Mobile Version
Desktop Version
MAX NOVAK, Offerdal vann den udda distansen på drygt 3 km klassisk åkning i H19-20. Foto/rights: KJELL-ERIK KRISTIANSEN/sweski.com
MAX NOVAK, Offerdal vann den udda distansen på drygt 3 km klassisk åkning i H19-20. Foto/rights: KJELL-ERIK KRISTIANSEN/sweski.com

Segrare till Hagström, Wadman, Rosjö och Novak:

Korta juniortävlingar i klassisk i Idre

Det var en ovanlig distans som stod på programmet i Scandic Cup för landets bästa juniorer i Idre under söndagen. Men drygt 3 km i klassisk stil blev det jämna och spännande tävlingar, där Johanna Hagström, Sara Wadman, Eric Rosjö och Max Novak till slut stod som segrare.

 

Johanna Hagström från Falköping kontrollerade fältet i D17-18 och hade i mål 8 sekunder till godo på stortalangen Frida Karlsson, som åter igen gjorde ett solid lopp. Lite mer överraskande var det att Kristina Axelsson från Sya SK knep tredje plats.
Sara Wadman från Mora har länge varit en stortalang, men har haft problem med sjukdom och kommit tillbaka. Nu fick hon äntligen en fullträff efter att ha varit precis bakom om dom bästa länge. Det gick inte riktigt lika snabbt i D19-20 som i den yngre juniorklassen, men det var betydligt jämnare.
Malin Börjesjö från Sundbyberg och Rebecca Öhrn från Vilhelmina var tvåa och trea, båda med häng på segern i klassen.
Eric Rosjö från Hallby blev dubbelsegrare i distanstävlingarna då han åter igen vann H17-18. Klubbkompisen Adam Persson fixade en dubbelseger och var bara tre sekunder efter. Gustav Berglund från Storvreta var lite överraskande trea i den här klassen.
En liten överraskning var det också att Max Novak vann H19-20. Men Offerdals-åkaren fick till ett perfekt lopp och hänvisade favoriter som Filip Danielsson och Viktor Thorn till dom andra platserna på pallen.

 

Resultat
D 17-18, 3,37 km/C

1     Johanna Hagström     78     Falköpings AIK SK     08:23.5     0.0
2     Frida Karlsson     72     Sollefteå Skidor IF     08:31.8     8.3
3     Kristina Axelsson     19     Sya SK     08:39.0     15.5
4     Linn Svahn     62     IFK Umeå     08:40.3     16.8
5     Tilda Johansson     61     Duveds IF     08:41.4     17.9
6     Sofie Oskarsson     74     SK Leksand     08:42.8     19.3
7     Moa Lundgren     77     IFK Umeå     08:43.3     19.8
8     Tua Dahlgren     75     Spikbodarnas IK     08:43.7     20.2
9     Sanna Sjödén     70     Stuguns SK     08:49.6     26.1
10     Johanna Andersson     71     Falu IK     08:53.4     29.9
11     Ida Palmberg     8     Högbo GIF     08:55.1     31.6
12     Frida Peterson     57     Älvdalens IF SK     09:06.2     42.7
13     Ida Persson     16     Högbo GIF     09:07.9     44.4
14     Sanna Forsman     42     Öje IF     09:10.8     47.3
15     Maja Majbäck     73     Jukkasjärvi IF     09:11.0     47.5
16     Fanny Johansson     60     Stockviks SF     09:18.0     54.5
17     Maja Petersson     4     Vårby IK     09:19.5     56.0
18     Stine-Lise Truu     69     Tartu Skiclub     09:20.0     56.5
19     Nora Jacobsson     51     Rembo IK     09:20.9     57.4
20     Nelly Johansson     65     Gellivare Skidallians IK     09:26.3     1:02.8
21     Ellen Holmgren     6     Strömnäs GIF     09:27.1     1:03.6
22     Amelia Furunäs     64     IFK Grängesberg SK     09:30.3     1:06.8
23     Sara Thyni     48     Kalix SK     09:31.8     1:08.3
24     Johanna Gustavsson     44     Hemmingmarks Skidklubb     09:32.9     1:09.4
25     Madelene Melin     55     Malungs IF     09:37.1     1:13.6
26     Jenny Movitz     20     Borås SK     09:37.5     1:14.0
27     Ella Halvarsson     9     IFK Mora SK     09:41.3     1:17.8
28     Maria Olofsson     63     Kalix SK     09:41.6     1:18.1
29     Anja Svedholm     22     Östersunds SK     09:41.9     1:18.4
30     Frida Olofsson     41     Vårby IK     09:42.0     1:18.5
31     Elin Theander     49     Malungs IF     09:42.2     1:18.7
32     Evelina Lax     43     Nässjö Ski     09:42.7     1:19.2
33     Sarah Persson     59     Åtvidabergs IF     09:43.0     1:19.5
34     Karolina Yngvesson     27     Rembo IK     09:43.2     1:19.7
35     Matilda Melén     52     Falu IK     09:47.5     1:24.0
36     Victoria Andersson     28     Tranemo IF Skidklubb     09:48.6     1:25.1
37     Sanna Ångström     36     Duveds IF     09:48.8     1:25.3
38     Lovisa Henning     15     Bondsjöhöjdens IK     09:51.2     1:27.7
39     Märtha Lindmark     1     IFK Kiruna     09:52.9     1:29.4
40     Agnes Berglund     67     Ulricehamns IF     09:57.4     1:33.9
41     Vendela Blom     54     Stockviks SF     09:57.5     1:34.0
42     Anna Herbert     2     Brottby SK     10:04.0     1:40.5
43     Ellen Svensson     39     Borås SK     10:04.2     1:40.7
44     Evelina Lindeberg     5     Årjängs IF     10:05.5     1:42.0
45     Sofia Berglund     3     Storvreta IK     10:06.3     1:42.8
46     Sofia Eriksson     46     Stora Tuna IK SK     10:06.6     1:43.1
47     Moa West     45     SK Bore     10:08.3     1:44.8
48     Ida Danielsson     37     Garphyttans IF     10:12.1     1:48.6
49     Linda-Marie Tillstam     50     Sävast Ski Team IF     10:13.4     1:49.9
50     Frida Cavallin     10     Högbo GIF     10:16.7     1:53.2
51     Elin Blomberg     11     Lycksele IF     10:16.8     1:53.3
52     Emma Nordberg     21     Ulricehamns IF     10:21.6     1:58.1
53     Lisa Jonsson     13     Sävedalens AIK     10:27.8     2:04.3
54     Alva Karlsson     17     OK Borgen     10:48.5     2:25.0
55     Sara Toreheim     35     Storvreta IK     10:48.7     2:25.2
56     Lynne Gray     47     Huntly Nordic ski club     10:56.2     2:32.7
57     Magdalena Mixter Schönningsson     25     Spikbodarnas IK     10:57.9     2:34.4
58     Thea Gisselman     31     Rehns BK     10:59.6     2:36.1
59     Alina Nybjörk     14     Alnö SK     11:17.7     2:54.2
60     Linn Halvardsson     32     Åmåls OK     11:21.5     2:58.0
61     Emma Gustafsson     30     Bodens SK     11:26.2     3:02.7
=61     Hedda Berglund     40     Vårby IK     11:26.2     3:02.7
63     Nora Nordlund     29     Hybo AIK     11:31.3     3:07.8
64     Gabriella Bengtson     12     IK Stern     11:57.7     3:34.2

D 19-20, 3,37 km/C
1     Sara Wadman     139     IFK Mora SK     08:30.5     0.0
2     Malin Börjesjö     131     Sundbybergs IK     08:33.0     2.5
3     Rebecca Öhrn     140     Vilhelmina IK     08:33.7     3.2
4     Emma Thalin     141     Hudiksvalls IF     08:34.4     3.9
5     Cajsa Martinsson     130     IFK Grängesberg SK     08:39.2     8.7
6     Karin Björnlinger     142     Ulricehamns IF     08:40.1     9.6
7     Filippa Lindman     128     Stockviks SF     08:51.8     21.3
8     Jenny Larsson     137     Gellivare Skidallians IK     08:53.2     22.7
9     Matilda Jönsson     129     Gellivare Skidallians IK     08:57.4     26.9
10     Signe Rosenberg     126     Duveds IF     09:01.6     31.1
11     Linda Ström     127     Hägglunds Ski Team SK     09:02.3     31.8
12     Moa Olsson     145     Vansbro AIK Skidklubb     09:04.6     34.1
13     Klara Svensson     125     Borås SK     09:06.4     35.9
14     Vilma Funck     122     IFK Kiruna     09:07.8     37.3
15     Saga Stenman     97     SK Järven     09:12.1     41.6
16     Hanna Fritz     123     Filipstads SF     09:15.6     45.1
17     Emma Backén     135     Svegs IK     09:16.1     45.6
18     Elin Bryne     113     IK Fryken     09:21.1     50.6
19     Ingrid Hallquist     121     Åsarna IK     09:28.3     57.8
20     Hanna Claréus     107     Östersunds SK     09:30.8     1:00.3
21     Olivia Persson     92     Storumans IK     09:31.9     1:01.4
22     Ottilia Niemi     120     IFK Kiruna     09:35.2     1:04.7
23     Frida Bjerke     106     Falköpings AIK SK     09:41.8     1:11.3
24     Elsa Andersson     101     Domnarvets GOIF     09:42.1     1:11.6
25     Daniela Bjärmark     117     Zinkgruvans IF     09:45.3     1:14.8
26     Evelina Sutro     136     IFK Mora SK     09:48.3     1:17.8
27     Madelene Nord     111     IFK Grängesberg SK     09:49.5     1:19.0
28     Malin Jonsson     96     IK Stern     09:49.6     1:19.1
29     Amanda Johansson     102     Tranemo IF Skidklubb     09:51.8     1:21.3
30     Elin Fjellström     95     Garphyttans IF     09:52.0     1:21.5
=30     Viktoria Karlsson     112     Sollefteå Skidor IF     09:52.0     1:21.5
32     Emma Persson     115     Hudiksvalls IF     09:53.1     1:22.6
33     Emma Jonsson     116     Åsarna IK     09:56.7     1:26.2
34     Ida Wånggren     98     Motala AIF SK     10:02.8     1:32.3
35     Astrid Lindmark     105     IFK Kiruna     10:06.1     1:35.6
36     Maja Wik     99     Tvärreds IF     10:11.4     1:40.9
37     Karin Nutti Pilflykt     108     Gellivare Skidallians IK     10:23.0     1:52.5
38     Frida Lindkvist     104     Hagfors SF     10:44.2     2:13.7
39     Matilda Tagg     103     Hudiksvalls IF     10:46.6     2:16.1
40     Maja Lilja     94     IK Fryken     11:13.6     2:43.1
41     Gabriela Neres     118     National Team     12:31.4     4:00.9


H 17-18, 3,37 km/C
1     Eric Rosjö     290     IF Hallby SOK     07:19.7     0.0
2     Adam Persson     291     IF Hallby SOK     07:22.7     3.0
3     Gustaf Berglund     284     Storvreta IK     07:26.4     6.7
4     Petter Persson     270     Borås SK     07:32.7     13.0
5     Felix Erlander     272     Hudiksvalls IF     07:33.1     13.4
6     Carl Rotvold     277     Åsarna IK     07:36.1     16.4
7     Jonas Granlund     256     Hudiksvalls IF     07:36.6     16.9
8     Axel Aflodal     278     Sundbybergs IK     07:36.7     17.0
9     Azuolas Bajoravicius     254     Sk Viesulas     07:38.3     18.6
10     Johan Herbert     244     Sundbybergs IK     07:39.9     20.2
11     Fredrik Andersson     289     Sollefteå Skidor IF     07:40.9     21.2
12     Erik Lieback     287     Ulricehamns IF     07:41.9     22.2
13     Martin Johansson     286     Korsnäs IF SK     07:42.2     22.5
14     Linus Lillsjö     266     Hällbybrunns IF     07:43.5     23.8
15     Arvid Jonsson     282     Duveds IF     07:44.6     24.9
16     Elis Berg     258     Sunne SLF     07:46.5     26.8
17     Linus Nygren     265     Ulricehamns IF     07:48.0     28.3
18     Anton Elvseth     283     Lierne Il     07:48.9     29.2
19     Eric Jansson     252     Tranemo IF Skidklubb     07:49.1     29.4
20     Oskar Danielsson Frost     271     Dala-Järna IK     07:52.4     32.7
21     Erik Bertilsson     281     IF Hallby SOK     07:52.5     32.8
22     Jesper Svensk     285     Stora Tuna IK SK     07:52.7     33.0
23     Simon Jonsson     280     IF Hallby SOK     07:54.5     34.8
24     Karl Ingard     264     IK Rex     07:56.2     36.5
25     Gustav Jonsson     203     Hällbybrunns IF     07:58.8     39.1
=25     Elias Andersson     274     Landsbro IF SK     07:58.8     39.1
27     Albin Eriksson     260     Husums IF SK     07:59.2     39.5
28     Ludvig Svenningsson     261     Ulricehamns IF     07:59.5     39.8
29     Axel Jutterström     276     IFK Mora SK     07:59.7     40.0
30     Filip Kyrö     249     Högbo GIF     08:02.1     42.4
31     Samuel Björn     225     Rembo IK     08:02.2     42.5
32     Jonatan Palander     243     Sellnäs IF     08:03.0     43.3
33     Jonathan Modin     279     Sollefteå Skidor IF     08:04.1     44.4
34     Felix Forsberg     192     Järpens SK     08:04.7     45.0
35     Olle Westin     236     IK Stern     08:05.8     46.1
36     Herman Borring Valset     191     Ks     08:06.1     46.4
37     Oscar Olsson     259     Hudiksvalls IF     08:06.6     46.9
38     Anton Swedberg     204     Borås SK     08:08.4     48.7
39     Adam Westman     213     Hudiksvalls IF     08:09.3     49.6
40     Adam Axelsson     253     Hvetlanda SK     08:09.9     50.2
41     Andreas Karlsson     233     Kalix SK     08:10.4     50.7
42     Oliver Angelsiöö     197     Storvreta IK     08:11.3     51.6
43     Anton Laine     247     Kalix SK     08:11.6     51.9
44     Anton Murto     268     Gellivare Skidallians IK     08:13.3     53.6
45     Jesper Matti     246     Bodens SK     08:13.7     54.0
46     Philip Kristoffersson     237     Alnö SK     08:13.9     54.2
47     Olle Grywenz     209     Storvreta IK     08:14.5     54.8
48     Ludvig Karlsson     238     Järpens SK     08:14.7     55.0
49     Adam Östling     262     Sundbybergs IK     08:14.8     55.1
50     Leo Johansson     288     Skillingaryds FK     08:15.7     56.0
51     Albin Persson     250     Tranemo IF Skidklubb     08:16.8     57.1
=51     Simon Lundberg     248     Hagfors SF     08:16.8     57.1
53     Victor Svensson     234     Gellivare Skidallians IK     08:19.4     59.7
54     Viktor Barkegren     222     Domnarvets GOIF     08:22.5     1:02.8
55     Tom Forsberg     230     Zinkgruvans IF     08:22.7     1:03.0
56     Albin Johansson     229     Sätra IF     08:22.8     1:03.1
57     Zackarias Björn     227     Rembo IK     08:23.4     1:03.7
58     Sigurdur Arnar Hannesson     200     Isafjordur     08:24.8     1:05.1
59     Johan Samuelsson     194     Husums IF SK     08:25.3     1:05.6
60     Anton Eriksson     257     Östersunds SK     08:26.2     1:06.5
61     Dagur Benediktsson     235     Sfi     08:28.3     1:08.6
62     Hampus Millestu     205     Utrikes Skidklubb     08:29.3     1:09.6
63     Ludvig Söderlind     202     IFK Kiruna     08:29.5     1:09.8
64     Karl Hjalmarsson     228     IK Stern     08:30.0     1:10.3
65     Albert Carling     269     Falu IK     08:30.4     1:10.7
66     Rickard Ericsson     263     Garphyttans IF     08:30.7     1:11.0
67     Mads Hannibal Berthelsen     245     Kollund     08:36.3     1:16.6
68     Mathias Modin     231     Sollefteå Skidor IF     08:36.4     1:16.7
69     Emrik Nordgren     215     Vännäs SK     08:38.7     1:19.0
70     Axel Svensson     223     Landsbro IF SK     08:39.0     1:19.3
71     Edvin Nordström     196     Brottby SK     08:40.7     1:21.0
72     Martin Granberg     199     Strömnäs GIF     08:45.5     1:25.8
73     Filip Fahlström     218     Johannisbergs AIK     08:45.7     1:26.0
74     Richard Engholm     220     Stöde IF     08:48.1     1:28.4
75     Emil Lundmark     207     Kvarnsvedens GOIF SK     08:49.7     1:30.0
=75     Alexander Sjödin     224     Rembo IK     08:49.7     1:30.0
77     Fergus Newman     201     GBR     08:53.4     1:33.7
78     Johannes Engdahl     226     Domnarvets GOIF     09:00.0     1:40.3
79     Gösta Malmström     212     IK Stern     09:01.8     1:42.1
80     Jack Nicholls     195     GBR     09:06.1     1:46.4
81     Evert Wester     240     Jukkasjärvi IF     09:08.9     1:49.2
82     Brodie Murray     211     GBR     09:10.3     1:50.6
=82     Oliver Newman     217     GBR     09:10.3     1:50.6
84     Samuel Höjlind     232     IFK Mora SK     09:19.7     2:00.0
85     Adrian Lundberg     219     Hagfors SF     09:26.9     2:07.2
86     Kristoffer Forsberg     210     IFK Umeå     09:46.5     2:26.8
87     Altair Firmino     255     National Team     10:29.8     3:10.1
88     Lucas Martins     239     National Team     11:36.0     4:16.3


H 19-20, 3,37 km/C
1     Max Novak     370     Offerdals SK     06:53.0     0.0
2     Filip Danielsson     375     Garphyttans IF     06:55.0     2.0
3     Viktor Thorn     376     Ulricehamns IF     07:02.5     9.5
4     Marcus Lennartsson     363     Garphyttans IF     07:09.4     16.4
5     Alfred Buskqvist     374     IK Stern     07:10.2     17.2
6     Martin Herbert     369     Sundbybergs IK     07:17.7     24.7
7     Hugo Jacobsson     364     Falun Borlänge SK     07:18.8     25.8
8     Edvin Andersson     357     Landsbro IF SK     07:19.0     26.0
=8     Konrad Myhr     365     Åsarna IK     07:19.0     26.0
10     Fredrik Arnberg     366     Stockviks SF     07:24.2     31.2
11     Oskar Lindholm     347     Ljusne AIK SK     07:25.3     32.3
12     Markus Johansson     355     Zinkgruvans IF     07:26.3     33.3
13     Jonatan Engström     360     Borås SK     07:26.5     33.5
14     Gabriel Strid     344     Sunne SLF     07:28.3     35.3
15     Jonas Åsander Grahn     343     Hudiksvalls IF     07:29.7     36.7
16     Anders Roos     335     Östersunds SK     07:35.0     42.0
17     Gustav Aflodal     356     Sundbybergs IK     07:35.7     42.7
18     Jonatan Engdahl     359     Domnarvets GOIF     07:36.1     43.1
19     Elias Dahl     367     Offerdals SK     07:38.1     45.1
20     Gustav Nilsson     353     Hudiksvalls IF     07:41.3     48.3
21     John Magnus Haugen     371     Hommelvik IL     07:42.1     49.1
22     Ludvig Holmberg     336     Tranemo IF Skidklubb     07:43.0     50.0
23     Gabriel Höjlind     345     IFK Mora SK     07:43.9     50.9
24     Albin Tärning     334     Falköpings AIK SK     07:44.4     51.4
25     Martin Lindkvist     350     IFK Mora SK     07:44.5     51.5
26     Gustav Johansson     341     Ulricehamns IF     07:45.1     52.1
27     David Larsson     349     Hudiksvalls IF     07:48.5     55.5
28     Oscar Johansson     358     Zinkgruvans IF     07:52.2     59.2
29     Erik Sjöberg     329     Eksjö SOK     07:52.3     59.3
30     Jens Selahn     361     Stockviks SF     07:53.2     1:00.2
31     Jesper Pettersson     346     Strömnäs GIF     07:54.2     1:01.2
32     Alexander Svensson     312     Äspereds IF     07:54.5     1:01.5
33     Nils Tjärnlund     326     Stockviks SF     07:56.9     1:03.9
34     Johan Ahlström     352     Sävast Ski Team IF     08:00.5     1:07.5
35     Nico Larsson     342     Bengtsfors BOIS     08:00.8     1:07.8
36     Jonathan Persson     330     Domnarvets GOIF     08:01.9     1:08.9
37     Jack Sjödin     320     Junsele IF     08:02.3     1:09.3
38     Elias Olofsson     354     Vårby IK     08:07.3     1:14.3
39     Alexander Johansson     351     Älvdalens IF SK     08:08.2     1:15.2
40     Duncan Gibb     328     GBR     08:09.9     1:16.9
41     Edvin Murto     337     Gellivare Skidallians IK     08:11.2     1:18.2
42     Emil Eriksson     333     Tierps IF     08:12.1     1:19.1
43     Albert Jonsson     325     Sfi     08:15.5     1:22.5
44     Rasmus Pettersson     323     Hägersta GF     08:17.9     1:24.9
45     Anton Sålder     317     Älvdalens IF SK     08:22.3     1:29.3
46     Filip Åslin     339     Stockviks SF     08:22.8     1:29.8
47     Oskar Lundqvist     331     Sellnäs IF     08:25.2     1:32.2
48     Joakim Ståhl     311     Järbo IF     08:25.4     1:32.4
49     Edvin Claesson     322     IF Hallby SOK     08:26.8     1:33.8
50     David Dahl     319     Visborgs OK     08:34.2     1:41.2
51     Charlie Greenberg     310     Duveds IF     08:35.8     1:42.8
52     Jens Filipsson     314     Sunne SLF     08:37.3     1:44.3
53     Martin Edman     308     Ulricehamns IF     08:38.4     1:45.4
54     Joachim Weel Rosbo     324     Ks     08:38.6     1:45.6
55     Christoffer Lindberget     318     Älvdalens IF SK     08:41.7     1:48.7
56     Oscar Bröte     316     Sundbybergs IK     08:45.0     1:52.0
57     August Östlund     313     Hedesunda IF     08:46.9     1:53.9
58     Markus Nordmark     309     Nässjö Ski     08:53.3     2:00.3
59     Victor Santos     340     National Team     08:54.3     2:01.3
60     Kevin Henriksson     307     Garphyttans IF     08:55.1     2:02.1
61     Erik Thorn     306     Bengtsfors BOIS     08:59.1     2:06.1
62     Dennis Lindberget     305     Älvdalens IF SK     09:03.0     2:10.0
63     Niklas Öberg     315     Strömnäs GIF     09:21.7     2:28.7
64     Caio Moreira     338     National Team     09:28.2     2:35.2
65     Peter Jensen     302     Ks     11:22.6     4:29.6

 

Del |
20200709, ENGDAHL på Kebne 004 (kopia)

Petter snabbast till Sveriges tak

Satte rekord upp och ner till Kebnekaise:

Petter Engdahl, 25 från Falun-Borlänge SK är en av världens bästa på att springa uppför långa och branta berg. Han har flera topplaceringar i världscupen i trialrunning, men i brist på tävlingar i Covid 19-tiden passade han på att sätta ett lite speciellt rekord:
Snabbaste tiden upp och ner till Kebnekaise – Sveriges högsta erg på 2.098 meters höjd.

 

Les mer
20191208, JOHANSSON, Jonas 001 (kopia)

Juniorlandslaget i skidskytte klart

Nu är det äntligen dags att presentera säsongens juniorlandslag i skidskytte. Jonas Johansson är ansvarig för laget och han har nu presenterat de uttagna och deras planer framöver.

 

Les mer
20200708, Märta (kopia)

Märta Rosenberg får Kalla-stipendiet

Märta Rosenberg är 18-åringen från Duved i Jämtland som i vintras blev bästa svensk på Ungdoms OS i Lausanne där hon tog guld i 5 km klassiskt, silver i skicross och brons i sprint.
Charlotte Kalla har följt Märta och imponerats av hennes jämna och höga nivå.

 

Les mer
20200706, BRINK Jörgen (kopia)

Jörgen Brink med virtuell tävling

Under Corona-pandemin har det växt fram flera virtuella tävlingar. För många är det bra motivation och en möjlighet att få tävla med andra igen.
Nu arrangerar Jörgen Brink sin egen Brink Virtuel Tour med fyra deltävlingar.

 

Les mer
20181216, NYENGET, Martin Løwstrøm 002 (kopia)

Norsk landslagsåkare bröt handen

Norska landslagsåkaren Martin Løwstrøm Nyenget har brutit handen efter att han hade en olycka på rullskidor. Han har opererats och det ställer givetvis till med problem dom närmaste veckorna när han skulle ha lagt värdefull sommarträning bakom sig.

 

Les mer
20200704, Rehns BK juniorer (kopia)

Rehns BK samlar junioreliten i klubben

Rehns BK är en uppstickare i skid-Sverige som samlar många satsande herrjuniorer. Truls Gisselman är den mest framgångsrika åkaren i klubbens satsning på duktiga juniorer. Han blev svensk mästare i det enda loppet som kunde genomföras i vintras innan Coronastängningen av idrotten. Nu förstärkar man ytterligare på juniorsidan.

 

Les mer
ROLF ZETTERBERG

Falun-Borlänge SK hämtar ”egna” juniorer

Falun-Borlänge SK hämtar tre förstaårsseniorer från ”farmarklubben” Domnarvets GoIF. Det handlar om Max Andersson, Johan B. Nordahl och Jonathan Nahlén som alla tar steget upp från junior till seniorklass den kommande säsongen.

 

Les mer
20200703, ULRICEHAMN nytt datum (kopia)

Ulricehamns världscup byter datum

Till vintern väntas en sprinthelg när världscupen kommer till Lassalyckan och Ulricehamn. Nu har tävlingarna återgått till sitt ursprungliga datum för att inte krocka med SM-veckan.

 

Les mer
20181209, DANIELSSON Emil 001 (kopia)

8 juniorer i nya juniorlandslaget

Kommer att heta Team Svenska Spel Junior:

I juni presenterade vi Team Svenska Spel, då med bara senioråkare. I dag har Svenska Skidförbundet och Svenska Spel glädjen att också presentera ett lag för de yngre åkarna – Team Svenska Spel Junior.

Les mer
ROLF ZETTERBERG

Julia Angelisöö till norskt långloppsteam

Julia Angelsiöö har hittat ett nytt team inför den kommande säsongen i Visma Ski Classics. Storvreta-tjejen blev utan team när Team Serneke avslutade sin satsning efter den gångna säsongen, men nu kommer hon att åka för norska Team Parkettpartner Sjusjøen, bland annat tillsammans med Sofie Elebro.

 

Les mer
ROLF ZETTERBERG

Skidförbundet om kommande fluorförbudet

FIS beslutade 2019 att en fluorfri tävlingsverksamhet skulle införas säsongen 2020/2021. En arbetsgrupp tillsattes för att ta fram ett tillvägagångssätt och en hantering för att kunna genomföra detta. Nu har resultatet kommit.

 

Les mer
20200629, Burman m Fischer

Två nya landslagsåkare på Fischer

Två av dom starkaste landslagsåkarna i Sverige är nya på Fischers utrustning inför den kommande säsongen.
Det gäller Jens Burman på herrsidan och Moa Lundgren bland damerna.

 

Les mer
pall-cup-herrar (kopia)

STS Roll Cup 2020 ställs in

Svenska Skidförbundets arbetsgrupp för rullskidor har tagit beslut om STS Roll Cup 2020. Arbetsgruppen har beslutat att STS Roll Cup 2020 ställs in.

 

Les mer
20200617, Lenzerheide stadium (kopia)

Schweiz söker VM i skidskytte 2025

Schweiz söker VM i skidskytte i Lenzerheide 2025. Man vill först in på världscupprogrammet i 2022-2023 och sedan tar man sats mot VM två år senare.
Den suveräna anläggning i Lenzerheide är känd för Tour de Ski i längdåkning och den gångna vintern arrangerade man också JVM i skidskytte.

 

Les mer
20200624, RAVALD Ola 001 (kopia)

Ola Ravald ny tekniktränare för skidskyttelandslaget

Han var ett av dom hetaste tipsen att ta över som tränare för längdlandslaget. Nu presenteras istället Ola Ravald som ny tekniktränare för skidskyttelandslaget. Linn Svahns tränare i Östersund har lång erfarenhet och har bland annat jobbat med skidskyttelandslaget i Norge.

Les mer
20190324, HENRIKSSON-DYVIK-RIBOM (kopia)

Här är tävlingsprogrammet för 2020/2021

Här är dom huvudtävlingarna i Sverige för säsongen 2020/2021 och tilldelningarna av SM-tävlingarna framöver som längdrådet i skidförbundet har gjort.

 

Les mer
20180316,FABJAN, Vesna 006 (kopia)

OS-trean Vesna Fabjan slutar också

Det går hårt åt Sloveniens duktiga sprintlag på damsidan. Sedan tidigare har Katja Visnar
meddelat att hon slutar. Nu går lagkompisen Vesna Fabjan samma väg.
Hon vann OS-bronset i sprint i Sochi 2014.

 

Les mer
20200622, Pliggen (kopia)

”Pliggen” tillbaka i landslaget

Det medicinska teamet är klart:

Tidigare har ledare och tränare i den svenska längdorganisationen för säsongen 2020/2021 presenterats. I dag var det dags för den sista pusselbiten att falla på plats, det medicinska stödet.

 

Les mer
ROLF ZETTERBERG

Edvin Anger går till Åsarna IK

18-årige Edvin Anger från Hedemora är en av Sveriges mest lovande längdåkare.
Nu meddelar Åsarna IK att segraren från ungdoms-OS i vintras är klar för ”guldklubben”.
Ett viktigt steg för Edvin som därmed lämnar moderklubben IFK Hedemora i Dalarna.

 

Les mer
01.03.2017, Lahti, Finland (FIN):Martin Johnsrud Sundby (NOR), Iivo Niskanen (FIN), Niklas Dyrhaug (NOR), (l-r) - FIS nordic world ski championships, cross-country, 15km men, Lahti (FIN). www.nordicfocus.com. © Thibaut/NordicFocus. Every downloaded pict

Sundby och Dyrhaug med eget team

Kontrakt värt 6 miljoner över två år:

Båda förlorade sin plats i det norska landslaget.
Båda har VM-guld sedan tidigare och vill gärna ha ytterligare VM-guld i Oberstdorf 2021.
Nu slår sig Martin Johnsrud Sundby och Niklas Dyrhaug ihop och bildar ett eget privatlag för att ta tillbaka sin plats i finrummet bland dom norska toppåkarna.

 

Les mer