Mobile Version
Desktop Version
KARL-JOHAN DYVIK, Falun-Borlänge SK var snabbast i Umeloppet. Foto/rights: MARCELA HAVLOVA/sweski.com
KARL-JOHAN DYVIK, Falun-Borlänge SK var snabbast i Umeloppet. Foto/rights: MARCELA HAVLOVA/sweski.com

Karl-Johan Dyvik vann Umeloppet

Lovande dalaåkaren Karl-Johan Dyvik från Falun-Borlänge SK vann det fyra mil långa Umeloppet under söndagen. Han spurtslog hemmaåkaren Johan Forsberg från IFK Umeå.
Klart bäst i damklassen var Lovisa Sundin från Delsbo.

 

Tre åkare var loss från dom övriga i herrklassen, där Dyvik och Forsberg följde varandra helt till avslutningen. Björn Rydvall från Lycksele tappade 17 sekunder. Mellan ettan och tvåa skilde endast två sekunder.
Lovisa Sundin hade över tio minuter till tvåan Malin Eriksson från Hudiksvalls IF och åkte den 40 km långa banan på 2.10,11. Herrsegraren Dyvik fick tiden 1.44,48.

Resultat    
D 21- - 40 km/C masstart     

1     45     SUNDIN Lovisa     1900     Delsbo IF     02:10:11     0:00:00
2     46     ERIKSSON Malin     1900     Hudiksvalls IF     02:20:34     0:10:23
3     39     ÖRMIN Anna     1900     Jalles TC Umeå     02:22:27     0:12:15
4     42     GUNNARS Anna     1900     IFK Mora SK     02:23:12     0:13:00
5     50     FLODELL Amanda     1900     Agnäs IK     02:25:34     0:15:22
6     48     ERIKSSON Catarina     1900     Ärla IF     02:39:28     0:29:17
7     44     RENSTRÖM Lina     1900     Axa Sports Club, Sandviken     02:43:29     0:33:18
8     53     ÅHLUND Jessica     1900     IKSU Längdskidor     02:45:14     0:35:02
9     41     EIRELL Moa     1900     Jalles TC Umeå     02:47:19     0:37:08
10     339     FRANZÉN Johanna     1900     IKSU     02:55:27     0:45:15
11     52     AXELSSON Ida     1900     Ärla IF     02:58:08     0:47:57
12     40     FORSBERG Caroline     1900     Lycksele IF     03:06:19     0:56:08
13     340     MARTINSSON Magdalena     1900     Tavelsjö AIK     03:19:23     1:09:12
14     240     BLOMKVIST Åsa     1900     Björkfors GOIF     03:30:13     1:20:01
15     47     BERGMAN Anna     1900     Axa Sports Club     03:39:35     1:29:24
16     51     NORLING Anna     1900     Axa Sports Club     03:49:38     1:39:26
17     49     BENGTSSON Sandra     1900     Östersunds SK     04:26:29     2:16:18

H 21- - 40 km/C masstart     
1     10     DYVIK Karl-Johan     1900     Falun Borlänge SK     01:44:48     0:00:00
2     33     FORSBERG Johan     1900     IFK Umeå     01:44:51     0:00:02
3     12     RYDVALL Björn     1900     Lycksele IF     01:45:06     0:00:17
4     295     WESTMAN Mattias     1900     Röbäcks SK     01:50:06     0:05:18
5     38     SANDBERG Johan     1900     Täfteå IK     01:50:58     0:06:10
6     236     INNALA Marcus     1900     Kalix SK     01:51:05     0:06:16
6     28     WIKSTRÖM Patrik     1900     Dorotea IF     01:51:05     0:06:16
8     18     HALLGREN Daniel     1900     IFK Umeå     01:52:30     0:07:42
9     11     ERIKSSON Joakim     1900     IFK Mora SK     01:54:13     0:09:24
10     329     ERIKSSON Niklas     1900     Agnäs IK     01:55:28     0:10:39
11     232     SJÖGREN Alexander     1900     Team Esplanad     01:55:32     0:10:44
12     9     BERGQVIST Martin     1900     Ekshärads SF     01:55:36     0:10:47
13     13     ERIKSSON Patrik     1900     1Life IF     01:55:43     0:10:54
14     27     JOHANSSON Erik     1900     IK Studenterna     01:57:39     0:12:50
15     7     KARLBERG Martin     1900     Skellefteå     01:57:56     0:13:08
16     1     FRANZÉN Elis     1900     Haparanda SKT     02:00:16     0:15:27
17     35     JAKOBSSON Johan     1900     Röbäcks SK     02:01:59     0:17:10
18     3     TVERÅ Ivar     1900     Korgen IL (Norge)     02:03:54     0:19:05
19     348     DAHLQVIST Erik     1900     Storviks IF     02:06:19     0:21:30
20     225     ANDERSSON Erik     1900     Axa SK     02:07:14     0:22:26
21     332     STRIDH Dag     1900     IKSU     02:08:30     0:23:41
22     22     HAGLUND André     1900     Saaristomeren Melojat, Åbo Finland     02:09:57     0:25:08
23     357     OLSSON Chistoffer     1900     Hudviksvall IF     02:10:54     0:26:05
24     25     DOMEIJ Per-Åke     1900     Hägglunds Ski Team SK     02:13:35     0:28:46
25     37     JOHANSSON Nils     1900     Jalles TC     02:14:02     0:29:13
26     2     DIDRON Johan     1900     Axa Sports Club     02:14:10     0:29:22
27     31     GUNNARS Johan     1900     IFK Mora SK     02:15:53     0:31:05
28     24     KÖPPLER Lewi     1900     Skogis IF     02:15:59     0:31:11
29     21     LINDSTRÖM Joakim     1900     Axa Sports Club, Sandviken     02:17:22     0:32:34
30     19     NORDIN Jonas     1900     IK Studenterna     02:18:22     0:33:33
31     34     FORSBERG Viktor     1900     Agnäs IK     02:24:07     0:39:18
32     325     DOMEIJ Jörgen     1900     Moliden IK     02:25:48     0:41:00
33     330     KARLSSON Elias     1900     Lycksele IF     02:26:17     0:41:28
34     17     CLAESSON Gustav     1900     Skogis IF     02:29:46     0:44:58
35     281     LINDMARK Isak     1900     Umeå IK     02:34:21     0:49:32
36     4     BÄCKMAN Marcus     1900     Lycksele IF     02:35:31     0:50:42
37     32     KELLGREN John     1900     Team Esplanad     02:42:05     0:57:16
38     16     JÖNSSON Mikael     1900     Skogis IF     02:44:49     1:00:01
39     215     NORBERG Robin     1986     IK Studenterna     02:54:58     1:10:10
40     238     SJÖBERG Anders     1900     Swe     02:55:05     1:10:17
41     5     DAHLGREN Peter     1900     Täfteå IK     02:55:22     1:10:34
42     331     KARLSSON Fredrik     1900     Bjurholms IF     02:56:37     1:11:48
43     237     MELLBOURN Olle     1900     Swe     03:03:03     1:18:15
44     322     HAMMARSTRÖM Anton     1900     Skogis IF     03:06:07     1:21:19
45     23     SANDGREN Stefan     1900     Umeå     03:07:09     1:22:20
46     239     JARMSTAD Gustav     1900     Björkfors GOIF     03:07:41     1:22:53
47     20     LINDBERG Henrik     1900     Haddingen     03:09:45     1:24:57
48     6     HEDBERG David     1900     IKSU     03:13:54     1:29:05
49     26     HÖRNLUND Tommy     1900     IK Studenterna     03:14:05     1:29:16
50     30     ARNSTEN Markus     1900     Östersunds SK     03:40:30     1:55:42

D 35- - 40 km/C masstart     
1     65     HOLMBERG Gisela     1900     Vännäs SK     02:38:28     0:00:00
2     64     SJÖLANDER Veronica     1900     Axa Sports Club     03:12:35     0:34:06
3     335     LUNDSTEDT Linda     1900     Axa SK     03:58:09     1:19:41

H 35- - 40 km/C masstart     
1     246     ANDERSSSON Daniel     1900     Jalles TC     01:55:38     0:00:00
2     55     OLOFSSON Andreas     1900     Jalles TC Umeå     01:55:45     0:00:06
3     303     FORSGREN Robert     1900     Jalles TC     02:04:19     0:08:40
4     228     RÅDSTRÖM Patrik     1900     FK Volvo     02:05:03     0:09:25
5     62     ÅSTRÖM Mattias     1900     Täfteå IK     02:06:47     0:11:09
6     61     NESS Marcus     1900     FK Volvo     02:08:26     0:12:47
7     60     ÖNNBO Samuel     1900     Vännäs SK     02:12:50     0:17:12
8     352     EDSTRÖM Ola     1900     IFK Arvidsjaur     02:15:29     0:19:50
9     248     SVANEFJORD Christer     1900     Stöcke TS Järnet     02:18:04     0:22:25
10     54     REINFJELL JOHANSEN Martin     1900     Dalselv IL (Norge)     02:23:21     0:27:43
11     313     LINDEN Mats     1900     Axa SK     02:28:03     0:32:24
12     56     HOLSTEIN Matti     1900     Jalles TC Umeå     02:29:34     0:33:55
13     57     FRANSSON Hans-Evert     1900     SK Järven     02:29:42     0:34:04
14     59     THUNBERG Markus     1900     Axa Sports Club     02:36:13     0:40:34
15     58     SALOMONSSON Andreas     1900     IKSU     02:39:14     0:43:36
16     63     VINBLAD Magnus     1900     Team Esplanad     02:42:16     0:46:38
17     318     CONRADSSON Johan     1900     Axa SK     02:53:54     0:58:15
18     286     KALLIN Kenny     1900     Tavelsjö AIK     02:54:15     0:58:37

D 40- - 40 km/C masstart     
1     81     NEDERBERG Linda     1900     Swe     02:08:26     0:00:00
2     82     CARLSSON Malin     1900     Vännäs SK     03:20:49     1:12:23

H 40- - 40 km/C masstart     
1     66     TVERÅ Tor Ivar     1900     Korgen IL (Norge)     01:55:32     0:00:00
2     79     JONSSON Patrik     1900     Norum-Djäkneboda SK     01:55:45     0:00:13
3     70     REINFJORD Nils Andre     1900     Sømna Skidklubb     01:57:51     0:02:19
4     347     WIKLUND Mats     1900     Skanska IF     02:08:20     0:12:48
5     80     LINDBERG Magnus     1900     Hägglunds Ski Team SK     02:10:27     0:14:55
6     297     SKANDERBY Christian     1900     Jalles TC     02:10:32     0:15:00
7     68     JACOBSSON Rikard     1900     Röbäcks IF     02:11:51     0:16:19
8     337     ISAKSSON Erik     1900     Röbäcks SK     02:11:58     0:16:25
9     67     BJÖRNEHALL Conny     1900     Team Merida     02:12:55     0:17:23
10     75     OLSSON Johan     1900     Hägglunds Ski Team SK     02:13:42     0:18:10
11     76     SJÖSTRÖM Magnus     1900     Axa Sports Club     02:21:49     0:26:17
12     71     STRÖM Peder     1900     Lycksele IF     02:26:05     0:30:33
13     73     GRUNDSTRÖM Mattias     1900     FK Volvo     02:29:33     0:34:01
14     69     HIETALA Sven-Johan     1900     IFK Umeå     02:34:51     0:39:19
15     74     FORSGREN Roberth     1900     Jalles TC Umeå     02:40:38     0:45:06

D 45- - 40 km/C masstart     
1     97     SANDSTRÖM Linda     1900     Täfteå IK     02:35:34     0:00:00
2     95     WÅLLBERG Charlotta     1900     Tavelsjö AIK     02:40:14     0:04:40
3     96     ANDERSSON Elisabet     1900     Hörnefors IF     03:20:37     0:45:02

H 45- - 40 km/C masstart     
1     87     GUSTAVSSON Örjan     1900     Tärna IK Fjällvinden     01:58:41     0:00:00
2     88     SAVEMAN Micke     1900     Umeå Polisen     02:01:01     0:02:20
3     223     OSCARSSON Erik     1900     Tavelsjö AIK     02:01:12     0:02:30
4     299     HEDMAN Urban     1900     Föreningen Norsjö Skidor     02:01:58     0:03:17
5     86     SKOGLUND Patrik     1900     Jalles TC Umeå     02:08:16     0:09:35
6     92     SJÖBLOM Tommy     1900     Hägglunds Ski Team SK     02:10:27     0:11:46
7     91     BERG Mikael     1900     Vattenfall IF     02:14:07     0:15:25
8     243     OHLSSON Stefan     1900     Österforse IF     02:15:16     0:16:34
9     310     NILSSON Erik     1900     Umedalens IF     02:23:48     0:25:07
10     93     HÖGKVIST Jörgen     1900     FK Volvo     02:28:35     0:29:53
11     89     ZINGMARK Mats     1900     Team Esplanad     02:29:27     0:30:46
12     94     LUNDBERG Tomas     1900     FK Volvo     02:29:30     0:30:49
13     324     SUNDKVIST Peter     1900     Sävar IK     02:40:38     0:41:57
14     302     PETTERSSON Mattias     1900     Swe     02:43:10     0:44:28
15     298     EDBERG Per     1900     Tavelsjö AIK     02:46:24     0:47:43
16     334     LUNDSTRÖM Anders     1900     FK Volvo     03:03:03     1:04:21
17     83     ENGELKE Göran     1900     Täfteå IK     03:05:07     1:06:26

D 50- - 40 km/C masstart     
1     117     HENFRIDSSON Cecilia     1900     Umeå Ok     02:47:21     0:00:00
2     116     OLSSON Lena     1900     Jalles TC Umeå     02:51:09     0:03:48

H 50- - 40 km/C masstart     
1     233     BÄCKSTRÖM Mikael     1900     IFK Rundvik     01:53:41     0:00:00
2     279     ANDERSSON Sören     1900     Föreningen Västerbottens Skidveteraner     01:57:47     0:04:05
3     114     EMANUELSSON Lars     1900     IFK Umeå     02:04:17     0:10:35
4     113     HOLMBOM Jonny     1900     Lycksele     02:07:48     0:14:07
5     112     KARMEHAG Göran     1900     Axa Sports Club     02:09:16     0:15:35
6     111     HELLSTRÖM Jan     1900     Röbäcks SK     02:12:13     0:18:31
7     280     HERMANSSON Jan     1900     Jalles TC     02:15:31     0:21:50
8     312     LUNDBERG Mikael     1900     Fredrika IK     02:16:49     0:23:07
9     102     OLSSON Anders     1900     Jalles TC Umeå     02:18:48     0:25:06
10     108     SANDSTRÖM Thomas     1900     Team Esplanad     02:19:25     0:25:44
11     278     LUNDBERG Martin     1900     Fredrika IK     02:21:04     0:27:23
12     104     KLINGBERG Tore     1900     Umeå     02:21:08     0:27:27
13     336     NYSTRÖM Fredrik     1900     SK Fart     02:21:27     0:27:45
14     107     KARLSSON Per-Anders     1900     Fredrika IK     02:33:18     0:39:37
15     103     ARVIDSSON Erik     1900     Sorsele SK     02:51:03     0:57:21
16     99     ANDERSSON Ingvar     1900     Hermansby IF     02:55:47     1:02:06
17     101     HÖRNKVIST Stig     1900     Vännäs SK     03:37:20     1:43:38

D 55- - 40 km/C masstart     
1     125     EIRELL Gudrun     1900     Jalles TC Umeå     02:37:01     0:00:00
2     126     ÖHMAN Barbro     1900     Öredalens Ik     03:21:03     0:44:01

H 55- - 40 km/C masstart     
1     121     LIND Gert     1900     Team Esplanad     02:02:48     0:00:00
2     283     PETERSON Jonas     1900     IFK Umeå     02:06:44     0:03:56
3     124     SÖDERMAN Rune     1900     Jalles TC Umeå     02:08:58     0:06:10
4     118     NÄSHOLM Bengt     1900     Jalles TC Umeå     02:09:16     0:06:28
5     122     ÅLEVIK Lars     1900     Team Esplanad     02:14:05     0:11:17
6     123     ADOLFSSON Ronny     1900     Umepolisens Idrotts-&Skytteförening     02:18:59     0:16:11
7     120     SANDBERG Jan     1900     IKSU     02:46:52     0:44:04
8     244     SJÖDIN Tommy     1900     Österforse IF     03:05:32     1:02:44

H 60- - 40 km/C masstart     
1     231     ARVIDSSON John     1900     Hägglunds Ski Team     02:04:20     0:00:00
2     218     CARLSSON Robert     1954     Hägglunds Ski Team SK     02:10:17     0:05:56
3     220     STRÖMBERG Åke     1900     Axa SK     02:12:47     0:08:27
4     305     CARLSSSON Fredrik     1900     Röbäcks SK     02:20:58     0:16:38
5     129     FAGERLUND Mikael     1900     Axa Sports Club     02:25:12     0:20:52
6     128     ERKKI Lasse     1900     FK Volvo     02:29:32     0:25:11
7     328     DOMEIJ Åke     1900     Moliden IK     02:34:07     0:29:46
8     216     SJÖSTEDT Curt     1955     Team Esplanad     02:43:17     0:38:57

H 65- - 40 km/C masstart     
1     130     LANDSTRÖM Ulf     1900     IKSU     02:22:43     0:00:00
2     137     VINBLAD Dan     1900     Team Esplanad     02:29:23     0:06:39
3     234     LINDGREN Roland     1900     FK Volvo     02:32:33     0:09:49
4     134     HANSSON Lars     1900     Jalles TC Umeå     02:35:27     0:12:43
5     132     BRULIN Sten     1900     Jalles TC Umeå     02:36:24     0:13:41
6     135     TIGER Gunnar     1900     Jalles TC Umeå     02:53:57     0:31:13
7     338     WIKLUND Sune     1900     FK Volvo     03:11:58     0:49:14
8     133     ANDERSSON Roland     1900     Umeå     03:14:04     0:51:21
9     136     ÅKESSON Börje     1900     Lugi Skidklubb     03:16:33     0:53:49

H 70- - 40 km/C masstart     
1     142     BERGLUND Bengt-Ove     1900     IFK Umeå     02:33:21     0:00:00
2     143     PERSSON Bert-Allan     1900     Team Esplanad     02:33:43     0:00:21
3     138     ISAKSSON Rolf     1900     Team Esplanad     02:43:13     0:09:52
4     139     ISAKSSON Klas     1900     Sävar IK     02:53:07     0:19:45
5     141     HOLMLUND Håkan     1900     IFK Umeå     03:18:19     0:44:57
6     140     SVÄRD Harald     1900     Jalles TC Umeå     03:47:35     1:14:13

H 75- - 40 km/C masstart     
1     144     SJÖBLOM Gunnar     1900     Västerbottens Skidveteraner     02:46:36     0:00:00
2     145     EDVINSSON Erling     1900     Västerbottens Skidveteraner     03:10:12     0:23:35

Damer Motion - 20 km/C masstart
1     252     LUNDGREN Moa     1900     Täfteå IK     00:57:33     0:00:00
2     260     ERIKSSON Mia     1900     Piteå Elit SK     00:57:41     0:00:07
3     258     PERSSON Frida     1900     Borås SK     01:05:04     0:07:30
4     256     SANDSTRÖM Linda     1900     Röbäcks SK     01:30:10     0:32:36
5     259     SELLIN Kerstin     1900     Umeå     01:30:14     0:32:40
6     288     WIKLUND Marie     1900     Swe     01:31:32     0:33:58
7     301     STENLUND Therese     1900     Umedalens IF     01:32:27     0:34:53
8     251     SELLIN Agneta     1900     Fredrika IK     01:33:29     0:35:55
9     327     STRÖMLUND Lotta     1900     Umedalens IF     01:36:29     0:38:55
10     306     SJÖSTAM Molly     1900     Umedalens IF     01:37:30     0:39:56
11     263     HOLMGREN Thea     1900     Täfteå IK     01:38:30     0:40:56
12     254     HÖRNLUND Charlotta     1900     Hissjö SK     01:39:14     0:41:40
13     308     JONSSON SJÖSTAM Annika     1900     Swe     01:46:03     0:48:29
14     253     ENGLUND Undis     1900     IKSU     01:48:13     0:50:39
15     262     BIGREN Monica     1900     Täfteå IK     01:50:06     0:52:32
16     255     ÅGREN WILSON Aina     1900     Jalles TC Umeå     01:53:55     0:56:21
17     276     ALFREDSSON Maria     1900     Swe     01:54:37     0:57:03
18     257     HANSSON Lenitha     1900     Haddingen     01:57:48     1:00:14
19     346     NILSSON Johanna     1900     Swe     02:11:14     1:13:40

Damer Motion - 10 km/C masstart
1     349     BYLUND Anna     1900     Kalvträskflickorna     00:33:38     0:00:00
2     351     LUNDGREN Hanna     1900     Hissjö SK     00:35:31     0:01:53
3     292     ANDERSSON Angelica     1900     Håknäs IF     00:35:32     0:01:54
4     293     SKÄLEGÅRD Linnea     1900     IKSU     00:50:02     0:16:24

Damer Motion - 40 km/C masstart
1     150     SANDSTRÖM Sara     1900     IFK Umeå     02:21:18     0:00:00
2     146     PHILIPSON Johanna     1900     Axa Sports Club     02:58:33     0:37:15
3     282     ISAKSSON Maria     1900     IKSU     03:02:32     0:41:14
4     152     ÖHMAN Julia     1900     Öredalens Ik     03:03:12     0:41:54
5     153     SJÖDIN Hanna     1900     Österforse IF     03:05:32     0:44:14
6     148     HÅBERG Karin     1900     IFK Umeå     03:18:26     0:57:08
7     230     LAGGAR Gunilla     1900     Spöland-Vännäs IF     03:19:30     0:58:12
8     154     LÖFGREN Lena     1900     IFK Umeå     03:20:22     0:59:04
9     229     FLODELL Christina     1900     Agnäs IK     03:21:02     0:59:44
10     323     SUNDKVIST Anna     1900     Sävar IK     03:23:34     1:02:15
11     155     JOHANSSON Sara     1900     Spöland Vännäs IF     03:26:35     1:05:17
12     285     HANELL Amanda     1900     Röbäcks SK     03:37:49     1:16:30
13     333     THURE Karin     1900     Röbäcks SK     03:37:54     1:16:36
14     151     BERGLUND Maria     1900     IKSU     03:43:46     1:22:27
15     149     SANDGREN Marit     1900     IFK Umeå     03:49:39     1:28:21
16     314     CONRADSSON Ulla Li     1900     Brälappen     03:54:13     1:32:54

Herrar Motion - 40 km/C masstart
1     210     HOLMGREN Johan     1900     FK Volvo     02:10:27     0:00:00
2     311     WESTERMARK Dennis     1900     Axa SK     02:12:59     0:02:31
3     219     SÖDRÉN Håkan     1900     Agnäs IK     02:15:29     0:05:01
4     345     BRÄNNSTRÖM Jon     1900     Fredrika IK     02:15:31     0:05:03
5     354     KARLSSON Jan-Anders     1900     Hägglunds Ski Team     02:15:43     0:05:15
6     212     HÄGGBLAD Ulf     1900     IKSU Längdskidor     02:16:17     0:05:49
7     188     GABRIELSSON Jon     1900     Föreningen Norsjö Skidor     02:17:46     0:07:18
8     179     KÖRNING Anders     1900     Stöcke TS Järnet     02:18:09     0:07:42
9     201     OLSSON Mikael     1900     Sävar IK     02:20:02     0:09:35
10     343     JOHANSSON Simon     1900     Nyåkers IK     02:20:28     0:10:01
11     250     WIKSTRÖM Jonas     1900     Skivsjöbygdens IF     02:20:35     0:10:08
12     321     HENRIKSSON Johan     1900     IFK Umeå     02:21:01     0:10:33
13     184     GUSTAVSSON Anders     1900     Norrfors IK     02:21:27     0:11:00
14     185     ÖBRAND Peter     1900     Lycksele IF     02:21:29     0:11:02
15     304     NYGÅRD André     1900     Håknäs IF     02:22:56     0:12:28
16     159     LARSSON Anders     1900     Jalles TC Umeå     02:23:10     0:12:43
17     165     LYRÉN Anders     1900     Norum-Djäkneboda SK     02:23:23     0:12:55
18     296     STARCK Jonas     1900     Kassjö IF     02:23:35     0:13:08
19     242     THELBERG Olof     1900     Umedalens IF     02:23:41     0:13:13
20     241     JACOBSSON Ulf     1900     Överboda SK     02:23:55     0:13:27
21     290     ÖMAN Jan     1900     Hägglunds Ski Team     02:24:14     0:13:47
22     294     ÖMAN Per     1900     Hägglunds Ski Team     02:24:48     0:14:21
23     287     SJÖDIN Leif     1900     Österforse IF     02:24:49     0:14:21
24     196     JONSSON Magnus     1900     Öre-Långsele IF     02:25:18     0:14:50
25     203     SANDSTRÖM Johan     1900     Team Esplanad     02:25:19     0:14:52
26     175     NORBERG Per-Jonas     1900     FK Volvo     02:25:29     0:15:02
27     209     LILJA Tomas     1900     IFK Umeå     02:26:06     0:15:39
28     213     STRÖMQVIST Bengt     1900     Rödåbygdens IK     02:26:22     0:15:55
29     181     NILSSON Lars     1900     Telia IF     02:28:28     0:18:01
30     183     RENBERG Martin     1900     Arvidsjaur     02:28:31     0:18:03
31     191     LINDEGREN Joel     1900     Axa Sports Club     02:29:51     0:19:24
32     180     VIBERG Patrik     1900     Umeå     02:29:52     0:19:24
33     204     HERMANSSON Anders     1900     IFK Umeå     02:30:14     0:19:46
34     224     OLOFSSON Hans     1900     Rödåbygdens IK     02:33:03     0:22:35
35     214     WRETELL Johannes     1900     Rödåbygdens IK     02:33:31     0:23:03
36     206     LUNDBERG Lars     1900     IKSU Längdskidor     02:34:14     0:23:47
37     200     SUNDBLAD Björn     1900     Täfteå IK     02:35:24     0:24:56
38     176     BJÖRKÉN Mathias     1900     Telia IF     02:35:25     0:24:58
39     194     KOSKENNIEMI Kenneth     1900     Täfteå     02:35:32     0:25:05
40     173     DAHLGREN Anders     1900     Axa Sports Club     02:37:33     0:27:05
41     249     WANGBY Petter     1900     Skellefteå SK     02:38:01     0:27:34
42     174     HÄGGSTRÖM Olov     1900     Team Skogsbrynet     02:38:16     0:27:48
43     171     PETTERSSON Jens     1900     Team Esplanad     02:38:23     0:27:56
44     164     RAGNARSSON Markus     1900     Lycksele IF     02:40:40     0:30:13
45     235     BÄCKSTRÖM Robin     1900     IFK Rundvik     02:40:58     0:30:30
46     195     HALLBERG Johan     1900     Umeå     02:41:46     0:31:19
47     186     BILLINGHAM Daniel     1900     Umeå     02:41:52     0:31:24
48     245     ISBERG Simon     1900     Mariehem SK     02:43:00     0:32:32
48     205     ISBERG Erik     1900     Mariehem SK     02:43:00     0:32:33
50     216     ERIKSSON Leif     1900     IFK Rundvik     02:43:17     0:32:50
51     167     DRUGGE Svante     1900     IFK Umeå     02:44:10     0:33:42
52     309     ENGMAN Janne     1900     FK Volvo     02:44:26     0:33:58
53     315     CONRADSSON Petter     1900     Brälappen     02:44:37     0:34:10
54     156     SANDBERG Johan     1900     Axa Sports Club     02:44:58     0:34:30
55     166     RAMNEFÄLT Richard     1900     IKSU Längdskidor     02:45:05     0:34:37
56     226     SVANEFJORD Mats     1900     Spöland-Vännäs IF     02:45:39     0:35:11
57     170     EKDAHL Daniel     1900     Axa Sports Club     02:47:09     0:36:41
58     197     FRIBERG Marcus     1900     Umedalens IF     02:47:46     0:37:19
59     227     LUNDSTRÖM Jjan     1900     FK Volvo     02:49:47     0:39:20
60     217     WENNMAN Tommy     1900     Jalles TC Umeå     02:50:05     0:39:38
61     177     SAVELA Marko     1900     Axa Sports Club     02:50:25     0:39:57
62     355     ISACSSON Markus     1900     Röbäcks IF     02:51:29     0:41:01
63     169     PERSSON Mats     1900     Röbäcks SK     02:54:20     0:43:52
64     247     LUNDGREN Victor     1900     Skellefteå SK     02:55:02     0:44:35
65     157     FALCK Gunnar     1900     VK     02:55:30     0:45:02
66     163     GÖRANSSON Fredrick     1900     Swe     02:55:45     0:45:18
67     202     WESTBERGH Stig     1900     Lycksele IF     02:57:25     0:46:57
68     189     LEONARDSSON Simon     1900     IKSU     02:59:02     0:48:35
69     320     HELMERSSON Håkan     1900     Telia IF     02:59:19     0:48:52
70     317     STIGENLÖV Sven     1900     Högåkers OK     03:00:12     0:49:44
71     182     NORDIN Stefan     1900     Axa Sports Club     03:01:20     0:50:53
72     344     ÅGREN Tobias     1900     IK Klintarna     03:06:20     0:55:52
73     193     LIDSTRÖM Per-Ola     1900     Axa Sports Club     03:10:27     0:59:59
74     199     ÄLMEBLAD Jonas     1900     IK Studenterna     03:12:39     1:02:11
75     168     FROSTVINGE Jan     1900     Umeå     03:14:07     1:03:40
76     190     NILSSON Fredrik     1900     IKSU     03:20:41     1:10:14
77     207     ÅSTRÖM Roine     1900     Spöland Vännäs IF     03:26:41     1:16:14
77     198     NORBERG Mattias     1900     Axa Sports Club     03:26:41     1:16:14
79     172     LINNA Jukka     1900     Axa Sports Club     03:28:13     1:17:46
80     161     STRÖMBERG CRONÉ Henrik     1900     Umedalens IF     03:28:44     1:18:17
81     178     JOSEPHSON Per     1900     Axa Sports Club     03:36:12     1:25:45
82     211     JAKOBSSON Erik     1900     Röbäcks SK     03:45:37     1:35:10
83     158     JANSSON Joakim     1900     Umeå     04:10:26     1:59:59

Herrar Motion - 20 km/C masstart
1     326     NORDGREN Emrik     1900     Vännäs SK     01:00:45     0:00:00
2     274     IDAHL Per     1900     Swe     01:10:25     0:09:40
3     272     EDLUND Roland     1900     Umedalens IF     01:14:37     0:13:51
4     277     ABRAHAMSSON Anders     1900     Röbäck     01:16:12     0:15:27
5     269     NYSTRÖM Björn     1900     Umeå     01:20:13     0:19:28
6     267     HALLGREN Calle     1900     Jalles TC Umeå     01:26:35     0:25:50
7     275     EDLUND Jonathan     1900     IFK Umeå     01:29:22     0:28:36
8     268     BURÉN Göran     1900     Slupskepparen     01:34:49     0:34:04
9     341     RINZÉN Anders     1900     Team OMG     01:36:32     0:35:47
10     307     SJÖSTAM Stefan     1900     Strycksele IF     01:37:31     0:36:45
11     266     DAHLSTRÖM Andreas     1900     Tavelsjö AIK     01:47:54     0:47:09
12     270     BIGREN Marcus     1900     Täfteå IK     01:50:08     0:49:22

Herrar Motion - 10 km/C masstart
1     356     LEJON Christian     1900     IFK Umeå     00:33:38     0:00:00
2     350     ERLANDSSON Emanuel     1900     Axa SK     00:33:55     0:00:17

 

Del |
GREVENs krönika mellomrom

Frida också – nu får det vara nog!

Krönika:

Skidsäsongen har inte mer än börjat förrän två av världens bästa elittjejer är ute på grund av hälsoskäl.  Det är helt sjukt. Förbunden bär ett stort ansvar.
Nu får det vara nog!

Les mer
Rolf Zetterberg

Skidförbundet stoppar Frida Karlsson

Får inte tävla:

Vid en planerad hälsokontroll som genomfördes i förra veckan uppvisade Frida Karlsson resultat som innebär att hon under en tid måste dra ner på sin totala belastning.

Les mer
20191207, HÖGBERG, Elisabeth 007

Bettan in i världscuplaget i Hochfilzen

Elisabeth Högberg får chansen i världscupen i skidskytte kommande helg i österrikiska Hochfilzen. Hon vann IBU-cupen i Sjusjøen i Norge och ersätter nu Ingela Andersson som istället går in i IBU-cupen i italienska Ridnaun. Annars är det samma åkare som tävlade i Östersund som också är med till Hochfilzen.

Les mer
08.12.2019, Oestersund, Sweden, (SWE):Linn Persson (SWE), Elvira Oeberg (SWE), Mona Brorsson (SWE), Hanna Oeberg (SWE) - IBU world cup biathlon, relay women, Oestersund (SWE). www.nordicfocus.com. © Nico Manzoni/NordicFocus. Every downloaded picture is

Sverige 3:a i spännande damstafett

Sverige kämpade i toppen genom hela världscupstafetten på hemmaplan i Östersund. Efter en spännande avslutning blev det blågula laget 3:a, bara 10 sekunder efter segrande Norge och en meter bakom sensationella tvåan Schweiz.
Hanna Öberg avslutade för Sverige där lillasystern Elvira gav Sverige ledningen efter halva stafetten.

 

Les mer
20191208, BÅNGMAN Tilde (kopia)

Tilde Bångman vann stenhård juniorduell

Tilde Bångman, Offerdal vann damjuniorernas 10 km fristil i Idre under söndagen. Men segern satt långt inne, jättetalangen Tove Ericsson från Stockvik var endast 0,6 sekunder efter.
Tove hade ledningen drygt halvvägs in i loppet, men Tildes avslutning var starkare.

 

Les mer
DSC_2467 (kopia)

Moa Olsson vann slitigt damlopp i Idre

– Det var slitigt, man fick inget gratis idag, säger Moa Olsson från Falun-Borlänge som vann damernas  millopp i Volkswagen Cup i Idre efter ett solid lopp. Hon hade 12,5 sekunder till godo på Linn Sömskar, IFK Umeå som såg till att det inte blev en dubble-Moa för Falun-Borlänge.
Trea var nämligen Moa Molander Kristiansen, också från dalaklubben.

 

Les mer
20191208, KJ WESTBERG (kopia)

”KJ” höll undan för dalaåkarna

Volkswagen Cup i Idre:

Karl-Johan Westberg, Borås SK vann herrarnas 15 km fristil i ett snöigt och blåsigt Idre Fjäll under söndagen. Han följdes av inte mindre än fyra dalaåkare, men den rödklädda ”KJ” hade god margin och var i ledningen det mesta av loppet.
I mål var han 14,6 sekunder före Jonas Eriksson, IFK Mora som såg klubbkompisen Gustaf Berglund som trea. Båda tillhörande U-landslaget, Team Svenska Spel.

 

Les mer
07.12.2019, Lillehammer, Norway (NOR):Jens Burman (SWE) - FIS world cup cross-country, skiathlon men, Lillehammer (NOR). www.nordicfocus.com. © Modica/NordicFocus. Every downloaded picture is fee-liable.

Dubbelt Ryssland – monstersträcka av Burman

Världscupstafetten för herrar i Lillehammer:

Ryssland lurade åter igen Norge på segern i Lillehammer. Den här gången vann man i tillägg dubbelt.
Sverige slutade 6:a men Jens Burman levererade en monstersträcka då han krossade allt motstånd på den tredje sträckan.

 

Les mer
07.12.2019, Lillehammer, Norway (NOR):Moa Lundgren (SWE) - FIS world cup cross-country, skiathlon women, Lillehammer (NOR). www.nordicfocus.com. © Modica/NordicFocus. Every downloaded picture is fee-liable.

Svenskt B-lag på pallen i världscupen i Norge

Ett svenskt B-lag med dom unga åkarna Emma Ribom, Elena Rönnlund och Moa Lundgren tillsammans med rutinerade Charlotte Kalla gjorde en klart godkänt insats och åkte in som 3:a i världscupstafetten över 4x5 km i Lillehammer.
Norge vann som väntat medan USA passerade Sverige på slutsträckan.

 

Les mer
20191208, EKBERG Johan 001 (kopia)

Nytt bra lopp av Johan Ekberg

Stockholmaren Johan Ekberg från Nacka Värmdö har haft en fin tävlingshelg i Idre, nu på söndag vann  han juniorernas 15 kilometerslopp.
Det var endast sprintsegrarren Truls Gisselman från Rehns BK i Bollnäs som kunde ge Johan en rejäl match om segern.

 

Les mer
GREVENs krönika mellomrom

Johaug kör sönder både konkurrenter och publikintre

Krönika:

Ingemar Stenmark vann 83 gånger i världscupen med hundradelar, tiondelar och i bland med någon sekund.
Det var spännande nästan jämt för världens tv-tittare. När segermaskinen Therese Johaug tog sin 53 VC-seger här i Lillehammer var det kamp i 800 meter och tävlingen avgjord, trots att 14 200 meter återstod.
Suveräna Johaug dödar spänningen och håller på att köra sönder intresset.

Les mer
07.12.2019, Lillehammer, Norway (NOR):Moa Lundgren (SWE) - FIS world cup cross-country, skiathlon women, Lillehammer (NOR). www.nordicfocus.com. © Modica/NordicFocus. Every downloaded picture is fee-liable.

Moa från doldis till svenskt ankare

Moa Lundgren var en doldis för många inför den här säsongen – trots att hon vunnit både JVM och U23-VM.
Men nu är hon plötsligt ett svenskt ankare i världscupstafetten i Lillehammer efter lördagens sensationella 9:e plats i skiathlon.

 

Les mer
07.12.2019, Oestersund, Sweden, (SWE):Martin Ponsiluoma (SWE), Sebastian Samuelsson (SWE), (l-r) - IBU world cup biathlon, relay men, Oestersund (SWE). www.nordicfocus.com. © Manzoni/NordicFocus. Every downloaded picture is fee-liable.

Straffrundor förstörde för Sverige

Det svenska laget var i ledningen i världscupstafetten inför storpublik på hemmaplan i Östersund efter halva tävlingen.
Men när både Martin Ponsiuloma och Sebastian Samuelsson sköt på sig varsin straffrunda försvann dom svenska hoppen om en seger. Istället tog Norge segern före Frankrike och Italien.

 

Les mer
20191207, GISSELMANN upplopp (kopia)

Så gick det i juniorernas sprint i Idre

Även juniorerna körde sprinttävling i Idre Fjäll under lördagen. Här är bilder och text från dom fyra juniorklasserna som såg Truls Gisselman, Rehns BK, Edvin Anger, Hedemora, Maja Årebäck, Boliden och Märta Rosenberg, Duve3d som segrare.

 

Les mer
07.12.2019, Lillehammer, Norway (NOR):Alexander Bolshunov (RUS) - FIS world cup cross-country, skiathlon men, Lillehammer (NOR). www.nordicfocus.com. © Modica/NordicFocus. Every downloaded picture is fee-liable.

Bolshunov slog norrmännen – Burman 7:a

Alexander Bolshunov tvålade dit hela den norska eliten på deras egen hemmaplan.
Jens Burman imponerade och tog en stark 7:e plats efter ett lopp i tätgruppen genom nästan hela tremilen i Lillehammer.
En mycket tung och tuff tävling där Burman tyvärr var helt ensam om att prestera av dom blågula åkarna.

 

Les mer
07.12.2019, Lillehammer, Norway (NOR):Therese Johaug (NOR) - FIS world cup cross-country, skiathlon women, Lillehammer (NOR). www.nordicfocus.com. © Modica/NordicFocus. Every downloaded picture is fee-liable.

Therese Johaug i en övermänsklig klass

Bra svenskdag med Kalla, Lundgren och Ribom:

Therese Johaug använde en kilometer till att värma upp. Sedan lämnade hon konkurrenterna och visade en övermänsklig klass som ingen var i närheten av att kunna följa.
I mål var hon en minut och 8 sekunder före Jessica Diggins som knäckte Heidi Weng på slutvarvet på damernas 15 km skiathlon.

 

Les mer
20191207, GRATE Marcus (kopia)

Marcus Grate gjorde som Linn Svahn

Marcus Grate verkade ha studerat damernas sprintfinal i Idre.
För IFK Umeå-åkaren ryckte på exakt samma plats som sin tidigare klubbkompis Linn Svahn och fick också han en lucka som höll hela vägen in i mål.
Grate vann också kvalet och levererade en stark sprintade i Volkswagen Cup.

 

Les mer
20191207, SVAHN Linn (kopia)

Imponerande ryck av Linn Svahn avgjorde

– Det var planerat att rycka just där. Jag sparade rycket till finalen, säger Linn Svahn som med explosiv kraft lämnade alla andra långt bakom sig i damfinalen i söndagens Volkswagen Cup-sprint i Idre.
I mål var hon över 5 sekunder före tvåan Johanna Hagström.

 

Les mer
20181028, Anton Karlsson podd-bild (kopia)

Anton Karlsson opereras, missar säsongen

Lager 157 Ski Team-åkaren Anton Karlsson har sedan i början av september stått utanför tävlingsverksamheten för att rehabilitera ett diskbråck. Förhoppningen har varit att rehab skulle kunna lösa det akuta problemet, men igår efter ytterligare besök hos läkare så gjorde man valet att gå vidare med operation om ett par veckor.

 

Les mer
Biathlon, World Cup, Östersund, Sweden, Press conference

Sveriges stafettlag i helgens världscup

Två spännand stafetter i Östersund lördag och söndag:

Elvira Öberg var överraskningen när damernas stafettlag presenterades på fredagen. Hon tar den fjärde platsen efter sin fina framfart i spåret under världscupveckan, medan Torstein Stenersen får chansen som startman i herrarnas stafett.


Les mer