Mobile Version
Desktop Version
MARKUS OTTOSSON, som kör långlopp för Lager 157 Ski Team, vann i helgen Malmstråket på hemmaplan i Skellefteå utan problem. Foto/rights: KJELL-ERIK KRISTIANSEN/sweski.com
MARKUS OTTOSSON, som kör långlopp för Lager 157 Ski Team, vann i helgen Malmstråket på hemmaplan i Skellefteå utan problem. Foto/rights: KJELL-ERIK KRISTIANSEN/sweski.com

Markus Ottosson vann Malmstråket

Långloppsspecialisten Markus Ottosson hade inga som helst problem att vinna det 45 km långa Malmstråket på hemmaplan i Skellefteå under söndagen. Markus vann på tiden 2.06,50 och var närmare tre minuter före tvåan Joel Bodén från Täfteå IK.

 

I ålderklasserna noterar vi en mycket stark segertid i H50 för Tommy Gustafsson från Hemmingsmark. Med 2.10,13 hade han blivit trea i H21-klassen. Där var det nu istället Hannes Boström från Arvidsjaur som var trea efter Markus Ottosson och Joel Bodén.
Snabbaste dam var Saga Stenman från SK Järven, som med 2.48,11 var drygt minuten före Susanne pettersson, Skellefteå och Åse Borgerud, Strömnäs.
Det var också en kortare variant av Malmstråket där åkarna körde 19 kilometer.

 

Resultat från Malmstråket 2016
    
D 21, 45 km/C  
   
1     4     STENMAN Saga     1996     SK Järven     02:48:11     0:00:00
2     3     PETTERSSON Susanne     1974     Skellefteå XC Club     02:49:20     0:01:08
3     2     BORGERYD Åse     1900     Strömnäs GIF     02:49:24     0:01:12
4     6     FORSGREN Agneta     1967     Skellefteå XC Club     02:55:23     0:07:11
5     1     MALDONADO Linnea     1984     Skellefteå SK     02:55:48     0:07:36
6     5     HÖGLUND Stina     1987     Skellefteå SK     03:17:10     0:28:58
7     7     JOHANSSON Amanda     1989     Hedemora     04:02:39     1:14:27

D 21, 19 km/C
1     302     ÅREBÄCK Maja     2001     Bolidens SK     01:08:28     0:00:00
2     303     LUNDMARK Annica     1972     Byske SK     01:10:39     0:02:11
3     324     HOLMGREN Lisa     1900     Boliden sk     01:12:50     0:04:21
4     325     HOLMGREN Maja     1900     Boliden sk     01:28:22     0:19:53

H 21, 45 km/C
1     26     OTTOSSON Markus     1986     Skellefteå SK     02:06:50     0:00:00
2     21     BODÉN Joel     1983     Täfteå IK     02:09:39     0:02:48
3     40     BOSTRÖM Hannes     1988     IFK Arvidsjaur Skidor     02:10:22     0:03:32
4     36     NILSSON Tobias     1991     IFK Umeå     02:11:49     0:04:58
5     13     JOHANSSON Erik     1990     Tranemo IF Skidklubb     02:15:14     0:08:23
6     12     HENRIKSSON Mats     1980     Luleguttene Skid- och Löparklubb     02:15:15     0:08:24
7     181     LUNDQVIST Jesper     1900     Skellefteå XC     02:20:26     0:13:35
8     177     VOLLAN-JOHANSSON André     1900     Ammarnäs IF     02:20:36     0:13:45
9     27     OTTOSSON Martin     1989     Skellefteå SK     02:21:10     0:14:19
10     28     LUNDMARK Jim     1983     Skellefteå XC Club     02:22:09     0:15:19
11     31     JOHANSSON Jörgen     1982     Skellefteå XC Club     02:26:50     0:20:00
12     175     SUNDBERG Simon     1900     AXA SC     02:28:48     0:21:57
13     23     NILSSON Johan     1997     Byske SK     02:28:51     0:22:00
14     9     BERGLUND Nils     1978     Föreningen Norsjö Skidor     02:31:09     0:24:19
15     17     TERNBORG Lukas     1978     Föreningen Norsjö Skidor     02:32:01     0:25:10
16     11     STRANDBERG Anders     1984     Latikbergs IK     02:32:25     0:25:35
17     196     INGVARSSON Simon     1900     AXA SC     02:33:18     0:26:27
18     195     HÖÖG Rikard     1900     IKSU längdskidor     02:33:58     0:27:08
19     189     MARKSTRÖM Niklas     1900     Skellefteå XC     02:35:55     0:29:05
20     39     FALK David     1977     Jukkasjärvi IF     02:38:38     0:31:48
21     18     EDSTRÖM Ola     1900     IFK Arvidsjaur     02:38:42     0:31:51
22     173     PETTERSSON Joel     1900     Lulekamraterna     02:38:47     0:31:56
23     208     NYSTRÖM Jonas     1900     Skellefteå SK     02:40:07     0:33:17
24     164     HERITL Stefan     1900     Bergens IF     02:43:49     0:36:59
25     162     OLOVSSON Jonas     1900     IKSU     02:46:26     0:39:35
26     33     MARKLUND Eric     1987     AXA SC     02:50:26     0:43:36
27     15     SJÖSTRÖM Henrik     1978     Sorsele SK     02:50:53     0:44:03
28     25     FILIPSSON Joakim     1988     Järvsjöby IF     02:51:49     0:44:58
29     20     JOHANSSON Mattias     1987     Ödeshögs SK     02:53:06     0:46:16
30     14     LUNDQVIST Kristoffer     1983     Bolidens SK     02:56:59     0:50:09
31     16     HENRIKSSON Manne     1987     Skellefteå SK     02:57:32     0:50:41
32     34     STENBERG Jörgen     1977     Hemmingmarks Skidklubb     02:59:27     0:52:36
33     24     ANDERSSON Robin     1990     Gimo IF SK     03:01:55     0:55:05
34     30     SJÖBERG Henrik     1982     Sorsele SK     03:06:21     0:59:30
35     209     ANDERSSON David     1900     NCC IF     03:09:00     1:02:10
36     35     SIMONS Andreas     1983     AXA SC     03:15:09     1:08:18
37     222     DAVIDSSON Mikael     1900     NCC IF     03:16:49     1:09:59
38     19     KARTTUNEN Petteri     1979     OK Kullingshof     03:25:29     1:18:38
39     221     LUNDGREN Tobias     1900     SK Järven     03:28:32     1:21:41
40     165     LINDGREN Jesper     1900     Byske SK     03:32:08     1:25:18
41     10     EDLUND Marcus     1980     Skellefteå SK     03:32:31     1:25:41
42     41     FRANZÉN Anders     1980     Strömnäs GIF     03:40:39     1:33:49

D 40, 45 km/C
1     44     PERSSON Ingrid     1973     Burträsk SK     03:04:04     0:00:00
2     43     JANSSON Pernilla     1970     IFK Umeå     03:17:38     0:13:34
3     42     BJUHR Marlene     1968     Sorsele SK     03:31:40     0:27:35

H 40, 45 km/C
1     194     LÖF Joakim     1900     Glommersträsk LIF     02:16:52     0:00:00
2     61     GUSTAFSSON Jörgen     1969     Skellefteå XC Club     02:20:13     0:03:21
3     57     ALMQVIST Andreas     1973     Luleguttene Skid- och Löparklubb     02:21:25     0:04:33
4     69     ALAPÄÄ Petter     1975     Luleguttene Skid- och Löparklubb     02:22:37     0:05:45
5     52     BERGLUND Peter     1972     Skellefteå XC Club     02:22:38     0:05:45
6     49     JOHNSSON Tore     1975     Luleguttene Skid- och Löparklubb     02:24:03     0:07:10
7     46     ARVIDSSON Robert     1974     Föreningen Norsjö Skidor     02:26:13     0:09:20
8     174     LINDFORS Marcus     1900     Skellefteå draghund     02:29:06     0:12:14
9     70     LUNDBERG Håkan     1969     Skellefteå XC Club     02:29:34     0:12:41
10     185     NYGREN Magnus     1900     Skellefteå XC     02:31:55     0:15:03
11     63     BÄCKSTRÖM Hans     1900     Lulekamraterna     02:32:42     0:15:50
12     48     LÖFGREN Thomas     1970     Skellefteå SK     02:32:44     0:15:52
13     50     TRÆLDAL Espen     1971     AXA SC     02:33:53     0:17:01
14     202     HEDSTRÖM Tomas     1900     Boden     02:35:09     0:18:17
15     68     BURMAN Jan     1971     Skellefteå SK     02:37:13     0:20:20
16     60     BERG Robin     1973     Lycksele IF     02:37:37     0:20:45
17     64     TIENSUU Mats     1970     Hemmingmarks Skidklubb     02:38:46     0:21:54
18     58     JANSSON Jörgen     1968     IFK Umeå     02:38:54     0:22:02
19     71     OLOFSSON Robin     1969     SK Järven     02:39:55     0:23:03
20     65     ÅREBÄCK Hans     1967     Bolidens SK     02:40:40     0:23:47
21     176     RAGNARSSON Fredrik     1900     Volvo FK     02:46:49     0:29:57
22     188     ERIKSSON Marcus     1900     IFK Arvidsjaur     02:47:55     0:31:03
23     211     HOLMGREN Håkan     1900     Bolidens SK     02:51:03     0:34:11
24     169     SELIN Peder     1900     Skellefteå SK     02:51:50     0:34:58
25     62     NILSSON Roger     1968     Byske SK     02:56:29     0:39:37
26     51     MALM Thomas     1975     Skellefteå SK     02:57:10     0:40:18
27     207     SUNDSTRÖM Lars     1900     Skellefteå SK     03:06:20     0:49:28
28     178     FORSELL Nils     1900     Skellefteå XC     03:06:32     0:49:40
29     47     GUSTAFSSON Mats     1969     Skellefteå XC Club     03:06:33     0:49:40
30     55     RØNNÅBAKK Knut     1966     NOR     03:08:49     0:51:57
31     45     STENECKER Björn     1970     Sundbybergs IK     03:13:02     0:56:10
32     203     WALLGREN Kristoffer     1900     Skellefteå SK     03:15:20     0:58:27
33     54     SJÖSTRÖM Patrik     1974     Sorsele SK     03:17:38     1:00:46
34     191     JOHANSSON Mikael     1900     Glommersträsk LIF     03:21:30     1:04:38
35     53     KÄLLSTRÖMER Lars     1970     Skellefteå SK     03:30:14     1:13:22
36     59     LINDMARK Jörgen     1970     Skellefteå XC Club     03:35:26     1:18:34
37     170     FÄGNELL Urban     1900     Gällivare SA     03:41:11     1:24:19
38     190     GENBORG Björn     1900     Varuträsk IF     03:45:48     1:28:55
39     233     GÖTING Pär     1900     SWE     03:49:35     1:32:43

D 50, 45 km/C
1     72     WASSTRÖM Annika     1963     Bolidens SK     03:21:49     0:00:00
2     73     TJÄDER Eva     1959     Malå IF     03:23:32     0:01:42
3     74     FORSGREN Sara     1962     IFK Arvidsjaur Skidor     03:29:00     0:07:10

H 50, 45 km/C
1     78     GUSTAFSSON Tommy     1965     Hemmingmarks Skidklubb     02:10:13     0:00:00
2     76     RUDLUND Ulf     1960     Jukkasjärvi IF     02:29:06     0:18:53
3     184     BACKMAN Ola     1900     Skellefteå XC     02:29:21     0:19:08
4     84     HOLMBOM Jonny     1963     Lycksele IF     02:32:29     0:22:16
5     80     VIKSTRÖM Peter     1965     Skellefteå XC Club     02:35:33     0:25:20
6     172     SEHLSTEDT Jörgen     1900     Skellefteå XC     02:38:54     0:28:41
7     187     ANDERSSON Peter     1900     IFK Arvidsjaur     02:44:00     0:33:47
8     197     LUNDBERG Simon     1900     NCC IF     02:50:51     0:40:38
9     77     JONSSON Une     1963     Skellefteå SK     02:54:09     0:43:56
10     86     LARSSON Martin     1963     Skellefteå SK     02:57:45     0:47:32
11     83     ÅLEVIK Lars     1900     Team Esplanad     02:57:46     0:47:33
12     85     WESTERLUND Jörgen     1965     Hemmingmarks Skidklubb     02:59:57     0:49:44
13     79     KÄLLER Pär     1962     Byske SK     03:14:38     1:04:25
14     193     HÖGLUND Per-Erik     1900     Skellefteå XC     03:15:53     1:05:40
15     81     LINDSKOG Mikael     1959     Skellefteå SK     03:16:30     1:06:17
16     212     WAHLBERG Peter     1900     SWE     03:27:51     1:17:38
17     163     FORSELL Lars     1900     SWE     03:47:05     1:36:52
18     182     WANGBY Lars     1900     Skellefteå SK     04:10:21     2:00:08
19     200     MARKLUND Anders     1900     SWE     05:19:50     3:09:37

D 60, 45 km/C
1     87     HULT Edith     1956     Skellefteå XC Club     03:50:23     0:00:00

H 60, 45 km/C
1     89     OTTOSSON Tomas     1955     Skellefteå SK     02:31:47     0:00:00
2     93     HEDMAN Leif     1950     SK Järven     02:46:32     0:14:45
3     91     JONSSON Lennart     1954     IFK Arvidsjaur Skidor     02:53:42     0:21:54
4     94     OLOFSSON Bo     1955     Skellefteå XC Club     02:55:22     0:23:34
5     88     VESTERLUND Hans Göran     1956     Skellefteå XC Club     02:57:58     0:26:11
6     95     ERIKSSON Lars-Gustav     1947     Järvsjöby IF     03:13:49     0:42:01
7     235     NILSSON Martin     1900     Glommersträsk LIF     03:21:39     0:49:52
8     179     BERGLUND Jan     1900     Skellefteå SK     03:28:43     0:56:56
9     213     STENLUND Rolf     1900     Skellefteå SK     03:28:52     0:57:05
10     90     RITZEN Rolf     1942     Gellivare Skidallians IK     03:33:39     1:01:51
11     92     EDLUND Sten Einar     1954     Skellefteå SK     04:20:55     1:49:07
12     199     KINNESTRAND Håkan     1900     Skellefteå OK     05:19:50     2:48:03

Damer Motion, 45 km/C
1     102     SANDSTRÖM Boel     1972     Skellefteå     03:29:29     0:00:00
2     100     LIND Erika     1971     Skellefteå     03:35:50     0:06:20
3     103     MORÉN Agnes     1998     Skellefteå SK     03:45:20     0:15:50
3     98     LÖFGREN Siri     1999     Skellefteå SK     03:45:20     0:15:50
5     205     BACKE Ida     1900     Bergens IF     03:49:05     0:19:36
6     220     MARKLUND Sara     1900     Hälsingborg     03:54:06     0:24:36
7     97     GREN SKOG Maja     1980     Skellefteå     03:57:45     0:28:15
8     106     LÖFROTH Tilda     1998     Skellefteå SK     04:07:37     0:38:08
9     96     HASSEL Hanna     1982     Skellefteå SK     04:15:04     0:45:34
10     101     JOHANSSON Linda     1981     Skellefteå     04:26:49     0:57:19
11     223     JOHANSSON Katrin     1900     Kågedalens SK     04:30:35     1:01:05
12     104     WESTERMARK Anna     1987     Stockholm     04:49:06     1:19:36
13     105     KJELLSSON Josefin     1986     Skellefteå SK     04:50:46     1:21:16
14     168     ÖSTERLUND Lisette     1900     Skellefteå SK     05:01:10     1:31:40

Damer Motion, 19 km/C
1     309     HOLMSTRÖM Nina     1972     Burträsk SK     01:25:11     0:00:00
2     330     VÄPPLING Emma     1900     Klubblös     01:26:41     0:01:29
3     304     KÅGSTRÖM Kristina     1980     Skellefteå     01:31:24     0:06:12
4     305     ÖQUIST Anna     1967     Skellefteå     01:31:28     0:06:16
5     310     WAHLBERG Jenny     1981     Burträsk SK     01:31:37     0:06:25
6     323     MELENDER Pia-Maria     1900     LUAIK     01:33:01     0:07:49
7     311     EDSTRÖM Anna     1967     Skellefteå     01:36:40     0:11:28
8     328     NILSSON Klara     1900     Klubblös     01:38:33     0:13:22
9     327     NILSSON Annica     1900     Liv     01:38:45     0:13:34
10     334     HULTMAN Kristina     1900     Liv     01:39:27     0:14:15
11     308     RÖNNBLOM PÄRSON Emma     1975     Skellefteå     01:42:28     0:17:16
12     312     GRÖNLUND Ulla     1948     Skellefteå     01:45:19     0:20:08
13     306     HENRIKSSON Ingela     1956     Skellefteå SK     01:50:20     0:25:09
14     307     HOLMBERG Li     1966     Skellefteå     01:56:05     0:30:54
15     313     HAGENBJÖRK Linnea     1984     Skellefteå     02:08:11     0:42:59

Herrar Motion, 45 km/C
1     125     VEDIN Anders     1994     Sundsvall     02:32:26     0:00:00
2     183     LUNDGREN Victor     1900     Skellefteå SK     02:44:00     0:11:34
3     180     WANGBY Petter     1900     Skellefteå SK     02:46:24     0:13:58
4     150     LUNDHOLM Jan     1971     Skellefteå     02:54:20     0:21:53
5     143     LJUNGHOLM Isac     1993     Skellefteå     02:55:55     0:23:29
6     112     SVENSK Petter     1984     Timrå SOK     02:56:23     0:23:57
7     124     BERGGREN Daniel     1972     Piteå     03:00:13     0:27:46
8     118     LINDMARK Marcus     1971     Spöland Vännäs IF     03:03:03     0:30:36
9     113     GREUS NILSSON Filip     1998     Skellefteå SK     03:07:22     0:34:55
10     144     ANDERSSON Victor     1989     Örnsköldsvik     03:08:23     0:35:56
11     136     WIKBERG David     1989     Piteå     03:09:15     0:36:49
12     216     LINDGREN Thomas     1900     SWE     03:12:13     0:39:46
13     137     TOSS Fredrik     1984     Umeå     03:12:27     0:40:01
14     226     SVENSSON John     1900     Stockviks SK     03:14:56     0:42:29
15     210     LUNDSTRÖM Jonas     1900     Skellefteå SK     03:15:11     0:42:44
16     171     LÅNGBERG Henrik     1900     IKSU längdskidor     03:20:10     0:47:44
17     198     NORMARK Mikael     1900     Skellefteå SK     03:20:15     0:47:49
18     121     ISAKSSON Emil     1984     Lycksele     03:21:12     0:48:46
19     141     STÅHLBERG Christian     1978     Skellefteå     03:22:20     0:49:53
20     132     WALLGREN Christian     1987     Skellefteå     03:23:27     0:51:01
21     153     LUNDMARK Tobias     1987     Skellefteå     03:24:30     0:52:04
22     120     EDSTRÖM Anders     1964     Skellefteå     03:25:04     0:52:37
23     232     BRÄNNSTRÖM Joakim     1900     SWE     03:25:12     0:52:46
24     140     VIKSTRÖM Peter     1969     Umeå     03:26:27     0:54:01
25     145     WESTERMARK Mathias     1973     Skellefteå     03:28:01     0:55:34
26     204     BACKE Filip     1900     Bergens IF     03:28:07     0:55:41
27     110     BOSTRÖM Hans     1969     Skellefteå     03:28:08     0:55:41
28     155     LUNDBÄCK Andreas     1979     Skellefteå     03:28:22     0:55:55
29     186     KARLSSON Olle     1900     SWE     03:28:55     0:56:29
30     167     HULTMAN Patrik     1900     Skellefteå SK     03:28:57     0:56:31
31     217     BURSTRÖM Johan     1900     Kågedalens SK     03:30:12     0:57:45
32     139     LOGARDT-VIKLUND Johan     1981     Skellefteå     03:30:40     0:58:13
33     152     FORSELL Jonathan     1982     Skellefteå     03:31:33     0:59:07
34     117     LINDBERG Mikael     1986     Skellefteå SK     03:32:19     0:59:52
35     107     LINDFORS Oscar     1987     Skellefteå     03:32:37     1:00:10
36     109     SUNDQVIST Albin     1997     Skellefteå SK     03:34:06     1:01:39
37     127     BACKTEMAN Samuel     1976     Skellefteå     03:34:11     1:01:45
38     157     JONSSON Richard     1972     Skellefteå SK     03:34:23     1:01:56
39     160     ANDERSSON Mikael     1974     Skellefteå     03:34:54     1:02:28
40     108     HOLMLUND Andreas     1976     Skellefteå     03:37:30     1:05:04
41     123     LUNDHOLM Per     1974     Skellefteå     03:38:04     1:05:37
42     148     RITZEN Andreas     1975     Umeå     03:38:12     1:05:45
43     122     ISAKSSON Marcus     1986     Skellefteå SK     03:38:58     1:06:31
44     225     JOHANSSON Urban     1900     Kågedalens SK     03:39:29     1:07:03
45     214     OLSSON Per Jonas     1900     Medle SK     03:39:43     1:07:16
46     219     LARSSON Dennis     1900     Hälsingborg     03:39:49     1:07:23
47     159     LUNDBERG Glenn     1983     Skellefteå SK     03:41:06     1:08:40
48     147     JACOBSON Oskar     1984     Timrå SOK     03:41:09     1:08:42
49     224     EKLUND Rune     1900     Burträsk     03:42:10     1:09:43
50     231     LINDKVIST Fredrik     1900     SWE     03:43:36     1:11:09
51     114     HOLMGREN Jonatan     1978     Skellefteå     03:47:44     1:15:17
52     134     ANDERSSON Peter     1980     Skellefteå     03:49:11     1:16:44
53     111     HEDSTRÖM Markus     1989     Skellefteå     03:50:42     1:18:16
54     130     HOLMLUND Magnus     1979     Skellefteå     03:54:36     1:22:10
55     133     STRANDBERG Åke     1964     Skellefteå     03:56:06     1:23:39
56     229     ROOS Anders     1900     Långvikens IF     03:56:36     1:24:09
57     156     MARTINSSON Olov     1968     Bygdsiljums SK     04:00:40     1:28:14
58     142     SKARIN Mattias     1973     Solna     04:03:48     1:31:21
59     151     GUSTAFSSON Krister     1964     Skellefteå     04:05:03     1:32:37
60     135     LÖFROTH Peter     1972     Skellefteå SK     04:07:37     1:35:11
61     126     OLOFSSON Johan     1966     Lycksele     04:07:51     1:35:25
62     192     JONSSON Peter     1900     Skellefteå XC     04:08:25     1:35:59
63     129     HÅDÉN Andre     1987     Skellefteå SK     04:09:08     1:36:41
64     138     ABRAHAMSSON Peter     1976     Sorsele     04:14:58     1:42:32
65     116     LUNDBERG Hans     1955     Varberg     04:15:48     1:43:21
66     119     BOMAN Andreas     1978     Skellefteå SK     04:18:46     1:46:20
67     227     WIKLUND Christer     1900     LU AIK     04:20:05     1:47:39
68     215     STENLUND Simon     1900     Bureå     04:22:19     1:49:52
69     75     LINDBERG Jens Urban     1961     Bolidens SK     04:29:56     1:57:29
70     161     AHNQUIST Ulrik     1967     Skellefteå     04:44:00     2:11:33
71     158     PALO Michael     1977     Skellefteå     04:52:24     2:19:58
72     115     HOLMGREN Rikard     1985     Timrå SOK     05:15:13     2:42:47
73     201     KARLSSON Simon     1900     AK Skellefteå     05:19:36     2:47:09

Herrar Motion, 19 km/C
1     321     STENMAN Vilgot     2001     SK Järven     01:09:44     0:00:00
2     316     BJÖRK Andreas     1977     Skellefteå SK     01:10:23     0:00:38
3     318     FJELLERAD PERSSON Mac     1976     Bolidens SK     01:20:50     0:11:06
4     332     LIND Lars     1900     Innervik     01:21:21     0:11:36
5     326     HÄGGLUND Hans     1900     Skellefteå SK     01:22:17     0:12:33
6     331     LUNDMARK Jimmy     1900     Bergsbyn     01:22:18     0:12:33
7     314     STENMAN Lars     1969     Skellefteå     01:23:21     0:13:37
8     335     JOHANSSON Jerker     1900     Liv     01:25:47     0:16:02
9     333     VIKSTRÖM S-O     1900     SOK     01:26:10     0:16:25
10     329     SCHÖNFELDT Kenneth     1900     Clemensnäs IF     01:26:29     0:16:45
11     320     FAHLGREN Johan     1967     Skellefteå     01:28:22     0:18:37
12     319     WIBERG Christer     1974     Skellefteå     01:30:51     0:21:06
13     315     ISACSSON Lars-Peter     1947     Skellefteå     01:31:04     0:21:20
14     322     HELLSTRÖM Jörgen     1967     Skellefteå     01:31:15     0:21:31
15     317     NORDBERG Lars     1979     Skellefteå     01:56:21     0:46:37

 

Del |
GREVENs krönika mellomrom

Frida också – nu får det vara nog!

Krönika:

Skidsäsongen har inte mer än börjat förrän två av världens bästa elittjejer är ute på grund av hälsoskäl.  Det är helt sjukt. Förbunden bär ett stort ansvar.
Nu får det vara nog!

Les mer
Rolf Zetterberg

Skidförbundet stoppar Frida Karlsson

Får inte tävla:

Vid en planerad hälsokontroll som genomfördes i förra veckan uppvisade Frida Karlsson resultat som innebär att hon under en tid måste dra ner på sin totala belastning.

Les mer
20191207, HÖGBERG, Elisabeth 007

Bettan in i världscuplaget i Hochfilzen

Elisabeth Högberg får chansen i världscupen i skidskytte kommande helg i österrikiska Hochfilzen. Hon vann IBU-cupen i Sjusjøen i Norge och ersätter nu Ingela Andersson som istället går in i IBU-cupen i italienska Ridnaun. Annars är det samma åkare som tävlade i Östersund som också är med till Hochfilzen.

Les mer
08.12.2019, Oestersund, Sweden, (SWE):Linn Persson (SWE), Elvira Oeberg (SWE), Mona Brorsson (SWE), Hanna Oeberg (SWE) - IBU world cup biathlon, relay women, Oestersund (SWE). www.nordicfocus.com. © Nico Manzoni/NordicFocus. Every downloaded picture is

Sverige 3:a i spännande damstafett

Sverige kämpade i toppen genom hela världscupstafetten på hemmaplan i Östersund. Efter en spännande avslutning blev det blågula laget 3:a, bara 10 sekunder efter segrande Norge och en meter bakom sensationella tvåan Schweiz.
Hanna Öberg avslutade för Sverige där lillasystern Elvira gav Sverige ledningen efter halva stafetten.

 

Les mer
20191208, BÅNGMAN Tilde (kopia)

Tilde Bångman vann stenhård juniorduell

Tilde Bångman, Offerdal vann damjuniorernas 10 km fristil i Idre under söndagen. Men segern satt långt inne, jättetalangen Tove Ericsson från Stockvik var endast 0,6 sekunder efter.
Tove hade ledningen drygt halvvägs in i loppet, men Tildes avslutning var starkare.

 

Les mer
DSC_2467 (kopia)

Moa Olsson vann slitigt damlopp i Idre

– Det var slitigt, man fick inget gratis idag, säger Moa Olsson från Falun-Borlänge som vann damernas  millopp i Volkswagen Cup i Idre efter ett solid lopp. Hon hade 12,5 sekunder till godo på Linn Sömskar, IFK Umeå som såg till att det inte blev en dubble-Moa för Falun-Borlänge.
Trea var nämligen Moa Molander Kristiansen, också från dalaklubben.

 

Les mer
20191208, KJ WESTBERG (kopia)

”KJ” höll undan för dalaåkarna

Volkswagen Cup i Idre:

Karl-Johan Westberg, Borås SK vann herrarnas 15 km fristil i ett snöigt och blåsigt Idre Fjäll under söndagen. Han följdes av inte mindre än fyra dalaåkare, men den rödklädda ”KJ” hade god margin och var i ledningen det mesta av loppet.
I mål var han 14,6 sekunder före Jonas Eriksson, IFK Mora som såg klubbkompisen Gustaf Berglund som trea. Båda tillhörande U-landslaget, Team Svenska Spel.

 

Les mer
07.12.2019, Lillehammer, Norway (NOR):Jens Burman (SWE) - FIS world cup cross-country, skiathlon men, Lillehammer (NOR). www.nordicfocus.com. © Modica/NordicFocus. Every downloaded picture is fee-liable.

Dubbelt Ryssland – monstersträcka av Burman

Världscupstafetten för herrar i Lillehammer:

Ryssland lurade åter igen Norge på segern i Lillehammer. Den här gången vann man i tillägg dubbelt.
Sverige slutade 6:a men Jens Burman levererade en monstersträcka då han krossade allt motstånd på den tredje sträckan.

 

Les mer
07.12.2019, Lillehammer, Norway (NOR):Moa Lundgren (SWE) - FIS world cup cross-country, skiathlon women, Lillehammer (NOR). www.nordicfocus.com. © Modica/NordicFocus. Every downloaded picture is fee-liable.

Svenskt B-lag på pallen i världscupen i Norge

Ett svenskt B-lag med dom unga åkarna Emma Ribom, Elena Rönnlund och Moa Lundgren tillsammans med rutinerade Charlotte Kalla gjorde en klart godkänt insats och åkte in som 3:a i världscupstafetten över 4x5 km i Lillehammer.
Norge vann som väntat medan USA passerade Sverige på slutsträckan.

 

Les mer
20191208, EKBERG Johan 001 (kopia)

Nytt bra lopp av Johan Ekberg

Stockholmaren Johan Ekberg från Nacka Värmdö har haft en fin tävlingshelg i Idre, nu på söndag vann  han juniorernas 15 kilometerslopp.
Det var endast sprintsegrarren Truls Gisselman från Rehns BK i Bollnäs som kunde ge Johan en rejäl match om segern.

 

Les mer
GREVENs krönika mellomrom

Johaug kör sönder både konkurrenter och publikintre

Krönika:

Ingemar Stenmark vann 83 gånger i världscupen med hundradelar, tiondelar och i bland med någon sekund.
Det var spännande nästan jämt för världens tv-tittare. När segermaskinen Therese Johaug tog sin 53 VC-seger här i Lillehammer var det kamp i 800 meter och tävlingen avgjord, trots att 14 200 meter återstod.
Suveräna Johaug dödar spänningen och håller på att köra sönder intresset.

Les mer
07.12.2019, Lillehammer, Norway (NOR):Moa Lundgren (SWE) - FIS world cup cross-country, skiathlon women, Lillehammer (NOR). www.nordicfocus.com. © Modica/NordicFocus. Every downloaded picture is fee-liable.

Moa från doldis till svenskt ankare

Moa Lundgren var en doldis för många inför den här säsongen – trots att hon vunnit både JVM och U23-VM.
Men nu är hon plötsligt ett svenskt ankare i världscupstafetten i Lillehammer efter lördagens sensationella 9:e plats i skiathlon.

 

Les mer
07.12.2019, Oestersund, Sweden, (SWE):Martin Ponsiluoma (SWE), Sebastian Samuelsson (SWE), (l-r) - IBU world cup biathlon, relay men, Oestersund (SWE). www.nordicfocus.com. © Manzoni/NordicFocus. Every downloaded picture is fee-liable.

Straffrundor förstörde för Sverige

Det svenska laget var i ledningen i världscupstafetten inför storpublik på hemmaplan i Östersund efter halva tävlingen.
Men när både Martin Ponsiuloma och Sebastian Samuelsson sköt på sig varsin straffrunda försvann dom svenska hoppen om en seger. Istället tog Norge segern före Frankrike och Italien.

 

Les mer
20191207, GISSELMANN upplopp (kopia)

Så gick det i juniorernas sprint i Idre

Även juniorerna körde sprinttävling i Idre Fjäll under lördagen. Här är bilder och text från dom fyra juniorklasserna som såg Truls Gisselman, Rehns BK, Edvin Anger, Hedemora, Maja Årebäck, Boliden och Märta Rosenberg, Duve3d som segrare.

 

Les mer
07.12.2019, Lillehammer, Norway (NOR):Alexander Bolshunov (RUS) - FIS world cup cross-country, skiathlon men, Lillehammer (NOR). www.nordicfocus.com. © Modica/NordicFocus. Every downloaded picture is fee-liable.

Bolshunov slog norrmännen – Burman 7:a

Alexander Bolshunov tvålade dit hela den norska eliten på deras egen hemmaplan.
Jens Burman imponerade och tog en stark 7:e plats efter ett lopp i tätgruppen genom nästan hela tremilen i Lillehammer.
En mycket tung och tuff tävling där Burman tyvärr var helt ensam om att prestera av dom blågula åkarna.

 

Les mer
07.12.2019, Lillehammer, Norway (NOR):Therese Johaug (NOR) - FIS world cup cross-country, skiathlon women, Lillehammer (NOR). www.nordicfocus.com. © Modica/NordicFocus. Every downloaded picture is fee-liable.

Therese Johaug i en övermänsklig klass

Bra svenskdag med Kalla, Lundgren och Ribom:

Therese Johaug använde en kilometer till att värma upp. Sedan lämnade hon konkurrenterna och visade en övermänsklig klass som ingen var i närheten av att kunna följa.
I mål var hon en minut och 8 sekunder före Jessica Diggins som knäckte Heidi Weng på slutvarvet på damernas 15 km skiathlon.

 

Les mer
20191207, GRATE Marcus (kopia)

Marcus Grate gjorde som Linn Svahn

Marcus Grate verkade ha studerat damernas sprintfinal i Idre.
För IFK Umeå-åkaren ryckte på exakt samma plats som sin tidigare klubbkompis Linn Svahn och fick också han en lucka som höll hela vägen in i mål.
Grate vann också kvalet och levererade en stark sprintade i Volkswagen Cup.

 

Les mer
20191207, SVAHN Linn (kopia)

Imponerande ryck av Linn Svahn avgjorde

– Det var planerat att rycka just där. Jag sparade rycket till finalen, säger Linn Svahn som med explosiv kraft lämnade alla andra långt bakom sig i damfinalen i söndagens Volkswagen Cup-sprint i Idre.
I mål var hon över 5 sekunder före tvåan Johanna Hagström.

 

Les mer
20181028, Anton Karlsson podd-bild (kopia)

Anton Karlsson opereras, missar säsongen

Lager 157 Ski Team-åkaren Anton Karlsson har sedan i början av september stått utanför tävlingsverksamheten för att rehabilitera ett diskbråck. Förhoppningen har varit att rehab skulle kunna lösa det akuta problemet, men igår efter ytterligare besök hos läkare så gjorde man valet att gå vidare med operation om ett par veckor.

 

Les mer
Biathlon, World Cup, Östersund, Sweden, Press conference

Sveriges stafettlag i helgens världscup

Två spännand stafetter i Östersund lördag och söndag:

Elvira Öberg var överraskningen när damernas stafettlag presenterades på fredagen. Hon tar den fjärde platsen efter sin fina framfart i spåret under världscupveckan, medan Torstein Stenersen får chansen som startman i herrarnas stafett.


Les mer