Och här är killarna i Ungdomsvasan
Det var mycket bra deltagande också bland killarna i åldern 9-16 år i årets Ungdomsvasa i Mora. I flera klasser blev det kamp helt in på mållinjen och här såg vi troligen flera av våra kommande landslagsstjärnor som kommer att dyka upp i TV-rutan om 8-10 år. Det blir spännande att följa med vidare! Här är resultaten för killarnas klasser.
H15-16, 9 km/C masstart | ||||
1 | Gisselman, Truls (SWE) | Rehns BK | 00:25:33 | +00:00 |
2 | Anger, Edvin (SWE) | IFK Hedemora SK | 00:25:34 | +00:01 |
3 | Pålsson, Gustav (SWE) | Utrikes Skidklubb | 00:25:34 | +00:01 |
4 | Eriksson, Alfred (SWE) | Dala-Järna IK | 00:25:38 | +00:05 |
5 | Danielsson, Emil (SWE) | Högbo GIF | 00:25:47 | +00:13 |
6 | Rapp, Emil (SWE) | SK Leksand | 00:25:49 | +00:16 |
7 | Peterson, Alfons (SWE) | Borås GIF | 00:25:55 | +00:21 |
8 | Terent, Benjamin (SWE) | Rehns BK | 00:25:58 | +00:24 |
9 | Garfvé, Isak (SWE) | IFK Mora SK | 00:25:59 | +00:26 |
10 | Hermansson, John (SWE) | IFK Mora SK | 00:26:01 | +00:28 |
11 | Skoglund, Måns (SWE) | Täby IS SK | 00:26:08 | +00:35 |
12 | Carlsson, Jonas (SWE) | Stora Tuna IK SK | 00:26:12 | +00:38 |
13 | Törnqvist, Mattias (SWE) | Garphyttans IF | 00:26:29 | +00:55 |
14 | Bergström, Nils (SWE) | Domnarvets GOIF | 00:26:30 | +00:57 |
15 | Krouwel, Sander (SWE) | Stora Tuna IK SK | 00:26:31 | +00:57 |
16 | Wessman, Joel (SWE) | Vreta Skid o MK | 00:27:06 | +01:33 |
17 | Värmsjö, Arvid (SWE) | SK Bore | 00:27:25 | +01:51 |
18 | Höiby, Lucas (SWE) | OK Landehof | 00:27:32 | +01:58 |
19 | Vinsanius, Alex (SWE) | Västerås Skidklubb | 00:27:33 | +01:59 |
20 | Jutterström, Per (SWE) | IFK Mora SK | 00:27:43 | +02:09 |
21 | Fougstedt, Felix (SWE) | Grava SK | 00:27:50 | +02:17 |
22 | Elmvall, Martin (SWE) | Högbo GIF | 00:27:55 | +02:22 |
23 | Åslund, Oskar (SWE) | Östersunds SK | 00:28:07 | +02:34 |
24 | Thudeen, Alexander (SWE) | Sya SK | 00:28:34 | +03:00 |
25 | Saario, Johannes (SWE) | Korsnäs IF SK | 00:28:49 | +03:16 |
26 | Björklund, Gustav (SWE) | IFK Mora SK | 00:28:58 | +03:25 |
27 | Josefsson, Johannes (SWE) | Täby IS SK | 00:28:59 | +03:26 |
28 | Hallander, Albin (SWE) | Vreta Skid o MK | 00:29:00 | +03:26 |
29 | Brandt, Erik (SWE) | Domnarvets GOIF | 00:29:00 | +03:27 |
30 | Lundberg, Oskar (SWE) | Borås SK | 00:29:01 | +03:28 |
31 | Danielsson Frost, Anders (SWE) | Dala-Järna IK | 00:29:02 | +03:28 |
32 | Aronsson, Arvid (SWE) | OK Kroppefjäll | 00:30:22 | +04:48 |
33 | Jernaeus, Axel (SWE) | Äspereds IF | 00:30:58 | +05:25 |
34 | Pettersson, Oskar (SWE) | Boxholm-Ekeby Skidklubb | 00:31:14 | +05:41 |
35 | Görl, Hampus (SWE) | 00:31:15 | +05:42 | |
36 | Lund Laine, Emil (SWE) | Oxbergs IF | 00:31:52 | +06:18 |
37 | Alsin, Emanuel (SWE) | Åmåls OK | 00:32:04 | +06:31 |
38 | Svensson, Carl (SWE) | Sundbybergs IK | 00:32:28 | +06:55 |
39 | Ackevik, Marcus (SWE) | Burseryds IF | 00:32:36 | +07:02 |
40 | Magnerfelt, Lukas (SWE) | Falköpings AIK SLK | 00:32:43 | +07:09 |
41 | Svahn, Simon (SWE) | Eksjö SOK | 00:33:40 | +08:06 |
42 | Rådahl, Albin (SWE) | Vindrarps SK | 00:34:32 | +08:59 |
43 | Bardino, Carl (DEN) | 00:42:24 | +16:51 | |
44 | Blomqvist, Joel (SWE) | Köla AIK | 00:42:52 | +17:18 |
45 | Price, Lars (SWE) | 00:53:48 | +28:14 | |
H13-14, 7 km/C masstart | ||||
1 | Andersson, Mattias (SWE) | Domnarvets GOIF | 00:17:12 | +00:00 |
2 | Berg, Ludvig (SWE) | Granbergsdals IF | 00:17:12 | +00:00 |
3 | Johansson, Erik (SWE) | Domnarvets GOIF | 00:17:13 | +00:01 |
4 | Georgsson, Kalle (SWE) | Högbo GIF | 00:17:20 | +00:07 |
5 | Abrahamsson-Gjersvold, Ebbe (SWE) | Östersunds SK | 00:17:27 | +00:15 |
6 | Danielsson, Elias (SWE) | Högbo GIF | 00:17:35 | +00:23 |
7 | Mattei, Theo (SWE) | Sävast Ski Team IF | 00:17:38 | +00:26 |
8 | Melén, Markus (SWE) | Falu IK | 00:17:51 | +00:38 |
9 | Bryne, Erik (SWE) | 00:18:11 | +00:59 | |
10 | Jönsson, Arvid (SWE) | Svegs IK | 00:18:14 | +01:01 |
11 | Nordgren, Fabian (SWE) | Falu IK | 00:18:14 | +01:02 |
12 | Ström, Hugo (SWE) | Dala-Järna IK | 00:18:15 | +01:03 |
13 | Krouwel, Frank (SWE) | Stora Tuna IK SK | 00:18:20 | +01:08 |
14 | Carlsson, Jakob (SWE) | Stora Tuna IK SK | 00:18:20 | +01:08 |
15 | Augustsson, Albin (SWE) | Källbottens IK | 00:18:25 | +01:13 |
16 | Östberg, Mattias (SWE) | Stora Tuna IK SK | 00:18:35 | +01:23 |
17 | Strand, Filip (SWE) | Sunne SLF | 00:18:40 | +01:27 |
18 | Nääs, Klockar Eskil (SWE) | SK Leksand | 00:18:42 | +01:30 |
19 | Svahn, Sebastian (SWE) | IFK Mora SK | 00:18:43 | +01:30 |
20 | Lövgren, Bosse (SWE) | Falu IK | 00:18:44 | +01:32 |
21 | Pettersson, Arvid (SWE) | Boxholm-Ekeby Skidklubb | 00:18:45 | +01:32 |
22 | Lundkvist, Jacob (SWE) | Sundbybergs IK | 00:18:45 | +01:33 |
23 | Norberg, Viktor (SWE) | Kvarnsvedens GOIF SK | 00:18:46 | +01:34 |
24 | Källiden, Albin (SWE) | Granbergsdals IF | 00:18:54 | +01:42 |
25 | Bjurström, Joel (SWE) | Älvdalens IF SK | 00:18:54 | +01:42 |
26 | Ivarsson, Lukas (SWE) | Bålsta SK | 00:18:58 | +01:45 |
27 | Ekenberg, Harald (SWE) | IK Stern | 00:19:01 | +01:49 |
28 | Bergman, Jonathan (SWE) | Fagersta Södra IK | 00:19:04 | +01:52 |
29 | Wanner, Lucas (SWE) | 00:19:12 | +02:00 | |
30 | Andersson Anderberg, Ludvig (SWE) | IFK Skövde SK | 00:19:14 | +02:02 |
31 | Larsson, Jacob (SWE) | IFK Mora SK | 00:19:19 | +02:06 |
32 | Jutterdal, Malte (SWE) | Vreta Skid o MK | 00:19:26 | +02:14 |
33 | Jäderblom, Albin (SWE) | Fjärdhundra SK | 00:19:41 | +02:29 |
34 | Hedlund, Alfred (SWE) | SK Leksand | 00:19:43 | +02:31 |
35 | Hedlund, Elias (SWE) | Granbergsdals IF | 00:19:43 | +02:31 |
36 | Palm, Axel (SWE) | Västerås Skidklubb | 00:19:46 | +02:34 |
37 | Jäderblom, Oskar (SWE) | Fjärdhundra SK | 00:19:47 | +02:34 |
38 | Dunder, Samuel (SWE) | Siljansnäs Skid & Löparklubb | 00:19:47 | +02:35 |
39 | Lissel, Isak (SWE) | Stora Tuna IK SK | 00:19:48 | +02:35 |
40 | Nyman, Jesper (SWE) | IFK Skövde SK | 00:19:56 | +02:44 |
41 | Köld, Carl-Filip (SWE) | Medåkers IF | 00:19:58 | +02:46 |
42 | Hindsberg, Hugo (SWE) | Domnarvets GOIF | 00:20:00 | +02:48 |
43 | Peterson, Eskil (SWE) | Borås GIF | 00:20:04 | +02:52 |
44 | Karlsson, Axel (SWE) | Täby IS SK | 00:20:16 | +03:04 |
45 | Grönland, Karl (SWE) | Sälens IF | 00:20:37 | +03:25 |
46 | Mäkinen, Axel (SWE) | Högbo GIF | 00:21:04 | +03:52 |
47 | Sandberg, Leo (SWE) | Sundbybergs IK | 00:21:05 | +03:53 |
48 | Larsson, Simon (SWE) | Dala-Järna IK | 00:21:19 | +04:06 |
49 | Helmin, Alexander (SWE) | Ärla IF | 00:21:22 | +04:10 |
50 | Olsson, Hannes (SWE) | IFK Mora SK | 00:21:27 | +04:15 |
51 | Montelius Risberg, Esbjörn (SWE) | Falu IK | 00:21:45 | +04:33 |
52 | Rootalu, Mart Andreas (EST) | 00:21:54 | +04:42 | |
53 | Almgren, Markus (SWE) | IFK Mora SK | 00:21:55 | +04:43 |
54 | Lönnqvist, Niklas (SWE) | Ärla IF | 00:21:57 | +04:45 |
55 | Petersson, Victor (SWE) | Burseryds IF | 00:22:02 | +04:50 |
56 | Fors, Anton (SWE) | Dala-Järna IK | 00:22:02 | +04:50 |
57 | Wincent, Tor (SWE) | 00:22:13 | +05:00 | |
58 | Fredriksen, Frode (SWE) | Norrbärke SK | 00:22:29 | +05:17 |
59 | Helmersson Kareld, Ceasar (SWE) | Kvarnsvedens GOIF SK | 00:22:31 | +05:19 |
60 | Hedlund, Joel (SWE) | Granbergsdals IF | 00:22:33 | +05:21 |
61 | Gruvris, Pipar Jonas (SWE) | Siljansnäs Skid & Löparklubb | 00:22:41 | +05:29 |
62 | Lindén, Johan (SWE) | Selånger SOK | 00:22:45 | +05:32 |
63 | Söderqvist, Lucas (SWE) | Storvreta IK | 00:23:00 | +05:48 |
64 | Hansson, Jon (SWE) | Falu IK | 00:24:04 | +06:51 |
65 | Nilsson, Viggo (SWE) | 00:24:04 | +06:52 | |
66 | Etander, Rasmus (SWE) | 00:24:18 | +07:06 | |
67 | Rudehill Sundell, Axel (SWE) | Nacka Värmdö SK | 00:24:19 | +07:07 |
68 | Gustafsson, Isaak (SWE) | IFK Grängesberg SK | 00:25:03 | +07:51 |
69 | Ling, Erik (SWE) | IF Hallby SOK | 00:27:11 | +09:58 |
70 | Lange, Ludvig (SWE) | Tumba-Mälarhöjden OK | 00:27:14 | +10:02 |
71 | Ljungqvist, Markus (SWE) | Kexholms SK | 00:27:29 | +10:16 |
72 | Rasmusson, Alexander (SWE) | 00:28:02 | +10:49 | |
73 | Dickfors, Axel (SWE) | 00:29:09 | +11:56 | |
74 | Hamrin, Pontus (SWE) | Västerås Skidklubb | 00:29:32 | +12:20 |
75 | Sköldeberg, Edvard (SWE) | 00:34:03 | +16:51 | |
76 | Johansson, Alfred (SWE) | OK Alehof | 00:34:14 | +17:01 |
77 | Örtlund, Filip (SWE) | AXA SC | 00:34:22 | +17:10 |
78 | Kaffanke, Frederick (AUT) | 00:38:24 | +21:11 | |
79 | Oskarsson, Isak (SWE) | 00:42:15 | +25:03 | |
H11-12, 5 km/C masstart | ||||
1 | Myhlback, Alvar (SWE) | Bjursås IK | 00:14:42 | +00:00 |
2 | Bergström, Erik (SWE) | Domnarvets GOIF | 00:14:54 | +00:12 |
3 | Höiby, Martin (SWE) | OK Landehof | 00:15:45 | +01:02 |
4 | Lindberg, Jonatan (SWE) | SK Leksand | 00:15:49 | +01:06 |
5 | Björk, Carl (SWE) | IFK Skövde SK | 00:16:04 | +01:21 |
6 | Eriksson, Axel (SWE) | Stora Tuna IK SK | 00:16:09 | +01:26 |
7 | Jäderblom, Gustav (SWE) | Fjärdhundra SK | 00:16:24 | +01:42 |
8 | Nederheim, Erik (SWE) | Täby IS SK | 00:16:27 | +01:44 |
9 | Elofsson, Edvin (SWE) | Boxholm-Ekeby Skidklubb | 00:16:28 | +01:46 |
10 | Rydin Sahlin, Alvin (SWE) | Västerås Skidklubb | 00:16:29 | +01:46 |
11 | Larsson, Albin (SWE) | Filipstads SF | 00:16:45 | +02:02 |
12 | Söndmör, Edvin (NOR) | 00:16:50 | +02:07 | |
13 | Carlberg Nilsson, Alfred (SWE) | Domnarvets GOIF | 00:16:53 | +02:10 |
14 | Unger, Anton (SWE) | Falu IK | 00:17:27 | +02:45 |
15 | Rytter, William (SWE) | Älvdalens IF SK | 00:17:31 | +02:48 |
16 | Ryen Söndmör, Oliver (NOR) | Engerdal SP.KL | 00:17:47 | +03:04 |
17 | Partanen, Sixten (SWE) | Högbo GIF | 00:17:57 | +03:14 |
18 | Larsson, Emil (SWE) | Filipstads SF | 00:17:59 | +03:17 |
19 | Demirtas, Simon (SWE) | IFK Mora SK | 00:18:00 | +03:17 |
20 | Gravdal, Stian Ustvedt (NOR) | 00:18:06 | +03:24 | |
21 | Andersson, Malte (SWE) | Domnarvets GOIF | 00:18:11 | +03:29 |
22 | Brenter, Ludvig (SWE) | Nacka Värmdö SK | 00:18:13 | +03:30 |
23 | Ekström, Hugo (SWE) | Grava SK | 00:18:24 | +03:42 |
24 | Eriksson, Vilgot (SWE) | SK Leksand | 00:18:29 | +03:47 |
25 | Nordanbro, Isak (SWE) | Grava SK | 00:18:37 | +03:54 |
26 | Sundholm, Emil (SWE) | Nacka Värmdö SK | 00:18:41 | +03:59 |
27 | Svahn, Alexander (SWE) | 00:18:41 | +03:59 | |
28 | Löfgren, Melvin (SWE) | Falu IK | 00:18:57 | +04:15 |
29 | Ullberg, Lucas (SWE) | Näsvikens IK | 00:18:59 | +04:16 |
30 | Stenlund, Noel (SWE) | Falu IK | 00:18:59 | +04:16 |
31 | Fredriksen, Trond (SWE) | Norrbärke SK | 00:19:03 | +04:21 |
32 | Åkerlund, Ville (SWE) | Sälens IF | 00:19:04 | +04:21 |
33 | Oskar, Bergman (SWE) | IFK Mora SK | 00:19:05 | +04:23 |
34 | Eriksson, Harald (SWE) | Dala-Järna IK | 00:19:11 | +04:28 |
35 | Möllerberg, Albin (SWE) | Valbo AIF | 00:19:11 | +04:28 |
36 | Mårtensson, Alfred (SWE) | Falu IK | 00:19:11 | +04:28 |
37 | Forsgren, Karl (SWE) | Norrbärke SK | 00:19:12 | +04:29 |
38 | Jönsson, Emil (SWE) | Malungs IF | 00:19:15 | +04:32 |
39 | Sandegård, Tore (SWE) | 00:19:17 | +04:34 | |
40 | Jonforsen, Arvid (SWE) | Hallstahammars SK SOFK | 00:19:30 | +04:47 |
41 | Hedar, Rasmus (SWE) | Hällbybrunns IF | 00:19:33 | +04:51 |
42 | Palm, Gustav (SWE) | Västerås Skidklubb | 00:19:44 | +05:02 |
43 | Sörlin, Alvin (SWE) | IFK Mora SK | 00:19:59 | +05:17 |
44 | Odin, Erik (SWE) | Västerås Skidklubb | 00:20:09 | +05:26 |
45 | Wickman, Gustav (SWE) | Preem IF | 00:20:13 | +05:30 |
46 | Skåret, Mathias (NOR) | 00:20:16 | +05:34 | |
47 | Wallman, Olle (SWE) | IFK Grängesberg SK | 00:20:19 | +05:37 |
48 | Sjöberg, Theo (SWE) | Garphyttans IF | 00:20:26 | +05:43 |
49 | Gustavsson, Filip (SWE) | Västerås Skidklubb | 00:20:30 | +05:48 |
50 | Rystedt, Axel (SWE) | Södertälje-Nykvarn OF | 00:20:39 | +05:57 |
51 | Danielsson, Alfred (SWE) | IFK Mora SK | 00:20:46 | +06:03 |
52 | Jernberg, Axel (SWE) | Källbottens IK | 00:20:49 | +06:06 |
53 | Bengtsson, Grund Isak (SWE) | Korsnäs IF SK | 00:20:51 | +06:09 |
54 | Carlsson, Oscar (SWE) | Gagnefs IF | 00:20:53 | +06:10 |
55 | Eriksson, Gustav (SWE) | 00:20:53 | +06:11 | |
56 | Haglund, Emanuel (SWE) | IFK Mora SK | 00:21:32 | +06:49 |
57 | Mehammer Lannergård, Joel (SWE) | Lidköpings VSK | 00:21:34 | +06:51 |
58 | El Hayek, Hjalmar (SWE) | Ärla IF | 00:21:40 | +06:58 |
59 | Magnusson, Leo (SWE) | Edsbyns SK | 00:21:49 | +07:07 |
60 | Björk, Isak (SWE) | 00:22:04 | +07:22 | |
61 | Lundkvist, Oscar (SWE) | Sundbybergs IK | 00:22:15 | +07:32 |
62 | Görl, Rasmus (SWE) | 00:22:17 | +07:34 | |
63 | Sjödin, Isak (SWE) | Nynäs IK | 00:22:33 | +07:50 |
64 | Dahlbäck, Douglas (SWE) | Gustafs GoIF | 00:23:00 | +08:18 |
65 | Jämtelid, Ivar (SWE) | Valbo AIF | 00:23:13 | +08:30 |
66 | Niederhauser, Björn (SUI) | SSC Riehen/LG Lausen | 00:23:13 | +08:30 |
67 | Möller, Linus (SWE) | 00:24:18 | +09:35 | |
68 | Bäcke, Noah (SWE) | Älvdalens IF SK | 00:24:55 | +10:12 |
69 | Wahlberg, Gustav (SWE) | Väse SK | 00:24:59 | +10:16 |
70 | Paulsson, Albin (SWE) | OK Löftan | 00:25:00 | +10:17 |
71 | Grinev, Timur (SWE) | 00:25:19 | +10:37 | |
72 | Åberg, Jesper (SWE) | Rembo IK | 00:26:15 | +11:32 |
73 | Eriksson, Isak (SWE) | 00:26:17 | +11:35 | |
74 | Lange, Tobias (SWE) | 00:26:42 | +12:00 | |
75 | Vinsanius, Isak (SWE) | Västerås Skidklubb | 00:27:01 | +12:18 |
76 | Persson, Emil (SWE) | 00:27:04 | +12:21 | |
77 | Olsson, Johannes (SWE) | IFK Mora SK | 00:27:07 | +12:25 |
78 | Norberg, Samuel (SWE) | IFK Mora SK | 00:28:43 | +14:01 |
79 | Stenby, Denniz (SWE) | 00:28:47 | +14:05 | |
80 | Landin, Linus (SWE) | 00:29:00 | +14:17 | |
81 | Nordgaard, Vilhelm (DEN) | 00:29:23 | +14:40 | |
82 | Steiner, Rufus (SWE) | 00:30:10 | +15:28 | |
83 | Sjögren, Teo (SWE) | 00:31:35 | +16:53 | |
84 | Fandén, Devin (SWE) | 00:43:06 | +28:23 | |
H9-10, 3 km/C masstart | ||||
1 | Ericsson, Kaspar (SWE) | Stockviks SF | 00:10:50 | +00:00 |
2 | Olsson, Oskar (SWE) | Äspereds IF | 00:11:09 | +00:18 |
3 | Söder, Oskar (SWE) | IFK Grängesberg SK | 00:11:23 | +00:32 |
4 | Anger, Pelle (SWE) | IFK Hedemora SK | 00:11:33 | +00:42 |
5 | Trofast, Arvid (SWE) | Borensbergs IF CK | 00:11:39 | +00:48 |
6 | Jutterdal, Ville (SWE) | Vreta Skid o MK | 00:11:44 | +00:53 |
7 | Hermansson, Emil (SWE) | Perbellum Sportsällskap | 00:12:14 | +01:23 |
8 | Omblets, Thijn (BEL) | Sälens IF | 00:12:19 | +01:29 |
9 | Anderberg, Hjalmar (SWE) | IFK Skövde SK | 00:12:24 | +01:34 |
10 | Danielson Frost, Erik (SWE) | Dala-Järna IK | 00:12:25 | +01:34 |
11 | Skytt, Edvin (SWE) | Falu IK | 00:12:31 | +01:41 |
12 | Ling, Emil (SWE) | IF Hallby SOK | 00:12:32 | +01:41 |
13 | Dovander, William (SWE) | Sundbybergs IK | 00:12:37 | +01:46 |
14 | Grändborn, Gustav (SWE) | Trönö IK | 00:12:47 | +01:56 |
15 | Wiklund, Erik (SWE) | Sundbybergs IK | 00:12:59 | +02:08 |
16 | Skoglund, Erik (SWE) | Täby IS SK | 00:13:06 | +02:15 |
17 | Hållmarker, Albin (SWE) | Bjursås IK | 00:13:06 | +02:16 |
18 | Järeteg, Linus (SWE) | 00:13:16 | +02:25 | |
19 | Mattsson, Gustav (SWE) | Valbo AIF | 00:13:20 | +02:30 |
20 | Nestler, Lennart (SWE) | IFK Mora SK | 00:13:31 | +02:40 |
21 | Alvarsson, Melker (SWE) | IFK Skövde SK | 00:13:33 | +02:43 |
22 | Helmin, Oscar (SWE) | Ärla IF | 00:13:35 | +02:44 |
23 | Svensson, Albin (SWE) | IK Stern | 00:13:36 | +02:45 |
24 | Sebjørnsen, Henrik (NOR) | 00:13:44 | +02:53 | |
25 | Söndmör, Arvid (NOR) | 00:13:46 | +02:55 | |
26 | Björkman, Oliver (SWE) | IFK Mora SK | 00:13:49 | +02:58 |
27 | Gjersvold, Fred Abrahamsson (SWE) | Östersunds SK | 00:14:04 | +03:13 |
28 | Nestler, Matti (SWE) | IFK Mora SK | 00:14:16 | +03:25 |
29 | Montelius Risberg, Frode (SWE) | Falu IK | 00:14:35 | +03:44 |
30 | Hagrot, Wilmer (SWE) | Sundbybergs IK | 00:14:37 | +03:46 |
31 | Lindblad, Axel (SWE) | Granbergsdals IF | 00:14:52 | +04:01 |
32 | Ramsin, Gustav (SWE) | IFK Skövde SK | 00:15:09 | +04:18 |
33 | Nermoen, Eddie (SWE) | Lillhärdals IF | 00:15:19 | +04:28 |
34 | Norberg, Gustav (SWE) | Kvarnsvedens GOIF SK | 00:15:19 | +04:29 |
35 | Schaar, Arvid (SWE) | Orsa SK | 00:15:35 | +04:44 |
36 | Isaksson, Johannes (SWE) | Grava SK | 00:15:37 | +04:46 |
37 | Åberg, Daniel (SWE) | 00:15:39 | +04:48 | |
38 | Lingblom, Lucas (SWE) | IFK Sala | 00:15:40 | +04:49 |
39 | Söndmör, Axel (NOR) | 00:15:48 | +04:58 | |
40 | Alenius, Oscar (SWE) | IFK Hedemora SK | 00:15:49 | +04:58 |
41 | Leijon, Vincent (SWE) | Tumba-Mälarhöjden OK | 00:15:53 | +05:02 |
42 | Sahlberg, Måns (SWE) | Trönö IK | 00:15:55 | +05:04 |
43 | Villman, Olle (SWE) | Dala-Järna IK | 00:16:08 | +05:17 |
44 | Högberg, Axel (SWE) | Täby IS SK | 00:16:09 | +05:18 |
45 | Jonforsen, David (SWE) | Hallstahammars SK SOFK | 00:16:12 | +05:21 |
46 | Niederhauser, Sven (SUI) | SSC Riehen/LG Lausen | 00:16:23 | +05:32 |
47 | Almgren, Felix (SWE) | IFK Mora SK | 00:16:44 | +05:53 |
48 | Gustavsson, Samuel (SWE) | Västerås Skidklubb | 00:16:49 | +05:58 |
49 | Kaipe, Oskar (SWE) | Falu IK | 00:17:00 | +06:10 |
50 | Johansson, Oscar (SWE) | 00:17:12 | +06:21 | |
51 | Conradson, Alfred (SWE) | Orsa SK | 00:17:19 | +06:28 |
52 | Castel, Philip (SWE) | 00:17:47 | +06:57 | |
53 | Ivarsson, Anton (SWE) | Vindrarps SK | 00:17:48 | +06:57 |
54 | Lange, Alvar (SWE) | 00:17:57 | +07:06 | |
55 | Zidek, Liam (SWE) | Lillhärdals IF | 00:18:24 | +07:33 |
56 | Larsson, Frans (SWE) | 00:19:50 | +08:59 | |
57 | Petersson, Vilhelm (SWE) | Elmhults SC | 00:19:56 | +09:05 |
58 | Eng, Love (SWE) | Bergeforsens SK | 00:20:49 | +09:58 |
59 | Hermansson Chougui, Ludwig (SWE) | 00:20:59 | +10:08 | |
60 | Svensson, Oliver (SWE) | Wattholma IF | 00:21:24 | +10:33 |
61 | Göstas, Joakim (SWE) | 00:21:30 | +10:39 | |
62 | Meijer, Dante (SWE) | IFK Mora SK | 00:21:30 | +10:39 |
63 | Seljeson, Troy (SWE) | Surahammars SOK | 00:22:51 | +12:00 |
En SM-femmil helt i Burmans smak
En hård SM-femmil. Individuell start. Hårda spår och jämnt före. Många trötta åkare på slutet av säsongen.
Det gillar Jens Burman.
Åsarna-åkaren var i ledningen från start till mål i den sista SM-tävlingen på Pagla skidstadion i Boden under tisdagen. Närmast följde unge Truls Gisselman från Rehns BK.
Ebba vände och vann SM-tremilen
Linn Svahn öppnade bäst och hade ledningen i SM-tremilen i Boden.
Men på andra halvan vände Ebba Andersson på steken och tog sitt första guld under årets SM-vecka i Norrbotten.
Avståndet i mål blev dock bara 8 sekunder.
Jonna sjuk – Falun-Borlänges första guld
Jonna Sundling blev sjuk och kom aldrig till start. Storfavoriten Piteå Elit försvagades avsevärt och Falun Borlänge SK tog chansen och vann sitt första stafettguld på damsidan.
SM-stafetten för damer i Boden blev en duell mellan dessa två klubbar, dom övriga var långt efter.
”Häggis” blev Piteås stafetthjälte
Johan Häggström hade dom nödvändiga hundradelarna på sin sida och säkrade stafettguldet för Piteå Elit på Pagla skidstadion i Boden.
Samtidigt var det ett besviket Åsarna-gäng som fick se Edvin Anger förlora upploppsstriden med minsta möjliga margin.
Perfekt avslutning för Peppe Femling
Vann SM-guld med sambon Anna Magnusson:
Peppe Femling åkte sin sista tävling.
Och vilken avslutning det blev på karriären.
Tillsammans med sambon Anna Magnusson blev det SM-guld i single mixed på Pagla skidstadion i Boden.
Nils Dahlsten vann spurten i Gäddede
Lager 157 också i Flyktningerennet:
Lager 157 Ski Team har haft en mycket bra månad. Under söndagen fortsatte framgångarna då Nils Dahlsten spurtade hem segern i Flyktningerennet mellan Lierne i Norge och Gäddede. Han vann precis före teamkollegan Marcus Johansson.
Bland damerna imponerade Hedda Bångman, Offerdals SK som vann klart.
Alvar firade 18 år med seger
Alvar Myhlback har äntligen hunnit bli 18 år. Killen som imponerade som 8:a i Vasaloppet som 16-åring och 3:a som 17-åring.
Han fyllde år i fredags och firade med att vinna Lofsdalen Epic under lördagen efter en tuff fight mot lagkompisen Nils Dahlsten i Lager 157 samt Morten Eide Pedersen, Team Eksjöhus och Max Novak, Team Aker Dæhlie.
SM-guld för Jesper och Elvira i masstarterna
SM-veckan i Boden fortsatte på söndagen med spännande masstarter i fina förhållanden med några minusgrader i luften och vindstilla på vallen. Jesper Nelin vann sitt andra guld i herrarnas lopp, medan Elvira Öberg tog hem segern bland damerna efter att ha avgjort i sista stående.
Linn bröt Jonnas segersvit på mållinjen
Edvin Anger tog nytt guld på skid-SM:
Linn Svahn bröt Jonna Sundlings segersvit på skid-SM i Boden med en millimeterseger i damernas sprintfinal.
I herrenes final var Edvin Anger i tät från start till mål och fick segern som han ville före Johan Häggström.
Lager 157 dominerade i Jokkmokk
Nordeskiöldsloppet 220 km:
Det blev seger både i dam- och herrklassen i det 220 km långa Nordenskiöldsloppet i Jokkmokk under lördagen.
Oskar Kardin och Linnea Johansson vann varsin klass i den kanske största kraftmätningen bland dom svenska längdtävlingarna.
Team Eksjöhus-skräll på NM 50 km
Doldis slog Klæbo och vann norska mästerskapen:
Eirik Sverdrup Augdal brukar åka långlopp för svenska Team Eksjöhus.
Men under lördagens körde han femmilen på norska mästerskapen i Lillehammer.
Och vann – före Johannes Høsflot Klæbo.
Jesper och Hanna sprintsegrare på SM
Skidskytte:
Det var snöigt med tungt före och viss vind på vallen under lördagens sprint vid SM-veckan på Pagla skidstadion i Boden. Jesper Nelin försvarade guldet från förra året med fullt skytte och snabbaste åktid i herrarnas lopp, medan Hanna Öberg vann överlägset bland damerna.
Therese Johaug krossade alla i comebacken
Fråga inte om Therese Johaug är klar för femmilen på VM i Trondheim 2025.
I sin comeback över 30 km fristil i norska mästerskapen i Lillehammer var hon totalt överlägsen och krossade allt motstånd.
35-åringen vann med två minuter och 49 sekunder!
Trippel Åsarna och Jonna SM-drottning
Skid-SM i Boden:
Åsarna tog revansch från masstarten och vann tredubbel på herrarnas 10 km klassisk på skid-SM i Boden – precis det samma som IFK Mora gjorde i masstarten. Edvin Anger vann före William Poromaa och Jens Burman.
Jonna Sundling tog en överlägsen seger bland damerna och har nu tre SM-guld på tre dagar.
Petter Northug chockade med NM-silver
Petter Northug jr chockade alla då han tillsammans med lillebror Even vann silver i teamsprint på norska mästerskapen i Lillehammer.
– Jag såg dubbelt och ville spy, säger Northug som visade upp sitt gamla fighting face.
Piteå och Åsarna vann SM-teamsprinten
Favoritsegrar till Piteå Elit och Åsarna IK i dam- respektive herrklassen i torsdagens SM i teamsprint.
Piteås damer var överlägsna medan Åsarnas herrar fick spurta för guldet.
Trippel IFK Mora i herrarnas SM-masstart
IFK Mora SK stod kvar som den stora segraren efter herrarnas 20 km masstart i fristil vid skid-SM i Boden. Tredubbelt var full pott för dalaklubben efter att fem åkare gjort upp om medaljerna på slutet.
Anmärkningsvärt är att A-landslagsåkarna inte fanns med i tätkampen.
Jonna vann spurten om SM-guldet
Jonna Sundling vann den dramatiska avslutningen på damernas 20 km masstart när skid-SM inleddes i Boden under onsdagen.
Linn Svahn och Maja Dahlqvist tog dom andra medaljerna från en 7-mannagrupp som innehöll alla dom största favoriterna.
– Jag tänkte redan på det näst sista varvet att det skulle bli en spurt, säger Sundling till SVT.
Klart för SM i längd och skidskytte
Onsdag startar skid-SM i Boden med ett mäktigt program både med längdåkning och skidskytte. Tävlingarna går i samband med SM-veckan där tävlingar också äger rum i Luleå.
Först ut på onsdag är längdåkarna med 20 km masstart i fristil.
Svegsskidan i strålande sol
Strålande sol och perfekta förhållanden bjöds det på när Svegsskidan kördes under söndagen med både individuella tävlingar och stafetter.
- Nu hade vi knappt 100 deltagare men till nästa år hoppas vi på det dubbla, sa tävlingsledaren Håkan Degselius