Stora Vildmannaloppet i Umeå:
Ny seger till Johan Lövgren
Vännäs SK:s Johan Lövgren tog sin andra seger på kort tid då han under söndagen vann Stora Vildmannaloppet som arrangerades av IFK Umeå.
Johan använde 1.41,31 timme på den fyra mil långa banan och hade 2,43 minuter till godo på rutinerade Johan Lövgren.
Bra åkte också junioren Marcus Fredriksson från Lycksele. JVM-reserven hade tiden 1.47,36 och var ohotad som segrare i juniorklassen.
Suverän var också damsegrarinnan Sofia Lindberg från Robertsfors, som med fina tiden 2.02,40 var långt före konkurrenterna. Junioråkaren Wilma Jönsson från Östersunds SK var snabbast på halva distansen.
Resultat Stora Vildmannaloppet
D 19-20 - 40km Disciplin: Masstart klassisk stil
1 70 MÅRTENSSON Cecilia 1995 Lycksele IF 02:11:13 0:00:00
H 19-20 - 40km Disciplin: Masstart klassisk stil
1 69 FREDRIKSSON Marcus 1996 Lycksele IF 01:47:36 0:00:00
2 189 SCHOGSTER Carl 1997 Täfteå IK 01:54:08 0:06:31
3 186 BJÖRKMAN Erik 1997 Täfteå IK 02:01:08 0:13:31
D 21- - 40km Disciplin: Masstart klassisk stil
1 65 LINDBERG Sofia 1992 Robertsfors IK 02:02:40 0:00:00
2 342 NILSSON Mona 1900 Hägglunds Sk 02:16:23 0:13:42
3 62 ANDER Kristin 1900 OK Landehof 02:19:12 0:16:32
4 382 OLSSON Anna 1900 Dalasjö IK 02:23:10 0:20:29
5 359 INGVARSSON Nina 1900 Kalvträskflickorna 02:29:23 0:26:42
6 330 ELFFORS Jennifer 1900 Lucksta IF 02:29:51 0:27:10
7 84 ÖRMIN Anna 1900 Jalles TC 02:32:03 0:29:22
8 66 FLODELL Amanda 1900 AGNÄS IK 02:32:37 0:29:56
9 372 ÅHLUND Jessica 1900 Halmstadtriatleterna 02:38:59 0:36:19
10 68 KARLSSON LAKETA Ingela 1900 Slussfors 02:39:25 0:36:44
11 58 NYSTRÖM Anette 1900 IK Studenterna 02:42:46 0:40:06
12 59 LEVIN Sofia 1900 Umeå 02:44:33 0:41:53
13 67 EIRELL Moa 1900 Jalles TC 02:48:07 0:45:27
14 63 NERO Klara 1900 Mullsjö SOK 03:01:03 0:58:22
15 64 NILSSON Anna 1900 hemmingsmark sk 03:19:00 1:16:19
H 21- - 40km Disciplin: Masstart klassisk stil
1 42 LÖVGREN Johan 1991 Vännäs SK 01:41:31 0:00:00
2 383 ROSVALL Martin 1900 Lycksele IF 01:44:15 0:02:43
3 38 BODÉN Joel 1900 Täfteå IK 01:44:43 0:03:12
4 41 NILSSON TOBIAS 1991 IFK Umeå 01:50:18 0:08:46
5 31 DOMEIJ Andreas 1900 1life IF 01:52:29 0:10:57
6 52 OSKARSSON ANDREAS 1981 IFK Umeå 01:52:38 0:11:06
7 353 CARLSSON Viktor 1900 Skellefteå XC 01:52:41 0:11:09
8 29 GRANBERG Daniel 1900 Mellansels IF 01:52:44 0:11:12
9 55 JANSSON PALMER Erik 1900 Saltsjöbadens IF 01:56:21 0:14:49
10 378 WALLBERG Håkan 1900 Hägglunds Sk 01:56:22 0:14:50
11 27 KEMPE Harald 1993 Tynderö IK 01:57:45 0:16:13
12 365 NYGREN Erik 1900 AGNÄS IK 01:57:56 0:16:24
13 32 FROM Erik 1900 Storumans IK 01:58:56 0:17:24
14 44 STRÖM Jonathan 1994 Hägglunds Ski Team SK 01:59:13 0:17:41
15 23 MÄKI Fredrik 1900 IKSU Längdskidor 01:59:31 0:17:59
16 348 SJÖGREN Alexander 1900 Team Esplanad 02:00:55 0:19:23
17 57 KARLSSON Viktor 1994 Storumans IK 02:04:23 0:22:51
18 45 DANIELSSON Johan 1900 Lycksele IF 02:04:25 0:22:53
19 322 OLOFSSON Andreas 1900 Jalles TC 02:04:34 0:23:02
20 56 HANSSON Emil 1900 IFK Umeå 02:06:19 0:24:47
21 30 FORS Henrik 1900 Junosuando IK 02:06:27 0:24:55
22 35 JAKOBSSON Johan 1900 Röbäcks SK 02:07:17 0:25:45
23 28 GUSTAFSSON Robert 1900 Team Esplanad 02:08:15 0:26:43
24 33 KERRO matti 1900 volvo fk skidor 02:08:31 0:26:59
25 49 FRANZÉN Elis 1994 Haparanda SKT 02:09:35 0:28:03
26 53 ÅHMAN Tobias 1900 Axa Sports Club 02:10:27 0:28:55
27 37 ÅGRAHN Gunnar 1900 Lycksele IF 02:11:45 0:30:13
28 54 ÖMAN Erik 1994 Hägglunds Ski Team SK 02:13:27 0:31:55
29 347 BURSTRÖM Joel 1900 Bygg och Ventilationsservice 02:13:32 0:32:00
30 402 STRIDH Dag 1900 Iksu längd 02:14:35 0:33:03
31 26 DAHLBERG Stefan 1900 Swe 02:15:44 0:34:12
32 19 JOHANSSON Nils 1900 Jalles TC 02:19:05 0:37:33
33 25 HOLMLUND Tim 1988 Skellefteå XC Ski Club 02:19:14 0:37:42
34 346 GUNNARS Johan 1900 Ifk Mora 02:19:18 0:37:46
35 401 NORUM Oskar 1900 AGNÄS IK 02:19:52 0:38:20
36 361 ECKHARDT Robert 1900 Skellefteå XC 02:20:26 0:38:54
37 18 JOHANSSON Lars 1900 Lycksele IF 02:20:28 0:38:56
38 50 NORDIN Jonas 1900 IK Studenterna 02:21:55 0:40:23
39 48 ÖMAN Per 1900 Hägglunds Ski Team SK 02:24:02 0:42:30
40 24 ÖMAN Jan 1900 Hägglunds Ski Team SK 02:24:03 0:42:31
41 40 SUNDELL Jonas 1900 Umeå Orienteringsklubb 02:25:22 0:43:50
42 47 HÄGGLUND Thomas 1900 Stöcke TS Järnet 02:26:18 0:44:46
43 43 FORSBERG Viktor 1900 AGNÄS IK 02:26:27 0:44:55
44 20 STRÖMBERG Oscar 1994 Hägglunds Ski Team SK 02:29:00 0:47:28
45 39 MARTINSSON Fredrik 1900 Ronneby orienteringsklubb 02:29:02 0:47:30
46 356 NYSTRÖM Filip B 1900 Brälappen BK 02:37:21 0:55:49
47 51 OLOVSSON Jonas 1900 IKSU 02:40:15 0:58:43
48 380 KELLGREN John 1900 Team Esplanad 02:43:05 1:01:33
49 46 HAMMARSTRÖM Anton 1900 Skogis IF 02:59:11 1:17:39
50 405 OSCARSSON Johan 1900 Swe 03:08:04 1:26:33
H 35- - 40km Disciplin: Masstart klassisk stil
1 352 JOHANSSON André 1900 Ammarnäs IF 01:57:55 0:00:00
2 81 ANDERSSON Daniel 1900 Jalles TC 01:59:17 0:01:22
3 83 SJÖDIN Leif 1900 Österforse IF 02:07:22 0:09:27
4 316 HÖÖG Rikard 1900 Västerbottens idrottsförbund 02:11:05 0:13:10
5 80 SJÖSTRÖM Henrik 1900 Sorsele SK 02:14:00 0:16:05
6 74 ÖNNB0 samuel 1900 Vännäs SK 02:18:39 0:20:44
7 76 EDSTRÖM Andreas 1900 Skellefteå XC Ski Club 02:21:46 0:23:51
8 75 LINDBLOM Kristofer 1900 Fredrika IK 02:26:24 0:28:29
9 77 HERMANSSON Anders 1900 Swe 02:27:50 0:29:55
10 72 OGENSTEDT Daniel 1978 Hägglunds Ski Team SK 02:28:59 0:31:04
11 71 LILJA Thomas 1900 IFK Umeå 02:29:50 0:31:55
12 82 FORS Roger 1900 Junosuando IK 02:32:12 0:34:17
13 379 NILSSON Lars 1900 Axa SC 02:39:08 0:41:13
14 73 FRANSSON Hans-Evert 1979 SK Järven 02:39:13 0:41:18
15 406 LUNDH Per 1900 Jalles TC 02:41:32 0:43:37
D 40- - 40km Disciplin: Masstart klassisk stil
1 98 OTTEN Julia 1900 Jalles TC 02:47:49 0:00:00
H 40- - 40km Disciplin: Masstart klassisk stil
1 95 HALLGREN Daniel 1900 IFK Umeå 01:58:02 0:00:00
2 91 JONSSON Patrik 1973 Norum-Djäkneboda SK 02:00:36 0:02:33
3 87 WESTMAN Thomas 1900 Molidens IK 02:00:53 0:02:51
4 394 FAGERSTRÖM Magnus 1900 Graninge Alliansen 02:02:41 0:04:39
5 92 UTTERSTRÖM Jonas 1900 Jalles TC 02:02:44 0:04:41
6 343 WIKLUND Mats 1900 Skanska IF 02:05:24 0:07:22
7 78 BERG Robin 1900 Lycksele IF 02:11:44 0:13:42
8 96 ISAKSSON Erik 1900 Röbäcks SK 02:13:15 0:15:13
9 340 ÅHMAN Daniel 1900 Skiteam Skåne 02:13:53 0:15:51
10 97 BJÖRNEHALL Conny 1900 Team Merida 02:15:49 0:17:47
11 300 WENNBERG Robert 1900 NCCIF 02:17:16 0:19:13
12 358 WIKBERG Fredrik 1900 Skellefteå XC 02:20:25 0:22:22
13 93 ERIKSSON Andreas 1900 IFK Umeå 02:20:29 0:22:26
14 94 JONSSON Jonas 1975 Täfteå IK 02:23:30 0:25:28
15 357 NYGREN Magnus 1900 Skellefteå SK 02:24:11 0:26:08
16 89 JACOBSSON Ulf 1900 Överboda SK 02:26:23 0:28:21
17 323 FORSELL Nils 1900 Skellefteå XC 02:29:21 0:31:18
18 309 BREDIN Tomas 1900 Skellefteå SK 02:31:47 0:33:44
19 410 GRUNDSTRÖM Mattias 1900 Volvo Fk 02:36:35 0:38:33
20 318 EDLUND Daniel 1900 Nätra SK 02:37:13 0:39:10
21 90 JÖNSSON Mikael 1900 Malå Idrottsförening 03:13:24 1:15:22
22 391 SJÖBERG Jonas 1900 Röbäcks SK 03:16:24 1:18:21
23 381 EDLUND Markus 1900 Dalasjö IK 03:21:59 1:23:56
D 45- - 40km Disciplin: Masstart klassisk stil
1 325 GUSTAFSSON Victoria 1900 Skellefteå XC 02:29:31 0:00:00
2 317 ILDGRUBEN Anna 1900 IFK Umeå 02:33:05 0:03:34
3 116 WÅLLBERG Charlotta 1968 Tavelsjö Allmänna IK 02:36:32 0:07:01
H 45- - 40km Disciplin: Masstart klassisk stil
1 111 KARLSSON Magnus 1900 Nacka Värmdö SK 01:56:18 0:00:00
2 324 GUSTAFSSON Jörgen 1900 Skellefteå XC 01:58:45 0:02:26
3 101 WALLIN Thomas 1900 Team Esplanad 02:00:02 0:03:43
4 363 LÖFGREN Thomas 1900 Skellefteå SK 02:01:28 0:05:10
5 99 ÅHMAN Fredrik 1900 IFK Umeå 02:07:19 0:11:00
6 108 STENLUND Olof 1900 Team Esplanad 02:07:27 0:11:08
7 354 OSCARSSON Eric 1900 Tavelsjö IK 02:08:52 0:12:33
8 364 LUNDBERG Håkan 1900 Skellefteå XC 02:09:05 0:12:46
9 351 RUDEHALL Magnus 1900 Team Esplanad 02:09:43 0:13:24
10 360 BACKMAN Ola 1900 Skellefteå XC 02:10:09 0:13:50
11 103 SANDSTRÖM Per-Håkan 1900 Röbäcks SK 02:12:38 0:16:19
12 362 SEHLSTEDT Jörgen 1900 Skellefteå XC 02:15:17 0:18:58
13 114 JOHANSSON Thomas 1900 Ammarnäs IF 02:16:18 0:20:00
14 344 SJÖBLOM Tommy 1900 Hägglunds Sk 02:16:30 0:20:11
15 102 SKOGLUND Patrik 1900 Jalles TC 02:17:10 0:20:51
16 112 NILSSON Erik 1900 Umedalens IF 02:21:25 0:25:06
17 301 BERG Mikael 1900 Vattenfalls IF 02:21:58 0:25:39
18 110 OLOFSSON Robin 1969 SK Järven 02:23:13 0:26:54
19 100 KNUTSGÅRD Johan 1967 Hägglunds Ski Team SK 02:24:48 0:28:29
20 106 LUNDBERG Tomas 1966 FK Volvo 02:29:23 0:33:04
21 113 VILHELMSSON Jonas 1971 IFK Umeå 02:35:54 0:39:36
22 104 GUSTAFSSON Janne 1900 Tärna Ik fjällvinden 02:38:47 0:42:28
23 109 SUNDKVIST Peter 1900 Sävar IK 02:40:59 0:44:40
24 386 PETTERSSON Mattias 1900 IFK Kiruna 02:51:17 0:54:58
25 399 ENGELKE Göran 1900 Täfteå IK 03:01:46 1:05:27
26 105 JOHANSSON Peter 1900 IFK Umeå 03:06:56 1:10:37
D 50- - 40km Disciplin: Masstart klassisk stil
1 124 FORSGREN Sara 1900 IFK Arvidsjaur 02:49:09 0:00:00
2 125 BRÄNDSTRÖM anna-karin 1900 Vännäs Skidklubb 03:15:04 0:25:55
H 50- - 40km Disciplin: Masstart klassisk stil
1 328 BÄCKSTRÖM Mikael 1900 IFK Rundvik 01:57:54 0:00:00
2 304 JOHANSSON Lars 1900 IFK Umeå 02:05:23 0:07:28
3 119 EMANUELSSON Lars 1900 IFK Umeå 02:09:39 0:11:44
4 120 BÄCKLUND Peter 1900 Röbäcks SK 02:14:18 0:16:23
5 376 HOLMBOM Jonny 1900 Lycksele IF 02:18:00 0:20:06
6 117 KARMEHAG Göran 1900 Axa Sports Club 02:21:30 0:23:36
7 118 LUNDBERG Mikael 1900 Fredrika IK 02:25:06 0:27:11
8 122 ÅHMAN Arne 1900 Axa Sports Club 02:26:08 0:28:14
9 121 KARLSSON Per-Anders 1900 Fredrika IK 02:31:48 0:33:54
10 345 PERSSON Leif 1900 Moliden IK 02:32:58 0:35:03
11 303 CARLSON Mikael 1900 SEB IF 02:49:07 0:51:12
12 123 KOKK Magnus 1900 Na 04:01:17 2:03:22
D 55- - 40km Disciplin: Masstart klassisk stil
1 130 EIRELL Gudrun 1900 Jalles TC 02:43:13 0:00:00
2 327 AHLQVIST Inagalill 1900 Åsele IK 03:01:23 0:18:09
H 55- - 40km Disciplin: Masstart klassisk stil
1 126 SÖDERMAN Rune 1900 Jalles TC 02:11:51 0:00:00
2 307 NÄSHOLM Bengt 1900 Jalles TC 02:13:26 0:01:35
3 335 ARVIDSSON Daniel 1900 IK Klintarna 02:16:14 0:04:22
4 326 HANSSON Hans 1900 Åsele IK 02:25:36 0:13:44
5 128 HOLMQVIST Ulf 1900 Team Esplanad 02:26:44 0:14:52
6 305 ÅLÖVIK Lars 1900 Team Esplanad 02:31:01 0:19:09
7 127 NYSTRÖM Per 1900 Vännäs Skidklubb 03:21:46 1:09:55
H 60- - 40km Disciplin: Masstart klassisk stil
1 319 STRÖMBERG Åke 1900 Stöcksjö IS 02:19:08 0:00:00
2 132 HUITFELDT Åke 1900 Västerbottens skidveteraner 02:33:59 0:14:50
3 134 FORS Gunder 1900 Junosuando IK 02:34:24 0:15:15
4 131 GUSTAFSSON Håkan 1955 Storumans IK 02:35:54 0:16:45
5 313 BERGLUND Greger 1900 Norsjö Skidor 02:37:09 0:18:00
6 133 OLOFSSON Bo 1900 Skellefteå XC 02:39:33 0:20:25
H 65- - 40km Disciplin: Masstart klassisk stil
1 135 CARLSSON Fredrik 1900 Röbäck SK 02:26:30 0:00:00
H 70- - 40km Disciplin: Masstart klassisk stil
1 137 ISAKSSON Rolf 1900 Team Esplanad 02:59:47 0:00:00
H 75- - 40km Disciplin: Masstart klassisk stil
1 136 SJOBLOM Gunnar 1900 Västerbottens skidveteraner 02:54:35 0:00:00
2 411 EDVINSSON Erling 1900 Västerbottens Skidveterander 03:18:39 0:24:04
Damer Motion - 40km - 40km Disciplin: Masstart klassisk stil
1 216 SUNESSON Anna-Lena 1900 IFK Umeå 02:41:13 0:00:00
2 204 ÖSTERBERG Anna 1900 IKSU Längdskidor 02:48:18 0:07:04
3 336 JONSSON Anneli 1900 Hägglunds Sk 02:53:41 0:12:27
4 215 JÄMTELID Maria 1900 SR IF 02:56:58 0:15:45
5 218 AHLQVIST Evelyn 1900 Åsele IK 03:10:15 0:29:01
6 205 CARLSSON Erica 1900 Idrottsklubben studenterna IKSU 03:12:35 0:31:22
7 209 MARTINSSON Magdalena 1900 Tavelsjö Allmänna idrottsklubb 03:16:28 0:35:14
8 206 MURIBI Maria 1900 Tavelsjö AIK 03:16:50 0:35:36
9 338 WESTEMARK Petra 1900 Axa SC 03:21:20 0:40:06
10 208 PALMQUIST Sofia 1900 Swe 03:22:21 0:41:08
11 214 FJELLSTRÖM Inger 1900 Täfteå IK 03:23:39 0:42:26
12 207 LEKBERG Maria 1900 Swe 03:23:43 0:42:29
13 217 THORSTENSSON Ida 1900 Vindelns IF 03:27:59 0:46:46
14 213 SUNDKVIST Anna 1900 Sävar IK 03:30:41 0:49:28
15 210 LÖFGREN Lena 1900 IFK Umeå 03:31:50 0:50:37
16 211 HÅBERG Karin 1900 IFK Umeå 03:31:51 0:50:37
17 314 PERSSON Ellenor 1900 Röbäcks SK 03:40:09 0:58:56
18 375 BJÖRK Anna 1900 Örträsk SK 04:18:27 1:37:13
Damer Motion - 20km - 20km Disciplin: Masstart klassisk stil
1 247 JÖNSSON Wilma 1997 Östersunds SK 01:02:41 0:00:00
2 250 HOLMER Karin 1900 Ramviks IF 01:07:07 0:04:26
3 234 SANDSTRÖM Sara 1900 IFK Umeå 01:08:12 0:05:30
4 242 ABRAHAMSSON Klara 2000 IFK Umeå 01:09:41 0:06:59
5 388 BLIND Sara 1900 Gällivare SK 01:11:10 0:08:28
6 321 LUNDGREN Ida 1900 Täfteå IK 01:11:44 0:09:03
7 237 FREDRIKSSON Malin 1992 Lycksele IF 01:13:40 0:10:59
8 397 STENMARK Gunilla 1900 Röbäcks SK 01:14:23 0:11:42
9 252 NORENIUS Maria 1977 Hägglunds Ski Team SK 01:14:38 0:11:57
10 396 STENMARK Maja 1900 Röbäcks SK 01:16:00 0:13:19
11 249 ARVIDSSON Lia 2001 Täfteå IK 01:16:40 0:13:59
12 245 MÅRTENSSON Sandra 1900 Dalasjö IK Framåt 01:17:47 0:15:05
13 243 LINDGREN Ann-Marie 1969 Hägglunds Ski Team SK 01:17:51 0:15:09
14 334 WIKLUND Marie 1900 Swe 01:22:45 0:20:04
15 231 ARVIDSSON Monica 1977 Täfteå IK 01:22:51 0:20:10
16 244 SHECHTMAN Susanne 1900 Swe 01:24:40 0:21:59
17 373 ISRAELSSON Lena 1900 Täfteå IK 01:30:15 0:27:34
18 233 OMGREN Marie 1900 Swe 01:41:02 0:38:21
19 238 SELIN Eva 1900 Malå IF 01:41:52 0:39:11
20 235 LIDMAN Ylva 1972 Täfteå IK 01:44:28 0:41:46
21 390 HANSSON Cecilia 1900 Team Klankliden 01:45:09 0:42:27
22 241 BENNET Josefin 1900 Swe 01:45:17 0:42:36
23 251 ENGLUND Undis 1900 IKSU 01:46:14 0:43:33
24 248 LINDMARK JONSSON Sonja 1900 Vilhelmina IK 01:50:18 0:47:36
25 371 LEVANDER Josefin 1900 Halmstadtriatleterna 01:59:41 0:56:59
Herrar Motion - 40km Disciplin: Masstart klassisk stil
1 143 JACOBSSON Rikard 1900 Röbäcks IF 02:15:27 0:00:00
2 395 JONASSON Mats 1900 IFK Strömsund 02:19:16 0:03:48
3 157 LINDGREN Andreas 1980 Bygdsiljums SK 02:20:02 0:04:34
4 152 LINDBERG Pär 1900 Skellefteå Skidklubb 02:20:14 0:04:46
5 185 JONSSON Christer 1900 Hägglunds Ski Team 02:20:17 0:04:49
6 201 GRÖNING Niklas 1900 IKSU 02:22:12 0:06:45
7 177 TOSS Fredrik 1900 IFK Umeå 02:24:20 0:08:52
8 160 LINDBERG Nils 1900 Iksu längd 02:24:56 0:09:28
9 306 EDSTRÖM Ola 1900 IFK Arvidsjaur 02:26:55 0:11:28
10 182 SANDSTRÖM Thomas 1900 Swe 02:27:06 0:11:39
11 187 RITZÉN Andreas 1900 Gellivare Skidallians 02:28:43 0:13:15
12 331 FORSBERG Ulf 1900 Sorsele SK 02:29:01 0:13:34
13 366 ADAMSSON Ola 1900 Arjeplogs SK 02:29:08 0:13:40
14 369 JONSSON Simon 1900 Nyåkers IK 02:29:10 0:13:43
15 139 STRÖMGREN östen 1900 Husum Sk 02:29:26 0:13:58
16 191 HÄGGBLAD Ulf 1900 Idrottsklubben Studenterna 02:29:32 0:14:04
17 413 KÖPPLER Lewi 1900 Skogis IF 02:29:49 0:14:21
18 320 WIKSTRÖM Johan 1900 NCC IF 02:30:19 0:14:51
19 370 EDLUND Per 1900 Hägglunds Sk 02:30:55 0:15:27
20 400 STENLUND Patrik 1900 Lycksele IF 02:32:44 0:17:17
21 198 NILSSON Lars 1900 Telia IF 02:32:49 0:17:21
22 147 GRUNDSTRÖM Roland 1900 Volvo Fk 02:33:14 0:17:46
23 193 KOSKENNIEMI Kenneth 1900 Täfteå IK 02:33:32 0:18:04
24 179 FREDRIKSSON Per-Anders 1900 TAIK 02:34:55 0:19:28
25 174 KÖRNING Anders 1900 Stöcke TS Järnet 02:35:23 0:19:55
26 161 SUNDBLAD Björn 1900 Täfteå Idrottsklubb 02:41:36 0:26:08
27 180 LUNDSTEDT Staffan 1900 IKSU 02:41:43 0:26:16
28 169 BENNET Anders 1900 IFK Umeå 02:43:15 0:27:47
29 166 WIKNER Johan 1900 Håknäs IF 02:44:21 0:28:53
30 398 DAHLBERG Johan 1900 Lycksele IF 02:44:30 0:29:02
31 162 HÖGLUND Jonas 1900 Swe 02:46:00 0:30:32
32 144 THUNBERG Markus 1900 Swe 02:46:31 0:31:03
33 332 HEDLUND Johan 1900 Robertsfors IK 02:46:55 0:31:28
34 178 AGESTEDT Filip 1900 Gräsmyr ik 02:47:14 0:31:47
35 153 GUSTAVSSON Peder 1900 Täfteå IK 02:47:44 0:32:16
36 367 HOLM Magnus 1900 Axa SC 02:47:57 0:32:30
37 170 PETTERSSON Gustav 1900 Gräsmyr ik 02:49:35 0:34:07
38 148 VESTMAN Peter 1900 IKSU 02:49:39 0:34:11
39 389 HANSSON Martin 1900 IFK Umeå 02:50:02 0:34:34
40 167 BJÖRKÉN Mathias 1900 Telia IF 02:52:04 0:36:36
41 140 LINDSTRÖM Ove 1900 Hägglunds skidor 02:52:57 0:37:29
42 155 SUNESSON Johan 1900 IFK Umeå 02:53:14 0:37:46
43 197 HULT Andreas 1900 Ifk Mora 02:53:20 0:37:53
44 138 JONSSON Richard 1972 Skellefteå SK 02:53:59 0:38:31
45 393 ESPONG Joakim 1900 Korsnäs IF SK 02:54:54 0:39:26
46 392 ESPONG Patrik 1900 Korsnäs IF SK 02:54:57 0:39:29
47 407 STIGENLÖV Sven 1900 Högåkers OK 02:55:52 0:40:24
48 151 ANESÄTER Tormund 1900 Umedalens IF 02:56:11 0:40:43
49 403 ENRUD Tommy 1900 Swe 02:57:04 0:41:36
50 154 TRILLKOTT Magnus 1900 Skatteverket Solna IF 02:58:28 0:43:01
51 181 SANDBERG Jan 1900 IKSU 02:58:38 0:43:10
52 150 LUNDBERG Tomas 1900 Swe 02:59:34 0:44:07
53 175 HELMERSSON Håkan 1900 Telia idrott och fritidsförening 02:59:38 0:44:11
54 149 LINDSTRÖM Morgan 1900 Hägglunds Ski Team 03:01:03 0:45:36
55 156 THUNBERG Anders 1900 Team Esplanad 03:01:24 0:45:57
56 141 BRÄNDSTRÖM Helge 1900 IFK Umeå 03:01:32 0:46:05
57 171 ÖSTMAN Fredrik 1900 Swe 03:01:52 0:46:25
58 165 PERSSON MATS 1958 Röbäcks SK 03:03:14 0:47:46
59 172 SAHLSTRÖM Morgan 1900 Axa Sports Club 03:04:40 0:49:13
60 173 STEN Staffan 1900 Swe 03:06:57 0:51:29
61 184 SNEEN Magnus 1900 Hägglunds 03:07:09 0:51:42
62 176 CARLEHED Per 1900 Lycksele IF 03:07:11 0:51:43
63 183 SANDSTRÖM Marcus 1900 Vindelns IF 03:09:35 0:54:08
64 329 BÄCKSTRÖM Robin 1900 IFK Rundvik 03:15:22 0:59:54
65 195 LINDBERG Richard 1900 IFK Umeå 03:18:14 1:02:47
66 199 BRINK Andreas 1900 Axa Sports Club 03:20:00 1:04:32
67 163 ÖHMAN Jonatan 1900 Axa Sports Club 03:20:59 1:05:31
68 159 HOMLUND Håkan 1900 IFK Umeå 03:23:36 1:08:09
69 200 BERGLUND Mikael 1900 Swe 03:27:01 1:11:33
70 158 STEN Valdemar 1900 Swe 03:29:52 1:14:24
71 164 ERIKSSON Mats 1900 Umedalens IF 03:54:17 1:38:49
72 412 LUDVIGSSON Robert 1900 Swe 04:05:09 1:49:41
73 311 ENGLUND Joakim 1900 Swe 04:24:35 2:09:07
Herrar Motion - 20km Disciplin: Masstart klassisk stil
1 355 NORDGREN Emrik 1900 Vännäs SK 01:03:58 0:00:00
2 350 FORSBERG Kristoffer 1900 Bjurholms IF 01:07:28 0:03:29
3 227 TÖRNBLOM MIKAEL 1970 IFK Umeå 01:07:33 0:03:35
4 230 SELLING Krister 1900 IFK Umeå 01:10:20 0:06:21
5 219 THEENS Frithjof 1900 Stöcke TS Järnet 01:18:08 0:14:10
6 349 NYGREN Håkan 1900 Swe 01:18:49 0:14:50
7 377 ANDERSSON Fredrik 1900 Malå IF 01:19:28 0:15:29
8 222 IDAHL Per 1900 Swe 01:24:29 0:20:31
9 315 SANDBERG Jörgen 1900 Sävar IK 01:26:09 0:22:10
10 221 FORSGREN Magnus 1900 UPSIK (Umeå Polisens skytte och idrottsf 01:32:41
Natalia Nepryaeva väntar barn
Världscupsegrarinnan från 2021/2022, ryskan Natalia Nepryaeva väntar sitt första barn.
Det meddelar hon själv på sociala medier där hon visar upp bilder på en snabbt växande mage.
Hon heter numera Natalia Terentieva sedan hon gifte sig med landslagskollegan Aleksandr Terentiev.
Jonatan slog Erik med 2 poäng i totalen
Här är slutresultaten i vinterns BAUHAUS cup:
Jonatan Lindberg, IFK Mora tog inga poäng i den avslutande tävlingen i BAUHAUS cup och det blev en nervös väntan för om han skulle vinna totalt.
Erik Bergström, Rehns BK var 3:a i Sollefteås sista tävling och slutade 2 (!) poäng efter Jonatan i totalen efter 8 tävlingar.
Skistad säger nej till landslaget igen?
Den norska stortidningen VG erfar att sprintstjärnan Kristine Stavaas Skistad åter igen säger nej till det norska längdlandslaget.
Hon är deras klart största damstjärna och vann fem sprinttävlingar senaste säsongen. Om 25-åringen inte tackar ja till landslaget är det givetvis tråkigt för förbundet inför VM i Trondheim 2025.
Denise Herrmann-Wick fick sin Jonna
Ex-skidskyttestjärnan Denise Herrmann-Wick, 35 har fått en dotter tillsammans med sin man Thomas Wick.
Dottern skall heta Jonna.
Kanske Jonna Sundling är förebilden…?
Calle och sambon fick en dotter
Calle Halfvarsson, 35 och sambon Isabell Olsson har fått sitt andra barn. Den här gången en dotter som blir lillasyster til Casper-Lo.
– Allt har gått väldigt bra, skriver Calle till Sportbladet.
Torleif gjorde precis som på Vasaloppet
Torleif Syrstad är en man för dom stora anledningarna.
Och för dom långa tävlingarna.
I lördagens Janteloppet – finalen i Ski Classics – gjorde han precis som i Vasaloppet och bara lämnade konkurrenterna bakom.
Max Novak, Team Aker Dæhlie var i ledningen men slutade trea. Bäst av dom svenska blev Karolina Hedenström, Lager 157 som var tvåa i damklassen.
Anders Besseberg fick 3 års fängelse
Fd IBU-presidenten Anders Besseberg dömdes till tre år och en månads fängelse för grov korruption. Han överklagade själv på plats i rätten i Hokksund i Norge.
Besseberg dömdes för att ha mottagit jaktturer, klockor, prostituerade och han dömdes att leverera tillbaka både klockor och djur som han skjutit.
Klæbo tillbaka i norska landslaget
Johannes Høsflot Klæbo går tillbaka till det norska landslaget. 27-åringen bjöd in pressen under fredagen och berättade att han kommer att vara en del av laget igen från och med den kommande säsongen.
Inför årets säsong stod Klæbo utanför landslaget.
Linn Svahn åkte in mest pengar
Linn Svahn var den skidåkaren i Sverige som åkte in mest pengar i vinter. Med 2,652 miljoner toppar hon listan före både skidskyttar och alpinister.
Längddamerna har gjort en bra säsong och Frida Karlsson ligger trea på listan.
Plötsligt blev Johan en vinnare
Han är stortalangen som aldrig riktigt blommade ut.
Men som inte gav upp, ändrade fokus och kämpade på.
Och nu – i en ålder av 29 år – är han plötsligt en vinnare.
Johan Hoel, Team Ragde Charge kommer att vinna årets Ski Classics.
Stentufft om platserna i Norges landslag
Skidskytte:
Att komma med i det norska skidskyttelandslaget måste vara något av det svåraste inom den sporten. Åkare med pallplatser i världscupen har inte fått plats inför säsongen 2024/2025 och konkurrensen är enorm.
I norska mästerskapen den gångna helgen startade 175 herrar och 125 damer!
Hejapriset x 4 utdelad i Sollefteå
Svenska Spels Hejapriset tillfaller den åkare som förbättrat sina rankingpoäng mest i samband med Ford Smart Energy Cup. Under helgens tävlingar i Sollefteå delades priset ut hela fyra gånger när bästa senior i dam- och herrklassen samt bästa lag i de äldre juniorklasserna i BAUHAUS Cup premierades för sin utveckling.
Lämnar landslaget, lägger inte av
Tilda öppnar upp om svårigheterna:
Plötsligt försvann stortalangen Tilda Johansson från skidskyttearenorna mitt under brinnande säsong.
Nu berättar hon för första gång hur illa hon mådde, hur hon grät och bara ville bort från allt det här.
Men 24-åringen har hittat lite av suget igen och tänker inte lägga av. Hon väljer dock bort landslaget.
Per lanserad i Norge, fortsätter i Tyskland
Per Nilsson har lanserats som en av dom möjliga kandidaterna för att bli Norges nya damlandslagstränare.
Men Frida Karlssons personlige tränare har precis skrivit på en ny tvåårskontrakt med det tyska landslaget.
Stark juniorseger till Tove Norgren
En mycket positiv insats stod Domnarvets Tove Norgren för i finalen av BAUHAUS cup i Sollefteå. Dalatjejen vann D18-klassen efter ett mycket bra lopp.
I dom övriga tre juniorklasserna blev det jaktstartssegrar för favoriterna Evelina Crüsell, Eddie Pettersson och Anton Grahn.
Surt då Frida slog Ebba i jaktstarten
Johan Häggström höll undan och vann herrklassen:
Frida Karlsson spurtade in till seger i jaktstarten i cupfinalen på hemmaplan i Sollefteå och bugade till publiken.
Två och en halv sekund bakom följde Ebba Andersson som inte alls var lika glad efter tävlingen.
Max Novak utmanade om Ski Classics-seger
Max Novak slutade tvåa och utmanade rejält om segern i söndagens Ski Classics-tävling Summit2Senja i norra Norge. Team Aker Dæhlie-åkaren fick se den norska världsstjärnan Martin Løwstrøm Nyenget passera i den sista, hårda stigningen och ta sin andra raka seger i det 60 km långa loppet.
Men det var ändå den bästa placeringen i årets Ski Classics för Max Novak.
Hjalmar slog världsmästaren i sprint
Hjalmar Oscarsson, Ås blev det stora överraskningen i BAUHAUS cup-sprinten i Sollefteå under lördagen. Men minsta möjliga margin – 1 hundradels sekund – slog han juniorvärldsmästaren Anton Grahn från Mora i finalen i H20.
Inte bare det, han slog också JVM-trean Jonatan Lindberg, Mora som slutade tre också här.
Johan Hoel tog första segern i Ski Classics
Johan Hoel är inte känd som någon sprinter, men han imponerade och slog både Martin Løwstrøm Nyenget och Eirik Sverdrup Augdal på upploppet i Reistadløpet i Bardufoss i norra Norge.
Med segern tog han också över ledningen i Ski Classics med två tävlingar kvar.
Där har nu redan Emilie Fleten avgjort även om Astrid Øyre Slind var överlägsen i lördagen 50 km långa tävling.
Frida tog revansch i sprinten
Frida Karlsson var överlägsen i lördagens klassiska sprint i cuptävlingen i Sollefteå och fick revansch för förlusten mot Ebba Andersson dagen innan.
Adam Persson vann herrklassen där Marcus Grate åter igen vann prologen men hade otur i kvartsfinalen.