Resultat H21 från Bruksvallsloppet
Här är resultaten från H21-klassen över 15 km fristil i lördagens Bruksvallslopp. Mycket Norge i täten, men Åsarnas Simon Lageson på en stark 2:a plats. Bra startfält även om Petter Northug jr drog sig ur precis innan start.
Resultat | |||||
H 21, 15 km/F | |||||
1 | 97 | JESPERSEN Chris Andre | NOR | 30:56.1 | 0.0 |
2 | 127 | LAGESON Simon | Åsarna IK | 31:27.5 | 31.4 |
3 | 90 | LEREN Tore | NOR | 31:49.2 | 53.1 |
4 | 102 | AUNLI Lars Ove | NOR | 31:54.2 | 58.1 |
5 | 124 | MYSEN Eirik | NOR | 31:57.5 | 1:01.4 |
6 | 122 | LINDBLAD Anton | Hudiksvalls IF | 32:08.8 | 1:12.7 |
7 | 113 | DANIELSSON Filip | SK Bore | 32:21.9 | 1:25.8 |
8 | 88 | HÖRNFELDT Rasmus | Östersunds SK | 32:25.4 | 1:29.3 |
116 | HEDLUND Anton | Falun Borlänge SK | 32:25.4 | 1:29.3 | |
10 | 123 | FREDRIKSSON Marcus | Lycksele IF | 32:26.8 | 1:30.7 |
11 | 118 | THORN Gabriel | SK Bore | 32:28.2 | 1:32.1 |
12 | 15 | HALLSTRÖM Simon | Idre SK | 32:36.2 | 1:40.1 |
13 | 3 | LIEDERER Niklas | AUT | 32:36.6 | 1:40.5 |
14 | 89 | GABRIELSEN Sjur Obrestad | NOR | 32:37.6 | 1:41.5 |
15 | 108 | BUSKQVIST Alfred | IK Stern | 32:39.0 | 1:42.9 |
16 | 121 | GUSTAFSSON Victor | IFK Mora SK | 32:39.3 | 1:43.2 |
17 | 106 | PERSSON Nils | Östersunds SK | 32:39.5 | 1:43.4 |
18 | 120 | ROJO Imanol | ESP | 32:44.0 | 1:47.9 |
19 | 76 | JORDHEIM Ola | NOR | 32:49.0 | 1:52.9 |
20 | 61 | FLATAKER Ole Morten | NOR | 32:51.9 | 1:55.8 |
21 | 111 | WATSON Callum | AUS | 32:56.0 | 1:59.9 |
22 | 5 | ERIKSSON Christofer | Försvarets SK | 32:56.3 | 2:00.2 |
23 | 104 | HUNDSETH Johan | NOR | 33:00.4 | 2:04.3 |
24 | 71 | ERIKSEN Sivert Grøtan | NOR | 33:02.5 | 2:06.4 |
25 | 85 | ANDERSSON Erik | Hudiksvalls IF | 33:08.0 | 2:11.9 |
26 | 98 | IVERSEN Gaute | NOR | 33:08.8 | 2:12.7 |
27 | 55 | LEANDER John | Åsarna IK | 33:12.7 | 2:16.6 |
28 | 119 | FAHLÉN Tom | Landsbro IF SK | 33:13.3 | 2:17.2 |
29 | 87 | RINGSBY Johannes | SK Bore | 33:15.5 | 2:19.4 |
30 | 107 | GODAL Ask | NOR | 33:17.5 | 2:21.4 |
31 | 44 | MOHOLDT Lars | NOR | 33:17.7 | 2:21.6 |
32 | 92 | NOVAK Max | Offerdals SK | 33:18.5 | 2:22.4 |
33 | 94 | IVERSEN Mats | NOR | 33:20.7 | 2:24.6 |
34 | 86 | TUNGESVIK Sindre | NOR | 33:21.3 | 2:25.2 |
35 | 105 | NYSTRÖM Jesper | Falun Borlänge SK | 33:24.1 | 2:28.0 |
36 | 125 | RUUS Markus | Åsarna IK | 33:25.1 | 2:29.0 |
37 | 34 | FOYN Thomas | NOR | 33:25.3 | 2:29.2 |
38 | 6 | CARLYLE Jack | CAN | 33:25.6 | 2:29.5 |
39 | 27 | OLSSON Victor | Hudiksvalls IF | 33:25.9 | 2:29.8 |
40 | 99 | VIGO Marti | ESP | 33:26.7 | 2:30.6 |
41 | 100 | EKREN Thomas | NOR | 33:27.9 | 2:31.8 |
42 | 78 | RISETH Martin | NOR | 33:31.7 | 2:35.6 |
43 | 58 | MYRMO Håkon | NOR | 33:35.1 | 2:39.0 |
44 | 68 | ANDERSSON Edvin | Landsbro IF SK | 33:36.3 | 2:40.2 |
45 | 28 | DEYANOV Simeon | BUL | 33:36.4 | 2:40.3 |
46 | 45 | STEIEN Aasmund | NOR | 33:36.8 | 2:40.7 |
47 | 72 | HAUGEN John Magnus | NOR | 33:37.5 | 2:41.4 |
48 | 70 | NICOLLIER Philippe | SUI | 33:39.6 | 2:43.5 |
49 | 110 | GRØNFLATEN Sindre | NOR | 33:40.0 | 2:43.9 |
50 | 91 | PERSSON Emil | Östersunds SK | 33:44.4 | 2:48.3 |
51 | 52 | PERSSON Johan | Trillevallens Sportklubb | 33:45.9 | 2:49.8 |
52 | 64 | JOHANSSON Markus | Zinkgruvans IF | 33:48.0 | 2:51.9 |
53 | 95 | GILLMAN Adam | Garphyttans IF | 33:53.6 | 2:57.5 |
54 | 93 | GRATE Marcus | IFK Umeå | 33:54.7 | 2:58.6 |
55 | 63 | LENNARTSSON Marcus | Garphyttans IF | 33:54.8 | 2:58.7 |
56 | 109 | SUNDMAN Edvard | Åsarna IK | 33:56.0 | 2:59.9 |
57 | 56 | TORVIK Truls | NOR | 33:57.5 | 3:01.4 |
58 | 84 | KONYA Adam | HUN | 33:58.2 | 3:02.1 |
59 | 69 | SVINSÅS Jo | NOR | 33:59.2 | 3:03.1 |
60 | 29 | JOHANSSON Emil | IK Jarl Rättvik | 34:00.1 | 3:04.0 |
61 | 54 | MÅBØ Ulrik | NOR | 34:04.8 | 3:08.7 |
62 | 30 | LAMOV Andrey | Älvdalens IF SK | 34:12.0 | 3:15.9 |
63 | 51 | GULLIKSTAD Henrik | NOR | 34:15.6 | 3:19.5 |
64 | 39 | STENSTRÖM Hannes | Trillevallens Sportklubb | 34:16.3 | 3:20.2 |
65 | 83 | LARSSON Adam | Falun Borlänge SK | 34:17.7 | 3:21.6 |
66 | 48 | HENNIG Erlend Widerøe | NOR | 34:19.6 | 3:23.5 |
67 | 57 | FINNE Sindre | NOR | 34:20.2 | 3:24.1 |
68 | 80 | MYHR Konrad | Åsarna IK | 34:23.9 | 3:27.8 |
69 | 31 | MURBRAECH Sander | NOR | 34:34.0 | 3:37.9 |
70 | 46 | AASBØ Jonas | NOR | 34:36.1 | 3:40.0 |
71 | 79 | HUSBY Erik | NOR | 34:44.0 | 3:47.9 |
72 | 77 | HERBERT Martin | IFK Mora SK | 34:45.4 | 3:49.3 |
73 | 62 | FLATAKER Erling Engesvold | NOR | 34:48.7 | 3:52.6 |
74 | 7 | GUSTAFSSON Daniel | Biathlon Östersund IF | 34:50.9 | 3:54.8 |
75 | 65 | ROTVOLD Gustav | Åsarna IK | 34:55.0 | 3:58.9 |
76 | 1 | GALÅEN Magnar Kne | NOR | 35:04.8 | 4:08.7 |
77 | 43 | SÖDERSTEN Daniel | Orsa SK | 35:05.3 | 4:09.2 |
78 | 8 | HAMMARBERG Martin | Sundsvalls OK | 35:15.8 | 4:19.7 |
79 | 73 | HAUGAN Sindre Øwre | NOR | 35:25.0 | 4:28.9 |
80 | 49 | LARSSON David | Hudiksvalls IF | 35:25.6 | 4:29.5 |
81 | 53 | PERSSON Erik | IF Hallby SOK | 35:30.2 | 4:34.1 |
82 | 74 | TÄRNING Ludwig | SK Bore | 35:31.0 | 4:34.9 |
83 | 33 | SANDGREN Krång Mikael | IFK Mora SK | 35:35.8 | 4:39.7 |
84 | 42 | PUIGDEFABREGAS Marcos | ESP | 35:40.5 | 4:44.4 |
85 | 20 | THOR Jesper | Åsarna IK | 35:49.7 | 4:53.6 |
86 | 59 | HAUAN Sivert | NOR | 35:51.1 | 4:55.0 |
87 | 2 | OFTE Stian Yndesdal | NOR | 35:51.9 | 4:55.8 |
88 | 82 | STRID Gabriel | IFK Mora SK | 35:57.0 | 5:00.9 |
89 | 36 | HÖJLIND Gabriel | IFK Mora SK | 36:02.5 | 5:06.4 |
90 | 60 | LAMØY Kristoffer | NOR | 36:03.7 | 5:07.6 |
91 | 35 | MAGNUSSON Tim | IFK Mora SK | 36:12.0 | 5:15.9 |
92 | 22 | KVAM Vegard | NOR | 36:15.9 | 5:19.8 |
93 | 50 | LAGER Joel | Garphyttans IF | 36:25.5 | 5:29.4 |
94 | 11 | SPIK August | SK Leksand | 36:27.6 | 5:31.5 |
95 | 40 | AXELSSON Viktor | Borås SK | 36:37.9 | 5:41.8 |
96 | 25 | WESTERLUND William | Falu IK Skidklubb | 36:46.9 | 5:50.8 |
97 | 32 | SJÖBERG Erik | Eksjö SOK | 37:12.1 | 6:16.0 |
98 | 38 | BRIEDIS Ingmars | LAT | 37:12.8 | 6:16.7 |
99 | 21 | JANSSON Jakob | Östersunds SK | 37:13.7 | 6:17.6 |
100 | 4 | SKARPEID Aleksander | NOR | 37:15.0 | 6:18.9 |
101 | 26 | STÅHL Joakim | Järbo IF | 37:40.0 | 6:43.9 |
102 | 17 | LARSSON Andre | Svegs IK | 37:43.9 | 6:47.8 |
103 | 24 | CAIRNS Sam | GBR | 37:44.3 | 6:48.2 |
104 | 47 | KARAMICHAS Kleanthis | GRE | 38:29.2 | 7:33.1 |
105 | 16 | HENRIKSSON Kevin | Garphyttans IF | 39:08.0 | 8:11.9 |
106 | 19 | PETTERSSON Rasmus | Hägersta GF | 40:10.8 | 9:14.7 |
107 | 12 | VIKER Andreas | IK Stern | 40:24.2 | 9:28.1 |
108 | 13 | SVENSSON Alexander | Äspereds IF | 44:23.5 | 13:27.4 |
109 | 9 | GONCALVES André | POR | 50:11.6 | 19:15.5 |
Natalia Nepryaeva väntar barn
Världscupsegrarinnan från 2021/2022, ryskan Natalia Nepryaeva väntar sitt första barn.
Det meddelar hon själv på sociala medier där hon visar upp bilder på en snabbt växande mage.
Hon heter numera Natalia Terentieva sedan hon gifte sig med landslagskollegan Aleksandr Terentiev.
Jonatan slog Erik med 2 poäng i totalen
Här är slutresultaten i vinterns BAUHAUS cup:
Jonatan Lindberg, IFK Mora tog inga poäng i den avslutande tävlingen i BAUHAUS cup och det blev en nervös väntan för om han skulle vinna totalt.
Erik Bergström, Rehns BK var 3:a i Sollefteås sista tävling och slutade 2 (!) poäng efter Jonatan i totalen efter 8 tävlingar.
Skistad säger nej till landslaget igen?
Den norska stortidningen VG erfar att sprintstjärnan Kristine Stavaas Skistad åter igen säger nej till det norska längdlandslaget.
Hon är deras klart största damstjärna och vann fem sprinttävlingar senaste säsongen. Om 25-åringen inte tackar ja till landslaget är det givetvis tråkigt för förbundet inför VM i Trondheim 2025.
Denise Herrmann-Wick fick sin Jonna
Ex-skidskyttestjärnan Denise Herrmann-Wick, 35 har fått en dotter tillsammans med sin man Thomas Wick.
Dottern skall heta Jonna.
Kanske Jonna Sundling är förebilden…?
Calle och sambon fick en dotter
Calle Halfvarsson, 35 och sambon Isabell Olsson har fått sitt andra barn. Den här gången en dotter som blir lillasyster til Casper-Lo.
– Allt har gått väldigt bra, skriver Calle till Sportbladet.
Torleif gjorde precis som på Vasaloppet
Torleif Syrstad är en man för dom stora anledningarna.
Och för dom långa tävlingarna.
I lördagens Janteloppet – finalen i Ski Classics – gjorde han precis som i Vasaloppet och bara lämnade konkurrenterna bakom.
Max Novak, Team Aker Dæhlie var i ledningen men slutade trea. Bäst av dom svenska blev Karolina Hedenström, Lager 157 som var tvåa i damklassen.
Anders Besseberg fick 3 års fängelse
Fd IBU-presidenten Anders Besseberg dömdes till tre år och en månads fängelse för grov korruption. Han överklagade själv på plats i rätten i Hokksund i Norge.
Besseberg dömdes för att ha mottagit jaktturer, klockor, prostituerade och han dömdes att leverera tillbaka både klockor och djur som han skjutit.
Klæbo tillbaka i norska landslaget
Johannes Høsflot Klæbo går tillbaka till det norska landslaget. 27-åringen bjöd in pressen under fredagen och berättade att han kommer att vara en del av laget igen från och med den kommande säsongen.
Inför årets säsong stod Klæbo utanför landslaget.
Linn Svahn åkte in mest pengar
Linn Svahn var den skidåkaren i Sverige som åkte in mest pengar i vinter. Med 2,652 miljoner toppar hon listan före både skidskyttar och alpinister.
Längddamerna har gjort en bra säsong och Frida Karlsson ligger trea på listan.
Plötsligt blev Johan en vinnare
Han är stortalangen som aldrig riktigt blommade ut.
Men som inte gav upp, ändrade fokus och kämpade på.
Och nu – i en ålder av 29 år – är han plötsligt en vinnare.
Johan Hoel, Team Ragde Charge kommer att vinna årets Ski Classics.
Stentufft om platserna i Norges landslag
Skidskytte:
Att komma med i det norska skidskyttelandslaget måste vara något av det svåraste inom den sporten. Åkare med pallplatser i världscupen har inte fått plats inför säsongen 2024/2025 och konkurrensen är enorm.
I norska mästerskapen den gångna helgen startade 175 herrar och 125 damer!
Hejapriset x 4 utdelad i Sollefteå
Svenska Spels Hejapriset tillfaller den åkare som förbättrat sina rankingpoäng mest i samband med Ford Smart Energy Cup. Under helgens tävlingar i Sollefteå delades priset ut hela fyra gånger när bästa senior i dam- och herrklassen samt bästa lag i de äldre juniorklasserna i BAUHAUS Cup premierades för sin utveckling.
Lämnar landslaget, lägger inte av
Tilda öppnar upp om svårigheterna:
Plötsligt försvann stortalangen Tilda Johansson från skidskyttearenorna mitt under brinnande säsong.
Nu berättar hon för första gång hur illa hon mådde, hur hon grät och bara ville bort från allt det här.
Men 24-åringen har hittat lite av suget igen och tänker inte lägga av. Hon väljer dock bort landslaget.
Per lanserad i Norge, fortsätter i Tyskland
Per Nilsson har lanserats som en av dom möjliga kandidaterna för att bli Norges nya damlandslagstränare.
Men Frida Karlssons personlige tränare har precis skrivit på en ny tvåårskontrakt med det tyska landslaget.
Stark juniorseger till Tove Norgren
En mycket positiv insats stod Domnarvets Tove Norgren för i finalen av BAUHAUS cup i Sollefteå. Dalatjejen vann D18-klassen efter ett mycket bra lopp.
I dom övriga tre juniorklasserna blev det jaktstartssegrar för favoriterna Evelina Crüsell, Eddie Pettersson och Anton Grahn.
Surt då Frida slog Ebba i jaktstarten
Johan Häggström höll undan och vann herrklassen:
Frida Karlsson spurtade in till seger i jaktstarten i cupfinalen på hemmaplan i Sollefteå och bugade till publiken.
Två och en halv sekund bakom följde Ebba Andersson som inte alls var lika glad efter tävlingen.
Max Novak utmanade om Ski Classics-seger
Max Novak slutade tvåa och utmanade rejält om segern i söndagens Ski Classics-tävling Summit2Senja i norra Norge. Team Aker Dæhlie-åkaren fick se den norska världsstjärnan Martin Løwstrøm Nyenget passera i den sista, hårda stigningen och ta sin andra raka seger i det 60 km långa loppet.
Men det var ändå den bästa placeringen i årets Ski Classics för Max Novak.
Hjalmar slog världsmästaren i sprint
Hjalmar Oscarsson, Ås blev det stora överraskningen i BAUHAUS cup-sprinten i Sollefteå under lördagen. Men minsta möjliga margin – 1 hundradels sekund – slog han juniorvärldsmästaren Anton Grahn från Mora i finalen i H20.
Inte bare det, han slog också JVM-trean Jonatan Lindberg, Mora som slutade tre också här.
Johan Hoel tog första segern i Ski Classics
Johan Hoel är inte känd som någon sprinter, men han imponerade och slog både Martin Løwstrøm Nyenget och Eirik Sverdrup Augdal på upploppet i Reistadløpet i Bardufoss i norra Norge.
Med segern tog han också över ledningen i Ski Classics med två tävlingar kvar.
Där har nu redan Emilie Fleten avgjort även om Astrid Øyre Slind var överlägsen i lördagen 50 km långa tävling.
Frida tog revansch i sprinten
Frida Karlsson var överlägsen i lördagens klassiska sprint i cuptävlingen i Sollefteå och fick revansch för förlusten mot Ebba Andersson dagen innan.
Adam Persson vann herrklassen där Marcus Grate åter igen vann prologen men hade otur i kvartsfinalen.