Mobile Version
Desktop Version
MARKUS JÖNSSON från Tranemo vann Borås Ski Maraton 2015. Foto/rights: MARCELA HAVLOVA/sweski.com
MARKUS JÖNSSON från Tranemo vann Borås Ski Maraton 2015. Foto/rights: MARCELA HAVLOVA/sweski.com

Markus Jönsson vann Borås Ski Maraton

Rutinerade Markus Jönsson från Tranemo IF vann det 42 kilometer långa Borås Ski Maraton under söndagen. Han var 43 sekunder före tvåan Erik Wilhelmsson från Lidköping med unge Tom Fahlén från Landsbro som trea.

Det var bra deltagande i långloppet och bland tjejerna var Karin Nilsson från IFK Arvidsjaur helt överlägsen och vann med över fem minuter.

Resultat Borås Ski Maraton 2015

D 21- - 42 km/C masstart     
1     284     NILSSON Karin     1982     IFK Arvidsjaur Skidor     02:20:06.8     0:00:00.0
2     283     SUNDSTRÖM Johanna     1975     Hestra IF     02:25:13.0     0:05:06.2
3     291     BELFORTH Emma     1985     Göteborg     02:34:41.9     0:14:35.0
4     293     BJÖRKLUND Amilia     1993     Göteborgs SK     02:37:16.3     0:17:09.5
5     292     STADIG Josefine     1995     Borås     02:51:06.0     0:30:59.2
6     285     BERGSTRÖM Sara     1974     Team Triathlon o Multisport     03:04:53.2     0:44:46.4
7     282     ANDERSSON Therese     1977     IK Högaborgs Atleter     03:06:48.1     0:46:41.2
8     289     OTTERDAHL Erika     1982     OK Nackhe     04:16:27.0     1:56:20.2
9     288     FREDRIKSSON Caroline     1983     Borås     04:38:33.7     2:18:26.9

H 21- - 42 km/C masstart     
1     320     JÖNSSON Markus     1981     Tranemo IF Skidklubb     01:54:46.0     0:00:00.0
2     10     WILHELMSSON Erik     1979     Lidköpings VSK     01:55:29.5     0:00:43.5
3     1     FAHLÉN Tom     1994     Landsbro IF SK     01:55:53.4     0:01:07.4
4     5     EKMAN Emil     1990     Ulricehamns IF     01:55:56.5     0:01:10.5
5     11     NORDEBO Daniel     1987     Göteborgs SK     01:56:20.1     0:01:34.0
6     2     NORLÉN Samuel     1982     IK Stern     01:58:33.2     0:03:47.2
7     324     WESTMAN Tobias     1973     IK Stern     02:00:41.1     0:05:55.1
8     6     AXELSSON Viktor     1993     Borås SK     02:02:14.3     0:07:28.2
9     140     RUDKLINT Mattias     1969     OK Landehof     02:02:14.9     0:07:28.9
10     12     ÅLEHEIM Joakim     1972     Nybro Skidklubb     02:02:16.3     0:07:30.2
11     4     ANDERSSON Johannes     1991     IF Ski Team Skåne     02:03:50.9     0:09:04.9
12     13     INGELSTRÖM Pär     1974     IK Stern     02:06:20.0     0:11:34.0
13     25     KARLSSON Erik     1992     OK Alehof     02:07:00.0     0:12:13.9
14     155     MALMGREN Robert     1981     Borås SK     02:08:34.3     0:13:48.2
15     14     HEDLUND Ivan     1981     IK Stern     02:08:56.2     0:14:10.2
16     228     PETERSON Jonas     1975     Borås GIF     02:09:02.3     0:14:16.3
17     18     HALVARSSON Jens     1982     IK Stern     02:09:05.3     0:14:19.3
18     21     SUNDQVIST Robin     1983     IK Stern     02:10:17.8     0:15:31.7
19     322     LARSSON Joel     1980     Göteborgs SK     02:10:58.2     0:16:12.2
20     22     GRANLUND Marcus     1983     Skellefteå SK     02:11:16.0     0:16:30.0
21     127     ROSENGREN Fredrik     1976     Borås SK     02:11:49.5     0:17:03.5
22     8     FINNSKOG Erik     1995     Tranemo IF Skidklubb     02:12:22.4     0:17:36.4
23     3     AXELSSON Olle     1996     Borås SK     02:12:29.0     0:17:43.0
24     20     OLSSON Anders     1971     Borås GIF     02:12:37.9     0:17:51.9
25     78     LILJA Anders     1979     Göteborg     02:14:04.5     0:19:18.5
26     85     VORONEN Andreas     1976     Borås     02:15:25.5     0:20:39.5
27     71     JOHANSSON Mattias     1974     Anderstorps OK     02:16:36.7     0:21:50.7
28     151     PETTERSSON DANIEL     1977     IFK Sala     02:16:37.7     0:21:51.7
29     76     KARLSSON Tomas     1970     Borås SK     02:16:38.1     0:21:52.1
30     16     CARLÉN Stefan     1970     OK Landehof     02:17:15.1     0:22:29.0
31     99     RYDBERG Jonas     1974     Borås     02:17:35.9     0:22:49.8
32     46     SÖDERBERG Jonas     1979     Navåsens FK     02:17:36.9     0:22:50.9
33     325     LARSSON Kristian     1982     IK Stern     02:18:08.5     0:23:22.4
34     17     ANDERSSON Martin     1969     Borås SK     02:19:06.3     0:24:20.3
35     111     KARLSSON Peter     1966     Kungälvs RK     02:19:14.3     0:24:28.3
36     19     ROLLING Kenneth     1965     Halmstads Skidklubb     02:19:15.8     0:24:29.7
37     24     ROHR Adam     1987     Nässjö Ski     02:21:06.2     0:26:20.2
38     42     LUNNEFORS Pär     1900     Öxabäck VIK     02:21:06.7     0:26:20.6
39     139     SANDIN Anders     1977     Göteborg     02:21:11.9     0:26:25.9
40     168     GUSTAFSSON Johan     1978     OK Landehof     02:22:18.6     0:27:32.5
41     153     OLOFSSON Kristian     1990     Hestra IF     02:22:56.9     0:28:10.9
42     40     SAMUELSSON Mikael     1977     IK Ymer     02:22:57.7     0:28:11.6
43     57     SYLVÉN Martin     1976     Skogsbygdens IF     02:23:36.0     0:28:50.0
44     123     DIRE Johan     1977     Göteborg     02:24:17.4     0:29:31.3
45     183     ANDERSSON Pontus     1981     Herrljunga SK Skid o OL     02:24:23.2     0:29:37.2
46     27     BROLIN Mattias     1975     Magra IS     02:24:33.0     0:29:46.9
47     49     ERIKSSON Sigvard     1965     Mölndals RK     02:25:11.7     0:30:25.7
48     94     SVENSSON Hans     1964     OK Reftele     02:25:15.8     0:30:29.7
49     120     MATTSSON Eskil     1981     Lerum     02:26:41.9     0:31:55.9
50     92     LIPSCHUTZ Oscar     1975     AXA SC     02:26:54.3     0:32:08.3
51     87     FERNHOLM Erik     1973     Härryda     02:27:19.5     0:32:33.5
52     59     WESSBERG Fredrik     1980     OK Landehof     02:27:49.2     0:33:03.2
53     31     KVARNSTRÖM Mats     1979     Skogsbygdens IF     02:28:59.8     0:34:13.7
54     314     UTBERG Erik     1984     Uddevalla IS     02:29:19.6     0:34:33.6
55     75     KARLSSON Stefan     1974     Ronneby OK     02:29:31.3     0:34:45.2
56     77     SKOGLUND Martin     1978     Härryda     02:30:44.0     0:35:58.0
57     166     JOHANSSON Henrik     1980     IK Ymer     02:30:59.6     0:36:13.5
58     44     JOHANSSON Michael     1962     IK Stern     02:31:02.4     0:36:16.4
59     148     HAUKSSON Kristján     1974     Ulricehamns IF     02:31:55.2     0:37:09.1
60     131     GRÄNFORS Mattias     1980     Brittatorps TK     02:32:18.2     0:37:32.2
61     165     THIBERG Erik     1982     SOK 68     02:32:26.1     0:37:40.1
62     157     EKHOLM Martin     1976     IK Stern     02:33:09.3     0:38:23.2
63     86     QVORTRUP Brian     1980     DEN     02:34:38.8     0:39:52.7
64     126     JOHANSSON Lars G     1964     IFK Göteborg     02:34:43.6     0:39:57.6
65     47     LEKBERG Peter     1972     Sävedalens AIK     02:34:51.2     0:40:05.1
66     104     HEDENBERG Johan     1983     Halmstads Skidklubb     02:35:02.2     0:40:16.2
67     66     KÄLLGÅRD Martin     1976     Stockholms RK     02:35:08.8     0:40:22.8
68     36     LUNDGREN Fredrik     1976     OK Landehof     02:35:30.9     0:40:44.8
69     124     JOHANSSON Simon     1985     Borås     02:36:00.4     0:41:14.4
70     101     KARLBERG David     1979     IK Stern     02:37:07.4     0:42:21.3
71     133     STENSTRÖM Emil     1989     OK Gipen     02:37:20.6     0:42:34.6
72     132     STÅLSMEDEN Henrik     1978     IK Stern     02:37:49.5     0:43:03.4
73     67     CHRISTIANSSON Ulf     1966     Lerum     02:38:42.2     0:43:56.1
74     58     BOLDT Lars     1978     DEN     02:39:07.2     0:44:21.2
75     91     LUNDH Andreas     1988     Halmstad OK     02:39:13.3     0:44:27.3
76     39     RUNUM Ulf     1982     Gnosjö FK     02:40:14.2     0:45:28.1
77     79     WALLIN Henrik     1969     IK Stern     02:40:37.5     0:45:51.5
78     163     OTTOSSON Markus     1978     Göteborg     02:40:40.1     0:45:54.1
79     52     IVARSON Jörgen     1968     IK Ymer     02:42:46.5     0:48:00.5
80     158     OLOFSSON Andreas     1975     AXA SC     02:43:13.5     0:48:27.5
81     62     PALMÉR Magnus     1966     Hestra IF     02:44:50.0     0:50:04.0
82     72     CORNELIUSSEN Alexander     1978     DEN     02:45:32.5     0:50:46.5
83     96     MAGNUSSON Johan     1987     Borås     02:46:32.1     0:51:46.1
84     45     JOGELID Anders     1966     Borås     02:46:41.4     0:51:55.4
85     149     ELIASSON Per-Olof     1958     Borås     02:46:59.6     0:52:13.6
86     114     JÄGERMAN Magnus     1972     Volvo IF     02:47:33.8     0:52:47.8
87     69     KARLSSON Tomas     1975     Uddevalla     02:47:36.0     0:52:50.0
88     113     SIMONSSON John     1900     Göteborg     02:47:38.2     0:52:52.2
89     102     DAM Henrik     1973     DEN     02:47:41.0     0:52:55.0
90     54     CARLÉN Andreas     1978     Bodsjöböle SK     02:47:42.9     0:52:56.9
91     34     GILLESEN Hans     1964     Göteborg     02:48:25.9     0:53:39.9
92     37     HORNEBRANT Stefan     1962     Trollhättans SOK     02:48:33.5     0:53:47.4
93     107     THURESON Joakim     1982     Borås     02:48:53.9     0:54:07.9
94     122     LUNDGREN Niklas     1994     Borås     02:51:10.3     0:56:24.3
95     70     KURKINEN Kimmo     1974     Borås GIF     02:52:22.9     0:57:36.8
96     316     HERMANSSON Paul     1900     Stenshults IF     02:52:38.8     0:57:52.8
97     326     OLOFSSON Michael     1959     Dalstorps IF     02:53:32.4     0:58:46.3
98     93     LARSSON Henrik     1975     Göteborg     02:54:55.0     1:00:08.9
99     164     PERSSON Mattias     1977     Team Triathlon o Multisport     02:57:08.4     1:02:22.4
100     117     GYNNEMO Magnus     1964     Laholm     02:57:23.4     1:02:37.3
101     167     NILSSON Daniel     1976     OK Landehof     02:57:51.4     1:03:05.3
102     128     GUSTAVSSON Anders     1991     Borås     02:58:30.1     1:03:44.1
103     55     ANDERSSON Sven     1965     Göteborg     02:59:14.4     1:04:28.4
104     315     HÅKANSSON Andreas     1971     Halmstads Skidklubb     03:01:23.1     1:06:37.0
105     61     BESTERMAN Anders     1975     IK Trenne Ullared     03:01:53.0     1:07:06.9
106     108     SKOGLUND Petter     1969     Lerum     03:03:26.9     1:08:40.9
107     28     BERG Gustav     1985     Göteborg     03:03:39.3     1:08:53.3
108     135     HOLMDAHL Gustav     1978     Hindås SK     03:04:50.2     1:10:04.2
109     51     STJÄRNVY Fredrik     1974     IF Rigor     03:05:19.7     1:10:33.7
110     48     UPPSTRÖM Ragnar     1964     FK Herkules     03:06:12.5     1:11:26.5
111     138     ERLANDSEN Jesper     1959     DEN     03:06:17.0     1:11:31.0
112     115     ARONSSON Marcus     1979     Uddevalla     03:06:27.6     1:11:41.6
113     83     HANSSON Per     1980     Partille     03:09:10.1     1:14:24.1
114     318     GANSTRÖM Viktor     1900     Uddevalla SK     03:09:23.9     1:14:37.8
115     160     ENGSTRÖM Anders     1966     Team Triathlon o Multisport     03:10:38.4     1:15:52.4
116     110     GUSTAVSSON Mattias     1978     Göteborg     03:11:31.1     1:16:45.1
117     43     NILSSON Åke     1954     Göteborgs SK     03:12:40.1     1:17:54.1
118     137     SEBRÉN Kenth     1970     AXA SC     03:13:01.0     1:18:15.0
119     109     JOHANSSON Daniel     1976     Alingsås     03:14:46.8     1:20:00.8
120     154     SVENINGSSON Erik     1976     Gnosjö     03:15:31.1     1:20:45.1
121     156     HANSSON Magnus     1977     Nybro Skidklubb     03:19:03.0     1:24:16.9
122     81     BRANDT Pelle     1973     Svenljunga     03:19:05.2     1:24:19.2
123     74     LARSSON Anders     1979     Nybro Skidklubb     03:21:05.2     1:26:19.1
124     143     BÄCKMAN Johan     1979     Göteborg     03:21:29.5     1:26:43.5
125     89     BERGSTRÖM Martin     1986     Borås     03:21:30.4     1:26:44.3
126     82     NORBERG Jonas     1972     Alingsås     03:21:42.0     1:26:56.0
127     118     WEIS HOUGAARD Thor     1985     DEN     03:21:47.7     1:27:01.7
128     100     WALLIN Anders     1975     Halmstad     03:23:43.7     1:28:57.6
129     125     EKLUND Mattias     1973     IK Ymer     03:23:50.0     1:29:04.0
130     97     HÄRRÖD Peter     1977     Lerum     03:24:15.4     1:29:29.4
131     26     CARLUND Fredrik     1970     AXA SC     03:25:23.0     1:30:36.9
132     152     GUNNARSSON Michael     1973     Solna     03:26:13.1     1:31:27.1
133     130     ANDERSSON Mikael     1965     IK Uven     03:26:18.6     1:31:32.5
134     145     LUNDE Fredrik     1988     OK Gipen     03:26:40.0     1:31:54.0
135     88     SUNDBERG Per     1986     Lidköping     03:27:59.4     1:33:13.4
136     112     CLAESSON Leif     1959     Falköping     03:29:09.6     1:34:23.6
137     121     OLANDERSSON Nils     1976     Partille     03:30:44.6     1:35:58.5
138     319     ALMGREN Torbjörn     1959     Göteborgs SK     03:31:18.8     1:36:32.7
139     80     VOGELSANG Thomas Wiis     1972     DEN     03:32:28.2     1:37:42.1
140     84     OLSSON Anders     1972     Simlångsdalens IF     03:33:10.9     1:38:24.9
141     73     LINDE Christian     1982     IK Ymer     03:35:31.1     1:40:45.0
142     105     PETRÉN Daniel     1981     Uddevalla     03:37:33.8     1:42:47.8
143     161     JOHANSSON Björn     1970     IK Stern     03:38:28.7     1:43:42.7
144     134     IDEGÅRD Andreas     1984     IK Stern     03:43:08.4     1:48:22.4
145     64     BAAN Thomas     1963     IK Stern     03:47:27.4     1:52:41.4
146     103     DAHL PEDERSEN Frederik     1985     DEN     03:49:57.0     1:55:11.0
147     65     WRISBERG Rudi     1979     DEN     03:51:40.4     1:56:54.3
148     141     OLSSON Viktor     1994     Göteborg     04:07:29.5     2:12:43.5
149     136     BERGHULT Johannes     1994     Göteborg     04:41:42.8     2:46:56.7

D 21- Motion - 42 km/C masstart     
1     296     NILSSON Ylva     1976     Göteborg     03:40:00.8     0:00:00.0
2     302     HANSSON Susanne     1962     Borås     04:14:39.5     0:34:38.7
3     300     KRUMKÜHLER Kornelia     1971     Mölndal     04:30:53.3     0:50:52.5

H 21- Motion - 42 km/C masstart     
1     219     PERSSON Henrik     1967     OK Nackhe     02:32:22.6     0:00:00.0
2     203     JOHANSSON Jörgen     1966     Varberg     02:33:54.2     0:01:31.5
3     193     KÄLSTRÖM Klas     1984     Ryda SK     02:36:20.7     0:03:58.0
4     200     JOHANSSON Dan     1980     Varberg     02:37:29.9     0:05:07.3
5     175     HARRYSSON Niklas     1985     Krogsereds IK     02:43:55.6     0:11:32.9
6     259     LINDOW Johan     1984     Gnosjö     02:44:16.1     0:11:53.4
7     171     BROCKMARK Mattias     1971     Mölndal     02:48:06.9     0:15:44.2
8     194     HALLBOM Jacob     1980     Varberg     02:49:03.8     0:16:41.2
9     177     JOHANSSON Sören     1964     Borås     02:50:04.4     0:17:41.7
10     180     BENGTSSON Fredrik     1980     Varberg     02:51:03.5     0:18:40.8
11     244     JILVERO Andreas     1987     Mölndal     02:52:06.2     0:19:43.5
12     223     JONSSON Henrik     1979     Trollhättan     02:53:30.8     0:21:08.1
13     231     FRANZÉN Mats     1969     Ulricehamn     02:54:30.7     0:22:08.0
14     187     MC KELVEY Thomas     1966     OK Skogshjortarna     02:55:45.8     0:23:23.2
15     254     FROBÖSE Henrik     1969     Partille     02:57:42.2     0:25:19.5
16     278     BERGMAN Klas     1976     Borås     02:58:00.6     0:25:38.0
17     240     FORSLIN Thomas     1966     Göteborg     02:58:18.1     0:25:55.4
18     174     JONSSON Magnus     1964     FK Friskus-Varberg     02:58:41.3     0:26:18.6
19     266     MC KELVEY Daniel     1996     OK Skogshjortarna     03:00:57.1     0:28:34.4
20     210     EKBÄCK Johan     1974     Göteborg     03:01:36.3     0:29:13.6
21     197     BÄCK Viktor     1982     IF Hagen SK     03:02:16.3     0:29:53.6
22     233     JILVERO Henrik     1984     Göteborg     03:02:42.3     0:30:19.6
23     226     GUSTAFSSON Andreas     1979     Bollebygd     03:04:40.2     0:32:17.5
24     218     ROSENBERG Anders     1956     Partille     03:04:50.2     0:32:27.5
25     191     SANDBERG Marcus     1987     Mariestad     03:08:52.6     0:36:30.0
26     172     SAMUELSSON Patrik     1964     Kungsbacka     03:09:44.8     0:37:22.1
27     189     ÅSGÄRDE Marcus     1977     Varberg     03:09:56.5     0:37:33.8
28     257     KETTULA Jani     1967     IFK Helsingborg     03:10:02.0     0:37:39.3
29     214     SUNDSTEN Jesper     1971     Kungsbacka     03:10:08.5     0:37:45.8
30     196     SVENSSON Fredrik     1982     Hylte     03:11:11.9     0:38:49.2
31     201     JODIN Marcus     1981     Göteborg     03:11:40.7     0:39:18.1
32     216     JOHANSSON Ulf     1977     Mölndal     03:12:08.6     0:39:45.9
33     169     SKOOGH Daniel     1982     Halmstad     03:12:18.2     0:39:55.6
34     207     AHL Henrik     1985     Göteborg     03:12:18.4     0:39:55.7
35     185     EDGREN Erik     1980     Göteborg     03:13:10.5     0:40:47.8
36     230     HANSEN Jakob K     1974     DEN     03:13:49.7     0:41:27.1
37     271     BJÖRK Mattias     1979     Halmstad     03:16:04.4     0:43:41.7
38     212     PETERSON Malte     1950     IK Ymer     03:17:16.3     0:44:53.6
39     245     OHLSSON Fredrik     1976     Borås     03:17:36.5     0:45:13.8
40     182     GRAHN Jan     1962     Göteborg     03:17:44.2     0:45:21.5
41     170     JOHANSSON Anders     1982     Göteborg     03:19:12.4     0:46:49.7
42     239     LÖVBERG Peder     1978     Borås     03:19:14.9     0:46:52.2
43     186     BREDVIG Claus     1961     DEN     03:19:18.9     0:46:56.2
44     213     JOHANSSON Mikael     1979     Göteborg     03:20:09.4     0:47:46.7
45     179     GLANS Johan     1980     Tranemo     03:22:55.4     0:50:32.7
46     188     STÅLEBY Håkan     1982     Göteborg     03:23:35.3     0:51:12.6
47     176     POUSETTE Staffan     1955     Tanum     03:24:22.0     0:51:59.3
48     238     MOBERG Ola     1977     Kungsbacka     03:24:33.2     0:52:10.5
49     258     DAHLANDER Mathias     1975     Borås     03:26:51.1     0:54:28.4
50     198     NYSTRÖM Pär     1983     Göteborg     03:27:01.7     0:54:39.1
51     234     SALMELA Juha     1964     Tranemo     03:28:19.1     0:55:56.4
52     250     FHAGER Jonas     1993     Göteborg     03:31:53.7     0:59:31.1
53     256     UNGER Jörgen     1981     Borås     03:32:22.4     0:59:59.7
54     248     JOHANSSON Erik     1985     Göteborg     03:34:05.7     1:01:43.0
55     209     WIKLUND Martin     1958     Kungsbacka     03:35:14.5     1:02:51.8
56     247     WALLIN Marcus     1979     Göteborg     03:36:32.6     1:04:09.9
57     261     SJÖBERG Erik     1993     Halmstad     03:37:25.5     1:05:02.8
58     173     LAGERQVIST Jonas     1980     Varberg     03:37:31.9     1:05:09.2
59     192     OLAUSSON Johan     1983     Karlskrona     03:37:40.0     1:05:17.3
60     276     KILEFORS Magnus     1979     Partille     03:43:13.9     1:10:51.3
61     253     NILSSON Olof     1988     Borås     03:45:17.0     1:12:54.3
62     184     BÖRJESSON Morgan     1951     Varberg     03:45:45.2     1:13:22.6
63     275     ANDERSEN Anders Möller     1979     Göteborg     03:47:27.6     1:15:04.9
64     241     BYBERG Pontus     1981     Essunga     03:47:47.7     1:15:25.0
65     280     NORD Tommy     1969     Mölndal     03:48:28.5     1:16:05.8
66     263     OLSSON Jens     1983     Göteborg     03:48:52.2     1:16:29.5
67     222     KUIKKA Anders     1955     Kungsbacka     03:53:39.5     1:21:16.8
68     249     LUNDBERG Kenneth     1968     Gislaved     03:55:13.4     1:22:50.7
69     251     ERIKSSON Tobias     1992     Halmstad     03:55:52.4     1:23:29.7
70     190     HEIKKINEN Tim     1989     Göteborg     03:57:53.2     1:25:30.6
71     237     DAHLÉN Erik     1982     Skövde     03:59:07.3     1:26:44.6
72     215     LILJEDAHL Anders     1969     OK Reftele     03:59:39.1     1:27:16.4
73     264     ARVIDSSON Per     1959     Hestra IF     04:00:34.6     1:28:11.9
74     236     EKVALL Johan     1975     Göteborg     04:09:00.7     1:36:38.0
75     195     JOHANSSON Niclas     1965     OK Landehof     04:09:08.1     1:36:45.4
76     270     BOLMÉR Pierre     1984     AXA SC     04:16:40.4     1:44:17.8
77     206     HEIKKINEN Teddie     1985     Göteborg     04:17:46.3     1:45:23.6
78     227     VÖGG Ejvind     1900     DEN     04:28:02.7     1:55:40.0
78     274     VÖGG Edgar     1900     DEN     04:28:02.7     1:55:40.1

Damer Motion - 21 km/C masstart     
1     382     BJERKE Frida     1996     Falköpings AIK SK     01:09:37.7     0:00:00.0
2     381     MUSSLINDER Emma     1993     Falköpings AIK SK     01:10:50.3     0:01:12.6
3     311     ÖHGREN Camilla     1969     Sävedalens AIK     01:20:28.1     0:10:50.3
4     390     HACKSELL Elin     1998     Borås SK     01:22:15.8     0:12:38.0
5     384     JOHANSSON Jenny     1976     IFK Göteborg     01:25:41.1     0:16:03.3
6     393     KARLSSON Anna     1987     IFK Skövde SK     01:31:26.8     0:21:49.0
7     388     WALLNER Maria     1988     Mölndal     01:31:53.1     0:22:15.4
8     317     HELLSÉN Pernilla     1900     Borås     01:42:40.3     0:33:02.6
9     387     LINUSSON Ann Charlott     1967     Uddevalla     01:55:20.8     0:45:43.0
10     383     SVENSSON Angelica     1976     Göteborg     02:00:21.3     0:50:43.6

Herrar Motion - 21 km/C masstart     
1     351     PERSSON Adam     1998     Borås SK     00:55:55.5     0:00:00.0
2     352     JANSSON Eric     1998     Tranemo IF Skidklubb     00:59:47.2     0:03:51.7
3     323     HÖGFELDT Lukas     1998     Borås SK     00:59:49.1     0:03:53.6
4     353     SWEDBERG Anton     1999     Borås SK     01:01:36.4     0:05:40.9
5     354     NYGREN Linus     1999     Ulricehamns IF     01:02:32.0     0:06:36.5
6     321     PETERSON Alfons     2001     Borås GIF     01:18:39.3     0:22:43.8
7     357     WEGELIUS Freddy     1957     Borås SK     01:18:57.3     0:23:01.8
8     363     JAKOBSSON Roland     1964     Borås     01:23:29.4     0:27:33.9
9     367     SCHÖNDELL Andreas     1984     Göteborg     01:28:58.4     0:33:02.9
10     362     ENGSTRAND Fredrik     1976     Göteborg     01:30:14.5     0:34:19.0
11     358     SVENSSON John     2002     OK Reftele     01:30:24.1     0:34:28.6
12     359     HOLMSTRÖM Ossian     1996     Göteborg     01:37:18.2     0:41:22.7
13     356     JÄRVENSTRAND Thomas     1966     Svenljunga     01:46:16.6     0:50:21.1
14     364     LUNDQUISTER Lars     1978     Göteborg     01:48:28.0     0:52:32.5
15     360     DALIN Ivan     1947     Kungälv     01:49:33.1     0:53:37.6
16     365     ANDERSSON Thomas     1963     Helsingborg     02:15:43.7     1:19:48.2

Del |
09.12.2018, Beitostolen, Norway (NOR):Emil Iversen (NOR), Martin Johnsrud Sundby (NOR), Sjur Roethe (NOR), Finn Haagen Krogh (NOR), (l-r)  - FIS world cup cross-country, 4x7.5km men, Beitostolen (NOR). www.nordicfocus.com. © Modica/NordicFocus. Every do

Norges huvudsponsor fortsätter – miljonavtal

Just när det såg som mörkast ut för det norska skidförbundet gick huvudsponsorn Sparebank1 in och förlängde avtalet som gick ut efter säsongen. Det betyder att man kan fortsätta det mesta av landslagsverksamheten även om åkarnas privata stipendier försvinner.

 

Les mer
13.02.2020, Antholz, Italy (ITA):Hanna Oeberg (SWE) - IBU World Championships Biathlon, relay mixed, Antholz (ITA). www.nordicfocus.com. © Modica/NordicFocus. Every downloaded picture is fee-liable.

Hanna Öberg tjänade mest i vinter

SVT har kartlagt hur mycket dom svenska skidstjärnorna tjänade i vinter. Och det är helt klart damerna som gjort det bäst  – 17 av 20 som tjänade mest  priserpengar är damer.
Och allra mest tjänade skidskytten Hanna Öberg som också tog ett VM-brons i italienska Antholz.

 

Les mer
Rolf Zetterberg

Erik Bjornsen lägger av på toppnivå

Efter 126 världscupstarter har USA:s landslagsåkare Erik Bjornsen bestämt sig för att avsluta sin karriär.
Han har varit med i världscupcirkusen sedan 2012 och är brorsa med damstjärnan Sadie Maubet Bjornsen.

 

Les mer
20200329, AUKLAND-THELE (kopia)

Aukland och Thele slog tillbaka – åkte 516 km

Bröderna Aukland och Joar Thele från Team Ragde Eiendom slog tillbaka direkt efter att Eirik Asdøl hade åkt 376 km på knappa 19 timmar.
Dom tre åkte 516 km och gick i mål vid 21-tiden söndag kveld. Då hade dom åkt runt och runt på sjön Gjerdingen i Oslo – en runda på 6 km.

 

Les mer
20191214, ASDØL, Eirik 003

Eirik kroknade och gav upp efter 376 km

Det har gått i sport i att åka långt på ett enda träningspass bland tävlingsåkarna i Oslo-distriktet. Ganska okände Eirik Asdøl, 27 ville åka 472 km på ett dygn. Det skulle han göra på en 3,75 km lång slinga utanför Oslo.
Men efter 18 timmar och 50 minuter sade kroppen stopp. Då hade han åkt 376 kilometer!

 

Les mer
Gianfranco Kasper VM2015-2

FIS-kongressen i Thailand skjuts upp

Den mycket omtalade FIS-kongressen i Thailand 17-23 maj är inställd. Nu jobbar FIS med att hitta ett nytt datum för kongressen där man skall ta flera viktiga beslut inför dom kommande åren – bland annat utse arrangörer av flera VM.

 

Les mer
20200103, TAUBØL Håvard Solås001 (kopia)

Hur grejar norska förbundet krisen?

Det norska förbundet är i kris.
Inte nog med att man fått permittera storparten av dom anställda på grund av coronakrisen. Dessutom temporärt ställa in all landslagsverksamhet.
Nu står man också utan huvudsponsorer inför den kommande säsongen. Redan har 30 miljoner runnit ut ur kassan.

 

Les mer
Snöhög_2020 (kopia)

Ulricehamn klarar snön till världscupen 2021

Vintern 2019/2020 går till historien som en av de mildaste på många år. Möjligheter till längdskidåkning har varit begränsade i stora delar av Sverige och Europa. Arrangörer för världscupen i längdåkning har under säsongen kämpat med snön och kortare tävlingsbanor har varit mer regel än undantag.

 

Les mer
JSM Åsarna D19-20 3 bästa (kopia)

Förslag till svenskt stomprogram 2020/2021

Det är dags att planera och att ansöka huvudtävlingar i längdskidor för säsongen 2020/2021.

Tävlingsprogramgruppens förslag till stomprogram för längdskidor 2020/2021 är klart.
Kom ihåg att programmet ett förslag och justeringar kan göras fram till att programmet fastställs i månadsskiftet maj/juni.

 

Les mer
27.02.2020, Minsk-Raubichi, Belarus (BLR):Kristina Reztsova (RUS) - IBU Open European Championships Biathlon, relay mixed, Minsk-Raubichi (BLR). www.nordicfocus.com. © Manzoni/NordicFocus. Every downloaded picture is fee-liable.

Norskt skidskytte-team söker åkare

Kanske något för Stina Nilsson?

Är du en lovande skidskytte och har lust på nya utmaningar?
Här är en chans att utvecklas i en annan miljö.
Norska Team Woodcon söker nu nya skidskyttar till ett team som redan har nått långt och tagit flera medaljer på norska mästerskapen.

 

Les mer
ROLF ZETTERBERG

Landslagets herrtränare slutar

Efter flera år som landslagstränare har de båda herrtränarna Mattias Nilsson och Fredrik Uusitalo bestämt sig för att lämna sina roller i landslagsverksamheten.

 

Les mer
20160402, AUKLAND, Anders 005 ÅF16 (kopia)

Anders Aukland smällde till med 321 km

47-årige Anders Aukland ville inte vara sämre än världsmästaren Hans Christer Holund som i helgen åkte 204 km på 11 timmar och 23 minuter i Oslo.
Aukland tog med sonen Oliver och lagkompisen Joar Thele och smällde till med 321 kilometer på 18 timmar i Nordmarka utanför Oslo under måndagen.

 

Les mer
20180316,BRANDSDAL, Eirik 009 (kopia)

Sprintstjärnan Eirik Brandsdal lägger av

En av dom bästa sprintåkarna i världen dom senaste tio åren lägger av.
Norges Eirik Brandsdal har bestämt sig för att gå nya vägar i livet och 33-åringen med 9 världscupsegrar avslutar sin aktiva karriär.

 

Les mer
KEKs-kronika

Bra val, Stina – men en krånglig väg

Krönika:

Jag medger också att jag tittade på daton för att se om det var första april när jag nåddes av nyheten om att Stina Nilsson byter till skidskyttet.
Men med facit i hand så tycker jag det är ett bra byte – modigt och tufft av Stina.
Vägen till toppen är inte omöjlig men säkert krångligare än hon kan tänka sig.

 

Les mer
20191201, NORGREN Britta Johansson (kopia)

Britta fortsätter också nästa vinter

Britta Johansson Norgren har fått frågan många gånger om när hon tänker avsluta sin karriär.
Och visst har hon funderat på om det är dags nu.
Men hon fortsätter ett år till – något av det lilla vi kan tacka coronaviruset för!

 

Les mer
Rolf Zetterberg

Kritiskt också i finska skidförbundet

Medan Sverige är ett land där man inte på långa vägar har infört samma hårda restriktioner som i dom flesta andra europeiska länder pga coronaviruset sliter skidförbunden i våra grannland.
Vi har skrivit om hur norska förbundet har permitterat anställda, stoppat verksamheten och där det för tillfället inte pågår någon landslagsverksamhet.
Nu höjer också Finland ett varningens finger. Också där är ekonomin i ett kritiskt tillstånd.

 

Les mer
20200322, Holund 204 km-tur (kopia)

Världsmästaren tränade över 200 km

Världsmästaren på femmilen Hans Christer Holund använder coronaledigheten väl. I lördags åkte han 204,3 km på en enda träningstur som tog 11 timmar och 23 minuter!
Det gjorde han tillsammans med kompisarna Sjur Obrestad Gabrielsen och Johan Tjelle som också är elitåkare.

 

Les mer
20190316, NILSSON Stina 001 (kopia)

Sensation: Stina satsar på skidskytte!

Efter sju år i längdlandslaget väljer Stina Nilsson en ny inriktning på karriären. Från och med nu är det skidskytte som gäller.

– Jag har alltid vetat att jag kommer göra en satsning mot skidskytte, just för att det ser så himla kul ut, berättar Stina.

Les mer
23.02.2020, Trondheim, Norway (NOR):Heidi Weng (NOR), Therese Johaug (NOR), Ingvild Flugstad Oestberg (NOR), (l-r) - FIS world cup cross-country, pursuit women, Trondheim (NOR). www.nordicfocus.com. © Thibaut/NordicFocus. Every downloaded picture is fee

Norska skidförbundet blöder ekonomiskt

Personalen permitterad, landslagsverksamheten ligger nere:

Coronakrisen har slagit hårt i Norge där restriktionerna är betydligt hårdare än i Sverige.
Det norska skidförbundet har permitterat många anställda och har så här långt förlorat nästan 30 miljoner kronor. Därför ligger hela landslagsverksamheten för närvarande nere och ingen resor får genomföras.
Också skidskytteförbundet har permitterat dom flesta anställda och förlorar massor med pengar.

 

Les mer
ROLF ZETTERBERG

Starka slutsegrare i Scandic Cup

Också juniorernas Scandic Cup fick avslutas i förtid. Dom två sista tävlingarna ströks pga coronaviruset, men det var inga sensationssegrare i dom fyra klasserna.
Tove Ericsson, Edvin Anger, Louise Lindström och William Poromaa vann varsin klass och det är ju fyra toppnamn i sina klasser genom hela säsongen.

 

Les mer