Här är svenskarna i Marcialonga!
Här är resultaten för dom svenska åkarna bland dom 500 första herrarna och 200 första damerna i Marcialonga (med reserveration för att arrangören kan ändra i listorna). Annika Löfström (bilden) var bästa svenska åkare med en 3:e plats i damklassen. Per Elofsson var till exempel 315:e man i mål bland herrarna!
Resultat
Marcialonga, herrar 70 km/C
1) Simen Østensen NOR 3.10.16,1
2) John Kristian Dahl NOR 3.10.28,8
3) Jørgen Aukland NOR 3.10.29,1
4) Johan Kjølstad NOR 3.10.29,3
5) Anders Aukland NOR 3.11.02,7
6) Tore Bjørnseth Berdal NOR 3.11.05,3
7) Stanislav Rezac CZE 3.11.12,1
8) Jörgen Brink SWE-Sollefteå 3.11.14,9
9) Christoffer Callesen NOR 3.11.21,8
10) Daniel Tynell SWE-Borlänge 3.11.33,9
11) Bruno Debertolis ITA 3.11.47,0
12) Alexey Dvoskin RUS 3.11.50,8
13) Jimmie Johnsson SWE-Falun 3.11.58,6
14) Kjetil Hagtvedt Dammen NOR 3.12.03,9
15) Oskar Svärd SWE-Eksjö 3.12.06,9
16) Stian Hoelgaard NOR 3.12.07,9
17) Svein Tore Sinnes NOR 3.12.24,1
18) Audun Laugaland NOR 3.12.30,5
19) Bill Impola SWE-Torsby 3.12.32,9
20) Nikolay Bolotov RUS 3.12.33,2
21) Morten Eide Pedersen NOR 3.12.44,9
22) Evgeniy Dementiev RUS 3.12.49,5
23) Thomas Henriksen NOR 3.13.24,3
24) Fredrik Byström SWE-Norrala 3.13.27,7
25) Jens Eriksson SWE-Dala-Floda 3.13.37,2
26) Espen Harald Bjerke NOR 3.13.42,7
27) Ivar Tveiten NOR 3.13.49,9
28) Sergey Shiriaev RUS 3.13.55,5
29) Markus Jönsson SWE-Ulricehamn 3.13.59,2
30) Martin Rosvall SWE-Umeå 3.14.04,2
31) Toni Livers SUI 3.14.12,1
32) Martin Koukal CZE 3.14.16,2
33) Erik Melin Söderström SWE-Östersund 3.14.16,7
34) Riccardo Mich ITA 3.14.16,7
35) Roger Aa Djupvik NOR 3.14.33,5
36) Rikard Tynell SWE-Falun 3.14.47,0
37) Dan Moberg SWE-Skövde 3.14.47,8
38) Geir Ludvig Aasen Ouren NOR 3.14.58,5
39) Klas Nilsson SWE-Skellefteå 3.15.03,3
40) Christophe Perrillat FRA 3.15.34,3
41) Børre Næss NOR 3.15.34,9
42) Antti Lampinen FIN 3.15.35,8
43) Ivan Pavlov RUS 3.16.00,0
44) Alexander Artemyev RUS 3.16.17,1
45) Jonas Nielsen NOR 3.16.21,9
46) Florian Kostner ITA 3.16.21,9
47) Lars Ljung SWE-Norrala 3.16.23,3
48) Ivan Debertolis ITA 3.16.26,5
49) Ivan Arteev RUS 3.16.53,2
50) Martin Holmstrand SWE-Falun 3.17.02,8
51) Anders Högberg SWE-Norrala 3.17.16,1
52) Pasi Vuori FIN 3.17.40,5
53) Sergio Bonaldi ITA 3.18.18,6
54) Johan Sandberg ITA 3.18.20,4
55) Andy Gerstenberger GER 3.18.45,9
56) Björn Rydvall SWE-Umeå 3.19.32,0
57) Simone Bosin ITA 3.19.36,6
58) Andrey Tyuterev RUS 3.20.00,7
59) Erik Jonsson SWE-Lycksele 3.20.01,9
60) Henrik Sollie NOR 3.20.53,9
61) Luca Orlandi ITA 3.20.55,3
62) Egor Sorin RUS 3.21.09,0
63) Reinhard Kargruber ITA 3.21.10,7
64) Nicola Morandini ITA 3.21.32,4
65) Knut Anders Hatlén NOR 3.21.33,3
66) Thomas Steurer AUT 3.21.42,9
67) Stefan Sutter AUT 3.21.51,4
68) Simone Paredi ITA 3.21.53,6
69) Robin Bryntesson SWE-Rossön 3.22.06,3
70) Alan Martinelli ITA 3.22.10,9
71) Tobias Karlsson SWE-Örebro 3.22.12,8
72) Frode Jermstad NOR 3.22.52,0
73) Fabio Santus ITA 3.23.36,6
74) Marek Pazdersky CZE 3.24.01,6
75) Linus Larsson SWE-Falun 3.24.44,9
76) Stein Joks NOR 3.26.37,9
77) Vasily Rotchev RUS 3.26.53,1
78) Bruno Carrara ITA 3.26.55,6
79) Alexandr Yakovenko RUS 3.27.20,8
80) Giordano Passerini ITA 3.27.47,1
81) Hans Mänpää FIN 3.28.02,2
82) Jan Erik Grunde NOR 3.28.18,0
83) Henrik Alm SWE-Idre 3.28.27,2
84) Jakub Sikora CZE 3.28.55,9
85) Nicolas Bormolini ITA 3.29.52,1
86) Paal Severin Baatnes NOR 3.29.01,1
87) Joakim Loft SWE-Fauske 3.29.13,8
88) Fridtjof Vaksdal NOR 3.29.22,5
89) David Berg SWE-Östersund 3.29.32,2
90) Thomas Bormolini ITA 3.29.52,1
91) Jens Arne Svartedal NOR 3.29.53,0
92) Martin Mikus CZE 3.29.54,4
93) David Gottfridsson NOR 3.29.56,2
94) Tiziano Conti ITA 3.29.57,5
95) Martti Himma EST 3.30.12,4
96) Audun Bakk NOR 3.30.21,4
97) John Markus Lervik NOR 3.30.26,3
98) Kjetil Fareth NOR 3.30.32,1
99) Baptiste Noel FRA 3.30.49,6
100) Michal Francke CZE 3.31.16,7
106) Erik Ohlström SWE-Uppsala 3.33.04,9
109) Karl Zeitz SWE-Jönköping 3.33.34,1
130) Erik Wilhelmsson SWE-Linköping 3.37.38,9
132) David Engström SWE-Östesund 3.37.50,3
146) Per Eklöf SWE-Mora 3.39.10,1
152) Mats Carlberg SWE-Örebro 3.39.57,0
161) Philip Askeroth SWE-Göteborg 3.41.26,6
172) Gustaf Pettersson SWE-Lund 3.42.09,8
181) Mathias Häggblom SWE-Skövde 3.42.39,1
194) Rickard Bergengren SWE-Härlösa 3.43.23,9
203) Mats Norman SWE-Stockholm 3.44.14,8
213) Göran Sahlin SWE-Falköping 3.45.10,6
216) Martin Josefsson SWE-Borås 3.46.16,0
226) Arvid Claeson SWE-Stockholm 3.46.20,5
228) Antonio Cicchetti SWE-Sassa 3.46.39,1
246) Pär Larsson SWE-Järvsö 3.48.26,1
260) Martin Larbo SWE-Lidingö 3.49.38,0
262) Andreas Pettersson SWE-Östersund 3.49.57,7
273) Per Olov Andersson SWE-Västerås 3.50.33,0
276) Christer Olsson SWE-Örnsköldsvik 3.50.50,2
295) Magnus Svensson SWE-Täby 3.52.52,0
298) Magnus Holmer SWE-Falun 3.53.05,2
308) Niclas Andersson SWE-Falköping 3.53.54,6
310) Andreas Karlsson SWE-Västerås 3.53.59,0
315) Per Elofsson SWE-Stockholm 3.54.29,0
320) Henrik Sandén SWE-Lidingö 3.54.51,4
326) Fredrik Karlsson SWE-Stockholm 3.55.13,7
338) Niklas Norling SWE-Tierp 3.55.46,9
344) Arne Lord SWE-Stockholm 3.56.10,7
345) Öystein Engebretsen SWE-Lidingö 3.56.18,5
349) Jan Johansson SWE-Uddevalla 3.56.27,6
367) Peter Westerberg SWE-Oslo 3.57.35,7
383) Andreas Johansson SWE-Stockholm 3.58.50,9
389) Kristian Larsson SWE-Göteborg 3.59.10,3
394) Per Lenndin SWE-Piteå 3.59.22,3
401) Jonas Peterson SWE-Holmsund 4.00.03,7
404) Oscar Claeson SWE-Stockholm 4.00.23,0
411) Peder Andreason SWE-Åre 4.00.54,8
416) Mikael Almén SWE-Grästorp 4.01.30,5
420) Stefan Ulmestahl SWE-Ronneby 4.01.45,5
421) John Arvidsson SWE-Örnsköldsvik 4.01.46,3
424) David Jonsson SWE-Jönköping 4.02.20,6
436) Lars Erik Larsson SWE-Lidköping 4.02.59,5
440) Jonas Ahström SWE-Råda 4.03.22,8
463) Björn Larsson SWE-Krokom 4.04.48,7
473) Stefan Dahlberg SWE-Bromma 4.05.17,8
478) Bengt Bern SWE-Mölndal 4.05.32,5
483) Mats G Andersson SWE-Alingsås 4.05.39,4
485) Anders Söderlund SWE-Saltsjöbaden 4.05.47,9
487) Fredrik Sundberg SWE-Lidköping 4.05.52,9
492) Adam Blomberg SWE-Göteborg 4.06.02,3
493) Johan Qviberg SWE-Stockholm 4.06.02,4
494) Roland Sannicolo SWE-Täby 4.06.03,7
Damer, 70 km/C
1) Julia Tikhonova RUS 3.27.54,1
2) Seraina Boner SUI 3.29.03,1
3) Annika Löfström SWE-Falun 3.30.18,7
4) Laila Kveli NOR 3.32.12,3
5) Susanne Nyström SWE-Mora 3.36.04,9
6) Tuva Toftdahl Staver NOR 3.37.33,1
7) Inger Liv Bjerkreim Nilsen NOR 3.38.48,4
8) Olga Rotcheva RUS 3.39.32,1
9) Kristina Roberto SWE-Uppsala 3.40.54,6
10) Tatiana Jambaeva RUS 3.41.16,1
11) Maria Gräfnings SWE-Falun 3.41.24,2
12) Larisa Shaidurova RUS 3.41.51,7
13) Solfrid Braathen NOR 3.44.02,4
14) Lina Korsgren SWE-Falun 3.46.28,5
15) Nina Lintzen SWE-Luleå 3.47.04,3
16) Natalia Zernova RUS 3.47.24,6
17) Tone Sundvor NOR 3.52.52,2
18) Sarka Zelenkova CZE 3.57.50,6
19) Satu Sikanen FIN 4.02.19,7
20) Bente Skari NOR 4.04.33,6
21) Hege Tjøgersen NOR 4.09.24,6
22) Elisabeth Berger NOR 4.09.28,8
23) Carolina Tiraboschi ITA 4.09.41,4
24) Evelin Gustafsson SWE-Stockholm 4.09.56,9
25) Line Rasmussen Petersen NOR 4.10.57,4
31) Majken Johansson Henaes SWE-Mora 4.16.15,1
32) Meta Steinbach-Olsson SWE-Karlskrona 4.18.16,9
33) Emma Bergman SWE-Tierp 4.18.23,0
46) Anna Sofia Jobs SWE-Lund 4.36.50,6
49) Lina Gustafsson SWE-Hägersten 4.41.56,6
50) Jenny Limby SWE-Mora 4.43.11,0
53) Hanna Kask SWE-Örebro 4.44.44,4
56) Annika Bergengren SWE-Härlösa 4.45.49,0
65) Carola Eriksson SWE-Djursholm 4.52.48,2
66) Kristina Hagblom SWE-Götene 4.53.25,8
74) Magdalena Carlstein SWE-Lidingö 4.58.05,6
80) Johanna Nilsson SWE-Bones 5.03.10,7
116) Lena Furehed SWE-Hägersten 5.13.57,8
123) Åsa Nilsson SWE-Brunflo 5.15.35,3
125) Lena Cedrenius SWE-Falun 5.16.44,9
128) Helene Algotsson SWE-Lima 5.17.40,0
129) Klara Torlen SWE-Nacka 5.17.59,6
138) Ulrika Grönqvist SWE-Uppsala 5.20.01,8
139) Rebecka Heinrup SWE-Älta 5.20.50,3
143) Elsa Ekelin SWE-Örebro 5.22.00,1
150) Linnea Johnson SWE-Östersund 5.23.32,3
151) Pernilla Löfgren SWE-Sundsvall 5.23.52,1
155) Eleonor Östbom SWE-Askim 5.24.45,8
161) Maria Thelberg SWE-Umeå 5.26.29,6
165) Irina Kero SWE-Umeå 5.28.37,9
169) Annichen Kringstad SWE-Falun 5.30.16,8
171) Karin Ekman SWE-Stocksund 5.30.48,4
172) Cecilia Olegard SWE-Sävedalen 5.31.06,1
173) Karin Söderström SWE-Göteborg 5.31.08,5
176) Margareta Rönnqvist SWE-Örby 5.31.32,1
178) Tilda Gottås SWE-Frösön 5.32.26,1
181) Tina Junegard SWE-Uttran 5.32.51,2
185) Monica Aija-Lenndin SWE-Piteå 5.33.09,6
187) Evonne Strand SWE-Uppsala 5.33.48,7
192) Ulrika Meyerson SWE-Uppsala 5.35.19,4
193) Maria Viksten SWE-Hudiksvall 5.35.39,1
194) Gunilla Wikström SWE-Falun 5.35.39,1
En SM-femmil helt i Burmans smak
En hård SM-femmil. Individuell start. Hårda spår och jämnt före. Många trötta åkare på slutet av säsongen.
Det gillar Jens Burman.
Åsarna-åkaren var i ledningen från start till mål i den sista SM-tävlingen på Pagla skidstadion i Boden under tisdagen. Närmast följde unge Truls Gisselman från Rehns BK.
Ebba vände och vann SM-tremilen
Linn Svahn öppnade bäst och hade ledningen i SM-tremilen i Boden.
Men på andra halvan vände Ebba Andersson på steken och tog sitt första guld under årets SM-vecka i Norrbotten.
Avståndet i mål blev dock bara 8 sekunder.
Jonna sjuk – Falun-Borlänges första guld
Jonna Sundling blev sjuk och kom aldrig till start. Storfavoriten Piteå Elit försvagades avsevärt och Falun Borlänge SK tog chansen och vann sitt första stafettguld på damsidan.
SM-stafetten för damer i Boden blev en duell mellan dessa två klubbar, dom övriga var långt efter.
”Häggis” blev Piteås stafetthjälte
Johan Häggström hade dom nödvändiga hundradelarna på sin sida och säkrade stafettguldet för Piteå Elit på Pagla skidstadion i Boden.
Samtidigt var det ett besviket Åsarna-gäng som fick se Edvin Anger förlora upploppsstriden med minsta möjliga margin.
Perfekt avslutning för Peppe Femling
Vann SM-guld med sambon Anna Magnusson:
Peppe Femling åkte sin sista tävling.
Och vilken avslutning det blev på karriären.
Tillsammans med sambon Anna Magnusson blev det SM-guld i single mixed på Pagla skidstadion i Boden.
Nils Dahlsten vann spurten i Gäddede
Lager 157 också i Flyktningerennet:
Lager 157 Ski Team har haft en mycket bra månad. Under söndagen fortsatte framgångarna då Nils Dahlsten spurtade hem segern i Flyktningerennet mellan Lierne i Norge och Gäddede. Han vann precis före teamkollegan Marcus Johansson.
Bland damerna imponerade Hedda Bångman, Offerdals SK som vann klart.
Alvar firade 18 år med seger
Alvar Myhlback har äntligen hunnit bli 18 år. Killen som imponerade som 8:a i Vasaloppet som 16-åring och 3:a som 17-åring.
Han fyllde år i fredags och firade med att vinna Lofsdalen Epic under lördagen efter en tuff fight mot lagkompisen Nils Dahlsten i Lager 157 samt Morten Eide Pedersen, Team Eksjöhus och Max Novak, Team Aker Dæhlie.
SM-guld för Jesper och Elvira i masstarterna
SM-veckan i Boden fortsatte på söndagen med spännande masstarter i fina förhållanden med några minusgrader i luften och vindstilla på vallen. Jesper Nelin vann sitt andra guld i herrarnas lopp, medan Elvira Öberg tog hem segern bland damerna efter att ha avgjort i sista stående.
Linn bröt Jonnas segersvit på mållinjen
Edvin Anger tog nytt guld på skid-SM:
Linn Svahn bröt Jonna Sundlings segersvit på skid-SM i Boden med en millimeterseger i damernas sprintfinal.
I herrenes final var Edvin Anger i tät från start till mål och fick segern som han ville före Johan Häggström.
Lager 157 dominerade i Jokkmokk
Nordeskiöldsloppet 220 km:
Det blev seger både i dam- och herrklassen i det 220 km långa Nordenskiöldsloppet i Jokkmokk under lördagen.
Oskar Kardin och Linnea Johansson vann varsin klass i den kanske största kraftmätningen bland dom svenska längdtävlingarna.
Team Eksjöhus-skräll på NM 50 km
Doldis slog Klæbo och vann norska mästerskapen:
Eirik Sverdrup Augdal brukar åka långlopp för svenska Team Eksjöhus.
Men under lördagens körde han femmilen på norska mästerskapen i Lillehammer.
Och vann – före Johannes Høsflot Klæbo.
Jesper och Hanna sprintsegrare på SM
Skidskytte:
Det var snöigt med tungt före och viss vind på vallen under lördagens sprint vid SM-veckan på Pagla skidstadion i Boden. Jesper Nelin försvarade guldet från förra året med fullt skytte och snabbaste åktid i herrarnas lopp, medan Hanna Öberg vann överlägset bland damerna.
Therese Johaug krossade alla i comebacken
Fråga inte om Therese Johaug är klar för femmilen på VM i Trondheim 2025.
I sin comeback över 30 km fristil i norska mästerskapen i Lillehammer var hon totalt överlägsen och krossade allt motstånd.
35-åringen vann med två minuter och 49 sekunder!
Trippel Åsarna och Jonna SM-drottning
Skid-SM i Boden:
Åsarna tog revansch från masstarten och vann tredubbel på herrarnas 10 km klassisk på skid-SM i Boden – precis det samma som IFK Mora gjorde i masstarten. Edvin Anger vann före William Poromaa och Jens Burman.
Jonna Sundling tog en överlägsen seger bland damerna och har nu tre SM-guld på tre dagar.
Petter Northug chockade med NM-silver
Petter Northug jr chockade alla då han tillsammans med lillebror Even vann silver i teamsprint på norska mästerskapen i Lillehammer.
– Jag såg dubbelt och ville spy, säger Northug som visade upp sitt gamla fighting face.
Piteå och Åsarna vann SM-teamsprinten
Favoritsegrar till Piteå Elit och Åsarna IK i dam- respektive herrklassen i torsdagens SM i teamsprint.
Piteås damer var överlägsna medan Åsarnas herrar fick spurta för guldet.
Trippel IFK Mora i herrarnas SM-masstart
IFK Mora SK stod kvar som den stora segraren efter herrarnas 20 km masstart i fristil vid skid-SM i Boden. Tredubbelt var full pott för dalaklubben efter att fem åkare gjort upp om medaljerna på slutet.
Anmärkningsvärt är att A-landslagsåkarna inte fanns med i tätkampen.
Jonna vann spurten om SM-guldet
Jonna Sundling vann den dramatiska avslutningen på damernas 20 km masstart när skid-SM inleddes i Boden under onsdagen.
Linn Svahn och Maja Dahlqvist tog dom andra medaljerna från en 7-mannagrupp som innehöll alla dom största favoriterna.
– Jag tänkte redan på det näst sista varvet att det skulle bli en spurt, säger Sundling till SVT.
Klart för SM i längd och skidskytte
Onsdag startar skid-SM i Boden med ett mäktigt program både med längdåkning och skidskytte. Tävlingarna går i samband med SM-veckan där tävlingar också äger rum i Luleå.
Först ut på onsdag är längdåkarna med 20 km masstart i fristil.
Svegsskidan i strålande sol
Strålande sol och perfekta förhållanden bjöds det på när Svegsskidan kördes under söndagen med både individuella tävlingar och stafetter.
- Nu hade vi knappt 100 deltagare men till nästa år hoppas vi på det dubbla, sa tävlingsledaren Håkan Degselius