Linn Svahn imponerade på USM
Den första dagen på USM såg en enormt Lyckseles Linn Svahn vann D16 med hela en minut och 18 sekunder! Det är sällan man upplever så överlägsna segrare på ett mästerskap som det här.
Louise Lindström, Högbo GIF (D15), Jesper Persson, Åsarna IK (H15) och Leo Johansson, Skillingaryds FK (H16) heter som andra segrarna från fredagens tävlingar.
Årets USM arrangeras i Filipstad i Värmland med Kalhyttans skidstadion som TC. Det är samma arena som var arena för stora SM 2001.
Nu såg man fina tävlingar och dom fortsätter både lördag och söndag med sprint och stafetter.
Resultat
D 15
1 Louise Lindström 38 Högbo GIF 15:07.0 0.0
2 Chanell Hillgren 24 Dala-Järna IK 15:13.8 6.8
3 Hanna Thorn 21 Bengtsfors BOIS 15:17.7 10.7
4 Katrin Sjödén 41 Älvdalens IF SK 15:25.7 18.7
5 Olivia Alm 57 Strömnäs GIF 15:36.6 29.6
6 Lovisa Olsson 50 Husums IF SK 15:42.8 35.8
7 Gabriella Pålsson 27 Utrikes Skidklubb 15:42.9 35.9
8 Klara Abrahamsson 9 IFK Umeå 15:47.1 40.1
9 Ebba Larsson 53 Sävast Ski Team IF 15:49.4 42.4
10 Moa Majbäck 28 Jukkasjärvi IF 16:02.9 55.9
11 Hanna Näslund 36 Spikbodarnas IK 16:03.5 56.5
12 Alice Hellström 18 Stockviks SF 16:11.0 1:04.0
13 Maja Eriksson 2 Filipstads SF 16:17.0 1:10.0
14 Svea Holmbom 26 Sävast Ski Team IF 16:17.7 1:10.7
15 Lina Andersson 52 Älvdalens IF SK 16:17.8 1:10.8
16 Elin Schagerström 3 Garphyttans IF 16:25.8 1:18.8
17 Frida Vikström 4 Stockviks SF 16:28.6 1:21.6
17 Alicia Jansson 44 Filipstads SF 16:28.6 1:21.6
19 Emilia Riekkola 15 Sävast Ski Team IF 16:30.9 1:23.9
20 Emma Jönsson 8 Östersunds SK 16:33.4 1:26.4
21 Stephanie Jägmo 42 Dala-Järna IK 16:36.3 1:29.3
22 Moa Nilsson 45 Sävast Ski Team IF 16:40.7 1:33.7
23 Lina Lagerberg 31 Älvdalens IF SK 16:49.8 1:42.8
24 Emilia Jonsson 25 Ytterhogdals IK 16:51.6 1:44.6
25 Johanna Johansson 11 Tranemo IF Skidklubb 16:56.4 1:49.4
26 Rebecka Persson 43 Luleå Gjutarens IF 16:58.8 1:51.8
27 Carolina Westin 37 Sävast Ski Team IF 17:01.1 1:54.1
28 Lovisa Johansson 51 Älvdalens IF SK 17:06.3 1:59.3
29 Sofia Pahlin 32 Sollefteå Skidor IF 17:08.1 2:01.1
30 Maja Karlsson 23 Årjängs IF 17:09.0 2:02.0
31 Emma Hedlund 30 Luleå Gjutarens IF 17:17.5 2:10.5
32 Karin Pettersson 29 Boxholm-Ekeby Skidklubb 17:17.9 2:10.9
33 Marja-Meele Päiviö 7 Jukkasjärvi IF 17:19.0 2:12.0
34 Louise Adolfsson 54 SK Bore 17:21.2 2:14.2
35 Maja West 14 SK Bore 17:21.9 2:14.9
36 Hilma Törngren 19 Sävast Ski Team IF 17:24.1 2:17.1
37 Axelina Jonsson 12 Rembo IK 17:25.1 2:18.1
38 Johanna Nordqvist 13 Ramsele IK 17:32.4 2:25.4
39 Johanna Dahl 33 Vårby IK 17:52.2 2:45.2
40 Sofia Johansson 55 Bengtsfors BOIS 17:52.4 2:45.4
41 Selma Moqvist 40 OK Landehof 17:59.3 2:52.3
42 Lina Nygren 34 Ulricehamns IF 18:07.5 3:00.5
43 Rebecca Vidén 49 IFK Grängesberg SK 18:10.5 3:03.5
44 Emma Olsson 22 Vassunda IF 18:11.4 3:04.4
45 Lovisa Eriksson 46 Luleå Gjutarens IF 18:18.0 3:11.0
46 Johanna Ingard 56 IK Rex 18:24.6 3:17.6
47 Elvira Forslund 48 Luleå Gjutarens IF 18:42.6 3:35.6
48 Jasmine Konradsson 10 Lycksele IF 19:27.0 4:20.0
49 Malin Nilsson 20 Tranemo IF Skidklubb 21:36.9 6:29.9
H 15
1 Jesper Persson 113 Åsarna IK 13:05.4 0.0
2 Ossian Rosenberg 90 Duveds IF 13:32.3 26.9
2 Erik Engelin 122 Offerdals SK 13:32.3 26.9
4 William Poromaa 71 Johannisbergs AIK 13:46.1 40.7
5 Axel Eriksson 65 Kvarnsvedens GOIF SK 13:50.0 44.6
6 Simon Åstot 98 IFK Umeå 13:55.1 49.7
7 Jonathan Norder 111 IF Rigor 13:56.4 51.0
8 Petter Dahl 79 Alnö SK 14:06.3 1:00.9
9 Harald Eklöf 115 IF Hallby SOK 14:10.7 1:05.3
10 Johan Ekberg 96 Nacka Värmdö SK 14:11.3 1:05.9
11 Sven Leander 127 Åsarna IK 14:13.0 1:07.6
12 Gustav Kvarnbrink 102 IFK Umeå 14:15.3 1:09.9
13 Anton Björk 61 Orsa SK 14:17.7 1:12.3
14 Linus Berglund 92 Järpens SK 14:27.2 1:21.8
15 Alexander Gidlund 125 Husums IF SK 14:27.9 1:22.5
16 Malte Stefansson 75 Oxbergs IF 14:28.6 1:23.2
17 Linus Nilsson 120 IFK Umeå 14:31.7 1:26.3
18 William Schultz 88 IFK Umeå 14:35.7 1:30.3
19 Vilgot Lindh 73 Bondsjöhöjdens IK 14:37.9 1:32.5
20 Martin Mickels 68 Bålsta SK 14:39.6 1:34.2
21 Adam Boman 64 Tranemo IF Skidklubb 14:42.4 1:37.0
22 Filip Rosjö 70 IF Hallby SOK 14:44.6 1:39.2
23 Nils Lundgren 114 Stockviks SF 14:48.2 1:42.8
24 Jonathan Nilsson 123 Bengtsfors BOIS 14:49.3 1:43.9
25 Eric Granström 105 Strömnäs GIF 14:51.8 1:46.4
26 Oscar Madsstuen 89 Halmstads Skidklubb 14:53.7 1:48.3
27 William Selander 112 Spikbodarnas IK 14:55.7 1:50.3
28 Filip Öberg 77 Kalix SK 14:57.0 1:51.6
29 Emil Hagström 126 Garphyttans IF 14:59.7 1:54.3
30 Wilhelm Olofsson 72 IFK Umeå 15:02.8 1:57.4
31 Simon Eriksson 109 Stuguns SK 15:03.5 1:58.1
32 Harald Carling 76 Falu IK 15:05.4 2:00.0
33 Kim Norberg 87 Filipstads SF 15:06.9 2:01.5
34 Elias Forss 108 Luleå Gjutarens IF 15:08.9 2:03.5
35 Elias Antonsen 81 Sävast Ski Team IF 15:09.0 2:03.6
36 Johan Nordahl 69 Domnarvets GOIF 15:10.4 2:05.0
37 Jakob Lindehag 80 Strömnäs GIF 15:16.3 2:10.9
38 Viktor Ström 78 IFK Umeå 15:22.2 2:16.8
39 Henrik Millestu 116 Utrikes Skidklubb 15:23.2 2:17.8
40 Andreas Albinsson 121 Töcksfors IF 15:25.2 2:19.8
41 Pontus Vikström 118 Hägglunds Ski Team SK 15:28.1 2:22.7
42 Max Andersson 128 Domnarvets GOIF 15:28.5 2:23.1
43 Johan Lüning 101 Bålsta SK 15:32.6 2:27.2
44 Joel Björkman 107 Kalix SK 15:32.9 2:27.5
45 Kasper Wikén 62 Åsarna IK 15:33.4 2:28.0
46 Edvin Quist Weghagen 85 IFK Skövde SK 15:34.7 2:29.3
47 Oskar Ahnbrink 117 Sundbybergs IK 15:38.5 2:33.1
48 Olle Windahl 63 Zinkgruvans IF 15:44.1 2:38.7
49 Petter Johansson 104 Sävast Ski Team IF 15:48.4 2:43.0
50 Rasmus Gunnari 103 Sävast Ski Team IF 15:48.6 2:43.2
51 Rikard Bergström 84 Kvarnsvedens GOIF SK 15:50.2 2:44.8
52 Loke Östangård 99 Eksjö SOK 16:22.2 3:16.8
53 Klas Johansson 74 Tranemo IF Skidklubb 16:22.8 3:17.4
54 Gustav Eneslätt 67 Täfteå IK 16:33.4 3:28.0
55 Adrian Johansson 95 Hägglunds Ski Team SK 16:38.9 3:33.5
56 Peter Hörstedt 91 Tranemo IF Skidklubb 16:50.1 3:44.7
57 Thomas Norström 82 Hällbybrunns IF 17:10.7 4:05.3
58 Oskar Hammarström 110 Jättendals IF 18:43.4 5:38.0
59 William Lindgren 124 Hägglunds Ski Team SK 19:33.8 6:28.4
D 16
1 Linn Svahn 134 Lycksele IF 20:57.4 0.0
2 Ida Persson 178 Högbo GIF 22:15.6 1:18.2
3 Tilda Jacobsson 166 Rembo IK 22:42.8 1:45.4
4 Nora Jacobsson 152 Rembo IK 22:58.3 2:00.9
5 Maja Petersson 150 Vårby IK 23:04.5 2:07.1
6 Alva Mikko 162 IFK Kiruna 23:07.2 2:09.8
7 Kristina Axelsson 179 Sya SK 23:07.6 2:10.2
8 Gry Abrahamsson Gjersvold 182 Utrikes Skidklubb 23:09.8 2:12.4
9 Lovisa Henning 132 Bondsjöhöjdens IK 23:13.0 2:15.6
10 Ellen Holmgren 175 Strömnäs GIF 23:18.1 2:20.7
11 Sanna Forsman 156 Öje IF 23:20.1 2:22.7
12 Johanna Gustavsson 154 Hemmingmarks Skidklubb 23:22.0 2:24.6
13 Frida Olofsson 170 Vårby IK 23:27.1 2:29.7
14 Märtha Lindmark 165 IFK Kiruna 23:37.5 2:40.1
15 Klara Ask 163 Borås SK 23:40.6 2:43.2
16 Elin Backén 172 Svegs IK 23:47.2 2:49.8
17 Victoria Andersson 141 Tranemo IF Skidklubb 24:05.4 3:08.0
18 Emma Nordberg 173 Ulricehamns IF 24:13.7 3:16.3
19 Ida Eriksson 139 Malungs IF 24:24.2 3:26.8
20 Anna Herbert 184 Brottby SK 24:32.1 3:34.7
21 Sofia Westin 155 Sävast Ski Team IF 24:36.8 3:39.4
22 Sara Tyni 160 Kalix SK 24:39.2 3:41.8
23 Lisa Jonsson 169 Sävedalens AIK 24:41.5 3:44.1
24 Jenny Movitz 143 Borås SK 24:44.8 3:47.4
25 Sofia Eriksson 177 Stora Tuna IK SK 24:45.6 3:48.2
26 Sanna Ångström 158 Duveds IF 24:50.3 3:52.9
27 Karin Rönnbäck 185 Kalix SK 24:51.2 3:53.8
28 Karolina Yngvesson 153 Rembo IK 24:51.7 3:54.3
29 Michela Andreasson 181 Gillberga SK 25:08.7 4:11.3
30 Sofia Berglund 147 Storvreta IK 25:17.4 4:20.0
31 Elin Blomberg 176 Lycksele IF 25:34.5 4:37.1
32 Marléne Eriksson 145 IFK Kiruna 25:41.7 4:44.3
33 Anja Svedholm 164 Östersunds SK 25:42.2 4:44.8
34 Alina Nybjörk 146 Alnö SK 25:56.2 4:58.8
35 Magdalena Mixter Schönningsson 133 Spikbodarnas IK 26:26.0 5:28.6
36 Eleonora Olsmats 161 Sundbybergs IK 26:26.3 5:28.9
37 Linn Halvardsson 148 Åmåls OK 26:30.0 5:32.6
38 Sara Toreheim 140 Storvreta IK 26:39.2 5:41.8
39 Felicia Konradsson 157 Lycksele IF 27:06.1 6:08.7
40 Elin Lundberg 135 Borås SK 27:11.8 6:14.4
41 Stina Kannius 167 Ulricehamns IF 27:24.4 6:27.0
42 Gabriella Bengtson 151 IK Stern 28:04.1 7:06.7
43 Frida Cavallin 174 Högbo GIF 28:13.3 7:15.9
44 Maja Landström 136 Gävle SK 28:54.1 7:56.7
45 Christina Åkerblom Andersson 138 Storvreta IK 30:38.8 9:41.4
46 Emelie Johansson 131 Hägglunds Ski Team SK 31:30.8 10:33.4
H 16
1 Leo Johansson 236 Skillingaryds FK 19:00.2 0.0
2 Simon Karlsson 201 IFK Umeå 19:14.0 13.8
3 Axel Aflodal 222 Sundbybergs IK 19:16.8 16.6
4 Emil Lundmark 211 Kvarnsvedens GOIF SK 19:45.1 44.9
5 Johan Herbert 235 Sundbybergs IK 20:00.1 59.9
6 Albin Sehlberg 213 Hägglunds Ski Team SK 20:01.2 1:01.0
7 Linus Nygren 203 Ulricehamns IF 20:09.0 1:08.8
8 Adam Westman 207 Alnö SK 20:10.1 1:09.9
9 Samuel Björn 209 Rembo IK 20:11.9 1:11.7
10 Sebastian Eriksson 198 Falu IK 20:14.6 1:14.4
11 Gustav Jonsson 231 Hällbybrunns IF 20:14.8 1:14.6
12 Felix Forsberg 241 Järpens SK 20:22.0 1:21.8
13 Filip Kyrö 230 Högbo GIF 20:22.4 1:22.2
14 Oscar Årebäck 250 Bolidens SK 20:23.0 1:22.8
15 Elias Andersson 197 Landsbro IF SK 20:24.9 1:24.7
16 Viktor Jonsson 226 Åsarna IK 20:25.5 1:25.3
17 Olle Grywenz 219 Storvreta IK 20:27.4 1:27.2
18 Anton Laine 212 Kalix SK 20:29.7 1:29.5
19 Oliver Angelsiöö 242 Storvreta IK 20:48.9 1:48.7
20 Emrik Nordgren 210 Vännäs SK 20:53.9 1:53.7
21 Victor Svensson 192 Vassunda IF 20:54.3 1:54.1
22 Oscar Olsson 206 Hudiksvalls IF 20:56.1 1:55.9
23 Zackarias Björn 194 Rembo IK 20:56.7 1:56.5
24 Anton Murto 245 OK Sarven 20:59.2 1:59.0
25 Måns Olsson 218 Offerdals SK 20:59.9 1:59.7
26 Alfred Nilsson 249 Filipstads SF 21:00.9 2:00.7
27 Andreas Gustafsson 237 IK Vista 21:09.3 2:09.1
28 Ludvig Söderlind 252 IFK Kiruna 21:33.8 2:33.6
29 Jonatan Dahlberg 225 Byske SK 21:36.3 2:36.1
30 William Westerlund 216 Byske SK 21:37.5 2:37.3
31 Viktor Brandt 243 Grava SK 21:41.0 2:40.8
32 Richard Engholm 220 Stöde IF 21:42.6 2:42.4
33 Olle Westin 248 IK Stern 21:43.7 2:43.5
34 Christian Olsson 246 Årjängs IF 21:48.3 2:48.1
35 Philip Kristoffersson 234 Alnö SK 21:50.4 2:50.2
36 Håkan Ramberg 221 Hällbybrunns IF 21:50.6 2:50.4
37 Kevin Nilsson 191 Luleå Gjutarens IF 21:51.5 2:51.3
38 Truls Lindholm 239 IFK Kiruna 21:53.3 2:53.1
39 Timor Sandberg 251 Jättendals IF 21:56.5 2:56.3
40 Alexander Sjödin 228 Rembo IK 22:02.6 3:02.4
41 Johan Samuelsson 205 Husums IF SK 22:09.6 3:09.4
42 Anton Swedberg 200 Borås SK 22:13.7 3:13.5
43 Valdemar Nilsson 215 Bodens SK 22:24.9 3:24.7
44 Martin Granberg 223 Strömnäs GIF 22:36.4 3:36.2
45 Oskar Sundqvist 199 Luleå Gjutarens IF 22:41.6 3:41.4
46 Jon Zachrisson 238 Svegs IK 22:47.1 3:46.9
47 Viktor Barkegren 253 Domnarvets GOIF 22:57.5 3:57.3
48 Axel Svensson 247 Landsbro IF SK 23:03.7 4:03.5
49 Hugo Björklund 214 Hällbybrunns IF 23:12.4 4:12.2
50 David Nykvist 232 Sunne SLF 23:14.3 4:14.1
51 Albin Johansson 240 Sätra IF 23:36.2 4:36.0
52 Albin Alsiö 227 Falköpings AIK SK 23:38.7 4:38.5
53 Marcus Hägglund 224 IK Rex 23:50.2 4:50.0
54 Edwin Fransén 196 IFK Grängesberg SK 23:55.2 4:55.0
55 Ludvig Jakobsson 195 Bodens SK 23:58.0 4:57.8
56 Filip Fahlström 217 Johannisbergs AIK 24:14.2 5:14.0
57 Adrian Lundberg 204 Hagfors SF 25:05.3 6:05.1
Väntade landslagsgrupper i Norge
Efter att det redan har skrivits om Johannes Høsflot Klæbo och Kristine Stavaas Skistads återkomst till landslagen i Norge så var det inga stora överraskningar när det norska skidförbundet presenterade sina landslagsgrupper inför nästa säsong under onsdagen.
Men ut åker två trotjänare på herrsidan.
Stina Nilsson satsar på Ski Classics
Byter sport igen, lämnar skidskyttet:
Stina Nilsson fortsätter att överraska. Nu meddelar den tidigare OS- och VM-segrarinnan på längdskidor att hon ger upp sin skidskytte-karriär och satsar på långloppen i Ski Classics.
Hon är redan upplockad av topplaget Team Ragde Charge som i året säsong tog tredubbelt i herrklassen.
Här är segrarna i vinterns Ski Classics
Norge tog över båda dom gula tröjorna i Ski Classics den här vintern. Medan Ida Dahl, Team Engcon och Emil Persson, Lager 157 var förra säsongens dominanter med svenskt pass gick årets segrar till Emilie Fleten, Team Ramudden och Johan Hoel, Team Ragde Charge.
Så här gick det i dom lika tävlingarna i vinterns långloppscup.
Ebba parkerade Frida i Fjälltopploppet
Det var aldrig någon tvekan i tungviktsduellen i Fjälltopploppet i Bruksvallarna. Ebba Andersson parkerade Frida Karlsson och alla andra och vann med tre och en halv minut.
Dessutom vann pojkvännen Gustaf Berglund herrklassen före klubbkompisen i IFK Mora Axel Jutterström.
Anna Svendsen avslutar sin karriär
Den norska landslagsåkaren Anna Svendsen, 34 avslutar sin karriär.
– Ett nytt kapitel i livet står för tur, skriver åkaren från Tromsö i norra Norge som nu börjar jobba som sjuksköterska.
Kristine Stavaas Skistad vänder om landslaget
Kristine Stavaas Skistad vänder och chockar skid-Norge med att gå in i landslaget. Det är bara ett par dagar sedan alla medier meddelade att sprintstjärnan fortsätter utanför landslaget.
Orsaken till att hon plötsligt ändrar sig är att hon får fortsätta köra sitt eget träningsupplägg med den personlige tränare Lage Sofienlund i klubben Konnerud IL utanför Drammen.
Märta och Eric vann Ford Smart Energy Cup
Märta Rosenberg, Trillevallen och Eric Rosjö, Mora heter vinterns segrare i Ford Smart Energy Cup.
Efter hela 15 tävlingar står dom båda längst uppe på listorna och kan ta med sig segerpriset.
Natalia Nepryaeva väntar barn
Världscupsegrarinnan från 2021/2022, ryskan Natalia Nepryaeva väntar sitt första barn.
Det meddelar hon själv på sociala medier där hon visar upp bilder på en snabbt växande mage.
Hon heter numera Natalia Terentieva sedan hon gifte sig med landslagskollegan Aleksandr Terentiev.
Jonatan slog Erik med 2 poäng i totalen
Här är slutresultaten i vinterns BAUHAUS cup:
Jonatan Lindberg, IFK Mora tog inga poäng i den avslutande tävlingen i BAUHAUS cup och det blev en nervös väntan för om han skulle vinna totalt.
Erik Bergström, Rehns BK var 3:a i Sollefteås sista tävling och slutade 2 (!) poäng efter Jonatan i totalen efter 8 tävlingar.
Skistad säger nej till landslaget igen?
Den norska stortidningen VG erfar att sprintstjärnan Kristine Stavaas Skistad åter igen säger nej till det norska längdlandslaget.
Hon är deras klart största damstjärna och vann fem sprinttävlingar senaste säsongen. Om 25-åringen inte tackar ja till landslaget är det givetvis tråkigt för förbundet inför VM i Trondheim 2025.
Denise Herrmann-Wick fick sin Jonna
Ex-skidskyttestjärnan Denise Herrmann-Wick, 35 har fått en dotter tillsammans med sin man Thomas Wick.
Dottern skall heta Jonna.
Kanske Jonna Sundling är förebilden…?
Calle och sambon fick en dotter
Calle Halfvarsson, 35 och sambon Isabell Olsson har fått sitt andra barn. Den här gången en dotter som blir lillasyster til Casper-Lo.
– Allt har gått väldigt bra, skriver Calle till Sportbladet.
Torleif gjorde precis som på Vasaloppet
Torleif Syrstad är en man för dom stora anledningarna.
Och för dom långa tävlingarna.
I lördagens Janteloppet – finalen i Ski Classics – gjorde han precis som i Vasaloppet och bara lämnade konkurrenterna bakom.
Max Novak, Team Aker Dæhlie var i ledningen men slutade trea. Bäst av dom svenska blev Karolina Hedenström, Lager 157 som var tvåa i damklassen.
Anders Besseberg fick 3 års fängelse
Fd IBU-presidenten Anders Besseberg dömdes till tre år och en månads fängelse för grov korruption. Han överklagade själv på plats i rätten i Hokksund i Norge.
Besseberg dömdes för att ha mottagit jaktturer, klockor, prostituerade och han dömdes att leverera tillbaka både klockor och djur som han skjutit.
Klæbo tillbaka i norska landslaget
Johannes Høsflot Klæbo går tillbaka till det norska landslaget. 27-åringen bjöd in pressen under fredagen och berättade att han kommer att vara en del av laget igen från och med den kommande säsongen.
Inför årets säsong stod Klæbo utanför landslaget.
Linn Svahn åkte in mest pengar
Linn Svahn var den skidåkaren i Sverige som åkte in mest pengar i vinter. Med 2,652 miljoner toppar hon listan före både skidskyttar och alpinister.
Längddamerna har gjort en bra säsong och Frida Karlsson ligger trea på listan.
Plötsligt blev Johan en vinnare
Han är stortalangen som aldrig riktigt blommade ut.
Men som inte gav upp, ändrade fokus och kämpade på.
Och nu – i en ålder av 29 år – är han plötsligt en vinnare.
Johan Hoel, Team Ragde Charge kommer att vinna årets Ski Classics.
Stentufft om platserna i Norges landslag
Skidskytte:
Att komma med i det norska skidskyttelandslaget måste vara något av det svåraste inom den sporten. Åkare med pallplatser i världscupen har inte fått plats inför säsongen 2024/2025 och konkurrensen är enorm.
I norska mästerskapen den gångna helgen startade 175 herrar och 125 damer!
Hejapriset x 4 utdelad i Sollefteå
Svenska Spels Hejapriset tillfaller den åkare som förbättrat sina rankingpoäng mest i samband med Ford Smart Energy Cup. Under helgens tävlingar i Sollefteå delades priset ut hela fyra gånger när bästa senior i dam- och herrklassen samt bästa lag i de äldre juniorklasserna i BAUHAUS Cup premierades för sin utveckling.
Lämnar landslaget, lägger inte av
Tilda öppnar upp om svårigheterna:
Plötsligt försvann stortalangen Tilda Johansson från skidskyttearenorna mitt under brinnande säsong.
Nu berättar hon för första gång hur illa hon mådde, hur hon grät och bara ville bort från allt det här.
Men 24-åringen har hittat lite av suget igen och tänker inte lägga av. Hon väljer dock bort landslaget.