Och här är killarna i Ungdomsvasan
Det var mycket bra deltagande också bland killarna i åldern 9-16 år i årets Ungdomsvasa i Mora. I flera klasser blev det kamp helt in på mållinjen och här såg vi troligen flera av våra kommande landslagsstjärnor som kommer att dyka upp i TV-rutan om 8-10 år. Det blir spännande att följa med vidare! Här är resultaten för killarnas klasser.
H15-16, 9 km/C masstart | ||||
1 | Gisselman, Truls (SWE) | Rehns BK | 00:25:33 | +00:00 |
2 | Anger, Edvin (SWE) | IFK Hedemora SK | 00:25:34 | +00:01 |
3 | Pålsson, Gustav (SWE) | Utrikes Skidklubb | 00:25:34 | +00:01 |
4 | Eriksson, Alfred (SWE) | Dala-Järna IK | 00:25:38 | +00:05 |
5 | Danielsson, Emil (SWE) | Högbo GIF | 00:25:47 | +00:13 |
6 | Rapp, Emil (SWE) | SK Leksand | 00:25:49 | +00:16 |
7 | Peterson, Alfons (SWE) | Borås GIF | 00:25:55 | +00:21 |
8 | Terent, Benjamin (SWE) | Rehns BK | 00:25:58 | +00:24 |
9 | Garfvé, Isak (SWE) | IFK Mora SK | 00:25:59 | +00:26 |
10 | Hermansson, John (SWE) | IFK Mora SK | 00:26:01 | +00:28 |
11 | Skoglund, Måns (SWE) | Täby IS SK | 00:26:08 | +00:35 |
12 | Carlsson, Jonas (SWE) | Stora Tuna IK SK | 00:26:12 | +00:38 |
13 | Törnqvist, Mattias (SWE) | Garphyttans IF | 00:26:29 | +00:55 |
14 | Bergström, Nils (SWE) | Domnarvets GOIF | 00:26:30 | +00:57 |
15 | Krouwel, Sander (SWE) | Stora Tuna IK SK | 00:26:31 | +00:57 |
16 | Wessman, Joel (SWE) | Vreta Skid o MK | 00:27:06 | +01:33 |
17 | Värmsjö, Arvid (SWE) | SK Bore | 00:27:25 | +01:51 |
18 | Höiby, Lucas (SWE) | OK Landehof | 00:27:32 | +01:58 |
19 | Vinsanius, Alex (SWE) | Västerås Skidklubb | 00:27:33 | +01:59 |
20 | Jutterström, Per (SWE) | IFK Mora SK | 00:27:43 | +02:09 |
21 | Fougstedt, Felix (SWE) | Grava SK | 00:27:50 | +02:17 |
22 | Elmvall, Martin (SWE) | Högbo GIF | 00:27:55 | +02:22 |
23 | Åslund, Oskar (SWE) | Östersunds SK | 00:28:07 | +02:34 |
24 | Thudeen, Alexander (SWE) | Sya SK | 00:28:34 | +03:00 |
25 | Saario, Johannes (SWE) | Korsnäs IF SK | 00:28:49 | +03:16 |
26 | Björklund, Gustav (SWE) | IFK Mora SK | 00:28:58 | +03:25 |
27 | Josefsson, Johannes (SWE) | Täby IS SK | 00:28:59 | +03:26 |
28 | Hallander, Albin (SWE) | Vreta Skid o MK | 00:29:00 | +03:26 |
29 | Brandt, Erik (SWE) | Domnarvets GOIF | 00:29:00 | +03:27 |
30 | Lundberg, Oskar (SWE) | Borås SK | 00:29:01 | +03:28 |
31 | Danielsson Frost, Anders (SWE) | Dala-Järna IK | 00:29:02 | +03:28 |
32 | Aronsson, Arvid (SWE) | OK Kroppefjäll | 00:30:22 | +04:48 |
33 | Jernaeus, Axel (SWE) | Äspereds IF | 00:30:58 | +05:25 |
34 | Pettersson, Oskar (SWE) | Boxholm-Ekeby Skidklubb | 00:31:14 | +05:41 |
35 | Görl, Hampus (SWE) | 00:31:15 | +05:42 | |
36 | Lund Laine, Emil (SWE) | Oxbergs IF | 00:31:52 | +06:18 |
37 | Alsin, Emanuel (SWE) | Åmåls OK | 00:32:04 | +06:31 |
38 | Svensson, Carl (SWE) | Sundbybergs IK | 00:32:28 | +06:55 |
39 | Ackevik, Marcus (SWE) | Burseryds IF | 00:32:36 | +07:02 |
40 | Magnerfelt, Lukas (SWE) | Falköpings AIK SLK | 00:32:43 | +07:09 |
41 | Svahn, Simon (SWE) | Eksjö SOK | 00:33:40 | +08:06 |
42 | Rådahl, Albin (SWE) | Vindrarps SK | 00:34:32 | +08:59 |
43 | Bardino, Carl (DEN) | 00:42:24 | +16:51 | |
44 | Blomqvist, Joel (SWE) | Köla AIK | 00:42:52 | +17:18 |
45 | Price, Lars (SWE) | 00:53:48 | +28:14 | |
H13-14, 7 km/C masstart | ||||
1 | Andersson, Mattias (SWE) | Domnarvets GOIF | 00:17:12 | +00:00 |
2 | Berg, Ludvig (SWE) | Granbergsdals IF | 00:17:12 | +00:00 |
3 | Johansson, Erik (SWE) | Domnarvets GOIF | 00:17:13 | +00:01 |
4 | Georgsson, Kalle (SWE) | Högbo GIF | 00:17:20 | +00:07 |
5 | Abrahamsson-Gjersvold, Ebbe (SWE) | Östersunds SK | 00:17:27 | +00:15 |
6 | Danielsson, Elias (SWE) | Högbo GIF | 00:17:35 | +00:23 |
7 | Mattei, Theo (SWE) | Sävast Ski Team IF | 00:17:38 | +00:26 |
8 | Melén, Markus (SWE) | Falu IK | 00:17:51 | +00:38 |
9 | Bryne, Erik (SWE) | 00:18:11 | +00:59 | |
10 | Jönsson, Arvid (SWE) | Svegs IK | 00:18:14 | +01:01 |
11 | Nordgren, Fabian (SWE) | Falu IK | 00:18:14 | +01:02 |
12 | Ström, Hugo (SWE) | Dala-Järna IK | 00:18:15 | +01:03 |
13 | Krouwel, Frank (SWE) | Stora Tuna IK SK | 00:18:20 | +01:08 |
14 | Carlsson, Jakob (SWE) | Stora Tuna IK SK | 00:18:20 | +01:08 |
15 | Augustsson, Albin (SWE) | Källbottens IK | 00:18:25 | +01:13 |
16 | Östberg, Mattias (SWE) | Stora Tuna IK SK | 00:18:35 | +01:23 |
17 | Strand, Filip (SWE) | Sunne SLF | 00:18:40 | +01:27 |
18 | Nääs, Klockar Eskil (SWE) | SK Leksand | 00:18:42 | +01:30 |
19 | Svahn, Sebastian (SWE) | IFK Mora SK | 00:18:43 | +01:30 |
20 | Lövgren, Bosse (SWE) | Falu IK | 00:18:44 | +01:32 |
21 | Pettersson, Arvid (SWE) | Boxholm-Ekeby Skidklubb | 00:18:45 | +01:32 |
22 | Lundkvist, Jacob (SWE) | Sundbybergs IK | 00:18:45 | +01:33 |
23 | Norberg, Viktor (SWE) | Kvarnsvedens GOIF SK | 00:18:46 | +01:34 |
24 | Källiden, Albin (SWE) | Granbergsdals IF | 00:18:54 | +01:42 |
25 | Bjurström, Joel (SWE) | Älvdalens IF SK | 00:18:54 | +01:42 |
26 | Ivarsson, Lukas (SWE) | Bålsta SK | 00:18:58 | +01:45 |
27 | Ekenberg, Harald (SWE) | IK Stern | 00:19:01 | +01:49 |
28 | Bergman, Jonathan (SWE) | Fagersta Södra IK | 00:19:04 | +01:52 |
29 | Wanner, Lucas (SWE) | 00:19:12 | +02:00 | |
30 | Andersson Anderberg, Ludvig (SWE) | IFK Skövde SK | 00:19:14 | +02:02 |
31 | Larsson, Jacob (SWE) | IFK Mora SK | 00:19:19 | +02:06 |
32 | Jutterdal, Malte (SWE) | Vreta Skid o MK | 00:19:26 | +02:14 |
33 | Jäderblom, Albin (SWE) | Fjärdhundra SK | 00:19:41 | +02:29 |
34 | Hedlund, Alfred (SWE) | SK Leksand | 00:19:43 | +02:31 |
35 | Hedlund, Elias (SWE) | Granbergsdals IF | 00:19:43 | +02:31 |
36 | Palm, Axel (SWE) | Västerås Skidklubb | 00:19:46 | +02:34 |
37 | Jäderblom, Oskar (SWE) | Fjärdhundra SK | 00:19:47 | +02:34 |
38 | Dunder, Samuel (SWE) | Siljansnäs Skid & Löparklubb | 00:19:47 | +02:35 |
39 | Lissel, Isak (SWE) | Stora Tuna IK SK | 00:19:48 | +02:35 |
40 | Nyman, Jesper (SWE) | IFK Skövde SK | 00:19:56 | +02:44 |
41 | Köld, Carl-Filip (SWE) | Medåkers IF | 00:19:58 | +02:46 |
42 | Hindsberg, Hugo (SWE) | Domnarvets GOIF | 00:20:00 | +02:48 |
43 | Peterson, Eskil (SWE) | Borås GIF | 00:20:04 | +02:52 |
44 | Karlsson, Axel (SWE) | Täby IS SK | 00:20:16 | +03:04 |
45 | Grönland, Karl (SWE) | Sälens IF | 00:20:37 | +03:25 |
46 | Mäkinen, Axel (SWE) | Högbo GIF | 00:21:04 | +03:52 |
47 | Sandberg, Leo (SWE) | Sundbybergs IK | 00:21:05 | +03:53 |
48 | Larsson, Simon (SWE) | Dala-Järna IK | 00:21:19 | +04:06 |
49 | Helmin, Alexander (SWE) | Ärla IF | 00:21:22 | +04:10 |
50 | Olsson, Hannes (SWE) | IFK Mora SK | 00:21:27 | +04:15 |
51 | Montelius Risberg, Esbjörn (SWE) | Falu IK | 00:21:45 | +04:33 |
52 | Rootalu, Mart Andreas (EST) | 00:21:54 | +04:42 | |
53 | Almgren, Markus (SWE) | IFK Mora SK | 00:21:55 | +04:43 |
54 | Lönnqvist, Niklas (SWE) | Ärla IF | 00:21:57 | +04:45 |
55 | Petersson, Victor (SWE) | Burseryds IF | 00:22:02 | +04:50 |
56 | Fors, Anton (SWE) | Dala-Järna IK | 00:22:02 | +04:50 |
57 | Wincent, Tor (SWE) | 00:22:13 | +05:00 | |
58 | Fredriksen, Frode (SWE) | Norrbärke SK | 00:22:29 | +05:17 |
59 | Helmersson Kareld, Ceasar (SWE) | Kvarnsvedens GOIF SK | 00:22:31 | +05:19 |
60 | Hedlund, Joel (SWE) | Granbergsdals IF | 00:22:33 | +05:21 |
61 | Gruvris, Pipar Jonas (SWE) | Siljansnäs Skid & Löparklubb | 00:22:41 | +05:29 |
62 | Lindén, Johan (SWE) | Selånger SOK | 00:22:45 | +05:32 |
63 | Söderqvist, Lucas (SWE) | Storvreta IK | 00:23:00 | +05:48 |
64 | Hansson, Jon (SWE) | Falu IK | 00:24:04 | +06:51 |
65 | Nilsson, Viggo (SWE) | 00:24:04 | +06:52 | |
66 | Etander, Rasmus (SWE) | 00:24:18 | +07:06 | |
67 | Rudehill Sundell, Axel (SWE) | Nacka Värmdö SK | 00:24:19 | +07:07 |
68 | Gustafsson, Isaak (SWE) | IFK Grängesberg SK | 00:25:03 | +07:51 |
69 | Ling, Erik (SWE) | IF Hallby SOK | 00:27:11 | +09:58 |
70 | Lange, Ludvig (SWE) | Tumba-Mälarhöjden OK | 00:27:14 | +10:02 |
71 | Ljungqvist, Markus (SWE) | Kexholms SK | 00:27:29 | +10:16 |
72 | Rasmusson, Alexander (SWE) | 00:28:02 | +10:49 | |
73 | Dickfors, Axel (SWE) | 00:29:09 | +11:56 | |
74 | Hamrin, Pontus (SWE) | Västerås Skidklubb | 00:29:32 | +12:20 |
75 | Sköldeberg, Edvard (SWE) | 00:34:03 | +16:51 | |
76 | Johansson, Alfred (SWE) | OK Alehof | 00:34:14 | +17:01 |
77 | Örtlund, Filip (SWE) | AXA SC | 00:34:22 | +17:10 |
78 | Kaffanke, Frederick (AUT) | 00:38:24 | +21:11 | |
79 | Oskarsson, Isak (SWE) | 00:42:15 | +25:03 | |
H11-12, 5 km/C masstart | ||||
1 | Myhlback, Alvar (SWE) | Bjursås IK | 00:14:42 | +00:00 |
2 | Bergström, Erik (SWE) | Domnarvets GOIF | 00:14:54 | +00:12 |
3 | Höiby, Martin (SWE) | OK Landehof | 00:15:45 | +01:02 |
4 | Lindberg, Jonatan (SWE) | SK Leksand | 00:15:49 | +01:06 |
5 | Björk, Carl (SWE) | IFK Skövde SK | 00:16:04 | +01:21 |
6 | Eriksson, Axel (SWE) | Stora Tuna IK SK | 00:16:09 | +01:26 |
7 | Jäderblom, Gustav (SWE) | Fjärdhundra SK | 00:16:24 | +01:42 |
8 | Nederheim, Erik (SWE) | Täby IS SK | 00:16:27 | +01:44 |
9 | Elofsson, Edvin (SWE) | Boxholm-Ekeby Skidklubb | 00:16:28 | +01:46 |
10 | Rydin Sahlin, Alvin (SWE) | Västerås Skidklubb | 00:16:29 | +01:46 |
11 | Larsson, Albin (SWE) | Filipstads SF | 00:16:45 | +02:02 |
12 | Söndmör, Edvin (NOR) | 00:16:50 | +02:07 | |
13 | Carlberg Nilsson, Alfred (SWE) | Domnarvets GOIF | 00:16:53 | +02:10 |
14 | Unger, Anton (SWE) | Falu IK | 00:17:27 | +02:45 |
15 | Rytter, William (SWE) | Älvdalens IF SK | 00:17:31 | +02:48 |
16 | Ryen Söndmör, Oliver (NOR) | Engerdal SP.KL | 00:17:47 | +03:04 |
17 | Partanen, Sixten (SWE) | Högbo GIF | 00:17:57 | +03:14 |
18 | Larsson, Emil (SWE) | Filipstads SF | 00:17:59 | +03:17 |
19 | Demirtas, Simon (SWE) | IFK Mora SK | 00:18:00 | +03:17 |
20 | Gravdal, Stian Ustvedt (NOR) | 00:18:06 | +03:24 | |
21 | Andersson, Malte (SWE) | Domnarvets GOIF | 00:18:11 | +03:29 |
22 | Brenter, Ludvig (SWE) | Nacka Värmdö SK | 00:18:13 | +03:30 |
23 | Ekström, Hugo (SWE) | Grava SK | 00:18:24 | +03:42 |
24 | Eriksson, Vilgot (SWE) | SK Leksand | 00:18:29 | +03:47 |
25 | Nordanbro, Isak (SWE) | Grava SK | 00:18:37 | +03:54 |
26 | Sundholm, Emil (SWE) | Nacka Värmdö SK | 00:18:41 | +03:59 |
27 | Svahn, Alexander (SWE) | 00:18:41 | +03:59 | |
28 | Löfgren, Melvin (SWE) | Falu IK | 00:18:57 | +04:15 |
29 | Ullberg, Lucas (SWE) | Näsvikens IK | 00:18:59 | +04:16 |
30 | Stenlund, Noel (SWE) | Falu IK | 00:18:59 | +04:16 |
31 | Fredriksen, Trond (SWE) | Norrbärke SK | 00:19:03 | +04:21 |
32 | Åkerlund, Ville (SWE) | Sälens IF | 00:19:04 | +04:21 |
33 | Oskar, Bergman (SWE) | IFK Mora SK | 00:19:05 | +04:23 |
34 | Eriksson, Harald (SWE) | Dala-Järna IK | 00:19:11 | +04:28 |
35 | Möllerberg, Albin (SWE) | Valbo AIF | 00:19:11 | +04:28 |
36 | Mårtensson, Alfred (SWE) | Falu IK | 00:19:11 | +04:28 |
37 | Forsgren, Karl (SWE) | Norrbärke SK | 00:19:12 | +04:29 |
38 | Jönsson, Emil (SWE) | Malungs IF | 00:19:15 | +04:32 |
39 | Sandegård, Tore (SWE) | 00:19:17 | +04:34 | |
40 | Jonforsen, Arvid (SWE) | Hallstahammars SK SOFK | 00:19:30 | +04:47 |
41 | Hedar, Rasmus (SWE) | Hällbybrunns IF | 00:19:33 | +04:51 |
42 | Palm, Gustav (SWE) | Västerås Skidklubb | 00:19:44 | +05:02 |
43 | Sörlin, Alvin (SWE) | IFK Mora SK | 00:19:59 | +05:17 |
44 | Odin, Erik (SWE) | Västerås Skidklubb | 00:20:09 | +05:26 |
45 | Wickman, Gustav (SWE) | Preem IF | 00:20:13 | +05:30 |
46 | Skåret, Mathias (NOR) | 00:20:16 | +05:34 | |
47 | Wallman, Olle (SWE) | IFK Grängesberg SK | 00:20:19 | +05:37 |
48 | Sjöberg, Theo (SWE) | Garphyttans IF | 00:20:26 | +05:43 |
49 | Gustavsson, Filip (SWE) | Västerås Skidklubb | 00:20:30 | +05:48 |
50 | Rystedt, Axel (SWE) | Södertälje-Nykvarn OF | 00:20:39 | +05:57 |
51 | Danielsson, Alfred (SWE) | IFK Mora SK | 00:20:46 | +06:03 |
52 | Jernberg, Axel (SWE) | Källbottens IK | 00:20:49 | +06:06 |
53 | Bengtsson, Grund Isak (SWE) | Korsnäs IF SK | 00:20:51 | +06:09 |
54 | Carlsson, Oscar (SWE) | Gagnefs IF | 00:20:53 | +06:10 |
55 | Eriksson, Gustav (SWE) | 00:20:53 | +06:11 | |
56 | Haglund, Emanuel (SWE) | IFK Mora SK | 00:21:32 | +06:49 |
57 | Mehammer Lannergård, Joel (SWE) | Lidköpings VSK | 00:21:34 | +06:51 |
58 | El Hayek, Hjalmar (SWE) | Ärla IF | 00:21:40 | +06:58 |
59 | Magnusson, Leo (SWE) | Edsbyns SK | 00:21:49 | +07:07 |
60 | Björk, Isak (SWE) | 00:22:04 | +07:22 | |
61 | Lundkvist, Oscar (SWE) | Sundbybergs IK | 00:22:15 | +07:32 |
62 | Görl, Rasmus (SWE) | 00:22:17 | +07:34 | |
63 | Sjödin, Isak (SWE) | Nynäs IK | 00:22:33 | +07:50 |
64 | Dahlbäck, Douglas (SWE) | Gustafs GoIF | 00:23:00 | +08:18 |
65 | Jämtelid, Ivar (SWE) | Valbo AIF | 00:23:13 | +08:30 |
66 | Niederhauser, Björn (SUI) | SSC Riehen/LG Lausen | 00:23:13 | +08:30 |
67 | Möller, Linus (SWE) | 00:24:18 | +09:35 | |
68 | Bäcke, Noah (SWE) | Älvdalens IF SK | 00:24:55 | +10:12 |
69 | Wahlberg, Gustav (SWE) | Väse SK | 00:24:59 | +10:16 |
70 | Paulsson, Albin (SWE) | OK Löftan | 00:25:00 | +10:17 |
71 | Grinev, Timur (SWE) | 00:25:19 | +10:37 | |
72 | Åberg, Jesper (SWE) | Rembo IK | 00:26:15 | +11:32 |
73 | Eriksson, Isak (SWE) | 00:26:17 | +11:35 | |
74 | Lange, Tobias (SWE) | 00:26:42 | +12:00 | |
75 | Vinsanius, Isak (SWE) | Västerås Skidklubb | 00:27:01 | +12:18 |
76 | Persson, Emil (SWE) | 00:27:04 | +12:21 | |
77 | Olsson, Johannes (SWE) | IFK Mora SK | 00:27:07 | +12:25 |
78 | Norberg, Samuel (SWE) | IFK Mora SK | 00:28:43 | +14:01 |
79 | Stenby, Denniz (SWE) | 00:28:47 | +14:05 | |
80 | Landin, Linus (SWE) | 00:29:00 | +14:17 | |
81 | Nordgaard, Vilhelm (DEN) | 00:29:23 | +14:40 | |
82 | Steiner, Rufus (SWE) | 00:30:10 | +15:28 | |
83 | Sjögren, Teo (SWE) | 00:31:35 | +16:53 | |
84 | Fandén, Devin (SWE) | 00:43:06 | +28:23 | |
H9-10, 3 km/C masstart | ||||
1 | Ericsson, Kaspar (SWE) | Stockviks SF | 00:10:50 | +00:00 |
2 | Olsson, Oskar (SWE) | Äspereds IF | 00:11:09 | +00:18 |
3 | Söder, Oskar (SWE) | IFK Grängesberg SK | 00:11:23 | +00:32 |
4 | Anger, Pelle (SWE) | IFK Hedemora SK | 00:11:33 | +00:42 |
5 | Trofast, Arvid (SWE) | Borensbergs IF CK | 00:11:39 | +00:48 |
6 | Jutterdal, Ville (SWE) | Vreta Skid o MK | 00:11:44 | +00:53 |
7 | Hermansson, Emil (SWE) | Perbellum Sportsällskap | 00:12:14 | +01:23 |
8 | Omblets, Thijn (BEL) | Sälens IF | 00:12:19 | +01:29 |
9 | Anderberg, Hjalmar (SWE) | IFK Skövde SK | 00:12:24 | +01:34 |
10 | Danielson Frost, Erik (SWE) | Dala-Järna IK | 00:12:25 | +01:34 |
11 | Skytt, Edvin (SWE) | Falu IK | 00:12:31 | +01:41 |
12 | Ling, Emil (SWE) | IF Hallby SOK | 00:12:32 | +01:41 |
13 | Dovander, William (SWE) | Sundbybergs IK | 00:12:37 | +01:46 |
14 | Grändborn, Gustav (SWE) | Trönö IK | 00:12:47 | +01:56 |
15 | Wiklund, Erik (SWE) | Sundbybergs IK | 00:12:59 | +02:08 |
16 | Skoglund, Erik (SWE) | Täby IS SK | 00:13:06 | +02:15 |
17 | Hållmarker, Albin (SWE) | Bjursås IK | 00:13:06 | +02:16 |
18 | Järeteg, Linus (SWE) | 00:13:16 | +02:25 | |
19 | Mattsson, Gustav (SWE) | Valbo AIF | 00:13:20 | +02:30 |
20 | Nestler, Lennart (SWE) | IFK Mora SK | 00:13:31 | +02:40 |
21 | Alvarsson, Melker (SWE) | IFK Skövde SK | 00:13:33 | +02:43 |
22 | Helmin, Oscar (SWE) | Ärla IF | 00:13:35 | +02:44 |
23 | Svensson, Albin (SWE) | IK Stern | 00:13:36 | +02:45 |
24 | Sebjørnsen, Henrik (NOR) | 00:13:44 | +02:53 | |
25 | Söndmör, Arvid (NOR) | 00:13:46 | +02:55 | |
26 | Björkman, Oliver (SWE) | IFK Mora SK | 00:13:49 | +02:58 |
27 | Gjersvold, Fred Abrahamsson (SWE) | Östersunds SK | 00:14:04 | +03:13 |
28 | Nestler, Matti (SWE) | IFK Mora SK | 00:14:16 | +03:25 |
29 | Montelius Risberg, Frode (SWE) | Falu IK | 00:14:35 | +03:44 |
30 | Hagrot, Wilmer (SWE) | Sundbybergs IK | 00:14:37 | +03:46 |
31 | Lindblad, Axel (SWE) | Granbergsdals IF | 00:14:52 | +04:01 |
32 | Ramsin, Gustav (SWE) | IFK Skövde SK | 00:15:09 | +04:18 |
33 | Nermoen, Eddie (SWE) | Lillhärdals IF | 00:15:19 | +04:28 |
34 | Norberg, Gustav (SWE) | Kvarnsvedens GOIF SK | 00:15:19 | +04:29 |
35 | Schaar, Arvid (SWE) | Orsa SK | 00:15:35 | +04:44 |
36 | Isaksson, Johannes (SWE) | Grava SK | 00:15:37 | +04:46 |
37 | Åberg, Daniel (SWE) | 00:15:39 | +04:48 | |
38 | Lingblom, Lucas (SWE) | IFK Sala | 00:15:40 | +04:49 |
39 | Söndmör, Axel (NOR) | 00:15:48 | +04:58 | |
40 | Alenius, Oscar (SWE) | IFK Hedemora SK | 00:15:49 | +04:58 |
41 | Leijon, Vincent (SWE) | Tumba-Mälarhöjden OK | 00:15:53 | +05:02 |
42 | Sahlberg, Måns (SWE) | Trönö IK | 00:15:55 | +05:04 |
43 | Villman, Olle (SWE) | Dala-Järna IK | 00:16:08 | +05:17 |
44 | Högberg, Axel (SWE) | Täby IS SK | 00:16:09 | +05:18 |
45 | Jonforsen, David (SWE) | Hallstahammars SK SOFK | 00:16:12 | +05:21 |
46 | Niederhauser, Sven (SUI) | SSC Riehen/LG Lausen | 00:16:23 | +05:32 |
47 | Almgren, Felix (SWE) | IFK Mora SK | 00:16:44 | +05:53 |
48 | Gustavsson, Samuel (SWE) | Västerås Skidklubb | 00:16:49 | +05:58 |
49 | Kaipe, Oskar (SWE) | Falu IK | 00:17:00 | +06:10 |
50 | Johansson, Oscar (SWE) | 00:17:12 | +06:21 | |
51 | Conradson, Alfred (SWE) | Orsa SK | 00:17:19 | +06:28 |
52 | Castel, Philip (SWE) | 00:17:47 | +06:57 | |
53 | Ivarsson, Anton (SWE) | Vindrarps SK | 00:17:48 | +06:57 |
54 | Lange, Alvar (SWE) | 00:17:57 | +07:06 | |
55 | Zidek, Liam (SWE) | Lillhärdals IF | 00:18:24 | +07:33 |
56 | Larsson, Frans (SWE) | 00:19:50 | +08:59 | |
57 | Petersson, Vilhelm (SWE) | Elmhults SC | 00:19:56 | +09:05 |
58 | Eng, Love (SWE) | Bergeforsens SK | 00:20:49 | +09:58 |
59 | Hermansson Chougui, Ludwig (SWE) | 00:20:59 | +10:08 | |
60 | Svensson, Oliver (SWE) | Wattholma IF | 00:21:24 | +10:33 |
61 | Göstas, Joakim (SWE) | 00:21:30 | +10:39 | |
62 | Meijer, Dante (SWE) | IFK Mora SK | 00:21:30 | +10:39 |
63 | Seljeson, Troy (SWE) | Surahammars SOK | 00:22:51 | +12:00 |
Natalia Nepryaeva väntar barn
Världscupsegrarinnan från 2021/2022, ryskan Natalia Nepryaeva väntar sitt första barn.
Det meddelar hon själv på sociala medier där hon visar upp bilder på en snabbt växande mage.
Hon heter numera Natalia Terentieva sedan hon gifte sig med landslagskollegan Aleksandr Terentiev.
Jonatan slog Erik med 2 poäng i totalen
Här är slutresultaten i vinterns BAUHAUS cup:
Jonatan Lindberg, IFK Mora tog inga poäng i den avslutande tävlingen i BAUHAUS cup och det blev en nervös väntan för om han skulle vinna totalt.
Erik Bergström, Rehns BK var 3:a i Sollefteås sista tävling och slutade 2 (!) poäng efter Jonatan i totalen efter 8 tävlingar.
Skistad säger nej till landslaget igen?
Den norska stortidningen VG erfar att sprintstjärnan Kristine Stavaas Skistad åter igen säger nej till det norska längdlandslaget.
Hon är deras klart största damstjärna och vann fem sprinttävlingar senaste säsongen. Om 25-åringen inte tackar ja till landslaget är det givetvis tråkigt för förbundet inför VM i Trondheim 2025.
Denise Herrmann-Wick fick sin Jonna
Ex-skidskyttestjärnan Denise Herrmann-Wick, 35 har fått en dotter tillsammans med sin man Thomas Wick.
Dottern skall heta Jonna.
Kanske Jonna Sundling är förebilden…?
Calle och sambon fick en dotter
Calle Halfvarsson, 35 och sambon Isabell Olsson har fått sitt andra barn. Den här gången en dotter som blir lillasyster til Casper-Lo.
– Allt har gått väldigt bra, skriver Calle till Sportbladet.
Torleif gjorde precis som på Vasaloppet
Torleif Syrstad är en man för dom stora anledningarna.
Och för dom långa tävlingarna.
I lördagens Janteloppet – finalen i Ski Classics – gjorde han precis som i Vasaloppet och bara lämnade konkurrenterna bakom.
Max Novak, Team Aker Dæhlie var i ledningen men slutade trea. Bäst av dom svenska blev Karolina Hedenström, Lager 157 som var tvåa i damklassen.
Anders Besseberg fick 3 års fängelse
Fd IBU-presidenten Anders Besseberg dömdes till tre år och en månads fängelse för grov korruption. Han överklagade själv på plats i rätten i Hokksund i Norge.
Besseberg dömdes för att ha mottagit jaktturer, klockor, prostituerade och han dömdes att leverera tillbaka både klockor och djur som han skjutit.
Klæbo tillbaka i norska landslaget
Johannes Høsflot Klæbo går tillbaka till det norska landslaget. 27-åringen bjöd in pressen under fredagen och berättade att han kommer att vara en del av laget igen från och med den kommande säsongen.
Inför årets säsong stod Klæbo utanför landslaget.
Linn Svahn åkte in mest pengar
Linn Svahn var den skidåkaren i Sverige som åkte in mest pengar i vinter. Med 2,652 miljoner toppar hon listan före både skidskyttar och alpinister.
Längddamerna har gjort en bra säsong och Frida Karlsson ligger trea på listan.
Plötsligt blev Johan en vinnare
Han är stortalangen som aldrig riktigt blommade ut.
Men som inte gav upp, ändrade fokus och kämpade på.
Och nu – i en ålder av 29 år – är han plötsligt en vinnare.
Johan Hoel, Team Ragde Charge kommer att vinna årets Ski Classics.
Stentufft om platserna i Norges landslag
Skidskytte:
Att komma med i det norska skidskyttelandslaget måste vara något av det svåraste inom den sporten. Åkare med pallplatser i världscupen har inte fått plats inför säsongen 2024/2025 och konkurrensen är enorm.
I norska mästerskapen den gångna helgen startade 175 herrar och 125 damer!
Hejapriset x 4 utdelad i Sollefteå
Svenska Spels Hejapriset tillfaller den åkare som förbättrat sina rankingpoäng mest i samband med Ford Smart Energy Cup. Under helgens tävlingar i Sollefteå delades priset ut hela fyra gånger när bästa senior i dam- och herrklassen samt bästa lag i de äldre juniorklasserna i BAUHAUS Cup premierades för sin utveckling.
Lämnar landslaget, lägger inte av
Tilda öppnar upp om svårigheterna:
Plötsligt försvann stortalangen Tilda Johansson från skidskyttearenorna mitt under brinnande säsong.
Nu berättar hon för första gång hur illa hon mådde, hur hon grät och bara ville bort från allt det här.
Men 24-åringen har hittat lite av suget igen och tänker inte lägga av. Hon väljer dock bort landslaget.
Per lanserad i Norge, fortsätter i Tyskland
Per Nilsson har lanserats som en av dom möjliga kandidaterna för att bli Norges nya damlandslagstränare.
Men Frida Karlssons personlige tränare har precis skrivit på en ny tvåårskontrakt med det tyska landslaget.
Stark juniorseger till Tove Norgren
En mycket positiv insats stod Domnarvets Tove Norgren för i finalen av BAUHAUS cup i Sollefteå. Dalatjejen vann D18-klassen efter ett mycket bra lopp.
I dom övriga tre juniorklasserna blev det jaktstartssegrar för favoriterna Evelina Crüsell, Eddie Pettersson och Anton Grahn.
Surt då Frida slog Ebba i jaktstarten
Johan Häggström höll undan och vann herrklassen:
Frida Karlsson spurtade in till seger i jaktstarten i cupfinalen på hemmaplan i Sollefteå och bugade till publiken.
Två och en halv sekund bakom följde Ebba Andersson som inte alls var lika glad efter tävlingen.
Max Novak utmanade om Ski Classics-seger
Max Novak slutade tvåa och utmanade rejält om segern i söndagens Ski Classics-tävling Summit2Senja i norra Norge. Team Aker Dæhlie-åkaren fick se den norska världsstjärnan Martin Løwstrøm Nyenget passera i den sista, hårda stigningen och ta sin andra raka seger i det 60 km långa loppet.
Men det var ändå den bästa placeringen i årets Ski Classics för Max Novak.
Hjalmar slog världsmästaren i sprint
Hjalmar Oscarsson, Ås blev det stora överraskningen i BAUHAUS cup-sprinten i Sollefteå under lördagen. Men minsta möjliga margin – 1 hundradels sekund – slog han juniorvärldsmästaren Anton Grahn från Mora i finalen i H20.
Inte bare det, han slog också JVM-trean Jonatan Lindberg, Mora som slutade tre också här.
Johan Hoel tog första segern i Ski Classics
Johan Hoel är inte känd som någon sprinter, men han imponerade och slog både Martin Løwstrøm Nyenget och Eirik Sverdrup Augdal på upploppet i Reistadløpet i Bardufoss i norra Norge.
Med segern tog han också över ledningen i Ski Classics med två tävlingar kvar.
Där har nu redan Emilie Fleten avgjort även om Astrid Øyre Slind var överlägsen i lördagen 50 km långa tävling.
Frida tog revansch i sprinten
Frida Karlsson var överlägsen i lördagens klassiska sprint i cuptävlingen i Sollefteå och fick revansch för förlusten mot Ebba Andersson dagen innan.
Adam Persson vann herrklassen där Marcus Grate åter igen vann prologen men hade otur i kvartsfinalen.