Moa Hansson vann i världscupen
Landsbro-junioren Moa Hansson fixade Sveriges enda seger på dom två första tävlingarna av världscupfinalen på rullskidor i Trentino i norra Italien.
Hon vann den inledande korta distansen över 2,5 km i klassisk stil. Sverige fick flera pallplatser, men det här var enda segern.
Moa Hansson följdes av fyra hemmaåkare och hon hade en marginal på 14,2 sekunder till tvåan Chiara Becchis. Med andra ord en överlägsen seger.
Det var nära också i herrarnas juniorklass där Nacka Värmdös Johan Ekberg endast var 4,1 sekunder efter hemmahoppet Riccardo Lorenzo Masiero. Det räckte till en fin andra plats.
Seniorerna blev utan pallplatser i inledningen. Julia Angelsiöö var bara 0,1 sekunder ifrån bland damerna, där hon slutade fyra. Herrarna åkte 5 km och Robin Norum var 7:a och bäste svensk.
Den korta supersprinten i fristil brukar inte vara Sveriges bästa distans och så var det inte nu heller.
Men Moa Hansson grejade en ny pallplats då hon slutade trea i damernas juniorklass. Samma placering fick Jackline Locker i damernas seniorklass. HIF-åkaren visade att hon är en av dom allra snabbaste men fick ge sig för veteranen Alena Prochazkova från Slovakien och Lisa Bolzan från Italien.
Johan Ekberg var här 4:a i herrjuniorklassen, medan seniorerna fortfarande är utan pallplats i Trentino. Nu var Moras Victor Gustafsson bäst som 8:a, platsen före Alfred Buskqvist från IK Stern i Göteborg.
PROLOG: | ||||
D20, 2,5 km/C | ||||
1 | HANSSON Moa | SWE | 11:59.9 | |
2 | BECCHIS Chiara | ITA | 12:14.1 | +14.2 |
3 | MORTAGNA Alba | ITA | 12:41.0 | +41.1 |
4 | MORTAGNA Laura | ITA | 13:04.0 | +1:04.1 |
5 | SORDELLO Elisa | ITA | 13:17.7 | +1:17.8 |
6 | ANDRECA Maria Dumitrela | ROU | 14:01.1 | +2:01.2 |
7 | ARNESEN Julie Henriette | NOR | 14:10.6 | +2:10.7 |
8 | LOLLOBATTISTA Claudia | ITA | 14:12.9 | +2:13.0 |
9 | ANDRECA Ioana Georgiana | ROU | 14:21.5 | +2:21.6 |
10 | ZIMARE Rosa | GER | 15:29.2 | +3:29.3 |
11 | TENZE Dana | ITA | 15:34.4 | +3:34.5 |
12 | MUELLER-KUCKELBERG Katja | GER | 17:45.1 | +5:45.2 |
H20, 2,5 km/C | ||||
1 | MASIERO Riccardo Lorenzo | ITA | 9:56.9 | |
2 | EKBERG Johan | SWE | 10:01.0 | +4.1 |
3 | KOSTRUBA Yan | UKR | 10:05.5 | +8.6 |
4 | FORIKA Szabolcs | ROU | 10:16.0 | +19.1 |
5 | BUTTIRONI Angelo | ITA | 10:18.1 | +21.2 |
6 | VIGANTS Raimo | LAT | 10:23.2 | +26.3 |
7 | DOLHASCU Florin Robert | ROU | 10:23.4 | +26.5 |
8 | CELON Augusto | ITA | 10:23.5 | +26.6 |
9 | DIRTU-LUNIC Valentin | ROU | 10:31.9 | +35.0 |
10 | RUSU Vasile | ROU | 10:32.3 | +35.4 |
11 | GATTI Gianmarco | ITA | 10:47.3 | +50.4 |
12 | SAULITIS Niks | LAT | 11:01.2 | +1:04.3 |
13 | BISENIEKS Ilvars | LAT | 11:10.6 | +1:13.7 |
14 | SILVA Manex | BRA | 11:21.4 | +1:24.5 |
15 | GRIGORIEV Alexander | RUS | 12:37.0 | +2:40.1 |
16 | KIRSCHNER Moritz | GER | 13:08.0 | +3:11.1 |
17 | BAUER Marc | GER | 14:47.6 | +4:50.7 |
D21, 2,5 km/C | ||||
1 | BAUDIN Francesca | ITA | 11:35.5 | |
2 | NESTERENKO Lada | UKR | 11:39.9 | +4.4 |
3 | SCHUETZOVA Sandra | CZE | 11:44.7 | +9.2 |
4 | ANGELSIOEOE Julia | SWE | 11:44.8 | +9.3 |
5 | PROCHAZKOVA Alena | SVK | 12:00.9 | +25.4 |
6 | HVOSTUNKOVA Svetlana | RUS | 12:18.8 | +43.3 |
7 | AUZINA Kitija | LAT | 12:40.0 | +1:04.5 |
8 | BOLZAN Lisa | ITA | 12:42.4 | +1:06.9 |
9 | KROL Yuliia | UKR | 12:43.7 | +1:08.2 |
10 | WILLERT Tina | GER | 12:53.5 | +1:18.0 |
11 | LOCKNER Jackline | SWE | 13:00.5 | +1:25.0 |
12 | BOLZAN Anna | ITA | 13:04.2 | +1:28.7 |
13 | OLEKH Viktoriya | UKR | 13:05.7 | +1:30.2 |
14 | LETUCHEVA Olga | RUS | 13:10.5 | +1:35.0 |
15 | PROKHOROVA Varvara | RUS | 13:15.6 | +1:40.1 |
16 | NEDYUKHINA Maryia | BLR | 13:27.8 | +1:52.3 |
17 | EKTOVA Elena | RUS | 13:36.8 | +2:01.3 |
18 | RIESS Celine | GER | 15:20.2 | +3:44.7 |
H21, 5 km/C | ||||
1 | PEPENE Paul Constantin | ROU | 17:26.6 | |
2 | TANEL Matteo | ITA | 18:11.2 | +44.6 |
3 | HOGIU Petrica | ROU | 18:15.8 | +49.2 |
4 | GALASSI Michael | ITA | 18:21.0 | +54.4 |
5 | CURTI Luca | ITA | 18:24.6 | +58.0 |
6 | KRASOVSKYI Oleksii | UKR | 18:25.4 | +58.8 |
7 | NORUM Robin | SWE | 18:27.2 | +1:00.6 |
8 | ORLYK Andrii | UKR | 18:29.1 | +1:02.5 |
9 | DEMENTIEV Eugeniy | RUS | 18:32.1 | +1:05.5 |
10 | GUSTAFSSON Victor | SWE | 18:34.5 | +1:07.9 |
11 | BUSKQVIST Alfred | SWE | 18:40.5 | +1:13.9 |
12 | POPA Raul Mihai | ROU | 18:45.8 | +1:19.2 |
13 | BECCHIS Francesco | ITA | 18:55.5 | +1:28.9 |
14 | KORISTEK Jan | SVK | 18:56.5 | +1:29.9 |
15 | GIARDINA Jacopo | ITA | 19:28.4 | +2:01.8 |
16 | MUKSHYN Oleksandr | UKR | 19:32.2 | +2:05.6 |
17 | GOROSHNIKOV Dmitriy | RUS | 19:37.1 | +2:10.5 |
18 | NORDSTROEM Gustav | SWE | 19:54.8 | +2:28.2 |
19 | BECCHIS Emanuele | ITA | 20:01.0 | +2:34.4 |
20 | PEREKHODA Ruslan | UKR | 20:36.7 | +3:10.1 |
21 | RIPAMONTI Simone | ITA | 20:38.9 | +3:12.3 |
22 | SCANZI Federico | ITA | 21:01.3 | +3:34.7 |
23 | DEGTYAREV Sergey | RUS | 22:06.2 | +4:39.6 |
24 | TSEPKOV Evgeniy | RUS | 22:12.7 | +4:46.1 |
25 | CORRADIN Marco | ITA | 22:36.3 | +5:09.7 |
26 | OLAFSEN Jostein | NOR | 23:47.2 | +6:20.6 |
27 | ANDRESEN Ragnar Bragvin | NOR | 24:46.2 | +7:19.6 |
28 | BUND Marcel | GER | 25:15.8 | +7:49.2 |
29 | LEMBKE Falk | GER | 25:26.3 | +7:59.7 |
30 | ANKERSEN Kristian | NOR | 25:53.3 | +8:26.7 |
31 | JENSEN Ludvig Soegnen | NOR | 28:13.2 | +10:46.6 |
32 | BERLANDA Alessio | ITA | 29:18.5 | +11:51.9 |
FREDAG | ||||
D20, sprint/F | ||||
1 | ARNESEN Julie Henriette | NOR | ||
2 | MORTAGNA Alba | ITA | ||
3 | HANSSON Moa | SWE | ||
4 | BECCHIS Chiara | ITA | ||
5 | MORTAGNA Laura | ITA | ||
6 | ZIMARE Rosa | GER | ||
7 | LOLLOBATTISTA Claudia | ITA | ||
8 | SORDELLO Elisa | ITA | ||
9 | TENZE Dana | ITA | ||
10 | ANDRECA Maria Dumitrela | ROU | ||
11 | ANDRECA Ioana Georgiana | ROU | ||
12 | MUELLER-KUCKELBERG Katja | GER | ||
H20, sprint/F | ||||
1 | VIGANTS Raimo | LAT | ||
2 | GRIGORIEV Alexander | RUS | ||
3 | SAULITIS Niks | LAT | ||
4 | EKBERG Johan | SWE | ||
5 | BUTTIRONI Angelo | ITA | ||
6 | MASIERO Riccardo Lorenzo | ITA | ||
7 | BISENIEKS Ilvars | LAT | ||
8 | GATTI Gianmarco | ITA | ||
9 | CELON Augusto | ITA | ||
10 | DOLHASCU Florin Robert | ROU | ||
11 | KOSTRUBA Yan | UKR | ||
12 | KIRSCHNER Moritz | GER | ||
13 | RUSU Vasile | ROU | ||
14 | BAUER Marc | GER | ||
15 | DIRTU-LUNIC Valentin | ROU | ||
16 | FORIKA Szabolcs | ROU | ||
D21, sprint/F | ||||
1 | PROCHAZKOVA Alena | SVK | ||
2 | BOLZAN Lisa | ITA | ||
3 | LOCKNER Jackline | SWE | ||
4 | LETUCHEVA Olga | RUS | ||
5 | BOLZAN Anna | ITA | ||
6 | NEDYUKHINA Maryia | BLR | ||
7 | SCHUETZOVA Sandra | CZE | ||
8 | WILLERT Tina | GER | ||
9 | KROL Yuliia | UKR | ||
10 | PROKHOROVA Varvara | RUS | ||
11 | HVOSTUNKOVA Svetlana | RUS | ||
12 | EKTOVA Elena | RUS | ||
13 | RIESS Celine | GER | ||
14 | AUZINA Kitija | LAT | ||
15 | ANGELSIOEOE Julia | SWE | ||
16 | OLEKH Viktoriya | UKR | ||
17 | NESTERENKO Lada | UKR | ||
H21, sprint/F | ||||
1 | BECCHIS Emanuele | ITA | ||
2 | BERLANDA Alessio | ITA | ||
3 | OLAFSEN Jostein | NOR | ||
4 | ANDRESEN Ragnar Bragvin | NOR | ||
5 | JENSEN Ludvig Soegnen | NOR | ||
6 | ANKERSEN Kristian | NOR | ||
7 | BECCHIS Francesco | ITA | ||
8 | GUSTAFSSON Victor | SWE | ||
9 | BUSKQVIST Alfred | SWE | ||
10 | TANEL Matteo | ITA | ||
11 | NORDSTROEM Gustav | SWE | ||
12 | PEREKHODA Ruslan | UKR | ||
13 | NORUM Robin | SWE | ||
14 | CORRADIN Marco | ITA | ||
15 | KRASOVSKYI Oleksii | UKR | ||
16 | TSEPKOV Evgeniy | RUS | ||
17 | BUND Marcel | GER | ||
18 | POPA Raul Mihai | ROU | ||
19 | SCANZI Federico | ITA | ||
20 | CURTI Luca | ITA | ||
21 | MUKSHYN Oleksandr | UKR | ||
22 | GIARDINA Jacopo | ITA | ||
23 | PEPENE Paul Constantin | ROU | ||
24 | RIPAMONTI Simone | ITA | ||
25 | ORLYK Andrii | UKR | ||
26 | GOROSHNIKOV Dmitriy | RUS | ||
27 | DEMENTIEV Eugeniy | RUS | ||
28 | GALASSI Michael | ITA | ||
29 | KORISTEK Jan | SVK | ||
30 | HOGIU Petrica | ROU | ||
31 | LEMBKE Falk | GER | ||
32 | DEGTYAREV Sergey | RUS | ||
En SM-femmil helt i Burmans smak
En hård SM-femmil. Individuell start. Hårda spår och jämnt före. Många trötta åkare på slutet av säsongen.
Det gillar Jens Burman.
Åsarna-åkaren var i ledningen från start till mål i den sista SM-tävlingen på Pagla skidstadion i Boden under tisdagen. Närmast följde unge Truls Gisselman från Rehns BK.
Ebba vände och vann SM-tremilen
Linn Svahn öppnade bäst och hade ledningen i SM-tremilen i Boden.
Men på andra halvan vände Ebba Andersson på steken och tog sitt första guld under årets SM-vecka i Norrbotten.
Avståndet i mål blev dock bara 8 sekunder.
Jonna sjuk – Falun-Borlänges första guld
Jonna Sundling blev sjuk och kom aldrig till start. Storfavoriten Piteå Elit försvagades avsevärt och Falun Borlänge SK tog chansen och vann sitt första stafettguld på damsidan.
SM-stafetten för damer i Boden blev en duell mellan dessa två klubbar, dom övriga var långt efter.
”Häggis” blev Piteås stafetthjälte
Johan Häggström hade dom nödvändiga hundradelarna på sin sida och säkrade stafettguldet för Piteå Elit på Pagla skidstadion i Boden.
Samtidigt var det ett besviket Åsarna-gäng som fick se Edvin Anger förlora upploppsstriden med minsta möjliga margin.
Perfekt avslutning för Peppe Femling
Vann SM-guld med sambon Anna Magnusson:
Peppe Femling åkte sin sista tävling.
Och vilken avslutning det blev på karriären.
Tillsammans med sambon Anna Magnusson blev det SM-guld i single mixed på Pagla skidstadion i Boden.
Nils Dahlsten vann spurten i Gäddede
Lager 157 också i Flyktningerennet:
Lager 157 Ski Team har haft en mycket bra månad. Under söndagen fortsatte framgångarna då Nils Dahlsten spurtade hem segern i Flyktningerennet mellan Lierne i Norge och Gäddede. Han vann precis före teamkollegan Marcus Johansson.
Bland damerna imponerade Hedda Bångman, Offerdals SK som vann klart.
Alvar firade 18 år med seger
Alvar Myhlback har äntligen hunnit bli 18 år. Killen som imponerade som 8:a i Vasaloppet som 16-åring och 3:a som 17-åring.
Han fyllde år i fredags och firade med att vinna Lofsdalen Epic under lördagen efter en tuff fight mot lagkompisen Nils Dahlsten i Lager 157 samt Morten Eide Pedersen, Team Eksjöhus och Max Novak, Team Aker Dæhlie.
SM-guld för Jesper och Elvira i masstarterna
SM-veckan i Boden fortsatte på söndagen med spännande masstarter i fina förhållanden med några minusgrader i luften och vindstilla på vallen. Jesper Nelin vann sitt andra guld i herrarnas lopp, medan Elvira Öberg tog hem segern bland damerna efter att ha avgjort i sista stående.
Linn bröt Jonnas segersvit på mållinjen
Edvin Anger tog nytt guld på skid-SM:
Linn Svahn bröt Jonna Sundlings segersvit på skid-SM i Boden med en millimeterseger i damernas sprintfinal.
I herrenes final var Edvin Anger i tät från start till mål och fick segern som han ville före Johan Häggström.
Lager 157 dominerade i Jokkmokk
Nordeskiöldsloppet 220 km:
Det blev seger både i dam- och herrklassen i det 220 km långa Nordenskiöldsloppet i Jokkmokk under lördagen.
Oskar Kardin och Linnea Johansson vann varsin klass i den kanske största kraftmätningen bland dom svenska längdtävlingarna.
Team Eksjöhus-skräll på NM 50 km
Doldis slog Klæbo och vann norska mästerskapen:
Eirik Sverdrup Augdal brukar åka långlopp för svenska Team Eksjöhus.
Men under lördagens körde han femmilen på norska mästerskapen i Lillehammer.
Och vann – före Johannes Høsflot Klæbo.
Jesper och Hanna sprintsegrare på SM
Skidskytte:
Det var snöigt med tungt före och viss vind på vallen under lördagens sprint vid SM-veckan på Pagla skidstadion i Boden. Jesper Nelin försvarade guldet från förra året med fullt skytte och snabbaste åktid i herrarnas lopp, medan Hanna Öberg vann överlägset bland damerna.
Therese Johaug krossade alla i comebacken
Fråga inte om Therese Johaug är klar för femmilen på VM i Trondheim 2025.
I sin comeback över 30 km fristil i norska mästerskapen i Lillehammer var hon totalt överlägsen och krossade allt motstånd.
35-åringen vann med två minuter och 49 sekunder!
Trippel Åsarna och Jonna SM-drottning
Skid-SM i Boden:
Åsarna tog revansch från masstarten och vann tredubbel på herrarnas 10 km klassisk på skid-SM i Boden – precis det samma som IFK Mora gjorde i masstarten. Edvin Anger vann före William Poromaa och Jens Burman.
Jonna Sundling tog en överlägsen seger bland damerna och har nu tre SM-guld på tre dagar.
Petter Northug chockade med NM-silver
Petter Northug jr chockade alla då han tillsammans med lillebror Even vann silver i teamsprint på norska mästerskapen i Lillehammer.
– Jag såg dubbelt och ville spy, säger Northug som visade upp sitt gamla fighting face.
Piteå och Åsarna vann SM-teamsprinten
Favoritsegrar till Piteå Elit och Åsarna IK i dam- respektive herrklassen i torsdagens SM i teamsprint.
Piteås damer var överlägsna medan Åsarnas herrar fick spurta för guldet.
Trippel IFK Mora i herrarnas SM-masstart
IFK Mora SK stod kvar som den stora segraren efter herrarnas 20 km masstart i fristil vid skid-SM i Boden. Tredubbelt var full pott för dalaklubben efter att fem åkare gjort upp om medaljerna på slutet.
Anmärkningsvärt är att A-landslagsåkarna inte fanns med i tätkampen.
Jonna vann spurten om SM-guldet
Jonna Sundling vann den dramatiska avslutningen på damernas 20 km masstart när skid-SM inleddes i Boden under onsdagen.
Linn Svahn och Maja Dahlqvist tog dom andra medaljerna från en 7-mannagrupp som innehöll alla dom största favoriterna.
– Jag tänkte redan på det näst sista varvet att det skulle bli en spurt, säger Sundling till SVT.
Klart för SM i längd och skidskytte
Onsdag startar skid-SM i Boden med ett mäktigt program både med längdåkning och skidskytte. Tävlingarna går i samband med SM-veckan där tävlingar också äger rum i Luleå.
Först ut på onsdag är längdåkarna med 20 km masstart i fristil.
Svegsskidan i strålande sol
Strålande sol och perfekta förhållanden bjöds det på när Svegsskidan kördes under söndagen med både individuella tävlingar och stafetter.
- Nu hade vi knappt 100 deltagare men till nästa år hoppas vi på det dubbla, sa tävlingsledaren Håkan Degselius