Mobile Version
Desktop Version
Sälen-Mora 150308Vasaloppet Petter Eliasson, Norge vinner Vasaloppet, kranskulla Victoria Stärner. På bilden flankerad av Anders Aukand, Norge, tvåa och trean Stanislav Rezac, Tjeckien.Foto Nisse Schmidt
DOM TRE BÄSTA i Vasaloppet 2015. Segraren Petter Eliassen (mitten) med kranskullan Victoria Stärner samt tvåan Anders Aukland (tv) och trean Stanislav Rezac. Foto: VASALOPPET/Nisse Schmidt

Dom 1000 bästa herrarna i Vasaloppet

Här är dom 1000 bästa herrarna i Vasaloppet 2015. Från segraren Petter Eliassen till nummer 1000. Vi återkommer med dom bästa damerna senare.

1-100      
1 Eliassen, Petter (NOR) Team LeasePlan Go! 04:01:48 +00:00
2 Aukland, Anders (NOR) Team Santander 04:01:53 +00:05
3 Rezac, Stanislav (CZE) Team Silvini Madshus 04:02:12 +00:24
4 Pettersen, Öystein (NOR) Team United Bakeries 04:04:43 +02:55
5 Dahl, John Kristian (NOR) Team United Bakeries 04:05:01 +03:13
6 Gjerdalen, Tord Asle (NOR) Team Santander 04:07:01 +05:13
7 Östensen, Simen (NOR) Team United Bakeies 04:07:23 +05:35
8 Ahrlin, Jerry (SWE) Team Santander 04:07:30 +05:42
9 Höst, Anders Mölmen (NOR) Lyn Ski 04:09:44 +07:56
10 Berdal, Tore Björset (NOR) Team United Bakeries 04:09:57 +08:09
11 Aukland, Jörgen (NOR) Team Santander 04:10:55 +09:07
12 Eriksson, Gustav (SWE) Falun Borlänge Skidklubb 04:11:04 +09:16
13 Kjölstad, Johan (NOR) Team United Bakeries 04:13:48 +12:00
14 Johnsson, Jimmie (SWE) Team Coop 04:18:17 +16:29
15 Nygaard, Andreas (NOR) Team Santander 04:18:27 +16:39
16 Laugaland, Audun (NOR) Team LeasePlan Go! 04:18:28 +16:40
17 Rydvall, Björn (SWE) Team 7-mila 04:18:29 +16:41
18 Bergsten, Axel (SWE) AXA Sports Club 04:18:37 +16:49
19 Moberg, Dan (SWE) Etixx Ski Team 04:19:18 +17:30
20 Södergren, Anders (SWE) Team LeasePlan Go! 04:22:11 +20:23
21 Lampinen, Antti (FIN) Team Peltonen 04:22:28 +20:40
22 Hoelgaard, Stian (NOR) Team LeasePlan Go! 04:23:04 +21:16
23 Baldauf, Christian (AUT)   04:23:08 +21:20
24 Johansson, Marcus (SWE) Lager 157 Ski Team 04:23:09 +21:21
25 Svärd, Oskar (SWE) Team Coop 04:23:09 +21:21
26 Svahn, Peo (SWE) Boxholm-Ekeby Skidklubb 04:23:14 +21:26
27 Melin Söderström, Erik (SWE) Team Ski & Run 04:23:17 +21:29
28 Nilsson, Klas (SWE) Team 7-mila 04:23:24 +21:36
29 Iusuaa, Ari (FIN) Team Santander 04:23:32 +21:44
30 Nielsen, Jonas (NOR)   04:23:45 +21:57
31 Nordebo, Daniel (SWE) Göteborgs Skidklubb 04:24:15 +22:27
32 Mich, Riccardo (ITA) Team Futura 04:24:31 +22:43
33 Bosin, Simone (ITA) Team Futura 04:25:42 +23:54
34 Freimuth, Thomas (GER) xc-ski.de Skimarathon Team 04:26:03 +24:15
35 Impola, Jack (SWE) Skidklubben Bore 04:26:45 +24:57
36 Post, Arne (NOR) Team United Bakeries 04:27:10 +25:22
37 Wickström, Erik (SWE) Ulricehamns Idrottsförening 04:27:17 +25:29
38 Solin, Anders (SWE) IFK Mora Skidklubb 04:27:54 +26:06
39 Jönsson, Markus (SWE) Team Ski & Run 04:27:58 +26:10
40 Eide Pedersen, Morten (NOR) Team Coop 04:28:27 +26:39
41 Thorn, Gabriel (SWE) Bengtsfors Boll O IS 04:28:28 +26:40
42 Sinnes, Svein Tore (NOR) Sirdal Ski 04:29:25 +27:37
43 Tynell, Rikard (SWE) Team Tynell 04:30:02 +28:14
44 Andresen, Stian R (NOR) Lyn Ski 04:30:45 +28:57
45 Bleken, Magnus (NOR)   04:30:51 +29:03
46 Johansson, Patrik (SWE) IFK Skövde Skidklubb 04:31:23 +29:35
47 Hagtvedt Dammen, Kjetil (NOR) Team LeasePlan Go! 04:31:26 +29:38
48 Steen, Adam (SWE) Team Ormsalva Athletic Club 04:31:52 +30:04
49 Di Centa, Giorgio (ITA)   04:32:08 +30:20
50 Thele, Joar (NOR) Lyn Ski 04:32:18 +30:30
51 Thyli, Vetle (NOR) Team United Bakeries 04:32:36 +30:48
52 Persson, Nils (SWE) Östersunds Skidlöpareklubb 04:33:24 +31:36
53 Jonsson, Erik (SWE) Rossöns Idrottsförening 04:33:27 +31:39
54 Eriksson, Robert (SWE) Björkfors Gymnastik O IF 04:33:38 +31:50
55 Skogsholm, Vinjar (NOR)   04:34:36 +32:48
56 Emilsson, Håkan (SWE) Offerdals Skidklubb 04:34:44 +32:56
57 Himma, Martti (EST) Estonian Worldloppet Club 04:35:08 +33:20
58 Kardin, Oskar (SWE) Östersunds Skidlöpareklubb 04:36:33 +34:45
59 Bergström, Martin (SWE) Piteå Elit Skidklubb 04:36:37 +34:49
60 Vuori, Pasi (FIN) Team Peltonen 04:36:43 +34:55
61 Thoresson, Jonatan (SWE) Östersunds Skidlöparekl 04:36:48 +35:00
62 Christiansen, Erling (NOR)   04:36:50 +35:02
63 Hermo, Runar (NOR) Team Oslo Sportslager 04:37:03 +35:15
64 Koutaniemi, Mikko (FIN) Ski Force team 04:37:28 +35:40
65 Bergström, Oscar (SWE) IFK Mora Skidklubb 04:37:44 +35:56
66 Hatlen, Knut Anders (NOR)   04:37:58 +36:10
67 Juliussen, Vetle (NOR)   04:39:01 +37:13
68 Strid, Thomas (SWE) IFK Mora Skidklubb 04:40:09 +38:21
69 Forsberg, Johan (SWE) IFK Umeå 04:40:26 +38:38
70 Stengrundet, Tore (NOR)   04:40:49 +39:01
71 Noberius, Rickard (SWE) Falu Idrottsklubb 04:41:09 +39:21
72 Andrée, Fredrik (SWE) Bengtsfors Boll O IS 04:42:33 +40:45
73 Sätter, Fredrik (SWE) Team Tynell 04:42:37 +40:49
74 Nordström, Gustav (SWE) Borås Skidlöparklubb 04:42:46 +40:58
75 Palm, Stefan (SWE) Lager 157 Ski Team 04:43:15 +41:27
76 Böthun, Gunnar Klemetsen (NOR) 04:43:16 +41:28
77 Ousbäck, Fredrik (SWE) IFK Skövde Skidklubb 04:43:17 +41:29
78 Olex, Max (GER)   04:43:18 +41:30
79 Jakobsson, André (SWE) Östersunds Skidlöpareklubb 04:43:19 +41:31
80 Carlzon, Mattias (SWE) Ulricehamns Idrottsförening 04:43:23 +41:35
81 Støre, David (NOR)   04:43:24 +41:36
82 Löf, Ronnie (SWE) Högbo GOIF 04:43:46 +41:58
83 Zeffer, Anders (SWE) Mälarö Skid O OK 04:44:21 +42:33
84 Böhlmark, Jonas (SWE) Högbo GOIF 04:44:43 +42:55
85 Olander, Carl (SWE) IK Stern 04:44:48 +43:00
86 Crestani, Marco (ITA) Team Futura 04:44:50 +43:02
87 Hänninen, Björn (SWE) Högbo GOIF 04:44:55 +43:07
88 Wedin, Ronny (SWE) Norbergs Skidklubb 04:45:17 +43:29
89 Nyland, Terje (NOR)   04:45:20 +43:32
90 Stegmayr, Gabriel (SWE) Vansbro AIK Skidklubb 04:45:28 +43:40
91 Impola, Bob (SWE) Skidklubben Bore 04:46:05 +44:17
92 Sunnerberg, Stefan (SWE) Skidklubben Ringen 04:46:13 +44:25
93 Sørlie, Espen Aleksander (NOR)   04:46:22 +44:34
94 Lagerskog, John (SWE) IFK Arvidsjaur Skidor 04:46:24 +44:36
95 Hedbys, Jonathan (SWE) Nusnäs Idrottsförening 04:46:25 +44:37
95 Ringsby, Johannes (SWE) Skidklubben Bore 04:46:25 +44:37
97 Steén, Jonatan (SWE) Team Ormsalva Athletic Club 04:46:34 +44:46
98 Breda, Mats (NOR) Team Björn Myhre Sport 04:46:52 +45:04
99 Zeitz, Karl (SWE) Team Oslo Sportslager 04:47:07 +45:19
100 Osvold, Marius (NOR)   04:47:36 +45:48
101-200      
101 Lund, Oskar (SWE) IF Hallby SOK 04:47:47 +45:59
102 Vilhelmsson, Erik (SWE) Lidköpings Vinter-Sportklubb 04:47:55 +46:07
103 Tosterud, Ola Kristoffer (NOR)   04:48:30 +46:42
104 Niva, Bernt (SWE) IFK Kiruna 04:48:48 +47:00
105 Nes, Ole Jacob (NOR)   04:48:54 +47:06
106 Tallbom, Patrik (SWE) Östersunds Skidlöpareklubb 04:48:59 +47:11
107 Kuhn, Matthias (AUT) Etixx Ski Team 04:48:59 +47:11
108 Sollie, Henrik (NOR)   04:49:00 +47:12
109 Dvoskin, Aleksei (RUS) Russian Marathon Team 04:49:04 +47:16
110 Jakobsson, Mats (FIN)   04:49:11 +47:23
111 Nielsen, Kristoffer (NOR)   04:49:13 +47:25
112 Raknes, Einar (NOR)   04:49:28 +47:40
113 Stonig, Matthias (AUT)   04:49:48 +48:00
114 Gabrielsen, Sjur Obrestad (NOR) Sirdal Ski 04:49:53 +48:05
115 Karlsson, Tobias (SWE) Skistart.com Bergslagen 04:50:03 +48:15
116 Kveli, Espen (NOR) Team Santander 04:50:11 +48:23
117 Kanto, Johan (SWE) Etixx Ski Team 04:50:29 +48:41
118 Fakstad, Stig Morten (NOR) Team Synnfjell 04:50:37 +48:49
119 Svensson, Emil (SWE) Åsarna IK 04:50:50 +49:02
120 Bergengren, Rickard (SWE) IF Ski Team Skåne 04:51:10 +49:22
121 Carleton, Erik (SWE)   04:51:26 +49:38
122 Niord, Gustav (SWE) Boxholm-Ekeby Skidklubb 04:51:28 +49:40
123 Lien, Runar Torpe (NOR) Norway 04:51:32 +49:44
124 Bormolini, Thomas (ITA) Scame Ski Trab Marathon 04:51:41 +49:53
125 Ax, Rasmus (SWE) Ulricehamns Idrottsförening 04:51:41 +49:53
126 Sörensson, Anders (SWE) Tanums Idrottsförening 04:51:44 +49:56
127 Gullhav, Anders Nordby (NOR)   04:52:04 +50:16
128 Berg, David (SWE) Bodsjöböle Skidklubb 04:52:06 +50:18
129 Söndmör, Henning (NOR)   04:52:08 +50:20
130 Martinussen, Andreas (NOR)   04:52:14 +50:26
131 Beldo, Sigurd Klemetsen (NOR)   04:52:22 +50:34
132 Bundi, Gion Andrea (SUI)   04:52:27 +50:39
133 Kargruber, Reinhard (ITA) Team Futura 04:52:45 +50:57
134 Ondrasek, Pavel (CZE)   04:53:03 +51:15
135 Lind, Patrik (SWE) Tunafors Sportklubb 04:53:04 +51:16
136 Holmberg, Andreas (SWE) IFK Mora Skidklubb 04:53:48 +52:00
137 Haugstad, Erlend (NOR)   04:53:52 +52:04
138 Mäenpää, Hans (FIN)   04:54:12 +52:24
139 Solli, Tarjei (NOR)   04:54:26 +52:38
140 Virtanen, Teemu (FIN) Finlandia-Hiihto Team 04:54:36 +52:48
141 Nättinen, Niko (FIN) Finlandia-Hiihto Team 04:54:38 +52:50
142 Bergsjö, Fredrik (NOR)   04:54:39 +52:51
143 Viken, Ånung (NOR)   04:54:42 +52:54
144 Gustavsson, Tommy (SWE) Hemmingmarks Skidklubb 04:54:44 +52:56
145 Jonasson, Niklas (SWE) IFK Mora Skidklubb 04:54:45 +52:57
146 Brindbergs, Emil (SWE) Vansbro AIK Skidklubb 04:54:50 +53:02
147 Åleheim, Joakim (SWE) Nybro Skidklubb 04:55:06 +53:18
148 Damm, Martin (SWE) Björkfors Gymnastik O IF 04:55:17 +53:29
149 Gjestrumbakken, Thomas (NOR)   04:55:49 +54:01
150 Hansson, Fredrik (SWE) Lillhärdals Idrottsförening 04:55:55 +54:07
151 Enberg, Anton (SWE) Falun Borlänge Skidklubb 04:55:57 +54:09
152 Igeltjørn, Vidar (NOR)   04:56:00 +54:12
153 Slettemås, Oystein (NOR)   04:56:04 +54:16
154 Knoll, Johannes (SWE) Orienteringsklubben Dacke 04:56:07 +54:19
155 Bormolini, Nicolas (ITA) Scame Ski Trab Marathon Livignio Team 04:56:09 +54:21
156 Abrahamsson, Daniel (SWE) Borås Skidlöparklubb 04:56:12 +54:24
157 Verdenius, Jan Jacob (NOR)   04:56:13 +54:25
158 Johansson, Anders (SWE) Ryda Skidklubb 04:56:16 +54:28
159 Johansson, Tobias (SWE) AXA Sports Club 04:56:17 +54:29
160 Friedl, Christoph (GER)   04:56:23 +54:35
161 Bjercke, Bjørn Kristian (NOR)   04:56:28 +54:40
162 Johansson, Nicklas Big (SWE) Rembo Idrottsklubb 04:56:33 +54:45
163 Björnbakken, Tony (NOR)   04:56:34 +54:46
164 Theander, Claes (SWE) Sundbybergs Idrottsklubb 04:56:45 +54:57
165 Johansson, Lars (SWE) Karlsbyhedens Idrottsklubb 04:57:01 +55:13
166 Carlsson, Viktor (SWE) Skellefteå XC Ski Club 04:57:03 +55:15
167 Meløy, Jakob (NOR)   04:57:04 +55:16
168 Larsson, Thommy (SWE) Stockviks Skidförening 04:57:05 +55:17
169 Strid, Anders (SWE) Lucksta Idrottsförening 04:57:06 +55:18
170 Schlickenrieder, Peter (GER)   04:57:10 +55:22
171 Lau, Michael (GER)   04:57:19 +55:31
172 Blohm, Andreas (SWE) Filipstads Skidförening 04:57:35 +55:47
173 Viken, Öyvind (NOR)   04:57:51 +56:03
174 Remund, Matthias (SUI)   04:58:31 +56:43
175 Öhrner, Fredrik (SWE) Skellefteå XC Ski Club 04:58:34 +56:46
176 Carlsson, Robert (SWE) Turebergs Idrottsförening 04:58:38 +56:50
177 Groenvold, Sondre (NOR) Lyn Ski 04:58:53 +57:05
178 Löwendahl, Per (SWE) Ulricehamns Idrottsförening 04:59:00 +57:12
179 Andersson, Mikael (SWE) Turebergs Idrottsförening 04:59:01 +57:13
180 Eriksson, Patrik (SWE) 1 Life Idrottsförening 04:59:02 +57:14
181 Eskås, Per Anders (NOR)   04:59:07 +57:19
182 Pihlajaniemi, Mika (FIN) Ski Team Lapland Finland 04:59:14 +57:26
183 Hesselberg Indby, Ivar (NOR)   04:59:27 +57:39
184 Bakk, Audun (NOR)   04:59:31 +57:43
185 Owren, Amund (NOR)   04:59:47 +57:59
186 Christiansen, Vetle (NOR)   05:00:05 +58:17
187 Olsson, Joakim (SWE) Trosabygdens OK 05:00:08 +58:20
188 Hägg, Erik (SWE) Finspångs Skid och Orienteringsklubb 05:00:10 +58:22
189 Bergstrand, Jakob (SWE) Enebybergs Idrottsförening 05:00:23 +58:35
190 Samuelsson, Johan (SWE) Sk Järven 05:00:37 +58:49
191 Magnus, Oscarsson (SWE) Karlslunds IF Skidförening 05:00:40 +58:52
192 Björklund, Claes (SWE) Orienteringsklubben Skogsvargarna 05:00:57 +59:09
193 Simonsson, Eric (SWE) Landöns Idrottsförening 05:01:01 +59:13
194 Eknor, Henrik (SWE) Karlslunds IF Skidförening 05:01:05 +59:17
195 Johansson, Erik (SWE) Tranemo IF Skidklubb 05:01:11 +59:23
196 Fladseth, Harald (NOR)   05:01:13 +59:25
197 Hjelmåker, Jakob (SWE) AXA Sports Club 05:01:14 +59:26
198 Hanssen-Bauer, Øyvind W (NOR) 05:01:19 +59:31
199 Richter, Michael (GER)   05:01:33 +59:45
200 Solberg, Gard (NOR)   05:01:38 +59:50
201-300      
201 Karlsson, Magnus (SWE) Nacka Värmdö Skidklubb 05:01:44 +59:56
202 Undemar, Simon (SWE) Karlslunds IF Skidförening 05:01:45 +59:57
203 Uggeldahl, Jan (FIN)   05:01:52 +01:00:04
204 Hulbak, Sigurd Sollien (NOR)   05:01:59 +01:00:11
205 Heggelund, Terje (NOR)   05:02:03 +01:00:15
206 Nilsson, Andreas (SWE) IK Stern 05:02:04 +01:00:16
207 Tröen, Erik (NOR)   05:02:14 +01:00:26
208 Nordli, Simen Engebretsen (NOR) 05:02:20 +01:00:32
209 Janecek, Pavel (CZE) Team Silvini Madshus 05:02:24 +01:00:36
210 Paulsen, Steffen S. (NOR)   05:02:26 +01:00:38
211 Stenqvist, Mikael (SWE) Sävast Ski Team IF 05:02:26 +01:00:38
212 Granberg, Daniel (SWE) Mellansel Idrottsförening 05:02:36 +01:00:48
213 Indredavik, Tord (NOR)   05:02:40 +01:00:52
214 Svensson, Erik (SWE) Karlslunds IF Skidförening 05:02:45 +01:00:57
215 Martner, Ola (SWE) Göteborgs Skidklubb 05:02:46 +01:00:58
216 Steimert, Claes (SWE) Stockholms Rullskidklubb 05:02:51 +01:01:03
217 Krestin, Denis (RUS)   05:02:52 +01:01:04
218 Moxnes, Einar Flaktveit (NOR)   05:03:16 +01:01:28
219 Strandbakke, Geir (NOR)   05:03:18 +01:01:30
220 Bråthen, Kristian (NOR) Team Synnfjell 05:03:23 +01:01:35
221 Andersson, Johannes (SWE) IF Ski Team Skåne 05:03:24 +01:01:36
222 Olofsson, David (SWE) Mefos Idrottsklubb 05:03:38 +01:01:50
223 Crona, Ragnar (SWE) Volvo Idrottsförening 05:03:49 +01:02:01
224 Sundberg, Simon (SWE) IFK Umeå 05:03:57 +01:02:09
225 Seifert, Benjamin (GER)   05:04:09 +01:02:21
226 Lundborg, Emil (SWE) Sya Skidklubb 05:04:09 +01:02:21
227 Simonsen, Geir (NOR)   05:04:10 +01:02:22
228 Bergqvist, Martin (SWE) Ekshärads Skidförening 05:04:10 +01:02:22
229 Karlsson, Simon (SWE) Karlslunds IF Skidförening 05:04:11 +01:02:23
230 Claeson, Arvid (SWE) Yuppie Ski Club 05:04:13 +01:02:25
231 Gröan, Morten (NOR)   05:04:18 +01:02:30
232 Carlsson, Samuel (SWE) Sundbybergs Idrottsklubb 05:04:20 +01:02:32
233 Lindström, Fredrik (SWE) Vaxholms Kanotsällskap 05:04:26 +01:02:38
234 Kanmert-Gustafsson, Oskar (SWE) Tunafors Sportklubb 05:04:35 +01:02:47
235 Åserud, Patrick (NOR)   05:04:37 +01:02:49
236 Ojala, Jukka-Pekka (FIN) Finlandia-Hiihto Team 05:04:38 +01:02:50
237 Valter, Dalibor (CZE) Team Silvini Madshus 05:04:40 +01:02:52
238 Andersson, Albin (SWE) Skene Sim o Idrottsällskap 05:04:47 +01:02:59
239 Bärj, Niclas (SWE) Rehns Bandyklubb 05:04:53 +01:03:05
240 Busch, Rune (NOR)   05:05:18 +01:03:30
241 Ljungberg, Gustaf (SWE) Ulricehamns Idrottsförening 05:05:19 +01:03:31
242 Danielsson, Daniel (SWE) Sya Skidklubb 05:05:33 +01:03:45
243 Öiseth, Klaus (SWE)   05:05:35 +01:03:47
244 Svensson, Magnus (SWE) Turebergs Idrottsförening 05:05:42 +01:03:54
245 Skog, Jonas (FIN)   05:05:43 +01:03:55
246 Skog, Jo Simen (NOR)   05:05:47 +01:03:59
247 Ventura, Federico (ITA) Åre Längdskidklubb 05:06:02 +01:04:14
248 Strindlund, Erik (SWE) Östersunds Skidlöpareklubb 05:06:12 +01:04:24
249 Svendby, Stian Roti (NOR)   05:06:13 +01:04:25
250 Aasvold, Lorents Ola (NOR)   05:06:19 +01:04:31
251 Dahlqvist, Nils (SWE) Storviks Idrottsförening 05:06:21 +01:04:33
252 Ivanov, Sergey (RUS)   05:06:23 +01:04:35
253 Debertin, Dirk (GER)   05:06:24 +01:04:36
254 Brandsdal, Helge (NOR)   05:06:31 +01:04:43
255 Gustafsson, Thomas (SWE) IK Rex 05:06:32 +01:04:44
256 Carlén, Marcus (SWE) Bodsjöböle Skidklubb 05:06:35 +01:04:47
257 Veie, Rune (NOR)   05:06:40 +01:04:52
258 Jakoubek, Tomas (CZE) Team Silvini Madshus 05:06:42 +01:04:54
259 Palo, Jukka (FIN)   05:06:47 +01:04:59
260 Lybeck, Fredrik (SWE) Näsvikens Idrottsklubb 05:06:50 +01:05:02
261 Lefsaker, Erling (NOR)   05:06:51 +01:05:03
262 Lappegard, Torkel (NOR)   05:06:55 +01:05:07
263 Mattes, Mats (SWE) Edsbyns Skidklubb 05:07:00 +01:05:12
264 Boström, Anders (SWE) Sundbybergs Idrottsklubb 05:07:07 +01:05:19
265 Fischer, Simon (GER) Germany 05:07:10 +01:05:22
266 Carlzén, Johannes (SWE) Ulricehamns Idrottsförening 05:07:13 +01:05:25
267 Hasund, Olav (NOR) Team Santander 05:07:15 +01:05:27
268 Brunner, Toni (SUI)   05:07:19 +01:05:31
269 Skjeggestad, Sjur (NOR)   05:07:26 +01:05:38
270 Kangasharju, Joakim (SWE) Ragunda Idrottsförening 05:07:28 +01:05:40
271 Mäenpää, Viktor (FIN)   05:07:36 +01:05:48
272 Malmgren, Robert (SWE) Borås Skidlöparklubb 05:07:41 +01:05:53
273 Hatlevoll, Willy (NOR)   05:07:44 +01:05:56
274 Lintzén, Johan (SWE) Bergnäsets Allmänna IK 05:07:46 +01:05:58
275 Thunvall, Peter (SWE) Föreningen IKJ Haninge 05:07:47 +01:05:59
276 Lejon, Christian (SWE) IFK Umeå 05:07:48 +01:06:00
277 Sandstad, Ole Reinhart (NOR)   05:07:53 +01:06:05
278 Häggqvist, Kjell (SWE) Näsvikens Idrottsklubb 05:08:00 +01:06:12
279 Wedin, Pär (SWE) Garphyttans Idrottsförening 05:08:05 +01:06:17
280 Zuehlke, Heiko (GER)   05:08:16 +01:06:28
281 Slagtern Fjellvåg, Asbjørn (NOR)   05:08:27 +01:06:39
282 Johansson, Peter (SWE) OK Skogshjortarna 05:08:39 +01:06:51
283 Borbe, Knut (NOR)   05:08:42 +01:06:54
284 Reichart, Hans-Werner (GER) Germany 05:08:42 +01:06:54
285 Gjerdbakken, Erik (NOR)   05:08:45 +01:06:57
286 Kajari, Priit (EST)   05:08:51 +01:07:03
287 Andréason, Peder (SWE) Åre Längdskidklubb 05:08:53 +01:07:05
288 Churchill, Henry (AUS) IF Ski Team Skåne 05:08:54 +01:07:06
289 Asp, Eirik (NOR)   05:08:56 +01:07:08
290 Fahlén, Tom (SWE) Landsbro IF Skidklubb 05:08:59 +01:07:11
291 Kristinsson, Brynjar Leo (ISL)   05:08:59 +01:07:11
292 Schuler, Markus (SUI)   05:09:00 +01:07:12
293 Persson, Daniel (SWE)   05:09:06 +01:07:18
294 Bekkevoll, Arnulf (NOR)   05:09:16 +01:07:28
295 Gustafsson, Johan (SWE) IFK Mora Skidklubb 05:09:23 +01:07:35
296 Rygh, Pontus (SWE) Ulricehamns Idrottsförening 05:09:28 +01:07:40
297 Francesco, Fuccaro (ITA)   05:09:41 +01:07:53
298 Ståhlgren, Philip (SWE) Växjö Allmänna Idrottssällskap 05:09:48 +01:08:00
299 Tingelöf, Ulf (SWE) Kraftstaven Ski Team Förening 05:09:56 +01:08:08
300 Moe, Geir (NOR)   05:09:56 +01:08:08
301-400      
301 Myklemyr, Arne (NOR)   05:10:02 +01:08:14
302 Marken, Audun (NOR)   05:10:07 +01:08:19
303 Feichter, Hansjorg (ITA) ASV 5 LOIPE 05:10:11 +01:08:23
304 Jensen, Amund H. (NOR)   05:10:15 +01:08:27
305 Bjørkeng, Stein Otto (NOR)   05:10:19 +01:08:31
306 Jägryd, Martin (SWE) Ringhals Idrottsförening 05:10:20 +01:08:32
307 Elieson, Morten Horn (NOR)   05:10:24 +01:08:36
308 Flyning, Johan (SWE) Södertälje Idrottsförening 05:10:30 +01:08:42
309 Sarenmark, Jan (SWE) Brudpiga Roddklubb 05:10:34 +01:08:46
310 Heen, Anders Storhaug (NOR)   05:10:35 +01:08:47
311 Hirn, Jari (FIN) Finlandia-Hiihto Team 05:10:37 +01:08:49
312 Landa, Frantisek (CZE) Team Silvini Madshus 05:10:38 +01:08:50
313 Jansson Palmer, Erik (SWE) Saltsjöbadens Idrottsförening 05:10:39 +01:08:51
314 Wold, Håkon (NOR)   05:10:46 +01:08:58
315 Warrén, Ola (SWE) Turebergs Idrottsförening 05:10:49 +01:09:01
316 Halvarsson, Jesper (SWE) Björkfors Gymnastik O IF 05:10:50 +01:09:02
317 Linder, Kristofer (SWE) Kiruna X-country IF 05:10:52 +01:09:04
318 Gjestrud, Erlend (NOR)   05:10:53 +01:09:05
319 Gustafsson, Jörgen (SWE) Skellefteå XC Ski Club 05:10:53 +01:09:05
320 Rypdal, Magnor (NOR)   05:10:54 +01:09:06
321 Niper, Carl Henrik (SWE) Föreningen IKJ Haninge 05:10:54 +01:09:06
322 Teteris, Janis (LAT)   05:10:59 +01:09:11
323 Rögenes, Öyvind (NOR)   05:11:06 +01:09:18
324 Mathisen, Morthen (FIN)   05:11:10 +01:09:22
325 Tuoremaa, Anders (SWE) Kiruna X-country IF 05:11:17 +01:09:29
326 Eiterjord, Gunnar Odd (NOR)   05:11:20 +01:09:32
327 Björndahl, Daniel (SWE) Kungälvs Orienteringsklubb 05:11:22 +01:09:34
328 Holm, Erik (FIN)   05:11:26 +01:09:38
329 Hedlund, Magnus (SWE) Granbergsdals Idrottsförening 05:11:30 +01:09:42
330 Degerfeldt, Andreas (SWE) Turebergs Idrottsförening 05:11:31 +01:09:43
331 Horn, Ragnar (NOR)   05:11:33 +01:09:45
332 Malm, Olof (SWE) Norbergs Cykelklubb 05:11:34 +01:09:46
333 Sjöberg, Marcus (SWE) Broby GoIF 05:11:38 +01:09:50
334 Karlsson, Fredrik (SWE) Strömnäs GoIF 05:11:43 +01:09:55
335 Nilsson, Daniel (SWE) OK Norrvirdarna 05:11:47 +01:09:59
336 Häkkinen, Jussi (FIN)   05:11:51 +01:10:03
337 Eid, Ingerbrigt (NOR)   05:11:58 +01:10:10
338 Ekstedt, Adam (SWE) IF Ski Team Skåne 05:12:06 +01:10:18
339 Berglund, Nils (SWE) Föreningen Norsjö Skidor 05:12:07 +01:10:19
340 Bernroth, Peter (SWE) Burseryds Idrottsförening 05:12:14 +01:10:26
341 Bergman, Patrik (SWE) Svegs Idrottsklubb 05:12:17 +01:10:29
342 Messelt, Eirik (NOR)   05:12:20 +01:10:32
343 Söderkvist, Jakob (SWE) Brovallens Idrottsförening 05:12:22 +01:10:34
344 Johansson, Fredrik (SWE) IFK Västerås Skidklubb 05:12:24 +01:10:36
345 Ehl, Jaroslav (CZE)   05:12:31 +01:10:43
346 Sjölund, Stefan (SWE) Skogslöparna 05:12:35 +01:10:47
347 Eriksson, Anders (SWE) Yuppie Ski Club 05:12:38 +01:10:50
348 Tucek, Martin (CZE)   05:12:40 +01:10:52
349 Kindmalm, Petter (SWE) Östersunds Skidlöpareklubb 05:12:43 +01:10:55
350 Wikström, Patrik (SWE) Dorotea Idrottsförening 05:12:46 +01:10:58
351 Ramstedt, Mikael (FIN)   05:12:48 +01:11:00
352 Bergeå Af Geijerstam, Per (SWE) IK Rex 05:12:50 +01:11:02
353 Næss Ulseth, Eirik (NOR)   05:13:02 +01:11:14
354 Rocarek, Jiri (CZE) Atlas Czech Republic 05:13:08 +01:11:20
355 Gustafsson, Fredrik (SWE) Strängnäs Skidklubb 05:13:13 +01:11:25
356 Vanzo, Marino (ITA) Åre Längdskidklubb 05:13:17 +01:11:29
357 Ericsson, Anders (SWE) Granbergsdals Idrottsförening 05:13:19 +01:11:31
358 Karlsson, Kjell (SWE) Boxholm-Ekeby Skidklubb 05:13:21 +01:11:33
359 Pettersson Hjelmkvist, T. (SWE) IF Hallby SOK 05:13:23 +01:11:35
360 Elg, Mattias (SWE) Åre Längdskidklubb 05:13:29 +01:11:41
361 Weise, Lars (GER)   05:13:36 +01:11:48
362 Magnusson, Simon (SWE) IK Stern 05:13:38 +01:11:50
363 Peterson, Uku (EST)   05:13:40 +01:11:52
364 De Monte Pangon, Andrea (ITA) Team Futura 05:13:42 +01:11:54
365 Örn, Jonas (SWE) Orsa Skidklubb 05:13:42 +01:11:54
366 Larsson, Mårten (SWE) IF Ski Team Skåne 05:13:45 +01:11:57
367 Gustafsson, Joakim (SWE) Ulricehamns Idrottsförening 05:13:51 +01:12:03
368 Kaiv, Taavi (EST)   05:13:53 +01:12:05
369 Degselius, Håkan (SWE) Svegs Idrottsklubb 05:13:55 +01:12:07
370 Nero, Erik (SWE) Mullsjö Skid O OK 05:14:03 +01:12:15
371 Johansson, Tomas (SWE) Åmåls Orienteringsklubb 05:14:06 +01:12:18
372 Carlsson, Emil (SWE) Göteborgs Polismäns IF 05:14:13 +01:12:25
373 Elfvén, Viktor (SWE) IF Hagen Skidklubb 05:14:19 +01:12:31
374 Holmström, Isac (ALA)   05:14:25 +01:12:37
375 Lannergård, Ambjörn (SWE) Lidköpings Vinter-Sportklubb 05:14:29 +01:12:41
376 Znojemsky, Karel (CZE)   05:14:30 +01:12:42
377 Rosén, Fredrik (SWE) Jönköpings Orienteringsklubb 05:14:33 +01:12:45
378 Smeltzer, Benjamin (USA)   05:14:35 +01:12:47
379 Häggblom, Mathias (SWE) Brännebrona Skidklubb 05:14:36 +01:12:48
380 Breistrand, Per Anders (SWE) Luleguttene SOL 05:14:37 +01:12:49
381 Kaasa, Tor Egil (NOR)   05:14:39 +01:12:51
382 Passerini, Roberto (ITA)   05:14:42 +01:12:54
383 Bratt, Martin (SWE) IFK Mora Skidklubb 05:14:43 +01:12:55
384 Gustafsson, Dick (SWE) OK Landehof 05:14:43 +01:12:55
385 Swärd, Anders (SWE) Säffle Skidklubb 05:14:50 +01:13:02
386 Ohlström, Erik (SWE) IK Rex 05:14:52 +01:13:04
387 Brusletto, Runar (NOR)   05:14:52 +01:13:04
388 Palmér, Johan (SWE) IF Hallby SOK 05:14:53 +01:13:05
389 Malmqvist, Henric (SWE) Saltsjöbadens Idrottsförening 05:14:58 +01:13:10
390 Laamo, Ami (FIN)   05:15:00 +01:13:12
391 Haring, Björn (SWE) Östersunds Skidlöpareklubb 05:15:00 +01:13:12
392 Leikvangen, Otto (NOR)   05:15:02 +01:13:14
393 Tverå, Tor Ivar (NOR)   05:15:04 +01:13:16
394 Nilsson, Mattias (SWE) Lulekamraternas MOL 05:15:07 +01:13:19
395 Eid, Torbjørn (NOR)   05:15:16 +01:13:28
396 Albertsson, Henrik (SWE) Sya Skidklubb 05:15:17 +01:13:29
397 Kjönsberg, Frank (NOR)   05:15:22 +01:13:34
398 Priks, Keijo (EST)   05:15:30 +01:13:42
399 Assarsson, Karl-Erik (SWE) Borås Skidlöparklubb 05:15:33 +01:13:45
400 Olsson, Daniel (SWE) Garphyttans Idrottsförening 05:15:38 +01:13:50
401-500      
401 Folkesson, Emil (SWE) Nybro Skidklubb 05:15:43 +01:13:55
402 Junker, John (SWE) Norrbärke Skidklubb 05:15:43 +01:13:55
403 Tingström, Ulf (SWE) Föreningen IKJ Haninge 05:15:45 +01:13:57
404 Seglsten, Ronald (NOR) Norge 05:15:46 +01:13:58
405 Johansson, Stefan (SWE) Yuppie Ski Club 05:15:48 +01:14:00
406 Andersson, Per-Olov (SWE) IFK Västerås Skidklubb 05:15:52 +01:14:04
407 Fenstad, Ståle (NOR)   05:15:53 +01:14:05
408 Lövseth, Haagen (NOR)   05:15:53 +01:14:05
409 Sjögren, Niclas (SWE)   05:15:53 +01:14:05
410 Wånell, Anders (SWE)   05:15:53 +01:14:05
411 Nylén, Fredrik (SWE) Grava Skidklubb 05:15:54 +01:14:06
412 Eklöw, Niclas (SWE) Sundbybergs Idrottsklubb 05:16:02 +01:14:14
413 Ainegren, Johannes (SWE) IFK Likenäs 05:16:02 +01:14:14
414 Bergstrand, Mårten (SWE) Eneb 05:16:06 +01:14:18
415 Granström, Henrik (SWE) Sundbybergs Idrottsklubb 05:16:08 +01:14:20
416 Arnqvist, Jonas (SWE) FK Friskus-Varberg 05:16:10 +01:14:22
417 Widmark, Mattias (SWE) Svegs Idrottsklubb 05:16:13 +01:14:25
418 Sivertsen, Reidar (NOR)   05:16:17 +01:14:29
419 Bergenholtz, Oscar (SWE) Äspereds Idrottsförening 05:16:19 +01:14:31
420 Göransson, Fredrik (SWE) Åsarna IK 05:16:32 +01:14:44
421 Joten, Pål Åge (NOR)   05:16:32 +01:14:44
422 Pettersson, Jonas (SWE) Strömnäs Gymnastik o Idrottsförening 05:16:38 +01:14:50
423 Johansson, Anders (SWE) Dalstorps Idrottsförening 05:16:39 +01:14:51
424 Axelsson, Viktor (SWE) Borås Skidlöparklubb 05:16:45 +01:14:57
425 Tunek, Peter (SWE) Södra Vi Idrottsförening 05:16:47 +01:14:59
426 Morandini, Nicola (ITA) Team Futura 05:16:48 +01:15:00
427 Stenberg, Anders (SWE) Burseryds Idrottsförening 05:16:53 +01:15:05
428 Halvarsson, Jacob (SWE) Karlslunds IF Skidförening 05:16:56 +01:15:08
429 Johansson, Lars (SWE) IFK Umeå 05:16:58 +01:15:10
430 Lien, Tor Henning (NOR)   05:16:58 +01:15:10
431 Lindblom, Tommie (SWE) Stockholms Rullskidklubb 05:17:05 +01:15:17
432 Lindgren, Fredrik (SWE) IK Hakarpspojkarna 05:17:17 +01:15:29
433 Berggrund, Petter (SWE) Åre Längdskidklubb 05:17:26 +01:15:38
434 Gilmozzi, Enrico (ITA) Åre Längdskidklubb 05:17:27 +01:15:39
435 Eriksson, Anders (SWE) Säffle Skidklubb 05:17:29 +01:15:41
436 Brövig, Henrik (NOR)   05:17:32 +01:15:44
437 Jönsson, David (SWE) IK Hakarpspojkarna 05:17:33 +01:15:45
438 Attemark, Patrik (SWE) Nacka Värmdö Skidklubb 05:17:40 +01:15:52
439 Nymoen, Ole Christian (NOR)   05:17:43 +01:15:55
440 Svensson, Jan (SWE) Ragunda Idrottsförening 05:17:45 +01:15:57
441 Jansson, Ulf (SWE) Östervåla Idrottsförening 05:17:50 +01:16:02
442 Lystedt, Björn (SWE) Vassunda Idrottsförening 05:17:54 +01:16:06
443 Ingelström, Pär (SWE) IK Stern 05:17:56 +01:16:08
444 Klintberg, Rasmus (SWE) Gävle Skidkamrater 05:17:59 +01:16:11
445 Arkad, Martin (SWE) AXA Sports Club 05:18:06 +01:16:18
446 Reinfjord, Nils-Andre (NOR)   05:18:07 +01:16:19
447 Åström, Fredrik (SWE) Gävle Skidkamrater 05:18:11 +01:16:23
448 Skogh, Thomas (SWE) Roslagsbro Idrottsförening 05:18:12 +01:16:24
449 Hårstadhaugen, Tor Einar (NOR) 05:18:13 +01:16:25
450 Halvarsson, Jens (SWE) IK Stern 05:18:14 +01:16:26
451 Karlsson, Pontus (SWE) Turebergs Idrottsförening 05:18:17 +01:16:29
452 Westerlund, Niklas (FIN)   05:18:18 +01:16:30
453 Larsson, Pär (SWE) Hybo Allmänna Idrottsklubb 05:18:27 +01:16:39
454 Murray, Ian (CAN)   05:18:29 +01:16:41
455 Engebakken, Jonas (NOR)   05:18:35 +01:16:47
456 Messel, Thor-Erik (NOR)   05:18:35 +01:16:47
457 Haglund, Ulf (SWE) Skidklubb Skinnsberg 05:18:37 +01:16:49
458 Björnlund, Thomas (NOR)   05:18:41 +01:16:53
459 Spångberg, Peter (SWE) Idrottsföreningen Berguven 05:18:44 +01:16:56
460 Larsson, Kristian (SWE) IK Stern 05:18:45 +01:16:57
461 Assarsson, Hannes (SWE) Nässjö Skidförening 05:18:45 +01:16:57
462 Björk, Fredrik (SWE) IK Rex 05:18:46 +01:16:58
463 Gaundal, Jon Arne (NOR)   05:18:47 +01:16:59
464 Liukkonen, Kalle (FIN)   05:18:54 +01:17:06
465 Mäenpää, Hannes (FIN)   05:18:56 +01:17:08
466 Swärd, Fredrik (SWE) Tidaholm SOK Sisu 05:18:58 +01:17:10
467 Mäenpää, Johan (FIN)   05:18:59 +01:17:11
468 Eriksson, Anders (SWE) Föreningen IKJ Haninge 05:19:00 +01:17:12
469 Johnsson, Jörgen (SWE) Hällbybrunns Idrottsförening 05:19:11 +01:17:23
470 Andersson, Göran (SWE) Strömtorps Idrottsklubb 05:19:19 +01:17:31
471 Sakharov, Vladimir (RUS)   05:19:25 +01:17:37
472 Grangert, Oskar (SWE) Idrottsklubben Nocout.se 05:19:29 +01:17:41
473 Olsson, Olle (SWE) Skidklubben Bore 05:19:30 +01:17:42
474 Melin, Martin (SWE) OK Kullingshof 05:19:30 +01:17:42
475 Eriksson, Joakim (SWE) Malungs Idrottsförening 05:19:32 +01:17:44
476 Rosberg, Fredrik (SWE) IFK Helsingborg 05:19:40 +01:17:52
477 Thomas, Eric (GER)   05:19:41 +01:17:53
478 Kristiansen, Magnus (NOR)   05:19:42 +01:17:54
479 Norman, Rickard (SWE) AXA Sports Club 05:19:43 +01:17:55
480 Soovik, Anders (SWE) Göteborgs Skidklubb 05:19:49 +01:18:01
481 Ittmann, Machiel (NED)   05:19:53 +01:18:05
482 Vodrazka, Ondrej (CZE)   05:19:55 +01:18:07
483 Bruun, Nils Anders (NOR)   05:19:56 +01:18:08
484 Blomberg, Adam (SWE) IK Stern 05:20:03 +01:18:15
485 Vinsvold, Nils Harald (NOR)   05:20:12 +01:18:24
486 Saure, Dan Børge (NOR)   05:20:16 +01:18:28
487 Löfman, Kenneth (SWE) Föreningen IKJ Haninge 05:20:17 +01:18:29
488 Debertin, Daniel (GER)   05:20:21 +01:18:33
489 Georgsson, Fredrik (SWE) Jönköpings Orienteringsklubb 05:20:26 +01:18:38
490 Olausson, Fredrik (SWE) Idefjordens Sportklubb 05:20:27 +01:18:39
491 Madland, Reid (NOR) Norway 05:20:30 +01:18:42
492 Antonio, Cicchetti (SWE) IFK Västerås Skidklubb 05:20:32 +01:18:44
493 Wennblom, Björn (SWE) Yuppie Ski Club 05:20:47 +01:18:59
494 Lundgren, Martin (SWE) Stockviks Skidförening 05:20:58 +01:19:10
495 Nordman, Thomas (SWE) Idrottsklubben Nocout.se 05:21:02 +01:19:14
496 Andersson, Johan (SWE) IK Stern 05:21:04 +01:19:16
497 Thörne, Staffan (SWE) Hagfors Skidförening 05:21:04 +01:19:16
498 Wikar, Erik (SWE) Karlslunds IF Skidförening 05:21:06 +01:19:18
499 Eichholzer, Gert (AUT)   05:21:06 +01:19:18
500 Vodrazka, Jakub (CZE)   05:21:07 +01:19:19
501-600      
501 Svinsås, Morten (NOR)   05:21:10 +01:19:22
502 Klokkehaug, Eivind (NOR)   05:21:11 +01:19:23
503 Brochmann, Halvor (NOR)   05:21:15 +01:19:27
504 Hansson, Niclas (SWE) Burseryds Idrottsförening 05:21:16 +01:19:28
505 Sandén, Henrik (SWE) Karlslunds IF Skidförening 05:21:17 +01:19:29
506 Holmberg, Pontus (SWE) Landsbro IF Skidklubb 05:21:17 +01:19:29
507 Larsson, Ronny (SWE) Estuna Idrottsförening 05:21:18 +01:19:30
508 Pavek, Martin (CZE)   05:21:20 +01:19:32
509 Bengtsson, Anton (SWE) Stenungsunds OK 05:21:21 +01:19:33
510 Karlsson, Erik (SWE) Orienteringsklubben Alehof 05:21:25 +01:19:37
511 Ondrasek, Marek (CZE) Team Silvini Madshus 05:21:25 +01:19:37
512 Nilsson, Peter (SWE) Ölmstads Idrottsällskap 05:21:33 +01:19:45
513 Oskarsson, Andreas (SWE) IFK Umeå 05:21:33 +01:19:45
514 Eklund, Mikael (FIN)   05:21:35 +01:19:47
515 Hagström, Tomas (SWE) Sya Skidklubb 05:21:44 +01:19:56
516 Jensen, Per Erik (NOR)   05:21:50 +01:20:02
517 Ekberg, Martin-Thure (SWE) Borensbergs IF Cykelklubb 05:21:51 +01:20:03
518 Pettersson, Magnus (SWE) Strömnäs GoIF 05:21:56 +01:20:08
519 Vehusheia, Oddvar (NOR)   05:22:08 +01:20:20
520 Oppegaard, Even (NOR)   05:22:15 +01:20:27
521 Blomberg, Mathias (SWE) Jalles TC Umeå 05:22:18 +01:20:30
522 Lindberg, Lukas (FIN)   05:22:21 +01:20:33
523 Sagne, Oskar (SWE) Idrottsföreningen Rigor 05:22:25 +01:20:37
524 Moen, Børje Cato (NOR)   05:22:28 +01:20:40
525 Hugosson, Jörgen (SWE) Landsbro IF Skidklubb 05:22:28 +01:20:40
526 Svaerk, Ole J (NOR)   05:22:33 +01:20:45
527 Lönnroth, Johnny (GBR)   05:22:39 +01:20:51
528 Nygren, Erik (SWE)   05:22:42 +01:20:54
529 Knutgård, Markus (SWE) Haparanda Sportklubb Taktik 05:22:43 +01:20:55
530 Sander, Martin (SWE) AXA Sports Club 05:22:45 +01:20:57
531 Berntsson, Andreas (SWE) IK Stern 05:22:58 +01:21:10
532 Lau, Florian (GER)   05:22:58 +01:21:10
533 Sennström, Johan (SWE) Sundbybergs Idrottsklubb 05:23:05 +01:21:17
534 Jonsson, Esbjörn (SWE) Boxholm-Ekeby Skidklubb 05:23:07 +01:21:19
535 Hjermann, Bjørn Kvaal (NOR)   05:23:10 +01:21:22
536 Lappalainen, Lauri (FIN)   05:23:14 +01:21:26
537 Tomren, Geir Tony (NOR)   05:23:17 +01:21:29
538 Zeichen, Hannes (AUT)   05:23:18 +01:21:30
538 Ala-Lahti, Harri (FIN)   05:23:18 +01:21:30
540 Evans, Simon (AUS) Uppsala Vasaloppsklubb 05:23:19 +01:21:31
541 Gross, Sebastian (GER)   05:23:30 +01:21:42
542 Rydenfalk, Nils (SWE) Hultsfreds Löparklubb 05:23:46 +01:21:58
543 Arvidsson, John (SWE) Hägglunds Ski Team SK 05:23:49 +01:22:01
544 Bystøl, Einar (NOR)   05:23:55 +01:22:07
545 Fagerholt, Erik (NOR)   05:24:01 +01:22:13
546 Vestly Sirevåg, Simen (NOR)   05:24:01 +01:22:13
547 Engen, Arne (NOR)   05:24:01 +01:22:13
548 Bäckström, Mikael (SWE) IFK Rundvik 05:24:03 +01:22:15
549 Bäck, Johan (SWE) Vaggeryds SOK 05:24:08 +01:22:20
550 Karlsson, Stefan (SWE) Ronneby Orienteringsklubb 05:24:10 +01:22:22
551 Jacobsen, Mikael (DEN)   05:24:24 +01:22:36
552 Hägglund, Torbjörn (SWE) Östervåla Idrottsförening 05:24:30 +01:22:42
553 Sörqvist, Christian (SWE) Åmåls Orienteringsklubb 05:24:37 +01:22:49
554 Haug, Torgeir (NOR)   05:24:44 +01:22:56
555 Nilsson, Lars (SWE) Strömnäs GoIF 05:24:46 +01:22:58
556 Hefte, Julius (SWE) Åkersberga Sportklubb 05:25:00 +01:23:12
557 Steinsland, Gjermund (NOR)   05:25:03 +01:23:15
558 Sonehag, Patrik (SWE) IK Stern 05:25:06 +01:23:18
559 Hansen, Ståle (NOR)   05:25:08 +01:23:20
560 Olsson, Anders (SWE) Borås GoIF 05:25:09 +01:23:21
561 Lundell, Per (NOR)   05:25:12 +01:23:24
562 Jönsson, Lars-Olof (SWE) Malungs Idrottsförening 05:25:17 +01:23:29
563 Johansson, Jörgen (SWE) Skellefteå XC Ski Club 05:25:20 +01:23:32
564 Östböll, Knut Erik (NOR)   05:25:22 +01:23:34
565 Riibe, Hans Tore (NOR)   05:25:24 +01:23:36
566 Enqvist, Ludvig (SWE) Siljansnäs Skid & Löparklubb 05:25:27 +01:23:39
567 Brevig, Ola (NOR)   05:25:30 +01:23:42
568 Öyen, Inge (NOR)   05:25:33 +01:23:45
569 Joten, Svein (NOR)   05:25:36 +01:23:48
570 Björklund, Bengt (SWE) Karlslunds IF Skidförening 05:25:39 +01:23:51
571 Leupold, Jörg (GER)   05:25:40 +01:23:52
572 Hanssen, Joakim (NOR)   05:25:41 +01:23:53
573 Johansson, Klas (SWE) Tranemo IF Skidklubb 05:25:50 +01:24:02
574 Dimai, Sandro (ITA)   05:25:59 +01:24:11
575 De Martin Pinter, Umberto (ITA) Team Futura 05:25:59 +01:24:11
576 Ivarsson, Martin (SWE) OK Skogshjortarna 05:26:01 +01:24:13
577 Hindér, Gustav (SWE) AXA Sports Club 05:26:05 +01:24:17
578 Vala, Torbjørn (NOR)   05:26:06 +01:24:18
579 Andersen, Vegard Joten (NOR)   05:26:15 +01:24:27
580 Tobiasson, Espen (NOR)   05:26:20 +01:24:32
581 Nilsson, Jesper (SWE) Ulricehamns Idrottsförening 05:26:24 +01:24:36
582 Bakke, Pål (NOR)   05:26:26 +01:24:38
583 Fossum, Erik (NOR) Team SKIGO 05:26:27 +01:24:39
584 Eklund, Daniel (SWE) Stadium Idrottsförening 05:26:27 +01:24:39
585 Ringheim, Arnstein (NOR)   05:26:42 +01:24:54
586 Loftesnes, Magne (NOR)   05:26:50 +01:25:02
587 Bollandsås, Ole Martin (NOR)   05:26:51 +01:25:03
588 Briker, Roman (SUI) Schweiz 05:26:54 +01:25:06
589 Granholm, Thomas (FIN)   05:26:56 +01:25:08
590 Frykblom, Anders (SWE) Set Sail Idrottsförening 05:26:56 +01:25:08
591 Tidlund, Mats (SWE) AXA Sports Club 05:27:00 +01:25:12
592 Pela, Zbynek (CZE)   05:27:03 +01:25:15
593 Pettersson, Andreas (SWE) Bodsjöböle Skidklubb 05:27:12 +01:25:24
594 Arvidsson, Robert (SWE) Föreningen Norsjö Skidor 05:27:13 +01:25:25
595 Melén, Per (SWE) Falu Idrottsklubb 05:27:17 +01:25:29
596 Almén, Mikael (SWE) Ryda Skidklubb 05:27:19 +01:25:31
597 Krognes, Runar (NOR)   05:27:25 +01:25:37
598 Magnusson, Henrik (NOR) IK Stern 05:27:30 +01:25:42
599 Kuhmunen, Per-Martin (SWE) IFK Kiruna 05:27:30 +01:25:42
600 Sundén, Tony (SWE) Fagersta Södra Idrottsklubb 05:27:36 +01:25:48
601-700      
601 Sandvik, Daniel (SWE) IFK Mora Skidklubb 05:27:39 +01:25:51
602 Gerstengarbe, Joerg (GER)   05:27:46 +01:25:58
603 Pettersen, Kristoffer (NOR)   05:27:51 +01:26:03
604 Hultin, Mikael (SWE)   05:27:51 +01:26:03
605 Tamm, Tarmo (EST)   05:27:53 +01:26:05
606 Hande, Erik (NOR)   05:27:54 +01:26:06
607 Reiersen, Magnus (NOR)   05:27:55 +01:26:07
608 Ullstrand, Patrik (SWE) Söderköpings Skidklubb 05:27:59 +01:26:11
609 Andersson, Hans (SWE) Jäderfors Sportklubb 05:28:01 +01:26:13
610 Auvinen, Pasi (FIN)   05:28:02 +01:26:14
611 Aspgård, Jerker (SWE) Mölndal Outdoor IF 05:28:03 +01:26:15
612 Zetterström, Peter (SWE) Rembo Idrottsklubb 05:28:04 +01:26:16
613 Johansson, Leif (SWE) FK Friskus-Varberg 05:28:05 +01:26:17
614 Lutnæs, Knut (NOR)   05:28:10 +01:26:22
615 Eriksson, Jonas (SWE) Laxå Orienteringsklubb 05:28:10 +01:26:22
616 Bergersen, Torbjørn (NOR)   05:28:11 +01:26:23
617 Strömbäck, Björn (SWE) Kilafors Skidklubb 05:28:14 +01:26:26
618 Sjölind, Johnny (FIN)   05:28:17 +01:26:29
618 Rappe, Mikael (SWE) IFK Mora Skidklubb 05:28:17 +01:26:29
620 Thomasgaard, Olaf Johan (NOR) 05:28:20 +01:26:32
621 Siljegård, Martin (SWE) Halmstad Skidklubb 05:28:20 +01:26:32
622 Lindroos, Anders (SWE) AXA Sports Club 05:28:22 +01:26:34
623 Pöllänen, Juha (FIN)   05:28:34 +01:26:46
624 Strand, Tormod (NOR)   05:28:35 +01:26:47
625 Kalal, Tomas (CZE) Zizkovsky Tygri 05:28:39 +01:26:51
626 Graas, Magnus (SWE) Storvreta Idrottsklubb 05:28:46 +01:26:58
627 Sjöstrand, Calle (SWE) Sollefteå Skidor IF 05:28:52 +01:27:04
628 Vanninen, Matti-Pekka (FIN)   05:28:58 +01:27:10
629 Andersen, Thor Kruse (DEN) Aktivitus Sports Club 05:28:58 +01:27:10
630 Furunäs, Johan (SWE) IFK Mariefred 05:29:04 +01:27:16
631 Feldmann, Lorenz (SUI)   05:29:06 +01:27:18
632 Johansson, Mattias (SWE) Anderstorps OK 05:29:07 +01:27:19
633 Kristensson, Martin (SWE) Öxabäck Vinter-Idrottsklubb 05:29:10 +01:27:22
634 Tangen, Pål (NOR)   05:29:10 +01:27:22
635 Burström, Olof (SWE) Skidklubben Järven 05:29:14 +01:27:26
636 Kauhanen, Jarno (FIN)   05:29:16 +01:27:28
637 Backåberg, Niklas (SWE) OK Kullingshof 05:29:18 +01:27:30
638 Sandahl, Håkan (SWE) AXA Sports Club 05:29:20 +01:27:32
639 Wallin, Thomas (SWE) Team Esplanad 05:29:20 +01:27:32
640 Halvorsen, Per (NOR)   05:29:23 +01:27:35
641 Jindra, Adam (CZE)   05:29:28 +01:27:40
642 Laudon, Karl Markus (SWE) Istrums Skidklubb 05:29:28 +01:27:40
643 Turtola, Hans (SWE) Kiruna X-country IF 05:29:32 +01:27:44
644 Ullman, Marcus (SWE) Orienteringsklubben Alehof 05:29:33 +01:27:45
645 Gustafsson, Peter (SWE) Team Esplanad 05:29:34 +01:27:46
646 Carlsson, Pontus (SWE) Sundborns Gymnastik O IF 05:29:35 +01:27:47
647 Wallberg, Håkan (SWE) Hägglunds Ski Team SK 05:29:36 +01:27:48
648 Nygren, Mattias (SWE) Ulricehamns Idrottsförening 05:29:38 +01:27:50
649 Eklund, Kristian (FIN)   05:29:40 +01:27:52
650 Månum, Anders (NOR)   05:29:42 +01:27:54
651 Thunberg, Per (SWE) Burseryds Idrottsförening 05:29:45 +01:27:57
652 Nilsson, Tobias (SWE) Kovlands Idrottsförening 05:29:46 +01:27:58
653 Bodin, Hans (SWE) Sävast Ski Team IF 05:29:49 +01:28:01
654 Nilsson, Peter (SWE) Filipstads Skidförening 05:29:51 +01:28:03
655 Bolin, Roger (SWE) Friluftsklubben Finn 05:29:52 +01:28:04
656 Hodler, Simon (SWE) Schweiz 05:29:53 +01:28:05
657 Blix, Eskil (NOR)   05:29:56 +01:28:08
658 Berglund, Anders (SWE) Åkersberga Sportklubb 05:30:12 +01:28:24
659 Willman, Jan (SWE) Vansbro AIK Skidklubb 05:30:17 +01:28:29
660 Solansky, Zdenek (CZE)   05:30:17 +01:28:29
661 Hellefossmo, Arne-Vidar (NOR)   05:30:20 +01:28:32
662 Lind, Klas (SWE) Skattkärrs SOK 05:30:23 +01:28:35
663 Ferrari, Giuliano (ITA) Italy 05:30:26 +01:28:38
664 Dovander, Thomas (SWE) Sundbybergs Idrottsklubb 05:30:31 +01:28:43
665 Haga, Sven (SWE)   05:30:32 +01:28:44
666 Kallin, Joakim (SWE) Gnosjö Friluftsklubb 05:30:34 +01:28:46
667 Fransson, David (SWE) Växjö Allmänna IS 05:30:39 +01:28:51
668 Ulmeståhl, Stefan (SWE) Ronneby Orienteringsklubb 05:30:43 +01:28:55
669 Bondesson, Erik (SWE) IK Stern 05:30:49 +01:29:01
670 Erixon, David (SWE) IF Hallby SOK 05:30:50 +01:29:02
671 Alber, Roland (AUT) Austria 05:30:54 +01:29:06
672 Kanka, Adam (CZE) Zizkovsky Tygri 05:30:55 +01:29:07
673 Sundberg, Klas (SWE) Yuppie Ski Club 05:30:56 +01:29:08
674 Wilhelmsson, Patric (SWE) Norbergs Cykelklubb 05:31:00 +01:29:12
675 Troedsson, Carl (SWE) Stockholms Rullskidklubb 05:31:06 +01:29:18
676 Heynen, Matthias (GER)   05:31:15 +01:29:27
677 Kovar, Petr (CZE) Silvini Madshus Team 05:31:20 +01:29:32
678 Johansson, Thomas (SWE) Orienteringsklubben Renen 05:31:22 +01:29:34
679 Elgh, David (SWE) IK Vista 05:31:22 +01:29:34
680 Wallin, Emil (SWE) Trångsvikens Idrottsförening 05:31:26 +01:29:38
681 Haas, Erwin (GER)   05:31:26 +01:29:38
682 Anundsen, Thorgeir (NOR)   05:31:28 +01:29:40
683 Lindgren, Mathias (SWE) Vassunda Idrottsförening 05:31:31 +01:29:43
684 Henriksen, Didrik Graham (NOR)   05:31:32 +01:29:44
685 Karlsson, Jan (SWE) Föreningen Norsjö Skidor 05:31:40 +01:29:52
686 Andersson, Daniel (SWE) Borås Skidlöparklubb 05:31:41 +01:29:53
687 Burström, Adam (SWE) Sk Järven 05:31:43 +01:29:55
688 Forsberg, Gustaf (SWE) Jalles TC Umeå 05:31:43 +01:29:55
689 Knutsson, Rikard (SWE) Kumla Skidförening 05:31:46 +01:29:58
690 Öström, Tobias (SWE) Orienteringsklubben Tyr 05:31:54 +01:30:06
691 Assarsson, Joakim (SWE) Nässjö Skidförening 05:31:56 +01:30:08
692 Tuoremaa, Lars (SWE) Kiruna X-country IF 05:31:56 +01:30:08
693 Bergmann, Sebastian (GER)   05:31:57 +01:30:09
694 Ljung, Marcus (SWE) Göteborgs Polismäns IF 05:32:00 +01:30:12
695 Johansson, Victor (SWE) Korsnäs IF Skidklubb 05:32:00 +01:30:12
696 Berthagen, Andreas (SWE) AXA Sports Club 05:32:01 +01:30:13
697 Saether, Ted (NOR)   05:32:08 +01:30:20
698 Andersen, Kristian Joten (NOR)   05:32:17 +01:30:29
699 Bolmgren, Thomas (SWE) Gnosjö Friluftsklubb 05:32:18 +01:30:30
700 Hustad, Ståle Kristian (NOR)   05:32:22 +01:30:34
701-800      
701 Tambovskiy, Andrey (RUS)   05:32:22 +01:30:34
702 Myre, Torleiv Yli (NOR)   05:32:22 +01:30:34
703 Carlson, Anders (SWE) SoK 68 05:32:25 +01:30:37
704 Sembrant, Andreas (SWE)   05:32:33 +01:30:45
705 Andersson, Henrik (SWE) Skogsbygdens IF 05:32:39 +01:30:51
705 Medin, Carl-Johan (SWE) AXA Sports Club 05:32:39 +01:30:51
707 Olsson, David (SWE) Skellefteå Skidklubb 05:32:44 +01:30:56
708 Lindström, Mats (FIN)   05:32:49 +01:31:01
709 Erixon, Fredrik (SWE) Yuppie Ski Club 05:32:53 +01:31:05
710 Magnussen, Tomas (NOR)   05:32:55 +01:31:07
711 Ulriksen, Kristian (NOR)   05:32:59 +01:31:11
712 Hallgren, Daniel (SWE) IFK Umeå 05:32:59 +01:31:11
713 Magnusson Broder, Wictor (SWE) 05:32:59 +01:31:11
714 Boström, Anders (SWE) Orienteringsklubben Linné 05:33:00 +01:31:12
715 Sandvold, Sigurd (NOR)   05:33:13 +01:31:25
716 Karlsson, Daniel (SWE) Turebergs Idrottsförening 05:33:13 +01:31:25
717 Sørum, Tore Vegard (NOR)   05:33:16 +01:31:28
718 Fröhlich, Mike (GER)   05:33:17 +01:31:29
719 Johnsson, Henrik (SWE) Hällbybrunns Idrottsförening 05:33:24 +01:31:36
720 Granlund, Marcus (SWE) Skellefteå Skidklubb 05:33:28 +01:31:40
721 Ehrensperger, Jann (SUI)   05:33:28 +01:31:40
722 Lundell, Erik (SWE) Istrums Skidklubb 05:33:29 +01:31:41
723 Kalered, Emil (SWE) OK Denseln 05:33:33 +01:31:45
724 Ekegård, Lars (SWE) Stockholms Rullskidklubb 05:33:37 +01:31:49
725 Vainio, Eero-Matti (FIN)   05:33:38 +01:31:50
726 Janlöv, Matti (ALA)   05:33:39 +01:31:51
727 Boomsma, Nils (NED)   05:33:39 +01:31:51
728 Ersbjörs, Anders (SWE) Vansbro AIK Skidklubb 05:33:40 +01:31:52
729 Briker, Robert (SUI)   05:33:41 +01:31:53
730 Svabek, Karel (CZE)   05:33:42 +01:31:54
731 Sundén, Peter (SWE) Huddinge SK  05:33:43 +01:31:55
732 Sagmyr, Jan Tommy (NOR)   05:33:45 +01:31:57
733 Kasselstrand, David (SWE) Gamleby Orienteringsklubb 05:33:48 +01:32:00
734 Mattsson, Jonas (SWE) Rimbo SOK 05:33:51 +01:32:03
735 Berglund, Mats (SWE) Nacka Värmdö Skidklubb 05:33:54 +01:32:06
736 Jutterdal, Henrik (SWE) Vreta Skid o Motionsklubb 05:33:59 +01:32:11
737 Forsberg, Mattias (SWE) Hassela Idrottsförening 05:33:59 +01:32:11
738 Rikstaddal, Morten (NOR)   05:34:05 +01:32:17
739 Mäenpää, Thomas (FIN)   05:34:06 +01:32:18
740 Wallin, Henrik (SWE) AB Karl Hedin Idrottsförening 05:34:06 +01:32:18
741 Nilsson, Andreas (SWE) Markaryds Friluftsklubb 05:34:07 +01:32:19
742 Böhm, Jakob (SWE) IK Ymer 05:34:08 +01:32:20
743 Ingemarsson, Kenneth (SWE) IK Stern 05:34:10 +01:32:22
744 Bydinger, Joakim (SWE) Ronneby Orienteringsklubb 05:34:12 +01:32:24
745 Andersson, Mandus (SWE) IK Rex 05:34:13 +01:32:25
746 Hagberg, Jonas (SWE) Borås Skidlöparklubb 05:34:15 +01:32:27
747 Basteskår, David (NOR)   05:34:16 +01:32:28
748 Arebro, Erik (SWE) AXA Sports Club 05:34:17 +01:32:29
749 Larsen, Roy Helge (NOR)   05:34:20 +01:32:32
750 Boman, Robert (SWE) Strömnäs GoIF 05:34:23 +01:32:35
751 Sandvik, Geir (NOR)   05:34:24 +01:32:36
752 Forsgren, Ivan (SWE) Karlslunds IF Skidförening 05:34:24 +01:32:36
753 Håkansson, Patrik (SWE) Junsele Idrottsförening 05:34:25 +01:32:37
754 Zachrisson, Mikael (SWE) IK Stern 05:34:26 +01:32:38
755 Birgersson, Martin (SWE) AXA Sports Club 05:34:28 +01:32:40
756 Nygren, Magnus (SWE) AXA Sports Club 05:34:28 +01:32:40
757 Lindqvist, Niklas (SWE) Ernst & Young  05:34:30 +01:32:42
758 Kargruber, Stefan (ITA) ASV 5 LOIPE 05:34:35 +01:32:47
759 Nakken, Svein Arne (NOR)   05:34:38 +01:32:50
760 Mannine, Sulo (EST)   05:34:40 +01:32:52
761 Engel, Clyde (SUI)   05:34:45 +01:32:57
761 Cuenot, Jules Clement (SUI)   05:34:45 +01:32:57
763 Hultqvist, Hugo (SWE) Sundbybergs Idrottsklubb 05:34:46 +01:32:58
764 Jelinek, Tomas (SWE) Sundbybergs Idrottsklubb 05:34:48 +01:33:00
765 Vesterlund, Mikael (SWE) Strängnäs Skidklubb 05:34:49 +01:33:01
766 Syvertsen, Paal Eirik (NOR)   05:34:51 +01:33:03
767 Ahlberger, Martin (SWE)   05:34:55 +01:33:07
768 Felldin, Markus (SWE) AXA Sports Club 05:35:00 +01:33:12
769 Sunde, Kjell Magne (NOR)   05:35:01 +01:33:13
770 Hanses, Anders (SWE) Selja-Långlets IK 05:35:02 +01:33:14
771 Rördam, Jon (NOR)   05:35:05 +01:33:17
772 Sandin, Anders (SWE) IK Stern 05:35:05 +01:33:17
773 Aiff, Björn (SWE) OK Skogshjortarna 05:35:06 +01:33:18
774 Dönnestad, Tellef (NOR) Norway 05:35:07 +01:33:19
775 Landgren, Martin (SWE) Falköpings AIK Skidklubb 05:35:12 +01:33:24
776 Nilsson, Magnus (SWE) Älvdalens IF Skidklubb 05:35:12 +01:33:24
777 Hjerne, Olle (SWE) Tumba-Mälarhöjden OK 05:35:13 +01:33:25
778 Thorsson, Tobias (SWE) IK Trenne Ullared 05:35:14 +01:33:26
779 Persson, Thomas (SWE) Karlslunds IF Skidförening 05:35:16 +01:33:28
780 Hübinette, Anders (SWE) Sundbybergs Idrottsklubb 05:35:20 +01:33:32
781 Andersson, Kent (SWE) Sunne SLF 05:35:20 +01:33:32
782 Löfgren, Thomas (SWE) Skellefteå Skidklubb 05:35:22 +01:33:34
783 Grip, Tommy (SWE) Brunflo Idrottsförening 05:35:25 +01:33:37
784 Svärd, Mattias (SWE) Gävle Skidkamrater 05:35:33 +01:33:45
785 Amundsen, Harald (NOR)   05:35:39 +01:33:51
786 Wallman, Oscar (SWE) IFK Helsingborg 05:35:40 +01:33:52
787 Lia, Olaf (NOR)   05:35:49 +01:34:01
788 Olsson, Johan (SWE) IFK Helsingborg 05:35:49 +01:34:01
789 Gisselman, Magnus (SWE) Rehns Bandyklubb 05:35:53 +01:34:05
790 Schrumpf, Thorkild (NOR)   05:35:53 +01:34:05
791 Lyngaas, Trond (NOR)   05:35:57 +01:34:09
792 Sjöström, Henrik (SWE) Storådalens Skidklubb 05:35:57 +01:34:09
793 Murray, Daniel (CAN)   05:36:02 +01:34:14
794 Krohg, Are (NOR)   05:36:02 +01:34:14
795 Tulendinov, Daniyar (KAZ)   05:36:07 +01:34:19
796 Strandell, Jonas (SWE) Vassunda Idrottsförening 05:36:09 +01:34:21
797 Skjörestad, Anstein (NOR)   05:36:10 +01:34:22
798 Hansten, Knut Aksel (NOR)   05:36:11 +01:34:23
799 Kuonen-König, Carlo (SUI)   05:36:14 +01:34:26
800 Hevröy, Anders (NOR)   05:36:15 +01:34:27
801-900      
801 Sarenmark, Lars-Olof (SWE) Skidklubben Leksand 05:36:16 +01:34:28
802 Gardener, Matteo (ITA)   05:36:20 +01:34:32
803 Dahlin, Marcus (FIN)   05:36:22 +01:34:34
804 Kilen, Morten (NOR)   05:36:24 +01:34:36
805 Sjöbjer, Magnus (SWE) Borås Skidlöparklubb 05:36:24 +01:34:36
806 Eskilson, Conny (SWE) Eksjö SOK 05:36:25 +01:34:37
807 Jelf, Joel (SWE) Studentidrotten Luleå 05:36:25 +01:34:37
808 Ledin, Emil (SWE) AXA Sports Club 05:36:27 +01:34:39
809 Knutsson, Mikael (SWE) Brännebrona Skidklubb 05:36:28 +01:34:40
810 Persson, Lars (SWE) Östersunds Skidlöpareklubb 05:36:30 +01:34:42
811 Zakrisson, Niklas (SWE) Luossavaara-Kirunavaara 05:36:30 +01:34:42
812 Lampinen, Otto (SWE) Sollefteå Skidor IF 05:36:30 +01:34:42
813 Jonsson, Tommy (SWE) Telia Idrott o FF Göteborg 05:36:32 +01:34:44
814 Olsson, Lars (SWE) Hestra Idrottsförening 05:36:32 +01:34:44
815 Jakobsen, Odd Roar (NOR)   05:36:33 +01:34:45
816 Stadig, Joachim (SWE) Hestra Idrottsförening 05:36:34 +01:34:46
817 Fransson, Per-Anders (SWE) Lenhovda Idrottsförening 05:36:36 +01:34:48
818 Nilsen, Jan Erik (NOR)   05:36:37 +01:34:49
819 Smenes, Atle (NOR)   05:36:38 +01:34:50
820 Johansson, Henrik (SWE) Skidklubben Bore 05:36:39 +01:34:51
821 Svoboda, Jan (CZE)   05:36:40 +01:34:52
822 Hedin, Gustav (SWE)   05:36:43 +01:34:55
823 Ramstad, Bendik (NOR)   05:36:43 +01:34:55
824 Samuelsson, Jon (SWE) Bålsta Skidklubb 05:36:44 +01:34:56
825 Edquist, Daniel (SWE) AXA Sports Club 05:36:46 +01:34:58
826 Tryzna, Jan (CZE)   05:36:46 +01:34:58
827 Carlsson, Per (SWE) IK Stern 05:36:47 +01:34:59
828 Anker-Rasch, Ole (NOR)   05:36:50 +01:35:02
829 Olsson, Niklas (SWE) Intersport Idrottsförening 05:36:52 +01:35:04
830 Arvidsson, HG (SWE) Sya Skidklubb 05:36:54 +01:35:06
830 Zenob, Henrik (SWE) Sya Skidklubb 05:36:54 +01:35:06
832 Pöppel, Swen (GER)   05:36:59 +01:35:11
833 Blohm, Magnus (SWE) Magra Idrottssällskap 05:36:59 +01:35:11
834 Petersson, Patrik (SWE) Apladalens Löparklubb 05:37:00 +01:35:12
835 Götvall, Sven-Bertil (SWE) Karlslunds IF Skidförening 05:37:01 +01:35:13
836 Bøhmer, Christian (NOR)   05:37:09 +01:35:21
837 Svensson, Eskil (SWE) Simlångsdalens IF 05:37:13 +01:35:25
838 Nylén, Richard (SWE) Magra Idrottssällskap 05:37:16 +01:35:28
839 Stensåsen, Kristian (NOR)   05:37:16 +01:35:28
840 Laegran, Snorre (NOR)   05:37:23 +01:35:35
841 Mäki, Stefan (FIN)   05:37:30 +01:35:42
842 Kittilä, Ari (FIN)   05:37:32 +01:35:44
843 Ellefsen, Vidar (NOR)   05:37:34 +01:35:46
844 Ekelund, Pär (SWE) Borås Skidlöparklubb 05:37:35 +01:35:47
845 Larsson, Henrik (SWE) Borås Skidlöparklubb 05:37:35 +01:35:47
846 Malm, Erik (SWE) Karlslunds IF Skidförening 05:37:36 +01:35:48
847 Tollefsen, Bjørnar (NOR)   05:37:46 +01:35:58
848 Sandoz, Daniel (SUI)   05:37:51 +01:36:03
849 Larsen, Jan-Erik (NOR)   05:37:55 +01:36:07
850 Källback, Jörgen (SWE) Tumba-Mälarhöjden OK 05:37:58 +01:36:10
851 Waldh, Fredrik (SWE) AXA Sports Club 05:37:59 +01:36:11
852 Salén, Filip (SWE) Orienteringsklubben Renen 05:37:59 +01:36:11
853 Matses, Jacob (SWE) Dala-Järna Idrottsklubb 05:38:00 +01:36:12
854 Lande, Eivind (NOR)   05:38:01 +01:36:13
855 Carlsson Sköld, Åke (SWE) Jönköpings Orienteringsklubb 05:38:03 +01:36:15
856 Carlsson, Marcus (SWE) Väsby Skidklubb 05:38:03 +01:36:15
857 Forsman, Lars (SWE) Garphyttans Idrottsförening 05:38:04 +01:36:16
858 Nybäck, Tobias (FIN)   05:38:06 +01:36:18
859 Olausson, Adam (SWE) IK Trasten 05:38:06 +01:36:18
860 Orlovski, Tiit (EST)   05:38:07 +01:36:19
861 Eide, Jan Petter (NOR)   05:38:09 +01:36:21
862 Hvittfeldt, Anders (SWE) IFK Mora Skidklubb 05:38:11 +01:36:23
863 Larsson, Daniel (SWE) Nattavaaraby Sportklubb 05:38:15 +01:36:27
864 Gränström, Johan (SWE) Åkersberga Sportklubb 05:38:15 +01:36:27
865 Klefstad, Håvard (NOR)   05:38:17 +01:36:29
866 Andersson, Henrik (SWE) AXA Sports Club 05:38:19 +01:36:31
867 Karlsson, Peter (SWE) Kungälvs Roddklubb 05:38:19 +01:36:31
868 Wåglin, Eric (SWE) AXA Sports Club 05:38:22 +01:36:34
869 Saveman, Micke (SWE) Umepolisens Skytte o IK 05:38:24 +01:36:36
870 Olsson, Pelle (SWE) Njutångers IF Skidklubb 05:38:29 +01:36:41
871 Evebring, Christer (SWE) Apladalens Löparklubb 05:38:31 +01:36:43
872 Ewerbring, Roland (SWE) Täby IS Skidklubb 05:38:37 +01:36:49
873 Bexell, Richard (SWE) Landsbro IF Skidklubb 05:38:39 +01:36:51
874 Skildheim, Kim Daniel (NOR)   05:38:40 +01:36:52
875 Lindskog, Mårten (SWE) Föreningen IKJ Haninge 05:38:43 +01:36:55
876 Rød, Morten (NOR)   05:38:47 +01:36:59
877 Larsen, Jesper (DEN) IBM-Klubben 05:38:47 +01:36:59
878 Hult, Magnus (SWE) Norrbärke Skidklubb 05:38:47 +01:36:59
879 Svensson, Thomas (SWE) I 19 Idrottsförening 05:38:48 +01:37:00
880 Thorvaldsen, Knut Egil (NOR)   05:38:50 +01:37:02
881 Steinsrud, Kjetil (NOR)   05:38:51 +01:37:03
882 Versen, Lennert (GER) Älvdalens IF Skidklubb 05:38:52 +01:37:04
883 Lindkvist, Jakob (NOR)   05:38:54 +01:37:06
884 Gustafsson, Peter (SWE) Sälens Idrottsförening 05:38:58 +01:37:10
885 Höimoen, Thor Kristian (NOR)   05:38:59 +01:37:11
886 Börve, Knut (NOR)   05:38:59 +01:37:11
887 Johansson, Erik (SWE) Idrottsklubben Studenterna 05:39:06 +01:37:18
888 Östlund, Jan (SWE) Högbo GOIF 05:39:09 +01:37:21
889 Olsson, Emil (SWE) Huddinge SK 05:39:10 +01:37:22
890 Malm, Claes (SWE) Skogspojkarnas OK 05:39:12 +01:37:24
891 Iaborov, Nikolai (RUS)   05:39:14 +01:37:26
892 Lindberg, Joakim (SWE) Gävle Skidkamrater 05:39:15 +01:37:27
893 Björndal, Mikael (SWE) S-E Bankens Idrottsförening 05:39:17 +01:37:29
894 Nybo, Jan Olav (NOR)   05:39:22 +01:37:34
895 Molland, Jermund Lien (NOR)   05:39:23 +01:37:35
896 Holmlund, Tim (SWE) Skellefteå XC Ski Club 05:39:23 +01:37:35
897 Frommegård, Lennart (SWE) Karlslunds IF Skidförening 05:39:25 +01:37:37
898 Spets, Mats (FIN) Finland 05:39:25 +01:37:37
899 Müller, Hermann (GER)   05:39:27 +01:37:39
900 Skaremyr, Fredrik (SWE) IFK Skövde Skidklubb 05:39:31 +01:37:43
901-1000      
901 Nilsson, Fredrik (SWE) Kovlands Idrottsförening 05:39:32 +01:37:44
902 Eriksson, Tomas (SWE) Upplands-Ekeby IF 05:39:35 +01:37:47
903 Czuczor, David (SWE) Korsnäs IF Skidklubb 05:39:44 +01:37:56
904 Pedersen, Jan Rune (NOR)   05:39:45 +01:37:57
905 Fjellström, Roland (SWE) Karlslunds IF Skidförening 05:39:48 +01:38:00
906 Nilsson, Håkan (SWE) Karlslunds IF Skidförening 05:39:48 +01:38:00
907 Confortola, Manuel (ITA)   05:39:52 +01:38:04
908 Carlsson, Ola (SWE) Johannebergs Scoutkårs IF 05:39:52 +01:38:04
909 Oscarsson, Eric (SWE) Tavelsjö AIK 05:39:54 +01:38:06
910 Edlund, Mikael (SWE) Alnö Race Team Föreningen 05:39:54 +01:38:06
911 Hendén, Tobias (SWE)   05:39:55 +01:38:07
912 Askerlund, Oscar (SWE) Hällbybrunns Idrottsförening 05:40:00 +01:38:12
913 Lindholm, Rickard (SWE) AXA Sports Club 05:40:01 +01:38:13
914 Persson, Daniel (SWE) Korsnäs IF Skidklubb 05:40:07 +01:38:19
914 Sjöblom, Anders (SWE) Korsnäs IF Skidklubb 05:40:07 +01:38:19
916 Nilsson, Lars (SWE) Stensätra Skidklubb 05:40:10 +01:38:22
917 Skaar, Magnus (NOR)   05:40:16 +01:38:28
918 Nordqvist, Tor (SWE) Sundbybergs Idrottsklubb 05:40:18 +01:38:30
919 Nyberg, Per (SWE) IK Stern 05:40:22 +01:38:34
920 Stenmark, Stephan (SWE) IFK Umeå 05:40:24 +01:38:36
921 Aasum, Yngve (NOR)   05:40:40 +01:38:52
922 Nilsen, Petter Sveen (NOR)   05:40:42 +01:38:54
923 Pennemo, Mattias (SWE) Eksjö SOK 05:40:43 +01:38:55
924 Cejpek, Jan (CZE)   05:40:44 +01:38:56
925 Sjöblom, Per (SWE) City S Sports Club 05:40:45 +01:38:57
925 Kanerva, Petri (FIN)   05:40:45 +01:38:57
927 Backman, Anders (SWE) Turebergs Idrottsförening 05:40:47 +01:38:59
928 Holmer, Anders (SWE) Stockholms Rullskidklubb 05:40:50 +01:39:02
929 Ek, Kristian (SWE) AXA Sports Club 05:40:53 +01:39:05
930 Karonen, Antti (SWE) Brudpiga Roddklubb 05:40:56 +01:39:08
931 Högfeldt, Ulf (SWE) Borås Skidlöparklubb 05:40:58 +01:39:10
932 Åhman, Leif (SWE) Hägersta Gymnastikförening 05:41:02 +01:39:14
933 Bergman, Kalle (SWE)   05:41:02 +01:39:14
934 Friestad, Jimmy (SWE) IK Stern 05:41:07 +01:39:19
935 Sissener, Olaf (NOR)   05:41:08 +01:39:20
936 Rhodin, Andre (SWE) Grycksbo IF OK 05:41:10 +01:39:22
937 Karlsson, Ulrik (SWE) Lessebo Orienteringsklubb 05:41:12 +01:39:24
938 Trentini, Mariano (ITA)   05:41:23 +01:39:35
939 Myrstad, Marius (NOR)   05:41:33 +01:39:45
940 Kvarnsund, Lars (SWE) Gnosjö Friluftsklubb 05:41:33 +01:39:45
941 Thalin, Johan (SWE) Östervåla Idrottsförening 05:41:41 +01:39:53
942 Polasek, Jan F. (CZE)   05:41:52 +01:40:04
943 Oppedal, Guttorm (NOR)   05:41:53 +01:40:05
944 Wiklund, Mats (SWE) Skanska Idrottsförening 05:41:54 +01:40:06
945 Falk, Johan (SWE) Wedevågs Idrottsförening 05:41:54 +01:40:06
946 Olofsson, Andreas (SWE) Jalles TC Umeå 05:41:58 +01:40:10
947 Höglund, Daniel (SWE) Matfors Skidklubb 05:42:01 +01:40:13
948 Lindgren, Jonas (SWE) Visborgs Orienteringsklubb 05:42:11 +01:40:23
949 Hägglund, Jonas (SWE) Sya Skidklubb 05:42:16 +01:40:28
950 Johansson, Daniel (SWE) Boxholm-Ekeby Skidklubb 05:42:18 +01:40:30
951 Svae, Ove Martin (NOR) Team Santander 05:42:23 +01:40:35
952 Aalde, Knut (NOR)   05:42:24 +01:40:36
953 Bøen, Christian Wiig (NOR)   05:42:33 +01:40:45
953 Uvhagen, Håkan (SWE) AXA Sports Club 05:42:33 +01:40:45
955 Andås, Johannes Gunerius (NOR) 05:42:33 +01:40:45
956 Åström, Mattias (SWE) Täfteå Idrottsklubb 05:42:36 +01:40:48
957 Andersen, Kristian (NOR)   05:42:47 +01:40:59
958 Sehlstedt, Joakim (SWE) Skellefteå Skidklubb 05:42:47 +01:40:59
959 Käll, Johan (SWE) Borås GOIF 05:42:47 +01:40:59
960 Ottosson, Håkan (SWE) Fjärdhundra Sportklubb 05:42:49 +01:41:01
961 Jacobsen, Kristoffer (NOR)   05:42:51 +01:41:03
962 Kjellmert, Jonas (SWE) Täby IS Skidklubb 05:42:52 +01:41:04
963 Albinder, Erik (SWE) Molkoms SK 05:42:52 +01:41:04
964 Kiereck, Frank (SWE) Karlslunds IF Skidförening 05:42:55 +01:41:07
965 Singstad, Bjørn Jostein (NOR)   05:42:56 +01:41:08
966 Ek, Thomas (SWE) Hvetlanda Skidklubb 05:42:57 +01:41:09
967 Klinga, Göran (SWE) IFK Lidingös SOK 05:43:00 +01:41:12
968 Kroglund, André (NOR)   05:43:00 +01:41:12
969 Hlavica, Karel (CZE)   05:43:00 +01:41:12
970 Lundström, Håkan (SWE) Vittangi Sportklubb 05:43:03 +01:41:15
971 Larsson, Stefan (SWE) Magra Idrottssällskap 05:43:06 +01:41:18
972 Glomsröd, Bredo (NOR)   05:43:07 +01:41:19
973 Svensson, Mikael (SWE) Frisksportklubben Herkules 05:43:14 +01:41:26
974 Hordnes, Terje (NOR)   05:43:14 +01:41:26
975 Andersson, Thomas (SWE) IFK Skövde Skidklubb 05:43:20 +01:41:32
976 Kämi, Antti (FIN)   05:43:21 +01:41:33
977 Falkanger, Thor Arne (NOR)   05:43:21 +01:41:33
978 Höög, Rikard (SWE) Idrottsklubben Studenterna 05:43:27 +01:41:39
979 Rønning, Arve (NOR)   05:43:33 +01:41:45
980 Strömsten, Marcus (SWE) Bondsjöhöjdens Idrottsklubb 05:43:42 +01:41:54
981 Jacobsson Tänglander, Tomas (SWE) Östersunds Skidlöpareklubb 05:43:43 +01:41:55
982 Haapaniemi, Jonas (SWE) Luleguttene SOL 05:43:46 +01:41:58
983 Halsen, Torgeir (NOR)   05:43:48 +01:42:00
983 Kaasa, Hans Olof (NOR)   05:43:48 +01:42:00
985 Åström, Martin (SWE) Bondsjöhöjdens Idrottsklubb 05:43:48 +01:42:00
986 Arnason, Gisli Einar (ISL)   05:43:49 +01:42:01
987 Nilsson, Isak (SWE) Gnosjö Friluftsklubb 05:43:51 +01:42:03
988 Rollborn, Erik (SWE) Västerviks OK 05:43:51 +01:42:03
989 Laukkanen, Juha (SWE) Broby GOIF 05:43:52 +01:42:04
990 Kylliäinen, Tommi (FIN)   05:43:56 +01:42:08
991 Ytterman, Patrik (SWE) Nacka Värmdö Skidklubb 05:43:57 +01:42:09
992 Semmingsen, Bjørnar (NOR)   05:44:01 +01:42:13
993 Snerting, Åge (NOR)   05:44:01 +01:42:13
994 Frehde, Daniel (SWE) Karlslunds IF Skidförening 05:44:02 +01:42:14
995 Waaler, Christian (NOR)   05:44:02 +01:42:14
996 Daniele, Vuerich (ITA)   05:44:04 +01:42:16
997 Najdekr, Pavel (CZE)   05:44:06 +01:42:18
998 Vaagen, Björn (NOR)   05:44:08 +01:42:20
999 Enger, Magnus (NOR)   05:44:09 +01:42:21
1000 Näslund, Björn (SWE) Svegs Idrottsklubb 05:44:12 +01:42:24
Del |
Flyktnin3erennet 2012 (kopia)

Flyktningerennet också en challenger i 2020

Flyktningerennet mellan Lierne i Norge och Gäddede i Sverige är den senaste tävlingen som tagits upp i den nya Visma Ski Classics Challenger, farmarligan till protour-tävlingarna.
Den 42 km långa tävlingen arrangeras i vinter den 5 april och går i klassisk tävling. Normalt brukar många toppåkare komma till start i Flyktningerennet.

 

Les mer
Rolf Zetterberg

Moa Lundgren tvåa på terräng-SM

Det är inte bara i Norge som skidåkarna springer snabbt i terrängen. Moa Lundgren, U23-världsmästarinnan i sprint, tog i helgen sin första SM-medalj som senior då hon var tvåa på terräng-SM hemma i Umeå.

 

Les mer
3a

7) Åsarna IK – ”guldklubben” förlorar veteranerna

Sweski.com synar Sveriges elitklubbar inför säsongen:

Åsarna IK är ”guldklubben” men dagens elit håller inte samma nivå som hjältarna Thomas Wassberg, Jan Ottosson, Torgny Mogren och dom andra i sin tid.
Dessutom måste man greja sig utan veteranerna Ida Ingemarsdotter och Tiio Söderhielm som båda lägger av.

 

Les mer
20191013, Ingebrigtsen o Tønseth (kopia)

Tönseth pressade Henrik Ingebrigtsen

Didrik Tönseth överraskade världslöparen Henrik Ingebrigtsen och pressade den tidigare europamästaren på bana helt in till mål i söndagens norska mästerskap i terränglöpning.
På slutet fick Tönseth ge sig med några meter och kunde inte försvara guldet från förra året, men han var mycket nöjd med silver.

 

Les mer
20191013, JOHAUG NM terräng

Överlägsen Johaug öppnar för friidrotts-EM

Therese Johaug var som väntat överlägsen i norska mästerskapen i terränglöpning i Oslo. Och nu öppnar skidstjärnan för att eventuellt starta på 10.000 meter under friidrotts-EM nästa år.
Men hon är noggrann med att förklara att skidåkningen är det hon satsar på.

 

Les mer
3a

6) Ulricehamns IF – ryggproblem på stjärnorna oroar

Sweski.com synar Sveriges elitklubbar inför säsongen:

Ulricehamns IF har två av landslagets största stjärnor: Hanna Falk och Viktor Thorn.
Men ryggbesvär för båda oroar för klubben, som har en stor verksamhet kring den fina anläggningen på Lassalyckan och som har arrangerat två år med mycket lyckade världscuptävlingar.

 

Les mer
20191011, spår i Bruksvallarna

9 km på natursnö i Bruksvallarna

Rullskidor med höstslitna stavspetsar, tunnelseende i skidtunnlarna eller korta varvs skidåkning på lagrad snö? Inte om du frågar Lars Nelson och Konrad Mattsson Myhr. I dagarna har Brukvallsduon tränat i fullskaligt vinterlandskap när Mittåkläppsvägen har erbjudit nio kilometer preparerad fristilsåkning.

Les mer
4a

5) Sollefteå Skidor lyfts av superduon på damsidan

Sweski.com synar Sveriges elitklubbar inför säsongen:

Superduon Ebba Andersson och Frida Karlsson står i rampljuset redan innan säsongen börjar, men klubben har för tunn bredd för att nå helt upp bland Sveriges absolut bästa elitklubbar.

– Vi satsar på rekryteringen och har många ungdomar på våra träningar, säger Mia Karlsson, som är den starka ledaren i Sollefteå Skidor och dessutom både mamma och manager till Frida Karlsson.
Och efter vad som hände under VM i Seefeld förra säsongen kommer nu både Stina Nilsson och Charlotte Kalla att få kämpa för att vara Sveriges bästa damåkare med dessa två unga damer på full fart framåt.

 

Les mer
20171203, MAGNUSSON, Anna 016 (kopia)

Tufft läge för Anna Magnusson

50 dagar till världscuppremiären i Östersund:

Med 50 dagar kvar till världscuppremiären i skidskytte i Östersund kämpar VM-tvåan i stafett Anna  Magnusson en tuff kamp för att hinna komma i form.
Hon opererades i handleden i juni och det är enligt Radiosporten ett motigt läge för skidskytten från Piteå och Östersund.

 

Les mer
5a

4) IFK Mora SK – unga åkare triggar varandra

Sweski.com synar Sveriges elitklubbar inför säsongen:

Storklubben IFK Mora har kanske flest junior- och seniorer av alla i den svenska eliten.
Men nu är endast Stina Nilsson fixstjärnan, även om hela 7 åkare tillhör landslagsgrupperna.
– Vi har dock ett gäng yngre senioråkare på herrsidan som triggar varandra och som är mycket spännande, säger senioransvarige Tomas Bredberg till sweski.com.

 

Les mer
2015 TIV, Therese på toppen (kopia)

Therese Johaug springer NM i terränglöpning

Therese Johaug springer i helgen norska mästerskapen i terränglöpning i Frognerparken i Oslo. Med sig från skidlandslaget får hon Astrid Uhrenholdt Jacobsen.
Och Johaug blir givetvis storfavorit på 6 km efter sin utklassningsseger i norska mästerskapen på 10.000 meter bana i Hamar tidigare i år.

 

Les mer
5a

3) Falun-Borlänge SK – mycket spännande händer

Sweski.com synar Sveriges elitklubbar inför säsongen:

Vår tredje klubb i rankingen av Sveriges elitklubbar är Falun-Borlänge SK, där det händer mycket spännande inför den kommande säsongen.
Klubben har fått duktiga nyförvärv och Maja Dahlqvist har blivit en fixstjärna efter VM-guldet i Seefeld i vintras.

 

Les mer
20110105, ØSTENSEN, Simen 006

Simen Østensen, 35 lägger av

Simen Østensen har bestämt sig för att avsluta sin elitsatsning. Den 35-årige norrmannen har under flera år varit en av dom framträdande åkarna i Visma Ski Classics, men det är kanske inte så många som vet att han också varit på pallen i Tour de Ski.

 

Les mer
Åsarna läger bild 1

Åsarna IK laddade i Wassbergs fotspår

Om fem veckor stakas den nationella skidsäsongen igång med tävlingar i Bruksvallarna. Sweski tog en lägesrapport hos den regerande svenska stafettmästaren Åsarna IK som inledde den sista delen av försäsongen med träningsläger på Thomas Wassbergs gamla marker i Värmland. Wassberg själv fanns på plats för service och rådgivning.

Les mer
20191008, Iversen i MidSweden (kopia)

Norska världsstjärnor i MidSweden

Det är storfint besök i skidtunneln MidSweden i Gällö den här veckan.
Utanför står det norska landslagets vallatrailer och inne i berget kan du se några av världsmästarna från i vintras.
Men det viktigaste med lägret är att göra skidtester inför vintern.

 

Les mer
5a

2) IFK Umeå – hård kamp om att vara bäst

Sweski.com synar Sveriges elitklubbar inför säsongen:

Sweski.com tittar närmre på dom svenska elitklubbarna inför den kommande säsongen. Vi har gett tärningskast till klubbarna beroende på hur starka vi tycker dom är rent sportsligt.
Inga klubbar har fått träningskast 6, mest beroende på att det inte finns någon svensk klubb som har världselit både på dam- och herrsidan.

IFK Umeå är nummer 2 ut. Det i hård kamp mot Piteå Elit som vi rankade etta igår. Västerbottens-klubben har också en landslagsmässig uppställning både på dam- och herrsidan.

Les mer
GREVENs krönika mellomrom

Amerikanen som chockade skidvärlden

Krönika:

Skidhistorien är fylld av hjältar och hjältinnor. För mig är amerikanen  Bill Koch en av de absolut största. Han vann inga OS- och VM-guld,  men väl den första officiella världscupen 1982 efter att ha chockat skidvärlden med sin patenterade skejtteknik. Koch gjorde det Jan Boklöv lyckades med i backhoppning – skapade något nytt som revolutionerade sporten!
 

Les mer
20191007, Simi o Sophie (kopia)

Sophie + Simi = herr o fru Hamilton

Ett skidbröllop på toppnivå ägde rum i Peru, Vermont i USA i helgen.
Världscupåkarna Sophie Caldwell och Simeon Hamilton gav varandra sitt ja och följdes under högtiden och festen av många av USA:s bästa längdåkare – bland annat OS- och VM-segrarinnan Jessica Diggins.

 

Les mer
5a

1) Piteå Elit har både dam- och herrelit

sweski.com synar Sveriges elitklubbar inför säsongen:

sweski.com tittar närmre på dom svenska elitklubbarna inför den kommande säsongen. Vi har gett tärningskast till klubbarna beroende på hur starka vi tycker dom är rent sportsligt.
Inga klubbar har fått träningskast 6, mest beroende på att det inte finns någon svensk klubb som har världselit både på dam- och herrsidan.
Och först ut av dom med tärningskast 5 är Piteå Elit.

Les mer
20190922, GROUP Klarälvsloppet (kopia)

Succé for nya Visma Ski Classic Challenger

David Nilsson visste lite hur det skulle slå ut när han startade Visma Ski Classics Challenger, den nya farmarligan för långlopp som inte är med i den riktiga protouren.
Men än så länge har det gått riktigt bra och intresset för att komma med i challenger-serien har varit större än dom flesta kunde tro.

 

Les mer