001     Matfors SK     00:17:12.0     0:03:01.5
52     137     BJÖRKLUND Gustav     2001     IFK Mora SK     00:17:14.5     0:03:04.0
53     135     VIKSTRÖM Anton     2001     Bodens SK     00:17:15.9     0:03:05.4
54     145     HALLANDER Albin     2001     Linköpings SK     00:17:19.5     0:03:09.1
55     115     JONSSON Linus     2001     Årjängs IF     00:17:24.1     0:03:13.7
56     167     SETTERBERG Elliot     2001     Falköpings AIK SK     00:17:27.9     0:03:17.5
57     160     ABRAHAMSSON August     2001     Ulricehamns IF     00:17:29.3     0:03:18.9
58     109     GRAAS Gustav     2001     Domnarvets GOIF     00:17:35.2     0:03:24.7
59     150     HORCIC Milton     2001     Oxbergs IF     00:17:47.8     0:03:37.3
60     151     ABRAHAMSSON Ask     2001     IK Stern     00:17:51.2     0:03:40.7
61     152     ANDERSSON Arvid     2001     Garphyttans IF     00:17:52.0     0:03:41.5
62     161     LUKKA Victor     2001     Hägglunds Ski Team SK     00:17:54.1     0:03:43.7
63     128     SJÖBERG David     2001     Gimo IF SK     00:17:55.5     0:03:45.1
64     120     HÖIBY Lucas     2001     OK Landehof     00:18:25.9     0:04:15.4
65     165     NORÉN Tage     2001     Sävedalens AIK     00:18:58.5     0:04:48.0
66     164     BENGTSSON Petter     2001     Storvreta IK     00:19:15.8     0:05:05.4


D16, 7,5 km/C
1     250     ALM Olivia     2000     Strömnäs GIF     00:22:00.0     0:00:00.0
2     219     LARSSON Ebba     2000     Sävast Ski Team IF     00:23:06.3     0:01:06.3
3     245     OLSSON Lovisa     2000     Husums IF SK     00:23:22.2     0:01:22.2
4     221     HILLGREN Chanell     2000     Dala-Järna IK     00:23:39.4     0:01:39.4
5     212     NÄSLUND Hanna     2000     Spikbodarnas IK     00:23:44.1     0:01:44.1
6     226     TÖRNGREN Hilma     2000     Sävast Ski Team IF     00:23:47.2     0:01:47.2
7     223     NILSSON Moa     2000     Sävast Ski Team IF     00:23:48.4     0:01:48.4
8     239     ABRAHAMSSON Hanna     2000     Eksjö SOK     00:23:54.2     0:01:54.2
9     215     WESTIN Carolina     2000     Sävast Ski Team IF     00:24:01.6     0:02:01.6
10     224     SCHAGERSTRÖM Elin     2000     Garphyttans IF     00:24:03.5     0:02:03.5
11     229     ABRAHAMSSON Klara     2000     IFK Umeå     00:24:05.8     0:02:05.8
12     236     PÅLSSON Gabriella     2000     Utrikes Skidklubb     00:24:07.4     0:02:07.4
13     242     JAKOBSSON Ellinor     2000     OK Sarven     00:24:09.0     0:02:09.0
14     208     VIKSTRÖM Frida     2000     Stockviks SF     00:24:14.0     0:02:14.0
15     237     NOVAK Maria     2000     Offerdals SK     00:24:21.3     0:02:21.3
16     252     JANSSON Alicia     2000     Filipstads SF     00:24:36.3     0:02:36.3
17     243     PETTERSSON Karin     2000     Boxholm-Ekeby Skidklubb     00:24:36.6     0:02:36.6
18     210     JOHANSSON Johanna     2000     Tranemo IF Skidklubb     00:24:52.3     0:02:52.3
19     246     RIEKKOLA Emilia     2000     Sävast Ski Team IF     00:25:03.2     0:03:03.2
20     228     CHRISTOFFERSSON Elsa     2000     Luleå Gjutarens IF     00:25:06.4     0:03:06.4
21     238     HELLSTRÖM Alice     2000     Stockviks SF     00:25:06.6     0:03:06.6
22     235     OLSSON Emma     2000     Storvreta IK     00:25:25.6     0:03:25.6
23     251     HOLMBOM Svea     2000     Sävast Ski Team IF     00:25:27.5     0:03:27.5
24     218     PÄIVIÖ Marja-Meele     2000     Jukkasjärvi IF     00:25:28.2     0:03:28.2
25     203     ALBERTSSON Julia     2000     Stuguns SK     00:25:35.8     0:03:35.8
26     202     ROSENBERG Ellen     2000     OK Sarven     00:25:41.4     0:03:41.4
27     231     FURUNÄS Alicia     2000     IFK Grängesberg SK     00:25:41.6     0:03:41.6
28     207     SANDE Maja-Lina     2000     OK Sarven     00:25:47.2     0:03:47.2
29     206     WEST Maja     2000     SK Bore     00:25:48.9     0:03:48.9
30     240     FORSBERG Elsa     2000     Kramfors-Alliansen     00:25:54.0     0:03:54.0
31     230     JOHANSSON Sofia     2000     Bengtsfors BOIS     00:26:02.6     0:04:02.6
32     214     KARLSSON Maja     2000     Årjängs IF     00:26:20.9     0:04:20.9
33     241     JONSSON Emilia     2000     Ytterhogdals IK     00:26:25.3     0:04:25.3
34     225     MOQVIST Selma     2000     Sävedalens AIK     00:26:25.8     0:04:25.8
35     201     JONSSON Axelina     2000     Rembo IK     00:26:29.7     0:04:29.7
36     234     ERIKSSON Maja     2000     Filipstads SF     00:26:50.6     0:04:50.6
37     249     ADOLFSSON Louise     2000     SK Bore     00:26:59.8     0:04:59.8
38     248     WIDÉN Rebecca     2000     IFK Grängesberg SK     00:27:15.4     0:05:15.4
39     213     LAGERBERG Lina     2000     Älvdalens IF SK     00:27:28.0     0:05:28.0
40     220     INGARD Johanna     2000     IK Rex     00:27:29.4     0:05:29.4
41     244     DAHL Johanna     2000     Vårby IK     00:27:45.4     0:05:45.4
42     209     KONRADSSON Jasmine     2000     Lycksele IF     00:27:50.2     0:05:50.2


H 16, 7,5 km     
1     333     ROSENBERG Ossian     2000     Duveds IF     00:19:54.8     0:00:00.0
2     337     POROMAA William     2000     Johannisbergs AIK     00:20:08.4     0:00:13.5
3     347     SCHULTZ William     2000     IFK Umeå     00:20:13.1     0:00:18.2
3     363     NORDER Jonathan     2000     IF Rigor     00:20:13.1     0:00:18.3
5     302     EKBERG Johan     2000     Nacka Värmdö SK     00:20:20.3     0:00:25.5
6     342     BOMAN Adam     2000     Tranemo IF Skidklubb     00:20:21.1     0:00:26.3
7     318     PERSSON Jesper     2000     Åsarna IK     00:20:40.4     0:00:45.6
8     351     KVARNBRINK Gustav     2000     IFK Umeå     00:20:48.4     0:00:53.5
9     335     ANDERSSON Joel     2000     IFK Mora SK     00:21:01.0     0:01:06.1
10     340     LINDH Vilgot     2000     Bondsjöhöjdens IK     00:21:04.2     0:01:09.3
11     350     ÖSTANGÅRD Loke     2000     Eksjö SOK     00:21:06.1     0:01:11.2
12     328     ÖBERG Filip     2000     Kalix SK     00:21:07.6     0:01:12.7
13     356     ROSJÖ Filip     2000     IF Hallby SOK     00:21:08.6     0:01:13.7
14     305     ERIKSSON Anton     2000     Sollefteå Skidor IF     00:21:09.6     0:01:14.7
15     353     ERIKSSON Hugo     2000     Husums IF SK     00:21:10.4     0:01:15.5
16     341     ERIKSSON Simon     2000     Östersunds SK     00:21:14.6     0:01:19.8
17     346     ERIKSSON Axel     2000     Kvarnsvedens GOIF SK     00:21:15.9     0:01:21.0
17     332     ELIASSON Emil     2000     OK Sarven     00:21:15.9     0:01:21.0
19     329     HAGSTRÖM Emil     2000     Garphyttans IF     00:21:17.0     0:01:22.1
20     343     STEFANSSON Malte     2000     Oxbergs IF     00:21:20.1     0:01:25.3
21     334     DAHL Petter     2000     Alnö SK     00:21:30.6     0:01:35.8
22     315     MADSSTUEN Oscar     2000     Halmstads Skidklubb     00:21:31.1     0:01:36.2
23     348     EKLÖF Harald     2000     IF Hallby SOK     00:21:34.9     0:01:40.1
24     368     GUNNARI Rasmus     2000     Sävast Ski Team IF     00:21:36.5     0:01:41.7
25     352     AHNBRINK Oskar     2000     Sundbybergs IK     00:21:51.6     0:01:56.7
26     336     EJNARSSON Erik     2000     Källbottens IK     00:21:54.4     0:01:59.5
27     345     ANTONSEN Elias     2000     Sävast Ski Team IF     00:21:58.3     0:02:03.4
28     327     LARSSON Arvid     2000     IFK Umeå     00:21:58.9     0:02:04.0
29     308     LINDEHAG Jakob     2000     Strömnäs GIF     00:22:03.1     0:02:08.2
30     366     GRANSTRÖM Eric     2000     Strömnäs GIF     00:22:03.9     0:02:09.0
31     322     BJÖRK Anton     2000     Orsa SK     00:22:04.1     0:02:09.2
32     367     B NORDAHL Johan     2000     Domnarvets GOIF     00:22:05.7     0:02:10.8
33     349     ANDERSSON Max     2000     Domnarvets GOIF     00:22:06.8     0:02:11.9
34     303     SELANDER William     2000     Spikbodarnas IK     00:22:06.9     0:02:12.0
35     359     NILSSON Linus     2000     IFK Umeå     00:22:10.7     0:02:15.9
36     316     LÜNING Johan     2000     Bålsta SK     00:22:19.6     0:02:24.7
37     330     NYBERG Ruben     2000     OK Sarven     00:22:25.7     0:02:30.8
38     326     ÖSTENSEN Harald     2000     IFK Skövde SK     00:22:26.2     0:02:31.3
39     311     MILLESTU Henrik     2000     Utrikes Skidklubb     00:22:27.6     0:02:32.7
40     361     LEANDER Sven     2000     Åsarna IK     00:22:28.0     0:02:33.2
41     310     JOHANSSON Albin     2000     Linköpings SK     00:22:33.3     0:02:38.4
42     324     GIDLUND Alexander     2000     Husums IF SK     00:22:36.8     0:02:41.9
43     354     HÖRSTEDT Peter     2000     Tranemo IF Skidklubb     00:22:40.6     0:02:45.7
44     355     QUIST WEGHAGEN Edvin     2000     IFK Skövde SK     00:22:42.6     0:02:47.7
45     370     ALBINSSON Andreas     2000     SK Bore     00:22:59.2     0:03:04.3
46     344     WIKÉN Kasper     2000     Åsarna IK     00:23:03.9     0:03:09.0
47     307     LUNDSTEIN Alexander     2000     Storvreta IK     00:23:12.0     0:03:17.1
48     314     HÖGLUND David     2000     IFK Mora SK     00:23:13.5     0:03:18.6
49     325     SJÖLÉN Albin     2000     Stockviks SF     00:23:13.7     0:03:18.8
50     369     LUNDGREN Nils     2000     Stockviks SF     00:23:29.9     0:03:35.0
51     357     VIKSTRÖM Pontus     2000     Hägglunds Ski Team SK     00:23:54.7     0:03:59.8
52     321     ÅSLUND Axel     2000     Hedesunda IF     00:23:58.0     0:04:03.1
53     358     STRÖM Viktor     2000     IFK Umeå     00:24:05.5     0:04:10.6
54     301     JOHANSSON Klas     2000     Tranemo IF Skidklubb     00:24:39.1     0:04:44.2
55     319     SVINGSTEDT Axel     2000     Stockviks SF     00:24:50.2     0:04:55.4
56     362     ANDERSSON Anton     2000     Garphyttans IF     00:25:15.7     0:05:20.8
57     364     RÖSLIDEN Edvin     2000     Linköpings SK     00:25:35.7     0:05:40.8


D15, sprint/C
1     9     ÖSTBERG Tilda     2001     Stora Tuna IK SK     
2     1     NORBERG Olivia     2001     Sävast Ski Team IF     
3     3     ANDERSSON Elin     2001     Stuguns SK     
4     2     HANSSON Moa     2001     Landsbro IF SK     
5     8     ÅREBÄCK Maja     2001     Bolidens SK     
6     5     LIGNELL Nora     2001     Lucksta IF     
7     13     LINDBERG Elin     2001     Älvdalens IF SK     
8     16     SJÖDIN Linnea     2001     Rembo IK     
9     4     BJÖRKMAN Wilma     2001     IFK Mora SK     
10     7     WALLIN Elsa     2001     Högbo GIF     
11     6     LUNDGREN WIKSTRÖM Josehanna     2001     Grava SK     
12     20     PERSSON Tuva     2001     Tranemo IF Skidklubb     
13     11     PETTERSSON Tove     2001     Vreta Skid o MK     
14     12     NILSSON Julia     2001     Offerdals SK     
15     14     KARLSSON Moa     2001     Högbo GIF     
16     15     GEORGSSON Ella     2001     Högbo GIF     
17     17     ANDERSSON Ida     2001     Stuguns SK     
18     18     BRÄNNSTRÖM Sara     2001     Luleå Gjutarens IF     
19     29     HOLMGREN Hanna     2001     Bergeforsens SK     
20     30     VESTERLUND Sofia     2001     Hemmingsmarks Skidklubb     
21     10     TAPANI Linn     2001     Sågmyra SK     
22     22     PERSSON Elsa     2001     IK Fryken     
23     23     NYBERG Tova     2001     OK Sarven     
24     25     NORMAN Ida     2001     Kramfors-Alliansen     
25     27     EDIN Jenny     2001     Matfors SK     
26     19     NORRBY Felicia     2001     Tranemo IF Skidklubb     
27     21     SVENSSON Signe     2001     IKJ Haninge     
28     24     ANDERSDOTTER Ronja     2001     Garphyttans IF     
29     26     ERIKSSON Emmi     2001     Täfteå IK     
30     28     VILHELMSSON Alma     2001     Falköpings AIK SK     
31         LAVÉN Olivia     2001     Täby IS SK     
32         NÄSLUND Kerstin     2001     SK Bore     
33         JOHANSSON Linnea     2001     Linköpings SK     
34         HERMANSSON Sarakajsa     2001     Spikbodarnas IK     
35         BÄCK Matilda     2001     Svegs IK     
36         OLASPERS Ida     2001     Orsa SK     
37         VASELL Ida     2001     Järpens SK     
38         STENMAN Nelly     2001     Älvsby IF SK     
39         LEKBERG Rebecca     2001     Sävedalens AIK     
40         ÖSTERMAN Erika     2001     Häverödals SK     
41         UDDEGÅRD Sara     2001     Offerdals SK     
42         ARVIDSSON Lia     2001     IFK Umeå     
43         LEMBKE Paige     2001     Sundbybergs IK     
44         HEDSTRÖM Amanda     2001     IK Fryken     
45         SUNDÉN Malin     2001     Strömnäs GIF     
46         SCHOGSTER Linn     2001     IFK Umeå     
47         BACKLUND Moa     2001     Högbo GIF     
48         GUSTAFSSON Ellen     2001     Sunderby SK     
49         MELÉN OLSSON Lisa     2001     Häverödals SK     
50         ANDREASSON Alva     2001     IK Fryken     
51         SEGER Minna     2001     Garphyttans IF     
52         SÖDERBERG Amalia     2001     Sunderby SK     
53         PETTERSSON Emilia     2001     Kramfors-Alliansen     
54         NORDGREN Linn     2001     Sävast Ski Team IF     
55         MALMGREN Tilda     2001     Åsarna IK     
56         CHRISTENSEN Evelina     2001     IKJ Haninge     


H15, sprint/C
1     101     TINGELÖF Elis     2001     Sollefteå Skidor IF     
2     103     RAPP Emil     2001     SK Leksand     
3     102     ERIKSSON Alfred     2001     Dala-Järna IK     
4     111     ERSSON George     2001     IF Strategen     
5     105     JONSSON Pål     2001     Strömnäs GIF     
6     104     SVENSK Viktor     2001     Stora Tuna IK SK     
7     107     RYDIN Linus     2001     Tranemo IF Skidklubb     
8     120     WESTERGREN Linus     2001     Täfteå IK     
9     115     MÄKINEN Anton     2001     Högbo GIF     
10     106     SCHÖN Arvid     2001     Storvreta IK     
11     129     JUTTERSTRÖM Per     2001     IFK Mora SK     
12     118     STRÖMBERG Simon     2001     Täfteå IK     
13     109     DANIELSSON Emil     2001     Högbo GIF     
14     114     MURTO Eelis     2001     OK Sarven     
15     128     TÖRNQVIST Mattias     2001     Garphyttans IF     
16     110     NILSSON Edvard     2001     Filipstads SF     
17     116     MELANDER WIKSTEN Isidor     2001     Matfors SK     
18     117     SIMU Emil     2001     Luleå Gjutarens IF     
19     119     GISSELMAN Truls     2001     Rehns BK     
20     123     PETTERSSON Alfons     2001     Borås GIF     
21     112     GEDDA Mårten     2001     OK Landehof     
22     113     LINDBERG Jesper     2001     OK Sarven     
23     121     TERENT Benjamin     2001     Näsvikens IK     
24     126     THELLSÉN Jakob     2001     Vreta Skid o MK     
25     127     BODIN Hampus     2001     Sollefteå Skidor IF     
26     108     ERIKSSON Jens     2001     Strömnäs GIF     
27     122     IVANSSON Robin     2001     Offerdals SK     
28     124     BACKLUND Erik     2001     Äspereds IF     
29     125     WESSMAN Joel     2001     Vreta Skid o MK     
30     130     WIIG Viktor     2001     IF Strategen     
31         SJÖBERG David     2001     Gimo IF SK     
32         JOHNSON Vincent     2001     Matfors SK     
33         BORGSTRÖM Filip     2001     IF Strategen     
34         HEDIN Carl     2001     Eksjö SOK     
35         PIRTTIKOSKI Alexi     2001     Kalix SK     
36         JOHNSON Hugo     2001     SK Bore     
37         MELIN Alexander     2001     Sundbybergs IK     
38         STENMAN Vilgot     2001     SK Järven     
39         PERSSON Oskar     2001     OK Landehof     
40         VÄRMSJÖ Arvid     2001     SK Bore     
41         RÖSTIN Elias     2001     Söders-Tyresö     
42         TAPANI Jakob     2001     Sågmyra SK     
43         JOSEFSSON Johannes     2001     Täby IS SK     
44         STARK Karl     2001     Vaggeryds SOK     
45         ÅSLUND Oskar     2001     Östersunds SK     
46         KARLSSON Erik     2001     IFK Umeå     
47         ELOFSSON Melker     2001     Landsbro IF SK     
48         LUKKA Victor     2001     Hägglunds Ski Team SK     
49         GRAAS Gustav     2001     Domnarvets GOIF     
50         VESTIN Rikard     2001     Sollefteå Skidor IF     
51         SETTERBERG Elliot     2001     Falköpings AIK SK     
52         BERGER Albin     2001     Domnarvets GOIF     
53         HORCIC Milton     2001     Oxbergs IF     
54         BJÖRKLUND Gustav     2001     IFK Mora SK     
55         CSIKY Fabian     2001     Lycksele IF     
56         KREIJ Love     2001     IF Strategen     
57         GREUS NILSSON Gustav     2001     Skellefteå SK     
58         HÖIBY Lucas     2001     OK Landehof     
59         BERGLUND Axel     2001     Ulricehamns IF     
60         HILMERSSON Hugo     2001     Göteborgs SK     
61         JONSSON Linus     2001     Årjängs IF     
62         HENNINGS Erik     2001     Östersunds SK     
63         ABRAHAMSSON August     2001     Ulricehamns IF     
64         HALLANDER Albin     2001     Linköpings SK     
65         ABRAHAMSSON Ask     2001     IK Stern     
66         BENGTSSON Petter     2001     Storvreta IK     
67         ANDERSSON Arvid     2001     Garphyttans IF     
68         VIKSTRÖM Anton     2001     Bodens SK     
69         NORÉN Tage     2001     Sävedalens AIK     


D16, sprint/C
1     204     ALM Olivia     2000     Strömnäs GIF     
2     203     PETTERSSON Karin     2000     Boxholm-Ekeby Skidklubb     
3     201     PÅLSSON Gabriella     2000     Utrikes Skidklubb     
4     208     ABRAHAMSSON Hanna     2000     Eksjö SOK     
5     214     LARSSON Ebba     2000     Sävast Ski Team IF     
6     202     TÖRNGREN Hilma     2000     Sävast Ski Team IF     
7     205     JANSSON Alicia     2000     Filipstads SF     
8     210     OLSSON Lovisa     2000     Husums IF SK     
9     215     ABRAHAMSSON Klara     2000     IFK Umeå     
10     206     NÄSLUND Hanna     2000     Spikbodarnas IK     
11     213     NILSSON Moa     2000     Sävast Ski Team IF     
12     209     ERIKSSON Maja     2000     Filipstads SF     
13     207     JÖNSSON Emma     2000     Östersunds SK     
14     211     HELLSTRÖM Alice     2000     Stockviks SF     
15     212     JOHANSSON Johanna     2000     Tranemo IF Skidklubb     
16     216     WESTIN Carolina     2000     Sävast Ski Team IF     
17     217     NOVAK Maria     2000     Offerdals SK     
18     220     KARLSSON Maja     2000     Årjängs IF     
19     222     PÄIVIÖ Marja-Meele     2000     Jukkasjärvi IF     
20     223     CHRISTOFFERSSON Elsa     2000     Luleå Gjutarens IF     
21     218     RIEKKOLA Emilia     2000     Sävast Ski Team IF     
22     219     SCHAGERSTRÖM Elin     2000     Garphyttans IF     
23     226     JONSSON Emilia     2000     Ytterhogdals IK     
24     227     ALBERTSSON Julia     2000     Stuguns SK     
25     230     WEST Maja     2000     SK Bore     
26     221     PERSSON Rebecka     2000     Luleå Gjutarens IF     
27     224     FORSBERG Elsa     2000     Kramfors-Alliansen     
28     225     JAKOBSSON Ellinor     2000     OK Sarven     
29     228     VIKSTRÖM Frida     2000     Stockviks SF     
30     229     LAGERBERG Lina     2000     Älvdalens IF SK     
31         FURUNÄS Alicia     2000     IFK Grängesberg SK     
32         WIDÉN Rebecca     2000     IFK Grängesberg SK     
33         INGARD Johanna     2000     IK Rex     
34         ADOLFSSON Louise     2000     SK Bore     
35         MOQVIST Selma     2000     Sävedalens AIK     
36         JOHANSSON Sofia     2000     Bengtsfors BOIS     
37         JONSSON Axelina     2000     Rembo IK     
38         LARSSON Engla     2000     Hedesunda IF     
39         OLSSON Emma     2000     Storvreta IK     
40         SANDE Maja-Lina     2000     OK Sarven     
41         DAHL Johanna     2000     Vårby IK     
42         KONRADSSON Jasmine     2000     Lycksele IF     


H16, sprint/C
1     302     ROSENBERG Ossian     2000     Duveds IF     
2     307     POROMAA William     2000     Johannisbergs AIK     
3     318     KVARNBRINK Gustav     2000     IFK Umeå     
4     313     ERIKSSON Hugo     2000     Husums IF SK     
5     308     BOMAN Adam     2000     Tranemo IF Skidklubb     
6     301     ERIKSSON Anton     2000     Sollefteå Skidor IF     
7     306     NORDER Jonathan     2000     IF Rigor     
8     303     BRUNSTRÖM Mattis     2000     Bodens SK     
9     309     ÖBERG Filip     2000     Kalix SK     
10     321     EKBERG Johan     2000     Nacka Värmdö SK     
11     305     MICKELS Martin     2000     Bålsta SK     
12     317     ERIKSSON Simon     2000     Östersunds SK     
13     311     MADSSTUEN Oscar     2000     Halmstads Skidklubb     
14     322     SCHULTZ William     2000     IFK Umeå     
15     324     JOHANSSON Albin     2000     Linköpings SK     
16     326     EKLÖF Harald     2000     IF Hallby SOK     
17     310     DAHL Petter     2000     Alnö SK     
18     312     EJNARSSON Erik     2000     Källbottens IK     
19     316     LARSSON Arvid     2000     IFK Umeå     
20     327     HAGSTRÖM Emil     2000     Garphyttans IF     
21     314     LEANDER Sven     2000     Åsarna IK     
22     319     STEFANSSON Malte     2000     Oxbergs IF     
23     320     QUIST WEGHAGEN Edvin     2000     IFK Skövde SK     
24     325     GUNNARI Rasmus     2000     Sävast Ski Team IF     
25     328     ELIASSON Emil     2000     OK Sarven     
26     304     PERSSON Jesper     2000     Åsarna IK     
27     315     LINDH Vilgot     2000     Bondsjöhöjdens IK     
28     323     BJÖRK Anton     2000     Orsa SK     
29     329     WIKÉN Kasper     2000     Åsarna IK     
30     330     LÜNING Johan     2000     Bålsta SK     
31         ERIKSSON Axel     2000     Kvarnsvedens GOIF SK     
32         ROSJÖ Filip     2000     IF Hallby SOK     
33         ANDERSSON Joel     2000     IFK Mora SK     
34         B NORDAHL Johan     2000     Domnarvets GOIF     
35         GIDLUND Alexander     2000     Husums IF SK     
36         ÖSTENSEN Harald     2000     IFK Skövde SK     
37         LINDEHAG Jakob     2000     Strömnäs GIF     
38         MILLESTU Henrik     2000     Utrikes Skidklubb     
39         HÖRSTEDT Peter     2000     Tranemo IF Skidklubb     
40         ANTONSEN Elias     2000     Sävast Ski Team IF     
41         GRANSTRÖM Eric     2000     Strömnäs GIF     
42         AHNBRINK Oskar     2000     Sundbybergs IK     
43         ÖSTANGÅRD Loke     2000     Eksjö SOK     
44         ALBINSSON Andreas     2000     SK Bore     
45         VIKSTRÖM Pontus     2000     Hägglunds Ski Team SK     
46         NILSSON Linus     2000     IFK Umeå     
47         ÖSTLIN Hampus     2000     Sunderby SK     
48         HÖGLUND David     2000     IFK Mora SK     
49         STRÖM Viktor     2000     IFK Umeå     
50         NYBERG Ruben     2000     OK Sarven     
51         LUNDGREN Nils     2000     Stockviks SF     
52         JOHANSSON Petter     2000     Sävast Ski Team IF     
53         SELANDER William     2000     Spikbodarnas IK     
54         LUNDSTEIN Alexander     2000     Storvreta IK     
55         SJÖLÉN Albin     2000     Stockviks SF     
56         RÖSLIDEN Edvin     2000     Linköpings SK     
57         JOHANSSON Klas     2000     Tranemo IF Skidklubb     
58         ANDERSSON Anton     2000     Garphyttans IF     
59         ÅSLUND Axel     2000     Hedesunda IF     
60         SVINGSTEDT Axel     2000     Stockviks SF     


D15-16, 3,3+2,5+3,3 km/C stafett
1)    Stuguns SK, (Ida Andersson 10.35,6, Julia Albertsson 7.51,5, Elin Andersson 10.13,1),    28.40,2
2)    Sävast Ski Team IF 2, (Carolina Westin 10.36,0, Emilia Riekkola 7.51,0, Moa Nilsson 10.22,4),    28.49,5    + 9,3
3)    Högbo GIF, (Elsa Wallin 10.35,5, Moa Karlsson 7.50,0, Ella Georgsson 10.29,0),    28.54,6    + 14,4
4)    Offerdals SK, (Maria Novak 10.36,2, Sara Uddegård 8.29,0, Julia Nilsson 10.41,0),    29.46,3    + 1.06,1
5)    Tranemo IF SK, (Tuva Persson 10.47,1, Felicia Norrby Rydin 8.14,9, Johanna Johansson 10.55,2),    29.57,3    + 1.17,1
6)    Filipstads SF 1, (Alicia Jansson 10.36,8, Maja Eriksson 7.55,2, Emma Eriksson 11.39,0),    30.11,0        + 1.30,8
7)    IFK Umeå, (Linn Schogster 11.17,2, Lia Arvidsson 8.28,0, Klara Abrahamsson 10.29,8),    30.15,0    + 1.34,8
8)    OK Sarven, (Ellinor Jakobsson 10.35,0, Ellen rosenberg 8.21,2, Tova Nyberg 11.27,2),    30.23,5    + 1.43,3
9)    Sävast Ski Team 1, (Olivia Norberg 10.10,1, Hilma Törngren 7.32,4, Ebba Larsson 13.02,9),    30.45,5    + 2.05,3
10)    Bondsjöhöjdens IK, (Maja Sjölund 11.18,1, Elin Edström 8.17,1, Julia Sjödin 11.18,9),    30.54,1    + 2.13,9
11)    SK Bore, (Maja West 11.15,9, Louise Adolfsson 8.17,9, Kerstin Näslund 11.25,4),    30.59,4    + 2.19,2
12)    IK Fryken, (Elsa Persson 10.49,5, Alva Andreasson 8.33,3, Amanda Hedström 11.49,5),    31.12,3    + 2.32,1
13)    Luleå Gjutarens IF, (Elsa Christoffersen 10.41,4, Rebecca Persson 8.25,1, Emma Hedlund 12.21,2),    31.27,7    + 2.47,5
14)    Garphyttans IF, (Elin Schaserström 10.58,3, Ronja Andersdotter 8.33,3, Minna Seger 12.10,0),    31.41,7    + 3.01,5
15)    Sävedalens IK, (Selma Moqvist 11.07,7, Lovisa Moqvist 8.41,5, Rebecca Lekberg 12.16,7),    32.06,0    + 3.25,8
16)    Kramfors-Alliansen, (Elsa Forsberg 11.02,6, Ida Norman 8.47,1, Emilia Pettersson 12.37,2),    32.27,0    + 3.46,8
17)    Sävast Ski Team 3, (Elsa Holmbom 11.30,2, Moa Danielsson 10.25,6, Linn Norgren 13.32,1),    35.28,0    + 6.47,8


H15-16, 3,3+2,5+3,3 km/C stafett
1)    IFK Umeå, (William Schultz 9.15,1, Arvid Larsson 6.50,2, Gustav Kvarnbrink 9.09,3),    25.14,8    
2)    Åsarna IK, (Sven Leander 9.10,0, Kasper Wikén 6.56,5, Jesper Persson 9.08,9),    25.15,4    + 0,6
3)    Strömnäs GIF, (Jakob Lindehag 9.32,4, Eric Granström 6.53,2, Pål Jonsson 9.06,9),    25.32,6    + 17,8
4)    Tranemo IF SK, (Linus Rydin 9.24,0, Peter Hörstedt 7.14,9, Adam Boman 9.18,3),    25.57,3    + 42,5
5)    OK Sarven, (Eelis Murto 9.23,2, Emil Eliasson 6.57,2, Jesper Lindberg 9.38,3),    25.58,7    + 43,9
6)    Sollefteå Skidor IF, (Anton Eriksson 9.28,1, Hampus Bodin 7.11,8, Elis Tinglöf 9.21,0),    26.00,9    + 46,1
7)    Husums IF SK, (Hugo Eriksson 9.10,8, Lovisa Olsson 7.26,6, Alexander Gidlund 9.26,1),    26.03,6    + 48,8
8)    Sävast Ski Team IF, (Elias Antonsson 9.29,8, Petter Johansson 7.08,9, Rasmus Gunnari 9.32,3),    26.11,0        + 56,2
9)    Domnarvets GoIF, (Max Andersson 9.17,0, Albin Berger 7.18,6, Johan B Nordal 9.35,7),    26.11,3        + 56,5
10)    IF Strategen, (George Ersson 9.20,1, Filip Borgström 7.12,3, Viktor Wiig 9.53,5),    26.26,0    + 1.11,2
11)    IFK Mora SK, (Joel Andersson 9.11,2, Per Jutterström 7.23,9, David Höglund 10.14,6),    26.49,8    + 1.35,0
12)    Garphyttans IF, (Emil Hagström 9.09,9, Anton Andersson 67.45,2, Mattias Törnqvist 9.56,4),    26.51,5    + 1.36,7
13)    IFK Umeå 2, (Linus Nilsson 9.36,6, Viktor Ström 7.19,5, Erik Karlsson 10.16,6),    27.12,8    + 1.58,0
14)    Stockviks SF, (Albin Slölén 9.50,0, Axel Svingstedt 7.44,4, Nils Lundgren 9.42,8),    27.17,4    + 2.02,6
15)    Östersunds SK, (Simon Eriksson 9.26,8, Erik Hennings 7.38,7, Oskar Åslund 10.13,6),    27.19,2    + 2.04,4
16)    Bodens SK, (Mattis Brunström 9.25,1, Albin Åström 7.10,2, Anton Vikström 10.47,7),    27.23,2    + 2.08,4
17)    SK Bore, (Andreas Albinsson 9.43,2, Hugo Johnson 7.36,7, Arvid Värmsjö 10.03,6),    27.23,6    + 2.08,8
18)    Linköpings SK, (Albin Johansson 9.34,0, Albin Hallander 7.53,4, Edvind Rösliden 10.17,2),    27.44,7    + 2.29,9
19)    Luleå Gjutarens IF, (Tobias Snell 10.27,4, Sara Brännström 7.51,4, Emil Simu 9.29,3),    27.48,2    + 2.33,4
20)    Täfteå IK, (Simon Strömberg 10.01,4, Emmi Eriksson 8.14,3, Linus Westergren 9.33,9),    27.49,7    + 2.34,9
21)    OK Landehof, (Oskar Persson 10.14,8, Lucas Höiby 7.59,3, Mårten Gedda 9.37,5,)    27.51,6    + 2.36,8
22)    Vreta SoMK, (Joel Wessman 9.45,8, Tove Pettersson 8.15,3, Jakob Thellsén 9.52,3),    27.53,6    + 2.38,8
23)    Sundbybergs IK, (Oskar Ahnbrink 9.20,7, Paige Lembke 8.31,7, Alexander Melin 10.07,0),    27.59,4    + 2.44,6
24)    Högbo GIF, (Emil Danielsson 9.35,4, Anton Mäkinen 7.04,2, Moa Backlund 11.29,2),    28.08,8    + 2.54,0
25)    Matfors SK, (Vincent Johnsson 10.22,5, Jenny Edin 8.04,9, Isidor Melander Wiksten 10.02,8),    28.30,2    + 3.15,4
26)    Storvreta IK, (Alexander Lundstein 9.49,2, Petter Bengtsson 8.35,0, Arvid Schön 10.28,3),    28.52,6    + 3.37,8

Mixed stafett, 3,3+2,5+3,3 km/C stafett
1)    Mix 14, (Love Kreij 10.18,8, Hanna Abrahamsson 7.44,7, Martin Mickels 9.16,4),    27.20,0
2)    Mix 2, (Johan Ekberg 8.58,5, Lisa Melén Olsson 8.23,0, Pontus Vikström 10.03,7),    27.25,2    + 5,2
3)    Mix 5, (Ruben Nyberg 9.51,8, David Sjöberg 7.23,2, Moa Hansson 10.26,5),    27.41,6    + 21,6
4)    Mix 4, (Johan Luning 9.11,2, Olivia Lavén 8.09,4, Carl Hedin 10.27,6),    27.48,4    + 28,4
5)    Mix 3, (vilgot Lindh 9.08,1, Alma Vilhelmsson 8.15,3, Josehanna Lundgren 10.40,0),    28.03,5    + 43,5
6)    Mix 6, (Harald Östensen 9.39,5, Victor Lukka 7.47,0, Wilma Björkman 10.47,8),    28.14,3    + 54,3
7)    Mix 11, (Melker Elofsson 10.14,9, Klas Johansson 7.51,4, Gustav Graas 10.26,3),    28.32,8    + 1.12,8
8)    Mix 7, (Edvin Quist Weghagen 9.22,0, Arvid Andersson 8.32,7, Gustav Gjörklund 11.03,9),    28.58,6    + 1.38,6
9)    Mix 13, (Johannes Josefsson 9.51,3, Frida vikström 8.03,1, Signe Svensson 11.14,8),    29.09,3    + 1.49,3
10)    Mix 1, (Jonathan Norder 8.58,0, Evelina Christensen 10.11,9, Henrik Millestu 10.00,4),    29.10,5    + 1.50,5
11)    Mix 10, (Elias Röstin 9.55,8, Alice Hellström 7.50,5, Ida Vasell 11.29,0),    29.15,5    + 1.55,5
12)    Mix 9, (Karl Stark 9.58,6, Maja-Lina Sande 9.02,4, Elliot Setterberg 10.54,8),    29.55,9    + 2.35,9
13)    Mix 8, (Roland Vestin 0.07,6, Johanna Dahl 9.01,4, Linnea Johansson 11.29,5),    30.38,6    + 3.18,6

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Del |
ROLF ZETTERBERG

Linn Sömskar till finskt långloppsteam

Linn Sömskar hade en fin säsong i vintras men var en av dom åkare som inte fick plats i någon landslagsgrupp. Nu gör hon istället en intressant nysatsning i det nya finska långloppsteamet Team Nordic Athlete.

Dit går också den norska stjärnan Morten Eide Pedersen.

 

Les mer
WIERER, Dorothea 008 (kopia)

Coronoa-krisen får Wierer att fortsätta

Efter VM-guld på hemmaplan i vinter hade Dorothea Wierer, 30 tänkt avsluta sin skidskytte-karriär.
Men med Corona-pandemin blev den förra säsongen kortare än beräknad och nu har åkaren från Antholz bestämt sig för att fortsätta. Det var pandemin som fick henne att ändra på beslutet.

 

Les mer
20190904, LINDSTRÖM, Louise 006 (kopia)

Juniorvärldsmästarinnan till Falun-Borlänge SK

20-åriga Louise Lindström byter klubb från Högbo GIF till Falun-Borlänge SK, som därmed får ett starkt nyförvärv.
Gästriketjejen vann nämligen sprinten i årets junior-VM i tyska Oberwiesenthal.
Nu blir hon klubbkompis med en annan världsmästare i sprint, nämligen Maja Dahlqvist som vann teamsprinten i Seefeld 2019.

 

Les mer
20200318, KORSGREN Lina VL20 (kopia)

Vasaloppssegraren ska stoppa Björgen

Anställer proffstränare i cykel:

Vasaloppssegrarinnan, Lina Korsgren, tar nu hjälp av Tour de France tränaren i kampen om att stoppa Marit Björgen från Vasaloppsseger.
 
- Jag kommer anställa cykelproffstränaren, Mattias Reck, i Team Ramudden, säger Lina.

 

Les mer
BETTAN EM-fyra (kopia)

”Årets prestation” stod Bettan för

Fick utmärkelse av skidskytteförbundet:

Varje år har Skidskytteförbundet ett antal utmärkelse i form av ‘‘Årets ….’’-priser att dela ut. Tidigare denna månad har Årets Skidskytteförening och Årets Ledare presenteras och nu är det dags för årets prestation.
Nu har Elisabeth ”Bettan” Högberg fått priset som Årets prestation.

 

Les mer
Vasaloppet 120304Starten i SälenFoto Nisse Schmidt

”The Grand Classics” – ny morot i långloppen

Nu kommer långloppens egen Champions League:

Dagen efter avslöjandet att världens genom tiderna främsta längdskidåkerska Marit Björgen, med 26 OS- och VM-guldmedaljer i bagaget, gör comeback och satsar på Vasaloppet kommer nästa nyhet: Från och med säsongen 2020/21 kommer Vasaloppet att ingå som en av fyra tävlingar i ”The Grand Classics” som kommer att bestå av de fyra största långloppen i världen.


 

Les mer
ROLF ZETTERBERG

Therese Johaug blir Bjørgens träningspartner

Är också nyfiken på Vasaloppet och långlopp:

När Marit Bjørgen, 40 gör en seriös satsning mot Vasaloppet får hon den bästa träningskompisen som är möjlig:
Therese Johaug, 31 bekräftar att hon kommer att träna med Bjørgen och Team Ragde Eiendom när det är möjligt och hon är också nyfiken på långloppen.

 

Les mer
20180111, BJØRGEN, Marit 007 (kopia)

Marit Bjørgen gör comeback i Vasaloppet

En sensationell nyhet för arrangören i Dalarna:
Skiddrottningen Marit Bjørgen, 40 gör comeback och satsar mot Vasaloppet 2021.
– Och jag har ambitioner, säger Bjørgen som kommer att göra sin satsning med Team Ragde Eiendom, teamet till bröderna Aukland.

 

Les mer
20200526, valla 001 (kopia)

FIS sade ja till fluor-förbudet

Vill stegvis närma sig slutmålet:

Det internationella skidförbundet FIS sade ja till det omstridda fluorförbudet i vallor.
Men inte direkt utan stegvis med ett mål att ha nolltolerans för fluorprodukter från och med 2022-2023-säsongen.
Det beslutades under videomötet som FIS hade under måndagen.

 

Les mer
Rolf Zetterberg

Norge och Sverige utvecklar samarbetet

I tävlingsspåret är svenskar och norrmän konkurrenter, men vid sidan av sker ett allt djupare samarbete mellan de två nationerna. Inför vinterns VM kommer det norska evenemangsföretaget KOMENT hjälpa både de svenska och norska förbunden att planera resor och uppehälle åt sina partners inom längdskidverksamheten.

Les mer
20180419, JOHAUG Therese-RZ (kopia)

Therese Johaug springer på Bislett

Det blir ingen vanlig Diamond League på Bislett stadion i Oslo i sommar, men arrangören ger sig inte. Nu arrangerar man ”Impossible Games” med dom möjligheter man har i Corona-tider.
Bröderna Ingebrigtsen, Karsten Warholm och dom norska friidrottsstjärnorna ställer upp den 11 juni.
Och Therese Johaug.

Les mer
20200104, AMUNDSEN, Harald Østberg 002 (kopia)

Här är Norges U- och juniorlandslag

Det är en tuff kamp om att komma med i Norges landslagsgrupper. Men nu har skidförbundet tagit ut nästa års landslag för juniorer och rekryt.
Det är många bra namn i alla lagen även om stortalangen Helene Marie Fossesholm flyttades direkt upp i A-laget för seniorer.

 

Les mer
KEKs-kronika

FIS-beslut omöjliggör normal världscup?

Krönika:

FIS hade ett digitalt möte om världscupen den gångna veckan.
Ett beslut från mötet kan mycket väl betyda att det blir omöjligt att arrangera en normal världscup som planerat den nästa säsongen.
FIS vill nämligen ha besked senast 15 juni om Norge kan arrangera världscup i december.
Det kommer dom inte att få.

 

Les mer
ROLF ZETTERBERG

Svårare att få åka världscup nästa år

Dom näst bästa åkarna i dom största längdnationerna kommer att få svårare att åka världscup nästa säsong (om det nu blir någon världscup).
FIS har nämligen sänkt det maximala antalet åkare från hemmanationen från 15 till 10 + två U23-åkare. Det slår hårdast mot Norge, som ofta har haft 15 mycket starka herråkare i sina egna världscuptävlingar.

 

Les mer
HATTESTAD, Ola Vigen 002 Sunne (kopia)[1]

OS-segraren tar över Norges damer

Ola Vigen Hattestad är ny damtränare för det norska längdlandslaget tillsammans med Ole Morten Iversen, den förra damtränaren i Sverige.
38-åriga Hattestad är både världsmästare och olympisk mästare i sprint och kommer närmast från jobbet som landslagstränare för Slovenien.

 

Les mer
ROLF ZETTERBERG

Vad händer med dom som petades?

11 åkare försvann från landslaget:

Hela 11 åkare har försvunnit från förra årets landslag.
Vad händer med dom när dom nu kastas ut i ett skidliv där man inte vet om det blir någon riktig säsong, när sponsorsmarknaden troligen kommer att torka helt bort och när klubbarna kommer att få slita hårt för att greja sin ekonomi?

 

Les mer
FALUN 2020-05-18 Invigning nya asfaltbanan lugnet  falu kommun
Foto: Ulf Palm  kod 71515

Äntligen asfaltsbana på Lugnet

Det har länge varit stor efterfrågan på en rullskidbana på Lugnet i Falun. Riksskidstadion har inte haft det, men nu är första etappen av Lugnets asfaltsbana invigd.
Och här fanns både rullskidsåkare, cyklister och inlines-åkare när man öppnade för första gången.

 

Les mer
Rolf Zetterberg

Ännu en sprintstjärna lägger av

Stina Nilsson har redan bytt till skidskytte.
Norska VM-trean Mari Eide ramlade ur landslagsgruppen och nu meddelar också Sloveniens rutinerade sprintstjärnan Katja Visnar, 36 att hennes aktiva karriär är över.

 

Les mer
anna-westerlund (kopia)

Anna är årets skidskytte-ledare

Årets ledare är en inspiratör och pådrivare som fokuserar på såväl individens som föreningens utveckling. Till Årets ledare utses Anna Westerlund, Tullus SG.

Les mer
GREVENs krönika mellomrom

Varför duger inte Jocke Abrahamsson?

Krönika:

Tränare efter tränare presenteras som ska leda och utveckla A-landslaget, Team Bauhaus och Team Svenska Spel. Men ingen av de åtta tränarna på landslagets digitala presskonferens visade sig vara en av de bästa vi har i skid-Sverige -  Joakim Abrahamsson. Obegripligt, tycker jag.

 

Les mer