Startlistor sprintprolog i Davos söndag
Den andra fristilssprinten på två veckor arrangeras i Davos på söndag. Sverige har fullt lag och jagar en pallplats efter att Norge förra veckan tog alla pallplatserna i både dam- och herrklassen i den schweiziska skidmetropolen.
Calle Halfvarsson var mindre än en sekund från pallen i lördagens lopp över 15 km och han var i finalen för en vecka sedan. Snart måste turen också vara på Calles sida. Kanske är det är rätta dagen.
Ingvild Flugstad Østberg vann sin första ”riktiga” världscuptävling i Davos förra veckan och kan göra den igen. Intressant är 20-åriga Maja Dahlqvist, borlängetjejen som var sensationell 4:a i kvalet förra veckan och bröt staven i starten i kvartsfinalen.
Stina NIlsson var ensam icke-norska i finalen förra gången och hade också problem med stavbrott. Lite bättre tur och kanske kan Sverige bryta den norska dominansen den här gången.
Kvartsfinaler, semifinaler och finaler sänds som vanligt direkt på SVT. Dom startar klockan 12,45 - prologen startar kl 10,45.
Startlistor
DAMER, sprint/F prolog
1 3505217 KALLA Charlotte 1987 SWE
2 3485342 DOTSENKO Anastasia 1986 RUS
3 3425397 HARSEM Kathrine Rolsted 1989 NOR
4 3485889 ROMANOVA Yulia 1993 RUS
5 3425421 HAGA Ragnhild 1991 NOR
6 3185004 SARASOJA-LILJA Riikka 1982 FIN
7 3535124 SARGENT Ida 1988 USA
8 1303777 BJØRGEN Marit 1980 NOR
9 3185256 PÄRMÄKOSKI Krista 1990 FIN
10 3425410 ØSTBERG Ingvild Flugstad 1990 NOR
11 1365857 RANDALL Kikkan 1982 USA
12 3505405 FALK Hanna 1989 SWE
13 3565034 CEBASEK Alenka 1989 SLO
14 3505090 INGEMARSDOTTER Ida 1985 SWE
15 3565002 FABJAN Vesna 1985 SLO
16 3185137 KYLLÖNEN Anne 1987 FIN
17 3205224 KOLB Hanna 1991 GER
18 3425499 WENG Heidi 1991 NOR
19 3505754 NILSSON Stina 1993 SWE
20 3485202 MATVEEVA Natalia 1986 RUS
21 3425365 FALLA Maiken Caspersen 1990 NOR
22 3205075 HERRMANN Denise 1988 GER
23 3565005 VISNAR Katja 1984 SLO
24 3295193 LAURENT Greta 1992 ITA
25 3515087 VAN DER GRAAFF Laurien 1987 SUI
26 3535304 CALDWELL Sophie 1990 USA
27 3295167 VUERICH Gaia 1991 ITA
28 3565039 RAZINGER Nika 1993 SLO
29 3535410 DIGGINS Jessica 1991 USA
30 3535320 BJORNSEN Sadie 1989 USA
31 3485032 KOROSTELEVA Natalia 1981 RUS
32 3205176 RINGWALD Sandra 1990 GER
33 3185168 NISKANEN Kerttu 1988 FIN
34 3205225 ANGER Lucia 1991 GER
35 3195115 AYMONIER Celia 1991 FRA
36 3105019 JONES Perianne 1985 CAN
37 3435014 JASKOWIEC Sylwia 1986 POL
38 3485717 SOBOLEVA Elena 1992 RUS
39 3505449 SÖMSKAR Linn 1989 SWE
40 1293107 BÖHLER Stefanie 1981 GER
41 1220648 NYSTAD Claudia 1978 GER
42 3505800 DAHLQVIST Maja 1994 SWE
43 3705003 PROCHAZKOVA Alena 1984 SVK
44 3515112 STIFFLER Tatjana 1988 SUI
45 3425483 HAGEN Martine Ek 1991 NOR
46 3225005 MUSGRAVE Rosamund 1986 GBR
47 3515179 JAEGER Christa 1992 SUI
48 3535021 GREGG Caitlin 1980 USA
49 3535261 STEPHEN Elizabeth 1987 USA
50 3395010 PORMEISTER Piret 1985 EST
51 3665023 KAMINSKAYA Valiantsina 1987 BLR
52 3485195 TCHEKALEVA Yulia 1984 RUS
53 3515184 VON SIEBENTHAL Nathalie 1993 SUI
54 3435098 MARCISZ Ewelina 1991 POL
55 3515119 IMOBERDORF Rahel 1986 SUI
56 3395058 RAJU Heidi 1990 EST
57 3675029 STOYAN Anna 1993 KAZ
58 1365178 BOTTOMLEY Esther 1983 AUS
59 3665014 RUDAKOVA Ekaterina 1984 BLR
60 3675036 MANDRIKA Olga 1993 KAZ
HERRAR, sprint/F prolog
1 3290326 PELLEGRINO Federico 1990 ITA
2 3420376 GLØERSEN Anders 1986 NOR
3 3180221 JYLHÄ Martti 1987 FIN
4 3480021 PETUKHOV Alexey 1983 RUS
5 3480436 KRIUKOV Nikita 1985 RUS
6 3420798 NORTHUG Tomas 1990 NOR
7 3420239 NORTHUG Petter Jr. 1986 NOR
8 3190282 JAY Renaud 1991 FRA
9 3050159 TRITSCHER Bernhard 1988 AUT
10 3190255 GROS Baptiste 1990 FRA
11 3430103 STAREGA Maciej 1990 POL
12 3421698 FOSSLI Sondre Turvoll 1993 NOR
13 3510207 KINDSCHI Joeri 1986 SUI
14 3180114 STRANDVALL Matias 1985 FIN
15 3420909 GOLBERG Pål 1990 NOR
16 3420961 KROGH Finn Haagen 1990 NOR
17 3500664 HALFVARSSON Calle 1989 SWE
18 3420365 BRANDSDAL Eirik 1986 NOR
19 3180436 MIKKONEN Juho 1990 FIN
20 3390003 KUMMEL Peeter 1982 EST
21 3500259 JÖNSSON Emil 1985 SWE
22 3100097 VALJAS Len 1988 CAN
23 3480280 MORILOV Nikolay 1986 RUS
24 3480739 PANZHINSKIY Alexander 1989 RUS
25 3200014 WENZL Josef 1984 GER
26 3500409 EDIN Johan 1987 SWE
27 3530120 HAMILTON Simeon 1987 USA
28 3480503 GAFAROV Anton 1987 RUS
29 3220002 MUSGRAVE Andrew 1990 GBR
30 3200229 TSCHARNKE Tim 1989 GER
31 3510451 SCHAAD Roman 1993 SUI
32 3050043 WURM Harald 1984 AUT
33 3200210 EISENLAUER Sebastian 1990 GER
34 3510377 HEDIGER Jovian 1990 SUI
35 3421754 TAUGBØL Haavard Solås 1993 NOR
36 3510348 COLOGNA Gianluca 1990 SUI
37 3500762 LINDBLAD Anton 1990 SWE
38 3190142 GAILLARD Cyril 1986 FRA
39 3481163 RETIVYKH Gleb 1991 RUS
40 3180408 LUUSUA Ari 1988 FIN
41 3670000 CHEBOTKO Nikolay 1982 KAZ
42 3190230 GOALABRE Paul 1991 FRA
43 3510023 COLOGNA Dario 1986 SUI
44 3220016 YOUNG Andrew 1992 GBR
45 3100006 KERSHAW Devon 1982 CAN
46 3100137 COCKNEY Jesse 1989 CAN
47 3510417 KAESER Erwan 1992 SUI
48 3290290 NIZZI Enrico 1990 ITA
49 3510366 SCHNIDER Ueli 1990 SUI
50 3300373 MIYAZAWA Hiroyuki 1991 JPN
51 3390055 SELLIS Siim 1987 EST
52 3150035 KOZISEK Dusan 1983 CZE
53 3390101 RANKEL Raido 1990 EST
54 3150069 JAKS Martin 1986 CZE
55 3040101 BELLINGHAM Phillip 1991 AUS
56 3500139 HELLNER Marcus 1985 SWE
57 3500625 NORDSTRÖM Gustav 1989 SWE
58 3530511 BJORNSEN Erik 1991 USA
59 3480317 TURYSHEV Sergey 1985 RUS
60 3510067 LECCARDI Valerio 1984 SUI
61 3510416 SCHAAD Fabian 1992 SUI
62 3290353 VIERIN Francois 1990 ITA
63 3510428 HOESLI Corsin 1992 SUI
64 3660055 VORANAU Aliaksandr 1990 BLR
65 3510342 BAUMANN Jonas 1990 SUI
66 3510351 FURGER Roman 1990 SUI
67 3190029 DUVILLARD Robin 1983 FRA
68 3510289 INNIGER Mathias 1988 SUI
69 3430136 GAZUREK Sebastian 1990 POL
70 3290379 DE FABIANI Francesco 1993 ITA
71 3430141 ANTOLEC Jan 1990 POL
72 1362947 PERL Curdin 1984 SUI
73 3050180 BALDAUF Dominik 1992 AUT
74 3670026 STAROSTIN Mark 1990 KAZ
75 3670042 MALYSHEV Sergey 1994 KAZ
76 3290391 URBANI Simone 1992 ITA
77 3510361 PRALONG Candide 1990 SUI
78 3040080 WATSON Callum 1989 AUS
79 3100175 KILLICK Graeme 1989 CAN
80 3660045 ASTAPENKA Yury 1990 BLR
81 3040098 BURSILL Jackson 1993 AUS
En SM-femmil helt i Burmans smak
En hård SM-femmil. Individuell start. Hårda spår och jämnt före. Många trötta åkare på slutet av säsongen.
Det gillar Jens Burman.
Åsarna-åkaren var i ledningen från start till mål i den sista SM-tävlingen på Pagla skidstadion i Boden under tisdagen. Närmast följde unge Truls Gisselman från Rehns BK.
Ebba vände och vann SM-tremilen
Linn Svahn öppnade bäst och hade ledningen i SM-tremilen i Boden.
Men på andra halvan vände Ebba Andersson på steken och tog sitt första guld under årets SM-vecka i Norrbotten.
Avståndet i mål blev dock bara 8 sekunder.
Jonna sjuk – Falun-Borlänges första guld
Jonna Sundling blev sjuk och kom aldrig till start. Storfavoriten Piteå Elit försvagades avsevärt och Falun Borlänge SK tog chansen och vann sitt första stafettguld på damsidan.
SM-stafetten för damer i Boden blev en duell mellan dessa två klubbar, dom övriga var långt efter.
”Häggis” blev Piteås stafetthjälte
Johan Häggström hade dom nödvändiga hundradelarna på sin sida och säkrade stafettguldet för Piteå Elit på Pagla skidstadion i Boden.
Samtidigt var det ett besviket Åsarna-gäng som fick se Edvin Anger förlora upploppsstriden med minsta möjliga margin.
Perfekt avslutning för Peppe Femling
Vann SM-guld med sambon Anna Magnusson:
Peppe Femling åkte sin sista tävling.
Och vilken avslutning det blev på karriären.
Tillsammans med sambon Anna Magnusson blev det SM-guld i single mixed på Pagla skidstadion i Boden.
Nils Dahlsten vann spurten i Gäddede
Lager 157 också i Flyktningerennet:
Lager 157 Ski Team har haft en mycket bra månad. Under söndagen fortsatte framgångarna då Nils Dahlsten spurtade hem segern i Flyktningerennet mellan Lierne i Norge och Gäddede. Han vann precis före teamkollegan Marcus Johansson.
Bland damerna imponerade Hedda Bångman, Offerdals SK som vann klart.
Alvar firade 18 år med seger
Alvar Myhlback har äntligen hunnit bli 18 år. Killen som imponerade som 8:a i Vasaloppet som 16-åring och 3:a som 17-åring.
Han fyllde år i fredags och firade med att vinna Lofsdalen Epic under lördagen efter en tuff fight mot lagkompisen Nils Dahlsten i Lager 157 samt Morten Eide Pedersen, Team Eksjöhus och Max Novak, Team Aker Dæhlie.
SM-guld för Jesper och Elvira i masstarterna
SM-veckan i Boden fortsatte på söndagen med spännande masstarter i fina förhållanden med några minusgrader i luften och vindstilla på vallen. Jesper Nelin vann sitt andra guld i herrarnas lopp, medan Elvira Öberg tog hem segern bland damerna efter att ha avgjort i sista stående.
Linn bröt Jonnas segersvit på mållinjen
Edvin Anger tog nytt guld på skid-SM:
Linn Svahn bröt Jonna Sundlings segersvit på skid-SM i Boden med en millimeterseger i damernas sprintfinal.
I herrenes final var Edvin Anger i tät från start till mål och fick segern som han ville före Johan Häggström.
Lager 157 dominerade i Jokkmokk
Nordeskiöldsloppet 220 km:
Det blev seger både i dam- och herrklassen i det 220 km långa Nordenskiöldsloppet i Jokkmokk under lördagen.
Oskar Kardin och Linnea Johansson vann varsin klass i den kanske största kraftmätningen bland dom svenska längdtävlingarna.
Team Eksjöhus-skräll på NM 50 km
Doldis slog Klæbo och vann norska mästerskapen:
Eirik Sverdrup Augdal brukar åka långlopp för svenska Team Eksjöhus.
Men under lördagens körde han femmilen på norska mästerskapen i Lillehammer.
Och vann – före Johannes Høsflot Klæbo.
Jesper och Hanna sprintsegrare på SM
Skidskytte:
Det var snöigt med tungt före och viss vind på vallen under lördagens sprint vid SM-veckan på Pagla skidstadion i Boden. Jesper Nelin försvarade guldet från förra året med fullt skytte och snabbaste åktid i herrarnas lopp, medan Hanna Öberg vann överlägset bland damerna.
Therese Johaug krossade alla i comebacken
Fråga inte om Therese Johaug är klar för femmilen på VM i Trondheim 2025.
I sin comeback över 30 km fristil i norska mästerskapen i Lillehammer var hon totalt överlägsen och krossade allt motstånd.
35-åringen vann med två minuter och 49 sekunder!
Trippel Åsarna och Jonna SM-drottning
Skid-SM i Boden:
Åsarna tog revansch från masstarten och vann tredubbel på herrarnas 10 km klassisk på skid-SM i Boden – precis det samma som IFK Mora gjorde i masstarten. Edvin Anger vann före William Poromaa och Jens Burman.
Jonna Sundling tog en överlägsen seger bland damerna och har nu tre SM-guld på tre dagar.
Petter Northug chockade med NM-silver
Petter Northug jr chockade alla då han tillsammans med lillebror Even vann silver i teamsprint på norska mästerskapen i Lillehammer.
– Jag såg dubbelt och ville spy, säger Northug som visade upp sitt gamla fighting face.
Piteå och Åsarna vann SM-teamsprinten
Favoritsegrar till Piteå Elit och Åsarna IK i dam- respektive herrklassen i torsdagens SM i teamsprint.
Piteås damer var överlägsna medan Åsarnas herrar fick spurta för guldet.
Trippel IFK Mora i herrarnas SM-masstart
IFK Mora SK stod kvar som den stora segraren efter herrarnas 20 km masstart i fristil vid skid-SM i Boden. Tredubbelt var full pott för dalaklubben efter att fem åkare gjort upp om medaljerna på slutet.
Anmärkningsvärt är att A-landslagsåkarna inte fanns med i tätkampen.
Jonna vann spurten om SM-guldet
Jonna Sundling vann den dramatiska avslutningen på damernas 20 km masstart när skid-SM inleddes i Boden under onsdagen.
Linn Svahn och Maja Dahlqvist tog dom andra medaljerna från en 7-mannagrupp som innehöll alla dom största favoriterna.
– Jag tänkte redan på det näst sista varvet att det skulle bli en spurt, säger Sundling till SVT.
Klart för SM i längd och skidskytte
Onsdag startar skid-SM i Boden med ett mäktigt program både med längdåkning och skidskytte. Tävlingarna går i samband med SM-veckan där tävlingar också äger rum i Luleå.
Först ut på onsdag är längdåkarna med 20 km masstart i fristil.
Svegsskidan i strålande sol
Strålande sol och perfekta förhållanden bjöds det på när Svegsskidan kördes under söndagen med både individuella tävlingar och stafetter.
- Nu hade vi knappt 100 deltagare men till nästa år hoppas vi på det dubbla, sa tävlingsledaren Håkan Degselius