Mobile Version
Desktop Version
MAJA DAHLQVIST var tvåa i den klassiska tävlingen i Idre och är normalt bättre i dagens sprint! Foto: MARCELA HAVLOVA
MAJA DAHLQVIST var tvåa i den klassiska tävlingen i Idre och är normalt bättre i dagens sprint! Foto: MARCELA HAVLOVA

Startlistor Scandic Cup lördag

Juniortävlingarna i Idre Fjäll fortsätter hela helgen och idag är det dags för sprint i fristil. Tävlingen ingår också i Scandic Cup, vilket gör att det finns klasser både för 17-18 och 19-20.
Här är startlistorna för prologen, som startar 09,00. Liveresultat finns på hemsidan: http://orebroskidallians.se/.

 

D 17-18, sprint/F prolog
301 3505956 RÖNNLUND Elina IFK Umeå 09:00:15 164.19
302 3505975 DAHL Ida Östersunds SK 09:00:30 180.87
303 3505981 JONASSON Maria Östersunds SK 09:00:45 180.99
304 3505998 OLSSON Moa Vansbro AIK Skidklubb 09:01:00 206.16
305 3506020 THALIN Emma Svegs IK 09:01:15 226.95
306 3505919 STARK Linnea Stockviks SF 09:01:30 231.44
307 3505916 SOLIN Jenny Sollefteå Skidor IF 09:01:45 231.46
308 3505936 BJÖRN Matilda Sundbybergs IK 09:02:00 239.40
309 3505954 ÖHRN Rebecca Vilhelmina IK 09:02:15 240.73
310 3505917 BJÖRNLINGER Karin IK Vista 09:02:30 242.70
311 3506028 RUUS Mathilda Gillberga SK 09:02:45 243.02
312 3505933 BÖRJESJÖ Malin Sundbybergs IK 09:03:00 252.19
313 3505959 KIHLÉN Ida Malungs IF 09:03:15 257.35
314 3505945 BJERKE Frida Falköpings AIK SK 09:03:30 264.48
315 3505927 FUNCK Vilma IFK Kiruna 09:03:45 272.32
316 3505924 STRÖM Linda Hägglunds Ski Team SK 09:04:00 286.93
317 3505931 WADMAN Sara IFK Mora SK 09:04:15 291.43
318 3505928 STENMAN Saga SK Järven 09:04:30 292.04
319 3505949 BJÖRKLUND Sofie Hällbybrunns IF 09:04:45 302.94
320 3505907 LARSSON Jenny Luleå Gjutarens IF 09:05:00 308.71
321 3505932 SUTRO Evelina IFK Mora SK 09:05:15 331.49
322 3505915 MARTINSSON Cajsa IFK Grängesberg SK 09:05:30 331.72
323 3505966 BRYNE Elin IK Fryken 09:05:45 339.81
324 3505934 ÖSTLING Sara Svegs IK 09:06:00 340.07
325 3505941 HENRIKSSON Wendela Luleå Gjutarens IF 09:06:15 376.79
326 3505952 KARLSSON Elin OK Borgen 09:06:30 384.26
327 3506030 LOCKNER Patricia Graninge-Alliansen 09:06:45 389.92
328 3505930 OLSSON Jasmine Hudiksvalls IF 09:07:00 439.64
329 3505925 LINDMARK Astrid IFK Kiruna 09:07:15 446.39
330 3505988 NIEMI Ottilia IFK Kiruna 09:07:30 451.65
331 3505944 BJÖRKLUND Sara Alnö SK 09:07:45 465.38
332 3505961 MARTINSSON Moa Gellivare Skidallians IK 09:08:00 492.51
333 3505946 DAHLBERG Hanna Bredaryds SOK 09:08:15 502.77
334 3506035 ENGSTRÖM Johanna Kalix SK 09:08:30 505.72
335 3505926 VESTIN Maja Hägglunds Ski Team SK 09:08:45 507.87
336 3505971 RÖNN Emma Tranemo IF Skidklubb 09:09:00 516.41
337 3505974 CARLSSON Agnes Visborgs OK 09:09:15 623.86
338 3505950 ÅSLUND Lina Hedesunda IF 09:09:30 624.03
339 3505980 LINDBERG Emma Älvdalens IF SK 09:09:45
340 3506009 FRITZ Hanna Åmåls OK 09:10:00
341 3506003 JOHANSSON Amanda Tranemo IF Skidklubb 09:10:15
342 3505991 JOHANSSON Frida Hudiksvalls IF 09:10:30
343 3505993 LINDBLAD Amanda Stockviks SF 09:10:45
344 3505987 MIKKO Amanda IFK Kiruna 09:11:00
345 3506007 BÄCKMAN Ellionore Hede SK 09:11:15
346 3506008 RIBOM Emma Kalix SK 09:11:30
347 3505939 CARLSTRÖM Hanna Svegs IK 09:11:45
348 3506039 LINDH Annie IF Hallby SOK 09:12:00
349 3506025 AROUSELL Felicia Njutångers IF SK 09:12:15
350 3506026 PERSSON Olivia Storumans IK 09:12:30
351 3506019 JÖNSSON Matilda Sävast Ski Team IF 09:12:45
352 3506012 ÅSTOT Agnes IFK Umeå 09:13:00
353 3505923 HÄGGLUND Linnea Hägglunds Ski Team SK 09:13:15
354 3505999 ROSENBERG Signe Duveds IF 09:13:30
355 3506041 HALLQUIST Ingrid Åsarna IK 09:13:45
356 3506044 JONSSON Emma Åsarna IK 09:14:00
357 3506013 GUSTAFSSON Linn Filipstads SF 09:14:15
358 3506042 HALLQUIST Ida Åsarna IK 09:14:30
359 3505990 ANDERSSON Ebba Sollefteå Skidor IF 09:14:45
360 3506038 JÖNSSON Wilma Östersunds SK 09:15:00
361 3505997 TAGG Matilda Njutångers IF SK 09:15:15
362 3505992 HÖGLUND Emma IFK Mora SK 09:15:30
363 3506015 TORSHAGE Märta Vårby IK 09:15:45
364 3506004 LINDMAN Filippa Stockviks SF 09:16:00
365 3506001 BENGTSSON Olivia Gäddede SK 09:16:15
366 3506037 WIDÉN Matilda IFK Grängesberg SK 09:16:30
367 3506024 ELLNESKOG Josefine IFK Skövde SK 09:16:45
368 3506016 DALBERG Ellen Åmotfors IF 09:17:00
369 3506010 LINDQVIST Frida Hagfors SF 09:17:15
370 3505989 SÖRLING Olivia Hedesunda IF 09:17:30
371 3505996 BJÄRMARK Daniela Zinkgruvans IF 09:17:45
372 3506000 LUSTH Ilona Åsarna IK 09:18:00
373 3506046 WIIK Maja Tvärreds IF 09:18:15
374 3506005 BACKÉN Emma Svegs IK 09:18:30

D 19-20, sprint/F prolog
401 3505809 SUNDLING Jonna IFK Umeå 09:23:00 73.08
402 3505800 DAHLQVIST Maja Domnarvets GOIF 09:23:15 107.51
403 3505834 HENRIKSSON Sofia Strömnäs GIF 09:23:30 111.49
404 3505828 DYVIK Anna Falun Borlänge SK 09:23:45 122.71
405 3505803 LOCKNER Jackline Graninge-Alliansen 09:24:00 147.78
406 3505763 PERSSON Isabelle Stockviks SF 09:24:15 149.80
407 3505880 BÅNGMAN Hedda Offerdals SK 09:24:30 174.36
408 3505801 JONSSON Ida Duveds IF 09:24:45 186.36
409 3505906 BJÖRN Mimmi IFK Umeå 09:25:00 189.53
410 3225017 HALE Sarah IFK Mora SK 09:25:15 208.19
411 3505883 OLSSON Sandra Malungs IF 09:25:30 213.45
412 3505871 JOHANSSON Angelica IFK Mora SK 09:25:45 217.21
413 3505812 LUNDKVIST Helena Kalix SK 09:26:00 218.39
414 3505858 MOLANDER-KRISTIANSEN Moa Domnarvets GOIF 09:26:15 226.34
415 3505863 HANSSON Olivia Garphyttans IF 09:26:30 229.14
416 3505854 RUSTH Emma Stockviks SF 09:26:45 234.23
417 3505897 PETTERSSON Lovisa Årsunda IF 09:27:00 239.14
418 3505872 ERIKSSON Hanna IFK Mora SK 09:27:15 240.98
419 3505903 VIKMAN Hanna Gellivare Skidallians IK 09:27:30 249.09
420 3045066 TRNKA Anna Birkebeiner Nordic Ski Club 09:27:45 254.07
421 3505874 VINSA Lisa Jukkasjärvi IF 09:28:00 258.84
422 3505807 ANDERSSON Matilda Häggenås SK 09:28:15 259.24
423 3505804 WIKBERG Moa Grava SK 09:28:30 260.36
424 3505808 NYSTRÖM Julia Nordingrå SK 09:28:45 262.48
425 3045067 DEWEZ Xanthea Wangaratta Ski Club 09:29:00 276.36
426 3045070 WRIGHT Casey Birkebeiner Nordic Ski Clu0b9:29:15 281.83
427 3505878 MÅRTENSSON Cecilia Lycksele IF 09:29:30 282.00
428 3505901 JONSSON Josefin Delsbo IF 09:29:45 291.37
429 3505826 AXELSSON Therese SK Bore 09:30:00 298.32
430 3505884 STOLT Josefin SK Leksand 09:30:15 322.19
431 3505877 SUNDSTRÖM Ida Luleå Gjutarens IF 09:30:30 328.27
432 3505870 FORSLIN Erika Hudiksvalls IF 09:30:45 329.85
433 3505824 HÄGESTEN Sara Sollefteå Skidor IF 09:31:00 345.63
434 3505856 SEGER Julia Boo Kanot och Skidklubb09:31:15 354.87
435 3505864 NERGÅRD Naima Gellivare Skidallians IK 09:31:30 386.99
436 3505875 VIRTALA Julia Luleå Gjutarens IF 09:31:45 398.09
437 3505849 NILSSON Carolina IK Fryken 09:32:00 440.77
438 3505799 ÖBERG Linnéa Bergeforsens SK 09:32:15 583.56
439 3505904 JOHANSSON Adina IK Hakarpspojkarna 09:32:30
440 3505882 WESTIN Vendela Sollefteå Skidor IF 09:32:45
441 3505873 NILSSON Josefin IK Fryken 09:33:00

H 17-18, sprint/F prolog
501 3501346 THORN Viktor Ulricehamns IF 09:37:00 134.74
502 3501356 DANIELSSON Filip Garphyttans IF 09:37:15 137.04
503 3501413 TÄRNING Albin Falköpings AIK SK 09:37:30 150.30
504 3501396 FREDRIKSSON Marcus Lycksele IF 09:37:45 151.69
505 3501358 LENNARTSSON Marcus Garphyttans IF 09:38:00 161.64
506 3501381 JANSSON Jakob Månkarbo IF 09:38:15 174.55
507 3501370 AUGUSTSSON Nils IFK Mora SK 09:38:30 177.99
508 3501379 HERBERT Martin Sundbybergs IK 09:38:45 187.55
509 3501352 NOVAK Max Offerdals SK 09:39:00 198.66
510 3501353 DAHL Elias Offerdals SK 09:39:15 199.24
511 3501340 GRATE Marcus Täfteå IK 09:39:30 201.74
512 3501345 MATTSSON-MYHR Konrad Funäsdalens IF 09:39:45 202.49
513 3501377 NILSSON Peter Lycksele IF 09:40:00 218.37
514 3501398 BUSKQVIST Alfred IK Stern 09:40:15 223.53
515 3501376 VESTERLUND Mattias Vännäs SK 09:40:30 223.97
516 3501372 ROTVOLD Gustav Åsarna IK 09:40:45 236.26
517 3501374 HALLQUIST Gabriel Åsarna IK 09:41:00 238.54
518 3501344 SPIK August SK Leksand 09:41:15 253.37
519 3501355 FRIDSÄLL Oscar Landsbro IF SK 09:41:30 255.66
520 3501343 SELAHN Jens Stockviks SF 09:41:45 257.95
521 3501362 ENGDAHL Jonatan Domnarvets GOIF 09:42:00 260.18
522 3501404 AXELSSON Olle Borås SK 09:42:15 272.66
523 3501386 ENGSTRÖM Jonatan Borås GIF 09:42:30 273.78
524 3501399 JACOBSSON Hugo Falun Borlänge SK 09:42:45 279.50
525 3501363 ÖSTLUND August Hedesunda IF 09:43:00 294.69
526 3501390 MÄKI Alexander Hudiksvalls IF 09:43:15 294.73
527 3501457 AFLODAL Gustav Sundbybergs IK 09:43:30 296.25
528 3501452 LILJEDAHL Hannes Östersunds SK 09:43:45 302.20
529 3501462 ERIKSSON Jonas Falun Borlänge SK 09:44:00 304.26
530 3501526 ROOS Anders Östersunds SK 09:44:15 318.96
531 3501360 NILSSON Gustav Njutångers IF SK 09:44:30 319.91
532 3501466 GILLMAN Adam Garphyttans IF 09:44:45 325.54
533 3501409 LUND-KEMPE Jon Kramfors-Alliansen 09:45:00 326.11
534 3501387 TÄRNING Hugo Falköpings AIK SK 09:45:15 344.06
535 3501367 ERIKSSON Kalle Sävast Ski Team IF 09:45:30 347.70
536 3501384 LARSSON Nico Bengtsfors BOIS 09:45:45 355.69
537 3501449 BJERNULF Tobias Sundbybergs IK 09:46:00 360.99
538 3501365 HÖJLIND Gabriel IFK Mora SK 09:46:15 361.67
539 3501354 ANDERSSON Gustav Landsbro IF SK 09:46:30 363.28
540 3501368 AHLSTRÖM Johan Sävast Ski Team IF 09:46:45 369.15
541 3501411 PETTERSSON Jesper Strömnäs GIF 09:47:00 382.76
542 3501410 HÄGESTEN Daniel Sollefteå Skidor IF 09:47:15 388.99
543 3501364 PERSSON Jonas Trönö IK 09:47:30 398.57
544 3501382 BENNERMO Emil Hybo AIK 09:47:45 438.68
545 3501461 KARLSSON Marcus Kalix SK 09:48:00 476.20
546 3501349 ERIKSSON Emil Tierps IF 09:48:15 488.94
547 3501415 EDMAN Martin Eds SK 09:48:30 545.60
548 3501405 JOHANSSON Daniel Bredaryds SOK 09:48:45 609.07
549 3501403 LAGERGREN Andreas Bergeforsens SK 09:49:00 621.81
550 3501402 LINDBERGET Dennis Älvdalens IF SK 09:49:15 650.01
551 3501441 LARSSON David Hudiksvalls IF 09:49:30
552 3501505 FORSLUND Johan Lycksele IF 09:49:45
553 3501445 LINDELL Oscar Stockviks SF 09:50:00
554 3501508 LINDHOLM Oskar Ljusne AIK SK 09:50:15
555 3501514 JOHANSSON Gustav Ulricehamns IF 09:50:30
556 3501520 FILIPSSON Jens Sunne SLF 09:50:45
557 3501460 HOLMBERG Ludvig Tranemo IF Skidklubb 09:51:00
558 3501493 BOMAN Alfred Tranemo IF Skidklubb 09:51:15
559 3501447 ÅSANDER-GRAHN Jonas Hudiksvalls IF 09:51:30
560 3501453 SCHOGSTER Carl Täfteå IK 09:51:45
561 3501512 STÅHL Joakim Järbo IF 09:52:00
562 3501501 LEANDER John Åsarna IK 09:52:15
563 3501516 CLAESSON Edvin IF Hallby SOK 09:52:30
564 3501521 LUNDQVIST Oskar Sellnäs IF 09:52:45
565 3501479 LINDBERGET Christoffer Älvdalens IF SK 09:53:00
566 3501503 PERSSON Jonathan Korsnäs IF SK 09:53:15
567 3501491 STRID Gabriel Sunne SLF 09:53:30
568 3501471 ANDERSSON Edvin Landsbro IF SK 09:53:45
569 3501480 SJÖBERG Erik Eksjö SOK 09:54:00
570 3501438 LARSSON Kevin Bengtsfors BOIS 09:54:15
571 3501477 ANDERSSON Elias Sunderby SK 09:54:30
572 3501485 SONDELL Lukas Hägglunds Ski Team SK 09:54:45
573 3501443 NILSSON Johan Byske SK 09:55:00
574 3501446 JOHANSSON Alexander Älvdalens IF SK 09:55:15
575 3501463 JOHANSSON Oscar Linköpings SK 09:55:30
576 3501510 HAMRIN Andreas Alnö SK 09:55:45
577 3501440 ÅSLIN Filip Stockviks SF 09:56:00
578 3501481 HALLDÉN Filip Garphyttans IF 09:56:15
579 3501436 THORN Erik Bengtsfors BOIS 09:56:30
580 3501507 DANIELSSON Emil Dala-Järna IK 09:56:45
581 3501497 SÅLDER Anton Älvdalens IF SK 09:57:00
582 3501478 DAHL David Visborgs OK 09:57:15
583 3501464 ARNBERG Fredrik Stockviks SF 09:57:30
584 3501442 JOHANSSON Markus Zinkgruvans IF 09:57:45
585 3501486 LINDGREN Oscar Hägglunds Ski Team SK 09:58:00
586 3501533 FRIMAN Albert Brottby SK 09:58:15
587 3501439 SUNDIN Mattias Kramfors-Alliansen 09:58:30
588 3501523 BJÖRKMAN Erik Täfteå IK 09:58:45
589 3501435 LINDKVIST Martin IFK Mora SK 09:59:00
590 3501459 TJÄRNLUND Nils Stockviks SF 09:59:15
591 3501490 OLOFSSON Elias Vårby IK 09:59:30
592 3501515 JOHANSSON Ludwig Ulricehamns IF 09:59:45
593 3501444 PETTERSSON Rasmus Hägersta GF 10:00:00

H 19-20, sprint/F
601 3501255 SVENSSON Oskar Falun Borlänge SK 10:04:00 94.88
602 3501176 RUUS Markus Gillberga SK 10:04:15 116.17
603 3501158 THORN Gabriel Bengtsfors BOIS 10:04:30 126.65
604 3501251 MONTÈN Henrik Domnarvets GOIF 10:04:45 130.98
605 3501205 SÖDERLUND Erik Malungs IF 10:05:00 134.21
606 3501172 LENNARTSSON Lucas Garphyttans IF 10:05:15 137.00
607 3501189 ENGSTRÖM Jacob Kalix SK 10:05:30 137.49
608 3501221 ANDREÉ Fredrik Bengtsfors BOIS 10:05:45 137.85
609 3501188 ÖBERG Simon Kalix SK 10:06:00 142.48
610 3501259 EKSTRÖM Axel Garphyttans IF 10:06:15 145.91
611 3501326 OTTOSSON Henrik Åsarna IK 10:06:30 146.86
612 3501183 LAGESON Simon Åsarna IK 10:06:45 149.01
613 3501278 PERSSON Anton SK Bore 10:07:00 152.54
614 3501224 HEDLUND Anton Falun Borlänge SK 10:07:15 156.75
615 3501298 SVENSSON Andreas Ulricehamns IF 10:07:30 159.47
616 3090089 DEYANOV Simeon Järpens SK 10:07:45 159.91
617 3501330 HERMANSSON Pontus Ulricehamns IF 10:08:00 164.25
618 3501252 JONSSON Olof Duveds IF 10:08:15 164.56
619 3180987 SUNDMAN Edvard Åsarna IK 10:08:30 169.93
620 3501179 STRÖM Jonathan Hägglunds Ski Team SK 10:08:45 170.84
621 3501223 BURMAN Jens Åsarna IK 10:09:00 172.18
622 3501272 SVENSSON Torben Järpens SK 10:09:15 175.27
623 3501288 ROOS Olov Östersunds SK 10:09:30 177.13
624 3501314 PERSSON Markus Hudiksvalls IF 10:09:45 179.22
625 3501228 SVENSSON Emil Åsarna IK 10:10:00 184.37
626 3501174 JOHANSSON Markus Gillberga SK 10:10:15 185.40
627 3501253 PERSSON Erik Eksjö SOK 10:10:30 186.17
628 3501159 ÅSTRÖM Anton Bodens SK 10:10:45 187.26
629 3501277 LINDMARK Viktor Sollefteå Skidor IF 10:11:00 187.93
630 3501226 NILSSON August Östersunds SK 10:11:15 188.38
631 3501191 FAHLÉN Tom Landsbro IF SK 10:11:30 189.79
632 3501254 TÄRNING Ludwig Falköpings AIK SK 10:11:45 199.18
633 3501297 SANDSTRÖM Björn Täfteå IK 10:12:00 200.52
634 3501210 AXELSSON Erik Strömnäs GIF 10:12:15 201.14
635 3501200 LUNDHOLM Gustav Sollefteå Skidor IF 10:12:30 201.29
636 3501195 ERIKSSON Viktor Malungs IF 10:12:45 203.15
637 3501281 EDSTRÖM Eddie Stockviks SF 10:13:00 204.65
638 3501327 PERSSON Emil Östersunds SK 10:13:15 205.68
639 3501257 SUNDSTRÖM Gustav Garphyttans IF 10:13:30 206.40
640 3501274 EMILSSON Martin Offerdals SK 10:13:45 207.21
641 3501296 STRÖMBERG William Täfteå IK 10:14:00 220.90
642 3501282 OLSSON Sebastian Stockviks SF 10:14:15 223.76
643 3501389 THÅLI Teodor Falu IK 10:14:30 229.84
644 3501167 ENGDAHL Petter Domnarvets GOIF 10:14:45 243.73
645 3501211 PETTERSSON Jonas Strömnäs GIF 10:15:00 246.29
646 3501201 RANERFORS Viktor Rembo IK 10:15:15 263.27
647 3501249 GRAHN Jonathan Bergeforsens SK 10:15:30 268.47
648 3501270 VINSA Emil Jukkasjärvi IF 10:15:45 273.82
649 3501204 SUNESSON Måns Sellnäs IF 10:16:00 277.61
650 3501273 JOHANSSON Martin Linköpings SK 10:16:15 284.09
651 3501276 SÖDERSTEN Daniel Orsa SK 10:16:30 284.70
652 3501421 BRANDER Magnus Åmotfors IF 10:16:45 284.84
653 3501177 BENNERMO Per Hybo AIK 10:17:00 287.25
654 3501264 ANDERSSON Daniel IFK Grängesberg SK 10:17:15 288.76
655 3501271 STENSTRÖM Hannes Järpens SK 10:17:30 302.78
656 3501280 VÄNN Mårten Stockviks SF 10:17:45 305.29
657 3501238 NELIN Adam Hestra IF 10:18:00 306.03
658 3501168 JONSSON Axel Duveds IF 10:18:15 310.48
659 3501311 KARLSSON Viktor Storumans IK 10:18:30 310.80
660 3501293 FINNSKOG Erik Tranemo IF Skidklubb 10:18:45 316.66
661 3501171 LAGER Joel Garphyttans IF 10:19:00 321.39
662 3501212 BOMAN Jesper Strömnäs GIF 10:19:15 325.02
663 3501334 CLAESSON Oscar IF Hallby SOK 10:19:30 327.89
664 3501269 FJÄLLBORG Henrik Jukkasjärvi IF 10:19:45 338.80
665 3501290 GRANN Marcus Sunne SLF 10:20:00 343.46
666 3501198 SVENSSON Björn IK Stern 10:20:15 366.13
667 3501286 PERSSON Elias Storumans IK 10:20:30 412.44
668 3501373 THOR Jesper Åsarna IK 10:20:45 443.20
669 3501395 INGARD Jonas IK Rex 10:21:00 542.00
670 3501299 KALLINGS Anders Visborgs OK 10:21:15 552.62
671 3501307 GARDELIN Mikael Visborgs OK 10:21:30 684.43

 

Del |
20191208, KNOTTEN, Karoline 001 (kopia)

VM-drottningen fick stryk i Blink

VM-drottningen i skidskytte Marte Olsbu Røiseland fick lite överraskande stryk av Karoline Knotten i nya grenen supersprint när Blinkfestivalen i Sandnes i sydvästra Norge fortsatte under fredagen med bland annat både längdåkning och skidskytte.
Johannes Høsflot Klæbo och Maiken Caspersen Falla var inte lika överraskande segrare i längdåkarnas sprint.

 

Les mer
ROLF ZETTERBERG

Johaug och Krüger bäst i monsterbacken

Det fanns ingen plats för några överraskningar när Blinkfestivalen i Norge öppnade med brutala Lysebotn Opp under torsdagen.

Therese Johaug och Simen Hegstad Krüger var åter igen klart bäst i den 7,5 km långa monsterbacken med 640 meters stigning på dom sista 6,5 kilometrarna.

 

Les mer
20180902, ABRAHAMSSON Hanna 001 (kopia)

Hanna Abrahamsson till Ulricehamns IF

Hanna Abrahamsson, 20, kommer från och med kommande skidsäsong att tävla i längdskidor för Ulricehamns IF efter många år i moderklubben Eksjö SOK.

Les mer
Johan Eriksson tf vd 3 Foto Vasaloppet (kopia)

Johan tillförordnat vd för Vasaloppet

Vasaloppets utvecklingschef Johan Eriksson har utsetts till tillförordnad vd för Vasaloppet. En post han kommer att inneha åtminstone det kommande halvåret. Närmast på programmet står den digitala varianten Hemmavasan, som över 11 000 anmälda cyklister och löpare ska genomföra på sin hemmaplan under perioden 15–22 augusti.

 

Les mer
HÃ¥kan Blidberg

Stinas möte med gamla kompisar

På läger samtidigt i Torsby den här veckan:

Många såg förvånad på när Stina Nilssons bil dök upp utanför skidtunneln i Torsby samtidigt som längdlandslaget är där på läger.
Men det var en tillfällighet och Stina är på plats tillsammans med skidskyttelandslaget som har läger samtidigt – men som inte tränar med längdåkarna.

 

Les mer
20180131, BYSTRÖM, Anders 006 (kopia)

Äntligen är landslaget på läger igen

Efter en lång sommar utan lägerverksamhet kan längdlandslaget äntligen samlas i Torsby för säsongen första träningsläger tillsammans.

Les mer
20200802, COLOGNA bröllop (kopia)

Dario Cologna gift i helgen

Fyrfaldige OS-segraren Dario Cologna gifte sig i helgen med sin långvariga flickvän Laura Bucher. Schweizaren och hans tjej har varit ett par i tio år och i lördags blev dom alltså herr och fru i ett bröllop för dom närmaste i Tessin.

 

Les mer
Rolf Zetterberg

Anton Karlsson är tillbaka

Lager 157 Ski Team får en rejäl förstärkning kommande säsong. Sprintspecialisten Anton Karlsson är tillbaka efter att ha fått hela den förra vintern förstörd på grund av en skada.
Under söndagen vann han teamets drygt fyra och en halv mil långa träningstävling i Liared utanför Ulricehamn.

 

Les mer
Gianfranco Kasper VM2015-2

FIS-kongressen skjuts upp till 2021

Den 52:a FIS-kongressen som skulle hållits i Zürich i Schweiz den 4:e oktober skjuts upp till 5:e juni 2021 i Portoroz i Slovenien.
Det är givetvis pandemin och restriktionerna kring Covid-19 som gör att det internationella skidförbundet tvingas ta det här steget.

 

Les mer
Group

Sachenbacher-Stehle ”offrades” i dopingkriget

Ny bok av Grigoriy Rodenchkov med sensationella uppgifter:

Sensationella uppgifter kommer nu i den nya biografien till den ryske avhopparen Grigory Rodchenkov som ledde Moskvas antidopinglaboratorium och som senare hoppade av till USA och avslöjade systematisk doping i Ryssland.
Han skriver bland annat att den tyska skidskytten Evi Sachenbacher-Stehle ”offrades” i dopingkriget där hans uppgift var att se till att dom ryska atleterna inte fälldes för doping.

 

Les mer
20200718, GRÄFNINGS Maria (kopia)

Ny utmaning för Maria Gräfnings

Satsar igen efter att ha fått barn:

Maria Gräfnings satsar vidare efter att ha fått barn. Nu har hon klart med ett nytt långloppsteam och kommer troligen att dyka upp i Visma Ski Classics som en tuff konkurrent till Britta Johansson Norgren, Lina Korsgren och dom andra damerna i långloppscirkusen.

 

Les mer
ROLF ZETTERBERG

Calle klar för fotboll i division 6

Calle Halfvarsson sadlar om på sommartid och är klar för att spela fotboll för Äppelbo AIK. Troligen debut hemma mot Gagnef på lördag klockan 15.
Det är en överraskning mitt i sommaren att skidstjärnan nu debuterar i division 6.

 

Les mer
Rolf Zetterberg

Nytt benbrott för Ingvild Flugstad Østberg

Oturen fortsätter för Ingvild Flugstad Østberg.
Den norska stjärnan hade precis kommit tillbaka i full träning efter ett benbrott från i vintras när man upptäckte ett nytt brott i foten.
Därmed ryker alla rullskidstävllingarna och det blir ytterligare veckor med alternativ träning och frustration.

 

Les mer
ROLF ZETTERBERG

Blir det här världscupen i 2020/2021?

Ingen vet om det blir någon världscup som planerat kommande vinter.
Hur ser det ut med Covid-19-pandemin? Vem får resa över gränserna? Kan man tävla som normalt?
Hur som helst, det här är det världscupprogram som än så länge ligger på bordet hos FIS.

 

Les mer
poromaa_rosenberg_2020 (kopia)

Märta och William fick Mora-Nisses stipendium

Styrelsen för Mora-Nisses Jubileumsfond har utsett Märta Rosenberg, Duveds IF och William Poromaa, Åsarna IK till mottagare av Mora-Nisse stipendiet för 2020. De får 11800 kronor vardera i stipendium för sin fortsatta satsning mot elitkarriär inom längdskidåkningen.

Styrelsen består av Marianne Karlsson-Eriksson, Åsa Mattsson och Erik Svensson.

Les mer
Tunnel2_800x533 (kopia)

Torsbylägret för skidskyttar och längdåkare

Stjerneskolan Torsby idrottsgymnasium arrangerar Torsbylägret 11-14:e oktober 2020 för skidskyttar och längdåkare födda 2005 och 2006.

Les mer
20190701, SÖMSKAR Linn 001 (kopia)

Sverige åker inte till VC på rullskidor

Sverige kommer inte att skicka åkarna till världscupen på rullskidor i Estland, Lettland och Ryssland. Det skriver skidförbundet i ett pressmeddelande och orsaken är givetvis den pågående pandemin med Covid-19 där skidförbundet följer dom rekommendationer som ges av myndigheterna.

Les mer
HÃ¥kan Blidberg

Stina: – Var färdig med längdåkningen

Stina Nilsson ångrar inte att hon bytte från längdåkningen till skidskyttet. Det medger hon i en intervju med Sportbladet.
– Inget fysiskt stoppade mig men jag var klar med att åka längd. Jag kan inte göra något halvhjärtat, det var skidskytte eller inget, säger Stina Nilsson till Sportbladet.

 

Les mer
Rolf Zetterberg

Norsk stjärna med fraktur i axeln

Norska mästaren i sprint från 2019 har ramlat på cykel och ådragit sig en fraktur i axeln.
23-åriga Lotta Udnes Weng tillhör det norska A-landslaget för damer men missar nu dom första tävlingarna i Blink-festivalen i början av augusti och hon måste träna alternativt ett tag framöver.

 

Les mer
20200717, RUUD HOFSTAD sjukhuset (kopia)

Norska VM-hjälten mycket nära att förolyckas

Bröt nacken och kraniet, flögs till sjukhuset:

Han har fyra VM-guld i stafett, men när en bil krockade med hans cykel hade inte den norska VM-hjälten en chans.
40-årige Tore Ruud Hofstad bröt nacken och kraniet, spräckte mjälten och slogs över hela kroppen. Han flögs med luftambulans från Lillehammer till sjukhuset i Oslo.
Troligen räddades han av hjälmen och nu – 5 veckor senare – är han på väg ut från rehab och skall sakta återgå till ett normalt liv.

 

Les mer