Mobile Version
Desktop Version
JOHAN LÖVGREN, Vännäs SK vann Stora Vildmannaloppet bara dagar efter att han vann Tåsjödalen Classic Ski. Foto/rights: MARCELA HAVLOVA/sweski.com
JOHAN LÖVGREN, Vännäs SK vann Stora Vildmannaloppet bara dagar efter att han vann Tåsjödalen Classic Ski. Foto/rights: MARCELA HAVLOVA/sweski.com

Stora Vildmannaloppet i Umeå:

Ny seger till Johan Lövgren

Vännäs SK:s Johan Lövgren tog sin andra seger på kort tid då han under söndagen vann Stora Vildmannaloppet som arrangerades av IFK Umeå.
Johan använde 1.41,31 timme på den fyra mil långa banan och hade 2,43 minuter till godo på rutinerade Johan Lövgren.

 

Bra åkte också junioren Marcus Fredriksson från Lycksele. JVM-reserven hade tiden 1.47,36 och var ohotad som segrare i juniorklassen.
Suverän var också damsegrarinnan Sofia Lindberg från Robertsfors, som med fina tiden 2.02,40 var långt före konkurrenterna. Junioråkaren Wilma Jönsson från Östersunds SK var snabbast på halva distansen.

Resultat Stora Vildmannaloppet
D 19-20 - 40km     Disciplin: Masstart klassisk stil  
   
1     70     MÅRTENSSON Cecilia     1995     Lycksele IF     02:11:13     0:00:00

H 19-20 - 40km     Disciplin: Masstart klassisk stil     
1     69     FREDRIKSSON Marcus     1996     Lycksele IF     01:47:36     0:00:00
2     189     SCHOGSTER Carl     1997     Täfteå IK     01:54:08     0:06:31
3     186     BJÖRKMAN Erik     1997     Täfteå IK     02:01:08     0:13:31

D 21- - 40km     Disciplin: Masstart klassisk stil     
1     65     LINDBERG Sofia     1992     Robertsfors IK     02:02:40     0:00:00
2     342     NILSSON Mona     1900     Hägglunds Sk     02:16:23     0:13:42
3     62     ANDER Kristin     1900     OK Landehof     02:19:12     0:16:32
4     382     OLSSON Anna     1900     Dalasjö IK     02:23:10     0:20:29
5     359     INGVARSSON Nina     1900     Kalvträskflickorna     02:29:23     0:26:42
6     330     ELFFORS Jennifer     1900     Lucksta IF     02:29:51     0:27:10
7     84     ÖRMIN Anna     1900     Jalles TC     02:32:03     0:29:22
8     66     FLODELL Amanda     1900     AGNÄS IK     02:32:37     0:29:56
9     372     ÅHLUND Jessica     1900     Halmstadtriatleterna     02:38:59     0:36:19
10     68     KARLSSON LAKETA Ingela     1900     Slussfors     02:39:25     0:36:44
11     58     NYSTRÖM Anette     1900     IK Studenterna     02:42:46     0:40:06
12     59     LEVIN Sofia     1900     Umeå     02:44:33     0:41:53
13     67     EIRELL Moa     1900     Jalles TC     02:48:07     0:45:27
14     63     NERO Klara     1900     Mullsjö SOK     03:01:03     0:58:22
15     64     NILSSON Anna     1900     hemmingsmark sk     03:19:00     1:16:19

H 21- - 40km     Disciplin: Masstart klassisk stil     
1     42     LÖVGREN Johan     1991     Vännäs SK     01:41:31     0:00:00
2     383     ROSVALL Martin     1900     Lycksele IF     01:44:15     0:02:43
3     38     BODÉN Joel     1900     Täfteå IK     01:44:43     0:03:12
4     41     NILSSON TOBIAS     1991     IFK Umeå     01:50:18     0:08:46
5     31     DOMEIJ Andreas     1900     1life IF     01:52:29     0:10:57
6     52     OSKARSSON ANDREAS     1981     IFK Umeå     01:52:38     0:11:06
7     353     CARLSSON Viktor     1900     Skellefteå XC     01:52:41     0:11:09
8     29     GRANBERG Daniel     1900     Mellansels IF     01:52:44     0:11:12
9     55     JANSSON PALMER Erik     1900     Saltsjöbadens IF     01:56:21     0:14:49
10     378     WALLBERG Håkan     1900     Hägglunds Sk     01:56:22     0:14:50
11     27     KEMPE Harald     1993     Tynderö IK     01:57:45     0:16:13
12     365     NYGREN Erik     1900     AGNÄS IK     01:57:56     0:16:24
13     32     FROM Erik     1900     Storumans IK     01:58:56     0:17:24
14     44     STRÖM Jonathan     1994     Hägglunds Ski Team SK     01:59:13     0:17:41
15     23     MÄKI Fredrik     1900     IKSU Längdskidor     01:59:31     0:17:59
16     348     SJÖGREN Alexander     1900     Team Esplanad     02:00:55     0:19:23
17     57     KARLSSON Viktor     1994     Storumans IK     02:04:23     0:22:51
18     45     DANIELSSON Johan     1900     Lycksele IF     02:04:25     0:22:53
19     322     OLOFSSON Andreas     1900     Jalles TC     02:04:34     0:23:02
20     56     HANSSON Emil     1900     IFK Umeå     02:06:19     0:24:47
21     30     FORS Henrik     1900     Junosuando IK     02:06:27     0:24:55
22     35     JAKOBSSON Johan     1900     Röbäcks SK     02:07:17     0:25:45
23     28     GUSTAFSSON Robert     1900     Team Esplanad     02:08:15     0:26:43
24     33     KERRO matti     1900     volvo fk skidor     02:08:31     0:26:59
25     49     FRANZÉN Elis     1994     Haparanda SKT     02:09:35     0:28:03
26     53     ÅHMAN Tobias     1900     Axa Sports Club     02:10:27     0:28:55
27     37     ÅGRAHN Gunnar     1900     Lycksele IF     02:11:45     0:30:13
28     54     ÖMAN Erik     1994     Hägglunds Ski Team SK     02:13:27     0:31:55
29     347     BURSTRÖM Joel     1900     Bygg och Ventilationsservice     02:13:32     0:32:00
30     402     STRIDH Dag     1900     Iksu längd     02:14:35     0:33:03
31     26     DAHLBERG Stefan     1900     Swe     02:15:44     0:34:12
32     19     JOHANSSON Nils     1900     Jalles TC     02:19:05     0:37:33
33     25     HOLMLUND Tim     1988     Skellefteå XC Ski Club     02:19:14     0:37:42
34     346     GUNNARS Johan     1900     Ifk Mora     02:19:18     0:37:46
35     401     NORUM Oskar     1900     AGNÄS IK     02:19:52     0:38:20
36     361     ECKHARDT Robert     1900     Skellefteå XC     02:20:26     0:38:54
37     18     JOHANSSON Lars     1900     Lycksele IF     02:20:28     0:38:56
38     50     NORDIN Jonas     1900     IK Studenterna     02:21:55     0:40:23
39     48     ÖMAN Per     1900     Hägglunds Ski Team SK     02:24:02     0:42:30
40     24     ÖMAN Jan     1900     Hägglunds Ski Team SK     02:24:03     0:42:31
41     40     SUNDELL Jonas     1900     Umeå Orienteringsklubb     02:25:22     0:43:50
42     47     HÄGGLUND Thomas     1900     Stöcke TS Järnet     02:26:18     0:44:46
43     43     FORSBERG Viktor     1900     AGNÄS IK     02:26:27     0:44:55
44     20     STRÖMBERG Oscar     1994     Hägglunds Ski Team SK     02:29:00     0:47:28
45     39     MARTINSSON Fredrik     1900     Ronneby orienteringsklubb     02:29:02     0:47:30
46     356     NYSTRÖM Filip B     1900     Brälappen BK     02:37:21     0:55:49
47     51     OLOVSSON Jonas     1900     IKSU     02:40:15     0:58:43
48     380     KELLGREN John     1900     Team Esplanad     02:43:05     1:01:33
49     46     HAMMARSTRÖM Anton     1900     Skogis IF     02:59:11     1:17:39
50     405     OSCARSSON Johan     1900     Swe     03:08:04     1:26:33

H 35- - 40km     Disciplin: Masstart klassisk stil     
1     352     JOHANSSON André     1900     Ammarnäs IF     01:57:55     0:00:00
2     81     ANDERSSON Daniel     1900     Jalles TC     01:59:17     0:01:22
3     83     SJÖDIN Leif     1900     Österforse IF     02:07:22     0:09:27
4     316     HÖÖG Rikard     1900     Västerbottens idrottsförbund     02:11:05     0:13:10
5     80     SJÖSTRÖM Henrik     1900     Sorsele SK     02:14:00     0:16:05
6     74     ÖNNB0 samuel     1900     Vännäs SK     02:18:39     0:20:44
7     76     EDSTRÖM Andreas     1900     Skellefteå XC Ski Club     02:21:46     0:23:51
8     75     LINDBLOM Kristofer     1900     Fredrika IK     02:26:24     0:28:29
9     77     HERMANSSON Anders     1900     Swe     02:27:50     0:29:55
10     72     OGENSTEDT Daniel     1978     Hägglunds Ski Team SK     02:28:59     0:31:04
11     71     LILJA Thomas     1900     IFK Umeå     02:29:50     0:31:55
12     82     FORS Roger     1900     Junosuando IK     02:32:12     0:34:17
13     379     NILSSON Lars     1900     Axa SC     02:39:08     0:41:13
14     73     FRANSSON Hans-Evert     1979     SK Järven     02:39:13     0:41:18
15     406     LUNDH Per     1900     Jalles TC     02:41:32     0:43:37

D 40- - 40km     Disciplin: Masstart klassisk stil     
1     98     OTTEN Julia     1900     Jalles TC     02:47:49     0:00:00

H 40- - 40km     Disciplin: Masstart klassisk stil     
1     95     HALLGREN Daniel     1900     IFK Umeå     01:58:02     0:00:00
2     91     JONSSON Patrik     1973     Norum-Djäkneboda SK     02:00:36     0:02:33
3     87     WESTMAN Thomas     1900     Molidens IK     02:00:53     0:02:51
4     394     FAGERSTRÖM Magnus     1900     Graninge Alliansen     02:02:41     0:04:39
5     92     UTTERSTRÖM Jonas     1900     Jalles TC     02:02:44     0:04:41
6     343     WIKLUND Mats     1900     Skanska IF     02:05:24     0:07:22
7     78     BERG Robin     1900     Lycksele IF     02:11:44     0:13:42
8     96     ISAKSSON Erik     1900     Röbäcks SK     02:13:15     0:15:13
9     340     ÅHMAN Daniel     1900     Skiteam Skåne     02:13:53     0:15:51
10     97     BJÖRNEHALL Conny     1900     Team Merida     02:15:49     0:17:47
11     300     WENNBERG Robert     1900     NCCIF     02:17:16     0:19:13
12     358     WIKBERG Fredrik     1900     Skellefteå XC     02:20:25     0:22:22
13     93     ERIKSSON Andreas     1900     IFK Umeå     02:20:29     0:22:26
14     94     JONSSON Jonas     1975     Täfteå IK     02:23:30     0:25:28
15     357     NYGREN Magnus     1900     Skellefteå SK     02:24:11     0:26:08
16     89     JACOBSSON Ulf     1900     Överboda SK     02:26:23     0:28:21
17     323     FORSELL Nils     1900     Skellefteå XC     02:29:21     0:31:18
18     309     BREDIN Tomas     1900     Skellefteå SK     02:31:47     0:33:44
19     410     GRUNDSTRÖM Mattias     1900     Volvo Fk     02:36:35     0:38:33
20     318     EDLUND Daniel     1900     Nätra SK     02:37:13     0:39:10
21     90     JÖNSSON Mikael     1900     Malå Idrottsförening     03:13:24     1:15:22
22     391     SJÖBERG Jonas     1900     Röbäcks SK     03:16:24     1:18:21
23     381     EDLUND Markus     1900     Dalasjö IK     03:21:59     1:23:56

D 45- - 40km     Disciplin: Masstart klassisk stil     
1     325     GUSTAFSSON Victoria     1900     Skellefteå XC     02:29:31     0:00:00
2     317     ILDGRUBEN Anna     1900     IFK Umeå     02:33:05     0:03:34
3     116     WÅLLBERG Charlotta     1968     Tavelsjö Allmänna IK     02:36:32     0:07:01

H 45- - 40km     Disciplin: Masstart klassisk stil     
1     111     KARLSSON Magnus     1900     Nacka Värmdö SK     01:56:18     0:00:00
2     324     GUSTAFSSON Jörgen     1900     Skellefteå XC     01:58:45     0:02:26
3     101     WALLIN Thomas     1900     Team Esplanad     02:00:02     0:03:43
4     363     LÖFGREN Thomas     1900     Skellefteå SK     02:01:28     0:05:10
5     99     ÅHMAN Fredrik     1900     IFK Umeå     02:07:19     0:11:00
6     108     STENLUND Olof     1900     Team Esplanad     02:07:27     0:11:08
7     354     OSCARSSON Eric     1900     Tavelsjö IK     02:08:52     0:12:33
8     364     LUNDBERG Håkan     1900     Skellefteå XC     02:09:05     0:12:46
9     351     RUDEHALL Magnus     1900     Team Esplanad     02:09:43     0:13:24
10     360     BACKMAN Ola     1900     Skellefteå XC     02:10:09     0:13:50
11     103     SANDSTRÖM Per-Håkan     1900     Röbäcks SK     02:12:38     0:16:19
12     362     SEHLSTEDT Jörgen     1900     Skellefteå XC     02:15:17     0:18:58
13     114     JOHANSSON Thomas     1900     Ammarnäs IF     02:16:18     0:20:00
14     344     SJÖBLOM Tommy     1900     Hägglunds Sk     02:16:30     0:20:11
15     102     SKOGLUND Patrik     1900     Jalles TC     02:17:10     0:20:51
16     112     NILSSON Erik     1900     Umedalens IF     02:21:25     0:25:06
17     301     BERG Mikael     1900     Vattenfalls IF     02:21:58     0:25:39
18     110     OLOFSSON Robin     1969     SK Järven     02:23:13     0:26:54
19     100     KNUTSGÅRD Johan     1967     Hägglunds Ski Team SK     02:24:48     0:28:29
20     106     LUNDBERG Tomas     1966     FK Volvo     02:29:23     0:33:04
21     113     VILHELMSSON Jonas     1971     IFK Umeå     02:35:54     0:39:36
22     104     GUSTAFSSON Janne     1900     Tärna Ik fjällvinden     02:38:47     0:42:28
23     109     SUNDKVIST Peter     1900     Sävar IK     02:40:59     0:44:40
24     386     PETTERSSON Mattias     1900     IFK Kiruna     02:51:17     0:54:58
25     399     ENGELKE Göran     1900     Täfteå IK     03:01:46     1:05:27
26     105     JOHANSSON Peter     1900     IFK Umeå     03:06:56     1:10:37

D 50- - 40km     Disciplin: Masstart klassisk stil     
1     124     FORSGREN Sara     1900     IFK Arvidsjaur     02:49:09     0:00:00
2     125     BRÄNDSTRÖM anna-karin     1900     Vännäs Skidklubb     03:15:04     0:25:55

H 50- - 40km     Disciplin: Masstart klassisk stil     
1     328     BÄCKSTRÖM Mikael     1900     IFK Rundvik     01:57:54     0:00:00
2     304     JOHANSSON Lars     1900     IFK Umeå     02:05:23     0:07:28
3     119     EMANUELSSON Lars     1900     IFK Umeå     02:09:39     0:11:44
4     120     BÄCKLUND Peter     1900     Röbäcks SK     02:14:18     0:16:23
5     376     HOLMBOM Jonny     1900     Lycksele IF     02:18:00     0:20:06
6     117     KARMEHAG Göran     1900     Axa Sports Club     02:21:30     0:23:36
7     118     LUNDBERG Mikael     1900     Fredrika IK     02:25:06     0:27:11
8     122     ÅHMAN Arne     1900     Axa Sports Club     02:26:08     0:28:14
9     121     KARLSSON Per-Anders     1900     Fredrika IK     02:31:48     0:33:54
10     345     PERSSON Leif     1900     Moliden IK     02:32:58     0:35:03
11     303     CARLSON Mikael     1900     SEB IF     02:49:07     0:51:12
12     123     KOKK Magnus     1900     Na     04:01:17     2:03:22

D 55- - 40km     Disciplin: Masstart klassisk stil     
1     130     EIRELL Gudrun     1900     Jalles TC     02:43:13     0:00:00
2     327     AHLQVIST Inagalill     1900     Åsele IK     03:01:23     0:18:09

H 55- - 40km     Disciplin: Masstart klassisk stil     
1     126     SÖDERMAN Rune     1900     Jalles TC     02:11:51     0:00:00
2     307     NÄSHOLM Bengt     1900     Jalles TC     02:13:26     0:01:35
3     335     ARVIDSSON Daniel     1900     IK Klintarna     02:16:14     0:04:22
4     326     HANSSON Hans     1900     Åsele IK     02:25:36     0:13:44
5     128     HOLMQVIST Ulf     1900     Team Esplanad     02:26:44     0:14:52
6     305     ÅLÖVIK Lars     1900     Team Esplanad     02:31:01     0:19:09
7     127     NYSTRÖM Per     1900     Vännäs Skidklubb     03:21:46     1:09:55

H 60- - 40km     Disciplin: Masstart klassisk stil     
1     319     STRÖMBERG Åke     1900     Stöcksjö IS     02:19:08     0:00:00
2     132     HUITFELDT Åke     1900     Västerbottens skidveteraner     02:33:59     0:14:50
3     134     FORS Gunder     1900     Junosuando IK     02:34:24     0:15:15
4     131     GUSTAFSSON Håkan     1955     Storumans IK     02:35:54     0:16:45
5     313     BERGLUND Greger     1900     Norsjö Skidor     02:37:09     0:18:00
6     133     OLOFSSON Bo     1900     Skellefteå XC     02:39:33     0:20:25

H 65- - 40km     Disciplin: Masstart klassisk stil     
1     135     CARLSSON Fredrik     1900     Röbäck SK     02:26:30     0:00:00

H 70- - 40km     Disciplin: Masstart klassisk stil     
1     137     ISAKSSON Rolf     1900     Team Esplanad     02:59:47     0:00:00

H 75- - 40km     Disciplin: Masstart klassisk stil     
1     136     SJOBLOM Gunnar     1900     Västerbottens skidveteraner     02:54:35     0:00:00
2     411     EDVINSSON Erling     1900     Västerbottens Skidveterander     03:18:39     0:24:04

Damer Motion - 40km - 40km     Disciplin: Masstart klassisk stil     
1     216     SUNESSON Anna-Lena     1900     IFK Umeå     02:41:13     0:00:00
2     204     ÖSTERBERG Anna     1900     IKSU Längdskidor     02:48:18     0:07:04
3     336     JONSSON Anneli     1900     Hägglunds Sk     02:53:41     0:12:27
4     215     JÄMTELID Maria     1900     SR IF     02:56:58     0:15:45
5     218     AHLQVIST Evelyn     1900     Åsele IK     03:10:15     0:29:01
6     205     CARLSSON Erica     1900     Idrottsklubben studenterna IKSU     03:12:35     0:31:22
7     209     MARTINSSON Magdalena     1900     Tavelsjö Allmänna idrottsklubb     03:16:28     0:35:14
8     206     MURIBI Maria     1900     Tavelsjö AIK     03:16:50     0:35:36
9     338     WESTEMARK Petra     1900     Axa SC     03:21:20     0:40:06
10     208     PALMQUIST Sofia     1900     Swe     03:22:21     0:41:08
11     214     FJELLSTRÖM Inger     1900     Täfteå IK     03:23:39     0:42:26
12     207     LEKBERG Maria     1900     Swe     03:23:43     0:42:29
13     217     THORSTENSSON Ida     1900     Vindelns IF     03:27:59     0:46:46
14     213     SUNDKVIST Anna     1900     Sävar IK     03:30:41     0:49:28
15     210     LÖFGREN Lena     1900     IFK Umeå     03:31:50     0:50:37
16     211     HÅBERG Karin     1900     IFK Umeå     03:31:51     0:50:37
17     314     PERSSON Ellenor     1900     Röbäcks SK     03:40:09     0:58:56
18     375     BJÖRK Anna     1900     Örträsk SK     04:18:27     1:37:13

Damer Motion - 20km - 20km     Disciplin: Masstart klassisk stil     
1     247     JÖNSSON Wilma     1997     Östersunds SK     01:02:41     0:00:00
2     250     HOLMER Karin     1900     Ramviks IF     01:07:07     0:04:26
3     234     SANDSTRÖM Sara     1900     IFK Umeå     01:08:12     0:05:30
4     242     ABRAHAMSSON Klara     2000     IFK Umeå     01:09:41     0:06:59
5     388     BLIND Sara     1900     Gällivare SK     01:11:10     0:08:28
6     321     LUNDGREN Ida     1900     Täfteå IK     01:11:44     0:09:03
7     237     FREDRIKSSON Malin     1992     Lycksele IF     01:13:40     0:10:59
8     397     STENMARK Gunilla     1900     Röbäcks SK     01:14:23     0:11:42
9     252     NORENIUS Maria     1977     Hägglunds Ski Team SK     01:14:38     0:11:57
10     396     STENMARK Maja     1900     Röbäcks SK     01:16:00     0:13:19
11     249     ARVIDSSON Lia     2001     Täfteå IK     01:16:40     0:13:59
12     245     MÅRTENSSON Sandra     1900     Dalasjö IK Framåt     01:17:47     0:15:05
13     243     LINDGREN Ann-Marie     1969     Hägglunds Ski Team SK     01:17:51     0:15:09
14     334     WIKLUND Marie     1900     Swe     01:22:45     0:20:04
15     231     ARVIDSSON Monica     1977     Täfteå IK     01:22:51     0:20:10
16     244     SHECHTMAN Susanne     1900     Swe     01:24:40     0:21:59
17     373     ISRAELSSON Lena     1900     Täfteå IK     01:30:15     0:27:34
18     233     OMGREN Marie     1900     Swe     01:41:02     0:38:21
19     238     SELIN Eva     1900     Malå IF     01:41:52     0:39:11
20     235     LIDMAN Ylva     1972     Täfteå IK     01:44:28     0:41:46
21     390     HANSSON Cecilia     1900     Team Klankliden     01:45:09     0:42:27
22     241     BENNET Josefin     1900     Swe     01:45:17     0:42:36
23     251     ENGLUND Undis     1900     IKSU     01:46:14     0:43:33
24     248     LINDMARK JONSSON Sonja     1900     Vilhelmina IK     01:50:18     0:47:36
25     371     LEVANDER Josefin     1900     Halmstadtriatleterna     01:59:41     0:56:59

Herrar Motion - 40km         Disciplin: Masstart klassisk stil     
1     143     JACOBSSON Rikard     1900     Röbäcks IF     02:15:27     0:00:00
2     395     JONASSON Mats     1900     IFK Strömsund     02:19:16     0:03:48
3     157     LINDGREN Andreas     1980     Bygdsiljums SK     02:20:02     0:04:34
4     152     LINDBERG Pär     1900     Skellefteå Skidklubb     02:20:14     0:04:46
5     185     JONSSON Christer     1900     Hägglunds Ski Team     02:20:17     0:04:49
6     201     GRÖNING Niklas     1900     IKSU     02:22:12     0:06:45
7     177     TOSS Fredrik     1900     IFK Umeå     02:24:20     0:08:52
8     160     LINDBERG Nils     1900     Iksu längd     02:24:56     0:09:28
9     306     EDSTRÖM Ola     1900     IFK Arvidsjaur     02:26:55     0:11:28
10     182     SANDSTRÖM Thomas     1900     Swe     02:27:06     0:11:39
11     187     RITZÉN Andreas     1900     Gellivare Skidallians     02:28:43     0:13:15
12     331     FORSBERG Ulf     1900     Sorsele SK     02:29:01     0:13:34
13     366     ADAMSSON Ola     1900     Arjeplogs SK     02:29:08     0:13:40
14     369     JONSSON Simon     1900     Nyåkers IK     02:29:10     0:13:43
15     139     STRÖMGREN östen     1900     Husum Sk     02:29:26     0:13:58
16     191     HÄGGBLAD Ulf     1900     Idrottsklubben Studenterna     02:29:32     0:14:04
17     413     KÖPPLER Lewi     1900     Skogis IF     02:29:49     0:14:21
18     320     WIKSTRÖM Johan     1900     NCC IF     02:30:19     0:14:51
19     370     EDLUND Per     1900     Hägglunds Sk     02:30:55     0:15:27
20     400     STENLUND Patrik     1900     Lycksele IF     02:32:44     0:17:17
21     198     NILSSON Lars     1900     Telia IF     02:32:49     0:17:21
22     147     GRUNDSTRÖM Roland     1900     Volvo Fk     02:33:14     0:17:46
23     193     KOSKENNIEMI Kenneth     1900     Täfteå IK     02:33:32     0:18:04
24     179     FREDRIKSSON Per-Anders     1900     TAIK     02:34:55     0:19:28
25     174     KÖRNING Anders     1900     Stöcke TS Järnet     02:35:23     0:19:55
26     161     SUNDBLAD Björn     1900     Täfteå Idrottsklubb     02:41:36     0:26:08
27     180     LUNDSTEDT Staffan     1900     IKSU     02:41:43     0:26:16
28     169     BENNET Anders     1900     IFK Umeå     02:43:15     0:27:47
29     166     WIKNER Johan     1900     Håknäs IF     02:44:21     0:28:53
30     398     DAHLBERG Johan     1900     Lycksele IF     02:44:30     0:29:02
31     162     HÖGLUND Jonas     1900     Swe     02:46:00     0:30:32
32     144     THUNBERG Markus     1900     Swe     02:46:31     0:31:03
33     332     HEDLUND Johan     1900     Robertsfors IK     02:46:55     0:31:28
34     178     AGESTEDT Filip     1900     Gräsmyr ik     02:47:14     0:31:47
35     153     GUSTAVSSON Peder     1900     Täfteå IK     02:47:44     0:32:16
36     367     HOLM Magnus     1900     Axa SC     02:47:57     0:32:30
37     170     PETTERSSON Gustav     1900     Gräsmyr ik     02:49:35     0:34:07
38     148     VESTMAN Peter     1900     IKSU     02:49:39     0:34:11
39     389     HANSSON Martin     1900     IFK Umeå     02:50:02     0:34:34
40     167     BJÖRKÉN Mathias     1900     Telia IF     02:52:04     0:36:36
41     140     LINDSTRÖM Ove     1900     Hägglunds skidor     02:52:57     0:37:29
42     155     SUNESSON Johan     1900     IFK Umeå     02:53:14     0:37:46
43     197     HULT Andreas     1900     Ifk Mora     02:53:20     0:37:53
44     138     JONSSON Richard     1972     Skellefteå SK     02:53:59     0:38:31
45     393     ESPONG Joakim     1900     Korsnäs IF SK     02:54:54     0:39:26
46     392     ESPONG Patrik     1900     Korsnäs IF SK     02:54:57     0:39:29
47     407     STIGENLÖV Sven     1900     Högåkers OK     02:55:52     0:40:24
48     151     ANESÄTER Tormund     1900     Umedalens IF     02:56:11     0:40:43
49     403     ENRUD Tommy     1900     Swe     02:57:04     0:41:36
50     154     TRILLKOTT Magnus     1900     Skatteverket Solna IF     02:58:28     0:43:01
51     181     SANDBERG Jan     1900     IKSU     02:58:38     0:43:10
52     150     LUNDBERG Tomas     1900     Swe     02:59:34     0:44:07
53     175     HELMERSSON Håkan     1900     Telia idrott och fritidsförening     02:59:38     0:44:11
54     149     LINDSTRÖM Morgan     1900     Hägglunds Ski Team     03:01:03     0:45:36
55     156     THUNBERG Anders     1900     Team Esplanad     03:01:24     0:45:57
56     141     BRÄNDSTRÖM Helge     1900     IFK Umeå     03:01:32     0:46:05
57     171     ÖSTMAN Fredrik     1900     Swe     03:01:52     0:46:25
58     165     PERSSON MATS     1958     Röbäcks SK     03:03:14     0:47:46
59     172     SAHLSTRÖM Morgan     1900     Axa Sports Club     03:04:40     0:49:13
60     173     STEN Staffan     1900     Swe     03:06:57     0:51:29
61     184     SNEEN Magnus     1900     Hägglunds     03:07:09     0:51:42
62     176     CARLEHED Per     1900     Lycksele IF     03:07:11     0:51:43
63     183     SANDSTRÖM Marcus     1900     Vindelns IF     03:09:35     0:54:08
64     329     BÄCKSTRÖM Robin     1900     IFK Rundvik     03:15:22     0:59:54
65     195     LINDBERG Richard     1900     IFK Umeå     03:18:14     1:02:47
66     199     BRINK Andreas     1900     Axa Sports Club     03:20:00     1:04:32
67     163     ÖHMAN Jonatan     1900     Axa Sports Club     03:20:59     1:05:31
68     159     HOMLUND Håkan     1900     IFK Umeå     03:23:36     1:08:09
69     200     BERGLUND Mikael     1900     Swe     03:27:01     1:11:33
70     158     STEN Valdemar     1900     Swe     03:29:52     1:14:24
71     164     ERIKSSON Mats     1900     Umedalens IF     03:54:17     1:38:49
72     412     LUDVIGSSON Robert     1900     Swe     04:05:09     1:49:41
73     311     ENGLUND Joakim     1900     Swe     04:24:35     2:09:07

Herrar Motion - 20km          Disciplin: Masstart klassisk stil     
1     355     NORDGREN Emrik     1900     Vännäs SK     01:03:58     0:00:00
2     350     FORSBERG Kristoffer     1900     Bjurholms IF     01:07:28     0:03:29
3     227     TÖRNBLOM MIKAEL     1970     IFK Umeå     01:07:33     0:03:35
4     230     SELLING Krister     1900     IFK Umeå     01:10:20     0:06:21
5     219     THEENS Frithjof     1900     Stöcke TS Järnet     01:18:08     0:14:10
6     349     NYGREN Håkan     1900     Swe     01:18:49     0:14:50
7     377     ANDERSSON Fredrik     1900     Malå IF     01:19:28     0:15:29
8     222     IDAHL Per     1900     Swe     01:24:29     0:20:31
9     315     SANDBERG Jörgen     1900     Sävar IK     01:26:09     0:22:10
10     221     FORSGREN Magnus     1900     UPSIK (Umeå Polisens skytte och idrottsf     01:32:41

Del |
hemmavasan_topp_cl_0605_02a_1350x690

Vasaloppet lanserar Hemmavasan

Vasaloppets sommarvecka 14–22 augusti 2020, med Nordens största mountainbikelopp Cykelvasan 90 och Nordens största ultralopp Ultravasan, kommer inte att kunna genomföras på plats i Vasaloppsarenan.
– Nu när vi inte kan bjuda in alla våra deltagare till sommarveckan som vanligt väljer Vasaloppet att komma hem till dem istället, säger Eva-Lena Frick, Vasaloppets vd.

 

Les mer
Rolf Zetterberg

Skidförbundet osäkra om juniorlandslaget

När skidförbundet för några dagar sedan presenterade Team Svenska Spel reagerade många på att det inte fanns några juniorer med.
Förra säsongen var ju Team Svenska Spel en blandning av juniorer och yngre seniorer.
Idag kan inte skidförbundet get ett klart svar på hur det blir – eller om det blir – ett juniorlandslag inför kommande säsong.

 

Les mer
20181216, AUNE, Pål Trøan 001 (kopia)

Här är Norges regionallag för 2020/2021

Dom norska regionallagen har varit av stor betydning för att få fram nya landslagsåkare dom senaste åren. Men när sponsorn Veidekke drog sig ur spökade det för lagets existens kommande säsong.
Nu har man dock räddat lagen med hjälp av intresseorganisationen ”Langrennssportens venner” som går in med stöd. Enligt vad sweski.com erfar blir dock priset för åkarna högre än tidigare.

 

Les mer
23.02.2014, Sochi, Russia (RUS): Maxim Vylegzhanin (RUS), Alexander Legkov (RUS), Ilia Chernousov (RUS), (l-r)- XXII. Olympic Winter Games Sochi 2014, cross-country, 50km men, Sochi (RUS). www.nordicfocus.com. © NordicFocus. Every downloaded picture is

Chernousov vill åka OS för Schweiz

Ilia Chernousov tog OS-brons på femmilen för Ryssland i Sochi 2014.
Nu vill han åka OS i Beijing 2022 – för Schweiz!
Efter att ha satsat på långlopp i flera år tänker sig 33-åringen nu en ny satsning på traditionella tävlingar. Men han vill inte tillbaka till det ryska landslaget.

 

Les mer
20181214, BÅNGMAN, Hedda 008 (kopia)

Hedda Bångman hem till långloppssatsning

Hedda Bångman kommer hem efter tre års studier i USA och kommer för första gången att satsa på långlopp. Hon skall åka för finska Team Nordic Athlete, samma som Linn Sömskar.
Den 25-åriga jättetalangen från Offerdals SK har dom senaste åren tränat och tävlat för University of Colorado Boulder där hon bland annat har noterat seger i den amerikanske universitetsligan.
Men nu väntar Visma Ski Classics.

 

Les mer
GREVENs krönika mellomrom

Glömde ni Fredrik Jonsson, skidförbundet?


Krönika:

Inte mindre än 23 herrar får plats i något av de tre lagen A-landslaget, Team Bauhaus och Team Svenska Spel. Men ingen Fredrik Jonsson, 28, finns uttagen. Jag utgår från att landslagsledningen drabbats av solsting och att skadan rättas till.

Inför världscuptävlingarna i finska Lahti i början av mars skrev sweski.com i krönikeform att Fredrik Jonsson symboliserade innebörden för ordet tålamod.

 

Les mer
20180814, Klæbo Trysil (kopia)

Klæbo, 23 med avtal till 25 miljoner

Johannes Høsflot Klæbo, 23 har signerat sitt største sponsorsavtal någonsin. Norska VG gissar att det är värt kring 25 miljoner över fem år.
Nu börjar han närma sig samma nivå som Petter Northug hade på sina avtal. Han hade enligt uppgifter kring 30 miljoner för sitt avtal med Coop, men då fick han betala sin privata satsning själv.
Klæbo tillhör ju landslaget och har inga såna egna utgifter.

 

Les mer
20200602, Storsjön runt 001 (kopia)

Storsjön runt på rullskidor – 215 km

Tidernas långpass i stekande värme av elitåkarna:

215 km på rullskidor i stekande värme.

Visst, roligare kan man kanske ha.

Men elitåkarna Andreas Holmerg och Emil Persson i Lager 157 samt Åsarnas Konrad Mattsson Myhr tog sig runt hela Storsjön på 11 timmar! Oskar Kardin, Team Ragde Eiendom var också med men fick ge sig på slutet i den stekheta sommarvärmen.

Och om du inte visste det: Storsjön är Sveriges femte största sjö.

 

 

Les mer
20190904, HÖÖK, Martina 005 (kopia)

Hela 22 åkare i Team Svenska Spel

”U-landslaget” får ingen ålderbegränsning längre:

I dag kan Svenska skidförbundet presentera 22 åkare till det nya Team Svenska Spel. Nytt för i år blir att satsningen inte längre är åldersbegränsad och att den utgår från förbundets tre elitmiljöer i landet. – Vi vill skapa ännu bättre förutsättningar på hemmaplan samtidigt som vi minskar resdagarna, säger en av tränarna, Martina Höök.

 

Les mer
ROLF ZETTERBERG

Flugstad Østberg orolig efter skadan

Ingvild Flugstad Østberg är orolig för träningen efter trötthetsfrakturen hon fick i hälen i mars. Hon kan varken springa eller åka rullskidor än, skriver VG.
Kanske kan hon inte träna för fullt före i september och då är det ett frågetecken hur formen är om säsongen drar igång till normal tid i november.

 

Les mer
20180326, BLOM, Rasmus 006 (kopia)

Rasmus Blom, 33 tackar för sig

En trotjänare i dom svenska elittävlingarna tackar för sig.
33-åriga Rasmus Blom från SK Bore meddelar på sociala medier att han har tävlat klart på toppnivå.
Rasmus har tävlat flitigt både på skidor och rullskidor.

 

Les mer
NordicFocus

Yulia Tchekaleva fråntagen alla resultaten

Testade positivt vid OS i Sochi 2014:

Den fd ryska toppåkare Yulia Tchekaleva blev i fredags fråntagen samtliga resultat från OS 2014 i Sochi på grund av doping.
Tchekaleva testade positivt i samband med OS 2014 och nu tvingas FIS åter igen skriva om en rad med resultatlistor från både mästerskap och världscup. 36-åringen är inte längre aktiv på toppnivå.

 

Les mer
ROLF ZETTERBERG

Linn Sömskar till finskt långloppsteam

Linn Sömskar hade en fin säsong i vintras men var en av dom åkare som inte fick plats i någon landslagsgrupp. Nu gör hon istället en intressant nysatsning i det nya finska långloppsteamet Team Nordic Athlete.

Dit går också den norska stjärnan Morten Eide Pedersen.

 

Les mer
WIERER, Dorothea 008 (kopia)

Coronoa-krisen får Wierer att fortsätta

Efter VM-guld på hemmaplan i vinter hade Dorothea Wierer, 30 tänkt avsluta sin skidskytte-karriär.
Men med Corona-pandemin blev den förra säsongen kortare än beräknad och nu har åkaren från Antholz bestämt sig för att fortsätta. Det var pandemin som fick henne att ändra på beslutet.

 

Les mer
20190904, LINDSTRÖM, Louise 006 (kopia)

Juniorvärldsmästarinnan till Falun-Borlänge SK

20-åriga Louise Lindström byter klubb från Högbo GIF till Falun-Borlänge SK, som därmed får ett starkt nyförvärv.
Gästriketjejen vann nämligen sprinten i årets junior-VM i tyska Oberwiesenthal.
Nu blir hon klubbkompis med en annan världsmästare i sprint, nämligen Maja Dahlqvist som vann teamsprinten i Seefeld 2019.

 

Les mer
20200318, KORSGREN Lina VL20 (kopia)

Vasaloppssegraren ska stoppa Björgen

Anställer proffstränare i cykel:

Vasaloppssegrarinnan, Lina Korsgren, tar nu hjälp av Tour de France tränaren i kampen om att stoppa Marit Björgen från Vasaloppsseger.
 
- Jag kommer anställa cykelproffstränaren, Mattias Reck, i Team Ramudden, säger Lina.

 

Les mer
BETTAN EM-fyra (kopia)

”Årets prestation” stod Bettan för

Fick utmärkelse av skidskytteförbundet:

Varje år har Skidskytteförbundet ett antal utmärkelse i form av ‘‘Årets ….’’-priser att dela ut. Tidigare denna månad har Årets Skidskytteförening och Årets Ledare presenteras och nu är det dags för årets prestation.
Nu har Elisabeth ”Bettan” Högberg fått priset som Årets prestation.

 

Les mer
Vasaloppet 120304Starten i SälenFoto Nisse Schmidt

”The Grand Classics” – ny morot i långloppen

Nu kommer långloppens egen Champions League:

Dagen efter avslöjandet att världens genom tiderna främsta längdskidåkerska Marit Björgen, med 26 OS- och VM-guldmedaljer i bagaget, gör comeback och satsar på Vasaloppet kommer nästa nyhet: Från och med säsongen 2020/21 kommer Vasaloppet att ingå som en av fyra tävlingar i ”The Grand Classics” som kommer att bestå av de fyra största långloppen i världen.


 

Les mer
ROLF ZETTERBERG

Therese Johaug blir Bjørgens träningspartner

Är också nyfiken på Vasaloppet och långlopp:

När Marit Bjørgen, 40 gör en seriös satsning mot Vasaloppet får hon den bästa träningskompisen som är möjlig:
Therese Johaug, 31 bekräftar att hon kommer att träna med Bjørgen och Team Ragde Eiendom när det är möjligt och hon är också nyfiken på långloppen.

 

Les mer
20180111, BJØRGEN, Marit 007 (kopia)

Marit Bjørgen gör comeback i Vasaloppet

En sensationell nyhet för arrangören i Dalarna:
Skiddrottningen Marit Bjørgen, 40 gör comeback och satsar mot Vasaloppet 2021.
– Och jag har ambitioner, säger Bjørgen som kommer att göra sin satsning med Team Ragde Eiendom, teamet till bröderna Aukland.

 

Les mer