Startlistor världscup i Davos lördag
Världscupen fortsätter alltså i schweiziska Davos även den här helgen sedan man tagit över tävlingarna från franska La Clusaz, som inte har tillräckligt med snö.
Under lördagen kör damerna 10 km och herrarna 15 km, men den här gången i fristil. Här är startlistorna.
Damer, 10 km/F (första start kl 10,30)
1 3195010 THOMAS HUGUE Coraline 1984 FRA Fischer
2 3395058 RAJU Heidi 1990 EST
3 3055067 STADLOBER Teresa 1993 AUT Fischer
4 3705003 PROCHAZKOVA Alena 1984 SVK Fischer
5 3205075 HERRMANN Denise 1988 GER Fischer
6 3675036 MANDRIKA Olga 1993 KAZ
7 3535261 STEPHEN Elizabeth 1987 USA Rossignol
8 3435098 MARCISZ Ewelina 1991 POL Salomon
9 3505069 LINDBORG Sara 1983 SWE Madshus
10 3675010 LANCHAKOVA Viktoriya 1988 KAZ Fischer
11 3535410 DIGGINS Jessica 1991 USA Salomon
12 3435018 KUBINSKA Kornelia 1985 POL Fischer
13 3485759 ZHUKOVA Natalia 1992 RUS Fischer
14 3665014 RUDAKOVA Ekaterina 1984 BLR Fischer
15 1220648 NYSTAD Claudia 1978 GER Atomic
16 3515119 IMOBERDORF Rahel 1986 SUI
17 3535320 BJORNSEN Sadie 1989 USA Fischer
18 3565053 EINFALT Lea 1994 SLO Rossignol
19 3505090 INGEMARSDOTTER Ida 1985 SWE Rossignol
20 3105095 NISHIKAWA Emily 1989 CAN Fischer
21 1274580 ISHIDA Masako 1980 JPN Salomon
22 3485342 DOTSENKO Anastasia 1986 RUS Fischer
23 3505434 WIKÉN Emma 1989 SWE Fischer
24 3425443 NAKSTAD Maria Stroem 1991 NOR
25 1373617 FESSEL Nicole 1983 GER Rossignol
26 3486077 REPNITSYNA Olga 1992 RUS
27 3425421 HAGA Ragnhild 1991 NOR Fischer
28 3485717 SOBOLEVA Elena 1992 RUS Fischer
29 3185137 KYLLÖNEN Anne 1987 FIN Fischer
30 3195061 DABUDYK Aurelie 1988 FRA Atomic
31 1293107 BÖHLER Stefanie 1981 GER Rossignol
32 3515184 VON SIEBENTHAL Nathalie 1993 SUI
33 3425483 HAGEN Martine Ek 1991 NOR Rossignol
34 3495008 ORGUE Laura 1986 SPA Fischer
35 3185114 MONONEN Laura 1984 FIN
36 3195115 AYMONIER Celia 1991 FRA Fischer
37 3505093 BLECKUR Sofia 1984 SWE Fischer
38 3155249 NOVAKOVA Petra 1993 CZE Rossignol
39 3505183 HAAG Anna 1986 SWE Fischer
40 3665105 TIKHONOVA Yulia 1986 BLR
41 3485195 TCHEKALEVA Yulia 1984 RUS Fischer
42 3565034 CEBASEK Alenka 1989 SLO Fischer
43 3185256 PÄRMÄKOSKI Krista 1990 FIN Madshus
44 3535021 GREGG Caitlin 1980 USA
45 3425410 ØSTBERG Ingvild Flugstad 1990 NOR Madshus
46 3435014 JASKOWIEC Sylwia 1986 POL Fischer
47 3505217 KALLA Charlotte 1987 SWE Fischer
48 1312216 BONER Seraina 1982 SUI Fischer
49 3185168 NISKANEN Kerttu 1988 FIN Fischer
50 3195040 FAIVRE PICON Anouk 1986 FRA
51 3425499 WENG Heidi 1991 NOR Madshus
52 3485371 KUZIUKOVA Olga 1985 RUS Fischer
53 3425301 JOHAUG Therese 1988 NOR Fischer
54 1255374 ROPONEN Riitta-Liisa 1978 FIN Fischer
55 1303777 BJØRGEN Marit 1980 NOR Fischer
Herrar, 15 km/F (första start kl 12,45)
1 3190125 POIRRIER Bastien 1988 FRA Rossignol
2 3190302 PARISSE Clement 1993 FRA
3 3050159 TRITSCHER Bernhard 1988 AUT Fischer
4 3200356 DOBLER Jonas 1991 GER Fischer
5 3480828 JAPAROV Dmitriy 1986 RUS Fischer
6 1362947 PERL Curdin 1984 SUI Rossignol
7 3300190 YOSHIDA Keishin 1987 JPN
8 3190109 WIBAULT Mathias 1985 FRA One Way
9 3190268 BACKSCHEIDER Adrien 1992 FRA Fischer
10 1125588 DOLIDOVICH Sergei 1973 BLR Fischer
11 3190105 PERRILLAT BOITEUX Ivan 1985 FRA One Way
12 3290016 CLARA Roland 1982 ITA Fischer
13 3200241 BING Thomas 1990 GER Rossignol
14 3481132 LARKOV Andrey 1989 RUS Fischer
15 3420376 GLØERSEN Anders 1986 NOR Fischer
16 1067291 DI CENTA Giorgio 1972 ITA Fischer
17 3200229 TSCHARNKE Tim 1989 GER
18 3480533 VOLZHENTSEV Stanislav 1985 RUS Fischer
19 3190111 MANIFICAT Maurice 1986 FRA Salomon
20 3500139 HELLNER Marcus 1985 SWE Fischer
21 3190029 DUVILLARD Robin 1983 FRA Rossignol
22 3510421 DANUSER Marius 1992 SUI
23 3480317 TURYSHEV Sergey 1985 RUS Madshus
24 3040080 WATSON Callum 1989 AUS Fischer
25 3480016 LEGKOV Alexander 1983 RUS Rossignol
26 3700049 MLYNAR Peter 1988 SVK
27 1217350 BAUER Lukas 1977 CZE Fischer
28 3430136 GAZUREK Sebastian 1990 POL Fischer
29 3100006 KERSHAW Devon 1982 CAN Fischer
30 3430141 ANTOLEC Jan 1990 POL Fischer
31 3420672 SVEEN Simen Andreas 1988 NOR
32 3220016 YOUNG Andrew 1992 GBR Fischer
33 3220002 MUSGRAVE Andrew 1990 GBR Salomon
34 3510351 FURGER Roman 1990 SUI Fischer
35 3500153 JOHANSSON Martin 1984 SWE Rossignol
36 3670000 CHEBOTKO Nikolay 1982 KAZ Fischer
37 3500141 NELSON Lars 1985 SWE Rossignol
38 3660023 IVANOU Aliaksei 1980 BLR Fischer
39 3100190 BABIKOV Ivan 1980 CAN Salomon
40 3090121 GRIDIN Andrey 1988 BUL
41 3180301 LEHTONEN Lari 1987 FIN
42 3390103 TAMMJÄRV Karel 1989 EST Fischer
43 1362656 LIVERS Toni 1983 SUI Rossignol
44 3670026 STAROSTIN Mark 1990 KAZ Fischer
45 3150069 JAKS Martin 1986 CZE Rossignol
46 3150183 GRAEF Jakub 1991 CZE Fischer
47 1345875 GAILLARD Jean Marc 1980 FRA Salomon
48 3510417 KAESER Erwan 1992 SUI Fischer
49 3290379 DE FABIANI Francesco 1993 ITA Fischer
50 3050179 HAUKE Max 1992 AUT Fischer
51 3420239 NORTHUG Petter Jr. 1986 NOR Fischer
52 1323468 REHEMAA Aivar 1982 EST Fischer
53 3420961 KROGH Finn Haagen 1990 NOR Fischer
54 3500762 LINDBLAD Anton 1990 SWE
55 3481161 BELOV Evgeniy 1990 RUS Fischer
56 3510361 PRALONG Candide 1990 SUI Trab
57 3420009 JESPERSEN Chris Andre 1983 NOR Rossignol
58 3300330 LENTING Akira 1990 JPN Fischer
59 3670007 POLTORANIN Alexey 1987 KAZ Fischer
60 3150070 RAZYM Ales 1986 CZE Fischer
61 3420199 ØSTENSEN Simen Haakon 1984 NOR Atomic
62 3190280 TARANTOLA Damien 1991 FRA
63 3100110 HARVEY Alex 1988 CAN Fischer
64 3510067 LECCARDI Valerio 1984 SUI Rossignol
65 3480013 VYLEGZHANIN Maxim 1982 RUS Fischer
66 3530511 BJORNSEN Erik 1991 USA Rossignol
67 3180535 NISKANEN Iivo 1992 FIN Rossignol
68 1106867 BAJCICAK Martin 1976 SVK Fischer
69 3180053 HEIKKINEN Matti 1983 FIN Salomon
70 3090024 TSINZOV Veselin 1986 BUL Fischer
71 3500015 RICHARDSSON Daniel 1982 SWE Fischer
72 3100128 SANDAU Kevin 1988 CAN Fischer
73 3420577 DYRHAUG Niklas 1987 NOR Fischer
74 3510342 BAUMANN Jonas 1990 SUI Atomic
75 3500664 HALFVARSSON Calle 1989 SWE Fischer
76 3100175 KILLICK Graeme 1989 CAN Fischer
77 3420605 RØTHE Sjur 1988 NOR Fischer
78 3190230 GOALABRE Paul 1991 FRA Salomon
79 3510023 COLOGNA Dario 1986 SUI Fischer
80 3660065 SEMENOV Michail 1986 BLR Atomic
81 3420228 SUNDBY Martin Johnsrud 1984 NOR Fischer
En SM-femmil helt i Burmans smak
En hård SM-femmil. Individuell start. Hårda spår och jämnt före. Många trötta åkare på slutet av säsongen.
Det gillar Jens Burman.
Åsarna-åkaren var i ledningen från start till mål i den sista SM-tävlingen på Pagla skidstadion i Boden under tisdagen. Närmast följde unge Truls Gisselman från Rehns BK.
Ebba vände och vann SM-tremilen
Linn Svahn öppnade bäst och hade ledningen i SM-tremilen i Boden.
Men på andra halvan vände Ebba Andersson på steken och tog sitt första guld under årets SM-vecka i Norrbotten.
Avståndet i mål blev dock bara 8 sekunder.
Jonna sjuk – Falun-Borlänges första guld
Jonna Sundling blev sjuk och kom aldrig till start. Storfavoriten Piteå Elit försvagades avsevärt och Falun Borlänge SK tog chansen och vann sitt första stafettguld på damsidan.
SM-stafetten för damer i Boden blev en duell mellan dessa två klubbar, dom övriga var långt efter.
”Häggis” blev Piteås stafetthjälte
Johan Häggström hade dom nödvändiga hundradelarna på sin sida och säkrade stafettguldet för Piteå Elit på Pagla skidstadion i Boden.
Samtidigt var det ett besviket Åsarna-gäng som fick se Edvin Anger förlora upploppsstriden med minsta möjliga margin.
Perfekt avslutning för Peppe Femling
Vann SM-guld med sambon Anna Magnusson:
Peppe Femling åkte sin sista tävling.
Och vilken avslutning det blev på karriären.
Tillsammans med sambon Anna Magnusson blev det SM-guld i single mixed på Pagla skidstadion i Boden.
Nils Dahlsten vann spurten i Gäddede
Lager 157 också i Flyktningerennet:
Lager 157 Ski Team har haft en mycket bra månad. Under söndagen fortsatte framgångarna då Nils Dahlsten spurtade hem segern i Flyktningerennet mellan Lierne i Norge och Gäddede. Han vann precis före teamkollegan Marcus Johansson.
Bland damerna imponerade Hedda Bångman, Offerdals SK som vann klart.
Alvar firade 18 år med seger
Alvar Myhlback har äntligen hunnit bli 18 år. Killen som imponerade som 8:a i Vasaloppet som 16-åring och 3:a som 17-åring.
Han fyllde år i fredags och firade med att vinna Lofsdalen Epic under lördagen efter en tuff fight mot lagkompisen Nils Dahlsten i Lager 157 samt Morten Eide Pedersen, Team Eksjöhus och Max Novak, Team Aker Dæhlie.
SM-guld för Jesper och Elvira i masstarterna
SM-veckan i Boden fortsatte på söndagen med spännande masstarter i fina förhållanden med några minusgrader i luften och vindstilla på vallen. Jesper Nelin vann sitt andra guld i herrarnas lopp, medan Elvira Öberg tog hem segern bland damerna efter att ha avgjort i sista stående.
Linn bröt Jonnas segersvit på mållinjen
Edvin Anger tog nytt guld på skid-SM:
Linn Svahn bröt Jonna Sundlings segersvit på skid-SM i Boden med en millimeterseger i damernas sprintfinal.
I herrenes final var Edvin Anger i tät från start till mål och fick segern som han ville före Johan Häggström.
Lager 157 dominerade i Jokkmokk
Nordeskiöldsloppet 220 km:
Det blev seger både i dam- och herrklassen i det 220 km långa Nordenskiöldsloppet i Jokkmokk under lördagen.
Oskar Kardin och Linnea Johansson vann varsin klass i den kanske största kraftmätningen bland dom svenska längdtävlingarna.
Team Eksjöhus-skräll på NM 50 km
Doldis slog Klæbo och vann norska mästerskapen:
Eirik Sverdrup Augdal brukar åka långlopp för svenska Team Eksjöhus.
Men under lördagens körde han femmilen på norska mästerskapen i Lillehammer.
Och vann – före Johannes Høsflot Klæbo.
Jesper och Hanna sprintsegrare på SM
Skidskytte:
Det var snöigt med tungt före och viss vind på vallen under lördagens sprint vid SM-veckan på Pagla skidstadion i Boden. Jesper Nelin försvarade guldet från förra året med fullt skytte och snabbaste åktid i herrarnas lopp, medan Hanna Öberg vann överlägset bland damerna.
Therese Johaug krossade alla i comebacken
Fråga inte om Therese Johaug är klar för femmilen på VM i Trondheim 2025.
I sin comeback över 30 km fristil i norska mästerskapen i Lillehammer var hon totalt överlägsen och krossade allt motstånd.
35-åringen vann med två minuter och 49 sekunder!
Trippel Åsarna och Jonna SM-drottning
Skid-SM i Boden:
Åsarna tog revansch från masstarten och vann tredubbel på herrarnas 10 km klassisk på skid-SM i Boden – precis det samma som IFK Mora gjorde i masstarten. Edvin Anger vann före William Poromaa och Jens Burman.
Jonna Sundling tog en överlägsen seger bland damerna och har nu tre SM-guld på tre dagar.
Petter Northug chockade med NM-silver
Petter Northug jr chockade alla då han tillsammans med lillebror Even vann silver i teamsprint på norska mästerskapen i Lillehammer.
– Jag såg dubbelt och ville spy, säger Northug som visade upp sitt gamla fighting face.
Piteå och Åsarna vann SM-teamsprinten
Favoritsegrar till Piteå Elit och Åsarna IK i dam- respektive herrklassen i torsdagens SM i teamsprint.
Piteås damer var överlägsna medan Åsarnas herrar fick spurta för guldet.
Trippel IFK Mora i herrarnas SM-masstart
IFK Mora SK stod kvar som den stora segraren efter herrarnas 20 km masstart i fristil vid skid-SM i Boden. Tredubbelt var full pott för dalaklubben efter att fem åkare gjort upp om medaljerna på slutet.
Anmärkningsvärt är att A-landslagsåkarna inte fanns med i tätkampen.
Jonna vann spurten om SM-guldet
Jonna Sundling vann den dramatiska avslutningen på damernas 20 km masstart när skid-SM inleddes i Boden under onsdagen.
Linn Svahn och Maja Dahlqvist tog dom andra medaljerna från en 7-mannagrupp som innehöll alla dom största favoriterna.
– Jag tänkte redan på det näst sista varvet att det skulle bli en spurt, säger Sundling till SVT.
Klart för SM i längd och skidskytte
Onsdag startar skid-SM i Boden med ett mäktigt program både med längdåkning och skidskytte. Tävlingarna går i samband med SM-veckan där tävlingar också äger rum i Luleå.
Först ut på onsdag är längdåkarna med 20 km masstart i fristil.
Svegsskidan i strålande sol
Strålande sol och perfekta förhållanden bjöds det på när Svegsskidan kördes under söndagen med både individuella tävlingar och stafetter.
- Nu hade vi knappt 100 deltagare men till nästa år hoppas vi på det dubbla, sa tävlingsledaren Håkan Degselius