Mobile Version
Desktop Version
Picasa
NY SEGER! Jonna Sundling var klart bäst i Toblach och vann före Maja Dahlqvist. Fyra svenskor gick till final. Foto/rights: ROLF ZETTERBERG/kekstock.com

Svenska sprintdamerna fortsätter dominera:

Dubbelseger: Jonna före Maja

Dom svenska sprintdamerna fortsätter att dominera i världscupen. Vid fristilssprinten i italienska Toblach var fyra av dom sex åkarna i finalen svenskor.
Jonna Sundling styrde finalen från start till mål och var dagens klart bästa. Maja Dahlqvist låg i rygg hela vägen och säkrade svensk dubbelseger.

 

Jonna styrde som hon ville hela dagen och hon verkade ha full kontroll i alla sina heat. Nu var inte segrarinnan från Les Rousses, Norges Kristine Stavås Skistad med, men hon verkar vara den enda som har en chans mot svenskorna på VM. Då går sprinten i klassisk stil.
Det var Jonnas 7:e världscupseger och nu verkar hon vara 100 procent tillbaka efter den sena säsongspremiären.

Maja Dahlqvist verkar ha abonnerat på andraplatser. Nu var hon i ryggen på Jonna både i semifinal och final. Hon höll på att få Jessie Diggins upp på sidan på upploppet, men amerikanskan hade ingen plats att ta vägen bakom Maja som säkrade en ny andraplats.

Länge såg det ut till att bli tredubbelt Sverige igen, men Linn Svahn kroknade lite mot slutet och blev femma. Då tog Emma Ribom över tredje, men hon kunde inte stå emot Diggins avslutning på upploppet. Det är ovanligt med Emma utanför pallen i sprint den här säsongen.

Johanna Hagström var den enda VM-åkaren i damlaget som missade finalen. Hon var femma i sin semifinal där Nadine Fähndrich i sprinttröjan föll strax efter starten och var borta från kampen. Moa Lundgren åkte ur i kvartsfinalen.

Världscupledarinnan Tiril Udnes Weng är lite bekymrad för formen efter sin sjukdom. Var chanslös i sin kvartsfinal och Norge hade inga damer i finalen.

I herrfinalen var åter igen Johannes Høsflot Klæbo överlägsen och gjorde som han ville. det ser oerhört enkelt ut. Nu var lag,ompisen Håvard Solås Taugbøl tvåa, VM-trean som fick en smäll i axeln efter målgång i semifinalen men som blev klar till finalen.

Edvard Anger tog sig till finalen på tid. Där var han i vanlig ordning offensiv, men krafterna tog slut på slutet och Åsarna-åkaren blev 6:a. Ändå en ny insats som ger förhoppningar på 20-åringen inför VM i Planica.
Nu blev Federico Pellegrino trea medan också Erik Valnes och Lucas Chanavat var i mål före Anger.

Johan Häggström tog sig till semifinal och såg länge pigg ut där. Han fick dock inte till avslutningen och blev utslagen. Det var trots allt ett fall framåt och Johan försvarar sin plats i det svenska laget där Calle Halfvarsson och Marcus Grate fick tacka för sig redan i prologen.


Damernas resultat här.

Herrarnas resultat här.

 

Del |
null

Klæbo imponerar – 20:e segern i vinter

William Poromaa tillbaka på pallen i världscupen:

William Poromaa tillbaka på pallen efter VM-bronset på femmilen. Wille hade bara dom suveräna norrmännen Johannes Høsflot Klæbo och Pål Golberg före sig också i Lahtis 20 km masstart i klassisk.
Klæbo imponerar oerhört och verkar göra som han vill. Tog sin 20:e säsongsseger och närmar sig 70 världscupsegrar totalt med stormsteg.

Les mer
null

Louise mindre än sekunden före Lisa

Damernas jaktstart i Boden:

Det blev stentufft också i damernas jaktstart i cuptävlingen på Pagla skidstadion i Boden.
Louise Lindström, Falun Borlänge SK spurtade hem segern, men Lisa Ingesson, Piteå Elit var mindre än sekunden efter och båda passerade Sofia Henriksson och Märta Rosenberg som startade före.

Les mer
null

Eric Rosjö vann före Gustaf Berglund

Dubbelt IFK Mora i herrarnas jaktstart i Boden:

Tre åkare gjorde upp om segern i Ford Smart Energy Cup i Boden som avslutades med 20 km jaktstart i fristil under söndagen.
Eric Rosjö spurtade hem segern före klubbkompisen Gustaf Berglund och dom båda Mora-åkarna hänvisade Karl-Johan Westberg, Borås till tredje.

Les mer
null

Jonna mycket när första distanssegern

Kalvås glid kunde ingen matcha:

Jonna Sundling var ytterst nära att ta sin första seger på distans i världscupen.
Istället blev det Norges Anne Kjersti Kalvå som tog sin första seger efter VM-silver på tremilen. Hon avgjorde med betydligt bättre glid än alla andra in i stadion innan upploppet.
Sverige hade tre av dom sex åkarna i den avslutande tätgruppen.

Les mer
SM-Masstart

SM-masstarter i soliga Sollefteå

Det var perfekt vinterväder med minusgrader och strålande sol, men med viss vind som ställde till det för skidskyttarna på vallen under lördagens rafflande masstarter vid SM i Sollefteå. Elsa Tänglander, Jacob Larsson och Anna Magnusson vann för andra dagen i rad.

Les mer
SM-Sprint

Tuffa fighter i JSM i skidskytte-sprint

Det var inte bara seniorerna som körde SM i sprint i Sollefteå under fredagen. Också juniorerna körde sprint och det blev många tuffa fighter.
Som i D22-klassen där Moras klubbkompisar Alva Sköld och Sara Andersson hade en hård duell. Det samma mellan dalaåkarna Erik Larsson, Mora och Alfred Eriksson, Dala-Järna i H22.

Les mer
null

Kända juniornamn i toppen i Boden

Det blev inga överraskningar i toppen när juniorerna körde BAUHAUS Cup i klassisk stil i Boden under lördagen – 5 km för tjejerna och 10 km för killarna, precis som seniorerna i Ford Energy Smart Cup.
Alla fyra klasserna fick favoritsegrare.

Les mer
null

Bare Klæbo före Calle i Lahtis

Calle Halfvarsson ställdes mot fem (!) norrmän i finalen i världscupsprinten i Lahtis.
Men bara supermannen Johannes Høsflot Klæbo var före en för dagen mycket pigg Calle i mål. En mycket bra insats av Sågmyra-åkaren i den klassiska sprinten.
Svenska hoppet Edvin Anger föll tyvärr i semifinalen och diskades senare.

Les mer
null

Dramatik då Maja säkrade sprintcupen

Jonna tvåa igen i Lahtis, femte raka för Skistad:

Maja Dahlqvist vann sprintvärldscupen efter stor dramatik i Lahtis.
Jonna Sundling kämpade åter en tuff match mot norskan Kristine Stavaas Skistad som dock vann för femte gången i rad.

Les mer
null

Sofia och Gustav bäst i klassisk i Boden

Sofia Henriksson, Piteå och Gustav Kvarnbrink, Åsarna tog hem segrarna när Ford Smart Energy Cup fortsatte med klassiska tävlingar under lördagen.
Sofia vann en sekundstrid mot Märta Rosenberg medan det var dubbelt Åsarna i herrarnas tävling.

Les mer
null

Kajsa Johansson en liten skräll

Tre favoritter och en överraskning i BAUHAUS Cup:

Kajsa Johansson, Hägglunds var kanske ingen stor överraskning som segrare i D18 under BAUHAUS Cup-sprinten i Boden under fredagen.
Men hon var trots allt mindre väntat än dom tre andra segrarna: Elin Näslund, Erik Bergström och Anton Grahn.

Les mer
null

Anna och Jesper vann sprinttävlingarna

SM skidskytte i Sollefteå:

Anna Magnusson och Jesper Nelin vann seniorklasserna när SM i skidskytte inleddes med sprinttävlingar i Sollefteå under fredagen.
Jesper sköt felfritt, något han ju har haft svårt med i världscupen. Men nu var han ensam om det i herrklassen.

Les mer
null

Karl-Johan och Lisa vann cup-sprinten

Intensiv tävlingshelg i inledd i Boden:

Karl-Johan Westberg, Borås och Lisa Ingesson, Piteå.
Där har ni segrarna i fredagens sprint i Ford Energy Cup i Boden.
Det var inledningen på en cuphelg med intensivt tävlande på Pagla skidstadion där I19 IF står som arrangör.

Les mer
null

Jonnas ryck gav Sverige ny seger

Guldlaget från VM gjorde ingen besviken i Lahtis:

Jonna Sundling följde exakt samma taktik som i sprinten i Falun förra helgen.
Ryckte hårt i den sista backen och fick en rejäl lucka. Och den här gången kom ingen Kristine Stavaas Skistad bakifrån. Det blev en klar seger till guldlaget från VM med Emma Ribom och Jonna Sundling i teamsprinten i världscupfinalen i Lahtis.

Les mer
null

Guldlaget från VM tillbaka i Lahtis

För första gången sedan VM-guldet i teamsprint utgör Emma Ribom och Jonna Sundling åter igen det svenska laget när världscupfinalen inleds i Lahtis på fredagseftermiddagen.
Emma har varit sjuk men är nu tillbaka. Jonna har tre raka andraplatser, alla gångerna slagen av norskan Kristine Stavaas Skistad.

Les mer
null

Johanna tvåa på OS-stadion i Helsingfors

Johanna Hagström försvarade dom svenska färgerna i onsdagens showsprint på Olympiastadion i Helsingfors dit flera åkare kom direkt från tisdagens världscupsprint i Tallinn.
En helt platt bana gav tighta dueller och det var bara norskan Ane Appelkvist Stenseth som var före Johanna i mål i finalen.

Les mer
null

Här är svenska laget i Lahtis

Det närmar sig världscupavslutning i finska Lahtis, där sista världscuppoängen ska delas ut i jakten på topplaceringar. Nu presenteras landslaget som ska representera Sverige i säsongens sista världscup.

Les mer
null

Vasaloppet 2024 är fulltecknat

Vasaloppet 2024, det 100:e loppet, är nu fulltecknat med 15 800 deltagare. Totalt har närmare 30 000 anmält sig till ett lopp i Vasaloppets vintervecka 2024.
– Vi har märkt ett ökat intresse, både nationellt och internationellt, för att anmäla sig både till det historiska 100:e Vasaloppet och överlag till loppen i vinterveckan nästa år vilket är väldigt glädjande, säger Johan Eriksson, vd på Vasaloppet.

Les mer
null

Börjar bli en tråkig vana för Jonna

Kristine Stavaas Skistad vann för tredje gången:

Jonna Sundling hade ledningen in på upploppet.
Men för tredje gången på tre sprinttävlingar blev hon nerspurtad av norskan Kristine Stavaas Skistad.
Den här gången i Tallinn.
Det börjar bli en tråkig vana för Jonna.

Les mer
null

Gemensam vallning – så funkar det

Historisk dag i världscupen:

Dagens världscupsprint i Tallinn är historisk.
För första gången skall åkarna ha samma valla och inga stora truckar finns på plats utanför arenan i det estniska huvudstaden.
sweski.com har undersökt hur det hela kommer att fungera.

Les mer