Mikael Norberg överlägsen i Kalixspelen
Piteå Elits Mikael Norberg var överlägsen i Kalixspelen under lördagen. Han vann i ensamt majestät över 15 km fristil med masstart. Klubbkompisen Johan Häggström var halvannan minut efter i mål.
Hemmaåkaren Maria Olofsson var bäst bland damerna då hon vann D19-20 utan några deltagare i D21.
Resultat
D 9 - 1,5 km Disciplin: Masstart fri stil
1 47 MIETTUNEN Minea 1900 FIN 00:05:10 0:00:00
2 53 PERSSON Thelma 1900 Kalix SK 00:06:11 0:01:00
3 46 BERGLUND Thea 2008 Bodens SK 00:06:37 0:01:26
4 48 HANSSON Milly 2008 Malmbergets AIF 00:06:44 0:01:33
5 44 OLSSON Ada 1900 Kalix SK 00:06:45 0:01:34
6 45 RAMSTRÖM Hilda 2008 Luleå Gjutarens IF 00:06:52 0:01:41
7 50 PERSSON Saga 2008 Kalix SK 00:07:09 0:01:58
8 52 PERSSON Linnèa 2008 Kalix SK 00:07:21 0:02:10
9 51 BRÄNNSTRÖM Alice 2008 Sävast Ski Team IF 00:07:55 0:02:44
10 49 PETTERSSON-WAARA Lea 2008 Antnäs BK 00:08:37 0:03:26
H 9 - 1,5 km Disciplin: Masstart fri stil
1 38 JONSSON André 2008 Strömnäs GIF 00:05:18 0:00:00
2 37 ANDERSSON Emil 2008 Kalix SK 00:06:00 0:00:41
3 36 DANIELSSON Alexander 2008 Sävast Ski Team IF 00:06:11 0:00:52
D 10 - 1,5 km Disciplin: Masstart fri stil
1 85 ISAKSSON Agnes 2007 Sävast Ski Team IF 00:04:50 0:00:00
1 79 TURESSON Minna 2007 Luleå Gjutarens IF 00:04:50 0:00:00
3 75 ERIKSSON Mathea 2007 Sunderby SK 00:04:56 0:00:06
4 77 LUNDHOLM Ellen 2007 Strömnäs GIF 00:05:15 0:00:25
5 84 SÖDERLIND Edit 2007 IFK Kiruna 00:05:24 0:00:33
6 74 JOHANSSON Märta 2007 Sunderby SK 00:05:39 0:00:48
7 78 FURMARK Vanja 2007 SK Gränsen 00:05:40 0:00:50
8 82 AIDANPÄÄ Delia 2007 Sunderby SK 00:05:49 0:00:59
9 81 FALK Olivia 2007 Luleå Gjutarens IF 00:05:50 0:00:59
10 83 LINDH Elin 2007 Sävast Ski Team IF 00:05:51 0:01:01
11 80 TÖRNGREN Ester 2007 Sävast Ski Team IF 00:06:09 0:01:19
12 87 RÖNNQVIST Linnea 2007 Kalix SK 00:06:17 0:01:27
13 86 LINDAHL Ella 2007 SK Gränsen 00:06:23 0:01:32
H 10 - 1,5 km Disciplin: Masstart fri stil
1 67 KUOKKANEN Vilgot 2007 Luleå Gjutarens IF 00:04:44 0:00:00
2 66 SVONNI Alvin 2007 Jukkasjärvi IF 00:05:00 0:00:15
3 63 WOLLBRAND Melker 2007 Luleå Gjutarens IF 00:05:24 0:00:39
4 59 NILSSON Edvin 2007 Sävast Ski Team IF 00:05:39 0:00:55
5 68 BRÄNNSTRÖM Emil 2007 Sävast Ski Team IF 00:05:53 0:01:08
6 65 KETTUNEN David 2007 Bodens SK 00:06:00 0:01:16
7 60 OLSSON Einar 1900 Kalix SK 00:06:14 0:01:29
8 61 ISAKSSON Elias 2007 Sunderby SK 00:06:24 0:01:39
9 64 MARTTALA Albin 2007 Sävast Ski Team IF 00:06:38 0:01:53
10 62 NORDSTRÖM Pelle 2007 Sävast Ski Team IF 00:06:42 0:01:57
D 11 - 1,5 km Disciplin: Masstart fri stil
1 113 ERIKSSON Elsa 2006 Strömnäs GIF 00:04:41 0:00:00
2 115 NIEMI Agnes 2006 Kalix SK 00:04:52 0:00:10
3 110 KLISICS Felicia 2006 Luleå Gjutarens IF 00:05:07 0:00:25
4 112 JOHNSELIUS Isabelle 2006 Kalix SK 00:05:14 0:00:33
5 107 HÄGGROT Unni 2006 Jukkasjärvi IF 00:05:21 0:00:40
6 118 JOHANSSON Turina 2006 Jukkasjärvi IF 00:05:34 0:00:53
7 106 HÄGGROTH Ines 2006 Jukkasjärvi IF 00:05:47 0:01:06
8 111 WEST Linnea 2006 Råneå SK 00:05:53 0:01:12
9 116 ERSSON Elvira 2006 SK Gränsen 00:06:14 0:01:32
10 114 PERSSON Josefin 2006 Kalix SK 00:06:45 0:02:03
11 108 LARSSON Alice 1900 Råneå SK 00:07:26 0:02:45
H 11 - 1,5 km Disciplin: Masstart fri stil
1 99 JONSSON Ulrik 2006 Strömnäs GIF 00:04:23 0:00:00
2 100 INGVARSSON Arvid 2006 Luleå Gjutarens IF 00:04:28 0:00:04
3 92 KRONHOLM Tor 2006 Luleå Gjutarens IF 00:04:29 0:00:05
4 93 JAKOBSSON Jesper 2006 Gällivare SK 00:04:33 0:00:09
5 98 NORMANN Rasmus 2006 Strömnäs GIF 00:04:53 0:00:29
6 96 NORMANN Viggo 2006 Strömnäs GIF 00:04:55 0:00:31
7 97 HASSELSTRÖM Eric 1900 Luleå Gjutarens IF 00:05:06 0:00:42
8 94 ANDERSSON Hugo 2006 Kalix SK 00:05:16 0:00:52
9 95 PIGG Oskar 2006 Malmbergets AIF 00:05:19 0:00:55
10 91 LINDBERG Markus 2006 OK Sarven 00:05:25 0:01:01
D 12 - 3,0 km Disciplin: Masstart fri stil
1 152 ANTONSEN Emma 2005 Sävast Ski Team IF 00:11:47 0:00:00
2 137 WESTIN Felicia 2005 Sävast Ski Team IF 00:11:56 0:00:08
3 151 SCHULZ Hedda 2005 Sunderby SK 00:11:57 0:00:10
4 139 LANTTO Lina 2005 Gällivare SK 00:12:03 0:00:15
5 140 LARSSON Ella 2005 Luleå Gjutarens IF 00:12:05 0:00:17
6 144 ÅBERG Isabell 2005 Luleå Gjutarens IF 00:12:06 0:00:18
6 138 HEDLUND Alma 2005 Luleå Gjutarens IF 00:12:06 0:00:19
8 146 ISAKSSON Lovisa 2005 Luleå Gjutarens IF 00:12:14 0:00:26
9 145 VENNBERG Vera 2005 Sävast Ski Team IF 00:12:16 0:00:28
10 142 OJA Asta 2005 Jukkasjärvi IF 00:12:41 0:00:53
11 149 NORDHOLME Elina 2005 Strömnäs GIF 00:12:45 0:00:58
12 141 MARKLUND Ebba 2005 Sunderby SK 00:12:47 0:00:59
13 147 HÖRNSTRÖM Emilia 2005 IFK Kiruna 00:12:50 0:01:02
14 148 GUSTAFSSON Helga 2005 Ersnäs IF 00:13:01 0:01:13
15 150 HASSELSTRÖM Emma 2005 Sunderby SK 00:14:24 0:02:36
16 143 PERSSON Amanda 2005 Kalix SK 00:16:38 0:04:51
17 153 JOKI Vera 2005 Kalix SK 00:19:46 0:07:58
H 12 - 3,0 km Disciplin: Masstart fri stil
1 124 SANDSTRÖM Joel 2005 Antnäs BK 00:12:11 0:00:00
2 128 WOLLBRAND Albin 2005 Luleå Gjutarens IF 00:12:47 0:00:35
3 131 FYRÉN Linus 2005 OK Sarven 00:12:51 0:00:40
4 127 JOHANSSON Nils 2005 Bodens SK 00:12:56 0:00:44
5 126 KETTUNEN Isak 2005 Bodens SK 00:13:47 0:01:35
6 130 PIRTTIKOSKI Anton 2005 Kalix SK 00:14:19 0:02:08
D 13 - 3,0 km Disciplin: Masstart fri stil
1 176 ISAKSSON Alva 2004 Sävast Ski Team IF 00:10:58 0:00:00
2 180 JOHANSSON Ella 2004 Sävast Ski Team IF 00:11:37 0:00:38
3 174 LARSSON Lisa 2004 Älvsby IF SK 00:11:45 0:00:46
4 172 SÖDERLIND Olivia 2004 IFK Kiruna 00:12:08 0:01:09
5 175 BERGLUND Linnea 2004 Hemmingsmarks Skidklubb 00:12:17 0:01:18
6 177 LINDH Anna 2004 Sävast Ski Team IF 00:12:23 0:01:24
7 169 KIVIJÄRVI Klara 2004 Luleå Gjutarens IF 00:12:31 0:01:33
8 170 GRANLJUNG Klara 2004 Kalix SK 00:12:46 0:01:47
9 179 DANIELSSON Klara 2004 Sävast Ski Team IF 00:12:47 0:01:48
10 173 VIKSTRÖM Mira 2004 Sävast Ski Team IF 00:12:57 0:01:58
H 13 - 3,0 km Disciplin: Masstart fri stil
1 160 ERIKSSON Valter 2004 Luleå Gjutarens IF 00:10:18 0:00:00
2 159 INGVARSSON Oskar 2004 Luleå Gjutarens IF 00:10:26 0:00:08
3 163 ANTONSEN Linus 2004 Sävast Ski Team IF 00:10:28 0:00:10
4 158 NIEMI Oscar 2004 Kalix SK 00:10:29 0:00:10
5 162 LUNDHOLM Jesper 2004 Strömnäs GIF 00:10:33 0:00:14
6 161 MARJETA Albert 2004 Kalix SK 00:10:36 0:00:18
7 164 RÖNNQVIST Johan 2004 Kalix SK 00:13:25 0:03:07
D 14 - 3,0 km Disciplin: Masstart fri stil
1 200 ERIKSSON Lisa 2003 Strömnäs GIF 00:09:40 0:00:00
2 206 PATOMELLA Therese 2003 Jukkasjärvi IF 00:09:43 0:00:02
3 198 RIEKKOLA Wilma 2003 Sävast Ski Team IF 00:09:47 0:00:06
4 202 JOHNSELIUS Rebecca 2003 Kalix SK 00:11:37 0:01:56
5 203 GUSTAVSSON Emma 2003 Hemmingsmarks Skidklubb 00:12:13 0:02:32
6 201 PERSSON Jasmine 2003 Kalix SK 00:12:30 0:02:49
7 205 JOHANSSON Emma 2003 Bodens SK 00:12:31 0:02:50
7 204 SIMU Hilda 2003 Luleå Gjutarens IF 00:12:31 0:02:50
H 14 - 3,0 km Disciplin: Masstart fri stil
1 190 MURTO Henri 2003 OK Sarven 00:09:43 0:00:00
2 189 BERGLUND Victor 2003 Bodens SK 00:09:44 0:00:01
3 187 SUNDÉN Viktor 2003 Strömnäs GIF 00:09:55 0:00:11
4 192 LANTTO David 2003 OK Sarven 00:10:07 0:00:24
5 188 ERSSON Julian 2003 SK Gränsen 00:11:50 0:02:06
D 15 - 5,0 km Disciplin: Masstart fri stil
1 227 LUNDBERG Hanna 2002 Luleå Gjutarens IF 00:16:11 0:00:00
2 228 LUNDKVIST Sofia 2002 Kalix SK 00:17:33 0:01:21
3 230 HOLMBOM Elsa 2002 Sävast Ski Team IF 00:17:43 0:01:31
4 234 NORDHOLME Sanna 2002 Strömnäs GIF 00:17:48 0:01:36
5 232 BERGLUND Sally 2002 Sävast Ski Team IF 00:18:47 0:02:35
6 236 ROSENBERG Marta 2002 OK Sarven 00:19:06 0:02:54
7 239 DANIELSSON Moa 2002 Sävast Ski Team IF 00:19:27 0:03:15
8 233 KILPALA Hanna 2002 Sunderby SK 00:20:01 0:03:49
9 238 PETTERSSON-WAARA Moa 2002 Antnäs BK 00:20:08 0:03:56
10 240 TÖRNGREN Saga 2002 Luleå Gjutarens IF 00:21:09 0:04:57
11 235 GRENSJÖ Jennifer 2002 Antnäs BK 00:21:29 0:05:18
12 229 HANSSON Alma 2002 Malmbergets AIF 00:21:51 0:05:39
H 15 - 5,0 km Disciplin: Masstart fri stil
1 213 ÅSTRÖM Albin 2002 Bodens SK 00:14:50 0:00:00
2 215 LUNDHOLM Pontus 2002 Strömnäs GIF 00:15:27 0:00:37
3 212 MICKELSSON Hannes 2002 OK Sarven 00:15:35 0:00:45
4 218 SNELL Tobias 2002 Luleå Gjutarens IF 00:16:37 0:01:46
5 219 STRIDSMAN Lukas 2002 Antnäs BK 00:16:44 0:01:54
6 220 ALM Christoffer 2002 Strömnäs GIF 00:16:45 0:01:54
7 216 PIGG Mattias 2002 Malmbergets AIF 00:16:58 0:02:08
8 217 ERIKSSON Simon 2002 Kalix SK 00:17:17 0:02:26
8 214 LUNDSTRÖM Martin 2002 Bodens SK 00:17:17 0:02:27
10 222 MIERNIK Gabriel 2002 Malmbergets AIF 00:18:31 0:03:41
11 221 FREDBY Jakob 2002 Luleå Gjutarens IF 00:20:20 0:05:30
D 16 - 7,5 km Disciplin: Masstart fri stil
1 262 STENMAN Nelly 2001 Älvsby IF SK 00:26:45 0:00:00
2 259 BRÄNNSTRÖM Sara 2001 Luleå Gjutarens IF 00:28:01 0:01:16
3 260 NYBERG Tova 2001 OK Sarven 00:28:23 0:01:37
4 258 SUNDÉN Malin 2001 Strömnäs GIF 00:30:03 0:03:17
H 16 - 7,5 km Disciplin: Masstart fri stil
1 246 MURTO Eelis 2001 OK Sarven 00:21:11 0:00:00
2 249 JONSSON Pål 2001 Strömnäs GIF 00:21:26 0:00:14
3 251 LINDBERG Jesper 2001 OK Sarven 00:21:27 0:00:15
4 250 SIMU Emil 2001 Luleå Gjutarens IF 00:22:01 0:00:50
5 247 ERIKSSON Jens 2001 Strömnäs GIF 00:24:41 0:03:30
6 252 JOHANSSON Arvid 2001 Sävast Ski Team IF 00:25:31 0:04:20
7 248 PIRTTIKOSKI Alexi 2001 Kalix SK 00:29:57 0:08:45
D 17-18 - 10,0 km Disciplin: Masstart fri stil
1 334 HOLMBOM Svea 2000 Sävast Ski Team IF 00:32:39 0:00:00
2 337 SANDE Maja-Lina 2000 Gellivare Skidallians IK 00:32:48 0:00:09
3 328 RIEKKOLA Emilia 2000 Sävast Ski Team IF 00:32:52 0:00:13
4 329 RÖNNBÄCK Karin 1999 Kalix SK 00:33:05 0:00:26
5 331 WESTIN Carolina 2000 Sävast Ski Team IF 00:33:37 0:00:58
6 330 TÖRNGREN Hilma 2000 Sävast Ski Team IF 00:33:55 0:01:15
7 325 NILSSON Moa 2000 Sävast Ski Team IF 00:34:06 0:01:26
8 326 LINDMARK Märtha 1999 IFK Kiruna 00:35:46 0:03:07
9 333 CHRISTOFFERSSON Elsa 2000 Luleå Gjutarens IF 00:36:17 0:03:38
10 327 KILPALA Vilma 2000 Sunderby SK 00:45:12 0:12:33
11 324 GUSTAFSSON Emma 1999 Bodens SK 00:47:04 0:14:25
H 17-18 - 15,0 km Disciplin: Masstart fri stil
1 298 MURTO Anton 1999 Gellivare Skidallians IK 00:39:09 0:00:00
2 297 ÖBERG Filip 2000 Kalix SK 00:42:09 0:03:00
3 301 LAINE Anton 1999 Kalix SK 00:42:10 0:03:00
4 293 NILSSON Valdemar 1999 Bodens SK 00:42:24 0:03:14
5 299 GRANSTRÖM Eric 2000 Strömnäs GIF 00:43:08 0:03:58
6 302 KARLSSON Andreas 1999 Kalix SK 00:43:34 0:04:24
7 296 SÖDERLIND Ludvig 1999 IFK Kiruna 00:45:27 0:06:17
8 295 JOHANSSON Petter 2000 Sävast Ski Team IF 00:45:29 0:06:20
9 292 ELIASSON Emil 2000 Gellivare Skidallians IK 00:45:41 0:06:31
10 294 SVENSSON Victor 1999 Gellivare Skidallians IK 00:47:28 0:08:19
11 300 BRUNSTRÖM Mattis 2000 Bodens SK 00:48:38 0:09:28
D 19-20 - 10,0 km Disciplin: Masstart fri stil
1 317 OLOFSSON Maria 1998 Kalix SK 00:31:56 0:00:00
2 318 NIEMI Evelina 1998 Kalix SK 00:32:07 0:00:11
3 315 NIEMI Ottilia 1997 Gellivare Skidallians IK 00:32:44 0:00:47
4 313 TILLSTAM Linda-Marie 1998 Bodens SK 00:38:36 0:06:40
H 19-20 - 15,0 km Disciplin: Masstart fri stil
1 279 ANDERSSON Elias 1997 Sunderby SK 00:39:27 0:00:00
2 284 STENBERG Simon 1998 Kalix SK 00:41:53 0:02:25
3 281 ENGMAN Alexander 1997 Gellivare Skidallians IK 00:42:10 0:02:43
4 282 FRIDESJÖ Jacob 1997 Sävast Ski Team IF 00:43:19 0:03:52
5 280 LARSSON Albin 1998 Sunderby SK 00:45:06 0:05:39
6 285 MURTO Edvin 1997 Gellivare Skidallians IK 00:45:24 0:05:57
7 283 MARJETA Christoffer 1998 Kalix SK 00:59:34 0:20:06
H 21- - 15,0 km Disciplin: Masstart fri stil
1 269 NORBERG Mikael 1988 Piteå Elit SK 00:37:18 0:00:00
2 272 HÄGGSTRÖM Johan 1992 Piteå Elit SK 00:38:48 0:01:29
3 271 FJELLBORG Henrik 1995 Gellivare Skidallians IK 00:39:42 0:02:23
4 273 HIETANEN Markus 1900 FIN 00:40:07 0:02:48
5 270 OSKARSSON Erik 1987 Sorsele SK 00:43:50 0:06:31
En SM-femmil helt i Burmans smak
En hård SM-femmil. Individuell start. Hårda spår och jämnt före. Många trötta åkare på slutet av säsongen.
Det gillar Jens Burman.
Åsarna-åkaren var i ledningen från start till mål i den sista SM-tävlingen på Pagla skidstadion i Boden under tisdagen. Närmast följde unge Truls Gisselman från Rehns BK.
Ebba vände och vann SM-tremilen
Linn Svahn öppnade bäst och hade ledningen i SM-tremilen i Boden.
Men på andra halvan vände Ebba Andersson på steken och tog sitt första guld under årets SM-vecka i Norrbotten.
Avståndet i mål blev dock bara 8 sekunder.
Jonna sjuk – Falun-Borlänges första guld
Jonna Sundling blev sjuk och kom aldrig till start. Storfavoriten Piteå Elit försvagades avsevärt och Falun Borlänge SK tog chansen och vann sitt första stafettguld på damsidan.
SM-stafetten för damer i Boden blev en duell mellan dessa två klubbar, dom övriga var långt efter.
”Häggis” blev Piteås stafetthjälte
Johan Häggström hade dom nödvändiga hundradelarna på sin sida och säkrade stafettguldet för Piteå Elit på Pagla skidstadion i Boden.
Samtidigt var det ett besviket Åsarna-gäng som fick se Edvin Anger förlora upploppsstriden med minsta möjliga margin.
Perfekt avslutning för Peppe Femling
Vann SM-guld med sambon Anna Magnusson:
Peppe Femling åkte sin sista tävling.
Och vilken avslutning det blev på karriären.
Tillsammans med sambon Anna Magnusson blev det SM-guld i single mixed på Pagla skidstadion i Boden.
Nils Dahlsten vann spurten i Gäddede
Lager 157 också i Flyktningerennet:
Lager 157 Ski Team har haft en mycket bra månad. Under söndagen fortsatte framgångarna då Nils Dahlsten spurtade hem segern i Flyktningerennet mellan Lierne i Norge och Gäddede. Han vann precis före teamkollegan Marcus Johansson.
Bland damerna imponerade Hedda Bångman, Offerdals SK som vann klart.
Alvar firade 18 år med seger
Alvar Myhlback har äntligen hunnit bli 18 år. Killen som imponerade som 8:a i Vasaloppet som 16-åring och 3:a som 17-åring.
Han fyllde år i fredags och firade med att vinna Lofsdalen Epic under lördagen efter en tuff fight mot lagkompisen Nils Dahlsten i Lager 157 samt Morten Eide Pedersen, Team Eksjöhus och Max Novak, Team Aker Dæhlie.
SM-guld för Jesper och Elvira i masstarterna
SM-veckan i Boden fortsatte på söndagen med spännande masstarter i fina förhållanden med några minusgrader i luften och vindstilla på vallen. Jesper Nelin vann sitt andra guld i herrarnas lopp, medan Elvira Öberg tog hem segern bland damerna efter att ha avgjort i sista stående.
Linn bröt Jonnas segersvit på mållinjen
Edvin Anger tog nytt guld på skid-SM:
Linn Svahn bröt Jonna Sundlings segersvit på skid-SM i Boden med en millimeterseger i damernas sprintfinal.
I herrenes final var Edvin Anger i tät från start till mål och fick segern som han ville före Johan Häggström.
Lager 157 dominerade i Jokkmokk
Nordeskiöldsloppet 220 km:
Det blev seger både i dam- och herrklassen i det 220 km långa Nordenskiöldsloppet i Jokkmokk under lördagen.
Oskar Kardin och Linnea Johansson vann varsin klass i den kanske största kraftmätningen bland dom svenska längdtävlingarna.
Team Eksjöhus-skräll på NM 50 km
Doldis slog Klæbo och vann norska mästerskapen:
Eirik Sverdrup Augdal brukar åka långlopp för svenska Team Eksjöhus.
Men under lördagens körde han femmilen på norska mästerskapen i Lillehammer.
Och vann – före Johannes Høsflot Klæbo.
Jesper och Hanna sprintsegrare på SM
Skidskytte:
Det var snöigt med tungt före och viss vind på vallen under lördagens sprint vid SM-veckan på Pagla skidstadion i Boden. Jesper Nelin försvarade guldet från förra året med fullt skytte och snabbaste åktid i herrarnas lopp, medan Hanna Öberg vann överlägset bland damerna.
Therese Johaug krossade alla i comebacken
Fråga inte om Therese Johaug är klar för femmilen på VM i Trondheim 2025.
I sin comeback över 30 km fristil i norska mästerskapen i Lillehammer var hon totalt överlägsen och krossade allt motstånd.
35-åringen vann med två minuter och 49 sekunder!
Trippel Åsarna och Jonna SM-drottning
Skid-SM i Boden:
Åsarna tog revansch från masstarten och vann tredubbel på herrarnas 10 km klassisk på skid-SM i Boden – precis det samma som IFK Mora gjorde i masstarten. Edvin Anger vann före William Poromaa och Jens Burman.
Jonna Sundling tog en överlägsen seger bland damerna och har nu tre SM-guld på tre dagar.
Petter Northug chockade med NM-silver
Petter Northug jr chockade alla då han tillsammans med lillebror Even vann silver i teamsprint på norska mästerskapen i Lillehammer.
– Jag såg dubbelt och ville spy, säger Northug som visade upp sitt gamla fighting face.
Piteå och Åsarna vann SM-teamsprinten
Favoritsegrar till Piteå Elit och Åsarna IK i dam- respektive herrklassen i torsdagens SM i teamsprint.
Piteås damer var överlägsna medan Åsarnas herrar fick spurta för guldet.
Trippel IFK Mora i herrarnas SM-masstart
IFK Mora SK stod kvar som den stora segraren efter herrarnas 20 km masstart i fristil vid skid-SM i Boden. Tredubbelt var full pott för dalaklubben efter att fem åkare gjort upp om medaljerna på slutet.
Anmärkningsvärt är att A-landslagsåkarna inte fanns med i tätkampen.
Jonna vann spurten om SM-guldet
Jonna Sundling vann den dramatiska avslutningen på damernas 20 km masstart när skid-SM inleddes i Boden under onsdagen.
Linn Svahn och Maja Dahlqvist tog dom andra medaljerna från en 7-mannagrupp som innehöll alla dom största favoriterna.
– Jag tänkte redan på det näst sista varvet att det skulle bli en spurt, säger Sundling till SVT.
Klart för SM i längd och skidskytte
Onsdag startar skid-SM i Boden med ett mäktigt program både med längdåkning och skidskytte. Tävlingarna går i samband med SM-veckan där tävlingar också äger rum i Luleå.
Först ut på onsdag är längdåkarna med 20 km masstart i fristil.
Svegsskidan i strålande sol
Strålande sol och perfekta förhållanden bjöds det på när Svegsskidan kördes under söndagen med både individuella tävlingar och stafetter.
- Nu hade vi knappt 100 deltagare men till nästa år hoppas vi på det dubbla, sa tävlingsledaren Håkan Degselius