Stina Nilsson dagens starkaste
Triangeldrama i damernas Fjälltopp
Damernas Fjälltoppslopp över 31 km blev en triangelmatch mellan Stina Nilsson och Anna Haag Mora samt Ida Ingemarsdotter, Åsarna. Stina drog än en gång längsta strået, trots att hon verkade avhängd efter halva loppet.
- Det var mest formationsåkning större delen av loppet och oftast var det ingen som ville köra på. För min egen del var jag stum i benen när Stina satte in stöten på slutet, kommenterade Ida Ingemarsdotter efter ett nytt bra distanslopp.
Men Stina Nilsson visade än en gång att även distanslopp ingår i hennes register.
- Det här var nog bästa loppet efter VM. Jag har varit lite under isen eftersom det blivit för dåligt med träning, sa Stina, som nästa år räknar med att begränsa distansåkningen ungefär som i år. Huvudinriktningen är naturligtvis sprint.
Det skilde bara några sekunder mellan trion efter 31 km skejtande. Men rangordningen var det ingen tvekan om. Katrine Harsem, från Norge, blev trea och håller ju normalt samma klass som de sämsta i det norska landslaget lördagens sprintvinnare Mia Dahlqvist Falun Borlänge är också en bra distansåkare och blev sjua före långloppsspecialisten Laila Kveli.
Yngre damjuniorsegrarinnan Ebba Andersson åkte ett par minuter snabbare än de äldre juniorerna och höll fram till halva loppet jämna steg med seniorernas tider.
I de äldre låg Elina Rönnlund, Umeå, ett tag 40 sekunder efter duon Ebba Bångman och Sofia Myhr, Funäsdalen. Men på slutet var Elina starkast och vann med nästan 40 sekunder före Hedda. Skidskytteframtidshoppet Sofia blev, liksom i fjol, trea och har alltså tillräcklig åkkapacitet. I specialgrenen är det skyttet som krånglat.
Norge vann dubbelt i äldsta herrjuniorklassen där Åsarnas Edvard Sundman blev bäste svensk med en tredje plats. Klubbkompisen Henrik Ottosson var sexa.
H 21-
1 Anders Södergren 5 Hudiksvalls IF 1:24:34.9 0.0
2 Johan Olsson 3 Åsarna IK 1:25:37.7 1:02.8
3 Daniel Rickardsson 1 Hudiksvalls IF 1:26:34.1 1:59.2
4 Simon Andersson 6 Falun Borlänge SK 1:27:05.0 2:30.1
5 Anton Hedlund 20 Falun Borlänge SK 1:27:49.9 3:15.0
6 Jens Burman 10 Åsarna IK 1:27:53.0 3:18.1
7 Erik Andersson 15 Malungs IF 1:27:56.6 3:21.7
8 Gustav Eriksson 13 Falun Borlänge SK 1:28:18.6 3:43.7
9 Lars Nelson 4 Åsarna IK 1:28:20.7 3:45.8
10 Petter Engdahl 23 Östersunds SK 1:29:38.8 5:03.9
11 Øyvind Moen Fjeld 11 Kjelsaas IL 1:29:45.1 5:10.2
11 Kristoffer Langøien Skjelvik 30 Os IL-Ntg l 1:29:45.1 5:10.2
13 Marcus Ruus 12 Åsarna IK 1:30:01.8 5:26.9
14 Jörgen Brink 14 Hudiksvalls IF 1:30:02.5 5:27.6
15 Jørgen Sæternes Ulvang 22 Il Varden Meraaker 1:30:58.9 6:24.0
16 Eirik Lorentsen 7 Henning Skilag 1:31:20.8 6:45.9
17 Victor Hallquist 33 Åsarna IK 1:31:26.7 6:51.8
18 Jesper Nyström 24 Falun Borlänge SK 1:31:36.9 7:02.0
19 Simon Hallström 32 Idre SK 1:32:27.6 7:52.7
20 Simon Lageson 16 Åsarna IK 1:32:30.1 7:55.2
21 Karl-Johan Dyvik 25 Falun Borlänge SK 1:32:38.4 8:03.5
22 Vegard Bjerkreim Nilsen 8 Lillehammer Skiklub 1:33:44.1 9:09.2
23 Emil Svensson 29 Åsarna IK 1:34:29.7 9:54.8
24 Mats Iversen 36 Il Varden Meraaker 1:35:09.1 10:34.2
25 Victor Olsson 53 Hudiksvalls IF 1:35:42.9 11:08.0
26 Gjermund Løfald 178 Rindal Il 1:36:14.1 11:39.2
27 Truls Torvik 28 Il Varden Meraaker 1:36:26.7 11:51.8
28 Ola Raaum Jansen 44 Spillum Il 1:36:53.0 12:18.1
29 Mikael Sandgren 40 IFK Mora SK 1:37:21.0 12:46.1
30 Simon Persson 31 IFK Umeå 1:37:29.3 12:54.4
31 Morten Harjo Pettersen 177 Vadsoe Skiklubb 1:37:31.6 12:56.7
32 Brynjar Kristinsson 34 Ulricehamns IF 1:37:31.8 12:56.9
33 Oddne Haavardstun Munkvold 54 Foerde Il 1:37:32.7 12:57.8
34 Rikard Tynell 38 Grycksbo IF OK 1:38:38.3 14:03.4
35 Morten Vannebo 39 Il Varden Meraaker 1:38:43.4 14:08.5
36 Georg Lande 37 Il Varden Meraaker 1:39:18.7 14:43.8
37 Fredrik Hansson 35 Lillhärdals IF 1:39:34.3 14:59.4
38 Jonas Riseth 43 Spillum Il 1:40:20.0 15:45.1
39 Olle Olsson Bad 50 Tullus SG 1:41:59.6 17:24.7
40 Petter Toraas Halseth 49 Henning Skilag 1:47:12.3 22:37.4
41 Andre Larsson 55 Svegs IK 1:48:31.5 23:56.6
42 Ragnar Bragvin Andresen 179 Njaard 1:50:24.7 25:49.8
43 Kristian Ankersen 56 Oseberg Skilag 1:50:35.9 26:01.0
44 Anton Enberg 41 Falun Borlänge SK 1:50:49.4 26:14.5
45 Henrik Casserlund 52 Månkarbo IF 1:50:55.3 26:20.4
46 Mathias Jonasson 47 Östersunds SK 1:50:57.9 26:23.0
47 Johan Bergman 58 Sollefteå Skidor IF 1:51:46.7 27:11.8
D 21-
1 Stina Nilsson 202 IFK Mora SK 1:28:17.4 0.0
2 Ida Ingemarsdotter 327 Åsarna IK 1:28:21.9 4.5
3 Anna Haag 326 IFK Mora SK 1:28:24.9 7.5
4 Kathrine Rolsted Harsem 201 Il Varden Meraaker 1:29:05.7 48.3
5 Merete Myrseth 208 Strindheim IL 1:30:11.8 1:54.4
6 Emilia Lindstedt 209 Sundbybergs IK 1:30:20.8 2:03.4
7 Maja Dahlqvist 204 Falun Borlänge SK 1:31:00.3 2:42.9
8 Laila Kveli 207 Lierne IL 1:31:18.1 3:00.7
9 Frida Hallquist 206 Åsarna IK 1:31:18.3 3:00.9
10 Evelina Bångman 210 Offerdals SK 1:31:31.1 3:13.7
11 Jonna Sundling 205 IFK Umeå 1:32:07.0 3:49.6
12 Anniken Jørgensen 212 Inderoey Il 1:34:07.1 5:49.7
13 Evelina Settlin 203 Hudiksvalls IF 1:35:22.0 7:04.6
14 Sara Hallquist 215 Åsarna IK 1:38:41.6 10:24.2
15 Lisa K Svensson 213 Åsarna IK 1:38:43.0 10:25.6
16 Emma Ivarsson 214 Årsunda IF 1:40:28.5 12:11.1
17 Helene Albertsen Dahlen 216 Il Varden Meraaker 1:45:30.7 17:13.3
18 Julia Nyström 218 Nordingrå SK 1:45:42.4 17:25.0
19 Lovisa Sundin 217 Delsbo IF 1:47:01.4 18:44.0
20 Johanna Skottheim 219 Sälens IF 1:50:14.7 21:57.3
H 19-20
1 Jan Thomas Jenssen 60 Hommelvik Il 1:20:41.7 0.0
2 Lars Gunnar Skjevdal 64 Röros IL Ski 1:22:13.6 1:31.9
3 Edvard Sundman 62 Åsarna IK 1:22:40.1 1:58.4
4 Marcus Fredriksson 65 Lycksele IF 1:23:18.4 2:36.7
5 Alfred Buskqvist 73 IK Stern 1:23:45.7 3:04.0
6 Henrik Ottosson 72 Åsarna IK 1:23:59.3 3:17.6
7 Ask Kleist Godal 67 Innstrandens Il 1:23:59.4 3:17.7
8 Olof Jonsson 63 Duveds IF 1:24:51.1 4:09.4
9 Konrad Myhr 88 Funäsdalens IF 1:25:13.3 4:31.6
10 Torstein Bu 66 Foerde Il 1:25:23.6 4:41.9
11 Marcus Grate 77 Täfteå IK 1:25:35.8 4:54.1
12 John Gunnar Hoaas 90 Laanke Il 1:25:44.2 5:02.5
13 Lukas Johansson 96 IK Jarl Rättvik 1:25:51.4 5:09.7
14 Torstein Buan Røvik 86 Il Varden Meraaker 1:26:04.6 5:22.9
15 John Magnus Haugen 85 Hommelvik Il 1:26:16.9 5:35.2
16 Johannes Eklöf 80 IF Hallby SOK 1:26:24.0 5:42.3
17 Emil Tyrén 91 Trönö IK 1:26:51.9 6:10.2
18 Gustav Rotvold 79 Åsarna IK 1:27:03.0 6:21.3
19 Jesper Thor 93 Åsarna IK 1:27:21.0 6:39.3
20 Björn Sandström 59 Täfteå IK 1:27:40.9 6:59.2
21 Oskar Suomi Olsson 87 IFK Mora SK 1:27:56.8 7:15.1
22 Martin Herbert 70 Sundbybergs IK 1:27:58.0 7:16.3
23 Mattias Vesterlund 81 Lycksele IF 1:27:58.7 7:17.0
24 Eivind Haugen Furunes 94 Hommelvik Il 1:28:01.4 7:19.7
25 Arnt Gunnar Winther 68 Kabelvaag Skiklubb 1:28:16.4 7:34.7
26 Elias Dahl 71 Offerdals SK 1:28:21.1 7:39.4
27 Ludvik Bjørnstad 176 Malvik Il 1:29:25.3 8:43.6
28 Magne Harborg 99 Röros IL Ski 1:30:24.7 9:43.0
29 Max Novak 75 Offerdals SK 1:30:44.9 10:03.2
30 Eddie Edström 74 Stockviks SF 1:31:15.4 10:33.7
31 Andreas Svensson 97 Ulricehamns IF 1:31:36.9 10:55.2
32 August Spik 100 SK Leksand 1:33:12.0 12:30.3
33 Erling Engesvold Flataker 83 Hommelvik Il 1:33:12.7 12:31.0
34 Sindre Øwre Haugan 69 Hommelvik Il 1:33:24.5 12:42.8
34 Morten Torvik 89 Il Varden Meraaker 1:33:24.5 12:42.8
36 Daniel Södersten 95 Orsa SK 1:33:26.6 12:44.9
37 Mårten Vänn 92 Stockviks SF 1:35:04.1 14:22.4
38 Emil Eriksson 101 Tierps IF 1:39:38.2 18:56.5
39 Jonas Persson 103 Trönö IK 1:41:41.2 20:59.5
40 Olle Axelsson 98 Borås SK 1:47:26.8 26:45.1
41 Pontus Hermansson 76 Ulricehamns IF 1:47:26.9 26:45.2
42 Jon Lund Kempe 102 Kramfors-Alliansen 1:53:54.7 33:13.0
43 Filip Melander 104 Matfors SK 1:58:50.4 38:08.7
D 19-20
1 Elina Rönnlund 220 IFK Umeå 1:32:35.3 0.0
2 Hedda Bångman 221 Offerdals SK 1:33:15.1 39.8
3 Sofia Myhr 231 Funäsdalens IF 1:33:44.5 1:09.2
4 Jenny Solin 223 Sollefteå Skidor IF 1:36:48.9 4:13.6
5 Moa Molander Kristiansen 222 Domnarvets GOIF 1:37:18.6 4:43.3
6 Mathilda Björn 239 Sundbybergs IK 1:37:34.5 4:59.2
7 Cecilia Mårtensson 235 Lycksele IF 1:39:19.0 6:43.7
8 Ida Mogstad 229 Surnadal Il 1:39:23.1 6:47.8
9 Hanna Öberg 248 Hemmingmarks Skidklubb 1:39:32.1 6:56.8
10 Anna Magnusson 238 Hemmingmarks Skidklubb 1:39:42.2 7:06.9
11 Frida Hagström 237 Anundsjö IF 1:41:57.6 9:22.3
12 Hilde Eide 242 Oeystre Slidre il 1:43:15.6 10:40.3
13 Ellen Sarenmark 243 SK Leksand 1:43:45.6 11:10.3
14 Hanna Ruud Barland 227 Mysen If 1:44:04.8 11:29.5
15 Evelina Sutro 226 IFK Mora SK 1:44:18.8 11:43.5
16 Anna Emilie Kant 224 Hernes Il 1:45:43.9 13:08.6
17 Cajsa Martinsson 232 IFK Grängesberg SK 1:46:03.8 13:28.5
18 Ane Appelkvist Stenseth 230 Grong Il 1:47:26.5 14:51.2
19 Embla Stol Øyan 240 Il Varden Meraaker 1:48:40.4 16:05.1
20 Hanne Grøthe 245 Tormod Skilag 1:49:06.1 16:30.8
21 Pauline Sjøvold 234 Röros IL Ski 1:49:18.4 16:43.1
22 Emmalisa Strömberg 241 Sollefteå Skidor IF 1:49:26.0 16:50.7
23 Felicia Lindqvist 247 Hede SK 1:57:27.7 24:52.4
24 Johanna Cavallin 246 Högbo GIF 2:00:14.0 27:38.7
25 Elin Bryne 236 IK Fryken 2:01:34.8 28:59.5
26 Josefin Nilsson 244 IK Fryken 2:05:24.9 32:49.6
H 17-18
1 Sebastian Samuelsson 107 Sollefteå Skidor IF 1:23:09.2 0.0
2 Jonas Eriksson 105 Falun Borlänge SK 1:23:10.7 1.5
3 Ole Morten Flataker 106 Hommelvik Il 1:23:52.1 42.9
4 Fredrik Andersson 115 Sollefteå Skidor IF 1:24:05.5 56.3
5 Geir Kristian Hoaas 132 Laanke Il 1:24:36.7 1:27.5
6 Jacob Nystedt 116 Hudiksvalls IF 1:25:09.7 2:00.5
7 Kasper Lie 148 Fram IL 1:25:17.4 2:08.2
8 Hugo Jacobsson 110 Falun Borlänge SK 1:25:59.1 2:49.9
9 Anders Nyaas 120 Tynset IF 1:27:04.4 3:55.2
10 Fredrik Arnberg 112 Stockviks SF 1:27:08.2 3:59.0
11 Vegard Stav 114 Flaa IL 1:27:25.6 4:16.4
12 John Leander 111 Åsarna IK 1:27:49.5 4:40.3
13 Jonathan Modin 128 Sollefteå Skidor IF 1:28:29.0 5:19.8
14 Jonas Aasbø 118 Surnadal Il 1:28:43.7 5:34.5
15 Carl Rotvold 131 Åsarna IK 1:29:02.5 5:53.3
16 David Larsson 122 Hudiksvalls IF 1:29:13.1 6:03.9
17 Arvid Jonsson 123 Duveds IF 1:29:23.0 6:13.8
18 Jo Svinsaas 109 Rindal Il 1:30:03.6 6:54.4
19 Duncan Gibb 136 British Nordic Pathway 1:30:15.6 7:06.4
20 Jonas Åsander Grahn 117 Hudiksvalls IF 1:30:34.0 7:24.8
21 Axel Jutterström 125 IFK Mora SK 1:31:55.9 8:46.7
22 Adam Persson 108 Borås SK 1:33:43.1 10:33.9
23 Erik Lieback 113 Ulricehamns IF 1:34:02.5 10:53.3
24 Oscar Lindell 130 Stockviks SF 1:34:19.0 11:09.8
25 Arvid Aronsson 144 Matfors SK 1:34:54.0 11:44.8
26 Felix Erlander 127 Norrala SK 1:35:01.7 11:52.5
27 Jonas Unsgaard 151 Leik Il 1:35:40.4 12:31.2
28 Alexander Johansson 119 Älvdalens IF SK 1:35:48.3 12:39.1
29 Gabriel Strid 133 Sunne SLF 1:36:38.4 13:29.2
30 Lukas Adolfsson 129 Täfteå IK 1:36:54.1 13:44.9
31 Mattias Sundin 137 Kramfors-Alliansen 1:37:04.7 13:55.5
32 Jonathan Persson 134 Domnarvets GOIF 1:38:19.1 15:09.9
33 Simon Salomonsson 150 Tullus SG 1:39:04.3 15:55.1
34 Tobias Olsson 146 Åsarna IK 1:40:22.8 17:13.6
35 Herman Grytbakk Tronsaune 152 Röros IL Ski 1:40:54.4 17:45.2
36 Tom Forsberg 147 Zinkgruvans IF 1:41:54.7 18:45.5
37 Simon Eriksson 145 Täfteå IK 1:46:36.9 23:27.7
38 Ola Nymoen Aas 149 Röros IL Ski 1:47:15.1 24:05.9
39 Adam Östling 135 Sundbybergs IK 1:51:15.4 28:06.2
D 17-18
1 Ebba Andersson 249 Sollefteå Skidor IF 1:30:14.0 0.0
2 Moa Olsson 250 Vansbro AIK Skidklubb 1:34:57.9 4:43.9
3 Kristina Skjevdal 268 Röros IL Ski 1:35:28.2 5:14.2
4 Moa Lundgren 252 Täfteå IK 1:37:02.1 6:48.1
5 Sanna Sjödén 266 Älvdalens IF SK 1:37:09.1 6:55.1
6 Josefina Sundman 259 Åsarna IK 1:38:33.4 8:19.4
7 Johanna Andersson 260 Falu IK 1:39:08.3 8:54.3
8 Fanny Johansson 271 Stockviks SF 1:40:07.6 9:53.6
9 Sigrid Livik 279 Il Varden Meråker 1:41:02.2 10:48.2
10 Silje Gløtheim 272 Röros IL Ski 1:42:00.0 11:46.0
11 Ingrid Hallquist 262 Åsarna IK 1:43:55.2 13:41.2
12 Emma Larsson 256 Kvarnsvedens GOIF SK 1:44:40.3 14:26.3
13 Ellionore Bäckman 263 Hede SK 1:45:34.3 15:20.3
14 Maja Hagström 270 Anundsjö IF 1:46:06.0 15:52.0
15 Tilda Johansson 265 Duveds IF 1:46:09.1 15:55.1
16 Frida Peterson 274 Älvdalens IF SK 1:46:39.6 16:25.6
17 Johanna Fjerdingen Moan 281 Röros IL Ski 1:47:05.4 16:51.4
18 Sofie Oskarsson 254 SK Leksand 1:47:06.0 16:52.0
19 Viktoria Karlsson 273 Sollefteå Skidor IF 1:47:14.6 17:00.6
20 Hulda Forsberg 275 Kramfors-Alliansen 1:48:13.2 17:59.2
21 Ilona Lust 261 Åsarna IK 1:52:05.6 21:51.6
22 Mathilda Ruus 253 Åsarna IK 1:54:10.5 23:56.5
23 Trine Berg Hanssen 280 Il Varden Meraaker 1:54:58.2 24:44.2
24 Ida Hallquist 264 Åsarna IK 1:55:05.2 24:51.2
25 Madelene Melin 269 Malungs IF 1:55:46.2 25:32.2
26 Nicolina Lindqvist 277 Hede SK 2:02:19.5 32:05.5
H 16
1 Samuel Björn 160 Rembo IK 15:04.5 0.0
2 Felix Forsberg 161 Järpens SK 15:05.9 1.4
3 Emil Simonsson 169 Lima IF 15:11.0 6.5
4 Vegard Fosli Stjern 165 Hommelvik Il 15:20.4 15.9
5 Zackarias Björn 159 Rembo IK 15:23.9 19.4
6 Emrik Nordgren 166 Vännäs SK 15:27.7 23.2
7 Jack Nicholls 154 British Nordic Pathway 15:29.8 25.3
8 Måns Olsson 163 Offerdals SK 15:38.9 34.4
9 Sander Oewre Haugan 156 Hommelvik Il 15:50.0 45.5
10 Brodie Murray 170 British Nordic Pathway 16:12.0 1:07.5
11 Johan Samuelsson 153 Husums IF SK 16:12.2 1:07.7
12 Mathias Modin 171 Sollefteå Skidor IF 16:19.0 1:14.5
13 Fergus Newman 168 British Nordic Pathway 16:20.3 1:15.8
14 Oscar Olsson 155 Hudiksvalls IF 16:23.2 1:18.7
15 Timor Sandberg 172 Jättendals IF 16:25.9 1:21.4
16 Jon Zachrisson 167 Svegs IK 16:44.9 1:40.4
17 Oliver Newman 158 British Nordic Pathway 16:46.0 1:41.5
18 Markus Holden 164 Röros IL Ski 17:47.9 2:43.4
D 16
1 Linn Svahn 288 Lycksele IF 15:49.1 0.0
2 Astrid Stav 290 Il Varden Meraaker 16:04.6 15.5
3 Sofia Eriksson 291 Stora Tuna IK SK 16:54.1 1:05.0
4 Maja Petersson 283 Vårby IK 17:33.0 1:43.9
5 Gry Abrahamsson Gjersvold 282 Utrikes Skidklubb 17:42.9 1:53.8
6 Elin Backén 284 Svegs IK 18:00.6 2:11.5
7 Jenny Kant Galaaen 285 Hernes Il 18:06.4 2:17.3
8 Anja Svedholm 292 Östersunds SK 18:59.4 3:10.3
9 Alina Nybjörk 289 Alnö SK 19:13.8 3:24.7
H 15
1 Jørgen Sohaug æßter 890 Os IL 14:26.8 0.0
2 Ossian Rosenberg 898 Duveds IF 14:26.9 0.1
3 Oerjan Moseng 899 Röros IL Ski 14:27.4 0.6
4 William Poromaa 903 Johannisbergs AIK 14:30.6 3.8
5 Magnus Fjerdingen Moan 907 Röros IL Ski 14:45.0 18.2
6 Erik Engelin 895 Offerdals SK 15:05.1 38.3
7 Petter Dahl 908 Alnö SK 15:05.4 38.6
8 Anton Björk 892 Orsa SK 15:06.1 39.3
9 Samuel Oskarsson 889 SK Leksand 15:06.2 39.4
10 Hugo Eriksson 904 Husums IF SK 15:09.1 42.3
11 Alexander Gidlund 901 Husums IF SK 15:16.8 50.0
12 Eirik Horten 914 Os IL 15:27.9 1:01.1
13 Anton Eriksson 893 Sollefteå Skidor IF 15:29.6 1:02.8
14 Sven Leander 897 Åsarna IK 15:33.0 1:06.2
15 Linus Nilsson 900 IFK Umeå 15:36.9 1:10.1
16 William Selander 910 Spikbodarnas IK 15:48.5 1:21.7
17 Gustav Kvarnbrink 902 IFK Umeå 15:54.5 1:27.7
18 Linus Berglund 896 Järpens SK 16:09.5 1:42.7
19 Max Andersson 913 Domnarvets GOIF 16:10.3 1:43.5
20 Pontus Vikström 891 Hägglunds Ski Team SK 16:24.7 1:57.9
21 Love Strömqvist 906 Stuguns SK 17:04.5 2:37.7
22 Kasper Wikén 909 Åsarna IK 17:20.6 2:53.8
23 Charlie Harrigan 911 British Nordic Pathway 17:25.1 2:58.3
24 Adrian Johansson 915 Hägglunds Ski Team SK 18:05.9 3:39.1
D 15
1 Katrin Sjödén 296 Älvdalens IF SK 16:12.2 0.0
2 Louise Lindström 304 Högbo GIF 16:35.8 23.6
3 Lovisa Olsson 303 Husums IF SK 16:44.2 32.0
4 Hanna Näslund 300 Spikbodarnas IK 16:52.8 40.6
5 Gabriella Pålsson 295 Utrikes Skidklubb 17:04.6 52.4
6 Julia Albertsson 294 Stuguns SK 17:13.1 1:00.9
7 Elise Nilsen 306 Utleira IL Ski 17:14.8 1:02.6
8 Maria Novak 298 Offerdals SK 17:43.3 1:31.1
9 Maja Eriksson 302 Filipstads SF 18:13.6 2:01.4
10 Mathilde Lillevold 299 Il Varden Meraaker 18:43.4 2:31.2
11 Hanna Jonsson 307 Husums IF SK 19:34.7 3:22.5
12 Vilma Olsson 305 Orsa SK 19:42.4 3:30.2
13 Anne Elisabeth Gullikstad 297 Röros IL Ski 19:46.4 3:34.2
14 Elsa Forsberg 310 Kramfors-Alliansen 20:02.3 3:50.1
15 Agnes Mattsson 309 Tandsbyns IF 22:28.5 6:16.3
H 14
1 Magnus Høgli 763 Byåsen IL 11:09.4 0.0
2 William Fuglem 768 Utleira IL Ski 11:09.8 0.4
3 Elis Tingelöf 759 Sollefteå Skidor IF 11:10.5 1.1
4 Amund Melhus 773 Sjetne IL-Ski 11:13.3 3.9
5 Odin Unsgård 776 Leik Il 11:15.2 5.8
6 Linus Westergren 778 Täfteå IK 11:17.4 8.0
7 Hampus Bodin 764 Sollefteå Skidor IF 11:19.0 9.6
8 Emil Rapp 770 SK Leksand 11:19.3 9.9
9 George Ersson 791 IF Strategen 11:22.2 12.8
10 Isak Lieback 767 Ulricehamns IF 11:23.4 14.0
11 Filip Borgström 782 IF Strategen 11:25.2 15.8
12 Robin Ivansson 769 Offerdals SK 11:27.0 17.6
13 Simon Strömberg 775 Täfteå IK 11:31.7 22.3
14 Anton Mäkinen 761 Högbo GIF 12:01.0 51.6
15 Bernt Emil Rognes 790 Utleira IL Ski 12:18.1 1:08.7
16 Viktor Wallberg 758 Hägglunds Ski Team SK 12:30.8 1:21.4
17 Per Jutterström 766 IFK Mora SK 12:33.3 1:23.9
18 Viktor Wiig 780 IF Strategen 12:36.0 1:26.6
19 Isidor Viksten 757 Matfors SK 12:36.8 1:27.4
19 Linus Jonsson 765 Årjängs IF 12:36.8 1:27.4
21 Elias Skog 783 Hede SK 12:37.6 1:28.2
22 Benjamin Terent 174 Näsvikens IK 12:38.6 1:29.2
23 Isak Seijsing 779 Hägglunds Ski Team SK 12:51.1 1:41.7
24 Sindre Henden 772 Il Varden Meraaker 13:12.0 2:02.6
25 Vincent Johnson 774 Matfors SK 13:26.8 2:17.4
26 Victor Lukka 760 Hägglunds Ski Team SK 13:28.2 2:18.8
27 Amadeus Lejonklo 786 Idre SK 13:41.4 2:32.0
28 Måns Jernberg 781 Lima IF 13:43.1 2:33.7
29 Jesper Thång 784 Lima IF 13:43.5 2:34.1
30 Erik Hennings 762 Östersunds SK 14:32.0 3:22.6
31 Olof Eriksson 785 Åsarna IK 14:32.3 3:22.9
32 Martin Edlund 771 Hägglunds Ski Team SK 14:57.9 3:48.5
33 Johan Wiklund 787 Hägglunds Ski Team SK 15:21.3 4:11.9
34 Hampus Bandefur 777 Idre SK 16:45.6 5:36.2
D 14
1 Tilda Östberg 824 Stora Tuna IK SK 12:02.0 0.0
2 Tilde Bångman 832 Offerdals SK 12:10.9 8.9
3 Elin Andersson 837 Stuguns SK 12:17.7 15.7
4 Ida Lundgren 853 Täfteå IK 12:31.4 29.4
5 Gabriella Thors 823 Malungs IF 12:39.8 37.8
6 Elin Lindberg 844 Älvdalens IF SK 12:41.4 39.4
7 Alva Sköld 827 Häverödals SK 12:45.5 43.5
8 Ella Georgsson 826 Högbo GIF 12:48.2 46.2
9 Elsa Wallin 833 Högbo GIF 12:51.9 49.9
10 Ella Olsson 831 Matfors SK 13:03.5 1:01.5
11 Nora Lignell 829 Lucksta IF 13:17.7 1:15.7
12 Sara Uddegård 851 Offerdals SK 13:28.6 1:26.6
13 Ida Vasell 828 Järpens SK 13:30.0 1:28.0
14 Ida Olaspers 839 Orsa SK 13:31.7 1:29.7
15 Elin Busk 840 Svegs IK 13:34.5 1:32.5
16 Julia Nilsson 835 Offerdals SK 13:40.5 1:38.5
17 Moa Backlund 830 Högbo GIF 13:40.8 1:38.8
18 Lia Arvidsson 838 Täfteå IK 13:44.6 1:42.6
19 Julia Jonsson 852 Jättendals IF 13:54.8 1:52.8
20 SaraKajsa Hermansson 850 Spikbodarnas IK 13:58.5 1:56.5
21 Tilda Malmgren 843 Åsarna IK 14:11.4 2:09.4
22 Matilda Bäck 836 Svegs IK 14:13.8 2:11.8
23 Hanna Holmgren 845 Bergeforsens SK 14:15.7 2:13.7
24 Jenny Edin 842 Stöde IF 14:16.6 2:14.6
25 Elina Nilsson 841 Spöland Vännäs IF 14:32.7 2:30.7
26 Emmi Eriksson 834 Täfteå IK 14:33.0 2:31.0
27 Emilia Pettersson 848 Kramfors-Alliansen 14:40.7 2:38.7
28 Ida Wickberg 847 Hägglunds Ski Team SK 14:56.6 2:54.6
29 Lisa Kallin 846 Hägglunds Ski Team SK 18:22.3 6:20.3
H 13
1 Jacob Sæther Verdenius 793 Tolga IL 11:23.0 0.0
2 Sivert Granheim 804 Utleira IL Ski 11:41.8 18.8
3 Rasmus Vesterlund 795 IF Strategen 11:45.7 22.7
4 Gustav Pålsson 803 Utrikes Skidklubb 12:02.7 39.7
5 Nils Bergström 811 Domnarvets GOIF 12:18.1 55.1
6 Jørgen Schjølberg 801 Tynset IF 12:30.3 1:07.3
7 Gustav Hedström 802 Östersunds SK 12:35.2 1:12.2
8 Jonas Carlsson 794 Stora Tuna IK SK 12:41.0 1:18.0
9 Oskar Algotsson 800 Åsarna IK 12:49.8 1:26.8
10 Albin Köpman 797 Stora Tuna IK SK 12:57.7 1:34.7
11 Vidar Lindqvist 796 Funäsdalens IF 12:58.9 1:35.9
11 Viktor Grenedal 815 Delsbo IF 12:58.9 1:35.9
13 Axel Mattsson 792 Ås IF 13:33.7 2:10.7
14 Gabinus Rihpa 798 Idre SK 13:36.8 2:13.8
15 Gabriel Nordgren 817 Vännäs SK 14:19.1 2:56.1
16 Birk Blomquist 808 Funäsdalens IF 14:25.9 3:02.9
17 Anton Andersson 799 Åsarna IK 14:27.4 3:04.4
18 Elias Pedersen 814 Åsarna IK 14:40.4 3:17.4
19 Arvid Borg 818 Funäsdalens IF 14:41.3 3:18.3
20 Erik Schjoelberg 813 Röros IL Ski 14:43.8 3:20.8
21 Jon Nilsson 806 Offerdals SK 14:58.8 3:35.8
22 Tor Rönnestrand 812 Ås IF 15:00.0 3:37.0
23 Bernhard Estil 822 Il Varden Meraaker 15:06.5 3:43.5
24 Linus Brandén 816 Funäsdalens IF 15:17.8 3:54.8
25 Simen Hallem 821 Il Varden Meraaker 15:28.5 4:05.5
26 Rasmus Wagenius 810 Funäsdalens IF 15:28.9 4:05.9
27 Jonas Lenz 819 Matfors SK 16:08.6 4:45.6
28 Jakob Wickenberg 820 Ås IF 17:19.5 5:56.5
29 Matias Torpert 809 Brekken IL 17:20.0 5:57.0
30 Anton Olsson 807 Åsarna IK 17:50.8 6:27.8
D 13
1 Märta Rosenberg 854 Duveds IF 12:26.7 0.0
2 Saga Fältenhag 857 Högbo GIF 12:27.7 1.0
3 Inga Skjevdal 865 Röros IL Ski 12:28.4 1.7
4 Emma Eriksson 863 Filipstads SF 12:29.0 2.3
4 Alva Björk 867 Orsa SK 12:29.0 2.3
6 Anette Nilsen 858 Utleira IL Ski 12:35.8 9.1
7 Elina Franzén 856 Idre SK 12:44.9 18.2
8 Kajsa Rapp 859 SK Leksand 13:00.9 34.2
9 Ida Nilsson 855 Bergeforsens SK 13:14.8 48.1
10 Anna Novak 868 Offerdals SK 13:15.1 48.4
11 Emma Höglund 861 Kramfors-Alliansen 13:17.6 50.9
12 Wilma Johansson 870 Åsarna IK 13:36.3 1:09.6
13 Eva Christine Gullikstad 862 Röros IL Ski 13:38.6 1:11.9
14 Anna Rønning 881 Röros IL Ski 13:43.1 1:16.4
15 Ebba Karlsson 873 Täby IS SK 13:48.4 1:21.7
16 Lisa Nystedt 866 Täby IS SK 14:03.9 1:37.2
17 Agnes Öhrn 877 Bergeforsens SK 14:14.9 1:48.2
18 Elin Modin 879 Sollefteå Skidor IF 14:15.4 1:48.7
19 Anna Jonsson 869 Duveds IF 14:16.6 1:49.9
20 Elin Vesterlund 886 Vännäs SK 14:26.2 1:59.5
21 Emelie Englund 878 Bergeforsens SK 14:31.5 2:04.8
22 Sanna Sundström 888 Husums IF SK 14:54.2 2:27.5
23 Hanna Nilsson 880 Matfors SK 15:33.7 3:07.0
24 Hilda Lingman 875 Trönö IK 15:41.2 3:14.5
25 Sigrid Hübenette 884 Husums IF SK 15:44.6 3:17.9
26 Maria Eidhagen-Harrouch 871 Högbo GIF 16:05.2 3:38.5
27 Alva Eriksson 882 Sollefteå Skidor IF 16:15.3 3:48.6
28 Klara Jonsson 874 Husums IF SK 16:19.3 3:52.6
29 Alina Eliasson 872 Sollefteå Skidor IF 16:37.4 4:10.7
30 Vanja Kant 876 Hede SK 16:38.9 4:12.2
31 Klara Roos 885 Ås IF 16:40.0 4:13.3
H 12
1 Mattias Östberg 620 Stora Tuna IK SK 08:20.5 0.0
2 Sebastian Roed Feragen 609 Tynset IF 08:26.6 6.1
3 Erik Johansson 612 Domnarvets GOIF 08:42.5 22.0
4 Mattias Andersson 618 Domnarvets GOIF 09:05.7 45.2
5 Vetle Meli Narjord 613 Os IL 09:08.5 48.0
6 Albin Gezelius 628 IFK Mora SK 09:10.7 50.2
7 Kalle Georgsson 614 Högbo GIF 09:13.7 53.2
8 Nils Ole Fuglem 615 Selbu IL 09:15.1 54.6
9 Klockar Eskil Nääs 644 SK Leksand 09:16.9 56.4
10 Lukas Jonsson 619 Årjängs IF 09:37.1 1:16.6
11 Wilhelm Daabach 626 Åsarna IK 09:44.3 1:23.8
12 Edvin Nordgren 617 Åsarna IK 09:46.4 1:25.9
12 Ebbe Abrahamsson Gjersvold 621 Utrikes Skidklubb 09:46.4 1:25.9
14 Arve Lignell 611 Lucksta IF 09:47.8 1:27.3
15 Täpp Arvid Almlöf 608 IK Jarl Rättvik 09:52.6 1:32.1
16 Elias Rymoen 624 Röros IL Ski 09:59.2 1:38.7
17 Loke Sköld 648 Häverödals SK 10:04.0 1:43.5
18 Amund Flataker 335 Hommelvik Il 10:06.2 1:45.7
18 Oerjan Wiggen Skancke 616 Röros IL Ski 10:06.2 1:45.7
20 Markus Almgren 639 Orsa SK 10:08.2 1:47.7
21 Anders Dahl 645 Alnö SK 10:08.8 1:48.3
22 Felix Vesterlund 635 IF Strategen 10:10.1 1:49.6
23 Viktor Olsson 622 Husums IF SK 10:10.8 1:50.3
24 Magnus Rygg 638 Byåsen IL 10:11.6 1:51.1
25 Axel Karlsson 610 Täby IS SK 10:12.2 1:51.7
26 August Rosén 631 Jättendals IF 10:18.8 1:58.3
27 Rasmus Eriksson 625 Täfteå IK 10:20.5 2:00.0
28 Jacob Lundkvist 642 Sundbybergs IK 10:27.0 2:06.5
29 Victor Berglund 627 Järpens SK 10:27.5 2:07.0
30 Nils Norberg 640 Lucksta IF 10:27.6 2:07.1
31 Morten Ryttervoll 641 Brekken IL 10:37.2 2:16.7
32 Love Wagman 637 Sollefteå Skidor IF 10:38.8 2:18.3
33 Alvin Källberg 629 Garphyttans IF 10:42.0 2:21.5
34 Magnus Dahl Haugen 643 Brekken IL 10:49.6 2:29.1
35 Vilgot Eriksson 651 Funäsdalens IF 10:50.6 2:30.1
36 Martin Palmelind 636 Il Varden Meraaker 10:55.4 2:34.9
37 Arvid Jönsson 633 Svegs IK 11:15.2 2:54.7
38 Laara Kråik 333 Järpens SK 11:28.6 3:08.1
39 Hannes Myhr 647 Ås IF 11:31.9 3:11.4
40 Ulvar Hetland Ljung 623 Il Varden Meraaker 11:56.2 3:35.7
41 Ole Waehre 632 Il Varden Meraaker 12:23.6 4:03.1
42 Robin Tamnes 634 Brekken IL 12:52.6 4:32.1
D12
1 Tove Ericsson 689 Stockviks SF 8.40,3 0
2 Emma Lindberg 687 Funäsdalens IF 9.14,2 33.9
3 Irja Brandfjell 685 Funäsdalens IF 9.15,9 35,6
4 Hedda Favang Tveit 691 Utleira IL 9.26,1 45,8
5 Ingeborg Østgård 713 Nansen IL 9.45,3 1.05,0
6 Alva Eklund 688 Sollefteå Skidor IF 09:55.5 1:15.2
7 Amanda Pallin 714 Alnö SK 10:01.6 1:21.3
8 Felicia Larsson 694 Näsvikens IK 10:06.1 1:25.8
9 Nora Hegdahl 684 Steinkjer SK 10:07.3 1:27.0
10 Alba Johansson 690 Funäsdalens IF 10:09.8 1:29.5
11 Elsa Eriksson 692 Husums IF SK 10:10.1 1:29.8
12 Emma Holmgren 708 Bergeforsens SK 10:12.7 1:32.4
13 Tilde Ingvarsson 701 Svegs IK 10:15.2 1:34.9
14 Ebba Englund 706 Bergeforsens SK 10:17.6 1:37.3
15 Lina Lundgren 718 IF Strategen 10:24.3 1:44.0
16 Amalie Flataas Aune 710 Steinkjer SK 10:32.4 1:52.1
17 Maja Kallin 693 Hägglunds Ski Team SK 10:33.1 1:52.8
18 Rebecka Westlund 698 Sunne SLF 10:38.8 1:58.5
19 Melina Vestermark 702 Hägglunds Ski Team SK 11:01.3 2:21.0
20 Emma Olaspers 711 Orsa SK 11:03.1 2:22.8
21 Agnes Vestrin 712 Trönö IK 11:16.2 2:35.9
22 Rebecka Samuelsson 695 Husums IF SK 11:16.5 2:36.2
23 Trude Burman 707 Alnö SK 11:20.5 2:40.2
24 Olivia Löfgren 709 Alnö SK 11:44.6 3:04.3
25 Kaisa Bergin Holtan 704 Steinkjer SK 11:48.8 3:08.5
26 Tindra Österberg 715 Ås IF 11:56.4 3:16.1
27 Viktoria Forslin 699 Jättendals IF 14:07.2 5:26.9
28 Sanna Rantala 717 Husums IF SK 15:06.0 6:
H 11
1 Petter Sohaug Saeter 653 Os IL 09:02.8 0.0
2 Hilmer Grenedal 681 Delsbo IF 09:18.2 15.4
3 Hampus Skoglund 658 Täby IS SK 09:28.9 26.1
4 Linus Sjödén 662 Älvdalens IF SK 09:29.5 26.7
5 Erik Franzén 657 Idre SK 09:31.9 29.1
6 Magnus Riseth Pedersen 665 Steinkjer SK 09:42.8 40.0
7 Arne Galaaen 652 Tolga IL 09:47.2 44.4
8 Peder Rygg 656 Byaasen Skiklub 09:57.8 55.0
9 Magnus Kuraas 674 Brekken IL 10:32.9 1:30.1
10 Jakob Carlsson 659 Stora Tuna IK SK 10:34.0 1:31.2
11 Hjalmar Oskarsson 672 Ås IF 10:37.5 1:34.7
12 Magnus Holden 663 Röros IL Ski 10:37.8 1:35.0
13 Wilhelm Sterner 655 Täby IS SK 10:41.2 1:38.4
14 Kristoffer Henden 666 Il Varden Meraaker 10:44.5 1:41.7
15 Johan Borg 660 Hudiksvalls IF 10:48.3 1:45.5
16 Pelle Boberg 677 Duveds IF 11:08.2 2:05.4
17 Isac Lundblad 667 Hägglunds Ski Team SK 11:22.2 2:19.4
18 Lukas Walther 669 Matfors SK 11:23.0 2:20.2
19 Valter Ljungdahl 668 Matfors SK 11:32.5 2:29.7
20 Oliver Larsson 670 Molidens IK 11:34.7 2:31.9
21 Oscar Norén 680 Ås IF 11:47.9 2:45.1
22 Markel Fundin 682 Svegs IK 11:48.6 2:45.8
23 Edvard Fuglem 654 Utleira IL Ski 12:11.1 3:08.3
24 Isak Bodin 675 Sollefteå Skidor IF 12:30.6 3:27.8
25 Johannes Ulander 683 Husums IF SK 12:47.4 3:44.6
26 Axel Arnesson 676 Ås IF 12:54.3 3:51.5
27 Lukas Lindberg 673 Åsarna IK 13:07.4 4:04.6
28 Ludwig Borg 661 Funäsdalens IF 13:35.7 4:32.9
29 Linus Thång 671 Lima IF 14:36.9 5:34.1
D 11
1 Andrea Sæther Verdenius 723 Tolga IL 09:26.8 0.0
2 Malin Oskarsson 720 SK Leksand 09:30.4 3.6
3 Eline Horten Jordet 724 Tolga IL 09:39.5 12.7
4 Ellen Björk 722 Orsa SK 09:39.9 13.1
5 Louise Jonsson 737 Alnö SK 10:17.5 50.7
6 Alva Hermansson 731 Kvarnsvedens GOIF SK 10:23.2 56.4
7 Gry Dahlgren 725 Spikbodarnas IK 10:23.9 57.1
8 Tova Birve 745 Alnö SK 10:28.1 1:01.3
9 Maja Boberg 749 Duveds IF 10:52.7 1:25.9
10 Tuva Lundin 753 Alnö SK 10:54.9 1:28.1
11 Matilda Bandefur 729 Idre SK 10:59.4 1:32.6
12 Wilma Karlsson 732 Utrikes Skidklubb 11:13.8 1:47.0
13 Jonna Kjellgren 752 Järpens SK 11:22.2 1:55.4
14 Elin Karlsson 748 Åsarna IK 11:32.6 2:05.8
15 Molly Andersson 736 Domnarvets GOIF 11:40.1 2:13.3
16 Elina Göransson 741 Åsarna IK 11:41.9 2:15.1
17 Tomina Rihpa 727 Idre SK 11:48.3 2:21.5
18 Maja Wallberg 719 Hägglunds Ski Team SK 11:49.1 2:22.3
19 Mia Mossige 755 Il Varden Meraaker 11:52.4 2:25.6
20 Hilda Sjöblom 721 Ås IF 11:52.5 2:25.7
21 Meja Engrund 728 Åsarna IK 11:55.9 2:29.1
22 Jenny Eriksson 756 Åsarna IK 11:57.5 2:30.7
23 Julie Gullikstad 746 Röros IL Ski 12:04.3 2:37.5
24 Emma Almqvist 334 Särna SK 12:13.3 2:46.5
25 Nea Arvidsson 734 Täfteå IK 12:20.5 2:53.7
26 Wilma Nilsson 743 Sollefteå Skidor IF 12:21.0 2:54.2
27 Anna Johansson 750 Åsarna IK 12:25.2 2:58.4
28 Liv Sjölund 726 Östersunds SK 12:28.7 3:01.9
29 Tilda Andersson 754 Åsarna IK 12:40.4 3:13.6
30 Caroline Nilsson 738 Offerdals SK 12:46.4 3:19.6
31 Alicia Sellsve 733 Järpens SK 12:49.3 3:22.5
32 Frida Eriksson 747 Åsarna IK 12:50.2 3:23.4
33 Emilia Johansson 730 Hägglunds Ski Team SK 12:50.7 3:23.9
34 Irma Östberg 740 Åsarna IK 12:54.6 3:27.8
35 Tilda Sahlberg 751 Trönö IK 13:24.9 3:58.1
36 Hanna Holmgren 739 Husums IF SK 13:49.1 4:22.3
37 Alva Tyrén 742 Trönö IK 14:06.3 4:39.5
38 Mari Tamnes 735 Brekken IL 16:42.7 7:15.9
H 10
1 Erik Bergström 522 Domnarvets GOIF 07:45.2 0.0
2 Jonatan Lindberg 504 Funäsdalens IF 08:17.5 32.3
3 Lars Horten Jordet 510 Tolga IL 08:25.1 39.9
4 Tomas Holmgren 502 Matfors SK 08:26.1 40.9
5 Björn Rönnestrand 507 Ås IF 08:28.1 42.9
6 Viking Olsson 501 Husums IF SK 08:51.7 1:06.5
7 Mattias Larsson 518 Matfors SK 09:03.6 1:18.4
8 Fredrik Westlund 511 Sunne SLF 09:03.7 1:18.5
9 Magnar Ryttervoll 505 Brekken IL 09:14.6 1:29.4
10 Oskar Höglund 509 Kramfors-Alliansen 09:18.7 1:33.5
11 Björn Östlund 331 Järpens SK 09:21.9 1:36.7
12 Eric Staaf 512 Ås IF 09:31.1 1:45.9
13 Halvard Livik 506 Il Varden Meraaker 09:36.9 1:51.7
14 Jason Blomqvist 517 Matfors SK 09:37.4 1:52.2
15 Kevin Eidem 515 Il Varden Meraaker 09:37.5 1:52.3
16 Liam Johnson 508 Matfors SK 09:38.6 1:53.4
17 Iver Fjerdingen Moan 503 Röros IL Ski 09:39.4 1:54.2
18 Axel Tingelöf 514 Sollefteå Skidor IF 09:53.0 2:07.8
19 Malkolm Rådenman 332 Järpens SK 10:02.6 2:17.4
20 Oscar Fältenhag 516 Högbo GIF 10:12.3 2:27.1
21 Helmer Nordvall 519 Matfors SK 10:13.0 2:27.8
22 William Edström 521 Matfors SK 10:15.6 2:30.4
23 Linus Pettersson 513 Kramfors-Alliansen 10:17.0 2:31.8
24 Axel Krondahl 520 Ås IF 10:26.2 2:41.0
D 10
1 Alva Svahn 572 Lycksele IF 08:56.9 0.0
2 Alva Nilsson 559 Bergeforsens SK 08:59.0 2.1
3 Elsa Malmgren 550 Åsarna IK 09:08.4 11.5
4 Ellen Norenius 562 Hägglunds Ski Team SK 09:36.6 39.7
5 Lizzie Sonnefelt 567 Duveds IF 09:39.4 42.5
6 Ida Bergfors 564 Matfors SK 09:39.6 42.7
7 Sanna Hörnell 577 Domnarvets GOIF 09:41.4 44.5
8 Moa Eriksson 563 Östersunds SK 09:59.7 1:02.8
9 Anna Dahl Haugen 558 Brekken IL 10:07.3 1:10.4
10 Ines Lignell 557 Lucksta IF 10:08.3 1:11.4
11 Anna Karlsson 573 Årjängs IF 10:18.3 1:21.4
12 Novali Johansson 565 Funäsdalens IF 10:22.3 1:25.4
13 Maja Roenning 566 Röros IL Ski 10:23.7 1:26.8
14 Iza Wagenius 553 Funäsdalens IF 10:37.6 1:40.7
15 Ida Backén 552 Svegs IK 10:38.0 1:41.1
16 Mila Forstman 571 Särna SK 10:38.1 1:41.2
17 Astrid Schjoelberg 570 Röros IL Ski 10:38.6 1:41.7
18 Ronja Nilsson 568 Sollefteå Skidor IF 10:42.9 1:46.0
19 Thea Hägg 556 Funäsdalens IF 10:47.9 1:51.0
20 Signe Roos 560 Ås IF 11:11.2 2:14.3
21 Elsa Arnesson 555 Ås IF 11:23.1 2:26.2
22 Cornelia Hörnquist 561 Hägglunds Ski Team SK 11:49.0 2:52.1
23 Matilda Magnusson 576 Matfors SK 11:59.3 3:02.4
24 Alva Perbo 574 Hägglunds Ski Team SK 13:51.1 4:54.2
25 Kristina Lindh 569 Hägglunds Ski Team SK 14:06.0 5:09.1
H 9
1 Täpp Olof Almlöf 531 IK Jarl Rättvik 08:16.7 0.0
2 Sigurd Hollum 535 Röros IL Ski 08:39.3 22.6
3 Johan Richardsson 537 Järpens SK 08:56.8 40.1
4 Eirik Høgli 544 Byåsen IL 09:12.1 55.4
5 Måns Ravald 547 Ås IF 09:13.7 57.0
6 Malte Andersson 533 Domnarvets GOIF 09:54.6 1:37.9
7 Ville Åkerlund 545 Sälens IF 10:02.2 1:45.5
8 Filip Fevang Tveit 546 Utleira IL Ski 10:05.0 1:48.3
9 Olle Sjöblom 525 Ås IF 10:16.2 1:59.5
10 Iver Nymoen Aas 527 Röros IL Ski 10:17.8 2:01.1
11 Ådne Gloetheim 532 Röros IL Ski 10:23.3 2:06.6
12 Marcus Edlund 540 Hägglunds Ski Team SK 10:23.7 2:07.0
13 Håkon Fuglem 528 Utleira IL Ski 10:28.7 2:12.0
14 August Lilja 549 Matfors SK 10:44.8 2:28.1
15 Anton Nordgren 534 Åsarna IK 10:49.5 2:32.8
16 Elias Hörnell 541 Domnarvets GOIF 10:58.6 2:41.9
17 Jåvva Rensberg 524 Funäsdalens IF 11:01.4 2:44.7
18 Felix Myhr 542 Ås IF 11:11.7 2:55.0
19 Viktor Nordgren 530 Åsarna IK 11:23.7 3:07.0
20 Oscar Lundkvist 548 Sundbybergs IK 11:26.5 3:09.8
21 Marius Jelk 543 Idre SK 11:41.4 3:24.7
22 Adam Tengblad 538 Ås IF 11:42.6 3:25.9
23 Konrad Estil 526 Il Varden Meraaker 11:56.0 3:39.3
24 Max Svensson 536 Matfors SK 12:27.0 4:10.3
25 Simon Löfholm 539 Ås IF 12:36.0 4:19.3
26 Petrus Landén 529 Ås IF 13:18.4 5:01.7
D 9
1 Maja Pålsson 589 Utrikes Skidklubb 08:44.8 0.0
2 Ines Stjerna 606 Utrikes Skidklubb 09:20.8 36.0
3 Leia Nordström 588 Näsvikens IK 09:32.3 47.5
4 Hilde Oskarsson 599 Ås IF 09:42.7 57.9
5 Elin Gezelius 587 IFK Mora SK 09:47.2 1:02.4
6 Lisa Saether Verdenius 604 Tolga IL 09:47.7 1:02.9
7 Philippa Eriksson 579 Filipstads SF 09:52.0 1:07.2
8 Ruth Olsson 593 Matfors SK 10:00.9 1:16.1
9 Heidi Sofie Sandnes Rynning 598 Röros IL Ski 10:05.6 1:20.8
10 Magdalena Arwidson Lif 602 Lima IF 10:07.4 1:22.6
11 Julia Norén 594 Ås IF 10:45.1 2:00.3
12 Ebba Westergren 581 Täfteå IK 11:18.3 2:33.5
13 Sigrid Skog 582 Hede SK 11:21.2 2:36.4
14 Ebba Vestrin 595 Trönö IK 11:38.2 2:53.4
15 Tua RönnlundÖNNLUND 597 IFK Umeå 11:43.4 2:58.6
16 Sofia Nilsson 592 Offerdals SK 11:45.3 3:00.5
17 Lova Larsson 578 Molidens IK 11:55.7 3:10.9
18 Astrid Öhrn 591 Bergeforsens SK 12:00.4 3:15.6
19 Carmen Eidem 590 Il Varden Meraaker 12:02.7 3:17.9
20 Ottilia Pedersen 586 Åsarna IK 12:14.7 3:29.9
21 Frida Kjellgren 580 Järpens SK 12:27.1 3:42.3
22 Selma Stengårds 603 Lima IF 12:27.5 3:42.7
23 Kajsa Limby 607 IFK Mora SK 12:31.7 3:46.9
24 Stina Eriksson 584 Åsarna IK 12:51.1 4:06.3
25 Märta Hübenette 583 Husums IF SK 13:49.3 5:04.5
26 Julia Lindberg 601 Åsarna IK 15:00.0 6:15.2
27 Marie Strøm 596 Inderoey Il 16:52.8 8:08.0
En SM-femmil helt i Burmans smak
En hård SM-femmil. Individuell start. Hårda spår och jämnt före. Många trötta åkare på slutet av säsongen.
Det gillar Jens Burman.
Åsarna-åkaren var i ledningen från start till mål i den sista SM-tävlingen på Pagla skidstadion i Boden under tisdagen. Närmast följde unge Truls Gisselman från Rehns BK.
Ebba vände och vann SM-tremilen
Linn Svahn öppnade bäst och hade ledningen i SM-tremilen i Boden.
Men på andra halvan vände Ebba Andersson på steken och tog sitt första guld under årets SM-vecka i Norrbotten.
Avståndet i mål blev dock bara 8 sekunder.
Jonna sjuk – Falun-Borlänges första guld
Jonna Sundling blev sjuk och kom aldrig till start. Storfavoriten Piteå Elit försvagades avsevärt och Falun Borlänge SK tog chansen och vann sitt första stafettguld på damsidan.
SM-stafetten för damer i Boden blev en duell mellan dessa två klubbar, dom övriga var långt efter.
”Häggis” blev Piteås stafetthjälte
Johan Häggström hade dom nödvändiga hundradelarna på sin sida och säkrade stafettguldet för Piteå Elit på Pagla skidstadion i Boden.
Samtidigt var det ett besviket Åsarna-gäng som fick se Edvin Anger förlora upploppsstriden med minsta möjliga margin.
Perfekt avslutning för Peppe Femling
Vann SM-guld med sambon Anna Magnusson:
Peppe Femling åkte sin sista tävling.
Och vilken avslutning det blev på karriären.
Tillsammans med sambon Anna Magnusson blev det SM-guld i single mixed på Pagla skidstadion i Boden.
Nils Dahlsten vann spurten i Gäddede
Lager 157 också i Flyktningerennet:
Lager 157 Ski Team har haft en mycket bra månad. Under söndagen fortsatte framgångarna då Nils Dahlsten spurtade hem segern i Flyktningerennet mellan Lierne i Norge och Gäddede. Han vann precis före teamkollegan Marcus Johansson.
Bland damerna imponerade Hedda Bångman, Offerdals SK som vann klart.
Alvar firade 18 år med seger
Alvar Myhlback har äntligen hunnit bli 18 år. Killen som imponerade som 8:a i Vasaloppet som 16-åring och 3:a som 17-åring.
Han fyllde år i fredags och firade med att vinna Lofsdalen Epic under lördagen efter en tuff fight mot lagkompisen Nils Dahlsten i Lager 157 samt Morten Eide Pedersen, Team Eksjöhus och Max Novak, Team Aker Dæhlie.
SM-guld för Jesper och Elvira i masstarterna
SM-veckan i Boden fortsatte på söndagen med spännande masstarter i fina förhållanden med några minusgrader i luften och vindstilla på vallen. Jesper Nelin vann sitt andra guld i herrarnas lopp, medan Elvira Öberg tog hem segern bland damerna efter att ha avgjort i sista stående.
Linn bröt Jonnas segersvit på mållinjen
Edvin Anger tog nytt guld på skid-SM:
Linn Svahn bröt Jonna Sundlings segersvit på skid-SM i Boden med en millimeterseger i damernas sprintfinal.
I herrenes final var Edvin Anger i tät från start till mål och fick segern som han ville före Johan Häggström.
Lager 157 dominerade i Jokkmokk
Nordeskiöldsloppet 220 km:
Det blev seger både i dam- och herrklassen i det 220 km långa Nordenskiöldsloppet i Jokkmokk under lördagen.
Oskar Kardin och Linnea Johansson vann varsin klass i den kanske största kraftmätningen bland dom svenska längdtävlingarna.
Team Eksjöhus-skräll på NM 50 km
Doldis slog Klæbo och vann norska mästerskapen:
Eirik Sverdrup Augdal brukar åka långlopp för svenska Team Eksjöhus.
Men under lördagens körde han femmilen på norska mästerskapen i Lillehammer.
Och vann – före Johannes Høsflot Klæbo.
Jesper och Hanna sprintsegrare på SM
Skidskytte:
Det var snöigt med tungt före och viss vind på vallen under lördagens sprint vid SM-veckan på Pagla skidstadion i Boden. Jesper Nelin försvarade guldet från förra året med fullt skytte och snabbaste åktid i herrarnas lopp, medan Hanna Öberg vann överlägset bland damerna.
Therese Johaug krossade alla i comebacken
Fråga inte om Therese Johaug är klar för femmilen på VM i Trondheim 2025.
I sin comeback över 30 km fristil i norska mästerskapen i Lillehammer var hon totalt överlägsen och krossade allt motstånd.
35-åringen vann med två minuter och 49 sekunder!
Trippel Åsarna och Jonna SM-drottning
Skid-SM i Boden:
Åsarna tog revansch från masstarten och vann tredubbel på herrarnas 10 km klassisk på skid-SM i Boden – precis det samma som IFK Mora gjorde i masstarten. Edvin Anger vann före William Poromaa och Jens Burman.
Jonna Sundling tog en överlägsen seger bland damerna och har nu tre SM-guld på tre dagar.
Petter Northug chockade med NM-silver
Petter Northug jr chockade alla då han tillsammans med lillebror Even vann silver i teamsprint på norska mästerskapen i Lillehammer.
– Jag såg dubbelt och ville spy, säger Northug som visade upp sitt gamla fighting face.
Piteå och Åsarna vann SM-teamsprinten
Favoritsegrar till Piteå Elit och Åsarna IK i dam- respektive herrklassen i torsdagens SM i teamsprint.
Piteås damer var överlägsna medan Åsarnas herrar fick spurta för guldet.
Trippel IFK Mora i herrarnas SM-masstart
IFK Mora SK stod kvar som den stora segraren efter herrarnas 20 km masstart i fristil vid skid-SM i Boden. Tredubbelt var full pott för dalaklubben efter att fem åkare gjort upp om medaljerna på slutet.
Anmärkningsvärt är att A-landslagsåkarna inte fanns med i tätkampen.
Jonna vann spurten om SM-guldet
Jonna Sundling vann den dramatiska avslutningen på damernas 20 km masstart när skid-SM inleddes i Boden under onsdagen.
Linn Svahn och Maja Dahlqvist tog dom andra medaljerna från en 7-mannagrupp som innehöll alla dom största favoriterna.
– Jag tänkte redan på det näst sista varvet att det skulle bli en spurt, säger Sundling till SVT.
Klart för SM i längd och skidskytte
Onsdag startar skid-SM i Boden med ett mäktigt program både med längdåkning och skidskytte. Tävlingarna går i samband med SM-veckan där tävlingar också äger rum i Luleå.
Först ut på onsdag är längdåkarna med 20 km masstart i fristil.
Svegsskidan i strålande sol
Strålande sol och perfekta förhållanden bjöds det på när Svegsskidan kördes under söndagen med både individuella tävlingar och stafetter.
- Nu hade vi knappt 100 deltagare men till nästa år hoppas vi på det dubbla, sa tävlingsledaren Håkan Degselius