Startlistor Svenska Skidspelen lördag
Världscupen förflyttar sig som bekant till förra säsongens VM-arena i Falun på lördag och söndag. Korta klassiska tävlingar står på lördagens program med 5 km för damerna och 10 km för herrarna.
Damerna startar kl 11,30, medan herrarnas första start är kl 13,15.
Startlistor
DAMER, 5 km/C
1 DE MARTIN TOPRANIN Virginia 1987 ITA Rossignol
2 WIKÉN Emma 1989 SWE Fischer
3 NISHIKAWA Emily 1989 CAN Fischer
4 STOROZHILOVA Daria 1993 RUS
5 LAMPIC Anamarija 1995 SLO Fischer
6 NOVAKOVA Petra 1993 CZE Rossignol
7 RINGWALD Sandra 1990 GER Madshus
8 TIKHONOVA Yulia 1986 BLR Fischer
9 KOBAYASHI Yuki 1987 JPN Fischer
10 KOWALCZYK Justyna 1983 POL Fischer
11 SETTLIN Evelina 1992 SWE Fischer
12 SOBOLEVA Elena 1992 RUS Fischer
13 ZHUKOVA Natalia 1992 RUS Fischer
14 SÖMSKAR Linn 1989 SWE Atomic
15 HAAG Anna 1986 SWE Fischer
16 NAKSTAD Maria Strøm 1991 NOR
17 PATTERSON Caitlin 1990 USA
18 SCHWARZ Nathalie 1993 AUT Fischer
19 STEPHEN Elizabeth 1987 USA Rossignol
20 HERRMANN Denise 1988 GER Fischer
21 SIEGEL Monique 1989 GER
22 STUERZ Giulia 1993 ITA Fischer
23 RYDQVIST Maria 1983 SWE Fischer
24 BJORNSEN Sadie 1989 USA Fischer
25 SCARDONI Lucia 1991 ITA Fischer
26 ROPONEN Riitta-Liisa 1978 FIN Fischer
27 FAIVRE PICON Anouk 1986 FRA
28 HARSEM Kathrine Rolsted 1989 NOR Atomic
29 VON SIEBENTHAL Nathalie 1993 SUI Fischer
30 NILSSON Stina 1993 SWE Fischer
31 LEE Chae-won 1981 KOR
32 DIGGINS Jessica 1991 USA Salomon
33 DAHLQVIST Maja 1994 SWE Salomon
34 BÖHLER Stefanie 1981 GER Rossignol
35 KOLOMINA Yelena 1981 KAZ Fischer
36 FESSEL Nicole 1983 GER Rossignol
37 ÖBERG Jennie 1989 SWE Fischer
38 INGEMARSDOTTER Ida 1985 SWE Rossignol
39 NORDSTRÖM Maria 1991 SWE Atomic
40 JACOBSEN Astrid Uhrenholdt 1987 NOR Rossignol
41 DEBERTOLIS Ilaria 1989 ITA Fischer
42 STADLOBER Teresa 1993 AUT Fischer
43 OBAYASHI Chisa 1984 JPN Madshus
44 MONONEN Laura 1984 FIN Rossignol
45 KALSINA Polina 1989 RUS Fischer
46 HAGA Ragnhild 1991 NOR Fischer
47 FALLA Maiken Caspersen 1990 NOR Fischer
48 KYLLÖNEN Anne 1987 FIN Fischer
49 BRENNAN Rosie 1988 USA
50 PÄRMÄKOSKI Krista 1990 FIN Madshus
51 ISHIGAKI Sumiko 1985 JPN Madshus
52 JOHAUG Therese 1988 NOR Fischer
53 MOHLIN Elin 1991 SWE
54 WENG Heidi 1991 NOR Madshus
55 FALK Hanna 1989 SWE Atomic
56 ØSTBERG Ingvild Flugstad 1990 NOR Madshus
57 NEPRYAEVA Natalia 1995 RUS Fischer
58 KALLA Charlotte 1987 SWE Fischer
59 VEDENINA Daria 1991 RUS Fischer
60 NISKANEN Kerttu 1988 FIN Rossignol
61 SUNDLING Jonna 1994 SWE Fischer
62 BELORUKOVA Yulia 1995 RUS Fischer
63 SHAPOVALOVA Evgenia 1986 RUS Fischer
64 TAYLOR Annika 1993 GBR Fischer
65 DUPONT Andrea 1980 CAN
66 RAZINGER Nika 1993 SLO Fischer
67 MALEC Vedrana 1990 CRO
68 PROCHAZKOVA Alena 1984 SVK Fischer
69 BÅNGMAN Hedda 1995 SWE
70 VINSA Lisa 1995 SWE
71 DAHL Lisa 1992 SWE Fischer
72 GALEWICZ Martyna 1989 POL Fischer
73 CALDWELL Sophie 1990 USA Fischer
74 MARCISZ Marcela 1987 POL
75 BENDER Jennie 1988 USA Salomon
76 FABJAN Vesna 1985 SLO Fischer
HERRAR, 10 km/C
1 TSINZOV Veselin 1986 BUL Fischer
2 SEMENOV Michail 1986 BLR Atomic
3 PATTERSON Scott 1992 USA
4 HOFFMAN Noah 1989 USA Madshus
5 YOSHIDA Keishin 1987 JPN
6 TRITSCHER Bernhard 1988 AUT Fischer
7 BURMAN Jens 1994 SWE Fischer
8 KILLICK Graeme 1989 CAN Fischer
9 LINDBLAD Anton 1990 SWE
10 SVANEBO Anders 1984 SWE Atomic
11 BACKSCHEIDER Adrien 1992 FRA Fischer
12 NIKOLAEV Artem 1991 RUS
13 PEPENE Paul Constantin 1988 ROU Fischer
14 SALVADORI Giandomenico 1992 ITA Atomic
15 BAUMANN Jonas 1990 SUI Atomic
16 KRÜGER Simen Hegstad 1993 NOR Atomic
17 STUPAK Nikita 1987 RUS
18 PERL Curdin 1984 SUI Rossignol
19 NOECKLER Dietmar 1988 ITA Fischer
20 JOHANSSON Martin 1984 SWE Rossignol
21 KATZ Andreas 1988 GER Atomic
22 DOBLER Jonas 1991 GER Fischer
23 LIVERS Toni 1983 SUI Rossignol
24 HELGESTAD Daniel Myrmæl 1987 NOR
25 GAILLARD Jean Marc 1980 FRA Salomon
26 JAKS Martin 1986 CZE Rossignol
27 NYENGET Martin Løwstrøm 1992 NOR Fischer
28 HEIKKINEN Matti 1983 FIN Salomon
29 HELLNER Marcus 1985 SWE Fischer
30 GLØERSEN Anders 1986 NOR Fischer
31 MODIN Jesper 1988 SWE Fischer
32 LEGKOV Alexander 1983 RUS Rossignol
33 BRÄNNMARK Viktor 1992 SWE
34 TØNSETH Didrik 1991 NOR Madshus
35 LENTING Akira 1990 JPN Fischer
36 DYRHAUG Niklas 1987 NOR Fischer
37 LEHTONEN Lari 1987 FIN Fischer
38 HARVEY Alex 1988 CAN Fischer
39 BJORNSEN Erik 1991 USA Rossignol
40 BELOV Evgeniy 1990 RUS Fischer
41 NORUM Robin 1988 SWE
42 IVERSEN Emil 1991 NOR Fischer
43 NISKANEN Iivo 1992 FIN Rossignol
44 TURYSHEV Sergey 1985 RUS Fischer
45 SVENSSON Oskar 1995 SWE
46 BESSMERTNYKH Alexander 1986 RUS Madshus
47 NOTZ Florian 1992 GER Fischer
48 VYLEGZHANIN Maxim 1982 RUS Fischer
49 HYVÄRINEN Perttu 1991 FIN Fischer
50 DE FABIANI Francesco 1993 ITA Fischer
51 CHAUVIN Valentin 1995 FRA Atomic
52 USTIUGOV Sergey 1992 RUS Fischer
53 WICK Thomas 1991 GER Fischer
54 KROGH Finn Haagen 1990 NOR Fischer
55 ANDERSSON Simon 1991 SWE Madshus
56 HOLUND Hans Christer 1989 NOR Madshus
57 KERSHAW Devon 1982 CAN Fischer
58 SUNDBY Martin Johnsrud 1984 NOR Fischer
59 SCHNIDER Ueli 1990 SUI Fischer
60 MANIFICAT Maurice 1986 FRA Salomon
61 JEANNEROD Alexis 1991 FRA
62 REHEMAA Aivar 1982 EST Fischer
63 HAKOLA Ristomatti 1991 FIN Fischer
64 WESTBERG Karl-Johan 1992 SWE Salomon
65 QUICKLUND Carl 1992 SWE Rossignol
66 JONSSON Anders 1987 SWE Fischer
67 HAELG Philipp 1991 LIE
68 MIYAZAWA Hiroyuki 1991 JPN Fischer
69 EISENLAUER Sebastian 1990 GER Fischer
70 KARP Algo 1985 EST Fischer
71 KARDIN Oskar 1992 SWE
72 SANDSTRÖM Bjoern 1995 SWE
73 EBINA Takanori 1991 JPN
74 MLYNAR Peter 1988 SVK Fischer
75 ERIKSSON Gustav 1991 SWE
76 KUKLIN Mikhail 1987 BLR Fischer
77 RIGONI Sergio 1986 ITA
78 VELICHKO Yevgeniy 1987 KAZ Fischer
79 SIMENC Miha 1995 SLO
80 HANNEMAN Reese 1989 USA Fischer
81 MALYSHEV Alexandr 1989 KAZ Fischer
82 ISHIKAWA Jun 1993 JPN
83 YOUNG Andrew 1992 GBR Fischer
84 STADLOBER Luis 1991 AUT
85 ANTOLEC Jan 1990 POL Fischer
86 VORANAU Aliaksandr 1990 BLR Fischer
87 HWANG Jun-ho 1993 KOR
88 KLISZ Pawel 1992 POL
89 NEWELL Andrew 1983 USA Fischer
90 BELLINGHAM Phillip 1991 AUS
91 WATSON Callum 1989 AUS Fischer
92 MØLLER Martin 1980 DAN Fischer
93 VALJAS Len 1988 CAN Fischer
En SM-femmil helt i Burmans smak
En hård SM-femmil. Individuell start. Hårda spår och jämnt före. Många trötta åkare på slutet av säsongen.
Det gillar Jens Burman.
Åsarna-åkaren var i ledningen från start till mål i den sista SM-tävlingen på Pagla skidstadion i Boden under tisdagen. Närmast följde unge Truls Gisselman från Rehns BK.
Ebba vände och vann SM-tremilen
Linn Svahn öppnade bäst och hade ledningen i SM-tremilen i Boden.
Men på andra halvan vände Ebba Andersson på steken och tog sitt första guld under årets SM-vecka i Norrbotten.
Avståndet i mål blev dock bara 8 sekunder.
Jonna sjuk – Falun-Borlänges första guld
Jonna Sundling blev sjuk och kom aldrig till start. Storfavoriten Piteå Elit försvagades avsevärt och Falun Borlänge SK tog chansen och vann sitt första stafettguld på damsidan.
SM-stafetten för damer i Boden blev en duell mellan dessa två klubbar, dom övriga var långt efter.
”Häggis” blev Piteås stafetthjälte
Johan Häggström hade dom nödvändiga hundradelarna på sin sida och säkrade stafettguldet för Piteå Elit på Pagla skidstadion i Boden.
Samtidigt var det ett besviket Åsarna-gäng som fick se Edvin Anger förlora upploppsstriden med minsta möjliga margin.
Perfekt avslutning för Peppe Femling
Vann SM-guld med sambon Anna Magnusson:
Peppe Femling åkte sin sista tävling.
Och vilken avslutning det blev på karriären.
Tillsammans med sambon Anna Magnusson blev det SM-guld i single mixed på Pagla skidstadion i Boden.
Nils Dahlsten vann spurten i Gäddede
Lager 157 också i Flyktningerennet:
Lager 157 Ski Team har haft en mycket bra månad. Under söndagen fortsatte framgångarna då Nils Dahlsten spurtade hem segern i Flyktningerennet mellan Lierne i Norge och Gäddede. Han vann precis före teamkollegan Marcus Johansson.
Bland damerna imponerade Hedda Bångman, Offerdals SK som vann klart.
Alvar firade 18 år med seger
Alvar Myhlback har äntligen hunnit bli 18 år. Killen som imponerade som 8:a i Vasaloppet som 16-åring och 3:a som 17-åring.
Han fyllde år i fredags och firade med att vinna Lofsdalen Epic under lördagen efter en tuff fight mot lagkompisen Nils Dahlsten i Lager 157 samt Morten Eide Pedersen, Team Eksjöhus och Max Novak, Team Aker Dæhlie.
SM-guld för Jesper och Elvira i masstarterna
SM-veckan i Boden fortsatte på söndagen med spännande masstarter i fina förhållanden med några minusgrader i luften och vindstilla på vallen. Jesper Nelin vann sitt andra guld i herrarnas lopp, medan Elvira Öberg tog hem segern bland damerna efter att ha avgjort i sista stående.
Linn bröt Jonnas segersvit på mållinjen
Edvin Anger tog nytt guld på skid-SM:
Linn Svahn bröt Jonna Sundlings segersvit på skid-SM i Boden med en millimeterseger i damernas sprintfinal.
I herrenes final var Edvin Anger i tät från start till mål och fick segern som han ville före Johan Häggström.
Lager 157 dominerade i Jokkmokk
Nordeskiöldsloppet 220 km:
Det blev seger både i dam- och herrklassen i det 220 km långa Nordenskiöldsloppet i Jokkmokk under lördagen.
Oskar Kardin och Linnea Johansson vann varsin klass i den kanske största kraftmätningen bland dom svenska längdtävlingarna.
Team Eksjöhus-skräll på NM 50 km
Doldis slog Klæbo och vann norska mästerskapen:
Eirik Sverdrup Augdal brukar åka långlopp för svenska Team Eksjöhus.
Men under lördagens körde han femmilen på norska mästerskapen i Lillehammer.
Och vann – före Johannes Høsflot Klæbo.
Jesper och Hanna sprintsegrare på SM
Skidskytte:
Det var snöigt med tungt före och viss vind på vallen under lördagens sprint vid SM-veckan på Pagla skidstadion i Boden. Jesper Nelin försvarade guldet från förra året med fullt skytte och snabbaste åktid i herrarnas lopp, medan Hanna Öberg vann överlägset bland damerna.
Therese Johaug krossade alla i comebacken
Fråga inte om Therese Johaug är klar för femmilen på VM i Trondheim 2025.
I sin comeback över 30 km fristil i norska mästerskapen i Lillehammer var hon totalt överlägsen och krossade allt motstånd.
35-åringen vann med två minuter och 49 sekunder!
Trippel Åsarna och Jonna SM-drottning
Skid-SM i Boden:
Åsarna tog revansch från masstarten och vann tredubbel på herrarnas 10 km klassisk på skid-SM i Boden – precis det samma som IFK Mora gjorde i masstarten. Edvin Anger vann före William Poromaa och Jens Burman.
Jonna Sundling tog en överlägsen seger bland damerna och har nu tre SM-guld på tre dagar.
Petter Northug chockade med NM-silver
Petter Northug jr chockade alla då han tillsammans med lillebror Even vann silver i teamsprint på norska mästerskapen i Lillehammer.
– Jag såg dubbelt och ville spy, säger Northug som visade upp sitt gamla fighting face.
Piteå och Åsarna vann SM-teamsprinten
Favoritsegrar till Piteå Elit och Åsarna IK i dam- respektive herrklassen i torsdagens SM i teamsprint.
Piteås damer var överlägsna medan Åsarnas herrar fick spurta för guldet.
Trippel IFK Mora i herrarnas SM-masstart
IFK Mora SK stod kvar som den stora segraren efter herrarnas 20 km masstart i fristil vid skid-SM i Boden. Tredubbelt var full pott för dalaklubben efter att fem åkare gjort upp om medaljerna på slutet.
Anmärkningsvärt är att A-landslagsåkarna inte fanns med i tätkampen.
Jonna vann spurten om SM-guldet
Jonna Sundling vann den dramatiska avslutningen på damernas 20 km masstart när skid-SM inleddes i Boden under onsdagen.
Linn Svahn och Maja Dahlqvist tog dom andra medaljerna från en 7-mannagrupp som innehöll alla dom största favoriterna.
– Jag tänkte redan på det näst sista varvet att det skulle bli en spurt, säger Sundling till SVT.
Klart för SM i längd och skidskytte
Onsdag startar skid-SM i Boden med ett mäktigt program både med längdåkning och skidskytte. Tävlingarna går i samband med SM-veckan där tävlingar också äger rum i Luleå.
Först ut på onsdag är längdåkarna med 20 km masstart i fristil.
Svegsskidan i strålande sol
Strålande sol och perfekta förhållanden bjöds det på när Svegsskidan kördes under söndagen med både individuella tävlingar och stafetter.
- Nu hade vi knappt 100 deltagare men till nästa år hoppas vi på det dubbla, sa tävlingsledaren Håkan Degselius