Prologresultaten från Bruksvallarna
Här är resultaten från söndagens sprintprolog i Bruksvallarna. Vi återkommer med ytterligare reportage efter tävlingarna.
H17-20, sprint/F prolog
1 1001 THORN Viktor SWE 2:55.53
2 1006 GRATE Marcus SWE +1.78
3 1010 FREDRIKSSON Marcus SWE +3.31
4 1007 JACOBSSON Hugo SWE +4.88
5 1051 SVINSAAS Jo NOR +6.16
6 1014 NORDHAGEN Simen NOR +6.76
7 1031 VESTERLUND Mattias SWE +6.90
8 1002 DANIELSSON Filip SWE +6.94
9 1089 HABREKKE Magnus Oeyaas NOR +7.31
10 1008 BUSKQVIST Alfred SWE +7.68
11 1013 FINES Svein Berg NOR +7.88
12 1029 AUSTAD Jonas NOR +8.37
13 1053 VAARHEIM Vegard NOR +8.55
14 1023 DAHL Elias SWE +8.97
15 1011 NOVAK Max SWE +9.58
16 1041 FLATAKER Ole Morten NOR +9.76
17 1113 JANSSON Jakob SWE +9.97
18 1047 HUSBY Erik NOR +10.15
19 1003 PERSSON Adam SWE +10.26
20 1072 MIDTTUN Vebjoern NOR +10.79
21 1018 SJOELI Oeystein Ellefsen NOR +11.01
22 1015 HERBERT Martin SWE +11.30
23 1035 JOHANSSON Martin SWE +11.59
24 1026 ENGSTROEM Jonathan SWE +11.74
25 1020 ROTVOLD Gustav SWE +11.87
26 1005 AFLODAL Gustav SWE +12.50
27 1054 STAV Vegard NOR +12.52
28 1009 TAERNING Albin SWE +12.82
29 1004 LENNARTSSON Marcus SWE +13.01
30 1012 JOHANSSON Markus SWE +13.23
31 1085 HYNNE Sondre NOR +13.51
32 1097 HERBERT Johan SWE +14.05
33 1028 HARBORG Magne NOR +14.10
34 1040 VOLLSET Kristoffer By NOR +14.11
35 1042 ROOS Anders SWE +14.50
35 1036 MATTSSON-MYHR Konrad SWE +14.50
37 1080 MELHUS Marius Landsem NOR +14.56
38 1093 GEGO Hunor ROU +14.57
39 1016 LINDKVIST Martin SWE +14.74
40 1061 HOAAS Geir Kristian NOR +14.78
41 1021 BJOERNSTAD Ludvik NOR +14.81
42 1095 ANDERSSON Elias SWE +15.11
43 1017 GILLMAN Adam SWE +15.28
44 1050 AASBOE Jonas NOR +15.40
45 1044 OVERREIN Hans Einar Soerensen NOR +16.35
46 1032 SJOEBERG Erik SWE +16.36
47 1115 AFLODAL Axel SWE +16.71
48 1058 ENGDAHL Jonatan SWE +17.31
49 1116 BERGLUND Gustaf SWE +17.73
50 1027 HOLMBERG Ludvig SWE +18.12
51 1043 LEANDER John SWE +18.21
52 1079 HAUGEN John Magnus NOR +18.32
53 1077 KRISTOFFERSEN Paul Andre NOR +19.16
54 1070 KARLSEN Arne Fodstad NOR +19.88
55 1103 KONCSAG Tamas ROU +20.10
55 1030 ANDERSSON Edvin SWE +20.10
57 1037 JOHANSSON Oscar SWE +20.13
58 1094 BJOERN Samuel SWE +20.31
59 1019 JANSSON Eric SWE +20.35
60 1039 KORISTEK Jan SVK +20.64
61 1049 JONSSON Arvid SWE +20.83
62 1064 NORLI Aksel NOR +20.97
63 1046 ROSJOE Eric SWE +21.58
64 1024 LIEBACK Erik SWE +22.02
65 1063 STOERSETH Sivert NOR +22.28
66 1034 KARLSSON Alexander SWE +22.54
67 1059 JONSSON Simon SWE +22.63
68 1106 OLSSON Oscar SWE +22.90
69 1104 LILLSJOE Linus SWE +23.25
70 1038 SVENNINGSSON Ludvig SWE +23.26
71 1022 NILSSON Gustav SWE +23.34
72 1102 KRISTO Norbert ROU +23.94
73 1067 BERTILSSON Erik SWE +24.34
74 1055 MODIN Jonathan SWE +24.85
75 1025 JOHANSSON Gustav SWE +25.31
76 1099 GREENBERG Charlie USA +26.18
77 1088 LANGOERGEN Lasse NOR +26.42
78 1065 BERG Elis SWE +27.59
79 1056 FORSBERG Tom SWE +28.23
80 1066 PERSSON Albin SWE +28.70
81 1074 ERLANDER Felix SWE +29.01
82 1045 JOHANSSON Alexander SWE +29.02
83 1048 SELAHN Jens SWE +29.10
84 1062 INGARD Karl SWE +29.16
85 1082 AXELSSON Adam SWE +29.24
86 1069 JUTTERSTROEM Axel SWE +29.48
87 1084 HANSEN Harald NOR +29.54
88 1033 OLOFSSON Elias SWE +29.55
89 1073 VEDIN Mattias SWE +30.38
90 1060 PERSSON Jonathan SWE +31.00
91 1100 ENGDAHL Johannes SWE +31.20
92 1107 WESTIN Olle SWE +33.12
93 1068 BENNERMO Emil SWE +33.41
94 1114 ERIKSEN Edvin Groetan NOR +33.88
95 1112 NYGREN Linus SWE +34.60
96 1096 PERSSON Jonas SWE +34.94
97 1075 PETTERSSON Rasmus SWE +38.53
98 1117 BARKEGREN Viktor SWE +38.98
99 1092 JOHANSSON Albin SWE +39.23
100 1071 LUNDBERG Simon SWE +41.86
101 1109 BJOERN Zackarias SWE +42.18
102 1091 UNDLIEN BRUVOLL Simen NOR +42.36
103 1098 SVENSSON Axel SWE +43.54
104 1111 MODIN Mathias SWE +44.77
105 1076 FILIPSSON Jens SWE +45.07
106 1078 CLAESSON Edvin SWE +46.39
107 1101 SJOEDIN Alexander SWE +46.46
108 1083 BERTHELSEN Mads Hannibal DAN +49.89
109 1081 NORDMARK Markus SWE +50.08
110 1087 ENGHOLM Richard SWE +57.63
111 1108 BERG Nick SWE +1:01.07
112 1105 LUNDBERG Adrian SWE +1:15.42
D21, sprint/F prolog
1 306 SÖMSKAR Linn SWE 3:13.04
2 302 FALK Hanna SWE +0.93
3 304 OEBERG Jennie SWE +2.63
4 305 KALLA Charlotte SWE +2.65
5 303 INGEMARSDOTTER Ida SWE +2.88
6 314 SUNDLING Jonna SWE +3.48
7 311 FABJAN Vesna SLO +5.07
8 301 NILSSON Stina SWE +5.10
9 307 CEBASEK Alenka SLO +6.11
10 310 SETTLIN Evelina SWE +6.24
11 308 DAHLQVIST Maja SWE +7.53
12 312 MOHLIN Elin SWE +11.05
13 313 NORDSTROEM Maria SWE +12.20
14 349 LOCKNER Jackline SWE +13.27
15 309 RAZINGER Nika SLO +13.80
16 323 EINFALT Lea SLO +13.89
17 317 KORSGREN Lina SWE +14.85
18 348 ERIKSSON Mia SWE +15.16
19 334 BJOERN Mimmi SWE +16.12
20 324 LINDKVIST Ida SWE +16.45
21 315 MYRSETH Merete NOR +17.17
22 333 SNILDALSLI Wenche Aune NOR +17.56
23 325 AULAND Clara SWE +18.57
24 346 SUNDIN Marika SWE +19.21
25 320 HALLQUIST Frida SWE +19.77
26 331 MODIG Lovisa SWE +20.30
27 330 IVARSSON Emma SWE +21.05
28 327 ELEBRO Sofie SWE +21.94
29 316 LINDSTEDT Emilia SWE +22.19
30 326 VINSA Lisa SWE +22.31
31 321 ERKERS Frida SWE +22.41
32 336 GLAENNERUD Caroline SWE +23.13
33 347 BJOERKLUND Emma SWE +23.37
34 322 SVENSSON Lisa K SWE +23.39
35 335 HALE Sarah SWE +26.11
36 332 MOLANDER KRISTIANSEN Moa SWE +28.32
37 341 WIKLUND Lena SWE +33.96
38 345 DAUSHKANE Inga LAT +34.26
38 338 JOHANSSON Eva SWE +34.26
40 340 BOEGSETH Hanne NOR +35.85
41 343 KRISTOFFERSEN Julie NOR +39.90
42 342 ELIASSON Magdalena SWE +57.04
43 344 CATES Fern GBR +1:03.66
D17-20, sprint/F prolog
1 1211 WADMAN Sara SWE 3:27.74
2 1201 OLSSON Moa SWE +0.36
3 1245 SKJEVDAL Kristina NOR +1.51
4 1203 BJOERNLINGER Karin SWE +2.03
5 1207 LUNDGREN Moa SWE +2.24
6 1250 KARLSSON Frida SWE +4.35
7 1242 SVAHN Linn SWE +5.51
8 1202 THALIN Emma SWE +6.83
9 1209 PERSSON Alicia SWE +8.09
10 1228 BJOERN Mathilda SWE +8.97
11 1206 LINDMAN Filippa SWE +10.14
12 1212 BOEGSETH Solveig NOR +11.35
13 1216 BOERJESJOE Malin SWE +11.48
14 1215 DAHL Ida SWE +12.47
15 1223 ANDERSSON Johanna SWE +15.41
16 1204 RUUS Mathilda SWE +15.63
17 1213 LARSSON Emma SWE +15.72
18 1210 OSKARSSON Sofie SWE +16.29
19 1230 LINDH Annie SWE +17.14
20 1205 DAHLGREN Tua SWE +18.09
21 1217 FURUNAES Amelia SWE +20.11
22 1238 AUNE Sigrid NOR +22.61
23 1220 JOHANSSON Tilda SWE +22.83
24 1246 MARTON Eniko ROU +24.11
25 1214 BERGLUND Agnes SWE +24.26
26 1232 BRYNE Elin SWE +24.46
27 1222 ROSENBERG Signe SWE +25.27
28 1241 ERIKSSON Sofia SWE +26.65
29 1219 FRITZ Hanna SWE +26.89
30 1225 MELIN Madelene SWE +27.13
31 1227 PETERSON Frida SWE +27.53
32 1226 HAUGLAND Ingrid NOR +28.26
33 1244 JACOBSSON Nora SWE +29.24
34 1229 SMERCIAKOVA Aneta SVK +30.90
35 1224 JOHANSSON Fanny SWE +31.37
36 1231 BLOM Vendela SWE +32.71
37 1253 HAJDU Timea ROU +33.12
38 1252 YNGVESSON Karolina SWE +35.66
39 1254 OLOFSSON Frida SWE +36.06
40 1221 SVENSSON Klara SWE +36.14
41 1251 POTYO Katalin ROU +39.64
42 1247 TOREHEIM Sara SWE +40.66
43 1248 JONSSON Lisa SWE +41.71
44 1249 AANGSTROEM Sanna SWE +42.78
45 1234 BJAERMARK Daniela SWE +44.70
46 1243 HALVARDSSON Linn SWE +1:06.73
47 1235 BILIUNAITE Martyna LTU +1:08.36
48 1237 UMBRASAITE Juste LTU +1:10.04
49 1240 GISSELMAN Thea SWE +1:20.47
H21, sprint/F prolog
1 16 PERSSON Simon SWE 3:04.57
2 10 STEEN Andreas Myran NOR +0.28
3 6 NORDSTROEM Gustav SWE +0.88
4 12 SVENSSON Oskar SWE +1.91
5 2 JOENSSON Emil SWE +2.28
6 3 EDIN Johan SWE +2.34
7 20 WESTBERG Karl-Johan SWE +3.37
7 4 TAUGBOEL Haavard Solaas NOR +3.37
9 5 SILFVER Erik SWE +3.75
10 1 NORTHUG Tomas NOR +3.90
11 8 LINDBLAD Anton SWE +4.96
12 18 NORTHUG Even NOR +5.01
13 32 NORDSTROEM David SWE +5.27
14 7 PETERSON Teodor SWE +5.58
15 11 MODIN Jesper SWE +5.78
16 49 SIMENC Miha SLO +6.16
17 9 QUICKLUND Carl SWE +6.17
18 31 JOHANSSON Emil SWE +6.92
19 27 MLYNAR Peter SVK +7.21
20 112 GUSTAFSSON Victor SWE +7.28
21 33 RINGSBY Johannes SWE +7.64
22 48 ERIKSEN Sivert Groetan NOR +7.88
23 42 OLSSON Sebastian SWE +8.07
24 30 WESTERLUND Johan SWE +8.36
25 23 NORUM Robin SWE +8.50
26 64 EDENROTH Karl SWE +8.60
27 35 DYVIK Karl-Johan SWE +9.08
28 84 PROSEN Luka SLO +9.42
29 106 HOLM Markus Emaus NOR +9.43
30 51 HEDLUND Anton SWE +9.63
31 110 JOHNSSON Jimmie SWE +9.72
32 41 NYSTROEM Jesper SWE +9.77
33 34 ANDERSSON Jens SWE +10.29
34 25 ENGSTROEM Jacob SWE +10.57
35 53 ULVANG Joergen Saeternes NOR +10.60
36 36 JONSSON Olle SWE +10.68
37 28 KLAVZAR Bostjan SLO +11.07
38 29 PERSSON Anton SWE +11.21
39 17 HAMMERLUND Sindre Saetre NOR +11.44
40 15 ANDERSEN Peter NOR +11.53
41 22 GRAVE Nils Magnus Boeen NOR +11.65
42 85 PANISI Gilberto ITA +12.12
43 14 KARLSSON Anton SWE +12.28
44 116 NORDEBO Daniel SWE +12.32
45 13 BELLINGHAM Phillip AUS +12.39
46 75 JONSSON Anders SWE +12.92
47 52 HERMANSSON Pontus SWE +12.97
48 37 FORSS Arvid SWE +13.23
49 108 HOFFSBAKKEN Erik K NOR +13.43
50 24 RUUS Marcus SWE +13.94
51 69 HOERNFELDT Rasmus SWE +14.06
52 76 ERIKSSON Johan SWE +14.26
53 40 FRISK David SWE +14.31
54 19 SKROVE Ole NOR +14.80
55 46 ORLANDI Luca ITA +15.14
56 66 TALLBOM Patrik SWE +16.08
57 39 LARSEN Oeyvind NOR +16.35
58 68 DOLAR Miha SLO +16.38
59 58 KARDIN Oskar SWE +16.81
60 78 LOEVGREN Johan SWE +17.02
61 62 BRAATHEN Marcus NOR +17.95
62 54 IVERSEN Mats NOR +18.48
63 87 TORVIK Truls NOR +19.05
64 44 THORN Gabriel SWE +19.09
65 61 BAANGMAN Mattias SWE +19.12
66 73 FAHLEN Tom SWE +19.22
67 65 SANDGREN KRAANG Mikael SWE +19.46
68 82 PAULE Joergen Dahl NOR +20.28
69 81 SUNESSON Maans SWE +20.83
70 107 JOHANSSON Adam SWE +20.90
71 100 BORGERSEN Joergen NOR +21.07
72 59 PELLEGRIN Mattia ITA +21.30
73 103 RENAA Tomas NOR +21.34
74 77 PERSSON Emil SWE +21.41
75 47 PERSSON Markus SWE +22.02
76 60 EDSTROEM Eddie SWE +22.46
77 98 HOAAS John Gunnar NOR +22.72
78 74 AXELSSON Viktor SWE +22.82
79 63 TORESSON Zackarias SWE +23.68
80 72 ENBERG Anton SWE +23.81
81 80 SOEDERSTEN Daniel SWE +23.98
82 50 SKOGSTAD Per Harald NOR +24.47
83 88 SUNDSVIK Espen NOR +25.10
84 114 SORSELL Emil Myrvang NOR +26.20
85 105 TOLLAN Inge Brennmoen NOR +26.38
86 95 MUNKVOLD Oddne Haavardstun NOR +26.57
87 57 SVENSSON Andreas SWE +27.13
88 86 LARSSON Andre SWE +27.88
89 83 ENGDAHL Petter SWE +29.44
90 94 FLATAKER Erling Engesvold NOR +30.13
91 101 JOHANSSON Martin SWE +30.41
92 79 ERIKSSON Joakim SWE +30.96
93 67 JONSSON Albin SWE +32.83
94 97 KRISTINSSON Brynjar Leo SWE +35.79
95 92 VINSA Emil SWE +36.84
96 113 ANDERSSON Johannes SWE +42.89
97 104 SVANEBO Simon SWE +47.46
En SM-femmil helt i Burmans smak
En hård SM-femmil. Individuell start. Hårda spår och jämnt före. Många trötta åkare på slutet av säsongen.
Det gillar Jens Burman.
Åsarna-åkaren var i ledningen från start till mål i den sista SM-tävlingen på Pagla skidstadion i Boden under tisdagen. Närmast följde unge Truls Gisselman från Rehns BK.
Ebba vände och vann SM-tremilen
Linn Svahn öppnade bäst och hade ledningen i SM-tremilen i Boden.
Men på andra halvan vände Ebba Andersson på steken och tog sitt första guld under årets SM-vecka i Norrbotten.
Avståndet i mål blev dock bara 8 sekunder.
Jonna sjuk – Falun-Borlänges första guld
Jonna Sundling blev sjuk och kom aldrig till start. Storfavoriten Piteå Elit försvagades avsevärt och Falun Borlänge SK tog chansen och vann sitt första stafettguld på damsidan.
SM-stafetten för damer i Boden blev en duell mellan dessa två klubbar, dom övriga var långt efter.
”Häggis” blev Piteås stafetthjälte
Johan Häggström hade dom nödvändiga hundradelarna på sin sida och säkrade stafettguldet för Piteå Elit på Pagla skidstadion i Boden.
Samtidigt var det ett besviket Åsarna-gäng som fick se Edvin Anger förlora upploppsstriden med minsta möjliga margin.
Perfekt avslutning för Peppe Femling
Vann SM-guld med sambon Anna Magnusson:
Peppe Femling åkte sin sista tävling.
Och vilken avslutning det blev på karriären.
Tillsammans med sambon Anna Magnusson blev det SM-guld i single mixed på Pagla skidstadion i Boden.
Nils Dahlsten vann spurten i Gäddede
Lager 157 också i Flyktningerennet:
Lager 157 Ski Team har haft en mycket bra månad. Under söndagen fortsatte framgångarna då Nils Dahlsten spurtade hem segern i Flyktningerennet mellan Lierne i Norge och Gäddede. Han vann precis före teamkollegan Marcus Johansson.
Bland damerna imponerade Hedda Bångman, Offerdals SK som vann klart.
Alvar firade 18 år med seger
Alvar Myhlback har äntligen hunnit bli 18 år. Killen som imponerade som 8:a i Vasaloppet som 16-åring och 3:a som 17-åring.
Han fyllde år i fredags och firade med att vinna Lofsdalen Epic under lördagen efter en tuff fight mot lagkompisen Nils Dahlsten i Lager 157 samt Morten Eide Pedersen, Team Eksjöhus och Max Novak, Team Aker Dæhlie.
SM-guld för Jesper och Elvira i masstarterna
SM-veckan i Boden fortsatte på söndagen med spännande masstarter i fina förhållanden med några minusgrader i luften och vindstilla på vallen. Jesper Nelin vann sitt andra guld i herrarnas lopp, medan Elvira Öberg tog hem segern bland damerna efter att ha avgjort i sista stående.
Linn bröt Jonnas segersvit på mållinjen
Edvin Anger tog nytt guld på skid-SM:
Linn Svahn bröt Jonna Sundlings segersvit på skid-SM i Boden med en millimeterseger i damernas sprintfinal.
I herrenes final var Edvin Anger i tät från start till mål och fick segern som han ville före Johan Häggström.
Lager 157 dominerade i Jokkmokk
Nordeskiöldsloppet 220 km:
Det blev seger både i dam- och herrklassen i det 220 km långa Nordenskiöldsloppet i Jokkmokk under lördagen.
Oskar Kardin och Linnea Johansson vann varsin klass i den kanske största kraftmätningen bland dom svenska längdtävlingarna.
Team Eksjöhus-skräll på NM 50 km
Doldis slog Klæbo och vann norska mästerskapen:
Eirik Sverdrup Augdal brukar åka långlopp för svenska Team Eksjöhus.
Men under lördagens körde han femmilen på norska mästerskapen i Lillehammer.
Och vann – före Johannes Høsflot Klæbo.
Jesper och Hanna sprintsegrare på SM
Skidskytte:
Det var snöigt med tungt före och viss vind på vallen under lördagens sprint vid SM-veckan på Pagla skidstadion i Boden. Jesper Nelin försvarade guldet från förra året med fullt skytte och snabbaste åktid i herrarnas lopp, medan Hanna Öberg vann överlägset bland damerna.
Therese Johaug krossade alla i comebacken
Fråga inte om Therese Johaug är klar för femmilen på VM i Trondheim 2025.
I sin comeback över 30 km fristil i norska mästerskapen i Lillehammer var hon totalt överlägsen och krossade allt motstånd.
35-åringen vann med två minuter och 49 sekunder!
Trippel Åsarna och Jonna SM-drottning
Skid-SM i Boden:
Åsarna tog revansch från masstarten och vann tredubbel på herrarnas 10 km klassisk på skid-SM i Boden – precis det samma som IFK Mora gjorde i masstarten. Edvin Anger vann före William Poromaa och Jens Burman.
Jonna Sundling tog en överlägsen seger bland damerna och har nu tre SM-guld på tre dagar.
Petter Northug chockade med NM-silver
Petter Northug jr chockade alla då han tillsammans med lillebror Even vann silver i teamsprint på norska mästerskapen i Lillehammer.
– Jag såg dubbelt och ville spy, säger Northug som visade upp sitt gamla fighting face.
Piteå och Åsarna vann SM-teamsprinten
Favoritsegrar till Piteå Elit och Åsarna IK i dam- respektive herrklassen i torsdagens SM i teamsprint.
Piteås damer var överlägsna medan Åsarnas herrar fick spurta för guldet.
Trippel IFK Mora i herrarnas SM-masstart
IFK Mora SK stod kvar som den stora segraren efter herrarnas 20 km masstart i fristil vid skid-SM i Boden. Tredubbelt var full pott för dalaklubben efter att fem åkare gjort upp om medaljerna på slutet.
Anmärkningsvärt är att A-landslagsåkarna inte fanns med i tätkampen.
Jonna vann spurten om SM-guldet
Jonna Sundling vann den dramatiska avslutningen på damernas 20 km masstart när skid-SM inleddes i Boden under onsdagen.
Linn Svahn och Maja Dahlqvist tog dom andra medaljerna från en 7-mannagrupp som innehöll alla dom största favoriterna.
– Jag tänkte redan på det näst sista varvet att det skulle bli en spurt, säger Sundling till SVT.
Klart för SM i längd och skidskytte
Onsdag startar skid-SM i Boden med ett mäktigt program både med längdåkning och skidskytte. Tävlingarna går i samband med SM-veckan där tävlingar också äger rum i Luleå.
Först ut på onsdag är längdåkarna med 20 km masstart i fristil.
Svegsskidan i strålande sol
Strålande sol och perfekta förhållanden bjöds det på när Svegsskidan kördes under söndagen med både individuella tävlingar och stafetter.
- Nu hade vi knappt 100 deltagare men till nästa år hoppas vi på det dubbla, sa tävlingsledaren Håkan Degselius