Dom 300 bästa i Tjejvasan här
Här har du resultaten för dom 300 bästa damerna i Tjejvasan som gick under perfekta förhållanden mellan Oxberg och Mora på lördagsmorgonen. Britta Johansson Norgren vann en stenhård spurtuppgörelse och många satte personliga rekord i dom hårda och fina spåren.
1-100 | ||||
1) | Johansson Norgren, Britta (SWE) | Sollefteå Skidor IF | 01:19:25 | +00:00 |
2) | Smutna, Katerina (AUT) | 01:19:25 | +00:00 | |
3) | Svan, Julia (SWE) | Vansbro AIK Skidklubb | 01:19:26 | +00:01 |
4) | Mohlin, Elin (SWE) | Åsarna IK | 01:19:27 | +00:02 |
5) | Wikén, Emma (SWE) | Åsarna IK | 01:19:28 | +00:03 |
6) | Svendsen, Anna (NOR) | 01:19:28 | +00:03 | |
7) | Lindborg, Sara (SWE) | Östersunds SK | 01:19:30 | +00:05 |
8) | Slind, Astrid Øyre (NOR) | 01:19:30 | +00:05 | |
9) | Nordström, Maria (SWE) | Ulricehamns IF | 01:19:31 | +00:06 |
10) | Roberto, Kristina (SWE) | Karlslunds IF SF | 01:19:33 | +00:08 |
11) | Korsgren, Lina (SWE) | Åre Längdskidklubb | 01:20:06 | +00:41 |
12) | Lintzén, Nina (SWE) | Föreningen Studentidrott Luleå | 01:20:15 | +00:50 |
13) | Lindstedt, Emilia (SWE) | Falun Borlänge SK | 01:20:54 | +01:29 |
14) | Lindkvist, Ida (SWE) | IFK Mora SK | 01:21:08 | +01:43 |
15) | Hallquist, Frida (SWE) | Åsarna IK | 01:21:42 | +02:17 |
16) | Auland, Clara (SWE) | Sävast Ski Team IF | 01:21:43 | +02:18 |
17) | Svensson, Lisa K (SWE) | Åsarna IK | 01:21:44 | +02:19 |
18) | Söderlund, Helene (SWE) | IFK Mora SK | 01:21:48 | +02:23 |
19) | Vemhäll, Karin (SWE) | Rembo IK | 01:22:31 | +03:06 |
20) | Erkers, Frida (SWE) | IFK Mora SK | 01:22:34 | +03:09 |
21) | Eriksson, Emma (SWE) | Falun Borlänge SK | 01:22:53 | +03:28 |
22) | Wiklund, Lena (SWE) | 01:24:09 | +04:44 | |
23) | Axelsson, Ulrika (SWE) | Sya SK | 01:24:10 | +04:45 |
24) | Gräfnings, Maria (SWE) | Falun Borlänge SK | 01:24:10 | +04:45 |
25) | Söderström, Anna-Carin (SWE) | Malungs IF | 01:24:10 | +04:45 |
26) | Bångman, Evelina (SWE) | Offerdals SK | 01:24:11 | +04:46 |
27) | Börjesjö, Malin (SWE) | Sundbybergs IK | 01:24:11 | +04:46 |
28) | Indahl, Ida (SWE) | Offerdals SK | 01:24:11 | +04:46 |
29) | Johansson, Eva (SWE) | Linköpings SK | 01:24:12 | +04:47 |
30) | Molander Kristansen, Moa (SWE) | Åsarna IK | 01:24:12 | +04:47 |
31) | Sundström, Maria (SWE) | Strömnäs GIF | 01:24:12 | +04:47 |
32) | Eriksson, Hanna (SWE) | IFK Mora SK | 01:24:12 | +04:47 |
33) | Wadman, Sara (SWE) | IFK Mora SK | 01:24:13 | +04:48 |
34) | Elebro, Sofie (SWE) | IFK Umeå | 01:24:13 | +04:48 |
35) | Hallquist, Sara (SWE) | Åsarna IK | 01:24:13 | +04:48 |
36) | Ericsson, Jessika (SWE) | Stockviks SF | 01:24:14 | +04:49 |
37) | Backén, Emma (SWE) | Svegs IK | 01:26:31 | +07:06 |
38) | Persson, Ulrica (SWE) | Sunne SLF | 01:27:05 | +07:40 |
39) | Lundkvist, Helena (SWE) | Kalix SK | 01:27:22 | +07:57 |
40) | Karset, Marthe Kristine Hafsahl (NOR) | 01:27:48 | +08:23 | |
41) | Modig, Lovisa (SWE) | Sävast Ski Team IF | 01:27:49 | +08:24 |
42) | Berglund, Agnes (SWE) | Ulricehamns IF | 01:27:50 | +08:25 |
43) | Gyllenberg, Mia (SWE) | Sisu Forshaga SK | 01:27:53 | +08:28 |
44) | Fjellström, Elin (SWE) | Garphyttans IF | 01:27:58 | +08:33 |
45) | Lindberg, Sofia (SWE) | Robertsfors IK | 01:28:10 | +08:45 |
46) | Sutro, Evelina (SWE) | IFK Mora SK | 01:28:35 | +09:10 |
47) | Ramhult, Catharina (SWE) | Ulricehamns IF | 01:28:37 | +09:12 |
48) | Eriksson, Malin (SWE) | Tranemo IF Skidklubb | 01:28:37 | +09:12 |
49) | Carlzon, Madelen (SWE) | Aktivitus SC | 01:28:54 | +09:29 |
50) | Rimpi, Anna (SWE) | Jokkmokks SK | 01:28:55 | +09:30 |
51) | Rosenberg, Signe (SWE) | Duveds IF | 01:29:41 | +10:16 |
52) | Björklund, Emma (SWE) | IFK Mora SK | 01:29:45 | +10:20 |
53) | Sundman, Josefina (SWE) | Åsarna IK | 01:29:49 | +10:24 |
54) | Gahne, Ingela (SWE) | Enebybergs IF | 01:29:53 | +10:28 |
55) | Axelsson, Kristina (SWE) | Sya SK | 01:29:54 | +10:29 |
56) | Fritz, Hanna (SWE) | Filipstads SF | 01:29:54 | +10:29 |
57) | Bjerke, Frida (SWE) | Falköpings AIK SK | 01:29:54 | +10:29 |
58) | Nord, Madelene (SWE) | IFK Grängesberg SK | 01:29:58 | +10:33 |
59) | Theander, Elin (SWE) | Malungs IF | 01:30:00 | +10:35 |
60) | Karlsson, Sara (SWE) | Gnosjö FK | 01:30:17 | +10:52 |
61) | Karlsson, Elin (SWE) | OK Borgen | 01:30:20 | +10:55 |
62) | Hansson, Linda (SWE) | AXA SC | 01:30:22 | +10:57 |
63) | Angelsiöö, Julia (SWE) | Storvreta IK | 01:30:22 | +10:57 |
64) | Liukkonen, Susanne (SWE) | IF Strategen | 01:30:25 | +11:00 |
65) | Johansson, Tilda (SWE) | Duveds IF | 01:30:26 | +11:01 |
66) | Ruus, Mathilda (SWE) | Åsarna IK | 01:30:35 | +11:10 |
67) | Carlsson, Karin (SWE) | Kvarnsvedens GOIF SK | 01:30:38 | +11:13 |
68) | Mårtensson, Cecilia (SWE) | Vilhelmina IK | 01:30:48 | +11:23 |
69) | Wasell, Emma (SWE) | Järpens SK | 01:30:49 | +11:24 |
70) | Peterson, Frida (SWE) | Älvdalens IF SK | 01:30:55 | +11:30 |
71) | Lycke, Kristina (SWE) | Malungs IF | 01:31:05 | +11:40 |
72) | Bryne, Elin (SWE) | IK Fryken | 01:31:07 | +11:42 |
73) | Pettersson, Sofia (SWE) | IFK Sala | 01:31:08 | +11:43 |
74) | Kallander, Helena (SWE) | IFK Mora SK | 01:31:09 | +11:44 |
75) | Melin, Madelene (SWE) | Malungs IF | 01:31:35 | +12:10 |
76) | Forsman, Sanna (SWE) | Öje IF | 01:31:39 | +12:14 |
77) | Hedlund, Susanne (SWE) | Granbergsdals IF | 01:31:40 | +12:15 |
78) | Jonson, Malin (SWE) | IK Stern | 01:31:40 | +12:15 |
79) | Hedlund, Malin (SWE) | IK Stern | 01:31:40 | +12:15 |
80) | Lind, Annie (SWE) | IF Hallby SOK | 01:31:44 | +12:19 |
81) | Nordby, Jill (SWE) | Åmotfors IF | 01:32:12 | +12:47 |
82) | Waxegård, Anna (SWE) | 01:32:12 | +12:47 | |
83) | Persson, Camilla (SWE) | Sunne A K | 01:32:19 | +12:54 |
84) | Johansson, Anna (SWE) | SK Hylte | 01:32:29 | +13:04 |
85) | Nilsson, Mona (SWE) | 1Life IF | 01:32:34 | +13:09 |
86) | Zetterberg-Eriksson, Åsa (SWE) | Granbergsdals IF | 01:32:37 | +13:12 |
87) | Belforth, Emma (SWE) | Ulricehamns IF | 01:32:40 | +13:15 |
88) | Wallenhammar, Josefine (SWE) | Garphyttans IF | 01:32:41 | +13:16 |
89) | Norén, Sandra (SWE) | Yuppie Ski Club | 01:32:43 | +13:18 |
90) | Jobs, Fia (SWE) | IF Ski Team Skåne | 01:33:19 | +13:54 |
91) | Karlsson, Alva (SWE) | OK Borgen | 01:33:19 | +13:54 |
92) | Björk, Ebba (SWE) | Högbo GIF | 01:33:19 | +13:54 |
93) | Dahlberg, Hanna (SWE) | Ulricehamns IF | 01:33:20 | +13:55 |
94) | Larson, Kersti (SWE) | 01:33:20 | +13:55 | |
95) | Larsson, Hanna (SWE) | Hybo AIK | 01:33:21 | +13:56 |
96) | Åström, Johanna (SWE) | Lucksta IF | 01:33:21 | +13:56 |
97) | Fellman, Jenny (FIN) | 01:33:25 | +14:00 | |
98) | Saloranta, Sonja (FIN) | AXA SC | 01:33:36 | +14:11 |
99) | Karlsson, Erika (SWE) | Nybro Skidklubb | 01:33:41 | +14:16 |
100) | Danielsson, Ida (SWE) | Garphyttans IF | 01:34:03 | +14:38 |
101-200 | ||||
101 | Widercrantz, Elin (SWE) | Stockholms RK | 01:34:11 | +14:46 |
102 | Musslinder, Emma (SWE) | Falköpings AIK SK | 01:34:37 | +15:12 |
103 | Rinaldo, Linda (SWE) | Tunafors SK | 01:34:39 | +15:14 |
104 | Oskarsson, Sofie (SWE) | SK Leksand | 01:34:50 | +15:25 |
105 | Eriksen, Mikaela (SWE) | SK Bore | 01:34:58 | +15:33 |
106 | Lindberg, emma (SWE) | Älvdalens IF | 01:34:59 | +15:34 |
107 | Bäckman, Ellinore (SWE) | Hede SK | 01:35:00 | +15:35 |
108 | Rådström, Karin (SWE) | Enhörna IF | 01:35:00 | +15:35 |
109 | Hasselqvist, Linda (SWE) | Edsbyns SK | 01:35:02 | +15:37 |
110 | Gezelius-Björkman, Helena (SWE) | IFK Mora SK | 01:35:03 | +15:38 |
111 | Seger, Julia (SWE) | Boo Kanot och Skidklubb | 01:35:03 | +15:38 |
112 | Friman, Jennifer (SWE) | IF Rigor | 01:35:04 | +15:39 |
113 | Fritzson, Anna-Lena (SWE) | Dala XC Ski Team Klubb | 01:35:05 | +15:40 |
114 | Arvelius, Karin (SWE) | Västerås Skidklubb | 01:35:05 | +15:40 |
115 | Persson, Inga Lill (NOR) | 01:35:05 | +15:40 | |
116 | Ripa, Helene (SWE) | Haninge SOK | 01:35:06 | +15:41 |
117 | Tidlund, Matilda (SWE) | Nacka Värmdö SK | 01:35:06 | +15:41 |
118 | Persson, Sarah (SWE) | Åtvidabergs IF | 01:35:07 | +15:42 |
119 | Jonsson, Emma (SWE) | Åsarna IK | 01:35:07 | +15:42 |
120 | Åslund, Irene (SWE) | Lillhärdals IF | 01:35:07 | +15:42 |
121 | Fjellström, Åsa (SWE) | Karlslunds IF SF | 01:35:08 | +15:43 |
122 | Hasbo, Johanna (SWE) | Filipstads SF | 01:35:09 | +15:44 |
123 | Steinbach Olsson, Meta (SWE) | Ronneby OK | 01:35:12 | +15:47 |
124 | Rindborg, Anna (SWE) | Funäsdalens IF | 01:35:12 | +15:47 |
125 | Wilkenson, Agnes (SWE) | Gävle SK | 01:35:36 | +16:11 |
126 | Halvarsson, Ella (SWE) | IFK Mora SK | 01:35:36 | +16:11 |
127 | Söderström, Annakarin (SWE) | Sundbybergs IK | 01:35:55 | +16:30 |
128 | Lind-Oja, Frida (SWE) | Jukkasjärvi IF | 01:36:00 | +16:35 |
129 | Nordberg, Emma (SWE) | Ulricehamns IF | 01:36:30 | +17:05 |
130 | Ström, Caroline (SWE) | Tierps IF | 01:36:36 | +17:11 |
131 | Mattes, Magdalena (SWE) | Edsbyns SK | 01:36:51 | +17:26 |
132 | Eriksson, Ida (SWE) | Malungs IF | 01:36:52 | +17:27 |
133 | Thorell, Maria (SWE) | IK Stern | 01:37:04 | +17:39 |
134 | Nilsson, Maria (SWE) | Gävle SK | 01:37:14 | +17:49 |
135 | Mattsson, Anna (SWE) | Dalregementets IF | 01:37:16 | +17:51 |
136 | Larsson, Katja (SWE) | Borås SK | 01:37:16 | +17:51 |
137 | Mangs, Sara (SWE) | Kimstad GoIF | 01:37:23 | +17:58 |
138 | Åberg, Anna (SWE) | IKJ Haninge | 01:37:25 | +18:00 |
139 | Eriksson, Carola (SWE) | Arlanda-Märsta SK | 01:37:37 | +18:12 |
140 | Eriksson, Sofia (SWE) | Stora Tuna IK SK | 01:37:50 | +18:25 |
141 | Lindberg, Sara (SWE) | IF Hagen SK | 01:37:57 | +18:32 |
142 | Ramstedt, Jenny (SWE) | Sundbybergs IK | 01:37:58 | +18:33 |
143 | Wilbois, Caroline (SWE) | Göteborgs SK | 01:38:04 | +18:39 |
144 | Orban, Freya (SWE) | IF Ski Team Skåne | 01:38:23 | +18:58 |
145 | Gerke, Maria (SWE) | SK Bore | 01:38:30 | +19:05 |
146 | Holmen, Maria (SWE) | Sisu Forshaga SK | 01:38:31 | +19:06 |
147 | Olsson, Carolina (SWE) | Älvdalens IF SK | 01:38:33 | +19:08 |
148 | Hellström, Linn (SWE) | SK Bore | 01:38:36 | +19:11 |
149 | Hänninen, Sandra (SWE) | Ockelbo SK | 01:38:36 | +19:11 |
150 | Larsson, Malin (SWE) | IFK Mora SK | 01:38:41 | +19:16 |
151 | Adriansson, Sandra (SWE) | Borgstena IF | 01:38:43 | +19:18 |
152 | Eriksson, Isabell (SWE) | IFK Mora SK | 01:38:45 | +19:20 |
153 | Pospeshina, Lubov (SWE) | IFK Skövde SK | 01:39:12 | +19:47 |
154 | Forsberg, Moa (SWE) | IFK Mora SK | 01:39:23 | +19:58 |
155 | Melén, Matilda (SWE) | Falu IK | 01:39:37 | +20:12 |
156 | Bragner, Malin (SWE) | Östersunds SK | 01:39:44 | +20:19 |
157 | Widen, Carina (SWE) | Orsa SK | 01:39:51 | +20:26 |
158 | Hansson, Frida (SWE) | Lillhärdals IF | 01:39:54 | +20:29 |
159 | Gustafsson, Marianne (NOR) | Storvreta IK | 01:40:00 | +20:35 |
160 | Backe, Maria (SWE) | Stockholms RK | 01:40:07 | +20:42 |
161 | Enger, Hanna Irene (NOR) | 01:40:08 | +20:43 | |
162 | Espling, Elin (SWE) | IFK Helsingborg | 01:40:09 | +20:44 |
163 | Tänglander, Monica (SWE) | Östersunds SK | 01:40:13 | +20:48 |
164 | Hilmersson, Lena (SWE) | Göteborgs SK | 01:40:22 | +20:57 |
165 | Baek Fosheim, Unn Mari (NOR) | 01:40:24 | +20:59 | |
166 | Bergfeldt, Louise (SWE) | IFK Mora SK | 01:40:26 | +21:01 |
167 | Lax, Evelina (SWE) | Nässjö Ski | 01:40:27 | +21:02 |
168 | Snihs, Lina (SWE) | IK Jarl Rättvik | 01:40:33 | +21:08 |
169 | Gustafsson, Evelin (SWE) | Karlslunds IF SF | 01:40:39 | +21:14 |
170 | Åkesson, Tina (SWE) | Garphyttans IF | 01:40:45 | +21:20 |
171 | Lusth, Ilona (SWE) | Åsarna IK | 01:40:49 | +21:24 |
172 | Svensk, Sandra (SWE) | Edsbyns SK | 01:40:50 | +21:25 |
173 | Hållmarker, Sofia (SWE) | Team Ormsalva AC | 01:40:53 | +21:28 |
174 | Marell Höglund, Karin (SWE) | Sundbybergs IK | 01:40:54 | +21:29 |
175 | Johnsson, Cecilia (SWE) | Hällbybrunns IF | 01:40:55 | +21:30 |
176 | Höglund, Emma (SWE) | IFK Mora SK | 01:40:56 | +21:31 |
177 | Wännman, Angelica (SWE) | Nynäshamns IF SK | 01:40:57 | +21:32 |
178 | Christensen, Ida (SWE) | Karlsbyhedens IK | 01:41:00 | +21:35 |
179 | Ask, Klara (SWE) | Borås SK | 01:41:01 | +21:36 |
180 | Östberg, Linda (SWE) | Valbo AIF | 01:41:06 | +21:41 |
181 | Danielsson, Anna (SWE) | Korsnäs IF SK | 01:41:08 | +21:43 |
182 | Stigers, Åsa (SWE) | IFK Hedemora SK | 01:41:09 | +21:44 |
183 | Olsson, Christina (SWE) | IFK Mora SK | 01:41:10 | +21:45 |
184 | Steen, Amanda (SWE) | Tynderö IK | 01:41:17 | +21:52 |
185 | Moverare, Jessica (SWE) | IKJ Haninge | 01:41:19 | +21:54 |
186 | Wallinder, Åsa (SWE) | 01:41:20 | +21:55 | |
187 | Mörk, Marie (SWE) | Älvdalens IF SK | 01:41:20 | +21:55 |
188 | Björklund Hansson, Johanna (SWE) | Rehns BK | 01:41:24 | +21:59 |
189 | Perrault, Marie (SWE) | Tunafors SK | 01:41:27 | +22:02 |
190 | Byfuglien, Marianne (NOR) | 01:41:51 | +22:26 | |
191 | Björklund, Lena (SWE) | Bjursås IK | 01:42:10 | +22:45 |
192 | Häggblom, Kicki (SWE) | Brännebrona SK | 01:42:20 | +22:55 |
193 | Heens, Lisa (SWE) | Vansbro AIK Skidklubb | 01:42:27 | +23:02 |
194 | Johansson, Adina (SWE) | IK Hakarpspojkarna | 01:42:28 | +23:03 |
195 | Lamberg Nordin, Elisabet (SWE) | IK Jarl Rättvik | 01:42:29 | +23:04 |
196 | Hallquist, Lina (SWE) | Åsarna IK | 01:42:33 | +23:08 |
197 | Maldonado, Linnea (SWE) | Skellefteå SK | 01:42:58 | +23:33 |
198 | Juntikka, Erika (SWE) | Bondsjöhöjdens IK | 01:43:01 | +23:36 |
199 | Dybäck, Matilda (SWE) | AXA SC | 01:43:08 | +23:43 |
200 | Westh, Moa (SWE) | SK Bore | 01:43:11 | +23:46 |
201-300 | ||||
201 | Thoresson, Josefin (SWE) | Linköpings SK | 01:43:25 | +24:00 |
202 | Dybäck, Sara (SWE) | AXA SC | 01:43:40 | +24:15 |
203 | Fransson, Ellinor (SWE) | Ärla IF | 01:43:45 | +24:20 |
204 | Olsson, Josefine (SWE) | Ockelbo SK | 01:43:48 | +24:23 |
205 | Larsson, Johanna (SWE) | Hägersta GF | 01:43:50 | +24:25 |
206 | Åslund, Anne-Lie (SWE) | Åsarna IK | 01:43:52 | +24:27 |
207 | Johansson, Jenny (SWE) | IK Ymer | 01:43:54 | +24:29 |
208 | Fjällberg, Amanda (SWE) | Vilhelmina IK | 01:43:56 | +24:31 |
209 | Skårholen, Inger-Lise (NOR) | 01:44:04 | +24:39 | |
210 | Bertilsson, Jennie (SWE) | Landsbro IF SK | 01:44:22 | +24:57 |
211 | Bengtson, Katja (SWE) | IK Stern | 01:44:26 | +25:01 |
212 | Höglund, Ida (SWE) | Stockviks SF | 01:44:27 | +25:02 |
213 | Holmer, Karin (SWE) | Ramviks IF | 01:44:33 | +25:08 |
214 | Moberg, Josefine (SWE) | Gävle SK | 01:44:35 | +25:10 |
215 | Landström, Maja (SWE) | Gävle SK | 01:44:39 | +25:14 |
216 | Wilkenson, Emma (SWE) | Gävle SK | 01:44:42 | +25:17 |
217 | Arvidson, Elin (SWE) | OK Lindéna | 01:44:43 | +25:18 |
218 | Nilsson, Marie-Louise (SWE) | SK Hylte | 01:44:51 | +25:26 |
219 | Johansson, Angela (SWE) | OK Ravinen | 01:44:55 | +25:30 |
220 | Claréus, Hanna (SWE) | Östersunds SK | 01:45:03 | +25:38 |
221 | Kihlström, Ann-Christine (SWE) | AXA SC | 01:45:04 | +25:39 |
222 | Dahlberg, Lisa (SWE) | Kimstad GoIF | 01:45:05 | +25:40 |
223 | Ek, Lisa (SWE) | Åre SLK | 01:45:06 | +25:41 |
224 | Engholm, Ingela (SWE) | Litsbygdens SK | 01:45:07 | +25:42 |
225 | Mårtensson, Emma (SWE) | 1Life IF | 01:45:08 | +25:43 |
226 | Nymoen, Solveig (NOR) | 01:45:10 | +25:45 | |
227 | Jonsson, Emma (SWE) | Gimo IF SK | 01:45:14 | +25:49 |
228 | Hansson, Linnéa (SWE) | IK Jarl Rättvik | 01:45:20 | +25:55 |
229 | Öström, Eleonor (SWE) | IK Stern | 01:45:21 | +25:56 |
230 | Åkerlund, Johanna (NOR) | 01:45:28 | +26:03 | |
231 | Karlsson, Linnéa (SWE) | Älvdalens IF SK | 01:45:31 | +26:06 |
232 | Eriksson, Linnea (SWE) | Rembo IK | 01:45:32 | +26:07 |
233 | Ståhl, Anna (SWE) | Ellos IF | 01:45:33 | +26:08 |
234 | Rosén Thelin, Maria (SWE) | Jönköpings OK | 01:45:33 | +26:08 |
235 | Bengtson, Gabriella (SWE) | IK Stern | 01:45:34 | +26:09 |
236 | Öster, Agneta (SWE) | Uddevalla IS | 01:45:36 | +26:11 |
237 | Cavalllin, Johanna (SWE) | Högbo GIF | 01:45:39 | +26:14 |
238 | Golsäter, Linnea (SWE) | Eksjö SOK | 01:45:40 | +26:15 |
239 | Rosberg, Susanne (SWE) | Högbo GIF | 01:45:43 | +26:18 |
240 | Johansson, Anna (SWE) | Jönköpings OK | 01:46:05 | +26:40 |
241 | Mixter Schönningsson, Magdalena (SWE) | Spikbodarnas IK | 01:46:20 | +26:55 |
242 | Karlsen, Ellen Christine (NOR) | 01:46:22 | +26:57 | |
243 | Beijersten, Caroline (SWE) | Vassunda IF | 01:46:22 | +26:57 |
244 | Schedin, Eva-Lotta (SWE) | 1Life IF | 01:46:23 | +26:58 |
245 | Didriksson, Erica (SWE) | Karlslunds IF SF | 01:46:28 | +27:03 |
246 | Carlsson, Therese (SWE) | Orsa SK | 01:46:29 | +27:04 |
247 | Andersson, Therese (SWE) | IK Högaborgs Atleter | 01:46:30 | +27:05 |
248 | Brink, Ann-Sofie (SWE) | Markaryds FK | 01:46:34 | +27:09 |
249 | Sjökvist, Elisabeth (SWE) | DN-Expressens IF | 01:46:37 | +27:12 |
250 | Jonsson, Lovisa (SWE) | Hallstahammars SK SOFK | 01:46:40 | +27:15 |
251 | Pernvall, Catharina (SWE) | IK Ymer | 01:46:41 | +27:16 |
252 | Profir, Daniela (SWE) | Sundbybergs IK | 01:46:48 | +27:23 |
253 | Ondrasek Jonsson, Teresia (SWE) | Alnö SK | 01:46:51 | +27:26 |
254 | Svensson, Susanne (SWE) | Arvika IS | 01:46:57 | +27:32 |
255 | Kronberg, Pernilla (SWE) | IFK Grängesberg SK | 01:47:00 | +27:35 |
256 | Lindroth, Anneli (SWE) | Björnstorps IF | 01:47:00 | +27:35 |
257 | Halvarsson, Jennie (SWE) | SK Ringen | 01:47:03 | +27:38 |
258 | Eliasson, Ann-Sofie (SWE) | Rembo IK | 01:47:03 | +27:38 |
259 | Persson, Kristin (SWE) | Säffle SK | 01:47:04 | +27:39 |
260 | Thorén, Annie (SWE) | Motala AIF SK | 01:47:09 | +27:44 |
261 | Dalsgaard, Philippa (SWE) | AXA SC | 01:47:13 | +27:48 |
262 | Johansson, Sara (SWE) | Jukkasjärvi IF | 01:47:16 | +27:51 |
263 | Carlsson, Anette (SWE) | Karlslunds IF SF | 01:47:19 | +27:54 |
264 | Björklund, Marianne (SWE) | Bjursås IK | 01:47:19 | +27:54 |
265 | Helmersson, Therese (SWE) | Karlslunds IF SF | 01:47:20 | +27:55 |
266 | Larsson, Isabelle (SWE) | Ellos IF | 01:47:24 | +27:59 |
267 | Evaldsson, Ann-Cristin (SWE) | Malungs IF | 01:47:28 | +28:03 |
268 | Wigg, Sofia (SWE) | Venjans AIK | 01:47:32 | +28:07 |
269 | Siljegård, Lina (SWE) | Halmstads Skidklubb | 01:47:32 | +28:07 |
270 | Karset, Turid Haugen (NOR) | 01:47:35 | +28:10 | |
271 | Ellström, Anne (SWE) | AXA SC | 01:47:35 | +28:10 |
272 | Strand, Evonne (SWE) | OK Linné | 01:47:40 | +28:15 |
273 | Boström, Sandra (SWE) | Storvreta IK | 01:47:41 | +28:16 |
274 | Kolström, Pirjo (SWE) | Rydaholms GoIF | 01:47:47 | +28:22 |
275 | Rosén, Nina (SWE) | Brudpiga RK | 01:47:55 | +28:30 |
276 | Lundgren, Zara (SWE) | Hudiksvalls IF | 01:47:55 | +28:30 |
277 | Alm, Lina (SWE) | Gnosjö FK | 01:47:57 | +28:32 |
278 | Lilja, Maja (SWE) | IK Fryken | 01:48:00 | +28:35 |
279 | Andersson, Pia (SWE) | Motala AIF SK | 01:48:05 | +28:40 |
280 | Wängdahl, Terese (SWE) | OK Gipen | 01:48:05 | +28:40 |
281 | Tuuf, Johanna (SWE) | Stockholms RK | 01:48:08 | +28:43 |
282 | Brändström, Sara (SWE) | SK Bore | 01:48:27 | +29:02 |
283 | Liodden, Jenny (SWE) | Hällefors SK | 01:48:29 | +29:04 |
284 | Ewerbring, Julia (SWE) | Täby IS SK | 01:48:30 | +29:05 |
285 | Sennström, Anki (SWE) | Åkersberga SK | 01:48:40 | +29:15 |
286 | Andersson, Lisa (SWE) | Ärla IF | 01:48:43 | +29:18 |
287 | Markinhuhta, Hilma (SWE) | Göteborgs SK | 01:48:45 | +29:20 |
288 | Nylin, Rebecka (SWE) | Karlslunds IF SF | 01:48:48 | +29:23 |
289 | Junkala, Hannele (SWE) | AXA SC | 01:48:54 | +29:29 |
290 | Hylander, Ida (SWE) | Nyköpings OK | 01:49:00 | +29:35 |
291 | Karlsson, Anna (SWE) | IFK Skövde SK | 01:49:01 | +29:36 |
292 | Strandell, Gry (SWE) | Storvreta IK | 01:49:03 | +29:38 |
293 | Arwidson Lif, Johanna (SWE) | Sälens IF | 01:49:04 | +29:39 |
294 | Jogrenius, Anna (SWE) | Stockholms RK | 01:49:06 | +29:41 |
295 | Lövgren-Magnil, Carina (SWE) | Filipstads SF | 01:49:09 | +29:44 |
296 | Björklund, Marie (SWE) | Vilsta IK | 01:49:10 | +29:45 |
297 | Ellevold, Mari Elisabeth (NOR) | 01:49:11 | +29:46 | |
298 | Djurstedt, Susanna (SWE) | Eksjö SOK | 01:49:13 | +29:48 |
299 | Grønvold, Unn Helen (NOR) | 01:49:14 | +29:49 | |
300 | Nilsson, Helene (SWE) | Brandsbols SK | 01:49:16 | +29:51 |
En SM-femmil helt i Burmans smak
En hård SM-femmil. Individuell start. Hårda spår och jämnt före. Många trötta åkare på slutet av säsongen.
Det gillar Jens Burman.
Åsarna-åkaren var i ledningen från start till mål i den sista SM-tävlingen på Pagla skidstadion i Boden under tisdagen. Närmast följde unge Truls Gisselman från Rehns BK.
Ebba vände och vann SM-tremilen
Linn Svahn öppnade bäst och hade ledningen i SM-tremilen i Boden.
Men på andra halvan vände Ebba Andersson på steken och tog sitt första guld under årets SM-vecka i Norrbotten.
Avståndet i mål blev dock bara 8 sekunder.
Jonna sjuk – Falun-Borlänges första guld
Jonna Sundling blev sjuk och kom aldrig till start. Storfavoriten Piteå Elit försvagades avsevärt och Falun Borlänge SK tog chansen och vann sitt första stafettguld på damsidan.
SM-stafetten för damer i Boden blev en duell mellan dessa två klubbar, dom övriga var långt efter.
”Häggis” blev Piteås stafetthjälte
Johan Häggström hade dom nödvändiga hundradelarna på sin sida och säkrade stafettguldet för Piteå Elit på Pagla skidstadion i Boden.
Samtidigt var det ett besviket Åsarna-gäng som fick se Edvin Anger förlora upploppsstriden med minsta möjliga margin.
Perfekt avslutning för Peppe Femling
Vann SM-guld med sambon Anna Magnusson:
Peppe Femling åkte sin sista tävling.
Och vilken avslutning det blev på karriären.
Tillsammans med sambon Anna Magnusson blev det SM-guld i single mixed på Pagla skidstadion i Boden.
Nils Dahlsten vann spurten i Gäddede
Lager 157 också i Flyktningerennet:
Lager 157 Ski Team har haft en mycket bra månad. Under söndagen fortsatte framgångarna då Nils Dahlsten spurtade hem segern i Flyktningerennet mellan Lierne i Norge och Gäddede. Han vann precis före teamkollegan Marcus Johansson.
Bland damerna imponerade Hedda Bångman, Offerdals SK som vann klart.
Alvar firade 18 år med seger
Alvar Myhlback har äntligen hunnit bli 18 år. Killen som imponerade som 8:a i Vasaloppet som 16-åring och 3:a som 17-åring.
Han fyllde år i fredags och firade med att vinna Lofsdalen Epic under lördagen efter en tuff fight mot lagkompisen Nils Dahlsten i Lager 157 samt Morten Eide Pedersen, Team Eksjöhus och Max Novak, Team Aker Dæhlie.
SM-guld för Jesper och Elvira i masstarterna
SM-veckan i Boden fortsatte på söndagen med spännande masstarter i fina förhållanden med några minusgrader i luften och vindstilla på vallen. Jesper Nelin vann sitt andra guld i herrarnas lopp, medan Elvira Öberg tog hem segern bland damerna efter att ha avgjort i sista stående.
Linn bröt Jonnas segersvit på mållinjen
Edvin Anger tog nytt guld på skid-SM:
Linn Svahn bröt Jonna Sundlings segersvit på skid-SM i Boden med en millimeterseger i damernas sprintfinal.
I herrenes final var Edvin Anger i tät från start till mål och fick segern som han ville före Johan Häggström.
Lager 157 dominerade i Jokkmokk
Nordeskiöldsloppet 220 km:
Det blev seger både i dam- och herrklassen i det 220 km långa Nordenskiöldsloppet i Jokkmokk under lördagen.
Oskar Kardin och Linnea Johansson vann varsin klass i den kanske största kraftmätningen bland dom svenska längdtävlingarna.
Team Eksjöhus-skräll på NM 50 km
Doldis slog Klæbo och vann norska mästerskapen:
Eirik Sverdrup Augdal brukar åka långlopp för svenska Team Eksjöhus.
Men under lördagens körde han femmilen på norska mästerskapen i Lillehammer.
Och vann – före Johannes Høsflot Klæbo.
Jesper och Hanna sprintsegrare på SM
Skidskytte:
Det var snöigt med tungt före och viss vind på vallen under lördagens sprint vid SM-veckan på Pagla skidstadion i Boden. Jesper Nelin försvarade guldet från förra året med fullt skytte och snabbaste åktid i herrarnas lopp, medan Hanna Öberg vann överlägset bland damerna.
Therese Johaug krossade alla i comebacken
Fråga inte om Therese Johaug är klar för femmilen på VM i Trondheim 2025.
I sin comeback över 30 km fristil i norska mästerskapen i Lillehammer var hon totalt överlägsen och krossade allt motstånd.
35-åringen vann med två minuter och 49 sekunder!
Trippel Åsarna och Jonna SM-drottning
Skid-SM i Boden:
Åsarna tog revansch från masstarten och vann tredubbel på herrarnas 10 km klassisk på skid-SM i Boden – precis det samma som IFK Mora gjorde i masstarten. Edvin Anger vann före William Poromaa och Jens Burman.
Jonna Sundling tog en överlägsen seger bland damerna och har nu tre SM-guld på tre dagar.
Petter Northug chockade med NM-silver
Petter Northug jr chockade alla då han tillsammans med lillebror Even vann silver i teamsprint på norska mästerskapen i Lillehammer.
– Jag såg dubbelt och ville spy, säger Northug som visade upp sitt gamla fighting face.
Piteå och Åsarna vann SM-teamsprinten
Favoritsegrar till Piteå Elit och Åsarna IK i dam- respektive herrklassen i torsdagens SM i teamsprint.
Piteås damer var överlägsna medan Åsarnas herrar fick spurta för guldet.
Trippel IFK Mora i herrarnas SM-masstart
IFK Mora SK stod kvar som den stora segraren efter herrarnas 20 km masstart i fristil vid skid-SM i Boden. Tredubbelt var full pott för dalaklubben efter att fem åkare gjort upp om medaljerna på slutet.
Anmärkningsvärt är att A-landslagsåkarna inte fanns med i tätkampen.
Jonna vann spurten om SM-guldet
Jonna Sundling vann den dramatiska avslutningen på damernas 20 km masstart när skid-SM inleddes i Boden under onsdagen.
Linn Svahn och Maja Dahlqvist tog dom andra medaljerna från en 7-mannagrupp som innehöll alla dom största favoriterna.
– Jag tänkte redan på det näst sista varvet att det skulle bli en spurt, säger Sundling till SVT.
Klart för SM i längd och skidskytte
Onsdag startar skid-SM i Boden med ett mäktigt program både med längdåkning och skidskytte. Tävlingarna går i samband med SM-veckan där tävlingar också äger rum i Luleå.
Först ut på onsdag är längdåkarna med 20 km masstart i fristil.
Svegsskidan i strålande sol
Strålande sol och perfekta förhållanden bjöds det på när Svegsskidan kördes under söndagen med både individuella tävlingar och stafetter.
- Nu hade vi knappt 100 deltagare men till nästa år hoppas vi på det dubbla, sa tävlingsledaren Håkan Degselius