Markus Jönsson vann Borås Ski Maraton
Rutinerade Markus Jönsson från Tranemo IF vann det 42 kilometer långa Borås Ski Maraton under söndagen. Han var 43 sekunder före tvåan Erik Wilhelmsson från Lidköping med unge Tom Fahlén från Landsbro som trea.
Det var bra deltagande i långloppet och bland tjejerna var Karin Nilsson från IFK Arvidsjaur helt överlägsen och vann med över fem minuter.
Resultat Borås Ski Maraton 2015
D 21- - 42 km/C masstart
1 284 NILSSON Karin 1982 IFK Arvidsjaur Skidor 02:20:06.8 0:00:00.0
2 283 SUNDSTRÖM Johanna 1975 Hestra IF 02:25:13.0 0:05:06.2
3 291 BELFORTH Emma 1985 Göteborg 02:34:41.9 0:14:35.0
4 293 BJÖRKLUND Amilia 1993 Göteborgs SK 02:37:16.3 0:17:09.5
5 292 STADIG Josefine 1995 Borås 02:51:06.0 0:30:59.2
6 285 BERGSTRÖM Sara 1974 Team Triathlon o Multisport 03:04:53.2 0:44:46.4
7 282 ANDERSSON Therese 1977 IK Högaborgs Atleter 03:06:48.1 0:46:41.2
8 289 OTTERDAHL Erika 1982 OK Nackhe 04:16:27.0 1:56:20.2
9 288 FREDRIKSSON Caroline 1983 Borås 04:38:33.7 2:18:26.9
H 21- - 42 km/C masstart
1 320 JÖNSSON Markus 1981 Tranemo IF Skidklubb 01:54:46.0 0:00:00.0
2 10 WILHELMSSON Erik 1979 Lidköpings VSK 01:55:29.5 0:00:43.5
3 1 FAHLÉN Tom 1994 Landsbro IF SK 01:55:53.4 0:01:07.4
4 5 EKMAN Emil 1990 Ulricehamns IF 01:55:56.5 0:01:10.5
5 11 NORDEBO Daniel 1987 Göteborgs SK 01:56:20.1 0:01:34.0
6 2 NORLÉN Samuel 1982 IK Stern 01:58:33.2 0:03:47.2
7 324 WESTMAN Tobias 1973 IK Stern 02:00:41.1 0:05:55.1
8 6 AXELSSON Viktor 1993 Borås SK 02:02:14.3 0:07:28.2
9 140 RUDKLINT Mattias 1969 OK Landehof 02:02:14.9 0:07:28.9
10 12 ÅLEHEIM Joakim 1972 Nybro Skidklubb 02:02:16.3 0:07:30.2
11 4 ANDERSSON Johannes 1991 IF Ski Team Skåne 02:03:50.9 0:09:04.9
12 13 INGELSTRÖM Pär 1974 IK Stern 02:06:20.0 0:11:34.0
13 25 KARLSSON Erik 1992 OK Alehof 02:07:00.0 0:12:13.9
14 155 MALMGREN Robert 1981 Borås SK 02:08:34.3 0:13:48.2
15 14 HEDLUND Ivan 1981 IK Stern 02:08:56.2 0:14:10.2
16 228 PETERSON Jonas 1975 Borås GIF 02:09:02.3 0:14:16.3
17 18 HALVARSSON Jens 1982 IK Stern 02:09:05.3 0:14:19.3
18 21 SUNDQVIST Robin 1983 IK Stern 02:10:17.8 0:15:31.7
19 322 LARSSON Joel 1980 Göteborgs SK 02:10:58.2 0:16:12.2
20 22 GRANLUND Marcus 1983 Skellefteå SK 02:11:16.0 0:16:30.0
21 127 ROSENGREN Fredrik 1976 Borås SK 02:11:49.5 0:17:03.5
22 8 FINNSKOG Erik 1995 Tranemo IF Skidklubb 02:12:22.4 0:17:36.4
23 3 AXELSSON Olle 1996 Borås SK 02:12:29.0 0:17:43.0
24 20 OLSSON Anders 1971 Borås GIF 02:12:37.9 0:17:51.9
25 78 LILJA Anders 1979 Göteborg 02:14:04.5 0:19:18.5
26 85 VORONEN Andreas 1976 Borås 02:15:25.5 0:20:39.5
27 71 JOHANSSON Mattias 1974 Anderstorps OK 02:16:36.7 0:21:50.7
28 151 PETTERSSON DANIEL 1977 IFK Sala 02:16:37.7 0:21:51.7
29 76 KARLSSON Tomas 1970 Borås SK 02:16:38.1 0:21:52.1
30 16 CARLÉN Stefan 1970 OK Landehof 02:17:15.1 0:22:29.0
31 99 RYDBERG Jonas 1974 Borås 02:17:35.9 0:22:49.8
32 46 SÖDERBERG Jonas 1979 Navåsens FK 02:17:36.9 0:22:50.9
33 325 LARSSON Kristian 1982 IK Stern 02:18:08.5 0:23:22.4
34 17 ANDERSSON Martin 1969 Borås SK 02:19:06.3 0:24:20.3
35 111 KARLSSON Peter 1966 Kungälvs RK 02:19:14.3 0:24:28.3
36 19 ROLLING Kenneth 1965 Halmstads Skidklubb 02:19:15.8 0:24:29.7
37 24 ROHR Adam 1987 Nässjö Ski 02:21:06.2 0:26:20.2
38 42 LUNNEFORS Pär 1900 Öxabäck VIK 02:21:06.7 0:26:20.6
39 139 SANDIN Anders 1977 Göteborg 02:21:11.9 0:26:25.9
40 168 GUSTAFSSON Johan 1978 OK Landehof 02:22:18.6 0:27:32.5
41 153 OLOFSSON Kristian 1990 Hestra IF 02:22:56.9 0:28:10.9
42 40 SAMUELSSON Mikael 1977 IK Ymer 02:22:57.7 0:28:11.6
43 57 SYLVÉN Martin 1976 Skogsbygdens IF 02:23:36.0 0:28:50.0
44 123 DIRE Johan 1977 Göteborg 02:24:17.4 0:29:31.3
45 183 ANDERSSON Pontus 1981 Herrljunga SK Skid o OL 02:24:23.2 0:29:37.2
46 27 BROLIN Mattias 1975 Magra IS 02:24:33.0 0:29:46.9
47 49 ERIKSSON Sigvard 1965 Mölndals RK 02:25:11.7 0:30:25.7
48 94 SVENSSON Hans 1964 OK Reftele 02:25:15.8 0:30:29.7
49 120 MATTSSON Eskil 1981 Lerum 02:26:41.9 0:31:55.9
50 92 LIPSCHUTZ Oscar 1975 AXA SC 02:26:54.3 0:32:08.3
51 87 FERNHOLM Erik 1973 Härryda 02:27:19.5 0:32:33.5
52 59 WESSBERG Fredrik 1980 OK Landehof 02:27:49.2 0:33:03.2
53 31 KVARNSTRÖM Mats 1979 Skogsbygdens IF 02:28:59.8 0:34:13.7
54 314 UTBERG Erik 1984 Uddevalla IS 02:29:19.6 0:34:33.6
55 75 KARLSSON Stefan 1974 Ronneby OK 02:29:31.3 0:34:45.2
56 77 SKOGLUND Martin 1978 Härryda 02:30:44.0 0:35:58.0
57 166 JOHANSSON Henrik 1980 IK Ymer 02:30:59.6 0:36:13.5
58 44 JOHANSSON Michael 1962 IK Stern 02:31:02.4 0:36:16.4
59 148 HAUKSSON Kristján 1974 Ulricehamns IF 02:31:55.2 0:37:09.1
60 131 GRÄNFORS Mattias 1980 Brittatorps TK 02:32:18.2 0:37:32.2
61 165 THIBERG Erik 1982 SOK 68 02:32:26.1 0:37:40.1
62 157 EKHOLM Martin 1976 IK Stern 02:33:09.3 0:38:23.2
63 86 QVORTRUP Brian 1980 DEN 02:34:38.8 0:39:52.7
64 126 JOHANSSON Lars G 1964 IFK Göteborg 02:34:43.6 0:39:57.6
65 47 LEKBERG Peter 1972 Sävedalens AIK 02:34:51.2 0:40:05.1
66 104 HEDENBERG Johan 1983 Halmstads Skidklubb 02:35:02.2 0:40:16.2
67 66 KÄLLGÅRD Martin 1976 Stockholms RK 02:35:08.8 0:40:22.8
68 36 LUNDGREN Fredrik 1976 OK Landehof 02:35:30.9 0:40:44.8
69 124 JOHANSSON Simon 1985 Borås 02:36:00.4 0:41:14.4
70 101 KARLBERG David 1979 IK Stern 02:37:07.4 0:42:21.3
71 133 STENSTRÖM Emil 1989 OK Gipen 02:37:20.6 0:42:34.6
72 132 STÅLSMEDEN Henrik 1978 IK Stern 02:37:49.5 0:43:03.4
73 67 CHRISTIANSSON Ulf 1966 Lerum 02:38:42.2 0:43:56.1
74 58 BOLDT Lars 1978 DEN 02:39:07.2 0:44:21.2
75 91 LUNDH Andreas 1988 Halmstad OK 02:39:13.3 0:44:27.3
76 39 RUNUM Ulf 1982 Gnosjö FK 02:40:14.2 0:45:28.1
77 79 WALLIN Henrik 1969 IK Stern 02:40:37.5 0:45:51.5
78 163 OTTOSSON Markus 1978 Göteborg 02:40:40.1 0:45:54.1
79 52 IVARSON Jörgen 1968 IK Ymer 02:42:46.5 0:48:00.5
80 158 OLOFSSON Andreas 1975 AXA SC 02:43:13.5 0:48:27.5
81 62 PALMÉR Magnus 1966 Hestra IF 02:44:50.0 0:50:04.0
82 72 CORNELIUSSEN Alexander 1978 DEN 02:45:32.5 0:50:46.5
83 96 MAGNUSSON Johan 1987 Borås 02:46:32.1 0:51:46.1
84 45 JOGELID Anders 1966 Borås 02:46:41.4 0:51:55.4
85 149 ELIASSON Per-Olof 1958 Borås 02:46:59.6 0:52:13.6
86 114 JÄGERMAN Magnus 1972 Volvo IF 02:47:33.8 0:52:47.8
87 69 KARLSSON Tomas 1975 Uddevalla 02:47:36.0 0:52:50.0
88 113 SIMONSSON John 1900 Göteborg 02:47:38.2 0:52:52.2
89 102 DAM Henrik 1973 DEN 02:47:41.0 0:52:55.0
90 54 CARLÉN Andreas 1978 Bodsjöböle SK 02:47:42.9 0:52:56.9
91 34 GILLESEN Hans 1964 Göteborg 02:48:25.9 0:53:39.9
92 37 HORNEBRANT Stefan 1962 Trollhättans SOK 02:48:33.5 0:53:47.4
93 107 THURESON Joakim 1982 Borås 02:48:53.9 0:54:07.9
94 122 LUNDGREN Niklas 1994 Borås 02:51:10.3 0:56:24.3
95 70 KURKINEN Kimmo 1974 Borås GIF 02:52:22.9 0:57:36.8
96 316 HERMANSSON Paul 1900 Stenshults IF 02:52:38.8 0:57:52.8
97 326 OLOFSSON Michael 1959 Dalstorps IF 02:53:32.4 0:58:46.3
98 93 LARSSON Henrik 1975 Göteborg 02:54:55.0 1:00:08.9
99 164 PERSSON Mattias 1977 Team Triathlon o Multisport 02:57:08.4 1:02:22.4
100 117 GYNNEMO Magnus 1964 Laholm 02:57:23.4 1:02:37.3
101 167 NILSSON Daniel 1976 OK Landehof 02:57:51.4 1:03:05.3
102 128 GUSTAVSSON Anders 1991 Borås 02:58:30.1 1:03:44.1
103 55 ANDERSSON Sven 1965 Göteborg 02:59:14.4 1:04:28.4
104 315 HÅKANSSON Andreas 1971 Halmstads Skidklubb 03:01:23.1 1:06:37.0
105 61 BESTERMAN Anders 1975 IK Trenne Ullared 03:01:53.0 1:07:06.9
106 108 SKOGLUND Petter 1969 Lerum 03:03:26.9 1:08:40.9
107 28 BERG Gustav 1985 Göteborg 03:03:39.3 1:08:53.3
108 135 HOLMDAHL Gustav 1978 Hindås SK 03:04:50.2 1:10:04.2
109 51 STJÄRNVY Fredrik 1974 IF Rigor 03:05:19.7 1:10:33.7
110 48 UPPSTRÖM Ragnar 1964 FK Herkules 03:06:12.5 1:11:26.5
111 138 ERLANDSEN Jesper 1959 DEN 03:06:17.0 1:11:31.0
112 115 ARONSSON Marcus 1979 Uddevalla 03:06:27.6 1:11:41.6
113 83 HANSSON Per 1980 Partille 03:09:10.1 1:14:24.1
114 318 GANSTRÖM Viktor 1900 Uddevalla SK 03:09:23.9 1:14:37.8
115 160 ENGSTRÖM Anders 1966 Team Triathlon o Multisport 03:10:38.4 1:15:52.4
116 110 GUSTAVSSON Mattias 1978 Göteborg 03:11:31.1 1:16:45.1
117 43 NILSSON Åke 1954 Göteborgs SK 03:12:40.1 1:17:54.1
118 137 SEBRÉN Kenth 1970 AXA SC 03:13:01.0 1:18:15.0
119 109 JOHANSSON Daniel 1976 Alingsås 03:14:46.8 1:20:00.8
120 154 SVENINGSSON Erik 1976 Gnosjö 03:15:31.1 1:20:45.1
121 156 HANSSON Magnus 1977 Nybro Skidklubb 03:19:03.0 1:24:16.9
122 81 BRANDT Pelle 1973 Svenljunga 03:19:05.2 1:24:19.2
123 74 LARSSON Anders 1979 Nybro Skidklubb 03:21:05.2 1:26:19.1
124 143 BÄCKMAN Johan 1979 Göteborg 03:21:29.5 1:26:43.5
125 89 BERGSTRÖM Martin 1986 Borås 03:21:30.4 1:26:44.3
126 82 NORBERG Jonas 1972 Alingsås 03:21:42.0 1:26:56.0
127 118 WEIS HOUGAARD Thor 1985 DEN 03:21:47.7 1:27:01.7
128 100 WALLIN Anders 1975 Halmstad 03:23:43.7 1:28:57.6
129 125 EKLUND Mattias 1973 IK Ymer 03:23:50.0 1:29:04.0
130 97 HÄRRÖD Peter 1977 Lerum 03:24:15.4 1:29:29.4
131 26 CARLUND Fredrik 1970 AXA SC 03:25:23.0 1:30:36.9
132 152 GUNNARSSON Michael 1973 Solna 03:26:13.1 1:31:27.1
133 130 ANDERSSON Mikael 1965 IK Uven 03:26:18.6 1:31:32.5
134 145 LUNDE Fredrik 1988 OK Gipen 03:26:40.0 1:31:54.0
135 88 SUNDBERG Per 1986 Lidköping 03:27:59.4 1:33:13.4
136 112 CLAESSON Leif 1959 Falköping 03:29:09.6 1:34:23.6
137 121 OLANDERSSON Nils 1976 Partille 03:30:44.6 1:35:58.5
138 319 ALMGREN Torbjörn 1959 Göteborgs SK 03:31:18.8 1:36:32.7
139 80 VOGELSANG Thomas Wiis 1972 DEN 03:32:28.2 1:37:42.1
140 84 OLSSON Anders 1972 Simlångsdalens IF 03:33:10.9 1:38:24.9
141 73 LINDE Christian 1982 IK Ymer 03:35:31.1 1:40:45.0
142 105 PETRÉN Daniel 1981 Uddevalla 03:37:33.8 1:42:47.8
143 161 JOHANSSON Björn 1970 IK Stern 03:38:28.7 1:43:42.7
144 134 IDEGÅRD Andreas 1984 IK Stern 03:43:08.4 1:48:22.4
145 64 BAAN Thomas 1963 IK Stern 03:47:27.4 1:52:41.4
146 103 DAHL PEDERSEN Frederik 1985 DEN 03:49:57.0 1:55:11.0
147 65 WRISBERG Rudi 1979 DEN 03:51:40.4 1:56:54.3
148 141 OLSSON Viktor 1994 Göteborg 04:07:29.5 2:12:43.5
149 136 BERGHULT Johannes 1994 Göteborg 04:41:42.8 2:46:56.7
D 21- Motion - 42 km/C masstart
1 296 NILSSON Ylva 1976 Göteborg 03:40:00.8 0:00:00.0
2 302 HANSSON Susanne 1962 Borås 04:14:39.5 0:34:38.7
3 300 KRUMKÜHLER Kornelia 1971 Mölndal 04:30:53.3 0:50:52.5
H 21- Motion - 42 km/C masstart
1 219 PERSSON Henrik 1967 OK Nackhe 02:32:22.6 0:00:00.0
2 203 JOHANSSON Jörgen 1966 Varberg 02:33:54.2 0:01:31.5
3 193 KÄLSTRÖM Klas 1984 Ryda SK 02:36:20.7 0:03:58.0
4 200 JOHANSSON Dan 1980 Varberg 02:37:29.9 0:05:07.3
5 175 HARRYSSON Niklas 1985 Krogsereds IK 02:43:55.6 0:11:32.9
6 259 LINDOW Johan 1984 Gnosjö 02:44:16.1 0:11:53.4
7 171 BROCKMARK Mattias 1971 Mölndal 02:48:06.9 0:15:44.2
8 194 HALLBOM Jacob 1980 Varberg 02:49:03.8 0:16:41.2
9 177 JOHANSSON Sören 1964 Borås 02:50:04.4 0:17:41.7
10 180 BENGTSSON Fredrik 1980 Varberg 02:51:03.5 0:18:40.8
11 244 JILVERO Andreas 1987 Mölndal 02:52:06.2 0:19:43.5
12 223 JONSSON Henrik 1979 Trollhättan 02:53:30.8 0:21:08.1
13 231 FRANZÉN Mats 1969 Ulricehamn 02:54:30.7 0:22:08.0
14 187 MC KELVEY Thomas 1966 OK Skogshjortarna 02:55:45.8 0:23:23.2
15 254 FROBÖSE Henrik 1969 Partille 02:57:42.2 0:25:19.5
16 278 BERGMAN Klas 1976 Borås 02:58:00.6 0:25:38.0
17 240 FORSLIN Thomas 1966 Göteborg 02:58:18.1 0:25:55.4
18 174 JONSSON Magnus 1964 FK Friskus-Varberg 02:58:41.3 0:26:18.6
19 266 MC KELVEY Daniel 1996 OK Skogshjortarna 03:00:57.1 0:28:34.4
20 210 EKBÄCK Johan 1974 Göteborg 03:01:36.3 0:29:13.6
21 197 BÄCK Viktor 1982 IF Hagen SK 03:02:16.3 0:29:53.6
22 233 JILVERO Henrik 1984 Göteborg 03:02:42.3 0:30:19.6
23 226 GUSTAFSSON Andreas 1979 Bollebygd 03:04:40.2 0:32:17.5
24 218 ROSENBERG Anders 1956 Partille 03:04:50.2 0:32:27.5
25 191 SANDBERG Marcus 1987 Mariestad 03:08:52.6 0:36:30.0
26 172 SAMUELSSON Patrik 1964 Kungsbacka 03:09:44.8 0:37:22.1
27 189 ÅSGÄRDE Marcus 1977 Varberg 03:09:56.5 0:37:33.8
28 257 KETTULA Jani 1967 IFK Helsingborg 03:10:02.0 0:37:39.3
29 214 SUNDSTEN Jesper 1971 Kungsbacka 03:10:08.5 0:37:45.8
30 196 SVENSSON Fredrik 1982 Hylte 03:11:11.9 0:38:49.2
31 201 JODIN Marcus 1981 Göteborg 03:11:40.7 0:39:18.1
32 216 JOHANSSON Ulf 1977 Mölndal 03:12:08.6 0:39:45.9
33 169 SKOOGH Daniel 1982 Halmstad 03:12:18.2 0:39:55.6
34 207 AHL Henrik 1985 Göteborg 03:12:18.4 0:39:55.7
35 185 EDGREN Erik 1980 Göteborg 03:13:10.5 0:40:47.8
36 230 HANSEN Jakob K 1974 DEN 03:13:49.7 0:41:27.1
37 271 BJÖRK Mattias 1979 Halmstad 03:16:04.4 0:43:41.7
38 212 PETERSON Malte 1950 IK Ymer 03:17:16.3 0:44:53.6
39 245 OHLSSON Fredrik 1976 Borås 03:17:36.5 0:45:13.8
40 182 GRAHN Jan 1962 Göteborg 03:17:44.2 0:45:21.5
41 170 JOHANSSON Anders 1982 Göteborg 03:19:12.4 0:46:49.7
42 239 LÖVBERG Peder 1978 Borås 03:19:14.9 0:46:52.2
43 186 BREDVIG Claus 1961 DEN 03:19:18.9 0:46:56.2
44 213 JOHANSSON Mikael 1979 Göteborg 03:20:09.4 0:47:46.7
45 179 GLANS Johan 1980 Tranemo 03:22:55.4 0:50:32.7
46 188 STÅLEBY Håkan 1982 Göteborg 03:23:35.3 0:51:12.6
47 176 POUSETTE Staffan 1955 Tanum 03:24:22.0 0:51:59.3
48 238 MOBERG Ola 1977 Kungsbacka 03:24:33.2 0:52:10.5
49 258 DAHLANDER Mathias 1975 Borås 03:26:51.1 0:54:28.4
50 198 NYSTRÖM Pär 1983 Göteborg 03:27:01.7 0:54:39.1
51 234 SALMELA Juha 1964 Tranemo 03:28:19.1 0:55:56.4
52 250 FHAGER Jonas 1993 Göteborg 03:31:53.7 0:59:31.1
53 256 UNGER Jörgen 1981 Borås 03:32:22.4 0:59:59.7
54 248 JOHANSSON Erik 1985 Göteborg 03:34:05.7 1:01:43.0
55 209 WIKLUND Martin 1958 Kungsbacka 03:35:14.5 1:02:51.8
56 247 WALLIN Marcus 1979 Göteborg 03:36:32.6 1:04:09.9
57 261 SJÖBERG Erik 1993 Halmstad 03:37:25.5 1:05:02.8
58 173 LAGERQVIST Jonas 1980 Varberg 03:37:31.9 1:05:09.2
59 192 OLAUSSON Johan 1983 Karlskrona 03:37:40.0 1:05:17.3
60 276 KILEFORS Magnus 1979 Partille 03:43:13.9 1:10:51.3
61 253 NILSSON Olof 1988 Borås 03:45:17.0 1:12:54.3
62 184 BÖRJESSON Morgan 1951 Varberg 03:45:45.2 1:13:22.6
63 275 ANDERSEN Anders Möller 1979 Göteborg 03:47:27.6 1:15:04.9
64 241 BYBERG Pontus 1981 Essunga 03:47:47.7 1:15:25.0
65 280 NORD Tommy 1969 Mölndal 03:48:28.5 1:16:05.8
66 263 OLSSON Jens 1983 Göteborg 03:48:52.2 1:16:29.5
67 222 KUIKKA Anders 1955 Kungsbacka 03:53:39.5 1:21:16.8
68 249 LUNDBERG Kenneth 1968 Gislaved 03:55:13.4 1:22:50.7
69 251 ERIKSSON Tobias 1992 Halmstad 03:55:52.4 1:23:29.7
70 190 HEIKKINEN Tim 1989 Göteborg 03:57:53.2 1:25:30.6
71 237 DAHLÉN Erik 1982 Skövde 03:59:07.3 1:26:44.6
72 215 LILJEDAHL Anders 1969 OK Reftele 03:59:39.1 1:27:16.4
73 264 ARVIDSSON Per 1959 Hestra IF 04:00:34.6 1:28:11.9
74 236 EKVALL Johan 1975 Göteborg 04:09:00.7 1:36:38.0
75 195 JOHANSSON Niclas 1965 OK Landehof 04:09:08.1 1:36:45.4
76 270 BOLMÉR Pierre 1984 AXA SC 04:16:40.4 1:44:17.8
77 206 HEIKKINEN Teddie 1985 Göteborg 04:17:46.3 1:45:23.6
78 227 VÖGG Ejvind 1900 DEN 04:28:02.7 1:55:40.0
78 274 VÖGG Edgar 1900 DEN 04:28:02.7 1:55:40.1
Damer Motion - 21 km/C masstart
1 382 BJERKE Frida 1996 Falköpings AIK SK 01:09:37.7 0:00:00.0
2 381 MUSSLINDER Emma 1993 Falköpings AIK SK 01:10:50.3 0:01:12.6
3 311 ÖHGREN Camilla 1969 Sävedalens AIK 01:20:28.1 0:10:50.3
4 390 HACKSELL Elin 1998 Borås SK 01:22:15.8 0:12:38.0
5 384 JOHANSSON Jenny 1976 IFK Göteborg 01:25:41.1 0:16:03.3
6 393 KARLSSON Anna 1987 IFK Skövde SK 01:31:26.8 0:21:49.0
7 388 WALLNER Maria 1988 Mölndal 01:31:53.1 0:22:15.4
8 317 HELLSÉN Pernilla 1900 Borås 01:42:40.3 0:33:02.6
9 387 LINUSSON Ann Charlott 1967 Uddevalla 01:55:20.8 0:45:43.0
10 383 SVENSSON Angelica 1976 Göteborg 02:00:21.3 0:50:43.6
Herrar Motion - 21 km/C masstart
1 351 PERSSON Adam 1998 Borås SK 00:55:55.5 0:00:00.0
2 352 JANSSON Eric 1998 Tranemo IF Skidklubb 00:59:47.2 0:03:51.7
3 323 HÖGFELDT Lukas 1998 Borås SK 00:59:49.1 0:03:53.6
4 353 SWEDBERG Anton 1999 Borås SK 01:01:36.4 0:05:40.9
5 354 NYGREN Linus 1999 Ulricehamns IF 01:02:32.0 0:06:36.5
6 321 PETERSON Alfons 2001 Borås GIF 01:18:39.3 0:22:43.8
7 357 WEGELIUS Freddy 1957 Borås SK 01:18:57.3 0:23:01.8
8 363 JAKOBSSON Roland 1964 Borås 01:23:29.4 0:27:33.9
9 367 SCHÖNDELL Andreas 1984 Göteborg 01:28:58.4 0:33:02.9
10 362 ENGSTRAND Fredrik 1976 Göteborg 01:30:14.5 0:34:19.0
11 358 SVENSSON John 2002 OK Reftele 01:30:24.1 0:34:28.6
12 359 HOLMSTRÖM Ossian 1996 Göteborg 01:37:18.2 0:41:22.7
13 356 JÄRVENSTRAND Thomas 1966 Svenljunga 01:46:16.6 0:50:21.1
14 364 LUNDQUISTER Lars 1978 Göteborg 01:48:28.0 0:52:32.5
15 360 DALIN Ivan 1947 Kungälv 01:49:33.1 0:53:37.6
16 365 ANDERSSON Thomas 1963 Helsingborg 02:15:43.7 1:19:48.2
En SM-femmil helt i Burmans smak
En hård SM-femmil. Individuell start. Hårda spår och jämnt före. Många trötta åkare på slutet av säsongen.
Det gillar Jens Burman.
Åsarna-åkaren var i ledningen från start till mål i den sista SM-tävlingen på Pagla skidstadion i Boden under tisdagen. Närmast följde unge Truls Gisselman från Rehns BK.
Ebba vände och vann SM-tremilen
Linn Svahn öppnade bäst och hade ledningen i SM-tremilen i Boden.
Men på andra halvan vände Ebba Andersson på steken och tog sitt första guld under årets SM-vecka i Norrbotten.
Avståndet i mål blev dock bara 8 sekunder.
Jonna sjuk – Falun-Borlänges första guld
Jonna Sundling blev sjuk och kom aldrig till start. Storfavoriten Piteå Elit försvagades avsevärt och Falun Borlänge SK tog chansen och vann sitt första stafettguld på damsidan.
SM-stafetten för damer i Boden blev en duell mellan dessa två klubbar, dom övriga var långt efter.
”Häggis” blev Piteås stafetthjälte
Johan Häggström hade dom nödvändiga hundradelarna på sin sida och säkrade stafettguldet för Piteå Elit på Pagla skidstadion i Boden.
Samtidigt var det ett besviket Åsarna-gäng som fick se Edvin Anger förlora upploppsstriden med minsta möjliga margin.
Perfekt avslutning för Peppe Femling
Vann SM-guld med sambon Anna Magnusson:
Peppe Femling åkte sin sista tävling.
Och vilken avslutning det blev på karriären.
Tillsammans med sambon Anna Magnusson blev det SM-guld i single mixed på Pagla skidstadion i Boden.
Nils Dahlsten vann spurten i Gäddede
Lager 157 också i Flyktningerennet:
Lager 157 Ski Team har haft en mycket bra månad. Under söndagen fortsatte framgångarna då Nils Dahlsten spurtade hem segern i Flyktningerennet mellan Lierne i Norge och Gäddede. Han vann precis före teamkollegan Marcus Johansson.
Bland damerna imponerade Hedda Bångman, Offerdals SK som vann klart.
Alvar firade 18 år med seger
Alvar Myhlback har äntligen hunnit bli 18 år. Killen som imponerade som 8:a i Vasaloppet som 16-åring och 3:a som 17-åring.
Han fyllde år i fredags och firade med att vinna Lofsdalen Epic under lördagen efter en tuff fight mot lagkompisen Nils Dahlsten i Lager 157 samt Morten Eide Pedersen, Team Eksjöhus och Max Novak, Team Aker Dæhlie.
SM-guld för Jesper och Elvira i masstarterna
SM-veckan i Boden fortsatte på söndagen med spännande masstarter i fina förhållanden med några minusgrader i luften och vindstilla på vallen. Jesper Nelin vann sitt andra guld i herrarnas lopp, medan Elvira Öberg tog hem segern bland damerna efter att ha avgjort i sista stående.
Linn bröt Jonnas segersvit på mållinjen
Edvin Anger tog nytt guld på skid-SM:
Linn Svahn bröt Jonna Sundlings segersvit på skid-SM i Boden med en millimeterseger i damernas sprintfinal.
I herrenes final var Edvin Anger i tät från start till mål och fick segern som han ville före Johan Häggström.
Lager 157 dominerade i Jokkmokk
Nordeskiöldsloppet 220 km:
Det blev seger både i dam- och herrklassen i det 220 km långa Nordenskiöldsloppet i Jokkmokk under lördagen.
Oskar Kardin och Linnea Johansson vann varsin klass i den kanske största kraftmätningen bland dom svenska längdtävlingarna.
Team Eksjöhus-skräll på NM 50 km
Doldis slog Klæbo och vann norska mästerskapen:
Eirik Sverdrup Augdal brukar åka långlopp för svenska Team Eksjöhus.
Men under lördagens körde han femmilen på norska mästerskapen i Lillehammer.
Och vann – före Johannes Høsflot Klæbo.
Jesper och Hanna sprintsegrare på SM
Skidskytte:
Det var snöigt med tungt före och viss vind på vallen under lördagens sprint vid SM-veckan på Pagla skidstadion i Boden. Jesper Nelin försvarade guldet från förra året med fullt skytte och snabbaste åktid i herrarnas lopp, medan Hanna Öberg vann överlägset bland damerna.
Therese Johaug krossade alla i comebacken
Fråga inte om Therese Johaug är klar för femmilen på VM i Trondheim 2025.
I sin comeback över 30 km fristil i norska mästerskapen i Lillehammer var hon totalt överlägsen och krossade allt motstånd.
35-åringen vann med två minuter och 49 sekunder!
Trippel Åsarna och Jonna SM-drottning
Skid-SM i Boden:
Åsarna tog revansch från masstarten och vann tredubbel på herrarnas 10 km klassisk på skid-SM i Boden – precis det samma som IFK Mora gjorde i masstarten. Edvin Anger vann före William Poromaa och Jens Burman.
Jonna Sundling tog en överlägsen seger bland damerna och har nu tre SM-guld på tre dagar.
Petter Northug chockade med NM-silver
Petter Northug jr chockade alla då han tillsammans med lillebror Even vann silver i teamsprint på norska mästerskapen i Lillehammer.
– Jag såg dubbelt och ville spy, säger Northug som visade upp sitt gamla fighting face.
Piteå och Åsarna vann SM-teamsprinten
Favoritsegrar till Piteå Elit och Åsarna IK i dam- respektive herrklassen i torsdagens SM i teamsprint.
Piteås damer var överlägsna medan Åsarnas herrar fick spurta för guldet.
Trippel IFK Mora i herrarnas SM-masstart
IFK Mora SK stod kvar som den stora segraren efter herrarnas 20 km masstart i fristil vid skid-SM i Boden. Tredubbelt var full pott för dalaklubben efter att fem åkare gjort upp om medaljerna på slutet.
Anmärkningsvärt är att A-landslagsåkarna inte fanns med i tätkampen.
Jonna vann spurten om SM-guldet
Jonna Sundling vann den dramatiska avslutningen på damernas 20 km masstart när skid-SM inleddes i Boden under onsdagen.
Linn Svahn och Maja Dahlqvist tog dom andra medaljerna från en 7-mannagrupp som innehöll alla dom största favoriterna.
– Jag tänkte redan på det näst sista varvet att det skulle bli en spurt, säger Sundling till SVT.
Klart för SM i längd och skidskytte
Onsdag startar skid-SM i Boden med ett mäktigt program både med längdåkning och skidskytte. Tävlingarna går i samband med SM-veckan där tävlingar också äger rum i Luleå.
Först ut på onsdag är längdåkarna med 20 km masstart i fristil.
Svegsskidan i strålande sol
Strålande sol och perfekta förhållanden bjöds det på när Svegsskidan kördes under söndagen med både individuella tävlingar och stafetter.
- Nu hade vi knappt 100 deltagare men till nästa år hoppas vi på det dubbla, sa tävlingsledaren Håkan Degselius