Mobile Version
Desktop Version
TRE ÅKARE inom tre sekunder i Renrajden i Luleå under söndag: Tarjei Solli, Grøa IL, Niklas Henriksson, Bodens SK och Andreas Berglund, Sävast Ski Team IF. Foto: ARRANGÖREN
TRE ÅKARE inom tre sekunder i Renrajden i Luleå under söndag: Tarjei Solli, Grøa IL, Niklas Henriksson, Bodens SK och Andreas Berglund, Sävast Ski Team IF. Foto: ARRANGÖREN

Norsk seger i Renrajden 2015

Tarjei Solli från norska Grøa IL vann en uppgörelse mellan tre åkare i det 42 km långa Renrajden i Luleå under söndagen. Tävlingen är seedningsgrundande för Vasaloppet och hade samlat bra med åkare.

 

Förra året fick Renrajden ställas in pga kyla, men nu blev det en fin tävling vid Ormberget i Luleå, där OK Renen stod som arrangör. Tävlingen har bade 42, 21 och 10 km banor.
Man körde på en varvbana om 10,5 km och till slut var det tre åkare som kämpade om segern på långa banan. Tarjei Solli grejade precis av Niklas Henriksson, Boden och Andreas Berglund, Sävast i spurten. Alla tre korsade mållinjen inom tre sekunder och sedan var det över halvannan minut ner till nästa åkare som var Johan Samuelsson från SK Järven.
Damernas långa bana vanns av Emma Bergström från Kalix, som var mer än tre minuter före Hanna Vikman från Gällivare. Dessa två var i en klass för sig.
På halva distansen var välkände Karl Edenroth från Piteå Elit snabbast.

  Herrer, 42 km/C      
1 Tarjei Solli Grøa IL 02:03:10 0
2 Niklas Henriksson Bodens SK 02:03:12 2
3 Andreas Berglund Sävast Ski Team IF 02:03:13 3
4 Johan Samuelsson SK Järven 02:04:45 01:35
5 Johan Lintzén Team NL Sport 02:05:26 02:16
6 Stefan Messner Sävast Ski Team IF 02:05:43 02:33
7 Thomas Svensson I 19 IF 02:06:51 03:41
8 Jonas Persson Ersnäs IF 02:06:56 03:46
9 Erik Johansson Tranemo IF Skidklubb 02:07:13 04:03
10 Martin Bergvall AXA Sports Club 02:08:25 05:15
11 Mikael Stenqvist Sävast Ski Team IF 02:09:27 06:17
12 Robert Boman Strömnäs GIF 02:09:35 06:25
13 Fredrik Lundbäck Lulekamraterna 02:10:10 07:00
14 Hans Turtola Kiruna x-country 02:10:25 07:15
15 Viktor Carlsson Skellefteå XC 02:11:32 08:22
16 Mattias Nilsson Lulekamraterna 02:11:38 08:28
17 Jonas Pettersson Strömnäs GIF 02:11:41 08:31
18 Erik Skott Aapua IF 02:12:28 09:18
19 Anders Lundbäck Bodens SK 02:12:54 09:44
20 Bernt Niva IFK Kiruna 02:13:16 10:06
21 Oscar Westin Sävast Ski Team IF 02:14:12 11:02
22 Mats Henriksson Luleguttene 02:14:19 11:09
23 Jesper Pettersson Strömnäs GIF 02:15:26 12:16
24 Per Anders Breistrand Luleguttene 02:16:01 12:51
25 Henric Öberg Strömnäs GIF 02:16:19 13:09
26 Markus Look Bodens SK 02:16:20 13:10
27 Espen Trældal Bodens SK 02:17:40 14:30
28 Johan Ahlström Sävast Ski Team IF 02:18:02 14:52
29 Peter Uusitalo Aapua IF 02:18:26 15:16
30 Tobias Karlsson Kalix SK 02:18:27 15:17
31 Lars Nilsson Strömnäs GIF 02:18:56 15:46
32 Henrik Strand AXA Sports Club 02:19:12 16:02
33 Olof Burström SK Järven 02:19:23 16:13
34 Johan Skott Aapua IF 02:20:29 17:19
35 Joel Jelf StiL 02:21:06 17:56
36 David Falk Jukkasjärvi IF 02:22:16 19:06
37 Jonas Haapaniemi Luleguttene 02:22:54 19:44
38 Lucas Skott Aapua IF 02:23:11 20:01
39 Kristian Poromaa Junosuando IK 02:23:26 20:16
40 Ragnar Steinsen Luleguttene 02:23:53 20:43
41 Fredrik Jakobsson Luleguttene 02:24:01 20:51
42 Hans Bäckström Lulekamraterna 02:24:02 20:52
43 Hans Bodin Sävast Ski Team IF 02:24:05 20:55
44 Atle Ager SK Leksand 02:24:25 21:15
45 Harry Olli IF Polcirkeln 02:24:35 21:25
46 Lars Matsson Bergnäsets AIK 02:25:13 22:03
47 Petter Johansson Jukkasjärvi IF 02:25:18 22:08
48 Ingemar Niemi Lulekamraterna 02:25:21 22:11
49 Ulf Rudlund Jukkasjärvi IF 02:25:30 22:20
50 Marcus Nilsson Lulekamraterna 02:25:39 22:29
51 Örjan Gustafsson Tärna IK Fjällvinden 02:26:03 22:53
52 Christian Lejon Stöcke TS Järnet 02:26:33 23:23
53 Jesper Lundqvist Skellefteå XC 02:27:02 23:52
54 Martin Åkerlund Kågedalens SK 02:27:25 24:15
55 Claes Christensson Arvidsjaur 02:27:33 24:23
56 Lukas Ternborg Norsjö Skidor 02:27:59 24:49
57 Nicke Juuso Sunderby SK 02:29:04 25:54
58 Kristian Hedström AXA Sports Club 02:29:22 26:12
59 Jimmy Pikkarainen Jukkasjärvi IF 02:29:50 26:40
60 Filip Salén OK Renen 02:29:53 26:43
61 Stefan Schnabel Rutvik SK 02:31:29 28:19
62 Seppo Koivisto Lohku 02:31:41 28:31
63 Markus Knutgård Haparanda SKT 02:32:14 29:04
64 Martin Holmberg Bergnäsets AIK 02:33:50 30:40
65 Per Sandberg Kappa Kraftliner Kor 02:34:46 31:36
66 Fredrik Lindkvist Strömnäs GIF 02:34:50 31:40
67 Andreas Ramström Luleå Gjutarens IF 02:34:58 31:48
68 Rickard Strand Vattenfall IF 02:35:00 31:50
69 Erik Malmberg Sunderby SK 02:36:52 33:42
70 David Andersson-Junkka IFK Kiruna 02:36:58 33:48
71 Conny Karlsson Luleå Gjutarens IF 02:37:45 34:35
72 Viktor Johansson Jukkasjärvi IF 02:38:05 34:55
73 Anders Borgeryd Strömnäs 02:38:11 35:01
74 Fredrik Öman Antnäs BK 02:38:24 35:14
75 Björn Bonthron AXA Sports Club 02:38:30 35:20
76 Björn Svensson IK Stern 02:39:04 35:54
77 Mattias Johnselius Kalix SK 02:39:17 36:07
78 Mikael Nilsson Vattenfall IF 02:39:29 36:19
79 Fredrik Apelqvist Luleå Gjutarens IF 02:40:01 36:51
80 Andreas Engvall Bodens SK 02:40:42 37:32
81 Janne Haupt Luleå Gjutarens IF 02:41:20 38:10
82 Håkan Petersson I 19 IF 02:42:40 39:30
83 Andreas Palo Luleå 02:42:57 39:47
84 Andreas Simons AXA Sports Club 02:43:06 39:56
85 Görgen Segerlund Kukkola IF 02:43:28 40:18
86 Mats Hedström Luleguttene 02:44:06 40:56
87 Robert Bergenstråle Luleguttene 02:44:27 41:17
88 Rolf Jakobsson Vattenfall IF 02:45:46 42:36
89 Erik Sundberg Barnkliniken 02:46:13 43:03
90 Christoffer Eriksson Luleguttene 02:47:06 43:56
91 Reijo Huhtinen LKAB Fritid Kiruna 02:47:56 44:46
92 Nils Erixon Sveaskog IF 02:48:04 44:54
93 Mikael Lindvall Antnäs BK 02:48:16 45:06
94 Magnus Gunnarfeldt Lulekamraterna 02:48:43 45:33
95 Per Sundberg OK Renen 02:48:50 45:40
96 Mauri Romppainen Haparanda SKT 02:49:57 46:47
97 Anders Bergbom Sävast Ski Team 02:50:53 47:43
98 Mathias Vainionpää Lulekamraterna 02:51:10 48:00
99 Lars Oscarsson Hortlax SK 02:52:20 49:10:
100 Roland Strömgren Bergnäset AIK 02:53:04 49:54
101 Tord Karlsson Överkalix IF 02:55:12 52:02
102 Axel Rombrandt AXA Sports Club 02:55:25 52:15
103 Jonas Abrahamsson Luleguttene 02:55:37 52:27
104 Bo Häll Arjeplogs SK 02:55:39 52:29
105 Niklas Grip Lulekamraterna 02:55:44 52:34
106 Linus Lundbäck Peab Fritid 02:57:26 54:16
107 Mikael Renström Lulekamraterna 03:00:32 57:22
108 Erik Lundqvist Sellnäs IF 03:02:20 59:10
109 Johan Gyllefjord Luleguttene 03:05:33 01:02:23
110 Fred Sundström Hägglunds SK 03:06:35 01:03:25
111 Ove Larson Bergnäset AIK 03:06:38 01:03:28
112 Bengt Asplund Strömnäs GIF 03:07:48 01:04:38
113 Jan Gustafsson Tärna IK Fjällvinden 03:08:13 01:05:03
114 Robert Rensgard AXA Sports Club 03:08:32 01:05:22
115 Anders Rensgard Mefos IK 03:08:34 01:05:24
116 Håkan Olovsson Bodens SK 03:08:41 01:05:31
117 Börje Bromalm Aapua IF 03:09:41 01:06:31
118 Henrik Wahlberg Övertorneå SK 03:10:08 01:06:58
119 Tomas Bäckman Göteborg-Majorna OK 03:10:19 01:07:09
120 Mikael Hörnqvist Luleå Gjutarens IF 03:11:10 01:08:00
121 Mats Nordberg Luleå Gjutarens IF 03:12:44 01:09:34
122 Simen Romsdal Tverrelvdalen IL 03:18:45 01:15:35
123 Göran Kihlanki Luleå Gjutarens IF 03:21:20 01:18:10
124 Per Westermark Lulekamraterna 03:26:46 01:23:36
125 Olof Johansson AXA Sports Club 03:30:05 01:26:55
126 Hans Sundvall OK Vargen 03:44:08 01:40:58
127 Viktor Bengtsson Sävast Ski Team 03:56:40 01:53:30
128 Daniel Runebjörk Sundsvall 03:56:50 01:53:40
         
  Damer, 42 km/C      
1 Emma Bergström Kalix SK 02:20:52 0
2 Hanna Vikman Gellivare SA 02:24:04 03:12
3 Åse Borgeryd Strömnäs GIF 02:30:05 09:13
4 Malin Rensfeldt Råneå SK 02:37:04 16:12
5 Lisa Larson Bergnäsets AIK 02:48:15 27:23
6 Maria Landberg Storvreta IK 02:53:03 32:11
7 Alicia Alkert Bodens SK 02:55:09 34:17
8 Christina klingestål Ohtanajärvi Ik 03:00:22 39:30
9 Maria Strömgren BAIK 03:01:54 41:02
10 Fiona Fagrell Mitt Livs StiL 03:03:37 42:45
11 Marzena Nordberg Luleå Gjutarens IF 03:07:58 47:06
12 Gabiella Törngren Luleå Gjutarens IF 03:19:19 58:27
13 Sofie Sundvall OK Vargen 03:36:18 01:15:26
14 Anna Eriksson AXA Sports Club 03:38:59 01:18:07
15 Birgitta Marklund Antnäs BK 03:41:56 01:21:04
16 Anna Lindgren Råneå SK 03:56:47 01:35:55
17 Sanna Dahlberg AXA Sports Club 03:58:14 01:37:22
18 Maria Berglund Norrfjärdens IF 04:15:02 01:54:10
         
  Herrar, 21 km/C      
1 Karl Edenroth Piteå Elit 01:00:03 0
2
Elias Andersson Sunderby SK 01:01:32 01:29
3
André Mattei Sävast Ski Team 01:05:21 05:18
4
Erik Pakkala Sävast Ski Team IF 01:05:26 05:23
5
Jacob Fridesjö Sävast Ski Team IF 01:07:18 07:15
6
Niklas Öberg Strömnäs GIF 01:07:23 07:20
7
Marcus Karlsson Kalix SK 01:08:27 08:24
8
Leif Juntti Bergnäsets AIK 01:16:25 16:22
9
Lars Sundvist Vattenfall IF 01:20:21 20:18
         
  Damer, 21 km/C      
1 Catrin Ingvarsson Jukkasjärvi IF 01:15:59 0
2 Emma Johanson Strömstads Löparklub 01:18:49 02:50
3 Elin Edman Luleå Gjutarens IF 01:19:02 03:03
4 Karin Rönnbäck Kalix SK 01:22:08 06:09
5 Kristina Mattei Sävast Ski Team 01:31:36 15:37
6 Viktoria Lutta Wahlborg Övertorneå 01:42:51 26:52
7 Karolina Berggren OK Renen 01:48:58 32:59
         
  Herrar, 10 km/C      
1 Elias Forss Luleå Gjutarens IF 34:45  
2 Kevin Nilsson Luleå Gjutarens IF 34:51  
3 Emil Simu Luleå Gjutarens IF 35:23  
4 Oskar Sundqvist Luleå Gjutarens IF 37:18  
5 Tobias Snell Luleå Gjutarens IF 37:44  
6 Mattis Brunström Bodens SK 40:32  
7 Simon Markström Luleå Gjutarens IF 44:08  
8 Jan-Olof Andersson Morjärvs SK 45:27  
9 Anton Öqvist Ersnäs IF 51:04  
10 Kurt Henriksson Gunnarsby SK 55:48  
         
  Damer, 10 km/C      
1 Matilda Jönsson Sävast Ski Team IF 34:48  
2 Carolina Westin Sävast Ski Team IF 35:55  
3 Svea Holmbom Sävast Ski Team 36:01  
4 Hanna Lundberg Luleå Gjutarens IF 36:38  
5 Sara Pittsa Gellivare SA 37:17  
6 Naima Nergård Gellivare SA 38:01  
7 Hilma Törngren Sävast Ski Team IF 38:39  
8 Moa Nilsson Sävast Ski Team 39:06  
9 Rebecka Persson Luleå Gjutarens IF 39:30  
10 Mikaela Langås Luleå Gjutarens IF 39:34  
11 Sara Brännström Luleå Gjutarens IF 41:00  
12 Lovisa Eriksson Luleå Gjutarens IF 42:24  
13 Emma Hedlund Luleå Gjutarens IF 43:01  
14 Anna Lintzén NL Sport 43:27  
15 Elvira Forslund Luleå Gjutarens IF 44:25  
16 Emma Gustafsson Bodens SK 44:26  
17 Ellen Gustafsson Sunderby SK 45:43  
18 Nikita Wasara Luleå Gjutarens IF 46:09  
19 Sara Törngren Luleå Gjutarens IF 46:52  
20 Susanne Edgert Luleguttene 56:14  
21 Moa Engström Luleå Gjutarens IF 56:34  
 
Del |
BETTAN EM-fyra (kopia)

”Bettan” övertygade i sprinttävlingen

Skidskytte-SM i Idre:

Det var fortsatt grått, regnigt och blåsigt på Idre Fjäll när skidskyttarna fortsatte säsongspremiären med sprint på söndagen. Elisabeth Högberg sköt fullt och vann damklassen övertygande, medan det blev dubbelt norskt i topp bland herrarna.

 

Les mer
20180129, NEPRYAEVA, Natalia 021 (kopia)

Ryska segrar i fristil i nordfinska Olos

Helgens premiärtävlingar i nordfinska Olos avslutades med fristilslopp både för damer och herrar under söndagen.
Det blev ryska segrar i båda klasserna genom Natalia Nepryaeva och Andrey Melnichenko.

 

Les mer
20181110, NILSSON Emma SM-masstart (kopia)

Emma och Martin SM-vinnare i masstart

Skidskytte-SM i Idre:

Idre Fjäll bjöd på svåra förhållanden med blåst, regn och sockrig snö när säsongen inleddes med masstart för skidskyttarna på lördagen. Emma Nilsson och Martin Ponsiluoma visade kyla i det sista skyttet och blev svenska mästare.

Les mer
20181110, Ebba Andersson (kopia)

Bruksvallsloppet räknar med ordinarie program

Trots mildväder med en vecka kvar till den TV-sända Sverigepremiären är arrangörerna i Bruksvallarna optimistiska inför tävlingshelgen.
- Vi jobbar intensivt med att få till bra tävlingsbanor, säger tävlingsledare Mikaela Sundbaum.

 

Les mer
YAKIMUSHKIN, Ivan 002 (kopia)

En ny generation stormar fram

Distanstävling i Olos:

Ok, Justyna Kowalczyk har lagt av men blev ändå 3:a över 5 km klassisk i finska Olos under lördagen.
Men det var den unga generationen som dominerade tävlingen både bland damer och herrar. Tyska Victoria Carl vann damernas 5 km och ryske U23-VM-medaljören Ivan Yakimushkin vann herrarnas 10 km.

 

Les mer
20180131, VALNES Erik 001 (kopia)

Norsk U23-världsmästare slog Bolshunov

Norges U23-världsmästare i sprint Erik Valnes slog självaste Alexander Bolshunov vid fredagens klassiska sprinttävling i nord-finska Olos.
Bolshunov är ju ryssen som dominerade världscupfinalen i Falun och som var den som yppade sig mest mot Johannes Høsflot Klæbo förra säsongen.

 

Les mer
20170129, DYRHAUG, Niklas finish 004 (kopia)

Ny skada för Niklas Dyrhaug

Missar premiären både i Norge och i världscupen:

Norska landslagsåkaren Niklas Dyrhaug har åter igen skadeproblem och kommer inte till start i den norska premiären i Beitostölen nästa helg.
Vill det sig illa så kan han vara borta till efter jul.

 

Les mer
20171202, AUDIENCE ÖSTERSUND 002 (kopia)

Ingen världscup i Östersund säsongen 2020-2021

Östersund får inte någon världscup i skidskytte säsongen 2020-2021, det har det internationella skidskytteförbundet IBU beslutat när man nu gjort klart världscup och IBU-kalendern till och med 2022.
Säsongen 2021-2022 är dock världscuppremiären tillbaka i Östersund som ju arrangerar VM i skidskytte nu i 2019.

 

Les mer
20181108, inför Bruksvallsloppet (kopia)

Svårt - men Bruksvallarna kör tävling

Med en vecka kvar till den TV-sända Sverigepremiären och världscupsuttagningen riktas blickarna mot den snösäkra dalgången i västra Härjedalen.
- Vi har inte haft vädergudarna på vår sida, men vi kommer att leverera förstklassiga tävlingar som alltid, säger tävlingsledare för Bruksvallsloppet, Mikaela Sundbaum.

 

Les mer
20171115, GRIP, Rikard 009 (kopia)

Landslaget tillbaka till Bruksvallarna

Med knappt två veckor kvar till den nationella tävlingspremiären åker längdlandslaget idag till Bruksvallarna på säsongens sista träningsläger.
– Alla månader, dagar och timmar av förberedelser är gjorda och nu ska vi försöka förvalta det fina jobb som åkare och ledare har gjort under försäsongen, säger landslagschef Rikard Grip.

Les mer
KEKs-kronika

Bjørgen’s exit ger Sverige möjligheter

Krönika:

Damstafett har varit den mest givna guldmedaljen i alla 2000-talets mästerskap.
Förutom vid OS i Sochi då Norge vallade bort sig och Sverige vann.
9 gånger har Marit Bjørgen avslutat – nu blir plötsligt damernas 4x5 km en högintressant distans med flera segerkandidater.

 

Les mer
Tønseth på toppen (kopia)

Löpning eller skidor för Didrik Tönseth?

Vill springa terräng-EM, får inte för landslagstränaren:

Som vi tidigare berättat blev Didrik Tönseth norsk mästare i terränglöpning i höstas.
Nu är han uttagen till EM, men det krockar med den norska premiären i Beitostölen.
Hoppar han över den säger landslagstränaren Eirik Myhr Nossum att han kan riskera att missa VM i Seefeld.
Det blir bråk i Norge.

 

Les mer
20180322, DAHLQVIST, Maja 002 (kopia)

Här är vinterns svenska cuptävlingar

Dags för vinterns Volkswagen och Scandic Cup, inbjudningarna är klara.  Här hittar du också tävlingsprogrammet både för seniorernas Volkswagen Cup och juniorernas Scandic Cup.
Seniorerna startar i Idre 24-25 november, medan den första juniorcupen går i Boden 8-9 december.

 

Les mer
20171202, SCHOMMER, Paul 003 (kopia)

USA:s världscuplag i skidskytte klart

USA har redan tagit ut sitt lag till världscuppremiären i skidskytte, som i år går i Pokljuka i Slovenien och inte i Östersund. Orsaken till det är att Östersund arrangerar VM i vinter och inte har någon världscup den kommande säsongen.
För USA:s del var det rullskidstävlingarna i Soldier Hollow, Utah som gav grunnlaget för uttagningen.

 

Les mer
GREVENs krönika mellomrom

Linn gav längd en Superdimension

Krönika:

När jag ser Linn Svahn, 18 år, uppträda i Östersunds Supersprint slår det mig vad extremt snabbt hon rör sig, och med vilken fantastisk teknik hon utklassar våra landslagsåkare.
Det var coolt att se, en dimension extra av det jag hade förväntat mig att få serverat i SVT-sportens direktsändning.
Nu vill jag ha mer Supersprint i tävlingsprogrammen.

 

Les mer
20181105, Öppet spår (kopia)

Ny startordning i Öppet Spår i vinter

När det under Vasaloppets vintervecka 2019 är dags för den 39:e upplagan av Öppet Spår blir det med en ny startprocedur; gruppstarter var tionde minut baserade på ett så kallat självseedningssystem där deltagaren vid anmälan själv anger sin förväntade åktid och blir därefter placerade i startled. Syftet är att få ett bättre flöde i loppet och minska köerna före start.

 

Les mer
20181103, POROMAA William 001 (kopia)

Lönsam helg för William Poromaa

Det blev en bra helg för U-landslagsåkaren William Poromaa från Åsarna IK när han i helgen besökte Intersports skidmässa i samband med VW Supersprint hos Berners i Östersund.
William åkte nämligen hem med ganska många tusenlappar extra sedan han fått tre olika utmärkelser då Jämtland-Härjedalens skidförbund delade ut sina stipendier.

 

Les mer
20181104, GRATE Marcus 001\\\' (kopia)

Marcus diskades – men det var fel

Marcus Grate plockades bort innan start i finalen i supersprinten i Östersund.
Orsak: En tjuvstart.
Men Marcus protesterade och nu har juryn medgett att det inte var någon tjuvstart. Han blir dock fyra i tävlingen och missade finalen.

 

Les mer
20181104, JENSEN Ludde 001 (kopia)

”Ludde” vann – med 2 futtiga hundradelar

Ludvig ”Ludde” Jensen var inte i närheten av sitt eget världsrekord på 100 meter supersprint utanför Berners i Östersund.
Men han vann åter igen VW Supersprint trots en skadad axel.
Fast det höll hårt – Karl-Johan Dyvik blev slagen två futtiga hundradelar i finalen!

 

Les mer
20181104, SVAHN Linn 001

Junioren Linn slog alla i supersprinten

Visst fanns favoriterna Maja Dahlqvist, Jonna Sundling och världsrekordhållaren Marte Nordlunde med i VW Supersprint-finalen i Östersund.
Men det gjorde också 18-åriga Linn Svahn från IFK Umeå som efter utklassningsseger i prologen gick hela vägen och vann finalen.
Hon fick 20.000 kronor för bedriften.

 

Les mer