Erik Silfver bäst i Lappmarksloppet
Erik Silfver, IFK Umeå var snabbast i herrklassen i Lappmarksloppet i Sorsele i helgen. Bland junioråkarna var Björn Sandström, Täfteå IK bäst bland killarna och JSM-segrarinnan Rebecca Öhrn, Vilhelmina IK vann damernas juniorklass.
Resultat, Lappmarksloppet, Sorsele
D 9, Intervallstart fri stil
1 50 ÅSTRÖM Ida 2006 Täfteå IK 00:06:43 0:00:00
2 49 WESTERGREN Ebba 2006 Täfteå IK 00:07:43 0:00:59
3 46 JOHANSSON ANNA 2006 IFK Umeå 00:08:03 0:01:19
4 51 HENRIKSSON Elsa 2006 Skellefteå SK 00:08:06 0:01:22
5 43 ØVERENG Elise 1900 Mosjøen IL Ski 00:08:35 0:01:51
5 40 ENDRESEN Miriam 1900 Mosjøen IL Ski 00:08:35 0:01:51
7 41 SUNDSTRÖM Cornelia 1900 Stensele SK 00:09:36 0:02:52
8 45 ARVIDSSON Jennifer 2006 Skellefteå SK 00:10:27 0:03:43
9 44 ÅSBERG Hilma 2006 Vindelns IF 00:10:31 0:03:47
10 42 STENMAN Lisa 2006 SK Järven 00:11:38 0:04:54
H 9, Intervallstart fri stil
1 37 SVENSSON Edvard 2006 Vindelns IF 00:07:09 0:00:00
2 31 FORSGREN Hjalmar 2006 Lycksele IF 00:07:21 0:00:12
3 35 HULTDIN Ragnar 2006 IFK Umeå 00:07:25 0:00:16
4 34 NORDMARK Walter 2006 Täfteå IK 00:07:32 0:00:23
5 36 GERMANN MARCUS 2006 IFK Umeå 00:07:40 0:00:31
6 30 NORDIN Seth 2006 Lycksele IF 00:07:51 0:00:42
7 33 JULIUSSON Eddie 2006 IFK Arvidsjaur Skidor 00:07:55 0:00:46
8 32 VESTERBERG Arvid 2006 IFK Arvidsjaur AK 00:08:05 0:00:56
D 10, Intervallstart fri stil
1 72 SVAHN Alva 2005 Lycksele IF 00:06:42 0:00:00
2 68 SJÖDIN Elin 2005 Lycksele IF 00:06:46 0:00:04
3 67 FEIL LINDMARK Nora 2005 Skellefteå SK 00:06:48 0:00:06
4 64 NILSSON Thea 2005 Skellefteå SK 00:06:54 0:00:12
5 66 NILSSON Ebba 2005 Vindelns IF 00:07:24 0:00:41
6 71 BJÖRK Ida 2005 Skellefteå SK 00:07:34 0:00:52
7 63 LÖNNBACK Philippa 2005 Storumans IK 00:07:51 0:01:08
8 73 ÅKESSON Linn 2005 Täfteå IK 00:07:57 0:01:14
9 70 NORDVIK Signe 2005 Skellefteå SK 00:08:46 0:02:03
10 65 JANEHEIM Ida 2005 Sorsele SK 00:09:25 0:02:42
H 10, Intervallstart fri stil
1 59 TÖRNBLOM IVAR 2005 IFK Umeå 00:05:55 0:00:00
2 54 TIMBY Otto 2005 Täfteå IK 00:06:01 0:00:05
3 57 OLSSON Viking 2005 Husums IF SK 00:06:14 0:00:18
4 60 CSIKY Wilgot 2005 Lycksele IF 00:06:44 0:00:48
5 58 HULTDIN MELKER 2005 IFK Umeå 00:06:47 0:00:51
6 55 NORGREN Emil 2005 Skellefteå SK 00:07:15 0:01:19
7 56 FAHLANDER Timothy 2005 Järvsjöby IF 00:07:24 0:01:29
D 11, Intervallstart fri stil
1 91 BJURSELL Leia 2004 Föreningen Norsjö Skidor 00:10:30 0:00:00
2 93 STENLUND Elsa 2004 Skellefteå SK 00:10:49 0:00:18
3 94 CRÜSELL Evelina 2004 Skellefteå SK 00:10:59 0:00:28
4 98 BJURSELL Ronja 2004 Föreningen Norsjö Skidor 00:11:00 0:00:30
5 92 GUNDALE Brule 2004 Täfteå IK 00:11:15 0:00:45
6 96 ENGSTRÖM Nora 2004 Skellefteå SK 00:11:49 0:01:19
7 95 LÖNNBERG Levina 2004 Vilhelmina IK 00:13:03 0:02:33
8 97 NILSSON Alva 2004 Vindelns IF 00:13:56 0:03:25
H 11, Intervallstart fri stil
1 85 TÖRNBLOM ARVID 2004 IFK Umeå 00:09:26 0:00:00
2 79 DAHLIN Noel 2004 IFK Umeå 00:10:08 0:00:41
3 87 EDMAN BENJAMIN 2004 IFK Umeå 00:10:11 0:00:44
4 82 NORDMARK Edwin 2004 Täfteå IK 00:10:17 0:00:51
5 83 LIND Isak 2004 IFK Umeå 00:10:32 0:01:05
6 84 WESTERLUND Isak 2004 Spöland Vännäs IF 00:11:27 0:02:00
7 81 WIDEBO HAMPUS 2004 IFK Umeå 00:11:31 0:02:04
8 76 KARLSSON Elof 2004 Tavelsjö Allmänna IK 00:11:36 0:02:09
9 77 STENVALL Axel 2004 Storumans IK 00:11:57 0:02:30
10 86 ROSLUND Arvid 2004 Malå IF 00:15:03 0:05:36
11 80 HÄGGLUND Alexander 2004 Vindelns IF 00:15:12 0:05:45
12 78 JULIUSSON Leo 2004 IFK Arvidsjaur Skidor 00:16:00 0:06:34
D 12, Intervallstart fri stil
1 126 HENRIKSSON Elin 2003 Skellefteå SK 00:09:23 0:00:00
2 121 TORSHAGE Klara 2003 Vårby IK 00:09:28 0:00:05
3 123 VRETBLOM Alice 2003 IFK Umeå 00:10:33 0:01:10
4 119 NILSSON Evelina 2003 Högåkers OK 00:11:00 0:01:37
5 122 KARLSSON Elina 2003 Skellefteå SK 00:11:01 0:01:37
6 118 STENMAN Signe 2003 SK Järven 00:13:42 0:04:19
7 124 LUNDSTRÖM Alma 2003 Skellefteå SK 00:15:33 0:06:10
H 12, Intervallstart fri stil
1 114 BJÖRCK HAMPUS 2003 IFK Umeå 00:08:56 0:00:00
2 104 JOHANSSON OSKAR 2003 IFK Umeå 00:09:03 0:00:07
2 109 SVAHN Leo 2003 Lycksele IF 00:09:03 0:00:07
4 108 ABRAHAMSSON Hugo 2003 IFK Umeå 00:09:16 0:00:19
5 113 SOLHAUG HANSEN Martin 1900 Mosjøen IL Ski 00:09:27 0:00:31
6 106 ØVERENG Johannes 1900 Mosjøen IL Ski 00:09:35 0:00:38
7 110 OLSSON Viktor 2003 Husums IF SK 00:10:01 0:01:05
8 101 ENDRESEN William 1900 Mosjøen IL Ski 00:10:13 0:01:16
9 102 NILSSON Theo 2003 IFK Umeå 00:10:17 0:01:20
10 111 NORGREN Albin 2003 Skellefteå SK 00:11:52 0:02:55
11 103 SVENSSON Andreas 2003 Vindelns IF 00:12:43 0:03:47
12 105 ISAKSSON VESTERMARK Simon 2003 Skellefteå SK 00:13:06 0:04:10
D 13, Intervallstart fri stil
1 136 KRÅKSTAD JOHANSEN Hanne 1900 Bossmo&Ytteren IL 00:08:49 0:00:00
2 138 NILSSON Saga 2002 Skellefteå SK 00:08:55 0:00:06
3 146 GERMANN TUA 2002 IFK Umeå 00:09:18 0:00:29
4 140 LUNDGREN Julia 2002 Lycksele IF 00:09:39 0:00:50
5 141 DAHLIN Tuva 2002 IFK Umeå 00:09:55 0:01:06
6 142 ÖHBERG Julia 2002 IFK Umeå 00:10:01 0:01:12
6 147 VESTERLUND Elin 2002 Vännäs SK 00:10:01 0:01:12
8 144 BJURSELL Gisela 2002 Föreningen Norsjö Skidor 00:11:33 0:02:44
9 139 ROSLUND Agnes 2002 Malå IF 00:12:19 0:03:30
10 143 GEBART Emmelie 2002 Järvsjöby IF 00:13:34 0:04:45
11 135 NUOTTANIEMI Siri 2002 Malå IF 00:14:39 0:05:50
12 137 ELIASSON Nathalie 2002 Järvsjöby IF 00:15:11 0:06:22
13 145 WESTERLUND Elina 2002 Spöland Vännäs IF 00:15:21 0:06:32
H 13, Intervallstart fri stil
1 133 HJØRNERØD Morten 1900 Mosjøen IL Ski 00:08:06 0:00:00
2 131 BLOMBERG Martin 2002 Lycksele IF 00:08:43 0:00:36
3 130 GRØNVIK Kristoffer 1900 Mosjøen IL Ski 00:08:53 0:00:46
4 129 NORDGREN Gabriel 2002 Vännäs SK 00:09:50 0:01:43
D 14, Intervallstart fri stil
1 151 NILSSON Magdalena 2001 Högåkers OK 00:08:18 0:00:00
2 149 SUNDÉN Malin 2001 Arjeplogs Sport Klubb 00:09:19 0:01:01
3 150 WESTERGREN Pernilla 2001 Täfteå IK 00:09:34 0:01:15
4 153 NILSSON Elina 2001 Spöland Vännäs IF 00:09:42 0:01:24
H 14, Intervallstart fri stil
1 208 STRÖMBERG Simon 2001 Täfteå IK 00:16:31 0:00:00
2 203 CSIKY Fabian 2001 Lycksele IF 00:16:52 0:00:21
3 207 EDMAN JONATHAN 2001 IFK Umeå 00:17:26 0:00:55
4 202 HAGFORS HAUSTREIS Sander 1900 Mosjøen IL Ski 00:17:57 0:01:26
5 204 STENMAN Vilgot 2001 SK Järven 00:18:29 0:01:58
6 209 KARLSSON Erik 2001 IFK Umeå 00:18:35 0:02:04
7 210 GREUS NILSSON Gustav 2001 Skellefteå SK 00:19:30 0:02:59
D 15, Intervallstart fri stil
1 226 OLSSON Lovisa 2000 Husums IF SK 00:17:07 0:00:00
2 221 ABRAHAMSSON Klara 2000 IFK Umeå 00:18:19 0:01:11
3 225 FRIDMAN Kristina 2000 Spöland Vännäs IF 00:20:21 0:03:13
4 222 KONRADSSON Jasmine 2000 Lycksele IF 00:21:37 0:04:29
5 223 ALSBÄCK Ebba 2000 Lycksele IF 00:24:14 0:07:07
H 15, Intervallstart fri stil
1 196 ÅSTOT SIMON 2000 IFK Umeå 00:15:15 0:00:00
2 194 LARSSON ARVID 2000 IFK Umeå 00:16:18 0:01:02
3 197 GIDLUND Alexander 2000 Husums IF SK 00:16:22 0:01:07
4 198 NILSSON Linus 2000 IFK Umeå 00:16:54 0:01:38
5 199 ENESLÄTT Gustav 2000 Täfteå IK 00:19:06 0:03:51
D 16, Intervallstart fri stil
1 214 SVAHN Linn 1999 Lycksele IF 00:15:38 0:00:00
2 217 KRÅKSTAD JOHANSEN Marthe 1900 Bossmo&Ytteren IL 00:16:14 0:00:36
3 213 BLOMBERG Elin 1999 Lycksele IF 00:19:01 0:03:23
4 216 SNÄLLFOT Emma 1999 Skellefteå SK 00:19:18 0:03:40
5 218 LÖFGREN Siri 1999 Skellefteå SK 00:19:44 0:04:06
6 215 KONRADSSON Felicia 1999 Lycksele IF 00:20:23 0:04:45
H 16, Intervallstart fri stil
1 190 KARLSSON Simon 1999 IFK Umeå 00:14:47 0:00:00
2 189 ÅREBÄCK Oscar 1999 Bolidens SK 00:15:31 0:00:44
3 187 DAHLBERG Jonatan 1999 Byske SK 00:16:04 0:01:17
4 188 NORDGREN Emrik 1999 Vännäs SK 00:16:33 0:01:46
5 191 WESTERLUND William 1999 Byske SK 00:17:28 0:02:41
H 17-18, Intervallstart fri stil
1 174 HAUAN Bernt-Erik 1900 Drevja IL Ski 00:24:15 0:00:00
D 19-20, Intervallstart fri stil
1 181 ÖHRN Rebecca 1996 Vilhelmina IK 00:23:17 0:00:00
2 182 MÅRTENSSON Cecilia 1995 Lycksele IF 00:26:25 0:03:07
H 19-20, Intervallstart fri stil
1 170 SANDSTRÖM Björn 1995 Täfteå IK 00:20:01 0:00:00
2 168 GRATE Marcus 1996 Täfteå IK 00:21:00 0:00:58
3 169 VESTERLUND Mattias 1996 Lycksele IF 00:21:03 0:01:02
4 171 FREDRIKSSON Marcus 1996 Lycksele IF 00:21:05 0:01:04
D 21-, Intervallstart fri stil
1 178 LUNDQVIST Evelina 1992 Bolidens SK 00:25:16 0:00:00
2 177 LINDBERG Sofia 1992 Robertsfors IK 00:26:07 0:00:50
H 21-, Intervallstart fri stil
1 163 SILFVER ERIK 1990 IFK Umeå 00:43:23 0:00:00
2 159 OSKARSSON Erik 1987 Sorsele SK 00:44:04 0:00:41
3 161 OSKARSSON ANDREAS 1981 IFK Umeå 00:44:23 0:00:59
4 164 HANSEN Yngvar 1900 Mosjøen IL Ski 00:45:16 0:01:52
5 160 ÅREBÄCK Hans 1967 Bolidens SK 00:51:24 0:08:01
En SM-femmil helt i Burmans smak
En hård SM-femmil. Individuell start. Hårda spår och jämnt före. Många trötta åkare på slutet av säsongen.
Det gillar Jens Burman.
Åsarna-åkaren var i ledningen från start till mål i den sista SM-tävlingen på Pagla skidstadion i Boden under tisdagen. Närmast följde unge Truls Gisselman från Rehns BK.
Ebba vände och vann SM-tremilen
Linn Svahn öppnade bäst och hade ledningen i SM-tremilen i Boden.
Men på andra halvan vände Ebba Andersson på steken och tog sitt första guld under årets SM-vecka i Norrbotten.
Avståndet i mål blev dock bara 8 sekunder.
Jonna sjuk – Falun-Borlänges första guld
Jonna Sundling blev sjuk och kom aldrig till start. Storfavoriten Piteå Elit försvagades avsevärt och Falun Borlänge SK tog chansen och vann sitt första stafettguld på damsidan.
SM-stafetten för damer i Boden blev en duell mellan dessa två klubbar, dom övriga var långt efter.
”Häggis” blev Piteås stafetthjälte
Johan Häggström hade dom nödvändiga hundradelarna på sin sida och säkrade stafettguldet för Piteå Elit på Pagla skidstadion i Boden.
Samtidigt var det ett besviket Åsarna-gäng som fick se Edvin Anger förlora upploppsstriden med minsta möjliga margin.
Perfekt avslutning för Peppe Femling
Vann SM-guld med sambon Anna Magnusson:
Peppe Femling åkte sin sista tävling.
Och vilken avslutning det blev på karriären.
Tillsammans med sambon Anna Magnusson blev det SM-guld i single mixed på Pagla skidstadion i Boden.
Nils Dahlsten vann spurten i Gäddede
Lager 157 också i Flyktningerennet:
Lager 157 Ski Team har haft en mycket bra månad. Under söndagen fortsatte framgångarna då Nils Dahlsten spurtade hem segern i Flyktningerennet mellan Lierne i Norge och Gäddede. Han vann precis före teamkollegan Marcus Johansson.
Bland damerna imponerade Hedda Bångman, Offerdals SK som vann klart.
Alvar firade 18 år med seger
Alvar Myhlback har äntligen hunnit bli 18 år. Killen som imponerade som 8:a i Vasaloppet som 16-åring och 3:a som 17-åring.
Han fyllde år i fredags och firade med att vinna Lofsdalen Epic under lördagen efter en tuff fight mot lagkompisen Nils Dahlsten i Lager 157 samt Morten Eide Pedersen, Team Eksjöhus och Max Novak, Team Aker Dæhlie.
SM-guld för Jesper och Elvira i masstarterna
SM-veckan i Boden fortsatte på söndagen med spännande masstarter i fina förhållanden med några minusgrader i luften och vindstilla på vallen. Jesper Nelin vann sitt andra guld i herrarnas lopp, medan Elvira Öberg tog hem segern bland damerna efter att ha avgjort i sista stående.
Linn bröt Jonnas segersvit på mållinjen
Edvin Anger tog nytt guld på skid-SM:
Linn Svahn bröt Jonna Sundlings segersvit på skid-SM i Boden med en millimeterseger i damernas sprintfinal.
I herrenes final var Edvin Anger i tät från start till mål och fick segern som han ville före Johan Häggström.
Lager 157 dominerade i Jokkmokk
Nordeskiöldsloppet 220 km:
Det blev seger både i dam- och herrklassen i det 220 km långa Nordenskiöldsloppet i Jokkmokk under lördagen.
Oskar Kardin och Linnea Johansson vann varsin klass i den kanske största kraftmätningen bland dom svenska längdtävlingarna.
Team Eksjöhus-skräll på NM 50 km
Doldis slog Klæbo och vann norska mästerskapen:
Eirik Sverdrup Augdal brukar åka långlopp för svenska Team Eksjöhus.
Men under lördagens körde han femmilen på norska mästerskapen i Lillehammer.
Och vann – före Johannes Høsflot Klæbo.
Jesper och Hanna sprintsegrare på SM
Skidskytte:
Det var snöigt med tungt före och viss vind på vallen under lördagens sprint vid SM-veckan på Pagla skidstadion i Boden. Jesper Nelin försvarade guldet från förra året med fullt skytte och snabbaste åktid i herrarnas lopp, medan Hanna Öberg vann överlägset bland damerna.
Therese Johaug krossade alla i comebacken
Fråga inte om Therese Johaug är klar för femmilen på VM i Trondheim 2025.
I sin comeback över 30 km fristil i norska mästerskapen i Lillehammer var hon totalt överlägsen och krossade allt motstånd.
35-åringen vann med två minuter och 49 sekunder!
Trippel Åsarna och Jonna SM-drottning
Skid-SM i Boden:
Åsarna tog revansch från masstarten och vann tredubbel på herrarnas 10 km klassisk på skid-SM i Boden – precis det samma som IFK Mora gjorde i masstarten. Edvin Anger vann före William Poromaa och Jens Burman.
Jonna Sundling tog en överlägsen seger bland damerna och har nu tre SM-guld på tre dagar.
Petter Northug chockade med NM-silver
Petter Northug jr chockade alla då han tillsammans med lillebror Even vann silver i teamsprint på norska mästerskapen i Lillehammer.
– Jag såg dubbelt och ville spy, säger Northug som visade upp sitt gamla fighting face.
Piteå och Åsarna vann SM-teamsprinten
Favoritsegrar till Piteå Elit och Åsarna IK i dam- respektive herrklassen i torsdagens SM i teamsprint.
Piteås damer var överlägsna medan Åsarnas herrar fick spurta för guldet.
Trippel IFK Mora i herrarnas SM-masstart
IFK Mora SK stod kvar som den stora segraren efter herrarnas 20 km masstart i fristil vid skid-SM i Boden. Tredubbelt var full pott för dalaklubben efter att fem åkare gjort upp om medaljerna på slutet.
Anmärkningsvärt är att A-landslagsåkarna inte fanns med i tätkampen.
Jonna vann spurten om SM-guldet
Jonna Sundling vann den dramatiska avslutningen på damernas 20 km masstart när skid-SM inleddes i Boden under onsdagen.
Linn Svahn och Maja Dahlqvist tog dom andra medaljerna från en 7-mannagrupp som innehöll alla dom största favoriterna.
– Jag tänkte redan på det näst sista varvet att det skulle bli en spurt, säger Sundling till SVT.
Klart för SM i längd och skidskytte
Onsdag startar skid-SM i Boden med ett mäktigt program både med längdåkning och skidskytte. Tävlingarna går i samband med SM-veckan där tävlingar också äger rum i Luleå.
Först ut på onsdag är längdåkarna med 20 km masstart i fristil.
Svegsskidan i strålande sol
Strålande sol och perfekta förhållanden bjöds det på när Svegsskidan kördes under söndagen med både individuella tävlingar och stafetter.
- Nu hade vi knappt 100 deltagare men till nästa år hoppas vi på det dubbla, sa tävlingsledaren Håkan Degselius