Mobile Version
Desktop Version
MARKUS OTTOSSON, som kör långlopp för Lager 157 Ski Team, vann i helgen Malmstråket på hemmaplan i Skellefteå utan problem. Foto/rights: KJELL-ERIK KRISTIANSEN/sweski.com
MARKUS OTTOSSON, som kör långlopp för Lager 157 Ski Team, vann i helgen Malmstråket på hemmaplan i Skellefteå utan problem. Foto/rights: KJELL-ERIK KRISTIANSEN/sweski.com

Markus Ottosson vann Malmstråket

Långloppsspecialisten Markus Ottosson hade inga som helst problem att vinna det 45 km långa Malmstråket på hemmaplan i Skellefteå under söndagen. Markus vann på tiden 2.06,50 och var närmare tre minuter före tvåan Joel Bodén från Täfteå IK.

 

I ålderklasserna noterar vi en mycket stark segertid i H50 för Tommy Gustafsson från Hemmingsmark. Med 2.10,13 hade han blivit trea i H21-klassen. Där var det nu istället Hannes Boström från Arvidsjaur som var trea efter Markus Ottosson och Joel Bodén.
Snabbaste dam var Saga Stenman från SK Järven, som med 2.48,11 var drygt minuten före Susanne pettersson, Skellefteå och Åse Borgerud, Strömnäs.
Det var också en kortare variant av Malmstråket där åkarna körde 19 kilometer.

 

Resultat från Malmstråket 2016
    
D 21, 45 km/C  
   
1     4     STENMAN Saga     1996     SK Järven     02:48:11     0:00:00
2     3     PETTERSSON Susanne     1974     Skellefteå XC Club     02:49:20     0:01:08
3     2     BORGERYD Åse     1900     Strömnäs GIF     02:49:24     0:01:12
4     6     FORSGREN Agneta     1967     Skellefteå XC Club     02:55:23     0:07:11
5     1     MALDONADO Linnea     1984     Skellefteå SK     02:55:48     0:07:36
6     5     HÖGLUND Stina     1987     Skellefteå SK     03:17:10     0:28:58
7     7     JOHANSSON Amanda     1989     Hedemora     04:02:39     1:14:27

D 21, 19 km/C
1     302     ÅREBÄCK Maja     2001     Bolidens SK     01:08:28     0:00:00
2     303     LUNDMARK Annica     1972     Byske SK     01:10:39     0:02:11
3     324     HOLMGREN Lisa     1900     Boliden sk     01:12:50     0:04:21
4     325     HOLMGREN Maja     1900     Boliden sk     01:28:22     0:19:53

H 21, 45 km/C
1     26     OTTOSSON Markus     1986     Skellefteå SK     02:06:50     0:00:00
2     21     BODÉN Joel     1983     Täfteå IK     02:09:39     0:02:48
3     40     BOSTRÖM Hannes     1988     IFK Arvidsjaur Skidor     02:10:22     0:03:32
4     36     NILSSON Tobias     1991     IFK Umeå     02:11:49     0:04:58
5     13     JOHANSSON Erik     1990     Tranemo IF Skidklubb     02:15:14     0:08:23
6     12     HENRIKSSON Mats     1980     Luleguttene Skid- och Löparklubb     02:15:15     0:08:24
7     181     LUNDQVIST Jesper     1900     Skellefteå XC     02:20:26     0:13:35
8     177     VOLLAN-JOHANSSON André     1900     Ammarnäs IF     02:20:36     0:13:45
9     27     OTTOSSON Martin     1989     Skellefteå SK     02:21:10     0:14:19
10     28     LUNDMARK Jim     1983     Skellefteå XC Club     02:22:09     0:15:19
11     31     JOHANSSON Jörgen     1982     Skellefteå XC Club     02:26:50     0:20:00
12     175     SUNDBERG Simon     1900     AXA SC     02:28:48     0:21:57
13     23     NILSSON Johan     1997     Byske SK     02:28:51     0:22:00
14     9     BERGLUND Nils     1978     Föreningen Norsjö Skidor     02:31:09     0:24:19
15     17     TERNBORG Lukas     1978     Föreningen Norsjö Skidor     02:32:01     0:25:10
16     11     STRANDBERG Anders     1984     Latikbergs IK     02:32:25     0:25:35
17     196     INGVARSSON Simon     1900     AXA SC     02:33:18     0:26:27
18     195     HÖÖG Rikard     1900     IKSU längdskidor     02:33:58     0:27:08
19     189     MARKSTRÖM Niklas     1900     Skellefteå XC     02:35:55     0:29:05
20     39     FALK David     1977     Jukkasjärvi IF     02:38:38     0:31:48
21     18     EDSTRÖM Ola     1900     IFK Arvidsjaur     02:38:42     0:31:51
22     173     PETTERSSON Joel     1900     Lulekamraterna     02:38:47     0:31:56
23     208     NYSTRÖM Jonas     1900     Skellefteå SK     02:40:07     0:33:17
24     164     HERITL Stefan     1900     Bergens IF     02:43:49     0:36:59
25     162     OLOVSSON Jonas     1900     IKSU     02:46:26     0:39:35
26     33     MARKLUND Eric     1987     AXA SC     02:50:26     0:43:36
27     15     SJÖSTRÖM Henrik     1978     Sorsele SK     02:50:53     0:44:03
28     25     FILIPSSON Joakim     1988     Järvsjöby IF     02:51:49     0:44:58
29     20     JOHANSSON Mattias     1987     Ödeshögs SK     02:53:06     0:46:16
30     14     LUNDQVIST Kristoffer     1983     Bolidens SK     02:56:59     0:50:09
31     16     HENRIKSSON Manne     1987     Skellefteå SK     02:57:32     0:50:41
32     34     STENBERG Jörgen     1977     Hemmingmarks Skidklubb     02:59:27     0:52:36
33     24     ANDERSSON Robin     1990     Gimo IF SK     03:01:55     0:55:05
34     30     SJÖBERG Henrik     1982     Sorsele SK     03:06:21     0:59:30
35     209     ANDERSSON David     1900     NCC IF     03:09:00     1:02:10
36     35     SIMONS Andreas     1983     AXA SC     03:15:09     1:08:18
37     222     DAVIDSSON Mikael     1900     NCC IF     03:16:49     1:09:59
38     19     KARTTUNEN Petteri     1979     OK Kullingshof     03:25:29     1:18:38
39     221     LUNDGREN Tobias     1900     SK Järven     03:28:32     1:21:41
40     165     LINDGREN Jesper     1900     Byske SK     03:32:08     1:25:18
41     10     EDLUND Marcus     1980     Skellefteå SK     03:32:31     1:25:41
42     41     FRANZÉN Anders     1980     Strömnäs GIF     03:40:39     1:33:49

D 40, 45 km/C
1     44     PERSSON Ingrid     1973     Burträsk SK     03:04:04     0:00:00
2     43     JANSSON Pernilla     1970     IFK Umeå     03:17:38     0:13:34
3     42     BJUHR Marlene     1968     Sorsele SK     03:31:40     0:27:35

H 40, 45 km/C
1     194     LÖF Joakim     1900     Glommersträsk LIF     02:16:52     0:00:00
2     61     GUSTAFSSON Jörgen     1969     Skellefteå XC Club     02:20:13     0:03:21
3     57     ALMQVIST Andreas     1973     Luleguttene Skid- och Löparklubb     02:21:25     0:04:33
4     69     ALAPÄÄ Petter     1975     Luleguttene Skid- och Löparklubb     02:22:37     0:05:45
5     52     BERGLUND Peter     1972     Skellefteå XC Club     02:22:38     0:05:45
6     49     JOHNSSON Tore     1975     Luleguttene Skid- och Löparklubb     02:24:03     0:07:10
7     46     ARVIDSSON Robert     1974     Föreningen Norsjö Skidor     02:26:13     0:09:20
8     174     LINDFORS Marcus     1900     Skellefteå draghund     02:29:06     0:12:14
9     70     LUNDBERG Håkan     1969     Skellefteå XC Club     02:29:34     0:12:41
10     185     NYGREN Magnus     1900     Skellefteå XC     02:31:55     0:15:03
11     63     BÄCKSTRÖM Hans     1900     Lulekamraterna     02:32:42     0:15:50
12     48     LÖFGREN Thomas     1970     Skellefteå SK     02:32:44     0:15:52
13     50     TRÆLDAL Espen     1971     AXA SC     02:33:53     0:17:01
14     202     HEDSTRÖM Tomas     1900     Boden     02:35:09     0:18:17
15     68     BURMAN Jan     1971     Skellefteå SK     02:37:13     0:20:20
16     60     BERG Robin     1973     Lycksele IF     02:37:37     0:20:45
17     64     TIENSUU Mats     1970     Hemmingmarks Skidklubb     02:38:46     0:21:54
18     58     JANSSON Jörgen     1968     IFK Umeå     02:38:54     0:22:02
19     71     OLOFSSON Robin     1969     SK Järven     02:39:55     0:23:03
20     65     ÅREBÄCK Hans     1967     Bolidens SK     02:40:40     0:23:47
21     176     RAGNARSSON Fredrik     1900     Volvo FK     02:46:49     0:29:57
22     188     ERIKSSON Marcus     1900     IFK Arvidsjaur     02:47:55     0:31:03
23     211     HOLMGREN Håkan     1900     Bolidens SK     02:51:03     0:34:11
24     169     SELIN Peder     1900     Skellefteå SK     02:51:50     0:34:58
25     62     NILSSON Roger     1968     Byske SK     02:56:29     0:39:37
26     51     MALM Thomas     1975     Skellefteå SK     02:57:10     0:40:18
27     207     SUNDSTRÖM Lars     1900     Skellefteå SK     03:06:20     0:49:28
28     178     FORSELL Nils     1900     Skellefteå XC     03:06:32     0:49:40
29     47     GUSTAFSSON Mats     1969     Skellefteå XC Club     03:06:33     0:49:40
30     55     RØNNÅBAKK Knut     1966     NOR     03:08:49     0:51:57
31     45     STENECKER Björn     1970     Sundbybergs IK     03:13:02     0:56:10
32     203     WALLGREN Kristoffer     1900     Skellefteå SK     03:15:20     0:58:27
33     54     SJÖSTRÖM Patrik     1974     Sorsele SK     03:17:38     1:00:46
34     191     JOHANSSON Mikael     1900     Glommersträsk LIF     03:21:30     1:04:38
35     53     KÄLLSTRÖMER Lars     1970     Skellefteå SK     03:30:14     1:13:22
36     59     LINDMARK Jörgen     1970     Skellefteå XC Club     03:35:26     1:18:34
37     170     FÄGNELL Urban     1900     Gällivare SA     03:41:11     1:24:19
38     190     GENBORG Björn     1900     Varuträsk IF     03:45:48     1:28:55
39     233     GÖTING Pär     1900     SWE     03:49:35     1:32:43

D 50, 45 km/C
1     72     WASSTRÖM Annika     1963     Bolidens SK     03:21:49     0:00:00
2     73     TJÄDER Eva     1959     Malå IF     03:23:32     0:01:42
3     74     FORSGREN Sara     1962     IFK Arvidsjaur Skidor     03:29:00     0:07:10

H 50, 45 km/C
1     78     GUSTAFSSON Tommy     1965     Hemmingmarks Skidklubb     02:10:13     0:00:00
2     76     RUDLUND Ulf     1960     Jukkasjärvi IF     02:29:06     0:18:53
3     184     BACKMAN Ola     1900     Skellefteå XC     02:29:21     0:19:08
4     84     HOLMBOM Jonny     1963     Lycksele IF     02:32:29     0:22:16
5     80     VIKSTRÖM Peter     1965     Skellefteå XC Club     02:35:33     0:25:20
6     172     SEHLSTEDT Jörgen     1900     Skellefteå XC     02:38:54     0:28:41
7     187     ANDERSSON Peter     1900     IFK Arvidsjaur     02:44:00     0:33:47
8     197     LUNDBERG Simon     1900     NCC IF     02:50:51     0:40:38
9     77     JONSSON Une     1963     Skellefteå SK     02:54:09     0:43:56
10     86     LARSSON Martin     1963     Skellefteå SK     02:57:45     0:47:32
11     83     ÅLEVIK Lars     1900     Team Esplanad     02:57:46     0:47:33
12     85     WESTERLUND Jörgen     1965     Hemmingmarks Skidklubb     02:59:57     0:49:44
13     79     KÄLLER Pär     1962     Byske SK     03:14:38     1:04:25
14     193     HÖGLUND Per-Erik     1900     Skellefteå XC     03:15:53     1:05:40
15     81     LINDSKOG Mikael     1959     Skellefteå SK     03:16:30     1:06:17
16     212     WAHLBERG Peter     1900     SWE     03:27:51     1:17:38
17     163     FORSELL Lars     1900     SWE     03:47:05     1:36:52
18     182     WANGBY Lars     1900     Skellefteå SK     04:10:21     2:00:08
19     200     MARKLUND Anders     1900     SWE     05:19:50     3:09:37

D 60, 45 km/C
1     87     HULT Edith     1956     Skellefteå XC Club     03:50:23     0:00:00

H 60, 45 km/C
1     89     OTTOSSON Tomas     1955     Skellefteå SK     02:31:47     0:00:00
2     93     HEDMAN Leif     1950     SK Järven     02:46:32     0:14:45
3     91     JONSSON Lennart     1954     IFK Arvidsjaur Skidor     02:53:42     0:21:54
4     94     OLOFSSON Bo     1955     Skellefteå XC Club     02:55:22     0:23:34
5     88     VESTERLUND Hans Göran     1956     Skellefteå XC Club     02:57:58     0:26:11
6     95     ERIKSSON Lars-Gustav     1947     Järvsjöby IF     03:13:49     0:42:01
7     235     NILSSON Martin     1900     Glommersträsk LIF     03:21:39     0:49:52
8     179     BERGLUND Jan     1900     Skellefteå SK     03:28:43     0:56:56
9     213     STENLUND Rolf     1900     Skellefteå SK     03:28:52     0:57:05
10     90     RITZEN Rolf     1942     Gellivare Skidallians IK     03:33:39     1:01:51
11     92     EDLUND Sten Einar     1954     Skellefteå SK     04:20:55     1:49:07
12     199     KINNESTRAND Håkan     1900     Skellefteå OK     05:19:50     2:48:03

Damer Motion, 45 km/C
1     102     SANDSTRÖM Boel     1972     Skellefteå     03:29:29     0:00:00
2     100     LIND Erika     1971     Skellefteå     03:35:50     0:06:20
3     103     MORÉN Agnes     1998     Skellefteå SK     03:45:20     0:15:50
3     98     LÖFGREN Siri     1999     Skellefteå SK     03:45:20     0:15:50
5     205     BACKE Ida     1900     Bergens IF     03:49:05     0:19:36
6     220     MARKLUND Sara     1900     Hälsingborg     03:54:06     0:24:36
7     97     GREN SKOG Maja     1980     Skellefteå     03:57:45     0:28:15
8     106     LÖFROTH Tilda     1998     Skellefteå SK     04:07:37     0:38:08
9     96     HASSEL Hanna     1982     Skellefteå SK     04:15:04     0:45:34
10     101     JOHANSSON Linda     1981     Skellefteå     04:26:49     0:57:19
11     223     JOHANSSON Katrin     1900     Kågedalens SK     04:30:35     1:01:05
12     104     WESTERMARK Anna     1987     Stockholm     04:49:06     1:19:36
13     105     KJELLSSON Josefin     1986     Skellefteå SK     04:50:46     1:21:16
14     168     ÖSTERLUND Lisette     1900     Skellefteå SK     05:01:10     1:31:40

Damer Motion, 19 km/C
1     309     HOLMSTRÖM Nina     1972     Burträsk SK     01:25:11     0:00:00
2     330     VÄPPLING Emma     1900     Klubblös     01:26:41     0:01:29
3     304     KÅGSTRÖM Kristina     1980     Skellefteå     01:31:24     0:06:12
4     305     ÖQUIST Anna     1967     Skellefteå     01:31:28     0:06:16
5     310     WAHLBERG Jenny     1981     Burträsk SK     01:31:37     0:06:25
6     323     MELENDER Pia-Maria     1900     LUAIK     01:33:01     0:07:49
7     311     EDSTRÖM Anna     1967     Skellefteå     01:36:40     0:11:28
8     328     NILSSON Klara     1900     Klubblös     01:38:33     0:13:22
9     327     NILSSON Annica     1900     Liv     01:38:45     0:13:34
10     334     HULTMAN Kristina     1900     Liv     01:39:27     0:14:15
11     308     RÖNNBLOM PÄRSON Emma     1975     Skellefteå     01:42:28     0:17:16
12     312     GRÖNLUND Ulla     1948     Skellefteå     01:45:19     0:20:08
13     306     HENRIKSSON Ingela     1956     Skellefteå SK     01:50:20     0:25:09
14     307     HOLMBERG Li     1966     Skellefteå     01:56:05     0:30:54
15     313     HAGENBJÖRK Linnea     1984     Skellefteå     02:08:11     0:42:59

Herrar Motion, 45 km/C
1     125     VEDIN Anders     1994     Sundsvall     02:32:26     0:00:00
2     183     LUNDGREN Victor     1900     Skellefteå SK     02:44:00     0:11:34
3     180     WANGBY Petter     1900     Skellefteå SK     02:46:24     0:13:58
4     150     LUNDHOLM Jan     1971     Skellefteå     02:54:20     0:21:53
5     143     LJUNGHOLM Isac     1993     Skellefteå     02:55:55     0:23:29
6     112     SVENSK Petter     1984     Timrå SOK     02:56:23     0:23:57
7     124     BERGGREN Daniel     1972     Piteå     03:00:13     0:27:46
8     118     LINDMARK Marcus     1971     Spöland Vännäs IF     03:03:03     0:30:36
9     113     GREUS NILSSON Filip     1998     Skellefteå SK     03:07:22     0:34:55
10     144     ANDERSSON Victor     1989     Örnsköldsvik     03:08:23     0:35:56
11     136     WIKBERG David     1989     Piteå     03:09:15     0:36:49
12     216     LINDGREN Thomas     1900     SWE     03:12:13     0:39:46
13     137     TOSS Fredrik     1984     Umeå     03:12:27     0:40:01
14     226     SVENSSON John     1900     Stockviks SK     03:14:56     0:42:29
15     210     LUNDSTRÖM Jonas     1900     Skellefteå SK     03:15:11     0:42:44
16     171     LÅNGBERG Henrik     1900     IKSU längdskidor     03:20:10     0:47:44
17     198     NORMARK Mikael     1900     Skellefteå SK     03:20:15     0:47:49
18     121     ISAKSSON Emil     1984     Lycksele     03:21:12     0:48:46
19     141     STÅHLBERG Christian     1978     Skellefteå     03:22:20     0:49:53
20     132     WALLGREN Christian     1987     Skellefteå     03:23:27     0:51:01
21     153     LUNDMARK Tobias     1987     Skellefteå     03:24:30     0:52:04
22     120     EDSTRÖM Anders     1964     Skellefteå     03:25:04     0:52:37
23     232     BRÄNNSTRÖM Joakim     1900     SWE     03:25:12     0:52:46
24     140     VIKSTRÖM Peter     1969     Umeå     03:26:27     0:54:01
25     145     WESTERMARK Mathias     1973     Skellefteå     03:28:01     0:55:34
26     204     BACKE Filip     1900     Bergens IF     03:28:07     0:55:41
27     110     BOSTRÖM Hans     1969     Skellefteå     03:28:08     0:55:41
28     155     LUNDBÄCK Andreas     1979     Skellefteå     03:28:22     0:55:55
29     186     KARLSSON Olle     1900     SWE     03:28:55     0:56:29
30     167     HULTMAN Patrik     1900     Skellefteå SK     03:28:57     0:56:31
31     217     BURSTRÖM Johan     1900     Kågedalens SK     03:30:12     0:57:45
32     139     LOGARDT-VIKLUND Johan     1981     Skellefteå     03:30:40     0:58:13
33     152     FORSELL Jonathan     1982     Skellefteå     03:31:33     0:59:07
34     117     LINDBERG Mikael     1986     Skellefteå SK     03:32:19     0:59:52
35     107     LINDFORS Oscar     1987     Skellefteå     03:32:37     1:00:10
36     109     SUNDQVIST Albin     1997     Skellefteå SK     03:34:06     1:01:39
37     127     BACKTEMAN Samuel     1976     Skellefteå     03:34:11     1:01:45
38     157     JONSSON Richard     1972     Skellefteå SK     03:34:23     1:01:56
39     160     ANDERSSON Mikael     1974     Skellefteå     03:34:54     1:02:28
40     108     HOLMLUND Andreas     1976     Skellefteå     03:37:30     1:05:04
41     123     LUNDHOLM Per     1974     Skellefteå     03:38:04     1:05:37
42     148     RITZEN Andreas     1975     Umeå     03:38:12     1:05:45
43     122     ISAKSSON Marcus     1986     Skellefteå SK     03:38:58     1:06:31
44     225     JOHANSSON Urban     1900     Kågedalens SK     03:39:29     1:07:03
45     214     OLSSON Per Jonas     1900     Medle SK     03:39:43     1:07:16
46     219     LARSSON Dennis     1900     Hälsingborg     03:39:49     1:07:23
47     159     LUNDBERG Glenn     1983     Skellefteå SK     03:41:06     1:08:40
48     147     JACOBSON Oskar     1984     Timrå SOK     03:41:09     1:08:42
49     224     EKLUND Rune     1900     Burträsk     03:42:10     1:09:43
50     231     LINDKVIST Fredrik     1900     SWE     03:43:36     1:11:09
51     114     HOLMGREN Jonatan     1978     Skellefteå     03:47:44     1:15:17
52     134     ANDERSSON Peter     1980     Skellefteå     03:49:11     1:16:44
53     111     HEDSTRÖM Markus     1989     Skellefteå     03:50:42     1:18:16
54     130     HOLMLUND Magnus     1979     Skellefteå     03:54:36     1:22:10
55     133     STRANDBERG Åke     1964     Skellefteå     03:56:06     1:23:39
56     229     ROOS Anders     1900     Långvikens IF     03:56:36     1:24:09
57     156     MARTINSSON Olov     1968     Bygdsiljums SK     04:00:40     1:28:14
58     142     SKARIN Mattias     1973     Solna     04:03:48     1:31:21
59     151     GUSTAFSSON Krister     1964     Skellefteå     04:05:03     1:32:37
60     135     LÖFROTH Peter     1972     Skellefteå SK     04:07:37     1:35:11
61     126     OLOFSSON Johan     1966     Lycksele     04:07:51     1:35:25
62     192     JONSSON Peter     1900     Skellefteå XC     04:08:25     1:35:59
63     129     HÅDÉN Andre     1987     Skellefteå SK     04:09:08     1:36:41
64     138     ABRAHAMSSON Peter     1976     Sorsele     04:14:58     1:42:32
65     116     LUNDBERG Hans     1955     Varberg     04:15:48     1:43:21
66     119     BOMAN Andreas     1978     Skellefteå SK     04:18:46     1:46:20
67     227     WIKLUND Christer     1900     LU AIK     04:20:05     1:47:39
68     215     STENLUND Simon     1900     Bureå     04:22:19     1:49:52
69     75     LINDBERG Jens Urban     1961     Bolidens SK     04:29:56     1:57:29
70     161     AHNQUIST Ulrik     1967     Skellefteå     04:44:00     2:11:33
71     158     PALO Michael     1977     Skellefteå     04:52:24     2:19:58
72     115     HOLMGREN Rikard     1985     Timrå SOK     05:15:13     2:42:47
73     201     KARLSSON Simon     1900     AK Skellefteå     05:19:36     2:47:09

Herrar Motion, 19 km/C
1     321     STENMAN Vilgot     2001     SK Järven     01:09:44     0:00:00
2     316     BJÖRK Andreas     1977     Skellefteå SK     01:10:23     0:00:38
3     318     FJELLERAD PERSSON Mac     1976     Bolidens SK     01:20:50     0:11:06
4     332     LIND Lars     1900     Innervik     01:21:21     0:11:36
5     326     HÄGGLUND Hans     1900     Skellefteå SK     01:22:17     0:12:33
6     331     LUNDMARK Jimmy     1900     Bergsbyn     01:22:18     0:12:33
7     314     STENMAN Lars     1969     Skellefteå     01:23:21     0:13:37
8     335     JOHANSSON Jerker     1900     Liv     01:25:47     0:16:02
9     333     VIKSTRÖM S-O     1900     SOK     01:26:10     0:16:25
10     329     SCHÖNFELDT Kenneth     1900     Clemensnäs IF     01:26:29     0:16:45
11     320     FAHLGREN Johan     1967     Skellefteå     01:28:22     0:18:37
12     319     WIBERG Christer     1974     Skellefteå     01:30:51     0:21:06
13     315     ISACSSON Lars-Peter     1947     Skellefteå     01:31:04     0:21:20
14     322     HELLSTRÖM Jörgen     1967     Skellefteå     01:31:15     0:21:31
15     317     NORDBERG Lars     1979     Skellefteå     01:56:21     0:46:37

 

Del |
20190817, Allians 32 km herrar (kopia)

Johan Ekberg bäst av juniorerna igen

Alliansloppet:

Johan Ekberg, Nacka Värmdö var bäste junior över 32 km i lördagens Alliansloppet i Trollhättan. Han fortsätter framgångarna efter VM på rullskidor i Madona i Lettland.
Nu blev det en uppgörelse mot flera norrmän, men Johan var starkast i avslutningen.

 

Les mer
20190817, Allians men sprint (kopia)

Sömskar och Stadaas vann Alliansloppet

Anton Karlsson diskades efter kaotisk spurt:

Linn Sömskar och Kasper Stadaas såg till att det blev både svensk och norsk seger i seniorklasserna i det 48 km långa Alliansloppet i Trollhättan under lördagen.
Tävlingen gick över tre varv om 16 ism och det blev en kaosartade spurt som avgjorde herrtävlingen.

 

Les mer
GREVENs krönika mellomrom

Sömskar inne i framtidens spår...

Krönika:

Jag blir inte förvånad om rullskidornas världscup snart är större än längds och att skidor på hjul blir OS-gren innan 2030. Det kan låta naivt, men det finns naturliga förklaringar som gör att FIS börjat supporta flera medlemsländer sommartid.
Linn Sömskar är helt klart inne i framtidens spår.


 

Les mer
20190816, Sting Hill Race D21 (kopia)

VM-drottning tog dubbelt i Trollhättan

VM-drottningen Linn Sömskar hade en bra fredagskväll i Trollhättan då hon vann både Integra Sprint Race och Sting Hill Race som i vanlig ordning var förrätten till helgens Alliansloppet.
Norge dominerade på herrsidan, men dom svenska damerna levererade lika bra som på VM som nyss avslutades i Lettland.

 

Les mer
20190813, Lycksele rullis 003

Lycksele populärt som lägerdestination

U-landslaget provade den nya rullskidsbanan förra veckan:

Den nya multifunktionsbanan har gjort Lycksele till en populär lägerdestination.
Förra veckan var det U-landslaget – Team Svenska Spel – som var på plats. Efter dom kom 19-20-åringarna på elitlägret och nu avslutar man med barnläger för 9-12-åringar.

 

Les mer
20180111, FOSSLI, Sondre Turvoll 004 (kopia)

Norsk landslagsåkare fick hjärtstans

Den norska landslagsåkaren Sondre Turvoll Fossli fördes akut till sjukhus med hjärtstans som han fick då han körde bil under måndagsmorgonen.
26-åringen fick enligt VG första hjälpen av sin flickvän och en förbipasserande cyklist. Det kunde ha gått riktigt illa för den norska sprintspecialisten.

 

Les mer
Rolf Zetterberg

Calle i Team Serneke i Alliansloppet

Inför Sveriges skidfest Alliansloppsveckan kan Team Serneke presentera en förstärkning i världsklass i form av Calle Halfvarsson. Calle bildar därmed duo med fjolårets suverän i Guide World Classic Tour och tvåa på Alliansloppet, Anders Mölmen Höst.

 

Les mer
20190606, ELEBRO byter team 003 (kopia)

Sofie Elebro visade form i norskt test

Sofie Elebro imponerade i ett tufft backtest för sitt nya, norska långloppslag Team Parkettpartner Sjusjøen i helgen. Hon var över fem minuter före nästa dam efter 9,3 km med 630 höjdmeter och en snittstigning på 7 procent vid Vingrom söder om Lillehammer.

 

Les mer
linn-och-moa (kopia)

Moa och Linn tog VM-guldet i teamsprint

Fyra medaljer den sista tävlingsdagen:

Det blev bra utdelning för de svenska åkarna även den sista tävlingsdagen. Samtliga fyra lag tog medalj på sprintstafetten. Damlaget med Moa Olsson och Linn Sömskar gick helt till topps.

 

Les mer
20190808, GUSTAFSSON Victor 3a (kopia)

Sverige vann VM i båda huvudklasserna

Sverige tog dom två tyngsta gulden i lördagens masstart i fristil vid VM på rullskidor i lettiska Madona.
Victor Gustafsson stod för en imponerande avslutning i herrklassen och Linn Sömskar säkrade åter igen guldet bland damerna.

 

Les mer
ROLF ZETTERBERG

På söndag hejar hon på Norge!

Grattis på 20-årsdagen Frida Karlsson, men:

Grattis säger vi till VM-hjälten Frida Karlsson som fyller 20 år idag.
Och som firar med ett stenhårt landslagsläger på hemmaplan i Sollefteå.
Men i morgon söndag är lägret över och då hejar Frida nämligen på Norge…

 

Les mer
190809 vasaloppet sommar foto henrik hansson

Man avled i Cykelvasan

Vasaloppet tvingas i dag, fredag den 9 augusti, meddela att en man i 65 års åldern, hemmahörande i sydvästra Sverige, avlidit i samband med sitt deltagande i Cykelvasan Öppet Spår. Mannen, som deltog i det 94 kilometer långa loppet, föll ihop i banan några kilometer innan kontrollen i Oxberg, 3 mil från Mora.

 

Les mer
20190809, dubbelt SWE i VM (kopia)

Dubbelt Sverige i VM-supersprinten

Det blev succé för de svenska damseniorerna i dagens supersprint vid VM på rullskidor i lettiska Madona. Linn Sömskar tog ett nytt VM-guld, medan Jackline Lockner följde upp med silver.

 

Les mer
20180316,JYLHÄ, Martti 003 (kopia)

Sprintåkaren Martti Jylhä lägger av

Den finska sprintåkaren Martti Jylhä har bestämt sig för att lägga av på elitnivå.
Jylhä är son till den tidigare landslagstränaren Reijo Jylhä och han har i många år varit en av Finlands absolut bästa på dom kortaste distanserna.

 

Les mer
Rolf Zetterberg

Ryska storstjärnor dominerade också här

VM-brons till Victor Gustafsson efter diskning:

Också i herrarnas VM över 20 km rullskidor i Madona blev det dominans av dom ryska världsåkarna som vi är vana vid att se på vintern.
Supermannen Alexander Bolshunov var överlägsen, men då landsmannen Alexey Chervotkin diskades ryckte Moras Victor Gustafsson upp som trea och säkrade Sveriges tredje medalj för dagen.

 

Les mer
Newspower.it

Svenskt JVM-guld i Madona

Fullträffare för stockholmaren Johan Ekberg:

Sveriges första VM-guld i årets mästerskap i Madona i Lettland kom i herrjuniorernas lopp över 20 km.
Nacka Värmdö's Johan Ekberg vann efter en tuff uppgörelse mot norrmannen Amund Korsæth.
Dom båda var i en klass för sig.

 

Les mer
20180318, NEPRYAEVA, Natalia podium 010 (kopia)

Nepryaeva utklassade Linn Sömskar

VM på rullskidor:

Linn Sömskar har dominerat totalt på rullskidor i år (och tidigare år också).
Men när VM i Madona i Lettland inleddes med 10 km dök världsåkaren Natalia Nepryaeva upp och ryskan utklassade alla.
Linn grejade bronset, då en annan världscupåkare också var bättre. Italienskan Lucia Scardoni tog silvret.

 

Les mer
CARLSSON, Niklas 006 (kopia)

Niklas Carlsson ny generalsekreterare i IBU

Niklas Carlsson går från jobbet som chef för alpina VM i Åre till generalsekreterare för IBU, det internationella skidskytteförbundet.
Tidigare har svensken varit marknadschef i FIS, så han vet vad han går till.

 

Les mer
GREVENs krönika mellomrom

Johaugs vinnarskalle kan försätta berg

Krönika:

Från mitt kontorsfönster på Pilotveien här i Oslo skymtar jag Therese Johaugs flotta villa på Holmenkollenåsen. Jag ser aldrig min ”granne”, men tänker  ofta på hur den lilla bondknölen från Dalsbygda i Österdalen orkat ta sig dit hon är med all den fysiska- och psykiska smärta det inneburit.
Huvudet är Johaugs främsta vapen.
Det kan försätta berg.

 

Les mer
20181116, INGESSON, Magnus-THOMSON, Stefan 001

Seniorlandslagen till Vålådalen och Sollefteå

U-landslaget tränar i Lycksele, men:

Den 4–11 augusti genomförs längdlandslagets första höstläger. Herrarna åkte igår till Vålådalens vackra fjällmiljö medan damerna samlades på Hallstaberget i Sollefteå, där stjärnor som Ebba Andersson och Frida Karlsson har sin hemmaplan.

Les mer