Mobile Version
Desktop Version
MAX NOVAK, Offerdal vann den udda distansen på drygt 3 km klassisk åkning i H19-20. Foto/rights: KJELL-ERIK KRISTIANSEN/sweski.com
MAX NOVAK, Offerdal vann den udda distansen på drygt 3 km klassisk åkning i H19-20. Foto/rights: KJELL-ERIK KRISTIANSEN/sweski.com

Segrare till Hagström, Wadman, Rosjö och Novak:

Korta juniortävlingar i klassisk i Idre

Det var en ovanlig distans som stod på programmet i Scandic Cup för landets bästa juniorer i Idre under söndagen. Men drygt 3 km i klassisk stil blev det jämna och spännande tävlingar, där Johanna Hagström, Sara Wadman, Eric Rosjö och Max Novak till slut stod som segrare.

 

Johanna Hagström från Falköping kontrollerade fältet i D17-18 och hade i mål 8 sekunder till godo på stortalangen Frida Karlsson, som åter igen gjorde ett solid lopp. Lite mer överraskande var det att Kristina Axelsson från Sya SK knep tredje plats.
Sara Wadman från Mora har länge varit en stortalang, men har haft problem med sjukdom och kommit tillbaka. Nu fick hon äntligen en fullträff efter att ha varit precis bakom om dom bästa länge. Det gick inte riktigt lika snabbt i D19-20 som i den yngre juniorklassen, men det var betydligt jämnare.
Malin Börjesjö från Sundbyberg och Rebecca Öhrn från Vilhelmina var tvåa och trea, båda med häng på segern i klassen.
Eric Rosjö från Hallby blev dubbelsegrare i distanstävlingarna då han åter igen vann H17-18. Klubbkompisen Adam Persson fixade en dubbelseger och var bara tre sekunder efter. Gustav Berglund från Storvreta var lite överraskande trea i den här klassen.
En liten överraskning var det också att Max Novak vann H19-20. Men Offerdals-åkaren fick till ett perfekt lopp och hänvisade favoriter som Filip Danielsson och Viktor Thorn till dom andra platserna på pallen.

 

Resultat
D 17-18, 3,37 km/C

1     Johanna Hagström     78     Falköpings AIK SK     08:23.5     0.0
2     Frida Karlsson     72     Sollefteå Skidor IF     08:31.8     8.3
3     Kristina Axelsson     19     Sya SK     08:39.0     15.5
4     Linn Svahn     62     IFK Umeå     08:40.3     16.8
5     Tilda Johansson     61     Duveds IF     08:41.4     17.9
6     Sofie Oskarsson     74     SK Leksand     08:42.8     19.3
7     Moa Lundgren     77     IFK Umeå     08:43.3     19.8
8     Tua Dahlgren     75     Spikbodarnas IK     08:43.7     20.2
9     Sanna Sjödén     70     Stuguns SK     08:49.6     26.1
10     Johanna Andersson     71     Falu IK     08:53.4     29.9
11     Ida Palmberg     8     Högbo GIF     08:55.1     31.6
12     Frida Peterson     57     Älvdalens IF SK     09:06.2     42.7
13     Ida Persson     16     Högbo GIF     09:07.9     44.4
14     Sanna Forsman     42     Öje IF     09:10.8     47.3
15     Maja Majbäck     73     Jukkasjärvi IF     09:11.0     47.5
16     Fanny Johansson     60     Stockviks SF     09:18.0     54.5
17     Maja Petersson     4     Vårby IK     09:19.5     56.0
18     Stine-Lise Truu     69     Tartu Skiclub     09:20.0     56.5
19     Nora Jacobsson     51     Rembo IK     09:20.9     57.4
20     Nelly Johansson     65     Gellivare Skidallians IK     09:26.3     1:02.8
21     Ellen Holmgren     6     Strömnäs GIF     09:27.1     1:03.6
22     Amelia Furunäs     64     IFK Grängesberg SK     09:30.3     1:06.8
23     Sara Thyni     48     Kalix SK     09:31.8     1:08.3
24     Johanna Gustavsson     44     Hemmingmarks Skidklubb     09:32.9     1:09.4
25     Madelene Melin     55     Malungs IF     09:37.1     1:13.6
26     Jenny Movitz     20     Borås SK     09:37.5     1:14.0
27     Ella Halvarsson     9     IFK Mora SK     09:41.3     1:17.8
28     Maria Olofsson     63     Kalix SK     09:41.6     1:18.1
29     Anja Svedholm     22     Östersunds SK     09:41.9     1:18.4
30     Frida Olofsson     41     Vårby IK     09:42.0     1:18.5
31     Elin Theander     49     Malungs IF     09:42.2     1:18.7
32     Evelina Lax     43     Nässjö Ski     09:42.7     1:19.2
33     Sarah Persson     59     Åtvidabergs IF     09:43.0     1:19.5
34     Karolina Yngvesson     27     Rembo IK     09:43.2     1:19.7
35     Matilda Melén     52     Falu IK     09:47.5     1:24.0
36     Victoria Andersson     28     Tranemo IF Skidklubb     09:48.6     1:25.1
37     Sanna Ångström     36     Duveds IF     09:48.8     1:25.3
38     Lovisa Henning     15     Bondsjöhöjdens IK     09:51.2     1:27.7
39     Märtha Lindmark     1     IFK Kiruna     09:52.9     1:29.4
40     Agnes Berglund     67     Ulricehamns IF     09:57.4     1:33.9
41     Vendela Blom     54     Stockviks SF     09:57.5     1:34.0
42     Anna Herbert     2     Brottby SK     10:04.0     1:40.5
43     Ellen Svensson     39     Borås SK     10:04.2     1:40.7
44     Evelina Lindeberg     5     Årjängs IF     10:05.5     1:42.0
45     Sofia Berglund     3     Storvreta IK     10:06.3     1:42.8
46     Sofia Eriksson     46     Stora Tuna IK SK     10:06.6     1:43.1
47     Moa West     45     SK Bore     10:08.3     1:44.8
48     Ida Danielsson     37     Garphyttans IF     10:12.1     1:48.6
49     Linda-Marie Tillstam     50     Sävast Ski Team IF     10:13.4     1:49.9
50     Frida Cavallin     10     Högbo GIF     10:16.7     1:53.2
51     Elin Blomberg     11     Lycksele IF     10:16.8     1:53.3
52     Emma Nordberg     21     Ulricehamns IF     10:21.6     1:58.1
53     Lisa Jonsson     13     Sävedalens AIK     10:27.8     2:04.3
54     Alva Karlsson     17     OK Borgen     10:48.5     2:25.0
55     Sara Toreheim     35     Storvreta IK     10:48.7     2:25.2
56     Lynne Gray     47     Huntly Nordic ski club     10:56.2     2:32.7
57     Magdalena Mixter Schönningsson     25     Spikbodarnas IK     10:57.9     2:34.4
58     Thea Gisselman     31     Rehns BK     10:59.6     2:36.1
59     Alina Nybjörk     14     Alnö SK     11:17.7     2:54.2
60     Linn Halvardsson     32     Åmåls OK     11:21.5     2:58.0
61     Emma Gustafsson     30     Bodens SK     11:26.2     3:02.7
=61     Hedda Berglund     40     Vårby IK     11:26.2     3:02.7
63     Nora Nordlund     29     Hybo AIK     11:31.3     3:07.8
64     Gabriella Bengtson     12     IK Stern     11:57.7     3:34.2

D 19-20, 3,37 km/C
1     Sara Wadman     139     IFK Mora SK     08:30.5     0.0
2     Malin Börjesjö     131     Sundbybergs IK     08:33.0     2.5
3     Rebecca Öhrn     140     Vilhelmina IK     08:33.7     3.2
4     Emma Thalin     141     Hudiksvalls IF     08:34.4     3.9
5     Cajsa Martinsson     130     IFK Grängesberg SK     08:39.2     8.7
6     Karin Björnlinger     142     Ulricehamns IF     08:40.1     9.6
7     Filippa Lindman     128     Stockviks SF     08:51.8     21.3
8     Jenny Larsson     137     Gellivare Skidallians IK     08:53.2     22.7
9     Matilda Jönsson     129     Gellivare Skidallians IK     08:57.4     26.9
10     Signe Rosenberg     126     Duveds IF     09:01.6     31.1
11     Linda Ström     127     Hägglunds Ski Team SK     09:02.3     31.8
12     Moa Olsson     145     Vansbro AIK Skidklubb     09:04.6     34.1
13     Klara Svensson     125     Borås SK     09:06.4     35.9
14     Vilma Funck     122     IFK Kiruna     09:07.8     37.3
15     Saga Stenman     97     SK Järven     09:12.1     41.6
16     Hanna Fritz     123     Filipstads SF     09:15.6     45.1
17     Emma Backén     135     Svegs IK     09:16.1     45.6
18     Elin Bryne     113     IK Fryken     09:21.1     50.6
19     Ingrid Hallquist     121     Åsarna IK     09:28.3     57.8
20     Hanna Claréus     107     Östersunds SK     09:30.8     1:00.3
21     Olivia Persson     92     Storumans IK     09:31.9     1:01.4
22     Ottilia Niemi     120     IFK Kiruna     09:35.2     1:04.7
23     Frida Bjerke     106     Falköpings AIK SK     09:41.8     1:11.3
24     Elsa Andersson     101     Domnarvets GOIF     09:42.1     1:11.6
25     Daniela Bjärmark     117     Zinkgruvans IF     09:45.3     1:14.8
26     Evelina Sutro     136     IFK Mora SK     09:48.3     1:17.8
27     Madelene Nord     111     IFK Grängesberg SK     09:49.5     1:19.0
28     Malin Jonsson     96     IK Stern     09:49.6     1:19.1
29     Amanda Johansson     102     Tranemo IF Skidklubb     09:51.8     1:21.3
30     Elin Fjellström     95     Garphyttans IF     09:52.0     1:21.5
=30     Viktoria Karlsson     112     Sollefteå Skidor IF     09:52.0     1:21.5
32     Emma Persson     115     Hudiksvalls IF     09:53.1     1:22.6
33     Emma Jonsson     116     Åsarna IK     09:56.7     1:26.2
34     Ida Wånggren     98     Motala AIF SK     10:02.8     1:32.3
35     Astrid Lindmark     105     IFK Kiruna     10:06.1     1:35.6
36     Maja Wik     99     Tvärreds IF     10:11.4     1:40.9
37     Karin Nutti Pilflykt     108     Gellivare Skidallians IK     10:23.0     1:52.5
38     Frida Lindkvist     104     Hagfors SF     10:44.2     2:13.7
39     Matilda Tagg     103     Hudiksvalls IF     10:46.6     2:16.1
40     Maja Lilja     94     IK Fryken     11:13.6     2:43.1
41     Gabriela Neres     118     National Team     12:31.4     4:00.9


H 17-18, 3,37 km/C
1     Eric Rosjö     290     IF Hallby SOK     07:19.7     0.0
2     Adam Persson     291     IF Hallby SOK     07:22.7     3.0
3     Gustaf Berglund     284     Storvreta IK     07:26.4     6.7
4     Petter Persson     270     Borås SK     07:32.7     13.0
5     Felix Erlander     272     Hudiksvalls IF     07:33.1     13.4
6     Carl Rotvold     277     Åsarna IK     07:36.1     16.4
7     Jonas Granlund     256     Hudiksvalls IF     07:36.6     16.9
8     Axel Aflodal     278     Sundbybergs IK     07:36.7     17.0
9     Azuolas Bajoravicius     254     Sk Viesulas     07:38.3     18.6
10     Johan Herbert     244     Sundbybergs IK     07:39.9     20.2
11     Fredrik Andersson     289     Sollefteå Skidor IF     07:40.9     21.2
12     Erik Lieback     287     Ulricehamns IF     07:41.9     22.2
13     Martin Johansson     286     Korsnäs IF SK     07:42.2     22.5
14     Linus Lillsjö     266     Hällbybrunns IF     07:43.5     23.8
15     Arvid Jonsson     282     Duveds IF     07:44.6     24.9
16     Elis Berg     258     Sunne SLF     07:46.5     26.8
17     Linus Nygren     265     Ulricehamns IF     07:48.0     28.3
18     Anton Elvseth     283     Lierne Il     07:48.9     29.2
19     Eric Jansson     252     Tranemo IF Skidklubb     07:49.1     29.4
20     Oskar Danielsson Frost     271     Dala-Järna IK     07:52.4     32.7
21     Erik Bertilsson     281     IF Hallby SOK     07:52.5     32.8
22     Jesper Svensk     285     Stora Tuna IK SK     07:52.7     33.0
23     Simon Jonsson     280     IF Hallby SOK     07:54.5     34.8
24     Karl Ingard     264     IK Rex     07:56.2     36.5
25     Gustav Jonsson     203     Hällbybrunns IF     07:58.8     39.1
=25     Elias Andersson     274     Landsbro IF SK     07:58.8     39.1
27     Albin Eriksson     260     Husums IF SK     07:59.2     39.5
28     Ludvig Svenningsson     261     Ulricehamns IF     07:59.5     39.8
29     Axel Jutterström     276     IFK Mora SK     07:59.7     40.0
30     Filip Kyrö     249     Högbo GIF     08:02.1     42.4
31     Samuel Björn     225     Rembo IK     08:02.2     42.5
32     Jonatan Palander     243     Sellnäs IF     08:03.0     43.3
33     Jonathan Modin     279     Sollefteå Skidor IF     08:04.1     44.4
34     Felix Forsberg     192     Järpens SK     08:04.7     45.0
35     Olle Westin     236     IK Stern     08:05.8     46.1
36     Herman Borring Valset     191     Ks     08:06.1     46.4
37     Oscar Olsson     259     Hudiksvalls IF     08:06.6     46.9
38     Anton Swedberg     204     Borås SK     08:08.4     48.7
39     Adam Westman     213     Hudiksvalls IF     08:09.3     49.6
40     Adam Axelsson     253     Hvetlanda SK     08:09.9     50.2
41     Andreas Karlsson     233     Kalix SK     08:10.4     50.7
42     Oliver Angelsiöö     197     Storvreta IK     08:11.3     51.6
43     Anton Laine     247     Kalix SK     08:11.6     51.9
44     Anton Murto     268     Gellivare Skidallians IK     08:13.3     53.6
45     Jesper Matti     246     Bodens SK     08:13.7     54.0
46     Philip Kristoffersson     237     Alnö SK     08:13.9     54.2
47     Olle Grywenz     209     Storvreta IK     08:14.5     54.8
48     Ludvig Karlsson     238     Järpens SK     08:14.7     55.0
49     Adam Östling     262     Sundbybergs IK     08:14.8     55.1
50     Leo Johansson     288     Skillingaryds FK     08:15.7     56.0
51     Albin Persson     250     Tranemo IF Skidklubb     08:16.8     57.1
=51     Simon Lundberg     248     Hagfors SF     08:16.8     57.1
53     Victor Svensson     234     Gellivare Skidallians IK     08:19.4     59.7
54     Viktor Barkegren     222     Domnarvets GOIF     08:22.5     1:02.8
55     Tom Forsberg     230     Zinkgruvans IF     08:22.7     1:03.0
56     Albin Johansson     229     Sätra IF     08:22.8     1:03.1
57     Zackarias Björn     227     Rembo IK     08:23.4     1:03.7
58     Sigurdur Arnar Hannesson     200     Isafjordur     08:24.8     1:05.1
59     Johan Samuelsson     194     Husums IF SK     08:25.3     1:05.6
60     Anton Eriksson     257     Östersunds SK     08:26.2     1:06.5
61     Dagur Benediktsson     235     Sfi     08:28.3     1:08.6
62     Hampus Millestu     205     Utrikes Skidklubb     08:29.3     1:09.6
63     Ludvig Söderlind     202     IFK Kiruna     08:29.5     1:09.8
64     Karl Hjalmarsson     228     IK Stern     08:30.0     1:10.3
65     Albert Carling     269     Falu IK     08:30.4     1:10.7
66     Rickard Ericsson     263     Garphyttans IF     08:30.7     1:11.0
67     Mads Hannibal Berthelsen     245     Kollund     08:36.3     1:16.6
68     Mathias Modin     231     Sollefteå Skidor IF     08:36.4     1:16.7
69     Emrik Nordgren     215     Vännäs SK     08:38.7     1:19.0
70     Axel Svensson     223     Landsbro IF SK     08:39.0     1:19.3
71     Edvin Nordström     196     Brottby SK     08:40.7     1:21.0
72     Martin Granberg     199     Strömnäs GIF     08:45.5     1:25.8
73     Filip Fahlström     218     Johannisbergs AIK     08:45.7     1:26.0
74     Richard Engholm     220     Stöde IF     08:48.1     1:28.4
75     Emil Lundmark     207     Kvarnsvedens GOIF SK     08:49.7     1:30.0
=75     Alexander Sjödin     224     Rembo IK     08:49.7     1:30.0
77     Fergus Newman     201     GBR     08:53.4     1:33.7
78     Johannes Engdahl     226     Domnarvets GOIF     09:00.0     1:40.3
79     Gösta Malmström     212     IK Stern     09:01.8     1:42.1
80     Jack Nicholls     195     GBR     09:06.1     1:46.4
81     Evert Wester     240     Jukkasjärvi IF     09:08.9     1:49.2
82     Brodie Murray     211     GBR     09:10.3     1:50.6
=82     Oliver Newman     217     GBR     09:10.3     1:50.6
84     Samuel Höjlind     232     IFK Mora SK     09:19.7     2:00.0
85     Adrian Lundberg     219     Hagfors SF     09:26.9     2:07.2
86     Kristoffer Forsberg     210     IFK Umeå     09:46.5     2:26.8
87     Altair Firmino     255     National Team     10:29.8     3:10.1
88     Lucas Martins     239     National Team     11:36.0     4:16.3


H 19-20, 3,37 km/C
1     Max Novak     370     Offerdals SK     06:53.0     0.0
2     Filip Danielsson     375     Garphyttans IF     06:55.0     2.0
3     Viktor Thorn     376     Ulricehamns IF     07:02.5     9.5
4     Marcus Lennartsson     363     Garphyttans IF     07:09.4     16.4
5     Alfred Buskqvist     374     IK Stern     07:10.2     17.2
6     Martin Herbert     369     Sundbybergs IK     07:17.7     24.7
7     Hugo Jacobsson     364     Falun Borlänge SK     07:18.8     25.8
8     Edvin Andersson     357     Landsbro IF SK     07:19.0     26.0
=8     Konrad Myhr     365     Åsarna IK     07:19.0     26.0
10     Fredrik Arnberg     366     Stockviks SF     07:24.2     31.2
11     Oskar Lindholm     347     Ljusne AIK SK     07:25.3     32.3
12     Markus Johansson     355     Zinkgruvans IF     07:26.3     33.3
13     Jonatan Engström     360     Borås SK     07:26.5     33.5
14     Gabriel Strid     344     Sunne SLF     07:28.3     35.3
15     Jonas Åsander Grahn     343     Hudiksvalls IF     07:29.7     36.7
16     Anders Roos     335     Östersunds SK     07:35.0     42.0
17     Gustav Aflodal     356     Sundbybergs IK     07:35.7     42.7
18     Jonatan Engdahl     359     Domnarvets GOIF     07:36.1     43.1
19     Elias Dahl     367     Offerdals SK     07:38.1     45.1
20     Gustav Nilsson     353     Hudiksvalls IF     07:41.3     48.3
21     John Magnus Haugen     371     Hommelvik IL     07:42.1     49.1
22     Ludvig Holmberg     336     Tranemo IF Skidklubb     07:43.0     50.0
23     Gabriel Höjlind     345     IFK Mora SK     07:43.9     50.9
24     Albin Tärning     334     Falköpings AIK SK     07:44.4     51.4
25     Martin Lindkvist     350     IFK Mora SK     07:44.5     51.5
26     Gustav Johansson     341     Ulricehamns IF     07:45.1     52.1
27     David Larsson     349     Hudiksvalls IF     07:48.5     55.5
28     Oscar Johansson     358     Zinkgruvans IF     07:52.2     59.2
29     Erik Sjöberg     329     Eksjö SOK     07:52.3     59.3
30     Jens Selahn     361     Stockviks SF     07:53.2     1:00.2
31     Jesper Pettersson     346     Strömnäs GIF     07:54.2     1:01.2
32     Alexander Svensson     312     Äspereds IF     07:54.5     1:01.5
33     Nils Tjärnlund     326     Stockviks SF     07:56.9     1:03.9
34     Johan Ahlström     352     Sävast Ski Team IF     08:00.5     1:07.5
35     Nico Larsson     342     Bengtsfors BOIS     08:00.8     1:07.8
36     Jonathan Persson     330     Domnarvets GOIF     08:01.9     1:08.9
37     Jack Sjödin     320     Junsele IF     08:02.3     1:09.3
38     Elias Olofsson     354     Vårby IK     08:07.3     1:14.3
39     Alexander Johansson     351     Älvdalens IF SK     08:08.2     1:15.2
40     Duncan Gibb     328     GBR     08:09.9     1:16.9
41     Edvin Murto     337     Gellivare Skidallians IK     08:11.2     1:18.2
42     Emil Eriksson     333     Tierps IF     08:12.1     1:19.1
43     Albert Jonsson     325     Sfi     08:15.5     1:22.5
44     Rasmus Pettersson     323     Hägersta GF     08:17.9     1:24.9
45     Anton Sålder     317     Älvdalens IF SK     08:22.3     1:29.3
46     Filip Åslin     339     Stockviks SF     08:22.8     1:29.8
47     Oskar Lundqvist     331     Sellnäs IF     08:25.2     1:32.2
48     Joakim Ståhl     311     Järbo IF     08:25.4     1:32.4
49     Edvin Claesson     322     IF Hallby SOK     08:26.8     1:33.8
50     David Dahl     319     Visborgs OK     08:34.2     1:41.2
51     Charlie Greenberg     310     Duveds IF     08:35.8     1:42.8
52     Jens Filipsson     314     Sunne SLF     08:37.3     1:44.3
53     Martin Edman     308     Ulricehamns IF     08:38.4     1:45.4
54     Joachim Weel Rosbo     324     Ks     08:38.6     1:45.6
55     Christoffer Lindberget     318     Älvdalens IF SK     08:41.7     1:48.7
56     Oscar Bröte     316     Sundbybergs IK     08:45.0     1:52.0
57     August Östlund     313     Hedesunda IF     08:46.9     1:53.9
58     Markus Nordmark     309     Nässjö Ski     08:53.3     2:00.3
59     Victor Santos     340     National Team     08:54.3     2:01.3
60     Kevin Henriksson     307     Garphyttans IF     08:55.1     2:02.1
61     Erik Thorn     306     Bengtsfors BOIS     08:59.1     2:06.1
62     Dennis Lindberget     305     Älvdalens IF SK     09:03.0     2:10.0
63     Niklas Öberg     315     Strömnäs GIF     09:21.7     2:28.7
64     Caio Moreira     338     National Team     09:28.2     2:35.2
65     Peter Jensen     302     Ks     11:22.6     4:29.6

 

Del |
20190904, BÅNGMAN, Tilde 006 (kopia)

Tilde Bångman – jobbar med friidrottstränare

Sweski.com presenterar Team Svenska Spel – jr o U-landslaget:

Ett av de stora utropstecknen under fjolårets juniorsäsong och en av de riktigt heta svenska supertalanger på damsidan de senaste åren. Offerdalsdottern Tilde Bångman är allround, målmedveten och testar gärna nya träningsmetoder för att bli bäst.

Les mer
SUNDBY, Martin Johnsrud interview 004 (kopia)

Världsmästaren Sundby ”in i väggen” på läger

Världsmästaren Martin Johnsrud Sundby gick ”in i väggen” på landslagets sista läger och fick åka hem en dag tidigare än planerat.
Han har lagt om träningen och går in i okänd terräng där tvåbarnspappan har omprioriterat ganska mycket från tidigare.
Smällen på det sista lägret var dock inget han hade räknat med.

 

Les mer
20181130, FALK Hanna prolog 001 (kopia)

Damlandslaget till Val Senales i 2 veckor

Hanna Falk inte med, måste ryggopereras och missar säsongen:

Charlotte Kalla, Frida Karlsson och de övriga damerna i längdlandslagets A-lag och Team Bauhaus inleder idag sitt nästa landslagsläger. Det sker på snö och hög höjd i Val Senales, Italien.

Les mer
20130629, MAJA-ANNA-MOA-OSKAR 011 (kopia)

Fem år senare är alla med i landslaget

4 lovande dalajuniorer på läger i 2013:

Titta på bilden: Fyra lovande dalajuniorer på väg mot läger med juniorlandslaget.
Idag, över fem år senare, är alla fyra med i seniorlandslaget.
Kompisarna från ungdoms- och juniortiden har blommat ut och två har tagit VM-guld, en har 5:e plats från OS och en har slagit igenom i världscupen.

 

Les mer
20191020, IBU-kongrenn SWE-delegation (kopia)

Banbrytande beslut vid IBU-kongressen

Internationella skidskytteförbundet, IBU, har i helgen genomfört en extrainsatt kongress i München. Under kongressen fattades ett antal beslut i tunga värderingsfrågor där transparens, integritet och good governance är ord som stått i centrum.


Les mer
Rolf Zetterberg

Ny skidfest i Ulricehamn 2021 – nu sprint

Nu är datum klart! Det blir en sprinthelg på Lassalyckan i Ulricehamn under två tävlingsdagar den 16-17 januari 2021.

Les mer
KEKs-kronika

Norges dilemma: Kan Johaug få högsta priset?

Krönika:

Therese Johaug vann norska mästerskapen både i friidrott och terränglöpning. Hon är världens bästa skidåkare.
Därför är hon också överkvalificerad till Egebergs ærespris – norsk idrotts högsta utmärkelse.
Men kan man ge priset till en dopingdömd idrottare? Det är dilemmat som man nu diskuterar i Norge.

 

Les mer
2a

11) Östersunds SK – storklubb utan landslagsåkare

Sweski.com synar Sveriges elitklubbar inför säsongen:

Östersunds SK är en av Sveriges stora skidklubbar. Men trots att flera av Sveriges bästa åkare bor i staden har man inga landslagsåkare inför den kommande säsongen.
ÖSK är dock en mycket aktiv klubb på arrangörssidan och man har ju en av landets bästa arenor som i år är tillbaka som arena för världscuppremiären i skidskytte.

 

Les mer
GREVENs krönika mellomrom

Marit Björgens ord är guld värda

Krönika:

En av de mest sunda och kloka skidåkare jag mött, pratat med och lyssnat på är Marit Björgen. Hon personifierar också det norska skidförbundets framgångsrika modell: Vi är mer viktigt än jag! 

Les mer
2a

10) Offerdals SK – satsar på närområdet

Sweski.com synar Sveriges elitklubbar inför säsongen:

– Vi satsar i första hand på att utveckla talangerna i närområdet, säger ledaren Karin Bångman i Offerdals SK, jämtlandsklubben som tillhör landets toppklubbar trots hård konkurrens från grannklubbarna runt ikring.
I år har man två åkare i U-landslaget och får dessutom förstärkningar från Norge (!).

 

Les mer
3a

9) SK Bore – gör största satsningen någonsin

Sweski.com synar Sveriges elitklubbar inför säsongen:

Torsby-klubben SK Bore gör sin största satsning någonsin och har nu också damer i sin elitstall. Klubben har ju också några av Sveriges bästa skidskyttar, så det är hela 30 kontrakterade åkare som finns med i satsningen.
I tillägg gör man en specifik långloppssatsning med bröderna Bob och Bill Impola som viktiga brickor.

 

Les mer
Alexander Winther

Snart längdpremiär i Orsa-Grönklitt

Redan den 25 oktober öppnar Orsa Grönklitt för den efterlängtade längdpremiären. Allt fler efterlyser en tidig premiär på längdskidor och tack vare sparad snö kan Grönklitt  öppna spåren redan i slutet av oktober.

– Vi öppnar skidsäsongen med en riktig längdskidfest hela helgen den 25-27 oktober då vi lägger ut snö på delar av den nya Multiskidbanan, säger Marcus Laggar, sportchef på Orsa Grönklitt.

Les mer
ROLF ZETTERBERG

Landslaget tränar på snö i Idre


  • Idag, tisdag, samlas längdlandslagets herrar i Idre för en veckas läger. Med på lägret finns även Stina Nilsson och Anna Dyvik.

  • – Vi har en lång och bra barmarkssäsong bakom oss och nu är vi taggade för att komma på snö igen, säger landslagstränare Fredrik Uusitalo.


Les mer
3a

8) Hudiksvalls IF – hur bra blir Richardsson?

Sweski.com synar Sveriges elitklubbar inför säsongen:

Hudiksvalls IF är storklubben i Hälsingland som i snart en generation haft toppåkare i Sverige.
Nu är man lite mer i skuggan av dom största klubbarna, men en intressant fråga är hur bra veteranen Daniel Richardsson blir när han nu satsar utanför landslaget.
HIF har  endast en åkare i A-landslaget, det är Evelina Settlin som äntligen fått chans bland våra bästa.

 

Les mer
Flyktnin3erennet 2012 (kopia)

Flyktningerennet också en challenger i 2020

Flyktningerennet mellan Lierne i Norge och Gäddede i Sverige är den senaste tävlingen som tagits upp i den nya Visma Ski Classics Challenger, farmarligan till protour-tävlingarna.
Den 42 km långa tävlingen arrangeras i vinter den 5 april och går i klassisk tävling. Normalt brukar många toppåkare komma till start i Flyktningerennet.

 

Les mer
Rolf Zetterberg

Moa Lundgren tvåa på terräng-SM

Det är inte bara i Norge som skidåkarna springer snabbt i terrängen. Moa Lundgren, U23-världsmästarinnan i sprint, tog i helgen sin första SM-medalj som senior då hon var tvåa på terräng-SM hemma i Umeå.

 

Les mer
3a

7) Åsarna IK – ”guldklubben” förlorar veteranerna

Sweski.com synar Sveriges elitklubbar inför säsongen:

Åsarna IK är ”guldklubben” men dagens elit håller inte samma nivå som hjältarna Thomas Wassberg, Jan Ottosson, Torgny Mogren och dom andra i sin tid.
Dessutom måste man greja sig utan veteranerna Ida Ingemarsdotter och Tiio Söderhielm som båda lägger av.

 

Les mer
20191013, Ingebrigtsen o Tønseth (kopia)

Tönseth pressade Henrik Ingebrigtsen

Didrik Tönseth överraskade världslöparen Henrik Ingebrigtsen och pressade den tidigare europamästaren på bana helt in till mål i söndagens norska mästerskap i terränglöpning.
På slutet fick Tönseth ge sig med några meter och kunde inte försvara guldet från förra året, men han var mycket nöjd med silver.

 

Les mer
20191013, JOHAUG NM terräng

Överlägsen Johaug öppnar för friidrotts-EM

Therese Johaug var som väntat överlägsen i norska mästerskapen i terränglöpning i Oslo. Och nu öppnar skidstjärnan för att eventuellt starta på 10.000 meter under friidrotts-EM nästa år.
Men hon är noggrann med att förklara att skidåkningen är det hon satsar på.

 

Les mer