Startlistor världscup i Davos lördag
Världscupen fortsätter alltså i schweiziska Davos även den här helgen sedan man tagit över tävlingarna från franska La Clusaz, som inte har tillräckligt med snö.
Under lördagen kör damerna 10 km och herrarna 15 km, men den här gången i fristil. Här är startlistorna.
Damer, 10 km/F (första start kl 10,30)
1 3195010 THOMAS HUGUE Coraline 1984 FRA Fischer
2 3395058 RAJU Heidi 1990 EST
3 3055067 STADLOBER Teresa 1993 AUT Fischer
4 3705003 PROCHAZKOVA Alena 1984 SVK Fischer
5 3205075 HERRMANN Denise 1988 GER Fischer
6 3675036 MANDRIKA Olga 1993 KAZ
7 3535261 STEPHEN Elizabeth 1987 USA Rossignol
8 3435098 MARCISZ Ewelina 1991 POL Salomon
9 3505069 LINDBORG Sara 1983 SWE Madshus
10 3675010 LANCHAKOVA Viktoriya 1988 KAZ Fischer
11 3535410 DIGGINS Jessica 1991 USA Salomon
12 3435018 KUBINSKA Kornelia 1985 POL Fischer
13 3485759 ZHUKOVA Natalia 1992 RUS Fischer
14 3665014 RUDAKOVA Ekaterina 1984 BLR Fischer
15 1220648 NYSTAD Claudia 1978 GER Atomic
16 3515119 IMOBERDORF Rahel 1986 SUI
17 3535320 BJORNSEN Sadie 1989 USA Fischer
18 3565053 EINFALT Lea 1994 SLO Rossignol
19 3505090 INGEMARSDOTTER Ida 1985 SWE Rossignol
20 3105095 NISHIKAWA Emily 1989 CAN Fischer
21 1274580 ISHIDA Masako 1980 JPN Salomon
22 3485342 DOTSENKO Anastasia 1986 RUS Fischer
23 3505434 WIKÉN Emma 1989 SWE Fischer
24 3425443 NAKSTAD Maria Stroem 1991 NOR
25 1373617 FESSEL Nicole 1983 GER Rossignol
26 3486077 REPNITSYNA Olga 1992 RUS
27 3425421 HAGA Ragnhild 1991 NOR Fischer
28 3485717 SOBOLEVA Elena 1992 RUS Fischer
29 3185137 KYLLÖNEN Anne 1987 FIN Fischer
30 3195061 DABUDYK Aurelie 1988 FRA Atomic
31 1293107 BÖHLER Stefanie 1981 GER Rossignol
32 3515184 VON SIEBENTHAL Nathalie 1993 SUI
33 3425483 HAGEN Martine Ek 1991 NOR Rossignol
34 3495008 ORGUE Laura 1986 SPA Fischer
35 3185114 MONONEN Laura 1984 FIN
36 3195115 AYMONIER Celia 1991 FRA Fischer
37 3505093 BLECKUR Sofia 1984 SWE Fischer
38 3155249 NOVAKOVA Petra 1993 CZE Rossignol
39 3505183 HAAG Anna 1986 SWE Fischer
40 3665105 TIKHONOVA Yulia 1986 BLR
41 3485195 TCHEKALEVA Yulia 1984 RUS Fischer
42 3565034 CEBASEK Alenka 1989 SLO Fischer
43 3185256 PÄRMÄKOSKI Krista 1990 FIN Madshus
44 3535021 GREGG Caitlin 1980 USA
45 3425410 ØSTBERG Ingvild Flugstad 1990 NOR Madshus
46 3435014 JASKOWIEC Sylwia 1986 POL Fischer
47 3505217 KALLA Charlotte 1987 SWE Fischer
48 1312216 BONER Seraina 1982 SUI Fischer
49 3185168 NISKANEN Kerttu 1988 FIN Fischer
50 3195040 FAIVRE PICON Anouk 1986 FRA
51 3425499 WENG Heidi 1991 NOR Madshus
52 3485371 KUZIUKOVA Olga 1985 RUS Fischer
53 3425301 JOHAUG Therese 1988 NOR Fischer
54 1255374 ROPONEN Riitta-Liisa 1978 FIN Fischer
55 1303777 BJØRGEN Marit 1980 NOR Fischer
Herrar, 15 km/F (första start kl 12,45)
1 3190125 POIRRIER Bastien 1988 FRA Rossignol
2 3190302 PARISSE Clement 1993 FRA
3 3050159 TRITSCHER Bernhard 1988 AUT Fischer
4 3200356 DOBLER Jonas 1991 GER Fischer
5 3480828 JAPAROV Dmitriy 1986 RUS Fischer
6 1362947 PERL Curdin 1984 SUI Rossignol
7 3300190 YOSHIDA Keishin 1987 JPN
8 3190109 WIBAULT Mathias 1985 FRA One Way
9 3190268 BACKSCHEIDER Adrien 1992 FRA Fischer
10 1125588 DOLIDOVICH Sergei 1973 BLR Fischer
11 3190105 PERRILLAT BOITEUX Ivan 1985 FRA One Way
12 3290016 CLARA Roland 1982 ITA Fischer
13 3200241 BING Thomas 1990 GER Rossignol
14 3481132 LARKOV Andrey 1989 RUS Fischer
15 3420376 GLØERSEN Anders 1986 NOR Fischer
16 1067291 DI CENTA Giorgio 1972 ITA Fischer
17 3200229 TSCHARNKE Tim 1989 GER
18 3480533 VOLZHENTSEV Stanislav 1985 RUS Fischer
19 3190111 MANIFICAT Maurice 1986 FRA Salomon
20 3500139 HELLNER Marcus 1985 SWE Fischer
21 3190029 DUVILLARD Robin 1983 FRA Rossignol
22 3510421 DANUSER Marius 1992 SUI
23 3480317 TURYSHEV Sergey 1985 RUS Madshus
24 3040080 WATSON Callum 1989 AUS Fischer
25 3480016 LEGKOV Alexander 1983 RUS Rossignol
26 3700049 MLYNAR Peter 1988 SVK
27 1217350 BAUER Lukas 1977 CZE Fischer
28 3430136 GAZUREK Sebastian 1990 POL Fischer
29 3100006 KERSHAW Devon 1982 CAN Fischer
30 3430141 ANTOLEC Jan 1990 POL Fischer
31 3420672 SVEEN Simen Andreas 1988 NOR
32 3220016 YOUNG Andrew 1992 GBR Fischer
33 3220002 MUSGRAVE Andrew 1990 GBR Salomon
34 3510351 FURGER Roman 1990 SUI Fischer
35 3500153 JOHANSSON Martin 1984 SWE Rossignol
36 3670000 CHEBOTKO Nikolay 1982 KAZ Fischer
37 3500141 NELSON Lars 1985 SWE Rossignol
38 3660023 IVANOU Aliaksei 1980 BLR Fischer
39 3100190 BABIKOV Ivan 1980 CAN Salomon
40 3090121 GRIDIN Andrey 1988 BUL
41 3180301 LEHTONEN Lari 1987 FIN
42 3390103 TAMMJÄRV Karel 1989 EST Fischer
43 1362656 LIVERS Toni 1983 SUI Rossignol
44 3670026 STAROSTIN Mark 1990 KAZ Fischer
45 3150069 JAKS Martin 1986 CZE Rossignol
46 3150183 GRAEF Jakub 1991 CZE Fischer
47 1345875 GAILLARD Jean Marc 1980 FRA Salomon
48 3510417 KAESER Erwan 1992 SUI Fischer
49 3290379 DE FABIANI Francesco 1993 ITA Fischer
50 3050179 HAUKE Max 1992 AUT Fischer
51 3420239 NORTHUG Petter Jr. 1986 NOR Fischer
52 1323468 REHEMAA Aivar 1982 EST Fischer
53 3420961 KROGH Finn Haagen 1990 NOR Fischer
54 3500762 LINDBLAD Anton 1990 SWE
55 3481161 BELOV Evgeniy 1990 RUS Fischer
56 3510361 PRALONG Candide 1990 SUI Trab
57 3420009 JESPERSEN Chris Andre 1983 NOR Rossignol
58 3300330 LENTING Akira 1990 JPN Fischer
59 3670007 POLTORANIN Alexey 1987 KAZ Fischer
60 3150070 RAZYM Ales 1986 CZE Fischer
61 3420199 ØSTENSEN Simen Haakon 1984 NOR Atomic
62 3190280 TARANTOLA Damien 1991 FRA
63 3100110 HARVEY Alex 1988 CAN Fischer
64 3510067 LECCARDI Valerio 1984 SUI Rossignol
65 3480013 VYLEGZHANIN Maxim 1982 RUS Fischer
66 3530511 BJORNSEN Erik 1991 USA Rossignol
67 3180535 NISKANEN Iivo 1992 FIN Rossignol
68 1106867 BAJCICAK Martin 1976 SVK Fischer
69 3180053 HEIKKINEN Matti 1983 FIN Salomon
70 3090024 TSINZOV Veselin 1986 BUL Fischer
71 3500015 RICHARDSSON Daniel 1982 SWE Fischer
72 3100128 SANDAU Kevin 1988 CAN Fischer
73 3420577 DYRHAUG Niklas 1987 NOR Fischer
74 3510342 BAUMANN Jonas 1990 SUI Atomic
75 3500664 HALFVARSSON Calle 1989 SWE Fischer
76 3100175 KILLICK Graeme 1989 CAN Fischer
77 3420605 RØTHE Sjur 1988 NOR Fischer
78 3190230 GOALABRE Paul 1991 FRA Salomon
79 3510023 COLOGNA Dario 1986 SUI Fischer
80 3660065 SEMENOV Michail 1986 BLR Atomic
81 3420228 SUNDBY Martin Johnsrud 1984 NOR Fischer
Märta och Eric vann Ford Smart Energy Cup
Märta Rosenberg, Trillevallen och Eric Rosjö, Mora heter vinterns segrare i Ford Smart Energy Cup.
Efter hela 15 tävlingar står dom båda längst uppe på listorna och kan ta med sig segerpriset.
Natalia Nepryaeva väntar barn
Världscupsegrarinnan från 2021/2022, ryskan Natalia Nepryaeva väntar sitt första barn.
Det meddelar hon själv på sociala medier där hon visar upp bilder på en snabbt växande mage.
Hon heter numera Natalia Terentieva sedan hon gifte sig med landslagskollegan Aleksandr Terentiev.
Jonatan slog Erik med 2 poäng i totalen
Här är slutresultaten i vinterns BAUHAUS cup:
Jonatan Lindberg, IFK Mora tog inga poäng i den avslutande tävlingen i BAUHAUS cup och det blev en nervös väntan för om han skulle vinna totalt.
Erik Bergström, Rehns BK var 3:a i Sollefteås sista tävling och slutade 2 (!) poäng efter Jonatan i totalen efter 8 tävlingar.
Skistad säger nej till landslaget igen?
Den norska stortidningen VG erfar att sprintstjärnan Kristine Stavaas Skistad åter igen säger nej till det norska längdlandslaget.
Hon är deras klart största damstjärna och vann fem sprinttävlingar senaste säsongen. Om 25-åringen inte tackar ja till landslaget är det givetvis tråkigt för förbundet inför VM i Trondheim 2025.
Denise Herrmann-Wick fick sin Jonna
Ex-skidskyttestjärnan Denise Herrmann-Wick, 35 har fått en dotter tillsammans med sin man Thomas Wick.
Dottern skall heta Jonna.
Kanske Jonna Sundling är förebilden…?
Calle och sambon fick en dotter
Calle Halfvarsson, 35 och sambon Isabell Olsson har fått sitt andra barn. Den här gången en dotter som blir lillasyster til Casper-Lo.
– Allt har gått väldigt bra, skriver Calle till Sportbladet.
Torleif gjorde precis som på Vasaloppet
Torleif Syrstad är en man för dom stora anledningarna.
Och för dom långa tävlingarna.
I lördagens Janteloppet – finalen i Ski Classics – gjorde han precis som i Vasaloppet och bara lämnade konkurrenterna bakom.
Max Novak, Team Aker Dæhlie var i ledningen men slutade trea. Bäst av dom svenska blev Karolina Hedenström, Lager 157 som var tvåa i damklassen.
Anders Besseberg fick 3 års fängelse
Fd IBU-presidenten Anders Besseberg dömdes till tre år och en månads fängelse för grov korruption. Han överklagade själv på plats i rätten i Hokksund i Norge.
Besseberg dömdes för att ha mottagit jaktturer, klockor, prostituerade och han dömdes att leverera tillbaka både klockor och djur som han skjutit.
Klæbo tillbaka i norska landslaget
Johannes Høsflot Klæbo går tillbaka till det norska landslaget. 27-åringen bjöd in pressen under fredagen och berättade att han kommer att vara en del av laget igen från och med den kommande säsongen.
Inför årets säsong stod Klæbo utanför landslaget.
Linn Svahn åkte in mest pengar
Linn Svahn var den skidåkaren i Sverige som åkte in mest pengar i vinter. Med 2,652 miljoner toppar hon listan före både skidskyttar och alpinister.
Längddamerna har gjort en bra säsong och Frida Karlsson ligger trea på listan.
Plötsligt blev Johan en vinnare
Han är stortalangen som aldrig riktigt blommade ut.
Men som inte gav upp, ändrade fokus och kämpade på.
Och nu – i en ålder av 29 år – är han plötsligt en vinnare.
Johan Hoel, Team Ragde Charge kommer att vinna årets Ski Classics.
Stentufft om platserna i Norges landslag
Skidskytte:
Att komma med i det norska skidskyttelandslaget måste vara något av det svåraste inom den sporten. Åkare med pallplatser i världscupen har inte fått plats inför säsongen 2024/2025 och konkurrensen är enorm.
I norska mästerskapen den gångna helgen startade 175 herrar och 125 damer!
Hejapriset x 4 utdelad i Sollefteå
Svenska Spels Hejapriset tillfaller den åkare som förbättrat sina rankingpoäng mest i samband med Ford Smart Energy Cup. Under helgens tävlingar i Sollefteå delades priset ut hela fyra gånger när bästa senior i dam- och herrklassen samt bästa lag i de äldre juniorklasserna i BAUHAUS Cup premierades för sin utveckling.
Lämnar landslaget, lägger inte av
Tilda öppnar upp om svårigheterna:
Plötsligt försvann stortalangen Tilda Johansson från skidskyttearenorna mitt under brinnande säsong.
Nu berättar hon för första gång hur illa hon mådde, hur hon grät och bara ville bort från allt det här.
Men 24-åringen har hittat lite av suget igen och tänker inte lägga av. Hon väljer dock bort landslaget.
Per lanserad i Norge, fortsätter i Tyskland
Per Nilsson har lanserats som en av dom möjliga kandidaterna för att bli Norges nya damlandslagstränare.
Men Frida Karlssons personlige tränare har precis skrivit på en ny tvåårskontrakt med det tyska landslaget.
Stark juniorseger till Tove Norgren
En mycket positiv insats stod Domnarvets Tove Norgren för i finalen av BAUHAUS cup i Sollefteå. Dalatjejen vann D18-klassen efter ett mycket bra lopp.
I dom övriga tre juniorklasserna blev det jaktstartssegrar för favoriterna Evelina Crüsell, Eddie Pettersson och Anton Grahn.
Surt då Frida slog Ebba i jaktstarten
Johan Häggström höll undan och vann herrklassen:
Frida Karlsson spurtade in till seger i jaktstarten i cupfinalen på hemmaplan i Sollefteå och bugade till publiken.
Två och en halv sekund bakom följde Ebba Andersson som inte alls var lika glad efter tävlingen.
Max Novak utmanade om Ski Classics-seger
Max Novak slutade tvåa och utmanade rejält om segern i söndagens Ski Classics-tävling Summit2Senja i norra Norge. Team Aker Dæhlie-åkaren fick se den norska världsstjärnan Martin Løwstrøm Nyenget passera i den sista, hårda stigningen och ta sin andra raka seger i det 60 km långa loppet.
Men det var ändå den bästa placeringen i årets Ski Classics för Max Novak.
Hjalmar slog världsmästaren i sprint
Hjalmar Oscarsson, Ås blev det stora överraskningen i BAUHAUS cup-sprinten i Sollefteå under lördagen. Men minsta möjliga margin – 1 hundradels sekund – slog han juniorvärldsmästaren Anton Grahn från Mora i finalen i H20.
Inte bare det, han slog också JVM-trean Jonatan Lindberg, Mora som slutade tre också här.
Johan Hoel tog första segern i Ski Classics
Johan Hoel är inte känd som någon sprinter, men han imponerade och slog både Martin Løwstrøm Nyenget och Eirik Sverdrup Augdal på upploppet i Reistadløpet i Bardufoss i norra Norge.
Med segern tog han också över ledningen i Ski Classics med två tävlingar kvar.
Där har nu redan Emilie Fleten avgjort även om Astrid Øyre Slind var överlägsen i lördagen 50 km långa tävling.