Mobile Version
Desktop Version
Picasa
NORGE slog överraskande Sverige och vann VM-stafetten i Planica. Nu är halva laget borta i världscupspremiären. Fr v: Anne Kjersti Kalvå, Ingvild Flugstad Østberg, Astrid Øyre Slind och Tiril Udnes Weng. Foto/rights: ROLF ZETTERBERG/kekstock.com

25 norska åkare till Rukas världscup

Det norska skidförbundet har tagit ut 25 åkare till världscupspremiären i finska Ruka 24-26 november. Där är klassisk sprint på fredag, 10 km klassisk lördag och 20 km masstart i fristil på söndag som står på programmet.
 

Norge har ett uttalat mål om att bli bästa nation i världen åter igen. Nu är Johannes Høsflot Klæbo tillbaka och Erik Valnes vann dubbelt i Beitostølen i helgen. Klæbo och Tiril Udnes Weng har friplatser som regerande segrare i världscupen, men Tiril är fortfarande inte tillräckligt frisk och kommer inte till Ruka.
 

Harald Østberg Amundsen vann Skandinaviska cupen förra säsongen och har också friplats. Men på damsidan fattas fortfarande Ingvild Flugstad Østberg och Helene Marie Fossesholm, medan Anne Kjersti Kalvå är tillbaka efter sin förkylning den gångna helgen.
 

Några åkare utanför landslaget slog sig in i VC-laget. Som till exempel Ingrid Andrea Gulbrandsen och Iver Tildheim Andersen som båda övertygade i helgen. 
Norge fruktar dom svenska damerna men hoppas att Kristine Stavås Skistad skall kunna kämpa om segern i den inledande sprinten.

 

Dessa åker för Norge i Rukas världscup:
 

Sprint damer fredag 24 november:

Gulbrandsen, Ingrid Andréa, Bardufoss og Omegn IL


Myhrvold, Mathilde, Vind IL


Skistad, Kristine Stavås, Konnerud IL


Stenseth, Ane Appelkvist, Grong IL


Svendsen, Anna, Tromsø SK


Weng, Lotta Udnes, Nes Ski
 

Damer 10 km klassisk – lördag 25 november

Bergane, Margrethe, Konnerud IL


Fosnæs, Kristin Austgulen, Fossum IF


Kalvå, Anne Kjersti, Lundamo IL


Slind, Astrid Øyre, Oppdal IL


Weng, Heidi, IL BUL


Weng, Lotta Udnes, Nes Ski
 

Damer 20 km fristil – söndag 26 november

Bergane, Margrethe, Konnerud IL


Fosnæs, Kristin Austgulen, Fossum IF


Kalvå, Anne Kjersti, Lundamo IL


Slind, Astrid Øyre, Oppdal IL


Weng, Heidi, IL BUL


Weng, Lotta Udnes, Nes Ski

 

Sprint herrar – fredag 24 november

Amundsen, Harald Østberg, Asker SK


Evensen, Ansgar, Vind IL


Golberg, Pål, Gol IL


Jenssen, Matz William - Njård


Klæbo, Johannes Høsflot, Byåsen IL


Northug, Even, Strindheim IL


Taugbøl, Håvard Solås, Lillehammer SK


Valnes, Erik, Bardufoss og Omegn IL

 

Herrar 10 km klassisk – lördag 25 november

Amundsen, Harald Østberg, Asker SK


Golberg, Pål, Gol IL


Iversen, Emil, IL Varden Meråker


Klæbo, Johannes Høsflot, Byåsen IL


Krüger, Simen Hegstad, Lyn Ski


Nyenget, Martin Løwstrøm, Lillehammer IL


Tønseth, Didrik, Byåsen IL


Valnes, Erik, Bardufoss og Omegn IL

 

Herrar 20 km masstart fristil – söndag 26 november

Amundsen, Harald Østberg, Asker SK


Andersen, Iver Tildheim, Rustad IL


Golberg, Pål, Gol IL


Klæbo, Johannes Høsflot, Byåsen IL


Krüger, Simen Hegstad, Lyn Ski


Nyenget, Martin Løwstrøm, Lillehammer IL


Røthe, Sjur, Voss IL


Tønseth, Didrik, Byåsen IL
 

Del |
Mixstafett

Hopplöst utgångsläge – supersträcka av ”Sebbe”

Sverige kom helt snett ut i världscupstafetten för herrar i Östersund och hade ett tag bara två av dom 20 lagen bakom sig i spåret.
Men en super slutsträcka av Sebastian Samuelsson förde Sverige upp till en 6:e plats och med hopp om framgångar i helgens tävlingar för ”Sebbe”.

20231130, NYKVIST Emil 001 kopiera

Svenska top-10-placeringar i Finland

IBU-cupen i Kontiolahti:

IBU-cupen drog igång i Kontiolahti i Finland under torsdagen. Distanstävlingar både för damer och herrar stod på programmet och Sverige fick en godkänt start med top-10-placeringar både på dam- och herrsidan.
 

PERSSON, Emil 029 kopiera

Vasalopps-segraren också med covid

Samtidigt som stora delar av det svenska längdlandslaget har däckats med covid kommer meddelandet om att också Vasalopps-segraren Emil Persson har fått covid.
Tråkigt för Lager 157-profilen som var förra säsongens stora gigant Ski Classics och som nu var i förberedelser inför långloppsstarten i österrikiska Bad Gastein i början av december.
 

Mixstafett

Hannas kollaps kostade Sverige segern

Hanna Öberg hade matchboll om det varit tennis. Men det handlade om skidskytte, stafett och världscup på hemmaplan.
Då kollapsade världsmästarinnan och bommade fyra raka skott. Det resulterade i en straffrunda och Sverige missade chansen att vinna på hemmaplan.
 

Mixstafett

Spännande damstafett i Östersund?

Sverige ett av flera favoritlag:

Onsdagens damstafett i världscupen i skidskytte i Östersund kan bli en riktigt spännande tävling.
Flera lag har segerchanser och Sverige är så absolut ett av dom. Man kör med sina vanliga fyra stafettåkare men mixar om lite på ordningsföljden.
 

20231128, MYHLBACK, Alvar 002 kopiera[1]

Men Alvar Myhlback, 17 får chansen

Många har väntat på det. Och nu får 17-årige Alvar Myhlback chansen i världscupen på hemmaplan i Gällivare.
Supertalangen som imponerat i långloppen för Lager 157, bland annat som 8:a i Vasaloppet. Helgens tävlingar blir Alvars debut i världscupen – och han kan sätta många rekord där.
 

POROMAA, William 005 kopiera

Världscuplaget sänkta av covid

Fyra har testat positivt, tre är borta från helgens tävlingar:

Covid härjar i det svenska världscuplaget inför den kommande helgens tävlingar i Gällivare.
Jonna Sundling, William Poromaa och Linn Svahn är alla drabbade. Dessutom har Frida Karlsson testat positivt men har inga sjukdomssymptom.

20231127, Ebba-Frida-Moa 001 kopiera

6 blågula åkare bland dom 8 bästa

Sverige och USA dominerar damernas världscup:

Sverige och USA är dom enda nationerna bland dom åtta bästa i världscupen i längdåkning för damer efter den första tävlingshelgen i Ruka.
Frida Karlsson åker från Finland med den gula tröjan, följd av amerikanskorna Rosie Brennan och Jessica Diggins. Sedan följer inte mindre än ytterligare fem blågula åkare.

20231126, VITTOZZI Lisa 001 kopiera

Vittozzi vann med 0,1 sekund i distansloppet

Svenskarna sköt bort segerchanserna:

Dom svenska åkarna bommade för mycket i distanstävlingarna på hemmaplan i Östersund.
Istället blev det en oerhört spännande duell i damloppet där italienskan Lisa Vittozzi vann med 0,1 sekund till tyskan Franziska Preuss – alltså minsta möjliga marginal.
Tyskland hade en stor dag och tog en dubbelseger i herrarnas 20 km.

20231126, HENRIKSSON Sofia 001 kopiera

Sofia vann – Gustaf tog en dubbel

Ford Smart Energy Cup i Idre söndag:

Gustaf Berglund som segrare igen och en rejäl utskåpning från den klassiska specialisten Sofia Henriksson. Det blev slutresultaten när 10 kilometer klassiskt avslutade Ford Smart Energy Cup i Idre.

20231126, JENSSEN Jan Thomas 001 kopiera

Norska reserven slog alla i masstarten

Jan Thomas Jenssen fick en telefon i veckan om att Sjur Røthe är sjuk. Därmed fick den norska reserven chansen i masstarten över 20 km fristil i Ruka.
Han tackade med att slå alla i spurten och vann sin allra första världscuptävling.
Svenskarna hängde inte med och Calle Halfvarsson var bäst helt nere på en 18:e plats.
 

20231126, ILAR Moa seger kopiera

Moa Ilar vann sin första världscuptävling

Moa Ilar spurtade överraskade hem 20 km masstart i fristil vid världscupen i finska Ruka. Dalatjejen tog sin första världscupseger och imponerade oerhört i avslutning då det svenska laget tog sin tredje seger av tre möjliga.
 

20231125, FRIDA i gult kopiera

Frida i gult för att stanna?

Frida Karlsson tog över den gula ledartröjan i världscupen efter lördagens millopp i Ruka.
Nu är frågan om hon är där för att stanna. Hon är en av dom stora favoriterna att vinna världscupen totalt den här säsongen.
 

20231125, Kardin o Fleten kopiera

Fleten och Kardin bäst i långloppspremiären

Långloppsåkarna testade formen för första gången i Edsåsdalen under lördagen.
Oskar Kardin tog sin första seger för Lager 157 medan Emilie Fleten vann bland damerna när det åktes 45 kilometer.
 

"DEN NYA THERESE JOHAUG

Norska supertalangen utklassade alla

Märta Rosenberg och Louise Lindström bästa svenskor i Idre:

Förra säsongens suveräna juniorvärldsmästare Milla Grosberghaugen Andreassen utklassade alla dom svenska damerna när Sverige-cupen fortsatte med 10 km fristil i Idre under lördagen.
Hon var över halvminuten före alla andra och i Norge kallas hon för ”den nya Therese Johaug”.

20231125, BERGLUND, Gustaf 001 kopiera

IFK Moras herrar dominerade i Idre

IFK Moras herrar dominerade stort under andra dag av Sverige-cup-tävlingen i Idre Fjäll.
Gustaf Berglund vann 10 km fristil före klubbkompisen Eric Rosjö och med Borås veteran Karl-Johan Westberg som trea.

Sprint

Sverige vann direkt i Östersunds världscup

Världscupen i skidskytte i Östersund kunde inte ha startat bättre för Sverige.
Sebastian Samuelsson och Hanna Öberg vann single mixed-stafetten efter en spännande duell mot Norge.
Över 3.000 på läktaren jublade över en start som arrangören bara kunde drömma om.

20231125, POROMAA William 001 kopia

Poromaa 9:a, Calle 10:a i Ruka

Norge och Finland på pallen i herrarnas lopp:

Norge dominerade som väntat i herrarnas 10 km klassisk i Ruka, men hemmafavoriten Iivo Niskanen grejade en andra plats mellan norrmännen Martin Løwstrøm Nyenget och Erik Valnes.
William Poromaa och Calle Halfvarsson åkte både in bland dom tio bästa och gjorde att den blågula insatsen var bättre än i fredagens sprint.

20231125, TOP-3 DAMER (kopia)

Ebba Andersson vann 10 km klassisk

Svenska damerna dominerade totalt igen:

Ebba Andersson vann direkt när hon världscupsdebuterade för säsongen över 10 km klassisk stil i finska Ruka. Och dom svenska damerna dominerade totalt – precis som i fredagens sprint – men nu med andra namn.
Frida Karlsson var trea och Moa Ilar imponerade som 4:a. Dessutom Linn Svahn också in i top-10.
 

Mediadag

Svensk seger direkt också i skidskyttet?

Två spännande stafetter i Östersund redan under lördagen:

Kan dom svenska skidskyttarna göra som längddamerna och vinna direkt när världscupen drar igång i Östersund under lördagen?
Sverige går hårt ut och startar med VM-hjältarna Sebastian Samuelsson och Hanna Öberg redan i single mixed-stafetten som är första tävlingen.
Också laget i den mixade stafetten har helt klart segerchanser.