Segrare till Hagström, Wadman, Rosjö och Novak:
Korta juniortävlingar i klassisk i Idre
Det var en ovanlig distans som stod på programmet i Scandic Cup för landets bästa juniorer i Idre under söndagen. Men drygt 3 km i klassisk stil blev det jämna och spännande tävlingar, där Johanna Hagström, Sara Wadman, Eric Rosjö och Max Novak till slut stod som segrare.
Johanna Hagström från Falköping kontrollerade fältet i D17-18 och hade i mål 8 sekunder till godo på stortalangen Frida Karlsson, som åter igen gjorde ett solid lopp. Lite mer överraskande var det att Kristina Axelsson från Sya SK knep tredje plats.
Sara Wadman från Mora har länge varit en stortalang, men har haft problem med sjukdom och kommit tillbaka. Nu fick hon äntligen en fullträff efter att ha varit precis bakom om dom bästa länge. Det gick inte riktigt lika snabbt i D19-20 som i den yngre juniorklassen, men det var betydligt jämnare.
Malin Börjesjö från Sundbyberg och Rebecca Öhrn från Vilhelmina var tvåa och trea, båda med häng på segern i klassen.
Eric Rosjö från Hallby blev dubbelsegrare i distanstävlingarna då han åter igen vann H17-18. Klubbkompisen Adam Persson fixade en dubbelseger och var bara tre sekunder efter. Gustav Berglund från Storvreta var lite överraskande trea i den här klassen.
En liten överraskning var det också att Max Novak vann H19-20. Men Offerdals-åkaren fick till ett perfekt lopp och hänvisade favoriter som Filip Danielsson och Viktor Thorn till dom andra platserna på pallen.
Resultat
D 17-18, 3,37 km/C
1 Johanna Hagström 78 Falköpings AIK SK 08:23.5 0.0
2 Frida Karlsson 72 Sollefteå Skidor IF 08:31.8 8.3
3 Kristina Axelsson 19 Sya SK 08:39.0 15.5
4 Linn Svahn 62 IFK Umeå 08:40.3 16.8
5 Tilda Johansson 61 Duveds IF 08:41.4 17.9
6 Sofie Oskarsson 74 SK Leksand 08:42.8 19.3
7 Moa Lundgren 77 IFK Umeå 08:43.3 19.8
8 Tua Dahlgren 75 Spikbodarnas IK 08:43.7 20.2
9 Sanna Sjödén 70 Stuguns SK 08:49.6 26.1
10 Johanna Andersson 71 Falu IK 08:53.4 29.9
11 Ida Palmberg 8 Högbo GIF 08:55.1 31.6
12 Frida Peterson 57 Älvdalens IF SK 09:06.2 42.7
13 Ida Persson 16 Högbo GIF 09:07.9 44.4
14 Sanna Forsman 42 Öje IF 09:10.8 47.3
15 Maja Majbäck 73 Jukkasjärvi IF 09:11.0 47.5
16 Fanny Johansson 60 Stockviks SF 09:18.0 54.5
17 Maja Petersson 4 Vårby IK 09:19.5 56.0
18 Stine-Lise Truu 69 Tartu Skiclub 09:20.0 56.5
19 Nora Jacobsson 51 Rembo IK 09:20.9 57.4
20 Nelly Johansson 65 Gellivare Skidallians IK 09:26.3 1:02.8
21 Ellen Holmgren 6 Strömnäs GIF 09:27.1 1:03.6
22 Amelia Furunäs 64 IFK Grängesberg SK 09:30.3 1:06.8
23 Sara Thyni 48 Kalix SK 09:31.8 1:08.3
24 Johanna Gustavsson 44 Hemmingmarks Skidklubb 09:32.9 1:09.4
25 Madelene Melin 55 Malungs IF 09:37.1 1:13.6
26 Jenny Movitz 20 Borås SK 09:37.5 1:14.0
27 Ella Halvarsson 9 IFK Mora SK 09:41.3 1:17.8
28 Maria Olofsson 63 Kalix SK 09:41.6 1:18.1
29 Anja Svedholm 22 Östersunds SK 09:41.9 1:18.4
30 Frida Olofsson 41 Vårby IK 09:42.0 1:18.5
31 Elin Theander 49 Malungs IF 09:42.2 1:18.7
32 Evelina Lax 43 Nässjö Ski 09:42.7 1:19.2
33 Sarah Persson 59 Åtvidabergs IF 09:43.0 1:19.5
34 Karolina Yngvesson 27 Rembo IK 09:43.2 1:19.7
35 Matilda Melén 52 Falu IK 09:47.5 1:24.0
36 Victoria Andersson 28 Tranemo IF Skidklubb 09:48.6 1:25.1
37 Sanna Ångström 36 Duveds IF 09:48.8 1:25.3
38 Lovisa Henning 15 Bondsjöhöjdens IK 09:51.2 1:27.7
39 Märtha Lindmark 1 IFK Kiruna 09:52.9 1:29.4
40 Agnes Berglund 67 Ulricehamns IF 09:57.4 1:33.9
41 Vendela Blom 54 Stockviks SF 09:57.5 1:34.0
42 Anna Herbert 2 Brottby SK 10:04.0 1:40.5
43 Ellen Svensson 39 Borås SK 10:04.2 1:40.7
44 Evelina Lindeberg 5 Årjängs IF 10:05.5 1:42.0
45 Sofia Berglund 3 Storvreta IK 10:06.3 1:42.8
46 Sofia Eriksson 46 Stora Tuna IK SK 10:06.6 1:43.1
47 Moa West 45 SK Bore 10:08.3 1:44.8
48 Ida Danielsson 37 Garphyttans IF 10:12.1 1:48.6
49 Linda-Marie Tillstam 50 Sävast Ski Team IF 10:13.4 1:49.9
50 Frida Cavallin 10 Högbo GIF 10:16.7 1:53.2
51 Elin Blomberg 11 Lycksele IF 10:16.8 1:53.3
52 Emma Nordberg 21 Ulricehamns IF 10:21.6 1:58.1
53 Lisa Jonsson 13 Sävedalens AIK 10:27.8 2:04.3
54 Alva Karlsson 17 OK Borgen 10:48.5 2:25.0
55 Sara Toreheim 35 Storvreta IK 10:48.7 2:25.2
56 Lynne Gray 47 Huntly Nordic ski club 10:56.2 2:32.7
57 Magdalena Mixter Schönningsson 25 Spikbodarnas IK 10:57.9 2:34.4
58 Thea Gisselman 31 Rehns BK 10:59.6 2:36.1
59 Alina Nybjörk 14 Alnö SK 11:17.7 2:54.2
60 Linn Halvardsson 32 Åmåls OK 11:21.5 2:58.0
61 Emma Gustafsson 30 Bodens SK 11:26.2 3:02.7
=61 Hedda Berglund 40 Vårby IK 11:26.2 3:02.7
63 Nora Nordlund 29 Hybo AIK 11:31.3 3:07.8
64 Gabriella Bengtson 12 IK Stern 11:57.7 3:34.2
D 19-20, 3,37 km/C
1 Sara Wadman 139 IFK Mora SK 08:30.5 0.0
2 Malin Börjesjö 131 Sundbybergs IK 08:33.0 2.5
3 Rebecca Öhrn 140 Vilhelmina IK 08:33.7 3.2
4 Emma Thalin 141 Hudiksvalls IF 08:34.4 3.9
5 Cajsa Martinsson 130 IFK Grängesberg SK 08:39.2 8.7
6 Karin Björnlinger 142 Ulricehamns IF 08:40.1 9.6
7 Filippa Lindman 128 Stockviks SF 08:51.8 21.3
8 Jenny Larsson 137 Gellivare Skidallians IK 08:53.2 22.7
9 Matilda Jönsson 129 Gellivare Skidallians IK 08:57.4 26.9
10 Signe Rosenberg 126 Duveds IF 09:01.6 31.1
11 Linda Ström 127 Hägglunds Ski Team SK 09:02.3 31.8
12 Moa Olsson 145 Vansbro AIK Skidklubb 09:04.6 34.1
13 Klara Svensson 125 Borås SK 09:06.4 35.9
14 Vilma Funck 122 IFK Kiruna 09:07.8 37.3
15 Saga Stenman 97 SK Järven 09:12.1 41.6
16 Hanna Fritz 123 Filipstads SF 09:15.6 45.1
17 Emma Backén 135 Svegs IK 09:16.1 45.6
18 Elin Bryne 113 IK Fryken 09:21.1 50.6
19 Ingrid Hallquist 121 Åsarna IK 09:28.3 57.8
20 Hanna Claréus 107 Östersunds SK 09:30.8 1:00.3
21 Olivia Persson 92 Storumans IK 09:31.9 1:01.4
22 Ottilia Niemi 120 IFK Kiruna 09:35.2 1:04.7
23 Frida Bjerke 106 Falköpings AIK SK 09:41.8 1:11.3
24 Elsa Andersson 101 Domnarvets GOIF 09:42.1 1:11.6
25 Daniela Bjärmark 117 Zinkgruvans IF 09:45.3 1:14.8
26 Evelina Sutro 136 IFK Mora SK 09:48.3 1:17.8
27 Madelene Nord 111 IFK Grängesberg SK 09:49.5 1:19.0
28 Malin Jonsson 96 IK Stern 09:49.6 1:19.1
29 Amanda Johansson 102 Tranemo IF Skidklubb 09:51.8 1:21.3
30 Elin Fjellström 95 Garphyttans IF 09:52.0 1:21.5
=30 Viktoria Karlsson 112 Sollefteå Skidor IF 09:52.0 1:21.5
32 Emma Persson 115 Hudiksvalls IF 09:53.1 1:22.6
33 Emma Jonsson 116 Åsarna IK 09:56.7 1:26.2
34 Ida Wånggren 98 Motala AIF SK 10:02.8 1:32.3
35 Astrid Lindmark 105 IFK Kiruna 10:06.1 1:35.6
36 Maja Wik 99 Tvärreds IF 10:11.4 1:40.9
37 Karin Nutti Pilflykt 108 Gellivare Skidallians IK 10:23.0 1:52.5
38 Frida Lindkvist 104 Hagfors SF 10:44.2 2:13.7
39 Matilda Tagg 103 Hudiksvalls IF 10:46.6 2:16.1
40 Maja Lilja 94 IK Fryken 11:13.6 2:43.1
41 Gabriela Neres 118 National Team 12:31.4 4:00.9
H 17-18, 3,37 km/C
1 Eric Rosjö 290 IF Hallby SOK 07:19.7 0.0
2 Adam Persson 291 IF Hallby SOK 07:22.7 3.0
3 Gustaf Berglund 284 Storvreta IK 07:26.4 6.7
4 Petter Persson 270 Borås SK 07:32.7 13.0
5 Felix Erlander 272 Hudiksvalls IF 07:33.1 13.4
6 Carl Rotvold 277 Åsarna IK 07:36.1 16.4
7 Jonas Granlund 256 Hudiksvalls IF 07:36.6 16.9
8 Axel Aflodal 278 Sundbybergs IK 07:36.7 17.0
9 Azuolas Bajoravicius 254 Sk Viesulas 07:38.3 18.6
10 Johan Herbert 244 Sundbybergs IK 07:39.9 20.2
11 Fredrik Andersson 289 Sollefteå Skidor IF 07:40.9 21.2
12 Erik Lieback 287 Ulricehamns IF 07:41.9 22.2
13 Martin Johansson 286 Korsnäs IF SK 07:42.2 22.5
14 Linus Lillsjö 266 Hällbybrunns IF 07:43.5 23.8
15 Arvid Jonsson 282 Duveds IF 07:44.6 24.9
16 Elis Berg 258 Sunne SLF 07:46.5 26.8
17 Linus Nygren 265 Ulricehamns IF 07:48.0 28.3
18 Anton Elvseth 283 Lierne Il 07:48.9 29.2
19 Eric Jansson 252 Tranemo IF Skidklubb 07:49.1 29.4
20 Oskar Danielsson Frost 271 Dala-Järna IK 07:52.4 32.7
21 Erik Bertilsson 281 IF Hallby SOK 07:52.5 32.8
22 Jesper Svensk 285 Stora Tuna IK SK 07:52.7 33.0
23 Simon Jonsson 280 IF Hallby SOK 07:54.5 34.8
24 Karl Ingard 264 IK Rex 07:56.2 36.5
25 Gustav Jonsson 203 Hällbybrunns IF 07:58.8 39.1
=25 Elias Andersson 274 Landsbro IF SK 07:58.8 39.1
27 Albin Eriksson 260 Husums IF SK 07:59.2 39.5
28 Ludvig Svenningsson 261 Ulricehamns IF 07:59.5 39.8
29 Axel Jutterström 276 IFK Mora SK 07:59.7 40.0
30 Filip Kyrö 249 Högbo GIF 08:02.1 42.4
31 Samuel Björn 225 Rembo IK 08:02.2 42.5
32 Jonatan Palander 243 Sellnäs IF 08:03.0 43.3
33 Jonathan Modin 279 Sollefteå Skidor IF 08:04.1 44.4
34 Felix Forsberg 192 Järpens SK 08:04.7 45.0
35 Olle Westin 236 IK Stern 08:05.8 46.1
36 Herman Borring Valset 191 Ks 08:06.1 46.4
37 Oscar Olsson 259 Hudiksvalls IF 08:06.6 46.9
38 Anton Swedberg 204 Borås SK 08:08.4 48.7
39 Adam Westman 213 Hudiksvalls IF 08:09.3 49.6
40 Adam Axelsson 253 Hvetlanda SK 08:09.9 50.2
41 Andreas Karlsson 233 Kalix SK 08:10.4 50.7
42 Oliver Angelsiöö 197 Storvreta IK 08:11.3 51.6
43 Anton Laine 247 Kalix SK 08:11.6 51.9
44 Anton Murto 268 Gellivare Skidallians IK 08:13.3 53.6
45 Jesper Matti 246 Bodens SK 08:13.7 54.0
46 Philip Kristoffersson 237 Alnö SK 08:13.9 54.2
47 Olle Grywenz 209 Storvreta IK 08:14.5 54.8
48 Ludvig Karlsson 238 Järpens SK 08:14.7 55.0
49 Adam Östling 262 Sundbybergs IK 08:14.8 55.1
50 Leo Johansson 288 Skillingaryds FK 08:15.7 56.0
51 Albin Persson 250 Tranemo IF Skidklubb 08:16.8 57.1
=51 Simon Lundberg 248 Hagfors SF 08:16.8 57.1
53 Victor Svensson 234 Gellivare Skidallians IK 08:19.4 59.7
54 Viktor Barkegren 222 Domnarvets GOIF 08:22.5 1:02.8
55 Tom Forsberg 230 Zinkgruvans IF 08:22.7 1:03.0
56 Albin Johansson 229 Sätra IF 08:22.8 1:03.1
57 Zackarias Björn 227 Rembo IK 08:23.4 1:03.7
58 Sigurdur Arnar Hannesson 200 Isafjordur 08:24.8 1:05.1
59 Johan Samuelsson 194 Husums IF SK 08:25.3 1:05.6
60 Anton Eriksson 257 Östersunds SK 08:26.2 1:06.5
61 Dagur Benediktsson 235 Sfi 08:28.3 1:08.6
62 Hampus Millestu 205 Utrikes Skidklubb 08:29.3 1:09.6
63 Ludvig Söderlind 202 IFK Kiruna 08:29.5 1:09.8
64 Karl Hjalmarsson 228 IK Stern 08:30.0 1:10.3
65 Albert Carling 269 Falu IK 08:30.4 1:10.7
66 Rickard Ericsson 263 Garphyttans IF 08:30.7 1:11.0
67 Mads Hannibal Berthelsen 245 Kollund 08:36.3 1:16.6
68 Mathias Modin 231 Sollefteå Skidor IF 08:36.4 1:16.7
69 Emrik Nordgren 215 Vännäs SK 08:38.7 1:19.0
70 Axel Svensson 223 Landsbro IF SK 08:39.0 1:19.3
71 Edvin Nordström 196 Brottby SK 08:40.7 1:21.0
72 Martin Granberg 199 Strömnäs GIF 08:45.5 1:25.8
73 Filip Fahlström 218 Johannisbergs AIK 08:45.7 1:26.0
74 Richard Engholm 220 Stöde IF 08:48.1 1:28.4
75 Emil Lundmark 207 Kvarnsvedens GOIF SK 08:49.7 1:30.0
=75 Alexander Sjödin 224 Rembo IK 08:49.7 1:30.0
77 Fergus Newman 201 GBR 08:53.4 1:33.7
78 Johannes Engdahl 226 Domnarvets GOIF 09:00.0 1:40.3
79 Gösta Malmström 212 IK Stern 09:01.8 1:42.1
80 Jack Nicholls 195 GBR 09:06.1 1:46.4
81 Evert Wester 240 Jukkasjärvi IF 09:08.9 1:49.2
82 Brodie Murray 211 GBR 09:10.3 1:50.6
=82 Oliver Newman 217 GBR 09:10.3 1:50.6
84 Samuel Höjlind 232 IFK Mora SK 09:19.7 2:00.0
85 Adrian Lundberg 219 Hagfors SF 09:26.9 2:07.2
86 Kristoffer Forsberg 210 IFK Umeå 09:46.5 2:26.8
87 Altair Firmino 255 National Team 10:29.8 3:10.1
88 Lucas Martins 239 National Team 11:36.0 4:16.3
H 19-20, 3,37 km/C
1 Max Novak 370 Offerdals SK 06:53.0 0.0
2 Filip Danielsson 375 Garphyttans IF 06:55.0 2.0
3 Viktor Thorn 376 Ulricehamns IF 07:02.5 9.5
4 Marcus Lennartsson 363 Garphyttans IF 07:09.4 16.4
5 Alfred Buskqvist 374 IK Stern 07:10.2 17.2
6 Martin Herbert 369 Sundbybergs IK 07:17.7 24.7
7 Hugo Jacobsson 364 Falun Borlänge SK 07:18.8 25.8
8 Edvin Andersson 357 Landsbro IF SK 07:19.0 26.0
=8 Konrad Myhr 365 Åsarna IK 07:19.0 26.0
10 Fredrik Arnberg 366 Stockviks SF 07:24.2 31.2
11 Oskar Lindholm 347 Ljusne AIK SK 07:25.3 32.3
12 Markus Johansson 355 Zinkgruvans IF 07:26.3 33.3
13 Jonatan Engström 360 Borås SK 07:26.5 33.5
14 Gabriel Strid 344 Sunne SLF 07:28.3 35.3
15 Jonas Åsander Grahn 343 Hudiksvalls IF 07:29.7 36.7
16 Anders Roos 335 Östersunds SK 07:35.0 42.0
17 Gustav Aflodal 356 Sundbybergs IK 07:35.7 42.7
18 Jonatan Engdahl 359 Domnarvets GOIF 07:36.1 43.1
19 Elias Dahl 367 Offerdals SK 07:38.1 45.1
20 Gustav Nilsson 353 Hudiksvalls IF 07:41.3 48.3
21 John Magnus Haugen 371 Hommelvik IL 07:42.1 49.1
22 Ludvig Holmberg 336 Tranemo IF Skidklubb 07:43.0 50.0
23 Gabriel Höjlind 345 IFK Mora SK 07:43.9 50.9
24 Albin Tärning 334 Falköpings AIK SK 07:44.4 51.4
25 Martin Lindkvist 350 IFK Mora SK 07:44.5 51.5
26 Gustav Johansson 341 Ulricehamns IF 07:45.1 52.1
27 David Larsson 349 Hudiksvalls IF 07:48.5 55.5
28 Oscar Johansson 358 Zinkgruvans IF 07:52.2 59.2
29 Erik Sjöberg 329 Eksjö SOK 07:52.3 59.3
30 Jens Selahn 361 Stockviks SF 07:53.2 1:00.2
31 Jesper Pettersson 346 Strömnäs GIF 07:54.2 1:01.2
32 Alexander Svensson 312 Äspereds IF 07:54.5 1:01.5
33 Nils Tjärnlund 326 Stockviks SF 07:56.9 1:03.9
34 Johan Ahlström 352 Sävast Ski Team IF 08:00.5 1:07.5
35 Nico Larsson 342 Bengtsfors BOIS 08:00.8 1:07.8
36 Jonathan Persson 330 Domnarvets GOIF 08:01.9 1:08.9
37 Jack Sjödin 320 Junsele IF 08:02.3 1:09.3
38 Elias Olofsson 354 Vårby IK 08:07.3 1:14.3
39 Alexander Johansson 351 Älvdalens IF SK 08:08.2 1:15.2
40 Duncan Gibb 328 GBR 08:09.9 1:16.9
41 Edvin Murto 337 Gellivare Skidallians IK 08:11.2 1:18.2
42 Emil Eriksson 333 Tierps IF 08:12.1 1:19.1
43 Albert Jonsson 325 Sfi 08:15.5 1:22.5
44 Rasmus Pettersson 323 Hägersta GF 08:17.9 1:24.9
45 Anton Sålder 317 Älvdalens IF SK 08:22.3 1:29.3
46 Filip Åslin 339 Stockviks SF 08:22.8 1:29.8
47 Oskar Lundqvist 331 Sellnäs IF 08:25.2 1:32.2
48 Joakim Ståhl 311 Järbo IF 08:25.4 1:32.4
49 Edvin Claesson 322 IF Hallby SOK 08:26.8 1:33.8
50 David Dahl 319 Visborgs OK 08:34.2 1:41.2
51 Charlie Greenberg 310 Duveds IF 08:35.8 1:42.8
52 Jens Filipsson 314 Sunne SLF 08:37.3 1:44.3
53 Martin Edman 308 Ulricehamns IF 08:38.4 1:45.4
54 Joachim Weel Rosbo 324 Ks 08:38.6 1:45.6
55 Christoffer Lindberget 318 Älvdalens IF SK 08:41.7 1:48.7
56 Oscar Bröte 316 Sundbybergs IK 08:45.0 1:52.0
57 August Östlund 313 Hedesunda IF 08:46.9 1:53.9
58 Markus Nordmark 309 Nässjö Ski 08:53.3 2:00.3
59 Victor Santos 340 National Team 08:54.3 2:01.3
60 Kevin Henriksson 307 Garphyttans IF 08:55.1 2:02.1
61 Erik Thorn 306 Bengtsfors BOIS 08:59.1 2:06.1
62 Dennis Lindberget 305 Älvdalens IF SK 09:03.0 2:10.0
63 Niklas Öberg 315 Strömnäs GIF 09:21.7 2:28.7
64 Caio Moreira 338 National Team 09:28.2 2:35.2
65 Peter Jensen 302 Ks 11:22.6 4:29.6
En SM-femmil helt i Burmans smak
En hård SM-femmil. Individuell start. Hårda spår och jämnt före. Många trötta åkare på slutet av säsongen.
Det gillar Jens Burman.
Åsarna-åkaren var i ledningen från start till mål i den sista SM-tävlingen på Pagla skidstadion i Boden under tisdagen. Närmast följde unge Truls Gisselman från Rehns BK.
Ebba vände och vann SM-tremilen
Linn Svahn öppnade bäst och hade ledningen i SM-tremilen i Boden.
Men på andra halvan vände Ebba Andersson på steken och tog sitt första guld under årets SM-vecka i Norrbotten.
Avståndet i mål blev dock bara 8 sekunder.
Jonna sjuk – Falun-Borlänges första guld
Jonna Sundling blev sjuk och kom aldrig till start. Storfavoriten Piteå Elit försvagades avsevärt och Falun Borlänge SK tog chansen och vann sitt första stafettguld på damsidan.
SM-stafetten för damer i Boden blev en duell mellan dessa två klubbar, dom övriga var långt efter.
”Häggis” blev Piteås stafetthjälte
Johan Häggström hade dom nödvändiga hundradelarna på sin sida och säkrade stafettguldet för Piteå Elit på Pagla skidstadion i Boden.
Samtidigt var det ett besviket Åsarna-gäng som fick se Edvin Anger förlora upploppsstriden med minsta möjliga margin.
Perfekt avslutning för Peppe Femling
Vann SM-guld med sambon Anna Magnusson:
Peppe Femling åkte sin sista tävling.
Och vilken avslutning det blev på karriären.
Tillsammans med sambon Anna Magnusson blev det SM-guld i single mixed på Pagla skidstadion i Boden.
Nils Dahlsten vann spurten i Gäddede
Lager 157 också i Flyktningerennet:
Lager 157 Ski Team har haft en mycket bra månad. Under söndagen fortsatte framgångarna då Nils Dahlsten spurtade hem segern i Flyktningerennet mellan Lierne i Norge och Gäddede. Han vann precis före teamkollegan Marcus Johansson.
Bland damerna imponerade Hedda Bångman, Offerdals SK som vann klart.
Alvar firade 18 år med seger
Alvar Myhlback har äntligen hunnit bli 18 år. Killen som imponerade som 8:a i Vasaloppet som 16-åring och 3:a som 17-åring.
Han fyllde år i fredags och firade med att vinna Lofsdalen Epic under lördagen efter en tuff fight mot lagkompisen Nils Dahlsten i Lager 157 samt Morten Eide Pedersen, Team Eksjöhus och Max Novak, Team Aker Dæhlie.
SM-guld för Jesper och Elvira i masstarterna
SM-veckan i Boden fortsatte på söndagen med spännande masstarter i fina förhållanden med några minusgrader i luften och vindstilla på vallen. Jesper Nelin vann sitt andra guld i herrarnas lopp, medan Elvira Öberg tog hem segern bland damerna efter att ha avgjort i sista stående.
Linn bröt Jonnas segersvit på mållinjen
Edvin Anger tog nytt guld på skid-SM:
Linn Svahn bröt Jonna Sundlings segersvit på skid-SM i Boden med en millimeterseger i damernas sprintfinal.
I herrenes final var Edvin Anger i tät från start till mål och fick segern som han ville före Johan Häggström.
Lager 157 dominerade i Jokkmokk
Nordeskiöldsloppet 220 km:
Det blev seger både i dam- och herrklassen i det 220 km långa Nordenskiöldsloppet i Jokkmokk under lördagen.
Oskar Kardin och Linnea Johansson vann varsin klass i den kanske största kraftmätningen bland dom svenska längdtävlingarna.
Team Eksjöhus-skräll på NM 50 km
Doldis slog Klæbo och vann norska mästerskapen:
Eirik Sverdrup Augdal brukar åka långlopp för svenska Team Eksjöhus.
Men under lördagens körde han femmilen på norska mästerskapen i Lillehammer.
Och vann – före Johannes Høsflot Klæbo.
Jesper och Hanna sprintsegrare på SM
Skidskytte:
Det var snöigt med tungt före och viss vind på vallen under lördagens sprint vid SM-veckan på Pagla skidstadion i Boden. Jesper Nelin försvarade guldet från förra året med fullt skytte och snabbaste åktid i herrarnas lopp, medan Hanna Öberg vann överlägset bland damerna.
Therese Johaug krossade alla i comebacken
Fråga inte om Therese Johaug är klar för femmilen på VM i Trondheim 2025.
I sin comeback över 30 km fristil i norska mästerskapen i Lillehammer var hon totalt överlägsen och krossade allt motstånd.
35-åringen vann med två minuter och 49 sekunder!
Trippel Åsarna och Jonna SM-drottning
Skid-SM i Boden:
Åsarna tog revansch från masstarten och vann tredubbel på herrarnas 10 km klassisk på skid-SM i Boden – precis det samma som IFK Mora gjorde i masstarten. Edvin Anger vann före William Poromaa och Jens Burman.
Jonna Sundling tog en överlägsen seger bland damerna och har nu tre SM-guld på tre dagar.
Petter Northug chockade med NM-silver
Petter Northug jr chockade alla då han tillsammans med lillebror Even vann silver i teamsprint på norska mästerskapen i Lillehammer.
– Jag såg dubbelt och ville spy, säger Northug som visade upp sitt gamla fighting face.
Piteå och Åsarna vann SM-teamsprinten
Favoritsegrar till Piteå Elit och Åsarna IK i dam- respektive herrklassen i torsdagens SM i teamsprint.
Piteås damer var överlägsna medan Åsarnas herrar fick spurta för guldet.
Trippel IFK Mora i herrarnas SM-masstart
IFK Mora SK stod kvar som den stora segraren efter herrarnas 20 km masstart i fristil vid skid-SM i Boden. Tredubbelt var full pott för dalaklubben efter att fem åkare gjort upp om medaljerna på slutet.
Anmärkningsvärt är att A-landslagsåkarna inte fanns med i tätkampen.
Jonna vann spurten om SM-guldet
Jonna Sundling vann den dramatiska avslutningen på damernas 20 km masstart när skid-SM inleddes i Boden under onsdagen.
Linn Svahn och Maja Dahlqvist tog dom andra medaljerna från en 7-mannagrupp som innehöll alla dom största favoriterna.
– Jag tänkte redan på det näst sista varvet att det skulle bli en spurt, säger Sundling till SVT.
Klart för SM i längd och skidskytte
Onsdag startar skid-SM i Boden med ett mäktigt program både med längdåkning och skidskytte. Tävlingarna går i samband med SM-veckan där tävlingar också äger rum i Luleå.
Först ut på onsdag är längdåkarna med 20 km masstart i fristil.
Svegsskidan i strålande sol
Strålande sol och perfekta förhållanden bjöds det på när Svegsskidan kördes under söndagen med både individuella tävlingar och stafetter.
- Nu hade vi knappt 100 deltagare men till nästa år hoppas vi på det dubbla, sa tävlingsledaren Håkan Degselius