Över 400 åkare deltog i norska mästerskapen del 2:
Kathrine Harsem sensationsvann NM
Sprintspecialisten Kathrine Harsem överraskade alla genom att vinna den udda distansen 5 km klassisk åkning vid norska mästerskapen i Harstad. Hon slog VM-drottningarna Marit Björgen och Therese Johaug och förstod inte riktigt själv vad hon ställt till med.
Mest imponerande dock: Deltagarsiffran på 136 damer och 267 herrar!
Med så många deltagare förstår nog dom flesta varför Norge är så bra i längdåkning. Vilken enorm bredd! Här kan man välja mellan så många åkare att inga andra nationer är i närheten. Inte ens på ryska mästerskapen den här veckan hade man i närheten av dom här deltagarsiffrorna.
Kathrine Harsem vann med 5 sekunder före Heidi Weng, som precis grejade silvret före Marit Björgen. Björgen sade för övrigt till NRK efter tävlingen att hon är nära ett beslut om nästa säsong och det lät som om hon kommer att fortsätta.
Therese Johaug var först på en 6:e plats, nästan halvminuten efter. Hon hade också Astrid Uhrenholdt Jacobsen och Ragnhild Haga före sig i listan.
Bland herrarna vann Martin Johnsrud Sundby en favoritseger över 10 km klassisk åkning. Men Sundby kommer inte att försvara sitt femmilsguld på NM under lördagen. Han prioriterar familjen efter en lång säsong och åker tillbaka till Oslo redan under fredagen.
Världscupsegraren var ganska överlägsen på den korta distansen och vann med 15 sekunder före Didrik Tönseth, medan Sundbys brittiska klubbkompis (Röa IL) Andrew Musgrave knep bronset före sprintspecialisten Eirik Brandsdal, som övertygade i milloppet.
Petter Northug jr åkte inte, han är på väg till Årefjällsloppet på lördag och därefter vidare till Flyktningerennet på söndag. Han åker alltså heller inte NM-femmilen.
Resultat
Damer, 5 km/C
1 447 Kathrine Harsem IL Varden Meråker 13:27,6 +00:00,0
2 453 Heidi Weng Bul IL 13:33,3 +00:05,7
3 454 Marit Bjørgen Rognes IL 13:33,7 +00:06,1
4 452 Astrid Uhrenholdt Jacobsen Heming, IL - Ski 13:51,0 +00:23,4
5 450 Ragnhild Haga Åsen IL 13:54,4 +00:26,8
6 455 Therese Johaug Nansen, IL 13:57,1 +00:29,5
7 428 Marthe Bjørnsgaard Lillehammer Skiklub 14:14,9 +00:47,3
8 449 Marthe Kristoffersen IL Varden Meråker 14:15,1 +00:47,5
9 445 Barbro Kvåle Lillehammer Skiklub 14:17,5 +00:49,9
10 448 Silje Theodorsen Kvaløysletta Skilag/Team Veidekke Nord-Norge 14:18,5 +00:50,9
11 439 Julie Myhre Byåsen IL 14:19,3 +00:51,7
12 437 Marte Mæhlum Johansen Østre Toten Skilag/NTG-L 14:19,7 +00:52,1
13 438 Mari Eide Øystre Slidre IL/Team Veidekke Innlandet 14:34,1 +01:06,5
14 418 Trude Nonstad Fornes Ranheim SK/Team Veidekke Trøndelag 14:34,9 +01:07,3
15 425 Thea Krokan Murud Roterud IL/Team Veidekke Innlandet 14:35,0 +01:07,4
16 420 Anna Svendsen Tromsø SK - Langrenn 14:36,0 +01:08,4
17 443 Sofie Nordsveen Hustad Nes Ski 14:40,6 +01:13,0
18 426 Ingeranne Strøm Nakstad Byaasen Skiklub/Team Veidekke Trøndelag 14:40,7 +01:13,1
19 436 Berit Mogstad Strindheim IL 14:42,6 +01:15,0
20 435 Martine Lorgen Øvrebust Stordal IL 14:44,0 +01:16,4
21 427 Marte Skaanes Strindheim IL 14:45,3 +01:17,7
22 442 Lotta Udnes Weng Nes Ski/NTG-L 14:46,6 +01:19,0
23 430 Ingrid Mathisen Fauske IL Ski 14:48,5 +01:20,9
24 431 Merete Myrseth Strindheim IL 14:49,6 +01:22,0
25 424 Emilie Kongsten Åsen IL/Team Veidekke Oslofjord 14:52,3 +01:24,7
26 399 Renate Bergset Tjetland Gjesdal IL/Sirdal Ski Langrenn 14:54,6 +01:27,0
27 421 Christina Rolandsen Fauske IL Ski 14:55,0 +01:27,4
27 446 Maria Strøm Nakstad Byaasen Skiklub/Team Veidekke Trøndelag 14:55,0 +01:27,4
29 444 Tiril Udnes Weng Nes Ski/NTG-L 14:56,0 +01:28,4
30 440 Emilie Kristoffersen Lillehammer Skiklub/Team Coop Talent 14:57,2 +01:29,6
31 368 Martine Engebretsen Heming, IL - Ski/Team Kollen 14:57,8 +01:30,2
32 354 Marte Monrad-Hansen Heming, IL - Ski 14:59,1 +01:31,5
33 386 Marthe Kristine Hafsahl Karset Vang Skiløperforening 15:03,0 +01:35,4
34 349 Synne Arnesen Senja Ski 15:03,3 +01:35,7
35 434 Inger Bonden Sande Sportsklubb 15:05,0 +01:37,4
36 407 Guro Jordheim Hemsedal IL/Team Hallingdal 15:06,1 +01:38,5
37 390 Margit Wiberg Otra IL/HSG 15:06,6 +01:39,0
38 432 Lovise Heimdal Bardu IL/NNS 15:07,1 +01:39,5
39 373 Marthe Klausen Konnerud IL/NTG-L 15:08,2 +01:40,6
40 408 Anniken Jørgensen Inderøy IL 15:08,4 +01:40,8
41 383 Ine Løvlien Lillehammer Skiklub 15:12,4 +01:44,8
42 360 Pia Helene Paulsen Rustad IL/Team Veidekke Oslofjord 15:15,0 +01:47,4
43 393 Emma Arnesen Byåsen IL 15:15,7 +01:48,1
44 397 Mathilde Myhrvold Vind IL/Gjøvik/Toten Langrenn 15:15,9 +01:48,3
45 417 Julie Victoria Berg Leksvik IL 15:19,3 +01:51,7
46 312 Hege Djukastein Heming, IL - Ski/Vossalangrenn 15:19,3 +01:51,7
47 409 Anna Emilie Kant Hernes IL 15:20,4 +01:52,8
48 391 Eva Svensson IFK Mora 15:21,0 +01:53,4
49 404 Karoline Simpson-Larsen Vargar IL/Vossalangrenn 15:22,0 +01:54,4
50 410 Karianne Moe Høybråten og Stovner IL/Team Kollen 15:22,4 +01:54,8
51 423 Ingrid Sørumshaugen Gjøvik SK/Gjøvik/Toten Langrenn 15:22,7 +01:55,1
52 306 Amalie Honerud Olsen Mjøndalen IF/Team Drammen 15:25,0 +01:57,4
52 429 Lisa Kvamme Søre Ål IL/NTG-L 15:25,0 +01:57,4
54 406 Henriette Heitmann Mikkelsen Lillehammer Skiklub/Team Nordlysbyen Ski 15:26,4 +01:58,8
55 411 Anne Vatnedalen Bykle IL/HSG 15:27,6 +02:00,0
56 363 Ane Appelkvist Stenseth Grong IL 15:28,1 +02:00,5
57 414 Chantal Carlen Kjelsås IL - ski 15:28,8 +02:01,2
58 334 Marthe Karlsen Melbo IL/NNS 15:29,0 +02:01,4
59 394 Elise Langkaas Bærums Verk og Hauger Idrettsf 15:30,2 +02:02,6
60 374 Anine Ahlsand Kjelsås IL - ski/Team Kollen 15:30,2 +02:02,6
61 392 Marianne Hermansen Rein, IL/HSG 15:30,3 +02:02,7
62 387 Anne Marthe Brenden Gjøvik SK/Gjøvik/Toten Langrenn 15:30,3 +02:02,7
63 398 Marit Katarina Robertsen Kvaløysletta Skilag 15:33,4 +02:05,8
64 388 Julie Synnøve Ensrud Trøsken IL/NTG-G 15:33,9 +02:06,3
65 364 Nora Ulvang Kjelsås IL - ski/Team Kollen 15:34,4 +02:06,8
66 345 Martine Ek Strøm Bærums Verk og Hauger Idrettsf 15:35,1 +02:07,5
67 403 Wenche A. Snildalsli Strindheim IL 15:35,3 +02:07,7
68 405 Ingvild Øye Hovdebygda IL 15:36,4 +02:08,8
69 389 Kristine K Torgersen Lillehammer Skiklub 15:37,6 +02:10,0
70 371 Hanna Ruud Barland Mysen IF/MVS 15:38,3 +02:10,7
71 379 Kristin Lindahl Nilsen Bærums Verk og Hauger Idrettsf 15:38,3 +02:10,7
72 376 Kaja Sandsten Oppdal IL - ski 15:39,1 +02:11,5
72 382 Marthe Lindmoen Raufoss IL/Gjøvik/Toten Langrenn 15:39,1 +02:11,5
74 422 Solveig Hegstad Krüger Lyn Ski - Ski/Team Kollen 15:39,1 +02:11,5
75 367 Karoline Wollan Byåsen IL 15:39,5 +02:11,9
76 355 Hilvi Emerense Hamar Byaasen Skiklub 15:39,6 +02:12,0
77 319 Lone Johansen Melhus IL 15:43,0 +02:15,4
78 378 Mari Nordlunde Follebu SK/NTG-L 15:44,0 +02:16,4
79 402 Kristin Haugland Strindheim IL 15:44,3 +02:16,7
80 366 Ida Harto Seim Heming, IL - Ski/Team Kollen 15:44,7 +02:17,1
81 359 Eiril Fuglem Renå Hommelvik IL/MVS 15:45,0 +02:17,4
82 340 Agnethe Kaasen Nordreisa IL/NNS 15:45,3 +02:17,7
83 400 Hilde Espnes Senja Ski 15:46,4 +02:18,8
84 365 Marie Renee Sørum Gangsø Lillehammer Skiklub 15:46,7 +02:19,1
85 356 Ellinor Høgberg Heming, IL - Ski/NTG-L 15:47,7 +02:20,1
86 342 Anine Hallén Kjelsås IL - ski/Team Kollen 15:49,0 +02:21,4
87 419 Elise Røer Drabløs Nesodden IF - Ski/NTG-G 15:49,1 +02:21,5
88 380 Kristine Bruland Svensen Trøsken IL/MVS 15:51,1 +02:23,5
89 350 Sofie Mack Rørvik Tromsø SK - Langrenn 15:52,1 +02:24,5
90 412 Kristine Alm Karsrud Raufoss IL/Gjøvik/Toten Langrenn 15:53,5 +02:25,9
91 343 Julie Karlsen Melbo IL 15:53,8 +02:26,2
92 375 Nora Lian Aarrestad Sandnes IL/HSG 15:55,0 +02:27,4
93 338 Marte Fosen Fossum IF/NTG-G 15:56,5 +02:28,9
94 352 Tiril Liverud Knudsen Konnerud IL/Team Drammen 15:57,1 +02:29,5
95 395 Hanne Skulbru Strindheim IL 15:57,2 +02:29,6
96 358 Sirin Elisabeth Strand Alta IF/Team Nordlysbyen Ski 16:01,4 +02:33,8
97 416 Bertine Thorsnes Lefdal IL Bjørn/NTG-G 16:02,1 +02:34,5
98 337 Camilla Lie Kjelsås IL - ski/Team Kollen 16:03,0 +02:35,4
99 384 Ingeborg Eide Byåsen IL 16:03,0 +02:35,4
100 370 Vilde Aaseth Strandbygda IL/NTG-L 16:06,0 +02:38,4
101 314 Anette Kjellbergvik Kvaløysletta Skilag 16:06,5 +02:38,9
102 339 Amanda Bjørnenak Bardu IL/NNS 16:09,1 +02:41,5
103 347 Hennie Barstrand Stornes Fauske IL Ski 16:10,2 +02:42,6
104 377 Sofie Winona Aa Fossum IF 16:10,4 +02:42,8
105 385 Solveig Bøgseth Henning Skilag 16:12,5 +02:44,9
106 309 Ingrid Haugland Strindheim IL 16:12,9 +02:45,3
107 361 Marte Jensen Runar, IL 16:13,6 +02:46,0
108 328 Stine Skaarseth Lillehammer Skiklub 16:13,9 +02:46,3
109 348 Sigrid Lid Byggland Høydalsmo IL 16:14,3 +02:46,7
110 326 Synne Brovold Byåsen IL 16:15,3 +02:47,7
111 321 Tina Knutsmoen Nesodden IF - Ski 16:16,4 +02:48,8
112 329 Bjørk Hågensen Tromsø SK - Langrenn 16:17,4 +02:49,8
113 335 Johanne Birkeland Abrahamsen Heming, IL - Ski/Team Kollen 16:17,9 +02:50,3
114 330 Thea Maurtvedt Slitu IF/NTG-L 16:19,3 +02:51,7
115 401 Johanne Hauge Harviken Strandbygda IL/NTG-L 16:19,4 +02:51,8
116 324 Alise Einmo Surnadal IL/MVS 16:23,3 +02:55,7
117 336 Vilde Arnesen Senja Ski 16:24,1 +02:56,5
118 323 Ingvild Ytterhus Utengen Byåsen IL 16:29,1 +03:01,5
119 353 Tina Andrea Thomte Vind IL/Gjøvik/Toten Langrenn 16:31,6 +03:04,0
120 333 Oda Hammernes Pedersen Strindheim IL 16:35,6 +03:08,0
121 322 Synnøve Larsen Lyngen/Karnes IL 16:36,0 +03:08,4
122 331 Johanne Heimdal Bardu IL 16:37,4 +03:09,8
123 369 Ida Sonflå IL Varden Meråker/MVS 16:40,1 +03:12,5
124 308 Henriette Olsen Kaale Ivrig, IL/Team Nordre Vestfold 16:40,7 +03:13,1
125 311 Lea Fischer Henning Skilag 16:47,7 +03:20,1
125 362 Anikken Gjerde Alnæs Gjerdrum IL - Ski 16:47,7 +03:20,1
127 320 Ingvild Margrete Ofstad Tromsø SK - Langrenn 16:53,8 +03:26,2
128 325 Ingrid Nerem Emblem IL 16:54,5 +03:26,9
129 357 Helene Albertsen Dahlen IL Varden Meråker 16:55,8 +03:28,2
130 318 Oda Myrvold Thorud Strømmen og Lillestrøm SK/NTG-G 16:58,3 +03:30,7
131 315 Embla Stol Øyan IL Varden Meråker/MVS 17:04,2 +03:36,6
132 317 Sigrid Sugaren Røros IL 17:06,5 +03:38,9
133 327 Hanne Mo Vaadal Lillehammer Skiklub 17:15,1 +03:47,5
134 341 Pauline Forren Ytre Snillfjord IL 17:22,1 +03:54,5
135 310 Pia Nystu Nordreisa IL 17:59,0 +04:31,4
136 307 Vilde Kvammen Olderdalen IK 18:18,6 +04:51,0
Herrar, 10 km/C
1 821 Martin Johnsrud Sundby Røa IL 23:38,1 +00:00,0
2 817 Didrik Tønseth Byåsen IL 23:53,6 +00:15,5
3 812 Andrew Musgrave Røa IL 23:58,7 +00:20,6
4 789 Eirik Brandsdal Kjelsås IL - ski 24:04,2 +00:26,1
5 819 Niklas Dyrhaug Tydal IL 24:09,0 +00:30,9
6 810 Mathias Rundgreen Byaasen Skiklub 24:10,0 +00:31,9
7 818 Finn Hågen Krogh Tverrelvdalen IL/Team Nordlysbyen Ski 24:20,9 +00:42,8
8 809 Emil Iversen IL Varden Meråker 24:26,4 +00:48,3
9 815 Eldar Rønning Skogn IL 24:31,8 +00:53,7
10 816 Anders Nøstdahl Gløersen Rustad IL 24:32,4 +00:54,3
11 797 Johan Hoel Åsen IL 24:40,0 +01:01,9
12 796 Sindre Bjørnestad Skar Bærums Verk og Hauger Idrettsf 24:47,8 +01:09,7
13 794 Emil Nyeng Ringebu/Fåvang SK/Team Veidekke Innlandet 24:49,5 +01:11,4
14 813 Daniel Myrmæl Helgestad Byåsen IL/Team Veidekke Trøndelag 24:53,6 +01:15,5
15 785 Rolf Einar Jensen Bossmo og Ytteren IL/Team Veidekke Nord-Norge 24:56,2 +01:18,1
16 658 Vebjørn Hegdal Larvik Ski/Team 2022 24:56,5 +01:18,4
17 799 Martin Løwstrøm Nyenget Lillehammer Skiklub 24:57,1 +01:19,0
18 790 Øyvind Moen Fjeld Kjelsås IL - ski/Team Veidekke Oslofjord 25:01,9 +01:23,8
19 808 Simen Hegstad Krüger Lyn Ski - Ski 25:02,5 +01:24,4
20 806 Per Kristian Nygård Vestre Spone IF 25:04,9 +01:26,8
21 772 Eirik Mysen Oseberg Skilag/Team Veidekke Oslofjord 25:06,1 +01:28,0
22 787 Gjøran Tefre Førde IL 25:06,1 +01:28,0
23 793 Morten Harjo Pettersen Vadsø SK/Team Veidekke Nord-Norge 25:06,8 +01:28,7
24 609 Thomas Helland Larsen Fossum IF/NTG-G 25:08,4 +01:30,3
25 792 Eirik Sverdrup Augdal Ringkollen SK 25:09,2 +01:31,1
26 751 Jöri Kindschi Kjelsås IL - ski 25:12,7 +01:34,6
27 774 Petter Soleng Skinstad Vind IL/Team Veidekke Innlandet 25:12,9 +01:34,8
28 798 Anders Tettli Rennemo Leksvik IL/Team OneWay 25:13,7 +01:35,6
29 776 Johannes Høsflot Klæbo Byåsen IL 25:18,2 +01:40,1
30 687 Magne Lund Hansen Høybråten og Stovner IL 25:19,2 +01:41,1
31 801 Vegard Bjerkreim Nilsen Lillehammer Skiklub 25:20,9 +01:42,8
32 763 Sivert Grøtan Eriksen Byåsen IL 25:21,4 +01:43,3
33 804 Vebjørn Turtveit Voss IL/Vossalangrenn 25:21,4 +01:43,3
34 779 Eirik Telebond Klæbu IL/Team NTNU 25:25,2 +01:47,1
35 783 Jonas Austmo Kolstad Henning Skilag 25:26,1 +01:48,0
36 781 Sindre Sætre Hammerlund Asker SK/Team NTNU 25:27,4 +01:49,3
37 734 Runar Skaug Mathisen Vinje IL/Team Synnfjell 25:29,5 +01:51,4
38 780 Lars Ove Aunli Strindheim IL/Team Veidekke Trøndelag 25:31,1 +01:53,0
39 788 Espen Udjus Frorud Skiptvet IL 25:33,2 +01:55,1
40 775 Aksel Rosenvinge Oseberg Skilag 25:33,3 +01:55,2
41 769 Mattis Stenshagen Follebu SK/NTG-L 25:35,4 +01:57,3
42 791 Eivind Bakkene Øystre Slidre IL/Team Veidekke Innlandet 25:36,8 +01:58,7
43 743 Mikael Gunnulfsen Ørn, IF/Team Hadeland 25:36,9 +01:58,8
44 773 Nils Magnus Bøen Grave IL Korlevoll - Odda/Team Synnfjell 25:37,3 +01:59,2
45 717 Erland Kvisle Asker SK/Team G-Sport Asker 25:38,2 +02:00,1
46 778 Audun Erikstad Vadsø SK/Team Varanger 25:39,8 +02:01,7
47 699 Johan Sørum Gangsø Gran IL/Team Hadeland /NTG-G 25:40,5 +02:02,4
48 733 Torgeir Sulen Hovland Kvaløysletta Skilag 25:40,9 +02:02,8
49 761 Magnus Stensås Lundamo IL 25:43,0 +02:04,9
50 721 Karstein Johaug Jr. Gran IL/Team Hadeland 25:43,5 +02:05,4
51 731 Håkon Ramstad Gjøvik SK 25:44,6 +02:06,5
52 705 Trygve Henden Gaasø Fjellhug/Vereide IL/Team Synnfjell 25:48,7 +02:10,6
53 749 Håkon Mikalsen Nordreisa IL/Team Veidekke Nord-Norge 25:51,0 +02:12,9
54 690 Erlend Drivenes Kvam Langrenn- og Skiskyttarkl 25:53,1 +02:15,0
55 753 Stian Christoffersen Runar, IL 25:53,2 +02:15,1
56 739 Eirik Solvang Innstrandens IL 25:53,8 +02:15,7
57 716 Torstein Bu Førde IL/MVS 25:53,9 +02:15,8
58 784 Andrew Young Bækkelagets SK/Team Synnfjell 25:54,7 +02:16,6
59 764 Herman Martens Meyer Frogner IL 25:54,7 +02:16,6
60 766 Petter Stakston Søre Ål IL/NTG-L 25:55,3 +02:17,2
61 746 Martin Mikkelsen Medkila SL/Team Veidekke Nord-Norge 25:55,8 +02:17,7
62 782 Gaute Kvåle Røldal IL/HSG 25:55,9 +02:17,8
63 666 Thomas Albertsen Dahlen IL Varden Meråker 25:58,3 +02:20,2
64 802 Snorri Einarsson Tromsø SK - Langrenn/Team Veidekke Nord-Norge 25:58,5 +02:20,4
65 750 Thomas Bucher-Johannessen Fossum IF/NTG-G 25:59,4 +02:21,3
66 744 Espen Honganvik Holen Magnor UL/Team Veidekke Innlandet 25:59,4 +02:21,3
67 735 Martin Riseth Byåsen IL 26:00,9 +02:22,8
68 747 Martin Hovin Byåsen IL 26:01,3 +02:23,2
69 663 Timo Andre Bakken Konnerud IL 26:01,6 +02:23,5
70 723 Fredrik Riseth Byåsen IL 26:01,7 +02:23,6
71 805 Kristian Tettli Rennemo Leksvik IL/Team OneWay 26:02,6 +02:24,5
72 676 Henrik Dønnestad Gulset IF/Team Grenland Ski 26:02,7 +02:24,6
73 754 Vidar Undebakke Strindheim IL 26:03,4 +02:25,3
74 727 Torleif Syrstad Lundamo IL 26:04,8 +02:26,7
75 696 Mads Granrud Madsgård Konnerud IL 26:04,8 +02:26,7
76 672 Fridtjof Vaksdal Kjelsås IL - ski/Team Jobzone 26:06,0 +02:27,9
77 608 Jon Rolf Skamo Hope Hyen IL/NTG-G 26:07,1 +02:29,0
78 803 Eirik Lorentsen Henning Skilag/Team Veidekke Trøndelag 26:07,4 +02:29,3
79 767 Jan Thomas Jenssen Hommelvik IL/MVS 26:08,7 +02:30,6
80 647 Marius Caspersen Falla Gjerdrum IL - Ski/Team Jobzone 26:10,4 +02:32,3
81 678 Johan Tjelle Lyn Ski - Ski 26:11,1 +02:33,0
82 758 Halvor Korbøl Thoner Slåstad IL/Team Odal 26:11,4 +02:33,3
83 652 Erik Olsvik Dengerud Kjelsås IL - ski/Team Kollen 26:12,5 +02:34,4
84 691 Vegard Hamnes Lillehammer Skiklub 26:13,1 +02:35,0
85 703 Jonas Udjus Frorud Skiptvet IL 26:13,2 +02:35,1
86 650 Ola Jordheim Hemsedal IL/Team Hallingdal 26:15,8 +02:37,7
87 762 Even Sæteren Hippe Lillehammer Skiklub/Team Veidekke Innlandet 26:16,0 +02:37,9
88 653 Amund Hoel Frogner IL 26:17,9 +02:39,8
89 757 Kristian Græsli Hamar SK 26:19,8 +02:41,7
90 684 Eirik Mikkelsen Medkila SL/NNS 26:20,7 +02:42,6
91 759 Pål Trøan Aune Steinkjer SK 26:21,2 +02:43,1
92 667 Kristoffer Bryhn ROS, IL/Team Drammen 26:21,3 +02:43,2
92 730 Vegard Johnson Joranger Fossum IF 26:21,3 +02:43,2
94 712 Ask Kleist Godal Innstrandens IL/MVS 26:22,1 +02:44,0
95 665 Fredrik Tveter Oppegård IL 26:24,1 +02:46,0
96 648 Marcus Fjeldheim Konnerud IL/Team Drammen 26:24,4 +02:46,3
97 713 Peter Andersen Lillehammer Skiklub 26:25,8 +02:47,7
98 517 Øyvind Gløersen Rustad IL 26:26,3 +02:48,2
99 668 Svein Berg Fines Strindheim IL/MVS 26:26,5 +02:48,4
100 719 Thomas Ekren Strindheim IL 26:26,9 +02:48,8
101 709 Gjermund Løfald Rindal IL 26:27,5 +02:49,4
102 765 Ole-Marius Bach Leksvik IL/Team OneWay 26:28,7 +02:50,6
103 601 Jørgen Lippert Trøsken IL/NTG-G 26:32,2 +02:54,1
104 657 Jostein S Strandbråten Begna IL/NTG-L 26:32,9 +02:54,8
105 540 Vebjørn Moen Tverlandet IL 26:33,4 +02:55,3
106 760 Johan Hundseth Kolvereid IL 26:33,8 +02:55,7
107 800 Daniel Stock Lillehammer Skiklub/Team Coop Talent 26:36,3 +02:58,2
108 618 Vegard Stav Flå IL 26:36,8 +02:58,7
109 724 Sivert Wiig Gjesdal IL/HSG 26:37,3 +02:59,2
110 728 Chrisander Skjønberg Holth Birkebeineren, IF/Team Veidekke Innlandet 26:37,6 +02:59,5
111 661 Thomas Hetland Helleland IL/Sirdal Ski Langrenn 26:38,1 +03:00,0
112 701 Anders Sørensen Bjørndal IF/NTG-G 26:38,2 +03:00,1
113 681 Erling Tofte Lillehammer Skiklub 26:38,3 +03:00,2
114 634 Mårten Soleng Skinstad Vind IL/NTG-L 26:39,1 +03:01,0
115 770 Eivind Romberg Kvaale Høydalsmo IL/Team Veidekke Oslofjord 26:39,4 +03:01,3
116 768 Markus Johansen Westgaard Trøsken IL/Team Jobzone 26:40,6 +03:02,5
117 756 Eivind Bjeglerud Klemoen Vind IL/Team Synnfjell 26:41,4 +03:03,3
118 715 Sturla Lie Viking, TIF 26:41,5 +03:03,4
119 752 Gaute Iversen IL Varden Meråker/MVS 26:43,6 +03:05,5
120 559 Joar Andreas Thele Lyn Ski - Ski 26:43,9 +03:05,8
121 627 Ivar Andre Ryttervold Frogner IL 26:44,2 +03:06,1
122 519 Bjørn-Vidar Suhr Alta IF/Team Veidekke Nord-Norge 26:44,5 +03:06,4
123 786 Ole Jørgen Bruvoll Lierne IL/MVS 26:44,6 +03:06,5
124 592 Marius Borge Heir Fossum IF 26:46,8 +03:08,7
125 623 Erling Pettersen Vollan Høybråten og Stovner IL/Team Kollen 26:47,5 +03:09,4
126 671 Aleksander Wisløff Ranheim SK 26:47,6 +03:09,5
127 580 Andreas Andersen Sauge Nes Ski 26:48,8 +03:10,7
128 704 Ingvar Folkvord Sandnes IL 26:51,6 +03:13,5
129 628 Jonas Kolderup Lund Rustad IL/Team Kollen 26:53,6 +03:15,5
130 605 Vebjørn Nerheim Suldal IL/HSG 26:55,4 +03:17,3
130 725 Joachim Aurland Kjellmyra IL/Team Solør Ski /NTG-L 26:55,4 +03:17,3
132 593 Eirik Ek Hagen Driv IL - Ski/Team Synnfjell /HSG 26:57,4 +03:19,3
133 591 Jonas Aasbø Surnadal IL/MVS 26:57,5 +03:19,4
134 659 Mattis Sjøli Halmsås og Omegn Skilag 26:59,2 +03:21,1
135 510 Erlend Moian Nydal Asker SK 26:59,6 +03:21,5
136 619 Sivert Knotten Svarstad IL/HSG 27:01,4 +03:23,3
137 588 Lars Sønsterud Bækkelagets SK/Team Kollen 27:01,6 +03:23,5
138 736 Arnaud Du Pasquier SC Bernina Pontresina 27:01,9 +03:23,8
139 692 Sjur Obrestad Gabrielsen Sandnes IL/Sirdal Ski Langrenn 27:02,4 +03:24,3
140 513 Stian Sverdrup Lilleeng Oddersjaa SSK/Sirdal Ski Langrenn 27:02,6 +03:24,5
141 538 Eirik Sørgård Anderssen Lillomarka SK/Team Kollen 27:02,8 +03:24,7
142 656 Kristoffer By Vollset Klæbu IL 27:02,8 +03:24,7
143 795 Hallvard Løfald Rindal IL/Team Veidekke Trøndelag 27:03,4 +03:25,3
144 571 Håkon Asdøl IL Jardar/NTG-G 27:03,4 +03:25,3
145 686 Halvor Kleivi Kjelsås IL - ski/Team Kollen 27:05,5 +03:27,4
146 550 Sondre Ramse Otra IL/HSG 27:05,6 +03:27,5
147 741 Oliver Sugaren Magnor UL 27:08,3 +03:30,2
148 685 Ole Morten Flataker Hommelvik IL/MVS 27:08,6 +03:30,5
149 745 Fredrik Ole Oldereid Andersen Lyn Ski - Ski 27:09,3 +03:31,2
150 595 Elias René Valøy Tromsø SK - Langrenn 27:09,5 +03:31,4
151 607 Simen Eide Brøste Lillehammer Skiklub/NTG-L 27:10,4 +03:32,3
152 755 Andreas Myran Steen Leksvik IL/Team OneWay 27:10,9 +03:32,8
153 680 Sigurd Lund Røer Bækkelagets SK/NTG-G 27:11,1 +03:33,0
154 664 Henrik Bakke Lyn Ski - Ski 27:11,5 +03:33,4
155 677 Even Kristoffersen Kragerø IF Ski/Team Grenland Ski 27:11,9 +03:33,8
156 596 Simen Engebretsen Nordli Vang Skiløperforening 27:11,9 +03:33,8
157 576 Eirik Abrahamsen Stokke IL 27:15,2 +03:37,1
158 720 Sindre Folkvord Sandnes IL/HSG 27:16,8 +03:38,7
159 630 Vetle Ulrichsen Flaget Hemsedal IL/Team Hallingdal 27:18,4 +03:40,3
160 777 Håvard Solås Taugbøl Lillehammer Skiklub 27:18,6 +03:40,5
161 626 Jakob Velle Bækkelagets SK/Team Kollen 27:19,4 +03:41,3
162 708 Erik Bråten Kjelsås IL - ski 27:20,9 +03:42,8
163 654 Erik Lippestad Thorstensen Bærums Verk og Hauger Idrettsf 27:21,2 +03:43,1
164 546 Harald Østberg Amundsen Asker SK/Team G-Sport Asker 27:21,8 +03:43,7
165 615 Øyvind Brakvatne Mjelde Osterøy IL/NTG-G 27:23,1 +03:45,0
166 569 Simon Fredrik Gundersen Medkila SL 27:23,7 +03:45,6
167 600 Erik K Hoffsbakken Lillehammer Skiklub 27:24,1 +03:46,0
168 646 Jo Svinsås Rindal IL 27:24,4 +03:46,3
169 606 Øystein Hatlestad Hovland IL Jardar/NTG-G 27:24,5 +03:46,4
170 738 Even Northug Strindheim IL/MVS 27:25,9 +03:47,8
171 594 Gaute Eriksen ROS, IL/Team Drammen 27:26,0 +03:47,9
172 612 Vetle Skeime Kostøl Lillomarka SK/Team Kollen 27:27,8 +03:49,7
173 614 Erling Moseby Kjelsås IL - ski/Team Kollen 27:28,4 +03:50,3
174 509 Bjørn-Thomas Nygaard Burfjord IL 27:29,5 +03:51,4
175 732 David Dong-Hee Vik Alta IF/Team Nordlysbyen Ski 27:30,1 +03:52,0
176 669 Edvin Frost Tromsø SK - Langrenn 27:30,7 +03:52,6
177 629 Jørgen Vold Byåsen IL 27:30,9 +03:52,8
178 547 Ola Kristoffer Tosterud Nes Ski 27:30,9 +03:52,8
179 586 Lars Andrè Møen Voss IL/Vossalangrenn 27:34,4 +03:56,3
180 688 Einar Flaktveit Moxnes Viking, TIF 27:35,5 +03:57,4
181 564 Kristoffer Liset Ivrig, IL/Team Nordre Vestfold 27:35,6 +03:57,5
181 598 Emil Wiik ROS, IL/Team Drammen 27:35,6 +03:57,5
183 560 Geir Kristian Hoås Lånke IL/MVS 27:35,9 +03:57,8
184 528 Håvard Mannsåker Sandnes IL/HSG 27:36,8 +03:58,7
185 541 Ole Marius Kirkeng ROS, IL/Team Drammen 27:39,4 +04:01,3
185 649 Kasper Stadaas Heming, IL - Ski 27:39,4 +04:01,3
187 549 Tobias Topp Sandvik Hjelmeland IL - ski/HSG 27:39,7 +04:01,6
188 533 Magnus Norøy Frol IL/MVS 27:40,8 +04:02,7
189 620 Kristian Kvamme Søre Ål IL/NTG-L 27:41,4 +04:03,3
190 563 Petter Torås Halseth Henning Skilag 27:41,5 +04:03,4
191 557 Ole Skrove Henning Skilag 27:42,1 +04:04,0
192 737 Jørgen Sæternes Ulvang IL Varden Meråker 27:42,7 +04:04,6
193 694 Bjørn André Aaslund Heming, IL - Ski/Team Kollen 27:42,7 +04:04,6
194 536 Eirik Bergene Aabrekk Runar, IL/NTG-L 27:43,5 +04:05,4
195 683 Aleksander Dyrberg Ek Bærums Verk og Hauger Idrettsf 27:43,5 +04:05,4
196 670 Krister Aaen Pedersen Lillehammer Skiklub 27:43,7 +04:05,6
197 660 Sondre Handeland Sauda IL 27:45,1 +04:07,0
197 722 Lars Falsen Habostad Heming, IL - Ski 27:45,1 +04:07,0
199 570 Erlend Nyhus Bardu IL 27:45,2 +04:07,1
200 527 Vegard Olsvik Malvik IL 27:46,3 +04:08,2
201 555 Johannes Bjertnæs Jevnaker Idrettsforening Ski/Team Hadeland 27:46,7 +04:08,6
202 578 Sivert Størseth Malvik IL/MVS 27:46,9 +04:08,8
203 610 Eivind Kjennerud Sande Sportsklubb/Team Drammen 27:50,1 +04:12,0
204 535 Sivert Moen Mellembygd IL 27:51,0 +04:12,9
205 577 Magnus Sivertsen Leirådal IL 27:56,0 +04:17,9
206 625 Aleksander Riseth Byåsen IL 27:57,3 +04:19,2
207 655 Erik Husby Skaun IL 27:57,9 +04:19,8
208 562 Anton Elvseth Lierne IL 28:00,8 +04:22,7
209 544 Tor Olav Hægeland Rustad IL/Team Kollen 28:01,7 +04:23,6
210 556 Petter Bergmann Konnerud IL 28:02,0 +04:23,9
211 587 Simen Myhre Koll IL/Team Kollen 28:03,7 +04:25,6
212 554 Sondre Grønvold Lyn Ski - Ski 28:04,7 +04:26,6
213 689 Jørgen J Borgersen Hokksund IL/Team Drammen 28:04,7 +04:26,6
214 521 Jonas Torgersen Asker SK/Team G-Sport Asker 28:05,1 +04:27,0
215 584 Christian Magnus Hjelde Konnerud IL/NTG-L 28:06,1 +04:28,0
216 548 Lars Laulo Heming, IL - Ski/Team Kollen 28:08,4 +04:30,3
217 643 Thor Eirik Skaret Monsen Alta IF/Team Nordlysbyen Ski 28:09,7 +04:31,6
218 714 Sivert Halfdan Bergan Larvik Ski 28:09,9 +04:31,8
219 641 Trym Halbjørhus Fikke Hemsedal IL/NTG-G 28:10,7 +04:32,6
220 624 Sander Murbræch Innstrandens IL 28:11,3 +04:33,2
221 673 Hallvard Riseth Fjone Steinkjer SK 28:12,6 +04:34,5
222 522 Bendik Persch Andersen Lyn Ski - Ski 28:13,0 +04:34,9
222 726 Simen Thune Rolfsen Fossum IF 28:13,0 +04:34,9
224 552 Emil Intelhus Brøto Gol IL/NTG-G 28:14,0 +04:35,9
225 621 Bjørn Georg Riksaasen Vågå IL/MVS 28:15,4 +04:37,3
226 558 Simen Munch Wahl Bjørndal IF/NTG-G 28:16,4 +04:38,3
227 551 Anders Haga Åsen IL 28:16,8 +04:38,7
228 639 Harald Astrup Arnesen Heming, IL - Ski/Team Kollen 28:17,3 +04:39,2
229 651 Kristoffer Lamøy Åsen IL 28:18,8 +04:40,7
230 616 Torbjørn Øilo Jacobsen Bærums Skiklub 28:20,5 +04:42,4
231 553 Marcus Johnsen Sortland og Omegn SK - Ski/NNS 28:21,2 +04:43,1
232 706 Sigurd Rønning Vikersund IF - Ski 28:22,3 +04:44,2
233 583 Kristian Røise Kolbukameratene, IL/Gjøvik/Toten Langrenn 28:24,6 +04:46,5
234 590 Ingar Høiseth Frogner IL 28:25,0 +04:46,9
235 539 Hans Kristian Holmbro Høland IL/MVS 28:25,7 +04:47,6
236 531 Lars Sørensen Rustad IL/Team Kollen 28:26,3 +04:48,2
237 523 Didrik Fjeld Elset Oseberg Skilag 28:29,1 +04:51,0
238 582 Ola Raaum Jansen Spillum IL 28:30,2 +04:52,1
239 543 Erik Høiås Birkebeineren, IF 28:31,2 +04:53,1
240 514 Kjell Arne Kristiansen Medkila SL 28:32,3 +04:54,2
241 511 Einar Mikal Andreassen Fjell Skilag 28:37,4 +04:59,3
242 613 Kjetil Stuge Bånerud Koll IL/Team Kollen 28:37,6 +04:59,5
243 575 Knut Skrindo Gol IL/Team Hallingdal 28:38,2 +05:00,1
244 574 Christopher Christophersen Grindhaug Heming, IL - Ski 28:40,0 +05:01,9
245 567 Jørgen Henriksen Sortland og Omegn SK - Ski 28:41,5 +05:03,4
246 702 Ørjan Staff Brandbu IF/Team Hadeland /NTG-G 28:42,9 +05:04,8
247 529 Kristian Tobias Andersen Konnerud IL 28:43,3 +05:05,2
248 572 Eivind Maurseth Blindheim Bulken IL/Vossalangrenn 28:46,8 +05:08,7
249 526 Ole Haldor Ensrud Trøsken IL/NTG-G 28:48,1 +05:10,0
250 771 Stian Remseth Andresen Lyn Ski - Ski 28:48,6 +05:10,5
251 505 Anton Killi Ringen Selbu IL 28:56,0 +05:17,9
252 561 Lars Hagelsteen Vik Holeværingen IL 28:57,9 +05:19,8
253 534 Gaute Lund Vinne Skilag 29:04,9 +05:26,8
254 568 Andreas Finni Magnussen Nittedal IL/NTG-L 29:05,7 +05:27,6
255 599 Håkon Brynjulf Tesaker Rustad IL/Team Kollen 29:10,4 +05:32,3
256 515 Mats Jørgen Nordmo Ingdal Mellembygd IL 29:12,9 +05:34,8
257 565 August Nordeng Sortland og Omegn SK - Ski/NNS 29:17,7 +05:39,6
258 675 Markus Emaus Holm Lillehammer Skiklub 29:22,6 +05:44,5
259 573 Jon Kristian Netland Andersen Bardu IL 29:27,7 +05:49,6
260 579 Sondre Stormo Hommelvik IL/MVS 29:35,2 +05:57,1
261 545 Mats Kobbersletten Jensen Gjerdrum IL - Ski/NTG-L 30:06,2 +06:28,1
262 518 Martin Østberg Medkila SL 30:06,4 +06:28,3
263 532 Trym Moeng Jensen Kjelsås IL - ski/Team Kollen 30:08,0 +06:29,9
264 512 Markus Johnsgård Senja Ski 30:15,1 +06:37,0
265 631 Erik Bøe Lyn Ski - Ski/Team Kollen 31:29,2 +07:51,1
266 520 Jonas Sørensen Stokmarknes IL 31:29,8 +07:51,7
267 524 Ola Tandberg Ryan Asker SK/Team G-Sport Asker 31:35,0 +07:56,9
En SM-femmil helt i Burmans smak
En hård SM-femmil. Individuell start. Hårda spår och jämnt före. Många trötta åkare på slutet av säsongen.
Det gillar Jens Burman.
Åsarna-åkaren var i ledningen från start till mål i den sista SM-tävlingen på Pagla skidstadion i Boden under tisdagen. Närmast följde unge Truls Gisselman från Rehns BK.
Ebba vände och vann SM-tremilen
Linn Svahn öppnade bäst och hade ledningen i SM-tremilen i Boden.
Men på andra halvan vände Ebba Andersson på steken och tog sitt första guld under årets SM-vecka i Norrbotten.
Avståndet i mål blev dock bara 8 sekunder.
Jonna sjuk – Falun-Borlänges första guld
Jonna Sundling blev sjuk och kom aldrig till start. Storfavoriten Piteå Elit försvagades avsevärt och Falun Borlänge SK tog chansen och vann sitt första stafettguld på damsidan.
SM-stafetten för damer i Boden blev en duell mellan dessa två klubbar, dom övriga var långt efter.
”Häggis” blev Piteås stafetthjälte
Johan Häggström hade dom nödvändiga hundradelarna på sin sida och säkrade stafettguldet för Piteå Elit på Pagla skidstadion i Boden.
Samtidigt var det ett besviket Åsarna-gäng som fick se Edvin Anger förlora upploppsstriden med minsta möjliga margin.
Perfekt avslutning för Peppe Femling
Vann SM-guld med sambon Anna Magnusson:
Peppe Femling åkte sin sista tävling.
Och vilken avslutning det blev på karriären.
Tillsammans med sambon Anna Magnusson blev det SM-guld i single mixed på Pagla skidstadion i Boden.
Nils Dahlsten vann spurten i Gäddede
Lager 157 också i Flyktningerennet:
Lager 157 Ski Team har haft en mycket bra månad. Under söndagen fortsatte framgångarna då Nils Dahlsten spurtade hem segern i Flyktningerennet mellan Lierne i Norge och Gäddede. Han vann precis före teamkollegan Marcus Johansson.
Bland damerna imponerade Hedda Bångman, Offerdals SK som vann klart.
Alvar firade 18 år med seger
Alvar Myhlback har äntligen hunnit bli 18 år. Killen som imponerade som 8:a i Vasaloppet som 16-åring och 3:a som 17-åring.
Han fyllde år i fredags och firade med att vinna Lofsdalen Epic under lördagen efter en tuff fight mot lagkompisen Nils Dahlsten i Lager 157 samt Morten Eide Pedersen, Team Eksjöhus och Max Novak, Team Aker Dæhlie.
SM-guld för Jesper och Elvira i masstarterna
SM-veckan i Boden fortsatte på söndagen med spännande masstarter i fina förhållanden med några minusgrader i luften och vindstilla på vallen. Jesper Nelin vann sitt andra guld i herrarnas lopp, medan Elvira Öberg tog hem segern bland damerna efter att ha avgjort i sista stående.
Linn bröt Jonnas segersvit på mållinjen
Edvin Anger tog nytt guld på skid-SM:
Linn Svahn bröt Jonna Sundlings segersvit på skid-SM i Boden med en millimeterseger i damernas sprintfinal.
I herrenes final var Edvin Anger i tät från start till mål och fick segern som han ville före Johan Häggström.
Lager 157 dominerade i Jokkmokk
Nordeskiöldsloppet 220 km:
Det blev seger både i dam- och herrklassen i det 220 km långa Nordenskiöldsloppet i Jokkmokk under lördagen.
Oskar Kardin och Linnea Johansson vann varsin klass i den kanske största kraftmätningen bland dom svenska längdtävlingarna.
Team Eksjöhus-skräll på NM 50 km
Doldis slog Klæbo och vann norska mästerskapen:
Eirik Sverdrup Augdal brukar åka långlopp för svenska Team Eksjöhus.
Men under lördagens körde han femmilen på norska mästerskapen i Lillehammer.
Och vann – före Johannes Høsflot Klæbo.
Jesper och Hanna sprintsegrare på SM
Skidskytte:
Det var snöigt med tungt före och viss vind på vallen under lördagens sprint vid SM-veckan på Pagla skidstadion i Boden. Jesper Nelin försvarade guldet från förra året med fullt skytte och snabbaste åktid i herrarnas lopp, medan Hanna Öberg vann överlägset bland damerna.
Therese Johaug krossade alla i comebacken
Fråga inte om Therese Johaug är klar för femmilen på VM i Trondheim 2025.
I sin comeback över 30 km fristil i norska mästerskapen i Lillehammer var hon totalt överlägsen och krossade allt motstånd.
35-åringen vann med två minuter och 49 sekunder!
Trippel Åsarna och Jonna SM-drottning
Skid-SM i Boden:
Åsarna tog revansch från masstarten och vann tredubbel på herrarnas 10 km klassisk på skid-SM i Boden – precis det samma som IFK Mora gjorde i masstarten. Edvin Anger vann före William Poromaa och Jens Burman.
Jonna Sundling tog en överlägsen seger bland damerna och har nu tre SM-guld på tre dagar.
Petter Northug chockade med NM-silver
Petter Northug jr chockade alla då han tillsammans med lillebror Even vann silver i teamsprint på norska mästerskapen i Lillehammer.
– Jag såg dubbelt och ville spy, säger Northug som visade upp sitt gamla fighting face.
Piteå och Åsarna vann SM-teamsprinten
Favoritsegrar till Piteå Elit och Åsarna IK i dam- respektive herrklassen i torsdagens SM i teamsprint.
Piteås damer var överlägsna medan Åsarnas herrar fick spurta för guldet.
Trippel IFK Mora i herrarnas SM-masstart
IFK Mora SK stod kvar som den stora segraren efter herrarnas 20 km masstart i fristil vid skid-SM i Boden. Tredubbelt var full pott för dalaklubben efter att fem åkare gjort upp om medaljerna på slutet.
Anmärkningsvärt är att A-landslagsåkarna inte fanns med i tätkampen.
Jonna vann spurten om SM-guldet
Jonna Sundling vann den dramatiska avslutningen på damernas 20 km masstart när skid-SM inleddes i Boden under onsdagen.
Linn Svahn och Maja Dahlqvist tog dom andra medaljerna från en 7-mannagrupp som innehöll alla dom största favoriterna.
– Jag tänkte redan på det näst sista varvet att det skulle bli en spurt, säger Sundling till SVT.
Klart för SM i längd och skidskytte
Onsdag startar skid-SM i Boden med ett mäktigt program både med längdåkning och skidskytte. Tävlingarna går i samband med SM-veckan där tävlingar också äger rum i Luleå.
Först ut på onsdag är längdåkarna med 20 km masstart i fristil.
Svegsskidan i strålande sol
Strålande sol och perfekta förhållanden bjöds det på när Svegsskidan kördes under söndagen med både individuella tävlingar och stafetter.
- Nu hade vi knappt 100 deltagare men till nästa år hoppas vi på det dubbla, sa tävlingsledaren Håkan Degselius