
”Oljan” förstärker Madshus och Toko
- Jag har alltid jobbat nära marknaden, längre tillbaka som sponsringsansvarig mot åkare i Sverige, senare säljare i sportbranschen och nyligen som tränare på både skidhögskolor och skidgymnasier, säger Thomas.
- Detta är första steget i den längdsatsning vi gör framåt som Oljan blir ansvarig för, säger John Vikman. I juniorlandslaget hade jag kontrakt genom Oljan och som senior hade jag honom som tränare på Skidhögskolan Falun/Borlänge, så det ska bli kul att jobba få tillsammans.
Thomas är en av få i branschen som har en gedigen längdkompetens, i och med denna rekrytering siktar vi på att bli den längdleverantören som duktiga längdskidbutiker vänder sig till i första hand. Vårt mål är också att bidra till en höjd kunskapsnivå gällande längdskidor i branschen som helhet.
Madshus är världens näst största skidtillverkare och har ett sortiment bestående av skidor, pjäxor, stavar och tillbehör. Omsättningen i Sverige har de senaste två säsongerna legat på ca 30 milj SEK. Toko är världens näst största valla producent och har ett mycket konkurrenskraftigt sortiment framtaget för långlopp. Övriga varumärken som Sportwin saluför är Björn Dählie konfektion, Proski rullskidor och OAC långfärdsskridskor.
Calle missar Mallorca-lägret
Man misstänker att vinterns avslutare i VM-stafetten har fått pollenallergi!
Samtliga landslag aktiverar sig för VM 2015
Värdefullt stöd för Friends of Falun2015:
Bill Impola byter till SK Bore
Mallorca och Riksgränsen för landslaget
- Herrarna trampar igång med mycket cykel på sydliga breddgrader medan damerna vill utnyttja snön norr om Polcirkeln, säger förbundskaptenen Rikard Grip.
Maria Rydqvist mamma igen
Landslagstjejen Maria har tidigare sagt att hon önskar att fortsätta sin elitsatsning när graviditeten är över.
Sollefteå Skidor – ny klubb bildad
Sollefteå SK och Remsle Skidor slår sig ihop
Trots att man inte fick till sammanslutningen förra året är man nu överens och har registrerat den nya klubben hos skidförbundet och idrottsförbundet.
Därför lämnar Northug landslaget
Här får du veta varför han gör det…
Redan klara för OS i Sochi
6 aktiva samt fyra stafettlag är uttagna till OS 2014.
Alsgaard nya team med svenskarna
Men också med Johanna Ojala som en ressursperson på ledarsidan.
Laget delas också i två, där sex åkare kör långlopp och sex kör vanliga tävlingar. Både Södergren och Brink tillhör dom första sex.
Northug med storvinst i poker
Därmed kunde han återvända hem med ett smil om munnen.
Ulricehamns IF satsar på svenska långlopp
Helene tillbaka efter ovanlig skada
Compartment syndrom hör man ofta om i benen, men Helene fick problemen i underarmarna.
Nu har hon dock låtit sig operera och är igång igen. Senast under Tiomila i orientering förra helgen!
Magdalena tillbaka i hetluften
Sedan gick det inte lika bra, före den gångna vintern. Nu är Magdalena tillbaka i A-laget och orsaken är inte svår att hitta:
175 timmars ökad träningsdos!
Äntligen är Lars i A-laget
Det ger möjligheter för dom stora målen på sikt: VM och OS!
50 000 redan i Vasaloppets vintervecka
”Falken” tar ett steg tillbaka
Nu har hon petats från A-landslaget och får ta nya tag i Team 2015.
Petter Northug ut av landslaget?
TV-kanalen uppger att Coop har bjudit ett tvåsiffrigt miljonbelopp för att Northug skall åka för dom och inte landslaget!
Andreas Schlütter tysk herrtränare
Säsongens höjdpunkter 2013/2014
Stora ändringar blir det inte.





















