20130105, D21 sprint Östersund
D 21, prolog sprint/C
1 Stina Nilsson 153 IFK Mora SK 02:35.20 0.00
2 Magdalena Pajala 157 Piteå Elit SK 02:36.20 1.00
3 Celine Brun-Lie 156 NOR 02:36.86 1.66
4 Britta Johansson Norgren 174 Sollefteå SK 02:37.74 2.54
5 Kari Vikhagen Gjeitnes 155 NOR 02:38.56 3.36
6 Linn Sömskar 151 IFK Umeå 02:38.91 3.71
7 Maria Nysted Grønvoll 152 NOR 02:38.92 3.72
8 Triin Ojaste 161 EST 02:39.25 4.05
9 Kathrine Rolsted Harsem 160 NOR 02:40.07 4.87
10 Mari Eide 154 NOR 02:40.17 4.97
11 Marika Sundin 171 Sollefteå SK 02:41.02 5.82
12 Piret Pormeister 162 EST 02:41.06 5.86
13 Silja Tarvonen 169 FIN 02:42.72 7.52
14 Hanna Falk 168 Ulricehamns IF 02:42.88 7.68
15 Barbro Kvaale 163 NOR 02:42.94 7.74
16 Tanja Kauppinen 199 FIN 02:44.15 8.95
17 Emilie Kristoffersen 181 NOR 02:44.30 9.10
18 Astrid Øyre Slind 173 NOR 02:44.32 9.12
19 Maria Nordström 176 Gävle SK 02:44.67 9.47
20 Silje Øyre Slind 175 NOR 02:45.09 9.89
21 Annika Löfström 194 Årsunda IF 02:45.27 10.07
22 Anni Kainulainen 188 FIN 02:45.39 10.19
23 Martine Ek Hagen 165 NOR 02:45.43 10.23
24 Emma Eriksson 178 Falun Borlänge SK 02:45.64 10.44
=24 Emma Sjölund 197 FIN 02:45.64 10.44
26 Evelina Settlin 159 Hudiksvalls IF 02:45.66 10.46
27 Britt Ingunn Nydal 170 NOR 02:46.06 10.86
28 Terese Andersson 192 IFK Umeå 02:46.21 11.01
29 Ragnhild Haga 166 NOR 02:46.34 11.14
30 Marjaana Pitkänen 206 FIN 02:46.50 11.30
31 Elin Mohlin 164 Sollefteå SK 02:46.72 11.52
32 Josefin Sandvik 211 FIN 02:47.17 11.97
=32 Kaija Vahtra 215 EST 02:47.17 11.97
34 Ingrid Elise Krane Heimdal 202 NOR 02:47.19 11.99
35 Sanna Hallberg 198 Åsarna IK 02:47.42 12.22
36 Moa Larsson 177 Falun Borlänge SK 02:47.84 12.64
37 Merete Myrseth 184 NOR 02:48.13 12.93
38 Tuva Toftdahl Staver 182 NOR 02:48.20 13.00
39 Marte Monrad-Hansen 183 NOR 02:48.21 13.01
40 Kari Øyre Slind 172 NOR 02:48.23 13.03
41 Emilie Cedervärn 189 Ulricehamns IF 02:48.49 13.29
42 Kati Tammjärv 187 EST 02:49.71 14.51
43 Laura Rohtla 207 EST 02:50.34 15.14
44 Ida Indahl 186 Camp Södergren SC 02:51.90 16.70
45 Tonje Lerfald Nilssen 217 NOR 02:52.08 16.88
46 Ida Lindkvist 216 IFK Mora SK 02:52.11 16.91
47 Lina Hultin 191 Garphyttans IF 02:52.12 16.92
48 Johanna Meyer 195 Camp Södergren SC 02:52.76 17.56
49 Maria Stroem Nakstad 204 NOR 02:52.97 17.77
50 Sofia Lindberg 212 Robertsfors IK 02:54.13 18.93
51 Solveig Steinsland 180 NOR 02:56.14 20.94
52 Julie Gausen 218 NOR 02:57.34 22.14
53 Malin Nilsson 209 IFK Mora SK 03:00.50 25.30
54 Malin Eriksson 221 Hudiksvalls IF 03:04.31 29.11
55 Lovise Grape 220 NOR 03:04.44 29.24
56 Caroline Lundgren 213 Strömnäs GIF 03:20.74 45.54
57 Caroline Glännerud 201 Hudiksvalls IF 03:20.96 45.76
Ej placerade
DNS Kjersti Bø 158 NOR
DNS Eva Svensson 167 IFK Mora SK
DNS Helene Söderlund 179 IFK Mora SK
DNS Anne Kjersti Kalvaa 185 NOR
DNS Lisa Dahl 190 Offerdals SK
DNS Martine Ranum Lehn 193 NOR
DNS Heidi Raju 196 EST
DNS Solveig Wiggen Andreassen 200 NOR
DNS Maria Gräfnings 203 Falun Borlänge SK
DNS Emma Sjölander 205 Piteå Elit SK
DNS Linda Danvind-Malm 208 IFK Umeå
DNS Katja Schwartz 210 Åsarna IK
DNS Frida Erkers 214 Sundbybergs IK
DNS Erika Oskarsson 219 Camp Södergren SC
DNS Anda Muizhniece 222 LAT
DNS Ingrid Vikman 223 Östersunds SK
DNS Malin Eriksson 224 Tierps IF
Kvartsfinal 1
1 Stina Nilsson 201 IFK Mora SK
2 Mari Eide 210 NOR
3 Silje Øyre Slind 220 NOR
4 Marika Sundin 211 Sollefteå SK
5 Annika Löfström 221 Årsunda IF
6 Marjaana Pitkänen 230 FIN
Kvartsfinal 2
1 Britta Johansson Norgren 204 Sollefteå SK
2 Maria Nysted Grønvoll 207 NOR
3 Britt Ingunn Nydal 227 NOR
4 Emilie Kristoffersen 217 NOR
5 Emma Eriksson 224 Falun Borlänge SK
6 Hanna Falk 214 Ulricehamns IF
Kvartsfinal 3
1 Kari Vikhagen Gjeitnes 205 NOR
2 Barbro Kvaale 215 NOR
3 Tanja Kauppinen 216 FIN
4 Evelina Settlin 226 Hudiksvalls IF
5 Linn Sömskar 206 IFK Umeå
6 Emma Sjölund 225 FIN
Kvartsfinal 4
1 Magdalena Pajala 202 Piteå Elit SK
2 Piret Pormeister 212 EST
3 Anni Kainulainen 222 FIN
4 Ragnhild Haga 229 NOR
5 Maria Nordström 219 Gävle SK
DNF Kathrine Rolsted Harsem 209 NOR
Kvartsfinal 5
1 Celine Brun-Lie 203 NOR
2 Triin Ojaste 208 EST
3 Silja Tarvonen 213 FIN
4 Astrid Øyre Slind 218 NOR
5 Terese Andersson 228 IFK Umeå
6 Martine Ek Hagen 223 NOR
Semi 1
1 Stina Nilsson 201 IFK Mora SK
2 Mari Eide 210 NOR
3 Maria Nysted Gøvoll 207 NOR
4 Barbro Kvaale 215 NOR
5 Britta Johansson Norgren 204 Sollefteå SK
6 Silja Tarvonen 213 FIN
Semi 2
1 Celine Brun-Lie 203 NOR
2 Magdalena Pajala 202 Piteå Elit SK
3 Kari Vikhagen Gjeitnes 205 NOR
4 Triin Ojaste 208 EST
5 Piret Pormeister 212 EST
6 Silje Øyre Slind 220 NOR
B-Final
7 Maria Nysted Grønvoll 207 NOR
8 Barbro Kvaale 215 NOR
9 Britta Johansson Norgren 204 Sollefteå SK
10 Piret Pormeister 212 EST
11 Silja Tarvonen 213 FIN
12 Silje Øyre Slind 220 NOR
A-Final
1 Stina Nilsson 201 IFK Mora SK
2 Mari Eide 210 NOR
3 Kari Vikhagen Gjeitnes 205 NOR
4 Magdalena Pajala 202 Piteå Elit SK
5 Triin Ojaste 208 EST
6 Celine Brun-Lie 203 NOR