MORGAN ARRITOLA, amerikansk landslags- och OS-åkare, lägger av vid 25 års ålder. Foto: KJELL-ERIK KRISTIANSEN

Morgan Arritola lägger av

Den amerikanska OS-åkaren Morgan Arritola, 25 lägger av på toppnivå.
Hon var två gånger i top-40 vid OS i Vancouver 2010, men nu är inte motivationen på topp och Arritola går över till nya utmaningar i livet.
2012-05-03
TEAM EXSPIRIT är stolta av sina nya underkläder från Falke. Foto: MAGNUS ÖSTH

Team Exspirit med egna underkläder

Långloppslaget Team Exspirit har gjort sin egen underklädeskatalog. Den ligger nu ute både på lagets hemsida och på dereas Facebook-sida.
2012-04-12

JSM 2013 i Örnsköldsvik

JSM 2013 kommer genomföras i Örnsköldsvik.
2012-04-04
Från klassen H17-18 där en spännande tävling utkämpades Fr v Johannes Eklöf IF Hallby SOK 2a, Tom Fahlén Landsbro IF 1:a, Emil Svensson Marhults SoFK 3:a, Oscar Claesson IF Hallby SOK 4:a Foto IF Hallby SOK

Smålands DM - trots allt!

Snön har lyst med sin frånvaro de senaste veckorna då vårvärmens tidiga ankomst satt stopp för skidåkning nästan överallt i södra Sverige.
IF Hallby SOK kunde mot de flesta odds under söndagen arrangera de från januari, pga snöbrist uppskjutna DM-tävlingarna.
2012-03-18
DALALAGET som vann Folksam Cup i Junsele. Foto: DALARNAS SKIDFÖRBUND

Dalalaget vann Folksam cup!

Den gångna helgen avgjordes Folksam cup i längdskidor i Junsele, norr om Sollefteå. Det är en distriktstävling med de 16 bästa 15-16åringarna från varje distrikt. Helgen startar med tekniksprint på fredagen, på lördagen genomförs en prolog på förmiddagen och jaktstart på eftermiddagen. Det hela avgörs på söndagen med två olika stafetter.
2012-03-15

JSM: H19-20 prolog-resultat

Karl-Johan Dyvik från Leksand var snabbast i sprintprologen i klassisk stil i H19-20 vid dagens JSM i Borås.
Mathias Jonasson hade nästa bästa tiden och överraskande trea var Johannes Ringsby från värmlandsklubben Töcksfors IF.
2012-03-08

JSM H17-18 prolog sprint

Her er resultatene fra dagens JSM-prolog i klassisk sprint for klassen H17-18.
2012-03-08