Prologresultat från JVM-testet i Torsby
Här är resultaten från prologen i JVM-testet i klassisk sprint i Torsby. Hedda Bångman, Offerdal och hemmaåkaren Anton Persson, SK Bore var snabbast i dom båda klasserna.
Som vanligt går dom 30 bästa åkarna vidare till kvartsfinalen i varje klass.
D 17-20, sprint/C prolog
1 Hedda Bångman 2 Offerdals SK 03:24.61 0.00
2 Lisa Vinsa 11 Jukkasjärvi IF 03:27.31 2.70
3 Emma Ribom 4 Kalix SK 03:27.91 3.30
4 Moa Olsson 3 Vansbro AIK Skidklubb 03:29.02 4.41
5 Tua Dahlgren 19 Spikbodarnas IK 03:30.41 5.80
6 Karin Björnlinger 17 Ulricehamns IF 03:30.47 5.86
7 Johanna Hagström 26 Falköpings AIK SK 03:30.71 6.10
8 Emma Thalin 5 Svegs IK 03:31.16 6.55
9 Filippa Lindman 10 Stockviks SF 03:31.55 6.94
10 Sofie Oskarsson 27 SK Leksand 03:32.34 7.73
11 Sandra Olsson 7 Malungs IF 03:33.95 9.34
12 Moa Kristiansen 15 Domnarvets GOIF 03:34.05 9.44
13 Elina Rönnlund 1 IFK Umeå 03:34.15 9.54
14 Alicia Persson 44 Stockviks SF 03:35.13 10.52
15 Emma Larsson 32 Kvarnsvedens GOIF SK 03:35.32 10.71
16 Linda Ström 18 Hägglunds Ski Team SK 03:35.84 11.23
17 Hanna Eriksson 9 IFK Mora SK 03:36.21 11.60
18 Mimmi Björn 8 IFK Umeå 03:36.35 11.74
19 Hanna Vikman 20 Gellivare Skidallians IK 03:36.41 11.80
20 Sara Wadman 16 IFK Mora SK 03:37.88 13.27
21 Linnea Stark 36 Stockviks SF 03:37.94 13.33
22 Moa Lundgren 35 Täfteå IK 03:39.27 14.66
23 Agnes Berglund 41 Ulricehamns IF 03:39.31 14.70
24 Jenny Solin 13 Sollefteå Skidor IF 03:39.53 14.92
25 Angelica Johansson 23 IFK Mora SK 03:40.48 15.87
26 Emma Backén 21 Svegs IK 03:40.67 16.06
27 Maria Jonasson 24 Östersunds SK 03:41.99 17.38
28 Mathilda Ruus 6 Åsarna IK 03:42.13 17.52
29 Olivia Hansson 14 Garphyttans IF 03:43.00 18.39
30 Sarah Hale 12 IFK Mora SK 03:43.22 18.61
31 Tilda Johansson 61 Duveds IF 03:43.30 18.69
32 Evelina Sutro 25 IFK Mora SK 03:44.59 19.98
33 Jenny Larsson 30 Luleå Gjutarens IF 03:45.36 20.75
34 Ida Gustafsson 42 IFK Umeå 03:45.88 21.27
35 Hanna Dahlberg 31 Ulricehamns IF 03:45.99 21.38
36 Emma Persson 34 Hudiksvalls IF 03:46.35 21.74
37 Amelia Furunäs 37 IFK Grängesberg SK 03:46.69 22.08
38 Johanna Albertsson 53 Stuguns SK 03:47.52 22.91
39 Frida Bjerke 39 Falköpings AIK SK 03:47.77 23.16
40 Cajsa Martinsson 33 IFK Grängesberg SK 03:47.82 23.21
41 Signe Rosenberg 54 Duveds IF 03:48.19 23.58
42 Klara Svensson 28 Äspereds IF 03:48.87 24.26
43 Linn Gustafsson 58 Filipstads SF 03:49.04 24.43
44 Hanna Fritz 43 Filipstads SF 03:49.82 25.21
45 Fanny Johansson 52 Stockviks SF 03:50.22 25.61
46 Ida Sundström 29 Luleå Gjutarens IF 03:50.67 26.06
47 Vendela Vestin 38 Sollefteå Skidor IF 03:51.25 26.64
48 Naima Nergård 40 Gellivare Skidallians IK 03:51.83 27.22
49 Ingrid Hallquist 48 Åsarna IK 03:52.87 28.26
50 Amanda Mikko 66 IFK Kiruna 03:53.12 28.51
51 Wendela Henriksson 55 Luleå Gjutarens IF 03:53.46 28.85
52 Jennifer Forsmark 45 Malungs IF 03:54.03 29.42
53 Elin Bryne 72 IK Fryken 03:54.22 29.61
54 Hulda Forsberg 63 Kramfors-Alliansen 03:54.81 30.20
55 Maja Majbäck 49 Jukkasjärvi IF 03:55.73 31.12
56 Madelene Melin 60 Malungs IF 03:55.75 31.14
57 Emmalisa Strömberg 46 Sollefteå Skidor IF 03:55.88 31.27
58 Josefin Nilsson 50 IK Fryken 03:57.03 32.42
59 Josefina Sundman 56 Åsarna IK 03:58.20 33.59
60 Daniela Bjärmark 51 Zinkgruvans IF 04:01.56 36.95
61 Matilda Tagg 47 Hudiksvalls IF 04:05.44 40.83
62 Elin Theander 73 Malungs IF 04:08.67 44.06
63 Maja Wik 64 Tvärreds IF 04:11.61 47.00
64 Frida Lindkvist 59 Hagfors SF 04:11.66 47.05
65 Linnea Fjellborg 68 Jukkasjärvi IF 04:12.14 47.53
66 Linda-Marie Tillstam 69 Sävast Ski Team IF 04:12.83 48.22
67 Madeleine Forsell 62 Linköpings SK 04:12.95 48.34
68 Amanda Johansson 57 Tranemo IF Skidklubb 04:13.06 48.45
69 Matilda Vidén 65 IFK Grängesberg SK 04:17.17 52.56
70 Moa West 67 SK Bore 04:20.83 56.22
H 17-20, sprint/C prolog
1 Anton Persson 102 SK Bore 02:55.45 0.00
2 Viktor Thorn 101 Ulricehamns IF 02:55.52 0.07
3 Olof Jonsson 110 Duveds IF 02:55.82 0.37
4 Peter Nilsson 113 Lycksele IF 02:56.28 0.83
5 Filip Danielsson 104 Garphyttans IF 02:57.82 2.37
6 Markus Persson 106 Hudiksvalls IF 02:59.49 4.04
7 Adam Persson 119 Borås SK 03:00.23 4.78
8 Max Novak 114 Offerdals SK 03:00.27 4.82
9 Henrik Ottosson 116 Åsarna IK 03:00.35 4.90
10 Marcus Grate 108 Täfteå IK 03:00.50 5.05
11 Viktor Lindmark 117 Sollefteå Skidor IF 03:02.57 7.12
12 Eddie Edström 111 Stockviks SF 03:02.96 7.51
13 Axel Ekström 103 Garphyttans IF 03:03.15 7.70
14 Sebastian Olsson 112 Stockviks SF 03:03.25 7.80
15 Albin Tärning 115 Falköpings AIK SK 03:03.48 8.03
16 Marcus Lennartsson 105 Garphyttans IF 03:03.65 8.20
17 Gustav Sundström 127 Garphyttans IF 03:03.74 8.29
18 Alfred Buskqvist 107 IK Stern 03:04.08 8.63
19 Gustav Nilsson 130 Njutångers IF SK 03:05.12 9.67
20 Nils Augustsson 125 IFK Mora SK 03:05.37 9.92
21 Gustav Aflodal 109 Sundbybergs IK 03:05.94 10.49
22 Oskar Suomi Olsson 123 IFK Mora SK 03:06.02 10.57
23 Marcus Fredriksson 118 Lycksele IF 03:06.89 11.44
24 Hugo Jacobsson 120 Falun Borlänge SK 03:07.05 11.60
25 William Strömberg 154 Täfteå IK 03:08.59 13.14
26 Elias Dahl 146 Offerdals SK 03:08.95 13.50
27 Felix Hoppstadius 141 Storumans IK 03:09.01 13.56
28 Henrik Montén 124 Domnarvets GOIF 03:09.12 13.67
29 Emil Persson 133 Östersunds SK 03:09.13 13.68
30 Martin Herbert 121 Sundbybergs IK 03:09.94 14.49
31 Markus Johansson 129 Zinkgruvans IF 03:10.35 14.90
32 Gabriel Höjlind 147 IFK Mora SK 03:10.60 15.15
33 Oskar Lindholm 128 Ljusne AIK SK 03:10.86 15.41
34 Konrad Myhr 138 Funäsdalens IF 03:11.24 15.79
35 Gustav Rotvold 144 Åsarna IK 03:11.60 16.15
36 Erik Persson 126 Borås SK 03:11.98 16.53
37 Adam Gillman 132 Garphyttans IF 03:12.00 16.55
38 Carl Schogster 142 Täfteå IK 03:12.01 16.56
39 Magnus Brander 148 Åmotfors IF 03:12.32 16.87
40 Oscar Lindell 137 Stockviks SF 03:13.17 17.72
41 Martin Emilsson 140 Offerdals SK 03:13.59 18.14
42 Gabriel Hallquist 150 Åsarna IK 03:13.85 18.40
43 Gustav Johansson 136 Ulricehamns IF 03:13.96 18.51
44 Edvin Andersson 156 Landsbro IF SK 03:14.59 19.14
45 Eric Jansson 152 Tranemo IF Skidklubb 03:14.64 19.19
46 Daniel Södersten 135 Orsa SK 03:15.36 19.91
47 Alexander Karlsson 153 Källbottens IK 03:15.84 20.39
48 Gabriel Strid 181 Sunne SLF 03:16.08 20.63
49 Jonatan Engström 143 Borås GIF 03:16.93 21.48
50 Martin Lindkvist 134 IFK Mora SK 03:16.96 21.51
51 Arvid Jonsson 167 Duveds IF 03:17.77 22.32
52 Henrik Fjellborg 149 Jukkasjärvi IF 03:18.45 23.00
53 Lukas Adolfsson 168 Täfteå IK 03:18.51 23.06
54 Anton Sålder 139 Älvdalens IF SK 03:18.65 23.20
55 Fredrik Andersson 166 Sollefteå Skidor IF 03:18.69 23.24
56 Elis Berg 204 Sunne SLF 03:19.18 23.73
57 Ludvig Svenningsson 173 Ulricehamns IF 03:19.31 23.86
58 Ludwig Johansson 169 Ulricehamns IF 03:19.52 24.07
59 Filip Halldén 183 Garphyttans IF 03:19.54 24.09
60 Fredrik Hammarlund 159 Ockelbo SK 03:19.73 24.28
61 Elias Olofsson 158 Vårby IK 03:19.74 24.29
62 Albin Eriksson 199 Husums IF SK 03:20.01 24.56
63 Jacob Nystedt 162 Hudiksvalls IF 03:20.14 24.69
64 Erik Sjöberg 145 Eksjö SOK 03:20.42 24.97
65 Joakim Ståhl 206 Järbo IF 03:20.46 25.01
66 Emil Vinsa 155 Jukkasjärvi IF 03:20.65 25.20
67 Jacob Stark 175 Stockviks SF 03:21.47 26.02
68 Tobias Engberg 207 Offerdals SK 03:21.56 26.11
69 Ludvig Holmberg 157 Tranemo IF Skidklubb 03:21.75 26.30
70 Oskar Danielsson Frost 164 Dala-Järna IK 03:22.01 26.56
71 Alexander Johansson 172 Älvdalens IF SK 03:22.26 26.81
72 Oscar Claesson 160 IF Hallby SOK 03:22.39 26.94
73 Jonathan Modin 184 Sollefteå Skidor IF 03:22.80 27.35
74 Jonas Granlund 203 Hudiksvalls IF 03:23.38 27.93
75 Martin Johansson 161 Linköpings SK 03:23.45 28.00
76 Arvid Vänn 179 Stockviks SF 03:23.82 28.37
77 Jesper Thor 163 Åsarna IK 03:24.67 29.22
78 Mattias Sundin 151 Kramfors-Alliansen 03:24.87 29.42
79 Isak Augustsson 210 IFK Mora SK 03:26.37 30.92
80 Hugo Tärning 185 Falköpings AIK SK 03:26.53 31.08
81 Petter Persson 180 Borås SK 03:27.97 32.52
82 Mattias Vedin 209 Stockviks SF 03:28.20 32.75
83 Simon Jonsson 192 IF Hallby SOK 03:28.25 32.80
84 Tom Forsberg 171 Zinkgruvans IF 03:29.82 34.37
85 Jonatan Phalander 193 Sellnäs IF 03:30.34 34.89
86 Albin Persson 177 Tranemo IF Skidklubb 03:31.25 35.80
87 Jens Filipsson 194 Sunne SLF 03:31.45 36.00
88 Viktor Strömberg 186 Täfteå IK 03:31.93 36.48
89 Gustav Andersson 165 Landsbro IF SK 03:33.22 37.77
90 Erik Bertilsson 190 IF Hallby SOK 03:33.24 37.79
91 Simon Lundberg 195 Hagfors SF 03:33.68 38.23
92 Johan Forslund 174 Lycksele IF 03:35.32 39.87
93 Olle Strömbäck 189 Husums IF SK 03:36.55 41.10
94 Elis Strömbäck 198 Husums IF SK 03:36.61 41.16
95 Adam Axelsson 201 Hvetlanda SK 03:38.04 42.59
96 Axel Jutterström 187 IFK Mora SK 03:38.60 43.15
97 Anders Kallings 188 Visborgs OK 03:40.94 45.49
98 Markus Nordmark 196 Nässjö Ski 03:45.34 49.89
99 Edvin Claesson 191 IF Hallby SOK 03:46.57 51.12
100 David Dahl 202 Visborgs OK 03:48.08 52.63
101 Alexander Svensson 178 Äspereds IF 03:48.33 52.88
102 Erik Björkman 200 Täfteå IK 03:49.14 53.69
103 Elias Edvinsson 208 Hagfors SF 03:49.74 54.29
104 Samuel Höjlind 205 IFK Mora SK 03:51.99 56.54
105 Daniel Johansson 197 Gnosjö FK 03:56.77 1:01.32
En SM-femmil helt i Burmans smak
En hård SM-femmil. Individuell start. Hårda spår och jämnt före. Många trötta åkare på slutet av säsongen.
Det gillar Jens Burman.
Åsarna-åkaren var i ledningen från start till mål i den sista SM-tävlingen på Pagla skidstadion i Boden under tisdagen. Närmast följde unge Truls Gisselman från Rehns BK.
Ebba vände och vann SM-tremilen
Linn Svahn öppnade bäst och hade ledningen i SM-tremilen i Boden.
Men på andra halvan vände Ebba Andersson på steken och tog sitt första guld under årets SM-vecka i Norrbotten.
Avståndet i mål blev dock bara 8 sekunder.
Jonna sjuk – Falun-Borlänges första guld
Jonna Sundling blev sjuk och kom aldrig till start. Storfavoriten Piteå Elit försvagades avsevärt och Falun Borlänge SK tog chansen och vann sitt första stafettguld på damsidan.
SM-stafetten för damer i Boden blev en duell mellan dessa två klubbar, dom övriga var långt efter.
”Häggis” blev Piteås stafetthjälte
Johan Häggström hade dom nödvändiga hundradelarna på sin sida och säkrade stafettguldet för Piteå Elit på Pagla skidstadion i Boden.
Samtidigt var det ett besviket Åsarna-gäng som fick se Edvin Anger förlora upploppsstriden med minsta möjliga margin.
Perfekt avslutning för Peppe Femling
Vann SM-guld med sambon Anna Magnusson:
Peppe Femling åkte sin sista tävling.
Och vilken avslutning det blev på karriären.
Tillsammans med sambon Anna Magnusson blev det SM-guld i single mixed på Pagla skidstadion i Boden.
Nils Dahlsten vann spurten i Gäddede
Lager 157 också i Flyktningerennet:
Lager 157 Ski Team har haft en mycket bra månad. Under söndagen fortsatte framgångarna då Nils Dahlsten spurtade hem segern i Flyktningerennet mellan Lierne i Norge och Gäddede. Han vann precis före teamkollegan Marcus Johansson.
Bland damerna imponerade Hedda Bångman, Offerdals SK som vann klart.
Alvar firade 18 år med seger
Alvar Myhlback har äntligen hunnit bli 18 år. Killen som imponerade som 8:a i Vasaloppet som 16-åring och 3:a som 17-åring.
Han fyllde år i fredags och firade med att vinna Lofsdalen Epic under lördagen efter en tuff fight mot lagkompisen Nils Dahlsten i Lager 157 samt Morten Eide Pedersen, Team Eksjöhus och Max Novak, Team Aker Dæhlie.
SM-guld för Jesper och Elvira i masstarterna
SM-veckan i Boden fortsatte på söndagen med spännande masstarter i fina förhållanden med några minusgrader i luften och vindstilla på vallen. Jesper Nelin vann sitt andra guld i herrarnas lopp, medan Elvira Öberg tog hem segern bland damerna efter att ha avgjort i sista stående.
Linn bröt Jonnas segersvit på mållinjen
Edvin Anger tog nytt guld på skid-SM:
Linn Svahn bröt Jonna Sundlings segersvit på skid-SM i Boden med en millimeterseger i damernas sprintfinal.
I herrenes final var Edvin Anger i tät från start till mål och fick segern som han ville före Johan Häggström.
Lager 157 dominerade i Jokkmokk
Nordeskiöldsloppet 220 km:
Det blev seger både i dam- och herrklassen i det 220 km långa Nordenskiöldsloppet i Jokkmokk under lördagen.
Oskar Kardin och Linnea Johansson vann varsin klass i den kanske största kraftmätningen bland dom svenska längdtävlingarna.
Team Eksjöhus-skräll på NM 50 km
Doldis slog Klæbo och vann norska mästerskapen:
Eirik Sverdrup Augdal brukar åka långlopp för svenska Team Eksjöhus.
Men under lördagens körde han femmilen på norska mästerskapen i Lillehammer.
Och vann – före Johannes Høsflot Klæbo.
Jesper och Hanna sprintsegrare på SM
Skidskytte:
Det var snöigt med tungt före och viss vind på vallen under lördagens sprint vid SM-veckan på Pagla skidstadion i Boden. Jesper Nelin försvarade guldet från förra året med fullt skytte och snabbaste åktid i herrarnas lopp, medan Hanna Öberg vann överlägset bland damerna.
Therese Johaug krossade alla i comebacken
Fråga inte om Therese Johaug är klar för femmilen på VM i Trondheim 2025.
I sin comeback över 30 km fristil i norska mästerskapen i Lillehammer var hon totalt överlägsen och krossade allt motstånd.
35-åringen vann med två minuter och 49 sekunder!
Trippel Åsarna och Jonna SM-drottning
Skid-SM i Boden:
Åsarna tog revansch från masstarten och vann tredubbel på herrarnas 10 km klassisk på skid-SM i Boden – precis det samma som IFK Mora gjorde i masstarten. Edvin Anger vann före William Poromaa och Jens Burman.
Jonna Sundling tog en överlägsen seger bland damerna och har nu tre SM-guld på tre dagar.
Petter Northug chockade med NM-silver
Petter Northug jr chockade alla då han tillsammans med lillebror Even vann silver i teamsprint på norska mästerskapen i Lillehammer.
– Jag såg dubbelt och ville spy, säger Northug som visade upp sitt gamla fighting face.
Piteå och Åsarna vann SM-teamsprinten
Favoritsegrar till Piteå Elit och Åsarna IK i dam- respektive herrklassen i torsdagens SM i teamsprint.
Piteås damer var överlägsna medan Åsarnas herrar fick spurta för guldet.
Trippel IFK Mora i herrarnas SM-masstart
IFK Mora SK stod kvar som den stora segraren efter herrarnas 20 km masstart i fristil vid skid-SM i Boden. Tredubbelt var full pott för dalaklubben efter att fem åkare gjort upp om medaljerna på slutet.
Anmärkningsvärt är att A-landslagsåkarna inte fanns med i tätkampen.
Jonna vann spurten om SM-guldet
Jonna Sundling vann den dramatiska avslutningen på damernas 20 km masstart när skid-SM inleddes i Boden under onsdagen.
Linn Svahn och Maja Dahlqvist tog dom andra medaljerna från en 7-mannagrupp som innehöll alla dom största favoriterna.
– Jag tänkte redan på det näst sista varvet att det skulle bli en spurt, säger Sundling till SVT.
Klart för SM i längd och skidskytte
Onsdag startar skid-SM i Boden med ett mäktigt program både med längdåkning och skidskytte. Tävlingarna går i samband med SM-veckan där tävlingar också äger rum i Luleå.
Först ut på onsdag är längdåkarna med 20 km masstart i fristil.
Svegsskidan i strålande sol
Strålande sol och perfekta förhållanden bjöds det på när Svegsskidan kördes under söndagen med både individuella tävlingar och stafetter.
- Nu hade vi knappt 100 deltagare men till nästa år hoppas vi på det dubbla, sa tävlingsledaren Håkan Degselius