Mobile Version
Desktop Version
ERIKSSON, Thomas \\\\\\\

”Oljan” förstärker Madshus och Toko

Thomas Oljan Eriksson har anställts som ansvarig för den satsning som Madshus och Toko kommer göra ute på fältet gällande Team Madshus, tävlingar, demo och utbildning för att stärka Sportwin AB:s längdprofil ytterligare. Han börjar 6:e augusti och kommer utgå från Borlänge. Thomas har varit i branschen sedan sin aktiva tid då han både vann JVM och VM.

 

- Jag har alltid jobbat nära marknaden, längre tillbaka som sponsringsansvarig mot åkare i Sverige, senare säljare i sportbranschen och nyligen som tränare på både skidhögskolor och skidgymnasier, säger Thomas.

- Detta är första steget i den längdsatsning vi gör framåt som Oljan blir ansvarig för, säger John Vikman. I juniorlandslaget hade jag kontrakt genom Oljan och som senior hade jag honom som tränare på Skidhögskolan Falun/Borlänge, så det ska bli kul att jobba få tillsammans.

 

Thomas är en av få i branschen som har en gedigen längdkompetens, i och med denna rekrytering siktar vi på att bli den längdleverantören som duktiga längdskidbutiker vänder sig till i första hand. Vårt mål är också att bidra till en höjd kunskapsnivå gällande längdskidor i branschen som helhet.

Madshus är världens näst största skidtillverkare och har ett sortiment bestående av skidor, pjäxor, stavar och tillbehör. Omsättningen i Sverige har de senaste två säsongerna legat på ca 30 milj SEK. Toko är världens näst största valla producent och har ett mycket konkurrenskraftigt sortiment framtaget för långlopp. Övriga varumärken som Sportwin saluför är Björn Dählie konfektion, Proski rullskidor och OAC långfärdsskridskor.

 

Del |
27.02.2013, Val di Fiemme, Italy (ITA): Calle Halfvarsson (SWE), Fischer, One Way, Alpina, Rottefella, Craft - FIS nordic world ski championships, cross-country, 15km men, Val di Fiemme (ITA). www.nordicfocus.com. © Laiho/NordicFocus. Every downloaded

Calle missar Mallorca-lägret

När landslaget åker till det första träningslägret på Mallorca så fattas Calle Halfvarsson.
Man misstänker att vinterns avslutare i VM-stafetten har fått pollenallergi!
Read more...
Linda Sandgren

Samtliga landslag aktiverar sig för VM 2015


Värdefullt stöd för Friends of Falun2015:

Med mindre än två år kvar till skid-VM i Falun den 18 februari-1 mars 2015 lanseras nu konceptet ”Friends of Falun2015”, där vem som helst kan gå in och visa sitt stöd och intresse för VM på hemmaplan. Först ut att registrera sig som ”Friends of Falun2015” var samtliga svenska skid- och snowboardlandslag, som just nu befinner sig på upptaktsläger inför OS i Sochi.
Read more...
IMPOLA, Bill 002 (kopia)

Bill Impola byter till SK Bore

Bill Impola en av Sveriges mest lovande unga senioråkare väljer att byta klubb från Malungs IF till SK Bore i Torsby.
Read more...
RIKARD GRIP delar landslaget på Mallorca och Riksgränsen. Foto: KJELL-ERIK KRISTIANSEN

Mallorca och Riksgränsen för landslaget

Puerto Alcudia på Mallorca och Riksgränsen blir de två första lägerorterna för längdlandslaget OS-säsongen 2013/2014.
- Herrarna trampar igång med mycket cykel på sydliga breddgrader medan damerna vill utnyttja snön norr om Polcirkeln, säger förbundskaptenen Rikard Grip.
Read more...
MARIA RYDQVIST och sambon Bengt blev i morse föräldrar för andra gången. Vi gratulerar till en liten tjej! Foto: KJELL-ERIK KRISTIANSEN

Maria Rydqvist mamma igen

Maria Rydqvist har blivit mamma för andra gången. I morse kom en liten tjej på 3360 gram och 51 cm.
Landslagstjejen Maria har tidigare sagt att hon önskar att fortsätta sin elitsatsning när graviditeten är över.
Read more...
BRYNTESSON, Robin 002 (kopia)

Sollefteå Skidor – ny klubb bildad

Sollefteå SK och Remsle Skidor slår sig ihop

Klubbarna Sollefteå Skidklubb och Remsle Skidor slår sig ihop och bildar Sollefteå Skidor.
Trots att man inte fick till sammanslutningen förra året är man nu överens och har registrerat den nya klubben hos skidförbundet och idrottsförbundet.
Read more...
01.01.2013, Val Muestair, Switzerland (SUI): Petter Northug (NOR)- FIS world cup cross-country, tour de ski, individual sprint, Val Muestair (SUI). www.nordicfocus.com. © Felgenhauer/NordicFocus. Every downloaded picture is fee-liable.

Därför lämnar Northug landslaget

Dom flesta trodde inte riktigt på det, men nu lämnar Petter Northug jr det norska landslaget för att träna på egen hand inför OS-säsongen 2014.
Här får du veta varför han gör det…
Read more...
EMIL i Val Müstair (kopia)

Redan klara för OS i Sochi

Dom första aktiva fick under onsdagen klartecken för deltagande i vinter-OS i Sochi. Bland dessa fanns flera längdåkare, som nu inte behöver tänka på att kvala in till vinterns höjdpunkt i Ryssland!
6 aktiva samt fyra stafettlag är uttagna till OS 2014.
Read more...
19.02.2012, Tartu, Estonia (EST): Thomas Alsgaard (NOR), Team United Bakeries, Madshus - FIS Marathon Cup Tartumarathon, Tartu (EST). www.nordicfocus.com. © Laiho/NordicFocus. Every downloaded picture is fee-liable.

Alsgaard nya team med svenskarna

När Thomas Alsgaard under tisdagen presenterade sitt nya team var det som väntat med både Jörgen Brink och Anders Södergren som toppåkare.
Men också med Johanna Ojala som en ressursperson på ledarsidan.
Laget delas också i två, där sex åkare kör långlopp och sex kör vanliga tävlingar. Både Södergren och Brink tillhör dom första sex.
Read more...
PETTER NORTHUG jr. vann nästan 400.000 kronor i en pokerturnering i helgen! Foto: FISCHER

Northug med storvinst i poker

Skidkungen Petter Northug jr vann 350.000 norska kronor i helgens pokerturnering i Monaco. Det efter en sjunde plats i turneringen.
Därmed kunde han återvända hem med ett smil om munnen.
Read more...
Martin Henricson kopia

Ulricehamns IF satsar på svenska långlopp

Västgötaklubben Ulricehamns IF sparkade med helgens tvådagarsläger igång sin storsatsning mot svenska långlopp. Under några år har klubben - som unikt nog även fungerar som ett team - kuskat runt på tävlingarna i Swix Ski Classics, men har nu beslutat sig för att främst rikta in sig på långlopp i Västergötland och Dalarna.
Read more...
HELENE SÖDERLUND tvingades operera sina underarmar för compartment syndrom, men nu är hon i full träning igen och har ingen smärta längre. Foto: KJELL-ERIK KRISTIANSEN

Helene tillbaka efter ovanlig skada

Landslagstjejen och fd världsmästarinnan i skidorientering Helene Söderlund från Mora fick stora delar av säsongen förstörd av en ovanlig skada:
Compartment syndrom hör man ofta om i benen, men Helene fick problemen i underarmarna.
Nu har hon dock låtit sig operera och är igång igen. Senast under Tiomila i orientering förra helgen!
Read more...
Pajala

Magdalena tillbaka i hetluften

Magdalena Pajala fick sitt stora genombrott i 2010-säsongen. Det blev både OS-start och plats i världscuplaget.
Sedan gick det inte lika bra, före den gångna vintern. Nu är Magdalena tillbaka i A-laget och orsaken är inte svår att hitta:
175 timmars ökad träningsdos!
Read more...
NELSON, Lars 010 (kopia)

Äntligen är Lars i A-laget

27 år gammal har Lars Nelson äntligen nått ett av sina stora mål: En plats i A-landslaget.
Det ger möjligheter för dom stora målen på sikt: VM och OS!
Read more...
REDAN ÖVER 50.000 anmälda i Vasaloppets vintervecka 2014. Foto: VASALOPPET

50 000 redan i Vasaloppets vintervecka

På mindre än två månader har över 50 000 personer redan anmält sig till Vasaloppets vintervecka 2014, där de åtta olika loppen har plats för totalt 68 400 deltagare. Inför rekordvintern 2013 passerades samma gräns först i oktober, alltså ett knappt halvår senare än i år. Allt tidigare anmälningar gör att Vasaloppet för många blir målet för hela årets träning.
Read more...
FALK, Hanna 001 (kopia)

”Falken” tar ett steg tillbaka

Hanna Falk har haft det besvärligt efter att hon slog igenom i 2010-säsongen med bland annat två världscupsegrar och deltagande vid OS i Vancouver.
Nu har hon petats från A-landslaget och får ta nya tag i Team 2015.
Read more...
NORTHUG, Petter 002 (kopia)

Petter Northug ut av landslaget?

Enligt norsk TV2 önskar Petter Northug jr att träna på egen hand utanför landslaget infor den kommande OS-säsongen.
TV-kanalen uppger att Coop har bjudit ett tvåsiffrigt miljonbelopp för att Northug skall åka för dom och inte landslaget!
Read more...
Schlütti2 kopia

Andreas Schlütter tysk herrtränare

Tyskland har gjort flera ändringar i sitt tränarteam inför den kommande OS-säsongen. Bland annat blir den förre landslagsåkaren Andreas Schlütter, 40, ny herrtränare.
Read more...
LUGNET Falun overview 003 (kopia)

Säsongens höjdpunkter 2013/2014

Det slutliga tävlingsprogrammet för nästa säsong är inte riktigt klart än, men här är det stomprogrammet som både FIS och Svenska skidförbundet jobbar efter.
Stora ändringar blir det inte.
Read more...
BÅNGMAN, Hedda porträt (kopia)

Juniorlandslaget längd 2013/2014

8 tjejer och 8 killar är uttagna i nästa säsongs juniorlandslag, som är det tredje landslaget skidförbundet har tagit ut etter A-landslaget och Team 2015. Flera nya namn finns med och det är åkare födda både 1994, 1995 och 1996 i laget.
Read more...