Mobile Version
Desktop Version
ERIK SILFVER, IFK Umeå var tvåa i Malmstråket i Skellefteå, men han grejade inte av hemmaåkaren Klas Nilsson. Foto/rights: MARCELA HAVLOVA/sweski.com
ERIK SILFVER, IFK Umeå var tvåa i Malmstråket i Skellefteå, men han grejade inte av hemmaåkaren Klas Nilsson. Foto/rights: MARCELA HAVLOVA/sweski.com

Klas vann Malmstråket före Silfver

En timme och fyrtiofem minuter efter startskottet i Boliden stod det klart att Klas Nilsson vunnit årets upplaga av Malmstråket. Det var en meriterande seger mot namnkunnigt motstånd som teamkompisen Erik Jonsson, världscupsåkaren Erik Silfver och JSM-åkaren Marcus Fredriksson.

 

Klas har den senaste tiden legat i hårdträning inför Vasaloppet. Efter hemkomsten från König Ludwig Lauf har han bara två vilodagar, båda i samband med hemkomsten.
- Jag har tränat hårt för att vara väl förberedd inför Vasaloppet. Jag har ett program där jag nu tränar elva dagar i rad, med dubbelpass var tredje dag. Igår körde jag fyra timmars stakning och var ganska trött i musklerna men när jag vaknade i morse kändes det ganska bra ändå.

Trots den hårde träningsperioden var det viktigt för Klas med en seger i “hemmaloppet”. Ett kvitto inför vad som komma skall.
- Jag ville ha ett lopp med hög fart. Loppet gick fort bitvis i början men det snabba föret gjorde det svårt att gå loss. Efter kontrollen i Varuträsk drog jag upp farten och efter 2 km i en slakmota gjorde jag ett ryck på den redan höga farten. Erik Jonsson släppte direkt och Erik Silfver fick problem.

Luckan till Silfver blev dock bara ca 10 m och när det blev lättåkt kom han ikapp. Klas drog sedan största delen fram till ängarna med 7 Km kvar för att hålla undan Erik Jonsson och grilla Silfver.
– Jag ville dock inte knäcka mig helt så jag lät Silfver dra några korta bitar. Erik tog då in en del och när vi kom ut på ängarna var han ikapp. Jag slog då av på tempot en del och sparade mig inför stigningen i Sjungande dalen med 2 km kvar. Gjorde där ett riktigt ryck längst ner i backen och fortsatte hela vägen till toppen. Silfver som tidigare verkat stark tappade direkt och Jonsson tappade successivt. På toppen hade jag ca 5 sekunder till Jonsson och 10 till Silfver. Utför mot stadion tog dock de båda in en hel del men hade kvar en lucka in på upploppet så det kändes stabilt.

Även om de tre åkarna kom in i relativt samlad grupp och även om det bara skiljde fyra sekunder mellan de tre var segern aldrig hotat. Klas kontrollerade upploppet och kunde vinna ännu ett lopp i vinter.
- Ett stabilt lopp där jag kände att jag kontrollerade händelserna rätt bra även om de båda Erik bjöd på fint motstånd, sammanfattar han.

Bästa dam på 45 km banan var Sofia Lindberg från Robertsfors, som hade över fem minuter till tvåan Susanne Pettersson från Skellefteå.

Läs om tävlingen på Skellefteå XC:s hemsida.

Resultat
D 21- - 45 km/C masstart
1     160     LINDBERG Sofia     1900     Robertsfors IK     02:10:20     0:00:00
2     118     PETTERSSON Susanne     1900     Skellefteå XC     02:15:37     0:05:16
3     4     LINDGREN Therese     1992     Burträsk SK     02:43:49     0:33:28
4     150     WASSTRÖM Annika     1900     Bolidens SK     02:47:48     0:37:28
5     5     HÖGLUND Stina     1987     Skellefteå     02:50:49     0:40:28
6     167     ASSARSSON Marina     1900     SWE     03:02:11     0:51:50
7     78     LIDHAGE Helena     1987     IK Ymer     03:13:53     1:03:33
8     2     SJÖSTRÖM Jenny     1973     Ammarnäs IF     03:16:51     1:06:30
9     1     EDSTRÖM Kaisa     1979     Skellefteå SK     03:26:53     1:16:32
10     3     HÖGLUND Sofia     1981     Gällivare     03:45:29     1:35:08

D 21- - 25 km/C masstart
1     1002     FORSGREN Agneta     1967     Skellefteå XC Ski Club     01:14:47     0:00:00
2     1045     PETTERSSON Elin     1996     Skellefteå SK     01:25:36     0:10:49
3     1043     NORDEN Karolin     1900     SWE     01:35:59     0:21:11
4     1049     RUISEN Astrid     1900     Glommerträsk-LIF     01:37:38     0:22:50
5     1031     LARSSON-LINDER Kerstin     1900     Skellefteå SK     01:46:24     0:31:37
6     1040     HEDLUND Susanna     1900     Varuträsk     01:51:00     0:36:12
7     1041     HANSSON Åsa     1900     SWE     01:53:59     0:39:11
8     1039     HENDRIKSSON Ingela     1900     Skellefteå SK     02:08:59     0:54:11
9     1054     JONSSON Evy     1900     SWE     02:14:33     0:59:45
10     1053     MARKLUND Sara     1900     Åliden     02:14:34     0:59:46

H 21- - 45 km/C masstart    
1     20     NILSSON Klas     1986     Skellefteå XC Ski Club     01:45:47     0:00:00
2     122     SILFVER Erik     1900     IFK Umeå     01:45:49     0:00:02
3     23     JONSSON Erik     1985     Rossöns IF     01:45:51     0:00:03
4     159     JOHANSSON Nicklas     1900     Järvsjöby IF     01:50:24     0:04:37
5     18     FREDRIKSSON Marcus     1996     Lycksele IF     01:50:25     0:04:38
6     123     JOHANSSON Erik     1900     Tranemo IF     01:50:28     0:04:40
7     165     BOSTRÖM Hannes     1900     IFK Arvidsjaur Skidor     01:50:29     0:04:42
8     171     VIKLUND Erik     1900     Skellefteå XC     01:53:12     0:07:25
9     8     NILIMAA Jonny     1986     Bodens SK     01:53:42     0:07:55
10     22     RYGH Pontus     1989     Ulricehamns IF     01:55:41     0:09:54
11     164     CARLSSON Viktor     1900     Skellefteå XC     01:55:56     0:10:08
12     162     LUNDQVIST Jesper     1900     Skellefteå XC     02:03:22     0:17:34
13     180     BURSTRÖM Olof     1900     SK Järven     02:03:25     0:17:38
14     218     VIKLUND Johannes     1900     Skellefteå XC     02:03:30     0:17:43
15     178     NYSTRÖM Jonas     1900     Skellefteå SK     02:07:04     0:21:17
16     9     STRANDBERG Erik     1984     Latikbergs IK     02:07:37     0:21:50
17     21     GUSTAFSSON Robert     1986     Tärna IK Fjällvinden     02:11:59     0:26:11
18     12     LUNDMARK Jim     1983     Skellefteå SK     02:12:28     0:26:41
19     16     HOLMLUND Tim     1988     Skellefteå XC Ski Club     02:14:06     0:28:19
20     155     ECKHARDT Robert     1900     Skellefteå XC     02:14:19     0:28:32
21     6     STRANDBERG Anders     1984     Latikbergs IK     02:14:29     0:28:42
22     7     LINDGREN Mattias     1990     Burträsk SK     02:18:29     0:32:41
23     17     KARLSSON oskar     1987     Storuman     02:19:48     0:34:01
24     19     SÖDERBERG Johan     1984     Skellefteå XC Ski Club     02:22:37     0:36:49
25     11     TOSS Fredrik     1984     Umeå     02:25:08     0:39:21
26     201     BRÄNNSTRÖM Joel     1900     Kågedalens SK     02:31:33     0:45:46
27     15     MARKLUND Anders     1985     Kågedalens SK     02:36:17     0:50:30
28     10     MARKLUND Peter     1987     Kågedalens SK     02:37:46     0:51:59
29     187     BURSTRÖM Johan     1900     Kågedalens SK     02:41:34     0:55:46
30     185     ERIKSSON Jonathan     1900     Kågedalens SK     02:41:35     0:55:48
31     13     ERIKSSON Markus     1984     Ammarnäs IF     02:48:41     1:02:54
32     215     WIKBERG Pär     1900     Skellefte draghund     02:52:54     1:07:07
33     14     RINSÉN Fredrik     1983     Skellefteå SK     03:24:46     1:38:59
34     179     GLANS Alexander     1900     SWE     04:27:16     2:41:29

H 35- - 45 km/C masstart    
1     173     BERGLUND Nils     1900     Norsjö Skidor     01:56:41     0:00:00
2     31     TERNBORG Lukas     1978     Föreningen Norsjö Skidor     02:00:48     0:04:06
3     181     BERGGREN Gustav     1900     Götebort     02:04:00     0:07:19
4     195     LUNDMARK Jonas     1900     Uppsala Vasaloppsklubb     02:14:59     0:18:18
5     196     LINDSTRÖM Ola     1900     SWE     02:21:04     0:24:23
6     199     HAARALA Daniel     1900     Överkalix IF     02:21:24     0:24:43
7     24     MARKSTRÖM Niklas     1979     Skellefteå     02:23:12     0:26:31
8     32     EDSTRÖM Andreas     1979     Skellefteå XC Ski Club     02:24:03     0:27:22
9     166     ERIKSSON Marcus     1900     IFK Arvidsjaur Skidor     02:25:53     0:29:12
10     30     OGENSTEDT Daniel     1978     Hägglunds Ski Team SK     02:27:47     0:31:06
11     125     HERTIL Stefan     1900     Bergens IF     02:31:14     0:34:33
12     28     NYGREN Daniel     1978     Skellefteå     02:43:31     0:46:50
13     200     SCHNEIDER Björn     1900     Tyskland     02:57:15     1:00:34
14     27     ABRAHAMSSON Peter     1976     Skellefteå     02:59:06     1:02:25
15     29     LINDHOLM David     1900     AXA SC     03:04:21     1:07:40
16     26     BRÄNNSTRÖM Joakim     1977     Skellefteå     03:04:25     1:07:44
17     212     GÖTING Pär     1900     Skellefteå SK     03:23:38     1:26:57
18     25     JOHANSSON Magnus     1978     Skellefteå     04:08:47     2:12:06

H 40- - 45 km/C masstart    
1     36     KARLSSON Jan     1973     Föreningen Norsjö Skidor     01:55:35     0:00:00
2     35     BERGLUND Peter     1972     Skellefteå XC Ski Club     01:56:06     0:00:30
3     39     ARVIDSSON Robert     1974     Föreningen Norsjö Skidor     02:00:37     0:05:02
4     172     SÖDERBERG Anders     1900     Skellefteå SK     02:14:38     0:19:03
5     40     NYGREN Magnus     1971     Skellefteå SK     02:14:44     0:19:08
6     42     HOLMBERG Martin     1974     Bergnäsets AIK     02:16:05     0:20:29
7     34     BREDIN Tomas     1972     Skellefteå SK     02:16:06     0:20:30
8     154     WIKBERG Fredrik     1900     Skellefteå XC     02:21:55     0:26:20
9     169     LINDKVIST Jörgen     1900     Team Vilse     02:24:07     0:28:32
10     43     EKENSTEDT Fredrik     1973     Skellefteå SK     02:25:55     0:30:19
11     192     LUGNER Peter     1900     Skellefteå SK     02:27:45     0:32:09
12     198     RENSTRÖM Jimmy     1900     Sorsele SK     02:33:18     0:37:43
13     126     MALM Thomas     1900     Skellefteå     02:38:37     0:43:01
14     127     LUNDHOLM Jan     1900     Skellefteå XC     02:48:25     0:52:50
15     38     FRANZÉN Tomas     1974     Partille     02:50:35     0:54:59
16     37     SJÖSTRÖM Patrik     1974     Sorsele SK     02:58:19     1:02:43
17     128     LUNDHOLM Per     1900     Skellefteå SK     03:06:28     1:10:52
18     41     KÄLLSTRÖMER Lars     1970     Skellefteå     03:19:20     1:23:44
19     197     ABRAHAMSSON Tommy     1900     Sorsele SK     03:57:50     2:02:15

H 45- - 45 km/C masstart     
1     130     GUSTAFSSON Jörgen     1900     Skellefteå XC     01:55:38     0:00:00
2     44     ÖHRNER Fredrik     1970     Skellefteå XC Ski Club     01:56:27     0:00:49
3     48     LÖFGREN Thomas     1970     Skellefteå SK     02:04:54     0:09:16
4     152     BACKMAN Ola     1900     Skellefteå XC     02:07:09     0:11:31
5     49     LUNDBERG Håkan     1969     Skellefteå XC Ski Club     02:07:41     0:12:03
6     193     LINDMARK Mikael     1900     Skellefteå SK     02:08:16     0:12:38
7     143     SEHLSTEDT Jörgen     1900     Skellefteå     02:11:56     0:16:18
8     46     HERMANSSON Thomas     1969     Bygdeå GIF     02:12:51     0:17:13
9     142     JOHANSSON Lars     1900     Skellefteå     02:13:09     0:17:31
10     47     HEDLUND Mattias     1968     Jalles TC Umeå     02:14:46     0:19:08
11     51     OLOFSSON Robin     1969     SK Järven     02:15:33     0:19:55
12     153     PETTERSSON Lars     1900     Skellefteå XC     02:26:05     0:30:27
13     170     HOLMGREN Stefan     1900     Lycksele IF     02:26:34     0:30:55
14     45     GUSTAFSSON Mats     1969     Skellefteå     02:27:19     0:31:41
15     219     SUNDSTRÖM Lars     1900     Skellefteå SK     02:29:35     0:33:57
16     54     JUTTERSTRÖM Magnus     1966     Bygdeå GIF     02:34:37     0:38:59
17     52     SANDSTRÖM Fredrik     1967     Bygdeå GIF     02:34:38     0:38:59
18     50     SUNDLING Mats     1967     Röbäcks SK     02:35:39     0:40:01
19     53     LYCKSELL Mikael     1967     Malå IF     02:57:26     1:01:48
20     211     SVENSSON Peter     1900     Skellefteå SK     03:20:47     1:25:09

H 50- - 45 km/C masstart     
1     175     WIKSTRÖM Peter     1900     Skellefteå XC     02:12:48     0:00:00
2     144     WILHELMSSON Åke     1900     Strycksele IF     02:15:57     0:03:09
3     156     SUNDQVIST Bror     1900     Bureå IF     02:22:13     0:09:25
4     55     MARKLUND Lars-Gunnar     1900     Hortlax SK     02:24:58     0:12:10
5     56     JONSSON Une     1963     Skellefteå SK     02:29:55     0:17:07
6     57     KÄLLER Pär     1962     Skellefteå     02:46:39     0:33:50

H 55- - 45 km/C masstart    
1     65     ARVIDSSON Daniel     1956     IK Klintarna     02:12:29     0:00:00
2     60     VESTERLUND Hans Göran     1956     Skellefteå SK     02:27:20     0:14:51
3     63     HÖGLUND Per-Erik     1957     Skellefteå     02:27:43     0:15:14
4     61     BOND Tommy     1958     IK Jarl Rättvik     02:46:12     0:33:42
5     64     LINDSKOG Mikael     1959     Skellefteå SK     02:46:51     0:34:21
6     62     SÖDERLIND GUNNAR     1962     IFK Umeå     02:48:53     0:36:23
7     189     HEDLUND Lennart     1900     Skellefteå SK     02:49:52     0:37:23
8     67     HÄLLGREN Bo     1900     Bureå IF     03:11:04     0:58:34
9     66     FORSELL Lars     1962     Skellefteå     03:17:54     1:05:25

H 60- - 45 km/C masstart    
1     69     OTTOSSON Tomas     1955     Skellefteå SK     02:10:19     0:00:00
2     68     GUSTAFSSON Håkan     1955     Storumans IK     02:24:13     0:13:54
3     70     OLOFSSON Bo     1955     Skellefteå XC Ski Club     02:28:02     0:17:43
4     217     LUNDGREN Olle     1900     Bygdsiljum SK     02:36:22     0:26:03
5     129     SUNDBERG Sture     1900     Skellefteå SK     02:37:12     0:26:53
6     209     NILSSON Olof     1900     UC IF     02:50:26     0:40:06
7     163     VENDELBRING Reijo     1900     Järvsjöby IF     02:54:22     0:44:03

Damer Motion - 45 km/C masstart
1     80     FORSGREN Sara     1962     IFK Arvidsjaur Skidor     02:46:55     0:00:00
2     121     MORITZ Helen     1900     Skellefteå     02:56:31     0:09:36
3     120     ANDERSSON Mimmi     1900     IK VIK Skidor     02:57:20     0:10:24
4     74     BACKE Ida     1979     Umeå     02:57:35     0:10:39
5     161     RÖNNBLOM Jannike     1900     Skellefteå SK     02:58:22     0:11:26
6     77     LINDQVIST EMMA     1988     IFK Umeå     02:59:00     0:12:05
7     76     JUTO Stina     1982     Umeå     03:06:36     0:19:40
8     149     HÄLLGREN Johanna     1900     Bureå IF     03:11:03     0:24:08
9     84     WARG Josefin     1981     Bolidens SK     03:11:53     0:24:57
10     146     FROM Ann-Cathrine     1900     Skellefteå     03:12:16     0:25:21
11     72     MELLBERG Linn     1989     Norrköping     03:12:41     0:25:45
12     140     LINDBERG Eva-Sofie     1900     Skellefteå     03:18:54     0:31:59
13     85     SJÖGREN Gunilla     1975     Lycksele     03:24:05     0:37:09
14     86     LINDGREN Ulrika     1977     Nordmaling     03:41:19     0:54:24
15     119     LARSSON Maria     1900     Skellefteå     03:41:55     0:54:59
16     157     FORSLUND Christina     1900     Skellefteå SK     03:41:57     0:55:01
17     75     ERIKSSON Belén     1988     Skellefteå     03:56:06     1:09:11
18     73     HERMANSSON Susanne     1969     Bygdeå GIF     04:04:50     1:17:54
19     83     LYNGMARK Stina     1987     Gällivare     04:15:59     1:29:03
20     183     VIKSTEN Maria     1900     Skellefteå SK     04:21:41     1:34:45
21     71     LINDGREN Linda     1978     Umeå     04:30:28     1:43:32
22     82     BENNET Josefin     1986     Skellefteå     04:40:42     1:53:47

Damer Motion - 25 km/C masstart
1     1015     LÖFGREN Siri     1999     Skellefteå SK     01:22:28     0:00:00
2     1008     SNÄLLFOT Emma     1999     Skellefteå SK     01:22:37     0:00:08
3     1020     BERGGREN Elisabeth     1971     Skellefteå SK     01:26:18     0:03:50
4     1010     ISAKSSON VESTERMARK Jenny     1999     Skellefteå SK     01:28:15     0:05:47
5     1011     KARLSSON Jessica     1994     Skellefteå XC Ski Club     01:29:37     0:07:09
6     1018     OLOFSSON Emma     1984     Umeå     01:35:27     0:12:59
7     1051     LUNDBERG Gunnilla     1900     SWE     01:38:53     0:16:24
8     1007     LINDGREN Astrid     1989     Skellefteå     01:42:20     0:19:51
9     1013     GRÖNLUND Ulla     1948     Kågedalens SK     01:50:10     0:27:41
10     1034     FORSGREN Linda     1900     Skellefteå     01:51:12     0:28:44
11     1006     OLOFSSON Solveig     1956     Skellefteå     01:53:12     0:30:43
12     1016     ERIKSSON Maria     1965     Skellefteå     01:55:12     0:32:43
13     1037     FAHLGREN LÖVHEIM Kristina     1900     SWE     01:58:33     0:36:05
14     1048     LUNDMARK Gabrilla     1900     Bergsbyn     01:58:52     0:36:24
15     1014     LINDGREN Emilia     1980     Skellefteå     01:59:49     0:37:20
16     1004     WIKLUND Kristina     1966     Skellefteå     02:04:11     0:41:43
17     1005     MORÉN Hanna     1982     Skellefteå     02:08:33     0:46:05
18     1012     DAVIDSSON KARLSSON Madelene     1986     Skellefteå     02:08:34     0:46:06
19     1017     BOLIN Katharina     1968     Skellefteå     02:23:37     1:01:09

Herrar Motion - 45 km/C masstart
1     106     OLOFSSON Christofer     1985     Skellefteå     01:51:08     0:00:00
2     147     FORSLUND Johan     1900     Lycksele IF     02:03:42     0:12:33
3     141     BORG Fredrik     1900     Skellefteå     02:13:34     0:22:25
4     103     LINDGREN Andreas     1980     Bygdsiljums SK     02:17:36     0:26:28
5     97     LINDBERG Nils     1987     IK Studenterna     02:20:45     0:29:36
6     191     NORÉN Jörgen     1900     Malå IF     02:23:55     0:32:47
7     184     NILSSON Roger     1900     Byske SK     02:25:52     0:34:43
8     137     JONSSON Fredrik     1900     Skellefteå     02:26:43     0:35:34
9     168     ALENBRO Ola     1900     Skellefteå XC     02:27:40     0:36:31
10     116     BACKE Filip     1983     Gällivare     02:31:45     0:40:37
11     135     HANSSON Peder     1900     Skellefteå     02:32:06     0:40:57
12     220     DAHLÉN Lars     1900     SWE     02:32:12     0:41:03
13     204     OLSSON Per Jonas     1900     Medle SK     02:36:02     0:44:53
14     158     WALLGREN Kristoffer     1900     Skellefteå SK     02:36:35     0:45:27
15     206     STENLUND David     1900     Skellefteå SK     02:36:58     0:45:49
16     190     SUNDSTRÖM Olov     1900     Skellefteå SK     02:38:14     0:47:05
17     111     JOHANSSON Nils     1974     Skellefteå     02:38:50     0:47:41
18     182     FAHLGREN Christoffer     1900     Skellefteå SK     02:39:33     0:48:24
19     98     LIDGREN Hans     1963     Skellefteå     02:41:18     0:50:09
20     112     NORGREN Esbjörn     1973     Skellefteå SK     02:42:08     0:50:59
21     102     LINDGREN Thomas     1979     Skellefteå     02:42:45     0:51:36
22     221     ANDERSSON Patrik     1900     SPIK     02:43:07     0:51:59
23     96     BOLANDER mårten     1979     Umeå     02:43:40     0:52:31
24     107     STENBERG Jörgen     1977     Hemmingmarks Skidklubb     02:43:48     0:52:39
25     94     SALOMONSSON per     1976     Skellefteå     02:44:05     0:52:56
26     113     ANDERSSON David     1982     Skellefteå     02:44:18     0:53:09
27     89     LUNDSTRÖM Jonas     1979     Skellefteå     02:44:30     0:53:21
28     104     FORSBERG Fredrik     1975     Skellefteå SK     02:44:38     0:53:29
29     224     SVENSSON John     1900     Stockvik IK     02:45:56     0:54:47
30     109     LINDBLOM Patrik     1984     Norrköping     02:47:54     0:56:45
31     207     STENLUND Rolf     1900     Skellefteå SK     02:48:12     0:57:04
32     88     DEGEN Chris     1975     Skellefteå     02:49:26     0:58:17
33     203     BLOM Andreas     1900     Medle SK     02:50:09     0:59:00
34     216     STENBERG Mikael     1900     LUAIK     02:51:09     1:00:00
35     176     WESTMAN Magnus     1900     LUAIK     02:51:41     1:00:32
36     114     GUSTAVSSON Per     1963     Skellefteå     02:51:47     1:00:38
37     177     NYSTRÖM Lennart     1900     Skellefteå SK     02:51:56     1:00:47
38     95     LINDMARK Lars     1964     Skellefteå     02:55:39     1:04:31
39     90     VIKSTEN Jim     1967     Skellefteå SK     02:56:37     1:05:28
40     148     ANDERSSON Peter     1900     Skellefteå     02:56:54     1:05:45
41     108     JONSSON Richard     1972     Skellefteå SK     02:57:50     1:06:42
42     214     ANDERSSON Erik     1900     Hökmark Gnistan     02:59:43     1:08:34
43     124     ANDERSSON Pär     1900     LUAIK     03:00:15     1:09:06
44     188     ANDERSSON Ingemar     1900     Holmens Skog     03:01:46     1:10:37
45     136     WAHLBERG Peter     1900     Skellefteå     03:03:02     1:11:53
46     174     BURMAN Rolf     1900     Skellefteå SK     03:03:32     1:12:23
47     110     KARLSSON Per-David     1952     Kågedalens SK     03:03:34     1:12:26
48     210     LINDKVIST Fredrik     1900     SWE     03:06:17     1:15:08
49     208     STENLUND Simon     1900     Bureå SS     03:07:05     1:15:56
50     91     ÖGREN Erik     1988     Skellefteå     03:07:36     1:16:27
51     225     WIKLUND Ulf     1900     Skellefteå SK     03:09:05     1:17:57
52     87     WIKLUND Christer     1972     Skellefteå     03:12:53     1:21:44
53     186     VIKSTEN Emanuel     1900     AXA     03:12:57     1:21:48
54     138     SWÄRD Per     1900     Skellefteå     03:15:16     1:24:07
55     101     ROOS Anders     1976     Skellefteå     03:19:49     1:28:40
56     105     AHNQUIST Ulrik     1967     Skellefteå     03:21:21     1:30:13
57     194     GENBORT Björn     1900     Varuträsk IF     03:22:23     1:31:14
58     205     LINDKVIST Stig     1900     Medle SK     03:30:44     1:39:35
59     223     KARLSSON Simon     1900     AK Skellefteå     03:39:45     1:48:36
60     222     MARKLUND Anders     1900     Skellefteå SK     03:40:16     1:49:07
61     226     SWÄRD Ingemar     1900     AXA     03:41:25     1:50:16
62     151     PANTZE Robert     1900     Bolidens SK     03:47:56     1:56:47
63     115     SCHÖNFELDT Kenneth     1952     Gällivare     04:15:59     2:24:50
64     117     MCELROY Adam     1985     Skellefteå     04:39:57     2:48:48

Herrar Motion - 25 km/C masstart
1     1021     DAHLBERG Jonatan     1999     Byske SK     01:07:23     0:00:00
1     1026     ÅREBÄCK Oscar     1999     Bolidens SK     01:07:23     0:00:00
3     1022     GREUS NILSSON Filip     1998     Skellefteå SK     01:13:37     0:06:13
4     1029     KARLSSON Albin     1998     Skellefteå SK     01:13:39     0:06:15
5     1055     VIKLUND Torbjörn     1900     SWE     01:20:20     0:12:57
6     1025     ISAKSSON VESTERMARK Tobias     1996     Skellefteå SK     01:20:26     0:13:03
7     1028     SUNDQUIST Albin     1997     Skellefteå SK     01:22:15     0:14:51
8     1046     BJÖRK Andreas     1900     SSK     01:24:24     0:17:00
9     1023     KARLSSON Andreas     1980     Skellefteå     01:26:17     0:18:53
10     1050     HÄLLSTRÖM Jörgen     1900     Glommerträsk-LIF     01:28:31     0:21:08
11     1024     FORSELL Jonathan     1982     Skellefteå     01:29:33     0:22:10
12     1047     LUNDMARK Jimmy     1900     Bergsbyn     01:31:10     0:23:46
13     1044     WIKSTRÖM SO     1900     SSK     01:31:43     0:24:20
14     1036     JONSSON Christian     1900     Skellefteå     01:32:40     0:25:16
15     1030     JOHANSSON Ove     1951     Skellefteå     01:34:01     0:26:37
16     1038     AGMALM Gunnar     1900     SWE     01:35:25     0:28:01
17     1052     LUNDMARK Mats     1900     Byske     01:41:45     0:34:22
18     1056     LERNER Bo     1900     SWE     01:44:21     0:36:58
19     1042     VIBERG Krister     1900     SWE     01:53:58     0:46:35

 

Del |
hemmavasan_topp_cl_0605_02a_1350x690

Vasaloppet lanserar Hemmavasan

Vasaloppets sommarvecka 14–22 augusti 2020, med Nordens största mountainbikelopp Cykelvasan 90 och Nordens största ultralopp Ultravasan, kommer inte att kunna genomföras på plats i Vasaloppsarenan.
– Nu när vi inte kan bjuda in alla våra deltagare till sommarveckan som vanligt väljer Vasaloppet att komma hem till dem istället, säger Eva-Lena Frick, Vasaloppets vd.

 

Les mer
Rolf Zetterberg

Skidförbundet osäkra om juniorlandslaget

När skidförbundet för några dagar sedan presenterade Team Svenska Spel reagerade många på att det inte fanns några juniorer med.
Förra säsongen var ju Team Svenska Spel en blandning av juniorer och yngre seniorer.
Idag kan inte skidförbundet get ett klart svar på hur det blir – eller om det blir – ett juniorlandslag inför kommande säsong.

 

Les mer
20181216, AUNE, Pål Trøan 001 (kopia)

Här är Norges regionallag för 2020/2021

Dom norska regionallagen har varit av stor betydning för att få fram nya landslagsåkare dom senaste åren. Men när sponsorn Veidekke drog sig ur spökade det för lagets existens kommande säsong.
Nu har man dock räddat lagen med hjälp av intresseorganisationen ”Langrennssportens venner” som går in med stöd. Enligt vad sweski.com erfar blir dock priset för åkarna högre än tidigare.

 

Les mer
23.02.2014, Sochi, Russia (RUS): Maxim Vylegzhanin (RUS), Alexander Legkov (RUS), Ilia Chernousov (RUS), (l-r)- XXII. Olympic Winter Games Sochi 2014, cross-country, 50km men, Sochi (RUS). www.nordicfocus.com. © NordicFocus. Every downloaded picture is

Chernousov vill åka OS för Schweiz

Ilia Chernousov tog OS-brons på femmilen för Ryssland i Sochi 2014.
Nu vill han åka OS i Beijing 2022 – för Schweiz!
Efter att ha satsat på långlopp i flera år tänker sig 33-åringen nu en ny satsning på traditionella tävlingar. Men han vill inte tillbaka till det ryska landslaget.

 

Les mer
20181214, BÅNGMAN, Hedda 008 (kopia)

Hedda Bångman hem till långloppssatsning

Hedda Bångman kommer hem efter tre års studier i USA och kommer för första gången att satsa på långlopp. Hon skall åka för finska Team Nordic Athlete, samma som Linn Sömskar.
Den 25-åriga jättetalangen från Offerdals SK har dom senaste åren tränat och tävlat för University of Colorado Boulder där hon bland annat har noterat seger i den amerikanske universitetsligan.
Men nu väntar Visma Ski Classics.

 

Les mer
GREVENs krönika mellomrom

Glömde ni Fredrik Jonsson, skidförbundet?


Krönika:

Inte mindre än 23 herrar får plats i något av de tre lagen A-landslaget, Team Bauhaus och Team Svenska Spel. Men ingen Fredrik Jonsson, 28, finns uttagen. Jag utgår från att landslagsledningen drabbats av solsting och att skadan rättas till.

Inför världscuptävlingarna i finska Lahti i början av mars skrev sweski.com i krönikeform att Fredrik Jonsson symboliserade innebörden för ordet tålamod.

 

Les mer
20180814, Klæbo Trysil (kopia)

Klæbo, 23 med avtal till 25 miljoner

Johannes Høsflot Klæbo, 23 har signerat sitt største sponsorsavtal någonsin. Norska VG gissar att det är värt kring 25 miljoner över fem år.
Nu börjar han närma sig samma nivå som Petter Northug hade på sina avtal. Han hade enligt uppgifter kring 30 miljoner för sitt avtal med Coop, men då fick han betala sin privata satsning själv.
Klæbo tillhör ju landslaget och har inga såna egna utgifter.

 

Les mer
20200602, Storsjön runt 001 (kopia)

Storsjön runt på rullskidor – 215 km

Tidernas långpass i stekande värme av elitåkarna:

215 km på rullskidor i stekande värme.

Visst, roligare kan man kanske ha.

Men elitåkarna Andreas Holmerg och Emil Persson i Lager 157 samt Åsarnas Konrad Mattsson Myhr tog sig runt hela Storsjön på 11 timmar! Oskar Kardin, Team Ragde Eiendom var också med men fick ge sig på slutet i den stekheta sommarvärmen.

Och om du inte visste det: Storsjön är Sveriges femte största sjö.

 

 

Les mer
20190904, HÖÖK, Martina 005 (kopia)

Hela 22 åkare i Team Svenska Spel

”U-landslaget” får ingen ålderbegränsning längre:

I dag kan Svenska skidförbundet presentera 22 åkare till det nya Team Svenska Spel. Nytt för i år blir att satsningen inte längre är åldersbegränsad och att den utgår från förbundets tre elitmiljöer i landet. – Vi vill skapa ännu bättre förutsättningar på hemmaplan samtidigt som vi minskar resdagarna, säger en av tränarna, Martina Höök.

 

Les mer
ROLF ZETTERBERG

Flugstad Østberg orolig efter skadan

Ingvild Flugstad Østberg är orolig för träningen efter trötthetsfrakturen hon fick i hälen i mars. Hon kan varken springa eller åka rullskidor än, skriver VG.
Kanske kan hon inte träna för fullt före i september och då är det ett frågetecken hur formen är om säsongen drar igång till normal tid i november.

 

Les mer
20180326, BLOM, Rasmus 006 (kopia)

Rasmus Blom, 33 tackar för sig

En trotjänare i dom svenska elittävlingarna tackar för sig.
33-åriga Rasmus Blom från SK Bore meddelar på sociala medier att han har tävlat klart på toppnivå.
Rasmus har tävlat flitigt både på skidor och rullskidor.

 

Les mer
NordicFocus

Yulia Tchekaleva fråntagen alla resultaten

Testade positivt vid OS i Sochi 2014:

Den fd ryska toppåkare Yulia Tchekaleva blev i fredags fråntagen samtliga resultat från OS 2014 i Sochi på grund av doping.
Tchekaleva testade positivt i samband med OS 2014 och nu tvingas FIS åter igen skriva om en rad med resultatlistor från både mästerskap och världscup. 36-åringen är inte längre aktiv på toppnivå.

 

Les mer
ROLF ZETTERBERG

Linn Sömskar till finskt långloppsteam

Linn Sömskar hade en fin säsong i vintras men var en av dom åkare som inte fick plats i någon landslagsgrupp. Nu gör hon istället en intressant nysatsning i det nya finska långloppsteamet Team Nordic Athlete.

Dit går också den norska stjärnan Morten Eide Pedersen.

 

Les mer
WIERER, Dorothea 008 (kopia)

Coronoa-krisen får Wierer att fortsätta

Efter VM-guld på hemmaplan i vinter hade Dorothea Wierer, 30 tänkt avsluta sin skidskytte-karriär.
Men med Corona-pandemin blev den förra säsongen kortare än beräknad och nu har åkaren från Antholz bestämt sig för att fortsätta. Det var pandemin som fick henne att ändra på beslutet.

 

Les mer
20190904, LINDSTRÖM, Louise 006 (kopia)

Juniorvärldsmästarinnan till Falun-Borlänge SK

20-åriga Louise Lindström byter klubb från Högbo GIF till Falun-Borlänge SK, som därmed får ett starkt nyförvärv.
Gästriketjejen vann nämligen sprinten i årets junior-VM i tyska Oberwiesenthal.
Nu blir hon klubbkompis med en annan världsmästare i sprint, nämligen Maja Dahlqvist som vann teamsprinten i Seefeld 2019.

 

Les mer
20200318, KORSGREN Lina VL20 (kopia)

Vasaloppssegraren ska stoppa Björgen

Anställer proffstränare i cykel:

Vasaloppssegrarinnan, Lina Korsgren, tar nu hjälp av Tour de France tränaren i kampen om att stoppa Marit Björgen från Vasaloppsseger.
 
- Jag kommer anställa cykelproffstränaren, Mattias Reck, i Team Ramudden, säger Lina.

 

Les mer
BETTAN EM-fyra (kopia)

”Årets prestation” stod Bettan för

Fick utmärkelse av skidskytteförbundet:

Varje år har Skidskytteförbundet ett antal utmärkelse i form av ‘‘Årets ….’’-priser att dela ut. Tidigare denna månad har Årets Skidskytteförening och Årets Ledare presenteras och nu är det dags för årets prestation.
Nu har Elisabeth ”Bettan” Högberg fått priset som Årets prestation.

 

Les mer
Vasaloppet 120304Starten i SälenFoto Nisse Schmidt

”The Grand Classics” – ny morot i långloppen

Nu kommer långloppens egen Champions League:

Dagen efter avslöjandet att världens genom tiderna främsta längdskidåkerska Marit Björgen, med 26 OS- och VM-guldmedaljer i bagaget, gör comeback och satsar på Vasaloppet kommer nästa nyhet: Från och med säsongen 2020/21 kommer Vasaloppet att ingå som en av fyra tävlingar i ”The Grand Classics” som kommer att bestå av de fyra största långloppen i världen.


 

Les mer
ROLF ZETTERBERG

Therese Johaug blir Bjørgens träningspartner

Är också nyfiken på Vasaloppet och långlopp:

När Marit Bjørgen, 40 gör en seriös satsning mot Vasaloppet får hon den bästa träningskompisen som är möjlig:
Therese Johaug, 31 bekräftar att hon kommer att träna med Bjørgen och Team Ragde Eiendom när det är möjligt och hon är också nyfiken på långloppen.

 

Les mer
20180111, BJØRGEN, Marit 007 (kopia)

Marit Bjørgen gör comeback i Vasaloppet

En sensationell nyhet för arrangören i Dalarna:
Skiddrottningen Marit Bjørgen, 40 gör comeback och satsar mot Vasaloppet 2021.
– Och jag har ambitioner, säger Bjørgen som kommer att göra sin satsning med Team Ragde Eiendom, teamet till bröderna Aukland.

 

Les mer