Utmanarna slagna i Knallcrossen
Varken Lars Nelson eller Stina Nilsson lyckades vinna över alla dom yngre talangerna under söndagens Knallcrossen i Bruksvallarna, där dom båda ställde upp som utmanare mot dagens bästa ungdomar.
Lars var närmast segern, men “Lord Nelsen” orkade inte ta sig förbi Mattias Östberg, stortalangen från Stora Tuna i Borlänge som åker i klassen H11-12.
OS-mästaren i stafett blev dock tvåa i herrarnas utmanarfinal efter en stark avslutning. Han startade givetvis med visst handikap på sina konkurrenter.
Stina Nilsson blev trea i damernas utmanarfinal. Här vann faktisk den yngsta av dom alla, norskan Eline Horten Jorden, som åker i klassen D 0-10. Även Gabriella Pålsson från Utrikes Skidklubb, som åker i D 13-14, kom i mål före OS-medaljören Stina från IFK Mora SK.
I prologen gällde det att ha utförstalang. Åkarna hade mest utförsbacke och det var obligatoriskt med hjälm!
Vi har tidigare skrivit att Maja Dahlqvist, Domnarvet och Gustav Eriksson, Falun-Borlänge vann seniorklasserna (sammenslagna med H/D 19-20).
RESULTAT KNALLCROSSEN
H 0-10, final
1) Hampus Skoglund, Täby IS SK
2) Petter Solhaug Sæther, Os IL
3) Elias Danielsson, Högbo GIF
4) Magnus Holden, Røros IL Ski
D 0-10, final
1) Eline Horten Jordet, Tolga IL
2) Alva Hermansson, Kvarnsveden
3) Ellen Björk, Orsa SK
4) Gry Dahlgren, Spikbodarnas IK
H 11-12, final
1) Mattias Östberg, Stora Tuna IK SK
2) Måns Skoglund, Täby IS SK
3) Jonas Carlsson, Stora Tuna IK SK
4) Andreas Aune Aakerli, Heimdal SK
D 11-12, final
1) Emma Eriksson, Filipstads SF
2) Tova Ericsson, Stocviks SF
3) Josefin Lindström, Högbo GIF
4) Marta Rosenberg, Duveds IF
H 13-14, final
1) Jørgen Solhaug Sæter, Os IL
2) Emil Danielsson, Högbo GIF
3) Samuel Oskarsson, SK Leksand
4) Alexander Gidlund, Husums IF SK
D 13-14, final
1) Gabriella Pålsson, Utrikes SK
2) Tilda Östberg, Stora Tuna IK SK
3) Maja Eriksson, Filipstads SF
4) Katrin Sjödén, Älvdalens IF SK
H 15-16, final
1) Lukas Adolfsson, Täfteå IK
2) Magnus Horten, Os IL
3) Fredrik Andersson, Sollefteå Skidor IF
4) Sebastian Jansson, Sälens IF
D 15-16, final
1) Sanna Sjödén, Älvdalens IF SK
2) Sofie Oskarsson, SK Leksand
3) Tua Dahlgren, Spikbodarnas IK
4) Alicia Persson, Sollefteå Skidor IF
H 17-18, final
1) Magne Harborg, Røros IL
2) Torstein Buan Røvik, IL Varden
3) Wiktor Finn Eriksson, Domnarvets GoIF
4) Jan Thomas Jenssen, Hommelvik IL
5) Marcus Fredriksson, Lycksele IF
D 17-18, final
1) Filippa Lindman, Stockviks SF
2) Moa Olsson, Vansbro AIK SK
3) Jenny Solin, Sollefteå Skidor IF
4) Mathilda Ruus, Gillberga SK
5) Ida Kihlén, Malungs IF
Utmaningen herrar
1) Mattias Östberg, Stora Tuna IK SK (H 11-12)
2) Lars Nelson, Åsarna SK (utmanare)
3) Lukas Adolfsson, Täfteå IK (H 15-16)
4) Hampus Skoglund, Täby IS SK (H 0-10)
5) Jørgen Solhaug Sæter, Os IL (H 13-14)
Utmaninen damer
1) Eline Horten Jordet, Tolga IL (D 0-10)
2) Gabriella Pålsson, Utrikes Skidklubb (D 13-14)
3) Stina Nilsson, IFK Mora SK (utmanare)
4) Emma Eriksson, Filipstads SF (D 11-12)
5) Sanna Sjödén, Älvdalens IF SK (D 15-16)
PROLOG-RESULTAT
D 17-18
1 Filippa Lindman 191 Stockviks SF 02:27.41 0.00
2 Moa Olsson 195 Vansbro AIK Skidklubb 02:30.30 2.89
3 Mathilda Ruus 202 Gillberga SK 02:31.39 3.98
4 Jenny Solin 198 Sollefteå Skidor IF 02:31.50 4.09
5 Ida Kihlén 203 Malungs IF 02:33.88 6.47
6 Amanda Simonsson 192 Lima IF 02:34.02 6.61
7 Ebba Andersson 200 Sollefteå Skidor IF 02:34.64 7.23
8 Silje Gløtheim 188 Røros Il 02:35.70 8.29
9 Ellen Sarenmark 194 SK Leksand 02:35.85 8.44
10 Anne Katrine Tønset 204 Røros Il 02:37.44 10.03
11 Viktoria Karlsson 190 Sollefteå Skidor IF 02:37.54 10.13
12 Cajsa Martinsson 199 IFK Grängesberg SK 02:37.74 10.33
13 Ingrid Hallquist 197 Åsarna IK 02:47.07 19.66
14 Linnea Jonsson 205 Jättendals IF 02:48.61 21.20
15 Elsa Andersson 193 Domnarvets GOIF 02:49.07 21.66
D 15-16
1 Sofie Oskarsson 78 SK Leksand 02:20.15 0.00
2 Sanna Sjödén 79 Älvdalens IF SK 02:23.09 2.94
3 Moa Lundgren 71 Täfteå IK 02:26.90 6.75
4 Josefina Sundman 80 Åsarna IK 02:27.94 7.79
5 Alicia Persson 63 Stockviks SF 02:28.28 8.13
6 Gry Abrahamsson Gjersvold 56 Utrikes Skidklubb 02:29.44 9.29
7 Karin Österberg 69 Sollefteå Skidor IF 02:31.71 11.56
8 Tua Dahlgren 67 Spikbodarnas IK 02:32.77 12.62
9 Sandra Wiig 257 Stockviks SF 02:33.17 13.02
10 Sofia Eriksson 64 Stora Tuna IK SK 02:33.32 13.17
11 Tilda Johansson 75 Duveds IF 02:34.59 14.44
12 Hulda Forsberg 52 Kramfors-Alliansen 02:34.76 14.61
13 Maja Hagström 55 Anundsjö IF 02:36.26 16.11
14 Ida Persson 76 Högbo GIF 02:39.30 19.15
15 Trine Berg Hanssen 81 Il Varden 02:39.93 19.78
16 Emma Wasell 54 Mörsils IF 02:39.96 19.81
17 Fanny Johansson 61 Stockviks SF 02:40.77 20.62
18 Sanna Ångström 77 Duveds IF 02:40.99 20.84
19 Julia Nyberg 74 Anundsjö IF 02:42.16 22.01
20 Anja Svedholm 66 Östersunds SK 02:43.66 23.51
21 Natali Forss 73 Östersunds SK 02:45.66 25.51
22 Madelene Melin 53 Malungs IF 02:46.57 26.42
23 Elin Backén 60 Svegs IK 02:48.44 28.29
24 Beth MacLean 70 GBR 02:49.27 29.12
25 Josefine Augustson 72 Österby Sportklubb 02:52.10 31.95
26 Helene Werkland 58 Il Varden 02:56.31 36.16
27 Lynne Gray 68 GBR 03:06.17 46.02
D 13-14
1 Katrin Sjödén 903 Älvdalens IF SK 02:28.48 0.00
2 Gabriella Pålsson 918 Utrikes Skidklubb 02:30.38 1.90
3 Tilda Östberg 920 Stora Tuna IK SK 02:32.56 4.08
4 Julia Albertsson 896 Stuguns SK 02:32.88 4.40
5 Elin Lindroth 902 IFK Mora SK 02:34.88 6.40
6 Maja Eriksson 917 Filipstads SF 02:35.02 6.54
7 Elin Andersson 912 Östersunds SK 02:36.33 7.85
8 Emmi Eriksson 934 Täfteå IK 02:36.85 8.37
9 Louise Lindström 923 Högbo GIF 02:38.71 10.23
10 Elise Nilsen 925 Utleira IL Ski 02:39.22 10.74
11 Ida Lundgren 936 Täfteå IK 02:40.57 12.09
12 Frida Johansson 913 Domnarvets GOIF 02:40.87 12.39
13 Emma Jönsson 916 Östersunds SK 02:40.93 12.45
14 Ida Dahlgren 915 Spikbodarnas IK 02:42.71 14.23
15 Maja Karlsson 914 Årjängs IF 02:42.74 14.26
16 Agnes Stjerna 932 Utrikes Skidklubb 02:42.75 14.27
17 Anna Backman 894 Hede SK 02:43.98 15.50
18 Anna Johansson 908 Duveds IF 02:44.34 15.86
19 Ragnhild Lund-Tangen 930 Il Varden 02:44.68 16.20
20 Julia Nilsson 906 Offerdals SK 02:45.50 17.02
21 Hanna Jonsson 905 Husums IF SK 02:45.92 17.44
22 Anna Harborg 900 Röros IL Ski 02:46.15 17.67
23 Ella Hugg-Olsson 929 Matfors SK 02:46.26 17.78
24 Ella Georgsson 927 Högbo GIF 02:47.69 19.21
25 Lia Arvidsson 895 Täfteå IK 02:47.90 19.42
26 Sandra Westin 924 Hägglunds Ski Team SK 02:49.01 20.53
27 Ida Andersson 933 Östersunds SK 02:49.52 21.04
28 Elsa Forsberg 893 Kramfors-Alliansen 02:49.55 21.07
29 Signe Svensson 909 IKJ Haninge 02:49.75 21.27
30 Andrea Gløtheim 891 Röros IL Ski 02:49.86 21.38
31 Nora Lignell 899 Lucksta IF 02:50.45 21.97
32 Lovisa Olsson 938 Husums IF SK 02:50.68 22.20
33 Gabriella Thors 911 Malungs IF 02:51.21 22.73
=33 Elin Busk 931 Svegs IK 02:51.21 22.73
35 Linnea Axelsson 935 Svegs IK 02:53.79 25.31
36 Sara Hellström 890 Duveds IF 02:54.82 26.34
37 Ida Wasell 910 Mörsils IF 02:55.46 26.98
38 Hanna Bengtsson 939 Orsa SK 02:56.38 27.90
39 Malva Zachrisson 901 Svegs IK 02:58.94 30.46
40 Emilia Pettersson 921 Kramfors-Alliansen 02:59.56 31.08
41 Ida Olaspers 907 Orsa SK 03:00.20 31.72
42 Mathilda Evaldsson 904 Ekshärads SF 03:00.62 32.14
43 Elin Schagerström 898 Garphyttans IF 03:01.30 32.82
44 Wera Finn-Eriksson 926 Domnarvets GOIF 03:01.71 33.23
45 Ida Dahlkvist 928 Årsunda IF 03:03.47 34.99
46 Thea Richardsson 919 Järpens SK 03:08.19 39.71
47 Evelina Christensen 892 IKJ Haninge 03:35.37 1:06.89
D 11-12
1 Maria Harrouch 610 Högbo GIF 02:50.21 0.00
2 Anna Novak 595 Offerdals SK 02:54.50 4.29
3 Märta Rosenberg 623 Duveds IF 02:55.51 5.30
4 Emma Höglund 580 Kramfors-Alliansen 02:56.40 6.19
5 Elina Franzén 587 Idre SK 02:56.64 6.43
6 Kajsa Rapp 606 SK Leksand 02:57.07 6.86
7 Emma Eriksson 615 Filipstads SF 02:59.56 9.35
8 Tove Ericsson 584 Stockviks SF 03:00.53 10.32
9 Anna Jonsson 575 Duveds IF 03:02.55 12.34
10 Josefin Lindström 629 Högbo GIF 03:04.55 14.34
11 Frida Poromaa 598 Fränsta IK 03:04.89 14.68
12 Ylva Olsson 582 Mörsils IF 03:05.12 14.91
13 Emma Lindberg 607 Funäsdalens IF 03:06.53 16.32
14 Anette Nilsen 624 Utleira IL Ski 03:07.58 17.37
15 Ebba Karlsson 613 Täby IS SK 03:08.51 18.30
16 Lina Hennings 599 Östersunds SK 03:08.90 18.69
17 Elvira Revelj 614 Hede SK 03:10.72 20.51
18 Wilma Johansson 617 Åsarna IK 03:11.64 21.43
19 Lisa Hansen 579 IF Strategen 03:13.34 23.13
20 Lisa Nystedt 630 Täby IS SK 03:13.73 23.52
21 Rebecka Westlund 581 Sunne SLF 03:13.93 23.72
22 Vanja Kant 594 Hede SK 03:14.75 24.54
23 Elsa Carlsson 612 Åsarna IK 03:14.92 24.71
24 Tilde Ingvarsson 590 Svegs IK 03:16.12 25.91
25 Hanna Nilsson 620 Matfors SK 03:16.86 26.65
26 Ida Nilsson 627 Bergeforsens SK 03:17.30 27.09
27 Nora Hegdahl 602 Steinkjer SK 03:18.02 27.81
28 Hedda Fevang Tveit 605 Utleira IL Ski 03:18.09 27.88
29 Rebecka Samuelsson 591 Husums IF SK 03:19.17 28.96
30 Elin Modin 589 Sollefteå Skidor IF 03:19.38 29.17
31 Elsa Eriksson 600 Husums IF SK 03:19.69 29.48
32 Flisa Ravald 609 Ås IF 03:20.57 30.36
33 Alba Johansson 611 Sundbybergs IK 03:20.74 30.53
34 Klara Jonsson 604 Husums IF SK 03:21.86 31.65
35 Hanna Bångman 588 Offerdals SK 03:22.21 32.00
36 Irja Brandfjell 592 Funäsdalens IF 03:23.25 33.04
37 Felicia Larsson 618 Näsvikens IK 03:24.41 34.20
38 Eirin Larsson-Myhr 634 Funäsdalens IF 03:25.24 35.03
39 Sanna Sundström 619 Husums IF SK 03:25.33 35.12
40 Maja Kallin 577 Hägglunds Ski Team SK 03:26.10 35.89
41 Agnes Hammargård 621 Svegs IK 03:27.02 36.81
42 Tilda Sundberg 628 Fränsta IK 03:27.07 36.86
43 Hanna Hodin 578 Årsunda IF 03:27.42 37.21
44 Alva Eriksson 626 Sollefteå Skidor IF 03:28.16 37.95
45 Tilde Zetterström 597 Funäsdalens IF 03:28.92 38.71
46 Tindra Österberg 593 Ås IF 03:29.47 39.26
47 Lova Busk 601 Svegs IK 03:30.03 39.82
48 Sigrid Hübenette 608 Husums IF SK 03:37.09 46.88
49 Melina Vestermark 596 Hägglunds Ski Team SK 03:38.14 47.93
50 Ella Sehlberg 622 Hägglunds Ski Team SK 03:38.35 48.14
51 Saga Fältenhag 576 Högbo GIF 03:43.21 53.00
52 Agnes Westrin 631 Trönö IK 03:44.39 54.18
53 Hilda Lingman 632 Trönö IK 03:49.06 58.85
54 Elin Vesterlund 625 Vännäs SK 03:51.58 1:01.37
55 Meja Burland 635 Funäsdalens IF 03:58.04 1:07.83
56 Tea Strömqvist 616 Stuguns SK 04:00.48 1:10.27
57 Sanna Rantala 585 Husums IF SK 04:05.15 1:14.94
58 Fredrikke Koxvig Mathisen 586 Mörsils IF 04:18.52 1:28.31
D 0-10
1 Andrea Sæther Verdenius 812 Tolga IL 03:06.71 0.00
2 Malin Oskarsson 782 SK Leksand 03:11.63 4.92
3 Eline Horten Jordet 754 Tolga IL 03:16.94 10.23
4 Alva Hermansson 751 Kvarnsvedens GOIF SK 03:18.72 12.01
5 Ellen Björk 813 Orsa SK 03:19.89 13.18
6 Maja Pålsson 772 Utrikes Skidklubb 03:23.03 16.32
7 Alicia Sellsve 766 Järpens SK 03:23.78 17.07
8 Gry Dahlgren 777 Spikbodarnas IK 03:25.17 18.46
9 Ida Garfvé 803 IFK Mora SK 03:29.77 23.06
10 Alva Thyren 781 Trönö IK 03:30.62 23.91
11 Eivor Lund-Tangen 780 Il Varden 03:31.78 25.07
12 Liv Mattiasdottr Sjölund 765 Östersunds SK 03:31.89 25.18
13 Meja Engrund 758 Åsarna IK 03:33.27 26.56
14 Maja Wallberg 761 Hägglunds Ski Team SK 03:33.79 27.08
15 Elina Göransson 775 Åsarna IK 03:34.33 27.62
16 Tomina Ripa 798 Idre SK 03:37.42 30.71
17 Molly Andersson 746 Domnarvets GOIF 03:37.85 31.14
18 Sofia Bergman 817 Sollefteå Skidor IF 03:41.11 34.40
19 Kristine Aune Aakerli 801 Heimdal SK 03:45.81 39.10
20 Ines Stjerna 794 Utrikes Skidklubb 03:46.74 40.03
21 Philippa Eriksson 787 Filipstads SF 03:47.25 40.54
22 Elsa Palmberg 760 Högbo GIF 03:49.51 42.80
23 Tilda Sahlberg 789 Trönö IK 03:49.65 42.94
24 Märta Vesterström 774 Svegs IK 03:49.79 43.08
25 Leia Ugarph Nordström 808 Näsvikens IK 03:52.15 45.44
26 Klara Forslund 788 Stockviks SF 03:52.32 45.61
27 Ellen Norenius 757 Hägglunds Ski Team SK 03:53.85 47.14
28 Signe Schagerström 818 Garphyttans IF 03:55.34 48.63
29 Enya Daabach 773 Åsarna IK 03:55.47 48.76
30 Ida Backén 755 Svegs IK 03:55.73 49.02
31 Elin Carlsson 747 Åsarna IK 03:57.22 50.51
32 Wilma Nilsson 811 Sollefteå Skidor IF 03:57.58 50.87
33 Tilda Andersson 785 Åsarna IK 03:58.72 52.01
34 Emilia Johansson 771 Hägglunds Ski Team SK 03:58.92 52.21
35 Cecilia Ek 741 Hägglunds Ski Team SK 04:03.20 56.49
36 Hilda Sjöblom 742 Ås IF 04:03.99 57.28
37 Hanna Westerlund Holmgren 778 Husums IF SK 04:04.06 57.35
38 Emma Carlsson 770 Vännäs SK 04:04.63 57.92
39 Anna Dahl Haugen 809 Brekken IL 04:06.29 59.58
40 Caroline Nilsson 791 Offerdals SK 04:06.81 1:00.10
41 Elvira Bylund 804 Trönö IK 04:09.46 1:02.75
42 Alva Nilsson 799 Bergeforsens SK 04:09.82 1:03.11
43 Ebba Hennings 763 Östersunds SK 04:13.20 1:06.49
44 Ruth Hugg-Olsson 769 Matfors SK 04:13.75 1:07.04
45 Elsa Arnesson 805 Ås IF 04:14.08 1:07.37
46 Frida Eriksson 768 Åsarna IK 04:17.64 1:10.93
47 Astrid Hermansson 744 Kvarnsvedens GOIF SK 04:18.55 1:11.84
48 Isa Wickenberg 764 Ås IF 04:18.85 1:12.14
49 Stina Westlund 793 Trönö IK 04:21.35 1:14.64
50 Iris Zachrisson 795 Svegs IK 04:25.94 1:19.23
51 Jenny Eriksson 792 Åsarna IK 04:26.72 1:20.01
52 Thea Hägg 790 Funäsdalens IF 04:27.47 1:20.76
53 Linn Häggström 752 Tynderö IK 04:31.56 1:24.85
54 Ebba Westrin 786 Trönö IK 04:32.08 1:25.37
55 Iza Wagenius 762 Funäsdalens IF 04:32.85 1:26.14
56 Ronja Nilsson 814 Sollefteå Skidor IF 04:34.77 1:28.06
57 Selma Stengårds 806 Lima IF 04:37.39 1:30.68
58 Charlotte Koxvig Mathisen 779 Mörsils IF 04:37.72 1:31.01
59 Kristina Lindh 810 Hägglunds Ski Team SK 04:43.12 1:36.41
60 Julia Norén 815 Ås IF 04:44.08 1:37.37
61 Ottilia Pedersen 800 Åsarna IK 04:45.57 1:38.86
62 Märta Hübenette 816 Husums IF SK 04:47.90 1:41.19
63 Sigrid Skoog 753 Hede SK 04:54.03 1:47.32
64 Elin Mattson 767 Ås IF 05:16.33 2:09.62
65 Hedvig Ulander 756 Husums IF SK 05:21.28 2:14.57
66 Astrid Forslund 759 Stockviks SF 05:35.30 2:28.59
67 Alva Perbo 749 Hägglunds Ski Team SK 05:41.02 2:34.31
68 Julia Lindberg 750 Åsarna IK 06:04.09 2:57.38
69 Stina Eriksson 740 Åsarna IK 06:15.60 3:08.89
70 Stine Nilsen 807 Utleira IL Ski 06:15.83 3:09.12
71 Sofie Schollin 748 Funäsdalens IF 06:16.25 3:09.54
72 Hilma Bylund 802 Trönö IK 06:49.65 3:42.94
73 Irma Fundin 796 Svegs IK 06:51.66 3:44.95
74 Kajsa Wickenberg 743 Ås IF 09:12.29 6:05.58
75 Vera Norenius 797 Hägglunds Ski Team SK 09:24.02 6:17.31
H 17-18
1 Marcus Fredriksson 122 Lycksele IF 02:11.23 0.00
2 Magne Harborg 115 Roeros Il 02:11.74 0.51
3 Jan Thomas Jenssen 102 Hommelvik Il 02:11.93 0.70
4 Wiktor Finn Eriksson 127 Domnarvets GOIF 02:13.66 2.43
5 Torstein Buan Røvik 106 Il Varden 02:14.16 2.93
6 Jonas Eriksson 125 Falun Borlänge SK 02:14.89 3.66
7 Ole Morten Flataker 87 Hommelvik Il-ski 02:15.27 4.04
8 Marcus Grate 92 Täfteå IK 02:16.05 4.82
9 Mattias Vesterlund 123 Vännäs SK 02:16.12 4.89
10 Gustav Rotvold 100 Åsarna IK 02:16.56 5.33
11 Martin Herbert 107 Sundbybergs IK 02:18.33 7.10
12 Olle Strömbäck 103 Husums IF SK 02:18.40 7.17
13 Morten Torvik 101 Il Varden 02:18.73 7.50
14 Oscar Lindell 91 Stockviks SF 02:18.78 7.55
15 Ola Brosveet Rannem 114 Inderoey IL 02:19.36 8.13
16 Aksel Norli 116 Rindal Il 02:19.39 8.16
17 Hugo Jacobsson 96 Falun Borlänge SK 02:19.62 8.39
=17 Jo Svinsaas 97 Rindal Il 02:19.62 8.39
19 Jakob Jansson 119 Månkarbo IF 02:20.05 8.82
20 Gaute Iversen 117 Il Varden 02:20.99 9.76
21 Sebastian Samuelsson 113 Sollefteå Skidor IF 02:21.30 10.07
22 Alfred Buskqvist 109 IK Stern 02:21.52 10.29
23 Konrad Mattsson-Myhr 98 Funäsdalens IF 02:21.61 10.38
24 Emil Thyrèn 105 Trönö IK 02:21.71 10.48
25 Ludvig Holmberg 104 Tranemo IF Skidklubb 02:22.11 10.88
26 Arvid Aronsson 108 Stockviks SF 02:22.47 11.24
27 August Spik 88 SK Leksand 02:23.09 11.86
28 Jon Lund-Kempe 111 Kramfors-Alliansen 02:23.47 12.24
29 John Leander 93 Åsarna IK 02:23.54 12.31
30 Jonas Persson 94 Trönö IK 02:26.85 15.62
31 Johan Forslund 95 Lycksele IF 02:28.08 16.85
32 Rasmus Pettersson 124 Hägersta GF 02:33.28 22.05
33 Angus MacLean 90 GBR 02:43.18 31.95
H 15-16
1 Magnus Horten 6 Os IL 02:16.06 0.00
2 Fredrik Andersson 27 Sollefteå Skidor IF 02:16.34 0.28
3 Carl Rotvold 10 Åsarna IK 02:19.70 3.64
4 Sebastian Jansson 28 Sälens IF 02:19.84 3.78
5 Lukas Adolfsson 26 Täfteå IK 02:21.71 5.65
6 Anton Eriksson 21 Östersunds SK 02:22.18 6.12
7 Arvid Jonsson 44 Duveds IF 02:23.12 7.06
8 Emil Simonsson 37 Lima IF 02:23.23 7.17
9 Arvid Vänn 34 Stockviks SF 02:23.82 7.76
10 Mattias Vedin 30 Stockviks SF 02:24.05 7.99
11 Oscar Olsson 8 Hudiksvalls IF 02:25.08 9.02
12 Felix Forsberg 3 Järpens SK 02:25.15 9.09
13 Martin Johansson 7 Korsnäs IF SK 02:25.47 9.41
14 Simon Eriksson 14 Täfteå IK 02:26.45 10.39
15 Johan Samuelsson 39 Husums IF SK 02:28.23 12.17
16 Elis Strömbäck 42 Husums IF SK 02:28.31 12.25
17 Jonathan Modin 16 Sollefteå Skidor IF 02:28.62 12.56
18 Tobias Engberg 41 Mörsils IF 02:29.20 13.14
19 Ludvig Karlsson 40 Järpens SK 02:29.89 13.83
20 Karel Novak 18 Offerdals SK 02:30.32 14.26
21 Isak Augustsson 2 IFK Mora SK 02:32.51 16.45
22 Oskar Ohlsson 19 Funäsdalens IF 02:33.26 17.20
23 Sigurd Bjoerkli 47 Hommelvik Il 02:34.08 18.02
24 Oliver Newman 38 GBR 02:34.41 18.35
25 Måns Olsson 9 Mörsils IF 02:35.16 19.10
26 Viktor Jonsson 45 Åsarna IK 02:35.67 19.61
27 Markus Holden 11 Röros IL Ski 02:35.86 19.80
28 Edvin Olsson 46 Östersunds SK 02:35.92 19.86
29 Fredrik Norlin 31 IFK Mora SK 02:36.34 20.28
30 Kristoffer Forsberg 32 Bjurholms IF 02:37.07 21.01
31 Axel Jutterström 13 IFK Mora SK 02:37.44 21.38
32 Emrik Nordgren 4 Vännäs SK 02:38.38 22.32
33 Oskar Danielson-Frost 17 Dala-Järna IK 02:39.03 22.97
34 Emil Hodin 15 Årsunda IF 02:39.46 23.40
35 Samuel Höjlind 29 IFK Mora SK 02:40.09 24.03
36 Jack Nocholls 23 GBR 02:42.28 26.22
37 Fergus Newman 36 GBR 02:42.32 26.26
38 Sander Øwre Haugan 22 Hommelvik Il 02:42.69 26.63
39 Carl Lindell 24 Stockviks SF 02:44.58 28.52
40 Oskar Edh 33 Järpens SK 02:45.77 29.71
41 Love Persson 43 Sollefteå Skidor IF 02:46.74 30.68
42 Brodie Murray 1 GBR 02:48.55 32.49
43 Jon Zachrisson 20 Svegs IK 02:49.89 33.83
44 Jakob Björns 5 Hede SK 02:57.33 41.27
45 Sebastian Yusuf 12 Mörsils IF 03:01.76 45.70
H 13-14
1 Jørgen Solhaug Sæter 840 Os IL 02:26.13 0.00
2 Samuel Oskarsson 868 SK Leksand 02:26.45 0.32
3 Emil Danielsson 881 Högbo GIF 02:27.01 0.88
4 Alexander Gidlund 877 Husums IF SK 02:28.15 2.02
5 Ørjan Moseng 883 Röros IL Ski 02:29.90 3.77
6 Gustav Kvarnbrink 848 IFK Umeå 02:30.41 4.28
7 Jesper Persson 878 Åsarna IK 02:31.04 4.91
8 Simon Strömberg 842 Täfteå IK 02:32.33 6.20
9 Linus Berglund 844 Järpens SK 02:32.91 6.78
10 Simon Eriksson 841 Östersunds SK 02:33.34 7.21
11 Linus Nilsson 853 IFK Umeå 02:33.47 7.34
12 Anton Eriksson 843 Sollefteå Skidor IF 02:33.92 7.79
13 Erik Hennings 866 Östersunds SK 02:34.24 8.11
14 Elis Tingelöf 862 Sollefteå Skidor IF 02:34.99 8.86
15 Magnus Høgli 827 Byåsen IL 02:35.28 9.15
16 Joel Engberg 882 Mörsils IF 02:37.12 10.99
17 Anton Mäkinen 852 Högbo GIF 02:38.37 12.24
18 Max Andersson 869 Domnarvets GOIF 02:38.49 12.36
19 Pontus Wikström 832 Hägglunds Ski Team SK 02:39.09 12.96
20 Eirik Horten 851 Os IL 02:39.42 13.29
21 William Schultz 872 IFK Umeå 02:39.65 13.52
22 Sven Leander 847 Åsarna IK 02:39.66 13.53
23 Love Strömqvist 865 Stuguns SK 02:43.16 17.03
24 Ossian Rosenberg 864 Duveds IF 02:44.44 18.31
25 William Selander 850 Spikbodarnas IK 02:44.46 18.33
26 Anton Björk 839 Orsa SK 02:44.49 18.36
27 Hampus Bodin 849 Sollefteå Skidor IF 02:45.30 19.17
28 Robin Ivansson 831 Offerdals SK 02:45.32 19.19
29 Per Jutterström 860 IFK Mora SK 02:46.34 20.21
30 Viktor Wallberg 834 Hägglunds Ski Team SK 02:46.42 20.29
31 William Fuglem 859 Utleira IL Ski 02:48.04 21.91
32 Vincent Johnson 870 Matfors SK 02:48.69 22.56
33 Oscar Backlund 879 IK Jarl Rättvik 02:49.24 23.11
34 Linus Jonsson 861 Årjängs IF 02:49.80 23.67
35 Måns Jernberg 829 Lima IF 02:49.89 23.76
36 Adam Hodin 835 Årsunda IF 02:50.69 24.56
37 Isidor Wiksten Melander 855 Matfors SK 02:52.73 26.60
38 Jesper Thång 846 Lima IF 02:54.34 28.21
39 Elias Röstin 858 Söders-Tyresö 02:54.37 28.24
40 Kasper Wiken 880 Åsarna IK 02:55.45 29.32
41 Victor Lukka 856 Hägglunds Ski Team SK 02:58.19 32.06
42 Marius Koxvig Mathisen 871 Mörsils IF 03:00.38 34.25
43 Joel Jänes 875 Stockviks SF 03:04.20 38.07
44 Oskar Åslund 874 Östersunds SK 03:05.00 38.87
45 Adrian Johansson 828 Hägglunds Ski Team SK 03:05.39 39.26
46 Isak Seijsing 830 Hägglunds Ski Team SK 03:06.07 39.94
47 Jakob Nyhem 873 Funäsdalens IF 03:06.52 40.39
48 Linus Wassbrink 845 Matfors SK 03:17.69 51.56
49 Olof Eriksson 867 Åsarna IK 03:19.81 53.68
50 William Lindgren 854 Hägglunds Ski Team SK 03:22.77 56.64
51 Johan Wiklund 876 Hägglunds Ski Team SK 03:24.90 58.77
52 Jonas Dahlgren 857 Funäsdalens IF 04:01.01 1:34.88
H 11-12
1 Isak Garfvé 538 IFK Mora SK 02:33.38 0.00
2 Gustav Pålsson 503 Utrikes Skidklubb 02:34.88 1.50
3 Mattias Östberg 551 Stora Tuna IK SK 02:39.56 6.18
4 Rasmus Westerlund 532 IF Strategen 02:40.36 6.98
5 Jacob Sæther Verdenius 505 Tolga IL 02:40.72 7.34
6 Andreas Aune Aakerli 557 Heimdal SK 02:40.86 7.48
7 Måns Skoglund 540 Täby IS SK 02:41.40 8.02
8 Jonas Carlsson 542 Stora Tuna IK SK 02:42.31 8.93
9 Edvin Anger 565 IFK Hedemora SK 02:43.14 9.76
10 Albin Köpman 562 Stora Tuna IK SK 02:44.07 10.69
11 Erik Larsson 516 IFK Mora SK 02:46.17 12.79
12 Sebastian Roed Feragen 510 Tynset IF 02:49.11 15.73
13 Nils Ole Fuglem 553 Selbu Il 02:49.54 16.16
14 Arvid Johansson 567 Domnarvets GOIF 02:49.81 16.43
15 Ebbe Abrahamsson Gjersvold 563 Utrikes Skidklubb 02:49.83 16.45
16 Mattias Andersson 561 Domnarvets GOIF 02:49.91 16.53
17 Vidar Lindqvist 511 Funäsdalens IF 02:53.80 20.42
18 Erik Johansson 528 Domnarvets GOIF 02:53.94 20.56
19 Sander Krouwel 566 Stora Tuna IK SK 02:55.67 22.29
20 Amund Flataker 550 Hommelvik Il 02:57.30 23.92
21 Jon Nilsson 549 Offerdals SK 02:58.26 24.88
22 Oskar Algotsson 512 Åsarna IK 02:58.52 25.14
23 Arvid Borg 517 Funäsdalens IF 02:59.34 25.96
24 Edvin Nordgren 525 Åsarna IK 03:00.20 26.82
25 Calle Rune 548 Täby IS SK 03:00.45 27.07
26 Hans Stierna 533 Utrikes Skidklubb 03:00.58 27.20
27 Viktor Olsson 535 Husums IF SK 03:00.61 27.23
28 Anton Andersson 531 Åsarna IK 03:01.10 27.72
29 Erik Schjoelberg 564 Röros IL Ski 03:01.38 28.00
30 Täpp Arvid Almlöf 518 IK Jarl Rättvik 03:02.20 28.82
31 Gabinus Ripa 560 Idre SK 03:02.22 28.84
32 Rasmus Eriksson 554 Täfteå IK 03:03.46 30.08
33 Sixten Svedholm 537 Östersunds SK 03:04.02 30.64
34 Wilhelm Daabach 501 Åsarna IK 03:04.26 30.88
35 Jakob Tidemann 523 Röros IL Ski 03:04.28 30.90
36 Lukas Jonsson 519 Årjängs IF 03:05.27 31.89
37 Axel Karlsson 506 Täby IS SK 03:05.62 32.24
38 Nils Schagerström 529 Garphyttans IF 03:05.86 32.48
39 Felix Westerlund 502 IF Strategen 03:06.39 33.01
40 Hannes Sjölund Myhr 513 Ås IF 03:07.47 34.09
41 Frank Krouwel 522 Stora Tuna IK SK 03:09.98 36.60
42 Tim Wikén 526 Åsarna IK 03:10.13 36.75
43 Gabriel Nordgren 514 Vännäs SK 03:11.18 37.80
44 Victor Berglund 541 Järpens SK 03:11.36 37.98
45 Per Hammar 536 Funäsdalens IF 03:12.70 39.32
46 Kalle Georgsson 527 Högbo GIF 03:13.19 39.81
47 Arve Lignell 515 Lucksta IF 03:13.97 40.59
48 Einar Hollum 524 Röros IL Ski 03:14.23 40.85
49 Ørjan Wiggen Skancke 555 Röros IL Ski 03:14.49 41.11
50 Elias Pedersén 508 Åsarna IK 03:15.39 42.01
51 Morten Ryttervoll 530 Brekken IL 03:15.77 42.39
52 Adam Björns 568 Hede SK 03:16.44 43.06
53 Axel Mattsson 507 Ås IF 03:17.51 44.13
54 Tor Rönnestrand 543 Ås IF 03:18.56 45.18
55 Linus Brandén 559 Funäsdalens IF 03:20.72 47.34
56 Nils Norberg 521 Lucksta IF 03:22.00 48.62
57 Hannes Olsson 556 Mörsils IF 03:25.72 52.34
58 Jakob Wickenberg 534 Ås IF 03:29.83 56.45
59 Magnus Dahl Haugen 558 Brekken IL 03:30.28 56.90
60 Samuel Johansson 509 Hägglunds Ski Team SK 03:35.42 1:02.04
61 Anton Olars 546 Sågmyra SK 03:35.82 1:02.44
62 Isak Landén 539 Ås IF 03:38.54 1:05.16
H 0-10
1 Petter Solhaug Sæter 653 Os IL 02:58.96 0.00
2 Elias Danielsson 707 Högbo GIF 02:59.10 0.14
3 Jakob Carlsson 689 Stora Tuna IK SK 02:59.70 0.74
4 Hampus Skoglund 717 Täby IS SK 03:00.12 1.16
5 Erik Franzén 656 Idre SK 03:04.41 5.45
6 Marcus Nilsson 697 Hägglunds Ski Team SK 03:07.84 8.88
7 Wilhelm Sterner 657 Täby IS SK 03:10.33 11.37
8 Linus Sjödén 701 Älvdalens IF SK 03:10.58 11.62
9 Magnus Holden 665 Röros IL Ski 03:11.63 12.67
10 Jacob Larsson 716 IFK Mora SK 03:14.37 15.41
11 Lars Horten Jordet 705 Tolga IL 03:14.40 15.44
12 Victor Eriksson 679 Östersunds SK 03:17.25 18.29
13 Jonatan Lindberg 696 Funäsdalens IF 03:20.54 21.58
14 Björn Rönnestrand 640 Ås IF 03:21.09 22.13
15 Halvard Livik 710 Il Varden 03:23.59 24.63
16 Isac Lundblad 670 Hägglunds Ski Team SK 03:23.68 24.72
17 Tomas Holmgren 731 Matfors SK 03:24.23 25.27
18 Täpp Olof Almlöf 673 IK Jarl Rättvik 03:25.60 26.64
19 Sebastian Höglund 685 Kramfors-Alliansen 03:27.72 28.76
20 Ludwig Svensson 718 Ås IF 03:29.49 30.53
21 Ruben Tholander 684 Sundbybergs IK 03:29.90 30.94
22 Axel Mäkinen 711 Högbo GIF 03:33.37 34.41
23 Viking Olsson 654 Husums IF SK 03:38.61 39.65
24 Edvin Mäkinen 664 Högbo GIF 03:40.64 41.68
25 Lukas Walther 726 Matfors SK 03:41.41 42.45
26 Lukas Ullberg 669 Näsvikens IK 03:41.56 42.60
27 Johan Hammar 681 Funäsdalens IF 03:42.36 43.40
28 Lukas Herje Hoflin 721 Funäsdalens IF 03:42.72 43.76
29 Edvin Westlund 650 Trönö IK 03:43.82 44.86
30 Axel Arnesson 649 Ås IF 03:43.93 44.97
31 Oscar Norén 641 Ås IF 03:44.30 45.34
32 Johan Richardsson 663 Järpens SK 03:46.75 47.79
33 Johannes Ulander 668 Husums IF SK 03:47.21 48.25
34 Sigurd Hollum 709 Röros IL Ski 03:47.87 48.91
35 Åke Karlgren Grindborg 694 Svegs IK 03:47.89 48.93
36 Edvard Fuglem 648 Utleira IL Ski 03:48.46 49.50
37 Malte Andersson 678 Domnarvets GOIF 03:48.69 49.73
38 Jason Blomqvist 728 Matfors SK 03:49.20 50.24
39 Oscar Fältenhag 714 Högbo GIF 03:49.75 50.79
40 Liam Johnson 667 Matfors SK 03:50.23 51.27
41 Oskar Höglund 672 Kramfors-Alliansen 03:51.11 52.15
42 Eirik Høgli 693 Byåsen IL 03:52.12 53.16
43 Måns Ravald 712 Ås IF 03:52.20 53.24
44 Kaspar Ericsson 687 Stockviks SF 03:55.07 56.11
45 Kevin Eidem 660 Il Varden 03:55.08 56.12
46 Markel Fundin 652 Svegs IK 03:55.77 56.81
47 Eric Staaf 675 Ås IF 03:56.09 57.13
48 Linus Pettersson 700 Kramfors-Alliansen 03:56.96 58.00
49 Arvid Lindqvist 719 Funäsdalens IF 03:57.19 58.23
50 William Tynell Fyhr 727 Grycksbo IF OK 03:58.81 59.85
51 Isak Bodin 645 Sollefteå Skidor IF 04:01.22 1:02.26
52 Filip Fevang Tveit 686 Utleira IL Ski 04:02.12 1:03.16
53 Axel Tingelöf 713 Sollefteå Skidor IF 04:04.39 1:05.43
54 August Lilja 706 Matfors SK 04:09.02 1:10.06
55 Ludvig Borg 704 Funäsdalens IF 04:09.48 1:10.52
56 Zeth Strömberg 666 Matfors SK 04:10.61 1:11.65
57 Olle Sjöblom 671 Ås IF 04:12.07 1:13.11
58 Pelle Anger 732 IFK Hedemora 04:13.06 1:14.10
59 Adrian Andersson 680 Näsvikens IK 04:14.05 1:15.09
60 Jesper Arnell 643 Funäsdalens IF 04:19.90 1:20.94
61 Magnar Ryttervoll 729 Brekken IL 04:20.85 1:21.89
62 Magnus Sundt 690 Röros IL Ski 04:25.48 1:26.52
63 Max Svensson 677 Matfors SK 04:28.39 1:29.43
64 Lukas Lindberg 688 Åsarna IK 04:32.48 1:33.52
65 felix sjölund myhr 651 Ås IF 04:32.72 1:33.76
66 Anton Nordgren 662 Åsarna IK 04:35.22 1:36.26
67 Ådne Gloetheim 723 Röros IL Ski 04:35.32 1:36.36
68 Olle Rune 708 Täby IS SK 04:36.78 1:37.82
69 Theo Lundblad 646 Hägglunds Ski Team SK 04:40.36 1:41.40
70 Vilmer Andersson 659 Näsvikens IK 04:42.03 1:43.07
71 Manne Österberg 722 Ås IF 04:44.33 1:45.37
72 Martin Nilsson 692 Hägglunds Ski Team SK 04:46.24 1:47.28
73 Viktor Sundberg 699 Bergeforsens SK 04:46.65 1:47.69
74 Håkon Fuglem 724 Utleira IL Ski 04:53.27 1:54.31
75 William Edström 730 Matfors SK 05:02.66 2:03.70
76 Nils Wallberg 642 Hägglunds Ski Team SK 05:08.11 2:09.15
77 Hugo Kallin 644 Hägglunds Ski Team SK 05:17.27 2:18.31
78 Gustav Glad 733 IFK Mora SK 05:18.46 2:19.50
79 Love Tholander 676 Sundbybergs IK 05:26.06 2:27.10
80 Alfred Pedersen 695 Åsarna IK 05:28.02 2:29.06
81 Fabian Schollin 720 Funäsdalens IF 05:28.08 2:29.12
82 Erik Skoglund 674 Täby IS SK 05:31.05 2:32.09
83 Albin Richardsson 682 Järpens SK 05:34.78 2:35.82
84 Marcus Dahlgren 658 Funäsdalens IF 05:36.08 2:37.12
85 Måns Sahlberg 655 Trönö IK 05:42.30 2:43.34
86 Wiktor Kucman 647 Bergeforsens SK 06:12.17 3:13.21
87 Arvid Carlsson 715 Åsarna IK 06:13.26 3:14.30
88 Erik Lindh 691 Hägglunds Ski Team SK 06:27.84 3:28.88
89 Petrus Landén 661 Ås IF 07:42.38 4:43.42
En SM-femmil helt i Burmans smak
En hård SM-femmil. Individuell start. Hårda spår och jämnt före. Många trötta åkare på slutet av säsongen.
Det gillar Jens Burman.
Åsarna-åkaren var i ledningen från start till mål i den sista SM-tävlingen på Pagla skidstadion i Boden under tisdagen. Närmast följde unge Truls Gisselman från Rehns BK.
Ebba vände och vann SM-tremilen
Linn Svahn öppnade bäst och hade ledningen i SM-tremilen i Boden.
Men på andra halvan vände Ebba Andersson på steken och tog sitt första guld under årets SM-vecka i Norrbotten.
Avståndet i mål blev dock bara 8 sekunder.
Jonna sjuk – Falun-Borlänges första guld
Jonna Sundling blev sjuk och kom aldrig till start. Storfavoriten Piteå Elit försvagades avsevärt och Falun Borlänge SK tog chansen och vann sitt första stafettguld på damsidan.
SM-stafetten för damer i Boden blev en duell mellan dessa två klubbar, dom övriga var långt efter.
”Häggis” blev Piteås stafetthjälte
Johan Häggström hade dom nödvändiga hundradelarna på sin sida och säkrade stafettguldet för Piteå Elit på Pagla skidstadion i Boden.
Samtidigt var det ett besviket Åsarna-gäng som fick se Edvin Anger förlora upploppsstriden med minsta möjliga margin.
Perfekt avslutning för Peppe Femling
Vann SM-guld med sambon Anna Magnusson:
Peppe Femling åkte sin sista tävling.
Och vilken avslutning det blev på karriären.
Tillsammans med sambon Anna Magnusson blev det SM-guld i single mixed på Pagla skidstadion i Boden.
Nils Dahlsten vann spurten i Gäddede
Lager 157 också i Flyktningerennet:
Lager 157 Ski Team har haft en mycket bra månad. Under söndagen fortsatte framgångarna då Nils Dahlsten spurtade hem segern i Flyktningerennet mellan Lierne i Norge och Gäddede. Han vann precis före teamkollegan Marcus Johansson.
Bland damerna imponerade Hedda Bångman, Offerdals SK som vann klart.
Alvar firade 18 år med seger
Alvar Myhlback har äntligen hunnit bli 18 år. Killen som imponerade som 8:a i Vasaloppet som 16-åring och 3:a som 17-åring.
Han fyllde år i fredags och firade med att vinna Lofsdalen Epic under lördagen efter en tuff fight mot lagkompisen Nils Dahlsten i Lager 157 samt Morten Eide Pedersen, Team Eksjöhus och Max Novak, Team Aker Dæhlie.
SM-guld för Jesper och Elvira i masstarterna
SM-veckan i Boden fortsatte på söndagen med spännande masstarter i fina förhållanden med några minusgrader i luften och vindstilla på vallen. Jesper Nelin vann sitt andra guld i herrarnas lopp, medan Elvira Öberg tog hem segern bland damerna efter att ha avgjort i sista stående.
Linn bröt Jonnas segersvit på mållinjen
Edvin Anger tog nytt guld på skid-SM:
Linn Svahn bröt Jonna Sundlings segersvit på skid-SM i Boden med en millimeterseger i damernas sprintfinal.
I herrenes final var Edvin Anger i tät från start till mål och fick segern som han ville före Johan Häggström.
Lager 157 dominerade i Jokkmokk
Nordeskiöldsloppet 220 km:
Det blev seger både i dam- och herrklassen i det 220 km långa Nordenskiöldsloppet i Jokkmokk under lördagen.
Oskar Kardin och Linnea Johansson vann varsin klass i den kanske största kraftmätningen bland dom svenska längdtävlingarna.
Team Eksjöhus-skräll på NM 50 km
Doldis slog Klæbo och vann norska mästerskapen:
Eirik Sverdrup Augdal brukar åka långlopp för svenska Team Eksjöhus.
Men under lördagens körde han femmilen på norska mästerskapen i Lillehammer.
Och vann – före Johannes Høsflot Klæbo.
Jesper och Hanna sprintsegrare på SM
Skidskytte:
Det var snöigt med tungt före och viss vind på vallen under lördagens sprint vid SM-veckan på Pagla skidstadion i Boden. Jesper Nelin försvarade guldet från förra året med fullt skytte och snabbaste åktid i herrarnas lopp, medan Hanna Öberg vann överlägset bland damerna.
Therese Johaug krossade alla i comebacken
Fråga inte om Therese Johaug är klar för femmilen på VM i Trondheim 2025.
I sin comeback över 30 km fristil i norska mästerskapen i Lillehammer var hon totalt överlägsen och krossade allt motstånd.
35-åringen vann med två minuter och 49 sekunder!
Trippel Åsarna och Jonna SM-drottning
Skid-SM i Boden:
Åsarna tog revansch från masstarten och vann tredubbel på herrarnas 10 km klassisk på skid-SM i Boden – precis det samma som IFK Mora gjorde i masstarten. Edvin Anger vann före William Poromaa och Jens Burman.
Jonna Sundling tog en överlägsen seger bland damerna och har nu tre SM-guld på tre dagar.
Petter Northug chockade med NM-silver
Petter Northug jr chockade alla då han tillsammans med lillebror Even vann silver i teamsprint på norska mästerskapen i Lillehammer.
– Jag såg dubbelt och ville spy, säger Northug som visade upp sitt gamla fighting face.
Piteå och Åsarna vann SM-teamsprinten
Favoritsegrar till Piteå Elit och Åsarna IK i dam- respektive herrklassen i torsdagens SM i teamsprint.
Piteås damer var överlägsna medan Åsarnas herrar fick spurta för guldet.
Trippel IFK Mora i herrarnas SM-masstart
IFK Mora SK stod kvar som den stora segraren efter herrarnas 20 km masstart i fristil vid skid-SM i Boden. Tredubbelt var full pott för dalaklubben efter att fem åkare gjort upp om medaljerna på slutet.
Anmärkningsvärt är att A-landslagsåkarna inte fanns med i tätkampen.
Jonna vann spurten om SM-guldet
Jonna Sundling vann den dramatiska avslutningen på damernas 20 km masstart när skid-SM inleddes i Boden under onsdagen.
Linn Svahn och Maja Dahlqvist tog dom andra medaljerna från en 7-mannagrupp som innehöll alla dom största favoriterna.
– Jag tänkte redan på det näst sista varvet att det skulle bli en spurt, säger Sundling till SVT.
Klart för SM i längd och skidskytte
Onsdag startar skid-SM i Boden med ett mäktigt program både med längdåkning och skidskytte. Tävlingarna går i samband med SM-veckan där tävlingar också äger rum i Luleå.
Först ut på onsdag är längdåkarna med 20 km masstart i fristil.
Svegsskidan i strålande sol
Strålande sol och perfekta förhållanden bjöds det på när Svegsskidan kördes under söndagen med både individuella tävlingar och stafetter.
- Nu hade vi knappt 100 deltagare men till nästa år hoppas vi på det dubbla, sa tävlingsledaren Håkan Degselius