Mobile Version
Desktop Version
ALICIA PERSSON, Stockvik var stark tvåa i damjuniorklassen. Hon blev endast slagen med 0,4 sekunder av Leksands Sofie Oskarsson. Foto/rights: KJELL-ERIK KRISTIANSEN/KEK-photo
ALICIA PERSSON, Stockvik var stark tvåa i damjuniorklassen. Hon blev endast slagen med 0,4 sekunder av Leksands Sofie Oskarsson. Foto/rights: KJELL-ERIK KRISTIANSEN/KEK-photo

Juniorresultaten från Bruksvallsloppet

Här är resultaten från juniorklasserna i lördagens distanslopp i Bruksvallarna. Det fanns bara två juniorklasser: D17-20 och H17-20.

Resultat        
D 17-20, 5 km/F      
  1 265 OSKARSSON Sofie SK Leksand 12:22.6  0.0
  2 257 PERSSON Alicia Stockviks SF 12:23.0  0.4
  3 229 HANSSON Moa Landsbro IF SK 12:24.3  1.7
  4 279 FISCHER Lea SUI 12:27.0  4.4
  5 278 STAV Astrid NOR 12:27.6  5.0
  6 276 MIKAELSEN Ingvild Larsen NOR 12:31.9  9.3
  7 253 TRUU Stine Lise EST 12:38.0 15.4
  8 263 EINMO Alise NOR 12:40.1 17.5
  9 273 ABRAHAMSSON Hanna Eksjö SOK 12:42.0 19.4
 10 275 AXELSSON Kristina Sya SK 12:43.4 20.8
 11 274 LINDSTRÖM Louise Högbo GIF 12:43.6 21.0
 12 210 WALCHER Witta AUT 12:53.8 31.2
 13 271 SUNDMAN Josefina FIN 12:54.6 32.0
 14 270 GRØNTJERNET Anna NOR 12:55.9 33.3
 15 272 ANDERSSON Johanna IFK Mora SK 12:59.1 36.5
 16 267 PALMBERG Ida Högbo GIF 13:01.0 38.4
 17 213 MOGSTAD Ragnhild NOR 13:01.7 39.1
 18 262 TAKSGAARD Torunn NOR 13:07.3 44.7
 19 261 JONSSON Lisa Sävedalens AIK 13:08.4 45.8
 20 260 OLSSON Lovisa Hägglunds Ski Team SK 13:12.9 50.3
 21 248 AUSTAD Vilde NOR 13:13.0 50.4
 22 220 MOHN Sofie NOR 13:15.1 52.5
  269 BROVOLD Synne NOR 13:15.1 52.5
 24 268 BRUDERMANN Katharina AUT 13:16.1 53.5
 25 252 PERSSON Ida Högbo GIF 13:19.8 57.2
 26 266 GULLIKSTAD Pernille NOR 13:27.8  1:05.2
 27 256 JACOBSSON Nora Rembo IK 13:28.4  1:05.8
 28 258 PUIGDEFABREGAS Alba ESP 13:28.7  1:06.1
 29 239 JACOBSSON Tilda Rembo IK 13:30.6  1:08.0
 30 250 KARLSEN Julie NOR 13:31.3  1:08.7
  255 EINMO Malin NOR 13:31.3  1:08.7
 32 264 FURUNÄS Amelia Malungs IF 13:31.4  1:08.8
 33 203 THORS Gabriella Malungs IF 13:32.8  1:10.2
 34 236 BÅNGMAN Tilde Offerdals SK 13:40.7  1:18.1
 35 247 ERIKSSON Sofia Stora Tuna IK SK 13:47.0  1:24.4
 36 207 FORSMAN Petra Öje IF 13:48.6  1:26.0
 37 259 WILBERG ROFSTAD Hanne NOR 13:55.8  1:33.2
 38 222 ANDERSSON Elin Stuguns SK 13:59.5  1:36.9
 39 237 JOHANSSON Fanny Stockviks SF 14:04.6  1:42.0
 40 249 BLOM Vendela Stockviks SF 14:10.5  1:47.9
 41 223 FORSMAN Sanna Öje IF 14:12.1  1:49.5
 42 242 ERIKSSON Maja Filipstads SF 14:12.5  1:49.9
 43 211 SKÖLD Alva Häverödals SK 14:14.4  1:51.8
 44 202 NILSEN Elise NOR 14:15.3  1:52.7
  234 OLOFSSON Frida Vårby IK 14:15.3  1:52.7
 46 254 PÅLSSON Gabriella Utrikes Skidklubb 14:16.6  1:54.0
 47 240 MELIN Madelene Malungs IF 14:26.2  2:03.6
 48 224 BJÖRKMAN Wilma IFK Mora SK 14:27.5  2:04.9
 49 209 SJÖDIN Julia Bondsjöhöjdens IK 14:30.9  2:08.3
 50 215 HERMANSSON Sarakajsa Offerdals SK 14:33.7  2:11.1
  219 PERSSON Tuva Tranemo IF Skidklubb 14:33.7  2:11.1
 52 221 NILSSON Julia Offerdals SK 14:38.4  2:15.8
 53 251 DYRDAL Solveig NOR 14:44.7  2:22.1
 54 231 KARLSSON Maja Årjängs IF 14:44.8  2:22.2
 55 244 MICHALICKOVA Lucia SVK 14:45.3  2:22.7
 56 212 JONSSON Julia Jättendals IF 14:50.8  2:28.2
 57 230 PETERSSON Maja Vårby IK 14:56.7  2:34.1
 58 214 HOFSTAD Signe NOR 14:58.4  2:35.8
 59 227 WEST Moa SK Bore 14:59.1  2:36.5
 60 245 YNGVESSON Karolina Rembo IK 15:00.3  2:37.7
 61 238 INGARD Johanna IK Rex 15:08.4  2:45.8
 62 216 ANDERSDOTTER Ronja Garphyttans IF 15:10.8  2:48.2
 63 218 UDDEGÅRD Sara Offerdals SK 15:18.3  2:55.7
 64 225 BJÖRNSDÓTTIR Gígja ISL 15:20.8  2:58.2
 65 241 OLSSON Emma Vassunda IF 15:25.4  3:02.8
 66 228 JONSSON Emilia Ytterhogdals IK 15:29.7  3:07.1
 67 226 BENGTSON Gabriella IK Stern 15:31.6  3:09.0
 68 233 ERIKSSON Ida Malungs IF 15:38.5  3:15.9
 69 243 MELÉN Matilda Falu IK Skidklubb 15:50.6  3:28.0
 70 205 MATTSSON Agnes Tandsbyns IF 16:29.7  4:07.1
 71 232 DAHL Johanna Vårby IK 16:55.4  4:32.8
 72 217 SJÖDIN Linnea Rembo IK 17:01.2  4:38.6
 73 201 ENGHOLM Lowisa Johannisbergs AIK 17:35.0  5:12.4
 74 204 BJÖRKLIN Michelle Rehns BK 19:28.9  7:06.3
           
H 17-20, 10 km/F      
  1 1107 SIVERTSGÅRD Vegard NOR 22:04.9  0.0
  2 1115 JOHANSSON Leo Skillingaryds FK 22:13.9  9.0
  3 1109 BERGLUND Gustaf IFK Mora SK 22:28.6 23.7
  4 1114 POROMAA William Åsarna IK 22:52.0 47.1
  5 1064 ERLANDER Felix Hudiksvalls IF 22:52.8 47.9
  6 1106 NORØY Magnus NOR 22:55.6 50.7
  7 1043 GALÅEN Håvard Kne NOR 22:55.7 50.8
  8 1108 HOLMBRO Hans Kristian NOR 22:57.0 52.1
  9 1096 NORDER Jonathan IF Hallby SOK 22:58.8 53.9
 10 1079 OSKARSSON Samuel SK Leksand 22:59.5 54.6
 11 1083 SANDVIK Tobias Topp NOR 23:09.0  1:04.1
 12 1111 AFLODAL Axel Sundbybergs IK 23:10.8  1:05.9
 13 1102 LIEBACK Erik Ulricehamns IF 23:12.7  1:07.8
 14 1091 BERTILSSON Erik IF Hallby SOK 23:14.7  1:09.8
 15 1113 PERSSON Adam IF Hallby SOK 23:23.3  1:18.4
 16 1098 MOSENG Ørjan NOR 23:26.5  1:21.6
 17 1100 HOÅS Geir Kristian NOR 23:26.8  1:21.9
 18 1073 DE CAMPO Seve AUS 23:27.7  1:22.8
 19 1078 BYGLAND-HANSEN Kristian NOR 23:29.7  1:24.8
 20 1071 SØRUM Hans Kristian NOR 23:30.0  1:25.1
 21 1112 ELVSETH Anton NOR 23:33.3  1:28.4
 22 1035 OFTEN Trygve Bondhus NOR 23:37.8  1:32.9
 23 1104 TALSI Emil FIN 23:38.5  1:33.6
 24 1097 PERSSON Jesper Åsarna IK 23:40.5  1:35.6
 25 1084 OLSSON Oscar Hudiksvalls IF 23:41.9  1:37.0
 26 1085 ANDREASEN Jesper Abelsen NOR 23:42.4  1:37.5
 27 1090 JONSSON Simon IF Hallby SOK 23:44.7  1:39.8
 28 1101 VIGANTS Raimo LAT 23:47.5  1:42.6
 29 1081 GRØTTE Håkon Størset NOR 23:49.2  1:44.3
 30 1088 KVARNBRINK Gustav IFK Umeå 23:52.3  1:47.4
 31 1063 MICKELS Martin Bålsta SK 23:54.0  1:49.1
 32 1089 ROSJÖ Filip IF Hallby SOK 23:54.4  1:49.5
 33 1072 REE Andreas Fjorden NOR 23:59.1  1:54.2
 34 1093 WALLINGER Daniel AUT 23:59.3  1:54.4
 35 1105 KARLSSON Alexander IFK Mora SK 24:00.5  1:55.6
 36 1080 NYGREN Linus Ulricehamns IF 24:01.1  1:56.2
 37 1092 ERIKSSON Anton Sollefteå Skidor IF 24:01.2  1:56.3
 38 1095 JUTTERSTRÖM Axel IFK Mora SK 24:06.9  2:02.0
 39 1049 GRUT Jon Vegard NOR 24:11.4  2:06.5
 40 1087 EKBERG Johan Nacka Värmdö SK 24:14.4  2:09.5
 41 1076 SOLEM EITERJORD Nikolai NOR 24:14.7  2:09.8
 42 1067 ENGELIN Erik Offerdals SK 24:21.8  2:16.9
 43 1048 BENNERT Nico FIN 24:27.3  2:22.4
 44 1046 LEREN Sigurd NOR 24:27.4  2:22.5
 45 1082 MRKONJIC Lukas AUT 24:34.2  2:29.3
 46 1050 SÆTER Jørgen NOR 24:34.9  2:30.0
 47 1047 JONSSON Arvid Duveds IF 24:43.0  2:38.1
 48 1002 ERNSTSSON Joel Finspångs SOK 24:45.1  2:40.2
 49 1094 SLYDAHL Aleksander NOR 24:48.0  2:43.1
 50 1057 FLATJORD Tormod Garnes NOR 24:53.4  2:48.5
 51 1074 HALVORSEN Håkon Gorseth NOR 24:55.4  2:50.5
 52 1075 HOLM Bjørnar NOR 24:56.7  2:51.8
 53 1052 WINDBICHLER Florian AUT 24:58.3  2:53.4
 54 1008 HAUGNES Oddmund NOR 25:03.4  2:58.5
 55 1062 EKLÖF Harald IF Hallby SOK 25:04.9  3:00.0
 56 1070 TVERÅ Ivar NOR 25:08.8  3:03.9
 57 1005 LIAN Magnus Harr NOR 25:12.4  3:07.5
 58 1029 VÄNN Arvid Stockviks SF 25:12.8  3:07.9
 59 1055 TROØYEN Jørn NOR 25:18.2  3:13.3
 60 1011 AXELSSON Adam Hvetlanda SK 25:23.2  3:18.3
 61 1077 KYRÖ Filip Högbo GIF 25:24.9  3:20.0
 62 1069 BJÖRN Zackarias Rembo IK 25:26.6  3:21.7
 63 1065 CARLING Albert Falu IK Skidklubb 25:26.9  3:22.0
 64 1060 JOHANSSON Albin Sätra IF 25:27.3  3:22.4
 65 1040 SVENNINGSSON Ludvig Ulricehamns IF 25:28.3  3:23.4
 66 1039 LANGØRGEN Lasse NOR 25:35.0  3:30.1
 67 1061 ENGDAHL Johannes Domnarvets GOIF 25:36.8  3:31.9
 68 1020 TINGELÖF Elis Sollefteå Skidor IF 25:42.0  3:37.1
 69 1021 BODIN Hampus Sollefteå Skidor IF 25:45.5  3:40.6
 70 1054 GIDLUND Alexander Hägglunds Ski Team SK 25:52.7  3:47.8
 71 1103 JADA Stavre MKD 25:56.6  3:51.7
 72 1022 LIEBACK Isak Ulricehamns IF 25:59.5  3:54.6
 73 1059 ERIKSSON Hugo Hägglunds Ski Team SK 26:02.6  3:57.7
 74 1034 BERG Nick Orsa SK 26:03.0  3:58.1
 75 1041 SANDBERG Timor Hudiksvalls IF 26:04.2  3:59.3
 76 1053 WILBERG ROFSTAD Kristian NOR 26:04.8  3:59.9
 77 1044 WESTIN Olle IK Stern 26:11.4  4:06.5
 78 1017 VESTIN Rikard Sollefteå Skidor IF 26:21.4  4:16.5
 79 1027 PEDERSEN Tor Anton NOR 26:22.3  4:17.4
 80 1023 GISSELMAN Truls Rehns BK 26:24.7  4:19.8
 81 1009 JONSSON Linus Årjängs IF 26:24.9  4:20.0
 82 1051 SELANDER William Östersunds SK 26:25.9  4:21.0
 83 1066 INGARD Karl IK Rex 26:27.1  4:22.2
 84 1099 TSOUREKAS Nikolaos GRE 26:31.7  4:26.8
 85 1010 RAPP Emil SK Leksand 26:40.0  4:35.1
 86 1045 PERSSON Albin Tranemo IF Skidklubb 26:45.3  4:40.4
 87 1001 FUGLEM William NOR 26:50.8  4:45.9
 88 1016 STARK Karl Vaggeryds SOK 26:54.0  4:49.1
 89 1014 JUTTERSTRÖM Per IFK Mora SK 26:55.1  4:50.2
 90 1003 WESTBERG Emanuel Stuguns SK 27:08.4  5:03.5
 91 1042 THORSNES Håvard NOR 27:09.8  5:04.9
 92 1015 VÄRMSJÖ Arvid SK Bore 27:17.5  5:12.6
 93 1032 WINDAHL Olle Zinkgruvans IF 27:29.3  5:24.4
 94 1013 ELOFSSON Melker Landsbro IF SK 27:29.8  5:24.9
 95 1033 HØISETH Sivert NOR 27:39.4  5:34.5
 96 1038 PALANDER Jonatan Sellnäs IF 27:41.4  5:36.5
 97 1019 TERENT Benjamin Rehns BK 27:58.3  5:53.4
 98 1036 ENGHOLM Richard Johannisbergs AIK 28:00.3  5:55.4
 99 1068 HAGSTRÖM Emil Garphyttans IF 28:18.2  6:13.3
100 1028 BERTHELSEN Mads DEN 28:19.9  6:15.0
101 1025 LUNDBERG Adrian SK Bore 28:24.7  6:19.8
102 1006 MELANDER WIKSTEN Isidor Matfors SK 29:15.2  7:10.3
103 1004 ANDERSSON Anton Garphyttans IF 29:16.9  7:12.0
104 1018 FRANZÉN Edwin IFK Mora SK 29:29.9  7:25.0
105 1024 ALBINSSON Andreas SK Bore 29:31.8  7:26.9
Del |
20180419, JOHAUG Therese-RZ (kopia)

Johaug är spänd inför comebacken

När Therese Johaug under fredagsförmiddagen startar i den norska premiären i Beitostölen är det nästan 1000 dagar sedan senast hon tävlade. 30-åringen säger sig glad för att tävla igen, men hon medger också att hon är nervös och att det inte bara är att ”ställa in skidorna”.

 

Les mer
NORTHUG Falun 17-002 (kopia)

Northug: – Historisk dålig form!

Kanske dyker upp i Scan-cup i Östersund:

Petter Northug jr ger inte sig själv stora chanser i vinter när han träffar media på Beitostölen inför den norska premiären i helgen.
– Jag är i historisk dålig form, det hela kan vara slut innan jul, säger skidstjärnan som inte åker världscuppremiären i Ruka i Finland helgen efter.
Istället kan det – ja,  faktisk – Skandinavisk Cup i Östersund i december!

 

Les mer
23.02.2018, Pyeongchang, Korea (KOR):Peppe Femling (SWE), Jesper Nelin (SWE), Sebastian Samuelsson (SWE), Fredrik Lindstroem (SWE), (l-r), (l-r) - XXIII. Olympic Winter Games Pyeongchang 2018, biathlon, relay men, Pyeongchang (KOR). www.nordicfocus.com.

Här är dom nominerade till Idrottsgalan

Framgångarna från OS i Pyeongchang speglar sig i dom nominerade till Idrottsgalan den 21 januari 2019. Både längdåkare och skidskyttar finns bland dom som har möjligheter till att hedras på galan - och det är inte så konstigt med tanke på resultaten den gångna vintern.

 

Les mer
17.02.2018, Pyeongchang, Korea (KOR):Stina Nilsson (SWE), Ebba Andersson (SWE), Charlotte Kalla (SWE), Anna Haag (SWE), (l-r)  - XXIII. Olympic Winter Games Pyeongchang 2018, cross-country, 4x5km women, Pyeongchang (KOR). www.nordicfocus.com. © Modica/N

Folket i Calgary sa också nej

”Ingen” vill arrangera vinter-OS längre:

Det verkar bli svårare att svårare att hitta arrangörer till vinter-OS. Nu har också folket i kanadensiska Calgary sagt nej till tävlingarna i 2026 efter en folkomröstning.
Bland länder som tidigare tackat nej är Norge, Tyskland och Schweiz - kanske dom mest penningstarka länderna i Europa med tanke på att arrangera OS.
Stockholm har inte helt stängt dörren, men IOC har tydliga problem att hitta arrangörer från inte totalitära stater.

 

Les mer
OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Södergrenbacken körs som planerat

Bruksvallarna kämpar på och kör tävlingarna:

Med två dagar kvar till den TV-sända Sverigepremiären står Södergrenbacken klar.
- Jag är väldigt stolt över det jobb som lagts ner de senaste dagarna för att få till tävlingsbanorna i gott skick, säger tävlingsledare för Bruksvallsloppet, Mikaela Sundbaum.

 

Les mer
GREVENs krönika mellomrom

Därför kommer Northug att lyckas i vinter

Krönika:

Magsjuka och flera träningsavbrott i sommar och höst. Men tillbaka i det norska landslaget med ny glädje, energi och Arild Monsen som tränare. 
I motsats till de flesta norska skidexperterna bedömer jag att det är mycket mer som talar för att Petter Northug jr ska lyckas än misslyckas VM-säsongen 2019.

 

Les mer
20170128, EIDE, Mari 007 (kopia)

Mari Eide: – Halva jag är borta

Talar ut om systerns plötsliga bortgång:

Norska landslagsåkaren Mari Eide talar nu för första gången ut i media efter att syrran Ida plötslig revs bort i september.
Till Aftenposten säger 28-åriga Mari att halva henna försvann då systern plötsligt dog efter att hon kollapsade i en motionstävling.

 

Les mer
BETTAN EM-fyra (kopia)

”Bettan” övertygade i sprinttävlingen

Skidskytte-SM i Idre:

Det var fortsatt grått, regnigt och blåsigt på Idre Fjäll när skidskyttarna fortsatte säsongspremiären med sprint på söndagen. Elisabeth Högberg sköt fullt och vann damklassen övertygande, medan det blev dubbelt norskt i topp bland herrarna.

 

Les mer
20180129, NEPRYAEVA, Natalia 021 (kopia)

Ryska segrar i fristil i nordfinska Olos

Helgens premiärtävlingar i nordfinska Olos avslutades med fristilslopp både för damer och herrar under söndagen.
Det blev ryska segrar i båda klasserna genom Natalia Nepryaeva och Andrey Melnichenko.

 

Les mer
20181110, NILSSON Emma SM-masstart (kopia)

Emma och Martin SM-vinnare i masstart

Skidskytte-SM i Idre:

Idre Fjäll bjöd på svåra förhållanden med blåst, regn och sockrig snö när säsongen inleddes med masstart för skidskyttarna på lördagen. Emma Nilsson och Martin Ponsiluoma visade kyla i det sista skyttet och blev svenska mästare.

Les mer
20181110, Ebba Andersson (kopia)

Bruksvallsloppet räknar med ordinarie program

Trots mildväder med en vecka kvar till den TV-sända Sverigepremiären är arrangörerna i Bruksvallarna optimistiska inför tävlingshelgen.
- Vi jobbar intensivt med att få till bra tävlingsbanor, säger tävlingsledare Mikaela Sundbaum.

 

Les mer
YAKIMUSHKIN, Ivan 002 (kopia)

En ny generation stormar fram

Distanstävling i Olos:

Ok, Justyna Kowalczyk har lagt av men blev ändå 3:a över 5 km klassisk i finska Olos under lördagen.
Men det var den unga generationen som dominerade tävlingen både bland damer och herrar. Tyska Victoria Carl vann damernas 5 km och ryske U23-VM-medaljören Ivan Yakimushkin vann herrarnas 10 km.

 

Les mer
20180131, VALNES Erik 001 (kopia)

Norsk U23-världsmästare slog Bolshunov

Norges U23-världsmästare i sprint Erik Valnes slog självaste Alexander Bolshunov vid fredagens klassiska sprinttävling i nord-finska Olos.
Bolshunov är ju ryssen som dominerade världscupfinalen i Falun och som var den som yppade sig mest mot Johannes Høsflot Klæbo förra säsongen.

 

Les mer
20170129, DYRHAUG, Niklas finish 004 (kopia)

Ny skada för Niklas Dyrhaug

Missar premiären både i Norge och i världscupen:

Norska landslagsåkaren Niklas Dyrhaug har åter igen skadeproblem och kommer inte till start i den norska premiären i Beitostölen nästa helg.
Vill det sig illa så kan han vara borta till efter jul.

 

Les mer
20171202, AUDIENCE ÖSTERSUND 002 (kopia)

Ingen världscup i Östersund säsongen 2020-2021

Östersund får inte någon världscup i skidskytte säsongen 2020-2021, det har det internationella skidskytteförbundet IBU beslutat när man nu gjort klart världscup och IBU-kalendern till och med 2022.
Säsongen 2021-2022 är dock världscuppremiären tillbaka i Östersund som ju arrangerar VM i skidskytte nu i 2019.

 

Les mer
20181108, inför Bruksvallsloppet (kopia)

Svårt - men Bruksvallarna kör tävling

Med en vecka kvar till den TV-sända Sverigepremiären och världscupsuttagningen riktas blickarna mot den snösäkra dalgången i västra Härjedalen.
- Vi har inte haft vädergudarna på vår sida, men vi kommer att leverera förstklassiga tävlingar som alltid, säger tävlingsledare för Bruksvallsloppet, Mikaela Sundbaum.

 

Les mer
20171115, GRIP, Rikard 009 (kopia)

Landslaget tillbaka till Bruksvallarna

Med knappt två veckor kvar till den nationella tävlingspremiären åker längdlandslaget idag till Bruksvallarna på säsongens sista träningsläger.
– Alla månader, dagar och timmar av förberedelser är gjorda och nu ska vi försöka förvalta det fina jobb som åkare och ledare har gjort under försäsongen, säger landslagschef Rikard Grip.

Les mer
KEKs-kronika

Bjørgen’s exit ger Sverige möjligheter

Krönika:

Damstafett har varit den mest givna guldmedaljen i alla 2000-talets mästerskap.
Förutom vid OS i Sochi då Norge vallade bort sig och Sverige vann.
9 gånger har Marit Bjørgen avslutat – nu blir plötsligt damernas 4x5 km en högintressant distans med flera segerkandidater.

 

Les mer
Tønseth på toppen (kopia)

Löpning eller skidor för Didrik Tönseth?

Vill springa terräng-EM, får inte för landslagstränaren:

Som vi tidigare berättat blev Didrik Tönseth norsk mästare i terränglöpning i höstas.
Nu är han uttagen till EM, men det krockar med den norska premiären i Beitostölen.
Hoppar han över den säger landslagstränaren Eirik Myhr Nossum att han kan riskera att missa VM i Seefeld.
Det blir bråk i Norge.

 

Les mer
20180322, DAHLQVIST, Maja 002 (kopia)

Här är vinterns svenska cuptävlingar

Dags för vinterns Volkswagen och Scandic Cup, inbjudningarna är klara.  Här hittar du också tävlingsprogrammet både för seniorernas Volkswagen Cup och juniorernas Scandic Cup.
Seniorerna startar i Idre 24-25 november, medan den första juniorcupen går i Boden 8-9 december.

 

Les mer