Mobile Version
Desktop Version
MARKUS JÖNSSON på toppen av pallen i Västgötaloppet för sjätte gången. T v tvåan Anton Järnberg, Hudiksvall och t h trean Marcus Johansson, Ulricehamn. Foto: ARRANGÖREN
MARKUS JÖNSSON på toppen av pallen i Västgötaloppet för sjätte gången. T v tvåan Anton Järnberg, Hudiksvall och t h trean Marcus Johansson, Ulricehamn. Foto: ARRANGÖREN

Markus vann Västgötaloppet igen

På söndagen avslutades årets Västgötaloppshelg med långloppet över 42 km. Loppet genomfördes genom en förskjuten vågstart med en elitstart klockan 09:00 och en motionsstart kl 13:00.
Herrklassen såg på förhand ut att bli mycket spännande med ett antal snabba åkare som aspirerade på segern. Markus Jönsson, Tranemo IF hade som mål att försvara segern från 2012 och utmanades främst av Marcus Johansson, Ulricehamns IF, Henrik Alm, Idre SK samt Anton Jernberg från Hudiksvalls IF.

Det var bitvis hård körning på det kuperade konstsnöspåret vid Lassalyckan i Ulricehamn men ingen av de fyra lyckades skapa någon lucka och kvartetten kom i bredd in på stadion. Efter en hård spurt korsade Markus Jönsson mållinjen först och försvarade därmed titeln från 2012. Anton Jernberg knep andraplatsen före hemmaåkaren Marcus Johansson. Henrik Alm var nöjd med sitt lopp och slutade fyra.
Markus Jönsson har nu vunnit Västgötaloppet hela 6 gånger och sa i en intervju efter målgång att det blir roligare och roligare att åka Västgötaloppet för varje år.

Karin vann damklassen

Karin Nilsson, IFK Umeå, segrade i damklassen för andra året i följd. Hon var över fyra minuter före Signe Schöler från Köbenhavns Skiklub.
Västgötaloppshelgen samlade i år över 1100 åkare och det kan inte ses som annat än succé. Efter loppet var det många deltagare som lovordade arrangemanget och banorna. Trots att loppet fick avgöras på ett konstsnöspå på 6 km så gick det smidigt för alla deltagare, mycket tack vare att arrangörerna tidigt satte ett tak för antal anmälningar.
Tvärreds IF, Ulricehamns IF och Äspereds IF tackar åkare, publik, samarbetspartners och arrangörer för en fantastiskt helg. Nu börjar planeringen inför Västgötaloppet 2014!

Resultat
Dam 42 km:

1) Karin Nilsson, IFK Umeå, 2:07:59
2) Signe Schløer, Københavns Skiklub, 2:12:16
3) Kristin Ander, OK Landehof, 2:24:11
4) Johanna Sundström, Hestra IF, 2:24:30
5) Jennifer Friman, IF Rigor, 2:26:02
6) Anna Fällgren, Burseryds IF, 2:31:48
7) Amy Rankka, Ulricehamns IF, 2:32:28
8) Sara Dolk, Hultsfreds LK, 2:36:02
9) Susanne Gedda, SK Hylte, 2:36:20
10) Sandra Knoll, Stockholms RK, 2:38:34
11) Karin Söderström, IK Stern, 2:38:50
12) Sofia Ebermark, IK Stern, 2:38:52
13) Katja Larsson, SOK 68, 2:39:18
14) Jenny Johansson, IK Ymer, 2:40:12
15) Johanna Karlsson, Ski Team Skåne, 2:46:56
16) Katja Madeyski-Bengtson, OK Landehof, 2:49:44
17) Carina Kalered, OK Denseln, 2:53:02
18) Therese Andersson, IK Högaborgs Athleter, 2:54:23
19) Annette Sjögren, Ulricehamns IF, 2:54:39
20) Martina Dahlström, Trollhättans SOK, 2:54:40
21) Fina Kuikka, IK Stern, 3:00:28
22) Sara Lorén, OK Landehof, 3:01:11
23) Cecilia Bonander, Ulricehamns IF, 3:02:01
24) Katarina Bonander Andersson, Gällstadsbygdens SOK, 3:03:32
25) Backlund Alexandra, Stockviks SF, 3:03:45
26) Sofia Backåberg, OK Kullingshof, 3:05:31
27) Clary Cameras, IK Stern, 3:05:36
28) Andrea Thomasson, Borås Skidklubb, 3:06:46
29) Linn Lennartsson, IK Stern, 3:08:02
30) Helen Svanström, OK Alehof, 3:08:41
31) Erika Redelöv, OK Skogshjortarna, 3:11:58
32) Annie Lennartsson, Torsås OK, 3:13:38
33) Sara Karlsson, Gnosjö FK, 3:13:53
34) Helena Eberil, IK Stern, 3:15:53
35) Susanne Bylock, IK Stern, 3:19:46
36) Anna Larsson, IK Stern, 3:22:42
37) Louise Magnusson, Landehof, 3:28:36
38) Maria Trulsson, Härlövs IF, 3:28:56
39) Agnetha le Claire, FK Herkules, 3:29:35
40) Therese Alfredsson, Göteborgs SK, 3:32:21
41) Mia Söderberg, IFK Helsingborg skidor, 3:37:51
42) Ösa Petersson, IK Stern, 3:38:40
43) Kristina Holmdahl, IK Stern, 3:41:17
44) Elsebeth Ingerslev, Københavns Skiklub, 3:46:42
45) Annelie Lindberg, IF Hagen, 3:49:55
46) Sara Ljungdahl, Stadium IF, 3:51:09
47) Charlotte Andren Andås, Göteborg, 3:55:35
48) Charlotte Larsson, Axa Sportsclub, 4:15:41
49) Susanne Rönneke, IK Stern, 4:27:57
50) Pernille Langhoff-Roos, Holte Skiklub, 4:51:54
51) Marianne Madsen, Holte Skiklub, 5:03:11

Herr 42 km:
1) Markus Jönsson, Tranemo IF Skidklubb, 1:48:49
2) Anton Jernberg, Hudiksvalls IF, 1:48:50
3) Marcus Johansson, Ulricehamns IF, 1:48:51
4) Alm Henrik, Idre SK, 1:48:52
5) Erik Johansson, Tranemo IF Skidklubb, 1:49:40
6) Erik Wickström, Ulricehamns IF, 1:49:42
7) Fredrik Ousbäck, IFK Skövde SK, 1:51:52
8) Pontus Rygh, Ulricehamns IF, 1:54:37
9) Olsson Christian, Tranemo IF Skidklubb, 1:54:38
10) Pär Ingelström, IK Stern, 1:54:40
11) Johannes Knoll, OK Dacke, 1:55:28
12) Martin Gotting, Ulricehamns IF, 1:56:48
13) Anders Rundqvist, Annelunds IF, 1:58:07
14) Karl Zeits, Djurgårdens IF, 1:58:21
15) Stefan Palm, Ulricehamns IF, 2:00:04
16) Mattias Karlsson, Ulricehamns IF, 2:00:04
17) Jesper Nilsson, Ulricehamns IF, 2:00:10
18) Johan Palmér, IK Vista, 2:00:16
19) Erik Nero, Mullsjö SOK, 2:00:16
20) Ola Martner, Göteborgs SK, 2:00:20
21) Albin Andersson, Skene SOIS, 2:00:26
22) Mattias Claesson, OK Landehof, 2:01:18
23) Martin Eklöf, Björkfors GoIF, 2:01:40
24) Anders Lilja, IK Stern, 2:01:55
25) Fredrik Swärd, Tidaholm SOK Sisu, 2:01:56
26) Markus Olin, IK Hakarpspojkarna, 2:01:57
27) Dick Gustafsson, OK Landehof, 2:02:00
28) Martin Ivarsson, Trollhättans SOK, 2:02:07
29) Peter Gustavsson, Värnamo OK Stigen, 2:02:12
30) Magnus Dahlblom, SK Hylte, 2:02:13
31) Tomas Pettersson Hjelmkvist, IF Hallby SOK, 2:02:34
32) Ullman Marcus, OK Alehof, 2:02:41
33) Rickard Bergengren, Ski Team Skåne IF, 2:02:52
34) Jesper Halvarsson, Björkfors GoIF, 2:03:11
35) Ragnar Crona, Volvo IF, 2:03:13
36) John Karlsson, K3 IF, 2:03:19
37) Joakim Svensson, Hultsfreds LK, 2:03:49
38) Gustav Berggren, IK Stern, 2:03:50
39) Mattias Nygren, Ulricehamns IF, 2:03:57
40) Simon Larsson, Äspereds IF, 2:04:01
41) Erling Mattsson, IK Stern, 2:04:17
42) Joakim Gustafsson, Ulricehamns IF, 2:04:17
43) Joachim Stadig, Hestra IF, 2:04:24
44) Adam Blomberg, OK Landehof, 2:04:41
45) Jens Thorild, Göteborgs SK, 2:05:02
46) Niclas Hansson, Burseryds IF, 2:05:24
47) Joacim Larsson, Lekeryd Svarttorp SK, 2:05:25
48) Martin Melin, OK Kullingshof, 2:05:33
49) Marcus Svalsjö, OK Landehof, 2:05:35
50) Magnus Johansson, FK Finn, 2:05:41
51) Simon Solsjö, Ölmstad IS, 2:05:52
52) Patrik Petersson, Dalstorps IF, 2:06:41
53) Johan Ölander, Borås SK, 2:07:08
54) Thorbjörn Andersson, Tidaholm SOK Sisu, 2:07:09
55) Stefan Carlen, OK Landehof, 2:07:12
56) Robin Sundkvist, IK Stern/Göteborg, 2:07:27
57) Jakob Hanberger, IK Hallby, 2:07:49
58) Peter Johansson, Falköpings AIK SK, 2:07:52
59) Roger Lindberg, IK Wilske, 2:07:54
60) Magnus Eriksson, Borgstena IF, 2:07:58
61) Martin Damm, Björkfors GOIF, 2:08:21
62) Anders Johansson, OK Kroppefjäll, 2:08:50
63) Peter Tunek, Södra Vi IF, 2:09:35
64) Oscar Bergenholtz, Äspereds If, 2:09:40
65) Jeppe Mordhorst, KØbenhavns Skiklub, 2:09:43
66) Mikael Zachrisson, IK Stern, 2:09:57
67) Mårten Svensson, Simlångsdalens IF, 2:10:05
68) Peter Bernroth, Burseryds IF, 2:11:10
69) Magnus Bernhed, Sävedalens AIK, 2:11:11
70) Tobias Hendén, IK Högaborgs Atleter, 2:12:15
71) Jonas Söderberg, Navåsens FK, 2:12:51
72) Kenneth Rolling, Halmstad OK, 2:12:55
73) Stefan Olsson, Axa Sport Club, 2:13:01
74) Stefan Trennemo, Äspereds IF, 2:13:07
75) Jonas Ahlrik, Tidaholm SOK Sisu, 2:13:08
76) Dan Kuylenstierna, Mullsjö SOK, 2:13:14
77) Viktor Weidenmo, IF Hagen, 2:13:29
78) Erik Karlsson Landen, IK Stern, 2:13:38
79) Alfred Ax, Ödeshögs sk, 2:14:30
80) Kristian Larsson, IK STERN, 2:14:43
81) Niklas Larsson, IK Uven, 2:14:49
82) Johan Tärnhuvud, OK Dacke, 2:14:54
83) Fredrik Persson, IK Stern, 2:15:25
84) Niklas Backåberg, Ok Kullingshof, 2:15:25
85) Mats Persson, IK Stern, 2:15:26
86) Johan Söderberg, SOK 68, 2:15:28
87) Fredrik Ottosson, Bodafors OK, 2:15:30
88) Fredrik Larsson, SOK 68, 2:15:37
89) Magnus Edgren, Lekeryd Svarttorp SK, 2:16:08
89) Marcus Carlsson, IFK Skövde SK, 2:16:08
91) Sebastian Persson, Äspereds IF, 2:16:19
92) Markus Johansson, Rydboholms SK, 2:16:26
93) Andreas Ramstedt, IK Stern, 2:16:59
94) Andreas Thorold, IK Stern, 2:17:00
95) Tobias Bromander, Tidaholm SOK Sisu, 2:17:00
96) Thomas Bolmgren, Gnosö FK, 2:17:41
97) Olle Frykfeldtd, IK Hakarpspojkarna, 2:17:46
98) Martin Claesson, OK Landehof, 2:18:26
99) Roger Gustafsson, Magra IS, 2:18:29
100) Torbjörn Gustafsson, Borås GIF, 2:18:31
101) Mikael Nilsson, Landsbro if skidor, 2:18:35
102) Lars Andervang, Fritsla Vik, 2:18:42
103) Per Carlsson, IK Stern, 2:19:11
104) Anders Erlandsson, Skanska IF, 2:19:13
105) Robert Davidsson, Ölmstad IS, 2:19:15
106) Kenneth Holgersson, Tidaholm SOK Sisu, 2:19:24
107) Gustav Carlsson, Ödeshögs SK, 2:19:36
108) Henrik Ulldahl, Jönköpings OK, 2:19:38
109) Andreas Enander, Ulricehamns IF, 2:19:44
110) Tomas Johansson, IK Hakarpspojkarna, 2:19:57
111) Andreas Gustafsson Ainemo, Hultsfreds LK, 2:20:11
112) Gert Johansson, OK Alehof, 2:20:13
113) Martin Kristensson, Öxabäcks VIK, 2:20:52
114) Tommy Kreivi Sandell, IF Hallby SOK, 2:20:56
115) Per Thunberg, Burseryds IF, 2:21:05
116) Lars Lorén, Borgstena IF, 2:21:18
117) Stefan Sandahl, IK Hakarpspojkarna, 2:21:26
118) Joakim Assarsson, Nässjö SKI, 2:21:31
119) Fredrik Almqvist, Skogsbygdens IF, 2:21:32
120) Andreas Henningsson, IK Stern, 2:21:33
121) Stefan Melby, Ringhals IF, 2:21:39
122) Johan Davidsson, Nässjö SKI, 2:21:40
123) Micael Wigerud, Axa Sport Club, 2:22:01
124) Daniel Håkansson, IK Hakarpspojkarna, 2:22:17
125) Jesper Bengtsson, Simlångsdalens IF, 2:22:26
126) Patrik Hedemyr, IK Stern, 2:22:33
127) Håkan Ek, Grönahögs IK, 2:23:04
128) Lars Tegenfeldt, Göteborgs Polism√§ns IF, 2:23:08
129) Peter Lekberg, Sävedalens AIK, 2:23:21
130) Jim Engström, OK Landehof, 2:23:36
131) Marcus Johansson, Bredaryds SOK, 2:23:56
132) Erik Axelsson, Simlångsdalens IF, 2:24:10
133) Daniel Persson, Alingsås, 2:24:11
134) Johan Nilsson, IK Stern, 2:24:11
135) Leif Hansson, OK Alehof, 2:24:12
136) Staffan Asplund, Kungälvs OK, 2:24:18
136) Robin Larsen, Intersport IF, 2:24:18
138) Gustav Risting, IF Hagen, 2:24:43
139) Anders Ringström, OK Landehof, 2:25:02
140) Jan Hindér, Volvo IF, 2:25:11
141) Roger Skiöld, Borås SK, 2:25:16
142) Emil Johansson, Lekeryd Svarttorp SK, 2:25:34
143) Markus Qvarnström, IK Hakarpspojkarna, 2:25:52
144) Johan Gustavsson, Skogsbygdens IF, 2:25:55
145) Fredrik Green, Trollhättans SOK, 2:26:18
146) Martin Jonsson, Skillingaryds FK, 2:26:28
147) Marcus Trulsson, Härlövs IF, 2:26:36
148) Sven Lindqvist, IK Stern, 2:26:38
149) Jan Ola Andersson, Hetlanda SK, 2:26:42
150) Andreas Kandre, Onsala, 2:26:45
151) Linus Iseborn, Främmestads IK, 2:26:47
152) Klas Andersson, IK Stern, 2:27:01
153) Adam Staadig, Tidaholm SOK Sisu, 2:27:06
154) Anders Isaksson, Lerums SOK, 2:27:06
155) Johan Hallin, sok 68, 2:27:08
156) Jonathan Lawaetz Rasmussen, Københavns Skiklub, 2:27:10
157) Fredrik Svensson, OK Dacke, 2:27:15
158) Jörgen Eriksson, √Ñtrans IF, 2:27:30
159) Johan Gustafsson, Magra IS, 2:27:51
160) Jonas Rölander, Borås SK, 2:27:53
161) Johan Engström, club ski & run, 2:27:56
162) Henrik Gustafsson, Alingsås, 2:28:06
163) Lennart Bengtsson, Falkenbergs OK, 2:28:12
164) Carl Håkon Svenning, Oppegård Idretslag, 2:28:14
165) Henrik Svensson, Äspereds IF, 2:28:17
166) Anders Karlsson, IK Trasten, 2:28:30
167) Mats Franzen, Ulricehamns IF, 2:28:38
168) Fredrik Wessberg, OK Landehof, 2:28:38
169) Tomas Hurtig, OK Skogshjortarna, 2:28:42
170) Johan Olsson, Äspereds IF, 2:28:43
171) Magnus Lennartsson, Rydboholms SK, 2:28:47
172) Pär Häggendal, Uddevalla SK, 2:28:53
173) Per Pemberton, Gällivare SK, 2:28:56
174) Mikael Karlsson, Tormestorp IF, 2:28:59
175) Kristian Gotting, Tvärreds IF, 2:29:02
176) Håkan Strandberg, Astrazeneca IF, 2:29:09
177) Andréas Håkansson, Axa Sport Club, 2:29:29
178) Simon Oscarsson, Tvärreds IF, 2:29:50
179) Oskar Ax, Ödeshögs SK, 2:29:54
180) Christian Bengtsson, Volvo Aero FF, 2:30:11
181) Hans Richard Knubbe, IK Trasten, 2:30:23
182) Freddy Tengberg, Göteborgs Skidklubb, 2:30:29
183) Roger Hagström, SEB IF, 2:30:46
184) Thomas Ljungqvist, Axa Sport Club, 2:30:55
185) Erik Bresky, IK Ymer, 2:31:04
186) Mattias Lennartson, Axa sports club, 2:31:08
187) Jörgen Andersson, IFK Skövde SK, 2:31:22
188) Jörgen Larsson, Skanska IF, 2:31:24
189) Daniel Petersson, Gnosjö FL, 2:31:26
190) Jan-Eric Thelin, Lidköpings VSK, 2:31:27
191) Anders Fredriksson, Arvika IS, 2:31:43
192) Peter Jarl, Axa Sport Club, 2:31:56
193) Torkel Gustafsson, IK Ymer, 2:32:17
194) Robert Bäck, Jönköpings OK, 2:32:28
195) Per Blomberg, Lidköpings VSK, 2:32:38
196) David Elgh, IK Vista, 2:32:41
197) Erik Brandén, IK Stern, 2:32:47
198) Linus Bladh, Tormestorp IF, 2:32:54
199) Peter Strömberg, Volvo IF, 2:32:56
200) Thor Kruse Andersen, IK Stern, 2:32:58
201) Isak Mankert, SKI&RUN, 2:33:00
202) Jonas Törndahl, Sandared, 2:33:02
203) Robert Larsson, IK Högaborgs Atleter, 2:33:04
204) Andreas Carlén, Bodsjöböle SK, 2:33:07
205) Calle Thyberg, Uddevalla IS, 2:33:10
206) Erik Gustafsson, Göteborgs SK, 2:33:23
207) Kristian Tydén, IK Ymer, 2:33:30
208) Odd Löfvendahl, IK Stern, 2:33:43
209) Thomas Axelsson, Lerums SOK, 2:33:46
210) Jonas Wakeus, IK Stern, 2:34:04
211) Niklas Solsjö, IFK Skövde SK, 2:34:11
212) Anders Furéh, Team Ica Vallda, 2:34:21
213) Thomas Axberg, OK Landehof, 2:34:23
214) Thomas Oljelund, OK Alehof, 2:34:26
215) Jerker Fritzell, SK Hylte, 2:34:41
216) Dennis Svensson, OK Landehof, 2:34:41
217) Björn Tunander, Hällefors Skidklubb, 2:34:45
218) Mikael Erlandsson, Àlvdalens IF, 2:34:48
219) Ronny Bengtsson, Tormestorp IF, 2:34:56
220) Jonatan Lövkvist, Bankeryds skid- och motionsklubb, 2:35:16
221) Sören Karlsson, Tormestorp IF, 2:35:24
222) Mats Kvarnström, Skogsbygdens IF, 2:35:41
223) Ola Franzén, Falköpings AIK SK, 2:36:16
224) Johan Ahlbin, Volvo IF, 2:36:16
225) Hans Gillesén, IK Stern, 2:36:41
226) David Lennström, IK Stern, 2:36:41
227) Björn Dicander, Magra IS, 2:37:01
228) Adam Bengtsson, OK, 2:37:07
229) Erik Andersson, IK Stern, 2:37:12
230) Stein Kleiven, Sävedalens AIK, 2:37:13
231) Martin Malmkvist, Axa Sport Club, 2:37:15
232) Magnus Wall Jungbjer, Göteborgs SK, 2:37:16
233) Magnus Grahn, Bredaryds SOK, 2:37:18
234) Tomas Johansson, Tidaholm SOK Sisu, 2:37:19
235) Thomas Riggers, OK Landehof, 2:37:27
236) Kent Nero, Mullsjö SOK, 2:37:47
237) Pierre Björkli, Borås SK, 2:38:06
238) Stefan Carlsson, IK Ymer, 2:38:19
239) Mikael Johansson, IK Ymer, 2:38:19
240) Daniel Svensson, Äspereds IF, 2:38:30
241) Anders Carlson, OK Alehof, 2:38:33
242) Daniel Johansson, IFK Skövde SK, 2:38:39
243) Viktor Johansson, Lekeryd Svarttorp SK, 2:38:47
244) Stefan Andersson, IF Hallby SOK, 2:38:54
245) Joakim Österlund, Långhems IF, 2:38:56
246) Cristian Bodin, IK Stern, 2:39:09
247) Joakim Lilja, Trollhättans SOK, 2:39:09
248) Mikael Rydström, IK Stern, 2:39:14
249) Lars Palmqvist, Hvetlanda SK, 2:39:16
250) Clas Olsson, Äspereds IF, 2:39:23
251) Mikael Hallqvist, Mölndal Outdoor IF, 2:39:33
252) Bertil Sjögren, Ulricehamns IF, 2:39:48
253) Henrik Guné, Axa Sport Club, 2:39:55
254) Benjamin Ericsson, Äspereds IF, 2:40:05
255) Peter Johansson, IK Stern, 2:40:16
256) Fredrik Windell, Borås SK, 2:40:22
257) Fredrik Hallberg, OK Reftele, 2:40:31
258) Pelle Rudenstam, IK Vista, 2:40:36
259) Alexander Gustavsson, IK Stern, 2:40:41
260) Marcus Klerfors, OK Alehof, 2:41:30
261) Göran Backlund, Hindås SkidKlubb, 2:41:33
262) Mattias Jackson, OK Alehof, 2:41:34
263) Staffan Henriksson, Lidköpings VSK, 2:41:38
264) Joakim Carlsson, IK Stern, 2:42:11
265) Mikael Larsson, Lidköpings VSK, 2:42:19
266) Michael Edberg, SK Hylte, 2:42:20
267) Jonas Richson, Göteborgs Skidklubb, 2:42:25
268) Rikard Bengtsson, IK Ymer, 2:42:36
269) Stephan Hjalmarsson, IK Hakarpspojkarna, 2:42:41
270) Robert Franzén, Tenhults SOK, 2:43:10
271) Peter Brandt, IK Hakarpspojkarna, 2:43:28
272) Mikael Sundberg, IK Stern, 2:43:28
273) Håkan Gedda, SK Hylte, 2:43:37
274) Joakim Rölander, Borås SK, 2:43:39
275) Magnus Jönsson, OK Dacke, 2:43:39
276) Magnus Carlsson, Uddevalla IS, 2:43:42
277) Steen Ejerskov, Københavns Skiklub, 2:43:50
278) Martin Andersson, IK Stern, 2:43:52
279) Daniel Olsson, Äspereds IF, 2:43:53
280) Marcus Alm, GSK, 2:43:56
281) Ulrik Stridbaek, Københavns Skiklub, 2:43:59
282) Björn Andersson, Växjö AIS, 2:44:04
283) Magnus Sjöberg, Axa Sport Club, 2:44:16
284) Daniel Johansson, IF Hagen, 2:44:54
285) Filip Larsed, IK Stern, 2:44:55
286) Mikael Lindén, SK Hylte, 2:45:20
287) Marcus Andersson, IF Ski Team Skåne, 2:45:46
288) Seppo Koivisto, Tranemo IF, 2:45:53
289) Henrik Lindberg, IF Hagen, 2:45:57
290) Per Nyberg, IK Stern, 2:46:01
291) Håkan Hjerpe, Kungälvs Roddklubb, 2:46:30
292) Stefan Bäck, Jönköpings OK, 2:46:36
293) Jan-Olof Storm, IK Hakarpspojkarna, 2:46:46
294) Kristian Lans, Falköpings AIK SK, 2:46:53
295) Göran Alm, GSK, 2:46:58
296) Mattias Carlsson, Kungälvs RK, 2:47:00
297) Stellan Christiansson, OK Gynge, 2:47:21
298) Christian Gunni, Holte Skiklub Denmark, 2:47:26
299) Tobias Lövkvist, Bankeryds SM, 2:47:33
300) Anders Strandh, IF Hallby SOK, 2:47:46
301) Rickard Andersson, Hallby IF / Jönköping, 2:47:54
302) Martin Christensen, Københavns Skiklub, 2:48:03
303) Lars Antonson, IF Rigor, 2:48:12
304) Pekka Hacksell, Borås SK, 2:48:15
305) Mikael Paulsson, Bullarens GoIF, 2:48:21
306) Ljubisa Kitanovic, Thule Sweden AB, 2:48:27
307) Harry Nikula, Herrljunga SK, 2:48:29
308) Jon Holmberg, Axa Sport Club, 2:48:44
309) Björn Söderblom, IK Wallgårda, 2:48:52
310) Mattias Ambjörnsson, Ellos IF, 2:49:26
311) Emil Bergdal, Hvetlanda SK, 2:49:26
312) Fredrik Lundgren, OK Landehof, 2:49:30
313) Mattias Carlson, Hvetlanda SK, 2:49:30
314) Fredrik Gillberg, IK Stern, 2:49:43
315) Henrik Sandberg, OK Landehof, 2:49:52
316) Fredrik Runesson, IK Stern, 2:49:52
317) Uffe Kåre Rasmussen, Bagsværd, 2:50:08
318) Staffan Berg, OK Landehof, 2:50:24
319) Ulrik Abelson, Åtvidabergs IF, 2:50:31
320) Jens Rangefelt, Axa Sport Club, 2:51:01
321) Thomas Rosendal, Hellerup, 2:51:05
322) Johan Lantz, Helsingborg SOK, 2:51:18
323) Jan Berntsson, Magra IS, 2:51:34
324) Dan Sjölander, IK Stern, 2:51:37
325) Pål Annerström, IK Stern, 2:51:38
326) Michael Edgren, IK Vista, 2:51:52
327) Andreas Jilvero, Navåsens FK, 2:51:56
328) Mikael Svensson, IFK Skövde SK, 2:52:20
329) Elias Jakobsson, IK Dran, 2:52:33
330) Jonas Carlson, Hvetlanda SK, 2:52:34
331) Claes Svensson, Hvetlanda SK, 2:52:34
332) Otto Strandvig, Holte Skiklub Denmark, 2:52:37
333) Henrik Dellborg, IK Stern, 2:52:44
334) Stefan Johansson, Ok Vivill, 2:52:53
335) Kenneth Bergström, IK Stern, 2:52:55
336) Kim Berglund, IFK Helsingborg, 2:52:56
337) Claes Stejre, IK Stern, 2:53:06
338) Anders Rosenberg, OK Landehof, 2:53:15
339) Mikael Eriksson, IKHP Huskvarna, 2:53:37
340) Staffan Brunnhage, Magra IS, 2:53:37
341) David Hägg, IK Stern, 2:53:40
342) Daniel Naurin, OK Skogshjortarna, 2:53:41
343) Henrik Jilvero, Navåsens FK, 2:53:44
344) Anders Thorell, IK Stern, 2:53:47
345) Peter Naij, Skeppshult, 2:53:55
346) Cedervärn Linus, Tvärreds IF, 2:54:04
347) Kim Læbo Rasmussen, Tisvilde Mountainbike, 2:54:07
348) Stefan Eking, Halmstad OK, 2:54:31
349) Tobias Arvidsson, Björnstorps IF, 2:54:31
350) Hans Torsborn, Ulricehamns IF, 2:54:46
351) Erik Martin, Arvika IS, 2:54:52
352) Stefan Fransson, IFK Helsingborg, 2:55:31
353) Rickard Gotting, Grönahögs IK, 2:56:04
354) Morten Aagaard, Køge Ski Klub, 2:56:18
355) Milad Samadi, Göteborg, 2:56:51
356) Berger Iver Færder, Aalborg Skiklub, 2:56:55
357) Patrik Holmslätt, Trollhättans SOK, 2:57:07
358) Peter Aagaard, Køge Ski Klub, 2:57:07
359) Linus Holmdahl, IK Stern, 2:57:07
360) Torbjörn Svensson, Dalstorps IF, 2:57:12
361) Thomas Svensson, Hvetlanda SK, 2:57:20
362) Jerker Petersson, OK Gynge, 2:57:23
363) Stefan Håkansson, Halmstad OK, 2:57:29
364) Johan Alfredson, Kungälvs OK, 2:57:40
365) Johan Gottfridsson, Kungsäter if, 2:57:45
366) Tobias Franzén, Växjö AIS, 2:57:58
367) Olle Edvardsson, OK Alehof, 2:58:05
368) Henrik Østergaard, Københavns Skiklub, 2:58:07
369) Lars Wiklund, IK Stern, 2:58:14
370) Axel Kristoffersen, Køge Ski Klub, 2:58:26
371) Stig Josefsson, Ulricehamns IF, 2:58:27
372) Christian Boye, Københavns Skiklub, 2:58:35
373) Martin Gottlieb, Københavns Skiklub, 2:58:37
374) Per Ola Enander, Lidköpings VSK, 2:58:43
375) Tomas Westerbrand, Nacka-Värmdö Skidklubb, 2:58:49
376) Per Paulsson, Navåsens FK, 2:59:14
377) Joachim Holmberg, IK Högaborgs Atleter, 2:59:55
378) Erik Hagelskjaer Lauridsen, Københavns Skiklub, 3:00:00
379) Ingemar Andersson, OK Landehof, 3:00:22
380) Jimmie Arvidsson, Björnstorps IF, 3:00:29
381) Lars Henrik Tornøe, Københavns Skiklub, 3:00:32
382) Johan Hartler, IK Stern, 3:00:45
383) Tony Persson, OK Alehof, 3:00:46
384) Ulf Oscarsson, Tvärreds IF, 3:00:53
385) Jonatan Larsson, OK Skogsvargarna, 3:01:10
386) Sune Johansson, Falköpings AIK-skidor, 3:01:14
387) Lars Brydolf, Öijared, 3:01:28
388) Morgan Johansson, Tranemo IF, 3:02:11
389) Magnus Samuelsson, OK Landehof, 3:02:19
390) Conny Eriksson, Ätrans IF, 3:02:32
391) Jens Kristensen, Lyngby, 3:02:49
392) Göran Högberg, Trollhättans SOK, 3:03:02
393) Torbjörn Karlsson, FK Finn Ljungby, 3:03:17
394) Jakob Højer, Københavns Skiklub, 3:03:38
395) Örjan Persson, Brännebrona sk, 3:03:47
396) Thomas Blomberg, Kolding Skiklub, 3:03:52
397) Dick Gustafsson, OK Alehof, 3:03:57
398) Kasper Moos, Københavns Skiklub, 3:04:00
399) Peter Bråhn, Burseryds IF, 3:04:13
400) Michael Schultz, Aalborg Skiklub, 3:04:32
401) Simon Flodén, IK Stern, 3:04:36
402) Peter Norrby, Axa Sport Club, 3:04:42
403) Erik Hartwig, IK Stern, 3:04:49
404) Ragnar Uppström, FK Herkules, 3:05:14
405) Martin Trulsson, Härlövs IF, 3:05:15
406) Mats Kjellstrand, IK Stern, 3:05:30
407) Carl-Olof Rieden, IF Hallby SOK, 3:05:34
408) Lars Gustafsson, KFUM Göteborg, 3:05:57
409) Mickael Pynson, Mölndal, 3:06:03
410) Mattias Bergström, Norrköpings sk, 3:06:19
411) Klaus Brekke, Københavns Skiklub, 3:06:34
412) Andreas Olofsson, LUGI skidklubb, 3:06:42
413) Bernt Mårtensson, Bollebygd, 3:06:49
414) Ulf Christofferson, Borås GIF, 3:06:55
415) Bart Roetink, Københavns Skiklub, 3:07:00
416) Per Gårdebrink, Axa Sport Club, 3:07:16
417) Peter Husum, Københavns Skiklub, 3:07:26
418) Andreas Karberg, Københavns Skiklub, 3:07:33
419) Erling Olsson, Hästhults AIK, 3:07:45
420) Stefan Lundberg, Fagersanna IF, 3:07:52
421) Jonas Karlsson, Bovallstrand SK, 3:07:53
422) Henrik Johansson, Stångenäs AIS, 3:07:53
423) Erik Arvidsson, Axa Sport Club, 3:07:56
424) Leif Karlsson, Hindås Skidklubb, 3:08:25
425) Niclas Olsson, Peab IF, 3:08:32
426) Anders Jenséus, SkiRuN/Göteborg, 3:08:39
426) Benny Sporre, Göteborg energi IF, 3:08:39
428) Michael Wallin, IK Stern, 3:08:41
429) Staffan Stenfelt, Rigor IF, 3:09:32
430) Christoffer Larsson, Wäst-Bygg IF, 3:09:35
431) Olle Markgren, Byske, 3:10:06
432) Pär Svensson, Alvesta SOK, 3:10:14
433) Jonas Jönsson, Ski Team Skåne IF, 3:11:30
434) Jonatan Lampa, IF Rigor, 3:11:46
435) Ove Lillestöl, Hestra IF Borås, 3:11:54
436) Anton Stoltz, IK Stern, 3:12:21
437) Carsten Helmuth Pedersen, Aalborg Skiklub, 3:13:21
438) Lars Ander, OK Landehof, 3:13:47
439) Tom Nordin Christensen, Københavns Skiklub, 3:14:08
440) Patrik Ewerstein, Kroppefjälls IF, 3:14:22
441) Petter Hannerz, Malmö Frisksportarklubb, 3:14:35
442) Jonas Mörhed, Vaggeryd SOK, 3:14:51
443) Kristoffer  Öström, Elme Sportklubb, 3:14:53
444) Ulf Johansson, Axa Sport Club, 3:15:05
445) Ronny Mattes, Gnosjö FK, 3:15:28
446) Bo Velds Andresen, Københavns Skiklub, 3:15:54
447) Mikael Krusenvik, IK Stern, 3:15:55
448) Emil Kronholm, Skillingaryds FK, 3:16:07
449) Martin Bramsved, IK Stern, 3:16:23
450) Hans Tornhage, IK Stern, 3:16:29
451) Mikael Rogestedt, Ødsmål, 3:16:37
452) Sebastian Palmgren, IK Stern, 3:17:27
453) Björn Rask, IK Stern, 3:17:44
454) Niklas Petersson Fröling, Axa Sport Club, 3:18:08
455) Mats Hammarström, IFK Österbymo, 3:18:19
456) Rune Johansson, Axa Sport Club, 3:18:43
457) Martin Andersson, Göteborg, 3:19:09
458) Magnus Hildingsson, IF Rigor, 3:19:10
459) Roger Kullenberg, FK Finn, 3:19:19
460) Stefan Carlsson, Ulricehamns IF, 3:19:53
461) Allan Arnesson, Jönköpings OK, 3:19:59
462) Carl Bellander, Björkfors GoIF, 3:20:00
463) Lars Christensen, K-Tri, 3:20:06
464) Magnus Dahlsjö, AXA Sports Club, 3:20:13
465) Torben Okkels, Københavns Skiklub, 3:20:17
466) Jens Holmstrup, Københavns Skiklub, 3:20:25
467) Troels Christensen, Kalundborg Skiklub, 3:20:27
468) Erik Wallin, Sävedalens AIK, 3:20:34
469) Jonny Sandström, IK Stern, 3:21:28
470) Jesper Engesgaard, Københavns Skiklub, 3:21:31
471) Jesper Weng, Helsingör SOK, 3:21:42
472) Per Andersen, Københavns Skiklub, 3:21:46
473) Magnus Carlund, Kungälvs OK, 3:22:01
474) Thor Weis Hougaard, Københavns skiklub, 3:22:17
475) Magnus Blomstrand, Stenungsunds OK, 3:22:48
476) Mikael Bergstedt, OK Landehof, 3:23:08
477) Jens Johansson, IK Stern, 3:23:14
478) Ole Dahl, Københavns Skiklub, 3:23:27
479) Pierre Jangteg, IK Stern, 3:23:33
480) Ingemar Schönning, If Rigor, 3:23:45
481) Claes Jonsso, IK Stern, 3:23:54
482) Henrik Lindgren, Alingsås, 3:24:00
483) Rickard Lööf, OK Landehof, 3:24:06
484) Claes Petersson, IF Klassikern 91, 3:24:06
485) Martin Hellgesson, IK Stern, 3:24:20
486) Svante Lahti, IK Stern, 3:24:26
487) Kristoffer Hammarström, IFK Österbymo, 3:24:35
488) Johan Lejonthun, Halmstad OK, 3:25:03
489) Pål Schmidt, Strängnäs-Malmby OL, 3:25:10
490) Jens Ingemansson, Malmö, 3:25:38
491) Eero Orajärvi, OK Gynge, 3:26:49
492) Pelle Brandt, Svenljunga IK, 3:27:27
493) Emil Svensson, Göteborg, 3:27:32
494) Staffan Johansson, OK Kroppefjäll, 3:28:15
495) Niklas Andersson, Kungälvs OK, 3:28:31
496) Anders Billström, IK Stern, 3:28:53
497) Björn Linder, Hindås SK, 3:28:58
498) Jes Mikkel Svare, FAL Klampenborg DK, 3:29:07
499) Peter Hellman, OK Landehof, 3:29:09
500) Christian Johansson, Bovallstrand SK, 3:29:29
501) Stefan Naij, Åsa, 3:29:42
502) Kim Vind, Københavns Skiklub, 3:31:53
503) Niels Lynggård Hansen, Nationalbankens Idrætsforening, 3:31:56
504) Jesper Svensson, Alvesta SOK, 3:32:03
505) Fredrik Fransson, Axa Sport Club, 3:32:04
506) Stefan Pettersson, Volvo IF, 3:33:04
507) Niklas Karlsson, Tvärreds IF, 3:33:28
508) Jan Lundkvist, Göteborgs Skidklubb, 3:33:37
509) Hans Alveros, IK Stern, 3:33:40
510) Peter Schmidt, Axa Sport Club, 3:33:42
511) Alexander Lundin, IK Stern, 3:33:44
512) Michael Ziersen, Københavns Skiklub, 3:33:52
513) Fredrik Carlund, Axa Sport Club, 3:34:23
514) Henrik Nyman, Axa Sport Club, 3:34:45
515) Kristoffer Karlsson, Hindås Skidklubb, 3:35:08
516) Mats Corneliusson, Trollhättans SOK, 3:36:06
517) Magnus Lundegård, Lomma, 3:36:10
518) Per Weinreich, Københavns Skiklub, 3:36:20
519) Per Axelsson, Okänd, 3:36:31
520) Marcus Larsson, Grönahögs IK, 3:37:21
521) Kristoffer Hvidsteen, Koebenhavns Skiklub, 3:37:37
522) Uffe Jacobsen, Silkeborg, 3:37:57
523) Marcus Karlsson, Rydboholms SK, 3:37:58
524) Johan Fors, Axa Sport Club, 3:38:05
525) Sebastian Knaack, Mölndal, 3:38:05
526) Dan Dehlén, IK Stern, 3:38:08
527) Martin Hjort Østergaard, Aalborg Skiklub, 3:38:16
528) Anders Dahlberg, Borås GIF, 3:39:45
529) Mikael Schou Hansen, Køge Ski Klub, 3:39:48
530) Emir Halalkic, Axa Sport Club, 3:40:44
531) Torsten Buemann, Københavns Skiklub, 3:41:00
532) Andreas Ryrbo, Peab IF, 3:41:02
533) Staffan Bergh, Göteborg, 3:41:17
534) Daniel √Öström, Elme Sportklubb, 3:43:57
535) Ulf Moselius, Grönahögs IK, 3:44:33
536) Jakob Vestergaard, Hornbaek, 3:44:47
537) peter helmer, Københavns Skiklub, 3:45:42
538) Bertil Hansson, Tranemo IF Skidklubb, 3:45:48
539) Erik Dahlén, IF Hagen, 3:45:48
540) Svend Ulrik Nyholm, Københavns Skiklub, 3:46:34
541) Jørgen Erik Christensen, Køge Ski Klub, 3:47:19
542) Arne Alfredsson, Vattenfalls IF Trollhättan, 3:47:50
543) Sten Skakon, ABC, 3:48:31
544) Casper Simonsen, Københavns Skiklub, 3:50:22
545) Mattias Bengtsson, IK Stern, 3:51:38
546) Andreas Nilsson, Göteborg, 3:51:53
547) Mark Howell, Københavns Skiklub, 3:51:58
548) Jørgen Ahm Petersen, Københavns Skiklub, 3:52:33
549) Michael Ekberg, Borås, 3:52:41
550) Johan Brodin, IK Stern, 3:53:12
551) Johan Ronner, IK Stern, 3:53:21
552) Tom Gustafsson, Axa Sport Club, 3:55:28
553) Ari Antikainen, IK Ymer, 3:56:21
554) Daniel Persson, Alingsås, 3:56:58
555) Andreas Fredin, Tormestorp IF, 3:58:18
556) Mads Mortensen, Københavns Skiklub, 3:58:39
557) Lars Marcus Pedersen, Københavns Skiklub, 3:59:58
558) Simon Molneryd, IK Stern, 4:01:54
559) Lars Bo Bertram, Københavns Skiklub, 4:05:11
560) Johan Ehrenpohl, Kållered SK, 4:07:25
561) Jonas Janebrant, Malmö Frisksportarklubb, 4:09:11
562) Ralph Jörgensen, IK Stern, 4:11:52
563) Jens Langhoff-Roos, Holte Skiklub Denmark, 4:12:29
564) Ulf Fransson, Ik Stern, 4:18:14
565) Morten Platz, Københavns Skiklub, 4:19:33
566) Torbjörn Jonson, Skogsfalken OK, 4:20:46
567) Martin Andersson, Bovallstrand SK, 4:21:05
568) Mogens Rasmussen, Holte Skiklub Denmark, 5:03:11
 

Del |
17.01.2021, Oberhof, Germany (GER):Tarjei Boe (NOR) -  IBU World Cup Biathlon, mass men, Oberhof (GER). www.biathlonworld.com © Manzoni/IBU. Handout picture by the International Biathlon Union. For editorial use only. Resale or distribution is prohibite

Bröderna Bø vann dubbelt i Tjeckien

”Sebbe” kunde inte följa upp jaktstarten:

Sebastian Samuelsson hade ett gyllene tillfälle att kämpa i toppen i söndagens världscup i jaktstart i tjeckiska Nove Mesto na Morave. Men ett missat skott på varje skjutning gjorde att han föll neråt och slutade på en 12:e plats.
Istället blev det åter igen Norge och bröderna Bø, nu dubbelseger med storebror Tarjei före lillebror Johannes.

 

Les mer
IVERSEN, Emil 003 Oberstdorf (kopia)

Klæbo diskad – Emil Iversen fick VM-guldet

Jurybeslutet som inte gjorde någon glada:

Johannes Høsflot Klæbo diskades från VM-guldet på femmilen sedan han krockat med Alexander Bolshunov efter flera jurymöten i Oberstdorf.
Emil Iversen blev istället världsmästare.
Det var ett beslut som inte gjorde någon glada.

 

Les mer
20180318, BURMAN, Jens finish 001 (kopia)

Jens Burman i medaljstriden i 48 km

Högdramatisk avslutning på VM-femmilen:

Jens Burman kämpade med allt han hade och i nästan 48 km var han i medaljkampen på VM-femmilen i Oberstdorf. Uppför den tunga Burgstall-stigningen på det åttonde och sista varvet fick han släppa klungan med fyra norrmän och supermannen Alexander Bolshunov.
Det blev en högdramatisk avslutning där Bolshunov i tät krockade med Klæbo på upploppet och norrmannen tog guldet medan Bolshunov bröt staven.

 

Les mer
11.01.2020, Oberhof, Germany (GER):Linn Persson (SWE) -  IBU world cup biathlon, relay women, Oberhof (GER). www.biathlonworld.com © Thonfeld/IBU

Linn Persson spurtade om pallplats

Mäktig upphämtning från 21:a till 4:e plats:

Linn Persson gjorde en mäktig upphämtning i söndagens jaktstart i världscupen i skidskytte i Nove Mesto na Morave i Tjeckien.
Hon avancerade från en 21:a plats och spurtade om pallen. Där fick hon ge sig för förra årets VM-drottning Marte Olsbu Røisland men blev ändå fyra, en sekund efter norskan.

 

Les mer
20210307, KORSGREN Lina (kopia)

– Mäktigt att åka med Marit Bjørgen

Lina Korsgren satte rekord och tog tredje segern:

Lina Korsgren satte nytt rekord med 16 minuter och klockade in på 3.52,08 i Vasaloppet.
Hon utkämpade en duell med världens bästa skidåkare som gjorde en anmärkningsvärd stark comeback, nämligen självaste Marit Bjørgen.
– Det var mäktigt, säger Lina som tog sin tredje seger och försvarade fjolårets vinst. Hon är nu världens bästa kvinnliga långlöpare.

 

Les mer
20210307, GJERDALEN Tord Asle VL (kopia)

Dr Gjerdalen med full gas hela vägen

Revansch både för Tord Asle och Anton i Vasaloppet:

– Jag har åkt med full fart hela dagen. Nu är jag bara trött, utmattad och glad, säger den 37-årige segraren i Vasaloppet, norrmannen Tord Asle Gjerdalen som kom ensam till målet i Mora på den fantastiska rekordtiden 3.28,18.
36 sekunder bakom kom en tårögd Anton Karlsson från Lager 157 som jublade över en 2:a plats. För både honom och segraren Gjerdalen var det en stor revansch att lyckas just idag.

 

Les mer
20190303, HOLUND, Hans Christer 015 (kopia)

Vem orkar en tung femmil på slutet?

sweski.com tippar VM: Herrar 50 km klassisk masstart:

Normalt är Alexander Bolshunov en normal favorit på VM:s avslutande femmil. Men han har kört ett tufft program i Oberstdorf och frågan är om han orkar hela vägen – 8 gånger uppför den tuffa Burgstall-stigningen.
Eller blir Hans Christer Holund VM-kung med 3 guld och 1 silver? Eller hänger spurtar som Iversen och Klæbo med till mål?

 

Les mer
20210214, PERSSON Emil Jizerska-win (kopia)

– Rätt att jag är favorit i Vasaloppet

Två raka segrar i Visma Ski Classics:

– Det är lyxigt att bära favoritskapet i Vasaloppet. Men det är rätt att jag är favorit, säger 25-årige Emil Persson från Lager 157.
För första gången på länge är storfavoriten i Vasaloppet svensk.
Och östersundaren Emil kan mycket väl bli den som bryter den norska dominansen.

 

Les mer
20201128, SAMULESSON, Sebastian (kopia)

”Sebbe” 2,4 sekunder från segern

Spännande skidskytte-sprint i Nove Mesto:

Sebastian Samuelsson var ytterst när att vinna den spännande skidskytte-sprinten i världscupen i tjeckiska Nove Mesto na Morave under lördagen.
”Sebbe” lämnade vallen med samma tid som fransmannen Simon Desthieux efter det stående skyttet, men i mål var svenska 2,4 sekunder för sent ute för att ta segern.

 

Les mer
20190228, KARLSSON, Frida 012 (kopia)

Ingen fraktur i armen för Frida

Nu kommer lugnande besked från sjukhuset i Oberstdorf.
Frida Karlsson har röntgat sin skadade arm och det är inget brutet. Armen är svullen och hon har ont, men det är alltså lugnande besked från det svenska lägret rörande VM-bronsvinnaren.

 

Les mer
20190226, KARLSSON Frida 001 (kopia)

Frida rakt i ambulans efter VM-brons

Dramatisk avslutning på damernas tremil:

Heidi Weng tog en fräck innerkurva i stadion och snuvade Frida Karlsson och Ebba Andersson på VM-silvret på tremilen efter suveränen Therese Johaug.
Frida spurtade in till brons men skrek av smärta och tog sig till armen. Sedan fördes hon till en ambulans och lämnade området för att undersökas på sjukhus.

 

Les mer
13.02.2021, Pokljuka, Slovenia (SLO):Tiril Eckhoff (NOR) - IBU World Championships Biathlon, sprint women, Pokljuka (SLO). www.biathlonworld.com © Thibaut/IBU. Handout picture by the International Biathlon Union. For editorial use only. Resale or distri

Tiril Eckhoff styr mot världscupsegern

Svag insats av dom svenska skidskytte-damerna:

Med ett fantastiskt slutvarv vann Tiril Eckhoff damernas skidskytte-sprint i tjeckiska Nove Mesto na Morave och tog ett stort steg mot den totala världscupsegern.
Dom svenska damerna missade för mycket och för Hanna Öberg blir det svårt i söndagens jaktstart. Hon tappade mycket till Eckhoff med en 36:e plats.

 

Les mer
20210129, KALLA, Charlotte 018 (kopia)

Chans för revansch för damerna

sweski.com tippar VM: 30 km klassisk masstart damer:

Om vädret fortsätter som under fredagens herrstafett blir det en oerhört tung tremil som avslutar VM för damerna under lördagen.
Therese Johaug vinner givetvis, men vi tippar att dom svenska damerna tar revansch från stafettmissen och tar två nya medaljer. Och Charlotte Kalla får också chansen till en revansch på den längsta distansen.

 

Les mer
20210111, Petter-Andreas SC (kopia)

Allt om Vasaloppet på söndag

Här är de fakta du behöver:

Nu på söndag morgon den 7 mars 2021 sitter flera miljoner TV-tittare som vanligt hemma för att följa starten i Sälen av det 97:e Vasaloppet. I år ett unikt sådant med en annan startplats, en ny målgång och för första gången separata starttider för herrar och damer. Under Vasaloppet 2020 genomfördes den 600 000:e målgången i Vasaloppet (90 km). Men i år står endast ca 270 elitherrar och 80 elitdamer på startlinjen på grund av pandemin.

Les mer
20210212, Wille 4a VM free (kopia)

– Aldrig kul att bli fyra

Högdramatisk VM-stafetten i mycket svåra förhållanden:

– Det är aldrig kul att sluta fyra, vi hade ju drömt om medalj, säger Jens Burman och konstaterar att William Poromaa, klubbkompisen från Åsarna var under fyra sekunder från ett VM-brons i stafett.
Sverige kämpade tappert i mycket svåra förhållanden och var med i medaljstriden in i det sista. Norge och Ryssland gjorde upp om guldet och Johannes Høsflot Klæbo vann kejsarmötet mot Alexander Bolshunov.

 

Les mer
20200807, MYHLBACK, Petter 010 (kopia)

Vallachefen Myhlback tog skulden för fiaskot

Den svenske vallachefen Petter Myhlback var stor i förlustens timme och tog på sig skulden för dom katastrofala skidorna för dom svenska damerna i torsdagens VM-stafett.
Både Jonna Sundling och Charlotte Kalla var chanslösa på dom klassiska sträckorna och som chef för vallateamet medgav Myhlback att man bommat rejält.

 

Les mer
20181204, KLÆBO Johannes Høsflot PK-RZ (kopia)

Bara Ryssland i närheten av Norge

sweski.com tippar VM: 4x10 km stafett herrar:

Norge ställer dubbla silvermedaljören Simen Hegstad Krüger utanför fredagens herrstafett i VM. Det säger det mesta om hur hårt det är att ta en plats i det laget och det är väl endast en vallamiss som det svenska damlaget gick på som kan hota Norge.
Ryssland är det enda laget som kommer att vara i närheten av att utmana.

 

Les mer
20180406, BJØRGEN, Marit (kopia)

Marit Bjørgen nervös och spänd inför Vasaloppet

Största spänningen inför Vasaloppet på söndag är det ingen tvekan om:
Hur skall Marit Bjørgen, 40 greja av Lina Korsgren och Britta Johansson Norgren?
Orkar hon 90 km med bara stakning?
– Det här är en helt ny utmaning för mig och jag är både spänd och nervös, säger skiddrottningen från Norge.

 

Les mer
03.12.2020, Kontiolahti, Finland (FIN):Elvira Oeberg (SWE) -  IBU World Cup Biathlon, sprint women, Kontiolahti (FIN). www.biathlonworld.com © Manzoni/IBU. Handout picture by the International Biathlon Union. For editorial use only. Resale or distributi

Sverige vann stafetten och hela cupen

Men här är ett svenskt damstafett-lag som lyckades:

Sveriges längddamer misslyckades totalt i VM i Oberstdorf.
Då slog istället skidskyttedamerna till. Dom vann inte bara torsdagens stafett i tjeckiska Nove Mesto na Morave men också hela stafettcupen efter en oerhört dramatisk avslutning där Elvira Öberg avgjorde.

Les mer
20200209, KALLA, Charlotte 004 (kopia)

Mardrömmen i Oberstdorf – Kallas värsta

En mardröm som ingen kunde ha tänkt sig på förhand. Sverige var helt avhängda halvvägs i VM-stafetten där dom var klara favoriter.
Charlotte Kalla upplevde sin svartaste dag i en mästerskapsstafett och i mål var den blågula kvartetten två minuter efter Norge som kontrollerade hem ännu ett VM-guld.

 

Les mer