Spännande USM i sprint i Borås
Det blev tuffa dueller i USM i sprint i Borås under lördagen. Tävlingarna kördes i fristil och i tre av dom fyra klasserna vann den åkaren som också var snabbast i prologen.
D15 vanns av Elina Franzén från Idre, som fick med sig Märta Rosenberg, Duved och Saga Fältenhag, Högbo på pallen. Alla dom 6 i finalen var bland dom 8 bästa i prologen och Elina Franzén var bäst även där.
H15 var den enda klassen där prologsegraren inte vann till slut. Viktor Lindquist från Boxholm-Ekeby var 4:a i finalen efter vinst i kvalet. Han slutade på platsen före fredagssegraren Nils Bergström från Domnarvet. Vann gjorde nu Edvin Anger från Hedemora före Gustav Pålsson från Utrikes Skidklubb som tog sin andra silvermedalj. Bronset gick till Albin Åström från Boden.
En överraskning blev det i D16 där Moa Hansson från Landsbro var snabbast både i prolog och i final och slog favoriterna Tilde Bångman, Offerdal och Tilda Östberg, Stora Tuna. Tilda tog silver och Tilda var fyra efter Maja Årebäck från Boliden.
I H16 blev det guld, silver och brons till dom tre snabbaste från kvalet. Elis Tingelöf från Sollefteå vann före Alfred Eriksson, Dala-Järna (som tog guld på distans förra året) och George Ersson, Strategen.
D 15, FINAL
1 Elina Franzén 1 Idre SK
2 Märta Rosenberg 3 Duveds IF
3 Saga Fältenhag 6 Högbo GIF
4 Tilda Ström 5 Dala-Järna IK
5 Andrea Aulin 4 Eksjö SOK
6 Alva Björk 8 Orsa SK
H 15, FINAL
1 Edvin Anger 103 IFK Hedemora SK
2 Gustav Pålsson 102 Utrikes Skidklubb
3 Albin Åström 104 Bodens SK
4 Viktor Lindquist 101 Boxholm-Ekeby Skidklubb
5 Nils Bergström 106 Domnarvets GOIF
6 Rasmus Vesterlund 111 IF Strategen
D 16, FINAL
1 Moa Hansson 201 Landsbro IF SK
2 Tilde Bångman 202 Offerdals SK
3 Maja Årebäck 205 Bolidens SK
4 Tilda Östberg 203 Stora Tuna IK SK
5 Ella Georgsson 209 Högbo GIF
6 Nora Lignell 206 Lucksta IF
H 16, FINAL
1 Elis Tingelöf 301 Sollefteå Skidor IF
2 Alfred Eriksson 302 Dala-Järna IK
3 George Ersson 303 IF Strategen
4 Emil Simu 322 Luleå Gjutarens IF
5 Emil Danielsson 305 Högbo GIF
6 Truls Gisselman 319 Rehns BK
D 15, prolog
1 Elina Franzén 20 Idre SK 02:01.25 0.00
2 Kajsa Rapp 28 SK Leksand 02:02.22 0.97
3 Märta Rosenberg 13 Duveds IF 02:03.62 2.37
4 Andrea Aulin 30 Eksjö SOK 02:04.04 2.79
5 Tilda Ström 18 Dala-Järna IK 02:05.90 4.65
6 Saga Fältenhag 47 Högbo GIF 02:05.95 4.70
7 Emma Lindqvist 60 Bodens SK 02:06.41 5.16
8 Alva Björk 49 Orsa SK 02:06.80 5.55
9 Lisa Nystedt 63 Täby IS SK 02:07.33 6.08
10 Anja Andersdotter 66 Garphyttans IF 02:08.16 6.91
11 Ebba Karlsson 65 Täby IS SK 02:08.22 6.97
12 Ida Nilsson 26 Bergeforsens SK 02:08.53 7.28
13 Emma Höglund 61 Sollefteå Skidor IF 02:09.58 8.33
14 Frida Åsander 7 Bondsjöhöjdens IK 02:10.09 8.84
15 Lisa Ingesson 50 Strömnäs GIF 02:10.54 9.29
16 Emma Eriksson 11 Filipstads SF 02:10.64 9.39
17 Lovisa Moqvist 4 Sävedalens AIK 02:11.49 10.24
18 Saga Nilsson 34 Skellefteå SK 02:11.55 10.30
19 Anna Jonsson 15 Duveds IF 02:12.22 10.97
20 Elsa Holmbom 21 Sävast Ski Team IF 02:13.12 11.87
21 Anna Novak 12 Offerdals SK 02:13.13 11.88
22 Elsa Carlsson 39 Åsarna IK 02:13.22 11.97
23 Sigrid Hübenette 22 Husums IF SK 02:13.32 12.07
24 Julia Lövström 8 Månkarbo IF 02:14.32 13.07
25 Sanna Nordholme 2 Strömnäs GIF 02:14.54 13.29
26 Hanna Johansson 17 Ekshärads SF 02:15.07 13.82
27 Wilma Johansson 37 Åsarna IK 02:15.33 14.08
28 Elin West 3 SK Bore 02:15.76 14.51
29 Sofia Lundkvist 59 Kalix SK 02:16.21 14.96
30 Elin Eriksson Englund 9 Kvarnsvedens GOIF SK 02:16.33 15.08
31 Sanna Sundström 64 Husums IF SK 02:16.38 15.13
32 Ellen Sjölund 5 Duveds IF 02:16.41 15.16
33 Maja Högfeldt 56 Borås SK 02:16.46 15.21
34 Ylva Olsson 35 Offerdals SK 02:16.72 15.47
35 Tua Germann 46 IFK Umeå 02:16.82 15.57
36 Märta Andersson 51 Dala-Järna IK 02:17.16 15.91
37 Alva Eriksson 53 Sollefteå Skidor IF 02:17.18 15.93
38 Agnes Öhrn 45 Bergeforsens SK 02:17.26 16.01
39 Elin Modin 19 Sollefteå Skidor IF 02:17.50 16.25
40 Klara Andersson 54 Dala-Järna IK 02:17.64 16.39
41 Tove Lundh 58 Bergeforsens SK 02:18.17 16.92
42 Johanna Pahlin 36 Sollefteå Skidor IF 02:18.49 17.24
43 Linda Forsby 57 Årjängs IF 02:18.71 17.46
44 Thula Olskims 48 Delsbo IF 02:18.88 17.63
45 Elin Vesterlund 31 Vännäs SK 02:18.94 17.69
46 Emma Ling 67 IF Hallby SOK 02:19.66 18.41
47 Julia Lundgren 23 Lycksele IF 02:19.99 18.74
48 Louisa Sjöholm 42 Sundbybergs IK 02:21.48 20.23
49 Cora Badh 38 Falköpings AIK SK 02:21.68 20.43
50 Sally Berglund 25 Sävast Ski Team IF 02:21.84 20.59
51 Amanda Norrby 6 Tranemo IF Skidklubb 02:22.21 20.96
52 Hilda Lingman 1 Trönö IK 02:23.51 22.26
53 Saga Törngren 27 Luleå Gjutarens IF 02:24.05 22.80
54 Klara Roos 32 Ås IF 02:24.36 23.11
55 Martina Alnelind 29 Bodens SK 02:24.39 23.14
56 Troja Schönborg 40 Hudiksvalls IF 02:24.76 23.51
57 Lina Samuelsson 41 Boxholm-Ekeby Skidklubb 02:25.20 23.95
58 Julia Järvholm 10 IFK Umeå 02:25.75 24.50
59 Clara Johansson 62 Bengtsfors BOIS 02:26.55 25.30
60 Alina Kitok 55 Luleå Gjutarens IF 02:26.91 25.66
61 Julia Eriksson 33 Ulricehamns IF 02:27.15 25.90
62 Moa Danielsson 52 Sävast Ski Team IF 02:29.94 28.69
H 15, prolog
1 Viktor Lindquist 173 Boxholm-Ekeby Skidklubb 01:47.45 0.00
2 Gustav Pålsson 172 Utrikes Skidklubb 01:48.09 0.64
3 Edvin Anger 177 IFK Hedemora SK 01:48.36 0.91
4 Albin Åström 141 Bodens SK 01:50.40 2.95
5 Isak Garfvé 126 IFK Mora SK 01:50.41 2.96
6 Nils Bergström 166 Domnarvets GOIF 01:51.59 4.14
7 Rasmus Hedeberg 134 SK Bore 01:53.33 5.88
8 Carl Rune 167 Täby IS SK 01:53.65 6.20
9 Gustav Karlsson 119 Sundbybergs IK 01:53.75 6.30
10 Martin Blomberg 179 Lycksele IF 01:54.18 6.73
11 Rasmus Vesterlund 158 IF Strategen 01:54.23 6.78
12 Karl Grywenz 162 Storvreta IK 01:54.74 7.29
13 Jonas Carlsson 107 Stora Tuna IK SK 01:55.70 8.25
14 Gustav Hedström 152 Östersunds SK 01:56.34 8.89
15 Nils Melén 131 SK Bore 01:56.89 9.44
16 Eric Westberg 171 SK Bore 01:57.12 9.67
17 Simon Nilsson 154 IF Hallby SOK 01:57.38 9.93
18 Sander Krouwel 170 Stora Tuna IK SK 01:57.95 10.50
19 Hannes Mickelsson 111 OK Sarven 01:58.12 10.67
20 Melker Eklund 101 Vårby IK 01:59.67 12.22
21 David Borg 139 Täby IS SK 02:00.51 13.06
22 Oskar Lundberg 160 Borås SK 02:00.90 13.45
23 Olle Andersson 103 Tidaholm SOK Sisu 02:01.39 13.94
24 Gabriel Söderqvist 159 Storvreta IK 02:01.51 14.06
25 Olof Hedin 129 Eksjö SOK 02:01.64 14.19
26 Hugo Sjögren 121 Tranemo IF Skidklubb 02:01.65 14.20
27 Martin Lundström 144 Bodens SK 02:01.85 14.40
28 Johan Källström 105 OK Landehof 02:01.95 14.50
29 David Melin 132 Gimo IF SK 02:02.10 14.65
30 Jonas Lenz 110 Matfors SK 02:02.20 14.75
31 Alexander Thudeen 164 Sya SK 02:02.73 15.28
32 Axel Saitton 114 Vårby IK 02:02.94 15.49
33 Axel Werner 113 IK Stern 02:03.05 15.60
34 Axel Elmblad 118 Gnosjö FK 02:03.08 15.63
35 Alexander Jonsson 137 IF Hallby SOK 02:03.35 15.90
36 Nils Schagerström 127 Garphyttans IF 02:03.77 16.32
37 Hampus Hallberg 176 Hudiksvalls IF 02:03.91 16.46
38 Viktor Holmgren 123 Täfteå IK 02:04.12 16.67
39 Axel Mattsson 168 Ås IF 02:04.28 16.83
40 Wilhelm Bergentz 175 Garphyttans IF 02:04.64 17.19
41 Anders Frost 174 Dala-Järna IK 02:04.75 17.30
42 Laban Nordin 115 Vårby IK 02:04.80 17.35
43 Erik Brandt 142 Domnarvets GOIF 02:04.86 17.41
44 Albert Mattsson 169 Sundbybergs IK 02:04.87 17.42
45 Pontus Lundholm 149 Strömnäs GIF 02:05.05 17.60
46 Arvid Aronsson 106 OK Kroppefjäll 02:05.06 17.61
=46 Erik Larsson 146 IFK Mora SK 02:05.06 17.61
=47 Axel Lundgren 178 Stockviks SF 02:05.06 17.61
49 Viktor Majbäck 148 Jukkasjärvi IF 02:05.68 18.23
50 Adam Näslund 104 Bergeforsens SK 02:05.78 18.33
51 Simon Eriksson 138 Kalix SK 02:06.24 18.79
52 Melker Nordgren 112 Falu IK 02:06.34 18.89
53 Christoffer Alm 133 Strömnäs GIF 02:07.70 20.25
54 Arvid Henning 143 Bondsjöhöjdens IK 02:07.96 20.51
55 Oskar Algotsson 125 Åsarna IK 02:08.60 21.15
56 Arvid Gustafsson 140 IFK Hedemora SK 02:08.63 21.18
57 Elias Hansson 108 Bergeforsens SK 02:09.51 22.06
=57 Tor Rönnestrand 128 Ås IF 02:09.51 22.06
59 Elias Alstéus 165 Tranemo IF Skidklubb 02:10.67 23.22
60 Gustav Andersson 150 Borås SK 02:10.95 23.50
61 Filip Ericson 122 Hudiksvalls IF 02:11.10 23.65
62 Filip Andersson 157 Garphyttans IF 02:11.27 23.82
63 Gabriel Nordgren 116 Vännäs SK 02:11.64 24.19
64 Alvar Melin 161 IKJ Haninge 02:13.75 26.30
65 Karl Petersén 124 Landsbro IF SK 02:13.87 26.42
66 Jonne Liukkonen 109 IF Strategen 02:15.67 28.22
=66 Jon Trägårdh 120 IFK Umeå 02:15.67 28.22
68 Erik Fransson 130 Borås SK 02:17.76 30.31
69 Benjamin Claesson 102 IF Hallby SOK 02:18.94 31.49
70 Jacob Edvardsson 145 Borås SK 02:21.74 34.29
71 Isac Karlsson 151 Tranemo IF Skidklubb 02:24.00 36.55
72 Anton Lundin 136 Borås SK 02:24.44 36.99
73 David Dudal 155 Garphyttans IF 02:25.26 37.81
74 Olof Persson 147 Hudiksvalls IF 02:28.61 41.16
D 16, prolog
1 Moa Hansson 220 Landsbro IF SK 01:59.63 0.00
2 Tilde Bångman 248 Offerdals SK 02:00.57 0.94
3 Tilda Östberg 215 Stora Tuna IK SK 02:01.32 1.69
4 Olivia Norberg 229 Sävast Ski Team IF 02:04.36 4.73
5 Maja Årebäck 254 Bolidens SK 02:04.87 5.24
6 Nora Lignell 201 Lucksta IF 02:05.33 5.70
7 Elsa Wallin 243 Högbo GIF 02:06.76 7.13
8 Magdalena Nilsson 241 IFK Umeå 02:06.91 7.28
9 Ella Georgsson 242 Högbo GIF 02:07.17 7.54
10 Elin Andersson 259 Stuguns SK 02:07.28 7.65
11 Tova Nyberg 205 OK Sarven 02:07.75 8.12
12 Hanna Holmgren 239 Bergeforsens SK 02:08.17 8.54
13 Ida Lundgren 260 IFK Umeå 02:08.61 8.98
14 Gabriella Thors 216 Malungs IF 02:08.79 9.16
15 Linnea Sjödin 225 Rembo IK 02:08.87 9.24
16 Rebecca Lekberg 226 Sävedalens AIK 02:09.01 9.38
17 Alva Andreasson 261 IK Fryken 02:09.09 9.46
18 Olivia Lavén 214 Täby IS SK 02:09.19 9.56
19 Sarakajsa Hermansson 237 Offerdals SK 02:09.41 9.78
20 Ronja Andersdotter 253 Garphyttans IF 02:09.56 9.93
21 Kerstin Näslund 209 SK Bore 02:09.86 10.23
22 Julia Nilsson 219 Offerdals SK 02:10.95 11.32
23 Elsa Persson 213 IK Fryken 02:11.83 12.20
24 Ida Vasell 227 Järpens SK 02:11.92 12.29
25 Emmi Eriksson 234 IFK Umeå 02:12.10 12.47
26 Mathilda Evaldsson 244 Ekshärads SF 02:12.34 12.71
27 Paige Lembke 249 Sundbybergs IK 02:12.58 12.95
28 Ida Olaspers 202 Orsa SK 02:12.74 13.11
29 Felicia Norrby 262 Tranemo IF Skidklubb 02:12.87 13.24
30 Linnea Johansson 238 Linköpings SK 02:12.92 13.29
31 Linn Schogster 206 IFK Umeå 02:13.60 13.97
32 Ingrid Bengtson 224 IK Stern 02:14.23 14.60
33 Malin Hedström 231 Delsbo IF 02:14.39 14.76
34 Sara Uddegård 222 Offerdals SK 02:14.42 14.79
35 Elina Nilsson 223 Spöland Vännäs IF 02:14.50 14.87
36 Hanna Johansson 235 Ödeshögs SK 02:14.91 15.28
37 Petra Forsman 203 Öje IF 02:15.31 15.68
38 Sara Brännström 236 Luleå Gjutarens IF 02:15.36 15.73
39 Tove Levin Johansson 212 IFK Hedemora SK 02:16.26 16.63
40 Amanda Hedström 233 IK Fryken 02:16.55 16.92
41 Hanna Carlsson 240 Falu IK 02:17.32 17.69
=41 Tuva Persson 257 Tranemo IF Skidklubb 02:17.32 17.69
43 Moa Backlund 251 Högbo GIF 02:18.59 18.96
44 Minna Seger 230 Garphyttans IF 02:19.35 19.72
45 Julia Jonsson 207 Jättendals IF 02:20.38 20.75
46 Lovisa Persson 210 SK Granan 02:20.89 21.26
=46 Elsa Melin 217 Landsbro IF SK 02:20.89 21.26
48 Emilia Pettersson 221 Sollefteå Skidor IF 02:24.95 25.32
49 Nannie Johansson 211 SK Granan 02:25.22 25.59
50 Lowisa Engholm 246 Matfors SK 02:27.79 28.16
51 Alma Nelson 247 Bodens SK 02:29.33 29.70
52 Maja Eriksson 255 Högbo GIF 02:32.82 33.19
53 Klara Bolin 232 Tumba-Mälarhöjden OK 02:38.46 38.83
54 Sara Oskarsson 245 IK Fryken 02:55.25 55.62
H 16, prolog
1 Elis Tingelöf 369 Sollefteå Skidor IF 01:44.17 0.00
2 Alfred Eriksson 336 Dala-Järna IK 01:48.01 3.84
3 George Ersson 301 IF Strategen 01:48.28 4.11
4 Mårten Gedda 346 OK Landehof 01:48.52 4.35
5 Emil Danielsson 303 Högbo GIF 01:48.95 4.78
6 Isidor Melander Wiksten 364 Matfors SK 01:50.16 5.99
7 Mattias Törnqvist 327 Garphyttans IF 01:51.13 6.96
8 John Hermansson 356 IFK Mora SK 01:51.27 7.10
9 Joel Ernstsson 357 Finspångs SOK 01:51.44 7.27
10 Isak Lieback 304 Ulricehamns IF 01:51.50 7.33
11 Benjamin Terent 314 Rehns BK 01:51.92 7.75
12 Emil Rapp 381 SK Leksand 01:51.98 7.81
13 Lucas Höiby 334 OK Landehof 01:52.04 7.87
14 Vincent Johnson 382 Matfors SK 01:52.32 8.15
15 Jens Eriksson 367 Strömnäs GIF 01:52.34 8.17
16 Viktor Svensk 326 Stora Tuna IK SK 01:52.47 8.30
17 Filip Borgström 379 IF Strategen 01:52.60 8.43
18 Anton Mäkinen 312 Högbo GIF 01:52.72 8.55
=18 Truls Gisselman 332 Rehns BK 01:52.72 8.55
20 Pål Jonsson 348 Strömnäs GIF 01:52.74 8.57
21 Simon Strömberg 362 Täfteå IK 01:53.11 8.94
22 Emil Simu 386 Luleå Gjutarens IF 01:53.52 9.35
23 Linus Rydin 378 Tranemo IF Skidklubb 01:53.59 9.42
24 Per Nordholm 329 Sävedalens AIK 01:53.82 9.65
25 Linus Westergren 338 Täfteå IK 01:53.88 9.71
26 Christoffer Eriksson 324 Årjängs IF 01:53.93 9.76
27 Jakob Thellsén 347 Vreta Skid o MK 01:54.26 10.09
28 Oskar Åslund 360 Östersunds SK 01:54.33 10.16
29 Carl Hedin 365 Eksjö SOK 01:54.70 10.53
30 Fabian Csiky 358 Lycksele IF 01:54.81 10.64
31 Lucas Laagen 385 Lidköpings VSK 01:54.93 10.76
32 Arvid Värmsjö 335 SK Bore 01:55.02 10.85
33 Robin Ivansson 307 Offerdals SK 01:55.34 11.17
34 Alfons Peterson 311 Borås GIF 01:55.46 11.29
=34 Viktor Wiig 318 IF Strategen 01:55.46 11.29
36 Eelis Murto 373 OK Sarven 01:55.78 11.61
37 Joel Wessman 339 Vreta Skid o MK 01:55.90 11.73
38 Arvid Schön 328 Storvreta IK 01:56.18 12.01
39 Per Jutterström 321 IFK Mora SK 01:56.28 12.11
40 Hampus Bodin 309 Sollefteå Skidor IF 01:56.30 12.13
41 Jonathan Edman 343 IFK Umeå 01:56.80 12.63
42 Albin Lundquist 380 Gillberga SK 01:56.93 12.76
43 Rikard Vestin 340 Sollefteå Skidor IF 01:56.94 12.77
44 Jesper Lindberg 387 OK Sarven 01:57.06 12.89
45 Anton Karlsson 308 Tanums IF 01:57.36 13.19
46 Erik Karlsson 341 IFK Umeå 01:57.53 13.36
47 Alexander Melin 316 Sundbybergs IK 01:57.58 13.41
48 Elliot Setterberg 306 Falköpings AIK SK 01:57.73 13.56
49 David Sjöberg 383 Gimo IF SK 01:57.96 13.79
50 Erik Backlund 366 Äspereds IF 01:58.84 14.67
51 Vilhelm Korpela 363 Sollefteå Skidor IF 01:59.58 15.41
52 Karl Stark 376 Vaggeryds SOK 01:59.70 15.53
53 Hampus Claesson 350 Öregrunds IK 02:00.18 16.01
54 Felix Fougstedt 370 Grava SK 02:00.86 16.69
55 Martin Elmvall 317 Högbo GIF 02:01.36 17.19
56 Love Kreij 305 IF Strategen 02:01.64 17.47
57 Johannes Josefsson 302 Täby IS SK 02:02.11 17.94
58 Johannes Saario 313 Korsnäs IF SK 02:02.19 18.02
59 Melker Elofsson 320 Landsbro IF SK 02:02.26 18.09
60 Axel Jernaeus 345 Äspereds IF 02:02.61 18.44
61 Hugo Hilmersson 349 Göteborgs SK 02:02.73 18.56
62 Ask Abrahamsson 361 IK Stern 02:02.96 18.79
63 Albin Hallander 372 Vreta Skid o MK 02:03.47 19.30
64 Arvid Johansson 337 Sävast Ski Team IF 02:03.91 19.74
65 Rasmus Rudberg 315 Sya SK 02:04.82 20.65
66 Melvin Friis 342 SK Granan 02:04.93 20.76
67 August Abrahamsson 319 Ulricehamns IF 02:05.06 20.89
68 Alexi Pirttikoski 344 Kalix SK 02:05.15 20.98
69 Erik Lindgren 352 Gävle SK 02:05.43 21.26
70 Ludwig Axelsson 354 Hvetlanda SK 02:08.51 24.34
71 Petter Jonsson 330 Sävedalens AIK 02:09.04 24.87
72 Alex Vinsanius 377 Västerås Skidklubb 02:10.08 25.91
73 Petter Bengtsson 371 Storvreta IK 02:10.23 26.06
74 Arvid Andersson 374 Garphyttans IF 02:10.25 26.08
75 Gustav Sundstedt 331 Arlanda-Märsta SK 02:10.83 26.66
76 Ludwig Sandberg 323 IK Rex 02:12.78 28.61
77 Albin Toll 359 Landsbro IF SK 02:13.50 29.33
78 Gustav Nilsson 351 Äspereds IF 02:13.91 29.74
79 Carl Svensson 375 Sundbybergs IK 02:29.12 44.95
Väntade landslagsgrupper i Norge
Efter att det redan har skrivits om Johannes Høsflot Klæbo och Kristine Stavaas Skistads återkomst till landslagen i Norge så var det inga stora överraskningar när det norska skidförbundet presenterade sina landslagsgrupper inför nästa säsong under onsdagen.
Men ut åker två trotjänare på herrsidan.
Stina Nilsson satsar på Ski Classics
Byter sport igen, lämnar skidskyttet:
Stina Nilsson fortsätter att överraska. Nu meddelar den tidigare OS- och VM-segrarinnan på längdskidor att hon ger upp sin skidskytte-karriär och satsar på långloppen i Ski Classics.
Hon är redan upplockad av topplaget Team Ragde Charge som i året säsong tog tredubbelt i herrklassen.
Här är segrarna i vinterns Ski Classics
Norge tog över båda dom gula tröjorna i Ski Classics den här vintern. Medan Ida Dahl, Team Engcon och Emil Persson, Lager 157 var förra säsongens dominanter med svenskt pass gick årets segrar till Emilie Fleten, Team Ramudden och Johan Hoel, Team Ragde Charge.
Så här gick det i dom lika tävlingarna i vinterns långloppscup.
Ebba parkerade Frida i Fjälltopploppet
Det var aldrig någon tvekan i tungviktsduellen i Fjälltopploppet i Bruksvallarna. Ebba Andersson parkerade Frida Karlsson och alla andra och vann med tre och en halv minut.
Dessutom vann pojkvännen Gustaf Berglund herrklassen före klubbkompisen i IFK Mora Axel Jutterström.
Anna Svendsen avslutar sin karriär
Den norska landslagsåkaren Anna Svendsen, 34 avslutar sin karriär.
– Ett nytt kapitel i livet står för tur, skriver åkaren från Tromsö i norra Norge som nu börjar jobba som sjuksköterska.
Kristine Stavaas Skistad vänder om landslaget
Kristine Stavaas Skistad vänder och chockar skid-Norge med att gå in i landslaget. Det är bara ett par dagar sedan alla medier meddelade att sprintstjärnan fortsätter utanför landslaget.
Orsaken till att hon plötsligt ändrar sig är att hon får fortsätta köra sitt eget träningsupplägg med den personlige tränare Lage Sofienlund i klubben Konnerud IL utanför Drammen.
Märta och Eric vann Ford Smart Energy Cup
Märta Rosenberg, Trillevallen och Eric Rosjö, Mora heter vinterns segrare i Ford Smart Energy Cup.
Efter hela 15 tävlingar står dom båda längst uppe på listorna och kan ta med sig segerpriset.
Natalia Nepryaeva väntar barn
Världscupsegrarinnan från 2021/2022, ryskan Natalia Nepryaeva väntar sitt första barn.
Det meddelar hon själv på sociala medier där hon visar upp bilder på en snabbt växande mage.
Hon heter numera Natalia Terentieva sedan hon gifte sig med landslagskollegan Aleksandr Terentiev.
Jonatan slog Erik med 2 poäng i totalen
Här är slutresultaten i vinterns BAUHAUS cup:
Jonatan Lindberg, IFK Mora tog inga poäng i den avslutande tävlingen i BAUHAUS cup och det blev en nervös väntan för om han skulle vinna totalt.
Erik Bergström, Rehns BK var 3:a i Sollefteås sista tävling och slutade 2 (!) poäng efter Jonatan i totalen efter 8 tävlingar.
Skistad säger nej till landslaget igen?
Den norska stortidningen VG erfar att sprintstjärnan Kristine Stavaas Skistad åter igen säger nej till det norska längdlandslaget.
Hon är deras klart största damstjärna och vann fem sprinttävlingar senaste säsongen. Om 25-åringen inte tackar ja till landslaget är det givetvis tråkigt för förbundet inför VM i Trondheim 2025.
Denise Herrmann-Wick fick sin Jonna
Ex-skidskyttestjärnan Denise Herrmann-Wick, 35 har fått en dotter tillsammans med sin man Thomas Wick.
Dottern skall heta Jonna.
Kanske Jonna Sundling är förebilden…?
Calle och sambon fick en dotter
Calle Halfvarsson, 35 och sambon Isabell Olsson har fått sitt andra barn. Den här gången en dotter som blir lillasyster til Casper-Lo.
– Allt har gått väldigt bra, skriver Calle till Sportbladet.
Torleif gjorde precis som på Vasaloppet
Torleif Syrstad är en man för dom stora anledningarna.
Och för dom långa tävlingarna.
I lördagens Janteloppet – finalen i Ski Classics – gjorde han precis som i Vasaloppet och bara lämnade konkurrenterna bakom.
Max Novak, Team Aker Dæhlie var i ledningen men slutade trea. Bäst av dom svenska blev Karolina Hedenström, Lager 157 som var tvåa i damklassen.
Anders Besseberg fick 3 års fängelse
Fd IBU-presidenten Anders Besseberg dömdes till tre år och en månads fängelse för grov korruption. Han överklagade själv på plats i rätten i Hokksund i Norge.
Besseberg dömdes för att ha mottagit jaktturer, klockor, prostituerade och han dömdes att leverera tillbaka både klockor och djur som han skjutit.
Klæbo tillbaka i norska landslaget
Johannes Høsflot Klæbo går tillbaka till det norska landslaget. 27-åringen bjöd in pressen under fredagen och berättade att han kommer att vara en del av laget igen från och med den kommande säsongen.
Inför årets säsong stod Klæbo utanför landslaget.
Linn Svahn åkte in mest pengar
Linn Svahn var den skidåkaren i Sverige som åkte in mest pengar i vinter. Med 2,652 miljoner toppar hon listan före både skidskyttar och alpinister.
Längddamerna har gjort en bra säsong och Frida Karlsson ligger trea på listan.
Plötsligt blev Johan en vinnare
Han är stortalangen som aldrig riktigt blommade ut.
Men som inte gav upp, ändrade fokus och kämpade på.
Och nu – i en ålder av 29 år – är han plötsligt en vinnare.
Johan Hoel, Team Ragde Charge kommer att vinna årets Ski Classics.
Stentufft om platserna i Norges landslag
Skidskytte:
Att komma med i det norska skidskyttelandslaget måste vara något av det svåraste inom den sporten. Åkare med pallplatser i världscupen har inte fått plats inför säsongen 2024/2025 och konkurrensen är enorm.
I norska mästerskapen den gångna helgen startade 175 herrar och 125 damer!
Hejapriset x 4 utdelad i Sollefteå
Svenska Spels Hejapriset tillfaller den åkare som förbättrat sina rankingpoäng mest i samband med Ford Smart Energy Cup. Under helgens tävlingar i Sollefteå delades priset ut hela fyra gånger när bästa senior i dam- och herrklassen samt bästa lag i de äldre juniorklasserna i BAUHAUS Cup premierades för sin utveckling.
Lämnar landslaget, lägger inte av
Tilda öppnar upp om svårigheterna:
Plötsligt försvann stortalangen Tilda Johansson från skidskyttearenorna mitt under brinnande säsong.
Nu berättar hon för första gång hur illa hon mådde, hur hon grät och bara ville bort från allt det här.
Men 24-åringen har hittat lite av suget igen och tänker inte lägga av. Hon väljer dock bort landslaget.