Mobile Version
Desktop Version
JOHAN LÖVGREN, Vännäs SK vann Stora Vildmannaloppet bara dagar efter att han vann Tåsjödalen Classic Ski. Foto/rights: MARCELA HAVLOVA/sweski.com
JOHAN LÖVGREN, Vännäs SK vann Stora Vildmannaloppet bara dagar efter att han vann Tåsjödalen Classic Ski. Foto/rights: MARCELA HAVLOVA/sweski.com

Stora Vildmannaloppet i Umeå:

Ny seger till Johan Lövgren

Vännäs SK:s Johan Lövgren tog sin andra seger på kort tid då han under söndagen vann Stora Vildmannaloppet som arrangerades av IFK Umeå.
Johan använde 1.41,31 timme på den fyra mil långa banan och hade 2,43 minuter till godo på rutinerade Johan Lövgren.

 

Bra åkte också junioren Marcus Fredriksson från Lycksele. JVM-reserven hade tiden 1.47,36 och var ohotad som segrare i juniorklassen.
Suverän var också damsegrarinnan Sofia Lindberg från Robertsfors, som med fina tiden 2.02,40 var långt före konkurrenterna. Junioråkaren Wilma Jönsson från Östersunds SK var snabbast på halva distansen.

Resultat Stora Vildmannaloppet
D 19-20 - 40km     Disciplin: Masstart klassisk stil  
   
1     70     MÅRTENSSON Cecilia     1995     Lycksele IF     02:11:13     0:00:00

H 19-20 - 40km     Disciplin: Masstart klassisk stil     
1     69     FREDRIKSSON Marcus     1996     Lycksele IF     01:47:36     0:00:00
2     189     SCHOGSTER Carl     1997     Täfteå IK     01:54:08     0:06:31
3     186     BJÖRKMAN Erik     1997     Täfteå IK     02:01:08     0:13:31

D 21- - 40km     Disciplin: Masstart klassisk stil     
1     65     LINDBERG Sofia     1992     Robertsfors IK     02:02:40     0:00:00
2     342     NILSSON Mona     1900     Hägglunds Sk     02:16:23     0:13:42
3     62     ANDER Kristin     1900     OK Landehof     02:19:12     0:16:32
4     382     OLSSON Anna     1900     Dalasjö IK     02:23:10     0:20:29
5     359     INGVARSSON Nina     1900     Kalvträskflickorna     02:29:23     0:26:42
6     330     ELFFORS Jennifer     1900     Lucksta IF     02:29:51     0:27:10
7     84     ÖRMIN Anna     1900     Jalles TC     02:32:03     0:29:22
8     66     FLODELL Amanda     1900     AGNÄS IK     02:32:37     0:29:56
9     372     ÅHLUND Jessica     1900     Halmstadtriatleterna     02:38:59     0:36:19
10     68     KARLSSON LAKETA Ingela     1900     Slussfors     02:39:25     0:36:44
11     58     NYSTRÖM Anette     1900     IK Studenterna     02:42:46     0:40:06
12     59     LEVIN Sofia     1900     Umeå     02:44:33     0:41:53
13     67     EIRELL Moa     1900     Jalles TC     02:48:07     0:45:27
14     63     NERO Klara     1900     Mullsjö SOK     03:01:03     0:58:22
15     64     NILSSON Anna     1900     hemmingsmark sk     03:19:00     1:16:19

H 21- - 40km     Disciplin: Masstart klassisk stil     
1     42     LÖVGREN Johan     1991     Vännäs SK     01:41:31     0:00:00
2     383     ROSVALL Martin     1900     Lycksele IF     01:44:15     0:02:43
3     38     BODÉN Joel     1900     Täfteå IK     01:44:43     0:03:12
4     41     NILSSON TOBIAS     1991     IFK Umeå     01:50:18     0:08:46
5     31     DOMEIJ Andreas     1900     1life IF     01:52:29     0:10:57
6     52     OSKARSSON ANDREAS     1981     IFK Umeå     01:52:38     0:11:06
7     353     CARLSSON Viktor     1900     Skellefteå XC     01:52:41     0:11:09
8     29     GRANBERG Daniel     1900     Mellansels IF     01:52:44     0:11:12
9     55     JANSSON PALMER Erik     1900     Saltsjöbadens IF     01:56:21     0:14:49
10     378     WALLBERG Håkan     1900     Hägglunds Sk     01:56:22     0:14:50
11     27     KEMPE Harald     1993     Tynderö IK     01:57:45     0:16:13
12     365     NYGREN Erik     1900     AGNÄS IK     01:57:56     0:16:24
13     32     FROM Erik     1900     Storumans IK     01:58:56     0:17:24
14     44     STRÖM Jonathan     1994     Hägglunds Ski Team SK     01:59:13     0:17:41
15     23     MÄKI Fredrik     1900     IKSU Längdskidor     01:59:31     0:17:59
16     348     SJÖGREN Alexander     1900     Team Esplanad     02:00:55     0:19:23
17     57     KARLSSON Viktor     1994     Storumans IK     02:04:23     0:22:51
18     45     DANIELSSON Johan     1900     Lycksele IF     02:04:25     0:22:53
19     322     OLOFSSON Andreas     1900     Jalles TC     02:04:34     0:23:02
20     56     HANSSON Emil     1900     IFK Umeå     02:06:19     0:24:47
21     30     FORS Henrik     1900     Junosuando IK     02:06:27     0:24:55
22     35     JAKOBSSON Johan     1900     Röbäcks SK     02:07:17     0:25:45
23     28     GUSTAFSSON Robert     1900     Team Esplanad     02:08:15     0:26:43
24     33     KERRO matti     1900     volvo fk skidor     02:08:31     0:26:59
25     49     FRANZÉN Elis     1994     Haparanda SKT     02:09:35     0:28:03
26     53     ÅHMAN Tobias     1900     Axa Sports Club     02:10:27     0:28:55
27     37     ÅGRAHN Gunnar     1900     Lycksele IF     02:11:45     0:30:13
28     54     ÖMAN Erik     1994     Hägglunds Ski Team SK     02:13:27     0:31:55
29     347     BURSTRÖM Joel     1900     Bygg och Ventilationsservice     02:13:32     0:32:00
30     402     STRIDH Dag     1900     Iksu längd     02:14:35     0:33:03
31     26     DAHLBERG Stefan     1900     Swe     02:15:44     0:34:12
32     19     JOHANSSON Nils     1900     Jalles TC     02:19:05     0:37:33
33     25     HOLMLUND Tim     1988     Skellefteå XC Ski Club     02:19:14     0:37:42
34     346     GUNNARS Johan     1900     Ifk Mora     02:19:18     0:37:46
35     401     NORUM Oskar     1900     AGNÄS IK     02:19:52     0:38:20
36     361     ECKHARDT Robert     1900     Skellefteå XC     02:20:26     0:38:54
37     18     JOHANSSON Lars     1900     Lycksele IF     02:20:28     0:38:56
38     50     NORDIN Jonas     1900     IK Studenterna     02:21:55     0:40:23
39     48     ÖMAN Per     1900     Hägglunds Ski Team SK     02:24:02     0:42:30
40     24     ÖMAN Jan     1900     Hägglunds Ski Team SK     02:24:03     0:42:31
41     40     SUNDELL Jonas     1900     Umeå Orienteringsklubb     02:25:22     0:43:50
42     47     HÄGGLUND Thomas     1900     Stöcke TS Järnet     02:26:18     0:44:46
43     43     FORSBERG Viktor     1900     AGNÄS IK     02:26:27     0:44:55
44     20     STRÖMBERG Oscar     1994     Hägglunds Ski Team SK     02:29:00     0:47:28
45     39     MARTINSSON Fredrik     1900     Ronneby orienteringsklubb     02:29:02     0:47:30
46     356     NYSTRÖM Filip B     1900     Brälappen BK     02:37:21     0:55:49
47     51     OLOVSSON Jonas     1900     IKSU     02:40:15     0:58:43
48     380     KELLGREN John     1900     Team Esplanad     02:43:05     1:01:33
49     46     HAMMARSTRÖM Anton     1900     Skogis IF     02:59:11     1:17:39
50     405     OSCARSSON Johan     1900     Swe     03:08:04     1:26:33

H 35- - 40km     Disciplin: Masstart klassisk stil     
1     352     JOHANSSON André     1900     Ammarnäs IF     01:57:55     0:00:00
2     81     ANDERSSON Daniel     1900     Jalles TC     01:59:17     0:01:22
3     83     SJÖDIN Leif     1900     Österforse IF     02:07:22     0:09:27
4     316     HÖÖG Rikard     1900     Västerbottens idrottsförbund     02:11:05     0:13:10
5     80     SJÖSTRÖM Henrik     1900     Sorsele SK     02:14:00     0:16:05
6     74     ÖNNB0 samuel     1900     Vännäs SK     02:18:39     0:20:44
7     76     EDSTRÖM Andreas     1900     Skellefteå XC Ski Club     02:21:46     0:23:51
8     75     LINDBLOM Kristofer     1900     Fredrika IK     02:26:24     0:28:29
9     77     HERMANSSON Anders     1900     Swe     02:27:50     0:29:55
10     72     OGENSTEDT Daniel     1978     Hägglunds Ski Team SK     02:28:59     0:31:04
11     71     LILJA Thomas     1900     IFK Umeå     02:29:50     0:31:55
12     82     FORS Roger     1900     Junosuando IK     02:32:12     0:34:17
13     379     NILSSON Lars     1900     Axa SC     02:39:08     0:41:13
14     73     FRANSSON Hans-Evert     1979     SK Järven     02:39:13     0:41:18
15     406     LUNDH Per     1900     Jalles TC     02:41:32     0:43:37

D 40- - 40km     Disciplin: Masstart klassisk stil     
1     98     OTTEN Julia     1900     Jalles TC     02:47:49     0:00:00

H 40- - 40km     Disciplin: Masstart klassisk stil     
1     95     HALLGREN Daniel     1900     IFK Umeå     01:58:02     0:00:00
2     91     JONSSON Patrik     1973     Norum-Djäkneboda SK     02:00:36     0:02:33
3     87     WESTMAN Thomas     1900     Molidens IK     02:00:53     0:02:51
4     394     FAGERSTRÖM Magnus     1900     Graninge Alliansen     02:02:41     0:04:39
5     92     UTTERSTRÖM Jonas     1900     Jalles TC     02:02:44     0:04:41
6     343     WIKLUND Mats     1900     Skanska IF     02:05:24     0:07:22
7     78     BERG Robin     1900     Lycksele IF     02:11:44     0:13:42
8     96     ISAKSSON Erik     1900     Röbäcks SK     02:13:15     0:15:13
9     340     ÅHMAN Daniel     1900     Skiteam Skåne     02:13:53     0:15:51
10     97     BJÖRNEHALL Conny     1900     Team Merida     02:15:49     0:17:47
11     300     WENNBERG Robert     1900     NCCIF     02:17:16     0:19:13
12     358     WIKBERG Fredrik     1900     Skellefteå XC     02:20:25     0:22:22
13     93     ERIKSSON Andreas     1900     IFK Umeå     02:20:29     0:22:26
14     94     JONSSON Jonas     1975     Täfteå IK     02:23:30     0:25:28
15     357     NYGREN Magnus     1900     Skellefteå SK     02:24:11     0:26:08
16     89     JACOBSSON Ulf     1900     Överboda SK     02:26:23     0:28:21
17     323     FORSELL Nils     1900     Skellefteå XC     02:29:21     0:31:18
18     309     BREDIN Tomas     1900     Skellefteå SK     02:31:47     0:33:44
19     410     GRUNDSTRÖM Mattias     1900     Volvo Fk     02:36:35     0:38:33
20     318     EDLUND Daniel     1900     Nätra SK     02:37:13     0:39:10
21     90     JÖNSSON Mikael     1900     Malå Idrottsförening     03:13:24     1:15:22
22     391     SJÖBERG Jonas     1900     Röbäcks SK     03:16:24     1:18:21
23     381     EDLUND Markus     1900     Dalasjö IK     03:21:59     1:23:56

D 45- - 40km     Disciplin: Masstart klassisk stil     
1     325     GUSTAFSSON Victoria     1900     Skellefteå XC     02:29:31     0:00:00
2     317     ILDGRUBEN Anna     1900     IFK Umeå     02:33:05     0:03:34
3     116     WÅLLBERG Charlotta     1968     Tavelsjö Allmänna IK     02:36:32     0:07:01

H 45- - 40km     Disciplin: Masstart klassisk stil     
1     111     KARLSSON Magnus     1900     Nacka Värmdö SK     01:56:18     0:00:00
2     324     GUSTAFSSON Jörgen     1900     Skellefteå XC     01:58:45     0:02:26
3     101     WALLIN Thomas     1900     Team Esplanad     02:00:02     0:03:43
4     363     LÖFGREN Thomas     1900     Skellefteå SK     02:01:28     0:05:10
5     99     ÅHMAN Fredrik     1900     IFK Umeå     02:07:19     0:11:00
6     108     STENLUND Olof     1900     Team Esplanad     02:07:27     0:11:08
7     354     OSCARSSON Eric     1900     Tavelsjö IK     02:08:52     0:12:33
8     364     LUNDBERG Håkan     1900     Skellefteå XC     02:09:05     0:12:46
9     351     RUDEHALL Magnus     1900     Team Esplanad     02:09:43     0:13:24
10     360     BACKMAN Ola     1900     Skellefteå XC     02:10:09     0:13:50
11     103     SANDSTRÖM Per-Håkan     1900     Röbäcks SK     02:12:38     0:16:19
12     362     SEHLSTEDT Jörgen     1900     Skellefteå XC     02:15:17     0:18:58
13     114     JOHANSSON Thomas     1900     Ammarnäs IF     02:16:18     0:20:00
14     344     SJÖBLOM Tommy     1900     Hägglunds Sk     02:16:30     0:20:11
15     102     SKOGLUND Patrik     1900     Jalles TC     02:17:10     0:20:51
16     112     NILSSON Erik     1900     Umedalens IF     02:21:25     0:25:06
17     301     BERG Mikael     1900     Vattenfalls IF     02:21:58     0:25:39
18     110     OLOFSSON Robin     1969     SK Järven     02:23:13     0:26:54
19     100     KNUTSGÅRD Johan     1967     Hägglunds Ski Team SK     02:24:48     0:28:29
20     106     LUNDBERG Tomas     1966     FK Volvo     02:29:23     0:33:04
21     113     VILHELMSSON Jonas     1971     IFK Umeå     02:35:54     0:39:36
22     104     GUSTAFSSON Janne     1900     Tärna Ik fjällvinden     02:38:47     0:42:28
23     109     SUNDKVIST Peter     1900     Sävar IK     02:40:59     0:44:40
24     386     PETTERSSON Mattias     1900     IFK Kiruna     02:51:17     0:54:58
25     399     ENGELKE Göran     1900     Täfteå IK     03:01:46     1:05:27
26     105     JOHANSSON Peter     1900     IFK Umeå     03:06:56     1:10:37

D 50- - 40km     Disciplin: Masstart klassisk stil     
1     124     FORSGREN Sara     1900     IFK Arvidsjaur     02:49:09     0:00:00
2     125     BRÄNDSTRÖM anna-karin     1900     Vännäs Skidklubb     03:15:04     0:25:55

H 50- - 40km     Disciplin: Masstart klassisk stil     
1     328     BÄCKSTRÖM Mikael     1900     IFK Rundvik     01:57:54     0:00:00
2     304     JOHANSSON Lars     1900     IFK Umeå     02:05:23     0:07:28
3     119     EMANUELSSON Lars     1900     IFK Umeå     02:09:39     0:11:44
4     120     BÄCKLUND Peter     1900     Röbäcks SK     02:14:18     0:16:23
5     376     HOLMBOM Jonny     1900     Lycksele IF     02:18:00     0:20:06
6     117     KARMEHAG Göran     1900     Axa Sports Club     02:21:30     0:23:36
7     118     LUNDBERG Mikael     1900     Fredrika IK     02:25:06     0:27:11
8     122     ÅHMAN Arne     1900     Axa Sports Club     02:26:08     0:28:14
9     121     KARLSSON Per-Anders     1900     Fredrika IK     02:31:48     0:33:54
10     345     PERSSON Leif     1900     Moliden IK     02:32:58     0:35:03
11     303     CARLSON Mikael     1900     SEB IF     02:49:07     0:51:12
12     123     KOKK Magnus     1900     Na     04:01:17     2:03:22

D 55- - 40km     Disciplin: Masstart klassisk stil     
1     130     EIRELL Gudrun     1900     Jalles TC     02:43:13     0:00:00
2     327     AHLQVIST Inagalill     1900     Åsele IK     03:01:23     0:18:09

H 55- - 40km     Disciplin: Masstart klassisk stil     
1     126     SÖDERMAN Rune     1900     Jalles TC     02:11:51     0:00:00
2     307     NÄSHOLM Bengt     1900     Jalles TC     02:13:26     0:01:35
3     335     ARVIDSSON Daniel     1900     IK Klintarna     02:16:14     0:04:22
4     326     HANSSON Hans     1900     Åsele IK     02:25:36     0:13:44
5     128     HOLMQVIST Ulf     1900     Team Esplanad     02:26:44     0:14:52
6     305     ÅLÖVIK Lars     1900     Team Esplanad     02:31:01     0:19:09
7     127     NYSTRÖM Per     1900     Vännäs Skidklubb     03:21:46     1:09:55

H 60- - 40km     Disciplin: Masstart klassisk stil     
1     319     STRÖMBERG Åke     1900     Stöcksjö IS     02:19:08     0:00:00
2     132     HUITFELDT Åke     1900     Västerbottens skidveteraner     02:33:59     0:14:50
3     134     FORS Gunder     1900     Junosuando IK     02:34:24     0:15:15
4     131     GUSTAFSSON Håkan     1955     Storumans IK     02:35:54     0:16:45
5     313     BERGLUND Greger     1900     Norsjö Skidor     02:37:09     0:18:00
6     133     OLOFSSON Bo     1900     Skellefteå XC     02:39:33     0:20:25

H 65- - 40km     Disciplin: Masstart klassisk stil     
1     135     CARLSSON Fredrik     1900     Röbäck SK     02:26:30     0:00:00

H 70- - 40km     Disciplin: Masstart klassisk stil     
1     137     ISAKSSON Rolf     1900     Team Esplanad     02:59:47     0:00:00

H 75- - 40km     Disciplin: Masstart klassisk stil     
1     136     SJOBLOM Gunnar     1900     Västerbottens skidveteraner     02:54:35     0:00:00
2     411     EDVINSSON Erling     1900     Västerbottens Skidveterander     03:18:39     0:24:04

Damer Motion - 40km - 40km     Disciplin: Masstart klassisk stil     
1     216     SUNESSON Anna-Lena     1900     IFK Umeå     02:41:13     0:00:00
2     204     ÖSTERBERG Anna     1900     IKSU Längdskidor     02:48:18     0:07:04
3     336     JONSSON Anneli     1900     Hägglunds Sk     02:53:41     0:12:27
4     215     JÄMTELID Maria     1900     SR IF     02:56:58     0:15:45
5     218     AHLQVIST Evelyn     1900     Åsele IK     03:10:15     0:29:01
6     205     CARLSSON Erica     1900     Idrottsklubben studenterna IKSU     03:12:35     0:31:22
7     209     MARTINSSON Magdalena     1900     Tavelsjö Allmänna idrottsklubb     03:16:28     0:35:14
8     206     MURIBI Maria     1900     Tavelsjö AIK     03:16:50     0:35:36
9     338     WESTEMARK Petra     1900     Axa SC     03:21:20     0:40:06
10     208     PALMQUIST Sofia     1900     Swe     03:22:21     0:41:08
11     214     FJELLSTRÖM Inger     1900     Täfteå IK     03:23:39     0:42:26
12     207     LEKBERG Maria     1900     Swe     03:23:43     0:42:29
13     217     THORSTENSSON Ida     1900     Vindelns IF     03:27:59     0:46:46
14     213     SUNDKVIST Anna     1900     Sävar IK     03:30:41     0:49:28
15     210     LÖFGREN Lena     1900     IFK Umeå     03:31:50     0:50:37
16     211     HÅBERG Karin     1900     IFK Umeå     03:31:51     0:50:37
17     314     PERSSON Ellenor     1900     Röbäcks SK     03:40:09     0:58:56
18     375     BJÖRK Anna     1900     Örträsk SK     04:18:27     1:37:13

Damer Motion - 20km - 20km     Disciplin: Masstart klassisk stil     
1     247     JÖNSSON Wilma     1997     Östersunds SK     01:02:41     0:00:00
2     250     HOLMER Karin     1900     Ramviks IF     01:07:07     0:04:26
3     234     SANDSTRÖM Sara     1900     IFK Umeå     01:08:12     0:05:30
4     242     ABRAHAMSSON Klara     2000     IFK Umeå     01:09:41     0:06:59
5     388     BLIND Sara     1900     Gällivare SK     01:11:10     0:08:28
6     321     LUNDGREN Ida     1900     Täfteå IK     01:11:44     0:09:03
7     237     FREDRIKSSON Malin     1992     Lycksele IF     01:13:40     0:10:59
8     397     STENMARK Gunilla     1900     Röbäcks SK     01:14:23     0:11:42
9     252     NORENIUS Maria     1977     Hägglunds Ski Team SK     01:14:38     0:11:57
10     396     STENMARK Maja     1900     Röbäcks SK     01:16:00     0:13:19
11     249     ARVIDSSON Lia     2001     Täfteå IK     01:16:40     0:13:59
12     245     MÅRTENSSON Sandra     1900     Dalasjö IK Framåt     01:17:47     0:15:05
13     243     LINDGREN Ann-Marie     1969     Hägglunds Ski Team SK     01:17:51     0:15:09
14     334     WIKLUND Marie     1900     Swe     01:22:45     0:20:04
15     231     ARVIDSSON Monica     1977     Täfteå IK     01:22:51     0:20:10
16     244     SHECHTMAN Susanne     1900     Swe     01:24:40     0:21:59
17     373     ISRAELSSON Lena     1900     Täfteå IK     01:30:15     0:27:34
18     233     OMGREN Marie     1900     Swe     01:41:02     0:38:21
19     238     SELIN Eva     1900     Malå IF     01:41:52     0:39:11
20     235     LIDMAN Ylva     1972     Täfteå IK     01:44:28     0:41:46
21     390     HANSSON Cecilia     1900     Team Klankliden     01:45:09     0:42:27
22     241     BENNET Josefin     1900     Swe     01:45:17     0:42:36
23     251     ENGLUND Undis     1900     IKSU     01:46:14     0:43:33
24     248     LINDMARK JONSSON Sonja     1900     Vilhelmina IK     01:50:18     0:47:36
25     371     LEVANDER Josefin     1900     Halmstadtriatleterna     01:59:41     0:56:59

Herrar Motion - 40km         Disciplin: Masstart klassisk stil     
1     143     JACOBSSON Rikard     1900     Röbäcks IF     02:15:27     0:00:00
2     395     JONASSON Mats     1900     IFK Strömsund     02:19:16     0:03:48
3     157     LINDGREN Andreas     1980     Bygdsiljums SK     02:20:02     0:04:34
4     152     LINDBERG Pär     1900     Skellefteå Skidklubb     02:20:14     0:04:46
5     185     JONSSON Christer     1900     Hägglunds Ski Team     02:20:17     0:04:49
6     201     GRÖNING Niklas     1900     IKSU     02:22:12     0:06:45
7     177     TOSS Fredrik     1900     IFK Umeå     02:24:20     0:08:52
8     160     LINDBERG Nils     1900     Iksu längd     02:24:56     0:09:28
9     306     EDSTRÖM Ola     1900     IFK Arvidsjaur     02:26:55     0:11:28
10     182     SANDSTRÖM Thomas     1900     Swe     02:27:06     0:11:39
11     187     RITZÉN Andreas     1900     Gellivare Skidallians     02:28:43     0:13:15
12     331     FORSBERG Ulf     1900     Sorsele SK     02:29:01     0:13:34
13     366     ADAMSSON Ola     1900     Arjeplogs SK     02:29:08     0:13:40
14     369     JONSSON Simon     1900     Nyåkers IK     02:29:10     0:13:43
15     139     STRÖMGREN östen     1900     Husum Sk     02:29:26     0:13:58
16     191     HÄGGBLAD Ulf     1900     Idrottsklubben Studenterna     02:29:32     0:14:04
17     413     KÖPPLER Lewi     1900     Skogis IF     02:29:49     0:14:21
18     320     WIKSTRÖM Johan     1900     NCC IF     02:30:19     0:14:51
19     370     EDLUND Per     1900     Hägglunds Sk     02:30:55     0:15:27
20     400     STENLUND Patrik     1900     Lycksele IF     02:32:44     0:17:17
21     198     NILSSON Lars     1900     Telia IF     02:32:49     0:17:21
22     147     GRUNDSTRÖM Roland     1900     Volvo Fk     02:33:14     0:17:46
23     193     KOSKENNIEMI Kenneth     1900     Täfteå IK     02:33:32     0:18:04
24     179     FREDRIKSSON Per-Anders     1900     TAIK     02:34:55     0:19:28
25     174     KÖRNING Anders     1900     Stöcke TS Järnet     02:35:23     0:19:55
26     161     SUNDBLAD Björn     1900     Täfteå Idrottsklubb     02:41:36     0:26:08
27     180     LUNDSTEDT Staffan     1900     IKSU     02:41:43     0:26:16
28     169     BENNET Anders     1900     IFK Umeå     02:43:15     0:27:47
29     166     WIKNER Johan     1900     Håknäs IF     02:44:21     0:28:53
30     398     DAHLBERG Johan     1900     Lycksele IF     02:44:30     0:29:02
31     162     HÖGLUND Jonas     1900     Swe     02:46:00     0:30:32
32     144     THUNBERG Markus     1900     Swe     02:46:31     0:31:03
33     332     HEDLUND Johan     1900     Robertsfors IK     02:46:55     0:31:28
34     178     AGESTEDT Filip     1900     Gräsmyr ik     02:47:14     0:31:47
35     153     GUSTAVSSON Peder     1900     Täfteå IK     02:47:44     0:32:16
36     367     HOLM Magnus     1900     Axa SC     02:47:57     0:32:30
37     170     PETTERSSON Gustav     1900     Gräsmyr ik     02:49:35     0:34:07
38     148     VESTMAN Peter     1900     IKSU     02:49:39     0:34:11
39     389     HANSSON Martin     1900     IFK Umeå     02:50:02     0:34:34
40     167     BJÖRKÉN Mathias     1900     Telia IF     02:52:04     0:36:36
41     140     LINDSTRÖM Ove     1900     Hägglunds skidor     02:52:57     0:37:29
42     155     SUNESSON Johan     1900     IFK Umeå     02:53:14     0:37:46
43     197     HULT Andreas     1900     Ifk Mora     02:53:20     0:37:53
44     138     JONSSON Richard     1972     Skellefteå SK     02:53:59     0:38:31
45     393     ESPONG Joakim     1900     Korsnäs IF SK     02:54:54     0:39:26
46     392     ESPONG Patrik     1900     Korsnäs IF SK     02:54:57     0:39:29
47     407     STIGENLÖV Sven     1900     Högåkers OK     02:55:52     0:40:24
48     151     ANESÄTER Tormund     1900     Umedalens IF     02:56:11     0:40:43
49     403     ENRUD Tommy     1900     Swe     02:57:04     0:41:36
50     154     TRILLKOTT Magnus     1900     Skatteverket Solna IF     02:58:28     0:43:01
51     181     SANDBERG Jan     1900     IKSU     02:58:38     0:43:10
52     150     LUNDBERG Tomas     1900     Swe     02:59:34     0:44:07
53     175     HELMERSSON Håkan     1900     Telia idrott och fritidsförening     02:59:38     0:44:11
54     149     LINDSTRÖM Morgan     1900     Hägglunds Ski Team     03:01:03     0:45:36
55     156     THUNBERG Anders     1900     Team Esplanad     03:01:24     0:45:57
56     141     BRÄNDSTRÖM Helge     1900     IFK Umeå     03:01:32     0:46:05
57     171     ÖSTMAN Fredrik     1900     Swe     03:01:52     0:46:25
58     165     PERSSON MATS     1958     Röbäcks SK     03:03:14     0:47:46
59     172     SAHLSTRÖM Morgan     1900     Axa Sports Club     03:04:40     0:49:13
60     173     STEN Staffan     1900     Swe     03:06:57     0:51:29
61     184     SNEEN Magnus     1900     Hägglunds     03:07:09     0:51:42
62     176     CARLEHED Per     1900     Lycksele IF     03:07:11     0:51:43
63     183     SANDSTRÖM Marcus     1900     Vindelns IF     03:09:35     0:54:08
64     329     BÄCKSTRÖM Robin     1900     IFK Rundvik     03:15:22     0:59:54
65     195     LINDBERG Richard     1900     IFK Umeå     03:18:14     1:02:47
66     199     BRINK Andreas     1900     Axa Sports Club     03:20:00     1:04:32
67     163     ÖHMAN Jonatan     1900     Axa Sports Club     03:20:59     1:05:31
68     159     HOMLUND Håkan     1900     IFK Umeå     03:23:36     1:08:09
69     200     BERGLUND Mikael     1900     Swe     03:27:01     1:11:33
70     158     STEN Valdemar     1900     Swe     03:29:52     1:14:24
71     164     ERIKSSON Mats     1900     Umedalens IF     03:54:17     1:38:49
72     412     LUDVIGSSON Robert     1900     Swe     04:05:09     1:49:41
73     311     ENGLUND Joakim     1900     Swe     04:24:35     2:09:07

Herrar Motion - 20km          Disciplin: Masstart klassisk stil     
1     355     NORDGREN Emrik     1900     Vännäs SK     01:03:58     0:00:00
2     350     FORSBERG Kristoffer     1900     Bjurholms IF     01:07:28     0:03:29
3     227     TÖRNBLOM MIKAEL     1970     IFK Umeå     01:07:33     0:03:35
4     230     SELLING Krister     1900     IFK Umeå     01:10:20     0:06:21
5     219     THEENS Frithjof     1900     Stöcke TS Järnet     01:18:08     0:14:10
6     349     NYGREN Håkan     1900     Swe     01:18:49     0:14:50
7     377     ANDERSSON Fredrik     1900     Malå IF     01:19:28     0:15:29
8     222     IDAHL Per     1900     Swe     01:24:29     0:20:31
9     315     SANDBERG Jörgen     1900     Sävar IK     01:26:09     0:22:10
10     221     FORSGREN Magnus     1900     UPSIK (Umeå Polisens skytte och idrottsf     01:32:41

Del |
ROLF ZETTERBERG

Världscupen i Lillehammer i princip konkurs

Världscupen i Lillehammer senaste säsongen gick på en rejäl bakläxa skriver norska VG. Smällen var på hela 7,6 miljoner norska kronor och nu har man avvecklat arrangörsbolaget som stått för tävlingarna dom senaste åren.
Lillehammer kommer ändå att arrangera världscup också kommande vinter.

 

Les mer
20170128, TRITSCHER, Bernhard 003 (kopia)

Kompisarna dopade sig – han måste fortsätta

Världsstjärnan vädjar om pengar:

Bernhard Tritscher har varit i världseliten i längdåkning i tio år.
Men hans karriär har kantats av flera tråkiga dopingavslöjanden i det österrikiska landslaget. Nu senast under VM i Seefeld i vintras.
Bernhard står närmast på bar backe men han vill fortsätta och vädjar nu till sponsorer om att hjälpa honom.

 

Les mer
ROLF ZETTERBERG

Tråkigt besked för Viktor – ny operation

Viktor Thorn tvingas till en andra operation för diskbråck.
Det meddelar han på sociala medier efter att han i våras genomgick en operation för samma problem som nu visar sig inte ha blivit bra.

 

Les mer
GREVENs krönika mellomrom

Är egna drönare och mobiler viktigare än media?

Krönika:

Det är med glädje jag noterar att såväl förbund som landslagsåkare satsar på egen exponering på sociala plattformar. Samtidigt är jag orolig över att egna mobiler, filmkameror och drönare prioriteras framför tid och möten med traditionella medieföretag.
Det kan drabba skidsporten hårt.

 

Les mer
20190122, KARLSSON Frida 001 (kopia)

”Alla” ville ha Frida – mamma tog jobbet

Ingen tvekan om vem som är den hetaste längdåkaren i Sverige:
”Alla” ville bli Frida Karlssons nya manager.
Det slutade med att mamma Mia tar jobbet – och det hela stannar i familjen!

 

Les mer
20190712, Supersprint Idre herrar (kopia)

Maja och Anton vann supersprint i Idre

Att världsmästaren Maja Dahlqvist skulle vinna supersprinten i Idre under fredagen var ingen överraskning.
Mer glädjande var nästan att  hennes sambo Anton Hedlund skulle vinna herrarnas tävling.

 

Les mer
20190711, Fjällturen inför (kopia)

6 OS-mästare i Fjällturen på cykel

Stor idrottshelg igen i Ramundberget:

Ca 1400 glada motionärer är huvuddelen av deltagarna. Självklart deltar många av Sveriges duktigaste mountainbikecyklister och vägcyklister i Fjällturen, men också flera av Sveriges största idrottsprofiler är med och cyklar. 6 olympiska mästare, flera världsmästare och världscupvinnare som skidåkarna Stina Nilsson, Johan Olsson, Anders Södergren, Lars Nelson och Jan Ottosson.

Les mer
20181117, ANDERSSON, Simon 010 (kopia)

Lisa K och Simon är ”riktiga femmilare”

”För att ha visat ödmjukhet, god anda och intresse för ”skidåkningens blå band”, femmilen med individuell start, i tillägg till enastående styrka i spåret, blir Lisa K. Svensson och Simon Andersson de första mottagarna av Skidhistoriska Sällskapets stipendium”.

Les mer
ECKHOFF, Tiril VM001 (kopia)

Skidskytten Tiril Eckhoff bröt ena tån

Norska världsmästaren i skidskytte Tiril Eckhoff måste basera sig på altenativ träning ett tag framåt.
Hon har nämligen brutit en tå och det hände i en ”klantig händelse”.

 

Les mer
GREVENs krönika mellomrom


”Billans” vinnande filosofi – lita på dig själv

Krönika:

Marie-Helene ”Billan” Östlund var skiddrottning på 1980-och 90-talet och vann Sveriges första kvinnliga VM-guld individuellt när hon triumferade i tyska Oberstdorf 1987. Mycket har hänt i träningsutveckling från då till nu. Men ”Billans” filosofi för att nå världstoppen är tänkvärt än idag:  Att våga lita på sig själv.

 

Les mer
20190707, HALFVARSSON Calle (kopia)

Calle äntligen före Petter Northug jr

Calle Halfvarsson har nästan drömt mardrömmar om alla förluster mot Petter Northug jr.
Men nu torde det inte bli flera.
I lördags var svensken nära att vinna rullskidtävlingen i norska Kristiansand, medan Northug höll till i den bakre delen av fältet.

 

Les mer
20190706, SÖMSKAR Linn 001 (kopia)

Tredje raka för Linn Sömskar i Kina

Linn Sömskar gjorde rent bord och tog alla tre vinsterna i världscupen på rullskidor i Kina. Hon spurtade också hem den avslutande distanstävlingen.
I herrklassen blev det stenhårt med hemmaseger till Qiang Wang. Victor Gustafsson hade samma tid som trea i mål.

 

Les mer
20190705, LINN o KLÆBO (kopia)

Dubbel-segrar för Linn och Klæbo i Kina

Linn Sömskar och Johannes Høsflot Klæbo vann båda också den andra supersprinten över 200 meter i Beijing, Kina.
Det var inte lika varmt som dagen innan, men åkarna fick kämpa mot en tuff vind.

 

Les mer
Rolf Zetterberg

Sixten Jernbergpriset 2019 till Ebba

Juryn för Sixten Jernbergpriset har beslutat om tilldelningen av 2019 års pris.

 

Les mer
20190704, LINN vinner VC Kina (kopia)

Linn direkt från SM-guld till VC-seger

Klæbo vann också supersprinten i Kina:

Det är bråda dagar för Linn Sömskar.
Hon åkte direkte från dubbla SM-guld på rullskidor i Malmö til seger i världscupen över 200 meter supersprint i Kina.
Moa Olsson följde överraskande upp med ytterligare en svensk pallplats medan Johannes Høsflot Klæbo slog alla specialister och vann en helnorsk uppgörelse på herrsidan.

 

Les mer
PICHLER, Wolfgang 006 (kopia)

Pichler och Grip tillsammans mot OS

Wolfgang Pichler och Rikard Grip – det borde ju vara en bra combo.
Du trodde kanske att dom båda var borta från skidsporten i Sverige.
Men nej, nu skall både Pichler och Grip hjälpa Sverige mot flera medaljer på OS, något som båda har upplevt i sina karriärer i skidskyttelandslaget respektive längdlandslaget.

 

Les mer
20190702, GUSTAFSSON Victor 002

Linn och Victor tog SM-gulden i sprint

Victor Gustafsson, IFK Mora fick sin revansch och vann SM-guldet i sprint på rullskidor, medan Linn Sömskar åter igen var omöjlig och vann damsprinten.
Nu åker landslaget till Kina och världscupen i natt.

 

Les mer
20190701, SÖMSKAR Linn 001 (kopia)

Linn är rullskids-drottningen

Vann SM-guldet suveränt igen:

Linn Sömskar är rullskids-drottningen. Hon hade inga problem med att för femte gången åka hem SM-guldet. Den enda som bjöd på riktigt motstånd var kompisen Maria Nordström, men också hon fick ge sig på dom sista två varven i Malmö.
I mål var segermarginalen 24,9 sekunder, medan Evelina Settlin på bronsplats var över halvannan minut efter.

 

Les mer
DSC_8886 (kopia)

Karl-Johan Westberg tog hem SM-guldet

Som väntat blev det en tuff spurtuppgörelse som avgjorde herrarnas distanstävling på rullskids-SM i Malmö under måndagen.
Karl-Johan Westberg från Borås drog det längsta stråt men fick hårt motstånd av Victor Gustafsson från Mora.
Det skilde endast 0,1 sekunder i mål.

 

Les mer
X

U-landslaget blir Team Svenska Spel

Nytt avtal värt över 80 miljoner kronor:

Svenska Spel och Svenska Skidförbundet inleder ett långsiktigt samarbete som gör Svenska Spel till ny presenting partner till längdlandslaget. Det nya sjuåriga avtalet omfattar bland annat en extra satsning på unga talanger och är värt drygt 80 mnkr.

Les mer