Startlistor världscupen i Drammen
Här är startlistorna till prologen i onsdagens världscupsprint i Drammen utanför Oslo. Klassisk stil gäller och prologen startar klockan 13,00. Finalpassen som går i TV börjar klockan 15,30.
Sverige kommer med sitt bästa lag och Charlotte Kalla jagar revansch för VM-insatsen i sprint där hon missade finalen efter ett fall.
Men det är Maiken Caspersen Falla från Norge som kan avgöra sprintvärldscupen i dag.
DAMER, sprint/C prolog
1 NORDSTRÖM Maria 1991 SWE Atomic
2 ØSTBERG Ingvild Flugstad 1990 NOR Madshus
3 FALLA Maiken Caspersen 1990 NOR Fischer
4 VISNAR Katja 1984 SLO Fischer
5 PÄRMÄKOSKI Krista 1990 FIN Madshus
6 BJØRGEN Marit 1980 NOR Fischer
7 NILSSON Stina 1993 SWE Fischer
8 SLIND Silje Øyre 1988 NOR Atomic
9 RINGWALD Sandra 1990 GER Madshus
10 SARGENT Ida 1988 USA Madshus
11 RANDALL Kikkan 1982 USA Fischer
12 EIDE Mari 1989 NOR Fischer
13 INGEMARSDOTTER Ida 1985 SWE Rossignol
14 VAN DER GRAAFF Laurien 1987 SUI Rossignol
15 CALDWELL Sophie 1990 USA Fischer
16 MATVEEVA Natalia 1986 RUS Fischer
17 LAMPIC Anamarija 1995 SLO Fischer
18 BJORNSEN Sadie 1989 USA Fischer
19 BELORUKOVA Yulia 1995 RUS Fischer
20 VUERICH Gaia 1991 ITA Fischer
21 HARSEM Kathrine Rolsted 1989 NOR Atomic
22 DIGGINS Jessica 1991 USA Salomon
23 WENG Heidi 1991 NOR Madshus
24 FALK Hanna 1989 SWE Atomic
25 FAEHNDRICH Nadine 1995 SUI Peltonen
26 ÖBERG Jennie 1989 SWE Fischer
27 MONONEN Laura 1984 FIN Rossignol
28 SÖMSKAR Linn 1989 SWE Atomic
29 SVENDSEN Anna 1990 NOR
30 SCHICHO Elisabeth 1991 GER Fischer
31 GJEITNES Kari Vikhagen 1985 NOR Madshus
32 NISKANEN Kerttu 1988 FIN Rossignol
33 KREHL Sofie 1995 GER Salomon
34 LAURENT Greta 1992 ITA Rossignol
35 KYLLÖNEN Anne 1987 FIN Fischer
36 PROCHAZKOVA Alena 1984 SVK Fischer
37 DYVIK Anna 1994 SWE
38 WENG Tiril Udnes 1996 NOR Atomic
39 BEATTY Dahria 1994 CAN Fischer
40 KALVAA Anne Kjersti 1992 NOR Atomic
41 WENG Lotta Udnes 1996 NOR Atomic
42 GIMMLER Laura 1993 GER Salomon
43 BRENNAN Rosie 1988 USA Rossignol
44 OUS Amalie Haakonsen 1996 NOR
45 MURUD Thea Krokan 1994 NOR
46 HEIMDAL Lovise 1995 NOR
47 ALESHINA Tatiana 1994 RUS
48 SAARINEN Aino-Kaisa 1979 FIN Rossignol
49 LYLYNPERÄ Katri 1994 FIN Fischer
50 WINKLER Anne 1994 GER
51 ZHAMBALOVA Alisa 1994 RUS
52 NEKRASOVA Polina 1998 RUS
53 MEIER Alina 1996 SUI
54 SCARDONI Lucia 1991 ITA Fischer
55 VASILIEVA Lilia 1994 RUS
56 PAUL Katerina 1996 AUS
HERRAR, sprint/C prolog
1 SKAR Sindre Bjørnestad 1992 NOR Fischer
2 HAMILTON Simeon 1987 USA Fischer
3 STAREGA Maciej 1990 POL Fischer
4 KROGH Finn Haagen 1990 NOR Fischer
5 VALJAS Len 1988 CAN Fischer
6 PETERSON Teodor 1988 SWE Rossignol
7 PANZHINSKIY Alexander 1989 RUS Rossignol
8 HAKOLA Ristomatti 1991 FIN Fischer
9 GROS Baptiste 1990 FRA Salomon
10 HARVEY Alex 1988 CAN Salomon
11 JÖNSSON Emil 1985 SWE Fischer
12 KLÆBO Johannes Høsflot 1996 NOR Fischer
13 BRANDSDAL Eirik 1986 NOR Fischer
14 JYLHÄ Martti 1987 FIN Salomon
15 PELLEGRINO Federico 1990 ITA Rossignol
16 IVERSEN Emil 1991 NOR Fischer
17 SVENSSON Oskar 1995 SWE Fischer
18 USTIUGOV Sergey 1992 RUS Fischer
19 CHANAVAT Lucas 1994 FRA Fischer
20 GOLBERG Pål 1990 NOR Madshus
21 NEWELL Andrew 1983 USA Fischer
22 RETIVYKH Gleb 1991 RUS Fischer
23 HEDIGER Jovian 1990 SUI Rossignol
24 FOSSLI Sondre Turvoll 1993 NOR Atomic
25 YOUNG Andrew 1992 GBR Fischer
26 GAFAROV Anton 1987 RUS Salomon
27 TAUGBØL Håvard Solås 1993 NOR
28 STRANDVALL Matias 1985 FIN Fischer
29 NORTHUG Petter Jr. 1986 NOR Fischer
30 JOUVE Richard 1994 FRA Rossignol
31 PENTSINEN Anssi 1986 FIN Fischer
32 JAY Renaud 1991 FRA Salomon
33 KILP Marko 1993 EST Fischer
34 STEEN Andreas Myran 1988 NOR Rossignol
35 MIYAZAWA Hiroyuki 1991 JPN Fischer
36 PALM Sindre Odberg 1992 NOR
37 BOLSHUNOV Alexander 1996 RUS
38 WESTBERG Karl-Johan 1992 SWE Salomon
39 RANKEL Raido 1990 EST Fischer
40 BAKKEN Timo Andre 1989 NOR Fischer
41 KINDSCHI Joeri 1986 SUI Fischer
42 SILFVER Erik 1990 SWE
43 LUUSUA Ari 1988 FIN Rossignol
44 KRIUKOV Nikita 1985 RUS Rossignol
45 KAESER Erwan 1992 SUI Fischer
46 NYENG Emil 1991 NOR Fischer
47 BJORNSEN Erik 1991 USA Rossignol
48 KETELÄ Toni 1988 FIN Fischer
49 URBANI Simone 1992 ITA
50 THORN Viktor 1996 SWE Salomon
51 RASTELLI Maicol 1991 ITA Salomon
52 STENSHAGEN Mattis 1996 NOR
53 BELLINGHAM Phillip 1991 AUS
54 VITSENKO Alexey 1990 RUS
55 POLTORANIN Alexey 1987 KAZ Fischer
56 COLOGNA Gianluca 1990 SUI Fischer
57 KENNEDY Russell 1991 CAN Salomon
58 LAMPIC Janez 1996 SLO Fischer
59 EINASTE Kein 1985 EST Fischer
60 ARNAULT Clement 1990 FRA Rossignol
61 NILSEN Vegard Bjerkreim 1993 NOR Fischer
62 ALEV Alvar Johannes 1993 EST
63 HOESLI Corsin 1992 SUI Fischer
64 KASHIWABARA Nobuhito 1988 JPN Fischer
65 KIM Magnus 1998 KOR
66 LUSTGARTEN Benjamin 1992 USA
67 BRUGGER Janosch 1997 GER Atomic
Märta och Eric vann Ford Smart Energy Cup
Märta Rosenberg, Trillevallen och Eric Rosjö, Mora heter vinterns segrare i Ford Smart Energy Cup.
Efter hela 15 tävlingar står dom båda längst uppe på listorna och kan ta med sig segerpriset.
Natalia Nepryaeva väntar barn
Världscupsegrarinnan från 2021/2022, ryskan Natalia Nepryaeva väntar sitt första barn.
Det meddelar hon själv på sociala medier där hon visar upp bilder på en snabbt växande mage.
Hon heter numera Natalia Terentieva sedan hon gifte sig med landslagskollegan Aleksandr Terentiev.
Jonatan slog Erik med 2 poäng i totalen
Här är slutresultaten i vinterns BAUHAUS cup:
Jonatan Lindberg, IFK Mora tog inga poäng i den avslutande tävlingen i BAUHAUS cup och det blev en nervös väntan för om han skulle vinna totalt.
Erik Bergström, Rehns BK var 3:a i Sollefteås sista tävling och slutade 2 (!) poäng efter Jonatan i totalen efter 8 tävlingar.
Skistad säger nej till landslaget igen?
Den norska stortidningen VG erfar att sprintstjärnan Kristine Stavaas Skistad åter igen säger nej till det norska längdlandslaget.
Hon är deras klart största damstjärna och vann fem sprinttävlingar senaste säsongen. Om 25-åringen inte tackar ja till landslaget är det givetvis tråkigt för förbundet inför VM i Trondheim 2025.
Denise Herrmann-Wick fick sin Jonna
Ex-skidskyttestjärnan Denise Herrmann-Wick, 35 har fått en dotter tillsammans med sin man Thomas Wick.
Dottern skall heta Jonna.
Kanske Jonna Sundling är förebilden…?
Calle och sambon fick en dotter
Calle Halfvarsson, 35 och sambon Isabell Olsson har fått sitt andra barn. Den här gången en dotter som blir lillasyster til Casper-Lo.
– Allt har gått väldigt bra, skriver Calle till Sportbladet.
Torleif gjorde precis som på Vasaloppet
Torleif Syrstad är en man för dom stora anledningarna.
Och för dom långa tävlingarna.
I lördagens Janteloppet – finalen i Ski Classics – gjorde han precis som i Vasaloppet och bara lämnade konkurrenterna bakom.
Max Novak, Team Aker Dæhlie var i ledningen men slutade trea. Bäst av dom svenska blev Karolina Hedenström, Lager 157 som var tvåa i damklassen.
Anders Besseberg fick 3 års fängelse
Fd IBU-presidenten Anders Besseberg dömdes till tre år och en månads fängelse för grov korruption. Han överklagade själv på plats i rätten i Hokksund i Norge.
Besseberg dömdes för att ha mottagit jaktturer, klockor, prostituerade och han dömdes att leverera tillbaka både klockor och djur som han skjutit.
Klæbo tillbaka i norska landslaget
Johannes Høsflot Klæbo går tillbaka till det norska landslaget. 27-åringen bjöd in pressen under fredagen och berättade att han kommer att vara en del av laget igen från och med den kommande säsongen.
Inför årets säsong stod Klæbo utanför landslaget.
Linn Svahn åkte in mest pengar
Linn Svahn var den skidåkaren i Sverige som åkte in mest pengar i vinter. Med 2,652 miljoner toppar hon listan före både skidskyttar och alpinister.
Längddamerna har gjort en bra säsong och Frida Karlsson ligger trea på listan.
Plötsligt blev Johan en vinnare
Han är stortalangen som aldrig riktigt blommade ut.
Men som inte gav upp, ändrade fokus och kämpade på.
Och nu – i en ålder av 29 år – är han plötsligt en vinnare.
Johan Hoel, Team Ragde Charge kommer att vinna årets Ski Classics.
Stentufft om platserna i Norges landslag
Skidskytte:
Att komma med i det norska skidskyttelandslaget måste vara något av det svåraste inom den sporten. Åkare med pallplatser i världscupen har inte fått plats inför säsongen 2024/2025 och konkurrensen är enorm.
I norska mästerskapen den gångna helgen startade 175 herrar och 125 damer!
Hejapriset x 4 utdelad i Sollefteå
Svenska Spels Hejapriset tillfaller den åkare som förbättrat sina rankingpoäng mest i samband med Ford Smart Energy Cup. Under helgens tävlingar i Sollefteå delades priset ut hela fyra gånger när bästa senior i dam- och herrklassen samt bästa lag i de äldre juniorklasserna i BAUHAUS Cup premierades för sin utveckling.
Lämnar landslaget, lägger inte av
Tilda öppnar upp om svårigheterna:
Plötsligt försvann stortalangen Tilda Johansson från skidskyttearenorna mitt under brinnande säsong.
Nu berättar hon för första gång hur illa hon mådde, hur hon grät och bara ville bort från allt det här.
Men 24-åringen har hittat lite av suget igen och tänker inte lägga av. Hon väljer dock bort landslaget.
Per lanserad i Norge, fortsätter i Tyskland
Per Nilsson har lanserats som en av dom möjliga kandidaterna för att bli Norges nya damlandslagstränare.
Men Frida Karlssons personlige tränare har precis skrivit på en ny tvåårskontrakt med det tyska landslaget.
Stark juniorseger till Tove Norgren
En mycket positiv insats stod Domnarvets Tove Norgren för i finalen av BAUHAUS cup i Sollefteå. Dalatjejen vann D18-klassen efter ett mycket bra lopp.
I dom övriga tre juniorklasserna blev det jaktstartssegrar för favoriterna Evelina Crüsell, Eddie Pettersson och Anton Grahn.
Surt då Frida slog Ebba i jaktstarten
Johan Häggström höll undan och vann herrklassen:
Frida Karlsson spurtade in till seger i jaktstarten i cupfinalen på hemmaplan i Sollefteå och bugade till publiken.
Två och en halv sekund bakom följde Ebba Andersson som inte alls var lika glad efter tävlingen.
Max Novak utmanade om Ski Classics-seger
Max Novak slutade tvåa och utmanade rejält om segern i söndagens Ski Classics-tävling Summit2Senja i norra Norge. Team Aker Dæhlie-åkaren fick se den norska världsstjärnan Martin Løwstrøm Nyenget passera i den sista, hårda stigningen och ta sin andra raka seger i det 60 km långa loppet.
Men det var ändå den bästa placeringen i årets Ski Classics för Max Novak.
Hjalmar slog världsmästaren i sprint
Hjalmar Oscarsson, Ås blev det stora överraskningen i BAUHAUS cup-sprinten i Sollefteå under lördagen. Men minsta möjliga margin – 1 hundradels sekund – slog han juniorvärldsmästaren Anton Grahn från Mora i finalen i H20.
Inte bare det, han slog också JVM-trean Jonatan Lindberg, Mora som slutade tre också här.
Johan Hoel tog första segern i Ski Classics
Johan Hoel är inte känd som någon sprinter, men han imponerade och slog både Martin Løwstrøm Nyenget och Eirik Sverdrup Augdal på upploppet i Reistadløpet i Bardufoss i norra Norge.
Med segern tog han också över ledningen i Ski Classics med två tävlingar kvar.
Där har nu redan Emilie Fleten avgjort även om Astrid Øyre Slind var överlägsen i lördagen 50 km långa tävling.