Här är alla slutresultaten från sprinten i Idre:
Så gick det i juniorklasserna
Gustaf Berglund, IFK Mora imponerade igen och vann den äldre herrjuniorklassen i sprinten i Idre Fjäll. Bland tjejerna blev det favoritseger till landslagstjejen Johanna Hagström för hennes nya klubb Ulricehamns IF.
Dom yngre klasserna vanns av Åsarnas nyförvärv Ossian Rosenberg och stortalangen Moa Hansson från Landsbro.
Det blev en snöig dag i Idre Fjäll för alla som var på plats vid den första tävlingsdagen av Volkswagen cup för seniorerna och för den internationella juniortävlingen. Alla resultaten hittar du här.
D 17-18, sprint/F | |||
Final | |||
1 | HANSSON Moa | Landsbro IF SK | 2001 |
2 | BÅNGMAN Tilde | Offerdals SK | 2001 |
3 | ÖSTBERG Tilda | Stora Tuna IK SK | 2001 |
4 | GEORGSSON Ella | Högbo GIF | 2001 |
5 | LINDSTRÖM Louise | Högbo GIF | 2000 |
6 | ABRAHAMSSON Hanna | Eksjö SOK | 2000 |
Semifinal | |||
7 | SJÖDÉN Katrin | Älvdalens IF SK | 2000 |
8 | NOVAK Maria | Offerdals SK | 2000 |
9 | JÖNSSON Emma | Östersunds SK | 2000 |
10 | ARNESEN Julie Henriette | NOR | 2001 |
11 | JANSSON Alicia | Filipstads SF | 2000 |
12 | ANDERSSON Elin | Stuguns SK | 2001 |
Kvartsfinal | |||
13 | SKÖLD Alva | Häverödals SK | 2001 |
14 | DOLLERIS Judith | IFK Mora SK | 2000 |
15 | NILSSON Julia | Offerdals SK | 2001 |
16 | SCHAGERSTRÖM Elin | Garphyttans IF | 2000 |
17 | LIGNELL Nora | Lucksta IF | 2001 |
18 | OLSSON Ella | Sågmyra SK | 2000 |
19 | ANDERSSON Lina | Älvdalens IF SK | 2000 |
20 | LAVÉN Olivia | Täby IS SK | 2001 |
21 | PERSSON Tuva | Tranemo IF Skidklubb | 2001 |
22 | THORS Gabriella | Malungs IF | 2001 |
23 | HERMANSSON Sarakajsa | Offerdals SK | 2001 |
24 | PETTERSSON Karin | Boxholm-Ekeby Skidklubb | 2000 |
25 | ERIKSSON Maja | Filipstads SF | 2000 |
26 | DANÍELSDÓTTIR Anna Maria | Ulricehamns IF | 2000 |
27 | JOHANSSON Linnea | Linköpings SK | 2001 |
28 | ADOLFSSON Louise | SK Bore | 2000 |
29 | HEDSTRÖM Amanda | IK Fryken | 2001 |
30 | NÄSLUND Kerstin | SK Bore | 2001 |
Prolog | |||
31 | JOHANSSON Johanna | Tranemo IF Skidklubb | 2000 |
32 | INGARD Johanna | IK Rex | 2000 |
33 | LAGERBERG Lina | Älvdalens IF SK | 2000 |
34 | SVENSSON Signe | Järpens SK | 2001 |
35 | NORRBY Felicia | Tranemo IF Skidklubb | 2001 |
36 | PERSSON Elsa | IK Fryken | 2001 |
37 | BACKLUND Moa | Högbo GIF | 2001 |
38 | LEVIN JOHANSSON Tove | IFK Hedemora SK | 2001 |
39 | EDIN Jenny | Matfors SK | 2001 |
40 | WASELL Ida | Järpens SK | 2001 |
41 | SEGER Minna | Garphyttans IF | 2001 |
42 | SJÖDIN Linnea | Rembo IK | 2001 |
43 | ANDREASSON Alva | IK Fryken | 2001 |
44 | STORM Elin | Lima IF | 2000 |
45 | JONSSON Axelina | Rembo IK | 2000 |
46 | LARSSON Engla | Hedesunda IF | 2000 |
47 | ERIKSSON Maja | Högbo GIF | 2001 |
48 | REPECKAITE Fausta | LTU | 2001 |
49 | IRELAND Elizabeth | GBR | 2001 |
Final | |||
1 | ROSENBERG Ossian | Åsarna IK | 2000 |
2 | OSKARSSON Samuel | SK Leksand | 2000 |
3 | STEFANSSON Malte | Oxbergs IF | 2000 |
4 | NORDER Jonathan | IF Hallby SOK | 2000 |
5 | HAGSTRÖM Emil | Garphyttans IF | 2000 |
6 | JUTTERSTRÖM Per | IFK Mora SK | 2001 |
Semifinal | |||
7 | DANIELSSON Emil | Högbo GIF | 2001 |
8 | PERSSON Jesper | Åsarna IK | 2000 |
9 | EKBERG Johan | Nacka Värmdö SK | 2000 |
10 | BOMAN Adam | Tranemo IF Skidklubb | 2000 |
11 | ERIKSSON Anton | Sollefteå Skidor IF | 2000 |
12 | TELLSÉN Jakob | Vreta Skid o MK | 2001 |
Kvartsfinal | |||
13 | B NORDAHL Johan | Domnarvets GOIF | 2000 |
14 | GEDDA Mårten | OK Landehof | 2001 |
15 | ERNSTSSON Joel | Finspångs SOK | 2001 |
16 | HORSFALL Beinn | GBR | 2001 |
17 | ROSJÖ Filip | IF Hallby SOK | 2000 |
18 | SVENSK Viktor | Stora Tuna IK SK | 2001 |
19 | EKLÖF Harald | IF Hallby SOK | 2000 |
20 | LIEBACK Isak | Ulricehamns IF | 2001 |
21 | ANDERSSON Joel | IFK Mora SK | 2000 |
22 | WINDAHL Olle | Zinkgruvans IF | 2000 |
23 | PETERSON Alfons | Borås GIF | 2001 |
24 | VÄRMSJÖ Arvid | SK Bore | 2001 |
25 | ANDERSSON Max | Domnarvets GOIF | 2000 |
26 | SJÖBERG David | Gimo IF SK | 2001 |
27 | KARLSSON William | Källbottens IK | 2000 |
28 | TÖRNQVIST Mattias | Garphyttans IF | 2001 |
29 | NAHLÉN Jonathan | Domnarvets GOIF | 2000 |
30 | AHNBRINK Oskar | Sundbybergs IK | 2000 |
Prolog | |||
31 | RAPP Emil | SK Leksand | 2001 |
32 | LUNDQUIST Albin | Gillberga SK | 2001 |
33 | BJÖRK Anton | Orsa SK | 2000 |
34 | KARLSSON Anton | Tanums IF | 2001 |
35 | JANUSKEVICIUS Paulius | LTU | 2000 |
36 | QUIST WEGHAGEN Edvin | IFK Skövde SK | 2000 |
37 | LAAGEN Lucas | Lidköpings VSK | 2001 |
38 | ERIKSSON Axel | Kvarnsvedens GOIF SK | 2000 |
39 | BERGER Albin | Domnarvets GOIF | 2001 |
40 | RYDIN Linus | Tranemo IF Skidklubb | 2001 |
41 | LEANDER Sven | Åsarna IK | 2000 |
42 | HÖGLUND David | IFK Mora SK | 2000 |
43 | MÄKINEN Anton | Högbo GIF | 2001 |
44 | ÅSLUND Axel | Hedesunda IF | 2000 |
45 | ELOFSSON Melker | Landsbro IF SK | 2001 |
46 | BYBERG Emil | Domnarvets GOIF | 2001 |
47 | JOHNSON Vincent | Matfors SK | 2001 |
48 | SAARIO Johannes | Korsnäs IF SK | 2001 |
49 | SIMONUTIS Edvinas | LTU | 2002 |
50 | ÖSTENSEN Harald | IFK Skövde SK | 2000 |
51 | MELANDER WIKSTEN Isidor | Matfors SK | 2001 |
52 | ALBINSSON Andreas | SK Bore | 2000 |
53 | BACKLUND Erik | Äspereds IF | 2001 |
54 | HARRIGAN Charles | GBR | 2000 |
55 | ABRAHAMSSON Ask | IK Stern | 2001 |
56 | CRUICKSHANK Cameron | GBR | 2001 |
57 | CARLING Harald | Falu IK Skidklubb | 2000 |
58 | BOHLE Alexander | GBR | 2000 |
59 | SELMOSSON Emil | Lidköpings VSK | 2001 |
1 | HAGSTRÖM Johanna | Ulricehamns IF | 1998 |
2 | PERSSON Alicia | Stockviks SF | 1998 |
3 | DAHLGREN Tua | Offerdals SK | 1998 |
4 | SVAHN Linn | IFK Umeå | 1999 |
5 | AXELSSON Kristina | Sya SK | 1999 |
6 | ANDERSSON Johanna | IFK Mora SK | 1998 |
Semifinal | |||
7 | PALMBERG Ida | Högbo GIF | 1999 |
8 | OSKARSSON Sofie | SK Leksand | 1998 |
9 | LARSSON Emma | IFK Mora SK | 1998 |
10 | BLOM Vendela | Stockviks SF | 1998 |
11 | PERSSON Ida | Högbo GIF | 1999 |
12 | JACOBSSON Nora | Rembo IK | 1999 |
13 | TRUU Stine Lise | Järpens SK | 1999 |
14 | JONSSON Lisa | Sävedalens AIK | 1999 |
15 | PETERSON Frida | Älvdalens IF SK | 1998 |
16 | BERGLUND Agnes | Ulricehamns IF | 1998 |
17 | FURUNÄS Amelia | Malungs IF | 1998 |
18 | MELIN Madelene | Malungs IF | 1998 |
19 | JACOBSSON Tilda | Rembo IK | 1999 |
20 | AUGUSTSSON Josefine | Åsarna IK | 1999 |
21 | ERIKSSON Sofia | Stora Tuna IK SK | 1999 |
22 | YNGVESSON Karolina | Rembo IK | 1999 |
23 | BENGTSON Gabriella | IK Stern | 1999 |
24 | MICHALICKOVA Lucia | Östersunds SK | 1999 |
25 | WEST Moa | SK Bore | 1998 |
26 | THEANDER Elin | Malungs IF | 1998 |
27 | ERIKSSON Ida | Malungs IF | 1999 |
28 | BERGLUND Sofia | IFK Mora SK | 1999 |
29 | ANDREASSON Michaela | Gillberga SK | 1999 |
30 | JOHANSSON Fanny | Stockviks SF | 1998 |
Prolog | |||
31 | BJORNSDOTTIR Gigja | ISL | 1998 |
32 | VASELL Emma | Järpens SK | 1998 |
33 | NORDBERG Emma | Ulricehamns IF | 1999 |
34 | SVENSSON Ellen | Borås SK | 1998 |
35 | NORDLUND Nora | Hudiksvalls IF | 1999 |
Final | |||
1 | BERGLUND Gustaf | IFK Mora SK | 1998 |
2 | NYSTEDT Jacob | Hudiksvalls IF | 1998 |
3 | ROSJÖ Eric | IF Hallby SOK | 1998 |
4 | SVENSK Jesper | Stora Tuna IK SK | 1998 |
5 | OLSSON Oscar | Hudiksvalls IF | 1999 |
6 | TALSI Emil | Åsarna IK | 1999 |
Semifinal | |||
7 | JUTTERSTRÖM Axel | IFK Mora SK | 1998 |
8 | BERTILSSON Erik | IF Hallby SOK | 1998 |
9 | ANDERSSON Elias | Landsbro IF SK | 1999 |
10 | JOHANSSON Leo | Skillingaryds FK | 1999 |
11 | AFLODAL Axel | Sundbybergs IK | 1999 |
12 | GRANLUND Jonas | Hudiksvalls IF | 1998 |
Kvartsfinal | |||
13 | PERSSON Adam | IF Hallby SOK | 1998 |
14 | ELVSETH Anton | NOR | 1998 |
15 | ROTVOLD Carl | Åsarna IK | 1998 |
16 | KARLSSON Alexander | IFK Mora SK | 1998 |
17 | ERLANDER Felix | Hudiksvalls IF | 1998 |
18 | JOHNSSON Gustav | IFK Mora SK | 1999 |
19 | PERSSON Albin | Tranemo IF Skidklubb | 1998 |
20 | JONSSON Arvid | Duveds IF | 1998 |
21 | JOHANSSON Albin | Sätra IF | 1999 |
22 | AUGUSTSSON Isak | IFK Mora SK | 1998 |
23 | LIEBACK Erik | Ulricehamns IF | 1998 |
24 | JONSSON Simon | IF Hallby SOK | 1998 |
25 | NILSSON Alfred | Filipstads SF | 1999 |
26 | ANDERSSON Fredrik | Sollefteå Skidor IF | 1998 |
27 | NORDSTRÖM Edvin | Brottby SK | 1999 |
28 | PALANDER Jonatan | Sellnäs IF | 1998 |
29 | NYGREN Linus | Ulricehamns IF | 1999 |
30 | BAJORAVICIUS Azuolas | LTU | 1999 |
Prolog | |||
31 | SVENNINGSSON Ludvig | Ulricehamns IF | 1998 |
32 | ERIKSSON Sebastian | Rembo IK | 1999 |
33 | BJÖRN Zackarias | Rembo IK | 1999 |
34 | JANSSON SAADIO Sebastian | Sälens IF | 1999 |
35 | INGARD Karl | IK Rex | 1998 |
36 | BERG Elis | Sunne SLF | 1998 |
37 | CARLING Albert | Falu IK Skidklubb | 1998 |
38 | MODIN Jonathan | Sollefteå Skidor IF | 1998 |
39 | SVENSSON Axel | Landsbro IF SK | 1999 |
40 | PERSSON Petter | Borås SK | 1998 |
41 | WESTIN Olle | IK Stern | 1999 |
42 | HJALMARSSON Karl | IK Stern | 1998 |
43 | KRISTOFFERSSON Philip | Hudiksvalls IF | 1999 |
44 | SANDBERG Timor | Hudiksvalls IF | 1999 |
45 | NEWMAN Oliver | GBR | 1999 |
46 | AXELSSON Adam | Hvetlanda SK | 1998 |
47 | BARKEGREN Viktor | Domnarvets GOIF | 1999 |
48 | MALMSTRÖM Gösta | IK Stern | 1999 |
49 | LUNDBERG Adrian | SK Bore | 1999 |
50 | KARLSSON Jack | Garphyttans IF | 1999 |
51 | KARLSSON Ludwig | Järpens SK | 1998 |
52 | LUNDBERG Simon | SK Bore | 1998 |
Final | |||
1 | NORDSTRÖM Maria | Ulricehamns IF | 1991 |
2 | DAHLQVIST Maja | Falun Borlänge SK | 1994 |
3 | ÖBERG Jennie | Piteå Elit SK | 1989 |
4 | ERKERS Frida | IFK Mora SK | 1992 |
5 | LUNDGREN Moa | IFK Umeå | 1998 |
6 | LINDKVIST Ida | IFK Mora SK | 1991 |
Semifinal | |||
7 | ERIKSSON Mia | Piteå Elit SK | 1987 |
8 | MOLANDER KRISTIANSEN Moa | Falun Borlänge SK | 1995 |
9 | MOHLIN Elin | Hudiksvalls IF | 1991 |
10 | LOCKNER Jackline | Hudiksvalls IF | 1994 |
11 | GRÄFNINGS Maria | Karlslunds IF SF | 1985 |
12 | RÖNNLUND Elina | IFK Umeå | 1996 |
Kvartsfinal | |||
13 | OLSSON Moa | Falun Borlänge SK | 1997 |
14 | VINSA Lisa | Piteå Elit SK | 1995 |
15 | SOLIN Jenny | Sollefteå Skidor IF | 1996 |
16 | IVARSSON Emma | Årsunda IF | 1993 |
17 | HENRIKSSON Sofia | Piteå Elit SK | 1994 |
18 | SVENSSON Lisa K | Åsarna IK | 1989 |
19 | ÖHRN Rebecca | IFK Umeå | 1996 |
20 | HALLQUIST Frida | Åsarna IK | 1990 |
21 | MODIG Lovisa | Sävast Ski Team IF | 1993 |
22 | LARSSON Jenny | Gellivare Skidallians IK | 1996 |
23 | TAYLOR Annika | GBR | 1993 |
24 | BATHE Nichole | GBR | 1995 |
25 | JANSSON Julia | Sollefteå Skidor IF | 1992 |
26 | EIDUKA Patricija | LAT | 2000 |
27 | OLSSON Sandra | Malungs IF | 1995 |
28 | JÖNSSON Wilma | Östersunds SK | 1997 |
29 | PASHKOVSKA Inga | LAT | 1992 |
30 | BJÖRN Mimmi | IFK Umeå | 1995 |
Prolog | |||
31 | BJÖRKLUND Emma | IFK Mora SK | 1994 |
32 | JONASSON Maria | Östersunds SK | 1996 |
33 | THALIN Emma | Hudiksvalls IF | 1997 |
34 | ELEBRO Sofie | IFK Umeå | 1993 |
35 | JIRHED Jennie | Östersunds SK | 1989 |
36 | BÖRJESJÖ Malin | Sundbybergs IK | 1996 |
37 | LUNDKVIST Helena | Kalix SK | 1994 |
38 | JONSDOTTIR Elsa Gudrun | ISL | 1986 |
39 | HALLQUIST Sara | Åsarna IK | 1993 |
40 | WADMAN Sara | IFK Mora SK | 1996 |
41 | ROSENBERG Signe | Åsarna IK | 1997 |
42 | ANGELSIÖÖ Julia | Storvreta IK | 1996 |
43 | STRÖM Linda | Hägglunds Ski Team SK | 1996 |
44 | LARSSON Moa | Falun Borlänge SK | 1992 |
45 | DAHL Ida | IFK Mora SK | 1996 |
46 | GUDNADOTTIR Kristrun | ISL | 1997 |
47 | GLÄNNERUD Caroline | Hudiksvalls IF | 1992 |
48 | HALLQUIST Ingrid | Åsarna IK | 1997 |
49 | NORD Madelene | IFK Mora SK | 1996 |
50 | KARLSSON Elin | OK Borgen | 1996 |
51 | ANDERSSON Elsa | Domnarvets GOIF | 1997 |
52 | JONSSON Emma | Åsarna IK | 1997 |
53 | ASPELUND Solveig Maria | ISL | 1996 |
54 | RUUS Mathilda | Åsarna IK | 1997 |
55 | NIEMI Ottilia | Gellivare Skidallians IK | 1997 |
56 | BÄCKMAN Ellionore | Hede SK | 1997 |
57 | HALLQUIST Ida | Åsarna IK | 1997 |
58 | FRITZ Hanna | Filipstads SF | 1997 |
59 | CAVALLIN Johanna | Högbo GIF | 1995 |
60 | JONSSON Malin | IK Stern | 1996 |
61 | REES-LAY Holly | GBR | 1996 |
62 | MELANDER Matilda | Falköpings AIK SK | 1997 |
Final | |||
1 | HÄGGSTRÖM Johan | Piteå Elit SK | 1992 |
2 | DYVIK Karl-Johan | IFK Mora SK | 1993 |
3 | NORDSTRÖM Gustav | Borås SK | 1989 |
4 | ANDERSSON Simon | Falun Borlänge SK | 1991 |
5 | GRATE Marcus | IFK Umeå | 1996 |
6 | RINGSBY Johannes | SK Bore | 1992 |
Semifinal | |||
7 | FORSBERG Johan | IFK Umeå | 1993 |
8 | ANDERSSON Jens | Kalix SK | 1990 |
9 | JONSSON Olof | Trillevallens Sportklubb | 1995 |
10 | ISHIKAWA Kentaro | JPN | 1994 |
11 | PERSSON Simon | IFK Umeå | 1991 |
12 | JACOBSSON Hugo | Falun Borlänge SK | 1997 |
Kvartsfinal | |||
13 | HERMANSSON Pontus | SK Bore | 1995 |
14 | NORUM Robin | IFK Umeå | 1988 |
15 | LINDBLAD Anton | Hudiksvalls IF | 1990 |
16 | SILFVER Erik | IFK Umeå | 1990 |
17 | ENGELSTAD Oeystein Tallhaug | NOR | 1996 |
18 | JOHANSSON Markus | Zinkgruvans IF | 1997 |
19 | EDSTRÖM Eddie | Stockviks SF | 1995 |
20 | BÅNGMAN Mattias | Offerdals SK | 1993 |
21 | LENNARTSSON Marcus | Garphyttans IF | 1996 |
22 | THORN Gabriel | SK Bore | 1994 |
23 | EKSTRÖM Axel | Garphyttans IF | 1995 |
24 | LAGESON Simon | Åsarna IK | 1994 |
25 | FREDRIKSSON Marcus | Lycksele IF | 1996 |
26 | SANDSTRÖM Björn | Piteå Elit SK | 1995 |
27 | GUSTAFSSON Victor | IFK Mora SK | 1990 |
28 | BUSKQVIST Alfred | IK Stern | 1996 |
29 | SVENSSON Andreas | Ulricehamns IF | 1995 |
30 | MOXNES Einar Flaktveit | NOR | 1991 |
Prolog | |||
31 | SVENSSON Daniel | IFK Mora SK | 1992 |
32 | NYSTRÖM Jesper | Falun Borlänge SK | 1991 |
33 | STRID Gabriel | IFK Mora SK | 1997 |
34 | HEDMAN Petter | IFK Umeå | 1991 |
35 | OLSSON Sebastian | Stockviks SF | 1995 |
36 | PEDERSEN Isak Stianson | ISL | 1997 |
37 | FAHLÉN Tom | Landsbro IF SK | 1994 |
38 | TÄRNING Ludwig | SK Bore | 1995 |
39 | AXELSSON Viktor | Borås SK | 1993 |
40 | RUUS Markus | Åsarna IK | 1994 |
41 | ROEVIK Torstein Buan | NOR | 1996 |
42 | SÖDERSTEN Daniel | Orsa SK | 1995 |
43 | HENRIKSSON Niklas | Gellivare Skidallians IK | 1991 |
44 | TALLBOM Patrik | Östersunds SK | 1990 |
45 | GILLMAN Adam | Garphyttans IF | 1997 |
46 | LARSSON Adam | Falun Borlänge SK | 1989 |
47 | ROTVOLD Gustav | Åsarna IK | 1996 |
48 | JANSSON Jakob | Östersunds SK | 1996 |
49 | NOVAK Max | Offerdals SK | 1996 |
50 | SUNDMAN Edvard | Åsarna IK | 1995 |
51 | PERSSON Nils | Östersunds SK | 1993 |
52 | PERSSON Erik | IF Hallby SOK | 1995 |
53 | HÖRNFELDT Rasmus | Östersunds SK | 1993 |
54 | BRÄNNMARK Viktor | Piteå Elit SK | 1992 |
55 | PERSSON Emil | Östersunds SK | 1995 |
56 | DRUSYS Jaunius | LTU | 1995 |
57 | ANDERSSON Edvin | Landsbro IF SK | 1997 |
58 | PERSSON Johan | Trillevallens Sportklubb | 1992 |
59 | AFLODAL Gustav | Sundbybergs IK | 1997 |
60 | LINDKVIST Martin | IFK Mora SK | 1997 |
61 | ENGDAHL Petter | Östersunds SK | 1994 |
62 | SUNESSON Måns | Sellnäs IF | 1994 |
63 | ERIKSSON Jonas | IFK Mora SK | 1997 |
64 | LENNARTSSON Lucas | Garphyttans IF | 1994 |
65 | ENGSTRÖM Jonatan | Borås SK | 1996 |
66 | HOLMBERG Ludvig | Ulricehamns IF | 1997 |
67 | BLOM Rasmus | SK Bore | 1987 |
68 | HÖJLIND Gabriel | IFK Mora SK | 1996 |
69 | LEANDER John | Åsarna IK | 1997 |
70 | LINDELL Oscar | Stockviks SF | 1997 |
71 | ENBERG Anton | Falun Borlänge SK | 1992 |
72 | HERBERT Martin | IFK Mora SK | 1996 |
73 | SJÖBERG Erik | Eksjö SOK | 1997 |
74 | ENGDAHL Jonatan | Trillevallens Sportklubb | 1996 |
75 | JOHANSSON Oscar | Zinkgruvans IF | 1997 |
76 | STROLIA Mantas | LTU | 1986 |
77 | ERIKSSON Erik | Gellivare Skidallians IK | 1994 |
78 | FJELLBORG Henrik | Gellivare Skidallians IK | 1995 |
79 | HALLQUIST Victor | Åsarna IK | 1993 |
80 | JOHANSSON Gustav | Ulricehamns IF | 1997 |
81 | WESTERLUND William | Falu IK Skidklubb | 1997 |
82 | HENRIKSSON Kevin | Garphyttans IF | 1997 |
83 | CLAESSON Oscar | IF Hallby SOK | 1995 |
84 | STÅHL Joakim | Järbo IF | 1997 |
85 | LUNDQVIST Oskar | Sellnäs IF | 1997 |
86 | LARSSON David | Hudiksvalls IF | 1997 |
87 | PERSSON Jonathan | Domnarvets GOIF | 1997 |
88 | DAHLÉN Henrik | Tynderö IK | 1990 |
89 | ENGMAN Alexander | Gellivare Skidallians IK | 1997 |
90 | MAGNUSSON Tim | IFK Mora SK | 1992 |
91 | LARSSON Andre | Svegs IK | 1992 |
92 | OLANDER Carl | IK Stern | 1990 |
93 | JOHANSSON Alexander | Älvdalens IF SK | 1997 |
94 | SVANEBO Simon | Tynderö IK | 1993 |
95 | BJÖRKMAN Erik | Täfteå IK | 1997 |
96 | CAIRNS Sam | GBR | 1995 |
97 | VINSA Emil | Sävast Ski Team IF | 1995 |
98 | JOHANSSON Martin | Linköpings SK | 1995 |
99 | EDMAN Martin | Ulricehamns IF | 1996 |
100 | THORELL David | IK Stern | 1994 |
101 | FRÖJD Henrik | Rehns BK | 1989 |
102 | PERSSON Jonas | Trönö IK | 1996 |
103 | VIKER Andreas | IK Stern | 1995 |
104 | BERNTSSON Andreas | Göteborgs SK | 1978 |
105 | BOHMAN Linus | Idre SK | 1988 |
106 | SVENSSON Alexander | Äspereds IF | 1997 |
En SM-femmil helt i Burmans smak
En hård SM-femmil. Individuell start. Hårda spår och jämnt före. Många trötta åkare på slutet av säsongen.
Det gillar Jens Burman.
Åsarna-åkaren var i ledningen från start till mål i den sista SM-tävlingen på Pagla skidstadion i Boden under tisdagen. Närmast följde unge Truls Gisselman från Rehns BK.
Ebba vände och vann SM-tremilen
Linn Svahn öppnade bäst och hade ledningen i SM-tremilen i Boden.
Men på andra halvan vände Ebba Andersson på steken och tog sitt första guld under årets SM-vecka i Norrbotten.
Avståndet i mål blev dock bara 8 sekunder.
Jonna sjuk – Falun-Borlänges första guld
Jonna Sundling blev sjuk och kom aldrig till start. Storfavoriten Piteå Elit försvagades avsevärt och Falun Borlänge SK tog chansen och vann sitt första stafettguld på damsidan.
SM-stafetten för damer i Boden blev en duell mellan dessa två klubbar, dom övriga var långt efter.
”Häggis” blev Piteås stafetthjälte
Johan Häggström hade dom nödvändiga hundradelarna på sin sida och säkrade stafettguldet för Piteå Elit på Pagla skidstadion i Boden.
Samtidigt var det ett besviket Åsarna-gäng som fick se Edvin Anger förlora upploppsstriden med minsta möjliga margin.
Perfekt avslutning för Peppe Femling
Vann SM-guld med sambon Anna Magnusson:
Peppe Femling åkte sin sista tävling.
Och vilken avslutning det blev på karriären.
Tillsammans med sambon Anna Magnusson blev det SM-guld i single mixed på Pagla skidstadion i Boden.
Nils Dahlsten vann spurten i Gäddede
Lager 157 också i Flyktningerennet:
Lager 157 Ski Team har haft en mycket bra månad. Under söndagen fortsatte framgångarna då Nils Dahlsten spurtade hem segern i Flyktningerennet mellan Lierne i Norge och Gäddede. Han vann precis före teamkollegan Marcus Johansson.
Bland damerna imponerade Hedda Bångman, Offerdals SK som vann klart.
Alvar firade 18 år med seger
Alvar Myhlback har äntligen hunnit bli 18 år. Killen som imponerade som 8:a i Vasaloppet som 16-åring och 3:a som 17-åring.
Han fyllde år i fredags och firade med att vinna Lofsdalen Epic under lördagen efter en tuff fight mot lagkompisen Nils Dahlsten i Lager 157 samt Morten Eide Pedersen, Team Eksjöhus och Max Novak, Team Aker Dæhlie.
SM-guld för Jesper och Elvira i masstarterna
SM-veckan i Boden fortsatte på söndagen med spännande masstarter i fina förhållanden med några minusgrader i luften och vindstilla på vallen. Jesper Nelin vann sitt andra guld i herrarnas lopp, medan Elvira Öberg tog hem segern bland damerna efter att ha avgjort i sista stående.
Linn bröt Jonnas segersvit på mållinjen
Edvin Anger tog nytt guld på skid-SM:
Linn Svahn bröt Jonna Sundlings segersvit på skid-SM i Boden med en millimeterseger i damernas sprintfinal.
I herrenes final var Edvin Anger i tät från start till mål och fick segern som han ville före Johan Häggström.
Lager 157 dominerade i Jokkmokk
Nordeskiöldsloppet 220 km:
Det blev seger både i dam- och herrklassen i det 220 km långa Nordenskiöldsloppet i Jokkmokk under lördagen.
Oskar Kardin och Linnea Johansson vann varsin klass i den kanske största kraftmätningen bland dom svenska längdtävlingarna.
Team Eksjöhus-skräll på NM 50 km
Doldis slog Klæbo och vann norska mästerskapen:
Eirik Sverdrup Augdal brukar åka långlopp för svenska Team Eksjöhus.
Men under lördagens körde han femmilen på norska mästerskapen i Lillehammer.
Och vann – före Johannes Høsflot Klæbo.
Jesper och Hanna sprintsegrare på SM
Skidskytte:
Det var snöigt med tungt före och viss vind på vallen under lördagens sprint vid SM-veckan på Pagla skidstadion i Boden. Jesper Nelin försvarade guldet från förra året med fullt skytte och snabbaste åktid i herrarnas lopp, medan Hanna Öberg vann överlägset bland damerna.
Therese Johaug krossade alla i comebacken
Fråga inte om Therese Johaug är klar för femmilen på VM i Trondheim 2025.
I sin comeback över 30 km fristil i norska mästerskapen i Lillehammer var hon totalt överlägsen och krossade allt motstånd.
35-åringen vann med två minuter och 49 sekunder!
Trippel Åsarna och Jonna SM-drottning
Skid-SM i Boden:
Åsarna tog revansch från masstarten och vann tredubbel på herrarnas 10 km klassisk på skid-SM i Boden – precis det samma som IFK Mora gjorde i masstarten. Edvin Anger vann före William Poromaa och Jens Burman.
Jonna Sundling tog en överlägsen seger bland damerna och har nu tre SM-guld på tre dagar.
Petter Northug chockade med NM-silver
Petter Northug jr chockade alla då han tillsammans med lillebror Even vann silver i teamsprint på norska mästerskapen i Lillehammer.
– Jag såg dubbelt och ville spy, säger Northug som visade upp sitt gamla fighting face.
Piteå och Åsarna vann SM-teamsprinten
Favoritsegrar till Piteå Elit och Åsarna IK i dam- respektive herrklassen i torsdagens SM i teamsprint.
Piteås damer var överlägsna medan Åsarnas herrar fick spurta för guldet.
Trippel IFK Mora i herrarnas SM-masstart
IFK Mora SK stod kvar som den stora segraren efter herrarnas 20 km masstart i fristil vid skid-SM i Boden. Tredubbelt var full pott för dalaklubben efter att fem åkare gjort upp om medaljerna på slutet.
Anmärkningsvärt är att A-landslagsåkarna inte fanns med i tätkampen.
Jonna vann spurten om SM-guldet
Jonna Sundling vann den dramatiska avslutningen på damernas 20 km masstart när skid-SM inleddes i Boden under onsdagen.
Linn Svahn och Maja Dahlqvist tog dom andra medaljerna från en 7-mannagrupp som innehöll alla dom största favoriterna.
– Jag tänkte redan på det näst sista varvet att det skulle bli en spurt, säger Sundling till SVT.
Klart för SM i längd och skidskytte
Onsdag startar skid-SM i Boden med ett mäktigt program både med längdåkning och skidskytte. Tävlingarna går i samband med SM-veckan där tävlingar också äger rum i Luleå.
Först ut på onsdag är längdåkarna med 20 km masstart i fristil.
Svegsskidan i strålande sol
Strålande sol och perfekta förhållanden bjöds det på när Svegsskidan kördes under söndagen med både individuella tävlingar och stafetter.
- Nu hade vi knappt 100 deltagare men till nästa år hoppas vi på det dubbla, sa tävlingsledaren Håkan Degselius