Markus vann Götalandsmästerskapen
Markus Jönsson vann Götalandsmästerskapen över 30 km klassisk masstart under lördagen. Han spurtbesegrade betydligt yngre Alfred Buskqvist från IK Stern. Dessa två var i en klass för sig.
Bäst av damerna var junioren Johanna Hagström från Falköping, men Kristina Axelsson från Sya - också junior - var inte långt efter.
Under söndagen körde man sprintstafetter och där vann IK Stern bland herrarna med IF Hallby SOK precis bakom. Sya SK vann damklassen före Falköping, medan Ulricehamns IF var bäst bland herrjuniorerna.
Resultat lördag
D 9-10 - 1,5 km Masstart klassisk stil
1 52 AXELSSON Elin 2007 OK Landehof 00:06:29.6 0:00:00.0
2 41 GRAHN Matilda 2007 IF Hallby SOK 00:06:33.9 0:00:04.3
3 57 OLSSON Alva 2007 Åmåls OK 00:06:37.2 0:00:07.6
4 51 CARLSSON Tuva 2007 Sya SK 00:06:37.3 0:00:07.6
5 66 CARLANDER Edith 2007 Sya SK 00:06:38.6 0:00:09.0
6 60 ROSENGREN Ella 2007 Borås SK 00:06:47.5 0:00:17.9
7 42 VILHELMSSON Stella 2008 Lidköpings VSK 00:06:53.3 0:00:23.7
8 58 ALRIK Lisa 2008 Tidaholm SOK Sisu 00:06:53.7 0:00:24.1
9 70 STRAND Ester 2007 Sävedalens AIK 00:07:01.5 0:00:31.9
10 61 KARLSSON Elsa 2007 Tranemo IF Skidklubb 00:07:02.4 0:00:32.8
11 46 HOFFSTEDT SANDELIN Vera 2007 IFK Skövde SK 00:07:05.3 0:00:35.7
12 69 MÅRTENSSON Ella 2008 Borås SK 00:07:07.9 0:00:38.3
13 65 LIDSTRÖM Hanna 2007 OK Landehof 00:07:09.8 0:00:40.1
14 40 ELOFSSON Tilde 2008 Boxholm-Ekeby Skidklubb 00:07:17.3 0:00:47.7
15 71 KARLSSON Ebba 2008 Boxholm-Ekeby Skidklubb 00:07:36.4 0:01:06.8
16 48 QUICK Elin 2007 Falköpings AIK SK 00:07:41.7 0:01:12.1
17 55 LEIDERTH Mimmi 2007 Ulricehamns IF 00:07:42.2 0:01:12.6
18 49 BENGTSSON Emma 2008 Sya SK 00:07:52.4 0:01:22.8
19 47 NYMAN Moa 2007 Borås SK 00:07:56.1 0:01:26.5
20 67 BÄCKSTRÖM Andrea 2008 Tranemo IF Skidklubb 00:08:02.6 0:01:33.0
21 68 MILEVA Arek 2007 Tidaholm SOK Sisu 00:08:15.0 0:01:45.4
22 62 JOHANSSON Anna 2007 Lidköpings VSK 00:08:19.8 0:01:50.2
23 45 WAHLBERG Ella 2008 Borås SK 00:08:28.0 0:01:58.4
24 53 LUNDELL Elin 2007 IF Hallby SOK 00:08:33.2 0:02:03.6
25 44 HOLMSTRÖM Julia 2008 Borås GIF 00:08:36.6 0:02:07.0
26 63 BOKESAND Adelina 2008 Sävedalens AIK 00:08:39.6 0:02:10.0
27 64 WALLIN Annie 2007 Länghems IF 00:09:03.6 0:02:34.0
28 43 LINDGREN Ester 2008 Tranemo IF Skidklubb 00:09:29.1 0:02:59.5
29 59 WIESLANDER Malvina 2008 SK Granan 00:09:58.1 0:03:28.5
30 50 ANDERSSON Ella 2007 Anderstorps OK 00:11:39.9 0:05:10.3
H 9-10 - 1,5 km Masstart klassisk stil
1 4 BÖRJESSON Tage 2007 Vreta Skid o MK 00:05:39.8 0:00:00.0
2 22 LING Emil 2007 IF Hallby SOK 00:06:09.8 0:00:29.9
3 17 CARLÉN Emil 2007 OK Landehof 00:06:12.1 0:00:32.2
4 9 MALM Theo 2008 Vreta Skid o MK 00:06:12.7 0:00:32.9
5 13 LÖVGREN Rasmus 2007 Finspångs SOK 00:06:12.8 0:00:32.9
6 35 OLSSON Oskar 2007 Äspereds IF 00:06:20.9 0:00:41.1
7 7 PIHL Erik 2007 Borås SK 00:06:23.4 0:00:43.5
8 16 SWAHN Alfred 2007 OK Landehof 00:06:23.6 0:00:43.7
9 20 CLAESSON Alfred 2007 IF Hallby SOK 00:06:24.9 0:00:45.0
10 26 RUDKLINT Viggo 2008 OK Landehof 00:06:26.9 0:00:47.1
11 37 JUTTERDAL Ville 2008 Vreta Skid o MK 00:06:27.8 0:00:48.0
12 15 GUSTAFSSON Adam 2007 Åmåls OK 00:06:33.0 0:00:53.2
13 2 REINHOLDSSON Leo 2007 Ulricehamns IF 00:06:34.9 0:00:55.0
14 11 LÖNGÅRDH Birk André 2007 Ulricehamns IF 00:06:36.1 0:00:56.3
15 5 FRANSSON Albin 2007 Boxholm-Ekeby Skidklubb 00:06:36.5 0:00:56.7
16 38 ANDERBERG Hjalmar 2008 IFK Skövde SK 00:06:37.0 0:00:57.1
17 27 LINDBERG Sixten 2007 IF Hallby SOK 00:06:38.9 0:00:59.1
18 24 ÅKERLIND Måns 2007 IFK Skövde SK 00:06:46.8 0:01:07.0
19 19 ERLANDSSON Melker 2008 Tranemo IF Skidklubb 00:06:47.4 0:01:07.5
20 10 NILSSON Isak 2008 Åmåls OK 00:06:53.8 0:01:14.0
21 6 NILSSON Pontus 2007 Åmåls OK 00:06:56.0 0:01:16.2
22 33 HERTZ Isak 2007 IF Hallby SOK 00:07:00.8 0:01:20.9
23 29 KAMSTEDT Axel 2007 IF Hallby SOK 00:07:04.5 0:01:24.7
24 21 NORÉN Ludwig 2007 Ulricehamns IF 00:07:11.6 0:01:31.7
25 3 CARLSSON Adam 2007 Sya SK 00:07:11.9 0:01:32.1
26 8 SWÄRD Melker 2008 Tidaholm SOK Sisu 00:07:15.1 0:01:35.2
27 32 GEDDA Olle 2007 OK Landehof 00:07:17.2 0:01:37.4
28 23 SVENSSON Albin 2007 IK Stern 00:07:17.4 0:01:37.5
29 1 RYDÉN Matheo 2007 Ulricehamns IF 00:07:34.3 0:01:54.5
30 39 BENGTSSON Elias 2008 Tranemo IF Skidklubb 00:07:36.0 0:01:56.2
31 14 SVENSSON Max 2008 Ulricehamns IF 00:07:47.8 0:02:07.9
32 25 SJÖGREN Carl 2008 Tidaholm SOK Sisu 00:07:47.9 0:02:08.0
33 31 INGELSBO Hjalmar 2008 Tranemo IF Skidklubb 00:07:53.7 0:02:13.9
34 12 TÖRNKVIST Ebbe 2007 Anderstorps OK 00:08:08.5 0:02:28.6
35 18 LORENTSSON Oscar 2008 Anderstorps OK 00:09:07.5 0:03:27.7
36 30 FRIDELL Linus 2007 Nässjö Ski 00:09:19.4 0:03:39.6
37 36 LINDQVIST Olle 2007 Ulricehamns IF 00:09:56.7 0:04:16.9
38 28 PALMÉR Teo 2008 Ulricehamns IF 00:09:59.8 0:04:19.9
D 11 - 2,5 km Masstart klassisk stil
1 341 MOQVIST Elsa 2006 OK Landehof 00:09:36.0 0:00:00.0
2 326 BENGTSSON Alva 2006 Tranemo IF Skidklubb 00:09:45.6 0:00:09.5
3 334 PETTERSSON Klara 2006 Åmåls OK 00:09:52.8 0:00:16.7
4 344 EKENBERG Kajsa 2006 IK Stern 00:09:56.9 0:00:20.8
5 343 SWÄRD Ida 2006 Tidaholm SOK Sisu 00:10:16.0 0:00:40.0
6 328 WERNER Nike 2006 IK Stern 00:10:24.8 0:00:48.7
7 330 JANSSON Ella 2006 Tidaholm SOK Sisu 00:10:39.4 0:01:03.3
8 337 BENGTSSON Hanna 2006 Sya SK 00:10:41.9 0:01:05.8
9 329 ANDERSSON Agnes 2006 Anderstorps OK 00:10:42.2 0:01:06.1
10 336 CLAESSON Agnes 2006 Ulricehamns IF 00:10:50.0 0:01:13.9
11 335 SKIÖLD Ingrid 2006 Borås SK 00:11:14.6 0:01:38.6
12 340 ÅKERSTRÖM Beata 2006 IFK Skövde SK 00:11:22.4 0:01:46.3
13 331 RUDKLINT Elma 2006 OK Landehof 00:11:22.9 0:01:46.8
14 333 KARLÉN Tuva 2006 IF Hallby SOK 00:11:30.3 0:01:54.3
15 339 HÖGMAN Vilma 2006 Ulricehamns IF 00:11:37.0 0:02:00.9
16 342 WIDHOLM Stina 2006 Lidköpings VSK 00:11:44.4 0:02:08.3
17 332 FRIMAN Wilda 2006 IF Rigor 00:12:27.0 0:02:50.9
18 345 STRID Tilde 2006 OK Landehof 00:12:58.9 0:03:22.8
19 325 BERTILSSON Linnéa 2006 Borås SK 00:13:12.9 0:03:36.9
20 324 PETERSON Alice 2006 Borås SK 00:13:57.1 0:04:21.0
21 327 MOHR Alice 2006 Borås SK 00:14:26.8 0:04:50.7
H 11 - 2,5 km Masstart klassisk stil
1 302 BJÖRK Carl 2006 IFK Skövde SK 00:08:18.9 0:00:00.0
2 307 HENDÉN Malte 2006 Ulricehamns IF 00:08:52.8 0:00:33.9
3 317 ANDRÉN John 2006 Äspereds IF 00:09:16.0 0:00:57.1
4 310 WEBER Anton 2006 Borås GIF 00:09:17.8 0:00:58.9
5 321 MARTINSON Joel 2006 IK Hakarpspojkarna 00:09:18.4 0:00:59.4
6 319 FRYKFELDT Felix 2006 IK Hakarpspojkarna 00:09:19.8 0:01:00.9
7 303 GEORGSSON Albin 2006 IF Hallby SOK 00:09:26.1 0:01:07.1
8 313 PERSSON Viktor 2006 Borås SK 00:09:32.2 0:01:13.2
9 315 BRAAM Hugo 2006 Kimstad GoIF 00:09:34.2 0:01:15.2
10 322 MÅRTS Lucas 2006 IK Stern 00:09:37.0 0:01:18.0
11 308 KUYLENSTIERNA Wilhelm 2006 Sävedalens AIK 00:09:37.9 0:01:18.9
12 305 BOKESAND Natanael 2006 Sävedalens AIK 00:09:38.5 0:01:19.6
13 309 GUSTAFSSON Eddie 2006 Ulricehamns IF 00:09:45.6 0:01:26.6
14 311 HASSELLÖF Pål 2006 IK Stern 00:09:52.6 0:01:33.6
15 316 RYDIN Melvin 2006 Tranemo IF Skidklubb 00:09:54.3 0:01:35.4
16 318 LUNDKVIST Albin 2006 Falköpings AIK SK 00:10:33.3 0:02:14.4
17 301 KINDLUND Erik 2006 Tranemo IF Skidklubb 00:10:34.2 0:02:15.3
18 323 SVÄRD Gabriel 2006 Ulricehamns IF 00:10:54.7 0:02:35.7
19 320 WALL Wilmer 2006 Borås SK 00:10:59.2 0:02:40.3
20 314 JOHANSSON Oscar 2006 SK Granan 00:11:07.8 0:02:48.9
21 304 OLSSON Anton 2006 Äspereds IF 00:11:15.0 0:02:56.1
22 312 GUSTAVSSON Alexander 2006 Ulricehamns IF 00:12:08.6 0:03:49.6
D 12 - 2,5 km Masstart klassisk stil
1 285 TUNESSON Sofia 2005 Finspångs SOK 00:08:34.5 0:00:00.0
2 278 GÖRANSSON Mira 2005 Äspereds IF 00:08:35.0 0:00:00.4
3 281 AXELSSON Maja 2005 OK Landehof 00:08:54.8 0:00:20.3
4 279 LANTZ Lisa 2005 Sya SK 00:08:56.1 0:00:21.5
5 291 THUDEEN Alva 2005 Sya SK 00:09:08.1 0:00:33.6
6 294 ERNSTSSON Ida 2005 Finspångs SOK 00:09:10.1 0:00:35.6
7 286 ABRAHAMSSON Amanda 2005 Falköpings AIK SK 00:09:13.7 0:00:39.2
8 300 HERTZ Agnes 2005 IF Hallby SOK 00:09:20.4 0:00:45.9
9 280 LING Sandra 2005 IF Hallby SOK 00:09:27.3 0:00:52.8
10 299 JOHANSSON Molly 2005 Tidaholm SOK Sisu 00:09:39.5 0:01:05.0
11 289 ETTLING Sofie 2005 Finspångs SOK 00:09:41.1 0:01:06.6
12 296 KARLSSON Ida 2005 Boxholm-Ekeby Skidklubb 00:09:52.5 0:01:18.0
13 287 FORSMAN Sigrid 2005 Sya SK 00:09:57.6 0:01:23.1
14 284 ÖSTENSSON Lisa 2005 Tranemo IF Skidklubb 00:10:07.7 0:01:33.2
15 282 LEKBERG Matilda 2005 Sävedalens AIK 00:10:11.7 0:01:37.2
16 297 LÖNGÅRDH Ida Kristin 2005 Ulricehamns IF 00:10:20.6 0:01:46.1
17 295 SWÄRD Filippa 2005 Tidaholm SOK Sisu 00:10:46.6 0:02:12.1
18 283 SYLVAN Julie 2005 Borås SK 00:11:00.3 0:02:25.8
19 290 FORSMAN Alva 2005 Sya SK 00:11:10.3 0:02:35.7
20 491 LAAGEN Towa 2005 Lidköpings VSK 00:11:45.8 0:03:11.2
21 292 ANDER Alma 2005 Istrums SK 00:12:48.1 0:04:13.6
H 12 - 2,5 km Masstart klassisk stil
1 262 HÖIBY Martin 2005 OK Landehof 00:07:57.1 0:00:00.0
2 265 ELOFSSON Edvin 2005 Boxholm-Ekeby Skidklubb 00:08:16.1 0:00:18.9
3 257 BÖRJESSON Olle 2005 Vreta Skid o MK 00:08:18.2 0:00:21.0
4 261 RUDBERG Lukas 2005 Sya SK 00:08:19.1 0:00:21.9
5 264 THELLSÉN Elias 2005 Vreta Skid o MK 00:08:30.6 0:00:33.5
6 254 NYQVIST Elias 2005 OK Landehof 00:08:58.6 0:01:01.4
7 267 VESTERLUND Oliver 2005 Finspångs SOK 00:09:06.2 0:01:09.0
8 272 WAHLBERG Anton 2005 Borås SK 00:09:08.3 0:01:11.1
9 273 QUICK Jonathan 2005 Falköpings AIK SK 00:09:09.4 0:01:12.2
10 259 SCHOUTEN Jesper 2005 Vreta Skid o MK 00:09:11.0 0:01:13.8
11 256 JOHANSSON Alvin 2005 IK Vista 00:09:11.8 0:01:14.7
12 266 STERNANDER Anton 2005 Vreta Skid o MK 00:09:19.6 0:01:22.4
13 271 CORNELIUSSON Simon 2005 OK Löftan 00:09:33.5 0:01:36.3
14 270 ALPERUD Albert 2005 Borås SK 00:09:41.8 0:01:44.6
15 263 HOLMSTRÖM Linus 2005 Borås GIF 00:09:51.4 0:01:54.2
16 269 BRANDT Melvin 2005 Borås SK 00:10:18.9 0:02:21.8
17 275 NYMAN Anton 2005 Borås SK 00:10:20.7 0:02:23.5
18 255 ANDERSSON Tim 2005 Tranemo IF Skidklubb 00:10:52.9 0:02:55.8
19 276 LARSSON Otto 2005 Tranemo IF Skidklubb 00:11:49.0 0:03:51.8
20 258 OLSSON Ville 2005 Hestra IF 00:14:33.2 0:06:36.1
D 13 - 2,5 km Masstart klassisk stil
1 241 HOLM Ellen 2004 Vreta Skid o MK 00:08:15.4 0:00:00.0
2 231 ABRAHAMSSON Yrla 2004 IK Stern 00:08:18.3 0:00:02.9
3 250 ROSJÖ Ida 2004 IF Hallby SOK 00:08:19.2 0:00:03.7
4 242 TUDÉN Tilda 2004 Boxholm-Ekeby Skidklubb 00:08:30.1 0:00:14.6
5 234 PETERSSON Ida 2004 Ulricehamns IF 00:08:32.8 0:00:17.3
6 249 GUSTAVSSON Ella 2004 Landsbro IF SK 00:08:33.0 0:00:17.5
7 246 ABRAHAMSON Ida 2004 Äspereds IF 00:08:37.4 0:00:21.9
8 244 BENGTSSON Emma 2004 Tranemo IF Skidklubb 00:08:42.9 0:00:27.5
9 252 BJÖRKMAN Elsa 2004 Sya SK 00:08:53.8 0:00:38.3
10 248 HALLANDER Louise 2004 Vreta Skid o MK 00:08:57.5 0:00:42.0
11 251 ROSANDER Tilda 2004 SOK Aneby 00:09:08.5 0:00:53.0
12 237 JOHANSSON Amanda 2004 Ulricehamns IF 00:09:24.2 0:01:08.8
13 233 WERNER My 2004 IK Stern 00:09:43.5 0:01:28.0
14 247 VILHELMSSON Tindra 2004 Lidköpings VSK 00:09:49.8 0:01:34.3
15 253 ERIKSSON Emilia 2004 Ulricehamns IF 00:09:55.9 0:01:40.4
16 245 KARLSSON Stina 2004 Tidaholm SOK Sisu 00:10:00.8 0:01:45.4
17 239 ANDERSSON Stina 2004 Anderstorps OK 00:10:03.1 0:01:47.6
18 238 TÖRNKVIST Asta 2004 Anderstorps OK 00:10:03.9 0:01:48.4
19 235 BOBERG Elsa 2004 IF Rigor 00:10:15.8 0:02:00.3
20 232 SJÖDIN Wilma 2004 Vreta Skid o MK 00:10:27.5 0:02:12.0
21 236 FLOGÅRD Thea 2004 IK Stern 00:10:45.9 0:02:30.4
22 243 BJÖRKMAN Melke 2004 IK Stern 00:11:19.0 0:03:03.6
23 240 DANIELSSON Elin 2004 Istrums SK 00:12:35.1 0:04:19.6
H 13 - 2,5 km Masstart klassisk stil
1 210 NORDER Gabriel 2004 IF Rigor 00:07:27.0 0:00:00.0
2 211 GRAHN Anton 2004 IF Hallby SOK 00:07:29.3 0:00:02.3
3 215 CLAESSON Gabriel 2004 IF Hallby SOK 00:07:34.3 0:00:07.3
4 219 ÅLEHEIM Erik 2004 Nybro Skidklubb 00:07:47.9 0:00:20.9
5 218 ÅKESSON Elliot 2004 IF Hallby SOK 00:07:53.1 0:00:26.1
6 216 CLAESSON Simon 2004 Ulricehamns IF 00:07:57.1 0:00:30.1
7 220 HENDÉN Melker 2004 Ulricehamns IF 00:08:01.3 0:00:34.2
8 214 HÖGMAN Edvin 2004 Ulricehamns IF 00:08:09.6 0:00:42.5
9 226 FRANSSON Sebastian 2004 Boxholm-Ekeby Skidklubb 00:08:11.3 0:00:44.3
10 227 DAHLBLOM Acke 2004 Halmstads Skidklubb 00:08:19.8 0:00:52.8
11 208 ÅKERSTRÖM Melker 2004 IFK Skövde SK 00:08:19.9 0:00:52.9
12 221 MERKEL Philip 2004 Tranemo IF Skidklubb 00:08:37.7 0:01:10.7
13 209 BROMS Axel 2004 FK Friskus-Varberg 00:08:42.7 0:01:15.7
14 225 DAHLGREN Adam 2004 Ulricehamns IF 00:08:49.8 0:01:22.7
15 224 ÅKESSON Melker 2004 OK Landehof 00:08:54.3 0:01:27.3
16 223 JOHANSSON Tobias 2004 OK Löftan 00:08:57.6 0:01:30.5
17 222 CHAO PETTERSSON Michael 2004 IK Stern 00:09:00.5 0:01:33.5
18 229 KARLÉN Lukas 2004 IF Hallby SOK 00:09:38.7 0:02:11.6
19 212 LINDGREN Algot 2004 Tranemo IF Skidklubb 00:09:51.0 0:02:24.0
20 213 NILSSON Alfred 2004 IK Vista 00:09:51.5 0:02:24.5
21 217 HOLMBERG Alexander 2004 Ulricehamns IF 00:10:14.0 0:02:47.0
D 14 - 2,5 km Masstart klassisk stil
1 205 WIDHOLM Alice 2003 Lidköpings VSK 00:07:41.9 0:00:00.0
2 192 PETERSSON Moa 2003 Boxholm-Ekeby Skidklubb 00:07:42.4 0:00:00.4
3 195 BJÖRK Lina 2003 IFK Skövde SK 00:07:48.2 0:00:06.2
4 197 FINNSKOG Kristina 2003 Tranemo IF Skidklubb 00:07:58.6 0:00:16.7
5 198 FORSELL Tuva 2003 Sya SK 00:08:01.2 0:00:19.2
6 203 SELMOSSON Ella 2003 Lidköpings VSK 00:08:16.3 0:00:34.4
7 194 TANHUA Thea 2003 IFK Skövde SK 00:08:34.3 0:00:52.3
8 207 DJURSTEDT Agnes 2003 Eksjö SOK 00:08:45.5 0:01:03.6
9 200 INEMYR Mirjam 2003 Istrums SK 00:08:46.6 0:01:04.7
10 191 PETTERSSON Alice 2003 Kimstad GoIF 00:08:50.2 0:01:08.2
11 190 SCHOUTEN Kajsa 2003 Vreta Skid o MK 00:08:55.0 0:01:13.1
12 199 WALLIN Ida 2003 Tranemo IF Skidklubb 00:08:55.3 0:01:13.3
13 206 JOHANSSON Frida 2003 Bengtsfors BOIS 00:09:02.2 0:01:20.2
14 204 FRIMAN Idalia 2003 IF Rigor 00:09:07.9 0:01:26.0
15 189 PETTERSSON Isabell 2003 SOK Aneby 00:09:14.8 0:01:32.9
16 193 ANDERSSON Nora 2003 Landsbro IF SK 00:09:22.3 0:01:40.4
17 196 ANDERSSON Thuva 2003 OK Landehof 00:09:22.5 0:01:40.5
18 201 BERGE JONSSON Jennie 2003 Nässjö Ski 00:09:29.0 0:01:47.1
19 202 STRÖMGREN Alice 2003 SOK Aneby 00:09:43.6 0:02:01.7
H 14 - 2,5 km Masstart klassisk stil
1 177 GUSTAFSSON Otto 2003 Ulricehamns IF 00:07:11.4 0:00:00.0
2 168 SKIÖLD Adrian 2003 Borås SK 00:07:12.2 0:00:00.8
3 172 BJÖRNLINGER Joel 2003 IK Vista 00:07:34.2 0:00:22.8
4 178 CARLSSON Oscar 2003 Sya SK 00:07:36.6 0:00:25.2
5 176 GEDDA Hjalmar 2003 OK Landehof 00:07:36.9 0:00:25.5
6 174 ANDERBERG Ludvig 2003 IFK Skövde SK 00:07:40.0 0:00:28.6
6 169 SWÄRD Herman 2003 Tidaholm SOK Sisu 00:07:40.0 0:00:28.6
8 173 JUTTERDAL Malte 2003 Vreta Skid o MK 00:07:42.3 0:00:30.9
9 186 EKENBERG Harald 2003 IK Stern 00:07:42.9 0:00:31.5
10 183 MUSSLINDER David 2003 Falköpings AIK SK 00:07:43.5 0:00:32.1
11 187 GUNNARSSON Viktor 2003 IK Hakarpspojkarna 00:07:48.6 0:00:37.2
12 184 NYMAN Jesper 2003 IFK Skövde SK 00:07:51.3 0:00:39.9
13 170 SETTERBERG Leo 2003 Falköpings AIK SK 00:08:24.8 0:01:13.4
14 182 SWAHN Sondre 2003 OK Landehof 00:08:31.4 0:01:20.0
15 181 WIKSELL Simon 2003 IK Stern 00:08:31.6 0:01:20.2
16 179 TALLBACKA Helmer 2003 IFK Skövde SK 00:08:38.8 0:01:27.4
17 180 ISAKSSON Axel 2003 Ulricehamns IF 00:09:05.3 0:01:53.9
18 171 INEMYR Kalle 2003 Istrums SK 00:09:27.4 0:02:16.0
19 185 LING Erik 2003 IF Hallby SOK 00:09:51.0 0:02:39.6
D 15 - 5 km Masstart klassisk stil
1 167 BROSTRÖM Lova 2002 Sya SK 00:15:14.0 0:00:00.0
2 162 AULIN Andrea 2002 Eksjö SOK 00:15:40.0 0:00:26.0
3 155 BADH Cora 2002 Falköpings AIK SK 00:16:13.0 0:00:59.0
4 159 LING Emma 2002 IF Hallby SOK 00:16:23.1 0:01:09.1
5 152 MOQVIST Lovisa 2002 Sävedalens AIK 00:16:35.9 0:01:21.9
6 165 ERIKSSON Emma 2002 Eksjö SOK 00:16:36.2 0:01:22.2
7 151 HÖGFELDT Maja 2002 Borås SK 00:16:47.4 0:01:33.4
8 157 HÖRSTEDT Malin 2002 Tranemo IF Skidklubb 00:16:59.4 0:01:45.4
9 154 ÖSTERLUND Emilia 2002 Borås SK 00:17:02.2 0:01:48.2
10 156 NORRBY Amanda 2002 Tranemo IF Skidklubb 00:17:06.6 0:01:52.6
11 160 GUSTAFSSON Alma 2002 SOK Aneby 00:17:15.1 0:02:01.1
12 149 HOLMQVIST JOHANSSON Hilda 2002 IK Hakarpspojkarna 00:17:21.4 0:02:07.4
13 158 JOHANSSON Clara 2002 Bengtsfors BOIS 00:17:39.5 0:02:25.5
14 166 ERIKSSON Julia 2002 Ulricehamns IF 00:18:07.7 0:02:53.7
15 163 BJÖRKMAN Hanna 2002 Tranemo IF Skidklubb 00:18:18.1 0:03:04.1
16 150 SAMUELSSON Lina 2002 Boxholm-Ekeby Skidklubb 00:18:45.3 0:03:31.3
17 161 EKWALL Elin 2002 Ulricehamns IF 00:18:50.2 0:03:36.2
18 153 TUDÉN Wilma 2002 Boxholm-Ekeby Skidklubb 00:20:47.1 0:05:33.1
19 164 FRIDELL Wilma 2002 Nässjö Ski 00:23:48.6 0:08:34.6
H 15 - 5 km Masstart klassisk stil
1 131 LINDQUIST Viktor 2002 Boxholm-Ekeby Skidklubb 00:14:02.6 0:00:00.0
2 126 GRANSTEDT Emil 2002 Eksjö SOK 00:14:14.2 0:00:11.5
3 141 NILSSON Simon 2002 IF Hallby SOK 00:14:15.2 0:00:12.5
4 140 ANDERSSON Olle 2002 Tidaholm SOK Sisu 00:14:15.9 0:00:13.2
5 129 WERNER Axel 2002 IK Stern 00:14:16.7 0:00:14.0
6 145 JONSSON Alexander 2002 IF Hallby SOK 00:14:16.9 0:00:14.2
7 146 HEDIN Olof 2002 Eksjö SOK 00:14:23.8 0:00:21.1
8 136 SJÖGREN Hugo 2002 Tranemo IF Skidklubb 00:14:30.2 0:00:27.6
9 137 ANDERSSON Gustav 2002 Borås SK 00:14:40.2 0:00:37.5
10 127 LUNDBERG Oskar 2002 Borås SK 00:14:45.7 0:00:43.1
11 135 ELMBLAD Axel 2002 Gnosjö FK 00:14:46.7 0:00:44.0
12 134 THUDEEN Alexander 2002 Sya SK 00:14:50.5 0:00:47.8
13 133 GUSTAVSSON Axel 2002 Landsbro IF SK 00:15:16.4 0:01:13.7
14 130 HENNING Samuel 2002 SK Granan 00:15:39.7 0:01:37.0
15 139 ARONSSON Arvid 2002 OK Kroppefjäll 00:15:41.8 0:01:39.1
16 142 FRANSSON Erik 2002 Borås SK 00:15:42.0 0:01:39.4
17 144 JOHANSSON Jesper 2002 OK Löftan 00:15:44.2 0:01:41.5
18 128 ALSTÉUS Elias 2002 Tranemo IF Skidklubb 00:15:46.3 0:01:43.6
19 124 MADSSTUEN Marius 2002 Halmstads Skidklubb 00:16:09.1 0:02:06.4
20 132 CLAESSON Benjamin 2002 IF Hallby SOK 00:16:09.8 0:02:07.1
21 122 KARLSSON Isac 2002 Tranemo IF Skidklubb 00:16:25.5 0:02:22.8
22 147 EDVARDSSON Jacob 2002 Borås SK 00:16:36.5 0:02:33.8
23 143 RAVAKKO Emil 2002 Sävedalens AIK 00:16:48.7 0:02:46.0
24 138 HOLMBERG Olle 2002 Tranemo IF Skidklubb 00:17:54.0 0:03:51.4
25 123 KÖRLE Nils 2002 OK Landehof 00:18:14.1 0:04:11.4
D 16 - 5 km Masstart klassisk stil
1 114 HANSSON Moa 2001 Landsbro IF SK 00:14:30.6 0:00:00.0
2 112 JOHANSSON Linnea 2001 Linköpings SK 00:14:56.5 0:00:25.8
3 111 PERSSON Tuva 2001 Tranemo IF Skidklubb 00:15:33.8 0:01:03.2
4 113 LEKBERG Rebecca 2001 Sävedalens AIK 00:16:23.2 0:01:52.5
5 116 NORRBY Felicia 2001 Tranemo IF Skidklubb 00:16:33.3 0:02:02.6
6 119 MELIN Elsa 2001 Landsbro IF SK 00:16:37.9 0:02:07.3
7 120 JOHANSSON Hanna 2001 Ödeshögs SK 00:16:38.8 0:02:08.1
8 121 JOHANSSON Nannie 2001 SK Granan 00:17:54.2 0:03:23.6
9 117 WIKSELL Elin 2001 IK Stern 00:18:27.6 0:03:57.0
10 118 MIKKELSEN Elisabet 2001 SOK Viljan 00:20:03.7 0:05:33.0
11 115 JOHANSSON Erica 2001 OK Löftan 00:21:07.3 0:06:36.7
H 16 - 5 km Masstart klassisk stil
1 97 THELLSÉN Jakob 2001 Vreta Skid o MK 00:13:12.2 0:00:00.0
2 95 GEDDA Mårten 2001 OK Landehof 00:13:13.2 0:00:00.9
3 106 PETERSON Alfons 2001 Borås GIF 00:13:46.4 0:00:34.1
4 81 RYDIN Linus 2001 Tranemo IF Skidklubb 00:13:47.1 0:00:34.8
5 94 ELOFSSON Melker 2001 Landsbro IF SK 00:13:48.5 0:00:36.2
6 83 ERNSTSSON Joel 2001 Finspångs SOK 00:13:49.9 0:00:37.7
7 99 KARLSSON Anton 2001 Tanums IF 00:13:55.8 0:00:43.5
7 100 LAAGEN Lucas 2001 Lidköpings VSK 00:13:55.8 0:00:43.5
9 86 STARK Karl 2001 Vaggeryds SOK 00:13:58.5 0:00:46.2
10 89 ABRAHAMSSON Ask 2001 IK Stern 00:14:02.7 0:00:50.4
11 92 NORDHOLM Per 2001 Sävedalens AIK 00:14:04.1 0:00:51.8
12 73 WESSMAN Joel 2001 Vreta Skid o MK 00:14:11.7 0:00:59.4
13 109 HEDIN Carl 2001 Eksjö SOK 00:14:15.8 0:01:03.5
14 105 HALLANDER Albin 2001 Vreta Skid o MK 00:14:30.2 0:01:17.9
15 78 BACKLUND Erik 2001 Äspereds IF 00:14:40.3 0:01:28.1
16 110 HILMERSSON Hugo 2001 Göteborgs SK 00:14:42.4 0:01:30.2
17 84 RUDBERG Rasmus 2001 Sya SK 00:14:45.3 0:01:33.0
18 101 HÖIBY Lucas 2001 OK Landehof 00:14:54.4 0:01:42.1
19 74 SELMOSSON Emil 2001 Lidköpings VSK 00:14:55.5 0:01:43.2
20 87 HÖGLUND August 2001 IK Hakarpspojkarna 00:14:55.6 0:01:43.3
21 75 SETTERBERG Elliot 2001 Falköpings AIK SK 00:14:56.7 0:01:44.4
22 88 JERNAEUS Axel 2001 Äspereds IF 00:14:59.2 0:01:46.9
23 80 ÖSTENSSON Gustav 2001 Tranemo IF Skidklubb 00:15:10.4 0:01:58.1
24 79 FRIIS Melvin 2001 SK Granan 00:15:12.8 0:02:00.5
25 93 BERGLUND Axel 2001 Ulricehamns IF 00:15:18.2 0:02:05.9
26 102 ABRAHAMSSON August 2001 Ulricehamns IF 00:15:24.1 0:02:11.8
27 96 PERSSON Oskar 2001 OK Landehof 00:15:32.3 0:02:20.0
28 103 TOLL Albin 2001 Landsbro IF SK 00:15:44.8 0:02:32.5
29 82 HERTZ Adam 2001 IF Hallby SOK 00:15:57.1 0:02:44.8
30 76 DANIELSSON Jakob 1900 ISL 00:15:57.6 0:02:45.3
31 107 NILSSON Gustav 2001 Äspereds IF 00:16:08.1 0:02:55.8
32 98 KARLSSON Oscar 2001 Kimstad GoIF 00:16:18.6 0:03:06.3
33 85 AXELSSON Ludwig 2001 Hvetlanda SK 00:16:21.9 0:03:09.6
34 90 HJALMARSSON Olof 2001 IK Stern 00:18:07.1 0:04:54.8
35 108 LARSSON Nils 2001 Tranemo IF Skidklubb 00:18:50.1 0:05:37.8
36 104 WASTEGÅRD Nils 2001 IK Stern 00:19:12.0 0:05:59.7
D 17-18 - 10 km Masstart klassisk stil
1 401 ABRAHAMSSON Hanna 2000 Eksjö SOK 00:32:43.0 0:00:00.0
2 400 JONSSON Lisa 1999 Sävedalens AIK 00:33:27.5 0:00:44.5
3 405 JOHANSSON Johanna 2000 Tranemo IF Skidklubb 00:34:07.9 0:01:24.9
4 402 ASK Klara 1999 Borås SK 00:34:53.9 0:02:10.8
5 407 JOHANSSON Sofia 2000 Bengtsfors BOIS 00:35:15.6 0:02:32.6
6 403 DANÍELSDÓTTIR Anna Maria 2000 Ulricehamns IF 00:36:17.3 0:03:34.3
7 404 NORDBERG Emma 1999 Ulricehamns IF 00:38:54.4 0:06:11.4
8 406 JONSSON Axelina 2000 Rembo IK 00:39:53.1 0:07:10.1
9 409 HAAG Alma 2000 IF Hallby SOK 00:40:38.4 0:07:55.3
H 17-18 - 15 km Masstart klassisk stil
1 480 ROSJÖ Filip 2000 IF Hallby SOK 00:42:09.6 0:00:00.0
2 479 NYGREN Linus 1999 Ulricehamns IF 00:42:24.0 0:00:14.3
3 478 ANDERSSON Elias 1999 Landsbro IF SK 00:43:04.0 0:00:54.4
4 482 EKLÖF Harald 2000 IF Hallby SOK 00:46:25.7 0:04:16.1
5 483 SVENSSON Axel 1999 Landsbro IF SK 00:46:32.0 0:04:22.4
6 481 WESTIN Olle 1999 IK Stern 00:47:09.5 0:04:59.8
7 490 JOHANSSON Albin 2000 Linköpings SK 00:47:15.2 0:05:05.5
8 484 ÖSTENSEN Harald 2000 IFK Skövde SK 00:48:57.7 0:06:48.0
9 487 CARLSSON Ludvig 2000 Sya SK 00:51:58.5 0:09:48.9
10 489 PALMÉR Sebastian 2000 Tranemo IF Skidklubb 00:55:00.7 0:12:51.1
11 488 STEFANSSON Olle 1999 IK Stern 01:03:44.8 0:21:35.2
D 19-20 - 10 km Masstart klassisk stil
1 392 BERGLUND Agnes 1998 Ulricehamns IF 00:33:36.0 0:00:00.0
2 394 WÅNGGREN Ida 1997 Motala AIF SK 00:33:44.1 0:00:08.1
3 393 SVENSSON Ellen 1998 Borås SK 00:34:41.4 0:01:05.4
4 397 ELLNESKOG Josefine 1997 IFK Skövde SK 00:35:57.1 0:02:21.1
5 396 JOHANSSON Amanda 1997 Tranemo IF Skidklubb 00:36:08.8 0:02:32.7
6 395 WIK Maja 1997 Tvärreds IF 00:36:23.3 0:02:47.3
7 399 MARKINHUHTA Hilma 1998 Göteborgs SK 00:37:46.5 0:04:10.5
8 398 HOLMGREN Hanna 1998 Sävedalens AIK 00:40:58.9 0:07:22.9
H 19-20 - 15 km Masstart klassisk stil
1 460 ANDERSSON Edvin 1997 Landsbro IF SK 00:41:29.2 0:00:00.0
2 459 LIEBACK Erik 1998 Ulricehamns IF 00:41:54.7 0:00:25.5
3 463 JONSSON Simon 1998 IF Hallby SOK 00:42:13.3 0:00:44.0
4 461 HOLMBERG Ludvig 1997 Tranemo IF Skidklubb 00:42:34.6 0:01:05.4
5 464 JOHANSSON Gustav 1997 Ulricehamns IF 00:42:53.9 0:01:24.7
6 466 PERSSON Petter 1998 Borås SK 00:42:55.3 0:01:26.1
7 475 THORN Erik 1997 Bengtsfors BOIS 00:43:17.7 0:01:48.5
8 467 LARSSON Kevin 1997 Bengtsfors BOIS 00:44:07.8 0:02:38.6
9 472 SVENSSON Alexander 1997 Äspereds IF 00:44:17.5 0:02:48.3
10 462 BERTILSSON Erik 1998 IF Hallby SOK 00:44:26.3 0:02:57.1
11 465 CLAESSON Edvin 1997 IF Hallby SOK 00:44:37.6 0:03:08.4
12 471 PERSSON Albin 1998 Tranemo IF Skidklubb 00:44:53.4 0:03:24.1
13 468 AXELSSON Adam 1998 Hvetlanda SK 00:45:41.4 0:04:12.2
14 474 HJALMARSSON Karl 1998 IK Stern 00:46:57.0 0:05:27.8
15 476 SIGURGEIRSSON Hjörvar 1900 ISL 00:49:41.6 0:08:12.4
D 21- - 15 km Masstart klassisk stil
1 366 HAGSTRÖM Johanna 1998 Falköpings AIK SK 00:46:50.0 0:00:00.0
2 368 AXELSSON Kristina 1999 Sya SK 00:47:02.7 0:00:12.7
3 369 AXELSSON Ulrika 1994 Sya SK 00:47:15.4 0:00:25.4
4 367 SUNDIN Marika 1991 IFK Mora SK 00:48:15.7 0:01:25.7
5 371 RAMHULT Catharina 1966 Ulricehamns IF 00:50:16.7 0:03:26.6
6 370 DAHLBERG Hanna 1996 Ulricehamns IF 00:51:25.0 0:04:34.9
7 378 KARLSSON Sara 1900 Gnosjö FK 00:51:56.6 0:05:06.5
8 373 MUSSLINDER Emma 1993 Falköpings AIK SK 00:56:22.8 0:09:32.7
9 372 SANDSTRÖM Lina 1989 OK Stigen 00:59:44.5 0:12:54.4
10 377 LUNDGREN Camilla 1989 Göteborgs SK 01:02:18.6 0:15:28.5
H 21- - 30 km Masstart klassisk stil
1 417 JÖNSSON Markus 1981 Tranemo IF Skidklubb 01:21:35.7 0:00:00.0
2 410 BUSKQVIST Alfred 1996 IK Stern 01:21:35.9 0:00:00.2
3 411 EKLÖF Johannes 1995 IF Hallby SOK 01:24:31.4 0:02:55.7
4 415 OLANDER Carl 1990 IK Stern 01:24:36.8 0:03:01.1
5 438 WILHELMSSON Erik 1979 Lidköpings VSK 01:24:41.9 0:03:06.2
6 420 PERSSON Erik 1995 IF Hallby SOK 01:25:03.5 0:03:27.7
7 412 FAHLÉN Tom 1994 Landsbro IF SK 01:26:01.8 0:04:26.0
8 443 GOTTING Martin 1989 Ulricehamns IF 01:26:21.6 0:04:45.9
9 423 BERGENGREN Rickard 1985 IF Ski Team Skåne 01:26:23.2 0:04:47.5
10 418 CLAESSON Oscar 1995 IF Hallby SOK 01:26:38.3 0:05:02.6
11 419 AXELSSON Viktor 1993 Borås SK 01:27:19.9 0:05:44.2
12 441 NILSSON Jesper 1991 Ulricehamns IF 01:27:26.8 0:05:51.0
13 421 LARSSON Nico 1996 Bengtsfors BOIS 01:27:46.5 0:06:10.7
14 453 PALM Stefan 1970 Ulricehamns IF 01:27:52.7 0:06:17.0
15 439 NERO Erik 1990 Mullsjö SOK 01:29:21.8 0:07:46.1
16 430 ASSARSSON Hannes 1991 Nässjö Ski 01:29:40.3 0:08:04.6
17 458 ROSÉN Fredrik 1978 Jönköpings OK 01:29:48.8 0:08:13.1
18 424 WESTMAN Tobias 1973 IK Stern 01:30:27.5 0:08:51.7
19 428 ETTLING Peter 1974 Finspångs SOK 01:30:28.5 0:08:52.7
20 454 LUNDBORG Emil 1983 Sya SK 01:31:03.7 0:09:27.9
21 455 CARLZEN Johannes 1993 Ulricehamns IF 01:32:10.1 0:10:34.3
22 456 SVENSSON Linus 1985 Grönahögs IK 01:32:25.9 0:10:50.2
23 434 GRENLÖV Simon 1990 Äspereds IF 01:34:20.7 0:12:45.0
24 425 NILSSON Isak 1900 Gnosjö FK 01:35:08.6 0:13:32.9
25 451 LARSSON Kristian 1982 IK Stern 01:35:37.5 0:14:01.8
26 437 GRANLUND Marcus 1983 Borås SK 01:35:42.4 0:14:06.7
27 431 FRANSSON David 1988 Växjö AIS 01:39:11.5 0:17:35.8
28 446 LUNDH Andreas 1988 Halmstad OK 01:39:20.6 0:17:44.8
29 426 ULLMAN Marcus 1988 OK Alehof 01:39:55.8 0:18:20.1
30 436 HELLSTRÖM Johannes 1988 IK Stern 01:44:04.4 0:22:28.7
31 457 KRISTENSSON Martin 1978 Öxabäck VIK 01:44:06.2 0:22:30.5
32 440 LUNDH Alexander 1986 Halmstad OK 01:44:38.8 0:23:03.1
33 433 MÄKINEN Andreas 1980 Äspereds IF 01:44:45.4 0:23:09.7
34 445 EDGREN Michael 1985 OK Gränsen 01:45:35.6 0:23:59.9
35 450 AF WÅHLBERG Linus 1990 Ölands SK 01:47:43.2 0:26:07.4
36 449 PARK Viktor 1900 Gnosjö FK 01:52:00.7 0:30:25.0
37 442 OLSSON Jonas 1979 Äspereds IF 01:52:27.9 0:30:52.1
38 435 JANSSON Pontus 1994 Hestra IF 01:54:59.3 0:33:23.6
39 429 JOHANSSON Hampus 1990 OK Alehof 01:55:54.0 0:34:18.3
40 447 PEHRSSON Björn 1989 OK Alehof 01:58:04.1 0:36:28.4
D 35- - 15 km Masstart klassisk stil
1 379 ARVIDSON Elin 1978 OK Lindéna 00:57:07.8 0:00:00.0
2 380 BLOMGREN Marlene 1981 Rydaholms GoIF 01:14:26.0 0:17:18.2
H 35- - 30 km Masstart klassisk stil
1 1201 LJUNGBERG Gustaf 1978 Ulricehamns IF 01:32:27.5 0:00:00.0
2 1208 CLAESSON Mattias 1978 OK Landehof 01:36:39.9 0:04:12.4
3 1206 WANG-HANSEN Mats 1981 OK Landehof 01:38:52.4 0:06:24.8
4 1210 ASKEROTH Philip 1978 Aktivitus SC 01:39:16.5 0:06:49.0
5 1211 BONDESSON Erik 1979 IK Stern 01:43:28.7 0:11:01.1
6 1202 BRAAM Jonas 1979 Kimstad GoIF 01:45:48.4 0:13:20.9
7 1209 EDGREN Magnus 1980 Lekeryd-Svarttorps SK 01:49:39.7 0:17:12.1
8 1207 FRITZELL Jerker 1978 SK Hylte 01:59:53.4 0:27:25.9
9 1204 HINN Anders 1979 IF Ski Team Skåne 02:02:56.6 0:30:29.0
10 1205 KINDGREN Fredrik 1978 Nässjö Ski 02:10:58.6 0:38:31.0
D 40- - 15 km Masstart klassisk stil
1 383 FRIMAN Jennifer 1975 IF Rigor 00:53:17.2 0:00:00.0
2 388 ELOFSSON Ann 1977 Boxholm-Ekeby Skidklubb 00:53:23.9 0:00:06.7
3 385 HILMERSSON Lena 1969 Göteborgs SK 00:53:51.9 0:00:34.6
4 381 ROSJÖ Carin 1971 IF Hallby SOK 00:55:16.1 0:01:58.8
5 389 KARLSSON Sylvia 1976 SK Granan 00:56:06.5 0:02:49.2
6 386 NORDÉN Jenny 1974 IF Hallby SOK 01:04:05.0 0:10:47.7
H 40- - 30 km Masstart klassisk stil
1 1229 PETERSON Jonas 1975 Borås GIF 01:34:20.5 0:00:00.0
2 1221 CARLSON Anders 1971 SOK 68 01:35:12.9 0:00:52.4
3 1235 BERNROTH Peter 1970 Burseryds IF 01:36:47.8 0:02:27.2
4 1219 CARLZON Mattias 1976 Ulricehamns IF 01:37:30.0 0:03:09.4
5 1218 ASK Peter 1969 Borås SK 01:38:05.3 0:03:44.7
6 1243 GEORGSSON Fredrik 1975 Jönköpings OK 01:38:18.4 0:03:57.8
7 1240 PETTERSSON HJELMKVIST Tomas 1971 IF Hallby SOK 01:38:21.8 0:04:01.2
8 1225 ROSENGREN Fredrik 1976 Borås SK 01:38:43.1 0:04:22.5
9 1222 MAGNUSSON Mikael 1970 Nybro Skidklubb 01:38:58.3 0:04:37.7
10 1242 ULLDAHL Henrik 1975 Jönköpings OK 01:39:28.2 0:05:07.7
11 1230 NYGREN Mattias 1971 Ulricehamns IF 01:39:29.5 0:05:09.0
12 1237 HANSSON Niclas 1969 Burseryds IF 01:40:28.7 0:06:08.1
13 1212 PETERSSON Patrik 1974 Apladalens Löparklubb 01:41:46.6 0:07:26.0
14 1224 MENNBORG Stefan 1974 IK Hakarpspojkarna 01:42:09.0 0:07:48.4
15 1232 ANDERSSON Daniel 1968 Borås SK 01:42:27.3 0:08:06.7
16 1227 FORSELL Pär 1976 Sya SK 01:42:47.4 0:08:26.9
17 1214 SYLVAN Patrik 1972 Borås SK 01:43:31.6 0:09:11.0
18 1228 KÄLL Johan 1970 Borås GIF 01:44:00.9 0:09:40.3
19 1233 LIDSTRÖM Eddy 1976 OK Landehof 01:44:08.0 0:09:47.4
20 1223 JOHANSSON Dick 1969 SK Granan 01:44:08.9 0:09:48.3
21 1216 FRYKFELDT Olle 1969 IK Hakarpspojkarna 01:44:25.2 0:10:04.6
22 1220 SOOVIK Anders 1976 Göteborgs SK 01:44:39.2 0:10:18.6
23 1231 GUSTAFSSON Torbjörn 1968 Borås GIF 01:45:13.2 0:10:52.6
24 1236 HELGEE Ove 1968 Alstermo IF 01:45:56.6 0:11:36.0
25 1244 SUNDBERG Fredrik 1974 Lidköpings VSK 01:47:16.4 0:12:55.8
26 1226 LEKBERG Peter 1972 Sävedalens AIK 01:48:41.7 0:14:21.2
27 1213 CARLÉN Stefan 1970 OK Landehof 01:52:15.6 0:17:55.0
28 1239 CORBÉ Mikael 1970 Borås GIF 02:06:20.2 0:31:59.6
D 50- - 15 km Masstart klassisk stil
1 390 WÅNGGREN Ulrika 1966 Motala AIF SK 00:57:25.9 0:00:00.0
2 391 ERIKSSON Frida 1963 Halmstads Skidklubb 01:00:05.6 0:02:39.7
H 50- - 30 km Masstart klassisk stil
1 1262 GUSTAFSSON Dick 1964 OK Landehof 01:40:04.0 0:00:00.0
2 1263 INGEMARSSON Kenneth 1963 IK Stern 01:42:47.3 0:02:43.3
3 1254 ROLLING Kenneth 1965 Halmstads Skidklubb 01:42:49.5 0:02:45.5
4 1260 ARVIDSSON HG 1962 Sya SK 01:43:05.0 0:03:01.0
5 1253 HERBERTSSON Hans 1900 Borås SK 01:44:06.1 0:04:02.1
6 1261 LINDGREN Jörgen 1964 IK Stern 01:45:32.5 0:05:28.5
7 1249 SPRIGG Peter 1966 Ulricehamns IF 01:49:00.4 0:08:56.4
8 1264 WALLUM Odd 1964 Sävedalens AIK 01:50:20.4 0:10:16.4
9 1245 ERIKSSON Jörgen 1966 Ätrans IF 01:52:26.9 0:12:22.8
10 1247 KROL Jerzy 1963 IF Ski Team Skåne 01:54:11.2 0:14:07.2
11 1246 GILLESÉN Hans 1964 IK Stern 01:58:45.0 0:18:40.9
12 1252 JOHANSSON Patrik 1967 Apladalens Löparklubb 01:59:29.9 0:19:25.9
13 1259 LÖVGREN Magnus 1963 IK Trasten 02:02:18.4 0:22:14.3
14 1250 HULTERSKOG Niclas 1966 Nässjö Ski 02:13:10.9 0:33:06.9
H 60- - 30 km Masstart klassisk stil
1 1266 SOOVIK Jan 1947 Göteborgs SK 02:01:51.3 0:00:00.0
2 1265 DELLBORG Henrik 1954 IK Stern 02:04:46.9 0:02:55.6
3 1271 ARVIDSSON Inge 1947 IK Trasten 02:06:20.3 0:04:29.0
4 1270 KUIKKA Anders 1955 IK Stern 02:11:26.3 0:09:34.9
Söndagens resultat hittar du här.
En SM-femmil helt i Burmans smak
En hård SM-femmil. Individuell start. Hårda spår och jämnt före. Många trötta åkare på slutet av säsongen.
Det gillar Jens Burman.
Åsarna-åkaren var i ledningen från start till mål i den sista SM-tävlingen på Pagla skidstadion i Boden under tisdagen. Närmast följde unge Truls Gisselman från Rehns BK.
Ebba vände och vann SM-tremilen
Linn Svahn öppnade bäst och hade ledningen i SM-tremilen i Boden.
Men på andra halvan vände Ebba Andersson på steken och tog sitt första guld under årets SM-vecka i Norrbotten.
Avståndet i mål blev dock bara 8 sekunder.
Jonna sjuk – Falun-Borlänges första guld
Jonna Sundling blev sjuk och kom aldrig till start. Storfavoriten Piteå Elit försvagades avsevärt och Falun Borlänge SK tog chansen och vann sitt första stafettguld på damsidan.
SM-stafetten för damer i Boden blev en duell mellan dessa två klubbar, dom övriga var långt efter.
”Häggis” blev Piteås stafetthjälte
Johan Häggström hade dom nödvändiga hundradelarna på sin sida och säkrade stafettguldet för Piteå Elit på Pagla skidstadion i Boden.
Samtidigt var det ett besviket Åsarna-gäng som fick se Edvin Anger förlora upploppsstriden med minsta möjliga margin.
Perfekt avslutning för Peppe Femling
Vann SM-guld med sambon Anna Magnusson:
Peppe Femling åkte sin sista tävling.
Och vilken avslutning det blev på karriären.
Tillsammans med sambon Anna Magnusson blev det SM-guld i single mixed på Pagla skidstadion i Boden.
Nils Dahlsten vann spurten i Gäddede
Lager 157 också i Flyktningerennet:
Lager 157 Ski Team har haft en mycket bra månad. Under söndagen fortsatte framgångarna då Nils Dahlsten spurtade hem segern i Flyktningerennet mellan Lierne i Norge och Gäddede. Han vann precis före teamkollegan Marcus Johansson.
Bland damerna imponerade Hedda Bångman, Offerdals SK som vann klart.
Alvar firade 18 år med seger
Alvar Myhlback har äntligen hunnit bli 18 år. Killen som imponerade som 8:a i Vasaloppet som 16-åring och 3:a som 17-åring.
Han fyllde år i fredags och firade med att vinna Lofsdalen Epic under lördagen efter en tuff fight mot lagkompisen Nils Dahlsten i Lager 157 samt Morten Eide Pedersen, Team Eksjöhus och Max Novak, Team Aker Dæhlie.
SM-guld för Jesper och Elvira i masstarterna
SM-veckan i Boden fortsatte på söndagen med spännande masstarter i fina förhållanden med några minusgrader i luften och vindstilla på vallen. Jesper Nelin vann sitt andra guld i herrarnas lopp, medan Elvira Öberg tog hem segern bland damerna efter att ha avgjort i sista stående.
Linn bröt Jonnas segersvit på mållinjen
Edvin Anger tog nytt guld på skid-SM:
Linn Svahn bröt Jonna Sundlings segersvit på skid-SM i Boden med en millimeterseger i damernas sprintfinal.
I herrenes final var Edvin Anger i tät från start till mål och fick segern som han ville före Johan Häggström.
Lager 157 dominerade i Jokkmokk
Nordeskiöldsloppet 220 km:
Det blev seger både i dam- och herrklassen i det 220 km långa Nordenskiöldsloppet i Jokkmokk under lördagen.
Oskar Kardin och Linnea Johansson vann varsin klass i den kanske största kraftmätningen bland dom svenska längdtävlingarna.
Team Eksjöhus-skräll på NM 50 km
Doldis slog Klæbo och vann norska mästerskapen:
Eirik Sverdrup Augdal brukar åka långlopp för svenska Team Eksjöhus.
Men under lördagens körde han femmilen på norska mästerskapen i Lillehammer.
Och vann – före Johannes Høsflot Klæbo.
Jesper och Hanna sprintsegrare på SM
Skidskytte:
Det var snöigt med tungt före och viss vind på vallen under lördagens sprint vid SM-veckan på Pagla skidstadion i Boden. Jesper Nelin försvarade guldet från förra året med fullt skytte och snabbaste åktid i herrarnas lopp, medan Hanna Öberg vann överlägset bland damerna.
Therese Johaug krossade alla i comebacken
Fråga inte om Therese Johaug är klar för femmilen på VM i Trondheim 2025.
I sin comeback över 30 km fristil i norska mästerskapen i Lillehammer var hon totalt överlägsen och krossade allt motstånd.
35-åringen vann med två minuter och 49 sekunder!
Trippel Åsarna och Jonna SM-drottning
Skid-SM i Boden:
Åsarna tog revansch från masstarten och vann tredubbel på herrarnas 10 km klassisk på skid-SM i Boden – precis det samma som IFK Mora gjorde i masstarten. Edvin Anger vann före William Poromaa och Jens Burman.
Jonna Sundling tog en överlägsen seger bland damerna och har nu tre SM-guld på tre dagar.
Petter Northug chockade med NM-silver
Petter Northug jr chockade alla då han tillsammans med lillebror Even vann silver i teamsprint på norska mästerskapen i Lillehammer.
– Jag såg dubbelt och ville spy, säger Northug som visade upp sitt gamla fighting face.
Piteå och Åsarna vann SM-teamsprinten
Favoritsegrar till Piteå Elit och Åsarna IK i dam- respektive herrklassen i torsdagens SM i teamsprint.
Piteås damer var överlägsna medan Åsarnas herrar fick spurta för guldet.
Trippel IFK Mora i herrarnas SM-masstart
IFK Mora SK stod kvar som den stora segraren efter herrarnas 20 km masstart i fristil vid skid-SM i Boden. Tredubbelt var full pott för dalaklubben efter att fem åkare gjort upp om medaljerna på slutet.
Anmärkningsvärt är att A-landslagsåkarna inte fanns med i tätkampen.
Jonna vann spurten om SM-guldet
Jonna Sundling vann den dramatiska avslutningen på damernas 20 km masstart när skid-SM inleddes i Boden under onsdagen.
Linn Svahn och Maja Dahlqvist tog dom andra medaljerna från en 7-mannagrupp som innehöll alla dom största favoriterna.
– Jag tänkte redan på det näst sista varvet att det skulle bli en spurt, säger Sundling till SVT.
Klart för SM i längd och skidskytte
Onsdag startar skid-SM i Boden med ett mäktigt program både med längdåkning och skidskytte. Tävlingarna går i samband med SM-veckan där tävlingar också äger rum i Luleå.
Först ut på onsdag är längdåkarna med 20 km masstart i fristil.
Svegsskidan i strålande sol
Strålande sol och perfekta förhållanden bjöds det på när Svegsskidan kördes under söndagen med både individuella tävlingar och stafetter.
- Nu hade vi knappt 100 deltagare men till nästa år hoppas vi på det dubbla, sa tävlingsledaren Håkan Degselius