Resultaten från La Sgambeda
Här är resultaten för dom bästa i italienska La Sgambeda, som i år kortades till 24 km på grund av lite snö. Tävlingen var också säsongens första individuella tävling i långloppscupen Visma Ski Classics.
Den här gången valde även alla dom bästa damerna förutom schweiziskan Seraina Boner att åka utan fästvalla och enbart staka sig genom tävlingen.
Bästa svenska blev Britta Johansson Norgren på en 2:a plats, medan Lina Korsgren - som vann prologen i lördags - åter igen körde bra och slutade 4:a.
Bland herrarna var Fredrik Byström från Lager 157 ensam svensk bland dom 10 bästa med en 7:e plats.
Resultat
Damer, 24 km/C
1 Kateřina Smutná AUT Team Santander
2 Britta Johansson Norgren SWE Lager 157 Ski Team
3 Justyna Kowalczyk POL Team Santander
4 Lina Korsgren SWE Team PIONEER Investments - Craft
5 Seraina Boner SUI Team Exspirit
6 Masako Ishida JPN Team United Bakeries
7 Sara Lindborg SWE Team Skistart.com
8 Aurelie Dabudyk FRA
9 Astrid Øyre Slind NOR Team United Bakeries
10 Adéla Boudíková CZE Atlas Craft Team
11 Annika Löfström SWE Team Exspirit
12 Tuva Toftdahl Staver NOR Team Exspirit
13 Emilia Lindstedt SWE Team SkiProAm
14 Alena Procházková SVK Team PIONEER Investments - Craft
15 Viktoria Melina RUS Russian Marathon Team
16 Solfrid Braathen NOR Team SkiProAm
17 Klára Moravcová CZE Silvini Madshus team
18 Ekaterina Yadovina RUS Team Mass Sport
19 Heidi Mårtensson NOR
20 Valentina Shevchenko UKR Team Futura Robinsonpetshop
21 Nina Lintzén SWE Pelagia/Northsport.se Ski Team
22 Karolína Bícová CZE Atlas Craft Team
23 Triin Ojaste EST
24 Franziska Mueller GER
25 Marte Sofie Buraas NOR Team Synnfjell
26 Svenja Hoelzle SUI Team Synnfjell
27 Alexandra Svoboda GER Team Like2Skike
28 Linda Becker GER
29 Petra Tanner AUT Skimarathon Team Austria
30 Renate Forstner GER
31 Simonetta Carbogno ITA
32 Magdalena Maierhofer AUT
33 Elisa Gianola ITA
34 Martina Di Gallo ITA
Herrar, 24 km/C
1 John Kristian Dahl NOR Team United Bakeries
2 Eugeniy Dementiev RUS Team Futura Robinsonpetshop
3 Johan Kjølstad NOR Team United Bakeries
4 Morten Eide Pedersen NOR Team Exspirit
5 Tord Asle Gjerdalen NOR Team Santander
6 Anders Aukland NOR Team Santander
7 Fredrik Byström SWE Lager 157 Ski Team
8 Ville Nousiainen FIN Team Peltonen
9 Chris Andre Jespersen NOR
10 Petter Eliassen NOR Team LeasePlan Go
11 Tore Bjørseth Berdal NOR Team United Bakeries
12 Bill Impola SWE Team Exspirit
13 Daniel Richardsson SWE Team Exspirit
14 Antti Lampinen FIN Team Peltonen
15 Stian Hoelgaard NOR Team LeasePlan Go
16 Christoffer Callesen NOR Team LeasePlan Go
17 Andreas Nygaard NOR Team Santander
18 Markus Ottosson SWE Lager 157 Ski Team
19 Poirrier Bastien FRA
20 Giorgio Di Centa ITA
21 Stanislav Řezáč CZE Silvini Madshus team
22 Bruno Debertolis ITA Team Xcalibur Lill Sport
23 Marcus Johansson SWE Lager 157 Ski Team
24 Nikolay Bolotov RUS Russian Marathon Team
25 Øystein Pettersen NOR Team United Bakeries
26 Anders Høst NOR Team LeasePlan Go
27 Jimmie Johnsson SWE Team Exspirit
28 Mougel Adrien FRA
29 Jiří Ročárek CZE Atlas Craft Team
30 Petr Novák CZE Team PIONEER Investments - Craft
31 Snorri Einarsson NOR Team Santander
32 Benoit Chauvet FRA
33 David Frisk SWE IFK Mora Skidklubb
34 Algo Kärp EST Team PIONEER Investments - Craft
35 Øyvind Moen Fjeld NOR Team Santander
36 Jörgen Brink SWE Lager 157 Ski Team
37 Alexey Dvoskin RUS Russian Marathon Team
38 Kjetil Dammen NOR Team LeasePlan Go
39 Andreas Holmberg SWE IFK Mora Skidklubb
40 Ivan Pavlov RUS Russian Marathon Team
41 Alvar Johannes Alev EST
42 Robin Bryntesson SWE Skiteam Novo Nordisk
43 Ondřej Horyna CZE Team PIONEER Investments - Craft
44 Loic Guigonnet FRA
45 Kalle Gräfnings SWE Team Skistart.com
46 Klas Nilsson SWE Pelagia/Northsport.se Ski Team
47 Mauro Brigadoi ITA
48 Markus Jönsson SWE Team Udéns Ski
49 Václav Sedláček CZE Silvini Madshus team
50 Audun Laugaland NOR Lager 157 Ski Team
51 Karel Tammjarvi EST
52 Jan Šrail CZE Team PIONEER Investments - Craft
53 Erik Melin Söderström SWE Team Udéns Ski
54 Rikard Tynell SWE Team Tynell
55 Markus Bader AUT Pro Team Austria
56 Andrey Tyuterev RUS Team Mass Sport
57 Martti Himma EST Team Xcalibur Lill Sport
58 Martin Holmstrand SWE Team Skistart.com
59 Daniel Máka CZE Atlas Craft Team
60 Florian Rohde GER Team Like2Skike
61 Jerry Ahrlin SWE Team Tynell
62 Jakub Pšenička CZE Silvini Madshus team
63 Thomas Gifstad NOR Team Synnfjell
64 Riccardo Mich ITA Team Futura Robinsonpetshop
65 Linus Larsson SWE Team Skistart.com
66 Danie Nordebo SWE Team Udéns Ski
Natalia Nepryaeva väntar barn
Världscupsegrarinnan från 2021/2022, ryskan Natalia Nepryaeva väntar sitt första barn.
Det meddelar hon själv på sociala medier där hon visar upp bilder på en snabbt växande mage.
Hon heter numera Natalia Terentieva sedan hon gifte sig med landslagskollegan Aleksandr Terentiev.
Jonatan slog Erik med 2 poäng i totalen
Här är slutresultaten i vinterns BAUHAUS cup:
Jonatan Lindberg, IFK Mora tog inga poäng i den avslutande tävlingen i BAUHAUS cup och det blev en nervös väntan för om han skulle vinna totalt.
Erik Bergström, Rehns BK var 3:a i Sollefteås sista tävling och slutade 2 (!) poäng efter Jonatan i totalen efter 8 tävlingar.
Skistad säger nej till landslaget igen?
Den norska stortidningen VG erfar att sprintstjärnan Kristine Stavaas Skistad åter igen säger nej till det norska längdlandslaget.
Hon är deras klart största damstjärna och vann fem sprinttävlingar senaste säsongen. Om 25-åringen inte tackar ja till landslaget är det givetvis tråkigt för förbundet inför VM i Trondheim 2025.
Denise Herrmann-Wick fick sin Jonna
Ex-skidskyttestjärnan Denise Herrmann-Wick, 35 har fått en dotter tillsammans med sin man Thomas Wick.
Dottern skall heta Jonna.
Kanske Jonna Sundling är förebilden…?
Calle och sambon fick en dotter
Calle Halfvarsson, 35 och sambon Isabell Olsson har fått sitt andra barn. Den här gången en dotter som blir lillasyster til Casper-Lo.
– Allt har gått väldigt bra, skriver Calle till Sportbladet.
Torleif gjorde precis som på Vasaloppet
Torleif Syrstad är en man för dom stora anledningarna.
Och för dom långa tävlingarna.
I lördagens Janteloppet – finalen i Ski Classics – gjorde han precis som i Vasaloppet och bara lämnade konkurrenterna bakom.
Max Novak, Team Aker Dæhlie var i ledningen men slutade trea. Bäst av dom svenska blev Karolina Hedenström, Lager 157 som var tvåa i damklassen.
Anders Besseberg fick 3 års fängelse
Fd IBU-presidenten Anders Besseberg dömdes till tre år och en månads fängelse för grov korruption. Han överklagade själv på plats i rätten i Hokksund i Norge.
Besseberg dömdes för att ha mottagit jaktturer, klockor, prostituerade och han dömdes att leverera tillbaka både klockor och djur som han skjutit.
Klæbo tillbaka i norska landslaget
Johannes Høsflot Klæbo går tillbaka till det norska landslaget. 27-åringen bjöd in pressen under fredagen och berättade att han kommer att vara en del av laget igen från och med den kommande säsongen.
Inför årets säsong stod Klæbo utanför landslaget.
Linn Svahn åkte in mest pengar
Linn Svahn var den skidåkaren i Sverige som åkte in mest pengar i vinter. Med 2,652 miljoner toppar hon listan före både skidskyttar och alpinister.
Längddamerna har gjort en bra säsong och Frida Karlsson ligger trea på listan.
Plötsligt blev Johan en vinnare
Han är stortalangen som aldrig riktigt blommade ut.
Men som inte gav upp, ändrade fokus och kämpade på.
Och nu – i en ålder av 29 år – är han plötsligt en vinnare.
Johan Hoel, Team Ragde Charge kommer att vinna årets Ski Classics.
Stentufft om platserna i Norges landslag
Skidskytte:
Att komma med i det norska skidskyttelandslaget måste vara något av det svåraste inom den sporten. Åkare med pallplatser i världscupen har inte fått plats inför säsongen 2024/2025 och konkurrensen är enorm.
I norska mästerskapen den gångna helgen startade 175 herrar och 125 damer!
Hejapriset x 4 utdelad i Sollefteå
Svenska Spels Hejapriset tillfaller den åkare som förbättrat sina rankingpoäng mest i samband med Ford Smart Energy Cup. Under helgens tävlingar i Sollefteå delades priset ut hela fyra gånger när bästa senior i dam- och herrklassen samt bästa lag i de äldre juniorklasserna i BAUHAUS Cup premierades för sin utveckling.
Lämnar landslaget, lägger inte av
Tilda öppnar upp om svårigheterna:
Plötsligt försvann stortalangen Tilda Johansson från skidskyttearenorna mitt under brinnande säsong.
Nu berättar hon för första gång hur illa hon mådde, hur hon grät och bara ville bort från allt det här.
Men 24-åringen har hittat lite av suget igen och tänker inte lägga av. Hon väljer dock bort landslaget.
Per lanserad i Norge, fortsätter i Tyskland
Per Nilsson har lanserats som en av dom möjliga kandidaterna för att bli Norges nya damlandslagstränare.
Men Frida Karlssons personlige tränare har precis skrivit på en ny tvåårskontrakt med det tyska landslaget.
Stark juniorseger till Tove Norgren
En mycket positiv insats stod Domnarvets Tove Norgren för i finalen av BAUHAUS cup i Sollefteå. Dalatjejen vann D18-klassen efter ett mycket bra lopp.
I dom övriga tre juniorklasserna blev det jaktstartssegrar för favoriterna Evelina Crüsell, Eddie Pettersson och Anton Grahn.
Surt då Frida slog Ebba i jaktstarten
Johan Häggström höll undan och vann herrklassen:
Frida Karlsson spurtade in till seger i jaktstarten i cupfinalen på hemmaplan i Sollefteå och bugade till publiken.
Två och en halv sekund bakom följde Ebba Andersson som inte alls var lika glad efter tävlingen.
Max Novak utmanade om Ski Classics-seger
Max Novak slutade tvåa och utmanade rejält om segern i söndagens Ski Classics-tävling Summit2Senja i norra Norge. Team Aker Dæhlie-åkaren fick se den norska världsstjärnan Martin Løwstrøm Nyenget passera i den sista, hårda stigningen och ta sin andra raka seger i det 60 km långa loppet.
Men det var ändå den bästa placeringen i årets Ski Classics för Max Novak.
Hjalmar slog världsmästaren i sprint
Hjalmar Oscarsson, Ås blev det stora överraskningen i BAUHAUS cup-sprinten i Sollefteå under lördagen. Men minsta möjliga margin – 1 hundradels sekund – slog han juniorvärldsmästaren Anton Grahn från Mora i finalen i H20.
Inte bare det, han slog också JVM-trean Jonatan Lindberg, Mora som slutade tre också här.
Johan Hoel tog första segern i Ski Classics
Johan Hoel är inte känd som någon sprinter, men han imponerade och slog både Martin Løwstrøm Nyenget och Eirik Sverdrup Augdal på upploppet i Reistadløpet i Bardufoss i norra Norge.
Med segern tog han också över ledningen i Ski Classics med två tävlingar kvar.
Där har nu redan Emilie Fleten avgjort även om Astrid Øyre Slind var överlägsen i lördagen 50 km långa tävling.
Frida tog revansch i sprinten
Frida Karlsson var överlägsen i lördagens klassiska sprint i cuptävlingen i Sollefteå och fick revansch för förlusten mot Ebba Andersson dagen innan.
Adam Persson vann herrklassen där Marcus Grate åter igen vann prologen men hade otur i kvartsfinalen.